logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

mittakaulain, noun

Word analysis
mittakaulain

mittakaulain

mittakaulain

Noun, Singular Nominative

mitta

Noun, Singular Nominative

+ kaula

Noun, Plural Genitive Rare form or wordRare

mitta

Noun, Singular Nominative

+ kaulain

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulain

mittakaulaimet

Par

-ta

mittakaulainta

mittakaulaimia

Gen

-n

mittakaulaimen

mittakaulainten / mittakaulaimien

Ill

mihin

mittakaulaimeen

mittakaulaimiin

Ine

-ssa

mittakaulaimessa

mittakaulaimissa

Ela

-sta

mittakaulaimesta

mittakaulaimista

All

-lle

mittakaulaimelle

mittakaulaimille

Ade

-lla

mittakaulaimella

mittakaulaimilla

Abl

-lta

mittakaulaimelta

mittakaulaimilta

Tra

-ksi

mittakaulaimeksi

mittakaulaimiksi

Ess

-na

mittakaulaimena

mittakaulaimina

Abe

-tta

mittakaulaimetta

mittakaulaimitta

Com

-ne

-

mittakaulaimine

Ins

-in

-

mittakaulaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulain

mittakaulaimet

Par

-ta

mittakaulainta

mittakaulaimia

Gen

-n

mittakaulaimen

mittakaulainten / mittakaulaimien

Ill

mihin

mittakaulaimeen

mittakaulaimiin

Ine

-ssa

mittakaulaimessa

mittakaulaimissa

Ela

-sta

mittakaulaimesta

mittakaulaimista

All

-lle

mittakaulaimelle

mittakaulaimille

Ade

-lla

mittakaulaimella

mittakaulaimilla

Abl

-lta

mittakaulaimelta

mittakaulaimilta

Tra

-ksi

mittakaulaimeksi

mittakaulaimiksi

Ess

-na

mittakaulaimena

mittakaulaimina

Abe

-tta

mittakaulaimetta

mittakaulaimitta

Com

-ne

-

mittakaulaimine

Ins

-in

-

mittakaulaimin

gauge
mittakaulain
Show more arrow right

Wiktionary

Synonym of kaulain (“measuring tool”) Show more arrow right mitta +‎ kaulain Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulaimeni

mittakaulaimeni

mittakaulaimesi

mittakaulaimesi

mittakaulaimensa

mittakaulaimensa

Par

-ta

mittakaulaintani

mittakaulaimiani

mittakaulaintasi

mittakaulaimiasi

mittakaulaintansa / mittakaulaintaan

mittakaulaimiansa / mittakaulaimiaan

Gen

-n

mittakaulaimeni

mittakaulainteni / mittakaulaimieni

mittakaulaimesi

mittakaulaintesi / mittakaulaimiesi

mittakaulaimensa

mittakaulaintensa / mittakaulaimiensa

Ill

mihin

mittakaulaimeeni

mittakaulaimiini

mittakaulaimeesi

mittakaulaimiisi

mittakaulaimeensa

mittakaulaimiinsa

Ine

-ssa

mittakaulaimessani

mittakaulaimissani

mittakaulaimessasi

mittakaulaimissasi

mittakaulaimessansa / mittakaulaimessaan

mittakaulaimissansa / mittakaulaimissaan

Ela

-sta

mittakaulaimestani

mittakaulaimistani

mittakaulaimestasi

mittakaulaimistasi

mittakaulaimestansa / mittakaulaimestaan

mittakaulaimistansa / mittakaulaimistaan

All

-lle

mittakaulaimelleni

mittakaulaimilleni

mittakaulaimellesi

mittakaulaimillesi

mittakaulaimellensa / mittakaulaimelleen

mittakaulaimillensa / mittakaulaimillean

Ade

-lla

mittakaulaimellani

mittakaulaimillani

mittakaulaimellasi

mittakaulaimillasi

mittakaulaimellansa / mittakaulaimellaan

mittakaulaimillansa / mittakaulaimillaan

Abl

-lta

mittakaulaimeltani

mittakaulaimiltani

mittakaulaimeltasi

mittakaulaimiltasi

mittakaulaimeltansa / mittakaulaimeltaan

mittakaulaimiltansa / mittakaulaimiltaan

Tra

-ksi

mittakaulaimekseni

mittakaulaimikseni

mittakaulaimeksesi

mittakaulaimiksesi

mittakaulaimeksensa / mittakaulaimekseen

mittakaulaimiksensa / mittakaulaimikseen

Ess

-na

mittakaulaimenani

mittakaulaiminani

mittakaulaimenasi

mittakaulaiminasi

mittakaulaimenansa / mittakaulaimenaan

mittakaulaiminansa / mittakaulaiminaan

Abe

-tta

mittakaulaimettani

mittakaulaimittani

mittakaulaimettasi

mittakaulaimittasi

mittakaulaimettansa / mittakaulaimettaan

mittakaulaimittansa / mittakaulaimittaan

Com

-ne

-

mittakaulaimineni

-

mittakaulaiminesi

-

mittakaulaiminensa / mittakaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulaimeni

mittakaulaimesi

mittakaulaimensa

mittakaulaimeni

mittakaulaimesi

mittakaulaimensa

Par

-ta

mittakaulaintani

mittakaulaintasi

mittakaulaintansa / mittakaulaintaan

mittakaulaimiani

mittakaulaimiasi

mittakaulaimiansa / mittakaulaimiaan

Gen

-n

mittakaulaimeni

mittakaulaimesi

mittakaulaimensa

mittakaulainteni / mittakaulaimieni

mittakaulaintesi / mittakaulaimiesi

mittakaulaintensa / mittakaulaimiensa

Ill

mihin

mittakaulaimeeni

mittakaulaimeesi

mittakaulaimeensa

mittakaulaimiini

mittakaulaimiisi

mittakaulaimiinsa

Ine

-ssa

mittakaulaimessani

mittakaulaimessasi

mittakaulaimessansa / mittakaulaimessaan

mittakaulaimissani

mittakaulaimissasi

mittakaulaimissansa / mittakaulaimissaan

Ela

-sta

mittakaulaimestani

mittakaulaimestasi

mittakaulaimestansa / mittakaulaimestaan

mittakaulaimistani

mittakaulaimistasi

mittakaulaimistansa / mittakaulaimistaan

All

-lle

mittakaulaimelleni

mittakaulaimellesi

mittakaulaimellensa / mittakaulaimelleen

mittakaulaimilleni

mittakaulaimillesi

mittakaulaimillensa / mittakaulaimillean

Ade

-lla

mittakaulaimellani

mittakaulaimellasi

mittakaulaimellansa / mittakaulaimellaan

mittakaulaimillani

mittakaulaimillasi

mittakaulaimillansa / mittakaulaimillaan

Abl

-lta

mittakaulaimeltani

mittakaulaimeltasi

mittakaulaimeltansa / mittakaulaimeltaan

mittakaulaimiltani

mittakaulaimiltasi

mittakaulaimiltansa / mittakaulaimiltaan

Tra

-ksi

mittakaulaimekseni

mittakaulaimeksesi

mittakaulaimeksensa / mittakaulaimekseen

mittakaulaimikseni

mittakaulaimiksesi

mittakaulaimiksensa / mittakaulaimikseen

Ess

-na

mittakaulaimenani

mittakaulaimenasi

mittakaulaimenansa / mittakaulaimenaan

mittakaulaiminani

mittakaulaiminasi

mittakaulaiminansa / mittakaulaiminaan

Abe

-tta

mittakaulaimettani

mittakaulaimettasi

mittakaulaimettansa / mittakaulaimettaan

mittakaulaimittani

mittakaulaimittasi

mittakaulaimittansa / mittakaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

mittakaulaimineni

mittakaulaiminesi

mittakaulaiminensa / mittakaulaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulaimemme

mittakaulaimemme

mittakaulaimenne

mittakaulaimenne

mittakaulaimensa

mittakaulaimensa

Par

-ta

mittakaulaintamme

mittakaulaimiamme

mittakaulaintanne

mittakaulaimianne

mittakaulaintansa / mittakaulaintaan

mittakaulaimiansa / mittakaulaimiaan

Gen

-n

mittakaulaimemme

mittakaulaintemme / mittakaulaimiemme

mittakaulaimenne

mittakaulaintenne / mittakaulaimienne

mittakaulaimensa

mittakaulaintensa / mittakaulaimiensa

Ill

mihin

mittakaulaimeemme

mittakaulaimiimme

mittakaulaimeenne

mittakaulaimiinne

mittakaulaimeensa

mittakaulaimiinsa

Ine

-ssa

mittakaulaimessamme

mittakaulaimissamme

mittakaulaimessanne

mittakaulaimissanne

mittakaulaimessansa / mittakaulaimessaan

mittakaulaimissansa / mittakaulaimissaan

Ela

-sta

mittakaulaimestamme

mittakaulaimistamme

mittakaulaimestanne

mittakaulaimistanne

mittakaulaimestansa / mittakaulaimestaan

mittakaulaimistansa / mittakaulaimistaan

All

-lle

mittakaulaimellemme

mittakaulaimillemme

mittakaulaimellenne

mittakaulaimillenne

mittakaulaimellensa / mittakaulaimelleen

mittakaulaimillensa / mittakaulaimillean

Ade

-lla

mittakaulaimellamme

mittakaulaimillamme

mittakaulaimellanne

mittakaulaimillanne

mittakaulaimellansa / mittakaulaimellaan

mittakaulaimillansa / mittakaulaimillaan

Abl

-lta

mittakaulaimeltamme

mittakaulaimiltamme

mittakaulaimeltanne

mittakaulaimiltanne

mittakaulaimeltansa / mittakaulaimeltaan

mittakaulaimiltansa / mittakaulaimiltaan

Tra

-ksi

mittakaulaimeksemme

mittakaulaimiksemme

mittakaulaimeksenne

mittakaulaimiksenne

mittakaulaimeksensa / mittakaulaimekseen

mittakaulaimiksensa / mittakaulaimikseen

Ess

-na

mittakaulaimenamme

mittakaulaiminamme

mittakaulaimenanne

mittakaulaiminanne

mittakaulaimenansa / mittakaulaimenaan

mittakaulaiminansa / mittakaulaiminaan

Abe

-tta

mittakaulaimettamme

mittakaulaimittamme

mittakaulaimettanne

mittakaulaimittanne

mittakaulaimettansa / mittakaulaimettaan

mittakaulaimittansa / mittakaulaimittaan

Com

-ne

-

mittakaulaiminemme

-

mittakaulaiminenne

-

mittakaulaiminensa / mittakaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

mittakaulaimemme

mittakaulaimenne

mittakaulaimensa

mittakaulaimemme

mittakaulaimenne

mittakaulaimensa

Par

-ta

mittakaulaintamme

mittakaulaintanne

mittakaulaintansa / mittakaulaintaan

mittakaulaimiamme

mittakaulaimianne

mittakaulaimiansa / mittakaulaimiaan

Gen

-n

mittakaulaimemme

mittakaulaimenne

mittakaulaimensa

mittakaulaintemme / mittakaulaimiemme

mittakaulaintenne / mittakaulaimienne

mittakaulaintensa / mittakaulaimiensa

Ill

mihin

mittakaulaimeemme

mittakaulaimeenne

mittakaulaimeensa

mittakaulaimiimme

mittakaulaimiinne

mittakaulaimiinsa

Ine

-ssa

mittakaulaimessamme

mittakaulaimessanne

mittakaulaimessansa / mittakaulaimessaan

mittakaulaimissamme

mittakaulaimissanne

mittakaulaimissansa / mittakaulaimissaan

Ela

-sta

mittakaulaimestamme

mittakaulaimestanne

mittakaulaimestansa / mittakaulaimestaan

mittakaulaimistamme

mittakaulaimistanne

mittakaulaimistansa / mittakaulaimistaan

All

-lle

mittakaulaimellemme

mittakaulaimellenne

mittakaulaimellensa / mittakaulaimelleen

mittakaulaimillemme

mittakaulaimillenne

mittakaulaimillensa / mittakaulaimillean

Ade

-lla

mittakaulaimellamme

mittakaulaimellanne

mittakaulaimellansa / mittakaulaimellaan

mittakaulaimillamme

mittakaulaimillanne

mittakaulaimillansa / mittakaulaimillaan

Abl

-lta

mittakaulaimeltamme

mittakaulaimeltanne

mittakaulaimeltansa / mittakaulaimeltaan

mittakaulaimiltamme

mittakaulaimiltanne

mittakaulaimiltansa / mittakaulaimiltaan

Tra

-ksi

mittakaulaimeksemme

mittakaulaimeksenne

mittakaulaimeksensa / mittakaulaimekseen

mittakaulaimiksemme

mittakaulaimiksenne

mittakaulaimiksensa / mittakaulaimikseen

Ess

-na

mittakaulaimenamme

mittakaulaimenanne

mittakaulaimenansa / mittakaulaimenaan

mittakaulaiminamme

mittakaulaiminanne

mittakaulaiminansa / mittakaulaiminaan

Abe

-tta

mittakaulaimettamme

mittakaulaimettanne

mittakaulaimettansa / mittakaulaimettaan

mittakaulaimittamme

mittakaulaimittanne

mittakaulaimittansa / mittakaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

mittakaulaiminemme

mittakaulaiminenne

mittakaulaiminensa / mittakaulaimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitta

mitat

Par

-ta

mittaa

mittoja

Gen

-n

mitan

mittojen

Ill

mihin

mittaan

mittoihin

Ine

-ssa

mitassa

mitoissa

Ela

-sta

mitasta

mitoista

All

-lle

mitalle

mitoille

Ade

-lla

mitalla

mitoilla

Abl

-lta

mitalta

mitoilta

Tra

-ksi

mitaksi

mitoiksi

Ess

-na

mittana

mittoina

Abe

-tta

mitatta

mitoitta

Com

-ne

-

mittoine

Ins

-in

-

mitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitta

mitat

Par

-ta

mittaa

mittoja

Gen

-n

mitan

mittojen

Ill

mihin

mittaan

mittoihin

Ine

-ssa

mitassa

mitoissa

Ela

-sta

mitasta

mitoista

All

-lle

mitalle

mitoille

Ade

-lla

mitalla

mitoilla

Abl

-lta

mitalta

mitoilta

Tra

-ksi

mitaksi

mitoiksi

Ess

-na

mittana

mittoina

Abe

-tta

mitatta

mitoitta

Com

-ne

-

mittoine

Ins

-in

-

mitoin

measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, mittasuhde
scale mittakaava, asteikko, skaala, mitta, hilse, kalkki
gauge mittari, raideleveys, mitta, mittauslaite, tiheys, mittapuu
standard standardi, normi, taso, vaatimukset, mittapuu, mitta
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, mitta
gage mitta, mittari, vakiomitta, raideleveys, pantti, taisteluhansikas
yardstick mittapuu, mitta
stature maine, pituus, mitta
league liiga, liitto, luokka, taso, mitta
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Mitta oli väärä. The size was incorrect. Mitta oli täydellinen. The measurement was perfect. Mittansa oli täynnä. His patience had run out. Mitta muuttuu lämpötilan mukaan. The dimension changes with temperature. Hän vetää sen mittain. He pulls it by measure. Tämä on tehty mittain. This is done in accordance with. Hän mittaa sen mittain. He measures it in terms of. Ja munat on miehen mitta. A man's wealth is measured by the size of his cock. Laskemme kaiken mittain. We calculate everything by means of. Mitta on tärkeä tällaisilla käytänteillä. Measurement is important in such practices. Show more arrow right

Wiktionary

measure (prescribed quantity or extent) measure (limit that cannot be exceeded) Fin:Minun mittani on täynnä.Eng:I have reached my measure (I have had enough). measure (receptacle or vessel of standard size) Fin:suolamittaEng:measure of salt measure (standard against which something can be judged) Fin:Rehellisyys on miehen todellinen mitta.Eng:Honesty is the true measure of a man. measure (any of various standard units of capacity) Fin:Kyläläiset maksoivat viholliselle tuhat mittaa viljaa.Eng:The villagers paid to the enemy a thousand measures of corn. measure (size ascertained by measuring) Fin:mittatilauspukuEng:made-to-measure suit measure (something to take measurements) Fin:mittanauhaEng:tape measure length, measure Fin:hevosenmittaEng:horse length Show more arrow right mittaan Show more arrow right From Proto-Finnic mitta, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Old English mitta, Gothic 𐌼𐌹𐍄𐌰𐌸𐍃 (mitaþs, “measure”)). Show more arrow right

Wikipedia

Measure (mathematics) In mathematics, a measure on a set is a systematic way to assign a number, intuitively interpreted as its size, to some subsets of that set, called measurable sets. In this sense, a measure is a generalization of the concepts of length, area, and volume. A particularly important example is the Lebesgue measure on a Euclidean space, which assigns the usual length, area, or volume to subsets of a Euclidean spaces, for which this be defined. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittani

mittani

mittasi

mittasi

mittansa

mittansa

Par

-ta

mittaani

mittojani

mittaasi

mittojasi

mittaansa

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittani

mittojeni

mittasi

mittojesi

mittansa

mittojensa

Ill

mihin

mittaani

mittoihini

mittaasi

mittoihisi

mittaansa

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassani

mitoissani

mitassasi

mitoissasi

mitassansa / mitassaan

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastani

mitoistani

mitastasi

mitoistasi

mitastansa / mitastaan

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitalleni

mitoilleni

mitallesi

mitoillesi

mitallensa / mitalleen

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallani

mitoillani

mitallasi

mitoillasi

mitallansa / mitallaan

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltani

mitoiltani

mitaltasi

mitoiltasi

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitakseni

mitoikseni

mitaksesi

mitoiksesi

mitaksensa / mitakseen

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanani

mittoinani

mittanasi

mittoinasi

mittanansa / mittanaan

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattani

mitoittani

mitattasi

mitoittasi

mitattansa / mitattaan

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

mittoineni

-

mittoinesi

-

mittoinensa / mittoineen

Singular

Plural

Nom

-

mittani

mittasi

mittansa

mittani

mittasi

mittansa

Par

-ta

mittaani

mittaasi

mittaansa

mittojani

mittojasi

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittani

mittasi

mittansa

mittojeni

mittojesi

mittojensa

Ill

mihin

mittaani

mittaasi

mittaansa

mittoihini

mittoihisi

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassani

mitassasi

mitassansa / mitassaan

mitoissani

mitoissasi

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastani

mitastasi

mitastansa / mitastaan

mitoistani

mitoistasi

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitalleni

mitallesi

mitallensa / mitalleen

mitoilleni

mitoillesi

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallani

mitallasi

mitallansa / mitallaan

mitoillani

mitoillasi

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltani

mitaltasi

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltani

mitoiltasi

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitakseni

mitaksesi

mitaksensa / mitakseen

mitoikseni

mitoiksesi

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanani

mittanasi

mittanansa / mittanaan

mittoinani

mittoinasi

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattani

mitattasi

mitattansa / mitattaan

mitoittani

mitoittasi

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

-

-

mittoineni

mittoinesi

mittoinensa / mittoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittamme

mittamme

mittanne

mittanne

mittansa

mittansa

Par

-ta

mittaamme

mittojamme

mittaanne

mittojanne

mittaansa

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittamme

mittojemme

mittanne

mittojenne

mittansa

mittojensa

Ill

mihin

mittaamme

mittoihimme

mittaanne

mittoihinne

mittaansa

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassamme

mitoissamme

mitassanne

mitoissanne

mitassansa / mitassaan

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastamme

mitoistamme

mitastanne

mitoistanne

mitastansa / mitastaan

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitallemme

mitoillemme

mitallenne

mitoillenne

mitallensa / mitalleen

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallamme

mitoillamme

mitallanne

mitoillanne

mitallansa / mitallaan

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltamme

mitoiltamme

mitaltanne

mitoiltanne

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitaksemme

mitoiksemme

mitaksenne

mitoiksenne

mitaksensa / mitakseen

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanamme

mittoinamme

mittananne

mittoinanne

mittanansa / mittanaan

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattamme

mitoittamme

mitattanne

mitoittanne

mitattansa / mitattaan

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

mittoinemme

-

mittoinenne

-

mittoinensa / mittoineen

Singular

Plural

Nom

-

mittamme

mittanne

mittansa

mittamme

mittanne

mittansa

Par

-ta

mittaamme

mittaanne

mittaansa

mittojamme

mittojanne

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittamme

mittanne

mittansa

mittojemme

mittojenne

mittojensa

Ill

mihin

mittaamme

mittaanne

mittaansa

mittoihimme

mittoihinne

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassamme

mitassanne

mitassansa / mitassaan

mitoissamme

mitoissanne

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastamme

mitastanne

mitastansa / mitastaan

mitoistamme

mitoistanne

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitallemme

mitallenne

mitallensa / mitalleen

mitoillemme

mitoillenne

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallamme

mitallanne

mitallansa / mitallaan

mitoillamme

mitoillanne

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltamme

mitaltanne

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltamme

mitoiltanne

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitaksemme

mitaksenne

mitaksensa / mitakseen

mitoiksemme

mitoiksenne

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanamme

mittananne

mittanansa / mittanaan

mittoinamme

mittoinanne

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattamme

mitattanne

mitattansa / mitattaan

mitoittamme

mitoittanne

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

-

-

mittoinemme

mittoinenne

mittoinensa / mittoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaula

kaulat

Par

-ta

kaulaa

kauloja

Gen

-n

kaulan

kaulojen

Ill

mihin

kaulaan

kauloihin

Ine

-ssa

kaulassa

kauloissa

Ela

-sta

kaulasta

kauloista

All

-lle

kaulalle

kauloille

Ade

-lla

kaulalla

kauloilla

Abl

-lta

kaulalta

kauloilta

Tra

-ksi

kaulaksi

kauloiksi

Ess

-na

kaulana

kauloina

Abe

-tta

kaulatta

kauloitta

Com

-ne

-

kauloine

Ins

-in

-

kauloin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaula

kaulat

Par

-ta

kaulaa

kauloja

Gen

-n

kaulan

kaulojen

Ill

mihin

kaulaan

kauloihin

Ine

-ssa

kaulassa

kauloissa

Ela

-sta

kaulasta

kauloista

All

-lle

kaulalle

kauloille

Ade

-lla

kaulalla

kauloilla

Abl

-lta

kaulalta

kauloilta

Tra

-ksi

kaulaksi

kauloiksi

Ess

-na

kaulana

kauloina

Abe

-tta

kaulatta

kauloitta

Com

-ne

-

kauloine

Ins

-in

-

kauloin

neck kaula, niska, kaulus, kaulanympärys, niemi, kaula-aukko
small pikkupyykki, kaula, pikkuvaatteet, ohut osa
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Europarl; Global Voices Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba Kaula kuristaa. Neck is choking. Kaula oli pitkä ja siro. Her neck was long and slender. Kaula on hyvin herkkä alue. The throat is a very sensitive area. Kaula katkesi. He was decapitated. Kuinka kaula voi? How's your neck, Emperor? Se on siis kaula? So it' s the neck, captain? Sidoin huivin kaulaan. I tied the scarf around my neck. Kiitos kaulans-aukkoni. You should have seen my neckline. Laita tämä vyö kaulaan. Put this belt around your neck. Hän sitoi huivin kaulaan. She tied the scarf around her neck. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) neck (sports) distance between a frontrunner and the other competitors Show more arrow right kaulaillakaulatakaulurikaulus Show more arrow right avainkaulalapsiavokaulainenhampaankaulajuurikaulakanankaulakaula-aukkokaulahermokaulahihnakaulahuivikaulakellokaulaketjukaulakipukaulakorukaulalaskimokaulaliinakaulamikrofonikaulanauhakaulanikamakaulapantakaularankakaularauhanenkaularautakaulariipuskaulasuonikaulavaltimokenokaulakohdunkaulakäsikaulaakäärmekaulamustakaulajoutsenpullonkaulapunakaulakengururuskeakaulalaiskiainen Show more arrow right From Proto-Finnic kakla, borrowed from Proto-Baltic kaklas, compare Lithuanian kaklas. Cognate with Estonian kael. Show more arrow right

Wikipedia

Neck The neck is the part of the body on many vertebrates that connects the head with the torso and provides the mobility and movements of the head. The structures of the human neck are anatomically grouped into four compartments; vertebral, visceral and two vascular compartments. Within these compartments, the neck houses the cervical vertebrae and cervical part of the spinal cord, upper parts of the respiratory and digestive tracts, endocrine glands, nerves, arteries and veins. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulani

kaulani

kaulasi

kaulasi

kaulansa

kaulansa

Par

-ta

kaulaani

kaulojani

kaulaasi

kaulojasi

kaulaansa / kaulaaan

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulani

kaulojeni

kaulasi

kaulojesi

kaulansa

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaani

kauloihini

kaulaasi

kauloihisi

kaulaansa

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassani

kauloissani

kaulassasi

kauloissasi

kaulassansa / kaulassaan

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastani

kauloistani

kaulastasi

kauloistasi

kaulastansa / kaulastaan

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulalleni

kauloilleni

kaulallesi

kauloillesi

kaulallensa / kaulalleen

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallani

kauloillani

kaulallasi

kauloillasi

kaulallansa / kaulallaan

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltani

kauloiltani

kaulaltasi

kauloiltasi

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulakseni

kauloikseni

kaulaksesi

kauloiksesi

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanani

kauloinani

kaulanasi

kauloinasi

kaulanansa / kaulanaan

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattani

kauloittani

kaulattasi

kauloittasi

kaulattansa / kaulattaan

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

kauloineni

-

kauloinesi

-

kauloinensa / kauloineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulani

kaulasi

kaulansa

kaulani

kaulasi

kaulansa

Par

-ta

kaulaani

kaulaasi

kaulaansa / kaulaaan

kaulojani

kaulojasi

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulani

kaulasi

kaulansa

kaulojeni

kaulojesi

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaani

kaulaasi

kaulaansa

kauloihini

kauloihisi

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassani

kaulassasi

kaulassansa / kaulassaan

kauloissani

kauloissasi

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastani

kaulastasi

kaulastansa / kaulastaan

kauloistani

kauloistasi

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulalleni

kaulallesi

kaulallensa / kaulalleen

kauloilleni

kauloillesi

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallani

kaulallasi

kaulallansa / kaulallaan

kauloillani

kauloillasi

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltani

kaulaltasi

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltani

kauloiltasi

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulakseni

kaulaksesi

kaulaksensa / kaulakseen

kauloikseni

kauloiksesi

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanani

kaulanasi

kaulanansa / kaulanaan

kauloinani

kauloinasi

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattani

kaulattasi

kaulattansa / kaulattaan

kauloittani

kauloittasi

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

-

-

kauloineni

kauloinesi

kauloinensa / kauloineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulamme

kaulamme

kaulanne

kaulanne

kaulansa

kaulansa

Par

-ta

kaulaamme

kaulojamme

kaulaanne

kaulojanne

kaulaansa / kaulaaan

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulamme

kaulojemme

kaulanne

kaulojenne

kaulansa

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaamme

kauloihimme

kaulaanne

kauloihinne

kaulaansa

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassamme

kauloissamme

kaulassanne

kauloissanne

kaulassansa / kaulassaan

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastamme

kauloistamme

kaulastanne

kauloistanne

kaulastansa / kaulastaan

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulallemme

kauloillemme

kaulallenne

kauloillenne

kaulallensa / kaulalleen

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallamme

kauloillamme

kaulallanne

kauloillanne

kaulallansa / kaulallaan

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltamme

kauloiltamme

kaulaltanne

kauloiltanne

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulaksemme

kauloiksemme

kaulaksenne

kauloiksenne

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanamme

kauloinamme

kaulananne

kauloinanne

kaulanansa / kaulanaan

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattamme

kauloittamme

kaulattanne

kauloittanne

kaulattansa / kaulattaan

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

kauloinemme

-

kauloinenne

-

kauloinensa / kauloineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulamme

kaulanne

kaulansa

kaulamme

kaulanne

kaulansa

Par

-ta

kaulaamme

kaulaanne

kaulaansa / kaulaaan

kaulojamme

kaulojanne

kaulojansa / kaulojaan

Gen

-n

kaulamme

kaulanne

kaulansa

kaulojemme

kaulojenne

kaulojensa

Ill

mihin

kaulaamme

kaulaanne

kaulaansa

kauloihimme

kauloihinne

kauloihinsa

Ine

-ssa

kaulassamme

kaulassanne

kaulassansa / kaulassaan

kauloissamme

kauloissanne

kauloissansa / kauloissaan

Ela

-sta

kaulastamme

kaulastanne

kaulastansa / kaulastaan

kauloistamme

kauloistanne

kauloistansa / kauloistaan

All

-lle

kaulallemme

kaulallenne

kaulallensa / kaulalleen

kauloillemme

kauloillenne

kauloillensa / kauloillean

Ade

-lla

kaulallamme

kaulallanne

kaulallansa / kaulallaan

kauloillamme

kauloillanne

kauloillansa / kauloillaan

Abl

-lta

kaulaltamme

kaulaltanne

kaulaltansa / kaulaltaan

kauloiltamme

kauloiltanne

kauloiltansa / kauloiltaan

Tra

-ksi

kaulaksemme

kaulaksenne

kaulaksensa / kaulakseen

kauloiksemme

kauloiksenne

kauloiksensa / kauloikseen

Ess

-na

kaulanamme

kaulananne

kaulanansa / kaulanaan

kauloinamme

kauloinanne

kauloinansa / kauloinaan

Abe

-tta

kaulattamme

kaulattanne

kaulattansa / kaulattaan

kauloittamme

kauloittanne

kauloittansa / kauloittaan

Com

-ne

-

-

-

kauloinemme

kauloinenne

kauloinensa / kauloineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulain

kaulaimet

Par

-ta

kaulainta

kaulaimia

Gen

-n

kaulaimen

kaulainten / kaulaimien

Ill

mihin

kaulaimeen

kaulaimiin

Ine

-ssa

kaulaimessa

kaulaimissa

Ela

-sta

kaulaimesta

kaulaimista

All

-lle

kaulaimelle

kaulaimille

Ade

-lla

kaulaimella

kaulaimilla

Abl

-lta

kaulaimelta

kaulaimilta

Tra

-ksi

kaulaimeksi

kaulaimiksi

Ess

-na

kaulaimena

kaulaimina

Abe

-tta

kaulaimetta

kaulaimitta

Com

-ne

-

kaulaimine

Ins

-in

-

kaulaimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaulain

kaulaimet

Par

-ta

kaulainta

kaulaimia

Gen

-n

kaulaimen

kaulainten / kaulaimien

Ill

mihin

kaulaimeen

kaulaimiin

Ine

-ssa

kaulaimessa

kaulaimissa

Ela

-sta

kaulaimesta

kaulaimista

All

-lle

kaulaimelle

kaulaimille

Ade

-lla

kaulaimella

kaulaimilla

Abl

-lta

kaulaimelta

kaulaimilta

Tra

-ksi

kaulaimeksi

kaulaimiksi

Ess

-na

kaulaimena

kaulaimina

Abe

-tta

kaulaimetta

kaulaimitta

Com

-ne

-

kaulaimine

Ins

-in

-

kaulaimin

collar kaulus, kaulapanta, laippa, rengas, kaulain, länget
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles; tmClass; Literature Kaulain oli raskas ja vanha. The collar was heavy and old. Jokaiselle työläälle on annettu henkilökohtainen kaulain. Each worker has been given a personal lanyard. Karjalassa kaulain toimii tärkeänä osana perinteistä musiikkia. In Karelia, the kaulain serves as an important part of traditional music. Kaulain on yleensä valmistettu puusta ja siinä on useita kieliä. The kaulain is usually made of wood and has multiple strings. Kaulain on perinteinen suomalainen soitin, joka muistuttaa kannelta. The kaulain is a traditional Finnish instrument that resembles a kantele. Voit valita haluamasi värisen kaulaimen. You can choose the color of the collar you want. Hän oli ostanut uuden kaulaimen mopoonsa. He had bought a new choke lever for his moped. Kaulaimet [lastat] (lääketieteelliset). Callipers [splints]. Pidän aina ompelukoneella tehtyistä kaulaimista. I always like collars made with a sewing machine. Hän kalisteli kaulaintaan, muuttelihe parressaan ja valitteli, että hänen oli nälkä. She shook her flanks moved around in the stall, and complained of how hungry she was. Show more arrow right

Wiktionary

collar (device placed around the neck, especially one that is not kaulus, kauluri or panta) a kind of tool for measuring the diameter of trees, somewhat similar to a caliper Show more arrow right kuristuskaulain latvakaulain mittakaulain Show more arrow right kaula (“neck”) +‎ -in From kaula (“to roll”) +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimeni

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintani

kaulaimiani

kaulaintasi

kaulaimiasi

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimeni

kaulainteni / kaulaimieni

kaulaimesi

kaulaintesi / kaulaimiesi

kaulaimensa

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeeni

kaulaimiini

kaulaimeesi

kaulaimiisi

kaulaimeensa

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessani

kaulaimissani

kaulaimessasi

kaulaimissasi

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestani

kaulaimistani

kaulaimestasi

kaulaimistasi

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimelleni

kaulaimilleni

kaulaimellesi

kaulaimillesi

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellani

kaulaimillani

kaulaimellasi

kaulaimillasi

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltani

kaulaimiltani

kaulaimeltasi

kaulaimiltasi

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimekseni

kaulaimikseni

kaulaimeksesi

kaulaimiksesi

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenani

kaulaiminani

kaulaimenasi

kaulaiminasi

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettani

kaulaimittani

kaulaimettasi

kaulaimittasi

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

kaulaimineni

-

kaulaiminesi

-

kaulaiminensa / kaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintani

kaulaintasi

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiani

kaulaimiasi

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimeni

kaulaimesi

kaulaimensa

kaulainteni / kaulaimieni

kaulaintesi / kaulaimiesi

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeeni

kaulaimeesi

kaulaimeensa

kaulaimiini

kaulaimiisi

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessani

kaulaimessasi

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissani

kaulaimissasi

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestani

kaulaimestasi

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistani

kaulaimistasi

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimelleni

kaulaimellesi

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimilleni

kaulaimillesi

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellani

kaulaimellasi

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillani

kaulaimillasi

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltani

kaulaimeltasi

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltani

kaulaimiltasi

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimekseni

kaulaimeksesi

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimikseni

kaulaimiksesi

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenani

kaulaimenasi

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminani

kaulaiminasi

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettani

kaulaimettasi

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittani

kaulaimittasi

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulaimineni

kaulaiminesi

kaulaiminensa / kaulaimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimemme

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintamme

kaulaimiamme

kaulaintanne

kaulaimianne

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimemme

kaulaintemme / kaulaimiemme

kaulaimenne

kaulaintenne / kaulaimienne

kaulaimensa

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeemme

kaulaimiimme

kaulaimeenne

kaulaimiinne

kaulaimeensa

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessamme

kaulaimissamme

kaulaimessanne

kaulaimissanne

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestamme

kaulaimistamme

kaulaimestanne

kaulaimistanne

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimellemme

kaulaimillemme

kaulaimellenne

kaulaimillenne

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellamme

kaulaimillamme

kaulaimellanne

kaulaimillanne

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltamme

kaulaimiltamme

kaulaimeltanne

kaulaimiltanne

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimeksemme

kaulaimiksemme

kaulaimeksenne

kaulaimiksenne

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenamme

kaulaiminamme

kaulaimenanne

kaulaiminanne

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettamme

kaulaimittamme

kaulaimettanne

kaulaimittanne

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

kaulaiminemme

-

kaulaiminenne

-

kaulaiminensa / kaulaimineen

Singular

Plural

Nom

-

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

Par

-ta

kaulaintamme

kaulaintanne

kaulaintansa / kaulaintaan

kaulaimiamme

kaulaimianne

kaulaimiansa / kaulaimiaan

Gen

-n

kaulaimemme

kaulaimenne

kaulaimensa

kaulaintemme / kaulaimiemme

kaulaintenne / kaulaimienne

kaulaintensa / kaulaimiensa

Ill

mihin

kaulaimeemme

kaulaimeenne

kaulaimeensa

kaulaimiimme

kaulaimiinne

kaulaimiinsa

Ine

-ssa

kaulaimessamme

kaulaimessanne

kaulaimessansa / kaulaimessaan

kaulaimissamme

kaulaimissanne

kaulaimissansa / kaulaimissaan

Ela

-sta

kaulaimestamme

kaulaimestanne

kaulaimestansa / kaulaimestaan

kaulaimistamme

kaulaimistanne

kaulaimistansa / kaulaimistaan

All

-lle

kaulaimellemme

kaulaimellenne

kaulaimellensa / kaulaimelleen

kaulaimillemme

kaulaimillenne

kaulaimillensa / kaulaimillean

Ade

-lla

kaulaimellamme

kaulaimellanne

kaulaimellansa / kaulaimellaan

kaulaimillamme

kaulaimillanne

kaulaimillansa / kaulaimillaan

Abl

-lta

kaulaimeltamme

kaulaimeltanne

kaulaimeltansa / kaulaimeltaan

kaulaimiltamme

kaulaimiltanne

kaulaimiltansa / kaulaimiltaan

Tra

-ksi

kaulaimeksemme

kaulaimeksenne

kaulaimeksensa / kaulaimekseen

kaulaimiksemme

kaulaimiksenne

kaulaimiksensa / kaulaimikseen

Ess

-na

kaulaimenamme

kaulaimenanne

kaulaimenansa / kaulaimenaan

kaulaiminamme

kaulaiminanne

kaulaiminansa / kaulaiminaan

Abe

-tta

kaulaimettamme

kaulaimettanne

kaulaimettansa / kaulaimettaan

kaulaimittamme

kaulaimittanne

kaulaimittansa / kaulaimittaan

Com

-ne

-

-

-

kaulaiminemme

kaulaiminenne

kaulaiminensa / kaulaimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept