logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

täplähyeena, noun

Word analysis
täplähyeena

täplähyeena

täplähyeena

Noun, Singular Nominative

täplä

Noun, Singular Nominative

+ hyeena

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeena

täplähyeenat

Par

-ta

täplähyeenaa / täplähyeenata

täplähyeenoita / täplähyeenoja

Gen

-n

täplähyeenan

täplähyeenoitten / täplähyeenoiden / täplähyeenojen

Ill

mihin

täplähyeenaan

täplähyeenoihin

Ine

-ssa

täplähyeenassa

täplähyeenoissa

Ela

-sta

täplähyeenasta

täplähyeenoista

All

-lle

täplähyeenalle

täplähyeenoille

Ade

-lla

täplähyeenalla

täplähyeenoilla

Abl

-lta

täplähyeenalta

täplähyeenoilta

Tra

-ksi

täplähyeenaksi

täplähyeenoiksi

Ess

-na

täplähyeenana

täplähyeenoina

Abe

-tta

täplähyeenatta

täplähyeenoitta

Com

-ne

-

täplähyeenoine

Ins

-in

-

täplähyeenoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeena

täplähyeenat

Par

-ta

täplähyeenaa / täplähyeenata

täplähyeenoita / täplähyeenoja

Gen

-n

täplähyeenan

täplähyeenoitten / täplähyeenoiden / täplähyeenojen

Ill

mihin

täplähyeenaan

täplähyeenoihin

Ine

-ssa

täplähyeenassa

täplähyeenoissa

Ela

-sta

täplähyeenasta

täplähyeenoista

All

-lle

täplähyeenalle

täplähyeenoille

Ade

-lla

täplähyeenalla

täplähyeenoilla

Abl

-lta

täplähyeenalta

täplähyeenoilta

Tra

-ksi

täplähyeenaksi

täplähyeenoiksi

Ess

-na

täplähyeenana

täplähyeenoina

Abe

-tta

täplähyeenatta

täplähyeenoitta

Com

-ne

-

täplähyeenoine

Ins

-in

-

täplähyeenoin

spotty
spotlight
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Täplähyeenas-Wikipedia. Spotted hyena - Wikipedia. Risto Korhonens-Täplähyeena. Risto Korhonen - Spotted hyena. Täplähyeena ja naarasleijona eläintarhassa. Spotted Hyena and Lionesses in a Zoo. Laivasta eloon jää hänen lisäkseen vain bengalintiikeri, seepra, orangi ja täplähyeena. With him the only ones who live are, a bengaltiger, zebra, orangutan and a hyena. Täplähyeena on muita hyeenoja raskasrakenteisempi, ja sillä on muista poiketen täplikäs turkki. The spotted hyena has a strong and well developed neck and forequarters, but relatively underdeveloped hindquarters. Täplähyeenat ovat pahamaineisia haaskansyöjiä. Spotted hyenas are notorious scavengers and they arrive in force. Eteläafrikkalainen ruskohyeena on pienempi ja hiljaisempi kuin yleisempi täplähyeena, ja se haeskelee ruokaa mieluummin yksin kuin ryhmissä. The brown hyena of southern Africa is smaller and quieter than the more common spotted hyena and prefers to forage alone instead of in groups. Niitä syöviä petoeläimiä puolestaan ovat leijonat, täplähyeenat, leopardit ja gepardit. Lions, leopards, cheetahs follow, as do vultures and hyaenas. hippos and Nile crocodiles are in the rivers. Täplähyeenats-Koska hyeenat liikkuvat pääasiassa öisin, paras mahdollisuus nähdä niitä on aamunkoitteessa. Spotted hyenas - As this species is primarily nocturnal, your best best it seeing them at the crack of dawn. Täplähyeenats-Pelkästään Serengetin kansallispuistossa on yli 7 000 täplähyeenalajia, mikä tekee siitä loistavan paikan nähdä näitä eläimiä. Spotted hyenas - There are more than 7,000 spotted hyena in Serengeti National Park alone, which make it a fantastic place to see them. Show more arrow right

Wiktionary

spotted hyena (Crocuta crocuta) Show more arrow right täplä +‎ hyeena Show more arrow right

Wikipedia

Spotted hyena The spotted hyena (Crocuta crocuta), also known as the laughing hyena, is a hyena species, currently classed as the sole extant member of the genus Crocuta, native to sub-Saharan Africa. It is listed as being of least concern by the IUCN on account of its widespread range and large numbers estimated between 27,000 and 47,000 individuals. The species is, however, experiencing declines outside of protected areas due to habitat loss and poaching. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeenani

täplähyeenani

täplähyeenasi

täplähyeenasi

täplähyeenansa

täplähyeenansa

Par

-ta

täplähyeenaani / täplähyeenatani

täplähyeenoitani / täplähyeenojani

täplähyeenaasi / täplähyeenatasi

täplähyeenoitasi / täplähyeenojasi

täplähyeenaansa / täplähyeenatansa / täplähyeenataan

täplähyeenoitansa / täplähyeenoitaan / täplähyeenojansa / täplähyeenojaan

Gen

-n

täplähyeenani

täplähyeenoitteni / täplähyeenoideni / täplähyeenojeni

täplähyeenasi

täplähyeenoittesi / täplähyeenoidesi / täplähyeenojesi

täplähyeenansa

täplähyeenoittensa / täplähyeenoidensa / täplähyeenojensa

Ill

mihin

täplähyeenaani

täplähyeenoihini

täplähyeenaasi

täplähyeenoihisi

täplähyeenaansa

täplähyeenoihinsa

Ine

-ssa

täplähyeenassani

täplähyeenoissani

täplähyeenassasi

täplähyeenoissasi

täplähyeenassansa / täplähyeenassaan

täplähyeenoissansa / täplähyeenoissaan

Ela

-sta

täplähyeenastani

täplähyeenoistani

täplähyeenastasi

täplähyeenoistasi

täplähyeenastansa / täplähyeenastaan

täplähyeenoistansa / täplähyeenoistaan

All

-lle

täplähyeenalleni

täplähyeenoilleni

täplähyeenallesi

täplähyeenoillesi

täplähyeenallensa / täplähyeenalleen

täplähyeenoillensa / täplähyeenoillean

Ade

-lla

täplähyeenallani

täplähyeenoillani

täplähyeenallasi

täplähyeenoillasi

täplähyeenallansa / täplähyeenallaan

täplähyeenoillansa / täplähyeenoillaan

Abl

-lta

täplähyeenaltani

täplähyeenoiltani

täplähyeenaltasi

täplähyeenoiltasi

täplähyeenaltansa / täplähyeenaltaan

täplähyeenoiltansa / täplähyeenoiltaan

Tra

-ksi

täplähyeenakseni

täplähyeenoikseni

täplähyeenaksesi

täplähyeenoiksesi

täplähyeenaksensa / täplähyeenakseen

täplähyeenoiksensa / täplähyeenoikseen

Ess

-na

täplähyeenanani

täplähyeenoinani

täplähyeenanasi

täplähyeenoinasi

täplähyeenanansa / täplähyeenanaan

täplähyeenoinansa / täplähyeenoinaan

Abe

-tta

täplähyeenattani

täplähyeenoittani

täplähyeenattasi

täplähyeenoittasi

täplähyeenattansa / täplähyeenattaan

täplähyeenoittansa / täplähyeenoittaan

Com

-ne

-

täplähyeenoineni

-

täplähyeenoinesi

-

täplähyeenoinensa / täplähyeenoineen

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeenani

täplähyeenasi

täplähyeenansa

täplähyeenani

täplähyeenasi

täplähyeenansa

Par

-ta

täplähyeenaani / täplähyeenatani

täplähyeenaasi / täplähyeenatasi

täplähyeenaansa / täplähyeenatansa / täplähyeenataan

täplähyeenoitani / täplähyeenojani

täplähyeenoitasi / täplähyeenojasi

täplähyeenoitansa / täplähyeenoitaan / täplähyeenojansa / täplähyeenojaan

Gen

-n

täplähyeenani

täplähyeenasi

täplähyeenansa

täplähyeenoitteni / täplähyeenoideni / täplähyeenojeni

täplähyeenoittesi / täplähyeenoidesi / täplähyeenojesi

täplähyeenoittensa / täplähyeenoidensa / täplähyeenojensa

Ill

mihin

täplähyeenaani

täplähyeenaasi

täplähyeenaansa

täplähyeenoihini

täplähyeenoihisi

täplähyeenoihinsa

Ine

-ssa

täplähyeenassani

täplähyeenassasi

täplähyeenassansa / täplähyeenassaan

täplähyeenoissani

täplähyeenoissasi

täplähyeenoissansa / täplähyeenoissaan

Ela

-sta

täplähyeenastani

täplähyeenastasi

täplähyeenastansa / täplähyeenastaan

täplähyeenoistani

täplähyeenoistasi

täplähyeenoistansa / täplähyeenoistaan

All

-lle

täplähyeenalleni

täplähyeenallesi

täplähyeenallensa / täplähyeenalleen

täplähyeenoilleni

täplähyeenoillesi

täplähyeenoillensa / täplähyeenoillean

Ade

-lla

täplähyeenallani

täplähyeenallasi

täplähyeenallansa / täplähyeenallaan

täplähyeenoillani

täplähyeenoillasi

täplähyeenoillansa / täplähyeenoillaan

Abl

-lta

täplähyeenaltani

täplähyeenaltasi

täplähyeenaltansa / täplähyeenaltaan

täplähyeenoiltani

täplähyeenoiltasi

täplähyeenoiltansa / täplähyeenoiltaan

Tra

-ksi

täplähyeenakseni

täplähyeenaksesi

täplähyeenaksensa / täplähyeenakseen

täplähyeenoikseni

täplähyeenoiksesi

täplähyeenoiksensa / täplähyeenoikseen

Ess

-na

täplähyeenanani

täplähyeenanasi

täplähyeenanansa / täplähyeenanaan

täplähyeenoinani

täplähyeenoinasi

täplähyeenoinansa / täplähyeenoinaan

Abe

-tta

täplähyeenattani

täplähyeenattasi

täplähyeenattansa / täplähyeenattaan

täplähyeenoittani

täplähyeenoittasi

täplähyeenoittansa / täplähyeenoittaan

Com

-ne

-

-

-

täplähyeenoineni

täplähyeenoinesi

täplähyeenoinensa / täplähyeenoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeenamme

täplähyeenamme

täplähyeenanne

täplähyeenanne

täplähyeenansa

täplähyeenansa

Par

-ta

täplähyeenaamme / täplähyeenatamme

täplähyeenoitamme / täplähyeenojamme

täplähyeenaanne / täplähyeenatanne

täplähyeenoitanne / täplähyeenojanne

täplähyeenaansa / täplähyeenatansa / täplähyeenataan

täplähyeenoitansa / täplähyeenoitaan / täplähyeenojansa / täplähyeenojaan

Gen

-n

täplähyeenamme

täplähyeenoittemme / täplähyeenoidemme / täplähyeenojemme

täplähyeenanne

täplähyeenoittenne / täplähyeenoidenne / täplähyeenojenne

täplähyeenansa

täplähyeenoittensa / täplähyeenoidensa / täplähyeenojensa

Ill

mihin

täplähyeenaamme

täplähyeenoihimme

täplähyeenaanne

täplähyeenoihinne

täplähyeenaansa

täplähyeenoihinsa

Ine

-ssa

täplähyeenassamme

täplähyeenoissamme

täplähyeenassanne

täplähyeenoissanne

täplähyeenassansa / täplähyeenassaan

täplähyeenoissansa / täplähyeenoissaan

Ela

-sta

täplähyeenastamme

täplähyeenoistamme

täplähyeenastanne

täplähyeenoistanne

täplähyeenastansa / täplähyeenastaan

täplähyeenoistansa / täplähyeenoistaan

All

-lle

täplähyeenallemme

täplähyeenoillemme

täplähyeenallenne

täplähyeenoillenne

täplähyeenallensa / täplähyeenalleen

täplähyeenoillensa / täplähyeenoillean

Ade

-lla

täplähyeenallamme

täplähyeenoillamme

täplähyeenallanne

täplähyeenoillanne

täplähyeenallansa / täplähyeenallaan

täplähyeenoillansa / täplähyeenoillaan

Abl

-lta

täplähyeenaltamme

täplähyeenoiltamme

täplähyeenaltanne

täplähyeenoiltanne

täplähyeenaltansa / täplähyeenaltaan

täplähyeenoiltansa / täplähyeenoiltaan

Tra

-ksi

täplähyeenaksemme

täplähyeenoiksemme

täplähyeenaksenne

täplähyeenoiksenne

täplähyeenaksensa / täplähyeenakseen

täplähyeenoiksensa / täplähyeenoikseen

Ess

-na

täplähyeenanamme

täplähyeenoinamme

täplähyeenananne

täplähyeenoinanne

täplähyeenanansa / täplähyeenanaan

täplähyeenoinansa / täplähyeenoinaan

Abe

-tta

täplähyeenattamme

täplähyeenoittamme

täplähyeenattanne

täplähyeenoittanne

täplähyeenattansa / täplähyeenattaan

täplähyeenoittansa / täplähyeenoittaan

Com

-ne

-

täplähyeenoinemme

-

täplähyeenoinenne

-

täplähyeenoinensa / täplähyeenoineen

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeenamme

täplähyeenanne

täplähyeenansa

täplähyeenamme

täplähyeenanne

täplähyeenansa

Par

-ta

täplähyeenaamme / täplähyeenatamme

täplähyeenaanne / täplähyeenatanne

täplähyeenaansa / täplähyeenatansa / täplähyeenataan

täplähyeenoitamme / täplähyeenojamme

täplähyeenoitanne / täplähyeenojanne

täplähyeenoitansa / täplähyeenoitaan / täplähyeenojansa / täplähyeenojaan

Gen

-n

täplähyeenamme

täplähyeenanne

täplähyeenansa

täplähyeenoittemme / täplähyeenoidemme / täplähyeenojemme

täplähyeenoittenne / täplähyeenoidenne / täplähyeenojenne

täplähyeenoittensa / täplähyeenoidensa / täplähyeenojensa

Ill

mihin

täplähyeenaamme

täplähyeenaanne

täplähyeenaansa

täplähyeenoihimme

täplähyeenoihinne

täplähyeenoihinsa

Ine

-ssa

täplähyeenassamme

täplähyeenassanne

täplähyeenassansa / täplähyeenassaan

täplähyeenoissamme

täplähyeenoissanne

täplähyeenoissansa / täplähyeenoissaan

Ela

-sta

täplähyeenastamme

täplähyeenastanne

täplähyeenastansa / täplähyeenastaan

täplähyeenoistamme

täplähyeenoistanne

täplähyeenoistansa / täplähyeenoistaan

All

-lle

täplähyeenallemme

täplähyeenallenne

täplähyeenallensa / täplähyeenalleen

täplähyeenoillemme

täplähyeenoillenne

täplähyeenoillensa / täplähyeenoillean

Ade

-lla

täplähyeenallamme

täplähyeenallanne

täplähyeenallansa / täplähyeenallaan

täplähyeenoillamme

täplähyeenoillanne

täplähyeenoillansa / täplähyeenoillaan

Abl

-lta

täplähyeenaltamme

täplähyeenaltanne

täplähyeenaltansa / täplähyeenaltaan

täplähyeenoiltamme

täplähyeenoiltanne

täplähyeenoiltansa / täplähyeenoiltaan

Tra

-ksi

täplähyeenaksemme

täplähyeenaksenne

täplähyeenaksensa / täplähyeenakseen

täplähyeenoiksemme

täplähyeenoiksenne

täplähyeenoiksensa / täplähyeenoikseen

Ess

-na

täplähyeenanamme

täplähyeenananne

täplähyeenanansa / täplähyeenanaan

täplähyeenoinamme

täplähyeenoinanne

täplähyeenoinansa / täplähyeenoinaan

Abe

-tta

täplähyeenattamme

täplähyeenattanne

täplähyeenattansa / täplähyeenattaan

täplähyeenoittamme

täplähyeenoittanne

täplähyeenoittansa / täplähyeenoittaan

Com

-ne

-

-

-

täplähyeenoinemme

täplähyeenoinenne

täplähyeenoinensa / täplähyeenoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

täplää

täpliä

Gen

-n

täplän

täplien

Ill

mihin

täplään

täpliin

Ine

-ssa

täplässä

täplissä

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

täplille

Ade

-lla

täplällä

täplillä

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

täplää

täpliä

Gen

-n

täplän

täplien

Ill

mihin

täplään

täpliin

Ine

-ssa

täplässä

täplissä

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

täplille

Ade

-lla

täplällä

täplillä

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

spot paikka, täplä, kohta, spotti, pilkku, läiskä
dot piste, täplä, pilkku
blot häpeäpilkku, tahra, täplä
blip täplä, piippaus, kaikumerkki
speck pilkku, hiukkanen, täplä, tahra
dapple täplä, papurikko, tehdä täplikkääksi
mottle täplä
speckle pilkku, täplä
fleck täplä, pilkku
eye silmä, silmukka, silmu, reikä, rengas, täplä
marking merkki, tunnus, arvostelu, täplä, pilkku
Show more arrow right
ParaCrawl; Europarl; PanLex; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Tatoeba; EMEA0.3; OpenSubtitles2018 (Finnish-English) Täplä ei ole pysyvä. The mole is not permanent. Täplä oli hänen poskessaan. The spot was on her cheek. Etsimme täplä puhtaalta taivaalta. We are looking for a constellation in the clear sky. Täplä oli hävinnyt kissan turkista. The spot had disappeared from the cat's fur. Siis sulka eikä täplä? The feather, not the dot? Hänellä oli kaunis täplä silmäkulmassa. She had a beautiful fleck in the corner of her eye. Täplä oli niin pieni, etten huomannut sitä aluksi. The speck was so small that I didn't notice it at first. Älä anna täplien kuivua. Do not allow the spots to dry. Täplä. Tuo nainen saa minut istumaan ryhdikkäämmin satulassa. Spot, that lady has a way of making me sit taller in the saddle. Löysin metrin päästä maitovillasenekan, jolla oli kaulallaan kirkkaanpunainen täplä. I found a snowy owl about a metre away with a bright red spot on its neck. Show more arrow right

Wiktionary

spot, speck - (electronics) pad (on a printed circuit board) juotostäplä Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täpläni

täpläni

täpläsi

täpläsi

täplänsä

täplänsä

Par

-ta

täplääni

täpliäni

täplääsi

täpliäsi

täpläänsä

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täpläni

täplieni

täpläsi

täpliesi

täplänsä

täpliensä

Ill

mihin

täplääni

täpliini

täplääsi

täpliisi

täpläänsä

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässäni

täplissäni

täplässäsi

täplissäsi

täplässänsä / täplässään

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästäni

täplistäni

täplästäsi

täplistäsi

täplästänsä / täplästään

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplälleni

täplilleni

täplällesi

täplillesi

täplällensä / täplälleen

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplälläni

täplilläni

täplälläsi

täplilläsi

täplällänsä / täplällään

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältäni

täpliltäni

täplältäsi

täpliltäsi

täplältänsä / täplältään

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläkseni

täplikseni

täpläksesi

täpliksesi

täpläksensä / täpläkseen

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänäni

täplinäni

täplänäsi

täplinäsi

täplänänsä / täplänään

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättäni

täplittäni

täplättäsi

täplittäsi

täplättänsä / täplättään

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

täplineni

-

täplinesi

-

täplinensä / täplineen

Singular

Plural

Nom

-

täpläni

täpläsi

täplänsä

täpläni

täpläsi

täplänsä

Par

-ta

täplääni

täplääsi

täpläänsä

täpliäni

täpliäsi

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täpläni

täpläsi

täplänsä

täplieni

täpliesi

täpliensä

Ill

mihin

täplääni

täplääsi

täpläänsä

täpliini

täpliisi

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässäni

täplässäsi

täplässänsä / täplässään

täplissäni

täplissäsi

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästäni

täplästäsi

täplästänsä / täplästään

täplistäni

täplistäsi

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplälleni

täplällesi

täplällensä / täplälleen

täplilleni

täplillesi

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplälläni

täplälläsi

täplällänsä / täplällään

täplilläni

täplilläsi

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältäni

täplältäsi

täplältänsä / täplältään

täpliltäni

täpliltäsi

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläkseni

täpläksesi

täpläksensä / täpläkseen

täplikseni

täpliksesi

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänäni

täplänäsi

täplänänsä / täplänään

täplinäni

täplinäsi

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättäni

täplättäsi

täplättänsä / täplättään

täplittäni

täplittäsi

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

-

-

täplineni

täplinesi

täplinensä / täplineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

täplämme

täplämme

täplänne

täplänne

täplänsä

täplänsä

Par

-ta

täpläämme

täpliämme

täpläänne

täpliänne

täpläänsä

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täplämme

täpliemme

täplänne

täplienne

täplänsä

täpliensä

Ill

mihin

täpläämme

täpliimme

täpläänne

täpliinne

täpläänsä

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässämme

täplissämme

täplässänne

täplissänne

täplässänsä / täplässään

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästämme

täplistämme

täplästänne

täplistänne

täplästänsä / täplästään

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplällemme

täplillemme

täplällenne

täplillenne

täplällensä / täplälleen

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplällämme

täplillämme

täplällänne

täplillänne

täplällänsä / täplällään

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältämme

täpliltämme

täplältänne

täpliltänne

täplältänsä / täplältään

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläksemme

täpliksemme

täpläksenne

täpliksenne

täpläksensä / täpläkseen

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänämme

täplinämme

täplänänne

täplinänne

täplänänsä / täplänään

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättämme

täplittämme

täplättänne

täplittänne

täplättänsä / täplättään

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

täplinemme

-

täplinenne

-

täplinensä / täplineen

Singular

Plural

Nom

-

täplämme

täplänne

täplänsä

täplämme

täplänne

täplänsä

Par

-ta

täpläämme

täpläänne

täpläänsä

täpliämme

täpliänne

täpliänsä / täpliään

Gen

-n

täplämme

täplänne

täplänsä

täpliemme

täplienne

täpliensä

Ill

mihin

täpläämme

täpläänne

täpläänsä

täpliimme

täpliinne

täpliinsä

Ine

-ssa

täplässämme

täplässänne

täplässänsä / täplässään

täplissämme

täplissänne

täplissänsä / täplissään

Ela

-sta

täplästämme

täplästänne

täplästänsä / täplästään

täplistämme

täplistänne

täplistänsä / täplistään

All

-lle

täplällemme

täplällenne

täplällensä / täplälleen

täplillemme

täplillenne

täplillensä / täplilleän

Ade

-lla

täplällämme

täplällänne

täplällänsä / täplällään

täplillämme

täplillänne

täplillänsä / täplillään

Abl

-lta

täplältämme

täplältänne

täplältänsä / täplältään

täpliltämme

täpliltänne

täpliltänsä / täpliltään

Tra

-ksi

täpläksemme

täpläksenne

täpläksensä / täpläkseen

täpliksemme

täpliksenne

täpliksensä / täplikseen

Ess

-na

täplänämme

täplänänne

täplänänsä / täplänään

täplinämme

täplinänne

täplinänsä / täplinään

Abe

-tta

täplättämme

täplättänne

täplättänsä / täplättään

täplittämme

täplittänne

täplittänsä / täplittään

Com

-ne

-

-

-

täplinemme

täplinenne

täplinensä / täplineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyeena

hyeenat

Par

-ta

hyeenaa / hyeenata

hyeenoita / hyeenoja

Gen

-n

hyeenan

hyeenoitten / hyeenoiden / hyeenojen

Ill

mihin

hyeenaan

hyeenoihin

Ine

-ssa

hyeenassa

hyeenoissa

Ela

-sta

hyeenasta

hyeenoista

All

-lle

hyeenalle

hyeenoille

Ade

-lla

hyeenalla

hyeenoilla

Abl

-lta

hyeenalta

hyeenoilta

Tra

-ksi

hyeenaksi

hyeenoiksi

Ess

-na

hyeenana

hyeenoina

Abe

-tta

hyeenatta

hyeenoitta

Com

-ne

-

hyeenoine

Ins

-in

-

hyeenoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyeena

hyeenat

Par

-ta

hyeenaa / hyeenata

hyeenoita / hyeenoja

Gen

-n

hyeenan

hyeenoitten / hyeenoiden / hyeenojen

Ill

mihin

hyeenaan

hyeenoihin

Ine

-ssa

hyeenassa

hyeenoissa

Ela

-sta

hyeenasta

hyeenoista

All

-lle

hyeenalle

hyeenoille

Ade

-lla

hyeenalla

hyeenoilla

Abl

-lta

hyeenalta

hyeenoilta

Tra

-ksi

hyeenaksi

hyeenoiksi

Ess

-na

hyeenana

hyeenoina

Abe

-tta

hyeenatta

hyeenoitta

Com

-ne

-

hyeenoine

Ins

-in

-

hyeenoin

hyena hyeena
hyaena hyeena
hyeena
Show more arrow right
OPUS Open Subtitles; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Hyeena on tunnettu raadonsyöjänä. The hyena is known as a scavenger. Sieltä tulee Hyeena. Here comes The Hyena. Eläintä jahtaa hyeena. The animal's being chased by a hyena. Senkin keltainen hyeena. That yellow hyena. - Kitty, kitty. Ehkä hyeena riivaa häntä? Or been possessed by one? Hyeena on peto, joka saalistaa Afrikassa. The hyeena is a predator that hunts in Africa. Hyeena juoksee ketterästi saaliinsa perässä. The hyena runs agilely after its prey. Luulitko, että hyeena vei minut? Did you think one of your hyenas got me? Näkemiin hyeenat! See ya , hyena! Hyeena on petoeläin, joka elää Afrikan savanneilla. The hyena is a predator that lives in the African savannah. Show more arrow right

Wiktionary

hyena Show more arrow right hyeenakoira juovahyeena täplähyeena ruskohyeena vaippahyeena Show more arrow right

Wikipedia

Hyaena Hyaenas (sometimes 'Hyenas') are mammals. They are the family Hyaenidae, in the order Carnivora. They live in Africa, and in west and south Asia. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyeenani

hyeenani

hyeenasi

hyeenasi

hyeenansa

hyeenansa

Par

-ta

hyeenaani / hyeenatani

hyeenoitani / hyeenojani

hyeenaasi / hyeenatasi

hyeenoitasi / hyeenojasi

hyeenaansa / hyeenatansa / hyeenataan

hyeenoitansa / hyeenoitaan / hyeenojansa / hyeenojaan

Gen

-n

hyeenani

hyeenoitteni / hyeenoideni / hyeenojeni

hyeenasi

hyeenoittesi / hyeenoidesi / hyeenojesi

hyeenansa

hyeenoittensa / hyeenoidensa / hyeenojensa

Ill

mihin

hyeenaani

hyeenoihini

hyeenaasi

hyeenoihisi

hyeenaansa

hyeenoihinsa

Ine

-ssa

hyeenassani

hyeenoissani

hyeenassasi

hyeenoissasi

hyeenassansa / hyeenassaan

hyeenoissansa / hyeenoissaan

Ela

-sta

hyeenastani

hyeenoistani

hyeenastasi

hyeenoistasi

hyeenastansa / hyeenastaan

hyeenoistansa / hyeenoistaan

All

-lle

hyeenalleni

hyeenoilleni

hyeenallesi

hyeenoillesi

hyeenallensa / hyeenalleen

hyeenoillensa / hyeenoillean

Ade

-lla

hyeenallani

hyeenoillani

hyeenallasi

hyeenoillasi

hyeenallansa / hyeenallaan

hyeenoillansa / hyeenoillaan

Abl

-lta

hyeenaltani

hyeenoiltani

hyeenaltasi

hyeenoiltasi

hyeenaltansa / hyeenaltaan

hyeenoiltansa / hyeenoiltaan

Tra

-ksi

hyeenakseni

hyeenoikseni

hyeenaksesi

hyeenoiksesi

hyeenaksensa / hyeenakseen

hyeenoiksensa / hyeenoikseen

Ess

-na

hyeenanani

hyeenoinani

hyeenanasi

hyeenoinasi

hyeenanansa / hyeenanaan

hyeenoinansa / hyeenoinaan

Abe

-tta

hyeenattani

hyeenoittani

hyeenattasi

hyeenoittasi

hyeenattansa / hyeenattaan

hyeenoittansa / hyeenoittaan

Com

-ne

-

hyeenoineni

-

hyeenoinesi

-

hyeenoinensa / hyeenoineen

Singular

Plural

Nom

-

hyeenani

hyeenasi

hyeenansa

hyeenani

hyeenasi

hyeenansa

Par

-ta

hyeenaani / hyeenatani

hyeenaasi / hyeenatasi

hyeenaansa / hyeenatansa / hyeenataan

hyeenoitani / hyeenojani

hyeenoitasi / hyeenojasi

hyeenoitansa / hyeenoitaan / hyeenojansa / hyeenojaan

Gen

-n

hyeenani

hyeenasi

hyeenansa

hyeenoitteni / hyeenoideni / hyeenojeni

hyeenoittesi / hyeenoidesi / hyeenojesi

hyeenoittensa / hyeenoidensa / hyeenojensa

Ill

mihin

hyeenaani

hyeenaasi

hyeenaansa

hyeenoihini

hyeenoihisi

hyeenoihinsa

Ine

-ssa

hyeenassani

hyeenassasi

hyeenassansa / hyeenassaan

hyeenoissani

hyeenoissasi

hyeenoissansa / hyeenoissaan

Ela

-sta

hyeenastani

hyeenastasi

hyeenastansa / hyeenastaan

hyeenoistani

hyeenoistasi

hyeenoistansa / hyeenoistaan

All

-lle

hyeenalleni

hyeenallesi

hyeenallensa / hyeenalleen

hyeenoilleni

hyeenoillesi

hyeenoillensa / hyeenoillean

Ade

-lla

hyeenallani

hyeenallasi

hyeenallansa / hyeenallaan

hyeenoillani

hyeenoillasi

hyeenoillansa / hyeenoillaan

Abl

-lta

hyeenaltani

hyeenaltasi

hyeenaltansa / hyeenaltaan

hyeenoiltani

hyeenoiltasi

hyeenoiltansa / hyeenoiltaan

Tra

-ksi

hyeenakseni

hyeenaksesi

hyeenaksensa / hyeenakseen

hyeenoikseni

hyeenoiksesi

hyeenoiksensa / hyeenoikseen

Ess

-na

hyeenanani

hyeenanasi

hyeenanansa / hyeenanaan

hyeenoinani

hyeenoinasi

hyeenoinansa / hyeenoinaan

Abe

-tta

hyeenattani

hyeenattasi

hyeenattansa / hyeenattaan

hyeenoittani

hyeenoittasi

hyeenoittansa / hyeenoittaan

Com

-ne

-

-

-

hyeenoineni

hyeenoinesi

hyeenoinensa / hyeenoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hyeenamme

hyeenamme

hyeenanne

hyeenanne

hyeenansa

hyeenansa

Par

-ta

hyeenaamme / hyeenatamme

hyeenoitamme / hyeenojamme

hyeenaanne / hyeenatanne

hyeenoitanne / hyeenojanne

hyeenaansa / hyeenatansa / hyeenataan

hyeenoitansa / hyeenoitaan / hyeenojansa / hyeenojaan

Gen

-n

hyeenamme

hyeenoittemme / hyeenoidemme / hyeenojemme

hyeenanne

hyeenoittenne / hyeenoidenne / hyeenojenne

hyeenansa

hyeenoittensa / hyeenoidensa / hyeenojensa

Ill

mihin

hyeenaamme

hyeenoihimme

hyeenaanne

hyeenoihinne

hyeenaansa

hyeenoihinsa

Ine

-ssa

hyeenassamme

hyeenoissamme

hyeenassanne

hyeenoissanne

hyeenassansa / hyeenassaan

hyeenoissansa / hyeenoissaan

Ela

-sta

hyeenastamme

hyeenoistamme

hyeenastanne

hyeenoistanne

hyeenastansa / hyeenastaan

hyeenoistansa / hyeenoistaan

All

-lle

hyeenallemme

hyeenoillemme

hyeenallenne

hyeenoillenne

hyeenallensa / hyeenalleen

hyeenoillensa / hyeenoillean

Ade

-lla

hyeenallamme

hyeenoillamme

hyeenallanne

hyeenoillanne

hyeenallansa / hyeenallaan

hyeenoillansa / hyeenoillaan

Abl

-lta

hyeenaltamme

hyeenoiltamme

hyeenaltanne

hyeenoiltanne

hyeenaltansa / hyeenaltaan

hyeenoiltansa / hyeenoiltaan

Tra

-ksi

hyeenaksemme

hyeenoiksemme

hyeenaksenne

hyeenoiksenne

hyeenaksensa / hyeenakseen

hyeenoiksensa / hyeenoikseen

Ess

-na

hyeenanamme

hyeenoinamme

hyeenananne

hyeenoinanne

hyeenanansa / hyeenanaan

hyeenoinansa / hyeenoinaan

Abe

-tta

hyeenattamme

hyeenoittamme

hyeenattanne

hyeenoittanne

hyeenattansa / hyeenattaan

hyeenoittansa / hyeenoittaan

Com

-ne

-

hyeenoinemme

-

hyeenoinenne

-

hyeenoinensa / hyeenoineen

Singular

Plural

Nom

-

hyeenamme

hyeenanne

hyeenansa

hyeenamme

hyeenanne

hyeenansa

Par

-ta

hyeenaamme / hyeenatamme

hyeenaanne / hyeenatanne

hyeenaansa / hyeenatansa / hyeenataan

hyeenoitamme / hyeenojamme

hyeenoitanne / hyeenojanne

hyeenoitansa / hyeenoitaan / hyeenojansa / hyeenojaan

Gen

-n

hyeenamme

hyeenanne

hyeenansa

hyeenoittemme / hyeenoidemme / hyeenojemme

hyeenoittenne / hyeenoidenne / hyeenojenne

hyeenoittensa / hyeenoidensa / hyeenojensa

Ill

mihin

hyeenaamme

hyeenaanne

hyeenaansa

hyeenoihimme

hyeenoihinne

hyeenoihinsa

Ine

-ssa

hyeenassamme

hyeenassanne

hyeenassansa / hyeenassaan

hyeenoissamme

hyeenoissanne

hyeenoissansa / hyeenoissaan

Ela

-sta

hyeenastamme

hyeenastanne

hyeenastansa / hyeenastaan

hyeenoistamme

hyeenoistanne

hyeenoistansa / hyeenoistaan

All

-lle

hyeenallemme

hyeenallenne

hyeenallensa / hyeenalleen

hyeenoillemme

hyeenoillenne

hyeenoillensa / hyeenoillean

Ade

-lla

hyeenallamme

hyeenallanne

hyeenallansa / hyeenallaan

hyeenoillamme

hyeenoillanne

hyeenoillansa / hyeenoillaan

Abl

-lta

hyeenaltamme

hyeenaltanne

hyeenaltansa / hyeenaltaan

hyeenoiltamme

hyeenoiltanne

hyeenoiltansa / hyeenoiltaan

Tra

-ksi

hyeenaksemme

hyeenaksenne

hyeenaksensa / hyeenakseen

hyeenoiksemme

hyeenoiksenne

hyeenoiksensa / hyeenoikseen

Ess

-na

hyeenanamme

hyeenananne

hyeenanansa / hyeenanaan

hyeenoinamme

hyeenoinanne

hyeenoinansa / hyeenoinaan

Abe

-tta

hyeenattamme

hyeenattanne

hyeenattansa / hyeenattaan

hyeenoittamme

hyeenoittanne

hyeenoittansa / hyeenoittaan

Com

-ne

-

-

-

hyeenoinemme

hyeenoinenne

hyeenoinensa / hyeenoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeena

täplähyeenat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

täplähyeenan

Solve

Ill

mihin

täplähyeenaan

Solve

Ine

-ssa

täplähyeenoissa

Solve

Ela

-sta

täplähyeenasta

täplähyeenoista

All

-lle

täplähyeenalle

Solve

Ade

-lla

täplähyeenoilla

Solve

Abl

-lta

täplähyeenalta

täplähyeenoilta

Tra

-ksi

täplähyeenaksi

täplähyeenoiksi

Ess

-na

täplähyeenana

täplähyeenoina

Abe

-tta

täplähyeenatta

täplähyeenoitta

Com

-ne

-

täplähyeenoine

Ins

-in

-

täplähyeenoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplähyeena

täplähyeenat

Par

-ta

Gen

-n

täplähyeenan

Ill

mihin

täplähyeenaan

Ine

-ssa

täplähyeenoissa

Ela

-sta

täplähyeenasta

täplähyeenoista

All

-lle

täplähyeenalle

Ade

-lla

täplähyeenoilla

Abl

-lta

täplähyeenalta

täplähyeenoilta

Tra

-ksi

täplähyeenaksi

täplähyeenoiksi

Ess

-na

täplähyeenana

täplähyeenoina

Abe

-tta

täplähyeenatta

täplähyeenoitta

Com

-ne

-

täplähyeenoine

Ins

-in

-

täplähyeenoin

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

Solve

Gen

-n

täplän

Solve

Ill

mihin

täplään

Solve

Ine

-ssa

täplissä

Solve

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

Solve

Ade

-lla

täplillä

Solve

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

täplä

täplät

Par

-ta

Gen

-n

täplän

Ill

mihin

täplään

Ine

-ssa

täplissä

Ela

-sta

täplästä

täplistä

All

-lle

täplälle

Ade

-lla

täplillä

Abl

-lta

täplältä

täpliltä

Tra

-ksi

täpläksi

täpliksi

Ess

-na

täplänä

täplinä

Abe

-tta

täplättä

täplittä

Com

-ne

-

täpline

Ins

-in

-

täplin

Singular

Plural

Nom

-

hyeena

hyeenat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

hyeenan

Solve

Ill

mihin

hyeenaan

Solve

Ine

-ssa

hyeenoissa

Solve

Ela

-sta

hyeenasta

hyeenoista

All

-lle

hyeenalle

Solve

Ade

-lla

hyeenoilla

Solve

Abl

-lta

hyeenalta

hyeenoilta

Tra

-ksi

hyeenaksi

hyeenoiksi

Ess

-na

hyeenana

hyeenoina

Abe

-tta

hyeenatta

hyeenoitta

Com

-ne

-

hyeenoine

Ins

-in

-

hyeenoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hyeena

hyeenat

Par

-ta

Gen

-n

hyeenan

Ill

mihin

hyeenaan

Ine

-ssa

hyeenoissa

Ela

-sta

hyeenasta

hyeenoista

All

-lle

hyeenalle

Ade

-lla

hyeenoilla

Abl

-lta

hyeenalta

hyeenoilta

Tra

-ksi

hyeenaksi

hyeenoiksi

Ess

-na

hyeenana

hyeenoina

Abe

-tta

hyeenatta

hyeenoitta

Com

-ne

-

hyeenoine

Ins

-in

-

hyeenoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept