logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vaivata, verb

Word analysis
vaivataan

vaivataan

vaivata

Verb, Passive Indicative Present Pe4

vaiva

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

to trouble, bother Fin:Minua vaivaa yksi asia.Eng:One thing bothers me. to be the trouble with someone, ail Fin:Mikä sinua vaivaa?Eng:What is the trouble with you? What ails you? to knead Show more arrow right Verbs reflexive vaivaantuavaivautua Show more arrow right From vaiva +‎ -ta. Show more arrow right
to bother vaivautua, vaivata, häiritä, kiusata, viitsiä
to trouble vaivata, vaivautua, häiritä, huolestuttaa, kiusata, huolehtia
to knead vaivata, hieroa, alustaa, sotkea
to afflict vaivata, kiusata, koetella
to worry huolehtia, murehtia, huolestuttaa, olla huolissaan, vaivata, hätäillä
to ail vaivata
to vex harmittaa, ärsyttää, kiusata, vaivata
to plague vaivata, kiusata
to haunt kummitella, vaivata, ahdistaa, käydä usein jssk
to bedevil vaivata, sotkea, kiusata
to niggle kismittää, saivarrella, vaivata
to molest kiusata, ahdistella, vaivata
to pinch nipistää, puristaa, pihistää, vaivata, ahdistaa, pitää ahtaalla
to possess omistaa, omata, pitää hallussaan, vallata, riivata, vaivata
to inconvenience tuottaa hankaluutta jklle, tuottaa vaivaa jklle, vaivata, rasittaa
to eat syödä, kuluttaa, kalvaa, syöpyä, kiusata, vaivata
to annoy ärsyttää, kiusata, suututtaa, vaivata, kiukuttaa, jurnuttaa
to pester ruinata, kiusata, vaivata, kinuta
to weigh down painaa, painaa alas, vaivata, murtaa
to importune kiusata, vaivata
Show more arrow right
OPUS_EUROPARL_EN_FI, sentence 1234.; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Mitä sinua vaivaa? What's bothering you? Se vaivaa minua. That's my reservation. Mikä tätä vaivaa? What's wrong with this thing? Mikä sinua vaivaa? What's going on? Mikä teitä vaivaa? What's wrong with you two? Mikä noita vaivaa? What' with Mount Rushmore up there? Mikä häntä vaivaa? What's wrong with her? Mikä minua vaivaa? What's wrong with me? Mikä Samia vaivaa? What wrong with Sam? Jokin vaivaa sinua. You're worried. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

vaivaan

en vaivaa

ii

vaivaat

et vaivaa

iii

vaivaa

ei vaivaa

Plural

Positive

Negative

i

vaivaamme / vaivataan

emme vaivaa / ei vaivata

ii

vaivaatte

ette vaivaa

iii

vaivaavat

eivät vaivaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

vaivasin

en vaivannut

ii

vaivasit

et vaivannut

iii

vaivasi

ei vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

vaivasimme / vaivattiin

emme vaivanneet / ei vaivattu

ii

vaivasitte

ette vaivanneet

iii

vaivasivat

eivät vaivanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen vaivannut

en ole vaivannut

ii

olet vaivannut

et ole vaivannut

iii

on vaivannut

ei ole vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme vaivanneet

emme ole vaivanneet

ii

olette vaivanneet

ette ole vaivanneet

iii

ovat vaivanneet

eivät ole vaivanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin vaivannut

en ollut vaivannut

ii

olit vaivannut

et ollut vaivannut

iii

oli vaivannut

ei ollut vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme vaivanneet

emme olleet vaivanneet

ii

olitte vaivanneet

ette olleet vaivanneet

iii

olivat vaivanneet

eivät olleet vaivanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

vaivaisin

en vaivaisi

ii

vaivaisit

et vaivaisi

iii

vaivaisi

ei vaivaisi

Plural

Positive

Negative

i

vaivaisimme

emme vaivaisi

ii

vaivaisitte

ette vaivaisi

iii

vaivaisivat

eivät vaivaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin vaivannut

en olisi vaivannut

ii

olisit vaivannut

et olisi vaivannut

iii

olisi vaivannut

ei olisi vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme vaivanneet

emme olisi vaivanneet

ii

olisitte vaivanneet

ette olisi vaivanneet

iii

olisivat vaivanneet

eivät olisi vaivanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

vaivannen

en vaivanne

ii

vaivannet

et vaivanne

iii

vaivannee

ei vaivanne

Plural

Positive

Negative

i

vaivannemme

emme vaivanne

ii

vaivannette

ette vaivanne

iii

vaivannevat

eivät vaivanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen vaivannut

en liene vaivannut

ii

lienet vaivannut

et liene vaivannut

iii

lienee vaivannut

ei liene vaivannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme vaivanneet

emme liene vaivanneet

ii

lienette vaivanneet

ette liene vaivanneet

iii

lienevät vaivanneet

eivät liene vaivanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

vaivaa

iii

vaivatkoon

Plural

i

vaivatkaamme

ii

vaivatkaa

iii

vaivatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

vaivata

Tra

-ksi

vaivataksensa / vaivatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

vaivatessa

Ins

-in

vaivaten

Ine

-ssa

vaivattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

vaivaamaan

Ine

-ssa

vaivaamassa

Ela

-sta

vaivaamasta

Ade

-lla

vaivaamalla

Abe

-tta

vaivaamatta

Ins

-in

vaivaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

vaivaaminen

Par

-ta

vaivaamista

Infinitive V

vaivaamaisillaan / vaivaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

vaivataan

ei vaivata

Imperfect

vaivattiin

ei vaivattu

Potential

vaivattaneen

ei vaivattane

Conditional

vaivattaisiin

ei vaivattaisi

Imperative Present

vaivattakoon

älköön vaivattako

Imperative Perfect

olkoon vaivattu

älköön vaivattu

Positive

Negative

Present

vaivataan

ei vaivata

Imperfect

vaivattiin

ei vaivattu

Potential

vaivattaneen

ei vaivattane

Conditional

vaivattaisiin

ei vaivattaisi

Imperative Present

vaivattakoon

älköön vaivattako

Imperative Perfect

olkoon vaivattu

älköön vaivattu

Participle

Active

Passive

1st

vaivaava

vaivattava

2nd

vaivannut

vaivattu

3rd

vaivaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaiva

vaivat

Par

-ta

vaivaa

vaivoja

Gen

-n

vaivan

vaivojen

Ill

mihin

vaivaan

vaivoihin

Ine

-ssa

vaivassa

vaivoissa

Ela

-sta

vaivasta

vaivoista

All

-lle

vaivalle

vaivoille

Ade

-lla

vaivalla

vaivoilla

Abl

-lta

vaivalta

vaivoilta

Tra

-ksi

vaivaksi

vaivoiksi

Ess

-na

vaivana

vaivoina

Abe

-tta

vaivatta

vaivoitta

Com

-ne

-

vaivoine

Ins

-in

-

vaivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaiva

vaivat

Par

-ta

vaivaa

vaivoja

Gen

-n

vaivan

vaivojen

Ill

mihin

vaivaan

vaivoihin

Ine

-ssa

vaivassa

vaivoissa

Ela

-sta

vaivasta

vaivoista

All

-lle

vaivalle

vaivoille

Ade

-lla

vaivalla

vaivoilla

Abl

-lta

vaivalta

vaivoilta

Tra

-ksi

vaivaksi

vaivoiksi

Ess

-na

vaivana

vaivoina

Abe

-tta

vaivatta

vaivoitta

Com

-ne

-

vaivoine

Ins

-in

-

vaivoin

ailment sairaus, vaiva
discomfort epämukavuus, vaiva, hankaluus, vaivaantuneisuus
trouble vika, vaiva, häiriö, vaikeudet, hankaluus, vaikeus
effort ponnistus, yritys, vaiva, vaivannäkö, saavutus, aikaansaannos
complaint valitus, kanne, vaiva, reklamaatio, valituksen aihe, sairaus
inconvenience hankaluus, epämukavuus, vaiva
disorder häiriö, epäjärjestys, vaiva, levottomuus, vaivat, sekaannus
labor työ, työvoima, synnytys, vaiva, synnytyspoltot, työläiset
molestation ahdistelu, vaiva, kiusa, rasitus
bother kiusa, vaiva, harmi, kiusankappale
annoyance harmi, mielipaha, vaiva, kiusankappale, kiusa, kiusallisuus
the matter vaiva, vika, vaikeus
lab laboratorio, työ, vaiva, ponnistus, synnytys, työvoima
hardship vaikeus, kärsimys, vastoinkäyminen, vaiva
ado melu, touhu, vaiva
blight vitsaus, riesa, rappio, homesieni, nokisieni, vaiva
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 358035-358040; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus Vaiva tulee ja menee. The trouble comes and goes. Turha vaiva. Don' t bother. Vaivasi ei ollut vakava. The trouble was not serious. Se on nolo vaiva. It's a humiliating affliction. Se on oikea vaiva. It's a real medical condition. Mikä kaikkia vaivaa? What's wrong with everyone here? Ei tästä ole vaivaa. It's no bother.. Vaiva oli sen arvoinen. The effort was worth it. Vaiva ei ole kehossani. It's not my body that ails! Ystävän vaivaasi vastataan. Your friend will respond to your trouble. Show more arrow right

Wiktionary

bother, inconvenience ailment Show more arrow right vaivata Show more arrow right From Proto-Finnic vaiva, borrowed from Proto-Germanic waiwō (“woe, misery, pain”). Show more arrow right

Wikipedia

Disease A disease is a particular abnormal condition that negatively affects the structure or function of all or part of an organism, and that is not due to any immediate external injury. Diseases are often known to be medical conditions that are associated with specific signs and symptoms. A disease may be caused by external factors such as pathogens or by internal dysfunctions. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaivani

vaivani

vaivasi

vaivasi

vaivansa

vaivansa

Par

-ta

vaivaani

vaivojani

vaivaasi

vaivojasi

vaivaansa / vaivaaan

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivani

vaivojeni

vaivasi

vaivojesi

vaivansa

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaani

vaivoihini

vaivaasi

vaivoihisi

vaivaansa

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassani

vaivoissani

vaivassasi

vaivoissasi

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastani

vaivoistani

vaivastasi

vaivoistasi

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivalleni

vaivoilleni

vaivallesi

vaivoillesi

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallani

vaivoillani

vaivallasi

vaivoillasi

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltani

vaivoiltani

vaivaltasi

vaivoiltasi

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivakseni

vaivoikseni

vaivaksesi

vaivoiksesi

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanani

vaivoinani

vaivanasi

vaivoinasi

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattani

vaivoittani

vaivattasi

vaivoittasi

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

vaivoineni

-

vaivoinesi

-

vaivoinensa / vaivoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaivani

vaivasi

vaivansa

vaivani

vaivasi

vaivansa

Par

-ta

vaivaani

vaivaasi

vaivaansa / vaivaaan

vaivojani

vaivojasi

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivani

vaivasi

vaivansa

vaivojeni

vaivojesi

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaani

vaivaasi

vaivaansa

vaivoihini

vaivoihisi

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassani

vaivassasi

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissani

vaivoissasi

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastani

vaivastasi

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistani

vaivoistasi

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivalleni

vaivallesi

vaivallensa / vaivalleen

vaivoilleni

vaivoillesi

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallani

vaivallasi

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillani

vaivoillasi

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltani

vaivaltasi

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltani

vaivoiltasi

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivakseni

vaivaksesi

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoikseni

vaivoiksesi

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanani

vaivanasi

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinani

vaivoinasi

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattani

vaivattasi

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittani

vaivoittasi

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaivoineni

vaivoinesi

vaivoinensa / vaivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vaivamme

vaivamme

vaivanne

vaivanne

vaivansa

vaivansa

Par

-ta

vaivaamme

vaivojamme

vaivaanne

vaivojanne

vaivaansa / vaivaaan

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivamme

vaivojemme

vaivanne

vaivojenne

vaivansa

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaamme

vaivoihimme

vaivaanne

vaivoihinne

vaivaansa

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassamme

vaivoissamme

vaivassanne

vaivoissanne

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastamme

vaivoistamme

vaivastanne

vaivoistanne

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivallemme

vaivoillemme

vaivallenne

vaivoillenne

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallamme

vaivoillamme

vaivallanne

vaivoillanne

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltamme

vaivoiltamme

vaivaltanne

vaivoiltanne

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivaksemme

vaivoiksemme

vaivaksenne

vaivoiksenne

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanamme

vaivoinamme

vaivananne

vaivoinanne

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattamme

vaivoittamme

vaivattanne

vaivoittanne

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

vaivoinemme

-

vaivoinenne

-

vaivoinensa / vaivoineen

Singular

Plural

Nom

-

vaivamme

vaivanne

vaivansa

vaivamme

vaivanne

vaivansa

Par

-ta

vaivaamme

vaivaanne

vaivaansa / vaivaaan

vaivojamme

vaivojanne

vaivojansa / vaivojaan

Gen

-n

vaivamme

vaivanne

vaivansa

vaivojemme

vaivojenne

vaivojensa

Ill

mihin

vaivaamme

vaivaanne

vaivaansa

vaivoihimme

vaivoihinne

vaivoihinsa

Ine

-ssa

vaivassamme

vaivassanne

vaivassansa / vaivassaan

vaivoissamme

vaivoissanne

vaivoissansa / vaivoissaan

Ela

-sta

vaivastamme

vaivastanne

vaivastansa / vaivastaan

vaivoistamme

vaivoistanne

vaivoistansa / vaivoistaan

All

-lle

vaivallemme

vaivallenne

vaivallensa / vaivalleen

vaivoillemme

vaivoillenne

vaivoillensa / vaivoillean

Ade

-lla

vaivallamme

vaivallanne

vaivallansa / vaivallaan

vaivoillamme

vaivoillanne

vaivoillansa / vaivoillaan

Abl

-lta

vaivaltamme

vaivaltanne

vaivaltansa / vaivaltaan

vaivoiltamme

vaivoiltanne

vaivoiltansa / vaivoiltaan

Tra

-ksi

vaivaksemme

vaivaksenne

vaivaksensa / vaivakseen

vaivoiksemme

vaivoiksenne

vaivoiksensa / vaivoikseen

Ess

-na

vaivanamme

vaivananne

vaivanansa / vaivanaan

vaivoinamme

vaivoinanne

vaivoinansa / vaivoinaan

Abe

-tta

vaivattamme

vaivattanne

vaivattansa / vaivattaan

vaivoittamme

vaivoittanne

vaivoittansa / vaivoittaan

Com

-ne

-

-

-

vaivoinemme

vaivoinenne

vaivoinensa / vaivoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept