logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

viljalajike, noun

Word analysis
viljalajike

viljalajike

viljalajike

Noun, Singular Nominative

vilja

Noun, Singular Nominative

+ lajike

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viljalajike

viljalajikkeet

Par

-ta

viljalajiketta

viljalajikkeita / viljalajikkehia

Gen

-n

viljalajikkeen

viljalajikkeitten / viljalajikkeiden / viljalajikkehien / viljalajikkehitten

Ill

mihin

viljalajikkeeseen

viljalajikkeisiin / viljalajikkeihin / viljalajikkehisin

Ine

-ssa

viljalajikkeessa

viljalajikkehissa / viljalajikkeissa

Ela

-sta

viljalajikkeesta

viljalajikkehista / viljalajikkeista

All

-lle

viljalajikkeelle

viljalajikkehille / viljalajikkeille

Ade

-lla

viljalajikkeella

viljalajikkehilla / viljalajikkeilla

Abl

-lta

viljalajikkeelta

viljalajikkehilta / viljalajikkeilta

Tra

-ksi

viljalajikkeeksi

viljalajikkehiksi / viljalajikkeiksi

Ess

-na

viljalajikkeena

viljalajikkehina / viljalajikkeina

Abe

-tta

viljalajikkeetta

viljalajikkehitta / viljalajikkeitta

Com

-ne

-

viljalajikkehine / viljalajikkeine

Ins

-in

-

viljalajikkehin / viljalajikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

viljalajike

viljalajikkeet

Par

-ta

viljalajiketta

viljalajikkeita / viljalajikkehia

Gen

-n

viljalajikkeen

viljalajikkeitten / viljalajikkeiden / viljalajikkehien / viljalajikkehitten

Ill

mihin

viljalajikkeeseen

viljalajikkeisiin / viljalajikkeihin / viljalajikkehisin

Ine

-ssa

viljalajikkeessa

viljalajikkehissa / viljalajikkeissa

Ela

-sta

viljalajikkeesta

viljalajikkehista / viljalajikkeista

All

-lle

viljalajikkeelle

viljalajikkehille / viljalajikkeille

Ade

-lla

viljalajikkeella

viljalajikkehilla / viljalajikkeilla

Abl

-lta

viljalajikkeelta

viljalajikkehilta / viljalajikkeilta

Tra

-ksi

viljalajikkeeksi

viljalajikkehiksi / viljalajikkeiksi

Ess

-na

viljalajikkeena

viljalajikkehina / viljalajikkeina

Abe

-tta

viljalajikkeetta

viljalajikkehitta / viljalajikkeitta

Com

-ne

-

viljalajikkehine / viljalajikkeine

Ins

-in

-

viljalajikkehin / viljalajikkein

cereal
variety of cereals
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; jw2019; Europarl8; OpenSubtitles2018.v3 Vehnä on maailman yleisin viljalajike. Wheat is the most widely grown cereal grain. Amarantti on viljalajike, jolla oli erittäin suuri merkitys asteekeille. Amaranth is a whole grain that was incredibly important to the Aztecs. Amarantti on siemenmäinen, pienijyväinen viljalajike, joka on alkujaan peräisin Eteläns-Amerikasta. Amaranth is a small- grained crop originated in South America. Se liittyy uusien viljalajikkeiden geneettiseen taustaan. It has to do with the genetic background of the new grain varieties. Quinoa, joka lausutaan"kiinva", on muinaisten inkojen aikanaan suuresti arvostama viljalajike, jota kutsuttiin"inkojen kullaksi". Quinoa, pronounced ‘keen-wa', is a whole grain that was highly prized by the ancient Incas – they called it ‘gold of the Incas'. Is it all about sweetness? (FI) Arvoisa puhemies, geenimuunneltu viljalajike on jalostettu muuttamalla sen geneettistä perimää tarkan tieteellisen teknologian avulla. (FI) Madam President, a genetically modified crop species is cultivated by changing its genotype with the help of precise scientific technology. Hän kehittelee viljalajikkeita, jotka kestävät kuivaa ja hyönteisiä. It's designed to create new strains of food crops resistant to drought and insects. Mutta ovatko mitkään uusimmat viljalajikkeet kokeneet mitään tällaista? However, have any of the newest grain varieties suffered this way? Tärkeimpien viljalajikkeiden, maissin, riisin ja vehnän sato kasvoi 3. Harvests of China's top grain crops (maize, rice and wheat) were up 3 %. Monet varoittavat, että uudet viljalajikkeet saattavat jopa lisätä nälänhätää. Many warn that the new varieties of grains may even contribute to famine. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viljalajikkeeni

viljalajikkeeni

viljalajikkeesi

viljalajikkeesi

viljalajikkeensa

viljalajikkeensa

Par

-ta

viljalajikettani

viljalajikkeitani / viljalajikkehiani

viljalajikettasi

viljalajikkeitasi / viljalajikkehiasi

viljalajikettansa / viljalajikettaan

viljalajikkeitansa / viljalajikkeitaan / viljalajikkehiansa / viljalajikkehiaan

Gen

-n

viljalajikkeeni

viljalajikkeitteni / viljalajikkeideni / viljalajikkehieni / viljalajikkehitteni

viljalajikkeesi

viljalajikkeittesi / viljalajikkeidesi / viljalajikkehiesi / viljalajikkehittesi

viljalajikkeensa

viljalajikkeittensa / viljalajikkeidensa / viljalajikkehiensa / viljalajikkehittensa

Ill

mihin

viljalajikkeeseeni

viljalajikkeisiini / viljalajikkeihini / viljalajikkehisini

viljalajikkeeseesi

viljalajikkeisiisi / viljalajikkeihisi / viljalajikkehisisi

viljalajikkeeseensa

viljalajikkeisiinsa / viljalajikkeihinsa / viljalajikkehisinsa

Ine

-ssa

viljalajikkeessani

viljalajikkehissani / viljalajikkeissani

viljalajikkeessasi

viljalajikkehissasi / viljalajikkeissasi

viljalajikkeessansa / viljalajikkeessaan

viljalajikkehissansa / viljalajikkehissaan / viljalajikkeissansa / viljalajikkeissaan

Ela

-sta

viljalajikkeestani

viljalajikkehistani / viljalajikkeistani

viljalajikkeestasi

viljalajikkehistasi / viljalajikkeistasi

viljalajikkeestansa / viljalajikkeestaan

viljalajikkehistansa / viljalajikkehistaan / viljalajikkeistansa / viljalajikkeistaan

All

-lle

viljalajikkeelleni

viljalajikkehilleni / viljalajikkeilleni

viljalajikkeellesi

viljalajikkehillesi / viljalajikkeillesi

viljalajikkeellensa / viljalajikkeelleen

viljalajikkehillensa / viljalajikkehillean / viljalajikkeillensa / viljalajikkeillean

Ade

-lla

viljalajikkeellani

viljalajikkehillani / viljalajikkeillani

viljalajikkeellasi

viljalajikkehillasi / viljalajikkeillasi

viljalajikkeellansa / viljalajikkeellaan

viljalajikkehillansa / viljalajikkehillaan / viljalajikkeillansa / viljalajikkeillaan

Abl

-lta

viljalajikkeeltani

viljalajikkehiltani / viljalajikkeiltani

viljalajikkeeltasi

viljalajikkehiltasi / viljalajikkeiltasi

viljalajikkeeltansa / viljalajikkeeltaan

viljalajikkehiltansa / viljalajikkehiltaan / viljalajikkeiltansa / viljalajikkeiltaan

Tra

-ksi

viljalajikkeekseni

viljalajikkehikseni / viljalajikkeikseni

viljalajikkeeksesi

viljalajikkehiksesi / viljalajikkeiksesi

viljalajikkeeksensa / viljalajikkeekseen

viljalajikkehikseen / viljalajikkehiksensa / viljalajikkeikseen / viljalajikkeiksensa

Ess

-na

viljalajikkeenani

viljalajikkehinani / viljalajikkeinani

viljalajikkeenasi

viljalajikkehinasi / viljalajikkeinasi

viljalajikkeenansa / viljalajikkeenaan

viljalajikkehinansa / viljalajikkehinaan / viljalajikkeinansa / viljalajikkeinaan

Abe

-tta

viljalajikkeettani

viljalajikkehittani / viljalajikkeittani

viljalajikkeettasi

viljalajikkehittasi / viljalajikkeittasi

viljalajikkeettansa / viljalajikkeettaan

viljalajikkehittansa / viljalajikkehittaan / viljalajikkeittansa / viljalajikkeittaan

Com

-ne

-

viljalajikkehineni / viljalajikkeineni

-

viljalajikkehinesi / viljalajikkeinesi

-

viljalajikkehineen / viljalajikkehinensa / viljalajikkeineen / viljalajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

viljalajikkeeni

viljalajikkeesi

viljalajikkeensa

viljalajikkeeni

viljalajikkeesi

viljalajikkeensa

Par

-ta

viljalajikettani

viljalajikettasi

viljalajikettansa / viljalajikettaan

viljalajikkeitani / viljalajikkehiani

viljalajikkeitasi / viljalajikkehiasi

viljalajikkeitansa / viljalajikkeitaan / viljalajikkehiansa / viljalajikkehiaan

Gen

-n

viljalajikkeeni

viljalajikkeesi

viljalajikkeensa

viljalajikkeitteni / viljalajikkeideni / viljalajikkehieni / viljalajikkehitteni

viljalajikkeittesi / viljalajikkeidesi / viljalajikkehiesi / viljalajikkehittesi

viljalajikkeittensa / viljalajikkeidensa / viljalajikkehiensa / viljalajikkehittensa

Ill

mihin

viljalajikkeeseeni

viljalajikkeeseesi

viljalajikkeeseensa

viljalajikkeisiini / viljalajikkeihini / viljalajikkehisini

viljalajikkeisiisi / viljalajikkeihisi / viljalajikkehisisi

viljalajikkeisiinsa / viljalajikkeihinsa / viljalajikkehisinsa

Ine

-ssa

viljalajikkeessani

viljalajikkeessasi

viljalajikkeessansa / viljalajikkeessaan

viljalajikkehissani / viljalajikkeissani

viljalajikkehissasi / viljalajikkeissasi

viljalajikkehissansa / viljalajikkehissaan / viljalajikkeissansa / viljalajikkeissaan

Ela

-sta

viljalajikkeestani

viljalajikkeestasi

viljalajikkeestansa / viljalajikkeestaan

viljalajikkehistani / viljalajikkeistani

viljalajikkehistasi / viljalajikkeistasi

viljalajikkehistansa / viljalajikkehistaan / viljalajikkeistansa / viljalajikkeistaan

All

-lle

viljalajikkeelleni

viljalajikkeellesi

viljalajikkeellensa / viljalajikkeelleen

viljalajikkehilleni / viljalajikkeilleni

viljalajikkehillesi / viljalajikkeillesi

viljalajikkehillensa / viljalajikkehillean / viljalajikkeillensa / viljalajikkeillean

Ade

-lla

viljalajikkeellani

viljalajikkeellasi

viljalajikkeellansa / viljalajikkeellaan

viljalajikkehillani / viljalajikkeillani

viljalajikkehillasi / viljalajikkeillasi

viljalajikkehillansa / viljalajikkehillaan / viljalajikkeillansa / viljalajikkeillaan

Abl

-lta

viljalajikkeeltani

viljalajikkeeltasi

viljalajikkeeltansa / viljalajikkeeltaan

viljalajikkehiltani / viljalajikkeiltani

viljalajikkehiltasi / viljalajikkeiltasi

viljalajikkehiltansa / viljalajikkehiltaan / viljalajikkeiltansa / viljalajikkeiltaan

Tra

-ksi

viljalajikkeekseni

viljalajikkeeksesi

viljalajikkeeksensa / viljalajikkeekseen

viljalajikkehikseni / viljalajikkeikseni

viljalajikkehiksesi / viljalajikkeiksesi

viljalajikkehikseen / viljalajikkehiksensa / viljalajikkeikseen / viljalajikkeiksensa

Ess

-na

viljalajikkeenani

viljalajikkeenasi

viljalajikkeenansa / viljalajikkeenaan

viljalajikkehinani / viljalajikkeinani

viljalajikkehinasi / viljalajikkeinasi

viljalajikkehinansa / viljalajikkehinaan / viljalajikkeinansa / viljalajikkeinaan

Abe

-tta

viljalajikkeettani

viljalajikkeettasi

viljalajikkeettansa / viljalajikkeettaan

viljalajikkehittani / viljalajikkeittani

viljalajikkehittasi / viljalajikkeittasi

viljalajikkehittansa / viljalajikkehittaan / viljalajikkeittansa / viljalajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

viljalajikkehineni / viljalajikkeineni

viljalajikkehinesi / viljalajikkeinesi

viljalajikkehineen / viljalajikkehinensa / viljalajikkeineen / viljalajikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viljalajikkeemme

viljalajikkeemme

viljalajikkeenne

viljalajikkeenne

viljalajikkeensa

viljalajikkeensa

Par

-ta

viljalajikettamme

viljalajikkeitamme / viljalajikkehiamme

viljalajikettanne

viljalajikkeitanne / viljalajikkehianne

viljalajikettansa / viljalajikettaan

viljalajikkeitansa / viljalajikkeitaan / viljalajikkehiansa / viljalajikkehiaan

Gen

-n

viljalajikkeemme

viljalajikkeittemme / viljalajikkeidemme / viljalajikkehiemme / viljalajikkehittemme

viljalajikkeenne

viljalajikkeittenne / viljalajikkeidenne / viljalajikkehienne / viljalajikkehittenne

viljalajikkeensa

viljalajikkeittensa / viljalajikkeidensa / viljalajikkehiensa / viljalajikkehittensa

Ill

mihin

viljalajikkeeseemme

viljalajikkeisiimme / viljalajikkeihimme / viljalajikkehisimme

viljalajikkeeseenne

viljalajikkeisiinne / viljalajikkeihinne / viljalajikkehisinne

viljalajikkeeseensa

viljalajikkeisiinsa / viljalajikkeihinsa / viljalajikkehisinsa

Ine

-ssa

viljalajikkeessamme

viljalajikkehissamme / viljalajikkeissamme

viljalajikkeessanne

viljalajikkehissanne / viljalajikkeissanne

viljalajikkeessansa / viljalajikkeessaan

viljalajikkehissansa / viljalajikkehissaan / viljalajikkeissansa / viljalajikkeissaan

Ela

-sta

viljalajikkeestamme

viljalajikkehistamme / viljalajikkeistamme

viljalajikkeestanne

viljalajikkehistanne / viljalajikkeistanne

viljalajikkeestansa / viljalajikkeestaan

viljalajikkehistansa / viljalajikkehistaan / viljalajikkeistansa / viljalajikkeistaan

All

-lle

viljalajikkeellemme

viljalajikkehillemme / viljalajikkeillemme

viljalajikkeellenne

viljalajikkehillenne / viljalajikkeillenne

viljalajikkeellensa / viljalajikkeelleen

viljalajikkehillensa / viljalajikkehillean / viljalajikkeillensa / viljalajikkeillean

Ade

-lla

viljalajikkeellamme

viljalajikkehillamme / viljalajikkeillamme

viljalajikkeellanne

viljalajikkehillanne / viljalajikkeillanne

viljalajikkeellansa / viljalajikkeellaan

viljalajikkehillansa / viljalajikkehillaan / viljalajikkeillansa / viljalajikkeillaan

Abl

-lta

viljalajikkeeltamme

viljalajikkehiltamme / viljalajikkeiltamme

viljalajikkeeltanne

viljalajikkehiltanne / viljalajikkeiltanne

viljalajikkeeltansa / viljalajikkeeltaan

viljalajikkehiltansa / viljalajikkehiltaan / viljalajikkeiltansa / viljalajikkeiltaan

Tra

-ksi

viljalajikkeeksemme

viljalajikkehiksemme / viljalajikkeiksemme

viljalajikkeeksenne

viljalajikkehiksenne / viljalajikkeiksenne

viljalajikkeeksensa / viljalajikkeekseen

viljalajikkehikseen / viljalajikkehiksensa / viljalajikkeikseen / viljalajikkeiksensa

Ess

-na

viljalajikkeenamme

viljalajikkehinamme / viljalajikkeinamme

viljalajikkeenanne

viljalajikkehinanne / viljalajikkeinanne

viljalajikkeenansa / viljalajikkeenaan

viljalajikkehinansa / viljalajikkehinaan / viljalajikkeinansa / viljalajikkeinaan

Abe

-tta

viljalajikkeettamme

viljalajikkehittamme / viljalajikkeittamme

viljalajikkeettanne

viljalajikkehittanne / viljalajikkeittanne

viljalajikkeettansa / viljalajikkeettaan

viljalajikkehittansa / viljalajikkehittaan / viljalajikkeittansa / viljalajikkeittaan

Com

-ne

-

viljalajikkehinemme / viljalajikkeinemme

-

viljalajikkehinenne / viljalajikkeinenne

-

viljalajikkehineen / viljalajikkehinensa / viljalajikkeineen / viljalajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

viljalajikkeemme

viljalajikkeenne

viljalajikkeensa

viljalajikkeemme

viljalajikkeenne

viljalajikkeensa

Par

-ta

viljalajikettamme

viljalajikettanne

viljalajikettansa / viljalajikettaan

viljalajikkeitamme / viljalajikkehiamme

viljalajikkeitanne / viljalajikkehianne

viljalajikkeitansa / viljalajikkeitaan / viljalajikkehiansa / viljalajikkehiaan

Gen

-n

viljalajikkeemme

viljalajikkeenne

viljalajikkeensa

viljalajikkeittemme / viljalajikkeidemme / viljalajikkehiemme / viljalajikkehittemme

viljalajikkeittenne / viljalajikkeidenne / viljalajikkehienne / viljalajikkehittenne

viljalajikkeittensa / viljalajikkeidensa / viljalajikkehiensa / viljalajikkehittensa

Ill

mihin

viljalajikkeeseemme

viljalajikkeeseenne

viljalajikkeeseensa

viljalajikkeisiimme / viljalajikkeihimme / viljalajikkehisimme

viljalajikkeisiinne / viljalajikkeihinne / viljalajikkehisinne

viljalajikkeisiinsa / viljalajikkeihinsa / viljalajikkehisinsa

Ine

-ssa

viljalajikkeessamme

viljalajikkeessanne

viljalajikkeessansa / viljalajikkeessaan

viljalajikkehissamme / viljalajikkeissamme

viljalajikkehissanne / viljalajikkeissanne

viljalajikkehissansa / viljalajikkehissaan / viljalajikkeissansa / viljalajikkeissaan

Ela

-sta

viljalajikkeestamme

viljalajikkeestanne

viljalajikkeestansa / viljalajikkeestaan

viljalajikkehistamme / viljalajikkeistamme

viljalajikkehistanne / viljalajikkeistanne

viljalajikkehistansa / viljalajikkehistaan / viljalajikkeistansa / viljalajikkeistaan

All

-lle

viljalajikkeellemme

viljalajikkeellenne

viljalajikkeellensa / viljalajikkeelleen

viljalajikkehillemme / viljalajikkeillemme

viljalajikkehillenne / viljalajikkeillenne

viljalajikkehillensa / viljalajikkehillean / viljalajikkeillensa / viljalajikkeillean

Ade

-lla

viljalajikkeellamme

viljalajikkeellanne

viljalajikkeellansa / viljalajikkeellaan

viljalajikkehillamme / viljalajikkeillamme

viljalajikkehillanne / viljalajikkeillanne

viljalajikkehillansa / viljalajikkehillaan / viljalajikkeillansa / viljalajikkeillaan

Abl

-lta

viljalajikkeeltamme

viljalajikkeeltanne

viljalajikkeeltansa / viljalajikkeeltaan

viljalajikkehiltamme / viljalajikkeiltamme

viljalajikkehiltanne / viljalajikkeiltanne

viljalajikkehiltansa / viljalajikkehiltaan / viljalajikkeiltansa / viljalajikkeiltaan

Tra

-ksi

viljalajikkeeksemme

viljalajikkeeksenne

viljalajikkeeksensa / viljalajikkeekseen

viljalajikkehiksemme / viljalajikkeiksemme

viljalajikkehiksenne / viljalajikkeiksenne

viljalajikkehikseen / viljalajikkehiksensa / viljalajikkeikseen / viljalajikkeiksensa

Ess

-na

viljalajikkeenamme

viljalajikkeenanne

viljalajikkeenansa / viljalajikkeenaan

viljalajikkehinamme / viljalajikkeinamme

viljalajikkehinanne / viljalajikkeinanne

viljalajikkehinansa / viljalajikkehinaan / viljalajikkeinansa / viljalajikkeinaan

Abe

-tta

viljalajikkeettamme

viljalajikkeettanne

viljalajikkeettansa / viljalajikkeettaan

viljalajikkehittamme / viljalajikkeittamme

viljalajikkehittanne / viljalajikkeittanne

viljalajikkehittansa / viljalajikkehittaan / viljalajikkeittansa / viljalajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

viljalajikkehinemme / viljalajikkeinemme

viljalajikkehinenne / viljalajikkeinenne

viljalajikkehineen / viljalajikkehinensa / viljalajikkeineen / viljalajikkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vilja

viljat

Par

-ta

viljaa

viljoja

Gen

-n

viljan

viljojen

Ill

mihin

viljaan

viljoihin

Ine

-ssa

viljassa

viljoissa

Ela

-sta

viljasta

viljoista

All

-lle

viljalle

viljoille

Ade

-lla

viljalla

viljoilla

Abl

-lta

viljalta

viljoilta

Tra

-ksi

viljaksi

viljoiksi

Ess

-na

viljana

viljoina

Abe

-tta

viljatta

viljoitta

Com

-ne

-

viljoine

Ins

-in

-

viljoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vilja

viljat

Par

-ta

viljaa

viljoja

Gen

-n

viljan

viljojen

Ill

mihin

viljaan

viljoihin

Ine

-ssa

viljassa

viljoissa

Ela

-sta

viljasta

viljoista

All

-lle

viljalle

viljoille

Ade

-lla

viljalla

viljoilla

Abl

-lta

viljalta

viljoilta

Tra

-ksi

viljaksi

viljoiksi

Ess

-na

viljana

viljoina

Abe

-tta

viljatta

viljoitta

Com

-ne

-

viljoine

Ins

-in

-

viljoin

grain vilja, jyvä, rae, rakeisuus, jyvänen, graani
corn maissi, vilja, känsä, elo, liikavarvas, tunteellinen puppu
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, vilja
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; DGT Translation Memory of the European Union; TED2020 parallel corpus; OpenSubtitles2018 Finnish-English parallel corpus; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; SETIMES2 Finnish-English parallel corpus; EurLex-2 Vilja korjataan syksyisin. Grain is harvested in the autumn. Vilja alkoi itää keväällä. The grain began to sprout in the spring. Vilja kasvaa hyvin suotuisissa olosuhteissa. Crops grow well in favorable conditions. Vilja on tärkeä osa suomalaista maataloutta. Grain is an important part of Finnish agriculture. Vilja puitiin ja varastoitiin talven varalle. Grain was harvested and stored for the winter. Onko Gosenissa viljans-aittoja? Is there any grain stored here in Goshen? Maatalouden tuotantoeläimet ovat erilaisia kuin vilja. Farm animals are different from crops. Viljasi kasvaa hyvin tällä pellolla. Your crops grow well in this field. Viljasi on hyvin kypsää tänä vuonna. Your crops are very ripe this year. Vilja ja viljatuotteet. Cereals and cereal products. Show more arrow right

Wiktionary

grain, cereal (archaic, dialectal) abundance Show more arrow right viljavaviljelläviljely Show more arrow right jumalanviljakevätviljakorsiviljaleipäviljapalkoviljapeltoviljasiemenviljasyysviljatoukoviljatuontiviljauutisviljavilja-aittavilja-arvoyksikkövilja-aumaviljaelevaattoriviljahehtoviljajalosteviljakaskasviljakasviviljakauppaviljakirvaviljalaariviljalaihoviljalaivaviljalajiviljalajikeviljalusteviljalyhdeviljamakasiiniviljamittaviljankorjuuviljankuivaamoviljankuivausviljankuivuriviljankylvöviljanleikkuuviljanolkiviljanorasviljanpuintiviljansiemenviljantuontiviljantähkäviljanvientiviljanviljelyviljanäyteviljaomavaraisuusviljapeltoviljarajaviljaripsiäinenviljasatoviljaseppäviljaseulaviljasiiloviljasuppiloviljasäiliöviljasäkkiviljatilaviljatuoteviljavaakaviljavainioviljavalmisteviljavarastoviljaviinaviljavuoriviljavuosiviljayksikköviljaylijäämä Show more arrow right From Proto-Finnic vilja, borrowed from Proto-Indo-European [Term?] (cognate with Russian обилие (obilije, “abundance”)) and Czech obilí (“grain, cereals”), if not directly from Slavic or Balto-Slavic. Other cognates include Estonian vili, Veps vil'l' and Proto-Samic vëljē. Show more arrow right

Wikipedia

Cereal A cereal is any grass cultivated (grown) for the edible components of its grain (botanically, a type of fruit called a caryopsis), composed of the endosperm, germ, and bran. The term may also refer to the resulting grain itself (specifically "cereal grain"). Cereal grain crops are grown in greater quantities and provide more food energy worldwide than any other type of crop and are therefore staple crops. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viljani

viljani

viljasi

viljasi

viljansa

viljansa

Par

-ta

viljaani

viljojani

viljaasi

viljojasi

viljaansa / viljaaan

viljojansa / viljojaan

Gen

-n

viljani

viljojeni

viljasi

viljojesi

viljansa

viljojensa

Ill

mihin

viljaani

viljoihini

viljaasi

viljoihisi

viljaansa

viljoihinsa

Ine

-ssa

viljassani

viljoissani

viljassasi

viljoissasi

viljassansa / viljassaan

viljoissansa / viljoissaan

Ela

-sta

viljastani

viljoistani

viljastasi

viljoistasi

viljastansa / viljastaan

viljoistansa / viljoistaan

All

-lle

viljalleni

viljoilleni

viljallesi

viljoillesi

viljallensa / viljalleen

viljoillensa / viljoillean

Ade

-lla

viljallani

viljoillani

viljallasi

viljoillasi

viljallansa / viljallaan

viljoillansa / viljoillaan

Abl

-lta

viljaltani

viljoiltani

viljaltasi

viljoiltasi

viljaltansa / viljaltaan

viljoiltansa / viljoiltaan

Tra

-ksi

viljakseni

viljoikseni

viljaksesi

viljoiksesi

viljaksensa / viljakseen

viljoiksensa / viljoikseen

Ess

-na

viljanani

viljoinani

viljanasi

viljoinasi

viljanansa / viljanaan

viljoinansa / viljoinaan

Abe

-tta

viljattani

viljoittani

viljattasi

viljoittasi

viljattansa / viljattaan

viljoittansa / viljoittaan

Com

-ne

-

viljoineni

-

viljoinesi

-

viljoinensa / viljoineen

Singular

Plural

Nom

-

viljani

viljasi

viljansa

viljani

viljasi

viljansa

Par

-ta

viljaani

viljaasi

viljaansa / viljaaan

viljojani

viljojasi

viljojansa / viljojaan

Gen

-n

viljani

viljasi

viljansa

viljojeni

viljojesi

viljojensa

Ill

mihin

viljaani

viljaasi

viljaansa

viljoihini

viljoihisi

viljoihinsa

Ine

-ssa

viljassani

viljassasi

viljassansa / viljassaan

viljoissani

viljoissasi

viljoissansa / viljoissaan

Ela

-sta

viljastani

viljastasi

viljastansa / viljastaan

viljoistani

viljoistasi

viljoistansa / viljoistaan

All

-lle

viljalleni

viljallesi

viljallensa / viljalleen

viljoilleni

viljoillesi

viljoillensa / viljoillean

Ade

-lla

viljallani

viljallasi

viljallansa / viljallaan

viljoillani

viljoillasi

viljoillansa / viljoillaan

Abl

-lta

viljaltani

viljaltasi

viljaltansa / viljaltaan

viljoiltani

viljoiltasi

viljoiltansa / viljoiltaan

Tra

-ksi

viljakseni

viljaksesi

viljaksensa / viljakseen

viljoikseni

viljoiksesi

viljoiksensa / viljoikseen

Ess

-na

viljanani

viljanasi

viljanansa / viljanaan

viljoinani

viljoinasi

viljoinansa / viljoinaan

Abe

-tta

viljattani

viljattasi

viljattansa / viljattaan

viljoittani

viljoittasi

viljoittansa / viljoittaan

Com

-ne

-

-

-

viljoineni

viljoinesi

viljoinensa / viljoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

viljamme

viljamme

viljanne

viljanne

viljansa

viljansa

Par

-ta

viljaamme

viljojamme

viljaanne

viljojanne

viljaansa / viljaaan

viljojansa / viljojaan

Gen

-n

viljamme

viljojemme

viljanne

viljojenne

viljansa

viljojensa

Ill

mihin

viljaamme

viljoihimme

viljaanne

viljoihinne

viljaansa

viljoihinsa

Ine

-ssa

viljassamme

viljoissamme

viljassanne

viljoissanne

viljassansa / viljassaan

viljoissansa / viljoissaan

Ela

-sta

viljastamme

viljoistamme

viljastanne

viljoistanne

viljastansa / viljastaan

viljoistansa / viljoistaan

All

-lle

viljallemme

viljoillemme

viljallenne

viljoillenne

viljallensa / viljalleen

viljoillensa / viljoillean

Ade

-lla

viljallamme

viljoillamme

viljallanne

viljoillanne

viljallansa / viljallaan

viljoillansa / viljoillaan

Abl

-lta

viljaltamme

viljoiltamme

viljaltanne

viljoiltanne

viljaltansa / viljaltaan

viljoiltansa / viljoiltaan

Tra

-ksi

viljaksemme

viljoiksemme

viljaksenne

viljoiksenne

viljaksensa / viljakseen

viljoiksensa / viljoikseen

Ess

-na

viljanamme

viljoinamme

viljananne

viljoinanne

viljanansa / viljanaan

viljoinansa / viljoinaan

Abe

-tta

viljattamme

viljoittamme

viljattanne

viljoittanne

viljattansa / viljattaan

viljoittansa / viljoittaan

Com

-ne

-

viljoinemme

-

viljoinenne

-

viljoinensa / viljoineen

Singular

Plural

Nom

-

viljamme

viljanne

viljansa

viljamme

viljanne

viljansa

Par

-ta

viljaamme

viljaanne

viljaansa / viljaaan

viljojamme

viljojanne

viljojansa / viljojaan

Gen

-n

viljamme

viljanne

viljansa

viljojemme

viljojenne

viljojensa

Ill

mihin

viljaamme

viljaanne

viljaansa

viljoihimme

viljoihinne

viljoihinsa

Ine

-ssa

viljassamme

viljassanne

viljassansa / viljassaan

viljoissamme

viljoissanne

viljoissansa / viljoissaan

Ela

-sta

viljastamme

viljastanne

viljastansa / viljastaan

viljoistamme

viljoistanne

viljoistansa / viljoistaan

All

-lle

viljallemme

viljallenne

viljallensa / viljalleen

viljoillemme

viljoillenne

viljoillensa / viljoillean

Ade

-lla

viljallamme

viljallanne

viljallansa / viljallaan

viljoillamme

viljoillanne

viljoillansa / viljoillaan

Abl

-lta

viljaltamme

viljaltanne

viljaltansa / viljaltaan

viljoiltamme

viljoiltanne

viljoiltansa / viljoiltaan

Tra

-ksi

viljaksemme

viljaksenne

viljaksensa / viljakseen

viljoiksemme

viljoiksenne

viljoiksensa / viljoikseen

Ess

-na

viljanamme

viljananne

viljanansa / viljanaan

viljoinamme

viljoinanne

viljoinansa / viljoinaan

Abe

-tta

viljattamme

viljattanne

viljattansa / viljattaan

viljoittamme

viljoittanne

viljoittansa / viljoittaan

Com

-ne

-

-

-

viljoinemme

viljoinenne

viljoinensa / viljoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lajike

lajikkeet

Par

-ta

lajiketta

lajikkeita / lajikkehia

Gen

-n

lajikkeen

lajikkeitten / lajikkeiden / lajikkehien / lajikkehitten

Ill

mihin

lajikkeeseen

lajikkeisiin / lajikkeihin / lajikkehisin

Ine

-ssa

lajikkeessa

lajikkehissa / lajikkeissa

Ela

-sta

lajikkeesta

lajikkehista / lajikkeista

All

-lle

lajikkeelle

lajikkehille / lajikkeille

Ade

-lla

lajikkeella

lajikkehilla / lajikkeilla

Abl

-lta

lajikkeelta

lajikkehilta / lajikkeilta

Tra

-ksi

lajikkeeksi

lajikkehiksi / lajikkeiksi

Ess

-na

lajikkeena

lajikkehina / lajikkeina

Abe

-tta

lajikkeetta

lajikkehitta / lajikkeitta

Com

-ne

-

lajikkehine / lajikkeine

Ins

-in

-

lajikkehin / lajikkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lajike

lajikkeet

Par

-ta

lajiketta

lajikkeita / lajikkehia

Gen

-n

lajikkeen

lajikkeitten / lajikkeiden / lajikkehien / lajikkehitten

Ill

mihin

lajikkeeseen

lajikkeisiin / lajikkeihin / lajikkehisin

Ine

-ssa

lajikkeessa

lajikkehissa / lajikkeissa

Ela

-sta

lajikkeesta

lajikkehista / lajikkeista

All

-lle

lajikkeelle

lajikkehille / lajikkeille

Ade

-lla

lajikkeella

lajikkehilla / lajikkeilla

Abl

-lta

lajikkeelta

lajikkehilta / lajikkeilta

Tra

-ksi

lajikkeeksi

lajikkehiksi / lajikkeiksi

Ess

-na

lajikkeena

lajikkehina / lajikkeina

Abe

-tta

lajikkeetta

lajikkehitta / lajikkeitta

Com

-ne

-

lajikkehine / lajikkeine

Ins

-in

-

lajikkehin / lajikkein

variety valikoima, lajike, moninaisuus, vaihtelevuus, varietee, muunnos
strain rasitus, jännitys, lajike, venähdys, paine, stressi
race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, lajike
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus (1996-2011); OPUS - Finnish English WMT News Commentary; Tatoeba; Tilde MODEL Parallel Corpus; EurLex-2; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; oj4 Lajike on erittäin satoisa ja hyvin varhainen. The variety is very productive and very early. Tämä lajike on erityisen kestävä tuholaisia vastaan. This strain is particularly resistant to pests. Mikä on paras lajike perunaa perunamuusin valmistukseen? What is the best type of potato for mashed potatoes? Lajike vaatii paljon aurinkoa ja vettä kasvaakseen hyvin. The variety requires a lot of sun and water to grow well. Lajike n:o 27: Santafé. Variety No 27: Santafé. Kasvoimme monta eri lajiketta viime kesänä. We grew many different varieties last summer. Monilla lajikkeilla on erilaisia makunyansseja. Many varieties have different flavor nuances. Jos kyseessä on kaksikotinen lajike, näytteeseen on kerättävä ainoastaan emikasveja. In the case of dioecious varieties, only female plants shall be taken. lajikkeen nimi (vapaaehtoinen). name of the variety (optional). Marjakasvimaalla on useita erilaisia lajikkeita mansikoita. In the berry patch, there are several different types of strawberries. Show more arrow right

Wiktionary

(botany) cultivar Show more arrow right laji +‎ -ke Show more arrow right

Wikipedia

Cultivar A cultivar[nb 1] (cultivated variety) is an assemblage of plants selected for desirable characteristics that are maintained during propagation. More generally, a cultivar is the most basic classification category of cultivated plants in the International Code of Nomenclature for Cultivated Plants (ICNCP). Most cultivars arise in cultivation, but some are from wild plants that have distinctive characteristics. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeeni

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettani

lajikkeitani / lajikkehiani

lajikettasi

lajikkeitasi / lajikkehiasi

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeeni

lajikkeitteni / lajikkeideni / lajikkehieni / lajikkehitteni

lajikkeesi

lajikkeittesi / lajikkeidesi / lajikkehiesi / lajikkehittesi

lajikkeensa

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseeni

lajikkeisiini / lajikkeihini / lajikkehisini

lajikkeeseesi

lajikkeisiisi / lajikkeihisi / lajikkehisisi

lajikkeeseensa

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessani

lajikkehissani / lajikkeissani

lajikkeessasi

lajikkehissasi / lajikkeissasi

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestani

lajikkehistani / lajikkeistani

lajikkeestasi

lajikkehistasi / lajikkeistasi

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeelleni

lajikkehilleni / lajikkeilleni

lajikkeellesi

lajikkehillesi / lajikkeillesi

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellani

lajikkehillani / lajikkeillani

lajikkeellasi

lajikkehillasi / lajikkeillasi

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltani

lajikkehiltani / lajikkeiltani

lajikkeeltasi

lajikkehiltasi / lajikkeiltasi

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeekseni

lajikkehikseni / lajikkeikseni

lajikkeeksesi

lajikkehiksesi / lajikkeiksesi

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenani

lajikkehinani / lajikkeinani

lajikkeenasi

lajikkehinasi / lajikkeinasi

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettani

lajikkehittani / lajikkeittani

lajikkeettasi

lajikkehittasi / lajikkeittasi

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

lajikkehineni / lajikkeineni

-

lajikkehinesi / lajikkeinesi

-

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettani

lajikettasi

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitani / lajikkehiani

lajikkeitasi / lajikkehiasi

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeeni

lajikkeesi

lajikkeensa

lajikkeitteni / lajikkeideni / lajikkehieni / lajikkehitteni

lajikkeittesi / lajikkeidesi / lajikkehiesi / lajikkehittesi

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseeni

lajikkeeseesi

lajikkeeseensa

lajikkeisiini / lajikkeihini / lajikkehisini

lajikkeisiisi / lajikkeihisi / lajikkehisisi

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessani

lajikkeessasi

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissani / lajikkeissani

lajikkehissasi / lajikkeissasi

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestani

lajikkeestasi

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistani / lajikkeistani

lajikkehistasi / lajikkeistasi

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeelleni

lajikkeellesi

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehilleni / lajikkeilleni

lajikkehillesi / lajikkeillesi

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellani

lajikkeellasi

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillani / lajikkeillani

lajikkehillasi / lajikkeillasi

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltani

lajikkeeltasi

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltani / lajikkeiltani

lajikkehiltasi / lajikkeiltasi

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeekseni

lajikkeeksesi

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseni / lajikkeikseni

lajikkehiksesi / lajikkeiksesi

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenani

lajikkeenasi

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinani / lajikkeinani

lajikkehinasi / lajikkeinasi

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettani

lajikkeettasi

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittani / lajikkeittani

lajikkehittasi / lajikkeittasi

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajikkehineni / lajikkeineni

lajikkehinesi / lajikkeinesi

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeemme

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettamme

lajikkeitamme / lajikkehiamme

lajikettanne

lajikkeitanne / lajikkehianne

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeemme

lajikkeittemme / lajikkeidemme / lajikkehiemme / lajikkehittemme

lajikkeenne

lajikkeittenne / lajikkeidenne / lajikkehienne / lajikkehittenne

lajikkeensa

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseemme

lajikkeisiimme / lajikkeihimme / lajikkehisimme

lajikkeeseenne

lajikkeisiinne / lajikkeihinne / lajikkehisinne

lajikkeeseensa

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessamme

lajikkehissamme / lajikkeissamme

lajikkeessanne

lajikkehissanne / lajikkeissanne

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestamme

lajikkehistamme / lajikkeistamme

lajikkeestanne

lajikkehistanne / lajikkeistanne

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeellemme

lajikkehillemme / lajikkeillemme

lajikkeellenne

lajikkehillenne / lajikkeillenne

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellamme

lajikkehillamme / lajikkeillamme

lajikkeellanne

lajikkehillanne / lajikkeillanne

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltamme

lajikkehiltamme / lajikkeiltamme

lajikkeeltanne

lajikkehiltanne / lajikkeiltanne

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeeksemme

lajikkehiksemme / lajikkeiksemme

lajikkeeksenne

lajikkehiksenne / lajikkeiksenne

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenamme

lajikkehinamme / lajikkeinamme

lajikkeenanne

lajikkehinanne / lajikkeinanne

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettamme

lajikkehittamme / lajikkeittamme

lajikkeettanne

lajikkehittanne / lajikkeittanne

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

lajikkehinemme / lajikkeinemme

-

lajikkehinenne / lajikkeinenne

-

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

Par

-ta

lajikettamme

lajikettanne

lajikettansa / lajikettaan

lajikkeitamme / lajikkehiamme

lajikkeitanne / lajikkehianne

lajikkeitansa / lajikkeitaan / lajikkehiansa / lajikkehiaan

Gen

-n

lajikkeemme

lajikkeenne

lajikkeensa

lajikkeittemme / lajikkeidemme / lajikkehiemme / lajikkehittemme

lajikkeittenne / lajikkeidenne / lajikkehienne / lajikkehittenne

lajikkeittensa / lajikkeidensa / lajikkehiensa / lajikkehittensa

Ill

mihin

lajikkeeseemme

lajikkeeseenne

lajikkeeseensa

lajikkeisiimme / lajikkeihimme / lajikkehisimme

lajikkeisiinne / lajikkeihinne / lajikkehisinne

lajikkeisiinsa / lajikkeihinsa / lajikkehisinsa

Ine

-ssa

lajikkeessamme

lajikkeessanne

lajikkeessansa / lajikkeessaan

lajikkehissamme / lajikkeissamme

lajikkehissanne / lajikkeissanne

lajikkehissansa / lajikkehissaan / lajikkeissansa / lajikkeissaan

Ela

-sta

lajikkeestamme

lajikkeestanne

lajikkeestansa / lajikkeestaan

lajikkehistamme / lajikkeistamme

lajikkehistanne / lajikkeistanne

lajikkehistansa / lajikkehistaan / lajikkeistansa / lajikkeistaan

All

-lle

lajikkeellemme

lajikkeellenne

lajikkeellensa / lajikkeelleen

lajikkehillemme / lajikkeillemme

lajikkehillenne / lajikkeillenne

lajikkehillensa / lajikkehillean / lajikkeillensa / lajikkeillean

Ade

-lla

lajikkeellamme

lajikkeellanne

lajikkeellansa / lajikkeellaan

lajikkehillamme / lajikkeillamme

lajikkehillanne / lajikkeillanne

lajikkehillansa / lajikkehillaan / lajikkeillansa / lajikkeillaan

Abl

-lta

lajikkeeltamme

lajikkeeltanne

lajikkeeltansa / lajikkeeltaan

lajikkehiltamme / lajikkeiltamme

lajikkehiltanne / lajikkeiltanne

lajikkehiltansa / lajikkehiltaan / lajikkeiltansa / lajikkeiltaan

Tra

-ksi

lajikkeeksemme

lajikkeeksenne

lajikkeeksensa / lajikkeekseen

lajikkehiksemme / lajikkeiksemme

lajikkehiksenne / lajikkeiksenne

lajikkehikseen / lajikkehiksensa / lajikkeikseen / lajikkeiksensa

Ess

-na

lajikkeenamme

lajikkeenanne

lajikkeenansa / lajikkeenaan

lajikkehinamme / lajikkeinamme

lajikkehinanne / lajikkeinanne

lajikkehinansa / lajikkehinaan / lajikkeinansa / lajikkeinaan

Abe

-tta

lajikkeettamme

lajikkeettanne

lajikkeettansa / lajikkeettaan

lajikkehittamme / lajikkeittamme

lajikkehittanne / lajikkeittanne

lajikkehittansa / lajikkehittaan / lajikkeittansa / lajikkeittaan

Com

-ne

-

-

-

lajikkehinemme / lajikkeinemme

lajikkehinenne / lajikkeinenne

lajikkehineen / lajikkehinensa / lajikkeineen / lajikkeinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept