logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

takka, noun

Word analysis
takaseinustalla

takaseinustalla

takka

Noun, Singular Nominative

+ seinus

Noun, Singular Nominative

+ talla

Noun, Singular Nominative

takka

Noun, Singular Nominative

+ seinusta

Noun, Singular Adessive

taka

Noun, Singular Nominative

+ seinus

Noun, Singular Nominative

+ talla

Noun, Singular Nominative

taka

Noun, Singular Nominative

+ seinusta

Noun, Singular Adessive

taka

Noun, Pref

+ seinus

Noun, Singular Nominative

+ talla

Noun, Singular Nominative

taka

Noun, Pref

+ seinusta

Noun, Singular Adessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

takkaa

takkoja

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkaan

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

takoissa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takalle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

takoiksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

fireplace takka
fireside takka, kotiliesi, koti
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; WikiMatrix; Tatoeba; OPUS; Europarl parallel corpus; tmClass Ruokailutilassa oli iso takka. There was a big fireplace in the dining room. Takka oli täynnä palavia puita. The fireplace was full of burning wood. Takka lämmitti mukavasti koko huonetta. The fireplace warmed the whole room nicely. Takka lämmitti koko huonetta. The fireplace heated the whole room. Olimme onnekkaita, koska meillä oli suuri takka takanamme. We were lucky to have a large fireplace behind takanamme. Takka oli täysin uusi, kun he muuttivat taloon. The fireplace was completely new when they moved into the house. Laitoin puita takkaan palamaan. I put wood in the fireplace to burn. Takkojen tiivistysaineet. Sealants for fireplaces. Takkaa lämmitetään puilla. The fireplace is heated with wood. Ensi talvena haluaisin asua talossa, jossa on iso takka. Next winter, I would like to live in a house with a big fireplace. Show more arrow right

Wiktionary

fireplace Show more arrow right avotakka Show more arrow right A loan from dialectal Swedish stakka (“fireplace”), corresponding to English stack and standard Swedish stack. Show more arrow right

Wikipedia

Fireplace A fireplace or hearth is a structure made of brick, stone or metal designed to contain a fire. Fireplaces are used for the relaxing ambiance they create and for heating a room. Modern fireplaces vary in heat efficiency, depending on the design. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkani

takkasi

takkasi

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkojani

takkaasi

takkojasi

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkojeni

takkasi

takkojesi

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkoihini

takkaasi

takkoihisi

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takoissani

takassasi

takoissasi

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takoistani

takastasi

takoistasi

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takoilleni

takallesi

takoillesi

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takoillani

takallasi

takoillasi

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takoiltani

takaltasi

takoiltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takoikseni

takaksesi

takoiksesi

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkoinani

takkanasi

takkoinasi

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takoittani

takattasi

takoittasi

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoineni

-

takkoinesi

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkani

takkasi

takkansa

takkani

takkasi

takkansa

Par

-ta

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkojani

takkojasi

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkani

takkasi

takkansa

takkojeni

takkojesi

takkojensa

Ill

mihin

takkaani

takkaasi

takkaansa

takkoihini

takkoihisi

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassani

takassasi

takassansa / takassaan

takoissani

takoissasi

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastani

takastasi

takastansa / takastaan

takoistani

takoistasi

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takalleni

takallesi

takallensa / takalleen

takoilleni

takoillesi

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallani

takallasi

takallansa / takallaan

takoillani

takoillasi

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltani

takaltasi

takaltansa / takaltaan

takoiltani

takoiltasi

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takakseni

takaksesi

takaksensa / takakseen

takoikseni

takoiksesi

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanani

takkanasi

takkanansa / takkanaan

takkoinani

takkoinasi

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattani

takattasi

takattansa / takattaan

takoittani

takoittasi

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoineni

takkoinesi

takkoinensa / takkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkamme

takkanne

takkanne

takkansa

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkojamme

takkaanne

takkojanne

takkaansa

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkojemme

takkanne

takkojenne

takkansa

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkoihimme

takkaanne

takkoihinne

takkaansa

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takoissamme

takassanne

takoissanne

takassansa / takassaan

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takoistamme

takastanne

takoistanne

takastansa / takastaan

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takoillemme

takallenne

takoillenne

takallensa / takalleen

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takoillamme

takallanne

takoillanne

takallansa / takallaan

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takoiltamme

takaltanne

takoiltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takoiksemme

takaksenne

takoiksenne

takaksensa / takakseen

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkoinamme

takkananne

takkoinanne

takkanansa / takkanaan

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takoittamme

takattanne

takoittanne

takattansa / takattaan

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

takkoinemme

-

takkoinenne

-

takkoinensa / takkoineen

Singular

Plural

Nom

-

takkamme

takkanne

takkansa

takkamme

takkanne

takkansa

Par

-ta

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkojamme

takkojanne

takkojansa / takkojaan

Gen

-n

takkamme

takkanne

takkansa

takkojemme

takkojenne

takkojensa

Ill

mihin

takkaamme

takkaanne

takkaansa

takkoihimme

takkoihinne

takkoihinsa

Ine

-ssa

takassamme

takassanne

takassansa / takassaan

takoissamme

takoissanne

takoissansa / takoissaan

Ela

-sta

takastamme

takastanne

takastansa / takastaan

takoistamme

takoistanne

takoistansa / takoistaan

All

-lle

takallemme

takallenne

takallensa / takalleen

takoillemme

takoillenne

takoillensa / takoillean

Ade

-lla

takallamme

takallanne

takallansa / takallaan

takoillamme

takoillanne

takoillansa / takoillaan

Abl

-lta

takaltamme

takaltanne

takaltansa / takaltaan

takoiltamme

takoiltanne

takoiltansa / takoiltaan

Tra

-ksi

takaksemme

takaksenne

takaksensa / takakseen

takoiksemme

takoiksenne

takoiksensa / takoikseen

Ess

-na

takkanamme

takkananne

takkanansa / takkanaan

takkoinamme

takkoinanne

takkoinansa / takkoinaan

Abe

-tta

takattamme

takattanne

takattansa / takattaan

takoittamme

takoittanne

takoittansa / takoittaan

Com

-ne

-

-

-

takkoinemme

takkoinenne

takkoinensa / takkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinus

seinukset

Par

-ta

seinusta

seinuksia

Gen

-n

seinuksen

seinuksien / seinusten

Ill

mihin

seinukseen

seinuksiin

Ine

-ssa

seinuksessa

seinuksissa

Ela

-sta

seinuksesta

seinuksista

All

-lle

seinukselle

seinuksille

Ade

-lla

seinuksella

seinuksilla

Abl

-lta

seinukselta

seinuksilta

Tra

-ksi

seinukseksi

seinuksiksi

Ess

-na

seinuksena

seinuksina

Abe

-tta

seinuksetta

seinuksitta

Com

-ne

-

seinuksine

Ins

-in

-

seinuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinus

seinukset

Par

-ta

seinusta

seinuksia

Gen

-n

seinuksen

seinuksien / seinusten

Ill

mihin

seinukseen

seinuksiin

Ine

-ssa

seinuksessa

seinuksissa

Ela

-sta

seinuksesta

seinuksista

All

-lle

seinukselle

seinuksille

Ade

-lla

seinuksella

seinuksilla

Abl

-lta

seinukselta

seinuksilta

Tra

-ksi

seinukseksi

seinuksiksi

Ess

-na

seinuksena

seinuksina

Abe

-tta

seinuksetta

seinuksitta

Com

-ne

-

seinuksine

Ins

-in

-

seinuksin

wall seinä, seinämä, muuri, aita, valli, seinus
Show more arrow right
Europarl; Europarl V8, sentence 3259; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence 5183979; ParaCrawl Corpus; CommonCrawl; Tatoeba, sentence 4968524; Tatoeba; Tatoeba, sentence 891275 Seinus on harmaa ja betonia. The wall is gray and concrete. Seinus on maalattu punaiseksi. The wall is painted red. Katso, kuinka korkea seinus on! Look how high the wall is! Seinus on rapistunut vanhasta iästään. The wall is crumbling due to its old age. Huoneen toinen seinusta. The other side of the room. Seinus on peitetty kauniilla tapetilla. The wall is covered with beautiful wallpaper. Istuin seinus vasten ja suljin silmäni. I sat against the wall and closed my eyes. Talon seinus oli peitetty köynnöksillä. The house's wall was covered with vines. Vaaleanpunainen seinus sopii hyvin makuuhuoneeseen. The pink wall fits well in the bedroom. Puhdistin keittiön seinukset eilen. I cleaned the kitchen walls yesterday. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of seinusta. Show more arrow right seinä +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinukseni

seinukseni

seinuksesi

seinuksesi

seinuksensa

seinuksensa

Par

-ta

seinustani

seinuksiani

seinustasi

seinuksiasi

seinustansa / seinustaan

seinuksiansa / seinuksiaan

Gen

-n

seinukseni

seinuksieni / seinusteni

seinuksesi

seinuksiesi / seinustesi

seinuksensa

seinuksiensa / seinustensa

Ill

mihin

seinukseeni

seinuksiini

seinukseesi

seinuksiisi

seinukseensa

seinuksiinsa

Ine

-ssa

seinuksessani

seinuksissani

seinuksessasi

seinuksissasi

seinuksessansa / seinuksessaan

seinuksissansa / seinuksissaan

Ela

-sta

seinuksestani

seinuksistani

seinuksestasi

seinuksistasi

seinuksestansa / seinuksestaan

seinuksistansa / seinuksistaan

All

-lle

seinukselleni

seinuksilleni

seinuksellesi

seinuksillesi

seinuksellensa / seinukselleen

seinuksillensa / seinuksillean

Ade

-lla

seinuksellani

seinuksillani

seinuksellasi

seinuksillasi

seinuksellansa / seinuksellaan

seinuksillansa / seinuksillaan

Abl

-lta

seinukseltani

seinuksiltani

seinukseltasi

seinuksiltasi

seinukseltansa / seinukseltaan

seinuksiltansa / seinuksiltaan

Tra

-ksi

seinuksekseni

seinuksikseni

seinukseksesi

seinuksiksesi

seinukseksensa / seinuksekseen

seinuksiksensa / seinuksikseen

Ess

-na

seinuksenani

seinuksinani

seinuksenasi

seinuksinasi

seinuksenansa / seinuksenaan

seinuksinansa / seinuksinaan

Abe

-tta

seinuksettani

seinuksittani

seinuksettasi

seinuksittasi

seinuksettansa / seinuksettaan

seinuksittansa / seinuksittaan

Com

-ne

-

seinuksineni

-

seinuksinesi

-

seinuksinensa / seinuksineen

Singular

Plural

Nom

-

seinukseni

seinuksesi

seinuksensa

seinukseni

seinuksesi

seinuksensa

Par

-ta

seinustani

seinustasi

seinustansa / seinustaan

seinuksiani

seinuksiasi

seinuksiansa / seinuksiaan

Gen

-n

seinukseni

seinuksesi

seinuksensa

seinuksieni / seinusteni

seinuksiesi / seinustesi

seinuksiensa / seinustensa

Ill

mihin

seinukseeni

seinukseesi

seinukseensa

seinuksiini

seinuksiisi

seinuksiinsa

Ine

-ssa

seinuksessani

seinuksessasi

seinuksessansa / seinuksessaan

seinuksissani

seinuksissasi

seinuksissansa / seinuksissaan

Ela

-sta

seinuksestani

seinuksestasi

seinuksestansa / seinuksestaan

seinuksistani

seinuksistasi

seinuksistansa / seinuksistaan

All

-lle

seinukselleni

seinuksellesi

seinuksellensa / seinukselleen

seinuksilleni

seinuksillesi

seinuksillensa / seinuksillean

Ade

-lla

seinuksellani

seinuksellasi

seinuksellansa / seinuksellaan

seinuksillani

seinuksillasi

seinuksillansa / seinuksillaan

Abl

-lta

seinukseltani

seinukseltasi

seinukseltansa / seinukseltaan

seinuksiltani

seinuksiltasi

seinuksiltansa / seinuksiltaan

Tra

-ksi

seinuksekseni

seinukseksesi

seinukseksensa / seinuksekseen

seinuksikseni

seinuksiksesi

seinuksiksensa / seinuksikseen

Ess

-na

seinuksenani

seinuksenasi

seinuksenansa / seinuksenaan

seinuksinani

seinuksinasi

seinuksinansa / seinuksinaan

Abe

-tta

seinuksettani

seinuksettasi

seinuksettansa / seinuksettaan

seinuksittani

seinuksittasi

seinuksittansa / seinuksittaan

Com

-ne

-

-

-

seinuksineni

seinuksinesi

seinuksinensa / seinuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinuksemme

seinuksemme

seinuksenne

seinuksenne

seinuksensa

seinuksensa

Par

-ta

seinustamme

seinuksiamme

seinustanne

seinuksianne

seinustansa / seinustaan

seinuksiansa / seinuksiaan

Gen

-n

seinuksemme

seinuksiemme / seinustemme

seinuksenne

seinuksienne / seinustenne

seinuksensa

seinuksiensa / seinustensa

Ill

mihin

seinukseemme

seinuksiimme

seinukseenne

seinuksiinne

seinukseensa

seinuksiinsa

Ine

-ssa

seinuksessamme

seinuksissamme

seinuksessanne

seinuksissanne

seinuksessansa / seinuksessaan

seinuksissansa / seinuksissaan

Ela

-sta

seinuksestamme

seinuksistamme

seinuksestanne

seinuksistanne

seinuksestansa / seinuksestaan

seinuksistansa / seinuksistaan

All

-lle

seinuksellemme

seinuksillemme

seinuksellenne

seinuksillenne

seinuksellensa / seinukselleen

seinuksillensa / seinuksillean

Ade

-lla

seinuksellamme

seinuksillamme

seinuksellanne

seinuksillanne

seinuksellansa / seinuksellaan

seinuksillansa / seinuksillaan

Abl

-lta

seinukseltamme

seinuksiltamme

seinukseltanne

seinuksiltanne

seinukseltansa / seinukseltaan

seinuksiltansa / seinuksiltaan

Tra

-ksi

seinukseksemme

seinuksiksemme

seinukseksenne

seinuksiksenne

seinukseksensa / seinuksekseen

seinuksiksensa / seinuksikseen

Ess

-na

seinuksenamme

seinuksinamme

seinuksenanne

seinuksinanne

seinuksenansa / seinuksenaan

seinuksinansa / seinuksinaan

Abe

-tta

seinuksettamme

seinuksittamme

seinuksettanne

seinuksittanne

seinuksettansa / seinuksettaan

seinuksittansa / seinuksittaan

Com

-ne

-

seinuksinemme

-

seinuksinenne

-

seinuksinensa / seinuksineen

Singular

Plural

Nom

-

seinuksemme

seinuksenne

seinuksensa

seinuksemme

seinuksenne

seinuksensa

Par

-ta

seinustamme

seinustanne

seinustansa / seinustaan

seinuksiamme

seinuksianne

seinuksiansa / seinuksiaan

Gen

-n

seinuksemme

seinuksenne

seinuksensa

seinuksiemme / seinustemme

seinuksienne / seinustenne

seinuksiensa / seinustensa

Ill

mihin

seinukseemme

seinukseenne

seinukseensa

seinuksiimme

seinuksiinne

seinuksiinsa

Ine

-ssa

seinuksessamme

seinuksessanne

seinuksessansa / seinuksessaan

seinuksissamme

seinuksissanne

seinuksissansa / seinuksissaan

Ela

-sta

seinuksestamme

seinuksestanne

seinuksestansa / seinuksestaan

seinuksistamme

seinuksistanne

seinuksistansa / seinuksistaan

All

-lle

seinuksellemme

seinuksellenne

seinuksellensa / seinukselleen

seinuksillemme

seinuksillenne

seinuksillensa / seinuksillean

Ade

-lla

seinuksellamme

seinuksellanne

seinuksellansa / seinuksellaan

seinuksillamme

seinuksillanne

seinuksillansa / seinuksillaan

Abl

-lta

seinukseltamme

seinukseltanne

seinukseltansa / seinukseltaan

seinuksiltamme

seinuksiltanne

seinuksiltansa / seinuksiltaan

Tra

-ksi

seinukseksemme

seinukseksenne

seinukseksensa / seinuksekseen

seinuksiksemme

seinuksiksenne

seinuksiksensa / seinuksikseen

Ess

-na

seinuksenamme

seinuksenanne

seinuksenansa / seinuksenaan

seinuksinamme

seinuksinanne

seinuksinansa / seinuksinaan

Abe

-tta

seinuksettamme

seinuksettanne

seinuksettansa / seinuksettaan

seinuksittamme

seinuksittanne

seinuksittansa / seinuksittaan

Com

-ne

-

-

-

seinuksinemme

seinuksinenne

seinuksinensa / seinuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talla

tallat

Par

-ta

tallaa

talloja

Gen

-n

tallan

tallojen

Ill

mihin

tallaan

talloihin

Ine

-ssa

tallassa

talloissa

Ela

-sta

tallasta

talloista

All

-lle

tallalle

talloille

Ade

-lla

tallalla

talloilla

Abl

-lta

tallalta

talloilta

Tra

-ksi

tallaksi

talloiksi

Ess

-na

tallana

talloina

Abe

-tta

tallatta

talloitta

Com

-ne

-

talloine

Ins

-in

-

talloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talla

tallat

Par

-ta

tallaa

talloja

Gen

-n

tallan

tallojen

Ill

mihin

tallaan

talloihin

Ine

-ssa

tallassa

talloissa

Ela

-sta

tallasta

talloista

All

-lle

tallalle

talloille

Ade

-lla

tallalla

talloilla

Abl

-lta

tallalta

talloilta

Tra

-ksi

tallaksi

talloiksi

Ess

-na

tallana

talloina

Abe

-tta

tallatta

talloitta

Com

-ne

-

talloine

Ins

-in

-

talloin

bridge silta, bridge, talla, komentosilta, nenänvarsi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS - Finnish-English Talla on pohjassa. I've got it floored. Polkee tallaan kaasua. Press the gas pedal like this. Talla on neljä pyörää. It has four wheels. Talla on terävä kärki. The blade has a sharp tip. Talla tarkennat kuvaa. You focus the image with this. Talla voi leikata paperia. You can cut paper with this. Kävellään metsässä tallaan. Let's walk in the forest like this. Talla työkalulla voi avata pulloja. You can open bottles with this tool. Tässä on tallaan helppo tehdä. It's easy to do like this. Ohjausta on säädettävä talloin. The guidance must be adjusted thus. Show more arrow right

Wiktionary

(music) bridge (piece on a stringed instrument that supports the strings) sole (bottom or lower part of anything on which it rests) runner (smooth strip on which a sledge runs) (slang) gas pedal, acceleration pedal, accelerator, throttle (pedal) Fin:Talla pohjaan!Eng:Floor it! Show more arrow right (music: bridge): kielisilta(gas pedal): kaasupoljin Show more arrow right Borrowed from Swedish stall, also influenced in meaning by tallata. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tallani

tallani

tallasi

tallasi

tallansa

tallansa

Par

-ta

tallaani

tallojani

tallaasi

tallojasi

tallaansa / tallaaan

tallojansa / tallojaan

Gen

-n

tallani

tallojeni

tallasi

tallojesi

tallansa

tallojensa

Ill

mihin

tallaani

talloihini

tallaasi

talloihisi

tallaansa

talloihinsa

Ine

-ssa

tallassani

talloissani

tallassasi

talloissasi

tallassansa / tallassaan

talloissansa / talloissaan

Ela

-sta

tallastani

talloistani

tallastasi

talloistasi

tallastansa / tallastaan

talloistansa / talloistaan

All

-lle

tallalleni

talloilleni

tallallesi

talloillesi

tallallensa / tallalleen

talloillensa / talloillean

Ade

-lla

tallallani

talloillani

tallallasi

talloillasi

tallallansa / tallallaan

talloillansa / talloillaan

Abl

-lta

tallaltani

talloiltani

tallaltasi

talloiltasi

tallaltansa / tallaltaan

talloiltansa / talloiltaan

Tra

-ksi

tallakseni

talloikseni

tallaksesi

talloiksesi

tallaksensa / tallakseen

talloiksensa / talloikseen

Ess

-na

tallanani

talloinani

tallanasi

talloinasi

tallanansa / tallanaan

talloinansa / talloinaan

Abe

-tta

tallattani

talloittani

tallattasi

talloittasi

tallattansa / tallattaan

talloittansa / talloittaan

Com

-ne

-

talloineni

-

talloinesi

-

talloinensa / talloineen

Singular

Plural

Nom

-

tallani

tallasi

tallansa

tallani

tallasi

tallansa

Par

-ta

tallaani

tallaasi

tallaansa / tallaaan

tallojani

tallojasi

tallojansa / tallojaan

Gen

-n

tallani

tallasi

tallansa

tallojeni

tallojesi

tallojensa

Ill

mihin

tallaani

tallaasi

tallaansa

talloihini

talloihisi

talloihinsa

Ine

-ssa

tallassani

tallassasi

tallassansa / tallassaan

talloissani

talloissasi

talloissansa / talloissaan

Ela

-sta

tallastani

tallastasi

tallastansa / tallastaan

talloistani

talloistasi

talloistansa / talloistaan

All

-lle

tallalleni

tallallesi

tallallensa / tallalleen

talloilleni

talloillesi

talloillensa / talloillean

Ade

-lla

tallallani

tallallasi

tallallansa / tallallaan

talloillani

talloillasi

talloillansa / talloillaan

Abl

-lta

tallaltani

tallaltasi

tallaltansa / tallaltaan

talloiltani

talloiltasi

talloiltansa / talloiltaan

Tra

-ksi

tallakseni

tallaksesi

tallaksensa / tallakseen

talloikseni

talloiksesi

talloiksensa / talloikseen

Ess

-na

tallanani

tallanasi

tallanansa / tallanaan

talloinani

talloinasi

talloinansa / talloinaan

Abe

-tta

tallattani

tallattasi

tallattansa / tallattaan

talloittani

talloittasi

talloittansa / talloittaan

Com

-ne

-

-

-

talloineni

talloinesi

talloinensa / talloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tallamme

tallamme

tallanne

tallanne

tallansa

tallansa

Par

-ta

tallaamme

tallojamme

tallaanne

tallojanne

tallaansa / tallaaan

tallojansa / tallojaan

Gen

-n

tallamme

tallojemme

tallanne

tallojenne

tallansa

tallojensa

Ill

mihin

tallaamme

talloihimme

tallaanne

talloihinne

tallaansa

talloihinsa

Ine

-ssa

tallassamme

talloissamme

tallassanne

talloissanne

tallassansa / tallassaan

talloissansa / talloissaan

Ela

-sta

tallastamme

talloistamme

tallastanne

talloistanne

tallastansa / tallastaan

talloistansa / talloistaan

All

-lle

tallallemme

talloillemme

tallallenne

talloillenne

tallallensa / tallalleen

talloillensa / talloillean

Ade

-lla

tallallamme

talloillamme

tallallanne

talloillanne

tallallansa / tallallaan

talloillansa / talloillaan

Abl

-lta

tallaltamme

talloiltamme

tallaltanne

talloiltanne

tallaltansa / tallaltaan

talloiltansa / talloiltaan

Tra

-ksi

tallaksemme

talloiksemme

tallaksenne

talloiksenne

tallaksensa / tallakseen

talloiksensa / talloikseen

Ess

-na

tallanamme

talloinamme

tallananne

talloinanne

tallanansa / tallanaan

talloinansa / talloinaan

Abe

-tta

tallattamme

talloittamme

tallattanne

talloittanne

tallattansa / tallattaan

talloittansa / talloittaan

Com

-ne

-

talloinemme

-

talloinenne

-

talloinensa / talloineen

Singular

Plural

Nom

-

tallamme

tallanne

tallansa

tallamme

tallanne

tallansa

Par

-ta

tallaamme

tallaanne

tallaansa / tallaaan

tallojamme

tallojanne

tallojansa / tallojaan

Gen

-n

tallamme

tallanne

tallansa

tallojemme

tallojenne

tallojensa

Ill

mihin

tallaamme

tallaanne

tallaansa

talloihimme

talloihinne

talloihinsa

Ine

-ssa

tallassamme

tallassanne

tallassansa / tallassaan

talloissamme

talloissanne

talloissansa / talloissaan

Ela

-sta

tallastamme

tallastanne

tallastansa / tallastaan

talloistamme

talloistanne

talloistansa / talloistaan

All

-lle

tallallemme

tallallenne

tallallensa / tallalleen

talloillemme

talloillenne

talloillensa / talloillean

Ade

-lla

tallallamme

tallallanne

tallallansa / tallallaan

talloillamme

talloillanne

talloillansa / talloillaan

Abl

-lta

tallaltamme

tallaltanne

tallaltansa / tallaltaan

talloiltamme

talloiltanne

talloiltansa / talloiltaan

Tra

-ksi

tallaksemme

tallaksenne

tallaksensa / tallakseen

talloiksemme

talloiksenne

talloiksensa / talloikseen

Ess

-na

tallanamme

tallananne

tallanansa / tallanaan

talloinamme

talloinanne

talloinansa / talloinaan

Abe

-tta

tallattamme

tallattanne

tallattansa / tallattaan

talloittamme

talloittanne

talloittansa / talloittaan

Com

-ne

-

-

-

talloinemme

talloinenne

talloinensa / talloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinusta

seinustat

Par

-ta

seinustaa / seinustata

seinustoita / seinustoja

Gen

-n

seinustan

seinustoitten / seinustoiden / seinustojen

Ill

mihin

seinustaan

seinustoihin

Ine

-ssa

seinustassa

seinustoissa

Ela

-sta

seinustasta

seinustoista

All

-lle

seinustalle

seinustoille

Ade

-lla

seinustalla

seinustoilla

Abl

-lta

seinustalta

seinustoilta

Tra

-ksi

seinustaksi

seinustoiksi

Ess

-na

seinustana

seinustoina

Abe

-tta

seinustatta

seinustoitta

Com

-ne

-

seinustoine

Ins

-in

-

seinustoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinusta

seinustat

Par

-ta

seinustaa / seinustata

seinustoita / seinustoja

Gen

-n

seinustan

seinustoitten / seinustoiden / seinustojen

Ill

mihin

seinustaan

seinustoihin

Ine

-ssa

seinustassa

seinustoissa

Ela

-sta

seinustasta

seinustoista

All

-lle

seinustalle

seinustoille

Ade

-lla

seinustalla

seinustoilla

Abl

-lta

seinustalta

seinustoilta

Tra

-ksi

seinustaksi

seinustoiksi

Ess

-na

seinustana

seinustoina

Abe

-tta

seinustatta

seinustoitta

Com

-ne

-

seinustoine

Ins

-in

-

seinustoin

wall seinä, seinämä, muuri, aita, valli, seinusta
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; ParaCrawl Corpus; TedTalks; Europarl; Tatoeba; European Parliament Proceedings Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles2018.v3 Seinusta on peitetty köynnöksillä. The wall side is covered with vines. Vanhan talon seinusta oli rapistunut. The wall side of the old house was crumbling. Huoneen toinen seinusta. The other side of the room. Seinusta oli maalattu vaaleanpunaiseksi. The side was painted pink. Seinusta oli peitetty kauniilla tapetilla. The wall was covered with beautiful wallpaper. Seinusta näytti olevan kostea ja homeinen. The wall appeared to be damp and moldy. Puutarhassa on kapea seinusta kukkapenkille. There is a narrow wall side in the garden leading to the flower bed. Puutarhan perällä kasvaa iso puu, jonka seinusta on täynnä sammalta. At the back of the garden there is a large tree, whose trunk is covered in moss. Tuolla seinustalla. It's on that wall. Mene seinustalle. Stand against the wall. Show more arrow right

Wiktionary

A place next to a wall. Fin:Polkupyörä on aitan seinustalla.Eng:The bicycle is at the wall of the granary. (rare) wall (something that is like a wall) Show more arrow right (place next to wall): seinävieri, seinän vieri(something like a wall): seinämä, seinä Show more arrow right seinä (“wall”) +‎ -usta Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinustani

seinustani

seinustasi

seinustasi

seinustansa

seinustansa

Par

-ta

seinustaani / seinustatani

seinustoitani / seinustojani

seinustaasi / seinustatasi

seinustoitasi / seinustojasi

seinustaansa / seinustatansa / seinustataan

seinustoitansa / seinustoitaan / seinustojansa / seinustojaan

Gen

-n

seinustani

seinustoitteni / seinustoideni / seinustojeni

seinustasi

seinustoittesi / seinustoidesi / seinustojesi

seinustansa

seinustoittensa / seinustoidensa / seinustojensa

Ill

mihin

seinustaani

seinustoihini

seinustaasi

seinustoihisi

seinustaansa

seinustoihinsa

Ine

-ssa

seinustassani

seinustoissani

seinustassasi

seinustoissasi

seinustassansa / seinustassaan

seinustoissansa / seinustoissaan

Ela

-sta

seinustastani

seinustoistani

seinustastasi

seinustoistasi

seinustastansa / seinustastaan

seinustoistansa / seinustoistaan

All

-lle

seinustalleni

seinustoilleni

seinustallesi

seinustoillesi

seinustallensa / seinustalleen

seinustoillensa / seinustoillean

Ade

-lla

seinustallani

seinustoillani

seinustallasi

seinustoillasi

seinustallansa / seinustallaan

seinustoillansa / seinustoillaan

Abl

-lta

seinustaltani

seinustoiltani

seinustaltasi

seinustoiltasi

seinustaltansa / seinustaltaan

seinustoiltansa / seinustoiltaan

Tra

-ksi

seinustakseni

seinustoikseni

seinustaksesi

seinustoiksesi

seinustaksensa / seinustakseen

seinustoiksensa / seinustoikseen

Ess

-na

seinustanani

seinustoinani

seinustanasi

seinustoinasi

seinustanansa / seinustanaan

seinustoinansa / seinustoinaan

Abe

-tta

seinustattani

seinustoittani

seinustattasi

seinustoittasi

seinustattansa / seinustattaan

seinustoittansa / seinustoittaan

Com

-ne

-

seinustoineni

-

seinustoinesi

-

seinustoinensa / seinustoineen

Singular

Plural

Nom

-

seinustani

seinustasi

seinustansa

seinustani

seinustasi

seinustansa

Par

-ta

seinustaani / seinustatani

seinustaasi / seinustatasi

seinustaansa / seinustatansa / seinustataan

seinustoitani / seinustojani

seinustoitasi / seinustojasi

seinustoitansa / seinustoitaan / seinustojansa / seinustojaan

Gen

-n

seinustani

seinustasi

seinustansa

seinustoitteni / seinustoideni / seinustojeni

seinustoittesi / seinustoidesi / seinustojesi

seinustoittensa / seinustoidensa / seinustojensa

Ill

mihin

seinustaani

seinustaasi

seinustaansa

seinustoihini

seinustoihisi

seinustoihinsa

Ine

-ssa

seinustassani

seinustassasi

seinustassansa / seinustassaan

seinustoissani

seinustoissasi

seinustoissansa / seinustoissaan

Ela

-sta

seinustastani

seinustastasi

seinustastansa / seinustastaan

seinustoistani

seinustoistasi

seinustoistansa / seinustoistaan

All

-lle

seinustalleni

seinustallesi

seinustallensa / seinustalleen

seinustoilleni

seinustoillesi

seinustoillensa / seinustoillean

Ade

-lla

seinustallani

seinustallasi

seinustallansa / seinustallaan

seinustoillani

seinustoillasi

seinustoillansa / seinustoillaan

Abl

-lta

seinustaltani

seinustaltasi

seinustaltansa / seinustaltaan

seinustoiltani

seinustoiltasi

seinustoiltansa / seinustoiltaan

Tra

-ksi

seinustakseni

seinustaksesi

seinustaksensa / seinustakseen

seinustoikseni

seinustoiksesi

seinustoiksensa / seinustoikseen

Ess

-na

seinustanani

seinustanasi

seinustanansa / seinustanaan

seinustoinani

seinustoinasi

seinustoinansa / seinustoinaan

Abe

-tta

seinustattani

seinustattasi

seinustattansa / seinustattaan

seinustoittani

seinustoittasi

seinustoittansa / seinustoittaan

Com

-ne

-

-

-

seinustoineni

seinustoinesi

seinustoinensa / seinustoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

seinustamme

seinustamme

seinustanne

seinustanne

seinustansa

seinustansa

Par

-ta

seinustaamme / seinustatamme

seinustoitamme / seinustojamme

seinustaanne / seinustatanne

seinustoitanne / seinustojanne

seinustaansa / seinustatansa / seinustataan

seinustoitansa / seinustoitaan / seinustojansa / seinustojaan

Gen

-n

seinustamme

seinustoittemme / seinustoidemme / seinustojemme

seinustanne

seinustoittenne / seinustoidenne / seinustojenne

seinustansa

seinustoittensa / seinustoidensa / seinustojensa

Ill

mihin

seinustaamme

seinustoihimme

seinustaanne

seinustoihinne

seinustaansa

seinustoihinsa

Ine

-ssa

seinustassamme

seinustoissamme

seinustassanne

seinustoissanne

seinustassansa / seinustassaan

seinustoissansa / seinustoissaan

Ela

-sta

seinustastamme

seinustoistamme

seinustastanne

seinustoistanne

seinustastansa / seinustastaan

seinustoistansa / seinustoistaan

All

-lle

seinustallemme

seinustoillemme

seinustallenne

seinustoillenne

seinustallensa / seinustalleen

seinustoillensa / seinustoillean

Ade

-lla

seinustallamme

seinustoillamme

seinustallanne

seinustoillanne

seinustallansa / seinustallaan

seinustoillansa / seinustoillaan

Abl

-lta

seinustaltamme

seinustoiltamme

seinustaltanne

seinustoiltanne

seinustaltansa / seinustaltaan

seinustoiltansa / seinustoiltaan

Tra

-ksi

seinustaksemme

seinustoiksemme

seinustaksenne

seinustoiksenne

seinustaksensa / seinustakseen

seinustoiksensa / seinustoikseen

Ess

-na

seinustanamme

seinustoinamme

seinustananne

seinustoinanne

seinustanansa / seinustanaan

seinustoinansa / seinustoinaan

Abe

-tta

seinustattamme

seinustoittamme

seinustattanne

seinustoittanne

seinustattansa / seinustattaan

seinustoittansa / seinustoittaan

Com

-ne

-

seinustoinemme

-

seinustoinenne

-

seinustoinensa / seinustoineen

Singular

Plural

Nom

-

seinustamme

seinustanne

seinustansa

seinustamme

seinustanne

seinustansa

Par

-ta

seinustaamme / seinustatamme

seinustaanne / seinustatanne

seinustaansa / seinustatansa / seinustataan

seinustoitamme / seinustojamme

seinustoitanne / seinustojanne

seinustoitansa / seinustoitaan / seinustojansa / seinustojaan

Gen

-n

seinustamme

seinustanne

seinustansa

seinustoittemme / seinustoidemme / seinustojemme

seinustoittenne / seinustoidenne / seinustojenne

seinustoittensa / seinustoidensa / seinustojensa

Ill

mihin

seinustaamme

seinustaanne

seinustaansa

seinustoihimme

seinustoihinne

seinustoihinsa

Ine

-ssa

seinustassamme

seinustassanne

seinustassansa / seinustassaan

seinustoissamme

seinustoissanne

seinustoissansa / seinustoissaan

Ela

-sta

seinustastamme

seinustastanne

seinustastansa / seinustastaan

seinustoistamme

seinustoistanne

seinustoistansa / seinustoistaan

All

-lle

seinustallemme

seinustallenne

seinustallensa / seinustalleen

seinustoillemme

seinustoillenne

seinustoillensa / seinustoillean

Ade

-lla

seinustallamme

seinustallanne

seinustallansa / seinustallaan

seinustoillamme

seinustoillanne

seinustoillansa / seinustoillaan

Abl

-lta

seinustaltamme

seinustaltanne

seinustaltansa / seinustaltaan

seinustoiltamme

seinustoiltanne

seinustoiltansa / seinustoiltaan

Tra

-ksi

seinustaksemme

seinustaksenne

seinustaksensa / seinustakseen

seinustoiksemme

seinustoiksenne

seinustoiksensa / seinustoikseen

Ess

-na

seinustanamme

seinustananne

seinustanansa / seinustanaan

seinustoinamme

seinustoinanne

seinustoinansa / seinustoinaan

Abe

-tta

seinustattamme

seinustattanne

seinustattansa / seinustattaan

seinustoittamme

seinustoittanne

seinustoittansa / seinustoittaan

Com

-ne

-

-

-

seinustoinemme

seinustoinenne

seinustoinensa / seinustoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkoihin

Solve

Ine

-ssa

takassa

Solve

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takoille

Solve

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

Solve

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

takka

takat

Par

-ta

Gen

-n

takan

takkojen

Ill

mihin

takkoihin

Ine

-ssa

takassa

Ela

-sta

takasta

takoista

All

-lle

takoille

Ade

-lla

takalla

takoilla

Abl

-lta

takalta

takoilta

Tra

-ksi

takaksi

Ess

-na

takkana

takkoina

Abe

-tta

takatta

takoitta

Com

-ne

-

takkoine

Ins

-in

-

takoin

Singular

Plural

Nom

-

seinus

seinukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

seinuksen

seinuksien / seinusten

Ill

mihin

seinuksiin

Solve

Ine

-ssa

seinuksessa

Solve

Ela

-sta

seinuksesta

seinuksista

All

-lle

seinuksille

Solve

Ade

-lla

seinuksella

seinuksilla

Abl

-lta

seinukselta

seinuksilta

Tra

-ksi

seinukseksi

Solve

Ess

-na

seinuksena

seinuksina

Abe

-tta

seinuksetta

seinuksitta

Com

-ne

-

seinuksine

Ins

-in

-

seinuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinus

seinukset

Par

-ta

Gen

-n

seinuksen

seinuksien / seinusten

Ill

mihin

seinuksiin

Ine

-ssa

seinuksessa

Ela

-sta

seinuksesta

seinuksista

All

-lle

seinuksille

Ade

-lla

seinuksella

seinuksilla

Abl

-lta

seinukselta

seinuksilta

Tra

-ksi

seinukseksi

Ess

-na

seinuksena

seinuksina

Abe

-tta

seinuksetta

seinuksitta

Com

-ne

-

seinuksine

Ins

-in

-

seinuksin

Singular

Plural

Nom

-

talla

tallat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tallan

tallojen

Ill

mihin

talloihin

Solve

Ine

-ssa

tallassa

Solve

Ela

-sta

tallasta

talloista

All

-lle

talloille

Solve

Ade

-lla

tallalla

talloilla

Abl

-lta

tallalta

talloilta

Tra

-ksi

tallaksi

Solve

Ess

-na

tallana

talloina

Abe

-tta

tallatta

talloitta

Com

-ne

-

talloine

Ins

-in

-

talloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

talla

tallat

Par

-ta

Gen

-n

tallan

tallojen

Ill

mihin

talloihin

Ine

-ssa

tallassa

Ela

-sta

tallasta

talloista

All

-lle

talloille

Ade

-lla

tallalla

talloilla

Abl

-lta

tallalta

talloilta

Tra

-ksi

tallaksi

Ess

-na

tallana

talloina

Abe

-tta

tallatta

talloitta

Com

-ne

-

talloine

Ins

-in

-

talloin

Singular

Plural

Nom

-

seinusta

seinustat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

seinustan

seinustoitten / seinustoiden / seinustojen

Ill

mihin

seinustoihin

Solve

Ine

-ssa

seinustassa

Solve

Ela

-sta

seinustasta

seinustoista

All

-lle

seinustoille

Solve

Ade

-lla

seinustalla

seinustoilla

Abl

-lta

seinustalta

seinustoilta

Tra

-ksi

seinustaksi

Solve

Ess

-na

seinustana

seinustoina

Abe

-tta

seinustatta

seinustoitta

Com

-ne

-

seinustoine

Ins

-in

-

seinustoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

seinusta

seinustat

Par

-ta

Gen

-n

seinustan

seinustoitten / seinustoiden / seinustojen

Ill

mihin

seinustoihin

Ine

-ssa

seinustassa

Ela

-sta

seinustasta

seinustoista

All

-lle

seinustoille

Ade

-lla

seinustalla

seinustoilla

Abl

-lta

seinustalta

seinustoilta

Tra

-ksi

seinustaksi

Ess

-na

seinustana

seinustoina

Abe

-tta

seinustatta

seinustoitta

Com

-ne

-

seinustoine

Ins

-in

-

seinustoin

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

Solve

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takoihin

Solve

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

Solve

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taoille / ta’oille

Solve

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

Solve

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept