logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

entistää, verb

Word analysis
entistä

entistä

entistää

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

entistää

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

entistää

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

entinen

Noun, Singular Partitive

entinen

Adjective, Singular Partitive

Report an issue

Wiktionary

(transitive) To restore, renovate. Show more arrow right restauroida Show more arrow right entinen +‎ -tää Show more arrow right
to restore
restored
to be reconstituted
be reconstituted
restored with
Show more arrow right
WikiMatrix; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; Opus.paralel; ParaCrawl Corpus; Finnish-English parallel corpus Se on entistetty useasta osasta. It is actually composed of many parts. Onneksi tetragrammi on nyt entistetty. Happily, the Tetragrammaton has now been restored. Ratkaisu on entistä kauempana. What difference does it make who was on the goddamn bus? Entistä lämpimämpää kesäsäätä odotetaan innolla. Warmer summer weather is eagerly awaited. Entistä vahvempi painotus asetetaan koulutukseen. A stronger emphasis is placed on education. Ulkomuseo (20 rakennusta) ja entistetty puutarha. Open-air museum with 20 buildings and restored garden. Voit nauttia entistä monipuolisemmista harrastuksista. You can enjoy a greater variety of hobbies. On tärkeää oppia entistä enemmän uusista teknologioista. It is important to learn more about new technologies. Hän muistuttaa yhtä entistä miesystävääni. He reminds me one of my exes. Rautatieyhteydet ovat entistä nopeampia ja luotettavampia. Railway connections are faster and more reliable than before. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

entistän

en entistä

ii

entistät

et entistä

iii

entistää

ei entistä

Plural

Positive

Negative

i

entistämme / entistetään

emme entistä / ei entistetä

ii

entistätte

ette entistä

iii

entistävät

eivät entistä

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

entistin

en entistänyt

ii

entistit

et entistänyt

iii

entisti

ei entistänyt

Plural

Positive

Negative

i

entistimme / entistettiin

emme entistäneet / ei entistetty

ii

entistitte

ette entistäneet

iii

entistivät

eivät entistäneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen entistänyt

en ole entistänyt

ii

olet entistänyt

et ole entistänyt

iii

on entistänyt

ei ole entistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme entistäneet

emme ole entistäneet

ii

olette entistäneet

ette ole entistäneet

iii

ovat entistäneet

eivät ole entistäneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin entistänyt

en ollut entistänyt

ii

olit entistänyt

et ollut entistänyt

iii

oli entistänyt

ei ollut entistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme entistäneet

emme olleet entistäneet

ii

olitte entistäneet

ette olleet entistäneet

iii

olivat entistäneet

eivät olleet entistäneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

entistäisin

en entistäisi

ii

entistäisit

et entistäisi

iii

entistäisi

ei entistäisi

Plural

Positive

Negative

i

entistäisimme

emme entistäisi

ii

entistäisitte

ette entistäisi

iii

entistäisivät

eivät entistäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin entistänyt

en olisi entistänyt

ii

olisit entistänyt

et olisi entistänyt

iii

olisi entistänyt

ei olisi entistänyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme entistäneet

emme olisi entistäneet

ii

olisitte entistäneet

ette olisi entistäneet

iii

olisivat entistäneet

eivät olisi entistäneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

entistänen

en entistäne

ii

entistänet

et entistäne

iii

entistänee

ei entistäne

Plural

Positive

Negative

i

entistänemme

emme entistäne

ii

entistänette

ette entistäne

iii

entistänevät

eivät entistäne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen entistänyt

en liene entistänyt

ii

lienet entistänyt

et liene entistänyt

iii

lienee entistänyt

ei liene entistänyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme entistäneet

emme liene entistäneet

ii

lienette entistäneet

ette liene entistäneet

iii

lienevät entistäneet

eivät liene entistäneet

Imperative

Singular

i

-

ii

entistä

iii

entistäköön

Plural

i

entistäkäämme

ii

entistäkää

iii

entistäkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

entistää

Tra

-ksi

entistääksensä / entistääkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

entistäessä

Ins

-in

entistäen

Ine

-ssa

entistettäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

entistämään

Ine

-ssa

entistämässä

Ela

-sta

entistämästä

Ade

-lla

entistämällä

Abe

-tta

entistämättä

Ins

-in

entistämän

Ins

-in

entistettämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

entistäminen

Par

-ta

entistämistä

Infinitive V

entistämäisillänsä / entistämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

entistetään

ei entistetä

Imperfect

entistettiin

ei entistetty

Potential

entistettäneen

ei entistettäne

Conditional

entistettäisiin

ei entistettäisi

Imperative Present

entistettäköön

älköön entistettäkö

Imperative Perfect

olkoon entistetty

älköön entistetty

Positive

Negative

Present

entistetään

ei entistetä

Imperfect

entistettiin

ei entistetty

Potential

entistettäneen

ei entistettäne

Conditional

entistettäisiin

ei entistettäisi

Imperative Present

entistettäköön

älköön entistettäkö

Imperative Perfect

olkoon entistetty

älköön entistetty

Participle

Active

Passive

1st

entistävä

entistettävä

2nd

entistänyt

entistetty

3rd

entistämä

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

entinen

entiset

Par

-ta

entistä

entisiä

Gen

-n

entisen

entisien / entisten

Ill

mihin

entiseen

entisiin

Ine

-ssa

entisessä

entisissä

Ela

-sta

entisestä

entisistä

All

-lle

entiselle

entisille

Ade

-lla

entisellä

entisillä

Abl

-lta

entiseltä

entisiltä

Tra

-ksi

entiseksi

entisiksi

Ess

-na

entisenä

entisinä

Abe

-tta

entisettä

entisittä

Com

-ne

-

entisine

Ins

-in

-

entisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

entinen

entiset

Par

-ta

entistä

entisiä

Gen

-n

entisen

entisien / entisten

Ill

mihin

entiseen

entisiin

Ine

-ssa

entisessä

entisissä

Ela

-sta

entisestä

entisistä

All

-lle

entiselle

entisille

Ade

-lla

entisellä

entisillä

Abl

-lta

entiseltä

entisiltä

Tra

-ksi

entiseksi

entisiksi

Ess

-na

entisenä

entisinä

Abe

-tta

entisettä

entisittä

Com

-ne

-

entisine

Ins

-in

-

entisin

ex entinen
former entinen, edellinen, ensin mainittu
old vanha, entinen, käytetty, muinais-
previous edellinen, aikaisempi, edeltävä, entinen, hätäinen, ennenaikainen
past viime, entinen, mennyt, aikaisempi, kulunut, loppunut
erstwhile entinen
sometime entinen
late myöhässä, myöhäinen, edesmennyt, myöhä, myöhästynyt, entinen
bygone entinen, mennyt
ex- entinen
Show more arrow right
OpenSubtitles; Europarl; OPUS 100 Parallel Corpus - sentence id 200000; GlobalVoices; Tatoeba Parallel Corpus - sentence id 50000; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Kaipaan entistä elämääni. I miss my past life. Näytin entistä kuvaa hänelle. I showed him an old picture. Hän oli paljon entistä iloisempi. He was much happier than before. Olo on paljon parempi kuin entistä. The feeling is much better than before. Voin hyvin entisessä kodissani. I feel good in my old home. Hän ei ole enää samanlainen kuin entistä. He is no longer the same as before. Työpaikkani oli entisen lähellä. My workplace was near my previous one. Ratkaisu on entistä kauempana. What difference does it make who was on the goddamn bus? Olen entistä vahvempi tämän kokemuksen jälkeen. I am stronger than before after this experience. Entisiä ystäviäni kutsuttiin juhliin. My former friends were invited to the party. Show more arrow right

Wiktionary

former, erstwhile Fin:entisessä NeuvostoliitossaEng:in the former Soviet Union Show more arrow right aiempivarhempi Show more arrow right From ensi- +‎ -inen. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

entiseni

entiseni

entisesi

entisesi

entisensä

entisensä

Par

-ta

entistäni

entisiäni

entistäsi

entisiäsi

entistänsä / entistään

entisiänsä / entisiään

Gen

-n

entiseni

entisieni / entisteni

entisesi

entisiesi / entistesi

entisensä

entisiensä / entistensä

Ill

mihin

entiseeni

entisiini

entiseesi

entisiisi

entiseensä

entisiinsä

Ine

-ssa

entisessäni

entisissäni

entisessäsi

entisissäsi

entisessänsä / entisessään

entisissänsä / entisissään

Ela

-sta

entisestäni

entisistäni

entisestäsi

entisistäsi

entisestänsä / entisestään

entisistänsä / entisistään

All

-lle

entiselleni

entisilleni

entisellesi

entisillesi

entisellensä / entiselleen

entisillensä / entisilleän

Ade

-lla

entiselläni

entisilläni

entiselläsi

entisilläsi

entisellänsä / entisellään

entisillänsä / entisillään

Abl

-lta

entiseltäni

entisiltäni

entiseltäsi

entisiltäsi

entiseltänsä / entiseltään

entisiltänsä / entisiltään

Tra

-ksi

entisekseni

entisikseni

entiseksesi

entisiksesi

entiseksensä / entisekseen

entisiksensä / entisikseen

Ess

-na

entisenäni

entisinäni

entisenäsi

entisinäsi

entisenänsä / entisenään

entisinänsä / entisinään

Abe

-tta

entisettäni

entisittäni

entisettäsi

entisittäsi

entisettänsä / entisettään

entisittänsä / entisittään

Com

-ne

-

entisineni

-

entisinesi

-

entisinensä / entisineen

Singular

Plural

Nom

-

entiseni

entisesi

entisensä

entiseni

entisesi

entisensä

Par

-ta

entistäni

entistäsi

entistänsä / entistään

entisiäni

entisiäsi

entisiänsä / entisiään

Gen

-n

entiseni

entisesi

entisensä

entisieni / entisteni

entisiesi / entistesi

entisiensä / entistensä

Ill

mihin

entiseeni

entiseesi

entiseensä

entisiini

entisiisi

entisiinsä

Ine

-ssa

entisessäni

entisessäsi

entisessänsä / entisessään

entisissäni

entisissäsi

entisissänsä / entisissään

Ela

-sta

entisestäni

entisestäsi

entisestänsä / entisestään

entisistäni

entisistäsi

entisistänsä / entisistään

All

-lle

entiselleni

entisellesi

entisellensä / entiselleen

entisilleni

entisillesi

entisillensä / entisilleän

Ade

-lla

entiselläni

entiselläsi

entisellänsä / entisellään

entisilläni

entisilläsi

entisillänsä / entisillään

Abl

-lta

entiseltäni

entiseltäsi

entiseltänsä / entiseltään

entisiltäni

entisiltäsi

entisiltänsä / entisiltään

Tra

-ksi

entisekseni

entiseksesi

entiseksensä / entisekseen

entisikseni

entisiksesi

entisiksensä / entisikseen

Ess

-na

entisenäni

entisenäsi

entisenänsä / entisenään

entisinäni

entisinäsi

entisinänsä / entisinään

Abe

-tta

entisettäni

entisettäsi

entisettänsä / entisettään

entisittäni

entisittäsi

entisittänsä / entisittään

Com

-ne

-

-

-

entisineni

entisinesi

entisinensä / entisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

entisemme

entisemme

entisenne

entisenne

entisensä

entisensä

Par

-ta

entistämme

entisiämme

entistänne

entisiänne

entistänsä / entistään

entisiänsä / entisiään

Gen

-n

entisemme

entisiemme / entistemme

entisenne

entisienne / entistenne

entisensä

entisiensä / entistensä

Ill

mihin

entiseemme

entisiimme

entiseenne

entisiinne

entiseensä

entisiinsä

Ine

-ssa

entisessämme

entisissämme

entisessänne

entisissänne

entisessänsä / entisessään

entisissänsä / entisissään

Ela

-sta

entisestämme

entisistämme

entisestänne

entisistänne

entisestänsä / entisestään

entisistänsä / entisistään

All

-lle

entisellemme

entisillemme

entisellenne

entisillenne

entisellensä / entiselleen

entisillensä / entisilleän

Ade

-lla

entisellämme

entisillämme

entisellänne

entisillänne

entisellänsä / entisellään

entisillänsä / entisillään

Abl

-lta

entiseltämme

entisiltämme

entiseltänne

entisiltänne

entiseltänsä / entiseltään

entisiltänsä / entisiltään

Tra

-ksi

entiseksemme

entisiksemme

entiseksenne

entisiksenne

entiseksensä / entisekseen

entisiksensä / entisikseen

Ess

-na

entisenämme

entisinämme

entisenänne

entisinänne

entisenänsä / entisenään

entisinänsä / entisinään

Abe

-tta

entisettämme

entisittämme

entisettänne

entisittänne

entisettänsä / entisettään

entisittänsä / entisittään

Com

-ne

-

entisinemme

-

entisinenne

-

entisinensä / entisineen

Singular

Plural

Nom

-

entisemme

entisenne

entisensä

entisemme

entisenne

entisensä

Par

-ta

entistämme

entistänne

entistänsä / entistään

entisiämme

entisiänne

entisiänsä / entisiään

Gen

-n

entisemme

entisenne

entisensä

entisiemme / entistemme

entisienne / entistenne

entisiensä / entistensä

Ill

mihin

entiseemme

entiseenne

entiseensä

entisiimme

entisiinne

entisiinsä

Ine

-ssa

entisessämme

entisessänne

entisessänsä / entisessään

entisissämme

entisissänne

entisissänsä / entisissään

Ela

-sta

entisestämme

entisestänne

entisestänsä / entisestään

entisistämme

entisistänne

entisistänsä / entisistään

All

-lle

entisellemme

entisellenne

entisellensä / entiselleen

entisillemme

entisillenne

entisillensä / entisilleän

Ade

-lla

entisellämme

entisellänne

entisellänsä / entisellään

entisillämme

entisillänne

entisillänsä / entisillään

Abl

-lta

entiseltämme

entiseltänne

entiseltänsä / entiseltään

entisiltämme

entisiltänne

entisiltänsä / entisiltään

Tra

-ksi

entiseksemme

entiseksenne

entiseksensä / entisekseen

entisiksemme

entisiksenne

entisiksensä / entisikseen

Ess

-na

entisenämme

entisenänne

entisenänsä / entisenään

entisinämme

entisinänne

entisinänsä / entisinään

Abe

-tta

entisettämme

entisettänne

entisettänsä / entisettään

entisittämme

entisittänne

entisittänsä / entisittään

Com

-ne

-

-

-

entisinemme

entisinenne

entisinensä / entisineen

Wiktionary

former, erstwhile Fin:entisessä NeuvostoliitossaEng:in the former Soviet Union Show more arrow right aiempivarhempi Show more arrow right From ensi- +‎ -inen. Show more arrow right
ex entinen
former entinen, edellinen, ensin mainittu
old vanha, entinen, käytetty, muinais-
previous edellinen, aikaisempi, edeltävä, entinen, hätäinen, ennenaikainen
past viime, entinen, mennyt, aikaisempi, kulunut, loppunut
erstwhile entinen
sometime entinen
late myöhässä, myöhäinen, edesmennyt, myöhä, myöhästynyt, entinen
bygone entinen, mennyt
ex- entinen
Show more arrow right
7883267-7883271; 8963421-8963425; OpenSubtitles2018.v3; 10014-10018; SETIMES2 Parallel Corpus, sentence id: 500004-493040; 5102290-5102294; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus Hän asuu entistä lähempänä koulua. She lives closer to the school now. Entistä parempaa palvelua ei voi saada. You can't get better service than this. Ratkaisu on entistä kauempana. What difference does it make who was on the goddamn bus? Uusi versio on entistä nopeampi ja tehokkaampi. The new version is faster and more efficient. Hän muisteli entistä työpaikkaansa haikein mielin. She reminisced about her old workplace with nostalgia. Hän muistuttaa yhtä entistä miesystävääni. He reminds me one of my exes. Yritys haluaa saavuttaa entistä suuremman markkinaosuuden. The company aims to achieve a larger market share. Kuivuus koettelee Ndutussa entistä kovemmin. Back at Ndutu, the dry season is biting harder. Tämä on entinen puhelin. This is an entinen phone. Kansalaisilla on nyt entistä laajempi pääsy tietoihin ja palveluihin. Citizens now have wider access to information and services. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

entinen

entiset

Par

-ta

entistä

entisiä

Gen

-n

entisen

entisien / entisten

Ill

mihin

entiseen

entisiin

Ine

-ssa

entisessä

entisissä

Ela

-sta

entisestä

entisistä

All

-lle

entiselle

entisille

Ade

-lla

entisellä

entisillä

Abl

-lta

entiseltä

entisiltä

Tra

-ksi

entiseksi

entisiksi

Ess

-na

entisenä

entisinä

Abe

-tta

entisettä

entisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

entinen

entiset

Par

-ta

entistä

entisiä

Gen

-n

entisen

entisien / entisten

Ill

mihin

entiseen

entisiin

Ine

-ssa

entisessä

entisissä

Ela

-sta

entisestä

entisistä

All

-lle

entiselle

entisille

Ade

-lla

entisellä

entisillä

Abl

-lta

entiseltä

entisiltä

Tra

-ksi

entiseksi

entisiksi

Ess

-na

entisenä

entisinä

Abe

-tta

entisettä

entisittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

entisempi

entisemmät

Par

-ta

entisempää

entisempiä

Gen

-n

entisemmän

entisempien

Ill

mihin

entisempiin

entisempiin

Ine

-ssa

entisemmässä

entisemmissä

Ela

-sta

entisemmästä

entisemmistä

All

-lle

entisemmälle

entisemmille

Ade

-lla

entisemmällä

entisemmillä

Abl

-lta

entisemmältä

entisemmiltä

Tra

-ksi

entisemmäksi

entisemmiksi

Ess

-na

entisempänä

entisempinä

Abe

-tta

entisemmättä

entisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

entisempi

entisemmät

Par

-ta

entisempää

entisempiä

Gen

-n

entisemmän

entisempien

Ill

mihin

entisempiin

entisempiin

Ine

-ssa

entisemmässä

entisemmissä

Ela

-sta

entisemmästä

entisemmistä

All

-lle

entisemmälle

entisemmille

Ade

-lla

entisemmällä

entisemmillä

Abl

-lta

entisemmältä

entisemmiltä

Tra

-ksi

entisemmäksi

entisemmiksi

Ess

-na

entisempänä

entisempinä

Abe

-tta

entisemmättä

entisemmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

entisin

entisimmät

Par

-ta

entisintä

entisimpiä

Gen

-n

entisimmän

entisinten / entisimpien

Ill

mihin

entisimpään

entisimpiin

Ine

-ssa

entisimmässä

entisimmissä

Ela

-sta

entisimmästä

entisimmistä

All

-lle

entisimmälle

entisimmille

Ade

-lla

entisimmällä

entisimmillä

Abl

-lta

entisimmältä

entisimmiltä

Tra

-ksi

entisimmäksi

entisimmiksi

Ess

-na

entisimpänä

entisimpinä

Abe

-tta

entisimmättä

entisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

entisin

entisimmät

Par

-ta

entisintä

entisimpiä

Gen

-n

entisimmän

entisinten / entisimpien

Ill

mihin

entisimpään

entisimpiin

Ine

-ssa

entisimmässä

entisimmissä

Ela

-sta

entisimmästä

entisimmistä

All

-lle

entisimmälle

entisimmille

Ade

-lla

entisimmällä

entisimmillä

Abl

-lta

entisimmältä

entisimmiltä

Tra

-ksi

entisimmäksi

entisimmiksi

Ess

-na

entisimpänä

entisimpinä

Abe

-tta

entisimmättä

entisimmittä

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

entisimmin

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept