logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

paskoa, verb

Word analysis
paskoin

paskoin

paskoa

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular

paska

Noun, Plural Instructive

paska

Adjective, Plural Instructive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(intransitive, vulgar) To shit. (colloquial, vulgar) To destroy Fin:9 rosvoa paskoivat autosi.Eng:9 robbers destroyed your car. Show more arrow right From paska +‎ -oa. Show more arrow right
Pasko
Pasko
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParFin; OPUS Parallel Corpus, sentence id: 567890; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 123456 He paskovat alleen. They'll shit themselves. Paskoitpa koko homman. You screwed up the whole thing. Paskot housuusi. Shit all over yourself. Ne chiliä paskovat ämmät. Chili shitting'bitches! He paskovat ulkohuussissa. These people shit outdoors. Älä paskoa omaan pesääsi. Do not shit in your own nest. Syövät, nukkuvat, paskovat. Yeah, eating, sleeping... having a dump. Ne vain syövät ja paskovat. Horses eat and shit. Hän ei halua paskoa allensa. He does not want to shit himself. Hän paskoi sänkyymme. She shit all over our bed. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

paskon

en pasko

ii

paskot

et pasko

iii

paskoo

ei pasko

Plural

Positive

Negative

i

paskomme / paskotaan

emme pasko / ei paskota

ii

paskotte

ette pasko

iii

paskovat

eivät pasko

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

paskoin

en paskonut

ii

paskoit

et paskonut

iii

paskoi

ei paskonut

Plural

Positive

Negative

i

paskoimme / paskottiin

emme paskoneet / ei paskottu

ii

paskoitte

ette paskoneet

iii

paskoivat

eivät paskoneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen paskonut

en ole paskonut

ii

olet paskonut

et ole paskonut

iii

on paskonut

ei ole paskonut

Plural

Positive

Negative

i

olemme paskoneet

emme ole paskoneet

ii

olette paskoneet

ette ole paskoneet

iii

ovat paskoneet

eivät ole paskoneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin paskonut

en ollut paskonut

ii

olit paskonut

et ollut paskonut

iii

oli paskonut

ei ollut paskonut

Plural

Positive

Negative

i

olimme paskoneet

emme olleet paskoneet

ii

olitte paskoneet

ette olleet paskoneet

iii

olivat paskoneet

eivät olleet paskoneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

paskoisin

en paskoisi

ii

paskoisit

et paskoisi

iii

paskoisi

ei paskoisi

Plural

Positive

Negative

i

paskoisimme

emme paskoisi

ii

paskoisitte

ette paskoisi

iii

paskoisivat

eivät paskoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin paskonut

en olisi paskonut

ii

olisit paskonut

et olisi paskonut

iii

olisi paskonut

ei olisi paskonut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme paskoneet

emme olisi paskoneet

ii

olisitte paskoneet

ette olisi paskoneet

iii

olisivat paskoneet

eivät olisi paskoneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

paskonen

en paskone

ii

paskonet

et paskone

iii

paskonee

ei paskone

Plural

Positive

Negative

i

paskonemme

emme paskone

ii

paskonette

ette paskone

iii

paskonevat

eivät paskone

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen paskonut

en liene paskonut

ii

lienet paskonut

et liene paskonut

iii

lienee paskonut

ei liene paskonut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme paskoneet

emme liene paskoneet

ii

lienette paskoneet

ette liene paskoneet

iii

lienevät paskoneet

eivät liene paskoneet

Imperative

Singular

i

-

ii

pasko

iii

paskokoon

Plural

i

paskokaamme

ii

paskokaa

iii

paskokoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

paskoa

Tra

-ksi

paskoaksensa / paskoakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

paskoessa

Ins

-in

paskoen

Ine

-ssa

paskottaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

paskomaan

Ine

-ssa

paskomassa

Ela

-sta

paskomasta

Ade

-lla

paskomalla

Abe

-tta

paskomatta

Ins

-in

paskoman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

paskominen

Par

-ta

paskomista

Infinitive V

paskomaisillaan / paskomaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

paskotaan

ei paskota

Imperfect

paskottiin

ei paskottu

Potential

paskottaneen

ei paskottane

Conditional

paskottaisiin

ei paskottaisi

Imperative Present

paskottakoon

älköön paskottako

Imperative Perfect

olkoon paskottu

älköön paskottu

Positive

Negative

Present

paskotaan

ei paskota

Imperfect

paskottiin

ei paskottu

Potential

paskottaneen

ei paskottane

Conditional

paskottaisiin

ei paskottaisi

Imperative Present

paskottakoon

älköön paskottako

Imperative Perfect

olkoon paskottu

älköön paskottu

Participle

Active

Passive

1st

paskova

paskottava

2nd

paskonut

paskottu

3rd

paskoma

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

shit paska
crap paska, roska
shitty paska, paskamainen
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Helsinki University Finnish-English Parallel Corpus; Europarl Haista paska. Fuck off. En välitä sun paskaasi. I don't care about your crap. Voi paska. Oh , shit, I'm gonna be sick. Voi paska! Oh shit. En aio siivota paskaasi. I'm not going to clean up your mess. Paskahan oli koulutettu. The crap had been trained. Mikä paska? What bullshit? Pyhä paska! Holy shit! Pyhä paska. Holy shit. Kuinka paskoja? What kind of shit? Show more arrow right

Wiktionary

(vulgar) shit, crap, turd (excrement) kakka, kakki, pee, ulosteFin:Astuin koiranpaskaan.Eng:I stepped in dog shit. (vulgar) bullshit, crap, shit, nonsense (false or exaggerated statements made to impress and deceive the listener rather than inform) hevonpaska, paskapuhe, roska, schaissa, soopaFin:puhua paskaaEng:to bullshit (vulgar) piece of shit, crap (bad thing, something of poor quality) moska, romu, schaissaFin:Vie tämä paska takaisin sinne, mistä ostit sen.Eng:Take this piece of shit back where you bought it. (vulgar) Synonym of paskiainen (“piece of shit, sense despicable person”) Fin:Sinä olet täysi paska.Eng:You are a complete piece of shit. (vulgar, with suffix -kaan/-kään) shit, jack shit (nothing, lack of anything of value) mitäänFin:Et tiedä politiikasta paskaakaan.Eng:You don't know jack shit about politics.Fin:En välitä paskaakaan siitä, mitä ajattelet.Eng:I don't give a shit of what you think. Show more arrow right ajaa paskaaei paska punniten paranehaista paskajauhaa paskaapaskainenpaska juttupaskamainenpaskantaapaskattaapaskiainenpaskoapuhua paskaa Show more arrow right hevonpaskahevosenpaskahyttysenpaskahätäpaskakananpaskakissanpaskakoiranpaskakrapulapaskakyykkypaskapaskaduunipaskahalvauspaskahousupaskahuusipaskahuussipaskalakkipaskamyrskypaskanaamapaskanmarjatpaskanpuhujapaskantärkeäpaskapaperipaskapuhepaskapääsysipaska Show more arrow right From Proto-Finnic paska, from Proto-Finno-Ugric pućka (with irregular vowel development). Cognate with Estonian pask, Northern Sami baika, Eastern Mari пушкедаш (puškedaš, “to defecate”), Hungarian fos. Show more arrow right

Wikipedia

uloste
arkikielessä paska, peräaukosta poistuva ruoansulatuksen jäte paska
suomenkielinen kirosana Paskahousu
tai Paska, suomalainen korttipeli Paska
Ari Peltosen yhtye Paska
Irvine Welshin romaani Paska
kunta Saksassa paska
ukrainalainen pääsiäisleipä Pavel Paska
tšekkiläinen pelaaja-agentti Jaroslav Paška
(s. 1954), slovakialainen poliitikko ja Euroopan parlamentin jäsen Pavol Paška
(1958–2018), Slovakian parlamentin puhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskani

paskasi

paskasi

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskojani

paskaasi

paskojasi

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskojeni

paskasi

paskojesi

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskoihini

paskaasi

paskoihisi

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskoissani

paskassasi

paskoissasi

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskoistani

paskastasi

paskoistasi

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskoilleni

paskallesi

paskoillesi

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskoillani

paskallasi

paskoillasi

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskoiltani

paskaltasi

paskoiltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskoikseni

paskaksesi

paskoiksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskoinani

paskanasi

paskoinasi

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskoittani

paskattasi

paskoittasi

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoineni

-

paskoinesi

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskasi

paskansa

paskani

paskasi

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskaasi

paskaansa / paskaaan

paskojani

paskojasi

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskasi

paskansa

paskojeni

paskojesi

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskaasi

paskaansa

paskoihini

paskoihisi

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskassasi

paskassansa / paskassaan

paskoissani

paskoissasi

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskastasi

paskastansa / paskastaan

paskoistani

paskoistasi

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskallesi

paskallensa / paskalleen

paskoilleni

paskoillesi

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskallasi

paskallansa / paskallaan

paskoillani

paskoillasi

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskaltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltani

paskoiltasi

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskaksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoikseni

paskoiksesi

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskanasi

paskanansa / paskanaan

paskoinani

paskoinasi

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskattasi

paskattansa / paskattaan

paskoittani

paskoittasi

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoineni

paskoinesi

paskoinensa / paskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskamme

paskanne

paskanne

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskojamme

paskaanne

paskojanne

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskojemme

paskanne

paskojenne

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskoihimme

paskaanne

paskoihinne

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskoissamme

paskassanne

paskoissanne

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskoistamme

paskastanne

paskoistanne

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskoillemme

paskallenne

paskoillenne

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskoillamme

paskallanne

paskoillanne

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskoiltamme

paskaltanne

paskoiltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskoiksemme

paskaksenne

paskoiksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskoinamme

paskananne

paskoinanne

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskoittamme

paskattanne

paskoittanne

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoinemme

-

paskoinenne

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskanne

paskansa

paskamme

paskanne

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskaanne

paskaansa / paskaaan

paskojamme

paskojanne

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskanne

paskansa

paskojemme

paskojenne

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskaanne

paskaansa

paskoihimme

paskoihinne

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskassanne

paskassansa / paskassaan

paskoissamme

paskoissanne

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskastanne

paskastansa / paskastaan

paskoistamme

paskoistanne

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskallenne

paskallensa / paskalleen

paskoillemme

paskoillenne

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskallanne

paskallansa / paskallaan

paskoillamme

paskoillanne

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskaltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltamme

paskoiltanne

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskaksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksemme

paskoiksenne

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskananne

paskanansa / paskanaan

paskoinamme

paskoinanne

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskattanne

paskattansa / paskattaan

paskoittamme

paskoittanne

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoinemme

paskoinenne

paskoinensa / paskoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(vulgar) shitty, crappy (bad, sick, or depressed) Fin:Hän on paskassa kunnossa.Eng:He is in a shitty condition. (vulgar) crappy, shitty, lousy, tatty (of poor quality) Fin:Tuo on paska auto.Eng:That is a crappy car. (vulgar, in essive or translative) fucked (broken) Fin:Tietokoneeni on paskana.Eng:My computer is fucked.Fin:Tietokoneeni meni paskaksi.Eng:My computer broke down. Show more arrow right (bad, sick or depressed): kurja, surkea(broken): rikki, surkea(of poor quality): huonolaatuinen, surkea Show more arrow right paskuus Show more arrow right From Proto-Finnic paska, from Proto-Finno-Ugric pućka (with irregular vowel development). Cognate with Estonian pask, Northern Sami baika, Eastern Mari пушкедаш (puškedaš, “to defecate”), Hungarian fos. Show more arrow right
shit paska
crap paska, roska
shitty paska, paskamainen
Show more arrow right
opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, movie: "The Hurt Locker", line 105204.; Tatoeba Yhtä paskoja. They' re equally lousy. Paskoja varans-osia. Those shit after-market parts. Ja paskoja aikoja. And the shit times. Paska romu, man! Piece of shit, man! Onpa paska ilma. This fucking weather out there? Ei paskempi. Not bad. Olet aivan paska ystävä. You are a complete shitty friend. He olivat ihan paskoja. And they were shite. Paskempi homma. Well , that sucks for you. Haista paska. Fuck off. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskoin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskoin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

paskempi

paskemmat

Par

-ta

paskempaa

paskempia

Gen

-n

paskemman

paskempien

Ill

mihin

paskempiin

paskempiin

Ine

-ssa

paskemmassa

paskemmissa

Ela

-sta

paskemmasta

paskemmista

All

-lle

paskemmalle

paskemmille

Ade

-lla

paskemmalla

paskemmilla

Abl

-lta

paskemmalta

paskemmilta

Tra

-ksi

paskemmaksi

paskemmiksi

Ess

-na

paskempana

paskempina

Abe

-tta

paskemmatta

paskemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskemmin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

paskempi

paskemmat

Par

-ta

paskempaa

paskempia

Gen

-n

paskemman

paskempien

Ill

mihin

paskempiin

paskempiin

Ine

-ssa

paskemmassa

paskemmissa

Ela

-sta

paskemmasta

paskemmista

All

-lle

paskemmalle

paskemmille

Ade

-lla

paskemmalla

paskemmilla

Abl

-lta

paskemmalta

paskemmilta

Tra

-ksi

paskemmaksi

paskemmiksi

Ess

-na

paskempana

paskempina

Abe

-tta

paskemmatta

paskemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskemmin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

paskin

paskimmat

Par

-ta

paskinta

paskimpia

Gen

-n

paskimman

paskinten / paskimpien

Ill

mihin

paskimpaan

paskimpiin

Ine

-ssa

paskimmassa

paskimmissa

Ela

-sta

paskimmasta

paskimmista

All

-lle

paskimmalle

paskimmille

Ade

-lla

paskimmalla

paskimmilla

Abl

-lta

paskimmalta

paskimmilta

Tra

-ksi

paskimmaksi

paskimmiksi

Ess

-na

paskimpana

paskimpina

Abe

-tta

paskimmatta

paskimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

paskin

paskimmat

Par

-ta

paskinta

paskimpia

Gen

-n

paskimman

paskinten / paskimpien

Ill

mihin

paskimpaan

paskimpiin

Ine

-ssa

paskimmassa

paskimmissa

Ela

-sta

paskimmasta

paskimmista

All

-lle

paskimmalle

paskimmille

Ade

-lla

paskimmalla

paskimmilla

Abl

-lta

paskimmalta

paskimmilta

Tra

-ksi

paskimmaksi

paskimmiksi

Ess

-na

paskimpana

paskimpina

Abe

-tta

paskimmatta

paskimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

paskon

en Solve

ii

paskot

et pasko

iii

ei pasko

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme pasko / ei paskota

Solve

ii

paskotte

ette pasko

iii

paskovat

eivät pasko

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

paskonen
Solve

ii

paskotet pasko

iii

ei pasko
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme pasko / ei paskota
Solve

ii

paskotteette pasko

iii

paskovateivät pasko
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en paskonut

Solve

ii

paskoit

et paskonut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

paskoimme / paskottiin

emme / ei Solve

ii

paskoitte

ette paskoneet

iii

paskoivat

eivät paskoneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en paskonut
Solve

ii

paskoitet paskonut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

paskoimme / paskottiinemme / ei
Solve

ii

paskoitteette paskoneet

iii

paskoivateivät paskoneet
Imperative Solved!

sinä

pasko

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

pasko

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

paskoisin

en paskoisi

ii

paskoisit

et paskoisi

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

paskoisimme

emme paskoisi

ii

paskoisitte

ette paskoisi

iii

eivät paskoisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

paskoisinen paskoisi

ii

paskoisitet paskoisi

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

paskoisimmeemme paskoisi

ii

paskoisitteette paskoisi

iii

eivät paskoisi
Solve

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

paskan

Solve

Ill

mihin

paskoihin

Solve

Ine

-ssa

paskassa

Solve

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskoilta

Solve

Tra

-ksi

paskaksi

Solve

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

Gen

-n

paskan

Ill

mihin

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

paskan

Solve

Ill

mihin

paskoihin

Solve

Ine

-ssa

paskassa

Solve

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskoilta

Solve

Tra

-ksi

paskaksi

Solve

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskoin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

paskan

Solve

Ill

mihin

paskoihin

Solve

Ine

-ssa

paskassa

Solve

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskoilta

Solve

Tra

-ksi

paskaksi

Solve

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskoin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

paskempia

Solve

Gen

-n

paskemman

paskempien

Ill

mihin

paskempiin

Solve

Ine

-ssa

paskemmassa

paskemmissa

Ela

-sta

paskemmasta

paskemmista

All

-lle

paskemmille

Solve

Ade

-lla

paskemmalla

paskemmilla

Abl

-lta

paskemmalta

paskemmilta

Tra

-ksi

paskemmaksi

paskemmiksi

Ess

-na

paskempana

Solve

Abe

-tta

paskemmatta

paskemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskemmin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

paskempia

Solve

Gen

-n

paskemman

paskempien

Ill

mihin

paskempiin

Solve

Ine

-ssa

paskemmassa

paskemmissa

Ela

-sta

paskemmasta

paskemmista

All

-lle

paskemmille

Solve

Ade

-lla

paskemmalla

paskemmilla

Abl

-lta

paskemmalta

paskemmilta

Tra

-ksi

paskemmaksi

paskemmiksi

Ess

-na

paskempana

Solve

Abe

-tta

paskemmatta

paskemmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskemmin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

paskimpia

Solve

Gen

-n

paskimman

paskinten / paskimpien

Ill

mihin

paskimpiin

Solve

Ine

-ssa

paskimmassa

Solve

Ela

-sta

paskimmasta

paskimmista

All

-lle

paskimmalle

paskimmille

Ade

-lla

paskimmalla

paskimmilla

Abl

-lta

paskimmalta

paskimmilta

Tra

-ksi

paskimmaksi

paskimmiksi

Ess

-na

paskimpina

Solve

Abe

-tta

paskimmatta

paskimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

paskimpia

Solve

Gen

-n

paskimman

paskinten / paskimpien

Ill

mihin

paskimpiin

Solve

Ine

-ssa

paskimmassa

Solve

Ela

-sta

paskimmasta

paskimmista

All

-lle

paskimmalle

paskimmille

Ade

-lla

paskimmalla

paskimmilla

Abl

-lta

paskimmalta

paskimmilta

Tra

-ksi

paskimmaksi

paskimmiksi

Ess

-na

paskimpina

Solve

Abe

-tta

paskimmatta

paskimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

paskimmin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept