Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

tes tes   N Sg Nom

tes, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - tes tesit
Par -ta tesiä tesejä
Gen -n tesin tesien
Ill mihin tesiin teseihin
Ine -ssa tesissä teseissä
Ela -sta tesistä teseistä
All -lle tesille teseille
Ade -lla tesillä teseillä
Abl -lta tesiltä teseiltä
Tra -ksi tesiksi teseiksi
Ess -na tesinä teseinä
Abe -tta tesittä teseittä
Com -ne - teseine
Ins -in - tesein

Translations & synonyms

tes
na
collective bargaining
collective agreement
of TES

Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tesini tesini tesisi tesisi tesinsä tesinsä
Par -ta tesiäni tesejäni tesiäsi tesejäsi tesiänsä / tesiään tesejänsä / tesejään
Gen -n tesini tesieni tesisi tesiesi tesinsä tesiensä
Ill mihin tesiini teseihini tesiisi teseihisi tesiinsä teseihinsä
Ine -ssa tesissäni teseissäni tesissäsi teseissäsi tesissänsä / tesissään teseissänsä / teseissään
Ela -sta tesistäni teseistäni tesistäsi teseistäsi tesistänsä / tesistään teseistänsä / teseistään
All -lle tesilleni teseilleni tesillesi teseillesi tesilleen / tesillensä teseillensä / teseilleän
Ade -lla tesilläni teseilläni tesilläsi teseilläsi tesillänsä / tesillään teseillänsä / teseillään
Abl -lta tesiltäni teseiltäni tesiltäsi teseiltäsi tesiltänsä / tesiltään teseiltänsä / teseiltään
Tra -ksi tesikseni teseikseni tesiksesi teseiksesi tesikseen / tesiksensä teseikseen / teseiksensä
Ess -na tesinäni teseinäni tesinäsi teseinäsi tesinänsä / tesinään teseinänsä / teseinään
Abe -tta tesittäni teseittäni tesittäsi teseittäsi tesittänsä / tesittään teseittänsä / teseittään
Com -ne - teseineni - teseinesi - teseineen / teseinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - tesimme tesimme tesinne tesinne tesinsä tesinsä
Par -ta tesiämme tesejämme tesiänne tesejänne tesiänsä / tesiään tesejänsä / tesejään
Gen -n tesimme tesiemme tesinne tesienne tesinsä tesiensä
Ill mihin tesiimme teseihimme tesiinne teseihinne tesiinsä teseihinsä
Ine -ssa tesissämme teseissämme tesissänne teseissänne tesissänsä / tesissään teseissänsä / teseissään
Ela -sta tesistämme teseistämme tesistänne teseistänne tesistänsä / tesistään teseistänsä / teseistään
All -lle tesillemme teseillemme tesillenne teseillenne tesilleen / tesillensä teseillensä / teseilleän
Ade -lla tesillämme teseillämme tesillänne teseillänne tesillänsä / tesillään teseillänsä / teseillään
Abl -lta tesiltämme teseiltämme tesiltänne teseiltänne tesiltänsä / tesiltään teseiltänsä / teseiltään
Tra -ksi tesiksemme teseiksemme tesiksenne teseiksenne tesikseen / tesiksensä teseikseen / teseiksensä
Ess -na tesinämme teseinämme tesinänne teseinänne tesinänsä / tesinään teseinänsä / teseinään
Abe -tta tesittämme teseittämme tesittänne teseittänne tesittänsä / tesittään teseittänsä / teseittään
Com -ne - teseinemme - teseinenne - teseineen / teseinensä
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2022, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept