logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

operointi, noun

Word analysis
operointielementit

operointielementit

operointi

Noun, Singular Nominative

+ elementti

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

operointi

operoinnit

Par

-ta

operointia

operointeja

Gen

-n

operoinnin

operointien

Ill

mihin

operointiin

operointeihin

Ine

-ssa

operoinnissa

operoinneissa

Ela

-sta

operoinnista

operoinneista

All

-lle

operoinnille

operoinneille

Ade

-lla

operoinnilla

operoinneilla

Abl

-lta

operoinnilta

operoinneilta

Tra

-ksi

operoinniksi

operoinneiksi

Ess

-na

operointina

operointeina

Abe

-tta

operoinnitta

operoinneitta

Com

-ne

-

operointeine

Ins

-in

-

operoinnein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

operointi

operoinnit

Par

-ta

operointia

operointeja

Gen

-n

operoinnin

operointien

Ill

mihin

operointiin

operointeihin

Ine

-ssa

operoinnissa

operoinneissa

Ela

-sta

operoinnista

operoinneista

All

-lle

operoinnille

operoinneille

Ade

-lla

operoinnilla

operoinneilla

Abl

-lta

operoinnilta

operoinneilta

Tra

-ksi

operoinniksi

operoinneiksi

Ess

-na

operointina

operointeina

Abe

-tta

operoinnitta

operoinneitta

Com

-ne

-

operointeine

Ins

-in

-

operoinnein

operation
operating
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3 Operointi kesti yllättävän kauan. The operointi lasted surprisingly long. Operointi on lääketieteellinen toimenpide. Operointi is a medical procedure. Usein operointi vaatii tarkkaa suunnittelua. Often, operointi requires careful planning. Monimutkainen operointi vaatii erikoisvarusteita. A complex operointi requires special equipment. Operointi kesti yhteensä neljä tuntia. The operation lasted a total of four hours. Lääkäri suositteli leikkausta, koska operointi olisi välttämätöntä. The doctor recommended surgery because the operation would be necessary. Potilas oli hermostunut ennen leikkausta, mutta itse operointi sujui hyvin. The patient was nervous before the surgery, but the operation itself went well. Pidä huoli, että operointini sujuu heidän ollessa uhattuna. Just make sure they're comfortable operating on me with a gun to their head. Kokenut kirurgi suoritti vaativan operoinnin onnistuneesti. The experienced surgeon successfully performed the demanding operation. Teille on annettu uhkavaatimus, joka tuli suoraan operoinnista. You guys were given an ultimatum that came from Operations. Show more arrow right

Wiktionary

operation (act of operating) Show more arrow right operoida +‎ -nti Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

operointini

operointini

operointisi

operointisi

operointinsa

operointinsa

Par

-ta

operointiani

operointejani

operointiasi

operointejasi

operointiansa / operointiaan

operointejansa / operointejaan

Gen

-n

operointini

operointieni

operointisi

operointiesi

operointinsa

operointiensa

Ill

mihin

operointiini

operointeihini

operointiisi

operointeihisi

operointiinsa

operointeihinsa

Ine

-ssa

operoinnissani

operoinneissani

operoinnissasi

operoinneissasi

operoinnissansa / operoinnissaan

operoinneissansa / operoinneissaan

Ela

-sta

operoinnistani

operoinneistani

operoinnistasi

operoinneistasi

operoinnistansa / operoinnistaan

operoinneistansa / operoinneistaan

All

-lle

operoinnilleni

operoinneilleni

operoinnillesi

operoinneillesi

operoinnillensa / operoinnilleen

operoinneillensa / operoinneillean

Ade

-lla

operoinnillani

operoinneillani

operoinnillasi

operoinneillasi

operoinnillansa / operoinnillaan

operoinneillansa / operoinneillaan

Abl

-lta

operoinniltani

operoinneiltani

operoinniltasi

operoinneiltasi

operoinniltansa / operoinniltaan

operoinneiltansa / operoinneiltaan

Tra

-ksi

operoinnikseni

operoinneikseni

operoinniksesi

operoinneiksesi

operoinniksensa / operoinnikseen

operoinneiksensa / operoinneikseen

Ess

-na

operointinani

operointeinani

operointinasi

operointeinasi

operointinansa / operointinaan

operointeinansa / operointeinaan

Abe

-tta

operoinnittani

operoinneittani

operoinnittasi

operoinneittasi

operoinnittansa / operoinnittaan

operoinneittansa / operoinneittaan

Com

-ne

-

operointeineni

-

operointeinesi

-

operointeinensa / operointeineen

Singular

Plural

Nom

-

operointini

operointisi

operointinsa

operointini

operointisi

operointinsa

Par

-ta

operointiani

operointiasi

operointiansa / operointiaan

operointejani

operointejasi

operointejansa / operointejaan

Gen

-n

operointini

operointisi

operointinsa

operointieni

operointiesi

operointiensa

Ill

mihin

operointiini

operointiisi

operointiinsa

operointeihini

operointeihisi

operointeihinsa

Ine

-ssa

operoinnissani

operoinnissasi

operoinnissansa / operoinnissaan

operoinneissani

operoinneissasi

operoinneissansa / operoinneissaan

Ela

-sta

operoinnistani

operoinnistasi

operoinnistansa / operoinnistaan

operoinneistani

operoinneistasi

operoinneistansa / operoinneistaan

All

-lle

operoinnilleni

operoinnillesi

operoinnillensa / operoinnilleen

operoinneilleni

operoinneillesi

operoinneillensa / operoinneillean

Ade

-lla

operoinnillani

operoinnillasi

operoinnillansa / operoinnillaan

operoinneillani

operoinneillasi

operoinneillansa / operoinneillaan

Abl

-lta

operoinniltani

operoinniltasi

operoinniltansa / operoinniltaan

operoinneiltani

operoinneiltasi

operoinneiltansa / operoinneiltaan

Tra

-ksi

operoinnikseni

operoinniksesi

operoinniksensa / operoinnikseen

operoinneikseni

operoinneiksesi

operoinneiksensa / operoinneikseen

Ess

-na

operointinani

operointinasi

operointinansa / operointinaan

operointeinani

operointeinasi

operointeinansa / operointeinaan

Abe

-tta

operoinnittani

operoinnittasi

operoinnittansa / operoinnittaan

operoinneittani

operoinneittasi

operoinneittansa / operoinneittaan

Com

-ne

-

-

-

operointeineni

operointeinesi

operointeinensa / operointeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

operointimme

operointimme

operointinne

operointinne

operointinsa

operointinsa

Par

-ta

operointiamme

operointejamme

operointianne

operointejanne

operointiansa / operointiaan

operointejansa / operointejaan

Gen

-n

operointimme

operointiemme

operointinne

operointienne

operointinsa

operointiensa

Ill

mihin

operointiimme

operointeihimme

operointiinne

operointeihinne

operointiinsa

operointeihinsa

Ine

-ssa

operoinnissamme

operoinneissamme

operoinnissanne

operoinneissanne

operoinnissansa / operoinnissaan

operoinneissansa / operoinneissaan

Ela

-sta

operoinnistamme

operoinneistamme

operoinnistanne

operoinneistanne

operoinnistansa / operoinnistaan

operoinneistansa / operoinneistaan

All

-lle

operoinnillemme

operoinneillemme

operoinnillenne

operoinneillenne

operoinnillensa / operoinnilleen

operoinneillensa / operoinneillean

Ade

-lla

operoinnillamme

operoinneillamme

operoinnillanne

operoinneillanne

operoinnillansa / operoinnillaan

operoinneillansa / operoinneillaan

Abl

-lta

operoinniltamme

operoinneiltamme

operoinniltanne

operoinneiltanne

operoinniltansa / operoinniltaan

operoinneiltansa / operoinneiltaan

Tra

-ksi

operoinniksemme

operoinneiksemme

operoinniksenne

operoinneiksenne

operoinniksensa / operoinnikseen

operoinneiksensa / operoinneikseen

Ess

-na

operointinamme

operointeinamme

operointinanne

operointeinanne

operointinansa / operointinaan

operointeinansa / operointeinaan

Abe

-tta

operoinnittamme

operoinneittamme

operoinnittanne

operoinneittanne

operoinnittansa / operoinnittaan

operoinneittansa / operoinneittaan

Com

-ne

-

operointeinemme

-

operointeinenne

-

operointeinensa / operointeineen

Singular

Plural

Nom

-

operointimme

operointinne

operointinsa

operointimme

operointinne

operointinsa

Par

-ta

operointiamme

operointianne

operointiansa / operointiaan

operointejamme

operointejanne

operointejansa / operointejaan

Gen

-n

operointimme

operointinne

operointinsa

operointiemme

operointienne

operointiensa

Ill

mihin

operointiimme

operointiinne

operointiinsa

operointeihimme

operointeihinne

operointeihinsa

Ine

-ssa

operoinnissamme

operoinnissanne

operoinnissansa / operoinnissaan

operoinneissamme

operoinneissanne

operoinneissansa / operoinneissaan

Ela

-sta

operoinnistamme

operoinnistanne

operoinnistansa / operoinnistaan

operoinneistamme

operoinneistanne

operoinneistansa / operoinneistaan

All

-lle

operoinnillemme

operoinnillenne

operoinnillensa / operoinnilleen

operoinneillemme

operoinneillenne

operoinneillensa / operoinneillean

Ade

-lla

operoinnillamme

operoinnillanne

operoinnillansa / operoinnillaan

operoinneillamme

operoinneillanne

operoinneillansa / operoinneillaan

Abl

-lta

operoinniltamme

operoinniltanne

operoinniltansa / operoinniltaan

operoinneiltamme

operoinneiltanne

operoinneiltansa / operoinneiltaan

Tra

-ksi

operoinniksemme

operoinniksenne

operoinniksensa / operoinnikseen

operoinneiksemme

operoinneiksenne

operoinneiksensa / operoinneikseen

Ess

-na

operointinamme

operointinanne

operointinansa / operointinaan

operointeinamme

operointeinanne

operointeinansa / operointeinaan

Abe

-tta

operoinnittamme

operoinnittanne

operoinnittansa / operoinnittaan

operoinneittamme

operoinneittanne

operoinneittansa / operoinneittaan

Com

-ne

-

-

-

operointeinemme

operointeinenne

operointeinensa / operointeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elementti

elementit

Par

-ta

elementtiä

elementtejä

Gen

-n

elementin

elementtien

Ill

mihin

elementtiin

elementteihin

Ine

-ssa

elementissä

elementeissä

Ela

-sta

elementistä

elementeistä

All

-lle

elementille

elementeille

Ade

-lla

elementillä

elementeillä

Abl

-lta

elementiltä

elementeiltä

Tra

-ksi

elementiksi

elementeiksi

Ess

-na

elementtinä

elementteinä

Abe

-tta

elementittä

elementeittä

Com

-ne

-

elementteine

Ins

-in

-

elementein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

elementti

elementit

Par

-ta

elementtiä

elementtejä

Gen

-n

elementin

elementtien

Ill

mihin

elementtiin

elementteihin

Ine

-ssa

elementissä

elementeissä

Ela

-sta

elementistä

elementeistä

All

-lle

elementille

elementeille

Ade

-lla

elementillä

elementeillä

Abl

-lta

elementiltä

elementeiltä

Tra

-ksi

elementiksi

elementeiksi

Ess

-na

elementtinä

elementteinä

Abe

-tta

elementittä

elementeittä

Com

-ne

-

elementteine

Ins

-in

-

elementein

element elementti, alkuaine, aines, aineosa, perusedellytys, ainekset
unit yksikkö, laite, laitteisto, elementti, kaluste, ykkönen
section jakso, osa, osasto, kappale, osuus, elementti
Show more arrow right
Europarl; KDE40.1; WikiMatrix; Europarl Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 7436075; tmClass; OPUS, sentence 7383 Elementti kuuluu kriteereihin. The element comes under the criteria. Lisää elementti. Insert widget. Muita liitteitä olivat elementti ja emoyhtiöön liittyvät osat. Other attachments were the element and parts related to the parent company. Johtaminen on keskeinen elementti organisaation menestykselle. Leadership is a key element for the success of an organization. Kuka sen elementin vei? Now, who took the element? Kemiallinen reaktio tapahtuu kun yksi elementti muuttuu toiseksi. A chemical reaction occurs when one element changes into another. Nouskaa elementittänne varhain. Rise early elementin. Valosähköiset elementit. Photovoltaic elements. Ilmoita elementittänne tarkasti. Report your findings accurately of the element. Elementiksensä hän valitsi veden. For element she chose water. Show more arrow right

Wiktionary

element (construction) prefab (prefabricated section of a building) Show more arrow right (prefab): tilaelementti Show more arrow right elementaarinen Show more arrow right betonielementtielementtipilarielementtirakentaminenelementtitaloelementtitehdasjulkisivuelementtikuivaelementtilämmityselementtiperuselementtipienelementtiporraselementtirakennuselementtiseinäelementtisuurelementtisähköelementtiteräsbetonielementtitiilielementtitilaelementtivaloelementti Show more arrow right From Swedish element, from Latin elementum. Show more arrow right

Wikipedia

elementti
klassismin alkuaine sähköpari
virtapiirin
osa: piirielementti, piirialkio alkio
rakentamisessa
käytettävä valmisosa: esimerkiksi pienelementti, suurelementti tai tilaelementti
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elementtini

elementtini

elementtisi

elementtisi

elementtinsä

elementtinsä

Par

-ta

elementtiäni

elementtejäni

elementtiäsi

elementtejäsi

elementtiänsä / elementtiään

elementtejänsä / elementtejään

Gen

-n

elementtini

elementtieni

elementtisi

elementtiesi

elementtinsä

elementtiensä

Ill

mihin

elementtiini

elementteihini

elementtiisi

elementteihisi

elementtiinsä

elementteihinsä

Ine

-ssa

elementissäni

elementeissäni

elementissäsi

elementeissäsi

elementissänsä / elementissään

elementeissänsä / elementeissään

Ela

-sta

elementistäni

elementeistäni

elementistäsi

elementeistäsi

elementistänsä / elementistään

elementeistänsä / elementeistään

All

-lle

elementilleni

elementeilleni

elementillesi

elementeillesi

elementillensä / elementilleen

elementeillensä / elementeilleän

Ade

-lla

elementilläni

elementeilläni

elementilläsi

elementeilläsi

elementillänsä / elementillään

elementeillänsä / elementeillään

Abl

-lta

elementiltäni

elementeiltäni

elementiltäsi

elementeiltäsi

elementiltänsä / elementiltään

elementeiltänsä / elementeiltään

Tra

-ksi

elementikseni

elementeikseni

elementiksesi

elementeiksesi

elementiksensä / elementikseen

elementeiksensä / elementeikseen

Ess

-na

elementtinäni

elementteinäni

elementtinäsi

elementteinäsi

elementtinänsä / elementtinään

elementteinänsä / elementteinään

Abe

-tta

elementittäni

elementeittäni

elementittäsi

elementeittäsi

elementittänsä / elementittään

elementeittänsä / elementeittään

Com

-ne

-

elementteineni

-

elementteinesi

-

elementteinensä / elementteineen

Singular

Plural

Nom

-

elementtini

elementtisi

elementtinsä

elementtini

elementtisi

elementtinsä

Par

-ta

elementtiäni

elementtiäsi

elementtiänsä / elementtiään

elementtejäni

elementtejäsi

elementtejänsä / elementtejään

Gen

-n

elementtini

elementtisi

elementtinsä

elementtieni

elementtiesi

elementtiensä

Ill

mihin

elementtiini

elementtiisi

elementtiinsä

elementteihini

elementteihisi

elementteihinsä

Ine

-ssa

elementissäni

elementissäsi

elementissänsä / elementissään

elementeissäni

elementeissäsi

elementeissänsä / elementeissään

Ela

-sta

elementistäni

elementistäsi

elementistänsä / elementistään

elementeistäni

elementeistäsi

elementeistänsä / elementeistään

All

-lle

elementilleni

elementillesi

elementillensä / elementilleen

elementeilleni

elementeillesi

elementeillensä / elementeilleän

Ade

-lla

elementilläni

elementilläsi

elementillänsä / elementillään

elementeilläni

elementeilläsi

elementeillänsä / elementeillään

Abl

-lta

elementiltäni

elementiltäsi

elementiltänsä / elementiltään

elementeiltäni

elementeiltäsi

elementeiltänsä / elementeiltään

Tra

-ksi

elementikseni

elementiksesi

elementiksensä / elementikseen

elementeikseni

elementeiksesi

elementeiksensä / elementeikseen

Ess

-na

elementtinäni

elementtinäsi

elementtinänsä / elementtinään

elementteinäni

elementteinäsi

elementteinänsä / elementteinään

Abe

-tta

elementittäni

elementittäsi

elementittänsä / elementittään

elementeittäni

elementeittäsi

elementeittänsä / elementeittään

Com

-ne

-

-

-

elementteineni

elementteinesi

elementteinensä / elementteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

elementtimme

elementtimme

elementtinne

elementtinne

elementtinsä

elementtinsä

Par

-ta

elementtiämme

elementtejämme

elementtiänne

elementtejänne

elementtiänsä / elementtiään

elementtejänsä / elementtejään

Gen

-n

elementtimme

elementtiemme

elementtinne

elementtienne

elementtinsä

elementtiensä

Ill

mihin

elementtiimme

elementteihimme

elementtiinne

elementteihinne

elementtiinsä

elementteihinsä

Ine

-ssa

elementissämme

elementeissämme

elementissänne

elementeissänne

elementissänsä / elementissään

elementeissänsä / elementeissään

Ela

-sta

elementistämme

elementeistämme

elementistänne

elementeistänne

elementistänsä / elementistään

elementeistänsä / elementeistään

All

-lle

elementillemme

elementeillemme

elementillenne

elementeillenne

elementillensä / elementilleen

elementeillensä / elementeilleän

Ade

-lla

elementillämme

elementeillämme

elementillänne

elementeillänne

elementillänsä / elementillään

elementeillänsä / elementeillään

Abl

-lta

elementiltämme

elementeiltämme

elementiltänne

elementeiltänne

elementiltänsä / elementiltään

elementeiltänsä / elementeiltään

Tra

-ksi

elementiksemme

elementeiksemme

elementiksenne

elementeiksenne

elementiksensä / elementikseen

elementeiksensä / elementeikseen

Ess

-na

elementtinämme

elementteinämme

elementtinänne

elementteinänne

elementtinänsä / elementtinään

elementteinänsä / elementteinään

Abe

-tta

elementittämme

elementeittämme

elementittänne

elementeittänne

elementittänsä / elementittään

elementeittänsä / elementeittään

Com

-ne

-

elementteinemme

-

elementteinenne

-

elementteinensä / elementteineen

Singular

Plural

Nom

-

elementtimme

elementtinne

elementtinsä

elementtimme

elementtinne

elementtinsä

Par

-ta

elementtiämme

elementtiänne

elementtiänsä / elementtiään

elementtejämme

elementtejänne

elementtejänsä / elementtejään

Gen

-n

elementtimme

elementtinne

elementtinsä

elementtiemme

elementtienne

elementtiensä

Ill

mihin

elementtiimme

elementtiinne

elementtiinsä

elementteihimme

elementteihinne

elementteihinsä

Ine

-ssa

elementissämme

elementissänne

elementissänsä / elementissään

elementeissämme

elementeissänne

elementeissänsä / elementeissään

Ela

-sta

elementistämme

elementistänne

elementistänsä / elementistään

elementeistämme

elementeistänne

elementeistänsä / elementeistään

All

-lle

elementillemme

elementillenne

elementillensä / elementilleen

elementeillemme

elementeillenne

elementeillensä / elementeilleän

Ade

-lla

elementillämme

elementillänne

elementillänsä / elementillään

elementeillämme

elementeillänne

elementeillänsä / elementeillään

Abl

-lta

elementiltämme

elementiltänne

elementiltänsä / elementiltään

elementeiltämme

elementeiltänne

elementeiltänsä / elementeiltään

Tra

-ksi

elementiksemme

elementiksenne

elementiksensä / elementikseen

elementeiksemme

elementeiksenne

elementeiksensä / elementeikseen

Ess

-na

elementtinämme

elementtinänne

elementtinänsä / elementtinään

elementteinämme

elementteinänne

elementteinänsä / elementteinään

Abe

-tta

elementittämme

elementittänne

elementittänsä / elementittään

elementeittämme

elementeittänne

elementeittänsä / elementeittään

Com

-ne

-

-

-

elementteinemme

elementteinenne

elementteinensä / elementteineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept