logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

patentti, Nti

Word analysis
patenttilaitosta

patenttilaitosta

patentti

Nti, Singular Nominative

+ laitto

Noun, Singular Elative

patentti

Nti, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Partitive

patentti

Noun, Singular Nominative

+ laitto

Noun, Singular Elative

patentti

Noun, Singular Nominative

+ laitos

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

patent Show more arrow right From Swedish patent, from French patente. Show more arrow right
patent patentti
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitto

laitot

Par

-ta

laittoa

laittoja

Gen

-n

laiton

laittojen

Ill

mihin

laittoon

laittoihin

Ine

-ssa

laitossa

laitoissa

Ela

-sta

laitosta

laitoista

All

-lle

laitolle

laitoille

Ade

-lla

laitolla

laitoilla

Abl

-lta

laitolta

laitoilta

Tra

-ksi

laitoksi

laitoiksi

Ess

-na

laittona

laittoina

Abe

-tta

laitotta

laitoitta

Com

-ne

-

laittoine

Ins

-in

-

laitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitto

laitot

Par

-ta

laittoa

laittoja

Gen

-n

laiton

laittojen

Ill

mihin

laittoon

laittoihin

Ine

-ssa

laitossa

laitoissa

Ela

-sta

laitosta

laitoista

All

-lle

laitolle

laitoille

Ade

-lla

laitolla

laitoilla

Abl

-lta

laitolta

laitoilta

Tra

-ksi

laitoksi

laitoiksi

Ess

-na

laittona

laittoina

Abe

-tta

laitotta

laitoitta

Com

-ne

-

laittoine

Ins

-in

-

laitoin

setting, putting laitto
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; Europarl, sentence 21536 (http://opus.nlpl.eu/Europarl.php); ParaCrawl; Tatoeba, sentence 4914730 (http://opus.nlpl.eu/Tatoeba.php); Europarl Parallel Corpus; Tatoeba, sentence 4985661 (http://opus.nlpl.eu/Tatoeba.php); Tatoeba - Sentence ID: 4000; OpenSubtitles, sentence 2252617 (http://opus.nlpl.eu/OpenSubtitles.php); OpenSubtitles - Sentence ID: 3000 Laitto on helppoa. Setting up is easy. Laitto on valmistunut. The preparation is ready. Hän jätti laitosta pesemättä. She left some dishes unwashed. Kunnan laitto kannatti. The municipality's arrangement paid off. Tarvitsen apua tämän laitosta. I need help with this matter. Laitto korvaa vanhan vesion. The renovation replaces the old version. Äiti antoi pojalleen rahaa laitosta. The mother gave her son money for expenses. Voimme laitosta entistä taitavammin. We can handle the equipment more skillfully. Työntekijät käyttivät laitosta väärin. The employees misused the equipment. Laitosta varten perustettiin oma yhtiö. A separate company was established for the facility. Show more arrow right

Wiktionary

putting, setting, placing Show more arrow right laittaminen Show more arrow right ruoanlaitto Show more arrow right laittaa +‎ -o Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laittoni

laittoni

laittosi

laittosi

laittonsa

laittonsa

Par

-ta

laittoani

laittojani

laittoasi

laittojasi

laittoansa / laittoaan

laittojansa / laittojaan

Gen

-n

laittoni

laittojeni

laittosi

laittojesi

laittonsa

laittojensa

Ill

mihin

laittooni

laittoihini

laittoosi

laittoihisi

laittoonsa

laittoihinsa

Ine

-ssa

laitossani

laitoissani

laitossasi

laitoissasi

laitossansa / laitossaan

laitoissansa / laitoissaan

Ela

-sta

laitostani

laitoistani

laitostasi

laitoistasi

laitostansa / laitostaan

laitoistansa / laitoistaan

All

-lle

laitolleni

laitoilleni

laitollesi

laitoillesi

laitollensa / laitolleen

laitoillensa / laitoillean

Ade

-lla

laitollani

laitoillani

laitollasi

laitoillasi

laitollansa / laitollaan

laitoillansa / laitoillaan

Abl

-lta

laitoltani

laitoiltani

laitoltasi

laitoiltasi

laitoltansa / laitoltaan

laitoiltansa / laitoiltaan

Tra

-ksi

laitokseni

laitoikseni

laitoksesi

laitoiksesi

laitoksensa / laitokseen

laitoiksensa / laitoikseen

Ess

-na

laittonani

laittoinani

laittonasi

laittoinasi

laittonansa / laittonaan

laittoinansa / laittoinaan

Abe

-tta

laitottani

laitoittani

laitottasi

laitoittasi

laitottansa / laitottaan

laitoittansa / laitoittaan

Com

-ne

-

laittoineni

-

laittoinesi

-

laittoinensa / laittoineen

Singular

Plural

Nom

-

laittoni

laittosi

laittonsa

laittoni

laittosi

laittonsa

Par

-ta

laittoani

laittoasi

laittoansa / laittoaan

laittojani

laittojasi

laittojansa / laittojaan

Gen

-n

laittoni

laittosi

laittonsa

laittojeni

laittojesi

laittojensa

Ill

mihin

laittooni

laittoosi

laittoonsa

laittoihini

laittoihisi

laittoihinsa

Ine

-ssa

laitossani

laitossasi

laitossansa / laitossaan

laitoissani

laitoissasi

laitoissansa / laitoissaan

Ela

-sta

laitostani

laitostasi

laitostansa / laitostaan

laitoistani

laitoistasi

laitoistansa / laitoistaan

All

-lle

laitolleni

laitollesi

laitollensa / laitolleen

laitoilleni

laitoillesi

laitoillensa / laitoillean

Ade

-lla

laitollani

laitollasi

laitollansa / laitollaan

laitoillani

laitoillasi

laitoillansa / laitoillaan

Abl

-lta

laitoltani

laitoltasi

laitoltansa / laitoltaan

laitoiltani

laitoiltasi

laitoiltansa / laitoiltaan

Tra

-ksi

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa / laitokseen

laitoikseni

laitoiksesi

laitoiksensa / laitoikseen

Ess

-na

laittonani

laittonasi

laittonansa / laittonaan

laittoinani

laittoinasi

laittoinansa / laittoinaan

Abe

-tta

laitottani

laitottasi

laitottansa / laitottaan

laitoittani

laitoittasi

laitoittansa / laitoittaan

Com

-ne

-

-

-

laittoineni

laittoinesi

laittoinensa / laittoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laittomme

laittomme

laittonne

laittonne

laittonsa

laittonsa

Par

-ta

laittoamme

laittojamme

laittoanne

laittojanne

laittoansa / laittoaan

laittojansa / laittojaan

Gen

-n

laittomme

laittojemme

laittonne

laittojenne

laittonsa

laittojensa

Ill

mihin

laittoomme

laittoihimme

laittoonne

laittoihinne

laittoonsa

laittoihinsa

Ine

-ssa

laitossamme

laitoissamme

laitossanne

laitoissanne

laitossansa / laitossaan

laitoissansa / laitoissaan

Ela

-sta

laitostamme

laitoistamme

laitostanne

laitoistanne

laitostansa / laitostaan

laitoistansa / laitoistaan

All

-lle

laitollemme

laitoillemme

laitollenne

laitoillenne

laitollensa / laitolleen

laitoillensa / laitoillean

Ade

-lla

laitollamme

laitoillamme

laitollanne

laitoillanne

laitollansa / laitollaan

laitoillansa / laitoillaan

Abl

-lta

laitoltamme

laitoiltamme

laitoltanne

laitoiltanne

laitoltansa / laitoltaan

laitoiltansa / laitoiltaan

Tra

-ksi

laitoksemme

laitoiksemme

laitoksenne

laitoiksenne

laitoksensa / laitokseen

laitoiksensa / laitoikseen

Ess

-na

laittonamme

laittoinamme

laittonanne

laittoinanne

laittonansa / laittonaan

laittoinansa / laittoinaan

Abe

-tta

laitottamme

laitoittamme

laitottanne

laitoittanne

laitottansa / laitottaan

laitoittansa / laitoittaan

Com

-ne

-

laittoinemme

-

laittoinenne

-

laittoinensa / laittoineen

Singular

Plural

Nom

-

laittomme

laittonne

laittonsa

laittomme

laittonne

laittonsa

Par

-ta

laittoamme

laittoanne

laittoansa / laittoaan

laittojamme

laittojanne

laittojansa / laittojaan

Gen

-n

laittomme

laittonne

laittonsa

laittojemme

laittojenne

laittojensa

Ill

mihin

laittoomme

laittoonne

laittoonsa

laittoihimme

laittoihinne

laittoihinsa

Ine

-ssa

laitossamme

laitossanne

laitossansa / laitossaan

laitoissamme

laitoissanne

laitoissansa / laitoissaan

Ela

-sta

laitostamme

laitostanne

laitostansa / laitostaan

laitoistamme

laitoistanne

laitoistansa / laitoistaan

All

-lle

laitollemme

laitollenne

laitollensa / laitolleen

laitoillemme

laitoillenne

laitoillensa / laitoillean

Ade

-lla

laitollamme

laitollanne

laitollansa / laitollaan

laitoillamme

laitoillanne

laitoillansa / laitoillaan

Abl

-lta

laitoltamme

laitoltanne

laitoltansa / laitoltaan

laitoiltamme

laitoiltanne

laitoiltansa / laitoiltaan

Tra

-ksi

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa / laitokseen

laitoiksemme

laitoiksenne

laitoiksensa / laitoikseen

Ess

-na

laittonamme

laittonanne

laittonansa / laittonaan

laittoinamme

laittoinanne

laittoinansa / laittoinaan

Abe

-tta

laitottamme

laitottanne

laitottansa / laitottaan

laitoittamme

laitoittanne

laitoittansa / laitoittaan

Com

-ne

-

-

-

laittoinemme

laittoinenne

laittoinensa / laittoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

laitosta

laitoksia

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitokseen

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

laitoksissa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

laitoksiksi

Ess

-na

laitoksena

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

facility laitos, mahdollisuus, tilat, palvelut, toiminto, ominaisuus
institution laitos, instituutio, instituutti, perustaminen, vakiintunut tapa, virkaanasettaminen
edition painos, laitos
Institute instituutti, laitos, opisto
establishment perustaminen, vahvistaminen, laitos, yritys, vallanpitäjät, liikelaitos
installation asennus, laitos, laitteet, virkaanasettaminen, tukikohta
service palvelu, huolto, yhteys, tiedoksianto, laitos, virka
works tehdas, rakenteet, laitos, koneisto, liikkuvat osat, koko hoito
school koulu, koulunkäynti, koulukunta, yliopisto, parvi, laitos
foundation perusta, säätiö, perustus, pohja, perustaminen, laitos
yard piha, jaardi, alue, raakapuu, yardi, laitos
Institute
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; OPUS parallel corpus; OpenSubtitles; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Laitos vastaa jäteveden käsittelystä. The facility is responsible for wastewater treatment. Laitos tuottaa puhdasta vettä asukkaille. The facility produces clean water for the residents. Uusi laitos vähentää päästöjä merkittävästi. The new plant significantly reduces emissions. Tämä laitos on erikoistunut ympäristönsuojeluun. This institution specializes in environmental protection. Tämä nyt tapahtuu laitosta vastaan. This is happening against the institution. Laitos tarjoaa laadukkaita palveluita asiakkailleen. The facility provides high-quality services to its customers. Laitoksissa on paljon opiskelijoita. There are many students in the institutions. Hän on töissä sairaalan laitoksissa. He works in the hospital facilities. Kävimme tutustumassa eri laitoksiin. We visited different institutions. Laitoksiin oli päästävä hoitamaan ihmisiä. It was necessary to get into facilities to take care of people. Show more arrow right

Wiktionary

institution faculty facility department plant edition (of a book) Show more arrow right laitostaa laitostua laitostuminen Show more arrow right laittaa +‎ -os. Coined by Finnish linguist and author Reinhold von Becker. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitokseni

laitoksesi

laitoksesi

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitoksiani

laitostasi

laitoksiasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksieni / laitosteni

laitoksesi

laitoksiesi / laitostesi

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitoksiini

laitokseesi

laitoksiisi

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksissani

laitoksessasi

laitoksissasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksistani

laitoksestasi

laitoksistasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksilleni

laitoksellesi

laitoksillesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksillani

laitoksellasi

laitoksillasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitoksiltani

laitokseltasi

laitoksiltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitoksikseni

laitokseksesi

laitoksiksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksinani

laitoksenasi

laitoksinasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksittani

laitoksettasi

laitoksittasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksineni

-

laitoksinesi

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

Par

-ta

laitostani

laitostasi

laitostansa / laitostaan

laitoksiani

laitoksiasi

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitokseni

laitoksesi

laitoksensa

laitoksieni / laitosteni

laitoksiesi / laitostesi

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseeni

laitokseesi

laitokseensa

laitoksiini

laitoksiisi

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessani

laitoksessasi

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissani

laitoksissasi

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestani

laitoksestasi

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistani

laitoksistasi

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitokselleni

laitoksellesi

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksilleni

laitoksillesi

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellani

laitoksellasi

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillani

laitoksillasi

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltani

laitokseltasi

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltani

laitoksiltasi

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitoksekseni

laitokseksesi

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksikseni

laitoksiksesi

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenani

laitoksenasi

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinani

laitoksinasi

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettani

laitoksettasi

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittani

laitoksittasi

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksineni

laitoksinesi

laitoksinensa / laitoksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksemme

laitoksenne

laitoksenne

laitoksensa

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitoksiamme

laitostanne

laitoksianne

laitostansa / laitostaan

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksiemme / laitostemme

laitoksenne

laitoksienne / laitostenne

laitoksensa

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitoksiimme

laitokseenne

laitoksiinne

laitokseensa

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksissamme

laitoksessanne

laitoksissanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksistamme

laitoksestanne

laitoksistanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksillemme

laitoksellenne

laitoksillenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksillamme

laitoksellanne

laitoksillanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitoksiltamme

laitokseltanne

laitoksiltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitoksiksemme

laitokseksenne

laitoksiksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksinamme

laitoksenanne

laitoksinanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksittamme

laitoksettanne

laitoksittanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

laitoksinemme

-

laitoksinenne

-

laitoksinensa / laitoksineen

Singular

Plural

Nom

-

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

Par

-ta

laitostamme

laitostanne

laitostansa / laitostaan

laitoksiamme

laitoksianne

laitoksiansa / laitoksiaan

Gen

-n

laitoksemme

laitoksenne

laitoksensa

laitoksiemme / laitostemme

laitoksienne / laitostenne

laitoksiensa / laitostensa

Ill

mihin

laitokseemme

laitokseenne

laitokseensa

laitoksiimme

laitoksiinne

laitoksiinsa

Ine

-ssa

laitoksessamme

laitoksessanne

laitoksessansa / laitoksessaan

laitoksissamme

laitoksissanne

laitoksissansa / laitoksissaan

Ela

-sta

laitoksestamme

laitoksestanne

laitoksestansa / laitoksestaan

laitoksistamme

laitoksistanne

laitoksistansa / laitoksistaan

All

-lle

laitoksellemme

laitoksellenne

laitoksellensa / laitokselleen

laitoksillemme

laitoksillenne

laitoksillensa / laitoksillean

Ade

-lla

laitoksellamme

laitoksellanne

laitoksellansa / laitoksellaan

laitoksillamme

laitoksillanne

laitoksillansa / laitoksillaan

Abl

-lta

laitokseltamme

laitokseltanne

laitokseltansa / laitokseltaan

laitoksiltamme

laitoksiltanne

laitoksiltansa / laitoksiltaan

Tra

-ksi

laitokseksemme

laitokseksenne

laitokseksensa / laitoksekseen

laitoksiksemme

laitoksiksenne

laitoksiksensa / laitoksikseen

Ess

-na

laitoksenamme

laitoksenanne

laitoksenansa / laitoksenaan

laitoksinamme

laitoksinanne

laitoksinansa / laitoksinaan

Abe

-tta

laitoksettamme

laitoksettanne

laitoksettansa / laitoksettaan

laitoksittamme

laitoksittanne

laitoksittansa / laitoksittaan

Com

-ne

-

-

-

laitoksinemme

laitoksinenne

laitoksinensa / laitoksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

patentti

patentit

Par

-ta

patenttia

patentteja

Gen

-n

patentin

patenttien

Ill

mihin

patenttiin

patentteihin

Ine

-ssa

patentissa

patenteissa

Ela

-sta

patentista

patenteista

All

-lle

patentille

patenteille

Ade

-lla

patentilla

patenteilla

Abl

-lta

patentilta

patenteilta

Tra

-ksi

patentiksi

patenteiksi

Ess

-na

patenttina

patentteina

Abe

-tta

patentitta

patenteitta

Com

-ne

-

patentteine

Ins

-in

-

patentein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

patentti

patentit

Par

-ta

patenttia

patentteja

Gen

-n

patentin

patenttien

Ill

mihin

patenttiin

patentteihin

Ine

-ssa

patentissa

patenteissa

Ela

-sta

patentista

patenteista

All

-lle

patentille

patenteille

Ade

-lla

patentilla

patenteilla

Abl

-lta

patentilta

patenteilta

Tra

-ksi

patentiksi

patenteiksi

Ess

-na

patenttina

patentteina

Abe

-tta

patentitta

patenteitta

Com

-ne

-

patentteine

Ins

-in

-

patentein

patent patentti
Show more arrow right
Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS Finnish-English WIT3; OpenSubtitles v2018; EurLex-2 Uusi patentti myönnettiin keksinnöstä. A new patent was granted for the invention. Patentti myönnetään yleensä 20 vuoden ajaksi. Patent is usually granted for a period of 20 years. Tekninen keksintö voi olla hyväksyttävä patentti. A technical invention may be an acceptable patent. Keksinnölle on haettu patentti, joka liittyy uuteen menetelmään. A patent has been applied for the invention related to a new method. Keksintö voidaan suojata patentilla. An invention can be protected by a patent. Patentti antaa omistajalleen oikeuden estää muut käyttämästä keksintöä ilman lupaa. A patent gives its owner the right to prevent others from using the invention without permission. yhteisön patentti sekä muut teollisns-ja tekijänoikeudet. the Community patent and other IPRs issues; Yritys haki patenttia uudelle innovaatiolleen. The company applied for a patent for its new innovation. Patentteja pitäisi voida käyttää keksinnön kunniaksi. Patents should be used for the sake of the invention. Monet teknologiayhtiöt kilpailevat uusista patentteja. Many technology companies compete for new patents. Show more arrow right

Wiktionary

patent Show more arrow right From Swedish patent, from French patente. Show more arrow right

Wikipedia

Patent A patent is a title that gives its owner the legal right to exclude others from making, using, or selling an invention for a limited period of years in exchange for publishing an enabling public disclosure of the invention. In most countries, patent rights fall under private law and the patent holder must sue someone infringing the patent in order to enforce his or her rights. In some industries patents are an essential form of competitive advantage; in others they are irrelevant.:17. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

patenttini

patenttini

patenttisi

patenttisi

patenttinsa

patenttinsa

Par

-ta

patenttiani

patenttejani

patenttiasi

patenttejasi

patenttiansa / patenttiaan

patenttejansa / patenttejaan

Gen

-n

patenttini

patenttieni

patenttisi

patenttiesi

patenttinsa

patenttiensa

Ill

mihin

patenttiini

patentteihini

patenttiisi

patentteihisi

patenttiinsa

patentteihinsa

Ine

-ssa

patentissani

patenteissani

patentissasi

patenteissasi

patentissansa / patentissaan

patenteissansa / patenteissaan

Ela

-sta

patentistani

patenteistani

patentistasi

patenteistasi

patentistansa / patentistaan

patenteistansa / patenteistaan

All

-lle

patentilleni

patenteilleni

patentillesi

patenteillesi

patentillensa / patentilleen

patenteillensa / patenteillean

Ade

-lla

patentillani

patenteillani

patentillasi

patenteillasi

patentillansa / patentillaan

patenteillansa / patenteillaan

Abl

-lta

patentiltani

patenteiltani

patentiltasi

patenteiltasi

patentiltansa / patentiltaan

patenteiltansa / patenteiltaan

Tra

-ksi

patentikseni

patenteikseni

patentiksesi

patenteiksesi

patentiksensa / patentikseen

patenteiksensa / patenteikseen

Ess

-na

patenttinani

patentteinani

patenttinasi

patentteinasi

patenttinansa / patenttinaan

patentteinansa / patentteinaan

Abe

-tta

patentittani

patenteittani

patentittasi

patenteittasi

patentittansa / patentittaan

patenteittansa / patenteittaan

Com

-ne

-

patentteineni

-

patentteinesi

-

patentteinensa / patentteineen

Singular

Plural

Nom

-

patenttini

patenttisi

patenttinsa

patenttini

patenttisi

patenttinsa

Par

-ta

patenttiani

patenttiasi

patenttiansa / patenttiaan

patenttejani

patenttejasi

patenttejansa / patenttejaan

Gen

-n

patenttini

patenttisi

patenttinsa

patenttieni

patenttiesi

patenttiensa

Ill

mihin

patenttiini

patenttiisi

patenttiinsa

patentteihini

patentteihisi

patentteihinsa

Ine

-ssa

patentissani

patentissasi

patentissansa / patentissaan

patenteissani

patenteissasi

patenteissansa / patenteissaan

Ela

-sta

patentistani

patentistasi

patentistansa / patentistaan

patenteistani

patenteistasi

patenteistansa / patenteistaan

All

-lle

patentilleni

patentillesi

patentillensa / patentilleen

patenteilleni

patenteillesi

patenteillensa / patenteillean

Ade

-lla

patentillani

patentillasi

patentillansa / patentillaan

patenteillani

patenteillasi

patenteillansa / patenteillaan

Abl

-lta

patentiltani

patentiltasi

patentiltansa / patentiltaan

patenteiltani

patenteiltasi

patenteiltansa / patenteiltaan

Tra

-ksi

patentikseni

patentiksesi

patentiksensa / patentikseen

patenteikseni

patenteiksesi

patenteiksensa / patenteikseen

Ess

-na

patenttinani

patenttinasi

patenttinansa / patenttinaan

patentteinani

patentteinasi

patentteinansa / patentteinaan

Abe

-tta

patentittani

patentittasi

patentittansa / patentittaan

patenteittani

patenteittasi

patenteittansa / patenteittaan

Com

-ne

-

-

-

patentteineni

patentteinesi

patentteinensa / patentteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

patenttimme

patenttimme

patenttinne

patenttinne

patenttinsa

patenttinsa

Par

-ta

patenttiamme

patenttejamme

patenttianne

patenttejanne

patenttiansa / patenttiaan

patenttejansa / patenttejaan

Gen

-n

patenttimme

patenttiemme

patenttinne

patenttienne

patenttinsa

patenttiensa

Ill

mihin

patenttiimme

patentteihimme

patenttiinne

patentteihinne

patenttiinsa

patentteihinsa

Ine

-ssa

patentissamme

patenteissamme

patentissanne

patenteissanne

patentissansa / patentissaan

patenteissansa / patenteissaan

Ela

-sta

patentistamme

patenteistamme

patentistanne

patenteistanne

patentistansa / patentistaan

patenteistansa / patenteistaan

All

-lle

patentillemme

patenteillemme

patentillenne

patenteillenne

patentillensa / patentilleen

patenteillensa / patenteillean

Ade

-lla

patentillamme

patenteillamme

patentillanne

patenteillanne

patentillansa / patentillaan

patenteillansa / patenteillaan

Abl

-lta

patentiltamme

patenteiltamme

patentiltanne

patenteiltanne

patentiltansa / patentiltaan

patenteiltansa / patenteiltaan

Tra

-ksi

patentiksemme

patenteiksemme

patentiksenne

patenteiksenne

patentiksensa / patentikseen

patenteiksensa / patenteikseen

Ess

-na

patenttinamme

patentteinamme

patenttinanne

patentteinanne

patenttinansa / patenttinaan

patentteinansa / patentteinaan

Abe

-tta

patentittamme

patenteittamme

patentittanne

patenteittanne

patentittansa / patentittaan

patenteittansa / patenteittaan

Com

-ne

-

patentteinemme

-

patentteinenne

-

patentteinensa / patentteineen

Singular

Plural

Nom

-

patenttimme

patenttinne

patenttinsa

patenttimme

patenttinne

patenttinsa

Par

-ta

patenttiamme

patenttianne

patenttiansa / patenttiaan

patenttejamme

patenttejanne

patenttejansa / patenttejaan

Gen

-n

patenttimme

patenttinne

patenttinsa

patenttiemme

patenttienne

patenttiensa

Ill

mihin

patenttiimme

patenttiinne

patenttiinsa

patentteihimme

patentteihinne

patentteihinsa

Ine

-ssa

patentissamme

patentissanne

patentissansa / patentissaan

patenteissamme

patenteissanne

patenteissansa / patenteissaan

Ela

-sta

patentistamme

patentistanne

patentistansa / patentistaan

patenteistamme

patenteistanne

patenteistansa / patenteistaan

All

-lle

patentillemme

patentillenne

patentillensa / patentilleen

patenteillemme

patenteillenne

patenteillensa / patenteillean

Ade

-lla

patentillamme

patentillanne

patentillansa / patentillaan

patenteillamme

patenteillanne

patenteillansa / patenteillaan

Abl

-lta

patentiltamme

patentiltanne

patentiltansa / patentiltaan

patenteiltamme

patenteiltanne

patenteiltansa / patenteiltaan

Tra

-ksi

patentiksemme

patentiksenne

patentiksensa / patentikseen

patenteiksemme

patenteiksenne

patenteiksensa / patenteikseen

Ess

-na

patenttinamme

patenttinanne

patenttinansa / patenttinaan

patentteinamme

patentteinanne

patentteinansa / patentteinaan

Abe

-tta

patentittamme

patentittanne

patentittansa / patentittaan

patenteittamme

patenteittanne

patenteittansa / patenteittaan

Com

-ne

-

-

-

patentteinemme

patentteinenne

patentteinensa / patentteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

laitto

laitot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laiton

laittojen

Ill

mihin

laittoihin

Solve

Ine

-ssa

laitossa

Solve

Ela

-sta

laitosta

laitoista

All

-lle

laitolle

laitoille

Ade

-lla

laitolla

laitoilla

Abl

-lta

laitolta

laitoilta

Tra

-ksi

laitoksi

Solve

Ess

-na

laittoina

Solve

Abe

-tta

laitotta

laitoitta

Com

-ne

-

laittoine

Ins

-in

-

laitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitto

laitot

Par

-ta

Gen

-n

laiton

laittojen

Ill

mihin

laittoihin

Ine

-ssa

laitossa

Ela

-sta

laitosta

laitoista

All

-lle

laitolle

laitoille

Ade

-lla

laitolla

laitoilla

Abl

-lta

laitolta

laitoilta

Tra

-ksi

laitoksi

Ess

-na

laittoina

Abe

-tta

laitotta

laitoitta

Com

-ne

-

laittoine

Ins

-in

-

laitoin

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitoksiin

Solve

Ine

-ssa

laitoksessa

Solve

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

Solve

Ess

-na

laitoksina

Solve

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

laitos

laitokset

Par

-ta

Gen

-n

laitoksen

laitoksien / laitosten

Ill

mihin

laitoksiin

Ine

-ssa

laitoksessa

Ela

-sta

laitoksesta

laitoksista

All

-lle

laitokselle

laitoksille

Ade

-lla

laitoksella

laitoksilla

Abl

-lta

laitokselta

laitoksilta

Tra

-ksi

laitokseksi

Ess

-na

laitoksina

Abe

-tta

laitoksetta

laitoksitta

Com

-ne

-

laitoksine

Ins

-in

-

laitoksin

Singular

Plural

Nom

-

patentti

patentit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

patentin

patenttien

Ill

mihin

patentteihin

Solve

Ine

-ssa

patentissa

Solve

Ela

-sta

patentista

patenteista

All

-lle

patentille

patenteille

Ade

-lla

patentilla

patenteilla

Abl

-lta

patentilta

patenteilta

Tra

-ksi

patentiksi

Solve

Ess

-na

patentteina

Solve

Abe

-tta

patentitta

patenteitta

Com

-ne

-

patentteine

Ins

-in

-

patentein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

patentti

patentit

Par

-ta

Gen

-n

patentin

patenttien

Ill

mihin

patentteihin

Ine

-ssa

patentissa

Ela

-sta

patentista

patenteista

All

-lle

patentille

patenteille

Ade

-lla

patentilla

patenteilla

Abl

-lta

patentilta

patenteilta

Tra

-ksi

patentiksi

Ess

-na

patentteina

Abe

-tta

patentitta

patenteitta

Com

-ne

-

patentteine

Ins

-in

-

patentein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept