logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

passiivistaa, verb

Word analysis
passiivista

passiivista

passiivistaa

Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular

passiivistaa

Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular

passiivistaa

Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb

passiivinen

Adjective, Singular Partitive

passiivi

Noun, Singular Elative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to passivize, make passive Show more arrow right passiivinen +‎ -taa Show more arrow right
passive
the passive
of passive
For passive
inactive
Show more arrow right
not-set; jw2019; LDS; Europarl8; Eurlex2019; EurLex-2 Passiivista myyntiä koskevat sopimukset. Agreements on passive sales. Lopun ajan odotus ei ollut koskaan kristityillä vain passiivista Jumalan valtakunnan tulemisen kaipuuta. (Encyclopædia Britannica.). The Christian expectation of the end time never consisted simply of a passive yearning for the coming Kingdom of God.”. Ajattelemme liian usein, että kuuliaisuus on passiivista korkeamman auktoriteetin käskyjen tai määräysten noudattamista ilman omaa ajattelua. Too often we think of obedience as the passive and thoughtless following of the orders or dictates of a higher authority. Passiivista tupakointia, jota on liian kauan laiminlyöty, tutkitaan usein tieteellisten kokeiden avulla, jotka ovat osoittaneet sen haitallisuuden. Passive smoking, which was ignored for a long time, is more often the subject of scientific research which proves how harmful it is. Passiivista korkoa ja rojaltituloa koskeva vapautus on perusteltu Gibraltarin verojärjestelmän luonteen ja yleisen rakenteen nojalla. The exemption for passive interest and royalty income is justified by the nature and general scheme of the Gibraltar tax system. 4.”Lähdekoodiakustisen tiedontosiaikaiseksi käsittelemiseksipohjans-tai poukamakaapelijärjestelmiä käyttävää passiivista vastaanottoa varten; 4. ‘source code'for ‘real time processing' of acoustic data for passive reception using bottom or bay cable systems; Toimenpiteen aineellisesta valikoivuudesta komissio katsoi, että passiivista tuloa (korkoja, rojalteja ja osinkoja) koskeva vapautus oli lähtökohtaisesti valikoiva. With respect to the material selectivity of the measure, the Commission found that the passive income (interest, royalty and dividend) exemption was prima facie selective. Tämä kumppanuus merkitsee passiivista osallistumista kilpailusääntöjen rikkomiseen ja saattaa siten johtaa siihen, että yritys joutuu vastuuseen, kun kyseessä on yksi sopimus. That complicity constitutes a passive mode of participation in the infringement which is therefore capable of rendering the undertaking liable in the context of a single agreement. Uchtdorfin seuraavat sanat ja merkitse, mitä tarkoittaa se, että kestää koettelemuksia kärsivällisesti: Kärsivällisyys ei ole passiivista alistumista eikä se ole sitä, että pelkojemme vuoksi emme toimi. Uchtdorf of the First Presidency, marking what it means to patiently endure trials: “Patience is not passive resignation, nor is it failing to act because of our fears. Heinäkuun alussa 2004 otettiin käyttöön tulkkauspyyntöön perustuva järjestelmä, jossa valmisteleville elimille tarjotaan aktiivista tai passiivista tulkkausta vain kansallisten valtuuskuntien sitä pyytäessä. As of 1 July 2004 a 'request system' was set up, whereby for preparatory bodies active or passive interpretation is only provided, if requested by a national delegation. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

passiivistan

en passiivista

ii

passiivistat

et passiivista

iii

passiivistaa

ei passiivista

Plural

Positive

Negative

i

passiivistamme / passiivistetaan

emme passiivista / ei passiivisteta

ii

passiivistatte

ette passiivista

iii

passiivistavat

eivät passiivista

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

passiivistin

en passiivistanut

ii

passiivistit

et passiivistanut

iii

passiivisti

ei passiivistanut

Plural

Positive

Negative

i

passiivistimme / passiivistettiin

emme passiivistaneet / ei passiivistettu

ii

passiivistitte

ette passiivistaneet

iii

passiivistivat

eivät passiivistaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen passiivistanut

en ole passiivistanut

ii

olet passiivistanut

et ole passiivistanut

iii

on passiivistanut

ei ole passiivistanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme passiivistaneet

emme ole passiivistaneet

ii

olette passiivistaneet

ette ole passiivistaneet

iii

ovat passiivistaneet

eivät ole passiivistaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin passiivistanut

en ollut passiivistanut

ii

olit passiivistanut

et ollut passiivistanut

iii

oli passiivistanut

ei ollut passiivistanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme passiivistaneet

emme olleet passiivistaneet

ii

olitte passiivistaneet

ette olleet passiivistaneet

iii

olivat passiivistaneet

eivät olleet passiivistaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

passiivistaisin

en passiivistaisi

ii

passiivistaisit

et passiivistaisi

iii

passiivistaisi

ei passiivistaisi

Plural

Positive

Negative

i

passiivistaisimme

emme passiivistaisi

ii

passiivistaisitte

ette passiivistaisi

iii

passiivistaisivat

eivät passiivistaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin passiivistanut

en olisi passiivistanut

ii

olisit passiivistanut

et olisi passiivistanut

iii

olisi passiivistanut

ei olisi passiivistanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme passiivistaneet

emme olisi passiivistaneet

ii

olisitte passiivistaneet

ette olisi passiivistaneet

iii

olisivat passiivistaneet

eivät olisi passiivistaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

passiivistanen

en passiivistane

ii

passiivistanet

et passiivistane

iii

passiivistanee

ei passiivistane

Plural

Positive

Negative

i

passiivistanemme

emme passiivistane

ii

passiivistanette

ette passiivistane

iii

passiivistanevat

eivät passiivistane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen passiivistanut

en liene passiivistanut

ii

lienet passiivistanut

et liene passiivistanut

iii

lienee passiivistanut

ei liene passiivistanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme passiivistaneet

emme liene passiivistaneet

ii

lienette passiivistaneet

ette liene passiivistaneet

iii

lienevät passiivistaneet

eivät liene passiivistaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

passiivista

iii

passiivistakoon

Plural

i

passiivistakaamme

ii

passiivistakaa

iii

passiivistakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

passiivistaa

Tra

-ksi

passiivistaaksensa / passiivistaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

passiivistaessa

Ins

-in

passiivistaen

Ine

-ssa

passiivistettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

passiivistamaan

Ine

-ssa

passiivistamassa

Ela

-sta

passiivistamasta

Ade

-lla

passiivistamalla

Abe

-tta

passiivistamatta

Ins

-in

passiivistaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

passiivistaminen

Par

-ta

passiivistamista

Infinitive V

passiivistamaisillaan / passiivistamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

passiivistetaan

ei passiivisteta

Imperfect

passiivistettiin

ei passiivistettu

Potential

passiivistettaneen

ei passiivistettane

Conditional

passiivistettaisiin

ei passiivistettaisi

Imperative Present

passiivistettakoon

älköön passiivistettako

Imperative Perfect

olkoon passiivistettu

älköön passiivistettu

Positive

Negative

Present

passiivistetaan

ei passiivisteta

Imperfect

passiivistettiin

ei passiivistettu

Potential

passiivistettaneen

ei passiivistettane

Conditional

passiivistettaisiin

ei passiivistettaisi

Imperative Present

passiivistettakoon

älköön passiivistettako

Imperative Perfect

olkoon passiivistettu

älköön passiivistettu

Participle

Active

Passive

1st

passiivistava

passiivistettava

2nd

passiivistanut

passiivistettu

3rd

passiivistama

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

passive Show more arrow right Show more arrow right Swedish passiv +‎ -inen Show more arrow right
passive passiivinen
inactive toimeton, toimimaton, passiivinen
Show more arrow right
not-set; Europarl; EuroParl2021; Tatoeba; Europarl8; LDS; GNOME; EurLex-2 Passiivista myyntiä koskevat sopimukset. Agreements on passive sales. Hän istuu passiivisena tietokoneen ääressä. She sits passively in front of the computer. Hän tunsi olonsa passiivisena ja voimattomana.. She felt passive and powerless. Passiiviset interferometrilaitteet; Passive interferometer equipment; Kamera on kalliimpi passiivisena kuin älypuhelin.. The camera is more expensive in a passive state than the smartphone. Neuvosto on kuitenkin pysynyt passiivisena. However, the Council has remained impassive. Meistä tulee hengellisesti passiivisia. We become spiritually passive. Kissa makasi passiivisena aurinkoisella ikkunalaudalla. The cat lay passively on the sunny windowsill. Meidän on oltava aktiivisia, ei passiivisia. We should think about being active rather than passive.". Passiiviset interferometrilaittet. Passive interferometer equipment. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

passiivinen

passiiviset

Par

-ta

passiivista

passiivisia

Gen

-n

passiivisen

passiivisien / passiivisten

Ill

mihin

passiiviseen

passiivisiin

Ine

-ssa

passiivisessa

passiivisissa

Ela

-sta

passiivisesta

passiivisista

All

-lle

passiiviselle

passiivisille

Ade

-lla

passiivisella

passiivisilla

Abl

-lta

passiiviselta

passiivisilta

Tra

-ksi

passiiviseksi

passiivisiksi

Ess

-na

passiivisena / passiivisna

passiivisina

Abe

-tta

passiivisetta

passiivisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

passiivinen

passiiviset

Par

-ta

passiivista

passiivisia

Gen

-n

passiivisen

passiivisien / passiivisten

Ill

mihin

passiiviseen

passiivisiin

Ine

-ssa

passiivisessa

passiivisissa

Ela

-sta

passiivisesta

passiivisista

All

-lle

passiiviselle

passiivisille

Ade

-lla

passiivisella

passiivisilla

Abl

-lta

passiiviselta

passiivisilta

Tra

-ksi

passiiviseksi

passiivisiksi

Ess

-na

passiivisena / passiivisna

passiivisina

Abe

-tta

passiivisetta

passiivisitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

passiivisempi

passiivisemmat

Par

-ta

passiivisempaa

passiivisempia

Gen

-n

passiivisemman

passiivisempien

Ill

mihin

passiivisempiin

passiivisempiin

Ine

-ssa

passiivisemmassa

passiivisemmissa

Ela

-sta

passiivisemmasta

passiivisemmista

All

-lle

passiivisemmalle

passiivisemmille

Ade

-lla

passiivisemmalla

passiivisemmilla

Abl

-lta

passiivisemmalta

passiivisemmilta

Tra

-ksi

passiivisemmaksi

passiivisemmiksi

Ess

-na

passiivisempana

passiivisempina

Abe

-tta

passiivisemmatta

passiivisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

passiivisempi

passiivisemmat

Par

-ta

passiivisempaa

passiivisempia

Gen

-n

passiivisemman

passiivisempien

Ill

mihin

passiivisempiin

passiivisempiin

Ine

-ssa

passiivisemmassa

passiivisemmissa

Ela

-sta

passiivisemmasta

passiivisemmista

All

-lle

passiivisemmalle

passiivisemmille

Ade

-lla

passiivisemmalla

passiivisemmilla

Abl

-lta

passiivisemmalta

passiivisemmilta

Tra

-ksi

passiivisemmaksi

passiivisemmiksi

Ess

-na

passiivisempana

passiivisempina

Abe

-tta

passiivisemmatta

passiivisemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

passiivisin

passiivisimmat

Par

-ta

passiivisinta

passiivisimpia

Gen

-n

passiivisimman

passiivisinten / passiivisimpien

Ill

mihin

passiivisimpaan

passiivisimpiin

Ine

-ssa

passiivisimmassa

passiivisimmissa

Ela

-sta

passiivisimmasta

passiivisimmista

All

-lle

passiivisimmalle

passiivisimmille

Ade

-lla

passiivisimmalla

passiivisimmilla

Abl

-lta

passiivisimmalta

passiivisimmilta

Tra

-ksi

passiivisimmaksi

passiivisimmiksi

Ess

-na

passiivisimpana

passiivisimpina

Abe

-tta

passiivisimmatta

passiivisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

passiivisin

passiivisimmat

Par

-ta

passiivisinta

passiivisimpia

Gen

-n

passiivisimman

passiivisinten / passiivisimpien

Ill

mihin

passiivisimpaan

passiivisimpiin

Ine

-ssa

passiivisimmassa

passiivisimmissa

Ela

-sta

passiivisimmasta

passiivisimmista

All

-lle

passiivisimmalle

passiivisimmille

Ade

-lla

passiivisimmalla

passiivisimmilla

Abl

-lta

passiivisimmalta

passiivisimmilta

Tra

-ksi

passiivisimmaksi

passiivisimmiksi

Ess

-na

passiivisimpana

passiivisimpina

Abe

-tta

passiivisimmatta

passiivisimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

passiivisimmin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

passiivi

passiivit

Par

-ta

passiivia

passiiveja

Gen

-n

passiivin

passiivien

Ill

mihin

passiiviin

passiiveihin

Ine

-ssa

passiivissa

passiiveissa

Ela

-sta

passiivista

passiiveista

All

-lle

passiiville

passiiveille

Ade

-lla

passiivilla

passiiveilla

Abl

-lta

passiivilta

passiiveilta

Tra

-ksi

passiiviksi

passiiveiksi

Ess

-na

passiivina

passiiveina

Abe

-tta

passiivitta

passiiveitta

Com

-ne

-

passiiveine

Ins

-in

-

passiivein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

passiivi

passiivit

Par

-ta

passiivia

passiiveja

Gen

-n

passiivin

passiivien

Ill

mihin

passiiviin

passiiveihin

Ine

-ssa

passiivissa

passiiveissa

Ela

-sta

passiivista

passiiveista

All

-lle

passiiville

passiiveille

Ade

-lla

passiivilla

passiiveilla

Abl

-lta

passiivilta

passiiveilta

Tra

-ksi

passiiviksi

passiiveiksi

Ess

-na

passiivina

passiiveina

Abe

-tta

passiivitta

passiiveitta

Com

-ne

-

passiiveine

Ins

-in

-

passiivein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

passive passiivi
Show more arrow right
Europarl parallel corpus for Finnish-English; Kielipankki - Finnish Internet Parsebank (FinnTreeBank); not-set; Finnish-English Parallel Wikipedia; Europarl Parallel Corpus FI-EN, sentence ID: 1000; jw2019; OpenSubtitles2018; JRC-Acquis Corpus FI-EN, sentence ID: 500; Tatoeba FI-EN, sentence ID: 600; OpenSubtitles2018 FI-EN, sentence ID: 1500 Monet opiskelijat kammoavat passiivia. Many students dread the passive. Passiivi helpottaa tekstin ymmärtämistä. The passive makes the text easier to understand. Passiivista myyntiä koskevat sopimukset. Agreements on passive sales. Kirjoittajat voivat välttää liiallisen passiivin käytön. Writers can avoid excessive use of the passive. Passiivi on yleinen kieliopillinen rakenne suomen kielessä. The passive voice is a common grammatical structure in the Finnish language. Taijo päästettyä”, passiivin partisiipin perfekti. Or, “the thing already loosed,” the perfect passive participle. On tärkeää opettaa opiskelijoille, milloin käyttää passiivia. It is important to teach students when to use the passive. Monissa kielissä käytetään enemmän passiivia kuin suomen kielessä. In many languages, the passive voice is used more than in the Finnish language. Passiivi on hyödyllinen tapa korostaa toiminnan kohteen roolia lauseessa. The passive voice is a useful way to emphasize the role of the object in the sentence. Joissakin tapauksissa on suositeltavaa käyttää passiivia aktiivin sijaan. In some cases, it is recommended to use the passive voice instead of the active voice. Show more arrow right

Wiktionary

(grammar) passive voice (grammar) fourth person Show more arrow right (passive voice): aktiivi Show more arrow right

Wikipedia

Passive voice A passive voice construction is a grammatical voice construction that is found in many languages. In a clause with passive voice, the grammatical subject expresses the theme or patient of the main verb – that is, the person or thing that undergoes the action or has its state changed. This contrasts with active voice, in which the subject has the agent role. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

passiivini

passiivini

passiivisi

passiivisi

passiivinsa

passiivinsa

Par

-ta

passiiviani

passiivejani

passiiviasi

passiivejasi

passiiviansa / passiiviaan

passiivejansa / passiivejaan

Gen

-n

passiivini

passiivieni

passiivisi

passiiviesi

passiivinsa

passiiviensa

Ill

mihin

passiiviini

passiiveihini

passiiviisi

passiiveihisi

passiiviinsa

passiiveihinsa

Ine

-ssa

passiivissani

passiiveissani

passiivissasi

passiiveissasi

passiivissansa / passiivissaan

passiiveissansa / passiiveissaan

Ela

-sta

passiivistani

passiiveistani

passiivistasi

passiiveistasi

passiivistansa / passiivistaan

passiiveistansa / passiiveistaan

All

-lle

passiivilleni

passiiveilleni

passiivillesi

passiiveillesi

passiivillensa / passiivilleen

passiiveillensa / passiiveillean

Ade

-lla

passiivillani

passiiveillani

passiivillasi

passiiveillasi

passiivillansa / passiivillaan

passiiveillansa / passiiveillaan

Abl

-lta

passiiviltani

passiiveiltani

passiiviltasi

passiiveiltasi

passiiviltansa / passiiviltaan

passiiveiltansa / passiiveiltaan

Tra

-ksi

passiivikseni

passiiveikseni

passiiviksesi

passiiveiksesi

passiiviksensa / passiivikseen

passiiveiksensa / passiiveikseen

Ess

-na

passiivinani

passiiveinani

passiivinasi

passiiveinasi

passiivinansa / passiivinaan

passiiveinansa / passiiveinaan

Abe

-tta

passiivittani

passiiveittani

passiivittasi

passiiveittasi

passiivittansa / passiivittaan

passiiveittansa / passiiveittaan

Com

-ne

-

passiiveineni

-

passiiveinesi

-

passiiveinensa / passiiveineen

Singular

Plural

Nom

-

passiivini

passiivisi

passiivinsa

passiivini

passiivisi

passiivinsa

Par

-ta

passiiviani

passiiviasi

passiiviansa / passiiviaan

passiivejani

passiivejasi

passiivejansa / passiivejaan

Gen

-n

passiivini

passiivisi

passiivinsa

passiivieni

passiiviesi

passiiviensa

Ill

mihin

passiiviini

passiiviisi

passiiviinsa

passiiveihini

passiiveihisi

passiiveihinsa

Ine

-ssa

passiivissani

passiivissasi

passiivissansa / passiivissaan

passiiveissani

passiiveissasi

passiiveissansa / passiiveissaan

Ela

-sta

passiivistani

passiivistasi

passiivistansa / passiivistaan

passiiveistani

passiiveistasi

passiiveistansa / passiiveistaan

All

-lle

passiivilleni

passiivillesi

passiivillensa / passiivilleen

passiiveilleni

passiiveillesi

passiiveillensa / passiiveillean

Ade

-lla

passiivillani

passiivillasi

passiivillansa / passiivillaan

passiiveillani

passiiveillasi

passiiveillansa / passiiveillaan

Abl

-lta

passiiviltani

passiiviltasi

passiiviltansa / passiiviltaan

passiiveiltani

passiiveiltasi

passiiveiltansa / passiiveiltaan

Tra

-ksi

passiivikseni

passiiviksesi

passiiviksensa / passiivikseen

passiiveikseni

passiiveiksesi

passiiveiksensa / passiiveikseen

Ess

-na

passiivinani

passiivinasi

passiivinansa / passiivinaan

passiiveinani

passiiveinasi

passiiveinansa / passiiveinaan

Abe

-tta

passiivittani

passiivittasi

passiivittansa / passiivittaan

passiiveittani

passiiveittasi

passiiveittansa / passiiveittaan

Com

-ne

-

-

-

passiiveineni

passiiveinesi

passiiveinensa / passiiveineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

passiivimme

passiivimme

passiivinne

passiivinne

passiivinsa

passiivinsa

Par

-ta

passiiviamme

passiivejamme

passiivianne

passiivejanne

passiiviansa / passiiviaan

passiivejansa / passiivejaan

Gen

-n

passiivimme

passiiviemme

passiivinne

passiivienne

passiivinsa

passiiviensa

Ill

mihin

passiiviimme

passiiveihimme

passiiviinne

passiiveihinne

passiiviinsa

passiiveihinsa

Ine

-ssa

passiivissamme

passiiveissamme

passiivissanne

passiiveissanne

passiivissansa / passiivissaan

passiiveissansa / passiiveissaan

Ela

-sta

passiivistamme

passiiveistamme

passiivistanne

passiiveistanne

passiivistansa / passiivistaan

passiiveistansa / passiiveistaan

All

-lle

passiivillemme

passiiveillemme

passiivillenne

passiiveillenne

passiivillensa / passiivilleen

passiiveillensa / passiiveillean

Ade

-lla

passiivillamme

passiiveillamme

passiivillanne

passiiveillanne

passiivillansa / passiivillaan

passiiveillansa / passiiveillaan

Abl

-lta

passiiviltamme

passiiveiltamme

passiiviltanne

passiiveiltanne

passiiviltansa / passiiviltaan

passiiveiltansa / passiiveiltaan

Tra

-ksi

passiiviksemme

passiiveiksemme

passiiviksenne

passiiveiksenne

passiiviksensa / passiivikseen

passiiveiksensa / passiiveikseen

Ess

-na

passiivinamme

passiiveinamme

passiivinanne

passiiveinanne

passiivinansa / passiivinaan

passiiveinansa / passiiveinaan

Abe

-tta

passiivittamme

passiiveittamme

passiivittanne

passiiveittanne

passiivittansa / passiivittaan

passiiveittansa / passiiveittaan

Com

-ne

-

passiiveinemme

-

passiiveinenne

-

passiiveinensa / passiiveineen

Singular

Plural

Nom

-

passiivimme

passiivinne

passiivinsa

passiivimme

passiivinne

passiivinsa

Par

-ta

passiiviamme

passiivianne

passiiviansa / passiiviaan

passiivejamme

passiivejanne

passiivejansa / passiivejaan

Gen

-n

passiivimme

passiivinne

passiivinsa

passiiviemme

passiivienne

passiiviensa

Ill

mihin

passiiviimme

passiiviinne

passiiviinsa

passiiveihimme

passiiveihinne

passiiveihinsa

Ine

-ssa

passiivissamme

passiivissanne

passiivissansa / passiivissaan

passiiveissamme

passiiveissanne

passiiveissansa / passiiveissaan

Ela

-sta

passiivistamme

passiivistanne

passiivistansa / passiivistaan

passiiveistamme

passiiveistanne

passiiveistansa / passiiveistaan

All

-lle

passiivillemme

passiivillenne

passiivillensa / passiivilleen

passiiveillemme

passiiveillenne

passiiveillensa / passiiveillean

Ade

-lla

passiivillamme

passiivillanne

passiivillansa / passiivillaan

passiiveillamme

passiiveillanne

passiiveillansa / passiiveillaan

Abl

-lta

passiiviltamme

passiiviltanne

passiiviltansa / passiiviltaan

passiiveiltamme

passiiveiltanne

passiiveiltansa / passiiveiltaan

Tra

-ksi

passiiviksemme

passiiviksenne

passiiviksensa / passiivikseen

passiiveiksemme

passiiveiksenne

passiiveiksensa / passiiveikseen

Ess

-na

passiivinamme

passiivinanne

passiivinansa / passiivinaan

passiiveinamme

passiiveinanne

passiiveinansa / passiiveinaan

Abe

-tta

passiivittamme

passiivittanne

passiivittansa / passiivittaan

passiiveittamme

passiiveittanne

passiiveittansa / passiiveittaan

Com

-ne

-

-

-

passiiveinemme

passiiveinenne

passiiveinensa / passiiveineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept