logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

tarhakettu, noun

Word analysis
tarhakettu

tarhakettu

tarhakettu

Noun, Singular Nominative

tarha

Noun, Singular Nominative

+ kettu

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettu

tarhaketut

Par

-ta

tarhakettua

tarhakettuja

Gen

-n

tarhaketun

tarhakettujen

Ill

mihin

tarhakettuun

tarhakettuihin

Ine

-ssa

tarhaketussa

tarhaketuissa

Ela

-sta

tarhaketusta

tarhaketuista

All

-lle

tarhaketulle

tarhaketuille

Ade

-lla

tarhaketulla

tarhaketuilla

Abl

-lta

tarhaketulta

tarhaketuilta

Tra

-ksi

tarhaketuksi

tarhaketuiksi

Ess

-na

tarhakettuna

tarhakettuina

Abe

-tta

tarhaketutta

tarhaketuitta

Com

-ne

-

tarhakettuine

Ins

-in

-

tarhaketuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettu

tarhaketut

Par

-ta

tarhakettua

tarhakettuja

Gen

-n

tarhaketun

tarhakettujen

Ill

mihin

tarhakettuun

tarhakettuihin

Ine

-ssa

tarhaketussa

tarhaketuissa

Ela

-sta

tarhaketusta

tarhaketuista

All

-lle

tarhaketulle

tarhaketuille

Ade

-lla

tarhaketulla

tarhaketuilla

Abl

-lta

tarhaketulta

tarhaketuilta

Tra

-ksi

tarhaketuksi

tarhaketuiksi

Ess

-na

tarhakettuna

tarhakettuina

Abe

-tta

tarhaketutta

tarhaketuitta

Com

-ne

-

tarhakettuine

Ins

-in

-

tarhaketuin

tarry
garden fox
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OPUS Tarhakettu on saalistaja. The captive arctic fox is a predator. Tarhakettu haukkuu iltaisin. The farm-raised arctic fox barks in the evenings. Kaukana pohjoisessa asuu tarhakettu. Far in the north lives the arctic fox bred in captivity. Tarhakettu on yleinen Suomen eläintarhoissa. The farmed arctic fox is common in Finnish zoos. Näin eilen ensimmäisen tarhakettuni. I saw my first farmed arctic fox yesterday. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettuni

tarhakettuni

tarhakettusi

tarhakettusi

tarhakettunsa

tarhakettunsa

Par

-ta

tarhakettuani

tarhakettujani

tarhakettuasi

tarhakettujasi

tarhakettuansa / tarhakettuaan

tarhakettujansa / tarhakettujaan

Gen

-n

tarhakettuni

tarhakettujeni

tarhakettusi

tarhakettujesi

tarhakettunsa

tarhakettujensa

Ill

mihin

tarhakettuuni

tarhakettuihini

tarhakettuusi

tarhakettuihisi

tarhakettuunsa

tarhakettuihinsa

Ine

-ssa

tarhaketussani

tarhaketuissani

tarhaketussasi

tarhaketuissasi

tarhaketussansa / tarhaketussaan

tarhaketuissansa / tarhaketuissaan

Ela

-sta

tarhaketustani

tarhaketuistani

tarhaketustasi

tarhaketuistasi

tarhaketustansa / tarhaketustaan

tarhaketuistansa / tarhaketuistaan

All

-lle

tarhaketulleni

tarhaketuilleni

tarhaketullesi

tarhaketuillesi

tarhaketullensa / tarhaketulleen

tarhaketuillensa / tarhaketuillean

Ade

-lla

tarhaketullani

tarhaketuillani

tarhaketullasi

tarhaketuillasi

tarhaketullansa / tarhaketullaan

tarhaketuillansa / tarhaketuillaan

Abl

-lta

tarhaketultani

tarhaketuiltani

tarhaketultasi

tarhaketuiltasi

tarhaketultansa / tarhaketultaan

tarhaketuiltansa / tarhaketuiltaan

Tra

-ksi

tarhaketukseni

tarhaketuikseni

tarhaketuksesi

tarhaketuiksesi

tarhaketuksensa / tarhaketukseen

tarhaketuiksensa / tarhaketuikseen

Ess

-na

tarhakettunani

tarhakettuinani

tarhakettunasi

tarhakettuinasi

tarhakettunansa / tarhakettunaan

tarhakettuinansa / tarhakettuinaan

Abe

-tta

tarhaketuttani

tarhaketuittani

tarhaketuttasi

tarhaketuittasi

tarhaketuttansa / tarhaketuttaan

tarhaketuittansa / tarhaketuittaan

Com

-ne

-

tarhakettuineni

-

tarhakettuinesi

-

tarhakettuinensa / tarhakettuineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettuni

tarhakettusi

tarhakettunsa

tarhakettuni

tarhakettusi

tarhakettunsa

Par

-ta

tarhakettuani

tarhakettuasi

tarhakettuansa / tarhakettuaan

tarhakettujani

tarhakettujasi

tarhakettujansa / tarhakettujaan

Gen

-n

tarhakettuni

tarhakettusi

tarhakettunsa

tarhakettujeni

tarhakettujesi

tarhakettujensa

Ill

mihin

tarhakettuuni

tarhakettuusi

tarhakettuunsa

tarhakettuihini

tarhakettuihisi

tarhakettuihinsa

Ine

-ssa

tarhaketussani

tarhaketussasi

tarhaketussansa / tarhaketussaan

tarhaketuissani

tarhaketuissasi

tarhaketuissansa / tarhaketuissaan

Ela

-sta

tarhaketustani

tarhaketustasi

tarhaketustansa / tarhaketustaan

tarhaketuistani

tarhaketuistasi

tarhaketuistansa / tarhaketuistaan

All

-lle

tarhaketulleni

tarhaketullesi

tarhaketullensa / tarhaketulleen

tarhaketuilleni

tarhaketuillesi

tarhaketuillensa / tarhaketuillean

Ade

-lla

tarhaketullani

tarhaketullasi

tarhaketullansa / tarhaketullaan

tarhaketuillani

tarhaketuillasi

tarhaketuillansa / tarhaketuillaan

Abl

-lta

tarhaketultani

tarhaketultasi

tarhaketultansa / tarhaketultaan

tarhaketuiltani

tarhaketuiltasi

tarhaketuiltansa / tarhaketuiltaan

Tra

-ksi

tarhaketukseni

tarhaketuksesi

tarhaketuksensa / tarhaketukseen

tarhaketuikseni

tarhaketuiksesi

tarhaketuiksensa / tarhaketuikseen

Ess

-na

tarhakettunani

tarhakettunasi

tarhakettunansa / tarhakettunaan

tarhakettuinani

tarhakettuinasi

tarhakettuinansa / tarhakettuinaan

Abe

-tta

tarhaketuttani

tarhaketuttasi

tarhaketuttansa / tarhaketuttaan

tarhaketuittani

tarhaketuittasi

tarhaketuittansa / tarhaketuittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhakettuineni

tarhakettuinesi

tarhakettuinensa / tarhakettuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettumme

tarhakettumme

tarhakettunne

tarhakettunne

tarhakettunsa

tarhakettunsa

Par

-ta

tarhakettuamme

tarhakettujamme

tarhakettuanne

tarhakettujanne

tarhakettuansa / tarhakettuaan

tarhakettujansa / tarhakettujaan

Gen

-n

tarhakettumme

tarhakettujemme

tarhakettunne

tarhakettujenne

tarhakettunsa

tarhakettujensa

Ill

mihin

tarhakettuumme

tarhakettuihimme

tarhakettuunne

tarhakettuihinne

tarhakettuunsa

tarhakettuihinsa

Ine

-ssa

tarhaketussamme

tarhaketuissamme

tarhaketussanne

tarhaketuissanne

tarhaketussansa / tarhaketussaan

tarhaketuissansa / tarhaketuissaan

Ela

-sta

tarhaketustamme

tarhaketuistamme

tarhaketustanne

tarhaketuistanne

tarhaketustansa / tarhaketustaan

tarhaketuistansa / tarhaketuistaan

All

-lle

tarhaketullemme

tarhaketuillemme

tarhaketullenne

tarhaketuillenne

tarhaketullensa / tarhaketulleen

tarhaketuillensa / tarhaketuillean

Ade

-lla

tarhaketullamme

tarhaketuillamme

tarhaketullanne

tarhaketuillanne

tarhaketullansa / tarhaketullaan

tarhaketuillansa / tarhaketuillaan

Abl

-lta

tarhaketultamme

tarhaketuiltamme

tarhaketultanne

tarhaketuiltanne

tarhaketultansa / tarhaketultaan

tarhaketuiltansa / tarhaketuiltaan

Tra

-ksi

tarhaketuksemme

tarhaketuiksemme

tarhaketuksenne

tarhaketuiksenne

tarhaketuksensa / tarhaketukseen

tarhaketuiksensa / tarhaketuikseen

Ess

-na

tarhakettunamme

tarhakettuinamme

tarhakettunanne

tarhakettuinanne

tarhakettunansa / tarhakettunaan

tarhakettuinansa / tarhakettuinaan

Abe

-tta

tarhaketuttamme

tarhaketuittamme

tarhaketuttanne

tarhaketuittanne

tarhaketuttansa / tarhaketuttaan

tarhaketuittansa / tarhaketuittaan

Com

-ne

-

tarhakettuinemme

-

tarhakettuinenne

-

tarhakettuinensa / tarhakettuineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhakettumme

tarhakettunne

tarhakettunsa

tarhakettumme

tarhakettunne

tarhakettunsa

Par

-ta

tarhakettuamme

tarhakettuanne

tarhakettuansa / tarhakettuaan

tarhakettujamme

tarhakettujanne

tarhakettujansa / tarhakettujaan

Gen

-n

tarhakettumme

tarhakettunne

tarhakettunsa

tarhakettujemme

tarhakettujenne

tarhakettujensa

Ill

mihin

tarhakettuumme

tarhakettuunne

tarhakettuunsa

tarhakettuihimme

tarhakettuihinne

tarhakettuihinsa

Ine

-ssa

tarhaketussamme

tarhaketussanne

tarhaketussansa / tarhaketussaan

tarhaketuissamme

tarhaketuissanne

tarhaketuissansa / tarhaketuissaan

Ela

-sta

tarhaketustamme

tarhaketustanne

tarhaketustansa / tarhaketustaan

tarhaketuistamme

tarhaketuistanne

tarhaketuistansa / tarhaketuistaan

All

-lle

tarhaketullemme

tarhaketullenne

tarhaketullensa / tarhaketulleen

tarhaketuillemme

tarhaketuillenne

tarhaketuillensa / tarhaketuillean

Ade

-lla

tarhaketullamme

tarhaketullanne

tarhaketullansa / tarhaketullaan

tarhaketuillamme

tarhaketuillanne

tarhaketuillansa / tarhaketuillaan

Abl

-lta

tarhaketultamme

tarhaketultanne

tarhaketultansa / tarhaketultaan

tarhaketuiltamme

tarhaketuiltanne

tarhaketuiltansa / tarhaketuiltaan

Tra

-ksi

tarhaketuksemme

tarhaketuksenne

tarhaketuksensa / tarhaketukseen

tarhaketuiksemme

tarhaketuiksenne

tarhaketuiksensa / tarhaketuikseen

Ess

-na

tarhakettunamme

tarhakettunanne

tarhakettunansa / tarhakettunaan

tarhakettuinamme

tarhakettuinanne

tarhakettuinansa / tarhakettuinaan

Abe

-tta

tarhaketuttamme

tarhaketuttanne

tarhaketuttansa / tarhaketuttaan

tarhaketuittamme

tarhaketuittanne

tarhaketuittansa / tarhaketuittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhakettuinemme

tarhakettuinenne

tarhakettuinensa / tarhakettuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tarha

tarhat

Par

-ta

tarhaa

tarhoja

Gen

-n

tarhan

tarhojen

Ill

mihin

tarhaan

tarhoihin

Ine

-ssa

tarhassa

tarhoissa

Ela

-sta

tarhasta

tarhoista

All

-lle

tarhalle

tarhoille

Ade

-lla

tarhalla

tarhoilla

Abl

-lta

tarhalta

tarhoilta

Tra

-ksi

tarhaksi

tarhoiksi

Ess

-na

tarhana

tarhoina

Abe

-tta

tarhatta

tarhoitta

Com

-ne

-

tarhoine

Ins

-in

-

tarhoin

farm maatila, farmi, tarha
ranch karjatila, tarha, farmi
pen kynä, aitaus, karsina, suoja, kynänkäyttäjä, tarha
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, tarha
pound punta, naula, pauna, tarha, siirrettyjen autojen varikko
Show more arrow right
GlobalVoices Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 9876; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Europarl Parallel Corpus - File FI-EN.txt - Segment 1234; ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; OPUS; opensubtitles2 Tarha on suosittu paikka lasten juhliin. The play area is a popular spot for children's parties. Tämä ei ole mikään tarha. I told you, this ain't no goddamn day care. Äiti vei lapset tarhaan. The mother took the children to the daycare. Menen tarhaan joka päivä. I go to the garden every day. Tarha on täynnä iloisia lapsia leikkimässä. The playground is full of happy children playing. Tarhan huolto. Maintenance of parks. Tarha on täynnä kukkia ja kasveja. The garden is full of flowers and plants. Joo, tarhan huora. Yeah, she was a kindergarten hooker. Ostimme uusia kasveja tarhaan. We bought new plants for the garden. Kun tarhaan kävi askel. When you were only startin '. Show more arrow right

Wiktionary

corral (enclosure for livestock) yard (enclosed area designated for a specific purpose, e.g. on farms) (as headword in compounds) garden, orchard Short for lastentarha (“kindergarten”). Show more arrow right tarhaaja tarhata tarhaus tarhuri Show more arrow right eläintarhahedelmätarhajatulintarhakanatarhakoiratarhakarjatarhakasvitarhakukkatarhalastentarhalautatarhalintutarhalustitarhaluutarhaminkkitarhaomenatarhapuutarhaviinitarhataimitarhatarhaherkkusienitarhahernetarhaikäinentarhakalmistotarhakettutarhakotilotarhakäärmetarhamehiläinentarhametsästystarhapaputarhapöllöturkistarhaviinitarha Show more arrow right From Proto-Finnic tarha, borrowed from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

piha
umpipiha eläintarha
lastentarha
eli päiväkoti jatulintarha
labyrinttikuvio tarhakalmisto
aitaus
(esimerkiksi eläimille tai viljelykselle)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhani

tarhasi

tarhasi

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhojani

tarhaasi

tarhojasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhojeni

tarhasi

tarhojesi

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhoihini

tarhaasi

tarhoihisi

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhoissani

tarhassasi

tarhoissasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhoistani

tarhastasi

tarhoistasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhoilleni

tarhallesi

tarhoillesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhoillani

tarhallasi

tarhoillasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhoiltani

tarhaltasi

tarhoiltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhoikseni

tarhaksesi

tarhoiksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhoinani

tarhanasi

tarhoinasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhoittani

tarhattasi

tarhoittasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoineni

-

tarhoinesi

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhani

tarhasi

tarhansa

Par

-ta

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa / tarhaaan

tarhojani

tarhojasi

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhani

tarhasi

tarhansa

tarhojeni

tarhojesi

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaani

tarhaasi

tarhaansa

tarhoihini

tarhoihisi

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassani

tarhassasi

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissani

tarhoissasi

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastani

tarhastasi

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistani

tarhoistasi

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhalleni

tarhallesi

tarhallensa / tarhalleen

tarhoilleni

tarhoillesi

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallani

tarhallasi

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillani

tarhoillasi

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltani

tarhaltasi

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltani

tarhoiltasi

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhakseni

tarhaksesi

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoikseni

tarhoiksesi

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanani

tarhanasi

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinani

tarhoinasi

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattani

tarhattasi

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittani

tarhoittasi

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoineni

tarhoinesi

tarhoinensa / tarhoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhamme

tarhanne

tarhanne

tarhansa

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhojamme

tarhaanne

tarhojanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhojemme

tarhanne

tarhojenne

tarhansa

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhoihimme

tarhaanne

tarhoihinne

tarhaansa

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhoissamme

tarhassanne

tarhoissanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhoistamme

tarhastanne

tarhoistanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhoillemme

tarhallenne

tarhoillenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhoillamme

tarhallanne

tarhoillanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhoiltamme

tarhaltanne

tarhoiltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhoiksemme

tarhaksenne

tarhoiksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhoinamme

tarhananne

tarhoinanne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhoittamme

tarhattanne

tarhoittanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

tarhoinemme

-

tarhoinenne

-

tarhoinensa / tarhoineen

Singular

Plural

Nom

-

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhamme

tarhanne

tarhansa

Par

-ta

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa / tarhaaan

tarhojamme

tarhojanne

tarhojansa / tarhojaan

Gen

-n

tarhamme

tarhanne

tarhansa

tarhojemme

tarhojenne

tarhojensa

Ill

mihin

tarhaamme

tarhaanne

tarhaansa

tarhoihimme

tarhoihinne

tarhoihinsa

Ine

-ssa

tarhassamme

tarhassanne

tarhassansa / tarhassaan

tarhoissamme

tarhoissanne

tarhoissansa / tarhoissaan

Ela

-sta

tarhastamme

tarhastanne

tarhastansa / tarhastaan

tarhoistamme

tarhoistanne

tarhoistansa / tarhoistaan

All

-lle

tarhallemme

tarhallenne

tarhallensa / tarhalleen

tarhoillemme

tarhoillenne

tarhoillensa / tarhoillean

Ade

-lla

tarhallamme

tarhallanne

tarhallansa / tarhallaan

tarhoillamme

tarhoillanne

tarhoillansa / tarhoillaan

Abl

-lta

tarhaltamme

tarhaltanne

tarhaltansa / tarhaltaan

tarhoiltamme

tarhoiltanne

tarhoiltansa / tarhoiltaan

Tra

-ksi

tarhaksemme

tarhaksenne

tarhaksensa / tarhakseen

tarhoiksemme

tarhoiksenne

tarhoiksensa / tarhoikseen

Ess

-na

tarhanamme

tarhananne

tarhanansa / tarhanaan

tarhoinamme

tarhoinanne

tarhoinansa / tarhoinaan

Abe

-tta

tarhattamme

tarhattanne

tarhattansa / tarhattaan

tarhoittamme

tarhoittanne

tarhoittansa / tarhoittaan

Com

-ne

-

-

-

tarhoinemme

tarhoinenne

tarhoinensa / tarhoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kettu

ketut

Par

-ta

kettua

kettuja

Gen

-n

ketun

kettujen

Ill

mihin

kettuun

kettuihin

Ine

-ssa

ketussa

ketuissa

Ela

-sta

ketusta

ketuista

All

-lle

ketulle

ketuille

Ade

-lla

ketulla

ketuilla

Abl

-lta

ketulta

ketuilta

Tra

-ksi

ketuksi

ketuiksi

Ess

-na

kettuna

kettuina

Abe

-tta

ketutta

ketuitta

Com

-ne

-

kettuine

Ins

-in

-

ketuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kettu

ketut

Par

-ta

kettua

kettuja

Gen

-n

ketun

kettujen

Ill

mihin

kettuun

kettuihin

Ine

-ssa

ketussa

ketuissa

Ela

-sta

ketusta

ketuista

All

-lle

ketulle

ketuille

Ade

-lla

ketulla

ketuilla

Abl

-lta

ketulta

ketuilta

Tra

-ksi

ketuksi

ketuiksi

Ess

-na

kettuna

kettuina

Abe

-tta

ketutta

ketuitta

Com

-ne

-

kettuine

Ins

-in

-

ketuin

fox kettu, ketunnahka
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles Kettu on taitava metsästäjä. The kettu is a skillful hunter. Olen ovela kuin kettu. Like a fox. Kettu istuu mielellään takapihalla auringossa. The kettu likes to sit in the backyard in the sun. Pidän kettuja söpöinä. I find foxes cute. Pohjoinen kettu on valkoisempi kuin etelän kettu. The northern kettu is whiter than the southern kettu. No niin, vanha kettu, olit oikeassa. Well, old timer, you were right. Alueella on paljon kettuja. There are many foxes in the area. Näin eilen metsässä kettuja. I saw foxes in the forest yesterday. Metsässä elää harmaa kettuja. There are grey foxes living in the forest. Kettuja juoksi pellolla. Foxes were running in the field. Show more arrow right

Wiktionary

red fox (Vulpes vulpes) punakettu, repo, repolainen fox (any member of the genus Vulpes) - fox (cunning person) - (swear word) Euphemistic form of vittu (“cunt”). - Show more arrow right Swearword kettuillaketuttaa Show more arrow right aavikkokettu (fennec, Vulpes zerda)bengalinkettu (Bengal fox, Vulpes bengalensis)eteläafrikankettu (Cape fox, cama fox, Vulpes chama)hiekkakettu (Rüppel's fox, Vulpes rueppelli)hopeakettukaamakettu (Cape fox, cama fox, Vulpes chama)kehäkettukettufarmikettuhattukettujahtikettukoirakettuterrierikettuturkkiketunajoketunhäntäketunkarvaketunkoloketunleipäketunluolaketunmetsästysketunmyrkkyketunnahkaketunpesäketunpoikaketunpoikanenketunpyyntikissakettu (swift fox, Vulpes velox)mustatäpläkettu (Blanford´s fox, Vulpes cana)napakettuplatinakettupreeriakettu (swift fox, Vulpes velox)punakettusahelinkettu (pale fox, Vulpes pallida)sinikettutarhakettutiibetinkettu (Tibetan fox, Vulpes ferrilata)vaaleakettu (pale fox, Vulpes pallida) Show more arrow right Derived from the archaic noun kesi (“skin”), probably because of the importance of the fox as a skin and fur animal. Show more arrow right

Wikipedia

Red fox The red fox (Vulpes vulpes) is the largest of the true foxes and one of the most widely distributed members of the order Carnivora, being present across the entire Northern Hemisphere including most of North America, Europe and Asia, plus parts of North Africa. It is listed as least concern by the IUCN. Its range has increased alongside human expansion, having been introduced to Australia, where it is considered harmful to native mammals and bird populations. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kettuni

kettuni

kettusi

kettusi

kettunsa

kettunsa

Par

-ta

kettuani

kettujani

kettuasi

kettujasi

kettuansa / kettuaan

kettujansa / kettujaan

Gen

-n

kettuni

kettujeni

kettusi

kettujesi

kettunsa

kettujensa

Ill

mihin

kettuuni

kettuihini

kettuusi

kettuihisi

kettuunsa

kettuihinsa

Ine

-ssa

ketussani

ketuissani

ketussasi

ketuissasi

ketussansa / ketussaan

ketuissansa / ketuissaan

Ela

-sta

ketustani

ketuistani

ketustasi

ketuistasi

ketustansa / ketustaan

ketuistansa / ketuistaan

All

-lle

ketulleni

ketuilleni

ketullesi

ketuillesi

ketullensa / ketulleen

ketuillensa / ketuillean

Ade

-lla

ketullani

ketuillani

ketullasi

ketuillasi

ketullansa / ketullaan

ketuillansa / ketuillaan

Abl

-lta

ketultani

ketuiltani

ketultasi

ketuiltasi

ketultansa / ketultaan

ketuiltansa / ketuiltaan

Tra

-ksi

ketukseni

ketuikseni

ketuksesi

ketuiksesi

ketuksensa / ketukseen

ketuiksensa / ketuikseen

Ess

-na

kettunani

kettuinani

kettunasi

kettuinasi

kettunansa / kettunaan

kettuinansa / kettuinaan

Abe

-tta

ketuttani

ketuittani

ketuttasi

ketuittasi

ketuttansa / ketuttaan

ketuittansa / ketuittaan

Com

-ne

-

kettuineni

-

kettuinesi

-

kettuinensa / kettuineen

Singular

Plural

Nom

-

kettuni

kettusi

kettunsa

kettuni

kettusi

kettunsa

Par

-ta

kettuani

kettuasi

kettuansa / kettuaan

kettujani

kettujasi

kettujansa / kettujaan

Gen

-n

kettuni

kettusi

kettunsa

kettujeni

kettujesi

kettujensa

Ill

mihin

kettuuni

kettuusi

kettuunsa

kettuihini

kettuihisi

kettuihinsa

Ine

-ssa

ketussani

ketussasi

ketussansa / ketussaan

ketuissani

ketuissasi

ketuissansa / ketuissaan

Ela

-sta

ketustani

ketustasi

ketustansa / ketustaan

ketuistani

ketuistasi

ketuistansa / ketuistaan

All

-lle

ketulleni

ketullesi

ketullensa / ketulleen

ketuilleni

ketuillesi

ketuillensa / ketuillean

Ade

-lla

ketullani

ketullasi

ketullansa / ketullaan

ketuillani

ketuillasi

ketuillansa / ketuillaan

Abl

-lta

ketultani

ketultasi

ketultansa / ketultaan

ketuiltani

ketuiltasi

ketuiltansa / ketuiltaan

Tra

-ksi

ketukseni

ketuksesi

ketuksensa / ketukseen

ketuikseni

ketuiksesi

ketuiksensa / ketuikseen

Ess

-na

kettunani

kettunasi

kettunansa / kettunaan

kettuinani

kettuinasi

kettuinansa / kettuinaan

Abe

-tta

ketuttani

ketuttasi

ketuttansa / ketuttaan

ketuittani

ketuittasi

ketuittansa / ketuittaan

Com

-ne

-

-

-

kettuineni

kettuinesi

kettuinensa / kettuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kettumme

kettumme

kettunne

kettunne

kettunsa

kettunsa

Par

-ta

kettuamme

kettujamme

kettuanne

kettujanne

kettuansa / kettuaan

kettujansa / kettujaan

Gen

-n

kettumme

kettujemme

kettunne

kettujenne

kettunsa

kettujensa

Ill

mihin

kettuumme

kettuihimme

kettuunne

kettuihinne

kettuunsa

kettuihinsa

Ine

-ssa

ketussamme

ketuissamme

ketussanne

ketuissanne

ketussansa / ketussaan

ketuissansa / ketuissaan

Ela

-sta

ketustamme

ketuistamme

ketustanne

ketuistanne

ketustansa / ketustaan

ketuistansa / ketuistaan

All

-lle

ketullemme

ketuillemme

ketullenne

ketuillenne

ketullensa / ketulleen

ketuillensa / ketuillean

Ade

-lla

ketullamme

ketuillamme

ketullanne

ketuillanne

ketullansa / ketullaan

ketuillansa / ketuillaan

Abl

-lta

ketultamme

ketuiltamme

ketultanne

ketuiltanne

ketultansa / ketultaan

ketuiltansa / ketuiltaan

Tra

-ksi

ketuksemme

ketuiksemme

ketuksenne

ketuiksenne

ketuksensa / ketukseen

ketuiksensa / ketuikseen

Ess

-na

kettunamme

kettuinamme

kettunanne

kettuinanne

kettunansa / kettunaan

kettuinansa / kettuinaan

Abe

-tta

ketuttamme

ketuittamme

ketuttanne

ketuittanne

ketuttansa / ketuttaan

ketuittansa / ketuittaan

Com

-ne

-

kettuinemme

-

kettuinenne

-

kettuinensa / kettuineen

Singular

Plural

Nom

-

kettumme

kettunne

kettunsa

kettumme

kettunne

kettunsa

Par

-ta

kettuamme

kettuanne

kettuansa / kettuaan

kettujamme

kettujanne

kettujansa / kettujaan

Gen

-n

kettumme

kettunne

kettunsa

kettujemme

kettujenne

kettujensa

Ill

mihin

kettuumme

kettuunne

kettuunsa

kettuihimme

kettuihinne

kettuihinsa

Ine

-ssa

ketussamme

ketussanne

ketussansa / ketussaan

ketuissamme

ketuissanne

ketuissansa / ketuissaan

Ela

-sta

ketustamme

ketustanne

ketustansa / ketustaan

ketuistamme

ketuistanne

ketuistansa / ketuistaan

All

-lle

ketullemme

ketullenne

ketullensa / ketulleen

ketuillemme

ketuillenne

ketuillensa / ketuillean

Ade

-lla

ketullamme

ketullanne

ketullansa / ketullaan

ketuillamme

ketuillanne

ketuillansa / ketuillaan

Abl

-lta

ketultamme

ketultanne

ketultansa / ketultaan

ketuiltamme

ketuiltanne

ketuiltansa / ketuiltaan

Tra

-ksi

ketuksemme

ketuksenne

ketuksensa / ketukseen

ketuiksemme

ketuiksenne

ketuiksensa / ketuikseen

Ess

-na

kettunamme

kettunanne

kettunansa / kettunaan

kettuinamme

kettuinanne

kettuinansa / kettuinaan

Abe

-tta

ketuttamme

ketuttanne

ketuttansa / ketuttaan

ketuittamme

ketuittanne

ketuittansa / ketuittaan

Com

-ne

-

-

-

kettuinemme

kettuinenne

kettuinensa / kettuineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept