vaivataan |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaan |
|
ii |
vaivaat |
|
iii |
vaivaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaamme / |
|
ii |
vaivaatte |
|
iii |
vaivaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivasin |
|
ii |
vaivasit |
|
iii |
vaivasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivasimme / vaivattiin |
|
ii |
vaivasitte |
|
iii |
vaivasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen vaivannut |
en ole vaivannut |
ii |
olet vaivannut |
et ole vaivannut |
iii |
on vaivannut |
ei ole vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme vaivanneet |
emme ole vaivanneet |
ii |
olette vaivanneet |
ette ole vaivanneet |
iii |
ovat vaivanneet |
eivät ole vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin vaivannut |
en ollut vaivannut |
ii |
olit vaivannut |
et ollut vaivannut |
iii |
oli vaivannut |
ei ollut vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme vaivanneet |
emme olleet vaivanneet |
ii |
olitte vaivanneet |
ette olleet vaivanneet |
iii |
olivat vaivanneet |
eivät olleet vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaisin |
|
ii |
vaivaisit |
|
iii |
vaivaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivaisimme |
|
ii |
vaivaisitte |
|
iii |
vaivaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin vaivannut |
en olisi vaivannut |
ii |
olisit vaivannut |
et olisi vaivannut |
iii |
olisi vaivannut |
ei olisi vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme vaivanneet |
emme olisi vaivanneet |
ii |
olisitte vaivanneet |
ette olisi vaivanneet |
iii |
olisivat vaivanneet |
eivät olisi vaivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivannen |
en vaivanne |
ii |
vaivannet |
et vaivanne |
iii |
vaivannee |
ei vaivanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
vaivannemme |
emme vaivanne |
ii |
vaivannette |
ette vaivanne |
iii |
vaivannevat |
eivät vaivanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen vaivannut |
en liene vaivannut |
ii |
lienet vaivannut |
et liene vaivannut |
iii |
lienee vaivannut |
ei liene vaivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme vaivanneet |
emme liene vaivanneet |
ii |
lienette vaivanneet |
ette liene vaivanneet |
iii |
lienevät vaivanneet |
eivät liene vaivanneet |
Singular
i |
- |
ii |
vaivaa |
iii |
vaivatkoon |
Plural
i |
vaivatkaamme |
ii |
vaivatkaa |
iii |
vaivatkoot |
Nom |
- |
vaivata |
Tra |
-ksi |
vaivataksensa / vaivatakseen |
Ine |
-ssa |
vaivatessa |
Ins |
-in |
vaivaten |
Ine |
-ssa |
vaivattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
vaivaamaan |
Ine |
-ssa |
vaivaamassa |
Ela |
-sta |
vaivaamasta |
Ade |
-lla |
vaivaamalla |
Abe |
-tta |
vaivaamatta |
Ins |
-in |
vaivaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
vaivaaminen |
Par |
-ta |
vaivaamista |
vaivaamaisillaan / vaivaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei vaivata |
|
Imperfect |
vaivattiin |
ei vaivattu |
Potential |
vaivattaneen |
ei vaivattane |
Conditional |
vaivattaisiin |
ei vaivattaisi |
Imperative Present |
vaivattakoon |
älköön vaivattako |
Imperative Perfect |
olkoon vaivattu |
älköön vaivattu |
Positive
Negative
Present
ei vaivata
Imperfect
vaivattiin
ei vaivattu
Potential
vaivattaneen
ei vaivattane
Conditional
vaivattaisiin
ei vaivattaisi
Imperative Present
vaivattakoon
älköön vaivattako
Imperative Perfect
olkoon vaivattu
älköön vaivattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
vaivaava |
vaivattava |
2nd |
vaivannut |
vaivattu |
3rd |
vaivaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaivat |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaivan |
vaivojen |
Ill |
mihin |
vaivaan |
vaivoihin |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivaksi |
vaivoiksi |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
Ins |
-in |
- |
vaivoin |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaivat
Par
-ta
vaivaa
vaivoja
Gen
-n
vaivan
vaivojen
Ill
mihin
vaivaan
vaivoihin
Ine
-ssa
vaivassa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivaksi
vaivoiksi
Ess
-na
vaivana
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivoitta
Com
-ne
-
vaivoine
Ins
-in
-
vaivoin
| ailment | sairaus, vaiva |
| discomfort | epämukavuus, vaiva, hankaluus, vaivaantuneisuus |
| trouble | vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, vaikeus |
| effort | ponnistus, yritys, vaiva, vaivannäkö, saavutus, aikaansaannos |
| complaint | valitus, kanne, vaiva, reklamaatio, valituksen aihe, sairaus |
| inconvenience | hankaluus, epämukavuus, vaiva |
| disorder | häiriö, epäjärjestys, vaiva, levottomuus, vaivat, sekaannus |
| labor | työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset |
| molestation | ahdistelu, vaiva, kiusa, rasitus |
| bother | kiusa, vaiva, harmi, kiusankappale |
| annoyance | harmi, mielipaha, vaiva, kiusankappale, kiusa, kiusallisuus |
| the matter | vaiva, vika, vaikeus |
| lab | laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima |
| hardship | vaikeus, kärsimys, vastoinkäyminen, vaiva |
| ado | melu, touhu, vaiva |
| blight | vitsaus, riesa, rappio, homesieni, nokisieni, vaiva |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
Ill |
mihin |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
Par
-ta
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoja
vaivoja
vaivoja
Gen
-n
vaiva
vaiva
vaiva
vaivoje
vaivoje
vaivoje
Ill
mihin
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoihi
vaivoihi
vaivoihi
Ine
-ssa
vaivassa
vaivassa
vaivassa
vaivoissa
vaivoissa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivasta
vaivasta
vaivoista
vaivoista
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivalle
vaivalle
vaivoille
vaivoille
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivalla
vaivalla
vaivoilla
vaivoilla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivalta
vaivalta
vaivoilta
vaivoilta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivakse
vaivakse
vaivakse
vaivoikse
vaivoikse
vaivoikse
Ess
-na
vaivana
vaivana
vaivana
vaivoina
vaivoina
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivatta
vaivatta
vaivoitta
vaivoitta
vaivoitta
Com
-ne
-
-
-
vaivoine
vaivoine
vaivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
vaiva |
Par |
-ta |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
vaivaa |
vaivoja |
Gen |
-n |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
vaiva |
vaivoje |
Ill |
mihin |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
vaivaa |
vaivoihi |
Ine |
-ssa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
vaivassa |
vaivoissa |
Ela |
-sta |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
vaivasta |
vaivoista |
All |
-lle |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
vaivalle |
vaivoille |
Ade |
-lla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
vaivalla |
vaivoilla |
Abl |
-lta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
vaivalta |
vaivoilta |
Tra |
-ksi |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
vaivakse |
vaivoikse |
Ess |
-na |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
vaivana |
vaivoina |
Abe |
-tta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
vaivatta |
vaivoitta |
Com |
-ne |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
- |
vaivoine |
Singular
Plural
Nom
-
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
vaiva
Par
-ta
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoja
vaivoja
vaivoja
Gen
-n
vaiva
vaiva
vaiva
vaivoje
vaivoje
vaivoje
Ill
mihin
vaivaa
vaivaa
vaivaa
vaivoihi
vaivoihi
vaivoihi
Ine
-ssa
vaivassa
vaivassa
vaivassa
vaivoissa
vaivoissa
vaivoissa
Ela
-sta
vaivasta
vaivasta
vaivasta
vaivoista
vaivoista
vaivoista
All
-lle
vaivalle
vaivalle
vaivalle
vaivoille
vaivoille
vaivoille
Ade
-lla
vaivalla
vaivalla
vaivalla
vaivoilla
vaivoilla
vaivoilla
Abl
-lta
vaivalta
vaivalta
vaivalta
vaivoilta
vaivoilta
vaivoilta
Tra
-ksi
vaivakse
vaivakse
vaivakse
vaivoikse
vaivoikse
vaivoikse
Ess
-na
vaivana
vaivana
vaivana
vaivoina
vaivoina
vaivoina
Abe
-tta
vaivatta
vaivatta
vaivatta
vaivoitta
vaivoitta
vaivoitta
Com
-ne
-
-
-
vaivoine
vaivoine
vaivoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net