logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

neronleimaus, noun

Word analysis
neronleimauksesi

neronleimauksesi

neronleimaus

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

neronleimaus

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

neronleimaus

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ lei

Noun, Singular Nominative

+ maku

Noun, Singular Translative 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leima

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leima

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leima

Noun, Singular Nominative

+ uksi

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leimaus

Noun, Singular Nominative 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leimaus

Noun, Singular Genitive 2nd singular possessive

nero

Noun, Singular Genitive

+ leimaus

Noun, Plural Nominative 2nd singular possessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaus

neronleimaukset

Par

-ta

neronleimausta

neronleimauksia

Gen

-n

neronleimauksen

neronleimauksien / neronleimausten

Ill

mihin

neronleimaukseen

neronleimauksiin

Ine

-ssa

neronleimauksessa

neronleimauksissa

Ela

-sta

neronleimauksesta

neronleimauksista

All

-lle

neronleimaukselle

neronleimauksille

Ade

-lla

neronleimauksella

neronleimauksilla

Abl

-lta

neronleimaukselta

neronleimauksilta

Tra

-ksi

neronleimaukseksi

neronleimauksiksi

Ess

-na

neronleimauksena

neronleimauksina

Abe

-tta

neronleimauksetta

neronleimauksitta

Com

-ne

-

neronleimauksine

Ins

-in

-

neronleimauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaus

neronleimaukset

Par

-ta

neronleimausta

neronleimauksia

Gen

-n

neronleimauksen

neronleimauksien / neronleimausten

Ill

mihin

neronleimaukseen

neronleimauksiin

Ine

-ssa

neronleimauksessa

neronleimauksissa

Ela

-sta

neronleimauksesta

neronleimauksista

All

-lle

neronleimaukselle

neronleimauksille

Ade

-lla

neronleimauksella

neronleimauksilla

Abl

-lta

neronleimaukselta

neronleimauksilta

Tra

-ksi

neronleimaukseksi

neronleimauksiksi

Ess

-na

neronleimauksena

neronleimauksina

Abe

-tta

neronleimauksetta

neronleimauksitta

Com

-ne

-

neronleimauksine

Ins

-in

-

neronleimauksin

brain wave neronleimaus, aivokäyrä
stroke of genius neronleimaus
brainstorm äkillinen mielenhäiriö, neronleimaus
flash of wit neronleimaus, älynvälähdys
neronization
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; opensubtitles2 Sekö on neronleimauksesi? That's your big Idea? Pidä neronleimauksesi omana tietonasi. Why don't you keep your brilliant insights to yourself? Sain neronleimauksen. Oh, I'm having a brainstorm. Haluan neronleimauksen. I need to be brilliant. Kevinin neronleimauksia. One of Chef Kevin's uninspired choices. Sain vain neronleimauksen. I was just brainstorming. Tästä neronleimauksestako? For thinking of a garbage room? Sitten hän saa neronleimauksen. Then he has a brainwave. Joten Artie sai neronleimauksen. So Artie here comes up with a stroke of genius. Saitko neronleimauksen, Sebastian? Got a brainstorm, huh, Sebastian? Show more arrow right

Wiktionary

stroke of genius, flash of wit, brainstorm (sudden thought that solves a problem) Show more arrow right välähdysälynvälähdys Show more arrow right neron +‎ leimaus Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaukseni

neronleimaukseni

neronleimauksesi

neronleimauksesi

neronleimauksensa

neronleimauksensa

Par

-ta

neronleimaustani

neronleimauksiani

neronleimaustasi

neronleimauksiasi

neronleimaustansa / neronleimaustaan

neronleimauksiansa / neronleimauksiaan

Gen

-n

neronleimaukseni

neronleimauksieni / neronleimausteni

neronleimauksesi

neronleimauksiesi / neronleimaustesi

neronleimauksensa

neronleimauksiensa / neronleimaustensa

Ill

mihin

neronleimaukseeni

neronleimauksiini

neronleimaukseesi

neronleimauksiisi

neronleimaukseensa

neronleimauksiinsa

Ine

-ssa

neronleimauksessani

neronleimauksissani

neronleimauksessasi

neronleimauksissasi

neronleimauksessansa / neronleimauksessaan

neronleimauksissansa / neronleimauksissaan

Ela

-sta

neronleimauksestani

neronleimauksistani

neronleimauksestasi

neronleimauksistasi

neronleimauksestansa / neronleimauksestaan

neronleimauksistansa / neronleimauksistaan

All

-lle

neronleimaukselleni

neronleimauksilleni

neronleimauksellesi

neronleimauksillesi

neronleimauksellensa / neronleimaukselleen

neronleimauksillensa / neronleimauksillean

Ade

-lla

neronleimauksellani

neronleimauksillani

neronleimauksellasi

neronleimauksillasi

neronleimauksellansa / neronleimauksellaan

neronleimauksillansa / neronleimauksillaan

Abl

-lta

neronleimaukseltani

neronleimauksiltani

neronleimaukseltasi

neronleimauksiltasi

neronleimaukseltansa / neronleimaukseltaan

neronleimauksiltansa / neronleimauksiltaan

Tra

-ksi

neronleimauksekseni

neronleimauksikseni

neronleimaukseksesi

neronleimauksiksesi

neronleimaukseksensa / neronleimauksekseen

neronleimauksiksensa / neronleimauksikseen

Ess

-na

neronleimauksenani

neronleimauksinani

neronleimauksenasi

neronleimauksinasi

neronleimauksenansa / neronleimauksenaan

neronleimauksinansa / neronleimauksinaan

Abe

-tta

neronleimauksettani

neronleimauksittani

neronleimauksettasi

neronleimauksittasi

neronleimauksettansa / neronleimauksettaan

neronleimauksittansa / neronleimauksittaan

Com

-ne

-

neronleimauksineni

-

neronleimauksinesi

-

neronleimauksinensa / neronleimauksineen

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaukseni

neronleimauksesi

neronleimauksensa

neronleimaukseni

neronleimauksesi

neronleimauksensa

Par

-ta

neronleimaustani

neronleimaustasi

neronleimaustansa / neronleimaustaan

neronleimauksiani

neronleimauksiasi

neronleimauksiansa / neronleimauksiaan

Gen

-n

neronleimaukseni

neronleimauksesi

neronleimauksensa

neronleimauksieni / neronleimausteni

neronleimauksiesi / neronleimaustesi

neronleimauksiensa / neronleimaustensa

Ill

mihin

neronleimaukseeni

neronleimaukseesi

neronleimaukseensa

neronleimauksiini

neronleimauksiisi

neronleimauksiinsa

Ine

-ssa

neronleimauksessani

neronleimauksessasi

neronleimauksessansa / neronleimauksessaan

neronleimauksissani

neronleimauksissasi

neronleimauksissansa / neronleimauksissaan

Ela

-sta

neronleimauksestani

neronleimauksestasi

neronleimauksestansa / neronleimauksestaan

neronleimauksistani

neronleimauksistasi

neronleimauksistansa / neronleimauksistaan

All

-lle

neronleimaukselleni

neronleimauksellesi

neronleimauksellensa / neronleimaukselleen

neronleimauksilleni

neronleimauksillesi

neronleimauksillensa / neronleimauksillean

Ade

-lla

neronleimauksellani

neronleimauksellasi

neronleimauksellansa / neronleimauksellaan

neronleimauksillani

neronleimauksillasi

neronleimauksillansa / neronleimauksillaan

Abl

-lta

neronleimaukseltani

neronleimaukseltasi

neronleimaukseltansa / neronleimaukseltaan

neronleimauksiltani

neronleimauksiltasi

neronleimauksiltansa / neronleimauksiltaan

Tra

-ksi

neronleimauksekseni

neronleimaukseksesi

neronleimaukseksensa / neronleimauksekseen

neronleimauksikseni

neronleimauksiksesi

neronleimauksiksensa / neronleimauksikseen

Ess

-na

neronleimauksenani

neronleimauksenasi

neronleimauksenansa / neronleimauksenaan

neronleimauksinani

neronleimauksinasi

neronleimauksinansa / neronleimauksinaan

Abe

-tta

neronleimauksettani

neronleimauksettasi

neronleimauksettansa / neronleimauksettaan

neronleimauksittani

neronleimauksittasi

neronleimauksittansa / neronleimauksittaan

Com

-ne

-

-

-

neronleimauksineni

neronleimauksinesi

neronleimauksinensa / neronleimauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neronleimauksemme

neronleimauksemme

neronleimauksenne

neronleimauksenne

neronleimauksensa

neronleimauksensa

Par

-ta

neronleimaustamme

neronleimauksiamme

neronleimaustanne

neronleimauksianne

neronleimaustansa / neronleimaustaan

neronleimauksiansa / neronleimauksiaan

Gen

-n

neronleimauksemme

neronleimauksiemme / neronleimaustemme

neronleimauksenne

neronleimauksienne / neronleimaustenne

neronleimauksensa

neronleimauksiensa / neronleimaustensa

Ill

mihin

neronleimaukseemme

neronleimauksiimme

neronleimaukseenne

neronleimauksiinne

neronleimaukseensa

neronleimauksiinsa

Ine

-ssa

neronleimauksessamme

neronleimauksissamme

neronleimauksessanne

neronleimauksissanne

neronleimauksessansa / neronleimauksessaan

neronleimauksissansa / neronleimauksissaan

Ela

-sta

neronleimauksestamme

neronleimauksistamme

neronleimauksestanne

neronleimauksistanne

neronleimauksestansa / neronleimauksestaan

neronleimauksistansa / neronleimauksistaan

All

-lle

neronleimauksellemme

neronleimauksillemme

neronleimauksellenne

neronleimauksillenne

neronleimauksellensa / neronleimaukselleen

neronleimauksillensa / neronleimauksillean

Ade

-lla

neronleimauksellamme

neronleimauksillamme

neronleimauksellanne

neronleimauksillanne

neronleimauksellansa / neronleimauksellaan

neronleimauksillansa / neronleimauksillaan

Abl

-lta

neronleimaukseltamme

neronleimauksiltamme

neronleimaukseltanne

neronleimauksiltanne

neronleimaukseltansa / neronleimaukseltaan

neronleimauksiltansa / neronleimauksiltaan

Tra

-ksi

neronleimaukseksemme

neronleimauksiksemme

neronleimaukseksenne

neronleimauksiksenne

neronleimaukseksensa / neronleimauksekseen

neronleimauksiksensa / neronleimauksikseen

Ess

-na

neronleimauksenamme

neronleimauksinamme

neronleimauksenanne

neronleimauksinanne

neronleimauksenansa / neronleimauksenaan

neronleimauksinansa / neronleimauksinaan

Abe

-tta

neronleimauksettamme

neronleimauksittamme

neronleimauksettanne

neronleimauksittanne

neronleimauksettansa / neronleimauksettaan

neronleimauksittansa / neronleimauksittaan

Com

-ne

-

neronleimauksinemme

-

neronleimauksinenne

-

neronleimauksinensa / neronleimauksineen

Singular

Plural

Nom

-

neronleimauksemme

neronleimauksenne

neronleimauksensa

neronleimauksemme

neronleimauksenne

neronleimauksensa

Par

-ta

neronleimaustamme

neronleimaustanne

neronleimaustansa / neronleimaustaan

neronleimauksiamme

neronleimauksianne

neronleimauksiansa / neronleimauksiaan

Gen

-n

neronleimauksemme

neronleimauksenne

neronleimauksensa

neronleimauksiemme / neronleimaustemme

neronleimauksienne / neronleimaustenne

neronleimauksiensa / neronleimaustensa

Ill

mihin

neronleimaukseemme

neronleimaukseenne

neronleimaukseensa

neronleimauksiimme

neronleimauksiinne

neronleimauksiinsa

Ine

-ssa

neronleimauksessamme

neronleimauksessanne

neronleimauksessansa / neronleimauksessaan

neronleimauksissamme

neronleimauksissanne

neronleimauksissansa / neronleimauksissaan

Ela

-sta

neronleimauksestamme

neronleimauksestanne

neronleimauksestansa / neronleimauksestaan

neronleimauksistamme

neronleimauksistanne

neronleimauksistansa / neronleimauksistaan

All

-lle

neronleimauksellemme

neronleimauksellenne

neronleimauksellensa / neronleimaukselleen

neronleimauksillemme

neronleimauksillenne

neronleimauksillensa / neronleimauksillean

Ade

-lla

neronleimauksellamme

neronleimauksellanne

neronleimauksellansa / neronleimauksellaan

neronleimauksillamme

neronleimauksillanne

neronleimauksillansa / neronleimauksillaan

Abl

-lta

neronleimaukseltamme

neronleimaukseltanne

neronleimaukseltansa / neronleimaukseltaan

neronleimauksiltamme

neronleimauksiltanne

neronleimauksiltansa / neronleimauksiltaan

Tra

-ksi

neronleimaukseksemme

neronleimaukseksenne

neronleimaukseksensa / neronleimauksekseen

neronleimauksiksemme

neronleimauksiksenne

neronleimauksiksensa / neronleimauksikseen

Ess

-na

neronleimauksenamme

neronleimauksenanne

neronleimauksenansa / neronleimauksenaan

neronleimauksinamme

neronleimauksinanne

neronleimauksinansa / neronleimauksinaan

Abe

-tta

neronleimauksettamme

neronleimauksettanne

neronleimauksettansa / neronleimauksettaan

neronleimauksittamme

neronleimauksittanne

neronleimauksittansa / neronleimauksittaan

Com

-ne

-

-

-

neronleimauksinemme

neronleimauksinenne

neronleimauksinensa / neronleimauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nero

nerot

Par

-ta

neroa

neroja

Gen

-n

neron

nerojen

Ill

mihin

neroon

neroihin

Ine

-ssa

nerossa

neroissa

Ela

-sta

nerosta

neroista

All

-lle

nerolle

neroille

Ade

-lla

nerolla

neroilla

Abl

-lta

nerolta

neroilta

Tra

-ksi

neroksi

neroiksi

Ess

-na

nerona

neroina

Abe

-tta

nerotta

neroitta

Com

-ne

-

neroine

Ins

-in

-

neroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nero

nerot

Par

-ta

neroa

neroja

Gen

-n

neron

nerojen

Ill

mihin

neroon

neroihin

Ine

-ssa

nerossa

neroissa

Ela

-sta

nerosta

neroista

All

-lle

nerolle

neroille

Ade

-lla

nerolla

neroilla

Abl

-lta

nerolta

neroilta

Tra

-ksi

neroksi

neroiksi

Ess

-na

nerona

neroina

Abe

-tta

nerotta

neroitta

Com

-ne

-

neroine

Ins

-in

-

neroin

genius nero, nerous, henki, suojelushenki
luminary nero, tähti, kuuluisuus, valaiseva taivaankappale
wizard velho, taikuri, taituri, nero, aika peto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; Europarl Parallel Corpus; ParaCrawl Olet nero. " You're a genius. Hei, nero! Hey, genius. Nero oli roomalainen keisari. Nero was a Roman emperor. Olet vitun nero. You're a fucking genius. Nero oli kuuluisa roomalainen keisari. Nero was a famous Roman emperor. Voitan sinut, paha nero! I'm going to beat you, you evil genius! Millä alalla hän on nero? What's his particular genius? Tyyppi oli paha mutta nero. The guy might have been evil, but he was a genius. Olen nero, vai mitä, Sloan? Am I a genius or what, Sloan? Nero oli arvostettu taiteilija ja filosofi. Nero was a respected artist and philosopher. Show more arrow right

Wiktionary

genius Show more arrow right nerokas nerokkaasti nerokkuus Show more arrow right keksijänero kielinero koulunero matematiikkanero neronleimaus neropatti taiteilijanero talousnero yleisnero Show more arrow right From Proto-Finnic nero (“skill, ability, wit”). Compare Karelian nero and Ludian ńero. Show more arrow right

Wikipedia

Nero Nero (/ˈnɪəroʊ/ NEER-oh; Nero Claudius Caesar Augustus Germanicus;[i] 15 December 37 – 9 June 68 AD) was the fifth Roman emperor, ruling from 54 to 68. His infamous reign is usually associated with tyranny, extravagance, and debauchery.[ii][iii] Nero, originally named Lucius Domitius Ahenobarbus, belonged to the Julio-Claudian dynasty, and was adopted as heir by the emperor Claudius, his great-uncle and stepfather. Nero succeeded Claudius while not yet aged 17, and his mother, Agrippina, tried to dominate his early life and decisions, but Nero cast her off and had her killed five years into his reign.[iii]. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neroni

neroni

nerosi

nerosi

neronsa

neronsa

Par

-ta

neroani

nerojani

neroasi

nerojasi

neroansa / neroaan

nerojansa / nerojaan

Gen

-n

neroni

nerojeni

nerosi

nerojesi

neronsa

nerojensa

Ill

mihin

nerooni

neroihini

neroosi

neroihisi

neroonsa

neroihinsa

Ine

-ssa

nerossani

neroissani

nerossasi

neroissasi

nerossansa / nerossaan

neroissansa / neroissaan

Ela

-sta

nerostani

neroistani

nerostasi

neroistasi

nerostansa / nerostaan

neroistansa / neroistaan

All

-lle

nerolleni

neroilleni

nerollesi

neroillesi

nerollensa / nerolleen

neroillensa / neroillean

Ade

-lla

nerollani

neroillani

nerollasi

neroillasi

nerollansa / nerollaan

neroillansa / neroillaan

Abl

-lta

neroltani

neroiltani

neroltasi

neroiltasi

neroltansa / neroltaan

neroiltansa / neroiltaan

Tra

-ksi

nerokseni

neroikseni

neroksesi

neroiksesi

neroksensa / nerokseen

neroiksensa / neroikseen

Ess

-na

neronani

neroinani

neronasi

neroinasi

neronansa / neronaan

neroinansa / neroinaan

Abe

-tta

nerottani

neroittani

nerottasi

neroittasi

nerottansa / nerottaan

neroittansa / neroittaan

Com

-ne

-

neroineni

-

neroinesi

-

neroinensa / neroineen

Singular

Plural

Nom

-

neroni

nerosi

neronsa

neroni

nerosi

neronsa

Par

-ta

neroani

neroasi

neroansa / neroaan

nerojani

nerojasi

nerojansa / nerojaan

Gen

-n

neroni

nerosi

neronsa

nerojeni

nerojesi

nerojensa

Ill

mihin

nerooni

neroosi

neroonsa

neroihini

neroihisi

neroihinsa

Ine

-ssa

nerossani

nerossasi

nerossansa / nerossaan

neroissani

neroissasi

neroissansa / neroissaan

Ela

-sta

nerostani

nerostasi

nerostansa / nerostaan

neroistani

neroistasi

neroistansa / neroistaan

All

-lle

nerolleni

nerollesi

nerollensa / nerolleen

neroilleni

neroillesi

neroillensa / neroillean

Ade

-lla

nerollani

nerollasi

nerollansa / nerollaan

neroillani

neroillasi

neroillansa / neroillaan

Abl

-lta

neroltani

neroltasi

neroltansa / neroltaan

neroiltani

neroiltasi

neroiltansa / neroiltaan

Tra

-ksi

nerokseni

neroksesi

neroksensa / nerokseen

neroikseni

neroiksesi

neroiksensa / neroikseen

Ess

-na

neronani

neronasi

neronansa / neronaan

neroinani

neroinasi

neroinansa / neroinaan

Abe

-tta

nerottani

nerottasi

nerottansa / nerottaan

neroittani

neroittasi

neroittansa / neroittaan

Com

-ne

-

-

-

neroineni

neroinesi

neroinensa / neroineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neromme

neromme

neronne

neronne

neronsa

neronsa

Par

-ta

neroamme

nerojamme

neroanne

nerojanne

neroansa / neroaan

nerojansa / nerojaan

Gen

-n

neromme

nerojemme

neronne

nerojenne

neronsa

nerojensa

Ill

mihin

neroomme

neroihimme

neroonne

neroihinne

neroonsa

neroihinsa

Ine

-ssa

nerossamme

neroissamme

nerossanne

neroissanne

nerossansa / nerossaan

neroissansa / neroissaan

Ela

-sta

nerostamme

neroistamme

nerostanne

neroistanne

nerostansa / nerostaan

neroistansa / neroistaan

All

-lle

nerollemme

neroillemme

nerollenne

neroillenne

nerollensa / nerolleen

neroillensa / neroillean

Ade

-lla

nerollamme

neroillamme

nerollanne

neroillanne

nerollansa / nerollaan

neroillansa / neroillaan

Abl

-lta

neroltamme

neroiltamme

neroltanne

neroiltanne

neroltansa / neroltaan

neroiltansa / neroiltaan

Tra

-ksi

neroksemme

neroiksemme

neroksenne

neroiksenne

neroksensa / nerokseen

neroiksensa / neroikseen

Ess

-na

neronamme

neroinamme

neronanne

neroinanne

neronansa / neronaan

neroinansa / neroinaan

Abe

-tta

nerottamme

neroittamme

nerottanne

neroittanne

nerottansa / nerottaan

neroittansa / neroittaan

Com

-ne

-

neroinemme

-

neroinenne

-

neroinensa / neroineen

Singular

Plural

Nom

-

neromme

neronne

neronsa

neromme

neronne

neronsa

Par

-ta

neroamme

neroanne

neroansa / neroaan

nerojamme

nerojanne

nerojansa / nerojaan

Gen

-n

neromme

neronne

neronsa

nerojemme

nerojenne

nerojensa

Ill

mihin

neroomme

neroonne

neroonsa

neroihimme

neroihinne

neroihinsa

Ine

-ssa

nerossamme

nerossanne

nerossansa / nerossaan

neroissamme

neroissanne

neroissansa / neroissaan

Ela

-sta

nerostamme

nerostanne

nerostansa / nerostaan

neroistamme

neroistanne

neroistansa / neroistaan

All

-lle

nerollemme

nerollenne

nerollensa / nerolleen

neroillemme

neroillenne

neroillensa / neroillean

Ade

-lla

nerollamme

nerollanne

nerollansa / nerollaan

neroillamme

neroillanne

neroillansa / neroillaan

Abl

-lta

neroltamme

neroltanne

neroltansa / neroltaan

neroiltamme

neroiltanne

neroiltansa / neroiltaan

Tra

-ksi

neroksemme

neroksenne

neroksensa / nerokseen

neroiksemme

neroiksenne

neroiksensa / neroikseen

Ess

-na

neronamme

neronanne

neronansa / neronaan

neroinamme

neroinanne

neroinansa / neroinaan

Abe

-tta

nerottamme

nerottanne

nerottansa / nerottaan

neroittamme

neroittanne

neroittansa / neroittaan

Com

-ne

-

-

-

neroinemme

neroinenne

neroinensa / neroineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

leitä

leitä

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

leihin

Ine

-ssa

leissä

leissä

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

leiksi

Ess

-na

leinä

leinä

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

leitä

leitä

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

leihin

Ine

-ssa

leissä

leissä

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

leiksi

Ess

-na

leinä

leinä

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

lei
a lei
of Lei
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Global Voices; OpenSubtitles Leinis-hotellit. Leini Hotels. Leipä on pöydällä. Bread is on the table. Lei ei töyhtöpäähän takertunut. The lei did not get tangled in the crest. Tuoksuu leipä. I smell bread. Lei on ollut voimassa vuodesta 1976. The lei has been in force since 1976. Veli Lei, käy istumaan. Brother Lai, have a seat. Lei on myös tunnettu museo vierailluista. The lei is also known as the museum of tourists. Nimeltään Leinikin leipomo. It's called the Buttercup Bakery. Leinikin terälehdet ovat keltaisia. The petals of leinikin are yellow. Hän piteli lei vapaasti riippuen etusormellaan. He twirled the lei freely hanging on his index finger. Show more arrow right

Wiktionary

A lei (Hawaiian garland of flowers). (nonstandard, obsolete) A leu (unit of currency of Romania and Moldova). Show more arrow right (unit of currency): leu Show more arrow right

Wikipedia

Lei (Hawaii) A lei is a flower necklace from Hawaii. The flower used most is the hibiscus or the orchid. May First is called "Lei Day" in Hawaii. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leini

leini

leisi

leisi

leinsä

leinsä

Par

-ta

leitäni

leitäni

leitäsi

leitäsi

leitänsä / leitään

leitänsä / leitään

Gen

-n

leini

leitteni / leideni

leisi

leittesi / leidesi

leinsä

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihini

leihini

leihisi

leihisi

leihinsä

leihinsä

Ine

-ssa

leissäni

leissäni

leissäsi

leissäsi

leissänsä / leissään

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistäni

leistäni

leistäsi

leistäsi

leistänsä / leistään

leistänsä / leistään

All

-lle

leilleni

leilleni

leillesi

leillesi

leillensä / leilleen

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leilläni

leilläni

leilläsi

leilläsi

leillänsä / leillään

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltäni

leiltäni

leiltäsi

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leikseni

leikseni

leiksesi

leiksesi

leiksensä / leikseen

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinäni

leinäni

leinäsi

leinäsi

leinänsä / leinään

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittäni

leittäni

leittäsi

leittäsi

leittänsä / leittään

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

leineni

-

leinesi

-

leinensä / leineen

Singular

Plural

Nom

-

leini

leisi

leinsä

leini

leisi

leinsä

Par

-ta

leitäni

leitäsi

leitänsä / leitään

leitäni

leitäsi

leitänsä / leitään

Gen

-n

leini

leisi

leinsä

leitteni / leideni

leittesi / leidesi

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihini

leihisi

leihinsä

leihini

leihisi

leihinsä

Ine

-ssa

leissäni

leissäsi

leissänsä / leissään

leissäni

leissäsi

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistäni

leistäsi

leistänsä / leistään

leistäni

leistäsi

leistänsä / leistään

All

-lle

leilleni

leillesi

leillensä / leilleen

leilleni

leillesi

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leilläni

leilläsi

leillänsä / leillään

leilläni

leilläsi

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltäni

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

leiltäni

leiltäsi

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leikseni

leiksesi

leiksensä / leikseen

leikseni

leiksesi

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinäni

leinäsi

leinänsä / leinään

leinäni

leinäsi

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittäni

leittäsi

leittänsä / leittään

leittäni

leittäsi

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

-

-

leineni

leinesi

leinensä / leineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimme

leimme

leinne

leinne

leinsä

leinsä

Par

-ta

leitämme

leitämme

leitänne

leitänne

leitänsä / leitään

leitänsä / leitään

Gen

-n

leimme

leittemme / leidemme

leinne

leittenne / leidenne

leinsä

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihimme

leihimme

leihinne

leihinne

leihinsä

leihinsä

Ine

-ssa

leissämme

leissämme

leissänne

leissänne

leissänsä / leissään

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistämme

leistämme

leistänne

leistänne

leistänsä / leistään

leistänsä / leistään

All

-lle

leillemme

leillemme

leillenne

leillenne

leillensä / leilleen

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leillämme

leillämme

leillänne

leillänne

leillänsä / leillään

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltämme

leiltämme

leiltänne

leiltänne

leiltänsä / leiltään

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leiksemme

leiksemme

leiksenne

leiksenne

leiksensä / leikseen

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinämme

leinämme

leinänne

leinänne

leinänsä / leinään

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittämme

leittämme

leittänne

leittänne

leittänsä / leittään

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

leinemme

-

leinenne

-

leinensä / leineen

Singular

Plural

Nom

-

leimme

leinne

leinsä

leimme

leinne

leinsä

Par

-ta

leitämme

leitänne

leitänsä / leitään

leitämme

leitänne

leitänsä / leitään

Gen

-n

leimme

leinne

leinsä

leittemme / leidemme

leittenne / leidenne

leittensä / leidensä

Ill

mihin

leihimme

leihinne

leihinsä

leihimme

leihinne

leihinsä

Ine

-ssa

leissämme

leissänne

leissänsä / leissään

leissämme

leissänne

leissänsä / leissään

Ela

-sta

leistämme

leistänne

leistänsä / leistään

leistämme

leistänne

leistänsä / leistään

All

-lle

leillemme

leillenne

leillensä / leilleen

leillemme

leillenne

leillensä / leilleän

Ade

-lla

leillämme

leillänne

leillänsä / leillään

leillämme

leillänne

leillänsä / leillään

Abl

-lta

leiltämme

leiltänne

leiltänsä / leiltään

leiltämme

leiltänne

leiltänsä / leiltään

Tra

-ksi

leiksemme

leiksenne

leiksensä / leikseen

leiksemme

leiksenne

leiksensä / leikseen

Ess

-na

leinämme

leinänne

leinänsä / leinään

leinämme

leinänne

leinänsä / leinään

Abe

-tta

leittämme

leittänne

leittänsä / leittään

leittämme

leittänne

leittänsä / leittään

Com

-ne

-

-

-

leinemme

leinenne

leinensä / leineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maku

maut / ma’ut

Par

-ta

makua

makuja

Gen

-n

maun / ma’un

makujen

Ill

mihin

makuun

makuihin

Ine

-ssa

maussa / ma’ussa

mauissa / ma’uissa

Ela

-sta

mausta / ma’usta

mauista / ma’uista

All

-lle

maulle / ma’ulle

mauille / ma’uille

Ade

-lla

maulla / ma’ulla

mauilla / ma’uilla

Abl

-lta

maulta / ma’ulta

mauilta / ma’uilta

Tra

-ksi

mauksi / ma’uksi

mauiksi / ma’uiksi

Ess

-na

makuna

makuina

Abe

-tta

mautta / ma’utta

mauitta / ma’uitta

Com

-ne

-

makuine

Ins

-in

-

mauin / ma’uin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maku

maut / ma’ut

Par

-ta

makua

makuja

Gen

-n

maun / ma’un

makujen

Ill

mihin

makuun

makuihin

Ine

-ssa

maussa / ma’ussa

mauissa / ma’uissa

Ela

-sta

mausta / ma’usta

mauista / ma’uista

All

-lle

maulle / ma’ulle

mauille / ma’uille

Ade

-lla

maulla / ma’ulla

mauilla / ma’uilla

Abl

-lta

maulta / ma’ulta

mauilta / ma’uilta

Tra

-ksi

mauksi / ma’uksi

mauiksi / ma’uiksi

Ess

-na

makuna

makuina

Abe

-tta

mautta / ma’utta

mauitta / ma’uitta

Com

-ne

-

makuine

Ins

-in

-

mauin / ma’uin

taste maku, makuaisti, mieltymys, tyylitaju, esimaku
flavor maku, aromi, sävy, tuntu
palate maku, kitalaki, suulaki, makuaisti
savor sivumaku, tuoksu, viehätys, maku, mielenkiinto
smack hepo, pusu, sivumaku, maiskaus, moiskaus, maku
zest kuori, into, halu, jännitys, piristys, maku
Show more arrow right
EuroParl2021; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; OPUS, sentence 750611.; not-set Hyvä maku. Flavour.'. Maku voimistuu. We can finish the meat on the fire. Huonosta mausta? All I' m guilty of is bad taste. Oikea testi on maku. True test, however, is in the palate. Sinulla on hyvä maku. You've good taste. Maku on aika vetinen. Uh, this tastes kind of watery. En pidä sen mausta. I don't like the taste. Maku oli liian voimakas minun makuuni. The taste was too strong for my liking. Olen maku johon kiintyy. I'm an acquired taste. joissa on karvas maku. With a bitter taste. Show more arrow right

Wiktionary

taste, flavor Fin:olla jnk makuunsaEng:to be to one's liking sense of taste (physics) flavor of a quark or a lepton Show more arrow right (sense): makuaisti Show more arrow right From Proto-Finnic maku, borrowed from Proto-Germanic smakkuz. Show more arrow right

Wikipedia

makuaistilla
tunnettava esineen, aineen tms. ominaisuus; makuaistin välittämä aistimus kvarkkien
ominaisuus makun kieli
Brasiliassa ja Venezuelassa puhuttava kieli Olvin
virvoitusjuomamerkki Marmiksen Kuula
eli MaKu, helsinkiläinen urheiluseura Maku
ruoka-aiheinen julkaisu Roald Dahlin
kokoelmassa Rakkaani, kyyhkyläiseni: Jännityskertomuksia vuodelta 1961 Maku
Mainos-TV:n televisionäytelmä Dahlin novellista vuodelta 1967 maku estetiikka
esteettisten elämysten arviointikyky Maku kaupunki
kaupunki Iranissa
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makuni

makuni

makusi

makusi

makunsa

makunsa

Par

-ta

makuani

makujani

makuasi

makujasi

makuansa / makuaan

makujansa / makujaan

Gen

-n

makuni

makujeni

makusi

makujesi

makunsa

makujensä

Ill

mihin

makuuni

makuihini

makuusi

makuihisi

makuunsa

makuihinsä

Ine

-ssa

maussani / ma’ussani

mauissani / ma’uissani

maussasi / ma’ussasi

mauissasi / ma’uissasi

maussansa / maussaan / ma’ussansa / ma’ussaan

mauissansa / mauissaan / ma’uissansa / ma’uissaan

Ela

-sta

maustani / ma’ustani

mauistani / ma’uistani

maustasi / ma’ustasi

mauistasi / ma’uistasi

maustansa / maustaan / ma’ustansa / ma’ustaan

mauistansa / mauistaan / ma’uistansa / ma’uistaan

All

-lle

maulleni / ma’ulleni

mauilleni / ma’uilleni

maullesi / ma’ullesi

mauillesi / ma’uillesi

maulleen / maullensa / ma’ulleen / ma’ullensa

mauillensa / mauillean / ma’uillensa / ma’uillean

Ade

-lla

maullani / ma’ullani

mauillani / ma’uillani

maullasi / ma’ullasi

mauillasi / ma’uillasi

maullansa / maullaan / ma’ullansa / ma’ullaan

mauillansa / mauillaan / ma’uillansa / ma’uillaan

Abl

-lta

maultani / ma’ultani

mauiltani / ma’uiltani

maultasi / ma’ultasi

mauiltasi / ma’uiltasi

maultansa / maultaan / ma’ultansa / ma’ultaan

mauiltansa / mauiltaan / ma’uiltansa / ma’uiltaan

Tra

-ksi

maukseni / ma’ukseni

mauikseni / ma’uikseni

mauksesi / ma’uksesi

mauiksesi / ma’uiksesi

maukseen / mauksensa / ma’ukseen / ma’uksensa

mauikseen / mauiksensa / ma’uikseen / ma’uiksensa

Ess

-na

makunani

makuinani

makunasi

makuinasi

makunansa / makunaan

makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

mauttani / ma’uttani

mauittani / ma’uittani

mauttasi / ma’uttasi

mauittasi / ma’uittasi

mauttansa / mauttaan / ma’uttansa / ma’uttaan

mauittansa / mauittaan / ma’uittansa / ma’uittaan

Com

-ne

-

makuineni

-

makuinesi

-

makuinensa / makuineen

Singular

Plural

Nom

-

makuni

makusi

makunsa

makuni

makusi

makunsa

Par

-ta

makuani

makuasi

makuansa / makuaan

makujani

makujasi

makujansa / makujaan

Gen

-n

makuni

makusi

makunsa

makujeni

makujesi

makujensä

Ill

mihin

makuuni

makuusi

makuunsa

makuihini

makuihisi

makuihinsä

Ine

-ssa

maussani / ma’ussani

maussasi / ma’ussasi

maussansa / maussaan / ma’ussansa / ma’ussaan

mauissani / ma’uissani

mauissasi / ma’uissasi

mauissansa / mauissaan / ma’uissansa / ma’uissaan

Ela

-sta

maustani / ma’ustani

maustasi / ma’ustasi

maustansa / maustaan / ma’ustansa / ma’ustaan

mauistani / ma’uistani

mauistasi / ma’uistasi

mauistansa / mauistaan / ma’uistansa / ma’uistaan

All

-lle

maulleni / ma’ulleni

maullesi / ma’ullesi

maulleen / maullensa / ma’ulleen / ma’ullensa

mauilleni / ma’uilleni

mauillesi / ma’uillesi

mauillensa / mauillean / ma’uillensa / ma’uillean

Ade

-lla

maullani / ma’ullani

maullasi / ma’ullasi

maullansa / maullaan / ma’ullansa / ma’ullaan

mauillani / ma’uillani

mauillasi / ma’uillasi

mauillansa / mauillaan / ma’uillansa / ma’uillaan

Abl

-lta

maultani / ma’ultani

maultasi / ma’ultasi

maultansa / maultaan / ma’ultansa / ma’ultaan

mauiltani / ma’uiltani

mauiltasi / ma’uiltasi

mauiltansa / mauiltaan / ma’uiltansa / ma’uiltaan

Tra

-ksi

maukseni / ma’ukseni

mauksesi / ma’uksesi

maukseen / mauksensa / ma’ukseen / ma’uksensa

mauikseni / ma’uikseni

mauiksesi / ma’uiksesi

mauikseen / mauiksensa / ma’uikseen / ma’uiksensa

Ess

-na

makunani

makunasi

makunansa / makunaan

makuinani

makuinasi

makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

mauttani / ma’uttani

mauttasi / ma’uttasi

mauttansa / mauttaan / ma’uttansa / ma’uttaan

mauittani / ma’uittani

mauittasi / ma’uittasi

mauittansa / mauittaan / ma’uittansa / ma’uittaan

Com

-ne

-

-

-

makuineni

makuinesi

makuinensa / makuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makumme

makumme

makunne

makunne

makunsa

makunsa

Par

-ta

makuamme

makujamme

makuanne

makujanne

makuansa / makuaan

makujansa / makujaan

Gen

-n

makumme

makujemme

makunne

makujenne

makunsa

makujensä

Ill

mihin

makuumme

makuihimme

makuunne

makuihinne

makuunsa

makuihinsä

Ine

-ssa

maussamme / ma’ussamme

mauissamme / ma’uissamme

maussanne / ma’ussanne

mauissanne / ma’uissanne

maussansa / maussaan / ma’ussansa / ma’ussaan

mauissansa / mauissaan / ma’uissansa / ma’uissaan

Ela

-sta

maustamme / ma’ustamme

mauistamme / ma’uistamme

maustanne / ma’ustanne

mauistanne / ma’uistanne

maustansa / maustaan / ma’ustansa / ma’ustaan

mauistansa / mauistaan / ma’uistansa / ma’uistaan

All

-lle

maullemme / ma’ullemme

mauillemme / ma’uillemme

maullenne / ma’ullenne

mauillenne / ma’uillenne

maulleen / maullensa / ma’ulleen / ma’ullensa

mauillensa / mauillean / ma’uillensa / ma’uillean

Ade

-lla

maullamme / ma’ullamme

mauillamme / ma’uillamme

maullanne / ma’ullanne

mauillanne / ma’uillanne

maullansa / maullaan / ma’ullansa / ma’ullaan

mauillansa / mauillaan / ma’uillansa / ma’uillaan

Abl

-lta

maultamme / ma’ultamme

mauiltamme / ma’uiltamme

maultanne / ma’ultanne

mauiltanne / ma’uiltanne

maultansa / maultaan / ma’ultansa / ma’ultaan

mauiltansa / mauiltaan / ma’uiltansa / ma’uiltaan

Tra

-ksi

mauksemme / ma’uksemme

mauiksemme / ma’uiksemme

mauksenne / ma’uksenne

mauiksenne / ma’uiksenne

maukseen / mauksensa / ma’ukseen / ma’uksensa

mauikseen / mauiksensa / ma’uikseen / ma’uiksensa

Ess

-na

makunamme

makuinamme

makunanne

makuinanne

makunansa / makunaan

makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

mauttamme / ma’uttamme

mauittamme / ma’uittamme

mauttanne / ma’uttanne

mauittanne / ma’uittanne

mauttansa / mauttaan / ma’uttansa / ma’uttaan

mauittansa / mauittaan / ma’uittansa / ma’uittaan

Com

-ne

-

makuinemme

-

makuinenne

-

makuinensa / makuineen

Singular

Plural

Nom

-

makumme

makunne

makunsa

makumme

makunne

makunsa

Par

-ta

makuamme

makuanne

makuansa / makuaan

makujamme

makujanne

makujansa / makujaan

Gen

-n

makumme

makunne

makunsa

makujemme

makujenne

makujensä

Ill

mihin

makuumme

makuunne

makuunsa

makuihimme

makuihinne

makuihinsä

Ine

-ssa

maussamme / ma’ussamme

maussanne / ma’ussanne

maussansa / maussaan / ma’ussansa / ma’ussaan

mauissamme / ma’uissamme

mauissanne / ma’uissanne

mauissansa / mauissaan / ma’uissansa / ma’uissaan

Ela

-sta

maustamme / ma’ustamme

maustanne / ma’ustanne

maustansa / maustaan / ma’ustansa / ma’ustaan

mauistamme / ma’uistamme

mauistanne / ma’uistanne

mauistansa / mauistaan / ma’uistansa / ma’uistaan

All

-lle

maullemme / ma’ullemme

maullenne / ma’ullenne

maulleen / maullensa / ma’ulleen / ma’ullensa

mauillemme / ma’uillemme

mauillenne / ma’uillenne

mauillensa / mauillean / ma’uillensa / ma’uillean

Ade

-lla

maullamme / ma’ullamme

maullanne / ma’ullanne

maullansa / maullaan / ma’ullansa / ma’ullaan

mauillamme / ma’uillamme

mauillanne / ma’uillanne

mauillansa / mauillaan / ma’uillansa / ma’uillaan

Abl

-lta

maultamme / ma’ultamme

maultanne / ma’ultanne

maultansa / maultaan / ma’ultansa / ma’ultaan

mauiltamme / ma’uiltamme

mauiltanne / ma’uiltanne

mauiltansa / mauiltaan / ma’uiltansa / ma’uiltaan

Tra

-ksi

mauksemme / ma’uksemme

mauksenne / ma’uksenne

maukseen / mauksensa / ma’ukseen / ma’uksensa

mauiksemme / ma’uiksemme

mauiksenne / ma’uiksenne

mauikseen / mauiksensa / ma’uikseen / ma’uiksensa

Ess

-na

makunamme

makunanne

makunansa / makunaan

makuinamme

makuinanne

makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

mauttamme / ma’uttamme

mauttanne / ma’uttanne

mauttansa / mauttaan / ma’uttansa / ma’uttaan

mauittamme / ma’uittamme

mauittanne / ma’uittanne

mauittansa / mauittaan / ma’uittansa / ma’uittaan

Com

-ne

-

-

-

makuinemme

makuinenne

makuinensa / makuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leima

leimat

Par

-ta

leimaa

leimoja

Gen

-n

leiman

leimojen

Ill

mihin

leimaan

leimoihin

Ine

-ssa

leimassa

leimoissa

Ela

-sta

leimasta

leimoista

All

-lle

leimalle

leimoille

Ade

-lla

leimalla

leimoilla

Abl

-lta

leimalta

leimoilta

Tra

-ksi

leimaksi

leimoiksi

Ess

-na

leimana

leimoina

Abe

-tta

leimatta

leimoitta

Com

-ne

-

leimoine

Ins

-in

-

leimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leima

leimat

Par

-ta

leimaa

leimoja

Gen

-n

leiman

leimojen

Ill

mihin

leimaan

leimoihin

Ine

-ssa

leimassa

leimoissa

Ela

-sta

leimasta

leimoista

All

-lle

leimalle

leimoille

Ade

-lla

leimalla

leimoilla

Abl

-lta

leimalta

leimoilta

Tra

-ksi

leimaksi

leimoiksi

Ess

-na

leimana

leimoina

Abe

-tta

leimatta

leimoitta

Com

-ne

-

leimoine

Ins

-in

-

leimoin

stamp leima, leimasin, postimerkki, merkki, jälki, polkaisu
label etiketti, merkki, leima, nimiö, nimilappu, levymerkki
mark merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, leima
hallmark tunnusmerkki, tarkastusleima, leima
cachet leima, arvovalta, merkki, laatumerkki, prestiisi
character merkki, luonne, hahmo, kirjain, kirjainmerkki, leima
impress leima, jälki, merkki
chop kyljys, potkut, leima, isku, suu, sananvaihto
coloring väritys, värjäys, väriaine, värjääminen, värit, leima
air ilma, tuulahdus, ilme, leima, sävelmä, henki
Show more arrow right
oj4; not-set; Europarl Parallel Corpus; Europarl; Tatoeba; EurLex-2; eurlex-diff-2018-06-20 Virallinen leima. Official stamp. Leima ja tai allekirjoitus:. Stamp and/or signature:. Leimaa oli entinen postiasemarakennus. The stamp was a former post office building. Leima oli selkeästi väärässä paikassa. The stamp was clearly in the wrong place. Hei, onko tämä leima oikealla paikalla? Hey, is this stamp in the right place? Viranomaisen leima. Stamp of administration. Rehellisyys on hyve, mutta saa helposti leima n naiiviudesta. Honesty is a virtue but easily gets a label of naivety. Leima on kuitenkin tiedossa, ja sitä ei voida millään kieltää. The stamp is there, and there is no denying it. (Leima ja allekirjoitus). ( Stamp and signature)'. Allekirjoitus ja tai leima. Signature and/or stamp. Show more arrow right

Wiktionary

stamp label, mark stain, taint, stigma (something that taints a reputation, or a tainted reputation) Show more arrow right leimasin leimata leimautua Show more arrow right Borrowed from Russian клеймо́ (klejmó). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimani

leimani

leimasi

leimasi

leimansa

leimansa

Par

-ta

leimaani

leimojani

leimaasi

leimojasi

leimaansa / leimaaan

leimojansa / leimojaan

Gen

-n

leimani

leimojeni

leimasi

leimojesi

leimansa

leimojensa

Ill

mihin

leimaani

leimoihini

leimaasi

leimoihisi

leimaansa

leimoihinsa

Ine

-ssa

leimassani

leimoissani

leimassasi

leimoissasi

leimassansa / leimassaan

leimoissansa / leimoissaan

Ela

-sta

leimastani

leimoistani

leimastasi

leimoistasi

leimastansa / leimastaan

leimoistansa / leimoistaan

All

-lle

leimalleni

leimoilleni

leimallesi

leimoillesi

leimallensa / leimalleen

leimoillensa / leimoillean

Ade

-lla

leimallani

leimoillani

leimallasi

leimoillasi

leimallansa / leimallaan

leimoillansa / leimoillaan

Abl

-lta

leimaltani

leimoiltani

leimaltasi

leimoiltasi

leimaltansa / leimaltaan

leimoiltansa / leimoiltaan

Tra

-ksi

leimakseni

leimoikseni

leimaksesi

leimoiksesi

leimaksensa / leimakseen

leimoiksensa / leimoikseen

Ess

-na

leimanani

leimoinani

leimanasi

leimoinasi

leimanansa / leimanaan

leimoinansa / leimoinaan

Abe

-tta

leimattani

leimoittani

leimattasi

leimoittasi

leimattansa / leimattaan

leimoittansa / leimoittaan

Com

-ne

-

leimoineni

-

leimoinesi

-

leimoinensa / leimoineen

Singular

Plural

Nom

-

leimani

leimasi

leimansa

leimani

leimasi

leimansa

Par

-ta

leimaani

leimaasi

leimaansa / leimaaan

leimojani

leimojasi

leimojansa / leimojaan

Gen

-n

leimani

leimasi

leimansa

leimojeni

leimojesi

leimojensa

Ill

mihin

leimaani

leimaasi

leimaansa

leimoihini

leimoihisi

leimoihinsa

Ine

-ssa

leimassani

leimassasi

leimassansa / leimassaan

leimoissani

leimoissasi

leimoissansa / leimoissaan

Ela

-sta

leimastani

leimastasi

leimastansa / leimastaan

leimoistani

leimoistasi

leimoistansa / leimoistaan

All

-lle

leimalleni

leimallesi

leimallensa / leimalleen

leimoilleni

leimoillesi

leimoillensa / leimoillean

Ade

-lla

leimallani

leimallasi

leimallansa / leimallaan

leimoillani

leimoillasi

leimoillansa / leimoillaan

Abl

-lta

leimaltani

leimaltasi

leimaltansa / leimaltaan

leimoiltani

leimoiltasi

leimoiltansa / leimoiltaan

Tra

-ksi

leimakseni

leimaksesi

leimaksensa / leimakseen

leimoikseni

leimoiksesi

leimoiksensa / leimoikseen

Ess

-na

leimanani

leimanasi

leimanansa / leimanaan

leimoinani

leimoinasi

leimoinansa / leimoinaan

Abe

-tta

leimattani

leimattasi

leimattansa / leimattaan

leimoittani

leimoittasi

leimoittansa / leimoittaan

Com

-ne

-

-

-

leimoineni

leimoinesi

leimoinensa / leimoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimamme

leimamme

leimanne

leimanne

leimansa

leimansa

Par

-ta

leimaamme

leimojamme

leimaanne

leimojanne

leimaansa / leimaaan

leimojansa / leimojaan

Gen

-n

leimamme

leimojemme

leimanne

leimojenne

leimansa

leimojensa

Ill

mihin

leimaamme

leimoihimme

leimaanne

leimoihinne

leimaansa

leimoihinsa

Ine

-ssa

leimassamme

leimoissamme

leimassanne

leimoissanne

leimassansa / leimassaan

leimoissansa / leimoissaan

Ela

-sta

leimastamme

leimoistamme

leimastanne

leimoistanne

leimastansa / leimastaan

leimoistansa / leimoistaan

All

-lle

leimallemme

leimoillemme

leimallenne

leimoillenne

leimallensa / leimalleen

leimoillensa / leimoillean

Ade

-lla

leimallamme

leimoillamme

leimallanne

leimoillanne

leimallansa / leimallaan

leimoillansa / leimoillaan

Abl

-lta

leimaltamme

leimoiltamme

leimaltanne

leimoiltanne

leimaltansa / leimaltaan

leimoiltansa / leimoiltaan

Tra

-ksi

leimaksemme

leimoiksemme

leimaksenne

leimoiksenne

leimaksensa / leimakseen

leimoiksensa / leimoikseen

Ess

-na

leimanamme

leimoinamme

leimananne

leimoinanne

leimanansa / leimanaan

leimoinansa / leimoinaan

Abe

-tta

leimattamme

leimoittamme

leimattanne

leimoittanne

leimattansa / leimattaan

leimoittansa / leimoittaan

Com

-ne

-

leimoinemme

-

leimoinenne

-

leimoinensa / leimoineen

Singular

Plural

Nom

-

leimamme

leimanne

leimansa

leimamme

leimanne

leimansa

Par

-ta

leimaamme

leimaanne

leimaansa / leimaaan

leimojamme

leimojanne

leimojansa / leimojaan

Gen

-n

leimamme

leimanne

leimansa

leimojemme

leimojenne

leimojensa

Ill

mihin

leimaamme

leimaanne

leimaansa

leimoihimme

leimoihinne

leimoihinsa

Ine

-ssa

leimassamme

leimassanne

leimassansa / leimassaan

leimoissamme

leimoissanne

leimoissansa / leimoissaan

Ela

-sta

leimastamme

leimastanne

leimastansa / leimastaan

leimoistamme

leimoistanne

leimoistansa / leimoistaan

All

-lle

leimallemme

leimallenne

leimallensa / leimalleen

leimoillemme

leimoillenne

leimoillensa / leimoillean

Ade

-lla

leimallamme

leimallanne

leimallansa / leimallaan

leimoillamme

leimoillanne

leimoillansa / leimoillaan

Abl

-lta

leimaltamme

leimaltanne

leimaltansa / leimaltaan

leimoiltamme

leimoiltanne

leimoiltansa / leimoiltaan

Tra

-ksi

leimaksemme

leimaksenne

leimaksensa / leimakseen

leimoiksemme

leimoiksenne

leimoiksensa / leimoikseen

Ess

-na

leimanamme

leimananne

leimanansa / leimanaan

leimoinamme

leimoinanne

leimoinansa / leimoinaan

Abe

-tta

leimattamme

leimattanne

leimattansa / leimattaan

leimoittamme

leimoittanne

leimoittansa / leimoittaan

Com

-ne

-

-

-

leimoinemme

leimoinenne

leimoinensa / leimoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

usta / uksea

uksia

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

ukseen

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

uksissa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

uksiksi

Ess

-na

uksena

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

üksi
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English; Tilde MODEL; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, sentence #3759324; Europarl; Tatoeba, sentence #4444748 Avaa uksen. Open the door. Sulje uksen. Close the door. Lukitse uksen. Lock the door. Ukselta kuului kolahdus. There was a thud from the door. Hän löysi avaimen ukselta. He found the key from the door. Älä puutu muiden uksiinsa. Don't meddle in other people's affairs. Kissa saapui kotiin uksetta. English: The cat came home doorlessly. Anna muiden hoitaa heidän uksiansa. Let others take care of their business. Ukselta saatu lahja oli ihana. The gift I received from the door was lovely. Hän asteli huoneeseen uksetta. English: He walked into the room without doors. Show more arrow right

Wiktionary

(dated, dialectal) door Show more arrow right ovi Show more arrow right From Proto-Finnic uksi, possibly borrowed from Baltic (compare Lithuanian uoksas (“hole”)) or Proto-Finno-Ugric ukse (compare Udmurt ӧс (ös)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

ukseni

uksesi

uksesi

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

uksiani

ustasi / ukseasi

uksiasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksieni / usteni

uksesi

uksiesi / ustesi

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

uksiini

ukseesi

uksiisi

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksissani

uksessasi

uksissasi

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksistani

uksestasi

uksistasi

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksilleni

uksellesi

uksillesi

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksillani

uksellasi

uksillasi

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

uksiltani

ukseltasi

uksiltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

uksikseni

ukseksesi

uksiksesi

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksinani

uksenasi

uksinasi

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksittani

uksettasi

uksittasi

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksineni

-

uksinesi

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

ukseni

uksesi

uksensa

ukseni

uksesi

uksensa

Par

-ta

ustani / ukseani

ustasi / ukseasi

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiani

uksiasi

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

ukseni

uksesi

uksensa

uksieni / usteni

uksiesi / ustesi

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseeni

ukseesi

ukseensa

uksiini

uksiisi

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessani

uksessasi

uksessansa / uksessaan

uksissani

uksissasi

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestani

uksestasi

uksestansa / uksestaan

uksistani

uksistasi

uksistansa / uksistaan

All

-lle

ukselleni

uksellesi

uksellensa / ukselleen

uksilleni

uksillesi

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellani

uksellasi

uksellansa / uksellaan

uksillani

uksillasi

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltani

ukseltasi

ukseltansa / ukseltaan

uksiltani

uksiltasi

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

uksekseni

ukseksesi

ukseksensa / uksekseen

uksikseni

uksiksesi

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenani

uksenasi

uksenansa / uksenaan

uksinani

uksinasi

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettani

uksettasi

uksettansa / uksettaan

uksittani

uksittasi

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksineni

uksinesi

uksinensa / uksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksemme

uksenne

uksenne

uksensa

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

uksiamme

ustanne / ukseanne

uksianne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksiemme / ustemme

uksenne

uksienne / ustenne

uksensa

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

uksiimme

ukseenne

uksiinne

ukseensa

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksissamme

uksessanne

uksissanne

uksessansa / uksessaan

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksistamme

uksestanne

uksistanne

uksestansa / uksestaan

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksillemme

uksellenne

uksillenne

uksellensa / ukselleen

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksillamme

uksellanne

uksillanne

uksellansa / uksellaan

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

uksiltamme

ukseltanne

uksiltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

uksiksemme

ukseksenne

uksiksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksinamme

uksenanne

uksinanne

uksenansa / uksenaan

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksittamme

uksettanne

uksittanne

uksettansa / uksettaan

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

uksinemme

-

uksinenne

-

uksinensa / uksineen

Singular

Plural

Nom

-

uksemme

uksenne

uksensa

uksemme

uksenne

uksensa

Par

-ta

ustamme / ukseamme

ustanne / ukseanne

ustansa / ustaan / ukseansa / ukseaan

uksiamme

uksianne

uksiansa / uksiaan

Gen

-n

uksemme

uksenne

uksensa

uksiemme / ustemme

uksienne / ustenne

uksiensa / ustensa

Ill

mihin

ukseemme

ukseenne

ukseensa

uksiimme

uksiinne

uksiinsa

Ine

-ssa

uksessamme

uksessanne

uksessansa / uksessaan

uksissamme

uksissanne

uksissansa / uksissaan

Ela

-sta

uksestamme

uksestanne

uksestansa / uksestaan

uksistamme

uksistanne

uksistansa / uksistaan

All

-lle

uksellemme

uksellenne

uksellensa / ukselleen

uksillemme

uksillenne

uksillensa / uksillean

Ade

-lla

uksellamme

uksellanne

uksellansa / uksellaan

uksillamme

uksillanne

uksillansa / uksillaan

Abl

-lta

ukseltamme

ukseltanne

ukseltansa / ukseltaan

uksiltamme

uksiltanne

uksiltansa / uksiltaan

Tra

-ksi

ukseksemme

ukseksenne

ukseksensa / uksekseen

uksiksemme

uksiksenne

uksiksensa / uksikseen

Ess

-na

uksenamme

uksenanne

uksenansa / uksenaan

uksinamme

uksinanne

uksinansa / uksinaan

Abe

-tta

uksettamme

uksettanne

uksettansa / uksettaan

uksittamme

uksittanne

uksittansa / uksittaan

Com

-ne

-

-

-

uksinemme

uksinenne

uksinensa / uksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leimaus

leimaukset

Par

-ta

leimausta

leimauksia

Gen

-n

leimauksen

leimauksien / leimausten

Ill

mihin

leimaukseen

leimauksiin

Ine

-ssa

leimauksessa

leimauksissa

Ela

-sta

leimauksesta

leimauksista

All

-lle

leimaukselle

leimauksille

Ade

-lla

leimauksella

leimauksilla

Abl

-lta

leimaukselta

leimauksilta

Tra

-ksi

leimaukseksi

leimauksiksi

Ess

-na

leimauksena

leimauksina

Abe

-tta

leimauksetta

leimauksitta

Com

-ne

-

leimauksine

Ins

-in

-

leimauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leimaus

leimaukset

Par

-ta

leimausta

leimauksia

Gen

-n

leimauksen

leimauksien / leimausten

Ill

mihin

leimaukseen

leimauksiin

Ine

-ssa

leimauksessa

leimauksissa

Ela

-sta

leimauksesta

leimauksista

All

-lle

leimaukselle

leimauksille

Ade

-lla

leimauksella

leimauksilla

Abl

-lta

leimaukselta

leimauksilta

Tra

-ksi

leimaukseksi

leimauksiksi

Ess

-na

leimauksena

leimauksina

Abe

-tta

leimauksetta

leimauksitta

Com

-ne

-

leimauksine

Ins

-in

-

leimauksin

cancellation peruutus, peruuttaminen, mitätöinti, leimaus, postileima, peruutuspaikka
Show more arrow right
Europarl, sentence 168322, available online at https://opus.nlpl.eu/Europarl.php; TildeMODEL, sentence 1045507, available online at http://opus.nlpl.eu/TildeMODEL.php; OpenSubtitles, movie subtitle "The House in Paris", available online at http://opus.nlpl.eu/OpenSubtitles.php; Tatoeba, sentence 5181175, available online at https://tatoeba.org/eng/sentences/show/5181175; tmClass; Tatoeba, sentence 5079456, available online at https://tatoeba.org/eng/sentences/show/5079456; ParaCrawl Corpus; EurLex-2 Leimaus järjestetään viikonloppuna Limingassa. The orienteering event will take place in Liminka over the weekend. Leimaus vuoden 2019 kilpailujaikoina on sallittua. Punching during the race events of 2019 is allowed. Ensimmäinen leimaus sijaitsee aivan startin vieressä. The first punch is located right next to the starting point. Osallistujien tulee suorittaa leimaus jokaisella rastilla. Participants must punch their control card at each control point. Koneet etikettien merkintään ja leimaukseen. Machines for the marking and stamping of labels. Postilähetysten leimausten tarkastuslaitteet. Apparatus for franking control. Varmista, että teet leimaukset oikeassa järjestyksessä. Make sure you punch the controls in the correct order. Toimii yksinään, toimii leimausten alla, se vaan toimii! Works by itself, woks under stamping, it just works! FC (RMSC) vastaa leimauksen laadunvarmistuksesta. Verification of the quality of enumeration and clearance is the responsibility of FC(RMSC); Hopeinen moniulotteinen holo, joka toimii hyvin myös leimausten alla. Silver, multicoloured holo, which works great also with stamping. Show more arrow right

Wiktionary

stamping tainting, stigmatizing Show more arrow right leimata +‎ -us Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimaukseni

leimaukseni

leimauksesi

leimauksesi

leimauksensa

leimauksensa

Par

-ta

leimaustani

leimauksiani

leimaustasi

leimauksiasi

leimaustansa / leimaustaan

leimauksiansa / leimauksiaan

Gen

-n

leimaukseni

leimauksieni / leimausteni

leimauksesi

leimauksiesi / leimaustesi

leimauksensa

leimauksiensa / leimaustensa

Ill

mihin

leimaukseeni

leimauksiini

leimaukseesi

leimauksiisi

leimaukseensa

leimauksiinsa

Ine

-ssa

leimauksessani

leimauksissani

leimauksessasi

leimauksissasi

leimauksessansa / leimauksessaan

leimauksissansa / leimauksissaan

Ela

-sta

leimauksestani

leimauksistani

leimauksestasi

leimauksistasi

leimauksestansa / leimauksestaan

leimauksistansa / leimauksistaan

All

-lle

leimaukselleni

leimauksilleni

leimauksellesi

leimauksillesi

leimauksellensa / leimaukselleen

leimauksillensa / leimauksillean

Ade

-lla

leimauksellani

leimauksillani

leimauksellasi

leimauksillasi

leimauksellansa / leimauksellaan

leimauksillansa / leimauksillaan

Abl

-lta

leimaukseltani

leimauksiltani

leimaukseltasi

leimauksiltasi

leimaukseltansa / leimaukseltaan

leimauksiltansa / leimauksiltaan

Tra

-ksi

leimauksekseni

leimauksikseni

leimaukseksesi

leimauksiksesi

leimaukseksensa / leimauksekseen

leimauksiksensa / leimauksikseen

Ess

-na

leimauksenani

leimauksinani

leimauksenasi

leimauksinasi

leimauksenansa / leimauksenaan

leimauksinansa / leimauksinaan

Abe

-tta

leimauksettani

leimauksittani

leimauksettasi

leimauksittasi

leimauksettansa / leimauksettaan

leimauksittansa / leimauksittaan

Com

-ne

-

leimauksineni

-

leimauksinesi

-

leimauksinensa / leimauksineen

Singular

Plural

Nom

-

leimaukseni

leimauksesi

leimauksensa

leimaukseni

leimauksesi

leimauksensa

Par

-ta

leimaustani

leimaustasi

leimaustansa / leimaustaan

leimauksiani

leimauksiasi

leimauksiansa / leimauksiaan

Gen

-n

leimaukseni

leimauksesi

leimauksensa

leimauksieni / leimausteni

leimauksiesi / leimaustesi

leimauksiensa / leimaustensa

Ill

mihin

leimaukseeni

leimaukseesi

leimaukseensa

leimauksiini

leimauksiisi

leimauksiinsa

Ine

-ssa

leimauksessani

leimauksessasi

leimauksessansa / leimauksessaan

leimauksissani

leimauksissasi

leimauksissansa / leimauksissaan

Ela

-sta

leimauksestani

leimauksestasi

leimauksestansa / leimauksestaan

leimauksistani

leimauksistasi

leimauksistansa / leimauksistaan

All

-lle

leimaukselleni

leimauksellesi

leimauksellensa / leimaukselleen

leimauksilleni

leimauksillesi

leimauksillensa / leimauksillean

Ade

-lla

leimauksellani

leimauksellasi

leimauksellansa / leimauksellaan

leimauksillani

leimauksillasi

leimauksillansa / leimauksillaan

Abl

-lta

leimaukseltani

leimaukseltasi

leimaukseltansa / leimaukseltaan

leimauksiltani

leimauksiltasi

leimauksiltansa / leimauksiltaan

Tra

-ksi

leimauksekseni

leimaukseksesi

leimaukseksensa / leimauksekseen

leimauksikseni

leimauksiksesi

leimauksiksensa / leimauksikseen

Ess

-na

leimauksenani

leimauksenasi

leimauksenansa / leimauksenaan

leimauksinani

leimauksinasi

leimauksinansa / leimauksinaan

Abe

-tta

leimauksettani

leimauksettasi

leimauksettansa / leimauksettaan

leimauksittani

leimauksittasi

leimauksittansa / leimauksittaan

Com

-ne

-

-

-

leimauksineni

leimauksinesi

leimauksinensa / leimauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

leimauksemme

leimauksemme

leimauksenne

leimauksenne

leimauksensa

leimauksensa

Par

-ta

leimaustamme

leimauksiamme

leimaustanne

leimauksianne

leimaustansa / leimaustaan

leimauksiansa / leimauksiaan

Gen

-n

leimauksemme

leimauksiemme / leimaustemme

leimauksenne

leimauksienne / leimaustenne

leimauksensa

leimauksiensa / leimaustensa

Ill

mihin

leimaukseemme

leimauksiimme

leimaukseenne

leimauksiinne

leimaukseensa

leimauksiinsa

Ine

-ssa

leimauksessamme

leimauksissamme

leimauksessanne

leimauksissanne

leimauksessansa / leimauksessaan

leimauksissansa / leimauksissaan

Ela

-sta

leimauksestamme

leimauksistamme

leimauksestanne

leimauksistanne

leimauksestansa / leimauksestaan

leimauksistansa / leimauksistaan

All

-lle

leimauksellemme

leimauksillemme

leimauksellenne

leimauksillenne

leimauksellensa / leimaukselleen

leimauksillensa / leimauksillean

Ade

-lla

leimauksellamme

leimauksillamme

leimauksellanne

leimauksillanne

leimauksellansa / leimauksellaan

leimauksillansa / leimauksillaan

Abl

-lta

leimaukseltamme

leimauksiltamme

leimaukseltanne

leimauksiltanne

leimaukseltansa / leimaukseltaan

leimauksiltansa / leimauksiltaan

Tra

-ksi

leimaukseksemme

leimauksiksemme

leimaukseksenne

leimauksiksenne

leimaukseksensa / leimauksekseen

leimauksiksensa / leimauksikseen

Ess

-na

leimauksenamme

leimauksinamme

leimauksenanne

leimauksinanne

leimauksenansa / leimauksenaan

leimauksinansa / leimauksinaan

Abe

-tta

leimauksettamme

leimauksittamme

leimauksettanne

leimauksittanne

leimauksettansa / leimauksettaan

leimauksittansa / leimauksittaan

Com

-ne

-

leimauksinemme

-

leimauksinenne

-

leimauksinensa / leimauksineen

Singular

Plural

Nom

-

leimauksemme

leimauksenne

leimauksensa

leimauksemme

leimauksenne

leimauksensa

Par

-ta

leimaustamme

leimaustanne

leimaustansa / leimaustaan

leimauksiamme

leimauksianne

leimauksiansa / leimauksiaan

Gen

-n

leimauksemme

leimauksenne

leimauksensa

leimauksiemme / leimaustemme

leimauksienne / leimaustenne

leimauksiensa / leimaustensa

Ill

mihin

leimaukseemme

leimaukseenne

leimaukseensa

leimauksiimme

leimauksiinne

leimauksiinsa

Ine

-ssa

leimauksessamme

leimauksessanne

leimauksessansa / leimauksessaan

leimauksissamme

leimauksissanne

leimauksissansa / leimauksissaan

Ela

-sta

leimauksestamme

leimauksestanne

leimauksestansa / leimauksestaan

leimauksistamme

leimauksistanne

leimauksistansa / leimauksistaan

All

-lle

leimauksellemme

leimauksellenne

leimauksellensa / leimaukselleen

leimauksillemme

leimauksillenne

leimauksillensa / leimauksillean

Ade

-lla

leimauksellamme

leimauksellanne

leimauksellansa / leimauksellaan

leimauksillamme

leimauksillanne

leimauksillansa / leimauksillaan

Abl

-lta

leimaukseltamme

leimaukseltanne

leimaukseltansa / leimaukseltaan

leimauksiltamme

leimauksiltanne

leimauksiltansa / leimauksiltaan

Tra

-ksi

leimaukseksemme

leimaukseksenne

leimaukseksensa / leimauksekseen

leimauksiksemme

leimauksiksenne

leimauksiksensa / leimauksikseen

Ess

-na

leimauksenamme

leimauksenanne

leimauksenansa / leimauksenaan

leimauksinamme

leimauksinanne

leimauksinansa / leimauksinaan

Abe

-tta

leimauksettamme

leimauksettanne

leimauksettansa / leimauksettaan

leimauksittamme

leimauksittanne

leimauksittansa / leimauksittaan

Com

-ne

-

-

-

leimauksinemme

leimauksinenne

leimauksinensa / leimauksineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaus

neronleimaukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

neronleimauksen

neronleimauksien / neronleimausten

Ill

mihin

neronleimauksiin

Solve

Ine

-ssa

neronleimauksessa

Solve

Ela

-sta

neronleimauksesta

neronleimauksista

All

-lle

neronleimaukselle

neronleimauksille

Ade

-lla

neronleimauksella

neronleimauksilla

Abl

-lta

neronleimaukselta

neronleimauksilta

Tra

-ksi

neronleimaukseksi

Solve

Ess

-na

neronleimauksina

Solve

Abe

-tta

neronleimauksetta

neronleimauksitta

Com

-ne

-

neronleimauksine

Ins

-in

-

neronleimauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neronleimaus

neronleimaukset

Par

-ta

Gen

-n

neronleimauksen

neronleimauksien / neronleimausten

Ill

mihin

neronleimauksiin

Ine

-ssa

neronleimauksessa

Ela

-sta

neronleimauksesta

neronleimauksista

All

-lle

neronleimaukselle

neronleimauksille

Ade

-lla

neronleimauksella

neronleimauksilla

Abl

-lta

neronleimaukselta

neronleimauksilta

Tra

-ksi

neronleimaukseksi

Ess

-na

neronleimauksina

Abe

-tta

neronleimauksetta

neronleimauksitta

Com

-ne

-

neronleimauksine

Ins

-in

-

neronleimauksin

Singular

Plural

Nom

-

nero

nerot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

neron

nerojen

Ill

mihin

neroihin

Solve

Ine

-ssa

nerossa

Solve

Ela

-sta

nerosta

neroista

All

-lle

nerolle

neroille

Ade

-lla

nerolla

neroilla

Abl

-lta

nerolta

neroilta

Tra

-ksi

neroksi

Solve

Ess

-na

neroina

Solve

Abe

-tta

nerotta

neroitta

Com

-ne

-

neroine

Ins

-in

-

neroin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

nero

nerot

Par

-ta

Gen

-n

neron

nerojen

Ill

mihin

neroihin

Ine

-ssa

nerossa

Ela

-sta

nerosta

neroista

All

-lle

nerolle

neroille

Ade

-lla

nerolla

neroilla

Abl

-lta

nerolta

neroilta

Tra

-ksi

neroksi

Ess

-na

neroina

Abe

-tta

nerotta

neroitta

Com

-ne

-

neroine

Ins

-in

-

neroin

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

Solve

Ine

-ssa

leissä

Solve

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

Solve

Ess

-na

leinä

Solve

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

lei

leit

Par

-ta

Gen

-n

lein

leitten / leiden

Ill

mihin

leihin

Ine

-ssa

leissä

Ela

-sta

leistä

leistä

All

-lle

leille

leille

Ade

-lla

leillä

leillä

Abl

-lta

leiltä

leiltä

Tra

-ksi

leiksi

Ess

-na

leinä

Abe

-tta

leittä

leittä

Com

-ne

-

leine

Ins

-in

-

lein

Singular

Plural

Nom

-

maku

maut / ma’ut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

maun / ma’un

makujen

Ill

mihin

makuihin

Solve

Ine

-ssa

maussa / ma’ussa

Solve

Ela

-sta

mausta / ma’usta

mauista / ma’uista

All

-lle

maulle / ma’ulle

mauille / ma’uille

Ade

-lla

maulla / ma’ulla

mauilla / ma’uilla

Abl

-lta

maulta / ma’ulta

mauilta / ma’uilta

Tra

-ksi

mauksi / ma’uksi

Solve

Ess

-na

makuina

Solve

Abe

-tta

mautta / ma’utta

mauitta / ma’uitta

Com

-ne

-

makuine

Ins

-in

-

mauin / ma’uin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maku

maut / ma’ut

Par

-ta

Gen

-n

maun / ma’un

makujen

Ill

mihin

makuihin

Ine

-ssa

maussa / ma’ussa

Ela

-sta

mausta / ma’usta

mauista / ma’uista

All

-lle

maulle / ma’ulle

mauille / ma’uille

Ade

-lla

maulla / ma’ulla

mauilla / ma’uilla

Abl

-lta

maulta / ma’ulta

mauilta / ma’uilta

Tra

-ksi

mauksi / ma’uksi

Ess

-na

makuina

Abe

-tta

mautta / ma’utta

mauitta / ma’uitta

Com

-ne

-

makuine

Ins

-in

-

mauin / ma’uin

Singular

Plural

Nom

-

leima

leimat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

leiman

leimojen

Ill

mihin

leimoihin

Solve

Ine

-ssa

leimassa

Solve

Ela

-sta

leimasta

leimoista

All

-lle

leimalle

leimoille

Ade

-lla

leimalla

leimoilla

Abl

-lta

leimalta

leimoilta

Tra

-ksi

leimaksi

Solve

Ess

-na

leimoina

Solve

Abe

-tta

leimatta

leimoitta

Com

-ne

-

leimoine

Ins

-in

-

leimoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leima

leimat

Par

-ta

Gen

-n

leiman

leimojen

Ill

mihin

leimoihin

Ine

-ssa

leimassa

Ela

-sta

leimasta

leimoista

All

-lle

leimalle

leimoille

Ade

-lla

leimalla

leimoilla

Abl

-lta

leimalta

leimoilta

Tra

-ksi

leimaksi

Ess

-na

leimoina

Abe

-tta

leimatta

leimoitta

Com

-ne

-

leimoine

Ins

-in

-

leimoin

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

uksiin

Solve

Ine

-ssa

uksessa

Solve

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

Solve

Ess

-na

uksina

Solve

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

uksi

ukset

Par

-ta

Gen

-n

uksen

uksien / usten

Ill

mihin

uksiin

Ine

-ssa

uksessa

Ela

-sta

uksesta

uksista

All

-lle

ukselle

uksille

Ade

-lla

uksella

uksilla

Abl

-lta

ukselta

uksilta

Tra

-ksi

ukseksi

Ess

-na

uksina

Abe

-tta

uksetta

uksitta

Com

-ne

-

uksine

Ins

-in

-

uksin

Singular

Plural

Nom

-

leimaus

leimaukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

leimauksen

leimauksien / leimausten

Ill

mihin

leimauksiin

Solve

Ine

-ssa

leimauksessa

Solve

Ela

-sta

leimauksesta

leimauksista

All

-lle

leimaukselle

leimauksille

Ade

-lla

leimauksella

leimauksilla

Abl

-lta

leimaukselta

leimauksilta

Tra

-ksi

leimaukseksi

Solve

Ess

-na

leimauksina

Solve

Abe

-tta

leimauksetta

leimauksitta

Com

-ne

-

leimauksine

Ins

-in

-

leimauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

leimaus

leimaukset

Par

-ta

Gen

-n

leimauksen

leimauksien / leimausten

Ill

mihin

leimauksiin

Ine

-ssa

leimauksessa

Ela

-sta

leimauksesta

leimauksista

All

-lle

leimaukselle

leimauksille

Ade

-lla

leimauksella

leimauksilla

Abl

-lta

leimaukselta

leimauksilta

Tra

-ksi

leimaukseksi

Ess

-na

leimauksina

Abe

-tta

leimauksetta

leimauksitta

Com

-ne

-

leimauksine

Ins

-in

-

leimauksin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept