logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

sikiökausi, noun

Word analysis
sikiökausi

sikiökausi

sikiökausi

Noun, Singular Nominative

sikiö

Noun, Singular Nominative

+ kausi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sikiökausi

sikiökaudet

Par

-ta

sikiökautta

sikiökausia

Gen

-n

sikiökauden

sikiökautten / sikiökausien

Ill

mihin

sikiökauteen

sikiökausiin

Ine

-ssa

sikiökaudessa

sikiökausissa

Ela

-sta

sikiökaudesta

sikiökausista

All

-lle

sikiökaudelle

sikiökausille

Ade

-lla

sikiökaudella

sikiökausilla

Abl

-lta

sikiökaudelta

sikiökausilta

Tra

-ksi

sikiökaudeksi

sikiökausiksi

Ess

-na

sikiökautena

sikiökausina

Abe

-tta

sikiökaudetta

sikiökausitta

Com

-ne

-

sikiökausine

Ins

-in

-

sikiökausin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sikiökausi

sikiökaudet

Par

-ta

sikiökautta

sikiökausia

Gen

-n

sikiökauden

sikiökautten / sikiökausien

Ill

mihin

sikiökauteen

sikiökausiin

Ine

-ssa

sikiökaudessa

sikiökausissa

Ela

-sta

sikiökaudesta

sikiökausista

All

-lle

sikiökaudelle

sikiökausille

Ade

-lla

sikiökaudella

sikiökausilla

Abl

-lta

sikiökaudelta

sikiökausilta

Tra

-ksi

sikiökaudeksi

sikiökausiksi

Ess

-na

sikiökautena

sikiökausina

Abe

-tta

sikiökaudetta

sikiökausitta

Com

-ne

-

sikiökausine

Ins

-in

-

sikiökausin

fetal season
fetus season
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; tmClass; jw2019; LDS; EMEA0.3 Nyt tiedetään, että poikkeavuusnegatiivisuus näkyy aivoissa jo sikiökaudella. It is now known that mismatch negativity is visible in the brain already at the foetal stage. Laboratoriotutkimuspalvelut ja sikiökauden aikaiset laboratoriotutkimuspalvelut. Laboratory research and antenatal laboratory research. Monesta muusta syövästä poiketen leukemia voi saada alkunsa jo sikiökauden aikana. Unlike many other cancers, leukaemia can start to develop already during the foetal period. Sirppisoluanemian toteamiseksi on otettu käyttöön erittäin herkkä ja hyvin nopea sikiökauden aikainen testi. A highly sensitive and very rapid prenatal test for sickle-cell anemia has been introduced. Raskauden aikana on vältettävä turhaa altistusta säteilylle, koska säteilyaltistus sikiökauden aikana lisää syntyvän lapsen riskiä sairastua syöpään. During pregnancy, unnecessary radiation exposure must be avoided as radiation exposure during the fetal period increases the child's risk of getting cancer. Sikiökaudella ja alle 2ns-vuotiaana saatu herukkaöljylisä vähensi atooppisen ihottuman riskiä noin 30: lla kliinisessä kokeessa, jossa yli 80 koehenk... During gestation and infancy (up to 2 years) taken black currant seed oil supplement decreased the risk of atopic eczema about 30 % in a clinical stud... Sikiökaudella ja alle 2ns-vuotiaana saatu herukkaöljylisä vähensi atooppisen ihottuman riskiä noin 30: lla kliinisessä kokeessa, jossa yli 80 koehenkilöistä kuul... During gestation and infancy (up to 2 years) taken black currant seed oil supplement decreased the risk of atopic eczema about 30 % in a clinical study, where more than 8... Muita lapsiin kohdistuvia väkivallantekoja, joita ilmenee raskauden aikana, ovat sikiökauden vammat, jotka johtuvat äidin riittämättömästä ravinnosta tai huumeidenkäytöstä. Other abuses of children that occur during pregnancy are the fetal impairments that result from the mother's inadequate nutrition or drug use. Tulokset viittaavat siihen, että äidin insuliinihoito lisää regulatoristen Tns-solujen aktivaatiota spesifisesti ja lapselle kehittyy toleranssi insuliinia kohtaan jo sikiökaudella. The results suggest that maternal insulin therapy specifically increases regulatory T cell activation and the development of tolerance to insulin in the fetus. Rotilla ei havaittu hedelmällisyyteen, alkions-sikiökauden kehitykseen eikä jälkeläiseen liittyviä haittavaikutuksia. Rotta ei ole lajina herkkä reteplaasin farmakologisille vaikutuksille. In rats, a species insensitive to the pharmacological effects of reteplase, there were no adverse effects on fertility, embryo- foetal development and offspring. Show more arrow right

Wiktionary

fetal period Show more arrow right sikiö +‎ kausi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sikiökauteni

sikiökauteni

sikiökautesi

sikiökautesi

sikiökautensa

sikiökautensa

Par

-ta

sikiökauttani

sikiökausiani

sikiökauttasi

sikiökausiasi

sikiökauttansa / sikiökauttaan

sikiökausiansa / sikiökausiaan

Gen

-n

sikiökauteni

sikiökautteni / sikiökausieni

sikiökautesi

sikiökauttesi / sikiökausiesi

sikiökautensa

sikiökauttensa / sikiökausiensa

Ill

mihin

sikiökauteeni

sikiökausiini

sikiökauteesi

sikiökausiisi

sikiökauteensa

sikiökausiinsa

Ine

-ssa

sikiökaudessani

sikiökausissani

sikiökaudessasi

sikiökausissasi

sikiökaudessansa / sikiökaudessaan

sikiökausissansa / sikiökausissaan

Ela

-sta

sikiökaudestani

sikiökausistani

sikiökaudestasi

sikiökausistasi

sikiökaudestansa / sikiökaudestaan

sikiökausistansa / sikiökausistaan

All

-lle

sikiökaudelleni

sikiökausilleni

sikiökaudellesi

sikiökausillesi

sikiökaudellensa / sikiökaudelleen

sikiökausillensa / sikiökausillean

Ade

-lla

sikiökaudellani

sikiökausillani

sikiökaudellasi

sikiökausillasi

sikiökaudellansa / sikiökaudellaan

sikiökausillansa / sikiökausillaan

Abl

-lta

sikiökaudeltani

sikiökausiltani

sikiökaudeltasi

sikiökausiltasi

sikiökaudeltansa / sikiökaudeltaan

sikiökausiltansa / sikiökausiltaan

Tra

-ksi

sikiökaudekseni

sikiökausikseni

sikiökaudeksesi

sikiökausiksesi

sikiökaudeksensa / sikiökaudekseen

sikiökausiksensa / sikiökausikseen

Ess

-na

sikiökautenani

sikiökausinani

sikiökautenasi

sikiökausinasi

sikiökautenansa / sikiökautenaan

sikiökausinansa / sikiökausinaan

Abe

-tta

sikiökaudettani

sikiökausittani

sikiökaudettasi

sikiökausittasi

sikiökaudettansa / sikiökaudettaan

sikiökausittansa / sikiökausittaan

Com

-ne

-

sikiökausineni

-

sikiökausinesi

-

sikiökausinensa / sikiökausineen

Singular

Plural

Nom

-

sikiökauteni

sikiökautesi

sikiökautensa

sikiökauteni

sikiökautesi

sikiökautensa

Par

-ta

sikiökauttani

sikiökauttasi

sikiökauttansa / sikiökauttaan

sikiökausiani

sikiökausiasi

sikiökausiansa / sikiökausiaan

Gen

-n

sikiökauteni

sikiökautesi

sikiökautensa

sikiökautteni / sikiökausieni

sikiökauttesi / sikiökausiesi

sikiökauttensa / sikiökausiensa

Ill

mihin

sikiökauteeni

sikiökauteesi

sikiökauteensa

sikiökausiini

sikiökausiisi

sikiökausiinsa

Ine

-ssa

sikiökaudessani

sikiökaudessasi

sikiökaudessansa / sikiökaudessaan

sikiökausissani

sikiökausissasi

sikiökausissansa / sikiökausissaan

Ela

-sta

sikiökaudestani

sikiökaudestasi

sikiökaudestansa / sikiökaudestaan

sikiökausistani

sikiökausistasi

sikiökausistansa / sikiökausistaan

All

-lle

sikiökaudelleni

sikiökaudellesi

sikiökaudellensa / sikiökaudelleen

sikiökausilleni

sikiökausillesi

sikiökausillensa / sikiökausillean

Ade

-lla

sikiökaudellani

sikiökaudellasi

sikiökaudellansa / sikiökaudellaan

sikiökausillani

sikiökausillasi

sikiökausillansa / sikiökausillaan

Abl

-lta

sikiökaudeltani

sikiökaudeltasi

sikiökaudeltansa / sikiökaudeltaan

sikiökausiltani

sikiökausiltasi

sikiökausiltansa / sikiökausiltaan

Tra

-ksi

sikiökaudekseni

sikiökaudeksesi

sikiökaudeksensa / sikiökaudekseen

sikiökausikseni

sikiökausiksesi

sikiökausiksensa / sikiökausikseen

Ess

-na

sikiökautenani

sikiökautenasi

sikiökautenansa / sikiökautenaan

sikiökausinani

sikiökausinasi

sikiökausinansa / sikiökausinaan

Abe

-tta

sikiökaudettani

sikiökaudettasi

sikiökaudettansa / sikiökaudettaan

sikiökausittani

sikiökausittasi

sikiökausittansa / sikiökausittaan

Com

-ne

-

-

-

sikiökausineni

sikiökausinesi

sikiökausinensa / sikiökausineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sikiökautemme

sikiökautemme

sikiökautenne

sikiökautenne

sikiökautensa

sikiökautensa

Par

-ta

sikiökauttamme

sikiökausiamme

sikiökauttanne

sikiökausianne

sikiökauttansa / sikiökauttaan

sikiökausiansa / sikiökausiaan

Gen

-n

sikiökautemme

sikiökauttemme / sikiökausiemme

sikiökautenne

sikiökauttenne / sikiökausienne

sikiökautensa

sikiökauttensa / sikiökausiensa

Ill

mihin

sikiökauteemme

sikiökausiimme

sikiökauteenne

sikiökausiinne

sikiökauteensa

sikiökausiinsa

Ine

-ssa

sikiökaudessamme

sikiökausissamme

sikiökaudessanne

sikiökausissanne

sikiökaudessansa / sikiökaudessaan

sikiökausissansa / sikiökausissaan

Ela

-sta

sikiökaudestamme

sikiökausistamme

sikiökaudestanne

sikiökausistanne

sikiökaudestansa / sikiökaudestaan

sikiökausistansa / sikiökausistaan

All

-lle

sikiökaudellemme

sikiökausillemme

sikiökaudellenne

sikiökausillenne

sikiökaudellensa / sikiökaudelleen

sikiökausillensa / sikiökausillean

Ade

-lla

sikiökaudellamme

sikiökausillamme

sikiökaudellanne

sikiökausillanne

sikiökaudellansa / sikiökaudellaan

sikiökausillansa / sikiökausillaan

Abl

-lta

sikiökaudeltamme

sikiökausiltamme

sikiökaudeltanne

sikiökausiltanne

sikiökaudeltansa / sikiökaudeltaan

sikiökausiltansa / sikiökausiltaan

Tra

-ksi

sikiökaudeksemme

sikiökausiksemme

sikiökaudeksenne

sikiökausiksenne

sikiökaudeksensa / sikiökaudekseen

sikiökausiksensa / sikiökausikseen

Ess

-na

sikiökautenamme

sikiökausinamme

sikiökautenanne

sikiökausinanne

sikiökautenansa / sikiökautenaan

sikiökausinansa / sikiökausinaan

Abe

-tta

sikiökaudettamme

sikiökausittamme

sikiökaudettanne

sikiökausittanne

sikiökaudettansa / sikiökaudettaan

sikiökausittansa / sikiökausittaan

Com

-ne

-

sikiökausinemme

-

sikiökausinenne

-

sikiökausinensa / sikiökausineen

Singular

Plural

Nom

-

sikiökautemme

sikiökautenne

sikiökautensa

sikiökautemme

sikiökautenne

sikiökautensa

Par

-ta

sikiökauttamme

sikiökauttanne

sikiökauttansa / sikiökauttaan

sikiökausiamme

sikiökausianne

sikiökausiansa / sikiökausiaan

Gen

-n

sikiökautemme

sikiökautenne

sikiökautensa

sikiökauttemme / sikiökausiemme

sikiökauttenne / sikiökausienne

sikiökauttensa / sikiökausiensa

Ill

mihin

sikiökauteemme

sikiökauteenne

sikiökauteensa

sikiökausiimme

sikiökausiinne

sikiökausiinsa

Ine

-ssa

sikiökaudessamme

sikiökaudessanne

sikiökaudessansa / sikiökaudessaan

sikiökausissamme

sikiökausissanne

sikiökausissansa / sikiökausissaan

Ela

-sta

sikiökaudestamme

sikiökaudestanne

sikiökaudestansa / sikiökaudestaan

sikiökausistamme

sikiökausistanne

sikiökausistansa / sikiökausistaan

All

-lle

sikiökaudellemme

sikiökaudellenne

sikiökaudellensa / sikiökaudelleen

sikiökausillemme

sikiökausillenne

sikiökausillensa / sikiökausillean

Ade

-lla

sikiökaudellamme

sikiökaudellanne

sikiökaudellansa / sikiökaudellaan

sikiökausillamme

sikiökausillanne

sikiökausillansa / sikiökausillaan

Abl

-lta

sikiökaudeltamme

sikiökaudeltanne

sikiökaudeltansa / sikiökaudeltaan

sikiökausiltamme

sikiökausiltanne

sikiökausiltansa / sikiökausiltaan

Tra

-ksi

sikiökaudeksemme

sikiökaudeksenne

sikiökaudeksensa / sikiökaudekseen

sikiökausiksemme

sikiökausiksenne

sikiökausiksensa / sikiökausikseen

Ess

-na

sikiökautenamme

sikiökautenanne

sikiökautenansa / sikiökautenaan

sikiökausinamme

sikiökausinanne

sikiökausinansa / sikiökausinaan

Abe

-tta

sikiökaudettamme

sikiökaudettanne

sikiökaudettansa / sikiökaudettaan

sikiökausittamme

sikiökausittanne

sikiökausittansa / sikiökausittaan

Com

-ne

-

-

-

sikiökausinemme

sikiökausinenne

sikiökausinensa / sikiökausineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sikiö

sikiöt

Par

-ta

sikiötä

sikiöitä

Gen

-n

sikiön

sikiöitten / sikiöiden

Ill

mihin

sikiöön

sikiöihin

Ine

-ssa

sikiössä

sikiöissä

Ela

-sta

sikiöstä

sikiöistä

All

-lle

sikiölle

sikiöille

Ade

-lla

sikiöllä

sikiöillä

Abl

-lta

sikiöltä

sikiöiltä

Tra

-ksi

sikiöksi

sikiöiksi

Ess

-na

sikiönä

sikiöinä

Abe

-tta

sikiöttä

sikiöittä

Com

-ne

-

sikiöine

Ins

-in

-

sikiöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sikiö

sikiöt

Par

-ta

sikiötä

sikiöitä

Gen

-n

sikiön

sikiöitten / sikiöiden

Ill

mihin

sikiöön

sikiöihin

Ine

-ssa

sikiössä

sikiöissä

Ela

-sta

sikiöstä

sikiöistä

All

-lle

sikiölle

sikiöille

Ade

-lla

sikiöllä

sikiöillä

Abl

-lta

sikiöltä

sikiöiltä

Tra

-ksi

sikiöksi

sikiöiksi

Ess

-na

sikiönä

sikiöinä

Abe

-tta

sikiöttä

sikiöittä

Com

-ne

-

sikiöine

Ins

-in

-

sikiöin

fetus sikiö
embryo alkio, sikiö, alku, itu, tuleva
fetal
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; EurLex-2 Sikiö reagoi äidin ääneen jo kohdussa. The fetus reacts to the mother's voice already in the womb. Sikiö kuulee äidin äänen jo äidin kohdussa. The fetus can hear the mother's voice already in the womb. Syödä nyt sikiöitä! I mean, a fetus. Ajattelen sikiötä. I'm thinking about the baby. Sikiö oli terve ja kehittyi normaalisti äidin kohdussa. The fetus was healthy and developing normally in the mother's womb. Sikiö ei tunne kipua ennen kuin aivot ovat kehittyneet riittävästi. The fetus does not feel pain until the brain has developed sufficiently. Jopa sikiöt valehtelevat. Even fetuses lie. Ei sikiötä, ei sikiökalvoja. No fetus, no sack, nothing. alkion ja sikiön kehitys. Embryo- fetal development. R61 (vaarallista sikiöille). R61 (may cause harm to the unborn child ),. Show more arrow right

Wiktionary

fetus/foetus (dialectal) young child Show more arrow right sikiökalvo Show more arrow right siitä (“to be conceived, to procreate”) +‎ -iö Show more arrow right

Wikipedia

Fetus A fetus or foetus (/ˈfiːtəs/; plural fetuses, feti, foetuses, or foeti) is the unborn offspring of an animal that develops from an embryo. Following embryonic development the fetal stage of development takes place. In human prenatal development, fetal development begins from the ninth week after fertilisation (or eleventh week gestational age) and continues until birth. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sikiöni

sikiöni

sikiösi

sikiösi

sikiönsä

sikiönsä

Par

-ta

sikiötäni

sikiöitäni

sikiötäsi

sikiöitäsi

sikiötänsä / sikiötään

sikiöitänsä / sikiöitään

Gen

-n

sikiöni

sikiöitteni / sikiöideni

sikiösi

sikiöittesi / sikiöidesi

sikiönsä

sikiöittensä / sikiöidensä

Ill

mihin

sikiööni

sikiöihini

sikiöösi

sikiöihisi

sikiöönsä

sikiöihinsä

Ine

-ssa

sikiössäni

sikiöissäni

sikiössäsi

sikiöissäsi

sikiössänsä / sikiössään

sikiöissänsä / sikiöissään

Ela

-sta

sikiöstäni

sikiöistäni

sikiöstäsi

sikiöistäsi

sikiöstänsä / sikiöstään

sikiöistänsä / sikiöistään

All

-lle

sikiölleni

sikiöilleni

sikiöllesi

sikiöillesi

sikiöllensä / sikiölleen

sikiöillensä / sikiöilleän

Ade

-lla

sikiölläni

sikiöilläni

sikiölläsi

sikiöilläsi

sikiöllänsä / sikiöllään

sikiöillänsä / sikiöillään

Abl

-lta

sikiöltäni

sikiöiltäni

sikiöltäsi

sikiöiltäsi

sikiöltänsä / sikiöltään

sikiöiltänsä / sikiöiltään

Tra

-ksi

sikiökseni

sikiöikseni

sikiöksesi

sikiöiksesi

sikiöksensä / sikiökseen

sikiöiksensä / sikiöikseen

Ess

-na

sikiönäni

sikiöinäni

sikiönäsi

sikiöinäsi

sikiönänsä / sikiönään

sikiöinänsä / sikiöinään

Abe

-tta

sikiöttäni

sikiöittäni

sikiöttäsi

sikiöittäsi

sikiöttänsä / sikiöttään

sikiöittänsä / sikiöittään

Com

-ne

-

sikiöineni

-

sikiöinesi

-

sikiöinensä / sikiöineen

Singular

Plural

Nom

-

sikiöni

sikiösi

sikiönsä

sikiöni

sikiösi

sikiönsä

Par

-ta

sikiötäni

sikiötäsi

sikiötänsä / sikiötään

sikiöitäni

sikiöitäsi

sikiöitänsä / sikiöitään

Gen

-n

sikiöni

sikiösi

sikiönsä

sikiöitteni / sikiöideni

sikiöittesi / sikiöidesi

sikiöittensä / sikiöidensä

Ill

mihin

sikiööni

sikiöösi

sikiöönsä

sikiöihini

sikiöihisi

sikiöihinsä

Ine

-ssa

sikiössäni

sikiössäsi

sikiössänsä / sikiössään

sikiöissäni

sikiöissäsi

sikiöissänsä / sikiöissään

Ela

-sta

sikiöstäni

sikiöstäsi

sikiöstänsä / sikiöstään

sikiöistäni

sikiöistäsi

sikiöistänsä / sikiöistään

All

-lle

sikiölleni

sikiöllesi

sikiöllensä / sikiölleen

sikiöilleni

sikiöillesi

sikiöillensä / sikiöilleän

Ade

-lla

sikiölläni

sikiölläsi

sikiöllänsä / sikiöllään

sikiöilläni

sikiöilläsi

sikiöillänsä / sikiöillään

Abl

-lta

sikiöltäni

sikiöltäsi

sikiöltänsä / sikiöltään

sikiöiltäni

sikiöiltäsi

sikiöiltänsä / sikiöiltään

Tra

-ksi

sikiökseni

sikiöksesi

sikiöksensä / sikiökseen

sikiöikseni

sikiöiksesi

sikiöiksensä / sikiöikseen

Ess

-na

sikiönäni

sikiönäsi

sikiönänsä / sikiönään

sikiöinäni

sikiöinäsi

sikiöinänsä / sikiöinään

Abe

-tta

sikiöttäni

sikiöttäsi

sikiöttänsä / sikiöttään

sikiöittäni

sikiöittäsi

sikiöittänsä / sikiöittään

Com

-ne

-

-

-

sikiöineni

sikiöinesi

sikiöinensä / sikiöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sikiömme

sikiömme

sikiönne

sikiönne

sikiönsä

sikiönsä

Par

-ta

sikiötämme

sikiöitämme

sikiötänne

sikiöitänne

sikiötänsä / sikiötään

sikiöitänsä / sikiöitään

Gen

-n

sikiömme

sikiöittemme / sikiöidemme

sikiönne

sikiöittenne / sikiöidenne

sikiönsä

sikiöittensä / sikiöidensä

Ill

mihin

sikiöömme

sikiöihimme

sikiöönne

sikiöihinne

sikiöönsä

sikiöihinsä

Ine

-ssa

sikiössämme

sikiöissämme

sikiössänne

sikiöissänne

sikiössänsä / sikiössään

sikiöissänsä / sikiöissään

Ela

-sta

sikiöstämme

sikiöistämme

sikiöstänne

sikiöistänne

sikiöstänsä / sikiöstään

sikiöistänsä / sikiöistään

All

-lle

sikiöllemme

sikiöillemme

sikiöllenne

sikiöillenne

sikiöllensä / sikiölleen

sikiöillensä / sikiöilleän

Ade

-lla

sikiöllämme

sikiöillämme

sikiöllänne

sikiöillänne

sikiöllänsä / sikiöllään

sikiöillänsä / sikiöillään

Abl

-lta

sikiöltämme

sikiöiltämme

sikiöltänne

sikiöiltänne

sikiöltänsä / sikiöltään

sikiöiltänsä / sikiöiltään

Tra

-ksi

sikiöksemme

sikiöiksemme

sikiöksenne

sikiöiksenne

sikiöksensä / sikiökseen

sikiöiksensä / sikiöikseen

Ess

-na

sikiönämme

sikiöinämme

sikiönänne

sikiöinänne

sikiönänsä / sikiönään

sikiöinänsä / sikiöinään

Abe

-tta

sikiöttämme

sikiöittämme

sikiöttänne

sikiöittänne

sikiöttänsä / sikiöttään

sikiöittänsä / sikiöittään

Com

-ne

-

sikiöinemme

-

sikiöinenne

-

sikiöinensä / sikiöineen

Singular

Plural

Nom

-

sikiömme

sikiönne

sikiönsä

sikiömme

sikiönne

sikiönsä

Par

-ta

sikiötämme

sikiötänne

sikiötänsä / sikiötään

sikiöitämme

sikiöitänne

sikiöitänsä / sikiöitään

Gen

-n

sikiömme

sikiönne

sikiönsä

sikiöittemme / sikiöidemme

sikiöittenne / sikiöidenne

sikiöittensä / sikiöidensä

Ill

mihin

sikiöömme

sikiöönne

sikiöönsä

sikiöihimme

sikiöihinne

sikiöihinsä

Ine

-ssa

sikiössämme

sikiössänne

sikiössänsä / sikiössään

sikiöissämme

sikiöissänne

sikiöissänsä / sikiöissään

Ela

-sta

sikiöstämme

sikiöstänne

sikiöstänsä / sikiöstään

sikiöistämme

sikiöistänne

sikiöistänsä / sikiöistään

All

-lle

sikiöllemme

sikiöllenne

sikiöllensä / sikiölleen

sikiöillemme

sikiöillenne

sikiöillensä / sikiöilleän

Ade

-lla

sikiöllämme

sikiöllänne

sikiöllänsä / sikiöllään

sikiöillämme

sikiöillänne

sikiöillänsä / sikiöillään

Abl

-lta

sikiöltämme

sikiöltänne

sikiöltänsä / sikiöltään

sikiöiltämme

sikiöiltänne

sikiöiltänsä / sikiöiltään

Tra

-ksi

sikiöksemme

sikiöksenne

sikiöksensä / sikiökseen

sikiöiksemme

sikiöiksenne

sikiöiksensä / sikiöikseen

Ess

-na

sikiönämme

sikiönänne

sikiönänsä / sikiönään

sikiöinämme

sikiöinänne

sikiöinänsä / sikiöinään

Abe

-tta

sikiöttämme

sikiöttänne

sikiöttänsä / sikiöttään

sikiöittämme

sikiöittänne

sikiöittänsä / sikiöittään

Com

-ne

-

-

-

sikiöinemme

sikiöinenne

sikiöinensä / sikiöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kausi

kaudet

Par

-ta

kautta

kausia

Gen

-n

kauden

kautten / kausien

Ill

mihin

kauteen

kausiin

Ine

-ssa

kaudessa

kausissa

Ela

-sta

kaudesta

kausista

All

-lle

kaudelle

kausille

Ade

-lla

kaudella

kausilla

Abl

-lta

kaudelta

kausilta

Tra

-ksi

kaudeksi

kausiksi

Ess

-na

kautena

kausina

Abe

-tta

kaudetta

kausitta

Com

-ne

-

kausine

Ins

-in

-

kausin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kausi

kaudet

Par

-ta

kautta

kausia

Gen

-n

kauden

kautten / kausien

Ill

mihin

kauteen

kausiin

Ine

-ssa

kaudessa

kausissa

Ela

-sta

kaudesta

kausista

All

-lle

kaudelle

kausille

Ade

-lla

kaudella

kausilla

Abl

-lta

kaudelta

kausilta

Tra

-ksi

kaudeksi

kausiksi

Ess

-na

kautena

kausina

Abe

-tta

kaudetta

kausitta

Com

-ne

-

kausine

Ins

-in

-

kausin

season kausi, sesonki, vuodenaika, kausikortti, kausilippu
term termi, sana, ilmaus, aika, kausi, määräaika
period aika, ajanjakso, jakso, kausi, piste, vaihe
phase vaihe, jakso, kausi, aste
session istunto, kokous, täysistunto, jakso, istuntokausi, kausi
spell loitsu, taika, rupeama, taikasanat, lumous, kausi
bout ottelu, kierros, kohtaus, kausi
streak viiru, juova, raita, piirre, sarja, kausi
binge ryyppykausi, kausi
seasonal
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 16417; Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles Kausi päättyy pian. The season will end soon. Kausinaan sataa lunta. During seasons, it snows. Hän hiihtää kausinaan. He skis seasonally. Onko spastinen kausi... Seasonal Pem ( mumbles )... Kausinasi on kevät. Spring is in season. Minulla on hankala kausi. I' m going through bad times. Kausi päättyy marraskuussa. The season ends in November. Kausi vaihtelee eri maissa. The season varies in different countries. Kausi vaihtuu, ja kevät alkaa. The season changes, and spring begins. Talvi kausi on kylmin Suomessa. Winter season is the coldest in Finland. Show more arrow right

Wiktionary

period, age, epoch, season term Fin:Hänet valittiin yksimielisesti toiselle kaudelle.Eng:He was unanimously elected for the second term. (geology) period (subdivision of an era) (as modifier) seasonal Fin:kausityöttömyysEng:seasonal unemployment Show more arrow right (period): jakso(term): toimikausi Show more arrow right Adjectives kausittainen Adverbs kautta Show more arrow right aikakausialkukausiancyluskausiatomikausiavovesikausidepressiokausidevonikausiediacarakausielinkausieoseenikausiesityskausihakkuukausihallikausihallituskausiharjoituskausihellekausihiihtokausihiilikausihirvestyskausiholoseenikausihuippukausihuvikausiikäkausiilmastokausiiltakausiistuntokausijuomakausijurakausijälleenrakennuskausijääkausikalastuskausikambrikausikasvukausikausialennuskausialennusmyyntikausiapulainenkausi-influenssakausijulkaisukausijuoppokausijuoppouskausikorttikausilippukausiluonteinenkausimyyjäkausiolutkausityökausityöttömyyskausivaihtelukehityskausikeisarikausikesäkausikevätkausikiirekausikilpailukausikirjanpitokausikivihiilikausikivikausikriisikausikukoistuskausikultakausikuukausikvartäärikausikymmenvuotiskausikyselykausilaidunkausilamakausilaskukausilepokausiliitukausilitorinakausiloistokausilomakausiloppukausilukukausiluomiskausilypsykausilämmityskausimaailmankausimaksukausimarkkinakausimasennuskausimatkailukausimetsästyskausiministerikausimioseenikausimuokkauskausimurroskausimyyntikausinousukausinuoruuskausinäytäntökausioligoseenikausioppositiokausiordoviikkikausiordovikikausipakkaskausipaleoseenikausipalkanmaksukausipelikausipermikausipleistoseenikausiplioseenikausiprekambrikausipresidenttikausipronssikausipuheenjohtajuuskausipuolivuotiskausipurjehduskausipyyntikausipäiväkausipääministerikausirapukausirautakausiravustuskausirehtorikausirenessanssikausisadekausisarjakausisatokausisiirtymäkausisikiökausisiluurikausisisäruokintakausisopimuskausisortokausisyyskausitalvikausiteatterikausitenttikausitertiäärikausitilauskausitilikausitoimikausitoimintakausitriaskausitulvakausituntikausituotantokausituristikausityylikausityökausityöttömyyskausiuhmakausiuintikausiulkoruokintakausivaalikausivakuutuskausivaltakausivarainhoitokausivarhaiskausivendikausiveneilykausiviikkokausiviisivuotiskausiviljelykausivirkakausivuorokausivuosikausivälikausiylimenokausiyökausi Show more arrow right From Proto-Finnic kauci, from Proto-Finno-Permic kawte (“road? way? passage (of a journey)?”). Related to Proto-Samic kuovtë (“central?”) (Northern Sami guovda). The word may have originally referred to a section of a riverbed, in which case it could be a Pre-Germanic borrowing, from Proto-Indo-European ǵʰewd-. The modern meaning is a re-extraction from compounds such as kuukausi and vuorokausi. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kauteni

kauteni

kautesi

kautesi

kautensa

kautensa

Par

-ta

kauttani

kausiani

kauttasi

kausiasi

kauttansa / kauttaan

kausiansa / kausiaan

Gen

-n

kauteni

kautteni / kausieni

kautesi

kauttesi / kausiesi

kautensa

kauttensa / kausiensa

Ill

mihin

kauteeni

kausiini

kauteesi

kausiisi

kauteensa

kausiinsa

Ine

-ssa

kaudessani

kausissani

kaudessasi

kausissasi

kaudessansa / kaudessaan

kausissansa / kausissaan

Ela

-sta

kaudestani

kausistani

kaudestasi

kausistasi

kaudestansa / kaudestaan

kausistansa / kausistaan

All

-lle

kaudelleni

kausilleni

kaudellesi

kausillesi

kaudellensa / kaudelleen

kausillensa / kausillean

Ade

-lla

kaudellani

kausillani

kaudellasi

kausillasi

kaudellansa / kaudellaan

kausillansa / kausillaan

Abl

-lta

kaudeltani

kausiltani

kaudeltasi

kausiltasi

kaudeltansa / kaudeltaan

kausiltansa / kausiltaan

Tra

-ksi

kaudekseni

kausikseni

kaudeksesi

kausiksesi

kaudeksensa / kaudekseen

kausiksensa / kausikseen

Ess

-na

kautenani

kausinani

kautenasi

kausinasi

kautenansa / kautenaan

kausinansa / kausinaan

Abe

-tta

kaudettani

kausittani

kaudettasi

kausittasi

kaudettansa / kaudettaan

kausittansa / kausittaan

Com

-ne

-

kausineni

-

kausinesi

-

kausinensa / kausineen

Singular

Plural

Nom

-

kauteni

kautesi

kautensa

kauteni

kautesi

kautensa

Par

-ta

kauttani

kauttasi

kauttansa / kauttaan

kausiani

kausiasi

kausiansa / kausiaan

Gen

-n

kauteni

kautesi

kautensa

kautteni / kausieni

kauttesi / kausiesi

kauttensa / kausiensa

Ill

mihin

kauteeni

kauteesi

kauteensa

kausiini

kausiisi

kausiinsa

Ine

-ssa

kaudessani

kaudessasi

kaudessansa / kaudessaan

kausissani

kausissasi

kausissansa / kausissaan

Ela

-sta

kaudestani

kaudestasi

kaudestansa / kaudestaan

kausistani

kausistasi

kausistansa / kausistaan

All

-lle

kaudelleni

kaudellesi

kaudellensa / kaudelleen

kausilleni

kausillesi

kausillensa / kausillean

Ade

-lla

kaudellani

kaudellasi

kaudellansa / kaudellaan

kausillani

kausillasi

kausillansa / kausillaan

Abl

-lta

kaudeltani

kaudeltasi

kaudeltansa / kaudeltaan

kausiltani

kausiltasi

kausiltansa / kausiltaan

Tra

-ksi

kaudekseni

kaudeksesi

kaudeksensa / kaudekseen

kausikseni

kausiksesi

kausiksensa / kausikseen

Ess

-na

kautenani

kautenasi

kautenansa / kautenaan

kausinani

kausinasi

kausinansa / kausinaan

Abe

-tta

kaudettani

kaudettasi

kaudettansa / kaudettaan

kausittani

kausittasi

kausittansa / kausittaan

Com

-ne

-

-

-

kausineni

kausinesi

kausinensa / kausineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kautemme

kautemme

kautenne

kautenne

kautensa

kautensa

Par

-ta

kauttamme

kausiamme

kauttanne

kausianne

kauttansa / kauttaan

kausiansa / kausiaan

Gen

-n

kautemme

kauttemme / kausiemme

kautenne

kauttenne / kausienne

kautensa

kauttensa / kausiensa

Ill

mihin

kauteemme

kausiimme

kauteenne

kausiinne

kauteensa

kausiinsa

Ine

-ssa

kaudessamme

kausissamme

kaudessanne

kausissanne

kaudessansa / kaudessaan

kausissansa / kausissaan

Ela

-sta

kaudestamme

kausistamme

kaudestanne

kausistanne

kaudestansa / kaudestaan

kausistansa / kausistaan

All

-lle

kaudellemme

kausillemme

kaudellenne

kausillenne

kaudellensa / kaudelleen

kausillensa / kausillean

Ade

-lla

kaudellamme

kausillamme

kaudellanne

kausillanne

kaudellansa / kaudellaan

kausillansa / kausillaan

Abl

-lta

kaudeltamme

kausiltamme

kaudeltanne

kausiltanne

kaudeltansa / kaudeltaan

kausiltansa / kausiltaan

Tra

-ksi

kaudeksemme

kausiksemme

kaudeksenne

kausiksenne

kaudeksensa / kaudekseen

kausiksensa / kausikseen

Ess

-na

kautenamme

kausinamme

kautenanne

kausinanne

kautenansa / kautenaan

kausinansa / kausinaan

Abe

-tta

kaudettamme

kausittamme

kaudettanne

kausittanne

kaudettansa / kaudettaan

kausittansa / kausittaan

Com

-ne

-

kausinemme

-

kausinenne

-

kausinensa / kausineen

Singular

Plural

Nom

-

kautemme

kautenne

kautensa

kautemme

kautenne

kautensa

Par

-ta

kauttamme

kauttanne

kauttansa / kauttaan

kausiamme

kausianne

kausiansa / kausiaan

Gen

-n

kautemme

kautenne

kautensa

kauttemme / kausiemme

kauttenne / kausienne

kauttensa / kausiensa

Ill

mihin

kauteemme

kauteenne

kauteensa

kausiimme

kausiinne

kausiinsa

Ine

-ssa

kaudessamme

kaudessanne

kaudessansa / kaudessaan

kausissamme

kausissanne

kausissansa / kausissaan

Ela

-sta

kaudestamme

kaudestanne

kaudestansa / kaudestaan

kausistamme

kausistanne

kausistansa / kausistaan

All

-lle

kaudellemme

kaudellenne

kaudellensa / kaudelleen

kausillemme

kausillenne

kausillensa / kausillean

Ade

-lla

kaudellamme

kaudellanne

kaudellansa / kaudellaan

kausillamme

kausillanne

kausillansa / kausillaan

Abl

-lta

kaudeltamme

kaudeltanne

kaudeltansa / kaudeltaan

kausiltamme

kausiltanne

kausiltansa / kausiltaan

Tra

-ksi

kaudeksemme

kaudeksenne

kaudeksensa / kaudekseen

kausiksemme

kausiksenne

kausiksensa / kausikseen

Ess

-na

kautenamme

kautenanne

kautenansa / kautenaan

kausinamme

kausinanne

kausinansa / kausinaan

Abe

-tta

kaudettamme

kaudettanne

kaudettansa / kaudettaan

kausittamme

kausittanne

kausittansa / kausittaan

Com

-ne

-

-

-

kausinemme

kausinenne

kausinensa / kausineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept