logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vuohipukki, noun

Word analysis
vuohipukit

vuohipukit

vuohipukki

Noun, Plural Nominative

vuohi

Noun, Singular Nominative

+ pukki

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukki

vuohipukit

Par

-ta

vuohipukkia

vuohipukkeja

Gen

-n

vuohipukin

vuohipukkien

Ill

mihin

vuohipukkiin

vuohipukkeihin

Ine

-ssa

vuohipukissa

vuohipukeissa

Ela

-sta

vuohipukista

vuohipukeista

All

-lle

vuohipukille

vuohipukeille

Ade

-lla

vuohipukilla

vuohipukeilla

Abl

-lta

vuohipukilta

vuohipukeilta

Tra

-ksi

vuohipukiksi

vuohipukeiksi

Ess

-na

vuohipukkina

vuohipukkeina

Abe

-tta

vuohipukitta

vuohipukeitta

Com

-ne

-

vuohipukkeine

Ins

-in

-

vuohipukein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukki

vuohipukit

Par

-ta

vuohipukkia

vuohipukkeja

Gen

-n

vuohipukin

vuohipukkien

Ill

mihin

vuohipukkiin

vuohipukkeihin

Ine

-ssa

vuohipukissa

vuohipukeissa

Ela

-sta

vuohipukista

vuohipukeista

All

-lle

vuohipukille

vuohipukeille

Ade

-lla

vuohipukilla

vuohipukeilla

Abl

-lta

vuohipukilta

vuohipukeilta

Tra

-ksi

vuohipukiksi

vuohipukeiksi

Ess

-na

vuohipukkina

vuohipukkeina

Abe

-tta

vuohipukitta

vuohipukeitta

Com

-ne

-

vuohipukkeine

Ins

-in

-

vuohipukein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

he-goat vuohipukki
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3 Pässi ja vuohipukki. The ram and the male goat. Taistelet kuin vanha vuohipukki! You fight like an old goat, Roran. Judith, poikamme on kuin vuohipukki. Judith, our son is a billy goat. Silloin suurin vuohipukki puski peikkoa pill... The Billy goat had a fu... Ravine käy kuumana kuin kolmisarvinen vuohipukki. This Ravine is hotter than a three- peckered billy goat. 23 Sitten he toivat syntiuhrin vuohipukit kuninkaan ja seurakunnan eteen ja laskivat kätensä niiden päälle. 23 Then they brought the male goats + of the sin offering near before the king and the congregation and laid their hands upon them. Nuori vuohipukki oli johtomiehen syntiuhri (3Mo 4:22ns-26). (Le 4:22-26) On the Day of Atonement, two goats were used. Silloin pidin häntä tavallisena ihmisenäs-enkä osaksi vuohipukkina. That was when I took him for an ordinary human being... not part goat. Mutta lauman pariutumisen aikana minä nostin silmäni ja näin unessa, että vuohipukit, jotka astuivat laumaa, olivat juovikkaita, pilkullisia ja kirjavia. When the stock was breeding, I raised my eyes in a dream and saw that the he- goats that leaped on the she-goats were striped, speckled, and mottled. Siinä Vuohipukkins-kirjassa luki,s-että iso vuohipukki puski peikon pollaan. In the Billy goat gruff book it said that the Billy goat had a puck. Show more arrow right

Wiktionary

male goat Show more arrow right vuohi +‎ pukki Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukkini

vuohipukkini

vuohipukkisi

vuohipukkisi

vuohipukkinsa

vuohipukkinsa

Par

-ta

vuohipukkiani

vuohipukkejani

vuohipukkiasi

vuohipukkejasi

vuohipukkiansa / vuohipukkiaan

vuohipukkejansa / vuohipukkejaan

Gen

-n

vuohipukkini

vuohipukkieni

vuohipukkisi

vuohipukkiesi

vuohipukkinsa

vuohipukkiensa

Ill

mihin

vuohipukkiini

vuohipukkeihini

vuohipukkiisi

vuohipukkeihisi

vuohipukkiinsa

vuohipukkeihinsa

Ine

-ssa

vuohipukissani

vuohipukeissani

vuohipukissasi

vuohipukeissasi

vuohipukissansa / vuohipukissaan

vuohipukeissansa / vuohipukeissaan

Ela

-sta

vuohipukistani

vuohipukeistani

vuohipukistasi

vuohipukeistasi

vuohipukistansa / vuohipukistaan

vuohipukeistansa / vuohipukeistaan

All

-lle

vuohipukilleni

vuohipukeilleni

vuohipukillesi

vuohipukeillesi

vuohipukillensa / vuohipukilleen

vuohipukeillensa / vuohipukeillean

Ade

-lla

vuohipukillani

vuohipukeillani

vuohipukillasi

vuohipukeillasi

vuohipukillansa / vuohipukillaan

vuohipukeillansa / vuohipukeillaan

Abl

-lta

vuohipukiltani

vuohipukeiltani

vuohipukiltasi

vuohipukeiltasi

vuohipukiltansa / vuohipukiltaan

vuohipukeiltansa / vuohipukeiltaan

Tra

-ksi

vuohipukikseni

vuohipukeikseni

vuohipukiksesi

vuohipukeiksesi

vuohipukiksensa / vuohipukikseen

vuohipukeiksensa / vuohipukeikseen

Ess

-na

vuohipukkinani

vuohipukkeinani

vuohipukkinasi

vuohipukkeinasi

vuohipukkinansa / vuohipukkinaan

vuohipukkeinansa / vuohipukkeinaan

Abe

-tta

vuohipukittani

vuohipukeittani

vuohipukittasi

vuohipukeittasi

vuohipukittansa / vuohipukittaan

vuohipukeittansa / vuohipukeittaan

Com

-ne

-

vuohipukkeineni

-

vuohipukkeinesi

-

vuohipukkeinensa / vuohipukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukkini

vuohipukkisi

vuohipukkinsa

vuohipukkini

vuohipukkisi

vuohipukkinsa

Par

-ta

vuohipukkiani

vuohipukkiasi

vuohipukkiansa / vuohipukkiaan

vuohipukkejani

vuohipukkejasi

vuohipukkejansa / vuohipukkejaan

Gen

-n

vuohipukkini

vuohipukkisi

vuohipukkinsa

vuohipukkieni

vuohipukkiesi

vuohipukkiensa

Ill

mihin

vuohipukkiini

vuohipukkiisi

vuohipukkiinsa

vuohipukkeihini

vuohipukkeihisi

vuohipukkeihinsa

Ine

-ssa

vuohipukissani

vuohipukissasi

vuohipukissansa / vuohipukissaan

vuohipukeissani

vuohipukeissasi

vuohipukeissansa / vuohipukeissaan

Ela

-sta

vuohipukistani

vuohipukistasi

vuohipukistansa / vuohipukistaan

vuohipukeistani

vuohipukeistasi

vuohipukeistansa / vuohipukeistaan

All

-lle

vuohipukilleni

vuohipukillesi

vuohipukillensa / vuohipukilleen

vuohipukeilleni

vuohipukeillesi

vuohipukeillensa / vuohipukeillean

Ade

-lla

vuohipukillani

vuohipukillasi

vuohipukillansa / vuohipukillaan

vuohipukeillani

vuohipukeillasi

vuohipukeillansa / vuohipukeillaan

Abl

-lta

vuohipukiltani

vuohipukiltasi

vuohipukiltansa / vuohipukiltaan

vuohipukeiltani

vuohipukeiltasi

vuohipukeiltansa / vuohipukeiltaan

Tra

-ksi

vuohipukikseni

vuohipukiksesi

vuohipukiksensa / vuohipukikseen

vuohipukeikseni

vuohipukeiksesi

vuohipukeiksensa / vuohipukeikseen

Ess

-na

vuohipukkinani

vuohipukkinasi

vuohipukkinansa / vuohipukkinaan

vuohipukkeinani

vuohipukkeinasi

vuohipukkeinansa / vuohipukkeinaan

Abe

-tta

vuohipukittani

vuohipukittasi

vuohipukittansa / vuohipukittaan

vuohipukeittani

vuohipukeittasi

vuohipukeittansa / vuohipukeittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohipukkeineni

vuohipukkeinesi

vuohipukkeinensa / vuohipukkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukkimme

vuohipukkimme

vuohipukkinne

vuohipukkinne

vuohipukkinsa

vuohipukkinsa

Par

-ta

vuohipukkiamme

vuohipukkejamme

vuohipukkianne

vuohipukkejanne

vuohipukkiansa / vuohipukkiaan

vuohipukkejansa / vuohipukkejaan

Gen

-n

vuohipukkimme

vuohipukkiemme

vuohipukkinne

vuohipukkienne

vuohipukkinsa

vuohipukkiensa

Ill

mihin

vuohipukkiimme

vuohipukkeihimme

vuohipukkiinne

vuohipukkeihinne

vuohipukkiinsa

vuohipukkeihinsa

Ine

-ssa

vuohipukissamme

vuohipukeissamme

vuohipukissanne

vuohipukeissanne

vuohipukissansa / vuohipukissaan

vuohipukeissansa / vuohipukeissaan

Ela

-sta

vuohipukistamme

vuohipukeistamme

vuohipukistanne

vuohipukeistanne

vuohipukistansa / vuohipukistaan

vuohipukeistansa / vuohipukeistaan

All

-lle

vuohipukillemme

vuohipukeillemme

vuohipukillenne

vuohipukeillenne

vuohipukillensa / vuohipukilleen

vuohipukeillensa / vuohipukeillean

Ade

-lla

vuohipukillamme

vuohipukeillamme

vuohipukillanne

vuohipukeillanne

vuohipukillansa / vuohipukillaan

vuohipukeillansa / vuohipukeillaan

Abl

-lta

vuohipukiltamme

vuohipukeiltamme

vuohipukiltanne

vuohipukeiltanne

vuohipukiltansa / vuohipukiltaan

vuohipukeiltansa / vuohipukeiltaan

Tra

-ksi

vuohipukiksemme

vuohipukeiksemme

vuohipukiksenne

vuohipukeiksenne

vuohipukiksensa / vuohipukikseen

vuohipukeiksensa / vuohipukeikseen

Ess

-na

vuohipukkinamme

vuohipukkeinamme

vuohipukkinanne

vuohipukkeinanne

vuohipukkinansa / vuohipukkinaan

vuohipukkeinansa / vuohipukkeinaan

Abe

-tta

vuohipukittamme

vuohipukeittamme

vuohipukittanne

vuohipukeittanne

vuohipukittansa / vuohipukittaan

vuohipukeittansa / vuohipukeittaan

Com

-ne

-

vuohipukkeinemme

-

vuohipukkeinenne

-

vuohipukkeinensa / vuohipukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

vuohipukkimme

vuohipukkinne

vuohipukkinsa

vuohipukkimme

vuohipukkinne

vuohipukkinsa

Par

-ta

vuohipukkiamme

vuohipukkianne

vuohipukkiansa / vuohipukkiaan

vuohipukkejamme

vuohipukkejanne

vuohipukkejansa / vuohipukkejaan

Gen

-n

vuohipukkimme

vuohipukkinne

vuohipukkinsa

vuohipukkiemme

vuohipukkienne

vuohipukkiensa

Ill

mihin

vuohipukkiimme

vuohipukkiinne

vuohipukkiinsa

vuohipukkeihimme

vuohipukkeihinne

vuohipukkeihinsa

Ine

-ssa

vuohipukissamme

vuohipukissanne

vuohipukissansa / vuohipukissaan

vuohipukeissamme

vuohipukeissanne

vuohipukeissansa / vuohipukeissaan

Ela

-sta

vuohipukistamme

vuohipukistanne

vuohipukistansa / vuohipukistaan

vuohipukeistamme

vuohipukeistanne

vuohipukeistansa / vuohipukeistaan

All

-lle

vuohipukillemme

vuohipukillenne

vuohipukillensa / vuohipukilleen

vuohipukeillemme

vuohipukeillenne

vuohipukeillensa / vuohipukeillean

Ade

-lla

vuohipukillamme

vuohipukillanne

vuohipukillansa / vuohipukillaan

vuohipukeillamme

vuohipukeillanne

vuohipukeillansa / vuohipukeillaan

Abl

-lta

vuohipukiltamme

vuohipukiltanne

vuohipukiltansa / vuohipukiltaan

vuohipukeiltamme

vuohipukeiltanne

vuohipukeiltansa / vuohipukeiltaan

Tra

-ksi

vuohipukiksemme

vuohipukiksenne

vuohipukiksensa / vuohipukikseen

vuohipukeiksemme

vuohipukeiksenne

vuohipukeiksensa / vuohipukeikseen

Ess

-na

vuohipukkinamme

vuohipukkinanne

vuohipukkinansa / vuohipukkinaan

vuohipukkeinamme

vuohipukkeinanne

vuohipukkeinansa / vuohipukkeinaan

Abe

-tta

vuohipukittamme

vuohipukittanne

vuohipukittansa / vuohipukittaan

vuohipukeittamme

vuohipukeittanne

vuohipukeittansa / vuohipukeittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohipukkeinemme

vuohipukkeinenne

vuohipukkeinensa / vuohipukkeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohi

vuohet

Par

-ta

vuohea / vuohta

vuohia

Gen

-n

vuohen

vuohien / vuohten

Ill

mihin

vuoheen

vuohiin

Ine

-ssa

vuohessa

vuohissa

Ela

-sta

vuohesta

vuohista

All

-lle

vuohelle

vuohille

Ade

-lla

vuohella

vuohilla

Abl

-lta

vuohelta

vuohilta

Tra

-ksi

vuoheksi

vuohiksi

Ess

-na

vuohena

vuohina

Abe

-tta

vuohetta

vuohitta

Com

-ne

-

vuohine

Ins

-in

-

vuohin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vuohi

vuohet

Par

-ta

vuohea / vuohta

vuohia

Gen

-n

vuohen

vuohien / vuohten

Ill

mihin

vuoheen

vuohiin

Ine

-ssa

vuohessa

vuohissa

Ela

-sta

vuohesta

vuohista

All

-lle

vuohelle

vuohille

Ade

-lla

vuohella

vuohilla

Abl

-lta

vuohelta

vuohilta

Tra

-ksi

vuoheksi

vuohiksi

Ess

-na

vuohena

vuohina

Abe

-tta

vuohetta

vuohitta

Com

-ne

-

vuohine

Ins

-in

-

vuohin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

goat vuohi, pukki, elostelija
Show more arrow right
Europarl.fi-en; Opus.fi; OpenSubtitles.fi-en; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Tatoeba.fi; oj4 Vuohi syö ruohoa. The goat is eating grass. Vuohi juoksee pellolla. The goat is running in the field. Vuohi on karvainen eläin. The goat is a hairy animal. Vuohi söi ruohoa laitumella. The goat ate grass in the pasture. Vuohi toi keittoa? The goat fetched soup! Vuohi kiipeili kallioilla taitavasti. The goat climbed skillfully on the rocks. Meillä oli vain vuohi. All we had was the goat. Vuohi on ystävällinen ja leikkisä eläin. The goat is a friendly and playful animal. Muut vuohet. Other goats. Vuohi hyppäsi aidan yli ja katosi metsään. The goat jumped over the fence and disappeared into the forest. Show more arrow right

Wiktionary

goat Show more arrow right angoravuohikašmirvuohilumivuohitaivaanvuohivuohenjuustovuohenlihavuohenmaitovuohennahkavuohennokkavuohenputkivuohenvillavuohilaumavuohipukki Show more arrow right From Proto-Finnic voohi, borrowed from a Baltic language, compare Lithuanian ožys and Old Prussian wosee. Cognate with Votic voho, Ingrian voohi. Show more arrow right

Wikipedia

Goat The domestic goat or simply goat (Capra aegagrus hircus) is a subspecies of C. aegagrus domesticated from the wild goat of Southwest Asia and Eastern Europe. The goat is a member of the animal family Bovidae and the subfamily Caprinae, meaning it is closely related to the sheep. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuoheni

vuoheni

vuohesi

vuohesi

vuohensa

vuohensa

Par

-ta

vuoheani / vuohtani

vuohiani

vuoheasi / vuohtasi

vuohiasi

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuoheni

vuohieni / vuohteni

vuohesi

vuohiesi / vuohtesi

vuohensa

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheeni

vuohiini

vuoheesi

vuohiisi

vuoheensa

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessani

vuohissani

vuohessasi

vuohissasi

vuohessansa / vuohessaan

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestani

vuohistani

vuohestasi

vuohistasi

vuohestansa / vuohestaan

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohelleni

vuohilleni

vuohellesi

vuohillesi

vuohellensa / vuohelleen

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellani

vuohillani

vuohellasi

vuohillasi

vuohellansa / vuohellaan

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltani

vuohiltani

vuoheltasi

vuohiltasi

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuohekseni

vuohikseni

vuoheksesi

vuohiksesi

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenani

vuohinani

vuohenasi

vuohinasi

vuohenansa / vuohenaan

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettani

vuohittani

vuohettasi

vuohittasi

vuohettansa / vuohettaan

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

vuohineni

-

vuohinesi

-

vuohinensa / vuohineen

Singular

Plural

Nom

-

vuoheni

vuohesi

vuohensa

vuoheni

vuohesi

vuohensa

Par

-ta

vuoheani / vuohtani

vuoheasi / vuohtasi

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiani

vuohiasi

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuoheni

vuohesi

vuohensa

vuohieni / vuohteni

vuohiesi / vuohtesi

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheeni

vuoheesi

vuoheensa

vuohiini

vuohiisi

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessani

vuohessasi

vuohessansa / vuohessaan

vuohissani

vuohissasi

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestani

vuohestasi

vuohestansa / vuohestaan

vuohistani

vuohistasi

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohelleni

vuohellesi

vuohellensa / vuohelleen

vuohilleni

vuohillesi

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellani

vuohellasi

vuohellansa / vuohellaan

vuohillani

vuohillasi

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltani

vuoheltasi

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltani

vuohiltasi

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuohekseni

vuoheksesi

vuoheksensa / vuohekseen

vuohikseni

vuohiksesi

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenani

vuohenasi

vuohenansa / vuohenaan

vuohinani

vuohinasi

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettani

vuohettasi

vuohettansa / vuohettaan

vuohittani

vuohittasi

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohineni

vuohinesi

vuohinensa / vuohineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vuohemme

vuohemme

vuohenne

vuohenne

vuohensa

vuohensa

Par

-ta

vuoheamme / vuohtamme

vuohiamme

vuoheanne / vuohtanne

vuohianne

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuohemme

vuohiemme / vuohtemme

vuohenne

vuohienne / vuohtenne

vuohensa

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheemme

vuohiimme

vuoheenne

vuohiinne

vuoheensa

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessamme

vuohissamme

vuohessanne

vuohissanne

vuohessansa / vuohessaan

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestamme

vuohistamme

vuohestanne

vuohistanne

vuohestansa / vuohestaan

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohellemme

vuohillemme

vuohellenne

vuohillenne

vuohellensa / vuohelleen

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellamme

vuohillamme

vuohellanne

vuohillanne

vuohellansa / vuohellaan

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltamme

vuohiltamme

vuoheltanne

vuohiltanne

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuoheksemme

vuohiksemme

vuoheksenne

vuohiksenne

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenamme

vuohinamme

vuohenanne

vuohinanne

vuohenansa / vuohenaan

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettamme

vuohittamme

vuohettanne

vuohittanne

vuohettansa / vuohettaan

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

vuohinemme

-

vuohinenne

-

vuohinensa / vuohineen

Singular

Plural

Nom

-

vuohemme

vuohenne

vuohensa

vuohemme

vuohenne

vuohensa

Par

-ta

vuoheamme / vuohtamme

vuoheanne / vuohtanne

vuoheansa / vuohtansa / vuohtaan

vuohiamme

vuohianne

vuohiansa / vuohiaan

Gen

-n

vuohemme

vuohenne

vuohensa

vuohiemme / vuohtemme

vuohienne / vuohtenne

vuohiensa / vuohtensa

Ill

mihin

vuoheemme

vuoheenne

vuoheensa

vuohiimme

vuohiinne

vuohiinsa

Ine

-ssa

vuohessamme

vuohessanne

vuohessansa / vuohessaan

vuohissamme

vuohissanne

vuohissansa / vuohissaan

Ela

-sta

vuohestamme

vuohestanne

vuohestansa / vuohestaan

vuohistamme

vuohistanne

vuohistansa / vuohistaan

All

-lle

vuohellemme

vuohellenne

vuohellensa / vuohelleen

vuohillemme

vuohillenne

vuohillensa / vuohillean

Ade

-lla

vuohellamme

vuohellanne

vuohellansa / vuohellaan

vuohillamme

vuohillanne

vuohillansa / vuohillaan

Abl

-lta

vuoheltamme

vuoheltanne

vuoheltansa / vuoheltaan

vuohiltamme

vuohiltanne

vuohiltansa / vuohiltaan

Tra

-ksi

vuoheksemme

vuoheksenne

vuoheksensa / vuohekseen

vuohiksemme

vuohiksenne

vuohiksensa / vuohikseen

Ess

-na

vuohenamme

vuohenanne

vuohenansa / vuohenaan

vuohinamme

vuohinanne

vuohinansa / vuohinaan

Abe

-tta

vuohettamme

vuohettanne

vuohettansa / vuohettaan

vuohittamme

vuohittanne

vuohittansa / vuohittaan

Com

-ne

-

-

-

vuohinemme

vuohinenne

vuohinensa / vuohineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pukki

pukit

Par

-ta

pukkia

pukkeja

Gen

-n

pukin

pukkien

Ill

mihin

pukkiin

pukkeihin

Ine

-ssa

pukissa

pukeissa

Ela

-sta

pukista

pukeista

All

-lle

pukille

pukeille

Ade

-lla

pukilla

pukeilla

Abl

-lta

pukilta

pukeilta

Tra

-ksi

pukiksi

pukeiksi

Ess

-na

pukkina

pukkeina

Abe

-tta

pukitta

pukeitta

Com

-ne

-

pukkeine

Ins

-in

-

pukein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

pukki

pukit

Par

-ta

pukkia

pukkeja

Gen

-n

pukin

pukkien

Ill

mihin

pukkiin

pukkeihin

Ine

-ssa

pukissa

pukeissa

Ela

-sta

pukista

pukeista

All

-lle

pukille

pukeille

Ade

-lla

pukilla

pukeilla

Abl

-lta

pukilta

pukeilta

Tra

-ksi

pukiksi

pukeiksi

Ess

-na

pukkina

pukkeina

Abe

-tta

pukitta

pukeitta

Com

-ne

-

pukkeine

Ins

-in

-

pukein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Goat vuohi, pukki, elostelija
buck pukki, uros, taala, dollari, keikari
Santa joulupukki, pukki
trestle pukki
horse hevonen, pukki, kuivausteline, teline, ratsuväki
billy goat pukki
cross risti, risteytys, rasti, pukki, risteytymä, kruksi
Goat
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Pukki kiipesi kivelle. The billy goat climbed on the rock. Pukki hyppäsi aidan yli. The goat jumped over the fence. Pukki on leikkisä eläin. The buck is a playful animal. Mikä pukki. What a stud. Pukki söi ruohoa laitumella. The billy goat was eating grass in the pasture. Senkin pukki! You dog. Nyt pukki tulee. Here Comes Santa. Terve kuin pukki. Fit as a fiddle. Hollis oli pukki. Hollis used to run around. Pukki on väsynyt. Santa's fucking tired. Show more arrow right

Wiktionary

billygoat; buck (male goat) (colloquial) lecherous man sawhorse (device used to support pieces of timber while sawing) (colloquial) check, checkmark (✓). Santa Claus, Santa (colloquial) driver's seat (informal, gymnastics) vaulting horse (informal, gymnastics) vaulting table Show more arrow right (lecherous man): huoripukki(sawhorse): sahapukki(Santa): joulupukki, joulu-ukko(vaulting horse): hyppyteline, hyppypukki (standard)(vaulting table): hyppyarkku (standard) Show more arrow right joulupukki Show more arrow right Borrowed from Old Swedish bukker. Show more arrow right

Wikipedia

vuohi
Joulupukki
hahmo, jonka sanotaan tuovan jouluna lahjoja kilteille lapsille pukki
voimisteluteline Pukki
ruots. Bötet, saari Kirkkonummen edustalla Pukki
saari Päijänteellä Kuhmoisissa Pukki
kylä Lemillä Pikkaralan
kaupunginosaan kuuluva alue Oulussa. Heikki Pukki
(1620–1684), suomalainen talonpoika, veronkantaja ja kirjuri Tapio Pukki
(s. 1983), suomalainen ampumahiihtäjä Teemu Pukki
(s. 1990), suomalainen jalkapalloilija
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pukkini

pukkini

pukkisi

pukkisi

pukkinsa

pukkinsa

Par

-ta

pukkiani

pukkejani

pukkiasi

pukkejasi

pukkiansa / pukkiaan

pukkejansa / pukkejaan

Gen

-n

pukkini

pukkieni

pukkisi

pukkiesi

pukkinsa

pukkiensa

Ill

mihin

pukkiini

pukkeihini

pukkiisi

pukkeihisi

pukkiinsa

pukkeihinsa

Ine

-ssa

pukissani

pukeissani

pukissasi

pukeissasi

pukissansa / pukissaan

pukeissansa / pukeissaan

Ela

-sta

pukistani

pukeistani

pukistasi

pukeistasi

pukistansa / pukistaan

pukeistansa / pukeistaan

All

-lle

pukilleni

pukeilleni

pukillesi

pukeillesi

pukillensa / pukilleen

pukeillensa / pukeillean

Ade

-lla

pukillani

pukeillani

pukillasi

pukeillasi

pukillansa / pukillaan

pukeillansa / pukeillaan

Abl

-lta

pukiltani

pukeiltani

pukiltasi

pukeiltasi

pukiltansa / pukiltaan

pukeiltansa / pukeiltaan

Tra

-ksi

pukikseni

pukeikseni

pukiksesi

pukeiksesi

pukiksensa / pukikseen

pukeiksensa / pukeikseen

Ess

-na

pukkinani

pukkeinani

pukkinasi

pukkeinasi

pukkinansa / pukkinaan

pukkeinansa / pukkeinaan

Abe

-tta

pukittani

pukeittani

pukittasi

pukeittasi

pukittansa / pukittaan

pukeittansa / pukeittaan

Com

-ne

-

pukkeineni

-

pukkeinesi

-

pukkeinensa / pukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

pukkini

pukkisi

pukkinsa

pukkini

pukkisi

pukkinsa

Par

-ta

pukkiani

pukkiasi

pukkiansa / pukkiaan

pukkejani

pukkejasi

pukkejansa / pukkejaan

Gen

-n

pukkini

pukkisi

pukkinsa

pukkieni

pukkiesi

pukkiensa

Ill

mihin

pukkiini

pukkiisi

pukkiinsa

pukkeihini

pukkeihisi

pukkeihinsa

Ine

-ssa

pukissani

pukissasi

pukissansa / pukissaan

pukeissani

pukeissasi

pukeissansa / pukeissaan

Ela

-sta

pukistani

pukistasi

pukistansa / pukistaan

pukeistani

pukeistasi

pukeistansa / pukeistaan

All

-lle

pukilleni

pukillesi

pukillensa / pukilleen

pukeilleni

pukeillesi

pukeillensa / pukeillean

Ade

-lla

pukillani

pukillasi

pukillansa / pukillaan

pukeillani

pukeillasi

pukeillansa / pukeillaan

Abl

-lta

pukiltani

pukiltasi

pukiltansa / pukiltaan

pukeiltani

pukeiltasi

pukeiltansa / pukeiltaan

Tra

-ksi

pukikseni

pukiksesi

pukiksensa / pukikseen

pukeikseni

pukeiksesi

pukeiksensa / pukeikseen

Ess

-na

pukkinani

pukkinasi

pukkinansa / pukkinaan

pukkeinani

pukkeinasi

pukkeinansa / pukkeinaan

Abe

-tta

pukittani

pukittasi

pukittansa / pukittaan

pukeittani

pukeittasi

pukeittansa / pukeittaan

Com

-ne

-

-

-

pukkeineni

pukkeinesi

pukkeinensa / pukkeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

pukkimme

pukkimme

pukkinne

pukkinne

pukkinsa

pukkinsa

Par

-ta

pukkiamme

pukkejamme

pukkianne

pukkejanne

pukkiansa / pukkiaan

pukkejansa / pukkejaan

Gen

-n

pukkimme

pukkiemme

pukkinne

pukkienne

pukkinsa

pukkiensa

Ill

mihin

pukkiimme

pukkeihimme

pukkiinne

pukkeihinne

pukkiinsa

pukkeihinsa

Ine

-ssa

pukissamme

pukeissamme

pukissanne

pukeissanne

pukissansa / pukissaan

pukeissansa / pukeissaan

Ela

-sta

pukistamme

pukeistamme

pukistanne

pukeistanne

pukistansa / pukistaan

pukeistansa / pukeistaan

All

-lle

pukillemme

pukeillemme

pukillenne

pukeillenne

pukillensa / pukilleen

pukeillensa / pukeillean

Ade

-lla

pukillamme

pukeillamme

pukillanne

pukeillanne

pukillansa / pukillaan

pukeillansa / pukeillaan

Abl

-lta

pukiltamme

pukeiltamme

pukiltanne

pukeiltanne

pukiltansa / pukiltaan

pukeiltansa / pukeiltaan

Tra

-ksi

pukiksemme

pukeiksemme

pukiksenne

pukeiksenne

pukiksensa / pukikseen

pukeiksensa / pukeikseen

Ess

-na

pukkinamme

pukkeinamme

pukkinanne

pukkeinanne

pukkinansa / pukkinaan

pukkeinansa / pukkeinaan

Abe

-tta

pukittamme

pukeittamme

pukittanne

pukeittanne

pukittansa / pukittaan

pukeittansa / pukeittaan

Com

-ne

-

pukkeinemme

-

pukkeinenne

-

pukkeinensa / pukkeineen

Singular

Plural

Nom

-

pukkimme

pukkinne

pukkinsa

pukkimme

pukkinne

pukkinsa

Par

-ta

pukkiamme

pukkianne

pukkiansa / pukkiaan

pukkejamme

pukkejanne

pukkejansa / pukkejaan

Gen

-n

pukkimme

pukkinne

pukkinsa

pukkiemme

pukkienne

pukkiensa

Ill

mihin

pukkiimme

pukkiinne

pukkiinsa

pukkeihimme

pukkeihinne

pukkeihinsa

Ine

-ssa

pukissamme

pukissanne

pukissansa / pukissaan

pukeissamme

pukeissanne

pukeissansa / pukeissaan

Ela

-sta

pukistamme

pukistanne

pukistansa / pukistaan

pukeistamme

pukeistanne

pukeistansa / pukeistaan

All

-lle

pukillemme

pukillenne

pukillensa / pukilleen

pukeillemme

pukeillenne

pukeillensa / pukeillean

Ade

-lla

pukillamme

pukillanne

pukillansa / pukillaan

pukeillamme

pukeillanne

pukeillansa / pukeillaan

Abl

-lta

pukiltamme

pukiltanne

pukiltansa / pukiltaan

pukeiltamme

pukeiltanne

pukeiltansa / pukeiltaan

Tra

-ksi

pukiksemme

pukiksenne

pukiksensa / pukikseen

pukeiksemme

pukeiksenne

pukeiksensa / pukeikseen

Ess

-na

pukkinamme

pukkinanne

pukkinansa / pukkinaan

pukkeinamme

pukkeinanne

pukkeinansa / pukkeinaan

Abe

-tta

pukittamme

pukittanne

pukittansa / pukittaan

pukeittamme

pukeittanne

pukeittansa / pukeittaan

Com

-ne

-

-

-

pukkeinemme

pukkeinenne

pukkeinensa / pukkeineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept