logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

paskapuhe, noun

Word analysis
paskapuhe

paskapuhe

paskapuhe

Noun, Singular Nominative

paska

Noun, Singular Nominative

+ puhe

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paskapuhe

paskapuheet

Par

-ta

paskapuhetta

paskapuheita / paskapuhehia

Gen

-n

paskapuheen

paskapuheitten / paskapuheiden / paskapuhehien / paskapuhehitten

Ill

mihin

paskapuheeseen

paskapuheisiin / paskapuheihin / paskapuhehisin

Ine

-ssa

paskapuheessa

paskapuhehissa / paskapuheissa

Ela

-sta

paskapuheesta

paskapuhehista / paskapuheista

All

-lle

paskapuheelle

paskapuhehille / paskapuheille

Ade

-lla

paskapuheella

paskapuhehilla / paskapuheilla

Abl

-lta

paskapuheelta

paskapuhehilta / paskapuheilta

Tra

-ksi

paskapuheeksi

paskapuhehiksi / paskapuheiksi

Ess

-na

paskapuheena

paskapuhehina / paskapuheina

Abe

-tta

paskapuheetta

paskapuhehitta / paskapuheitta

Com

-ne

-

paskapuhehine / paskapuheine

Ins

-in

-

paskapuhehin / paskapuhein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paskapuhe

paskapuheet

Par

-ta

paskapuhetta

paskapuheita / paskapuhehia

Gen

-n

paskapuheen

paskapuheitten / paskapuheiden / paskapuhehien / paskapuhehitten

Ill

mihin

paskapuheeseen

paskapuheisiin / paskapuheihin / paskapuhehisin

Ine

-ssa

paskapuheessa

paskapuhehissa / paskapuheissa

Ela

-sta

paskapuheesta

paskapuhehista / paskapuheista

All

-lle

paskapuheelle

paskapuhehille / paskapuheille

Ade

-lla

paskapuheella

paskapuhehilla / paskapuheilla

Abl

-lta

paskapuheelta

paskapuhehilta / paskapuheilta

Tra

-ksi

paskapuheeksi

paskapuhehiksi / paskapuheiksi

Ess

-na

paskapuheena

paskapuhehina / paskapuheina

Abe

-tta

paskapuheetta

paskapuhehitta / paskapuheitta

Com

-ne

-

paskapuhehine / paskapuheine

Ins

-in

-

paskapuhehin / paskapuhein

bullshit
cobblers roska, paskapuhe
balls munat, kivekset, rohkeus, paskapuhe, sisu
bollocks kivekset, paskapuhe, munat
bull
Show more arrow right
opensubtitles2; Finnish-English Parallel Corpora; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus Lopeta paskapuhe, Steven. Oh, let ' s stop the bullshit, Steven. Paskapuhe, että vuosi on jaettava kolmeen osaan. Bullshit, that the year must be divided into three parts. Paskapuhe puhdistaa ilmaa, mutta ei puhdista onnea. Bullshit may clear the air, but it doesn't clear happiness. Se"Aion muuttaa tapojani"paskapuhe. The "I'm trying to change my ways" crap. Se on paskapuhetta. Hope is bullshit. Täyttä paskapuhetta. We both know that's a crock of shit. En kestä paskapuheitasi. I can't deal with your bullshit, Swagger. Kuulostaa paskapuheelta. Sounds like bollocks to me. Tarinasi on paskapuhetta. Your story's bogus. Paskapuhe on vaarallista, koska se voi vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin. Bullshit is dangerous because it can influence people's opinions. Show more arrow right

Wiktionary

(vulgar) bullshit Show more arrow right paska +‎ puhe Show more arrow right

Wikipedia

Bullshit Bullshit (also bullshite or bullcrap) is a common English expletive which may be shortened to the euphemism bull or the initialism B.S. In British English, "bollocks" is a comparable expletive. It is mostly a slang term and a profanity which means "nonsense", especially as a rebuke in response to communication or actions viewed as deceptive, misleading, disingenuous, unfair or false. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskapuheeni

paskapuheeni

paskapuheesi

paskapuheesi

paskapuheensa

paskapuheensa

Par

-ta

paskapuhettani

paskapuheitani / paskapuhehiani

paskapuhettasi

paskapuheitasi / paskapuhehiasi

paskapuhettansa / paskapuhettaan

paskapuheitansa / paskapuheitaan / paskapuhehiansa / paskapuhehiaan

Gen

-n

paskapuheeni

paskapuheitteni / paskapuheideni / paskapuhehieni / paskapuhehitteni

paskapuheesi

paskapuheittesi / paskapuheidesi / paskapuhehiesi / paskapuhehittesi

paskapuheensa

paskapuheittensa / paskapuheidensa / paskapuhehiensa / paskapuhehittensa

Ill

mihin

paskapuheeseeni

paskapuheisiini / paskapuheihini / paskapuhehisini

paskapuheeseesi

paskapuheisiisi / paskapuheihisi / paskapuhehisisi

paskapuheeseensa

paskapuheisiinsa / paskapuheihinsa / paskapuhehisinsa

Ine

-ssa

paskapuheessani

paskapuhehissani / paskapuheissani

paskapuheessasi

paskapuhehissasi / paskapuheissasi

paskapuheessansa / paskapuheessaan

paskapuhehissansa / paskapuhehissaan / paskapuheissansa / paskapuheissaan

Ela

-sta

paskapuheestani

paskapuhehistani / paskapuheistani

paskapuheestasi

paskapuhehistasi / paskapuheistasi

paskapuheestansa / paskapuheestaan

paskapuhehistansa / paskapuhehistaan / paskapuheistansa / paskapuheistaan

All

-lle

paskapuheelleni

paskapuhehilleni / paskapuheilleni

paskapuheellesi

paskapuhehillesi / paskapuheillesi

paskapuheellensa / paskapuheelleen

paskapuhehillensa / paskapuhehillean / paskapuheillensa / paskapuheillean

Ade

-lla

paskapuheellani

paskapuhehillani / paskapuheillani

paskapuheellasi

paskapuhehillasi / paskapuheillasi

paskapuheellansa / paskapuheellaan

paskapuhehillansa / paskapuhehillaan / paskapuheillansa / paskapuheillaan

Abl

-lta

paskapuheeltani

paskapuhehiltani / paskapuheiltani

paskapuheeltasi

paskapuhehiltasi / paskapuheiltasi

paskapuheeltansa / paskapuheeltaan

paskapuhehiltansa / paskapuhehiltaan / paskapuheiltansa / paskapuheiltaan

Tra

-ksi

paskapuheekseni

paskapuhehikseni / paskapuheikseni

paskapuheeksesi

paskapuhehiksesi / paskapuheiksesi

paskapuheeksensa / paskapuheekseen

paskapuhehikseen / paskapuhehiksensa / paskapuheikseen / paskapuheiksensa

Ess

-na

paskapuheenani

paskapuhehinani / paskapuheinani

paskapuheenasi

paskapuhehinasi / paskapuheinasi

paskapuheenansa / paskapuheenaan

paskapuhehinansa / paskapuhehinaan / paskapuheinansa / paskapuheinaan

Abe

-tta

paskapuheettani

paskapuhehittani / paskapuheittani

paskapuheettasi

paskapuhehittasi / paskapuheittasi

paskapuheettansa / paskapuheettaan

paskapuhehittansa / paskapuhehittaan / paskapuheittansa / paskapuheittaan

Com

-ne

-

paskapuhehineni / paskapuheineni

-

paskapuhehinesi / paskapuheinesi

-

paskapuhehineen / paskapuhehinensa / paskapuheineen / paskapuheinensa

Singular

Plural

Nom

-

paskapuheeni

paskapuheesi

paskapuheensa

paskapuheeni

paskapuheesi

paskapuheensa

Par

-ta

paskapuhettani

paskapuhettasi

paskapuhettansa / paskapuhettaan

paskapuheitani / paskapuhehiani

paskapuheitasi / paskapuhehiasi

paskapuheitansa / paskapuheitaan / paskapuhehiansa / paskapuhehiaan

Gen

-n

paskapuheeni

paskapuheesi

paskapuheensa

paskapuheitteni / paskapuheideni / paskapuhehieni / paskapuhehitteni

paskapuheittesi / paskapuheidesi / paskapuhehiesi / paskapuhehittesi

paskapuheittensa / paskapuheidensa / paskapuhehiensa / paskapuhehittensa

Ill

mihin

paskapuheeseeni

paskapuheeseesi

paskapuheeseensa

paskapuheisiini / paskapuheihini / paskapuhehisini

paskapuheisiisi / paskapuheihisi / paskapuhehisisi

paskapuheisiinsa / paskapuheihinsa / paskapuhehisinsa

Ine

-ssa

paskapuheessani

paskapuheessasi

paskapuheessansa / paskapuheessaan

paskapuhehissani / paskapuheissani

paskapuhehissasi / paskapuheissasi

paskapuhehissansa / paskapuhehissaan / paskapuheissansa / paskapuheissaan

Ela

-sta

paskapuheestani

paskapuheestasi

paskapuheestansa / paskapuheestaan

paskapuhehistani / paskapuheistani

paskapuhehistasi / paskapuheistasi

paskapuhehistansa / paskapuhehistaan / paskapuheistansa / paskapuheistaan

All

-lle

paskapuheelleni

paskapuheellesi

paskapuheellensa / paskapuheelleen

paskapuhehilleni / paskapuheilleni

paskapuhehillesi / paskapuheillesi

paskapuhehillensa / paskapuhehillean / paskapuheillensa / paskapuheillean

Ade

-lla

paskapuheellani

paskapuheellasi

paskapuheellansa / paskapuheellaan

paskapuhehillani / paskapuheillani

paskapuhehillasi / paskapuheillasi

paskapuhehillansa / paskapuhehillaan / paskapuheillansa / paskapuheillaan

Abl

-lta

paskapuheeltani

paskapuheeltasi

paskapuheeltansa / paskapuheeltaan

paskapuhehiltani / paskapuheiltani

paskapuhehiltasi / paskapuheiltasi

paskapuhehiltansa / paskapuhehiltaan / paskapuheiltansa / paskapuheiltaan

Tra

-ksi

paskapuheekseni

paskapuheeksesi

paskapuheeksensa / paskapuheekseen

paskapuhehikseni / paskapuheikseni

paskapuhehiksesi / paskapuheiksesi

paskapuhehikseen / paskapuhehiksensa / paskapuheikseen / paskapuheiksensa

Ess

-na

paskapuheenani

paskapuheenasi

paskapuheenansa / paskapuheenaan

paskapuhehinani / paskapuheinani

paskapuhehinasi / paskapuheinasi

paskapuhehinansa / paskapuhehinaan / paskapuheinansa / paskapuheinaan

Abe

-tta

paskapuheettani

paskapuheettasi

paskapuheettansa / paskapuheettaan

paskapuhehittani / paskapuheittani

paskapuhehittasi / paskapuheittasi

paskapuhehittansa / paskapuhehittaan / paskapuheittansa / paskapuheittaan

Com

-ne

-

-

-

paskapuhehineni / paskapuheineni

paskapuhehinesi / paskapuheinesi

paskapuhehineen / paskapuhehinensa / paskapuheineen / paskapuheinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskapuheemme

paskapuheemme

paskapuheenne

paskapuheenne

paskapuheensa

paskapuheensa

Par

-ta

paskapuhettamme

paskapuheitamme / paskapuhehiamme

paskapuhettanne

paskapuheitanne / paskapuhehianne

paskapuhettansa / paskapuhettaan

paskapuheitansa / paskapuheitaan / paskapuhehiansa / paskapuhehiaan

Gen

-n

paskapuheemme

paskapuheittemme / paskapuheidemme / paskapuhehiemme / paskapuhehittemme

paskapuheenne

paskapuheittenne / paskapuheidenne / paskapuhehienne / paskapuhehittenne

paskapuheensa

paskapuheittensa / paskapuheidensa / paskapuhehiensa / paskapuhehittensa

Ill

mihin

paskapuheeseemme

paskapuheisiimme / paskapuheihimme / paskapuhehisimme

paskapuheeseenne

paskapuheisiinne / paskapuheihinne / paskapuhehisinne

paskapuheeseensa

paskapuheisiinsa / paskapuheihinsa / paskapuhehisinsa

Ine

-ssa

paskapuheessamme

paskapuhehissamme / paskapuheissamme

paskapuheessanne

paskapuhehissanne / paskapuheissanne

paskapuheessansa / paskapuheessaan

paskapuhehissansa / paskapuhehissaan / paskapuheissansa / paskapuheissaan

Ela

-sta

paskapuheestamme

paskapuhehistamme / paskapuheistamme

paskapuheestanne

paskapuhehistanne / paskapuheistanne

paskapuheestansa / paskapuheestaan

paskapuhehistansa / paskapuhehistaan / paskapuheistansa / paskapuheistaan

All

-lle

paskapuheellemme

paskapuhehillemme / paskapuheillemme

paskapuheellenne

paskapuhehillenne / paskapuheillenne

paskapuheellensa / paskapuheelleen

paskapuhehillensa / paskapuhehillean / paskapuheillensa / paskapuheillean

Ade

-lla

paskapuheellamme

paskapuhehillamme / paskapuheillamme

paskapuheellanne

paskapuhehillanne / paskapuheillanne

paskapuheellansa / paskapuheellaan

paskapuhehillansa / paskapuhehillaan / paskapuheillansa / paskapuheillaan

Abl

-lta

paskapuheeltamme

paskapuhehiltamme / paskapuheiltamme

paskapuheeltanne

paskapuhehiltanne / paskapuheiltanne

paskapuheeltansa / paskapuheeltaan

paskapuhehiltansa / paskapuhehiltaan / paskapuheiltansa / paskapuheiltaan

Tra

-ksi

paskapuheeksemme

paskapuhehiksemme / paskapuheiksemme

paskapuheeksenne

paskapuhehiksenne / paskapuheiksenne

paskapuheeksensa / paskapuheekseen

paskapuhehikseen / paskapuhehiksensa / paskapuheikseen / paskapuheiksensa

Ess

-na

paskapuheenamme

paskapuhehinamme / paskapuheinamme

paskapuheenanne

paskapuhehinanne / paskapuheinanne

paskapuheenansa / paskapuheenaan

paskapuhehinansa / paskapuhehinaan / paskapuheinansa / paskapuheinaan

Abe

-tta

paskapuheettamme

paskapuhehittamme / paskapuheittamme

paskapuheettanne

paskapuhehittanne / paskapuheittanne

paskapuheettansa / paskapuheettaan

paskapuhehittansa / paskapuhehittaan / paskapuheittansa / paskapuheittaan

Com

-ne

-

paskapuhehinemme / paskapuheinemme

-

paskapuhehinenne / paskapuheinenne

-

paskapuhehineen / paskapuhehinensa / paskapuheineen / paskapuheinensa

Singular

Plural

Nom

-

paskapuheemme

paskapuheenne

paskapuheensa

paskapuheemme

paskapuheenne

paskapuheensa

Par

-ta

paskapuhettamme

paskapuhettanne

paskapuhettansa / paskapuhettaan

paskapuheitamme / paskapuhehiamme

paskapuheitanne / paskapuhehianne

paskapuheitansa / paskapuheitaan / paskapuhehiansa / paskapuhehiaan

Gen

-n

paskapuheemme

paskapuheenne

paskapuheensa

paskapuheittemme / paskapuheidemme / paskapuhehiemme / paskapuhehittemme

paskapuheittenne / paskapuheidenne / paskapuhehienne / paskapuhehittenne

paskapuheittensa / paskapuheidensa / paskapuhehiensa / paskapuhehittensa

Ill

mihin

paskapuheeseemme

paskapuheeseenne

paskapuheeseensa

paskapuheisiimme / paskapuheihimme / paskapuhehisimme

paskapuheisiinne / paskapuheihinne / paskapuhehisinne

paskapuheisiinsa / paskapuheihinsa / paskapuhehisinsa

Ine

-ssa

paskapuheessamme

paskapuheessanne

paskapuheessansa / paskapuheessaan

paskapuhehissamme / paskapuheissamme

paskapuhehissanne / paskapuheissanne

paskapuhehissansa / paskapuhehissaan / paskapuheissansa / paskapuheissaan

Ela

-sta

paskapuheestamme

paskapuheestanne

paskapuheestansa / paskapuheestaan

paskapuhehistamme / paskapuheistamme

paskapuhehistanne / paskapuheistanne

paskapuhehistansa / paskapuhehistaan / paskapuheistansa / paskapuheistaan

All

-lle

paskapuheellemme

paskapuheellenne

paskapuheellensa / paskapuheelleen

paskapuhehillemme / paskapuheillemme

paskapuhehillenne / paskapuheillenne

paskapuhehillensa / paskapuhehillean / paskapuheillensa / paskapuheillean

Ade

-lla

paskapuheellamme

paskapuheellanne

paskapuheellansa / paskapuheellaan

paskapuhehillamme / paskapuheillamme

paskapuhehillanne / paskapuheillanne

paskapuhehillansa / paskapuhehillaan / paskapuheillansa / paskapuheillaan

Abl

-lta

paskapuheeltamme

paskapuheeltanne

paskapuheeltansa / paskapuheeltaan

paskapuhehiltamme / paskapuheiltamme

paskapuhehiltanne / paskapuheiltanne

paskapuhehiltansa / paskapuhehiltaan / paskapuheiltansa / paskapuheiltaan

Tra

-ksi

paskapuheeksemme

paskapuheeksenne

paskapuheeksensa / paskapuheekseen

paskapuhehiksemme / paskapuheiksemme

paskapuhehiksenne / paskapuheiksenne

paskapuhehikseen / paskapuhehiksensa / paskapuheikseen / paskapuheiksensa

Ess

-na

paskapuheenamme

paskapuheenanne

paskapuheenansa / paskapuheenaan

paskapuhehinamme / paskapuheinamme

paskapuhehinanne / paskapuheinanne

paskapuhehinansa / paskapuhehinaan / paskapuheinansa / paskapuheinaan

Abe

-tta

paskapuheettamme

paskapuheettanne

paskapuheettansa / paskapuheettaan

paskapuhehittamme / paskapuheittamme

paskapuhehittanne / paskapuheittanne

paskapuhehittansa / paskapuhehittaan / paskapuheittansa / paskapuheittaan

Com

-ne

-

-

-

paskapuhehinemme / paskapuheinemme

paskapuhehinenne / paskapuheinenne

paskapuhehineen / paskapuhehinensa / paskapuheineen / paskapuheinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

shit paska
crap paska, roska
shitty paska, paskamainen
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; Europarl Parallel Corpus Haista paska. Fuck off. Mikä tämä paska on? What is this garbage? Paska haisee pahalta. The shit smells bad. Voi paska. Oh , shit, I'm gonna be sick. Voi paska! Oh shit. Paska lentää tuulettimeen. Shit hits the fan. Mikä paska? What bullshit? Pyhä paska! Holy shit! Pyhä paska. Holy shit. Paska kelluu aina pinnalla. Shit always floats on top. Show more arrow right

Wiktionary

(vulgar) shit, crap, turd (excrement) kakka, kakki, pee, ulosteFin:Astuin koiranpaskaan.Eng:I stepped in dog shit. (vulgar) bullshit, crap, shit, nonsense (false or exaggerated statements made to impress and deceive the listener rather than inform) hevonpaska, paskapuhe, roska, schaissa, soopaFin:puhua paskaaEng:to bullshit (vulgar) piece of shit, crap (bad thing, something of poor quality) moska, romu, schaissaFin:Vie tämä paska takaisin sinne, mistä ostit sen.Eng:Take this piece of shit back where you bought it. (vulgar) Synonym of paskiainen (“piece of shit, sense despicable person”) Fin:Sinä olet täysi paska.Eng:You are a complete piece of shit. (vulgar, with suffix -kaan/-kään) shit, jack shit (nothing, lack of anything of value) mitäänFin:Et tiedä politiikasta paskaakaan.Eng:You don't know jack shit about politics.Fin:En välitä paskaakaan siitä, mitä ajattelet.Eng:I don't give a shit of what you think. Show more arrow right ajaa paskaaei paska punniten paranehaista paskajauhaa paskaapaskainenpaska juttupaskamainenpaskantaapaskattaapaskiainenpaskoapuhua paskaa Show more arrow right hevonpaskahevosenpaskahyttysenpaskahätäpaskakananpaskakissanpaskakoiranpaskakrapulapaskakyykkypaskapaskaduunipaskahalvauspaskahousupaskahuusipaskahuussipaskalakkipaskamyrskypaskanaamapaskanmarjatpaskanpuhujapaskantärkeäpaskapaperipaskapuhepaskapääsysipaska Show more arrow right From Proto-Finnic paska, from Proto-Finno-Ugric pućka (with irregular vowel development). Cognate with Estonian pask, Northern Sami baika, Eastern Mari пушкедаш (puškedaš, “to defecate”), Hungarian fos. Show more arrow right

Wikipedia

uloste
arkikielessä paska, peräaukosta poistuva ruoansulatuksen jäte paska
suomenkielinen kirosana Paskahousu
tai Paska, suomalainen korttipeli Paska
Ari Peltosen yhtye Paska
Irvine Welshin romaani Paska
kunta Saksassa paska
ukrainalainen pääsiäisleipä Pavel Paska
tšekkiläinen pelaaja-agentti Jaroslav Paška
(s. 1954), slovakialainen poliitikko ja Euroopan parlamentin jäsen Pavol Paška
(1958–2018), Slovakian parlamentin puhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskani

paskasi

paskasi

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskojani

paskaasi

paskojasi

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskojeni

paskasi

paskojesi

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskoihini

paskaasi

paskoihisi

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskoissani

paskassasi

paskoissasi

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskoistani

paskastasi

paskoistasi

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskoilleni

paskallesi

paskoillesi

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskoillani

paskallasi

paskoillasi

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskoiltani

paskaltasi

paskoiltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskoikseni

paskaksesi

paskoiksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskoinani

paskanasi

paskoinasi

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskoittani

paskattasi

paskoittasi

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoineni

-

paskoinesi

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskasi

paskansa

paskani

paskasi

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskaasi

paskaansa / paskaaan

paskojani

paskojasi

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskasi

paskansa

paskojeni

paskojesi

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskaasi

paskaansa

paskoihini

paskoihisi

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskassasi

paskassansa / paskassaan

paskoissani

paskoissasi

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskastasi

paskastansa / paskastaan

paskoistani

paskoistasi

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskallesi

paskallensa / paskalleen

paskoilleni

paskoillesi

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskallasi

paskallansa / paskallaan

paskoillani

paskoillasi

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskaltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltani

paskoiltasi

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskaksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoikseni

paskoiksesi

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskanasi

paskanansa / paskanaan

paskoinani

paskoinasi

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskattasi

paskattansa / paskattaan

paskoittani

paskoittasi

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoineni

paskoinesi

paskoinensa / paskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskamme

paskanne

paskanne

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskojamme

paskaanne

paskojanne

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskojemme

paskanne

paskojenne

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskoihimme

paskaanne

paskoihinne

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskoissamme

paskassanne

paskoissanne

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskoistamme

paskastanne

paskoistanne

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskoillemme

paskallenne

paskoillenne

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskoillamme

paskallanne

paskoillanne

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskoiltamme

paskaltanne

paskoiltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskoiksemme

paskaksenne

paskoiksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskoinamme

paskananne

paskoinanne

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskoittamme

paskattanne

paskoittanne

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoinemme

-

paskoinenne

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskanne

paskansa

paskamme

paskanne

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskaanne

paskaansa / paskaaan

paskojamme

paskojanne

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskanne

paskansa

paskojemme

paskojenne

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskaanne

paskaansa

paskoihimme

paskoihinne

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskassanne

paskassansa / paskassaan

paskoissamme

paskoissanne

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskastanne

paskastansa / paskastaan

paskoistamme

paskoistanne

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskallenne

paskallensa / paskalleen

paskoillemme

paskoillenne

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskallanne

paskallansa / paskallaan

paskoillamme

paskoillanne

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskaltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltamme

paskoiltanne

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskaksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksemme

paskoiksenne

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskananne

paskanansa / paskanaan

paskoinamme

paskoinanne

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskattanne

paskattansa / paskattaan

paskoittamme

paskoittanne

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoinemme

paskoinenne

paskoinensa / paskoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhe

puheet

Par

-ta

puhetta

puheita / puhehia

Gen

-n

puheen

puheitten / puheiden / puhehien / puhehitten

Ill

mihin

puheeseen

puheisiin / puheihin / puhehisin

Ine

-ssa

puheessa

puhehissa / puheissa

Ela

-sta

puheesta

puhehista / puheista

All

-lle

puheelle

puhehille / puheille

Ade

-lla

puheella

puhehilla / puheilla

Abl

-lta

puheelta

puhehilta / puheilta

Tra

-ksi

puheeksi

puhehiksi / puheiksi

Ess

-na

puheena

puhehina / puheina

Abe

-tta

puheetta

puhehitta / puheitta

Com

-ne

-

puhehine / puheine

Ins

-in

-

puhehin / puhein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

puhe

puheet

Par

-ta

puhetta

puheita / puhehia

Gen

-n

puheen

puheitten / puheiden / puhehien / puhehitten

Ill

mihin

puheeseen

puheisiin / puheihin / puhehisin

Ine

-ssa

puheessa

puhehissa / puheissa

Ela

-sta

puheesta

puhehista / puheista

All

-lle

puheelle

puhehille / puheille

Ade

-lla

puheella

puhehilla / puheilla

Abl

-lta

puheelta

puhehilta / puheilta

Tra

-ksi

puheeksi

puhehiksi / puheiksi

Ess

-na

puheena

puhehina / puheina

Abe

-tta

puheetta

puhehitta / puheitta

Com

-ne

-

puhehine / puheine

Ins

-in

-

puhehin / puhein

speech puhe, puhuminen, kieli, puhetapa, puhekyky, murre
talk keskustelu, puhe, puheenaihe, esitelmä, juttelu, puhetapa
speaking puhuminen, puhe
address osoite, puhe, adressi, puhuttelu, tervehdyspuhe, julkilausuma
discourse keskustelu, esitelmä, puhe, esitys
oration juhlapuhe, puhe
report kertomus, raportti, mietintö, selonteko, reportaasi, puhe
Show more arrow right
OpenSubtitles; Common Crawl; Tatoeba Corpus; jw2019; OpenSubtitles2018.v3; OPUS.fi_reddit, sentence 345; Europarl En löydä puhelimeni. I can't find my phone. Kuka soitti puhelimesi? Who called your phone? Missä minun puhelimeni on? Where is my phone? Kunnioittava puhe. Respectful Speech. Oli puhe vartista. We agreed on quarter of an hour. Audrey, puhelimesi soi. Audrey, that's your phone ringing. Puhetapasi on erilainen. You talk different. Ostin uuden puhelimen. I bought a new phone. Puhe kesti yli tunnin. The speech lasted over an hour. Palvelusvalvojan puhe. Talk by the service overseer. Show more arrow right

Wiktionary

speech address oration talk, chat speak (jargon, terminology) Fin:insinööripuheEng:engineer speak speak (conversation) Fin:Tästä asiasta on ollut paljon puhetta.Eng:There's been a lot of speak about this topic. Show more arrow right puheen ollen puhelin Show more arrow right höpöpuhejuhlapuhepalopuhepuheenaolevapuheenjohtajapuheenkirjoittajapuheenpitäjäpuhekielipuhekuplapuhemiespuheoikeuspuhetaitopuheterapeuttipuheterapiapuhevikapuheripulivihapuhe Show more arrow right From puhua +‎ -e. Show more arrow right

Wikipedia

Speech Speech is human vocal communication using language. Each language uses phonetic combinations of vowel and consonant sounds that form the sound of its words (that is, all English words sound different from all French words, even if they are the same word, e.g., "role" or "hotel"), and using those words in their semantic character as words in the lexicon of a language according to the syntactic constraints that govern lexical words' function in a sentence. In speaking, speakers perform many different intentional speech acts, e.g., informing, declaring, asking, persuading, directing, and can use enunciation, intonation, degrees of loudness, tempo, and other non-representational or paralinguistic aspects of vocalization to convey meaning. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puheeni

puheeni

puheesi

puheesi

puheensa

puheensa

Par

-ta

puhettani

puheitani / puhehiani

puhettasi

puheitasi / puhehiasi

puhettansa / puhettaan

puheitansa / puheitaan / puhehiansa / puhehiaan

Gen

-n

puheeni

puheitteni / puheideni / puhehieni / puhehitteni

puheesi

puheittesi / puheidesi / puhehiesi / puhehittesi

puheensa

puheittensa / puheidensa / puhehiensa / puhehittensa

Ill

mihin

puheeseeni

puheisiini / puheihini / puhehisini

puheeseesi

puheisiisi / puheihisi / puhehisisi

puheeseensa

puheisiinsa / puheihinsa / puhehisinsa

Ine

-ssa

puheessani

puhehissani / puheissani

puheessasi

puhehissasi / puheissasi

puheessansa / puheessaan

puhehissansa / puhehissaan / puheissansa / puheissaan

Ela

-sta

puheestani

puhehistani / puheistani

puheestasi

puhehistasi / puheistasi

puheestansa / puheestaan

puhehistansa / puhehistaan / puheistansa / puheistaan

All

-lle

puheelleni

puhehilleni / puheilleni

puheellesi

puhehillesi / puheillesi

puheellensa / puheelleen

puhehillensa / puhehillean / puheillensa / puheillean

Ade

-lla

puheellani

puhehillani / puheillani

puheellasi

puhehillasi / puheillasi

puheellansa / puheellaan

puhehillansa / puhehillaan / puheillansa / puheillaan

Abl

-lta

puheeltani

puhehiltani / puheiltani

puheeltasi

puhehiltasi / puheiltasi

puheeltansa / puheeltaan

puhehiltansa / puhehiltaan / puheiltansa / puheiltaan

Tra

-ksi

puheekseni

puhehikseni / puheikseni

puheeksesi

puhehiksesi / puheiksesi

puheeksensa / puheekseen

puhehikseen / puhehiksensa / puheikseen / puheiksensa

Ess

-na

puheenani

puhehinani / puheinani

puheenasi

puhehinasi / puheinasi

puheenansa / puheenaan

puhehinansa / puhehinaan / puheinansa / puheinaan

Abe

-tta

puheettani

puhehittani / puheittani

puheettasi

puhehittasi / puheittasi

puheettansa / puheettaan

puhehittansa / puhehittaan / puheittansa / puheittaan

Com

-ne

-

puhehineni / puheineni

-

puhehinesi / puheinesi

-

puhehineen / puhehinensa / puheineen / puheinensa

Singular

Plural

Nom

-

puheeni

puheesi

puheensa

puheeni

puheesi

puheensa

Par

-ta

puhettani

puhettasi

puhettansa / puhettaan

puheitani / puhehiani

puheitasi / puhehiasi

puheitansa / puheitaan / puhehiansa / puhehiaan

Gen

-n

puheeni

puheesi

puheensa

puheitteni / puheideni / puhehieni / puhehitteni

puheittesi / puheidesi / puhehiesi / puhehittesi

puheittensa / puheidensa / puhehiensa / puhehittensa

Ill

mihin

puheeseeni

puheeseesi

puheeseensa

puheisiini / puheihini / puhehisini

puheisiisi / puheihisi / puhehisisi

puheisiinsa / puheihinsa / puhehisinsa

Ine

-ssa

puheessani

puheessasi

puheessansa / puheessaan

puhehissani / puheissani

puhehissasi / puheissasi

puhehissansa / puhehissaan / puheissansa / puheissaan

Ela

-sta

puheestani

puheestasi

puheestansa / puheestaan

puhehistani / puheistani

puhehistasi / puheistasi

puhehistansa / puhehistaan / puheistansa / puheistaan

All

-lle

puheelleni

puheellesi

puheellensa / puheelleen

puhehilleni / puheilleni

puhehillesi / puheillesi

puhehillensa / puhehillean / puheillensa / puheillean

Ade

-lla

puheellani

puheellasi

puheellansa / puheellaan

puhehillani / puheillani

puhehillasi / puheillasi

puhehillansa / puhehillaan / puheillansa / puheillaan

Abl

-lta

puheeltani

puheeltasi

puheeltansa / puheeltaan

puhehiltani / puheiltani

puhehiltasi / puheiltasi

puhehiltansa / puhehiltaan / puheiltansa / puheiltaan

Tra

-ksi

puheekseni

puheeksesi

puheeksensa / puheekseen

puhehikseni / puheikseni

puhehiksesi / puheiksesi

puhehikseen / puhehiksensa / puheikseen / puheiksensa

Ess

-na

puheenani

puheenasi

puheenansa / puheenaan

puhehinani / puheinani

puhehinasi / puheinasi

puhehinansa / puhehinaan / puheinansa / puheinaan

Abe

-tta

puheettani

puheettasi

puheettansa / puheettaan

puhehittani / puheittani

puhehittasi / puheittasi

puhehittansa / puhehittaan / puheittansa / puheittaan

Com

-ne

-

-

-

puhehineni / puheineni

puhehinesi / puheinesi

puhehineen / puhehinensa / puheineen / puheinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

puheemme

puheemme

puheenne

puheenne

puheensa

puheensa

Par

-ta

puhettamme

puheitamme / puhehiamme

puhettanne

puheitanne / puhehianne

puhettansa / puhettaan

puheitansa / puheitaan / puhehiansa / puhehiaan

Gen

-n

puheemme

puheittemme / puheidemme / puhehiemme / puhehittemme

puheenne

puheittenne / puheidenne / puhehienne / puhehittenne

puheensa

puheittensa / puheidensa / puhehiensa / puhehittensa

Ill

mihin

puheeseemme

puheisiimme / puheihimme / puhehisimme

puheeseenne

puheisiinne / puheihinne / puhehisinne

puheeseensa

puheisiinsa / puheihinsa / puhehisinsa

Ine

-ssa

puheessamme

puhehissamme / puheissamme

puheessanne

puhehissanne / puheissanne

puheessansa / puheessaan

puhehissansa / puhehissaan / puheissansa / puheissaan

Ela

-sta

puheestamme

puhehistamme / puheistamme

puheestanne

puhehistanne / puheistanne

puheestansa / puheestaan

puhehistansa / puhehistaan / puheistansa / puheistaan

All

-lle

puheellemme

puhehillemme / puheillemme

puheellenne

puhehillenne / puheillenne

puheellensa / puheelleen

puhehillensa / puhehillean / puheillensa / puheillean

Ade

-lla

puheellamme

puhehillamme / puheillamme

puheellanne

puhehillanne / puheillanne

puheellansa / puheellaan

puhehillansa / puhehillaan / puheillansa / puheillaan

Abl

-lta

puheeltamme

puhehiltamme / puheiltamme

puheeltanne

puhehiltanne / puheiltanne

puheeltansa / puheeltaan

puhehiltansa / puhehiltaan / puheiltansa / puheiltaan

Tra

-ksi

puheeksemme

puhehiksemme / puheiksemme

puheeksenne

puhehiksenne / puheiksenne

puheeksensa / puheekseen

puhehikseen / puhehiksensa / puheikseen / puheiksensa

Ess

-na

puheenamme

puhehinamme / puheinamme

puheenanne

puhehinanne / puheinanne

puheenansa / puheenaan

puhehinansa / puhehinaan / puheinansa / puheinaan

Abe

-tta

puheettamme

puhehittamme / puheittamme

puheettanne

puhehittanne / puheittanne

puheettansa / puheettaan

puhehittansa / puhehittaan / puheittansa / puheittaan

Com

-ne

-

puhehinemme / puheinemme

-

puhehinenne / puheinenne

-

puhehineen / puhehinensa / puheineen / puheinensa

Singular

Plural

Nom

-

puheemme

puheenne

puheensa

puheemme

puheenne

puheensa

Par

-ta

puhettamme

puhettanne

puhettansa / puhettaan

puheitamme / puhehiamme

puheitanne / puhehianne

puheitansa / puheitaan / puhehiansa / puhehiaan

Gen

-n

puheemme

puheenne

puheensa

puheittemme / puheidemme / puhehiemme / puhehittemme

puheittenne / puheidenne / puhehienne / puhehittenne

puheittensa / puheidensa / puhehiensa / puhehittensa

Ill

mihin

puheeseemme

puheeseenne

puheeseensa

puheisiimme / puheihimme / puhehisimme

puheisiinne / puheihinne / puhehisinne

puheisiinsa / puheihinsa / puhehisinsa

Ine

-ssa

puheessamme

puheessanne

puheessansa / puheessaan

puhehissamme / puheissamme

puhehissanne / puheissanne

puhehissansa / puhehissaan / puheissansa / puheissaan

Ela

-sta

puheestamme

puheestanne

puheestansa / puheestaan

puhehistamme / puheistamme

puhehistanne / puheistanne

puhehistansa / puhehistaan / puheistansa / puheistaan

All

-lle

puheellemme

puheellenne

puheellensa / puheelleen

puhehillemme / puheillemme

puhehillenne / puheillenne

puhehillensa / puhehillean / puheillensa / puheillean

Ade

-lla

puheellamme

puheellanne

puheellansa / puheellaan

puhehillamme / puheillamme

puhehillanne / puheillanne

puhehillansa / puhehillaan / puheillansa / puheillaan

Abl

-lta

puheeltamme

puheeltanne

puheeltansa / puheeltaan

puhehiltamme / puheiltamme

puhehiltanne / puheiltanne

puhehiltansa / puhehiltaan / puheiltansa / puheiltaan

Tra

-ksi

puheeksemme

puheeksenne

puheeksensa / puheekseen

puhehiksemme / puheiksemme

puhehiksenne / puheiksenne

puhehikseen / puhehiksensa / puheikseen / puheiksensa

Ess

-na

puheenamme

puheenanne

puheenansa / puheenaan

puhehinamme / puheinamme

puhehinanne / puheinanne

puhehinansa / puhehinaan / puheinansa / puheinaan

Abe

-tta

puheettamme

puheettanne

puheettansa / puheettaan

puhehittamme / puheittamme

puhehittanne / puheittanne

puhehittansa / puhehittaan / puheittansa / puheittaan

Com

-ne

-

-

-

puhehinemme / puheinemme

puhehinenne / puheinenne

puhehineen / puhehinensa / puheineen / puheinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept