spastinen |
Adjective, Singular Nominative |
| spastic | spastinen, nuija, törttö |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
spastiset |
|
Par |
-ta |
spastista |
spastisia |
Gen |
-n |
spastisen |
spastisien / spastisten |
Ill |
mihin |
spastiseen |
spastisiin |
Ine |
-ssa |
spastisessa |
spastisissa |
Ela |
-sta |
spastisesta |
spastisista |
All |
-lle |
spastiselle |
spastisille |
Ade |
-lla |
spastisella |
spastisilla |
Abl |
-lta |
spastiselta |
spastisilta |
Tra |
-ksi |
spastiseksi |
spastisiksi |
Ess |
-na |
spastisena / spastisna |
spastisina |
Abe |
-tta |
spastisetta |
spastisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
spastisin |
Singular
Plural
Nom
-
spastiset
Par
-ta
spastista
spastisia
Gen
-n
spastisen
spastisien / spastisten
Ill
mihin
spastiseen
spastisiin
Ine
-ssa
spastisessa
spastisissa
Ela
-sta
spastisesta
spastisista
All
-lle
spastiselle
spastisille
Ade
-lla
spastisella
spastisilla
Abl
-lta
spastiselta
spastisilta
Tra
-ksi
spastiseksi
spastisiksi
Ess
-na
spastisena / spastisna
spastisina
Abe
-tta
spastisetta
spastisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
spastisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
spastisempi |
spastisemmat |
Par |
-ta |
spastisempaa |
spastisempia |
Gen |
-n |
spastisemman |
spastisempien |
Ill |
mihin |
spastisempiin |
spastisempiin |
Ine |
-ssa |
spastisemmassa |
spastisemmissa |
Ela |
-sta |
spastisemmasta |
spastisemmista |
All |
-lle |
spastisemmalle |
spastisemmille |
Ade |
-lla |
spastisemmalla |
spastisemmilla |
Abl |
-lta |
spastisemmalta |
spastisemmilta |
Tra |
-ksi |
spastisemmaksi |
spastisemmiksi |
Ess |
-na |
spastisempana |
spastisempina |
Abe |
-tta |
spastisemmatta |
spastisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
spastisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
spastisempi
spastisemmat
Par
-ta
spastisempaa
spastisempia
Gen
-n
spastisemman
spastisempien
Ill
mihin
spastisempiin
spastisempiin
Ine
-ssa
spastisemmassa
spastisemmissa
Ela
-sta
spastisemmasta
spastisemmista
All
-lle
spastisemmalle
spastisemmille
Ade
-lla
spastisemmalla
spastisemmilla
Abl
-lta
spastisemmalta
spastisemmilta
Tra
-ksi
spastisemmaksi
spastisemmiksi
Ess
-na
spastisempana
spastisempina
Abe
-tta
spastisemmatta
spastisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
spastisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
spastisin |
spastisimmat |
Par |
-ta |
spastisinta |
spastisimpia |
Gen |
-n |
spastisimman |
spastisinten / spastisimpien |
Ill |
mihin |
spastisimpaan |
spastisimpiin |
Ine |
-ssa |
spastisimmassa |
spastisimmissa |
Ela |
-sta |
spastisimmasta |
spastisimmista |
All |
-lle |
spastisimmalle |
spastisimmille |
Ade |
-lla |
spastisimmalla |
spastisimmilla |
Abl |
-lta |
spastisimmalta |
spastisimmilta |
Tra |
-ksi |
spastisimmaksi |
spastisimmiksi |
Ess |
-na |
spastisimpana |
spastisimpina |
Abe |
-tta |
spastisimmatta |
spastisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
spastisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
spastisin
spastisimmat
Par
-ta
spastisinta
spastisimpia
Gen
-n
spastisimman
spastisinten / spastisimpien
Ill
mihin
spastisimpaan
spastisimpiin
Ine
-ssa
spastisimmassa
spastisimmissa
Ela
-sta
spastisimmasta
spastisimmista
All
-lle
spastisimmalle
spastisimmille
Ade
-lla
spastisimmalla
spastisimmilla
Abl
-lta
spastisimmalta
spastisimmilta
Tra
-ksi
spastisimmaksi
spastisimmiksi
Ess
-na
spastisimpana
spastisimpina
Abe
-tta
spastisimmatta
spastisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
spastisimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net