logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

persoonallisuustesti, noun

Word analysis
persoonallisuustestiin

persoonallisuustestiin

persoonallisuustesti

Noun, Singular Illative

persoonallisuus

Noun, Singular Nominative

+ tes

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

persoonallisuus

Noun, Singular Nominative

+ tes

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

persoonallisuus

Noun, Singular Nominative

+ tes

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

persoonallisuus

Noun, Singular Nominative

+ testi

Noun, Singular Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustesti

persoonallisuustestit

Par

-ta

persoonallisuustestiä

persoonallisuustestejä

Gen

-n

persoonallisuustestin

persoonallisuustestien

Ill

mihin

persoonallisuustestiin

persoonallisuustesteihin

Ine

-ssa

persoonallisuustestissä

persoonallisuustesteissä

Ela

-sta

persoonallisuustestistä

persoonallisuustesteistä

All

-lle

persoonallisuustestille

persoonallisuustesteille

Ade

-lla

persoonallisuustestillä

persoonallisuustesteillä

Abl

-lta

persoonallisuustestiltä

persoonallisuustesteiltä

Tra

-ksi

persoonallisuustestiksi

persoonallisuustesteiksi

Ess

-na

persoonallisuustestinä

persoonallisuustesteinä

Abe

-tta

persoonallisuustestittä

persoonallisuustesteittä

Com

-ne

-

persoonallisuustesteine

Ins

-in

-

persoonallisuustestein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustesti

persoonallisuustestit

Par

-ta

persoonallisuustestiä

persoonallisuustestejä

Gen

-n

persoonallisuustestin

persoonallisuustestien

Ill

mihin

persoonallisuustestiin

persoonallisuustesteihin

Ine

-ssa

persoonallisuustestissä

persoonallisuustesteissä

Ela

-sta

persoonallisuustestistä

persoonallisuustesteistä

All

-lle

persoonallisuustestille

persoonallisuustesteille

Ade

-lla

persoonallisuustestillä

persoonallisuustesteillä

Abl

-lta

persoonallisuustestiltä

persoonallisuustesteiltä

Tra

-ksi

persoonallisuustestiksi

persoonallisuustesteiksi

Ess

-na

persoonallisuustestinä

persoonallisuustesteinä

Abe

-tta

persoonallisuustestittä

persoonallisuustesteittä

Com

-ne

-

persoonallisuustesteine

Ins

-in

-

persoonallisuustestein

personality test
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; tmClass; jw2019 Teen persoonallisuustestiä. I'm testing my personality. Hei, haluaisitko tehdä persoonallisuustestin? Hello, would you like to take a personality test? Tein Dr. Philin persoonallisuustestin netissä. I took Dr. Phil's online personality quiz. Persoonallisuustestien tekeminen rekrytointitarkoituksiin. Personality testing for recruitment purposes. Ajattelin, että tänään voisimme tehdä Kierseyn persoonallisuustestin. Today I thought you could take the Kiersey personality test. Psykologisten persoonallisuusprofiilien ja persoonallisuustestien laatiminen ja toteuttaminen. Creating and conducting of psychololgical personality profiles and personality tests. Persoonallisuustestit ovat paljastaneet, että yli satavuotiaat ovat optimistisia ja sopeutuvia. Personality testing revealed the centenarians to be optimistic and adaptable. Psykologisten testien, persoonallisuusanalyysien ja persoonallisuustestien käyttöä koskeva koulutus. Education in use of psychological tests, personality analyses and personality tests. Persoonallisuustestien ja soveltuvuustestien kehittäminen ja toteuttaminen henkilöstön valintaa varten. Development and conducting of personality tests and aptitude tests for personnel selection. Sellaiset psykologiset persoonallisuustestit liiketoiminnallisiin tarkoituksiin, jotka liittyvät henkilöiden kaupallisiin kykyihin. Psychological personality tests for business purposes in relation to the commercial skills of individuals. Show more arrow right

Wiktionary

(psychology) A personality test. Show more arrow right persoonallisuus +‎ testi Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustestini

persoonallisuustestini

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestinsä

Par

-ta

persoonallisuustestiäni

persoonallisuustestejäni

persoonallisuustestiäsi

persoonallisuustestejäsi

persoonallisuustestiänsä / persoonallisuustestiään

persoonallisuustestejänsä / persoonallisuustestejään

Gen

-n

persoonallisuustestini

persoonallisuustestieni

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestiesi

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestiensä

Ill

mihin

persoonallisuustestiini

persoonallisuustesteihini

persoonallisuustestiisi

persoonallisuustesteihisi

persoonallisuustestiinsä

persoonallisuustesteihinsä

Ine

-ssa

persoonallisuustestissäni

persoonallisuustesteissäni

persoonallisuustestissäsi

persoonallisuustesteissäsi

persoonallisuustestissänsä / persoonallisuustestissään

persoonallisuustesteissänsä / persoonallisuustesteissään

Ela

-sta

persoonallisuustestistäni

persoonallisuustesteistäni

persoonallisuustestistäsi

persoonallisuustesteistäsi

persoonallisuustestistänsä / persoonallisuustestistään

persoonallisuustesteistänsä / persoonallisuustesteistään

All

-lle

persoonallisuustestilleni

persoonallisuustesteilleni

persoonallisuustestillesi

persoonallisuustesteillesi

persoonallisuustestillensä / persoonallisuustestilleen

persoonallisuustesteillensä / persoonallisuustesteilleän

Ade

-lla

persoonallisuustestilläni

persoonallisuustesteilläni

persoonallisuustestilläsi

persoonallisuustesteilläsi

persoonallisuustestillänsä / persoonallisuustestillään

persoonallisuustesteillänsä / persoonallisuustesteillään

Abl

-lta

persoonallisuustestiltäni

persoonallisuustesteiltäni

persoonallisuustestiltäsi

persoonallisuustesteiltäsi

persoonallisuustestiltänsä / persoonallisuustestiltään

persoonallisuustesteiltänsä / persoonallisuustesteiltään

Tra

-ksi

persoonallisuustestikseni

persoonallisuustesteikseni

persoonallisuustestiksesi

persoonallisuustesteiksesi

persoonallisuustestiksensä / persoonallisuustestikseen

persoonallisuustesteiksensä / persoonallisuustesteikseen

Ess

-na

persoonallisuustestinäni

persoonallisuustesteinäni

persoonallisuustestinäsi

persoonallisuustesteinäsi

persoonallisuustestinänsä / persoonallisuustestinään

persoonallisuustesteinänsä / persoonallisuustesteinään

Abe

-tta

persoonallisuustestittäni

persoonallisuustesteittäni

persoonallisuustestittäsi

persoonallisuustesteittäsi

persoonallisuustestittänsä / persoonallisuustestittään

persoonallisuustesteittänsä / persoonallisuustesteittään

Com

-ne

-

persoonallisuustesteineni

-

persoonallisuustesteinesi

-

persoonallisuustesteinensä / persoonallisuustesteineen

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustestini

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestini

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestinsä

Par

-ta

persoonallisuustestiäni

persoonallisuustestiäsi

persoonallisuustestiänsä / persoonallisuustestiään

persoonallisuustestejäni

persoonallisuustestejäsi

persoonallisuustestejänsä / persoonallisuustestejään

Gen

-n

persoonallisuustestini

persoonallisuustestisi

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestieni

persoonallisuustestiesi

persoonallisuustestiensä

Ill

mihin

persoonallisuustestiini

persoonallisuustestiisi

persoonallisuustestiinsä

persoonallisuustesteihini

persoonallisuustesteihisi

persoonallisuustesteihinsä

Ine

-ssa

persoonallisuustestissäni

persoonallisuustestissäsi

persoonallisuustestissänsä / persoonallisuustestissään

persoonallisuustesteissäni

persoonallisuustesteissäsi

persoonallisuustesteissänsä / persoonallisuustesteissään

Ela

-sta

persoonallisuustestistäni

persoonallisuustestistäsi

persoonallisuustestistänsä / persoonallisuustestistään

persoonallisuustesteistäni

persoonallisuustesteistäsi

persoonallisuustesteistänsä / persoonallisuustesteistään

All

-lle

persoonallisuustestilleni

persoonallisuustestillesi

persoonallisuustestillensä / persoonallisuustestilleen

persoonallisuustesteilleni

persoonallisuustesteillesi

persoonallisuustesteillensä / persoonallisuustesteilleän

Ade

-lla

persoonallisuustestilläni

persoonallisuustestilläsi

persoonallisuustestillänsä / persoonallisuustestillään

persoonallisuustesteilläni

persoonallisuustesteilläsi

persoonallisuustesteillänsä / persoonallisuustesteillään

Abl

-lta

persoonallisuustestiltäni

persoonallisuustestiltäsi

persoonallisuustestiltänsä / persoonallisuustestiltään

persoonallisuustesteiltäni

persoonallisuustesteiltäsi

persoonallisuustesteiltänsä / persoonallisuustesteiltään

Tra

-ksi

persoonallisuustestikseni

persoonallisuustestiksesi

persoonallisuustestiksensä / persoonallisuustestikseen

persoonallisuustesteikseni

persoonallisuustesteiksesi

persoonallisuustesteiksensä / persoonallisuustesteikseen

Ess

-na

persoonallisuustestinäni

persoonallisuustestinäsi

persoonallisuustestinänsä / persoonallisuustestinään

persoonallisuustesteinäni

persoonallisuustesteinäsi

persoonallisuustesteinänsä / persoonallisuustesteinään

Abe

-tta

persoonallisuustestittäni

persoonallisuustestittäsi

persoonallisuustestittänsä / persoonallisuustestittään

persoonallisuustesteittäni

persoonallisuustesteittäsi

persoonallisuustesteittänsä / persoonallisuustesteittään

Com

-ne

-

-

-

persoonallisuustesteineni

persoonallisuustesteinesi

persoonallisuustesteinensä / persoonallisuustesteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestinsä

Par

-ta

persoonallisuustestiämme

persoonallisuustestejämme

persoonallisuustestiänne

persoonallisuustestejänne

persoonallisuustestiänsä / persoonallisuustestiään

persoonallisuustestejänsä / persoonallisuustestejään

Gen

-n

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestiemme

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestienne

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestiensä

Ill

mihin

persoonallisuustestiimme

persoonallisuustesteihimme

persoonallisuustestiinne

persoonallisuustesteihinne

persoonallisuustestiinsä

persoonallisuustesteihinsä

Ine

-ssa

persoonallisuustestissämme

persoonallisuustesteissämme

persoonallisuustestissänne

persoonallisuustesteissänne

persoonallisuustestissänsä / persoonallisuustestissään

persoonallisuustesteissänsä / persoonallisuustesteissään

Ela

-sta

persoonallisuustestistämme

persoonallisuustesteistämme

persoonallisuustestistänne

persoonallisuustesteistänne

persoonallisuustestistänsä / persoonallisuustestistään

persoonallisuustesteistänsä / persoonallisuustesteistään

All

-lle

persoonallisuustestillemme

persoonallisuustesteillemme

persoonallisuustestillenne

persoonallisuustesteillenne

persoonallisuustestillensä / persoonallisuustestilleen

persoonallisuustesteillensä / persoonallisuustesteilleän

Ade

-lla

persoonallisuustestillämme

persoonallisuustesteillämme

persoonallisuustestillänne

persoonallisuustesteillänne

persoonallisuustestillänsä / persoonallisuustestillään

persoonallisuustesteillänsä / persoonallisuustesteillään

Abl

-lta

persoonallisuustestiltämme

persoonallisuustesteiltämme

persoonallisuustestiltänne

persoonallisuustesteiltänne

persoonallisuustestiltänsä / persoonallisuustestiltään

persoonallisuustesteiltänsä / persoonallisuustesteiltään

Tra

-ksi

persoonallisuustestiksemme

persoonallisuustesteiksemme

persoonallisuustestiksenne

persoonallisuustesteiksenne

persoonallisuustestiksensä / persoonallisuustestikseen

persoonallisuustesteiksensä / persoonallisuustesteikseen

Ess

-na

persoonallisuustestinämme

persoonallisuustesteinämme

persoonallisuustestinänne

persoonallisuustesteinänne

persoonallisuustestinänsä / persoonallisuustestinään

persoonallisuustesteinänsä / persoonallisuustesteinään

Abe

-tta

persoonallisuustestittämme

persoonallisuustesteittämme

persoonallisuustestittänne

persoonallisuustesteittänne

persoonallisuustestittänsä / persoonallisuustestittään

persoonallisuustesteittänsä / persoonallisuustesteittään

Com

-ne

-

persoonallisuustesteinemme

-

persoonallisuustesteinenne

-

persoonallisuustesteinensä / persoonallisuustesteineen

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestinsä

Par

-ta

persoonallisuustestiämme

persoonallisuustestiänne

persoonallisuustestiänsä / persoonallisuustestiään

persoonallisuustestejämme

persoonallisuustestejänne

persoonallisuustestejänsä / persoonallisuustestejään

Gen

-n

persoonallisuustestimme

persoonallisuustestinne

persoonallisuustestinsä

persoonallisuustestiemme

persoonallisuustestienne

persoonallisuustestiensä

Ill

mihin

persoonallisuustestiimme

persoonallisuustestiinne

persoonallisuustestiinsä

persoonallisuustesteihimme

persoonallisuustesteihinne

persoonallisuustesteihinsä

Ine

-ssa

persoonallisuustestissämme

persoonallisuustestissänne

persoonallisuustestissänsä / persoonallisuustestissään

persoonallisuustesteissämme

persoonallisuustesteissänne

persoonallisuustesteissänsä / persoonallisuustesteissään

Ela

-sta

persoonallisuustestistämme

persoonallisuustestistänne

persoonallisuustestistänsä / persoonallisuustestistään

persoonallisuustesteistämme

persoonallisuustesteistänne

persoonallisuustesteistänsä / persoonallisuustesteistään

All

-lle

persoonallisuustestillemme

persoonallisuustestillenne

persoonallisuustestillensä / persoonallisuustestilleen

persoonallisuustesteillemme

persoonallisuustesteillenne

persoonallisuustesteillensä / persoonallisuustesteilleän

Ade

-lla

persoonallisuustestillämme

persoonallisuustestillänne

persoonallisuustestillänsä / persoonallisuustestillään

persoonallisuustesteillämme

persoonallisuustesteillänne

persoonallisuustesteillänsä / persoonallisuustesteillään

Abl

-lta

persoonallisuustestiltämme

persoonallisuustestiltänne

persoonallisuustestiltänsä / persoonallisuustestiltään

persoonallisuustesteiltämme

persoonallisuustesteiltänne

persoonallisuustesteiltänsä / persoonallisuustesteiltään

Tra

-ksi

persoonallisuustestiksemme

persoonallisuustestiksenne

persoonallisuustestiksensä / persoonallisuustestikseen

persoonallisuustesteiksemme

persoonallisuustesteiksenne

persoonallisuustesteiksensä / persoonallisuustesteikseen

Ess

-na

persoonallisuustestinämme

persoonallisuustestinänne

persoonallisuustestinänsä / persoonallisuustestinään

persoonallisuustesteinämme

persoonallisuustesteinänne

persoonallisuustesteinänsä / persoonallisuustesteinään

Abe

-tta

persoonallisuustestittämme

persoonallisuustestittänne

persoonallisuustestittänsä / persoonallisuustestittään

persoonallisuustesteittämme

persoonallisuustesteittänne

persoonallisuustesteittänsä / persoonallisuustesteittään

Com

-ne

-

-

-

persoonallisuustesteinemme

persoonallisuustesteinenne

persoonallisuustesteinensä / persoonallisuustesteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuus

persoonallisuudet

Par

-ta

persoonallisuutta

persoonallisuuksia

Gen

-n

persoonallisuuden

persoonallisuuksien

Ill

mihin

persoonallisuuteen

persoonallisuuksiin

Ine

-ssa

persoonallisuudessa

persoonallisuuksissa

Ela

-sta

persoonallisuudesta

persoonallisuuksista

All

-lle

persoonallisuudelle

persoonallisuuksille

Ade

-lla

persoonallisuudella

persoonallisuuksilla

Abl

-lta

persoonallisuudelta

persoonallisuuksilta

Tra

-ksi

persoonallisuudeksi

persoonallisuuksiksi

Ess

-na

persoonallisuutena

persoonallisuuksina

Abe

-tta

persoonallisuudetta

persoonallisuuksitta

Com

-ne

-

persoonallisuuksine

Ins

-in

-

persoonallisuuksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuus

persoonallisuudet

Par

-ta

persoonallisuutta

persoonallisuuksia

Gen

-n

persoonallisuuden

persoonallisuuksien

Ill

mihin

persoonallisuuteen

persoonallisuuksiin

Ine

-ssa

persoonallisuudessa

persoonallisuuksissa

Ela

-sta

persoonallisuudesta

persoonallisuuksista

All

-lle

persoonallisuudelle

persoonallisuuksille

Ade

-lla

persoonallisuudella

persoonallisuuksilla

Abl

-lta

persoonallisuudelta

persoonallisuuksilta

Tra

-ksi

persoonallisuudeksi

persoonallisuuksiksi

Ess

-na

persoonallisuutena

persoonallisuuksina

Abe

-tta

persoonallisuudetta

persoonallisuuksitta

Com

-ne

-

persoonallisuuksine

Ins

-in

-

persoonallisuuksin

personality persoonallisuus, henkilö, luonne, yksilöllisyys, hahmo
person henkilö, ihminen, henki, persoona, persoonallisuus, olemus
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba - Finnish-English, sentence 1302306; oj4; tatoeba; 2667386; 2196510 Uusi persoonallisuus. The New Personality. Jakautunut persoonallisuus. Multiple Personality Disorder. Hänellä on hyvin vahva ja mukava persoonallisuus. She has a very strong and pleasant personality. Käyttäytyminen ja persoonallisuus. Behavioural and personality. Tomilla on jakautunut persoonallisuus. Tom has a split personality. Pukekaayllenne uusi persoonallisuus”. “Put On the New Personality ”. Persoonallisuus kehittyy vuosien varrella. Personality develops over the years. Nuoren persoonallisuus on vielä muovautumassa. A young person's personality is still shaping. Tarkkaileminen ja yksilöllinen persoonallisuus. Observation and Individual Personality. Riisukaa pois vanha persoonallisuus tottumuksineen. Strip off the old personality with its practices.”. Show more arrow right

Wiktionary

personality Show more arrow right persoonallinen +‎ -uus Show more arrow right

Wikipedia

Personality Personality is defined as the characteristic sets of behaviors, cognitions, and emotional patterns that evolve from biological and environmental factors. While there is no generally agreed upon definition of personality, most theories focus on motivation and psychological interactions with one's environment. Trait-based personality theories, such as those defined by Raymond Cattell, define personality as the traits that predict a person's behavior. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuuteni

persoonallisuuteni

persoonallisuutesi

persoonallisuutesi

persoonallisuutensa

persoonallisuutensa

Par

-ta

persoonallisuuttani

persoonallisuuksiani

persoonallisuuttasi

persoonallisuuksiasi

persoonallisuuttansa / persoonallisuuttaan

persoonallisuuksiansa / persoonallisuuksiaan

Gen

-n

persoonallisuuteni

persoonallisuuksieni

persoonallisuutesi

persoonallisuuksiesi

persoonallisuutensa

persoonallisuuksiensa

Ill

mihin

persoonallisuuteeni

persoonallisuuksiini

persoonallisuuteesi

persoonallisuuksiisi

persoonallisuuteensa

persoonallisuuksiinsa

Ine

-ssa

persoonallisuudessani

persoonallisuuksissani

persoonallisuudessasi

persoonallisuuksissasi

persoonallisuudessansa / persoonallisuudessaan

persoonallisuuksissansa / persoonallisuuksissaan

Ela

-sta

persoonallisuudestani

persoonallisuuksistani

persoonallisuudestasi

persoonallisuuksistasi

persoonallisuudestansa / persoonallisuudestaan

persoonallisuuksistansa / persoonallisuuksistaan

All

-lle

persoonallisuudelleni

persoonallisuuksilleni

persoonallisuudellesi

persoonallisuuksillesi

persoonallisuudellensa / persoonallisuudelleen

persoonallisuuksillensa / persoonallisuuksillean

Ade

-lla

persoonallisuudellani

persoonallisuuksillani

persoonallisuudellasi

persoonallisuuksillasi

persoonallisuudellansa / persoonallisuudellaan

persoonallisuuksillansa / persoonallisuuksillaan

Abl

-lta

persoonallisuudeltani

persoonallisuuksiltani

persoonallisuudeltasi

persoonallisuuksiltasi

persoonallisuudeltansa / persoonallisuudeltaan

persoonallisuuksiltansa / persoonallisuuksiltaan

Tra

-ksi

persoonallisuudekseni

persoonallisuuksikseni

persoonallisuudeksesi

persoonallisuuksiksesi

persoonallisuudeksensa / persoonallisuudekseen

persoonallisuuksiksensa / persoonallisuuksikseen

Ess

-na

persoonallisuutenani

persoonallisuuksinani

persoonallisuutenasi

persoonallisuuksinasi

persoonallisuutenansa / persoonallisuutenaan

persoonallisuuksinansa / persoonallisuuksinaan

Abe

-tta

persoonallisuudettani

persoonallisuuksittani

persoonallisuudettasi

persoonallisuuksittasi

persoonallisuudettansa / persoonallisuudettaan

persoonallisuuksittansa / persoonallisuuksittaan

Com

-ne

-

persoonallisuuksineni

-

persoonallisuuksinesi

-

persoonallisuuksinensa / persoonallisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuuteni

persoonallisuutesi

persoonallisuutensa

persoonallisuuteni

persoonallisuutesi

persoonallisuutensa

Par

-ta

persoonallisuuttani

persoonallisuuttasi

persoonallisuuttansa / persoonallisuuttaan

persoonallisuuksiani

persoonallisuuksiasi

persoonallisuuksiansa / persoonallisuuksiaan

Gen

-n

persoonallisuuteni

persoonallisuutesi

persoonallisuutensa

persoonallisuuksieni

persoonallisuuksiesi

persoonallisuuksiensa

Ill

mihin

persoonallisuuteeni

persoonallisuuteesi

persoonallisuuteensa

persoonallisuuksiini

persoonallisuuksiisi

persoonallisuuksiinsa

Ine

-ssa

persoonallisuudessani

persoonallisuudessasi

persoonallisuudessansa / persoonallisuudessaan

persoonallisuuksissani

persoonallisuuksissasi

persoonallisuuksissansa / persoonallisuuksissaan

Ela

-sta

persoonallisuudestani

persoonallisuudestasi

persoonallisuudestansa / persoonallisuudestaan

persoonallisuuksistani

persoonallisuuksistasi

persoonallisuuksistansa / persoonallisuuksistaan

All

-lle

persoonallisuudelleni

persoonallisuudellesi

persoonallisuudellensa / persoonallisuudelleen

persoonallisuuksilleni

persoonallisuuksillesi

persoonallisuuksillensa / persoonallisuuksillean

Ade

-lla

persoonallisuudellani

persoonallisuudellasi

persoonallisuudellansa / persoonallisuudellaan

persoonallisuuksillani

persoonallisuuksillasi

persoonallisuuksillansa / persoonallisuuksillaan

Abl

-lta

persoonallisuudeltani

persoonallisuudeltasi

persoonallisuudeltansa / persoonallisuudeltaan

persoonallisuuksiltani

persoonallisuuksiltasi

persoonallisuuksiltansa / persoonallisuuksiltaan

Tra

-ksi

persoonallisuudekseni

persoonallisuudeksesi

persoonallisuudeksensa / persoonallisuudekseen

persoonallisuuksikseni

persoonallisuuksiksesi

persoonallisuuksiksensa / persoonallisuuksikseen

Ess

-na

persoonallisuutenani

persoonallisuutenasi

persoonallisuutenansa / persoonallisuutenaan

persoonallisuuksinani

persoonallisuuksinasi

persoonallisuuksinansa / persoonallisuuksinaan

Abe

-tta

persoonallisuudettani

persoonallisuudettasi

persoonallisuudettansa / persoonallisuudettaan

persoonallisuuksittani

persoonallisuuksittasi

persoonallisuuksittansa / persoonallisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

persoonallisuuksineni

persoonallisuuksinesi

persoonallisuuksinensa / persoonallisuuksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuutemme

persoonallisuutemme

persoonallisuutenne

persoonallisuutenne

persoonallisuutensa

persoonallisuutensa

Par

-ta

persoonallisuuttamme

persoonallisuuksiamme

persoonallisuuttanne

persoonallisuuksianne

persoonallisuuttansa / persoonallisuuttaan

persoonallisuuksiansa / persoonallisuuksiaan

Gen

-n

persoonallisuutemme

persoonallisuuksiemme

persoonallisuutenne

persoonallisuuksienne

persoonallisuutensa

persoonallisuuksiensa

Ill

mihin

persoonallisuuteemme

persoonallisuuksiimme

persoonallisuuteenne

persoonallisuuksiinne

persoonallisuuteensa

persoonallisuuksiinsa

Ine

-ssa

persoonallisuudessamme

persoonallisuuksissamme

persoonallisuudessanne

persoonallisuuksissanne

persoonallisuudessansa / persoonallisuudessaan

persoonallisuuksissansa / persoonallisuuksissaan

Ela

-sta

persoonallisuudestamme

persoonallisuuksistamme

persoonallisuudestanne

persoonallisuuksistanne

persoonallisuudestansa / persoonallisuudestaan

persoonallisuuksistansa / persoonallisuuksistaan

All

-lle

persoonallisuudellemme

persoonallisuuksillemme

persoonallisuudellenne

persoonallisuuksillenne

persoonallisuudellensa / persoonallisuudelleen

persoonallisuuksillensa / persoonallisuuksillean

Ade

-lla

persoonallisuudellamme

persoonallisuuksillamme

persoonallisuudellanne

persoonallisuuksillanne

persoonallisuudellansa / persoonallisuudellaan

persoonallisuuksillansa / persoonallisuuksillaan

Abl

-lta

persoonallisuudeltamme

persoonallisuuksiltamme

persoonallisuudeltanne

persoonallisuuksiltanne

persoonallisuudeltansa / persoonallisuudeltaan

persoonallisuuksiltansa / persoonallisuuksiltaan

Tra

-ksi

persoonallisuudeksemme

persoonallisuuksiksemme

persoonallisuudeksenne

persoonallisuuksiksenne

persoonallisuudeksensa / persoonallisuudekseen

persoonallisuuksiksensa / persoonallisuuksikseen

Ess

-na

persoonallisuutenamme

persoonallisuuksinamme

persoonallisuutenanne

persoonallisuuksinanne

persoonallisuutenansa / persoonallisuutenaan

persoonallisuuksinansa / persoonallisuuksinaan

Abe

-tta

persoonallisuudettamme

persoonallisuuksittamme

persoonallisuudettanne

persoonallisuuksittanne

persoonallisuudettansa / persoonallisuudettaan

persoonallisuuksittansa / persoonallisuuksittaan

Com

-ne

-

persoonallisuuksinemme

-

persoonallisuuksinenne

-

persoonallisuuksinensa / persoonallisuuksineen

Singular

Plural

Nom

-

persoonallisuutemme

persoonallisuutenne

persoonallisuutensa

persoonallisuutemme

persoonallisuutenne

persoonallisuutensa

Par

-ta

persoonallisuuttamme

persoonallisuuttanne

persoonallisuuttansa / persoonallisuuttaan

persoonallisuuksiamme

persoonallisuuksianne

persoonallisuuksiansa / persoonallisuuksiaan

Gen

-n

persoonallisuutemme

persoonallisuutenne

persoonallisuutensa

persoonallisuuksiemme

persoonallisuuksienne

persoonallisuuksiensa

Ill

mihin

persoonallisuuteemme

persoonallisuuteenne

persoonallisuuteensa

persoonallisuuksiimme

persoonallisuuksiinne

persoonallisuuksiinsa

Ine

-ssa

persoonallisuudessamme

persoonallisuudessanne

persoonallisuudessansa / persoonallisuudessaan

persoonallisuuksissamme

persoonallisuuksissanne

persoonallisuuksissansa / persoonallisuuksissaan

Ela

-sta

persoonallisuudestamme

persoonallisuudestanne

persoonallisuudestansa / persoonallisuudestaan

persoonallisuuksistamme

persoonallisuuksistanne

persoonallisuuksistansa / persoonallisuuksistaan

All

-lle

persoonallisuudellemme

persoonallisuudellenne

persoonallisuudellensa / persoonallisuudelleen

persoonallisuuksillemme

persoonallisuuksillenne

persoonallisuuksillensa / persoonallisuuksillean

Ade

-lla

persoonallisuudellamme

persoonallisuudellanne

persoonallisuudellansa / persoonallisuudellaan

persoonallisuuksillamme

persoonallisuuksillanne

persoonallisuuksillansa / persoonallisuuksillaan

Abl

-lta

persoonallisuudeltamme

persoonallisuudeltanne

persoonallisuudeltansa / persoonallisuudeltaan

persoonallisuuksiltamme

persoonallisuuksiltanne

persoonallisuuksiltansa / persoonallisuuksiltaan

Tra

-ksi

persoonallisuudeksemme

persoonallisuudeksenne

persoonallisuudeksensa / persoonallisuudekseen

persoonallisuuksiksemme

persoonallisuuksiksenne

persoonallisuuksiksensa / persoonallisuuksikseen

Ess

-na

persoonallisuutenamme

persoonallisuutenanne

persoonallisuutenansa / persoonallisuutenaan

persoonallisuuksinamme

persoonallisuuksinanne

persoonallisuuksinansa / persoonallisuuksinaan

Abe

-tta

persoonallisuudettamme

persoonallisuudettanne

persoonallisuudettansa / persoonallisuudettaan

persoonallisuuksittamme

persoonallisuuksittanne

persoonallisuuksittansa / persoonallisuuksittaan

Com

-ne

-

-

-

persoonallisuuksinemme

persoonallisuuksinenne

persoonallisuuksinensa / persoonallisuuksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

tes
na
collective bargaining
collective agreement
of TES
Show more arrow right
Finnish-English GNOME Localization Project; Europarl parallel corpus; Finnish-English OpenSubtitles Parallel Corpus; OMorFi Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 500.; Finnish-English SETIMES; Tatoeba Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 300.; Europarl Parallel Corpus - Sentence ID: 1000; Europarl Parallel Corpus, sentence 42709; TED Talks Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 200. Tes kestää kolme tuntia. The tes lasts for three hours. Tes on asiakirja tai dokumentti. Tes is a document or paper. Opiskelijat arvioivat, että tes oli reilu. Students evaluated that the tes was fair. En aio myydä tesejänsä. I'm not going to sell my tes. Ensimmäinen vaihe on tes, toinen vaihe on haastattelu. The first stage is the tes, the second stage is the interview. Hän piti huolen tesejänsä. She took care of her tes. Tesiinne on tehty muutoksia. Your thesis has been modified. Tesiäni on kyseenalaistettu. My thesis has been questioned. Tes takaa työntekijöille tietyn minimipalkan. The collective agreement guarantees employees a certain minimum wage. He juhlivat voittoa tesejänsä. They celebrated the victory of their tes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesini

tesisi

tesisi

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesejäni

tesiäsi

tesejäsi

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesieni

tesisi

tesiesi

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

teseihini

tesiisi

teseihisi

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

teseissäni

tesissäsi

teseissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

teseistäni

tesistäsi

teseistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

teseilleni

tesillesi

teseillesi

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

teseilläni

tesilläsi

teseilläsi

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

teseiltäni

tesiltäsi

teseiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

teseikseni

tesiksesi

teseiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

teseinäni

tesinäsi

teseinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

teseittäni

tesittäsi

teseittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseineni

-

teseinesi

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesisi

tesinsä

tesini

tesisi

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesiäsi

tesiänsä / tesiään

tesejäni

tesejäsi

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesisi

tesinsä

tesieni

tesiesi

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

tesiisi

tesiinsä

teseihini

teseihisi

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

tesissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissäni

teseissäsi

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

tesistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistäni

teseistäsi

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

tesillesi

tesillensä / tesilleen

teseilleni

teseillesi

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

tesilläsi

tesillänsä / tesillään

teseilläni

teseilläsi

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

tesiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltäni

teseiltäsi

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

tesiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseikseni

teseiksesi

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

tesinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinäni

teseinäsi

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

tesittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittäni

teseittäsi

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseineni

teseinesi

teseinensä / teseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesimme

tesinne

tesinne

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesejämme

tesiänne

tesejänne

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesiemme

tesinne

tesienne

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

teseihimme

tesiinne

teseihinne

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

teseissämme

tesissänne

teseissänne

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

teseistämme

tesistänne

teseistänne

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

teseillemme

tesillenne

teseillenne

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

teseillämme

tesillänne

teseillänne

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

teseiltämme

tesiltänne

teseiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

teseiksemme

tesiksenne

teseiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

teseinämme

tesinänne

teseinänne

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

teseittämme

tesittänne

teseittänne

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseinemme

-

teseinenne

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesinne

tesinsä

tesimme

tesinne

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesiänne

tesiänsä / tesiään

tesejämme

tesejänne

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesinne

tesinsä

tesiemme

tesienne

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

tesiinne

tesiinsä

teseihimme

teseihinne

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

tesissänne

tesissänsä / tesissään

teseissämme

teseissänne

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

tesistänne

tesistänsä / tesistään

teseistämme

teseistänne

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

tesillenne

tesillensä / tesilleen

teseillemme

teseillenne

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

tesillänne

tesillänsä / tesillään

teseillämme

teseillänne

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

tesiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltämme

teseiltänne

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

tesiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksemme

teseiksenne

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

tesinänne

tesinänsä / tesinään

teseinämme

teseinänne

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

tesittänne

tesittänsä / tesittään

teseittämme

teseittänne

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseinemme

teseinenne

teseinensä / teseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testi

testit

Par

-ta

testiä

testejä

Gen

-n

testin

testien

Ill

mihin

testiin

testeihin

Ine

-ssa

testissä

testeissä

Ela

-sta

testistä

testeistä

All

-lle

testille

testeille

Ade

-lla

testillä

testeillä

Abl

-lta

testiltä

testeiltä

Tra

-ksi

testiksi

testeiksi

Ess

-na

testinä

testeinä

Abe

-tta

testittä

testeittä

Com

-ne

-

testeine

Ins

-in

-

testein

test testi, koe, koetinkivi, koetus, mittapuu, kuulustelu
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; OPUS; OpenSubtitles2016; EurLex-2; EMEA; EuroParl2021; Eurlex2018q4; oj4 Testi suoritetaan huomenna. The test will be done tomorrow. Tämä on viimeinen testi ennen lomaa. This is the final test before the holiday. Testi on tärkeä osa oppimisprosessia. Test is an important part of the learning process. En ole vielä aloittanut lukemista testiä varten. I haven't started studying for the test yet. Testejä käytetään arvioimaan oppilaiden osaamista. Tests are used to assess students' skills. Testi on suoritettava direktiivin 92 69 ETY menetelmän B3 mukaisesti. The test must be carried out in accordance with Directive 92/69/EEC Method B3. Suoritin matematiikan testin eilen ja menestin hyvin. I took the math test yesterday and did well. Testejä koskevat vaatimukset asetetaan liitteessä A olevan 4. 2. 4 kohdan g alakohdassa. The requirements for tests are specified in Annex A 4.2.4g. Jos korkeus on pienempi kuin 425 mm, sovelletaan 1. 2. 4 kohdan mukaisia testejä. Where the height < 425 mm, the tests in accordance with 1.2.4. shall apply. Tämän testin tarkoituksena on todeta, ylittääkö turvalasien tasainen läpäisevyys tietyn arvon. The purpose of this test is to determine whether the regular transmittance of safety-glass panes exceeds a specified value. Show more arrow right

Wiktionary

test Show more arrow right dopingtestiHIV-testihormonitestihuumetestikuntotestikävelytestilihaskuntotestipalikkatestipersoonallisuustestiraskaustestisokkotestisoveltuvuustestisukupuolitestitestikuvatestisarjatestitulosveritestiälykkyystesti Show more arrow right Borrowed from English test. Show more arrow right

Wikipedia

Koe
opiskelijan omaksumia taitoja selvittävä testi
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testini

testini

testisi

testisi

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiäni

testejäni

testiäsi

testejäsi

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testieni

testisi

testiesi

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiini

testeihini

testiisi

testeihisi

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testeissäni

testissäsi

testeissäsi

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testeistäni

testistäsi

testeistäsi

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testeilleni

testillesi

testeillesi

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testeilläni

testilläsi

testeilläsi

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testeiltäni

testiltäsi

testeiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testeikseni

testiksesi

testeiksesi

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testeinäni

testinäsi

testeinäsi

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testeittäni

testittäsi

testeittäsi

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeineni

-

testeinesi

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testini

testisi

testinsä

testini

testisi

testinsä

Par

-ta

testiäni

testiäsi

testiänsä / testiään

testejäni

testejäsi

testejänsä / testejään

Gen

-n

testini

testisi

testinsä

testieni

testiesi

testiensä

Ill

mihin

testiini

testiisi

testiinsä

testeihini

testeihisi

testeihinsä

Ine

-ssa

testissäni

testissäsi

testissänsä / testissään

testeissäni

testeissäsi

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistäni

testistäsi

testistänsä / testistään

testeistäni

testeistäsi

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testilleni

testillesi

testillensä / testilleen

testeilleni

testeillesi

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testilläni

testilläsi

testillänsä / testillään

testeilläni

testeilläsi

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltäni

testiltäsi

testiltänsä / testiltään

testeiltäni

testeiltäsi

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testikseni

testiksesi

testiksensä / testikseen

testeikseni

testeiksesi

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinäni

testinäsi

testinänsä / testinään

testeinäni

testeinäsi

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittäni

testittäsi

testittänsä / testittään

testeittäni

testeittäsi

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeineni

testeinesi

testeinensä / testeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testimme

testinne

testinne

testinsä

testinsä

Par

-ta

testiämme

testejämme

testiänne

testejänne

testiänsä / testiään

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testiemme

testinne

testienne

testinsä

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testeihimme

testiinne

testeihinne

testiinsä

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testeissämme

testissänne

testeissänne

testissänsä / testissään

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testeistämme

testistänne

testeistänne

testistänsä / testistään

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testeillemme

testillenne

testeillenne

testillensä / testilleen

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testeillämme

testillänne

testeillänne

testillänsä / testillään

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testeiltämme

testiltänne

testeiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testeiksemme

testiksenne

testeiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testeinämme

testinänne

testeinänne

testinänsä / testinään

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testeittämme

testittänne

testeittänne

testittänsä / testittään

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

testeinemme

-

testeinenne

-

testeinensä / testeineen

Singular

Plural

Nom

-

testimme

testinne

testinsä

testimme

testinne

testinsä

Par

-ta

testiämme

testiänne

testiänsä / testiään

testejämme

testejänne

testejänsä / testejään

Gen

-n

testimme

testinne

testinsä

testiemme

testienne

testiensä

Ill

mihin

testiimme

testiinne

testiinsä

testeihimme

testeihinne

testeihinsä

Ine

-ssa

testissämme

testissänne

testissänsä / testissään

testeissämme

testeissänne

testeissänsä / testeissään

Ela

-sta

testistämme

testistänne

testistänsä / testistään

testeistämme

testeistänne

testeistänsä / testeistään

All

-lle

testillemme

testillenne

testillensä / testilleen

testeillemme

testeillenne

testeillensä / testeilleän

Ade

-lla

testillämme

testillänne

testillänsä / testillään

testeillämme

testeillänne

testeillänsä / testeillään

Abl

-lta

testiltämme

testiltänne

testiltänsä / testiltään

testeiltämme

testeiltänne

testeiltänsä / testeiltään

Tra

-ksi

testiksemme

testiksenne

testiksensä / testikseen

testeiksemme

testeiksenne

testeiksensä / testeikseen

Ess

-na

testinämme

testinänne

testinänsä / testinään

testeinämme

testeinänne

testeinänsä / testeinään

Abe

-tta

testittämme

testittänne

testittänsä / testittään

testeittämme

testeittänne

testeittänsä / testeittään

Com

-ne

-

-

-

testeinemme

testeinenne

testeinensä / testeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept