tarhaan |
Verb, Active voice Indicative Present 1st singular |
|
Noun, Singular Illative |
||
| to ranch | tarhata, kasvattaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
tarhaat |
|
iii |
tarhaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhaamme / tarhataan |
|
ii |
tarhaatte |
|
iii |
tarhaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhasin |
|
ii |
tarhasit |
|
iii |
tarhasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhasimme / tarhattiin |
|
ii |
tarhasitte |
|
iii |
tarhasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen tarhannut |
en ole tarhannut |
ii |
olet tarhannut |
et ole tarhannut |
iii |
on tarhannut |
ei ole tarhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme tarhanneet |
emme ole tarhanneet |
ii |
olette tarhanneet |
ette ole tarhanneet |
iii |
ovat tarhanneet |
eivät ole tarhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin tarhannut |
en ollut tarhannut |
ii |
olit tarhannut |
et ollut tarhannut |
iii |
oli tarhannut |
ei ollut tarhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme tarhanneet |
emme olleet tarhanneet |
ii |
olitte tarhanneet |
ette olleet tarhanneet |
iii |
olivat tarhanneet |
eivät olleet tarhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhaisin |
|
ii |
tarhaisit |
|
iii |
tarhaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhaisimme |
|
ii |
tarhaisitte |
|
iii |
tarhaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin tarhannut |
en olisi tarhannut |
ii |
olisit tarhannut |
et olisi tarhannut |
iii |
olisi tarhannut |
ei olisi tarhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme tarhanneet |
emme olisi tarhanneet |
ii |
olisitte tarhanneet |
ette olisi tarhanneet |
iii |
olisivat tarhanneet |
eivät olisi tarhanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhannen |
en tarhanne |
ii |
tarhannet |
et tarhanne |
iii |
tarhannee |
ei tarhanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
tarhannemme |
emme tarhanne |
ii |
tarhannette |
ette tarhanne |
iii |
tarhannevat |
eivät tarhanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen tarhannut |
en liene tarhannut |
ii |
lienet tarhannut |
et liene tarhannut |
iii |
lienee tarhannut |
ei liene tarhannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme tarhanneet |
emme liene tarhanneet |
ii |
lienette tarhanneet |
ette liene tarhanneet |
iii |
lienevät tarhanneet |
eivät liene tarhanneet |
Singular
i |
- |
ii |
tarhaa |
iii |
tarhatkoon |
Plural
i |
tarhatkaamme |
ii |
tarhatkaa |
iii |
tarhatkoot |
Nom |
- |
tarhata |
Tra |
-ksi |
tarhataksensa / tarhatakseen |
Ine |
-ssa |
tarhatessa |
Ins |
-in |
tarhaten |
Ine |
-ssa |
tarhattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
tarhaamaan |
Ine |
-ssa |
tarhaamassa |
Ela |
-sta |
tarhaamasta |
Ade |
-lla |
tarhaamalla |
Abe |
-tta |
tarhaamatta |
Ins |
-in |
tarhaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
tarhaaminen |
Par |
-ta |
tarhaamista |
tarhaamaisillaan / tarhaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
tarhataan |
ei tarhata |
Imperfect |
tarhattiin |
ei tarhattu |
Potential |
tarhattaneen |
ei tarhattane |
Conditional |
tarhattaisiin |
ei tarhattaisi |
Imperative Present |
tarhattakoon |
älköön tarhattako |
Imperative Perfect |
olkoon tarhattu |
älköön tarhattu |
Positive
Negative
Present
tarhataan
ei tarhata
Imperfect
tarhattiin
ei tarhattu
Potential
tarhattaneen
ei tarhattane
Conditional
tarhattaisiin
ei tarhattaisi
Imperative Present
tarhattakoon
älköön tarhattako
Imperative Perfect
olkoon tarhattu
älköön tarhattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
tarhaava |
tarhattava |
2nd |
tarhannut |
tarhattu |
3rd |
tarhaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tarha |
tarhat |
Par |
-ta |
tarhaa |
tarhoja |
Gen |
-n |
tarhan |
tarhojen |
Ill |
mihin |
tarhoihin |
|
Ine |
-ssa |
tarhassa |
tarhoissa |
Ela |
-sta |
tarhasta |
tarhoista |
All |
-lle |
tarhalle |
tarhoille |
Ade |
-lla |
tarhalla |
tarhoilla |
Abl |
-lta |
tarhalta |
tarhoilta |
Tra |
-ksi |
tarhaksi |
tarhoiksi |
Ess |
-na |
tarhana |
tarhoina |
Abe |
-tta |
tarhatta |
tarhoitta |
Com |
-ne |
- |
tarhoine |
Ins |
-in |
- |
tarhoin |
Singular
Plural
Nom
-
tarha
tarhat
Par
-ta
tarhaa
tarhoja
Gen
-n
tarhan
tarhojen
Ill
mihin
tarhoihin
Ine
-ssa
tarhassa
tarhoissa
Ela
-sta
tarhasta
tarhoista
All
-lle
tarhalle
tarhoille
Ade
-lla
tarhalla
tarhoilla
Abl
-lta
tarhalta
tarhoilta
Tra
-ksi
tarhaksi
tarhoiksi
Ess
-na
tarhana
tarhoina
Abe
-tta
tarhatta
tarhoitta
Com
-ne
-
tarhoine
Ins
-in
-
tarhoin
| farm | maatila, farmi, tarha |
| ranch | karjatila, tarha, farmi |
| pen | kynä, aitaus, karsina, suoja, kynänkäyttäjä, tarha |
| run | ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, tarha |
| pound | punta, naula, pauna, tarha, siirrettyjen autojen varikko |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
Par |
-ta |
tarhaa |
tarhoja |
tarhaa |
tarhoja |
tarhaa |
tarhoja |
Gen |
-n |
tarha |
tarhoje |
tarha |
tarhoje |
tarha |
tarhoje |
Ill |
mihin |
tarhaa |
tarhoihi |
tarhaa |
tarhoihi |
tarhaa |
tarhoihi |
Ine |
-ssa |
tarhassa |
tarhoissa |
tarhassa |
tarhoissa |
tarhassa |
tarhoissa |
Ela |
-sta |
tarhasta |
tarhoista |
tarhasta |
tarhoista |
tarhasta |
tarhoista |
All |
-lle |
tarhalle |
tarhoille |
tarhalle |
tarhoille |
tarhalle |
tarhoille |
Ade |
-lla |
tarhalla |
tarhoilla |
tarhalla |
tarhoilla |
tarhalla |
tarhoilla |
Abl |
-lta |
tarhalta |
tarhoilta |
tarhalta |
tarhoilta |
tarhalta |
tarhoilta |
Tra |
-ksi |
tarhakse |
tarhoikse |
tarhakse |
tarhoikse |
tarhakse |
tarhoikse |
Ess |
-na |
tarhana |
tarhoina |
tarhana |
tarhoina |
tarhana |
tarhoina |
Abe |
-tta |
tarhatta |
tarhoitta |
tarhatta |
tarhoitta |
tarhatta |
tarhoitta |
Com |
-ne |
- |
tarhoine |
- |
tarhoine |
- |
tarhoine |
Singular
Plural
Nom
-
tarha
tarha
tarha
tarha
tarha
tarha
Par
-ta
tarhaa
tarhaa
tarhaa
tarhoja
tarhoja
tarhoja
Gen
-n
tarha
tarha
tarha
tarhoje
tarhoje
tarhoje
Ill
mihin
tarhaa
tarhaa
tarhaa
tarhoihi
tarhoihi
tarhoihi
Ine
-ssa
tarhassa
tarhassa
tarhassa
tarhoissa
tarhoissa
tarhoissa
Ela
-sta
tarhasta
tarhasta
tarhasta
tarhoista
tarhoista
tarhoista
All
-lle
tarhalle
tarhalle
tarhalle
tarhoille
tarhoille
tarhoille
Ade
-lla
tarhalla
tarhalla
tarhalla
tarhoilla
tarhoilla
tarhoilla
Abl
-lta
tarhalta
tarhalta
tarhalta
tarhoilta
tarhoilta
tarhoilta
Tra
-ksi
tarhakse
tarhakse
tarhakse
tarhoikse
tarhoikse
tarhoikse
Ess
-na
tarhana
tarhana
tarhana
tarhoina
tarhoina
tarhoina
Abe
-tta
tarhatta
tarhatta
tarhatta
tarhoitta
tarhoitta
tarhoitta
Com
-ne
-
-
-
tarhoine
tarhoine
tarhoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
tarha |
Par |
-ta |
tarhaa |
tarhoja |
tarhaa |
tarhoja |
tarhaa |
tarhoja |
Gen |
-n |
tarha |
tarhoje |
tarha |
tarhoje |
tarha |
tarhoje |
Ill |
mihin |
tarhaa |
tarhoihi |
tarhaa |
tarhoihi |
tarhaa |
tarhoihi |
Ine |
-ssa |
tarhassa |
tarhoissa |
tarhassa |
tarhoissa |
tarhassa |
tarhoissa |
Ela |
-sta |
tarhasta |
tarhoista |
tarhasta |
tarhoista |
tarhasta |
tarhoista |
All |
-lle |
tarhalle |
tarhoille |
tarhalle |
tarhoille |
tarhalle |
tarhoille |
Ade |
-lla |
tarhalla |
tarhoilla |
tarhalla |
tarhoilla |
tarhalla |
tarhoilla |
Abl |
-lta |
tarhalta |
tarhoilta |
tarhalta |
tarhoilta |
tarhalta |
tarhoilta |
Tra |
-ksi |
tarhakse |
tarhoikse |
tarhakse |
tarhoikse |
tarhakse |
tarhoikse |
Ess |
-na |
tarhana |
tarhoina |
tarhana |
tarhoina |
tarhana |
tarhoina |
Abe |
-tta |
tarhatta |
tarhoitta |
tarhatta |
tarhoitta |
tarhatta |
tarhoitta |
Com |
-ne |
- |
tarhoine |
- |
tarhoine |
- |
tarhoine |
Singular
Plural
Nom
-
tarha
tarha
tarha
tarha
tarha
tarha
Par
-ta
tarhaa
tarhaa
tarhaa
tarhoja
tarhoja
tarhoja
Gen
-n
tarha
tarha
tarha
tarhoje
tarhoje
tarhoje
Ill
mihin
tarhaa
tarhaa
tarhaa
tarhoihi
tarhoihi
tarhoihi
Ine
-ssa
tarhassa
tarhassa
tarhassa
tarhoissa
tarhoissa
tarhoissa
Ela
-sta
tarhasta
tarhasta
tarhasta
tarhoista
tarhoista
tarhoista
All
-lle
tarhalle
tarhalle
tarhalle
tarhoille
tarhoille
tarhoille
Ade
-lla
tarhalla
tarhalla
tarhalla
tarhoilla
tarhoilla
tarhoilla
Abl
-lta
tarhalta
tarhalta
tarhalta
tarhoilta
tarhoilta
tarhoilta
Tra
-ksi
tarhakse
tarhakse
tarhakse
tarhoikse
tarhoikse
tarhoikse
Ess
-na
tarhana
tarhana
tarhana
tarhoina
tarhoina
tarhoina
Abe
-tta
tarhatta
tarhatta
tarhatta
tarhoitta
tarhoitta
tarhoitta
Com
-ne
-
-
-
tarhoine
tarhoine
tarhoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net