logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu

kyykky, noun

Word analysis
kyykkypaska

kyykkypaska

kyykky

Noun, Singular Nominative

+ paska

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyykky

kyykyt

Par

-ta

kyykkyä

kyykkyjä

Gen

-n

kyykyn

kyykkyjen

Ill

mihin

kyykkyyn

kyykkyihin

Ine

-ssa

kyykyssä

kyykyissä

Ela

-sta

kyykystä

kyykyistä

All

-lle

kyykylle

kyykyille

Ade

-lla

kyykyllä

kyykyillä

Abl

-lta

kyykyltä

kyykyiltä

Tra

-ksi

kyykyksi

kyykyiksi

Ess

-na

kyykkynä

kyykkyinä

Abe

-tta

kyykyttä

kyykyittä

Com

-ne

-

kyykkyine

Ins

-in

-

kyykyin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kyykky

kyykyt

Par

-ta

kyykkyä

kyykkyjä

Gen

-n

kyykyn

kyykkyjen

Ill

mihin

kyykkyyn

kyykkyihin

Ine

-ssa

kyykyssä

kyykyissä

Ela

-sta

kyykystä

kyykyistä

All

-lle

kyykylle

kyykyille

Ade

-lla

kyykyllä

kyykyillä

Abl

-lta

kyykyltä

kyykyiltä

Tra

-ksi

kyykyksi

kyykyiksi

Ess

-na

kyykkynä

kyykkyinä

Abe

-tta

kyykyttä

kyykyittä

Com

-ne

-

kyykkyine

Ins

-in

-

kyykyin

squat kyykky, tyhjillään oleva rakennus, vallattu talo, kyykkyasento, kyyhötys
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba-2020.08 Kyykky on tehokas liikuntamuoto. Squat is an effective form of exercise. Käy kyykkyyn. Squat down. Ei, kyykkyyn. No, crouch. Okei, kyykkyyn. Okay, duck squat. Pikajuoksu, Puu kyykky. Rabbit sprints, tree squats. Sitten kyykkyyn. Just do the best you can. Menkää kyykkyyn. Do a sit-up. Nyt 30 kyykkyä. Thirty squats. Kyykkyns-yskimistä ei ole tehty kunnolla. Someone has been slackin with the squat and cough. Hän meni kyykkyyn. She crouched down. Show more arrow right

Wiktionary

squat, bended position Show more arrow right jalkakyykky kyykkyasento kyykkykäynti kyykkypunnerrus Show more arrow right Possibly descriptive, but compare Proto-Germanic hūkaną. Show more arrow right

Wikipedia

Squat Squat is a renowned element of many folk dances. In powerlifting and bodybuilding, as well as in other sports, squat is an exercise that strengthens the muscles of the thighs, hips and buttocks, as well as the bones, ligaments and insertion of the tendons throughout the lower body. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyykkyni

kyykkyni

kyykkysi

kyykkysi

kyykkynsä

kyykkynsä

Par

-ta

kyykkyäni

kyykkyjäni

kyykkyäsi

kyykkyjäsi

kyykkyänsä / kyykkyään

kyykkyjänsä / kyykkyjään

Gen

-n

kyykkyni

kyykkyjeni

kyykkysi

kyykkyjesi

kyykkynsä

kyykkyjensä

Ill

mihin

kyykkyyni

kyykkyihini

kyykkyysi

kyykkyihisi

kyykkyynsä

kyykkyihinsä

Ine

-ssa

kyykyssäni

kyykyissäni

kyykyssäsi

kyykyissäsi

kyykyssänsä / kyykyssään

kyykyissänsä / kyykyissään

Ela

-sta

kyykystäni

kyykyistäni

kyykystäsi

kyykyistäsi

kyykystänsä / kyykystään

kyykyistänsä / kyykyistään

All

-lle

kyykylleni

kyykyilleni

kyykyllesi

kyykyillesi

kyykyllensä / kyykylleen

kyykyillensä / kyykyilleän

Ade

-lla

kyykylläni

kyykyilläni

kyykylläsi

kyykyilläsi

kyykyllänsä / kyykyllään

kyykyillänsä / kyykyillään

Abl

-lta

kyykyltäni

kyykyiltäni

kyykyltäsi

kyykyiltäsi

kyykyltänsä / kyykyltään

kyykyiltänsä / kyykyiltään

Tra

-ksi

kyykykseni

kyykyikseni

kyykyksesi

kyykyiksesi

kyykyksensä / kyykykseen

kyykyiksensä / kyykyikseen

Ess

-na

kyykkynäni

kyykkyinäni

kyykkynäsi

kyykkyinäsi

kyykkynänsä / kyykkynään

kyykkyinänsä / kyykkyinään

Abe

-tta

kyykyttäni

kyykyittäni

kyykyttäsi

kyykyittäsi

kyykyttänsä / kyykyttään

kyykyittänsä / kyykyittään

Com

-ne

-

kyykkyineni

-

kyykkyinesi

-

kyykkyinensä / kyykkyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyykkyni

kyykkysi

kyykkynsä

kyykkyni

kyykkysi

kyykkynsä

Par

-ta

kyykkyäni

kyykkyäsi

kyykkyänsä / kyykkyään

kyykkyjäni

kyykkyjäsi

kyykkyjänsä / kyykkyjään

Gen

-n

kyykkyni

kyykkysi

kyykkynsä

kyykkyjeni

kyykkyjesi

kyykkyjensä

Ill

mihin

kyykkyyni

kyykkyysi

kyykkyynsä

kyykkyihini

kyykkyihisi

kyykkyihinsä

Ine

-ssa

kyykyssäni

kyykyssäsi

kyykyssänsä / kyykyssään

kyykyissäni

kyykyissäsi

kyykyissänsä / kyykyissään

Ela

-sta

kyykystäni

kyykystäsi

kyykystänsä / kyykystään

kyykyistäni

kyykyistäsi

kyykyistänsä / kyykyistään

All

-lle

kyykylleni

kyykyllesi

kyykyllensä / kyykylleen

kyykyilleni

kyykyillesi

kyykyillensä / kyykyilleän

Ade

-lla

kyykylläni

kyykylläsi

kyykyllänsä / kyykyllään

kyykyilläni

kyykyilläsi

kyykyillänsä / kyykyillään

Abl

-lta

kyykyltäni

kyykyltäsi

kyykyltänsä / kyykyltään

kyykyiltäni

kyykyiltäsi

kyykyiltänsä / kyykyiltään

Tra

-ksi

kyykykseni

kyykyksesi

kyykyksensä / kyykykseen

kyykyikseni

kyykyiksesi

kyykyiksensä / kyykyikseen

Ess

-na

kyykkynäni

kyykkynäsi

kyykkynänsä / kyykkynään

kyykkyinäni

kyykkyinäsi

kyykkyinänsä / kyykkyinään

Abe

-tta

kyykyttäni

kyykyttäsi

kyykyttänsä / kyykyttään

kyykyittäni

kyykyittäsi

kyykyittänsä / kyykyittään

Com

-ne

-

-

-

kyykkyineni

kyykkyinesi

kyykkyinensä / kyykkyineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kyykkymme

kyykkymme

kyykkynne

kyykkynne

kyykkynsä

kyykkynsä

Par

-ta

kyykkyämme

kyykkyjämme

kyykkyänne

kyykkyjänne

kyykkyänsä / kyykkyään

kyykkyjänsä / kyykkyjään

Gen

-n

kyykkymme

kyykkyjemme

kyykkynne

kyykkyjenne

kyykkynsä

kyykkyjensä

Ill

mihin

kyykkyymme

kyykkyihimme

kyykkyynne

kyykkyihinne

kyykkyynsä

kyykkyihinsä

Ine

-ssa

kyykyssämme

kyykyissämme

kyykyssänne

kyykyissänne

kyykyssänsä / kyykyssään

kyykyissänsä / kyykyissään

Ela

-sta

kyykystämme

kyykyistämme

kyykystänne

kyykyistänne

kyykystänsä / kyykystään

kyykyistänsä / kyykyistään

All

-lle

kyykyllemme

kyykyillemme

kyykyllenne

kyykyillenne

kyykyllensä / kyykylleen

kyykyillensä / kyykyilleän

Ade

-lla

kyykyllämme

kyykyillämme

kyykyllänne

kyykyillänne

kyykyllänsä / kyykyllään

kyykyillänsä / kyykyillään

Abl

-lta

kyykyltämme

kyykyiltämme

kyykyltänne

kyykyiltänne

kyykyltänsä / kyykyltään

kyykyiltänsä / kyykyiltään

Tra

-ksi

kyykyksemme

kyykyiksemme

kyykyksenne

kyykyiksenne

kyykyksensä / kyykykseen

kyykyiksensä / kyykyikseen

Ess

-na

kyykkynämme

kyykkyinämme

kyykkynänne

kyykkyinänne

kyykkynänsä / kyykkynään

kyykkyinänsä / kyykkyinään

Abe

-tta

kyykyttämme

kyykyittämme

kyykyttänne

kyykyittänne

kyykyttänsä / kyykyttään

kyykyittänsä / kyykyittään

Com

-ne

-

kyykkyinemme

-

kyykkyinenne

-

kyykkyinensä / kyykkyineen

Singular

Plural

Nom

-

kyykkymme

kyykkynne

kyykkynsä

kyykkymme

kyykkynne

kyykkynsä

Par

-ta

kyykkyämme

kyykkyänne

kyykkyänsä / kyykkyään

kyykkyjämme

kyykkyjänne

kyykkyjänsä / kyykkyjään

Gen

-n

kyykkymme

kyykkynne

kyykkynsä

kyykkyjemme

kyykkyjenne

kyykkyjensä

Ill

mihin

kyykkyymme

kyykkyynne

kyykkyynsä

kyykkyihimme

kyykkyihinne

kyykkyihinsä

Ine

-ssa

kyykyssämme

kyykyssänne

kyykyssänsä / kyykyssään

kyykyissämme

kyykyissänne

kyykyissänsä / kyykyissään

Ela

-sta

kyykystämme

kyykystänne

kyykystänsä / kyykystään

kyykyistämme

kyykyistänne

kyykyistänsä / kyykyistään

All

-lle

kyykyllemme

kyykyllenne

kyykyllensä / kyykylleen

kyykyillemme

kyykyillenne

kyykyillensä / kyykyilleän

Ade

-lla

kyykyllämme

kyykyllänne

kyykyllänsä / kyykyllään

kyykyillämme

kyykyillänne

kyykyillänsä / kyykyillään

Abl

-lta

kyykyltämme

kyykyltänne

kyykyltänsä / kyykyltään

kyykyiltämme

kyykyiltänne

kyykyiltänsä / kyykyiltään

Tra

-ksi

kyykyksemme

kyykyksenne

kyykyksensä / kyykykseen

kyykyiksemme

kyykyiksenne

kyykyiksensä / kyykyikseen

Ess

-na

kyykkynämme

kyykkynänne

kyykkynänsä / kyykkynään

kyykkyinämme

kyykkyinänne

kyykkyinänsä / kyykkyinään

Abe

-tta

kyykyttämme

kyykyttänne

kyykyttänsä / kyykyttään

kyykyittämme

kyykyittänne

kyykyittänsä / kyykyittään

Com

-ne

-

-

-

kyykkyinemme

kyykkyinenne

kyykkyinensä / kyykkyineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

paska

paskat

Par

-ta

paskaa

paskoja

Gen

-n

paskan

paskojen

Ill

mihin

paskaan

paskoihin

Ine

-ssa

paskassa

paskoissa

Ela

-sta

paskasta

paskoista

All

-lle

paskalle

paskoille

Ade

-lla

paskalla

paskoilla

Abl

-lta

paskalta

paskoilta

Tra

-ksi

paskaksi

paskoiksi

Ess

-na

paskana

paskoina

Abe

-tta

paskatta

paskoitta

Com

-ne

-

paskoine

Ins

-in

-

paskoin

shit paska
crap paska, roska
shitty paska, paskamainen
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; Europarl Parallel Corpus Haista paska. Fuck off. Mikä tämä paska on? What is this garbage? Paska haisee pahalta. The shit smells bad. Voi paska. Oh , shit, I'm gonna be sick. Voi paska! Oh shit. Paska lentää tuulettimeen. Shit hits the fan. Mikä paska? What bullshit? Pyhä paska! Holy shit! Pyhä paska. Holy shit. Paska kelluu aina pinnalla. Shit always floats on top. Show more arrow right

Wiktionary

(vulgar) shit, crap, turd (excrement) kakka, kakki, pee, ulosteFin:Astuin koiranpaskaan.Eng:I stepped in dog shit. (vulgar) bullshit, crap, shit, nonsense (false or exaggerated statements made to impress and deceive the listener rather than inform) hevonpaska, paskapuhe, roska, schaissa, soopaFin:puhua paskaaEng:to bullshit (vulgar) piece of shit, crap (bad thing, something of poor quality) moska, romu, schaissaFin:Vie tämä paska takaisin sinne, mistä ostit sen.Eng:Take this piece of shit back where you bought it. (vulgar) Synonym of paskiainen (“piece of shit, sense despicable person”) Fin:Sinä olet täysi paska.Eng:You are a complete piece of shit. (vulgar, with suffix -kaan/-kään) shit, jack shit (nothing, lack of anything of value) mitäänFin:Et tiedä politiikasta paskaakaan.Eng:You don't know jack shit about politics.Fin:En välitä paskaakaan siitä, mitä ajattelet.Eng:I don't give a shit of what you think. Show more arrow right ajaa paskaaei paska punniten paranehaista paskajauhaa paskaapaskainenpaska juttupaskamainenpaskantaapaskattaapaskiainenpaskoapuhua paskaa Show more arrow right hevonpaskahevosenpaskahyttysenpaskahätäpaskakananpaskakissanpaskakoiranpaskakrapulapaskakyykkypaskapaskaduunipaskahalvauspaskahousupaskahuusipaskahuussipaskalakkipaskamyrskypaskanaamapaskanmarjatpaskanpuhujapaskantärkeäpaskapaperipaskapuhepaskapääsysipaska Show more arrow right From Proto-Finnic paska, from Proto-Finno-Ugric pućka (with irregular vowel development). Cognate with Estonian pask, Northern Sami baika, Eastern Mari пушкедаш (puškedaš, “to defecate”), Hungarian fos. Show more arrow right

Wikipedia

uloste
arkikielessä paska, peräaukosta poistuva ruoansulatuksen jäte paska
suomenkielinen kirosana Paskahousu
tai Paska, suomalainen korttipeli Paska
Ari Peltosen yhtye Paska
Irvine Welshin romaani Paska
kunta Saksassa paska
ukrainalainen pääsiäisleipä Pavel Paska
tšekkiläinen pelaaja-agentti Jaroslav Paška
(s. 1954), slovakialainen poliitikko ja Euroopan parlamentin jäsen Pavol Paška
(1958–2018), Slovakian parlamentin puhemies
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskani

paskasi

paskasi

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskojani

paskaasi

paskojasi

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskojeni

paskasi

paskojesi

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskoihini

paskaasi

paskoihisi

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskoissani

paskassasi

paskoissasi

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskoistani

paskastasi

paskoistasi

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskoilleni

paskallesi

paskoillesi

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskoillani

paskallasi

paskoillasi

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskoiltani

paskaltasi

paskoiltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskoikseni

paskaksesi

paskoiksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskoinani

paskanasi

paskoinasi

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskoittani

paskattasi

paskoittasi

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoineni

-

paskoinesi

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskani

paskasi

paskansa

paskani

paskasi

paskansa

Par

-ta

paskaani

paskaasi

paskaansa / paskaaan

paskojani

paskojasi

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskani

paskasi

paskansa

paskojeni

paskojesi

paskojensa

Ill

mihin

paskaani

paskaasi

paskaansa

paskoihini

paskoihisi

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassani

paskassasi

paskassansa / paskassaan

paskoissani

paskoissasi

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastani

paskastasi

paskastansa / paskastaan

paskoistani

paskoistasi

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskalleni

paskallesi

paskallensa / paskalleen

paskoilleni

paskoillesi

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallani

paskallasi

paskallansa / paskallaan

paskoillani

paskoillasi

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltani

paskaltasi

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltani

paskoiltasi

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskakseni

paskaksesi

paskaksensa / paskakseen

paskoikseni

paskoiksesi

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanani

paskanasi

paskanansa / paskanaan

paskoinani

paskoinasi

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattani

paskattasi

paskattansa / paskattaan

paskoittani

paskoittasi

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoineni

paskoinesi

paskoinensa / paskoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskamme

paskanne

paskanne

paskansa

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskojamme

paskaanne

paskojanne

paskaansa / paskaaan

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskojemme

paskanne

paskojenne

paskansa

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskoihimme

paskaanne

paskoihinne

paskaansa

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskoissamme

paskassanne

paskoissanne

paskassansa / paskassaan

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskoistamme

paskastanne

paskoistanne

paskastansa / paskastaan

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskoillemme

paskallenne

paskoillenne

paskallensa / paskalleen

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskoillamme

paskallanne

paskoillanne

paskallansa / paskallaan

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskoiltamme

paskaltanne

paskoiltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskoiksemme

paskaksenne

paskoiksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskoinamme

paskananne

paskoinanne

paskanansa / paskanaan

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskoittamme

paskattanne

paskoittanne

paskattansa / paskattaan

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

paskoinemme

-

paskoinenne

-

paskoinensa / paskoineen

Singular

Plural

Nom

-

paskamme

paskanne

paskansa

paskamme

paskanne

paskansa

Par

-ta

paskaamme

paskaanne

paskaansa / paskaaan

paskojamme

paskojanne

paskojansa / paskojaan

Gen

-n

paskamme

paskanne

paskansa

paskojemme

paskojenne

paskojensa

Ill

mihin

paskaamme

paskaanne

paskaansa

paskoihimme

paskoihinne

paskoihinsa

Ine

-ssa

paskassamme

paskassanne

paskassansa / paskassaan

paskoissamme

paskoissanne

paskoissansa / paskoissaan

Ela

-sta

paskastamme

paskastanne

paskastansa / paskastaan

paskoistamme

paskoistanne

paskoistansa / paskoistaan

All

-lle

paskallemme

paskallenne

paskallensa / paskalleen

paskoillemme

paskoillenne

paskoillensa / paskoillean

Ade

-lla

paskallamme

paskallanne

paskallansa / paskallaan

paskoillamme

paskoillanne

paskoillansa / paskoillaan

Abl

-lta

paskaltamme

paskaltanne

paskaltansa / paskaltaan

paskoiltamme

paskoiltanne

paskoiltansa / paskoiltaan

Tra

-ksi

paskaksemme

paskaksenne

paskaksensa / paskakseen

paskoiksemme

paskoiksenne

paskoiksensa / paskoikseen

Ess

-na

paskanamme

paskananne

paskanansa / paskanaan

paskoinamme

paskoinanne

paskoinansa / paskoinaan

Abe

-tta

paskattamme

paskattanne

paskattansa / paskattaan

paskoittamme

paskoittanne

paskoittansa / paskoittaan

Com

-ne

-

-

-

paskoinemme

paskoinenne

paskoinensa / paskoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept