epäluuloista |
Adjective, Singular Partitive |
|
Noun, Plural Elative |
||
Noun, Pref |
||
+ luu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ luo |
Noun, Plural Elative |
|
Noun, Pref |
||
+ luu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ loka |
Noun, Plural Elative |
|
Noun, Pref |
||
+ luu |
Noun, Singular Nominative |
|
+ loinen |
Noun, Singular Partitive |
|
Noun, Pref |
||
+ luulo |
Noun, Plural Elative |
suspicious | epäilyttävä, epäluuloinen, epäilevä, kyseenalainen |
distrustful | epäluuloinen |
mistrustful | |
be suspicious | |
skeptical |
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluuloinen |
epäluuloiset |
Par |
-ta |
epäluuloisia |
|
Gen |
-n |
epäluuloisen |
epäluuloisien / epäluuloisten |
Ill |
mihin |
epäluuloiseen |
epäluuloisiin |
Ine |
-ssa |
epäluuloisessa |
epäluuloisissa |
Ela |
-sta |
epäluuloisesta |
epäluuloisista |
All |
-lle |
epäluuloiselle |
epäluuloisille |
Ade |
-lla |
epäluuloisella |
epäluuloisilla |
Abl |
-lta |
epäluuloiselta |
epäluuloisilta |
Tra |
-ksi |
epäluuloiseksi |
epäluuloisiksi |
Ess |
-na |
epäluuloisena / epäluuloisna |
epäluuloisina |
Abe |
-tta |
epäluuloisetta |
epäluuloisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
epäluuloisin |
Singular
Plural
Nom
-
epäluuloinen
epäluuloiset
Par
-ta
epäluuloisia
Gen
-n
epäluuloisen
epäluuloisien / epäluuloisten
Ill
mihin
epäluuloiseen
epäluuloisiin
Ine
-ssa
epäluuloisessa
epäluuloisissa
Ela
-sta
epäluuloisesta
epäluuloisista
All
-lle
epäluuloiselle
epäluuloisille
Ade
-lla
epäluuloisella
epäluuloisilla
Abl
-lta
epäluuloiselta
epäluuloisilta
Tra
-ksi
epäluuloiseksi
epäluuloisiksi
Ess
-na
epäluuloisena / epäluuloisna
epäluuloisina
Abe
-tta
epäluuloisetta
epäluuloisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
epäluuloisin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluuloisempi |
epäluuloisemmat |
Par |
-ta |
epäluuloisempaa |
epäluuloisempia |
Gen |
-n |
epäluuloisemman |
epäluuloisempien |
Ill |
mihin |
epäluuloisempiin |
epäluuloisempiin |
Ine |
-ssa |
epäluuloisemmassa |
epäluuloisemmissa |
Ela |
-sta |
epäluuloisemmasta |
epäluuloisemmista |
All |
-lle |
epäluuloisemmalle |
epäluuloisemmille |
Ade |
-lla |
epäluuloisemmalla |
epäluuloisemmilla |
Abl |
-lta |
epäluuloisemmalta |
epäluuloisemmilta |
Tra |
-ksi |
epäluuloisemmaksi |
epäluuloisemmiksi |
Ess |
-na |
epäluuloisempana |
epäluuloisempina |
Abe |
-tta |
epäluuloisemmatta |
epäluuloisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
epäluuloisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
epäluuloisempi
epäluuloisemmat
Par
-ta
epäluuloisempaa
epäluuloisempia
Gen
-n
epäluuloisemman
epäluuloisempien
Ill
mihin
epäluuloisempiin
epäluuloisempiin
Ine
-ssa
epäluuloisemmassa
epäluuloisemmissa
Ela
-sta
epäluuloisemmasta
epäluuloisemmista
All
-lle
epäluuloisemmalle
epäluuloisemmille
Ade
-lla
epäluuloisemmalla
epäluuloisemmilla
Abl
-lta
epäluuloisemmalta
epäluuloisemmilta
Tra
-ksi
epäluuloisemmaksi
epäluuloisemmiksi
Ess
-na
epäluuloisempana
epäluuloisempina
Abe
-tta
epäluuloisemmatta
epäluuloisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
epäluuloisemmin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluuloisin |
epäluuloisimmat |
Par |
-ta |
epäluuloisinta |
epäluuloisimpia |
Gen |
-n |
epäluuloisimman |
epäluuloisinten / epäluuloisimpien |
Ill |
mihin |
epäluuloisimpaan |
epäluuloisimpiin |
Ine |
-ssa |
epäluuloisimmassa |
epäluuloisimmissa |
Ela |
-sta |
epäluuloisimmasta |
epäluuloisimmista |
All |
-lle |
epäluuloisimmalle |
epäluuloisimmille |
Ade |
-lla |
epäluuloisimmalla |
epäluuloisimmilla |
Abl |
-lta |
epäluuloisimmalta |
epäluuloisimmilta |
Tra |
-ksi |
epäluuloisimmaksi |
epäluuloisimmiksi |
Ess |
-na |
epäluuloisimpana |
epäluuloisimpina |
Abe |
-tta |
epäluuloisimmatta |
epäluuloisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
epäluuloisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
epäluuloisin
epäluuloisimmat
Par
-ta
epäluuloisinta
epäluuloisimpia
Gen
-n
epäluuloisimman
epäluuloisinten / epäluuloisimpien
Ill
mihin
epäluuloisimpaan
epäluuloisimpiin
Ine
-ssa
epäluuloisimmassa
epäluuloisimmissa
Ela
-sta
epäluuloisimmasta
epäluuloisimmista
All
-lle
epäluuloisimmalle
epäluuloisimmille
Ade
-lla
epäluuloisimmalla
epäluuloisimmilla
Abl
-lta
epäluuloisimmalta
epäluuloisimmilta
Tra
-ksi
epäluuloisimmaksi
epäluuloisimmiksi
Ess
-na
epäluuloisimpana
epäluuloisimpina
Abe
-tta
epäluuloisimmatta
epäluuloisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
epäluuloisimmin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluulo |
epäluulot |
Par |
-ta |
epäluuloa |
epäluuloja |
Gen |
-n |
epäluulon |
epäluulojen |
Ill |
mihin |
epäluuloon |
epäluuloihin |
Ine |
-ssa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
Ela |
-sta |
epäluulosta |
|
All |
-lle |
epäluulolle |
epäluuloille |
Ade |
-lla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
Abl |
-lta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
Tra |
-ksi |
epäluuloksi |
epäluuloiksi |
Ess |
-na |
epäluulona |
epäluuloina |
Abe |
-tta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
Com |
-ne |
- |
epäluuloine |
Ins |
-in |
- |
epäluuloin |
Singular
Plural
Nom
-
epäluulo
epäluulot
Par
-ta
epäluuloa
epäluuloja
Gen
-n
epäluulon
epäluulojen
Ill
mihin
epäluuloon
epäluuloihin
Ine
-ssa
epäluulossa
epäluuloissa
Ela
-sta
epäluulosta
All
-lle
epäluulolle
epäluuloille
Ade
-lla
epäluulolla
epäluuloilla
Abl
-lta
epäluulolta
epäluuloilta
Tra
-ksi
epäluuloksi
epäluuloiksi
Ess
-na
epäluulona
epäluuloina
Abe
-tta
epäluulotta
epäluuloitta
Com
-ne
-
epäluuloine
Ins
-in
-
epäluuloin
suspicion | epäily, epäilys, epäluulo, aavistus, aavistuksen verran |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
Par |
-ta |
epäluuloa |
epäluuloja |
epäluuloa |
epäluuloja |
epäluuloa |
epäluuloja |
Gen |
-n |
epäluulo |
epäluuloje |
epäluulo |
epäluuloje |
epäluulo |
epäluuloje |
Ill |
mihin |
epäluuloo |
epäluuloihi |
epäluuloo |
epäluuloihi |
epäluuloo |
epäluuloihi |
Ine |
-ssa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
Ela |
-sta |
epäluulosta |
epäluuloista |
epäluulosta |
epäluuloista |
epäluulosta |
epäluuloista |
All |
-lle |
epäluulolle |
epäluuloille |
epäluulolle |
epäluuloille |
epäluulolle |
epäluuloille |
Ade |
-lla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
Abl |
-lta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
Tra |
-ksi |
epäluulokse |
epäluuloikse |
epäluulokse |
epäluuloikse |
epäluulokse |
epäluuloikse |
Ess |
-na |
epäluulona |
epäluuloina |
epäluulona |
epäluuloina |
epäluulona |
epäluuloina |
Abe |
-tta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
Com |
-ne |
- |
epäluuloine |
- |
epäluuloine |
- |
epäluuloine |
Singular
Plural
Nom
-
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
Par
-ta
epäluuloa
epäluuloa
epäluuloa
epäluuloja
epäluuloja
epäluuloja
Gen
-n
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluuloje
epäluuloje
epäluuloje
Ill
mihin
epäluuloo
epäluuloo
epäluuloo
epäluuloihi
epäluuloihi
epäluuloihi
Ine
-ssa
epäluulossa
epäluulossa
epäluulossa
epäluuloissa
epäluuloissa
epäluuloissa
Ela
-sta
epäluulosta
epäluulosta
epäluulosta
epäluuloista
epäluuloista
epäluuloista
All
-lle
epäluulolle
epäluulolle
epäluulolle
epäluuloille
epäluuloille
epäluuloille
Ade
-lla
epäluulolla
epäluulolla
epäluulolla
epäluuloilla
epäluuloilla
epäluuloilla
Abl
-lta
epäluulolta
epäluulolta
epäluulolta
epäluuloilta
epäluuloilta
epäluuloilta
Tra
-ksi
epäluulokse
epäluulokse
epäluulokse
epäluuloikse
epäluuloikse
epäluuloikse
Ess
-na
epäluulona
epäluulona
epäluulona
epäluuloina
epäluuloina
epäluuloina
Abe
-tta
epäluulotta
epäluulotta
epäluulotta
epäluuloitta
epäluuloitta
epäluuloitta
Com
-ne
-
-
-
epäluuloine
epäluuloine
epäluuloine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
epäluulo |
Par |
-ta |
epäluuloa |
epäluuloja |
epäluuloa |
epäluuloja |
epäluuloa |
epäluuloja |
Gen |
-n |
epäluulo |
epäluuloje |
epäluulo |
epäluuloje |
epäluulo |
epäluuloje |
Ill |
mihin |
epäluuloo |
epäluuloihi |
epäluuloo |
epäluuloihi |
epäluuloo |
epäluuloihi |
Ine |
-ssa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
epäluulossa |
epäluuloissa |
Ela |
-sta |
epäluulosta |
epäluuloista |
epäluulosta |
epäluuloista |
epäluulosta |
epäluuloista |
All |
-lle |
epäluulolle |
epäluuloille |
epäluulolle |
epäluuloille |
epäluulolle |
epäluuloille |
Ade |
-lla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
epäluulolla |
epäluuloilla |
Abl |
-lta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
epäluulolta |
epäluuloilta |
Tra |
-ksi |
epäluulokse |
epäluuloikse |
epäluulokse |
epäluuloikse |
epäluulokse |
epäluuloikse |
Ess |
-na |
epäluulona |
epäluuloina |
epäluulona |
epäluuloina |
epäluulona |
epäluuloina |
Abe |
-tta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
epäluulotta |
epäluuloitta |
Com |
-ne |
- |
epäluuloine |
- |
epäluuloine |
- |
epäluuloine |
Singular
Plural
Nom
-
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluulo
Par
-ta
epäluuloa
epäluuloa
epäluuloa
epäluuloja
epäluuloja
epäluuloja
Gen
-n
epäluulo
epäluulo
epäluulo
epäluuloje
epäluuloje
epäluuloje
Ill
mihin
epäluuloo
epäluuloo
epäluuloo
epäluuloihi
epäluuloihi
epäluuloihi
Ine
-ssa
epäluulossa
epäluulossa
epäluulossa
epäluuloissa
epäluuloissa
epäluuloissa
Ela
-sta
epäluulosta
epäluulosta
epäluulosta
epäluuloista
epäluuloista
epäluuloista
All
-lle
epäluulolle
epäluulolle
epäluulolle
epäluuloille
epäluuloille
epäluuloille
Ade
-lla
epäluulolla
epäluulolla
epäluulolla
epäluuloilla
epäluuloilla
epäluuloilla
Abl
-lta
epäluulolta
epäluulolta
epäluulolta
epäluuloilta
epäluuloilta
epäluuloilta
Tra
-ksi
epäluulokse
epäluulokse
epäluulokse
epäluuloikse
epäluuloikse
epäluuloikse
Ess
-na
epäluulona
epäluulona
epäluulona
epäluuloina
epäluuloina
epäluuloina
Abe
-tta
epäluulotta
epäluulotta
epäluulotta
epäluuloitta
epäluuloitta
epäluuloitta
Com
-ne
-
-
-
epäluuloine
epäluuloine
epäluuloine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luut |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luun |
luitten / luiden |
Ill |
mihin |
luuhun |
luihin |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luuksi |
luiksi |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
Ins |
-in |
- |
luin |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luut
Par
-ta
luuta
luita
Gen
-n
luun
luitten / luiden
Ill
mihin
luuhun
luihin
Ine
-ssa
luussa
luissa
Ela
-sta
luusta
luista
All
-lle
luulle
luille
Ade
-lla
luulla
luilla
Abl
-lta
luulta
luilta
Tra
-ksi
luuksi
luiksi
Ess
-na
luuna
luina
Abe
-tta
luutta
luitta
Com
-ne
-
luine
Ins
-in
-
luin
bone | luu, ruoto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
Ill |
mihin |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
- |
luine |
- |
luine |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luu
luu
luu
luu
luu
Par
-ta
luuta
luuta
luuta
luita
luita
luita
Gen
-n
luu
luu
luu
luitte
luitte
luitte
Ill
mihin
luuhu
luuhu
luuhu
luihi
luihi
luihi
Ine
-ssa
luussa
luussa
luussa
luissa
luissa
luissa
Ela
-sta
luusta
luusta
luusta
luista
luista
luista
All
-lle
luulle
luulle
luulle
luille
luille
luille
Ade
-lla
luulla
luulla
luulla
luilla
luilla
luilla
Abl
-lta
luulta
luulta
luulta
luilta
luilta
luilta
Tra
-ksi
luukse
luukse
luukse
luikse
luikse
luikse
Ess
-na
luuna
luuna
luuna
luina
luina
luina
Abe
-tta
luutta
luutta
luutta
luitta
luitta
luitta
Com
-ne
-
-
-
luine
luine
luine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
luu |
Par |
-ta |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
luuta |
luita |
Gen |
-n |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
luu |
luitte |
Ill |
mihin |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
luuhu |
luihi |
Ine |
-ssa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
luussa |
luissa |
Ela |
-sta |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
luusta |
luista |
All |
-lle |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
luulle |
luille |
Ade |
-lla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
luulla |
luilla |
Abl |
-lta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
luulta |
luilta |
Tra |
-ksi |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
luukse |
luikse |
Ess |
-na |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
luuna |
luina |
Abe |
-tta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
luutta |
luitta |
Com |
-ne |
- |
luine |
- |
luine |
- |
luine |
Singular
Plural
Nom
-
luu
luu
luu
luu
luu
luu
Par
-ta
luuta
luuta
luuta
luita
luita
luita
Gen
-n
luu
luu
luu
luitte
luitte
luitte
Ill
mihin
luuhu
luuhu
luuhu
luihi
luihi
luihi
Ine
-ssa
luussa
luussa
luussa
luissa
luissa
luissa
Ela
-sta
luusta
luusta
luusta
luista
luista
luista
All
-lle
luulle
luulle
luulle
luille
luille
luille
Ade
-lla
luulla
luulla
luulla
luilla
luilla
luilla
Abl
-lta
luulta
luulta
luulta
luilta
luilta
luilta
Tra
-ksi
luukse
luukse
luukse
luikse
luikse
luikse
Ess
-na
luuna
luuna
luuna
luina
luina
luina
Abe
-tta
luutta
luutta
luutta
luitta
luitta
luitta
Com
-ne
-
-
-
luine
luine
luine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
luo |
luot |
Par |
-ta |
luota |
luoita / loita |
Gen |
-n |
luon |
luoitten / luoiden / loitten / loiden |
Ill |
mihin |
luohun / luohon |
luoihin / loihin |
Ine |
-ssa |
luossa |
luoissa / loissa |
Ela |
-sta |
luosta |
luoista / loista |
All |
-lle |
luolle |
luoille / loille |
Ade |
-lla |
luolla |
luoilla / loilla |
Abl |
-lta |
luolta |
luoilta / loilta |
Tra |
-ksi |
luoksi |
luoiksi / loiksi |
Ess |
-na |
luona |
luoina / loina |
Abe |
-tta |
luotta |
luoitta / loitta |
Com |
-ne |
- |
luoine / loine |
Ins |
-in |
- |
luoin / loin |
Singular
Plural
Nom
-
luo
luot
Par
-ta
luota
luoita / loita
Gen
-n
luon
luoitten / luoiden / loitten / loiden
Ill
mihin
luohun / luohon
luoihin / loihin
Ine
-ssa
luossa
luoissa / loissa
Ela
-sta
luosta
luoista / loista
All
-lle
luolle
luoille / loille
Ade
-lla
luolla
luoilla / loilla
Abl
-lta
luolta
luoilta / loilta
Tra
-ksi
luoksi
luoiksi / loiksi
Ess
-na
luona
luoina / loina
Abe
-tta
luotta
luoitta / loitta
Com
-ne
-
luoine / loine
Ins
-in
-
luoin / loin
round | ympäri, ympärillä, ympärille, ympäriinsä, noin, luo |
by | mukaan, mennessä, avulla, perusteella, kautta, luo |
luo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luo |
luo |
luo |
luo |
luo |
luo |
Par |
-ta |
luota |
luoita |
luota |
luoita |
luota |
luoita |
Gen |
-n |
luo |
luoitte |
luo |
luoitte |
luo |
luoitte |
Ill |
mihin |
luohu |
luoihi |
luohu |
luoihi |
luohu |
luoihi |
Ine |
-ssa |
luossa |
luoissa |
luossa |
luoissa |
luossa |
luoissa |
Ela |
-sta |
luosta |
luoista |
luosta |
luoista |
luosta |
luoista |
All |
-lle |
luolle |
luoille |
luolle |
luoille |
luolle |
luoille |
Ade |
-lla |
luolla |
luoilla |
luolla |
luoilla |
luolla |
luoilla |
Abl |
-lta |
luolta |
luoilta |
luolta |
luoilta |
luolta |
luoilta |
Tra |
-ksi |
luokse |
luoikse |
luokse |
luoikse |
luokse |
luoiks |
Ess |
-na |
luona |
luoina |
luona |
luoina |
luona |
luoina |
Abe |
-tta |
luotta |
luoitta |
luotta |
luoitta |
luotta |
luoitta |
Com |
-ne |
- |
luoine |
- |
luoine |
- |
luoin |
Singular
Plural
Nom
-
luo
luo
luo
luo
luo
luo
Par
-ta
luota
luota
luota
luoita
luoita
luoita
Gen
-n
luo
luo
luo
luoitte
luoitte
luoitte
Ill
mihin
luohu
luohu
luohu
luoihi
luoihi
luoihi
Ine
-ssa
luossa
luossa
luossa
luoissa
luoissa
luoissa
Ela
-sta
luosta
luosta
luosta
luoista
luoista
luoista
All
-lle
luolle
luolle
luolle
luoille
luoille
luoille
Ade
-lla
luolla
luolla
luolla
luoilla
luoilla
luoilla
Abl
-lta
luolta
luolta
luolta
luoilta
luoilta
luoilta
Tra
-ksi
luokse
luokse
luokse
luoikse
luoikse
luoiks
Ess
-na
luona
luona
luona
luoina
luoina
luoina
Abe
-tta
luotta
luotta
luotta
luoitta
luoitta
luoitta
Com
-ne
-
-
-
luoine
luoine
luoin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luo |
luo |
luo |
luo |
luo |
luo |
Par |
-ta |
luota |
luoita |
luota |
luoita |
luota |
luoita |
Gen |
-n |
luo |
luoitte |
luo |
luoitte |
luo |
luoitte |
Ill |
mihin |
luohu |
luoihi |
luohu |
luoihi |
luohu |
luoihi |
Ine |
-ssa |
luossa |
luoissa |
luossa |
luoissa |
luossa |
luoissa |
Ela |
-sta |
luosta |
luoista |
luosta |
luoista |
luosta |
luoista |
All |
-lle |
luolle |
luoille |
luolle |
luoille |
luolle |
luoille |
Ade |
-lla |
luolla |
luoilla |
luolla |
luoilla |
luolla |
luoilla |
Abl |
-lta |
luolta |
luoilta |
luolta |
luoilta |
luolta |
luoilta |
Tra |
-ksi |
luokse |
luoikse |
luokse |
luoikse |
luokse |
luoiks |
Ess |
-na |
luona |
luoina |
luona |
luoina |
luona |
luoina |
Abe |
-tta |
luotta |
luoitta |
luotta |
luoitta |
luotta |
luoitta |
Com |
-ne |
- |
luoine |
- |
luoine |
- |
luoin |
Singular
Plural
Nom
-
luo
luo
luo
luo
luo
luo
Par
-ta
luota
luota
luota
luoita
luoita
luoita
Gen
-n
luo
luo
luo
luoitte
luoitte
luoitte
Ill
mihin
luohu
luohu
luohu
luoihi
luoihi
luoihi
Ine
-ssa
luossa
luossa
luossa
luoissa
luoissa
luoissa
Ela
-sta
luosta
luosta
luosta
luoista
luoista
luoista
All
-lle
luolle
luolle
luolle
luoille
luoille
luoille
Ade
-lla
luolla
luolla
luolla
luoilla
luoilla
luoilla
Abl
-lta
luolta
luolta
luolta
luoilta
luoilta
luoilta
Tra
-ksi
luokse
luokse
luokse
luoikse
luoikse
luoiks
Ess
-na
luona
luona
luona
luoina
luoina
luoina
Abe
-tta
luotta
luotta
luotta
luoitta
luoitta
luoitta
Com
-ne
-
-
-
luoine
luoine
luoin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
loka |
loat / lo’at |
Par |
-ta |
lokaa |
lokia |
Gen |
-n |
loan / lo’an |
lokien |
Ill |
mihin |
lokaan |
lokiin |
Ine |
-ssa |
loassa / lo’assa |
lo’issa / loissa |
Ela |
-sta |
loasta / lo’asta |
lo’ista / loista |
All |
-lle |
loalle / lo’alle |
lo’ille / loille |
Ade |
-lla |
loalla / lo’alla |
lo’illa / loilla |
Abl |
-lta |
loalta / lo’alta |
lo’ilta / loilta |
Tra |
-ksi |
loaksi / lo’aksi |
lo’iksi / loiksi |
Ess |
-na |
lokana |
lokina |
Abe |
-tta |
loatta / lo’atta |
lo’itta / loitta |
Com |
-ne |
- |
lokine |
Ins |
-in |
- |
lo’in / loin |
Singular
Plural
Nom
-
loka
loat / lo’at
Par
-ta
lokaa
lokia
Gen
-n
loan / lo’an
lokien
Ill
mihin
lokaan
lokiin
Ine
-ssa
loassa / lo’assa
lo’issa / loissa
Ela
-sta
loasta / lo’asta
lo’ista / loista
All
-lle
loalle / lo’alle
lo’ille / loille
Ade
-lla
loalla / lo’alla
lo’illa / loilla
Abl
-lta
loalta / lo’alta
lo’ilta / loilta
Tra
-ksi
loaksi / lo’aksi
lo’iksi / loiksi
Ess
-na
lokana
lokina
Abe
-tta
loatta / lo’atta
lo’itta / loitta
Com
-ne
-
lokine
Ins
-in
-
lo’in / loin
mud | muta, savi, kura, lieju, loka, lika |
mire | suo, lieju, loka, muta |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loka |
loka |
loka |
loka |
loka |
loka |
Par |
-ta |
lokaa |
lokia |
lokaa |
lokia |
lokaa |
lokia |
Gen |
-n |
loka |
lokie |
loka |
lokie |
loka |
lokie |
Ill |
mihin |
lokaa |
lokii |
lokaa |
lokii |
lokaa |
lokii |
Ine |
-ssa |
loassa |
lo’issa |
loassa |
lo’issa |
loassa |
lo’issa |
Ela |
-sta |
loasta |
lo’ista |
loasta |
lo’ista |
loasta |
lo’ista |
All |
-lle |
loalle |
lo’ille |
loalle |
lo’ille |
loall |
lo’ille |
Ade |
-lla |
loalla |
lo’illa |
loalla |
lo’illa |
loalla |
lo’illa |
Abl |
-lta |
loalta |
lo’ilta |
loalta |
lo’ilta |
loalta |
lo’ilta |
Tra |
-ksi |
loakse |
lo’ikse |
loakse |
lo’ikse |
loaks |
lo’iks |
Ess |
-na |
lokana |
lokina |
lokana |
lokina |
lokana |
lokina |
Abe |
-tta |
loatta |
lo’itta |
loatta |
lo’itta |
loatta |
lo’itta |
Com |
-ne |
- |
lokine |
- |
lokine |
- |
lokine |
Singular
Plural
Nom
-
loka
loka
loka
loka
loka
loka
Par
-ta
lokaa
lokaa
lokaa
lokia
lokia
lokia
Gen
-n
loka
loka
loka
lokie
lokie
lokie
Ill
mihin
lokaa
lokaa
lokaa
lokii
lokii
lokii
Ine
-ssa
loassa
loassa
loassa
lo’issa
lo’issa
lo’issa
Ela
-sta
loasta
loasta
loasta
lo’ista
lo’ista
lo’ista
All
-lle
loalle
loalle
loall
lo’ille
lo’ille
lo’ille
Ade
-lla
loalla
loalla
loalla
lo’illa
lo’illa
lo’illa
Abl
-lta
loalta
loalta
loalta
lo’ilta
lo’ilta
lo’ilta
Tra
-ksi
loakse
loakse
loaks
lo’ikse
lo’ikse
lo’iks
Ess
-na
lokana
lokana
lokana
lokina
lokina
lokina
Abe
-tta
loatta
loatta
loatta
lo’itta
lo’itta
lo’itta
Com
-ne
-
-
-
lokine
lokine
lokine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loka |
loka |
loka |
loka |
loka |
loka |
Par |
-ta |
lokaa |
lokia |
lokaa |
lokia |
lokaa |
lokia |
Gen |
-n |
loka |
lokie |
loka |
lokie |
loka |
lokie |
Ill |
mihin |
lokaa |
lokii |
lokaa |
lokii |
lokaa |
lokii |
Ine |
-ssa |
loassa |
lo’issa |
loassa |
lo’issa |
loassa |
lo’issa |
Ela |
-sta |
loasta |
lo’ista |
loasta |
lo’ista |
loasta |
lo’ista |
All |
-lle |
loalle |
lo’ille |
loalle |
lo’ille |
loall |
lo’ille |
Ade |
-lla |
loalla |
lo’illa |
loalla |
lo’illa |
loalla |
lo’illa |
Abl |
-lta |
loalta |
lo’ilta |
loalta |
lo’ilta |
loalta |
lo’ilta |
Tra |
-ksi |
loakse |
lo’ikse |
loakse |
lo’ikse |
loaks |
lo’iks |
Ess |
-na |
lokana |
lokina |
lokana |
lokina |
lokana |
lokina |
Abe |
-tta |
loatta |
lo’itta |
loatta |
lo’itta |
loatta |
lo’itta |
Com |
-ne |
- |
lokine |
- |
lokine |
- |
lokine |
Singular
Plural
Nom
-
loka
loka
loka
loka
loka
loka
Par
-ta
lokaa
lokaa
lokaa
lokia
lokia
lokia
Gen
-n
loka
loka
loka
lokie
lokie
lokie
Ill
mihin
lokaa
lokaa
lokaa
lokii
lokii
lokii
Ine
-ssa
loassa
loassa
loassa
lo’issa
lo’issa
lo’issa
Ela
-sta
loasta
loasta
loasta
lo’ista
lo’ista
lo’ista
All
-lle
loalle
loalle
loall
lo’ille
lo’ille
lo’ille
Ade
-lla
loalla
loalla
loalla
lo’illa
lo’illa
lo’illa
Abl
-lta
loalta
loalta
loalta
lo’ilta
lo’ilta
lo’ilta
Tra
-ksi
loakse
loakse
loaks
lo’ikse
lo’ikse
lo’iks
Ess
-na
lokana
lokana
lokana
lokina
lokina
lokina
Abe
-tta
loatta
loatta
loatta
lo’itta
lo’itta
lo’itta
Com
-ne
-
-
-
lokine
lokine
lokine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
loinen |
loiset |
Par |
-ta |
loista |
loisia |
Gen |
-n |
loisen |
loisien / loisten |
Ill |
mihin |
loiseen |
loisiin |
Ine |
-ssa |
loisessa |
loisissa |
Ela |
-sta |
loisesta |
loisista |
All |
-lle |
loiselle |
loisille |
Ade |
-lla |
loisella |
loisilla |
Abl |
-lta |
loiselta |
loisilta |
Tra |
-ksi |
loiseksi |
loisiksi |
Ess |
-na |
loisena |
loisina |
Abe |
-tta |
loisetta |
loisitta |
Com |
-ne |
- |
loisine |
Ins |
-in |
- |
loisin |
Singular
Plural
Nom
-
loinen
loiset
Par
-ta
loista
loisia
Gen
-n
loisen
loisien / loisten
Ill
mihin
loiseen
loisiin
Ine
-ssa
loisessa
loisissa
Ela
-sta
loisesta
loisista
All
-lle
loiselle
loisille
Ade
-lla
loisella
loisilla
Abl
-lta
loiselta
loisilta
Tra
-ksi
loiseksi
loisiksi
Ess
-na
loisena
loisina
Abe
-tta
loisetta
loisitta
Com
-ne
-
loisine
Ins
-in
-
loisin
parasite | loinen, parasiitti, loiseläjä |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loise |
loise |
loise |
loise |
loise |
loise |
Par |
-ta |
loista |
loisia |
loista |
loisia |
loista |
loisia |
Gen |
-n |
loise |
loisie |
loise |
loisie |
loise |
loisie |
Ill |
mihin |
loisee |
loisii |
loisee |
loisii |
loisee |
loisii |
Ine |
-ssa |
loisessa |
loisissa |
loisessa |
loisissa |
loisessa |
loisissa |
Ela |
-sta |
loisesta |
loisista |
loisesta |
loisista |
loisesta |
loisista |
All |
-lle |
loiselle |
loisille |
loiselle |
loisille |
loiselle |
loisille |
Ade |
-lla |
loisella |
loisilla |
loisella |
loisilla |
loisella |
loisilla |
Abl |
-lta |
loiselta |
loisilta |
loiselta |
loisilta |
loiselta |
loisilta |
Tra |
-ksi |
loisekse |
loisikse |
loisekse |
loisikse |
loisekse |
loisikse |
Ess |
-na |
loisena |
loisina |
loisena |
loisina |
loisena |
loisina |
Abe |
-tta |
loisetta |
loisitta |
loisetta |
loisitta |
loisetta |
loisitta |
Com |
-ne |
- |
loisine |
- |
loisine |
- |
loisine |
Singular
Plural
Nom
-
loise
loise
loise
loise
loise
loise
Par
-ta
loista
loista
loista
loisia
loisia
loisia
Gen
-n
loise
loise
loise
loisie
loisie
loisie
Ill
mihin
loisee
loisee
loisee
loisii
loisii
loisii
Ine
-ssa
loisessa
loisessa
loisessa
loisissa
loisissa
loisissa
Ela
-sta
loisesta
loisesta
loisesta
loisista
loisista
loisista
All
-lle
loiselle
loiselle
loiselle
loisille
loisille
loisille
Ade
-lla
loisella
loisella
loisella
loisilla
loisilla
loisilla
Abl
-lta
loiselta
loiselta
loiselta
loisilta
loisilta
loisilta
Tra
-ksi
loisekse
loisekse
loisekse
loisikse
loisikse
loisikse
Ess
-na
loisena
loisena
loisena
loisina
loisina
loisina
Abe
-tta
loisetta
loisetta
loisetta
loisitta
loisitta
loisitta
Com
-ne
-
-
-
loisine
loisine
loisine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loise |
loise |
loise |
loise |
loise |
loise |
Par |
-ta |
loista |
loisia |
loista |
loisia |
loista |
loisia |
Gen |
-n |
loise |
loisie |
loise |
loisie |
loise |
loisie |
Ill |
mihin |
loisee |
loisii |
loisee |
loisii |
loisee |
loisii |
Ine |
-ssa |
loisessa |
loisissa |
loisessa |
loisissa |
loisessa |
loisissa |
Ela |
-sta |
loisesta |
loisista |
loisesta |
loisista |
loisesta |
loisista |
All |
-lle |
loiselle |
loisille |
loiselle |
loisille |
loiselle |
loisille |
Ade |
-lla |
loisella |
loisilla |
loisella |
loisilla |
loisella |
loisilla |
Abl |
-lta |
loiselta |
loisilta |
loiselta |
loisilta |
loiselta |
loisilta |
Tra |
-ksi |
loisekse |
loisikse |
loisekse |
loisikse |
loisekse |
loisikse |
Ess |
-na |
loisena |
loisina |
loisena |
loisina |
loisena |
loisina |
Abe |
-tta |
loisetta |
loisitta |
loisetta |
loisitta |
loisetta |
loisitta |
Com |
-ne |
- |
loisine |
- |
loisine |
- |
loisine |
Singular
Plural
Nom
-
loise
loise
loise
loise
loise
loise
Par
-ta
loista
loista
loista
loisia
loisia
loisia
Gen
-n
loise
loise
loise
loisie
loisie
loisie
Ill
mihin
loisee
loisee
loisee
loisii
loisii
loisii
Ine
-ssa
loisessa
loisessa
loisessa
loisissa
loisissa
loisissa
Ela
-sta
loisesta
loisesta
loisesta
loisista
loisista
loisista
All
-lle
loiselle
loiselle
loiselle
loisille
loisille
loisille
Ade
-lla
loisella
loisella
loisella
loisilla
loisilla
loisilla
Abl
-lta
loiselta
loiselta
loiselta
loisilta
loisilta
loisilta
Tra
-ksi
loisekse
loisekse
loisekse
loisikse
loisikse
loisikse
Ess
-na
loisena
loisena
loisena
loisina
loisina
loisina
Abe
-tta
loisetta
loisetta
loisetta
loisitta
loisitta
loisitta
Com
-ne
-
-
-
loisine
loisine
loisine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
luulo |
luulot |
Par |
-ta |
luuloa |
luuloja |
Gen |
-n |
luulon |
luulojen |
Ill |
mihin |
luuloon |
luuloihin |
Ine |
-ssa |
luulossa |
luuloissa |
Ela |
-sta |
luulosta |
luuloista |
All |
-lle |
luulolle |
luuloille |
Ade |
-lla |
luulolla |
luuloilla |
Abl |
-lta |
luulolta |
luuloilta |
Tra |
-ksi |
luuloksi |
luuloiksi |
Ess |
-na |
luulona |
luuloina |
Abe |
-tta |
luulotta |
luuloitta |
Com |
-ne |
- |
luuloine |
Ins |
-in |
- |
luuloin |
Singular
Plural
Nom
-
luulo
luulot
Par
-ta
luuloa
luuloja
Gen
-n
luulon
luulojen
Ill
mihin
luuloon
luuloihin
Ine
-ssa
luulossa
luuloissa
Ela
-sta
luulosta
luuloista
All
-lle
luulolle
luuloille
Ade
-lla
luulolla
luuloilla
Abl
-lta
luulolta
luuloilta
Tra
-ksi
luuloksi
luuloiksi
Ess
-na
luulona
luuloina
Abe
-tta
luulotta
luuloitta
Com
-ne
-
luuloine
Ins
-in
-
luuloin
belief | usko, uskomus, vakaumus, käsitys, luottamus, luulo |
thought |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
Par |
-ta |
luuloa |
luuloja |
luuloa |
luuloja |
luuloa |
luuloja |
Gen |
-n |
luulo |
luuloje |
luulo |
luuloje |
luulo |
luuloje |
Ill |
mihin |
luuloo |
luuloihi |
luuloo |
luuloihi |
luuloo |
luuloihi |
Ine |
-ssa |
luulossa |
luuloissa |
luulossa |
luuloissa |
luulossa |
luuloissa |
Ela |
-sta |
luulosta |
luuloista |
luulosta |
luuloista |
luulosta |
luuloista |
All |
-lle |
luulolle |
luuloille |
luulolle |
luuloille |
luulolle |
luuloille |
Ade |
-lla |
luulolla |
luuloilla |
luulolla |
luuloilla |
luulolla |
luuloilla |
Abl |
-lta |
luulolta |
luuloilta |
luulolta |
luuloilta |
luulolta |
luuloilta |
Tra |
-ksi |
luulokse |
luuloikse |
luulokse |
luuloikse |
luulokse |
luuloikse |
Ess |
-na |
luulona |
luuloina |
luulona |
luuloina |
luulona |
luuloina |
Abe |
-tta |
luulotta |
luuloitta |
luulotta |
luuloitta |
luulotta |
luuloitta |
Com |
-ne |
- |
luuloine |
- |
luuloine |
- |
luuloine |
Singular
Plural
Nom
-
luulo
luulo
luulo
luulo
luulo
luulo
Par
-ta
luuloa
luuloa
luuloa
luuloja
luuloja
luuloja
Gen
-n
luulo
luulo
luulo
luuloje
luuloje
luuloje
Ill
mihin
luuloo
luuloo
luuloo
luuloihi
luuloihi
luuloihi
Ine
-ssa
luulossa
luulossa
luulossa
luuloissa
luuloissa
luuloissa
Ela
-sta
luulosta
luulosta
luulosta
luuloista
luuloista
luuloista
All
-lle
luulolle
luulolle
luulolle
luuloille
luuloille
luuloille
Ade
-lla
luulolla
luulolla
luulolla
luuloilla
luuloilla
luuloilla
Abl
-lta
luulolta
luulolta
luulolta
luuloilta
luuloilta
luuloilta
Tra
-ksi
luulokse
luulokse
luulokse
luuloikse
luuloikse
luuloikse
Ess
-na
luulona
luulona
luulona
luuloina
luuloina
luuloina
Abe
-tta
luulotta
luulotta
luulotta
luuloitta
luuloitta
luuloitta
Com
-ne
-
-
-
luuloine
luuloine
luuloine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
luulo |
Par |
-ta |
luuloa |
luuloja |
luuloa |
luuloja |
luuloa |
luuloja |
Gen |
-n |
luulo |
luuloje |
luulo |
luuloje |
luulo |
luuloje |
Ill |
mihin |
luuloo |
luuloihi |
luuloo |
luuloihi |
luuloo |
luuloihi |
Ine |
-ssa |
luulossa |
luuloissa |
luulossa |
luuloissa |
luulossa |
luuloissa |
Ela |
-sta |
luulosta |
luuloista |
luulosta |
luuloista |
luulosta |
luuloista |
All |
-lle |
luulolle |
luuloille |
luulolle |
luuloille |
luulolle |
luuloille |
Ade |
-lla |
luulolla |
luuloilla |
luulolla |
luuloilla |
luulolla |
luuloilla |
Abl |
-lta |
luulolta |
luuloilta |
luulolta |
luuloilta |
luulolta |
luuloilta |
Tra |
-ksi |
luulokse |
luuloikse |
luulokse |
luuloikse |
luulokse |
luuloikse |
Ess |
-na |
luulona |
luuloina |
luulona |
luuloina |
luulona |
luuloina |
Abe |
-tta |
luulotta |
luuloitta |
luulotta |
luuloitta |
luulotta |
luuloitta |
Com |
-ne |
- |
luuloine |
- |
luuloine |
- |
luuloine |
Singular
Plural
Nom
-
luulo
luulo
luulo
luulo
luulo
luulo
Par
-ta
luuloa
luuloa
luuloa
luuloja
luuloja
luuloja
Gen
-n
luulo
luulo
luulo
luuloje
luuloje
luuloje
Ill
mihin
luuloo
luuloo
luuloo
luuloihi
luuloihi
luuloihi
Ine
-ssa
luulossa
luulossa
luulossa
luuloissa
luuloissa
luuloissa
Ela
-sta
luulosta
luulosta
luulosta
luuloista
luuloista
luuloista
All
-lle
luulolle
luulolle
luulolle
luuloille
luuloille
luuloille
Ade
-lla
luulolla
luulolla
luulolla
luuloilla
luuloilla
luuloilla
Abl
-lta
luulolta
luulolta
luulolta
luuloilta
luuloilta
luuloilta
Tra
-ksi
luulokse
luulokse
luulokse
luuloikse
luuloikse
luuloikse
Ess
-na
luulona
luulona
luulona
luuloina
luuloina
luuloina
Abe
-tta
luulotta
luulotta
luulotta
luuloitta
luuloitta
luuloitta
Com
-ne
-
-
-
luuloine
luuloine
luuloine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net