logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

nimenväärennys, noun

Word analysis
nimenväärennys

nimenväärennys

nimenväärennys

Noun, Singular Nominative

nimi

Noun, Singular Genitive

+ väärennys

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennys

nimenväärennykset

Par

-ta

nimenväärennystä

nimenväärennyksiä

Gen

-n

nimenväärennyksen

nimenväärennyksien / nimenväärennysten

Ill

mihin

nimenväärennykseen

nimenväärennyksiin

Ine

-ssa

nimenväärennyksessä

nimenväärennyksissä

Ela

-sta

nimenväärennyksestä

nimenväärennyksistä

All

-lle

nimenväärennykselle

nimenväärennyksille

Ade

-lla

nimenväärennyksellä

nimenväärennyksillä

Abl

-lta

nimenväärennykseltä

nimenväärennyksiltä

Tra

-ksi

nimenväärennykseksi

nimenväärennyksiksi

Ess

-na

nimenväärennyksenä

nimenväärennyksinä

Abe

-tta

nimenväärennyksettä

nimenväärennyksittä

Com

-ne

-

nimenväärennyksine

Ins

-in

-

nimenväärennyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennys

nimenväärennykset

Par

-ta

nimenväärennystä

nimenväärennyksiä

Gen

-n

nimenväärennyksen

nimenväärennyksien / nimenväärennysten

Ill

mihin

nimenväärennykseen

nimenväärennyksiin

Ine

-ssa

nimenväärennyksessä

nimenväärennyksissä

Ela

-sta

nimenväärennyksestä

nimenväärennyksistä

All

-lle

nimenväärennykselle

nimenväärennyksille

Ade

-lla

nimenväärennyksellä

nimenväärennyksillä

Abl

-lta

nimenväärennykseltä

nimenväärennyksiltä

Tra

-ksi

nimenväärennykseksi

nimenväärennyksiksi

Ess

-na

nimenväärennyksenä

nimenväärennyksinä

Abe

-tta

nimenväärennyksettä

nimenväärennyksittä

Com

-ne

-

nimenväärennyksine

Ins

-in

-

nimenväärennyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

expiration
nimenväärennys
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OPUS; OpenSubtitles; 361036; 6021813; 104973; 359768; 3797692 Nimenväärennys on vakava rikos Suomessa. Forgery is a serious crime in Finland. Nimenväärennys voi johtaa vakaviin seurauksiin. Forgery can lead to serious consequences. Nimenväärennys on yleinen ongelma monissa maissa. Forgery is a common problem in many countries. Poliisi tutkii tapausta, jossa epäillään tapahtuneen nimenväärennys. The police are investigating a case involving forgery. Nimenväärennys on rikos, jossa henkilö käyttää väärää nimeä tai henkilötietoja. "Forgery is a crime where a person uses a false name or personal information.". Toimi heti, jos epäilet joutuneesi nimenväärennyksen uhriksi. Act immediately if you suspect you have been a victim of identity theft. Hän sai sakot liittyen nimenväärennystä koskevaan tapaukseen. "He received a fine related to a case of forgery.". Oikeusprosessi aloitettiin syytöksistä nimenväärennystä vastaan. "The legal process was initiated on charges of forgery.". Henkilöllisyysvarmennus on tehokas keino torjua nimenväärennystä. "Identity verification is an effective way to combat forgery.". Poliisi tutkii tapauksia, joissa epäillään tehtyä nimenväärennystä. "The police investigate cases where alleged forgery has been committed.". Show more arrow right

Wiktionary

falsification of a signature Show more arrow right nimen +‎ väärennys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennykseni

nimenväärennykseni

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksensä

Par

-ta

nimenväärennystäni

nimenväärennyksiäni

nimenväärennystäsi

nimenväärennyksiäsi

nimenväärennystänsä / nimenväärennystään

nimenväärennyksiänsä / nimenväärennyksiään

Gen

-n

nimenväärennykseni

nimenväärennyksieni / nimenväärennysteni

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksiesi / nimenväärennystesi

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksiensä / nimenväärennystensä

Ill

mihin

nimenväärennykseeni

nimenväärennyksiini

nimenväärennykseesi

nimenväärennyksiisi

nimenväärennykseensä

nimenväärennyksiinsä

Ine

-ssa

nimenväärennyksessäni

nimenväärennyksissäni

nimenväärennyksessäsi

nimenväärennyksissäsi

nimenväärennyksessänsä / nimenväärennyksessään

nimenväärennyksissänsä / nimenväärennyksissään

Ela

-sta

nimenväärennyksestäni

nimenväärennyksistäni

nimenväärennyksestäsi

nimenväärennyksistäsi

nimenväärennyksestänsä / nimenväärennyksestään

nimenväärennyksistänsä / nimenväärennyksistään

All

-lle

nimenväärennykselleni

nimenväärennyksilleni

nimenväärennyksellesi

nimenväärennyksillesi

nimenväärennyksellensä / nimenväärennykselleen

nimenväärennyksillensä / nimenväärennyksilleän

Ade

-lla

nimenväärennykselläni

nimenväärennyksilläni

nimenväärennykselläsi

nimenväärennyksilläsi

nimenväärennyksellänsä / nimenväärennyksellään

nimenväärennyksillänsä / nimenväärennyksillään

Abl

-lta

nimenväärennykseltäni

nimenväärennyksiltäni

nimenväärennykseltäsi

nimenväärennyksiltäsi

nimenväärennykseltänsä / nimenväärennykseltään

nimenväärennyksiltänsä / nimenväärennyksiltään

Tra

-ksi

nimenväärennyksekseni

nimenväärennyksikseni

nimenväärennykseksesi

nimenväärennyksiksesi

nimenväärennykseksensä / nimenväärennyksekseen

nimenväärennyksiksensä / nimenväärennyksikseen

Ess

-na

nimenväärennyksenäni

nimenväärennyksinäni

nimenväärennyksenäsi

nimenväärennyksinäsi

nimenväärennyksenänsä / nimenväärennyksenään

nimenväärennyksinänsä / nimenväärennyksinään

Abe

-tta

nimenväärennyksettäni

nimenväärennyksittäni

nimenväärennyksettäsi

nimenväärennyksittäsi

nimenväärennyksettänsä / nimenväärennyksettään

nimenväärennyksittänsä / nimenväärennyksittään

Com

-ne

-

nimenväärennyksineni

-

nimenväärennyksinesi

-

nimenväärennyksinensä / nimenväärennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennykseni

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksensä

nimenväärennykseni

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksensä

Par

-ta

nimenväärennystäni

nimenväärennystäsi

nimenväärennystänsä / nimenväärennystään

nimenväärennyksiäni

nimenväärennyksiäsi

nimenväärennyksiänsä / nimenväärennyksiään

Gen

-n

nimenväärennykseni

nimenväärennyksesi

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksieni / nimenväärennysteni

nimenväärennyksiesi / nimenväärennystesi

nimenväärennyksiensä / nimenväärennystensä

Ill

mihin

nimenväärennykseeni

nimenväärennykseesi

nimenväärennykseensä

nimenväärennyksiini

nimenväärennyksiisi

nimenväärennyksiinsä

Ine

-ssa

nimenväärennyksessäni

nimenväärennyksessäsi

nimenväärennyksessänsä / nimenväärennyksessään

nimenväärennyksissäni

nimenväärennyksissäsi

nimenväärennyksissänsä / nimenväärennyksissään

Ela

-sta

nimenväärennyksestäni

nimenväärennyksestäsi

nimenväärennyksestänsä / nimenväärennyksestään

nimenväärennyksistäni

nimenväärennyksistäsi

nimenväärennyksistänsä / nimenväärennyksistään

All

-lle

nimenväärennykselleni

nimenväärennyksellesi

nimenväärennyksellensä / nimenväärennykselleen

nimenväärennyksilleni

nimenväärennyksillesi

nimenväärennyksillensä / nimenväärennyksilleän

Ade

-lla

nimenväärennykselläni

nimenväärennykselläsi

nimenväärennyksellänsä / nimenväärennyksellään

nimenväärennyksilläni

nimenväärennyksilläsi

nimenväärennyksillänsä / nimenväärennyksillään

Abl

-lta

nimenväärennykseltäni

nimenväärennykseltäsi

nimenväärennykseltänsä / nimenväärennykseltään

nimenväärennyksiltäni

nimenväärennyksiltäsi

nimenväärennyksiltänsä / nimenväärennyksiltään

Tra

-ksi

nimenväärennyksekseni

nimenväärennykseksesi

nimenväärennykseksensä / nimenväärennyksekseen

nimenväärennyksikseni

nimenväärennyksiksesi

nimenväärennyksiksensä / nimenväärennyksikseen

Ess

-na

nimenväärennyksenäni

nimenväärennyksenäsi

nimenväärennyksenänsä / nimenväärennyksenään

nimenväärennyksinäni

nimenväärennyksinäsi

nimenväärennyksinänsä / nimenväärennyksinään

Abe

-tta

nimenväärennyksettäni

nimenväärennyksettäsi

nimenväärennyksettänsä / nimenväärennyksettään

nimenväärennyksittäni

nimenväärennyksittäsi

nimenväärennyksittänsä / nimenväärennyksittään

Com

-ne

-

-

-

nimenväärennyksineni

nimenväärennyksinesi

nimenväärennyksinensä / nimenväärennyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksensä

Par

-ta

nimenväärennystämme

nimenväärennyksiämme

nimenväärennystänne

nimenväärennyksiänne

nimenväärennystänsä / nimenväärennystään

nimenväärennyksiänsä / nimenväärennyksiään

Gen

-n

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksiemme / nimenväärennystemme

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksienne / nimenväärennystenne

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksiensä / nimenväärennystensä

Ill

mihin

nimenväärennykseemme

nimenväärennyksiimme

nimenväärennykseenne

nimenväärennyksiinne

nimenväärennykseensä

nimenväärennyksiinsä

Ine

-ssa

nimenväärennyksessämme

nimenväärennyksissämme

nimenväärennyksessänne

nimenväärennyksissänne

nimenväärennyksessänsä / nimenväärennyksessään

nimenväärennyksissänsä / nimenväärennyksissään

Ela

-sta

nimenväärennyksestämme

nimenväärennyksistämme

nimenväärennyksestänne

nimenväärennyksistänne

nimenväärennyksestänsä / nimenväärennyksestään

nimenväärennyksistänsä / nimenväärennyksistään

All

-lle

nimenväärennyksellemme

nimenväärennyksillemme

nimenväärennyksellenne

nimenväärennyksillenne

nimenväärennyksellensä / nimenväärennykselleen

nimenväärennyksillensä / nimenväärennyksilleän

Ade

-lla

nimenväärennyksellämme

nimenväärennyksillämme

nimenväärennyksellänne

nimenväärennyksillänne

nimenväärennyksellänsä / nimenväärennyksellään

nimenväärennyksillänsä / nimenväärennyksillään

Abl

-lta

nimenväärennykseltämme

nimenväärennyksiltämme

nimenväärennykseltänne

nimenväärennyksiltänne

nimenväärennykseltänsä / nimenväärennykseltään

nimenväärennyksiltänsä / nimenväärennyksiltään

Tra

-ksi

nimenväärennykseksemme

nimenväärennyksiksemme

nimenväärennykseksenne

nimenväärennyksiksenne

nimenväärennykseksensä / nimenväärennyksekseen

nimenväärennyksiksensä / nimenväärennyksikseen

Ess

-na

nimenväärennyksenämme

nimenväärennyksinämme

nimenväärennyksenänne

nimenväärennyksinänne

nimenväärennyksenänsä / nimenväärennyksenään

nimenväärennyksinänsä / nimenväärennyksinään

Abe

-tta

nimenväärennyksettämme

nimenväärennyksittämme

nimenväärennyksettänne

nimenväärennyksittänne

nimenväärennyksettänsä / nimenväärennyksettään

nimenväärennyksittänsä / nimenväärennyksittään

Com

-ne

-

nimenväärennyksinemme

-

nimenväärennyksinenne

-

nimenväärennyksinensä / nimenväärennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksensä

Par

-ta

nimenväärennystämme

nimenväärennystänne

nimenväärennystänsä / nimenväärennystään

nimenväärennyksiämme

nimenväärennyksiänne

nimenväärennyksiänsä / nimenväärennyksiään

Gen

-n

nimenväärennyksemme

nimenväärennyksenne

nimenväärennyksensä

nimenväärennyksiemme / nimenväärennystemme

nimenväärennyksienne / nimenväärennystenne

nimenväärennyksiensä / nimenväärennystensä

Ill

mihin

nimenväärennykseemme

nimenväärennykseenne

nimenväärennykseensä

nimenväärennyksiimme

nimenväärennyksiinne

nimenväärennyksiinsä

Ine

-ssa

nimenväärennyksessämme

nimenväärennyksessänne

nimenväärennyksessänsä / nimenväärennyksessään

nimenväärennyksissämme

nimenväärennyksissänne

nimenväärennyksissänsä / nimenväärennyksissään

Ela

-sta

nimenväärennyksestämme

nimenväärennyksestänne

nimenväärennyksestänsä / nimenväärennyksestään

nimenväärennyksistämme

nimenväärennyksistänne

nimenväärennyksistänsä / nimenväärennyksistään

All

-lle

nimenväärennyksellemme

nimenväärennyksellenne

nimenväärennyksellensä / nimenväärennykselleen

nimenväärennyksillemme

nimenväärennyksillenne

nimenväärennyksillensä / nimenväärennyksilleän

Ade

-lla

nimenväärennyksellämme

nimenväärennyksellänne

nimenväärennyksellänsä / nimenväärennyksellään

nimenväärennyksillämme

nimenväärennyksillänne

nimenväärennyksillänsä / nimenväärennyksillään

Abl

-lta

nimenväärennykseltämme

nimenväärennykseltänne

nimenväärennykseltänsä / nimenväärennykseltään

nimenväärennyksiltämme

nimenväärennyksiltänne

nimenväärennyksiltänsä / nimenväärennyksiltään

Tra

-ksi

nimenväärennykseksemme

nimenväärennykseksenne

nimenväärennykseksensä / nimenväärennyksekseen

nimenväärennyksiksemme

nimenväärennyksiksenne

nimenväärennyksiksensä / nimenväärennyksikseen

Ess

-na

nimenväärennyksenämme

nimenväärennyksenänne

nimenväärennyksenänsä / nimenväärennyksenään

nimenväärennyksinämme

nimenväärennyksinänne

nimenväärennyksinänsä / nimenväärennyksinään

Abe

-tta

nimenväärennyksettämme

nimenväärennyksettänne

nimenväärennyksettänsä / nimenväärennyksettään

nimenväärennyksittämme

nimenväärennyksittänne

nimenväärennyksittänsä / nimenväärennyksittään

Com

-ne

-

-

-

nimenväärennyksinemme

nimenväärennyksinenne

nimenväärennyksinensä / nimenväärennyksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nimi

nimet

Par

-ta

nimeä

nimiä

Gen

-n

nimen

nimien

Ill

mihin

nimeen

nimiin

Ine

-ssa

nimessä

nimissä

Ela

-sta

nimestä

nimistä

All

-lle

nimelle

nimille

Ade

-lla

nimellä

nimillä

Abl

-lta

nimeltä

nimiltä

Tra

-ksi

nimeksi

nimiksi

Ess

-na

nimenä

niminä

Abe

-tta

nimettä

nimittä

Com

-ne

-

nimine

Ins

-in

-

nimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nimi

nimet

Par

-ta

nimeä

nimiä

Gen

-n

nimen

nimien

Ill

mihin

nimeen

nimiin

Ine

-ssa

nimessä

nimissä

Ela

-sta

nimestä

nimistä

All

-lle

nimelle

nimille

Ade

-lla

nimellä

nimillä

Abl

-lta

nimeltä

nimiltä

Tra

-ksi

nimeksi

nimiksi

Ess

-na

nimenä

niminä

Abe

-tta

nimettä

nimittä

Com

-ne

-

nimine

Ins

-in

-

nimin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

name nimi, maine
title otsikko, nimi, nimike, titteli, omistusoikeus, arvonimi
designation nimitys, nimi, titteli, virkaan nimittäminen
denomination nimellisarvo, nimi, nimitys, arvo, uskonlahko, kategoria
appellation nimitys, nimi
masthead mastonhuippu, nimi, julkaisija, tiedot ilmoitushinnoista
Show more arrow right
Europarl; OPUS; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2; Tatoeba Nimeni on Hanna. My name is Hanna. Laita nimesi tähän. Put your name here. Sano nimesi. Say your name. Kuka valitsi nimesi? Who chose your name? Nimesi on erikoinen. Your name is unique. Muista nimesi. ' " Remember your name. Mikä nimesi on? What is your name? Mikä on nimesi? What's your name? Söpö nimi. Cute name. Haluaisin tietää nimesi. I would like to know your name. Show more arrow right

Wiktionary

name Show more arrow right vannoa (+ genitive +) nimeen = to swear by sb/sth antaa + allative + nimeksi + nominative = to name (to christenbaptise/-ze) nimeksi = scarcely (any)hardly (any) genitive + nimessä = in the name of Nimi on enne. = Nomen est omen. (calque from Latin) Adjectives nimekäsnimellinennimetönniminen Nouns nimikenimistönimiönimentö Verbs nimetänimittää Adverbs nimittäin Show more arrow right aatelisnimiarvonimiasutusnimierisnimietunimihallitsijanimihaukkumanimihellittelynimihenkilönimihenkilönnimihuippunimiisännimikadunnimikauppanimikielennimikirjailijanimikunnianimikutsumanimikärkinimiköllinimilajinimilempinimiliikanimiliikenimilisänimimaallikkonimimiehenniminaisenniminimenantonimenhuutonimenmuutosnimenomaannimenomainennimenselvennysnimenselvennösnimenväärennysnimenväärennösnimihakemistonimihenkilönimikilpinimikirjanimikirjainnimikirjanotenimikirjoitusnimikorttinimikristittynimikuulunimilaattanimilappunimilehtinimileimanimileimasinnimilippunimilistanimiloppunimiluettelonimimerkkinimimiesnimimuistinimineulaniminovellinimiosanimiosakenimipäivänimirunonimisananimisiirtonimisivunimismiesnimitaulunimitutkimusominaisuudennimipaikannimipeitenimiperhenimiristimänimirunoilijanimisalanimisotilasnimisovinnaisnimisukunimisävelnimitaiteilijanimitapailunimitekijännimitoiminimituotenimityttönimityönimiyleisnimi Show more arrow right From Proto-Finnic nimi, from Proto-Uralic nime. May be related to Proto-Indo-European h₁nómn̥. Cognates include Northern Sami namma and Hungarian név. Show more arrow right

Wikipedia

Name A name is a term used for identification by an external observer. They can identify a class or category of things, or a single thing, either uniquely, or within a given context. The entity identified by a name is called its referent. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nimeni

nimeni

nimesi

nimesi

nimensä

nimensä

Par

-ta

nimeäni

nimiäni

nimeäsi

nimiäsi

nimeänsä / nimeään

nimiänsä / nimiään

Gen

-n

nimeni

nimieni

nimesi

nimiesi

nimensä

nimiensa

Ill

mihin

nimeeni

nimiini

nimeesi

nimiisi

nimeensa

nimiinsa

Ine

-ssa

nimessäni

nimissäni

nimessäsi

nimissäsi

nimessänsä / nimessään

nimissänsä / nimissään

Ela

-sta

nimestäni

nimistäni

nimestäsi

nimistäsi

nimestänsä / nimestään

nimistänsä / nimistään

All

-lle

nimelleni

nimilleni

nimellesi

nimillesi

nimellensä / nimelleen

nimillensä / nimilleän

Ade

-lla

nimelläni

nimilläni

nimelläsi

nimilläsi

nimellänsä / nimellään

nimillänsä / nimillään

Abl

-lta

nimeltäni

nimiltäni

nimeltäsi

nimiltäsi

nimeltänsä / nimeltään

nimiltänsä / nimiltään

Tra

-ksi

nimekseni

nimikseni

nimeksesi

nimiksesi

nimeksensä / nimekseen

nimiksensä / nimikseen

Ess

-na

nimenäni

niminäni

nimenäsi

niminäsi

nimenänsä / nimenään

niminänsä / niminään

Abe

-tta

nimettäni

nimittäni

nimettäsi

nimittäsi

nimettänsä / nimettään

nimittänsä / nimittään

Com

-ne

-

nimineni

-

niminesi

-

niminensä / nimineen

Singular

Plural

Nom

-

nimeni

nimesi

nimensä

nimeni

nimesi

nimensä

Par

-ta

nimeäni

nimeäsi

nimeänsä / nimeään

nimiäni

nimiäsi

nimiänsä / nimiään

Gen

-n

nimeni

nimesi

nimensä

nimieni

nimiesi

nimiensa

Ill

mihin

nimeeni

nimeesi

nimeensa

nimiini

nimiisi

nimiinsa

Ine

-ssa

nimessäni

nimessäsi

nimessänsä / nimessään

nimissäni

nimissäsi

nimissänsä / nimissään

Ela

-sta

nimestäni

nimestäsi

nimestänsä / nimestään

nimistäni

nimistäsi

nimistänsä / nimistään

All

-lle

nimelleni

nimellesi

nimellensä / nimelleen

nimilleni

nimillesi

nimillensä / nimilleän

Ade

-lla

nimelläni

nimelläsi

nimellänsä / nimellään

nimilläni

nimilläsi

nimillänsä / nimillään

Abl

-lta

nimeltäni

nimeltäsi

nimeltänsä / nimeltään

nimiltäni

nimiltäsi

nimiltänsä / nimiltään

Tra

-ksi

nimekseni

nimeksesi

nimeksensä / nimekseen

nimikseni

nimiksesi

nimiksensä / nimikseen

Ess

-na

nimenäni

nimenäsi

nimenänsä / nimenään

niminäni

niminäsi

niminänsä / niminään

Abe

-tta

nimettäni

nimettäsi

nimettänsä / nimettään

nimittäni

nimittäsi

nimittänsä / nimittään

Com

-ne

-

-

-

nimineni

niminesi

niminensä / nimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

nimemme

nimemme

nimenne

nimenne

nimensä

nimensä

Par

-ta

nimeämme

nimiämme

nimeänne

nimiänne

nimeänsä / nimeään

nimiänsä / nimiään

Gen

-n

nimemme

nimiemme

nimenne

nimienne

nimensä

nimiensa

Ill

mihin

nimeemme

nimiimme

nimeenne

nimiinne

nimeensa

nimiinsa

Ine

-ssa

nimessämme

nimissämme

nimessänne

nimissänne

nimessänsä / nimessään

nimissänsä / nimissään

Ela

-sta

nimestämme

nimistämme

nimestänne

nimistänne

nimestänsä / nimestään

nimistänsä / nimistään

All

-lle

nimellemme

nimillemme

nimellenne

nimillenne

nimellensä / nimelleen

nimillensä / nimilleän

Ade

-lla

nimellämme

nimillämme

nimellänne

nimillänne

nimellänsä / nimellään

nimillänsä / nimillään

Abl

-lta

nimeltämme

nimiltämme

nimeltänne

nimiltänne

nimeltänsä / nimeltään

nimiltänsä / nimiltään

Tra

-ksi

nimeksemme

nimiksemme

nimeksenne

nimiksenne

nimeksensä / nimekseen

nimiksensä / nimikseen

Ess

-na

nimenämme

niminämme

nimenänne

niminänne

nimenänsä / nimenään

niminänsä / niminään

Abe

-tta

nimettämme

nimittämme

nimettänne

nimittänne

nimettänsä / nimettään

nimittänsä / nimittään

Com

-ne

-

niminemme

-

niminenne

-

niminensä / nimineen

Singular

Plural

Nom

-

nimemme

nimenne

nimensä

nimemme

nimenne

nimensä

Par

-ta

nimeämme

nimeänne

nimeänsä / nimeään

nimiämme

nimiänne

nimiänsä / nimiään

Gen

-n

nimemme

nimenne

nimensä

nimiemme

nimienne

nimiensa

Ill

mihin

nimeemme

nimeenne

nimeensa

nimiimme

nimiinne

nimiinsa

Ine

-ssa

nimessämme

nimessänne

nimessänsä / nimessään

nimissämme

nimissänne

nimissänsä / nimissään

Ela

-sta

nimestämme

nimestänne

nimestänsä / nimestään

nimistämme

nimistänne

nimistänsä / nimistään

All

-lle

nimellemme

nimellenne

nimellensä / nimelleen

nimillemme

nimillenne

nimillensä / nimilleän

Ade

-lla

nimellämme

nimellänne

nimellänsä / nimellään

nimillämme

nimillänne

nimillänsä / nimillään

Abl

-lta

nimeltämme

nimeltänne

nimeltänsä / nimeltään

nimiltämme

nimiltänne

nimiltänsä / nimiltään

Tra

-ksi

nimeksemme

nimeksenne

nimeksensä / nimekseen

nimiksemme

nimiksenne

nimiksensä / nimikseen

Ess

-na

nimenämme

nimenänne

nimenänsä / nimenään

niminämme

niminänne

niminänsä / niminään

Abe

-tta

nimettämme

nimettänne

nimettänsä / nimettään

nimittämme

nimittänne

nimittänsä / nimittään

Com

-ne

-

-

-

niminemme

niminenne

niminensä / nimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väärennys

väärennykset

Par

-ta

väärennystä

väärennyksiä

Gen

-n

väärennyksen

väärennyksien / väärennysten

Ill

mihin

väärennykseen

väärennyksiin

Ine

-ssa

väärennyksessä

väärennyksissä

Ela

-sta

väärennyksestä

väärennyksistä

All

-lle

väärennykselle

väärennyksille

Ade

-lla

väärennyksellä

väärennyksillä

Abl

-lta

väärennykseltä

väärennyksiltä

Tra

-ksi

väärennykseksi

väärennyksiksi

Ess

-na

väärennyksenä

väärennyksinä

Abe

-tta

väärennyksettä

väärennyksittä

Com

-ne

-

väärennyksine

Ins

-in

-

väärennyksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

väärennys

väärennykset

Par

-ta

väärennystä

väärennyksiä

Gen

-n

väärennyksen

väärennyksien / väärennysten

Ill

mihin

väärennykseen

väärennyksiin

Ine

-ssa

väärennyksessä

väärennyksissä

Ela

-sta

väärennyksestä

väärennyksistä

All

-lle

väärennykselle

väärennyksille

Ade

-lla

väärennyksellä

väärennyksillä

Abl

-lta

väärennykseltä

väärennyksiltä

Tra

-ksi

väärennykseksi

väärennyksiksi

Ess

-na

väärennyksenä

väärennyksinä

Abe

-tta

väärennyksettä

väärennyksittä

Com

-ne

-

väärennyksine

Ins

-in

-

väärennyksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

forgery väärentäminen, väärennys, väärennös
falsification väärennys, vääristely
adulteration väärennys, huonontaminen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; opensubtitles2; Tatoeba; Literature Pakko olla väärennys. It's gotta be a forgery. Lopeta se rahojen väärennys ja juttele hetki. Can you stop embezzling a minute and give me your attention? Ben Franklinin omistaman viinipullon väärennys. Counterfeit a bottle of wine owned by ben franklin. Sehän olisi väärennystä! But that's forgery. Väärennys voidaan havaita tarkastelemalla tarkasti tuotetta. The counterfeit can be detected by examining the product carefully. Väärennys on vakava rikos, koski se sitten rahaa tai vaatteita. Counterfeiting is a crime, whether it' s clothes or money. Väärennys oli selvästi havaittavissa tuotteiden pakkausmerkinnöissä. The falsification was clearly detectable in the product packaging. Älä osta huumeita väärennys verkossa, se on laitonta ja vaarallista. Do not buy counterfeit drugs online, it is illegal and dangerous. Te saatte mielellänne ottaa sen käteenne; se ei ole mikään väärennys. You may take it in your hand; it's no forgery.'. Monet kuluttajat eivät tiedä, että ostamansa tuote saattaa olla väärennys. Many consumers do not know that the product they are buying may be counterfeit. Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of väärentäminen. Synonym of väärennös. Show more arrow right väärentää +‎ -ys Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

väärennykseni

väärennykseni

väärennyksesi

väärennyksesi

väärennyksensä

väärennyksensä

Par

-ta

väärennystäni

väärennyksiäni

väärennystäsi

väärennyksiäsi

väärennystänsä / väärennystään

väärennyksiänsä / väärennyksiään

Gen

-n

väärennykseni

väärennyksieni / väärennysteni

väärennyksesi

väärennyksiesi / väärennystesi

väärennyksensä

väärennyksiensä / väärennystensä

Ill

mihin

väärennykseeni

väärennyksiini

väärennykseesi

väärennyksiisi

väärennykseensä

väärennyksiinsä

Ine

-ssa

väärennyksessäni

väärennyksissäni

väärennyksessäsi

väärennyksissäsi

väärennyksessänsä / väärennyksessään

väärennyksissänsä / väärennyksissään

Ela

-sta

väärennyksestäni

väärennyksistäni

väärennyksestäsi

väärennyksistäsi

väärennyksestänsä / väärennyksestään

väärennyksistänsä / väärennyksistään

All

-lle

väärennykselleni

väärennyksilleni

väärennyksellesi

väärennyksillesi

väärennyksellensä / väärennykselleen

väärennyksillensä / väärennyksilleän

Ade

-lla

väärennykselläni

väärennyksilläni

väärennykselläsi

väärennyksilläsi

väärennyksellänsä / väärennyksellään

väärennyksillänsä / väärennyksillään

Abl

-lta

väärennykseltäni

väärennyksiltäni

väärennykseltäsi

väärennyksiltäsi

väärennykseltänsä / väärennykseltään

väärennyksiltänsä / väärennyksiltään

Tra

-ksi

väärennyksekseni

väärennyksikseni

väärennykseksesi

väärennyksiksesi

väärennykseksensä / väärennyksekseen

väärennyksiksensä / väärennyksikseen

Ess

-na

väärennyksenäni

väärennyksinäni

väärennyksenäsi

väärennyksinäsi

väärennyksenänsä / väärennyksenään

väärennyksinänsä / väärennyksinään

Abe

-tta

väärennyksettäni

väärennyksittäni

väärennyksettäsi

väärennyksittäsi

väärennyksettänsä / väärennyksettään

väärennyksittänsä / väärennyksittään

Com

-ne

-

väärennyksineni

-

väärennyksinesi

-

väärennyksinensä / väärennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

väärennykseni

väärennyksesi

väärennyksensä

väärennykseni

väärennyksesi

väärennyksensä

Par

-ta

väärennystäni

väärennystäsi

väärennystänsä / väärennystään

väärennyksiäni

väärennyksiäsi

väärennyksiänsä / väärennyksiään

Gen

-n

väärennykseni

väärennyksesi

väärennyksensä

väärennyksieni / väärennysteni

väärennyksiesi / väärennystesi

väärennyksiensä / väärennystensä

Ill

mihin

väärennykseeni

väärennykseesi

väärennykseensä

väärennyksiini

väärennyksiisi

väärennyksiinsä

Ine

-ssa

väärennyksessäni

väärennyksessäsi

väärennyksessänsä / väärennyksessään

väärennyksissäni

väärennyksissäsi

väärennyksissänsä / väärennyksissään

Ela

-sta

väärennyksestäni

väärennyksestäsi

väärennyksestänsä / väärennyksestään

väärennyksistäni

väärennyksistäsi

väärennyksistänsä / väärennyksistään

All

-lle

väärennykselleni

väärennyksellesi

väärennyksellensä / väärennykselleen

väärennyksilleni

väärennyksillesi

väärennyksillensä / väärennyksilleän

Ade

-lla

väärennykselläni

väärennykselläsi

väärennyksellänsä / väärennyksellään

väärennyksilläni

väärennyksilläsi

väärennyksillänsä / väärennyksillään

Abl

-lta

väärennykseltäni

väärennykseltäsi

väärennykseltänsä / väärennykseltään

väärennyksiltäni

väärennyksiltäsi

väärennyksiltänsä / väärennyksiltään

Tra

-ksi

väärennyksekseni

väärennykseksesi

väärennykseksensä / väärennyksekseen

väärennyksikseni

väärennyksiksesi

väärennyksiksensä / väärennyksikseen

Ess

-na

väärennyksenäni

väärennyksenäsi

väärennyksenänsä / väärennyksenään

väärennyksinäni

väärennyksinäsi

väärennyksinänsä / väärennyksinään

Abe

-tta

väärennyksettäni

väärennyksettäsi

väärennyksettänsä / väärennyksettään

väärennyksittäni

väärennyksittäsi

väärennyksittänsä / väärennyksittään

Com

-ne

-

-

-

väärennyksineni

väärennyksinesi

väärennyksinensä / väärennyksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

väärennyksemme

väärennyksemme

väärennyksenne

väärennyksenne

väärennyksensä

väärennyksensä

Par

-ta

väärennystämme

väärennyksiämme

väärennystänne

väärennyksiänne

väärennystänsä / väärennystään

väärennyksiänsä / väärennyksiään

Gen

-n

väärennyksemme

väärennyksiemme / väärennystemme

väärennyksenne

väärennyksienne / väärennystenne

väärennyksensä

väärennyksiensä / väärennystensä

Ill

mihin

väärennykseemme

väärennyksiimme

väärennykseenne

väärennyksiinne

väärennykseensä

väärennyksiinsä

Ine

-ssa

väärennyksessämme

väärennyksissämme

väärennyksessänne

väärennyksissänne

väärennyksessänsä / väärennyksessään

väärennyksissänsä / väärennyksissään

Ela

-sta

väärennyksestämme

väärennyksistämme

väärennyksestänne

väärennyksistänne

väärennyksestänsä / väärennyksestään

väärennyksistänsä / väärennyksistään

All

-lle

väärennyksellemme

väärennyksillemme

väärennyksellenne

väärennyksillenne

väärennyksellensä / väärennykselleen

väärennyksillensä / väärennyksilleän

Ade

-lla

väärennyksellämme

väärennyksillämme

väärennyksellänne

väärennyksillänne

väärennyksellänsä / väärennyksellään

väärennyksillänsä / väärennyksillään

Abl

-lta

väärennykseltämme

väärennyksiltämme

väärennykseltänne

väärennyksiltänne

väärennykseltänsä / väärennykseltään

väärennyksiltänsä / väärennyksiltään

Tra

-ksi

väärennykseksemme

väärennyksiksemme

väärennykseksenne

väärennyksiksenne

väärennykseksensä / väärennyksekseen

väärennyksiksensä / väärennyksikseen

Ess

-na

väärennyksenämme

väärennyksinämme

väärennyksenänne

väärennyksinänne

väärennyksenänsä / väärennyksenään

väärennyksinänsä / väärennyksinään

Abe

-tta

väärennyksettämme

väärennyksittämme

väärennyksettänne

väärennyksittänne

väärennyksettänsä / väärennyksettään

väärennyksittänsä / väärennyksittään

Com

-ne

-

väärennyksinemme

-

väärennyksinenne

-

väärennyksinensä / väärennyksineen

Singular

Plural

Nom

-

väärennyksemme

väärennyksenne

väärennyksensä

väärennyksemme

väärennyksenne

väärennyksensä

Par

-ta

väärennystämme

väärennystänne

väärennystänsä / väärennystään

väärennyksiämme

väärennyksiänne

väärennyksiänsä / väärennyksiään

Gen

-n

väärennyksemme

väärennyksenne

väärennyksensä

väärennyksiemme / väärennystemme

väärennyksienne / väärennystenne

väärennyksiensä / väärennystensä

Ill

mihin

väärennykseemme

väärennykseenne

väärennykseensä

väärennyksiimme

väärennyksiinne

väärennyksiinsä

Ine

-ssa

väärennyksessämme

väärennyksessänne

väärennyksessänsä / väärennyksessään

väärennyksissämme

väärennyksissänne

väärennyksissänsä / väärennyksissään

Ela

-sta

väärennyksestämme

väärennyksestänne

väärennyksestänsä / väärennyksestään

väärennyksistämme

väärennyksistänne

väärennyksistänsä / väärennyksistään

All

-lle

väärennyksellemme

väärennyksellenne

väärennyksellensä / väärennykselleen

väärennyksillemme

väärennyksillenne

väärennyksillensä / väärennyksilleän

Ade

-lla

väärennyksellämme

väärennyksellänne

väärennyksellänsä / väärennyksellään

väärennyksillämme

väärennyksillänne

väärennyksillänsä / väärennyksillään

Abl

-lta

väärennykseltämme

väärennykseltänne

väärennykseltänsä / väärennykseltään

väärennyksiltämme

väärennyksiltänne

väärennyksiltänsä / väärennyksiltään

Tra

-ksi

väärennykseksemme

väärennykseksenne

väärennykseksensä / väärennyksekseen

väärennyksiksemme

väärennyksiksenne

väärennyksiksensä / väärennyksikseen

Ess

-na

väärennyksenämme

väärennyksenänne

väärennyksenänsä / väärennyksenään

väärennyksinämme

väärennyksinänne

väärennyksinänsä / väärennyksinään

Abe

-tta

väärennyksettämme

väärennyksettänne

väärennyksettänsä / väärennyksettään

väärennyksittämme

väärennyksittänne

väärennyksittänsä / väärennyksittään

Com

-ne

-

-

-

väärennyksinemme

väärennyksinenne

väärennyksinensä / väärennyksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept