Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

hallayö hallayö   N Sg Nom
halla   N Sg Nom +    N Sg Nom

hallayö, Noun

up ↑

Translations & synonyms

hacking
night frost
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
N sebfgl avtug.

Etymology:
unyyn +‎
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hallayöni hallayöni hallayösi hallayösi hallayönsä hallayönsä
Par -ta hallayötäni hallaöitäni hallayötäsi hallaöitäsi hallayötänsä / hallayötään hallaöitänsä / hallaöitään
Gen -n hallayöni hallaöitteni / hallaöideni hallayösi hallaöittesi / hallaöidesi hallayönsä hallaöittensä / hallaöidensä
Ill mihin hallayöhöni hallaöihini hallayöhösi hallaöihisi hallayöhönsä hallaöihinsä
Ine -ssa hallayössäni hallaöissäni hallayössäsi hallaöissäsi hallayössänsä / hallayössään hallaöissänsä / hallaöissään
Ela -sta hallayöstäni hallaöistäni hallayöstäsi hallaöistäsi hallayöstänsä / hallayöstään hallaöistänsä / hallaöistään
All -lle hallayölleni hallaöilleni hallayöllesi hallaöillesi hallayölleen / hallayöllensä hallaöillensä / hallaöilleän
Ade -lla hallayölläni hallaöilläni hallayölläsi hallaöilläsi hallayöllänsä / hallayöllään hallaöillänsä / hallaöillään
Abl -lta hallayöltäni hallaöiltäni hallayöltäsi hallaöiltäsi hallayöltänsä / hallayöltään hallaöiltänsä / hallaöiltään
Tra -ksi hallayökseni hallaöikseni hallayöksesi hallaöiksesi hallayökseen / hallayöksensä hallaöikseen / hallaöiksensä
Ess -na hallayönäni hallaöinäni hallayönäsi hallaöinäsi hallayönänsä / hallayönään hallaöinänsä / hallaöinään
Abe -tta hallayöttäni hallaöittäni hallayöttäsi hallaöittäsi hallayöttänsä / hallayöttään hallaöittänsä / hallaöittään
Com -ne - hallaöineni - hallaöinesi - hallaöineen / hallaöinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hallayömme hallayömme hallayönne hallayönne hallayönsä hallayönsä
Par -ta hallayötämme hallaöitämme hallayötänne hallaöitänne hallayötänsä / hallayötään hallaöitänsä / hallaöitään
Gen -n hallayömme hallaöittemme / hallaöidemme hallayönne hallaöittenne / hallaöidenne hallayönsä hallaöittensä / hallaöidensä
Ill mihin hallayöhömme hallaöihimme hallayöhönne hallaöihinne hallayöhönsä hallaöihinsä
Ine -ssa hallayössämme hallaöissämme hallayössänne hallaöissänne hallayössänsä / hallayössään hallaöissänsä / hallaöissään
Ela -sta hallayöstämme hallaöistämme hallayöstänne hallaöistänne hallayöstänsä / hallayöstään hallaöistänsä / hallaöistään
All -lle hallayöllemme hallaöillemme hallayöllenne hallaöillenne hallayölleen / hallayöllensä hallaöillensä / hallaöilleän
Ade -lla hallayöllämme hallaöillämme hallayöllänne hallaöillänne hallayöllänsä / hallayöllään hallaöillänsä / hallaöillään
Abl -lta hallayöltämme hallaöiltämme hallayöltänne hallaöiltänne hallayöltänsä / hallayöltään hallaöiltänsä / hallaöiltään
Tra -ksi hallayöksemme hallaöiksemme hallayöksenne hallaöiksenne hallayökseen / hallayöksensä hallaöikseen / hallaöiksensä
Ess -na hallayönämme hallaöinämme hallayönänne hallaöinänne hallayönänsä / hallayönään hallaöinänsä / hallaöinään
Abe -tta hallayöttämme hallaöittämme hallayöttänne hallaöittänne hallayöttänsä / hallayöttään hallaöittänsä / hallaöittään
Com -ne - hallaöinemme - hallaöinenne - hallaöineen / hallaöinensä

halla, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - halla hallat
Par -ta hallaa halloja
Gen -n hallan hallojen
Ill mihin hallaan halloihin
Ine -ssa hallassa halloissa
Ela -sta hallasta halloista
All -lle hallalle halloille
Ade -lla hallalla halloilla
Abl -lta hallalta halloilta
Tra -ksi hallaksi halloiksi
Ess -na hallana halloina
Abe -tta hallatta halloitta
Com -ne - halloine
Ins -in - halloin

Translations & synonyms

frost pakkanen, huurre, halla, routa, kuura, kylmyys
freeze pakkanen, halla, hintasulkku ja palkkasulku
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
sebfg qnzntr be sebfg bppheevat ng avtug qhevat gur tebjvat frnfba

     Fin: nynivyyn znvyyn unyyna innen
     Eng: ― evfx bs sebfg qnzntr va ybj-ylvat nernf
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp unyyn, sebz rneyvre šnyan, obeebjrq sebz Cebgb-Onygvp [Grez?] (pbzcner Yvguhnavna šnyaà naq Yngivna fnyan). Pbtangrf vapyhqr Rfgbavna unyy naq Abegurea Fnzv fhbyqav.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hallani hallani hallasi hallasi hallansa hallansa
Par -ta hallaani hallojani hallaasi hallojasi hallaansa / hallaaan hallojansa / hallojaan
Gen -n hallani hallojeni hallasi hallojesi hallansa hallojensa
Ill mihin hallaani halloihini hallaasi halloihisi hallaansa halloihinsa
Ine -ssa hallassani halloissani hallassasi halloissasi hallassansa / hallassaan halloissansa / halloissaan
Ela -sta hallastani halloistani hallastasi halloistasi hallastansa / hallastaan halloistansa / halloistaan
All -lle hallalleni halloilleni hallallesi halloillesi hallalleen / hallallensa halloillensa / halloillean
Ade -lla hallallani halloillani hallallasi halloillasi hallallansa / hallallaan halloillansa / halloillaan
Abl -lta hallaltani halloiltani hallaltasi halloiltasi hallaltansa / hallaltaan halloiltansa / halloiltaan
Tra -ksi hallakseni halloikseni hallaksesi halloiksesi hallakseen / hallaksensa halloikseen / halloiksensa
Ess -na hallanani halloinani hallanasi halloinasi hallanansa / hallanaan halloinansa / halloinaan
Abe -tta hallattani halloittani hallattasi halloittasi hallattansa / hallattaan halloittansa / halloittaan
Com -ne - halloineni - halloinesi - halloineen / halloinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - hallamme hallamme hallanne hallanne hallansa hallansa
Par -ta hallaamme hallojamme hallaanne hallojanne hallaansa / hallaaan hallojansa / hallojaan
Gen -n hallamme hallojemme hallanne hallojenne hallansa hallojensa
Ill mihin hallaamme halloihimme hallaanne halloihinne hallaansa halloihinsa
Ine -ssa hallassamme halloissamme hallassanne halloissanne hallassansa / hallassaan halloissansa / halloissaan
Ela -sta hallastamme halloistamme hallastanne halloistanne hallastansa / hallastaan halloistansa / halloistaan
All -lle hallallemme halloillemme hallallenne halloillenne hallalleen / hallallensa halloillensa / halloillean
Ade -lla hallallamme halloillamme hallallanne halloillanne hallallansa / hallallaan halloillansa / halloillaan
Abl -lta hallaltamme halloiltamme hallaltanne halloiltanne hallaltansa / hallaltaan halloiltansa / halloiltaan
Tra -ksi hallaksemme halloiksemme hallaksenne halloiksenne hallakseen / hallaksensa halloikseen / halloiksensa
Ess -na hallanamme halloinamme hallananne halloinanne hallanansa / hallanaan halloinansa / halloinaan
Abe -tta hallattamme halloittamme hallattanne halloittanne hallattansa / hallattaan halloittansa / halloittaan
Com -ne - halloinemme - halloinenne - halloineen / halloinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept