logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tarhaus, noun

Word analysis
tarhaukseen

tarhaukseen

tarhaus

Noun, Singular Illative

tarha

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhaus

tarhaukset

Par

-ta

tarhausta

tarhauksia

Gen

-n

tarhauksen

tarhauksien / tarhausten

Ill

mihin

tarhaukseen

tarhauksiin

Ine

-ssa

tarhauksessa

tarhauksissa

Ela

-sta

tarhauksesta

tarhauksista

All

-lle

tarhaukselle

tarhauksille

Ade

-lla

tarhauksella

tarhauksilla

Abl

-lta

tarhaukselta

tarhauksilta

Tra

-ksi

tarhaukseksi

tarhauksiksi

Ess

-na

tarhauksena

tarhauksina

Abe

-tta

tarhauksetta

tarhauksitta

Com

-ne

-

tarhauksine

Ins

-in

-

tarhauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhaus

tarhaukset

Par

-ta

tarhausta

tarhauksia

Gen

-n

tarhauksen

tarhauksien / tarhausten

Ill

mihin

tarhaukseen

tarhauksiin

Ine

-ssa

tarhauksessa

tarhauksissa

Ela

-sta

tarhauksesta

tarhauksista

All

-lle

tarhaukselle

tarhauksille

Ade

-lla

tarhauksella

tarhauksilla

Abl

-lta

tarhaukselta

tarhauksilta

Tra

-ksi

tarhaukseksi

tarhauksiksi

Ess

-na

tarhauksena

tarhauksina

Abe

-tta

tarhauksetta

tarhauksitta

Com

-ne

-

tarhauksine

Ins

-in

-

tarhauksin

tarry
wild boar farming
Show more arrow right
OPUS Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Global Voices Parallel Corpus; ParaCrawl Corpus Ruotsissa satsataan vahvasti kalan tarhaukseen. Sweden is heavily investing in fish farming. Kauriiden tarhauksella on tulevaisuutta. Mark my words, venison farming, that's the future around here. Norjassa on pitkät perinteet lohen tarhauksessa. Norway has a long tradition in salmon farming. Vessat ovat pingviinien tarhauksen takana. The restrooms are behind the penguin habitat. Tarhaus on tärkeä osa kalastuselinkeinoa. Aquaculture is an important part of the fishing industry. Kalastusmääriä säädellään tiukasti tarhauksen avulla. Fishing quotas are carefully regulated through farming. Laillinen tarhaus edistää kestävää kalastusta. Legal aquaculture promotes sustainable fishing. Ekologinen tarhaus on kestävä tapa tuottaa ruokaa. Ecological farming is a sustainable way to produce food. Vuonna 1963 oli kolme, todellakin vain kolme, tilaa Eteläns-Afrikan rajojen sisällä jotka oli tarkoitettu yksinomaan riistan tarhaukseen. In 1963 there was three, yes only three farms within the borders of South Africa which exclusively dedicated to game farming. Sieltä näkyvät lähinnä ulkona tarhauksessa olevat hevoset. Over there you can mainly see the horses in the yard outside. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhaukseni

tarhaukseni

tarhauksesi

tarhauksesi

tarhauksensa

tarhauksensa

Par

-ta

tarhaustani

tarhauksiani

tarhaustasi

tarhauksiasi

tarhaustansa / tarhaustaan

tarhauksiansa / tarhauksiaan

Gen

-n

tarhaukseni

tarhauksieni / tarhausteni

tarhauksesi

tarhauksiesi / tarhaustesi

tarhauksensa

tarhauksiensa / tarhaustensa

Ill

mihin

tarhaukseeni

tarhauksiini

tarhaukseesi

tarhauksiisi

tarhaukseensa

tarhauksiinsa

Ine

-ssa

tarhauksessani

tarhauksissani

tarhauksessasi

tarhauksissasi

tarhauksessansa / tarhauksessaan

tarhauksissansa / tarhauksissaan

Ela

-sta

tarhauksestani

tarhauksistani

tarhauksestasi

tarhauksistasi

tarhauksestansa / tarhauksestaan

tarhauksistansa / tarhauksistaan

All

-lle

tarhaukselleni

tarhauksilleni

tarhauksellesi

tarhauksillesi

tarhauksellensa / tarhaukselleen

tarhauksillensa / tarhauksillean

Ade

-lla

tarhauksellani

tarhauksillani

tarhauksellasi

tarhauksillasi

tarhauksellansa / tarhauksellaan

tarhauksillansa / tarhauksillaan

Abl

-lta

tarhaukseltani

tarhauksiltani

tarhaukseltasi

tarhauksiltasi

tarhaukseltansa / tarhaukseltaan

tarhauksiltansa / tarhauksiltaan

Tra

-ksi

tarhauksekseni

tarhauksikseni

tarhaukseksesi

tarhauksiksesi

tarhaukseksensa / tarhauksekseen

tarhauksiksensa / tarhauksikseen

Ess

-na

tarhauksenani

tarhauksinani

tarhauksenasi

tarhauksinasi

tarhauksenansa / tarhauksenaan

tarhauksinansa / tarhauksinaan

Abe

-tta

tarhauksettani

tarhauksittani

tarhauksettasi

tarhauksittasi

tarhauksettansa / tarhauksettaan

tarhauksittansa / tarhauksittaan

Com

-ne

-

tarhauksineni

-

tarhauksinesi

-

tarhauksinensa / tarhauksineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhaukseni

tarhauksesi

tarhauksensa

tarhaukseni

tarhauksesi

tarhauksensa

Par

-ta

tarhaustani

tarhaustasi

tarhaustansa / tarhaustaan

tarhauksiani

tarhauksiasi

tarhauksiansa / tarhauksiaan

Gen

-n

tarhaukseni

tarhauksesi

tarhauksensa

tarhauksieni / tarhausteni

tarhauksiesi / tarhaustesi

tarhauksiensa / tarhaustensa

Ill

mihin

tarhaukseeni

tarhaukseesi

tarhaukseensa

tarhauksiini

tarhauksiisi

tarhauksiinsa

Ine

-ssa

tarhauksessani

tarhauksessasi

tarhauksessansa / tarhauksessaan

tarhauksissani

tarhauksissasi

tarhauksissansa / tarhauksissaan

Ela

-sta

tarhauksestani

tarhauksestasi

tarhauksestansa / tarhauksestaan

tarhauksistani

tarhauksistasi

tarhauksistansa / tarhauksistaan

All

-lle

tarhaukselleni

tarhauksellesi

tarhauksellensa / tarhaukselleen

tarhauksilleni

tarhauksillesi

tarhauksillensa / tarhauksillean

Ade

-lla

tarhauksellani

tarhauksellasi

tarhauksellansa / tarhauksellaan

tarhauksillani

tarhauksillasi

tarhauksillansa / tarhauksillaan

Abl

-lta

tarhaukseltani

tarhaukseltasi

tarhaukseltansa / tarhaukseltaan

tarhauksiltani

tarhauksiltasi

tarhauksiltansa / tarhauksiltaan

Tra

-ksi

tarhauksekseni

tarhaukseksesi

tarhaukseksensa / tarhauksekseen

tarhauksikseni

tarhauksiksesi

tarhauksiksensa / tarhauksikseen

Ess

-na

tarhauksenani

tarhauksenasi

tarhauksenansa / tarhauksenaan

tarhauksinani

tarhauksinasi

tarhauksinansa / tarhauksinaan

Abe

-tta

tarhauksettani

tarhauksettasi

tarhauksettansa / tarhauksettaan

tarhauksittani

tarhauksittasi

tarhauksittansa / tarhauksittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhauksineni

tarhauksinesi

tarhauksinensa / tarhauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhauksemme

tarhauksemme

tarhauksenne

tarhauksenne

tarhauksensa

tarhauksensa

Par

-ta

tarhaustamme

tarhauksiamme

tarhaustanne

tarhauksianne

tarhaustansa / tarhaustaan

tarhauksiansa / tarhauksiaan

Gen

-n

tarhauksemme

tarhauksiemme / tarhaustemme

tarhauksenne

tarhauksienne / tarhaustenne

tarhauksensa

tarhauksiensa / tarhaustensa

Ill

mihin

tarhaukseemme

tarhauksiimme

tarhaukseenne

tarhauksiinne

tarhaukseensa

tarhauksiinsa

Ine

-ssa

tarhauksessamme

tarhauksissamme

tarhauksessanne

tarhauksissanne

tarhauksessansa / tarhauksessaan

tarhauksissansa / tarhauksissaan

Ela

-sta

tarhauksestamme

tarhauksistamme

tarhauksestanne

tarhauksistanne

tarhauksestansa / tarhauksestaan

tarhauksistansa / tarhauksistaan

All

-lle

tarhauksellemme

tarhauksillemme

tarhauksellenne

tarhauksillenne

tarhauksellensa / tarhaukselleen

tarhauksillensa / tarhauksillean

Ade

-lla

tarhauksellamme

tarhauksillamme

tarhauksellanne

tarhauksillanne

tarhauksellansa / tarhauksellaan

tarhauksillansa / tarhauksillaan

Abl

-lta

tarhaukseltamme

tarhauksiltamme

tarhaukseltanne

tarhauksiltanne

tarhaukseltansa / tarhaukseltaan

tarhauksiltansa / tarhauksiltaan

Tra

-ksi

tarhaukseksemme

tarhauksiksemme

tarhaukseksenne

tarhauksiksenne

tarhaukseksensa / tarhauksekseen

tarhauksiksensa / tarhauksikseen

Ess

-na

tarhauksenamme

tarhauksinamme

tarhauksenanne

tarhauksinanne

tarhauksenansa / tarhauksenaan

tarhauksinansa / tarhauksinaan

Abe

-tta

tarhauksettamme

tarhauksittamme

tarhauksettanne

tarhauksittanne

tarhauksettansa / tarhauksettaan

tarhauksittansa / tarhauksittaan

Com

-ne

-

tarhauksinemme

-

tarhauksinenne

-

tarhauksinensa / tarhauksineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhauksemme

tarhauksenne

tarhauksensa

tarhauksemme

tarhauksenne

tarhauksensa

Par

-ta

tarhaustamme

tarhaustanne

tarhaustansa / tarhaustaan

tarhauksiamme

tarhauksianne

tarhauksiansa / tarhauksiaan

Gen

-n

tarhauksemme

tarhauksenne

tarhauksensa

tarhauksiemme / tarhaustemme

tarhauksienne / tarhaustenne

tarhauksiensa / tarhaustensa

Ill

mihin

tarhaukseemme

tarhaukseenne

tarhaukseensa

tarhauksiimme

tarhauksiinne

tarhauksiinsa

Ine

-ssa

tarhauksessamme

tarhauksessanne

tarhauksessansa / tarhauksessaan

tarhauksissamme

tarhauksissanne

tarhauksissansa / tarhauksissaan

Ela

-sta

tarhauksestamme

tarhauksestanne

tarhauksestansa / tarhauksestaan

tarhauksistamme

tarhauksistanne

tarhauksistansa / tarhauksistaan

All

-lle

tarhauksellemme

tarhauksellenne

tarhauksellensa / tarhaukselleen

tarhauksillemme

tarhauksillenne

tarhauksillensa / tarhauksillean

Ade

-lla

tarhauksellamme

tarhauksellanne

tarhauksellansa / tarhauksellaan

tarhauksillamme

tarhauksillanne

tarhauksillansa / tarhauksillaan

Abl

-lta

tarhaukseltamme

tarhaukseltanne

tarhaukseltansa / tarhaukseltaan

tarhauksiltamme

tarhauksiltanne

tarhauksiltansa / tarhauksiltaan

Tra

-ksi

tarhaukseksemme

tarhaukseksenne

tarhaukseksensa / tarhauksekseen

tarhauksiksemme

tarhauksiksenne

tarhauksiksensa / tarhauksikseen

Ess

-na

tarhauksenamme

tarhauksenanne

tarhauksenansa / tarhauksenaan

tarhauksinamme

tarhauksinanne

tarhauksinansa / tarhauksinaan

Abe

-tta

tarhauksettamme

tarhauksettanne

tarhauksettansa / tarhauksettaan

tarhauksittamme

tarhauksittanne

tarhauksittansa / tarhauksittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhauksinemme

tarhauksinenne

tarhauksinensa / tarhauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

farm maatila, farmi, tarha
ranch karjatila, tarha, farmi
pen kynä, aitaus, karsina, suoja, kynänkäyttäjä, tarha
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, tarha
pound punta, naula, pauna, tarha, siirrettyjen autojen varikko
Show more arrow right
GlobalVoices Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 9876; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 1234; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS; opensubtitles2 Tarha on suosittu paikka lasten juhliin. The play area is a popular spot for children's parties. Tämä ei ole mikään tarha. I told you, this ain't no goddamn day care. Äiti vei lapset tarhaan. The mother took the children to the daycare. Menen tarhaan joka päivä. I go to the garden every day. Tarha on täynnä iloisia lapsia leikkimässä. The playground is full of happy children playing. Tarhan huolto. Maintenance of parks. Tarha on täynnä kukkia ja kasveja. The garden is full of flowers and plants. Joo, tarhan huora. Yeah, she was a kindergarten hooker. Ostimme uusia kasveja tarhaan. We bought new plants for the garden. Kun tarhaan kävi askel. When you were only startin '. Show more arrow right

Wiktionary

corral (enclosure for livestock) yard (enclosed area designated for a specific purpose, e.g. on farms) (as headword in compounds) garden, orchard Short for lastentarha (“kindergarten”). Show more arrow right tarhaaja tarhata tarhaus tarhuri Show more arrow right eläintarhahedelmätarhajatulintarhakanatarhakoiratarhakarjatarhakasvitarhakukkatarhalastentarhalautatarhalintutarhalustitarhaluutarhaminkkitarhaomenatarhapuutarhaviinitarhataimitarhatarhaherkkusienitarhahernetarhaikäinentarhakalmistotarhakettutarhakotilotarhakäärmetarhamehiläinentarhametsästystarhapaputarhapöllöturkistarhaviinitarha Show more arrow right From Proto-Finnic tarha, borrowed from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

piha
umpipiha eläintarha
lastentarha
eli päiväkoti jatulintarha
labyrinttikuvio tarhakalmisto
aitaus
(esimerkiksi eläimille tai viljelykselle)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhani

tarhasi

tarhasi

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhojani

tarhaasi

tarhojasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhojeni

tarhasi

tarhojesi

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhoihini

tarhaasi

tarhoihisi

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhoissani

tarhassasi

tarhoissasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhoistani

tarhastasi

tarhoistasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhoilleni

tarhallesi

tarhoillesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhoillani

tarhallasi

tarhoillasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhoiltani

tarhaltasi

tarhoiltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhoikseni

tarhaksesi

tarhoiksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhoinani

tarhanasi

tarhoinasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhoittani

tarhattasi

tarhoittasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoineni

-

tarhoinesi

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhani

tarhasi

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojani

tarhojasi

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhojeni

tarhojesi

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa

tarhoihini

tarhoihisi

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhassasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissani

tarhoissasi

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhastasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistani

tarhoistasi

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhallesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoilleni

tarhoillesi

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhallasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillani

tarhoillasi

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhaltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltani

tarhoiltasi

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhaksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoikseni

tarhoiksesi

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhanasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinani

tarhoinasi

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhattasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittani

tarhoittasi

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoineni

tarhoinesi

tarhoinensa / tarhoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhamme

tarhanne

tarhanne

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhojamme

tarhaanne

tarhojanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhojemme

tarhanne

tarhojenne

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhoihimme

tarhaanne

tarhoihinne

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhoissamme

tarhassanne

tarhoissanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhoistamme

tarhastanne

tarhoistanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhoillemme

tarhallenne

tarhoillenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhoillamme

tarhallanne

tarhoillanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhoiltamme

tarhaltanne

tarhoiltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhoiksemme

tarhaksenne

tarhoiksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhoinamme

tarhananne

tarhoinanne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhoittamme

tarhattanne

tarhoittanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoinemme

-

tarhoinenne

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhamme

tarhanne

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojamme

tarhojanne

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhojemme

tarhojenne

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa

tarhoihimme

tarhoihinne

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhassanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissamme

tarhoissanne

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhastanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistamme

tarhoistanne

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhallenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillemme

tarhoillenne

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhallanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillamme

tarhoillanne

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhaltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltamme

tarhoiltanne

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhaksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksemme

tarhoiksenne

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhananne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinamme

tarhoinanne

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhattanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittamme

tarhoittanne

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoinemme

tarhoinenne

tarhoinensa / tarhoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

üksi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tilde MODEL; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence #3759324; Europarl; Tatoeba, sentence #4444748 Avaa uksen. Open the door. Sulje uksen. Close the door. Lukitse uksen. Lock the door. Ukselta kuului kolahdus. There was a thud from the door. Hän löysi avaimen ukselta. He found the key from the door. Älä puutu muiden uksiinsa. Don't meddle in other people's affairs. Kissa saapui kotiin uksetta. English: The cat came home doorlessly. Anna muiden hoitaa heidän uksiansa. Let others take care of their business. Ukselta saatu lahja oli ihana. The gift I received from the door was lovely. Hän asteli huoneeseen uksetta. English: He walked into the room without doors. Show more arrow right

Wiktionary

(dated, dialectal) door Show more arrow right ovi Show more arrow right From Proto-Finnic uksi, possibly borrowed from Baltic (compare Lithuanian uoksas (“hole”)) or Proto-Finno-Ugric ukse (compare Udmurt ӧс (ös)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

ukseni

uksesi

uksesi

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

uksiani

ustasi / ukseasi

uksiasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksieni / usteni

uksesi

uksiesi / ustesi

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

uksiini

ukseesi

uksiisi

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksissani

uksessasi

uksissasi

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksistani

uksestasi

uksistasi

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksilleni

uksellesi

uksillesi

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksillani

uksellasi

uksillasi

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

uksiltani

ukseltasi

uksiltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

uksikseni

ukseksesi

uksiksesi

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksinani

uksenasi

uksinasi

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksittani

uksettasi

uksittasi

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksineni

-

uksinesi

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

uksesi

uksensa

ukseni

uksesi

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

ustasi / ukseasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiani

uksiasi

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksesi

uksensa

uksieni / usteni

uksiesi / ustesi

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

ukseesi

ukseensa

uksiini

uksiisi

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksessasi

uksessansa / uksessaan

uksissani

uksissasi

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksestasi

uksestansa / uksestaan

uksistani

uksistasi

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksellesi

uksellensa / ukselleen

uksilleni

uksillesi

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksellasi

uksellansa / uksellaan

uksillani

uksillasi

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

ukseltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltani

uksiltasi

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

ukseksesi

ukseksensa / uksekseen

uksikseni

uksiksesi

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksenasi

uksenansa / uksenaan

uksinani

uksinasi

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksettasi

uksettansa / uksettaan

uksittani

uksittasi

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksineni

uksinesi

uksinensa / uksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksemme

uksenne

uksenne

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

uksiamme

ustanne / ukseanne

uksianne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksiemme / ustemme

uksenne

uksienne / ustenne

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

uksiimme

ukseenne

uksiinne

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksissamme

uksessanne

uksissanne

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksistamme

uksestanne

uksistanne

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksillemme

uksellenne

uksillenne

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksillamme

uksellanne

uksillanne

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

uksiltamme

ukseltanne

uksiltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

uksiksemme

ukseksenne

uksiksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksinamme

uksenanne

uksinanne

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksittamme

uksettanne

uksittanne

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksinemme

-

uksinenne

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksenne

uksensa

uksemme

uksenne

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

ustanne / ukseanne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiamme

uksianne

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksenne

uksensa

uksiemme / ustemme

uksienne / ustenne

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

ukseenne

ukseensa

uksiimme

uksiinne

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksessanne

uksessansa / uksessaan

uksissamme

uksissanne

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksestanne

uksestansa / uksestaan

uksistamme

uksistanne

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksellenne

uksellensa / ukselleen

uksillemme

uksillenne

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksellanne

uksellansa / uksellaan

uksillamme

uksillanne

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

ukseltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltamme

uksiltanne

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

ukseksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksemme

uksiksenne

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksenanne

uksenansa / uksenaan

uksinamme

uksinanne

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksettanne

uksettansa / uksettaan

uksittamme

uksittanne

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksinemme

uksinenne

uksinensa / uksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept