passiivista |
Verb, Active voice Imperative mood 2nd singular |
|
Verb, Active voice Imperative mood Present Con negative form of verb 2nd singular |
||
Verb, Active voice Indicative Present Con negative form of verb |
||
Adjective, Singular Partitive |
||
Noun, Singular Elative |
||
| passive | |
| the passive | |
| of passive | |
| For passive | |
| inactive |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistan |
|
ii |
passiivistat |
|
iii |
passiivistaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistamme / passiivistetaan |
|
ii |
passiivistatte |
|
iii |
passiivistavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistin |
|
ii |
passiivistit |
|
iii |
passiivisti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistimme / passiivistettiin |
|
ii |
passiivistitte |
|
iii |
passiivistivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen passiivistanut |
en ole passiivistanut |
ii |
olet passiivistanut |
et ole passiivistanut |
iii |
on passiivistanut |
ei ole passiivistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme passiivistaneet |
emme ole passiivistaneet |
ii |
olette passiivistaneet |
ette ole passiivistaneet |
iii |
ovat passiivistaneet |
eivät ole passiivistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin passiivistanut |
en ollut passiivistanut |
ii |
olit passiivistanut |
et ollut passiivistanut |
iii |
oli passiivistanut |
ei ollut passiivistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme passiivistaneet |
emme olleet passiivistaneet |
ii |
olitte passiivistaneet |
ette olleet passiivistaneet |
iii |
olivat passiivistaneet |
eivät olleet passiivistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistaisin |
|
ii |
passiivistaisit |
|
iii |
passiivistaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistaisimme |
|
ii |
passiivistaisitte |
|
iii |
passiivistaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin passiivistanut |
en olisi passiivistanut |
ii |
olisit passiivistanut |
et olisi passiivistanut |
iii |
olisi passiivistanut |
ei olisi passiivistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme passiivistaneet |
emme olisi passiivistaneet |
ii |
olisitte passiivistaneet |
ette olisi passiivistaneet |
iii |
olisivat passiivistaneet |
eivät olisi passiivistaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistanen |
en passiivistane |
ii |
passiivistanet |
et passiivistane |
iii |
passiivistanee |
ei passiivistane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
passiivistanemme |
emme passiivistane |
ii |
passiivistanette |
ette passiivistane |
iii |
passiivistanevat |
eivät passiivistane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen passiivistanut |
en liene passiivistanut |
ii |
lienet passiivistanut |
et liene passiivistanut |
iii |
lienee passiivistanut |
ei liene passiivistanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme passiivistaneet |
emme liene passiivistaneet |
ii |
lienette passiivistaneet |
ette liene passiivistaneet |
iii |
lienevät passiivistaneet |
eivät liene passiivistaneet |
Singular
i |
- |
ii |
|
iii |
passiivistakoon |
Plural
i |
passiivistakaamme |
ii |
passiivistakaa |
iii |
passiivistakoot |
Nom |
- |
passiivistaa |
Tra |
-ksi |
passiivistaaksensa / passiivistaakseen |
Ine |
-ssa |
passiivistaessa |
Ins |
-in |
passiivistaen |
Ine |
-ssa |
passiivistettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
passiivistamaan |
Ine |
-ssa |
passiivistamassa |
Ela |
-sta |
passiivistamasta |
Ade |
-lla |
passiivistamalla |
Abe |
-tta |
passiivistamatta |
Ins |
-in |
passiivistaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
passiivistaminen |
Par |
-ta |
passiivistamista |
passiivistamaisillaan / passiivistamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
passiivistetaan |
ei passiivisteta |
Imperfect |
passiivistettiin |
ei passiivistettu |
Potential |
passiivistettaneen |
ei passiivistettane |
Conditional |
passiivistettaisiin |
ei passiivistettaisi |
Imperative Present |
passiivistettakoon |
älköön passiivistettako |
Imperative Perfect |
olkoon passiivistettu |
älköön passiivistettu |
Positive
Negative
Present
passiivistetaan
ei passiivisteta
Imperfect
passiivistettiin
ei passiivistettu
Potential
passiivistettaneen
ei passiivistettane
Conditional
passiivistettaisiin
ei passiivistettaisi
Imperative Present
passiivistettakoon
älköön passiivistettako
Imperative Perfect
olkoon passiivistettu
älköön passiivistettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
passiivistava |
passiivistettava |
2nd |
passiivistanut |
passiivistettu |
3rd |
passiivistama |
- |
| passive | passiivinen |
| inactive | toimeton, toimimaton, passiivinen |
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivinen |
passiiviset |
Par |
-ta |
passiivisia |
|
Gen |
-n |
passiivisen |
passiivisien / passiivisten |
Ill |
mihin |
passiiviseen |
passiivisiin |
Ine |
-ssa |
passiivisessa |
passiivisissa |
Ela |
-sta |
passiivisesta |
passiivisista |
All |
-lle |
passiiviselle |
passiivisille |
Ade |
-lla |
passiivisella |
passiivisilla |
Abl |
-lta |
passiiviselta |
passiivisilta |
Tra |
-ksi |
passiiviseksi |
passiivisiksi |
Ess |
-na |
passiivisena / passiivisna |
passiivisina |
Abe |
-tta |
passiivisetta |
passiivisitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passiivisin |
Singular
Plural
Nom
-
passiivinen
passiiviset
Par
-ta
passiivisia
Gen
-n
passiivisen
passiivisien / passiivisten
Ill
mihin
passiiviseen
passiivisiin
Ine
-ssa
passiivisessa
passiivisissa
Ela
-sta
passiivisesta
passiivisista
All
-lle
passiiviselle
passiivisille
Ade
-lla
passiivisella
passiivisilla
Abl
-lta
passiiviselta
passiivisilta
Tra
-ksi
passiiviseksi
passiivisiksi
Ess
-na
passiivisena / passiivisna
passiivisina
Abe
-tta
passiivisetta
passiivisitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passiivisin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivisempi |
passiivisemmat |
Par |
-ta |
passiivisempaa |
passiivisempia |
Gen |
-n |
passiivisemman |
passiivisempien |
Ill |
mihin |
passiivisempiin |
passiivisempiin |
Ine |
-ssa |
passiivisemmassa |
passiivisemmissa |
Ela |
-sta |
passiivisemmasta |
passiivisemmista |
All |
-lle |
passiivisemmalle |
passiivisemmille |
Ade |
-lla |
passiivisemmalla |
passiivisemmilla |
Abl |
-lta |
passiivisemmalta |
passiivisemmilta |
Tra |
-ksi |
passiivisemmaksi |
passiivisemmiksi |
Ess |
-na |
passiivisempana |
passiivisempina |
Abe |
-tta |
passiivisemmatta |
passiivisemmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passiivisemmin |
Singular
Plural
Nom
-
passiivisempi
passiivisemmat
Par
-ta
passiivisempaa
passiivisempia
Gen
-n
passiivisemman
passiivisempien
Ill
mihin
passiivisempiin
passiivisempiin
Ine
-ssa
passiivisemmassa
passiivisemmissa
Ela
-sta
passiivisemmasta
passiivisemmista
All
-lle
passiivisemmalle
passiivisemmille
Ade
-lla
passiivisemmalla
passiivisemmilla
Abl
-lta
passiivisemmalta
passiivisemmilta
Tra
-ksi
passiivisemmaksi
passiivisemmiksi
Ess
-na
passiivisempana
passiivisempina
Abe
-tta
passiivisemmatta
passiivisemmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passiivisemmin
| Singular | Plural | ||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivisin |
passiivisimmat |
Par |
-ta |
passiivisinta |
passiivisimpia |
Gen |
-n |
passiivisimman |
passiivisinten / passiivisimpien |
Ill |
mihin |
passiivisimpaan |
passiivisimpiin |
Ine |
-ssa |
passiivisimmassa |
passiivisimmissa |
Ela |
-sta |
passiivisimmasta |
passiivisimmista |
All |
-lle |
passiivisimmalle |
passiivisimmille |
Ade |
-lla |
passiivisimmalla |
passiivisimmilla |
Abl |
-lta |
passiivisimmalta |
passiivisimmilta |
Tra |
-ksi |
passiivisimmaksi |
passiivisimmiksi |
Ess |
-na |
passiivisimpana |
passiivisimpina |
Abe |
-tta |
passiivisimmatta |
passiivisimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
passiivisimmin |
Singular
Plural
Nom
-
passiivisin
passiivisimmat
Par
-ta
passiivisinta
passiivisimpia
Gen
-n
passiivisimman
passiivisinten / passiivisimpien
Ill
mihin
passiivisimpaan
passiivisimpiin
Ine
-ssa
passiivisimmassa
passiivisimmissa
Ela
-sta
passiivisimmasta
passiivisimmista
All
-lle
passiivisimmalle
passiivisimmille
Ade
-lla
passiivisimmalla
passiivisimmilla
Abl
-lta
passiivisimmalta
passiivisimmilta
Tra
-ksi
passiivisimmaksi
passiivisimmiksi
Ess
-na
passiivisimpana
passiivisimpina
Abe
-tta
passiivisimmatta
passiivisimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
passiivisimmin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivi |
passiivit |
Par |
-ta |
passiivia |
passiiveja |
Gen |
-n |
passiivin |
passiivien |
Ill |
mihin |
passiiviin |
passiiveihin |
Ine |
-ssa |
passiivissa |
passiiveissa |
Ela |
-sta |
passiiveista |
|
All |
-lle |
passiiville |
passiiveille |
Ade |
-lla |
passiivilla |
passiiveilla |
Abl |
-lta |
passiivilta |
passiiveilta |
Tra |
-ksi |
passiiviksi |
passiiveiksi |
Ess |
-na |
passiivina |
passiiveina |
Abe |
-tta |
passiivitta |
passiiveitta |
Com |
-ne |
- |
passiiveine |
Ins |
-in |
- |
passiivein |
Singular
Plural
Nom
-
passiivi
passiivit
Par
-ta
passiivia
passiiveja
Gen
-n
passiivin
passiivien
Ill
mihin
passiiviin
passiiveihin
Ine
-ssa
passiivissa
passiiveissa
Ela
-sta
passiiveista
All
-lle
passiiville
passiiveille
Ade
-lla
passiivilla
passiiveilla
Abl
-lta
passiivilta
passiiveilta
Tra
-ksi
passiiviksi
passiiveiksi
Ess
-na
passiivina
passiiveina
Abe
-tta
passiivitta
passiiveitta
Com
-ne
-
passiiveine
Ins
-in
-
passiivein
| passive | passiivi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
Par |
-ta |
passiivia |
passiiveja |
passiivia |
passiiveja |
passiivia |
passiiveja |
Gen |
-n |
passiivi |
passiivie |
passiivi |
passiivie |
passiivi |
passiivie |
Ill |
mihin |
passiivii |
passiiveihi |
passiivii |
passiiveihi |
passiivii |
passiiveihi |
Ine |
-ssa |
passiivissa |
passiiveissa |
passiivissa |
passiiveissa |
passiivissa |
passiiveissa |
Ela |
-sta |
passiivista |
passiiveista |
passiivista |
passiiveista |
passiivista |
passiiveista |
All |
-lle |
passiiville |
passiiveille |
passiiville |
passiiveille |
passiiville |
passiiveille |
Ade |
-lla |
passiivilla |
passiiveilla |
passiivilla |
passiiveilla |
passiivilla |
passiiveilla |
Abl |
-lta |
passiivilta |
passiiveilta |
passiivilta |
passiiveilta |
passiivilta |
passiiveilta |
Tra |
-ksi |
passiivikse |
passiiveikse |
passiivikse |
passiiveikse |
passiivikse |
passiiveikse |
Ess |
-na |
passiivina |
passiiveina |
passiivina |
passiiveina |
passiivina |
passiiveina |
Abe |
-tta |
passiivitta |
passiiveitta |
passiivitta |
passiiveitta |
passiivitta |
passiiveitta |
Com |
-ne |
- |
passiiveine |
- |
passiiveine |
- |
passiiveine |
Singular
Plural
Nom
-
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
Par
-ta
passiivia
passiivia
passiivia
passiiveja
passiiveja
passiiveja
Gen
-n
passiivi
passiivi
passiivi
passiivie
passiivie
passiivie
Ill
mihin
passiivii
passiivii
passiivii
passiiveihi
passiiveihi
passiiveihi
Ine
-ssa
passiivissa
passiivissa
passiivissa
passiiveissa
passiiveissa
passiiveissa
Ela
-sta
passiivista
passiivista
passiivista
passiiveista
passiiveista
passiiveista
All
-lle
passiiville
passiiville
passiiville
passiiveille
passiiveille
passiiveille
Ade
-lla
passiivilla
passiivilla
passiivilla
passiiveilla
passiiveilla
passiiveilla
Abl
-lta
passiivilta
passiivilta
passiivilta
passiiveilta
passiiveilta
passiiveilta
Tra
-ksi
passiivikse
passiivikse
passiivikse
passiiveikse
passiiveikse
passiiveikse
Ess
-na
passiivina
passiivina
passiivina
passiiveina
passiiveina
passiiveina
Abe
-tta
passiivitta
passiivitta
passiivitta
passiiveitta
passiiveitta
passiiveitta
Com
-ne
-
-
-
passiiveine
passiiveine
passiiveine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
passiivi |
Par |
-ta |
passiivia |
passiiveja |
passiivia |
passiiveja |
passiivia |
passiiveja |
Gen |
-n |
passiivi |
passiivie |
passiivi |
passiivie |
passiivi |
passiivie |
Ill |
mihin |
passiivii |
passiiveihi |
passiivii |
passiiveihi |
passiivii |
passiiveihi |
Ine |
-ssa |
passiivissa |
passiiveissa |
passiivissa |
passiiveissa |
passiivissa |
passiiveissa |
Ela |
-sta |
passiivista |
passiiveista |
passiivista |
passiiveista |
passiivista |
passiiveista |
All |
-lle |
passiiville |
passiiveille |
passiiville |
passiiveille |
passiiville |
passiiveille |
Ade |
-lla |
passiivilla |
passiiveilla |
passiivilla |
passiiveilla |
passiivilla |
passiiveilla |
Abl |
-lta |
passiivilta |
passiiveilta |
passiivilta |
passiiveilta |
passiivilta |
passiiveilta |
Tra |
-ksi |
passiivikse |
passiiveikse |
passiivikse |
passiiveikse |
passiivikse |
passiiveikse |
Ess |
-na |
passiivina |
passiiveina |
passiivina |
passiiveina |
passiivina |
passiiveina |
Abe |
-tta |
passiivitta |
passiiveitta |
passiivitta |
passiiveitta |
passiivitta |
passiiveitta |
Com |
-ne |
- |
passiiveine |
- |
passiiveine |
- |
passiiveine |
Singular
Plural
Nom
-
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
passiivi
Par
-ta
passiivia
passiivia
passiivia
passiiveja
passiiveja
passiiveja
Gen
-n
passiivi
passiivi
passiivi
passiivie
passiivie
passiivie
Ill
mihin
passiivii
passiivii
passiivii
passiiveihi
passiiveihi
passiiveihi
Ine
-ssa
passiivissa
passiivissa
passiivissa
passiiveissa
passiiveissa
passiiveissa
Ela
-sta
passiivista
passiivista
passiivista
passiiveista
passiiveista
passiiveista
All
-lle
passiiville
passiiville
passiiville
passiiveille
passiiveille
passiiveille
Ade
-lla
passiivilla
passiivilla
passiivilla
passiiveilla
passiiveilla
passiiveilla
Abl
-lta
passiivilta
passiivilta
passiivilta
passiiveilta
passiiveilta
passiiveilta
Tra
-ksi
passiivikse
passiivikse
passiivikse
passiiveikse
passiiveikse
passiiveikse
Ess
-na
passiivina
passiivina
passiivina
passiiveina
passiiveina
passiiveina
Abe
-tta
passiivitta
passiivitta
passiivitta
passiiveitta
passiiveitta
passiiveitta
Com
-ne
-
-
-
passiiveine
passiiveine
passiiveine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net