logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

epäluuloinen, adjective

Word analysis
epäluuloista

epäluuloista

epäluuloinen

Adjective, Singular Partitive

epäluulo

Noun, Plural Elative

epä

Noun, Pref

+ luu

Noun, Singular Nominative

+ luo

Noun, Plural Elative

epä

Noun, Pref

+ luu

Noun, Singular Nominative

+ loka

Noun, Plural Elative

epä

Noun, Pref

+ luu

Noun, Singular Nominative

+ loinen

Noun, Singular Partitive

epä

Noun, Pref

+ luulo

Noun, Plural Elative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

suspicious, distrustful, untrusting, skeptical Show more arrow right epäluulo +‎ -inen Show more arrow right
suspicious epäilyttävä, epäluuloinen, epäilevä, kyseenalainen
distrustful epäluuloinen
mistrustful
be suspicious
skeptical
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OpenSubtitles parallel corpus; Tatoeba parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; Opus corpus En ole lainkaan epäluuloista sinua kohtaan. I have no suspicion towards you at all. Hän on ollut viime aikoina epäluuloista kaikkia kohtaan. Lately, he has been suspicious of everyone. Hän oli epäluuloista ja varautunut uusia ihmisiä kohtaan. He was distrustful and reserved towards new people. On tärkeää yrittää poistaa epäluuloista ja ennakkoluuloja. It is important to try to eliminate distrust and prejudice. Nainen katseli ympärilleen epäluuloista ilmettä kasvoillaan. The woman looked around with a suspicious expression on her face. Olet epäluuloinen. You're suspicious. Olettepa te epäluuloinen. You're very suspicious. "Heidän toimintaansa leimasi epäluuloista suhtautumista ja pahimmillaan jopa vihaa.". "Their actions were characterized by distrustful attitude and, at worst, even hatred.". On outoa olla epäluuloinen. It is unsettling to look at people with suspicion. "Hän pyrki torjumaan epäluuloista ilmaisuaan ja suhtautumaan tilanteeseen avoimesti.". "She tried to suppress her suspicious expression and approach the situation openly.". Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

epäluuloinen

epäluuloiset

Par

-ta

epäluuloista

epäluuloisia

Gen

-n

epäluuloisen

epäluuloisien / epäluuloisten

Ill

mihin

epäluuloiseen

epäluuloisiin

Ine

-ssa

epäluuloisessa

epäluuloisissa

Ela

-sta

epäluuloisesta

epäluuloisista

All

-lle

epäluuloiselle

epäluuloisille

Ade

-lla

epäluuloisella

epäluuloisilla

Abl

-lta

epäluuloiselta

epäluuloisilta

Tra

-ksi

epäluuloiseksi

epäluuloisiksi

Ess

-na

epäluuloisena / epäluuloisna

epäluuloisina

Abe

-tta

epäluuloisetta

epäluuloisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloinen

epäluuloiset

Par

-ta

epäluuloista

epäluuloisia

Gen

-n

epäluuloisen

epäluuloisien / epäluuloisten

Ill

mihin

epäluuloiseen

epäluuloisiin

Ine

-ssa

epäluuloisessa

epäluuloisissa

Ela

-sta

epäluuloisesta

epäluuloisista

All

-lle

epäluuloiselle

epäluuloisille

Ade

-lla

epäluuloisella

epäluuloisilla

Abl

-lta

epäluuloiselta

epäluuloisilta

Tra

-ksi

epäluuloiseksi

epäluuloisiksi

Ess

-na

epäluuloisena / epäluuloisna

epäluuloisina

Abe

-tta

epäluuloisetta

epäluuloisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

epäluuloisempi

epäluuloisemmat

Par

-ta

epäluuloisempaa

epäluuloisempia

Gen

-n

epäluuloisemman

epäluuloisempien

Ill

mihin

epäluuloisempiin

epäluuloisempiin

Ine

-ssa

epäluuloisemmassa

epäluuloisemmissa

Ela

-sta

epäluuloisemmasta

epäluuloisemmista

All

-lle

epäluuloisemmalle

epäluuloisemmille

Ade

-lla

epäluuloisemmalla

epäluuloisemmilla

Abl

-lta

epäluuloisemmalta

epäluuloisemmilta

Tra

-ksi

epäluuloisemmaksi

epäluuloisemmiksi

Ess

-na

epäluuloisempana

epäluuloisempina

Abe

-tta

epäluuloisemmatta

epäluuloisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloisempi

epäluuloisemmat

Par

-ta

epäluuloisempaa

epäluuloisempia

Gen

-n

epäluuloisemman

epäluuloisempien

Ill

mihin

epäluuloisempiin

epäluuloisempiin

Ine

-ssa

epäluuloisemmassa

epäluuloisemmissa

Ela

-sta

epäluuloisemmasta

epäluuloisemmista

All

-lle

epäluuloisemmalle

epäluuloisemmille

Ade

-lla

epäluuloisemmalla

epäluuloisemmilla

Abl

-lta

epäluuloisemmalta

epäluuloisemmilta

Tra

-ksi

epäluuloisemmaksi

epäluuloisemmiksi

Ess

-na

epäluuloisempana

epäluuloisempina

Abe

-tta

epäluuloisemmatta

epäluuloisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

epäluuloisin

epäluuloisimmat

Par

-ta

epäluuloisinta

epäluuloisimpia

Gen

-n

epäluuloisimman

epäluuloisinten / epäluuloisimpien

Ill

mihin

epäluuloisimpaan

epäluuloisimpiin

Ine

-ssa

epäluuloisimmassa

epäluuloisimmissa

Ela

-sta

epäluuloisimmasta

epäluuloisimmista

All

-lle

epäluuloisimmalle

epäluuloisimmille

Ade

-lla

epäluuloisimmalla

epäluuloisimmilla

Abl

-lta

epäluuloisimmalta

epäluuloisimmilta

Tra

-ksi

epäluuloisimmaksi

epäluuloisimmiksi

Ess

-na

epäluuloisimpana

epäluuloisimpina

Abe

-tta

epäluuloisimmatta

epäluuloisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloisin

epäluuloisimmat

Par

-ta

epäluuloisinta

epäluuloisimpia

Gen

-n

epäluuloisimman

epäluuloisinten / epäluuloisimpien

Ill

mihin

epäluuloisimpaan

epäluuloisimpiin

Ine

-ssa

epäluuloisimmassa

epäluuloisimmissa

Ela

-sta

epäluuloisimmasta

epäluuloisimmista

All

-lle

epäluuloisimmalle

epäluuloisimmille

Ade

-lla

epäluuloisimmalla

epäluuloisimmilla

Abl

-lta

epäluuloisimmalta

epäluuloisimmilta

Tra

-ksi

epäluuloisimmaksi

epäluuloisimmiksi

Ess

-na

epäluuloisimpana

epäluuloisimpina

Abe

-tta

epäluuloisimmatta

epäluuloisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epäluulo

epäluulot

Par

-ta

epäluuloa

epäluuloja

Gen

-n

epäluulon

epäluulojen

Ill

mihin

epäluuloon

epäluuloihin

Ine

-ssa

epäluulossa

epäluuloissa

Ela

-sta

epäluulosta

epäluuloista

All

-lle

epäluulolle

epäluuloille

Ade

-lla

epäluulolla

epäluuloilla

Abl

-lta

epäluulolta

epäluuloilta

Tra

-ksi

epäluuloksi

epäluuloiksi

Ess

-na

epäluulona

epäluuloina

Abe

-tta

epäluulotta

epäluuloitta

Com

-ne

-

epäluuloine

Ins

-in

-

epäluuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epäluulo

epäluulot

Par

-ta

epäluuloa

epäluuloja

Gen

-n

epäluulon

epäluulojen

Ill

mihin

epäluuloon

epäluuloihin

Ine

-ssa

epäluulossa

epäluuloissa

Ela

-sta

epäluulosta

epäluuloista

All

-lle

epäluulolle

epäluuloille

Ade

-lla

epäluulolla

epäluuloilla

Abl

-lta

epäluulolta

epäluuloilta

Tra

-ksi

epäluuloksi

epäluuloiksi

Ess

-na

epäluulona

epäluuloina

Abe

-tta

epäluulotta

epäluuloitta

Com

-ne

-

epäluuloine

Ins

-in

-

epäluuloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

suspicion epäily, epäilys, epäluulo, aavistus, aavistuksen verran
Show more arrow right
SETIMES2 Parallel Corpus, sentence alignment number: 5578; Literature; Korporaatio; OpenSubtitles; Tatoeba; Europarl; not-set; United Nations Parallel Corpus, sentence alignment number: 8451 Terveydenhuollon ammattilaisten epäluuloista huolimatta rokoteohjelma on edistynyt suotuisasti. Despite the healthcare professionals' suspicions, the vaccination program has progressed favorably. Epäluulo häntä kohtaan kasvoi. Suspicion about him was growing. Lopeta turhien epäluuloista juoruilu. Stop spreading unnecessary distrustful gossip. Keskustelu auttoi hälventämään epäluuloista. The discussion helped dispel distrust. Toivon, että voimme yhdessä voittaa epäluuloista. I hope that we can overcome suspicion together. Poliisi pyrkii torjumaan tehokkaasti epäluuloista. The police are trying to actively combat mistrust. Epäluuloista puhuminen auttaa selventämään tilannetta. Talking about suspicion helps clarify the situation. Vanhus ei ollut sulkenut ovea perässään, ehkä epäluulonsa vuoksi. The old woman had not locked it behind him, perhaps out of prudence. Myös jäsenvaltioissa käytetty seurantamenettely herättää epäluuloa. There are also doubts relating to the monitoring method used in the Member States. Maidontuotannon tukien avulla on monta vuotta torjuttu epäluuloista elintarviketuotantoa. For many years, dairy production subsidies have been used to fight against suspicion of food production. Show more arrow right

Wiktionary

suspicion Show more arrow right epä- +‎ luulo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloni

epäluuloni

epäluulosi

epäluulosi

epäluulonsa

epäluulonsa

Par

-ta

epäluuloani

epäluulojani

epäluuloasi

epäluulojasi

epäluuloansa / epäluuloaan

epäluulojansa / epäluulojaan

Gen

-n

epäluuloni

epäluulojeni

epäluulosi

epäluulojesi

epäluulonsa

epäluulojensa

Ill

mihin

epäluulooni

epäluuloihini

epäluuloosi

epäluuloihisi

epäluuloonsa

epäluuloihinsa

Ine

-ssa

epäluulossani

epäluuloissani

epäluulossasi

epäluuloissasi

epäluulossansa / epäluulossaan

epäluuloissansa / epäluuloissaan

Ela

-sta

epäluulostani

epäluuloistani

epäluulostasi

epäluuloistasi

epäluulostansa / epäluulostaan

epäluuloistansa / epäluuloistaan

All

-lle

epäluulolleni

epäluuloilleni

epäluulollesi

epäluuloillesi

epäluulollensa / epäluulolleen

epäluuloillensa / epäluuloillean

Ade

-lla

epäluulollani

epäluuloillani

epäluulollasi

epäluuloillasi

epäluulollansa / epäluulollaan

epäluuloillansa / epäluuloillaan

Abl

-lta

epäluuloltani

epäluuloiltani

epäluuloltasi

epäluuloiltasi

epäluuloltansa / epäluuloltaan

epäluuloiltansa / epäluuloiltaan

Tra

-ksi

epäluulokseni

epäluuloikseni

epäluuloksesi

epäluuloiksesi

epäluuloksensa / epäluulokseen

epäluuloiksensa / epäluuloikseen

Ess

-na

epäluulonani

epäluuloinani

epäluulonasi

epäluuloinasi

epäluulonansa / epäluulonaan

epäluuloinansa / epäluuloinaan

Abe

-tta

epäluulottani

epäluuloittani

epäluulottasi

epäluuloittasi

epäluulottansa / epäluulottaan

epäluuloittansa / epäluuloittaan

Com

-ne

-

epäluuloineni

-

epäluuloinesi

-

epäluuloinensa / epäluuloineen

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloni

epäluulosi

epäluulonsa

epäluuloni

epäluulosi

epäluulonsa

Par

-ta

epäluuloani

epäluuloasi

epäluuloansa / epäluuloaan

epäluulojani

epäluulojasi

epäluulojansa / epäluulojaan

Gen

-n

epäluuloni

epäluulosi

epäluulonsa

epäluulojeni

epäluulojesi

epäluulojensa

Ill

mihin

epäluulooni

epäluuloosi

epäluuloonsa

epäluuloihini

epäluuloihisi

epäluuloihinsa

Ine

-ssa

epäluulossani

epäluulossasi

epäluulossansa / epäluulossaan

epäluuloissani

epäluuloissasi

epäluuloissansa / epäluuloissaan

Ela

-sta

epäluulostani

epäluulostasi

epäluulostansa / epäluulostaan

epäluuloistani

epäluuloistasi

epäluuloistansa / epäluuloistaan

All

-lle

epäluulolleni

epäluulollesi

epäluulollensa / epäluulolleen

epäluuloilleni

epäluuloillesi

epäluuloillensa / epäluuloillean

Ade

-lla

epäluulollani

epäluulollasi

epäluulollansa / epäluulollaan

epäluuloillani

epäluuloillasi

epäluuloillansa / epäluuloillaan

Abl

-lta

epäluuloltani

epäluuloltasi

epäluuloltansa / epäluuloltaan

epäluuloiltani

epäluuloiltasi

epäluuloiltansa / epäluuloiltaan

Tra

-ksi

epäluulokseni

epäluuloksesi

epäluuloksensa / epäluulokseen

epäluuloikseni

epäluuloiksesi

epäluuloiksensa / epäluuloikseen

Ess

-na

epäluulonani

epäluulonasi

epäluulonansa / epäluulonaan

epäluuloinani

epäluuloinasi

epäluuloinansa / epäluuloinaan

Abe

-tta

epäluulottani

epäluulottasi

epäluulottansa / epäluulottaan

epäluuloittani

epäluuloittasi

epäluuloittansa / epäluuloittaan

Com

-ne

-

-

-

epäluuloineni

epäluuloinesi

epäluuloinensa / epäluuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

epäluulomme

epäluulomme

epäluulonne

epäluulonne

epäluulonsa

epäluulonsa

Par

-ta

epäluuloamme

epäluulojamme

epäluuloanne

epäluulojanne

epäluuloansa / epäluuloaan

epäluulojansa / epäluulojaan

Gen

-n

epäluulomme

epäluulojemme

epäluulonne

epäluulojenne

epäluulonsa

epäluulojensa

Ill

mihin

epäluuloomme

epäluuloihimme

epäluuloonne

epäluuloihinne

epäluuloonsa

epäluuloihinsa

Ine

-ssa

epäluulossamme

epäluuloissamme

epäluulossanne

epäluuloissanne

epäluulossansa / epäluulossaan

epäluuloissansa / epäluuloissaan

Ela

-sta

epäluulostamme

epäluuloistamme

epäluulostanne

epäluuloistanne

epäluulostansa / epäluulostaan

epäluuloistansa / epäluuloistaan

All

-lle

epäluulollemme

epäluuloillemme

epäluulollenne

epäluuloillenne

epäluulollensa / epäluulolleen

epäluuloillensa / epäluuloillean

Ade

-lla

epäluulollamme

epäluuloillamme

epäluulollanne

epäluuloillanne

epäluulollansa / epäluulollaan

epäluuloillansa / epäluuloillaan

Abl

-lta

epäluuloltamme

epäluuloiltamme

epäluuloltanne

epäluuloiltanne

epäluuloltansa / epäluuloltaan

epäluuloiltansa / epäluuloiltaan

Tra

-ksi

epäluuloksemme

epäluuloiksemme

epäluuloksenne

epäluuloiksenne

epäluuloksensa / epäluulokseen

epäluuloiksensa / epäluuloikseen

Ess

-na

epäluulonamme

epäluuloinamme

epäluulonanne

epäluuloinanne

epäluulonansa / epäluulonaan

epäluuloinansa / epäluuloinaan

Abe

-tta

epäluulottamme

epäluuloittamme

epäluulottanne

epäluuloittanne

epäluulottansa / epäluulottaan

epäluuloittansa / epäluuloittaan

Com

-ne

-

epäluuloinemme

-

epäluuloinenne

-

epäluuloinensa / epäluuloineen

Singular

Plural

Nom

-

epäluulomme

epäluulonne

epäluulonsa

epäluulomme

epäluulonne

epäluulonsa

Par

-ta

epäluuloamme

epäluuloanne

epäluuloansa / epäluuloaan

epäluulojamme

epäluulojanne

epäluulojansa / epäluulojaan

Gen

-n

epäluulomme

epäluulonne

epäluulonsa

epäluulojemme

epäluulojenne

epäluulojensa

Ill

mihin

epäluuloomme

epäluuloonne

epäluuloonsa

epäluuloihimme

epäluuloihinne

epäluuloihinsa

Ine

-ssa

epäluulossamme

epäluulossanne

epäluulossansa / epäluulossaan

epäluuloissamme

epäluuloissanne

epäluuloissansa / epäluuloissaan

Ela

-sta

epäluulostamme

epäluulostanne

epäluulostansa / epäluulostaan

epäluuloistamme

epäluuloistanne

epäluuloistansa / epäluuloistaan

All

-lle

epäluulollemme

epäluulollenne

epäluulollensa / epäluulolleen

epäluuloillemme

epäluuloillenne

epäluuloillensa / epäluuloillean

Ade

-lla

epäluulollamme

epäluulollanne

epäluulollansa / epäluulollaan

epäluuloillamme

epäluuloillanne

epäluuloillansa / epäluuloillaan

Abl

-lta

epäluuloltamme

epäluuloltanne

epäluuloltansa / epäluuloltaan

epäluuloiltamme

epäluuloiltanne

epäluuloiltansa / epäluuloiltaan

Tra

-ksi

epäluuloksemme

epäluuloksenne

epäluuloksensa / epäluulokseen

epäluuloiksemme

epäluuloiksenne

epäluuloiksensa / epäluuloikseen

Ess

-na

epäluulonamme

epäluulonanne

epäluulonansa / epäluulonaan

epäluuloinamme

epäluuloinanne

epäluuloinansa / epäluuloinaan

Abe

-tta

epäluulottamme

epäluulottanne

epäluulottansa / epäluulottaan

epäluuloittamme

epäluuloittanne

epäluuloittansa / epäluuloittaan

Com

-ne

-

-

-

epäluuloinemme

epäluuloinenne

epäluuloinensa / epäluuloineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

luuta

luita

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luuhun

luihin

Ine

-ssa

luussa

luissa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luulta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

luiksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

bone luu, ruoto
Show more arrow right
Tatoeba Sentence Pairs; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Luu sattuu. The bone hurts. Luu oli rikki. The bone was broken. Hän mursi luunsa. He broke his bone. Luu on ihmiskehossa tärkeä. The bone is important in the human body. Hän kompastui luutaan. He tripped over a stick. Luuta oli nurkassa. There was a broom in the corner. Täällä on luusi. Come get the bone! Pelkkä vanha luu. It's just an old bone. Luu luuta vasten. Bone on bone. Näytä minulle luuta. Show me the bone. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) bone bone (material) bone (part of a corset) Show more arrow right alaleukaluuarpaluuhammasluuhankaluuhäntäluuhäpyluuistuinluujalkapöydänluujänneluukalanluukantaluukehräluukehräsluukieliluukilpikonnanluukirsikanluukuuloluukuutioluukylkiluukyynärluukämmenluulapaluuleukaluulonkkaluuluujauholuukalaluukalvoluukampaluukasvainluukatoluukeittoluukudosluukyhmyluumarjaluumätäluunappiluunaulaluunkovaluunmurtumaluunsiirtoluunsiirtoleikkausluunsiruluupiikkiluuposliiniluupääluurakenneluurankoluusoluluusolukkoluusyöpäluutualuutumaluutuneisuusluuvaloluuviitonenluuvitonenluuviululuuydinluuytimensiirtomursunluunenäluunilkkaluunorsunluuohimoluuolkaluuotsaluupankkaluupohjeluuporonluuposkiluupuruluupäälaenluupääluuranneluureisiluuristiluuseulaluusiitinluusolisluusormiluusuoliluusuulaenluusääriluutakaraivonluutelaluutoivomusluuumpiluuvaajaluuvaivaisenluuvarpaanluuvarvasluuvasaraluuveneluuvälileuanluuvärttinäluuydinluuyläleukaluu Show more arrow right From Proto-Finnic luu, from Proto-Uralic luwe. Show more arrow right

Wikipedia

Bone A bone is a rigid tissue that constitutes part of the vertebrate skeleton in animals. Bones protect the various organs of the body, produce red and white blood cells, store minerals, provide structure and support for the body, and enable mobility. Bones come in a variety of shapes and sizes and have a complex internal and external structure. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luuni

luusi

luusi

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutani

luitani

luutasi

luitasi

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luitteni / luideni

luusi

luittesi / luidesi

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luihini

luuhusi

luihisi

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luissani

luussasi

luissasi

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luistani

luustasi

luistasi

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luilleni

luullesi

luillesi

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luillani

luullasi

luillasi

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luiltani

luultasi

luiltasi

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luikseni

luuksesi

luiksesi

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luinani

luunasi

luinasi

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luittani

luuttasi

luittasi

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luineni

-

luinesi

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luuni

luusi

luunsa

luuni

luusi

luunsa

Par

-ta

luutani

luutasi

luutansa / luutaan

luitani

luitasi

luitansa / luitaan

Gen

-n

luuni

luusi

luunsa

luitteni / luideni

luittesi / luidesi

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhuni

luuhusi

luuhunsa

luihini

luihisi

luihinsa

Ine

-ssa

luussani

luussasi

luussansa / luussaan

luissani

luissasi

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustani

luustasi

luustansa / luustaan

luistani

luistasi

luistansa / luistaan

All

-lle

luulleni

luullesi

luullensa / luulleen

luilleni

luillesi

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullani

luullasi

luullansa / luullaan

luillani

luillasi

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultani

luultasi

luultansa / luultaan

luiltani

luiltasi

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luukseni

luuksesi

luuksensa / luukseen

luikseni

luiksesi

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunani

luunasi

luunansa / luunaan

luinani

luinasi

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttani

luuttasi

luuttansa / luuttaan

luittani

luittasi

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luineni

luinesi

luinensa / luineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luumme

luunne

luunne

luunsa

luunsa

Par

-ta

luutamme

luitamme

luutanne

luitanne

luutansa / luutaan

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luittemme / luidemme

luunne

luittenne / luidenne

luunsa

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luihimme

luuhunne

luihinne

luuhunsa

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luissamme

luussanne

luissanne

luussansa / luussaan

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luistamme

luustanne

luistanne

luustansa / luustaan

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luillemme

luullenne

luillenne

luullensa / luulleen

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luillamme

luullanne

luillanne

luullansa / luullaan

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luiltamme

luultanne

luiltanne

luultansa / luultaan

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luiksemme

luuksenne

luiksenne

luuksensa / luukseen

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luinamme

luunanne

luinanne

luunansa / luunaan

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luittamme

luuttanne

luittanne

luuttansa / luuttaan

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

luinemme

-

luinenne

-

luinensa / luineen

Singular

Plural

Nom

-

luumme

luunne

luunsa

luumme

luunne

luunsa

Par

-ta

luutamme

luutanne

luutansa / luutaan

luitamme

luitanne

luitansa / luitaan

Gen

-n

luumme

luunne

luunsa

luittemme / luidemme

luittenne / luidenne

luittensa / luidensa

Ill

mihin

luuhumme

luuhunne

luuhunsa

luihimme

luihinne

luihinsa

Ine

-ssa

luussamme

luussanne

luussansa / luussaan

luissamme

luissanne

luissansa / luissaan

Ela

-sta

luustamme

luustanne

luustansa / luustaan

luistamme

luistanne

luistansa / luistaan

All

-lle

luullemme

luullenne

luullensa / luulleen

luillemme

luillenne

luillensa / luillean

Ade

-lla

luullamme

luullanne

luullansa / luullaan

luillamme

luillanne

luillansa / luillaan

Abl

-lta

luultamme

luultanne

luultansa / luultaan

luiltamme

luiltanne

luiltansa / luiltaan

Tra

-ksi

luuksemme

luuksenne

luuksensa / luukseen

luiksemme

luiksenne

luiksensa / luikseen

Ess

-na

luunamme

luunanne

luunansa / luunaan

luinamme

luinanne

luinansa / luinaan

Abe

-tta

luuttamme

luuttanne

luuttansa / luuttaan

luittamme

luittanne

luittansa / luittaan

Com

-ne

-

-

-

luinemme

luinenne

luinensa / luineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

luota

luoita / loita

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luohun / luohon

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

luoissa / loissa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luolta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

luoiksi / loiksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

round ympäri, ympärillä, ympärille, ympäriinsä, noin, luo
by mukaan, mennessä, avulla, perusteella, kautta, luo
luo
Show more arrow right
WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tatoeba; opensubtitles2; Opus; WikiMatrix Parallel Corpus, sentence pair #151617; LDS Luoko hän pelkoa? Does he create fear? Hän tuli luolta. He came from nearby. Ota luolta hyvä. Take it from there, please. Hän tulee luolta. He is coming from nearby. Luoko hän raakaa voimaa? Does he create brute force? Sellainen on työn luonne. Such is the nature of the job. En luotta kehenkään. I don't trust anyone. Ajoiko hän yli luonako? Did he drive over it? Koetusten todellinen luonne. The True Nature of Trials. Luoko aurinko valon ja lämmön? Does the sun create light and warmth? Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luoni

luosi

luosi

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotani

luoitani / loitani

luotasi

luoitasi / loitasi

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luosi

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luoihini / loihini

luohusi / luohosi

luoihisi / loihisi

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luoissani / loissani

luossasi

luoissasi / loissasi

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luoistani / loistani

luostasi

luoistasi / loistasi

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luoilleni / loilleni

luollesi

luoillesi / loillesi

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luoillani / loillani

luollasi

luoillasi / loillasi

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoiltani / loiltani

luoltasi

luoiltasi / loiltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoikseni / loikseni

luoksesi

luoiksesi / loiksesi

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luoinani / loinani

luonasi

luoinasi / loinasi

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luoittani / loittani

luottasi

luoittasi / loittasi

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoineni / loineni

-

luoinesi / loinesi

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luoni

luosi

luonsa

luoni

luosi

luonsa

Par

-ta

luotani

luotasi

luotansa / luotaan

luoitani / loitani

luoitasi / loitasi

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luoni

luosi

luonsa

luoitteni / luoideni / loitteni / loideni

luoittesi / luoidesi / loittesi / loidesi

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohuni / luohoni

luohusi / luohosi

luohunsa / luohonsa

luoihini / loihini

luoihisi / loihisi

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossani

luossasi

luossansa / luossaan

luoissani / loissani

luoissasi / loissasi

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostani

luostasi

luostansa / luostaan

luoistani / loistani

luoistasi / loistasi

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luolleni

luollesi

luollensa / luolleen

luoilleni / loilleni

luoillesi / loillesi

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollani

luollasi

luollansa / luollaan

luoillani / loillani

luoillasi / loillasi

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltani

luoltasi

luoltansa / luoltaan

luoiltani / loiltani

luoiltasi / loiltasi

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luokseni

luoksesi

luoksensa / luokseen

luoikseni / loikseni

luoiksesi / loiksesi

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonani

luonasi

luonansa / luonaan

luoinani / loinani

luoinasi / loinasi

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottani

luottasi

luottansa / luottaan

luoittani / loittani

luoittasi / loittasi

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoineni / loineni

luoinesi / loinesi

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luomme

luonne

luonne

luonsa

luonsa

Par

-ta

luotamme

luoitamme / loitamme

luotanne

luoitanne / loitanne

luotansa / luotaan

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luonne

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luonsa

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luoihimme / loihimme

luohunne / luohonne

luoihinne / loihinne

luohunsa / luohonsa

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luoissamme / loissamme

luossanne

luoissanne / loissanne

luossansa / luossaan

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luoistamme / loistamme

luostanne

luoistanne / loistanne

luostansa / luostaan

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luoillemme / loillemme

luollenne

luoillenne / loillenne

luollensa / luolleen

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luoillamme / loillamme

luollanne

luoillanne / loillanne

luollansa / luollaan

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoiltamme / loiltamme

luoltanne

luoiltanne / loiltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoiksemme / loiksemme

luoksenne

luoiksenne / loiksenne

luoksensa / luokseen

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luoinamme / loinamme

luonanne

luoinanne / loinanne

luonansa / luonaan

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luoittamme / loittamme

luottanne

luoittanne / loittanne

luottansa / luottaan

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

luoinemme / loinemme

-

luoinenne / loinenne

-

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Singular

Plural

Nom

-

luomme

luonne

luonsa

luomme

luonne

luonsa

Par

-ta

luotamme

luotanne

luotansa / luotaan

luoitamme / loitamme

luoitanne / loitanne

luoitansa / luoitaan / loitansa / loitaan

Gen

-n

luomme

luonne

luonsa

luoittemme / luoidemme / loittemme / loidemme

luoittenne / luoidenne / loittenne / loidenne

luoittensa / luoidensa / loittensa / loidensa

Ill

mihin

luohumme / luohomme

luohunne / luohonne

luohunsa / luohonsa

luoihimme / loihimme

luoihinne / loihinne

luoihinsa / loihinsa

Ine

-ssa

luossamme

luossanne

luossansa / luossaan

luoissamme / loissamme

luoissanne / loissanne

luoissansa / luoissaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

luostamme

luostanne

luostansa / luostaan

luoistamme / loistamme

luoistanne / loistanne

luoistansa / luoistaan / loistansa / loistaan

All

-lle

luollemme

luollenne

luollensa / luolleen

luoillemme / loillemme

luoillenne / loillenne

luoillensa / luoillean / loillensa / loillean

Ade

-lla

luollamme

luollanne

luollansa / luollaan

luoillamme / loillamme

luoillanne / loillanne

luoillansa / luoillaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

luoltamme

luoltanne

luoltansa / luoltaan

luoiltamme / loiltamme

luoiltanne / loiltanne

luoiltansa / luoiltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

luoksemme

luoksenne

luoksensa / luokseen

luoiksemme / loiksemme

luoiksenne / loiksenne

luoikseen / luoiksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

luonamme

luonanne

luonansa / luonaan

luoinamme / loinamme

luoinanne / loinanne

luoinansa / luoinaan / loinansa / loinaan

Abe

-tta

luottamme

luottanne

luottansa / luottaan

luoittamme / loittamme

luoittanne / loittanne

luoittansa / luoittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

luoinemme / loinemme

luoinenne / loinenne

luoineen / luoinensa / loineen / loinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loka

loat / lo’at

Par

-ta

lokaa

lokia

Gen

-n

loan / lo’an

lokien

Ill

mihin

lokaan

lokiin

Ine

-ssa

loassa / lo’assa

lo’issa / loissa

Ela

-sta

loasta / lo’asta

lo’ista / loista

All

-lle

loalle / lo’alle

lo’ille / loille

Ade

-lla

loalla / lo’alla

lo’illa / loilla

Abl

-lta

loalta / lo’alta

lo’ilta / loilta

Tra

-ksi

loaksi / lo’aksi

lo’iksi / loiksi

Ess

-na

lokana

lokina

Abe

-tta

loatta / lo’atta

lo’itta / loitta

Com

-ne

-

lokine

Ins

-in

-

lo’in / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loka

loat / lo’at

Par

-ta

lokaa

lokia

Gen

-n

loan / lo’an

lokien

Ill

mihin

lokaan

lokiin

Ine

-ssa

loassa / lo’assa

lo’issa / loissa

Ela

-sta

loasta / lo’asta

lo’ista / loista

All

-lle

loalle / lo’alle

lo’ille / loille

Ade

-lla

loalla / lo’alla

lo’illa / loilla

Abl

-lta

loalta / lo’alta

lo’ilta / loilta

Tra

-ksi

loaksi / lo’aksi

lo’iksi / loiksi

Ess

-na

lokana

lokina

Abe

-tta

loatta / lo’atta

lo’itta / loitta

Com

-ne

-

lokine

Ins

-in

-

lo’in / loin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

mud muta, savi, kura, lieju, loka, lika
mire suo, lieju, loka, muta
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, Finnish-English, file: europarl-v7.fi-en.fi, line: 2352; Tanzil Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus Pöytä oli täynnä lokaa. The table was full of dirt. Loka oli kaikkialla pihalla. The mud was everywhere in the yard. Loka tarttui kenkiini ikävästi. The mud stuck to my shoes unpleasantly. Ja loan. And the dirt. Kesällä siellä on paljon lokaa. In the summer, there is a lot of mud there. Loka saattaa olla vaarallinen ympäristölle. Sludge can be dangerous to the environment. Nukumme loassa? Sleep in the dirt? Tarvitsemme apua loillemme. We need helpfor ourselves. Loin valepukamaljaan lokaa. I poured mud into the fake pot. Emme halua sotkea loillemme. We don't want to muddyourselves. Show more arrow right

Wiktionary

wet mud or dirt Show more arrow right lika Show more arrow right Verbs loatalokaantua Show more arrow right loanheittoloka-autolokakaivolokakuulokasuoja Show more arrow right From Proto-Finnic loka. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lokani

lokani

lokasi

lokasi

lokansa

lokansa

Par

-ta

lokaani

lokiani

lokaasi

lokiasi

lokaansa

lokiansa / lokiaan

Gen

-n

lokani

lokieni

lokasi

lokiesi

lokansa

lokiensa

Ill

mihin

lokaani

lokiini

lokaasi

lokiisi

lokaansa

lokiinsa

Ine

-ssa

loassani / lo’assani

lo’issani / loissani

loassasi / lo’assasi

lo’issasi / loissasi

loassansa / loassaan / lo’assansa / lo’assaan

lo’issansa / lo’issaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

loastani / lo’astani

lo’istani / loistani

loastasi / lo’astasi

lo’istasi / loistasi

loastansa / loastaan / lo’astansa / lo’astaan

lo’istansa / lo’istaan / loistansa / loistaan

All

-lle

loalleni / lo’alleni

lo’illeni / loilleni

loallesi / lo’allesi

lo’illesi / loillesi

loalleen / loallensa / lo’alleen / lo’allensa

lo’illensa / lo’illean / loillensa / loillean

Ade

-lla

loallani / lo’allani

lo’illani / loillani

loallasi / lo’allasi

lo’illasi / loillasi

loallansa / loallaan / lo’allansa / lo’allaan

lo’illansa / lo’illaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

loaltani / lo’altani

lo’iltani / loiltani

loaltasi / lo’altasi

lo’iltasi / loiltasi

loaltansa / loaltaan / lo’altansa / lo’altaan

lo’iltansa / lo’iltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

loakseni / lo’akseni

lo’ikseni / loikseni

loaksesi / lo’aksesi

lo’iksesi / loiksesi

loakseen / loaksensa / lo’akseen / lo’aksensa

lo’ikseen / lo’iksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

lokanani

lokinani

lokanasi

lokinasi

lokanansa / lokanaan

lokinansa / lokinaan

Abe

-tta

loattani / lo’attani

lo’ittani / loittani

loattasi / lo’attasi

lo’ittasi / loittasi

loattansa / loattaan / lo’attansa / lo’attaan

lo’ittansa / lo’ittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

lokineni

-

lokinesi

-

lokinensa / lokineen

Singular

Plural

Nom

-

lokani

lokasi

lokansa

lokani

lokasi

lokansa

Par

-ta

lokaani

lokaasi

lokaansa

lokiani

lokiasi

lokiansa / lokiaan

Gen

-n

lokani

lokasi

lokansa

lokieni

lokiesi

lokiensa

Ill

mihin

lokaani

lokaasi

lokaansa

lokiini

lokiisi

lokiinsa

Ine

-ssa

loassani / lo’assani

loassasi / lo’assasi

loassansa / loassaan / lo’assansa / lo’assaan

lo’issani / loissani

lo’issasi / loissasi

lo’issansa / lo’issaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

loastani / lo’astani

loastasi / lo’astasi

loastansa / loastaan / lo’astansa / lo’astaan

lo’istani / loistani

lo’istasi / loistasi

lo’istansa / lo’istaan / loistansa / loistaan

All

-lle

loalleni / lo’alleni

loallesi / lo’allesi

loalleen / loallensa / lo’alleen / lo’allensa

lo’illeni / loilleni

lo’illesi / loillesi

lo’illensa / lo’illean / loillensa / loillean

Ade

-lla

loallani / lo’allani

loallasi / lo’allasi

loallansa / loallaan / lo’allansa / lo’allaan

lo’illani / loillani

lo’illasi / loillasi

lo’illansa / lo’illaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

loaltani / lo’altani

loaltasi / lo’altasi

loaltansa / loaltaan / lo’altansa / lo’altaan

lo’iltani / loiltani

lo’iltasi / loiltasi

lo’iltansa / lo’iltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

loakseni / lo’akseni

loaksesi / lo’aksesi

loakseen / loaksensa / lo’akseen / lo’aksensa

lo’ikseni / loikseni

lo’iksesi / loiksesi

lo’ikseen / lo’iksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

lokanani

lokanasi

lokanansa / lokanaan

lokinani

lokinasi

lokinansa / lokinaan

Abe

-tta

loattani / lo’attani

loattasi / lo’attasi

loattansa / loattaan / lo’attansa / lo’attaan

lo’ittani / loittani

lo’ittasi / loittasi

lo’ittansa / lo’ittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

lokineni

lokinesi

lokinensa / lokineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lokamme

lokamme

lokanne

lokanne

lokansa

lokansa

Par

-ta

lokaamme

lokiamme

lokaanne

lokianne

lokaansa

lokiansa / lokiaan

Gen

-n

lokamme

lokiemme

lokanne

lokienne

lokansa

lokiensa

Ill

mihin

lokaamme

lokiimme

lokaanne

lokiinne

lokaansa

lokiinsa

Ine

-ssa

loassamme / lo’assamme

lo’issamme / loissamme

loassanne / lo’assanne

lo’issanne / loissanne

loassansa / loassaan / lo’assansa / lo’assaan

lo’issansa / lo’issaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

loastamme / lo’astamme

lo’istamme / loistamme

loastanne / lo’astanne

lo’istanne / loistanne

loastansa / loastaan / lo’astansa / lo’astaan

lo’istansa / lo’istaan / loistansa / loistaan

All

-lle

loallemme / lo’allemme

lo’illemme / loillemme

loallenne / lo’allenne

lo’illenne / loillenne

loalleen / loallensa / lo’alleen / lo’allensa

lo’illensa / lo’illean / loillensa / loillean

Ade

-lla

loallamme / lo’allamme

lo’illamme / loillamme

loallanne / lo’allanne

lo’illanne / loillanne

loallansa / loallaan / lo’allansa / lo’allaan

lo’illansa / lo’illaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

loaltamme / lo’altamme

lo’iltamme / loiltamme

loaltanne / lo’altanne

lo’iltanne / loiltanne

loaltansa / loaltaan / lo’altansa / lo’altaan

lo’iltansa / lo’iltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

loaksemme / lo’aksemme

lo’iksemme / loiksemme

loaksenne / lo’aksenne

lo’iksenne / loiksenne

loakseen / loaksensa / lo’akseen / lo’aksensa

lo’ikseen / lo’iksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

lokanamme

lokinamme

lokananne

lokinanne

lokanansa / lokanaan

lokinansa / lokinaan

Abe

-tta

loattamme / lo’attamme

lo’ittamme / loittamme

loattanne / lo’attanne

lo’ittanne / loittanne

loattansa / loattaan / lo’attansa / lo’attaan

lo’ittansa / lo’ittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

lokinemme

-

lokinenne

-

lokinensa / lokineen

Singular

Plural

Nom

-

lokamme

lokanne

lokansa

lokamme

lokanne

lokansa

Par

-ta

lokaamme

lokaanne

lokaansa

lokiamme

lokianne

lokiansa / lokiaan

Gen

-n

lokamme

lokanne

lokansa

lokiemme

lokienne

lokiensa

Ill

mihin

lokaamme

lokaanne

lokaansa

lokiimme

lokiinne

lokiinsa

Ine

-ssa

loassamme / lo’assamme

loassanne / lo’assanne

loassansa / loassaan / lo’assansa / lo’assaan

lo’issamme / loissamme

lo’issanne / loissanne

lo’issansa / lo’issaan / loissansa / loissaan

Ela

-sta

loastamme / lo’astamme

loastanne / lo’astanne

loastansa / loastaan / lo’astansa / lo’astaan

lo’istamme / loistamme

lo’istanne / loistanne

lo’istansa / lo’istaan / loistansa / loistaan

All

-lle

loallemme / lo’allemme

loallenne / lo’allenne

loalleen / loallensa / lo’alleen / lo’allensa

lo’illemme / loillemme

lo’illenne / loillenne

lo’illensa / lo’illean / loillensa / loillean

Ade

-lla

loallamme / lo’allamme

loallanne / lo’allanne

loallansa / loallaan / lo’allansa / lo’allaan

lo’illamme / loillamme

lo’illanne / loillanne

lo’illansa / lo’illaan / loillansa / loillaan

Abl

-lta

loaltamme / lo’altamme

loaltanne / lo’altanne

loaltansa / loaltaan / lo’altansa / lo’altaan

lo’iltamme / loiltamme

lo’iltanne / loiltanne

lo’iltansa / lo’iltaan / loiltansa / loiltaan

Tra

-ksi

loaksemme / lo’aksemme

loaksenne / lo’aksenne

loakseen / loaksensa / lo’akseen / lo’aksensa

lo’iksemme / loiksemme

lo’iksenne / loiksenne

lo’ikseen / lo’iksensa / loikseen / loiksensa

Ess

-na

lokanamme

lokananne

lokanansa / lokanaan

lokinamme

lokinanne

lokinansa / lokinaan

Abe

-tta

loattamme / lo’attamme

loattanne / lo’attanne

loattansa / loattaan / lo’attansa / lo’attaan

lo’ittamme / loittamme

lo’ittanne / loittanne

lo’ittansa / lo’ittaan / loittansa / loittaan

Com

-ne

-

-

-

lokinemme

lokinenne

lokinensa / lokineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

loista

loisia

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loiseen

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

loisissa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loiselta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

loisiksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

parasite loinen, parasiitti, loiseläjä
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Se on loinen. It's a parasite. Sinulla on loinen. You have a parasite. Hänellä on loinen. She has a parasite. Kyllä, olen loinen! Oh yeah, I'm a parasite. Loinen, sänky on minun! Hey, you sleaze!My bed! Schistosomiasis loinen. Schistosomiasis, the parasite could have... Sinä halveksiva loinen! You contempt of a parasite! Loista näin huomennakin. Be this alive tomorrow. Olet loinen, joka elää... You are a parasite who leeches off... Matoja ja loisia. They've got worms and parasites. Show more arrow right

Wiktionary

parasite. (in compounds as lois-) parasitic Show more arrow right Verbs loisia Show more arrow right loiseliöloiseläinloiseläjäloishyönteinenloiskasviloiskiehuntaloiskärpänenloismatoloispistiäinenloissairausloissieniloistartuntaloistautiloisteholoisvirta Show more arrow right luo +‎ -inen Show more arrow right

Wikipedia

Parasitism Parasitism is a form of one-sided symbiosis. The parasites live off the host. They may, or may not, harm the host. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loiseni

loisesi

loisesi

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistani

loisiani

loistasi

loisiasi

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisieni / loisteni

loisesi

loisiesi / loistesi

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loisiini

loiseesi

loisiisi

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisissani

loisessasi

loisissasi

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisistani

loisestasi

loisistasi

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisilleni

loisellesi

loisillesi

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisillani

loisellasi

loisillasi

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loisiltani

loiseltasi

loisiltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loisikseni

loiseksesi

loisiksesi

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisinani

loisenasi

loisinasi

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisittani

loisettasi

loisittasi

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisineni

-

loisinesi

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loiseni

loisesi

loisensa

loiseni

loisesi

loisensa

Par

-ta

loistani

loistasi

loistansa / loistaan

loisiani

loisiasi

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loiseni

loisesi

loisensa

loisieni / loisteni

loisiesi / loistesi

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseeni

loiseesi

loiseensa

loisiini

loisiisi

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessani

loisessasi

loisessansa / loisessaan

loisissani

loisissasi

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestani

loisestasi

loisestansa / loisestaan

loisistani

loisistasi

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loiselleni

loisellesi

loisellensa / loiselleen

loisilleni

loisillesi

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellani

loisellasi

loisellansa / loisellaan

loisillani

loisillasi

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltani

loiseltasi

loiseltansa / loiseltaan

loisiltani

loisiltasi

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loisekseni

loiseksesi

loiseksensa / loisekseen

loisikseni

loisiksesi

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenani

loisenasi

loisenansa / loisenaan

loisinani

loisinasi

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettani

loisettasi

loisettansa / loisettaan

loisittani

loisittasi

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisineni

loisinesi

loisinensa / loisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisemme

loisenne

loisenne

loisensa

loisensa

Par

-ta

loistamme

loisiamme

loistanne

loisianne

loistansa / loistaan

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisiemme / loistemme

loisenne

loisienne / loistenne

loisensa

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loisiimme

loiseenne

loisiinne

loiseensa

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisissamme

loisessanne

loisissanne

loisessansa / loisessaan

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisistamme

loisestanne

loisistanne

loisestansa / loisestaan

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisillemme

loisellenne

loisillenne

loisellensa / loiselleen

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisillamme

loisellanne

loisillanne

loisellansa / loisellaan

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loisiltamme

loiseltanne

loisiltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loisiksemme

loiseksenne

loisiksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisinamme

loisenanne

loisinanne

loisenansa / loisenaan

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisittamme

loisettanne

loisittanne

loisettansa / loisettaan

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

loisinemme

-

loisinenne

-

loisinensa / loisineen

Singular

Plural

Nom

-

loisemme

loisenne

loisensa

loisemme

loisenne

loisensa

Par

-ta

loistamme

loistanne

loistansa / loistaan

loisiamme

loisianne

loisiansa / loisiaan

Gen

-n

loisemme

loisenne

loisensa

loisiemme / loistemme

loisienne / loistenne

loisiensa / loistensa

Ill

mihin

loiseemme

loiseenne

loiseensa

loisiimme

loisiinne

loisiinsa

Ine

-ssa

loisessamme

loisessanne

loisessansa / loisessaan

loisissamme

loisissanne

loisissansa / loisissaan

Ela

-sta

loisestamme

loisestanne

loisestansa / loisestaan

loisistamme

loisistanne

loisistansa / loisistaan

All

-lle

loisellemme

loisellenne

loisellensa / loiselleen

loisillemme

loisillenne

loisillensa / loisillean

Ade

-lla

loisellamme

loisellanne

loisellansa / loisellaan

loisillamme

loisillanne

loisillansa / loisillaan

Abl

-lta

loiseltamme

loiseltanne

loiseltansa / loiseltaan

loisiltamme

loisiltanne

loisiltansa / loisiltaan

Tra

-ksi

loiseksemme

loiseksenne

loiseksensa / loisekseen

loisiksemme

loisiksenne

loisiksensa / loisikseen

Ess

-na

loisenamme

loisenanne

loisenansa / loisenaan

loisinamme

loisinanne

loisinansa / loisinaan

Abe

-tta

loisettamme

loisettanne

loisettansa / loisettaan

loisittamme

loisittanne

loisittansa / loisittaan

Com

-ne

-

-

-

loisinemme

loisinenne

loisinensa / loisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luulo

luulot

Par

-ta

luuloa

luuloja

Gen

-n

luulon

luulojen

Ill

mihin

luuloon

luuloihin

Ine

-ssa

luulossa

luuloissa

Ela

-sta

luulosta

luuloista

All

-lle

luulolle

luuloille

Ade

-lla

luulolla

luuloilla

Abl

-lta

luulolta

luuloilta

Tra

-ksi

luuloksi

luuloiksi

Ess

-na

luulona

luuloina

Abe

-tta

luulotta

luuloitta

Com

-ne

-

luuloine

Ins

-in

-

luuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luulo

luulot

Par

-ta

luuloa

luuloja

Gen

-n

luulon

luulojen

Ill

mihin

luuloon

luuloihin

Ine

-ssa

luulossa

luuloissa

Ela

-sta

luulosta

luuloista

All

-lle

luulolle

luuloille

Ade

-lla

luulolla

luuloilla

Abl

-lta

luulolta

luuloilta

Tra

-ksi

luuloksi

luuloiksi

Ess

-na

luulona

luuloina

Abe

-tta

luulotta

luuloitta

Com

-ne

-

luuloine

Ins

-in

-

luuloin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

belief usko, uskomus, vakaumus, käsitys, luottamus, luulo
thought
Show more arrow right
Tanzil Translation Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish–English, Tatoeba, sentence ID: 5118564; jw2019 Luulo ei maksa mitään. Belief costs nothing. Turha luulo! Forget it, boy! Luulo on vapaa, mitä tahdot olet. Belief is free, what you want to be. Mutta se luulo on väärä. But that's where we're wrong. Turha luulo, kultapieni. No can do, sugar cube. Turha luulo. Not anymore. Pelkkä luulo ei voi kastella. You will not be wet from believing it. Minun täytynee ravistella tuo luulo päältäni. I guess I'll have to shake that belief off. Tämä on kuitenkin väärä luulo. Really, though, that viewpoint is flawed. Se näyttää olleen väärä luulo. So, it would seem that belief has been held in error. Show more arrow right

Wiktionary

belief, thought, impression, especially a wrong or misled one Show more arrow right luulotella Show more arrow right ennakkoluulo epäluulo harhaluulo luulosairas luulosairaus luulotauti luulotautinen Show more arrow right luulla +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luuloni

luuloni

luulosi

luulosi

luulonsa

luulonsa

Par

-ta

luuloani

luulojani

luuloasi

luulojasi

luuloansa / luuloaan

luulojansa / luulojaan

Gen

-n

luuloni

luulojeni

luulosi

luulojesi

luulonsa

luulojensa

Ill

mihin

luulooni

luuloihini

luuloosi

luuloihisi

luuloonsa

luuloihinsa

Ine

-ssa

luulossani

luuloissani

luulossasi

luuloissasi

luulossansa / luulossaan

luuloissansa / luuloissaan

Ela

-sta

luulostani

luuloistani

luulostasi

luuloistasi

luulostansa / luulostaan

luuloistansa / luuloistaan

All

-lle

luulolleni

luuloilleni

luulollesi

luuloillesi

luulollensa / luulolleen

luuloillensa / luuloillean

Ade

-lla

luulollani

luuloillani

luulollasi

luuloillasi

luulollansa / luulollaan

luuloillansa / luuloillaan

Abl

-lta

luuloltani

luuloiltani

luuloltasi

luuloiltasi

luuloltansa / luuloltaan

luuloiltansa / luuloiltaan

Tra

-ksi

luulokseni

luuloikseni

luuloksesi

luuloiksesi

luuloksensa / luulokseen

luuloiksensa / luuloikseen

Ess

-na

luulonani

luuloinani

luulonasi

luuloinasi

luulonansa / luulonaan

luuloinansa / luuloinaan

Abe

-tta

luulottani

luuloittani

luulottasi

luuloittasi

luulottansa / luulottaan

luuloittansa / luuloittaan

Com

-ne

-

luuloineni

-

luuloinesi

-

luuloinensa / luuloineen

Singular

Plural

Nom

-

luuloni

luulosi

luulonsa

luuloni

luulosi

luulonsa

Par

-ta

luuloani

luuloasi

luuloansa / luuloaan

luulojani

luulojasi

luulojansa / luulojaan

Gen

-n

luuloni

luulosi

luulonsa

luulojeni

luulojesi

luulojensa

Ill

mihin

luulooni

luuloosi

luuloonsa

luuloihini

luuloihisi

luuloihinsa

Ine

-ssa

luulossani

luulossasi

luulossansa / luulossaan

luuloissani

luuloissasi

luuloissansa / luuloissaan

Ela

-sta

luulostani

luulostasi

luulostansa / luulostaan

luuloistani

luuloistasi

luuloistansa / luuloistaan

All

-lle

luulolleni

luulollesi

luulollensa / luulolleen

luuloilleni

luuloillesi

luuloillensa / luuloillean

Ade

-lla

luulollani

luulollasi

luulollansa / luulollaan

luuloillani

luuloillasi

luuloillansa / luuloillaan

Abl

-lta

luuloltani

luuloltasi

luuloltansa / luuloltaan

luuloiltani

luuloiltasi

luuloiltansa / luuloiltaan

Tra

-ksi

luulokseni

luuloksesi

luuloksensa / luulokseen

luuloikseni

luuloiksesi

luuloiksensa / luuloikseen

Ess

-na

luulonani

luulonasi

luulonansa / luulonaan

luuloinani

luuloinasi

luuloinansa / luuloinaan

Abe

-tta

luulottani

luulottasi

luulottansa / luulottaan

luuloittani

luuloittasi

luuloittansa / luuloittaan

Com

-ne

-

-

-

luuloineni

luuloinesi

luuloinensa / luuloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

luulomme

luulomme

luulonne

luulonne

luulonsa

luulonsa

Par

-ta

luuloamme

luulojamme

luuloanne

luulojanne

luuloansa / luuloaan

luulojansa / luulojaan

Gen

-n

luulomme

luulojemme

luulonne

luulojenne

luulonsa

luulojensa

Ill

mihin

luuloomme

luuloihimme

luuloonne

luuloihinne

luuloonsa

luuloihinsa

Ine

-ssa

luulossamme

luuloissamme

luulossanne

luuloissanne

luulossansa / luulossaan

luuloissansa / luuloissaan

Ela

-sta

luulostamme

luuloistamme

luulostanne

luuloistanne

luulostansa / luulostaan

luuloistansa / luuloistaan

All

-lle

luulollemme

luuloillemme

luulollenne

luuloillenne

luulollensa / luulolleen

luuloillensa / luuloillean

Ade

-lla

luulollamme

luuloillamme

luulollanne

luuloillanne

luulollansa / luulollaan

luuloillansa / luuloillaan

Abl

-lta

luuloltamme

luuloiltamme

luuloltanne

luuloiltanne

luuloltansa / luuloltaan

luuloiltansa / luuloiltaan

Tra

-ksi

luuloksemme

luuloiksemme

luuloksenne

luuloiksenne

luuloksensa / luulokseen

luuloiksensa / luuloikseen

Ess

-na

luulonamme

luuloinamme

luulonanne

luuloinanne

luulonansa / luulonaan

luuloinansa / luuloinaan

Abe

-tta

luulottamme

luuloittamme

luulottanne

luuloittanne

luulottansa / luulottaan

luuloittansa / luuloittaan

Com

-ne

-

luuloinemme

-

luuloinenne

-

luuloinensa / luuloineen

Singular

Plural

Nom

-

luulomme

luulonne

luulonsa

luulomme

luulonne

luulonsa

Par

-ta

luuloamme

luuloanne

luuloansa / luuloaan

luulojamme

luulojanne

luulojansa / luulojaan

Gen

-n

luulomme

luulonne

luulonsa

luulojemme

luulojenne

luulojensa

Ill

mihin

luuloomme

luuloonne

luuloonsa

luuloihimme

luuloihinne

luuloihinsa

Ine

-ssa

luulossamme

luulossanne

luulossansa / luulossaan

luuloissamme

luuloissanne

luuloissansa / luuloissaan

Ela

-sta

luulostamme

luulostanne

luulostansa / luulostaan

luuloistamme

luuloistanne

luuloistansa / luuloistaan

All

-lle

luulollemme

luulollenne

luulollensa / luulolleen

luuloillemme

luuloillenne

luuloillensa / luuloillean

Ade

-lla

luulollamme

luulollanne

luulollansa / luulollaan

luuloillamme

luuloillanne

luuloillansa / luuloillaan

Abl

-lta

luuloltamme

luuloltanne

luuloltansa / luuloltaan

luuloiltamme

luuloiltanne

luuloiltansa / luuloiltaan

Tra

-ksi

luuloksemme

luuloksenne

luuloksensa / luulokseen

luuloiksemme

luuloiksenne

luuloiksensa / luuloikseen

Ess

-na

luulonamme

luulonanne

luulonansa / luulonaan

luuloinamme

luuloinanne

luuloinansa / luuloinaan

Abe

-tta

luulottamme

luulottanne

luulottansa / luulottaan

luuloittamme

luuloittanne

luuloittansa / luuloittaan

Com

-ne

-

-

-

luuloinemme

luuloinenne

luuloinensa / luuloineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

epäluuloinen

epäluuloiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

epäluuloisen

epäluuloisien / epäluuloisten

Ill

mihin

epäluuloisiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisessa

Solve

Ela

-sta

epäluuloisesta

epäluuloisista

All

-lle

epäluuloiselle

epäluuloisille

Ade

-lla

epäluuloisella

epäluuloisilla

Abl

-lta

epäluuloisilta

Solve

Tra

-ksi

epäluuloiseksi

Solve

Ess

-na

epäluuloisena / epäluuloisna

epäluuloisina

Abe

-tta

epäluuloisetta

epäluuloisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

epäluuloinen

epäluuloiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

epäluuloisen

epäluuloisien / epäluuloisten

Ill

mihin

epäluuloisiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisessa

Solve

Ela

-sta

epäluuloisesta

epäluuloisista

All

-lle

epäluuloiselle

epäluuloisille

Ade

-lla

epäluuloisella

epäluuloisilla

Abl

-lta

epäluuloisilta

Solve

Tra

-ksi

epäluuloiseksi

Solve

Ess

-na

epäluuloisena / epäluuloisna

epäluuloisina

Abe

-tta

epäluuloisetta

epäluuloisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

epäluuloisempia

Solve

Gen

-n

epäluuloisempien

Solve

Ill

mihin

epäluuloisempiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisemmassa

epäluuloisemmissa

Ela

-sta

epäluuloisemmasta

epäluuloisemmista

All

-lle

epäluuloisemmalle

epäluuloisemmille

Ade

-lla

epäluuloisemmalla

epäluuloisemmilla

Abl

-lta

epäluuloisemmalta

epäluuloisemmilta

Tra

-ksi

epäluuloisemmaksi

epäluuloisemmiksi

Ess

-na

epäluuloisempana

Solve

Abe

-tta

epäluuloisemmatta

epäluuloisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

epäluuloisempia

Solve

Gen

-n

epäluuloisempien

Solve

Ill

mihin

epäluuloisempiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisemmassa

epäluuloisemmissa

Ela

-sta

epäluuloisemmasta

epäluuloisemmista

All

-lle

epäluuloisemmalle

epäluuloisemmille

Ade

-lla

epäluuloisemmalla

epäluuloisemmilla

Abl

-lta

epäluuloisemmalta

epäluuloisemmilta

Tra

-ksi

epäluuloisemmaksi

epäluuloisemmiksi

Ess

-na

epäluuloisempana

Solve

Abe

-tta

epäluuloisemmatta

epäluuloisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

epäluuloisimpia

Solve

Gen

-n

epäluuloisimman

epäluuloisinten / epäluuloisimpien

Ill

mihin

epäluuloisimpiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisimmassa

Solve

Ela

-sta

epäluuloisimmasta

epäluuloisimmista

All

-lle

epäluuloisimmalle

epäluuloisimmille

Ade

-lla

epäluuloisimmalla

epäluuloisimmilla

Abl

-lta

epäluuloisimmalta

epäluuloisimmilta

Tra

-ksi

epäluuloisimmaksi

epäluuloisimmiksi

Ess

-na

epäluuloisimpina

Solve

Abe

-tta

epäluuloisimmatta

epäluuloisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

epäluuloisimpia

Solve

Gen

-n

epäluuloisimman

epäluuloisinten / epäluuloisimpien

Ill

mihin

epäluuloisimpiin

Solve

Ine

-ssa

epäluuloisimmassa

Solve

Ela

-sta

epäluuloisimmasta

epäluuloisimmista

All

-lle

epäluuloisimmalle

epäluuloisimmille

Ade

-lla

epäluuloisimmalla

epäluuloisimmilla

Abl

-lta

epäluuloisimmalta

epäluuloisimmilta

Tra

-ksi

epäluuloisimmaksi

epäluuloisimmiksi

Ess

-na

epäluuloisimpina

Solve

Abe

-tta

epäluuloisimmatta

epäluuloisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

epäluuloisimmin

Singular

Plural

Nom

-

epäluulo

epäluulot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

epäluulon

epäluulojen

Ill

mihin

epäluuloihin

Solve

Ine

-ssa

epäluulossa

Solve

Ela

-sta

epäluulosta

epäluuloista

All

-lle

epäluulolle

epäluuloille

Ade

-lla

epäluulolla

epäluuloilla

Abl

-lta

epäluuloilta

Solve

Tra

-ksi

epäluuloksi

Solve

Ess

-na

epäluulona

epäluuloina

Abe

-tta

epäluulotta

epäluuloitta

Com

-ne

-

epäluuloine

Ins

-in

-

epäluuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epäluulo

epäluulot

Par

-ta

Gen

-n

epäluulon

epäluulojen

Ill

mihin

epäluuloihin

Ine

-ssa

epäluulossa

Ela

-sta

epäluulosta

epäluuloista

All

-lle

epäluulolle

epäluuloille

Ade

-lla

epäluulolla

epäluuloilla

Abl

-lta

epäluuloilta

Tra

-ksi

epäluuloksi

Ess

-na

epäluulona

epäluuloina

Abe

-tta

epäluulotta

epäluuloitta

Com

-ne

-

epäluuloine

Ins

-in

-

epäluuloin

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luihin

Solve

Ine

-ssa

luussa

Solve

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luilta

Solve

Tra

-ksi

luuksi

Solve

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luu

luut

Par

-ta

Gen

-n

luun

luitten / luiden

Ill

mihin

luihin

Ine

-ssa

luussa

Ela

-sta

luusta

luista

All

-lle

luulle

luille

Ade

-lla

luulla

luilla

Abl

-lta

luilta

Tra

-ksi

luuksi

Ess

-na

luuna

luina

Abe

-tta

luutta

luitta

Com

-ne

-

luine

Ins

-in

-

luin

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luoihin / loihin

Solve

Ine

-ssa

luossa

Solve

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luoilta / loilta

Solve

Tra

-ksi

luoksi

Solve

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luo

luot

Par

-ta

Gen

-n

luon

luoitten / luoiden / loitten / loiden

Ill

mihin

luoihin / loihin

Ine

-ssa

luossa

Ela

-sta

luosta

luoista / loista

All

-lle

luolle

luoille / loille

Ade

-lla

luolla

luoilla / loilla

Abl

-lta

luoilta / loilta

Tra

-ksi

luoksi

Ess

-na

luona

luoina / loina

Abe

-tta

luotta

luoitta / loitta

Com

-ne

-

luoine / loine

Ins

-in

-

luoin / loin

Singular

Plural

Nom

-

loka

loat / lo’at

Par

-ta

Solve

Gen

-n

loan / lo’an

lokien

Ill

mihin

lokiin

Solve

Ine

-ssa

loassa / lo’assa

Solve

Ela

-sta

loasta / lo’asta

lo’ista / loista

All

-lle

loalle / lo’alle

lo’ille / loille

Ade

-lla

loalla / lo’alla

lo’illa / loilla

Abl

-lta

lo’ilta / loilta

Solve

Tra

-ksi

loaksi / lo’aksi

Solve

Ess

-na

lokana

lokina

Abe

-tta

loatta / lo’atta

lo’itta / loitta

Com

-ne

-

lokine

Ins

-in

-

lo’in / loin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loka

loat / lo’at

Par

-ta

Gen

-n

loan / lo’an

lokien

Ill

mihin

lokiin

Ine

-ssa

loassa / lo’assa

Ela

-sta

loasta / lo’asta

lo’ista / loista

All

-lle

loalle / lo’alle

lo’ille / loille

Ade

-lla

loalla / lo’alla

lo’illa / loilla

Abl

-lta

lo’ilta / loilta

Tra

-ksi

loaksi / lo’aksi

Ess

-na

lokana

lokina

Abe

-tta

loatta / lo’atta

lo’itta / loitta

Com

-ne

-

lokine

Ins

-in

-

lo’in / loin

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loisiin

Solve

Ine

-ssa

loisessa

Solve

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loisilta

Solve

Tra

-ksi

loiseksi

Solve

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loinen

loiset

Par

-ta

Gen

-n

loisen

loisien / loisten

Ill

mihin

loisiin

Ine

-ssa

loisessa

Ela

-sta

loisesta

loisista

All

-lle

loiselle

loisille

Ade

-lla

loisella

loisilla

Abl

-lta

loisilta

Tra

-ksi

loiseksi

Ess

-na

loisena

loisina

Abe

-tta

loisetta

loisitta

Com

-ne

-

loisine

Ins

-in

-

loisin

Singular

Plural

Nom

-

luulo

luulot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

luulon

luulojen

Ill

mihin

luuloihin

Solve

Ine

-ssa

luulossa

Solve

Ela

-sta

luulosta

luuloista

All

-lle

luulolle

luuloille

Ade

-lla

luulolla

luuloilla

Abl

-lta

luuloilta

Solve

Tra

-ksi

luuloksi

Solve

Ess

-na

luulona

luuloina

Abe

-tta

luulotta

luuloitta

Com

-ne

-

luuloine

Ins

-in

-

luuloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

luulo

luulot

Par

-ta

Gen

-n

luulon

luulojen

Ill

mihin

luuloihin

Ine

-ssa

luulossa

Ela

-sta

luulosta

luuloista

All

-lle

luulolle

luuloille

Ade

-lla

luulolla

luuloilla

Abl

-lta

luuloilta

Tra

-ksi

luuloksi

Ess

-na

luulona

luuloina

Abe

-tta

luulotta

luuloitta

Com

-ne

-

luuloine

Ins

-in

-

luuloin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept