logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tuketa, verb

Word analysis
tuketaan

tuketaan

tuketa

Verb, Passive Indicative Present Pe4

tuke

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) Synonym of tukkia (to block, bar, obstruct). Show more arrow right Variant of tukkia; tuke- +‎ -ta. Show more arrow right
tuketa
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus, sentence 8730045; Europarl Parallel Corpus, sentence 45563; OPUS, sentence 4011547; OPUS, sentence 4972830; Europarl8 Koko maailma tuketaan muovista. The whole world is choked by plastic. Hän ei uskonut, että kaikki jääkaapista tuketaan. He didn't believe that everything in the fridge gets used up. Ei pidä unohtaa, että pannut ja kattilat on myös tukettu. One must not forget that the pots and pans are also worn out. Vielä opettelemme, miten vähentää hävikkiä ja tuketa resursseja tehokkaasti. We are still learning how to reduce waste and utilize resources efficiently. Haluaisin kiittää parlamentin jäseniä ja neuvostoa heidän tekemästään työstä, ja toivon, että voitte huomenna antaa tukenne tälle sovittelutulokselle, jonka soveltaminens-tätä haluan painottaas-on hyvin tärkeää Pelkkä nykyinen muodollinen soveltaminen ei riitä, koska niin sitä jo sovelletaan, vaan sitä on sovellettava täydellisesti, jotta sen vaikutukset olisivat mahdollisimman tehokkaat. I would like to thank the honourable Members and the Council for the work they have done, and I hope that tomorrow you can support the result of this conciliation, the application of which, I will insist, is extremely urgent, not only an informal application as is the case at the moment, since it is already being applied, but in a full sense so that it may have full effect. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

tukkean

en tukkea

ii

tukkeat

et tukkea

iii

tukkeaa

ei tukkea

Plural

Positive

Negative

i

tukkeamme / tuketaan

emme tukkea / ei tuketa

ii

tukkeatte

ette tukkea

iii

tukkeavat

eivät tukkea

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

tukkesin

en tukennut

ii

tukkesit

et tukennut

iii

tukkesi

ei tukennut

Plural

Positive

Negative

i

tukkesimme / tukettiin

emme tukenneet / ei tukettu

ii

tukkesitte

ette tukenneet

iii

tukkesivat

eivät tukenneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen tukennut

en ole tukennut

ii

olet tukennut

et ole tukennut

iii

on tukennut

ei ole tukennut

Plural

Positive

Negative

i

olemme tukenneet

emme ole tukenneet

ii

olette tukenneet

ette ole tukenneet

iii

ovat tukenneet

eivät ole tukenneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin tukennut

en ollut tukennut

ii

olit tukennut

et ollut tukennut

iii

oli tukennut

ei ollut tukennut

Plural

Positive

Negative

i

olimme tukenneet

emme olleet tukenneet

ii

olitte tukenneet

ette olleet tukenneet

iii

olivat tukenneet

eivät olleet tukenneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

tukkeaisin

en tukkeaisi

ii

tukkeaisit

et tukkeaisi

iii

tukkeaisi

ei tukkeaisi

Plural

Positive

Negative

i

tukkeaisimme

emme tukkeaisi

ii

tukkeaisitte

ette tukkeaisi

iii

tukkeaisivat

eivät tukkeaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin tukennut

en olisi tukennut

ii

olisit tukennut

et olisi tukennut

iii

olisi tukennut

ei olisi tukennut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme tukenneet

emme olisi tukenneet

ii

olisitte tukenneet

ette olisi tukenneet

iii

olisivat tukenneet

eivät olisi tukenneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

tukennen

en tukenne

ii

tukennet

et tukenne

iii

tukennee

ei tukenne

Plural

Positive

Negative

i

tukennemme

emme tukenne

ii

tukennette

ette tukenne

iii

tukennevat

eivät tukenne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen tukennut

en liene tukennut

ii

lienet tukennut

et liene tukennut

iii

lienee tukennut

ei liene tukennut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme tukenneet

emme liene tukenneet

ii

lienette tukenneet

ette liene tukenneet

iii

lienevät tukenneet

eivät liene tukenneet

Imperative

Singular

i

-

ii

tukkea

iii

tuketkoon

Plural

i

tuketkaamme

ii

tuketkaa

iii

tuketkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

tuketa

Tra

-ksi

tuketaksensa / tuketakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

tuketessa

Ins

-in

tuketen

Ine

-ssa

tukettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

tukkeamaan

Ine

-ssa

tukkeamassa

Ela

-sta

tukkeamasta

Ade

-lla

tukkeamalla

Abe

-tta

tukkeamatta

Ins

-in

tukkeaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

tukkeaminen

Par

-ta

tukkeamista

Infinitive V

tukkeamaisillaan / tukkeamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

tuketaan

ei tuketa

Imperfect

tukettiin

ei tukettu

Potential

tukettaneen

ei tukettane

Conditional

tukettaisiin

ei tukettaisi

Imperative Present

tukettakoon

älköön tukettako

Imperative Perfect

olkoon tukettu

älköön tukettu

Positive

Negative

Present

tuketaan

ei tuketa

Imperfect

tukettiin

ei tukettu

Potential

tukettaneen

ei tukettane

Conditional

tukettaisiin

ei tukettaisi

Imperative Present

tukettakoon

älköön tukettako

Imperative Perfect

olkoon tukettu

älköön tukettu

Participle

Active

Passive

1st

tukkeava

tukettava

2nd

tukennut

tukettu

3rd

tukkeama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuke

tukkeet

Par

-ta

tuketta

tukkeita / tukkehia

Gen

-n

tukkeen

tukkeitten / tukkeiden / tukkehien / tukkehitten

Ill

mihin

tukkeeseen

tukkeisiin / tukkeihin / tukkehisin

Ine

-ssa

tukkeessa

tukkehissa / tukkeissa

Ela

-sta

tukkeesta

tukkehista / tukkeista

All

-lle

tukkeelle

tukkehille / tukkeille

Ade

-lla

tukkeella

tukkehilla / tukkeilla

Abl

-lta

tukkeelta

tukkehilta / tukkeilta

Tra

-ksi

tukkeeksi

tukkehiksi / tukkeiksi

Ess

-na

tukkeena

tukkehina / tukkeina

Abe

-tta

tukkeetta

tukkehitta / tukkeitta

Com

-ne

-

tukkehine / tukkeine

Ins

-in

-

tukkehin / tukkein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tuke

tukkeet

Par

-ta

tuketta

tukkeita / tukkehia

Gen

-n

tukkeen

tukkeitten / tukkeiden / tukkehien / tukkehitten

Ill

mihin

tukkeeseen

tukkeisiin / tukkeihin / tukkehisin

Ine

-ssa

tukkeessa

tukkehissa / tukkeissa

Ela

-sta

tukkeesta

tukkehista / tukkeista

All

-lle

tukkeelle

tukkehille / tukkeille

Ade

-lla

tukkeella

tukkehilla / tukkeilla

Abl

-lta

tukkeelta

tukkehilta / tukkeilta

Tra

-ksi

tukkeeksi

tukkehiksi / tukkeiksi

Ess

-na

tukkeena

tukkehina / tukkeina

Abe

-tta

tukkeetta

tukkehitta / tukkeitta

Com

-ne

-

tukkehine / tukkeine

Ins

-in

-

tukkehin / tukkein

stuffing täyte, pehmuste, tuke, tilke
to support
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; OPUS; Let'sMT; GlobalVoices; OpenSubtitles Tuke on tärkeä osa opiskelua. Support is an important part of studying. Tuke on välttämätöntä lapsen kehitykselle. Support is essential for a child's development. Tuke ja ymmärrys auttavat suuressa surussa. Support and understanding help in great sorrow. Tuke on tärkeä osa opiskelijan tukiverkostoa. Support is an important part of a student's support network. Ystävien tuke auttoi häntä vaikeina aikoina. The support of friends helped him through tough times. Työpaikalla tarjottava ammatillinen tuke on tärkeää työntekijöiden hyvinvoinnille. Professional support provided in the workplace is crucial for the well-being of employees. Kone oli jumissa ja tukkeessa. The machine was stuck and jammed. Auto oli lumihangessa tukkeessa. The car was stuck in the snowdrift. Puomi oli jälleen kerran tukkeessa. The barrier was once again stuck. Joki oli tukkeessa pitkään sateiden vuoksi. The river was in a clog for a long time due to the rains. Show more arrow right

Wiktionary

Any material used to create a clog; a block. Show more arrow right tukkia +‎ -e Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tukkeeni

tukkeeni

tukkeesi

tukkeesi

tukkeensa

tukkeensa

Par

-ta

tukettani

tukkeitani / tukkehiani

tukettasi

tukkeitasi / tukkehiasi

tukettansa / tukettaan

tukkeitansa / tukkeitaan / tukkehiansa / tukkehiaan

Gen

-n

tukkeeni

tukkeitteni / tukkeideni / tukkehieni / tukkehitteni

tukkeesi

tukkeittesi / tukkeidesi / tukkehiesi / tukkehittesi

tukkeensa

tukkeittensa / tukkeidensa / tukkehiensa / tukkehittensa

Ill

mihin

tukkeeseeni

tukkeisiini / tukkeihini / tukkehisini

tukkeeseesi

tukkeisiisi / tukkeihisi / tukkehisisi

tukkeeseensa

tukkeisiinsa / tukkeihinsa / tukkehisinsa

Ine

-ssa

tukkeessani

tukkehissani / tukkeissani

tukkeessasi

tukkehissasi / tukkeissasi

tukkeessansa / tukkeessaan

tukkehissansa / tukkehissaan / tukkeissansa / tukkeissaan

Ela

-sta

tukkeestani

tukkehistani / tukkeistani

tukkeestasi

tukkehistasi / tukkeistasi

tukkeestansa / tukkeestaan

tukkehistansa / tukkehistaan / tukkeistansa / tukkeistaan

All

-lle

tukkeelleni

tukkehilleni / tukkeilleni

tukkeellesi

tukkehillesi / tukkeillesi

tukkeellensa / tukkeelleen

tukkehillensa / tukkehillean / tukkeillensa / tukkeillean

Ade

-lla

tukkeellani

tukkehillani / tukkeillani

tukkeellasi

tukkehillasi / tukkeillasi

tukkeellansa / tukkeellaan

tukkehillansa / tukkehillaan / tukkeillansa / tukkeillaan

Abl

-lta

tukkeeltani

tukkehiltani / tukkeiltani

tukkeeltasi

tukkehiltasi / tukkeiltasi

tukkeeltansa / tukkeeltaan

tukkehiltansa / tukkehiltaan / tukkeiltansa / tukkeiltaan

Tra

-ksi

tukkeekseni

tukkehikseni / tukkeikseni

tukkeeksesi

tukkehiksesi / tukkeiksesi

tukkeeksensa / tukkeekseen

tukkehikseen / tukkehiksensa / tukkeikseen / tukkeiksensa

Ess

-na

tukkeenani

tukkehinani / tukkeinani

tukkeenasi

tukkehinasi / tukkeinasi

tukkeenansa / tukkeenaan

tukkehinansa / tukkehinaan / tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukkeettani

tukkehittani / tukkeittani

tukkeettasi

tukkehittasi / tukkeittasi

tukkeettansa / tukkeettaan

tukkehittansa / tukkehittaan / tukkeittansa / tukkeittaan

Com

-ne

-

tukkehineni / tukkeineni

-

tukkehinesi / tukkeinesi

-

tukkehineen / tukkehinensa / tukkeineen / tukkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tukkeeni

tukkeesi

tukkeensa

tukkeeni

tukkeesi

tukkeensa

Par

-ta

tukettani

tukettasi

tukettansa / tukettaan

tukkeitani / tukkehiani

tukkeitasi / tukkehiasi

tukkeitansa / tukkeitaan / tukkehiansa / tukkehiaan

Gen

-n

tukkeeni

tukkeesi

tukkeensa

tukkeitteni / tukkeideni / tukkehieni / tukkehitteni

tukkeittesi / tukkeidesi / tukkehiesi / tukkehittesi

tukkeittensa / tukkeidensa / tukkehiensa / tukkehittensa

Ill

mihin

tukkeeseeni

tukkeeseesi

tukkeeseensa

tukkeisiini / tukkeihini / tukkehisini

tukkeisiisi / tukkeihisi / tukkehisisi

tukkeisiinsa / tukkeihinsa / tukkehisinsa

Ine

-ssa

tukkeessani

tukkeessasi

tukkeessansa / tukkeessaan

tukkehissani / tukkeissani

tukkehissasi / tukkeissasi

tukkehissansa / tukkehissaan / tukkeissansa / tukkeissaan

Ela

-sta

tukkeestani

tukkeestasi

tukkeestansa / tukkeestaan

tukkehistani / tukkeistani

tukkehistasi / tukkeistasi

tukkehistansa / tukkehistaan / tukkeistansa / tukkeistaan

All

-lle

tukkeelleni

tukkeellesi

tukkeellensa / tukkeelleen

tukkehilleni / tukkeilleni

tukkehillesi / tukkeillesi

tukkehillensa / tukkehillean / tukkeillensa / tukkeillean

Ade

-lla

tukkeellani

tukkeellasi

tukkeellansa / tukkeellaan

tukkehillani / tukkeillani

tukkehillasi / tukkeillasi

tukkehillansa / tukkehillaan / tukkeillansa / tukkeillaan

Abl

-lta

tukkeeltani

tukkeeltasi

tukkeeltansa / tukkeeltaan

tukkehiltani / tukkeiltani

tukkehiltasi / tukkeiltasi

tukkehiltansa / tukkehiltaan / tukkeiltansa / tukkeiltaan

Tra

-ksi

tukkeekseni

tukkeeksesi

tukkeeksensa / tukkeekseen

tukkehikseni / tukkeikseni

tukkehiksesi / tukkeiksesi

tukkehikseen / tukkehiksensa / tukkeikseen / tukkeiksensa

Ess

-na

tukkeenani

tukkeenasi

tukkeenansa / tukkeenaan

tukkehinani / tukkeinani

tukkehinasi / tukkeinasi

tukkehinansa / tukkehinaan / tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukkeettani

tukkeettasi

tukkeettansa / tukkeettaan

tukkehittani / tukkeittani

tukkehittasi / tukkeittasi

tukkehittansa / tukkehittaan / tukkeittansa / tukkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tukkehineni / tukkeineni

tukkehinesi / tukkeinesi

tukkehineen / tukkehinensa / tukkeineen / tukkeinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tukkeemme

tukkeemme

tukkeenne

tukkeenne

tukkeensa

tukkeensa

Par

-ta

tukettamme

tukkeitamme / tukkehiamme

tukettanne

tukkeitanne / tukkehianne

tukettansa / tukettaan

tukkeitansa / tukkeitaan / tukkehiansa / tukkehiaan

Gen

-n

tukkeemme

tukkeittemme / tukkeidemme / tukkehiemme / tukkehittemme

tukkeenne

tukkeittenne / tukkeidenne / tukkehienne / tukkehittenne

tukkeensa

tukkeittensa / tukkeidensa / tukkehiensa / tukkehittensa

Ill

mihin

tukkeeseemme

tukkeisiimme / tukkeihimme / tukkehisimme

tukkeeseenne

tukkeisiinne / tukkeihinne / tukkehisinne

tukkeeseensa

tukkeisiinsa / tukkeihinsa / tukkehisinsa

Ine

-ssa

tukkeessamme

tukkehissamme / tukkeissamme

tukkeessanne

tukkehissanne / tukkeissanne

tukkeessansa / tukkeessaan

tukkehissansa / tukkehissaan / tukkeissansa / tukkeissaan

Ela

-sta

tukkeestamme

tukkehistamme / tukkeistamme

tukkeestanne

tukkehistanne / tukkeistanne

tukkeestansa / tukkeestaan

tukkehistansa / tukkehistaan / tukkeistansa / tukkeistaan

All

-lle

tukkeellemme

tukkehillemme / tukkeillemme

tukkeellenne

tukkehillenne / tukkeillenne

tukkeellensa / tukkeelleen

tukkehillensa / tukkehillean / tukkeillensa / tukkeillean

Ade

-lla

tukkeellamme

tukkehillamme / tukkeillamme

tukkeellanne

tukkehillanne / tukkeillanne

tukkeellansa / tukkeellaan

tukkehillansa / tukkehillaan / tukkeillansa / tukkeillaan

Abl

-lta

tukkeeltamme

tukkehiltamme / tukkeiltamme

tukkeeltanne

tukkehiltanne / tukkeiltanne

tukkeeltansa / tukkeeltaan

tukkehiltansa / tukkehiltaan / tukkeiltansa / tukkeiltaan

Tra

-ksi

tukkeeksemme

tukkehiksemme / tukkeiksemme

tukkeeksenne

tukkehiksenne / tukkeiksenne

tukkeeksensa / tukkeekseen

tukkehikseen / tukkehiksensa / tukkeikseen / tukkeiksensa

Ess

-na

tukkeenamme

tukkehinamme / tukkeinamme

tukkeenanne

tukkehinanne / tukkeinanne

tukkeenansa / tukkeenaan

tukkehinansa / tukkehinaan / tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukkeettamme

tukkehittamme / tukkeittamme

tukkeettanne

tukkehittanne / tukkeittanne

tukkeettansa / tukkeettaan

tukkehittansa / tukkehittaan / tukkeittansa / tukkeittaan

Com

-ne

-

tukkehinemme / tukkeinemme

-

tukkehinenne / tukkeinenne

-

tukkehineen / tukkehinensa / tukkeineen / tukkeinensa

Singular

Plural

Nom

-

tukkeemme

tukkeenne

tukkeensa

tukkeemme

tukkeenne

tukkeensa

Par

-ta

tukettamme

tukettanne

tukettansa / tukettaan

tukkeitamme / tukkehiamme

tukkeitanne / tukkehianne

tukkeitansa / tukkeitaan / tukkehiansa / tukkehiaan

Gen

-n

tukkeemme

tukkeenne

tukkeensa

tukkeittemme / tukkeidemme / tukkehiemme / tukkehittemme

tukkeittenne / tukkeidenne / tukkehienne / tukkehittenne

tukkeittensa / tukkeidensa / tukkehiensa / tukkehittensa

Ill

mihin

tukkeeseemme

tukkeeseenne

tukkeeseensa

tukkeisiimme / tukkeihimme / tukkehisimme

tukkeisiinne / tukkeihinne / tukkehisinne

tukkeisiinsa / tukkeihinsa / tukkehisinsa

Ine

-ssa

tukkeessamme

tukkeessanne

tukkeessansa / tukkeessaan

tukkehissamme / tukkeissamme

tukkehissanne / tukkeissanne

tukkehissansa / tukkehissaan / tukkeissansa / tukkeissaan

Ela

-sta

tukkeestamme

tukkeestanne

tukkeestansa / tukkeestaan

tukkehistamme / tukkeistamme

tukkehistanne / tukkeistanne

tukkehistansa / tukkehistaan / tukkeistansa / tukkeistaan

All

-lle

tukkeellemme

tukkeellenne

tukkeellensa / tukkeelleen

tukkehillemme / tukkeillemme

tukkehillenne / tukkeillenne

tukkehillensa / tukkehillean / tukkeillensa / tukkeillean

Ade

-lla

tukkeellamme

tukkeellanne

tukkeellansa / tukkeellaan

tukkehillamme / tukkeillamme

tukkehillanne / tukkeillanne

tukkehillansa / tukkehillaan / tukkeillansa / tukkeillaan

Abl

-lta

tukkeeltamme

tukkeeltanne

tukkeeltansa / tukkeeltaan

tukkehiltamme / tukkeiltamme

tukkehiltanne / tukkeiltanne

tukkehiltansa / tukkehiltaan / tukkeiltansa / tukkeiltaan

Tra

-ksi

tukkeeksemme

tukkeeksenne

tukkeeksensa / tukkeekseen

tukkehiksemme / tukkeiksemme

tukkehiksenne / tukkeiksenne

tukkehikseen / tukkehiksensa / tukkeikseen / tukkeiksensa

Ess

-na

tukkeenamme

tukkeenanne

tukkeenansa / tukkeenaan

tukkehinamme / tukkeinamme

tukkehinanne / tukkeinanne

tukkehinansa / tukkehinaan / tukkeinansa / tukkeinaan

Abe

-tta

tukkeettamme

tukkeettanne

tukkeettansa / tukkeettaan

tukkehittamme / tukkeittamme

tukkehittanne / tukkeittanne

tukkehittansa / tukkehittaan / tukkeittansa / tukkeittaan

Com

-ne

-

-

-

tukkehinemme / tukkeinemme

tukkehinenne / tukkeinenne

tukkehineen / tukkehinensa / tukkeineen / tukkeinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept