logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vakiomitta, noun

Word analysis
vakiomitta

vakiomitta

vakiomitta

Noun, Singular Nominative

vakio

Noun, Singular Nominative

+ mitta

Noun, Singular Nominative

vakio

Noun, Pref

+ mitta

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakiomitta

vakiomitat

Par

-ta

vakiomittaa

vakiomittoja

Gen

-n

vakiomitan

vakiomittojen

Ill

mihin

vakiomittaan

vakiomittoihin

Ine

-ssa

vakiomitassa

vakiomitoissa

Ela

-sta

vakiomitasta

vakiomitoista

All

-lle

vakiomitalle

vakiomitoille

Ade

-lla

vakiomitalla

vakiomitoilla

Abl

-lta

vakiomitalta

vakiomitoilta

Tra

-ksi

vakiomitaksi

vakiomitoiksi

Ess

-na

vakiomittana

vakiomittoina

Abe

-tta

vakiomitatta

vakiomitoitta

Com

-ne

-

vakiomittoine

Ins

-in

-

vakiomitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakiomitta

vakiomitat

Par

-ta

vakiomittaa

vakiomittoja

Gen

-n

vakiomitan

vakiomittojen

Ill

mihin

vakiomittaan

vakiomittoihin

Ine

-ssa

vakiomitassa

vakiomitoissa

Ela

-sta

vakiomitasta

vakiomitoista

All

-lle

vakiomitalle

vakiomitoille

Ade

-lla

vakiomitalla

vakiomitoilla

Abl

-lta

vakiomitalta

vakiomitoilta

Tra

-ksi

vakiomitaksi

vakiomitoiksi

Ess

-na

vakiomittana

vakiomittoina

Abe

-tta

vakiomitatta

vakiomitoitta

Com

-ne

-

vakiomittoine

Ins

-in

-

vakiomitoin

gage
gauge
a standard length
for standard measurement
standard dimension
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakiomittani

vakiomittani

vakiomittasi

vakiomittasi

vakiomittansa

vakiomittansa

Par

-ta

vakiomittaani

vakiomittojani

vakiomittaasi

vakiomittojasi

vakiomittaansa

vakiomittojansa / vakiomittojaan

Gen

-n

vakiomittani

vakiomittojeni

vakiomittasi

vakiomittojesi

vakiomittansa

vakiomittojensa

Ill

mihin

vakiomittaani

vakiomittoihini

vakiomittaasi

vakiomittoihisi

vakiomittaansa

vakiomittoihinsa

Ine

-ssa

vakiomitassani

vakiomitoissani

vakiomitassasi

vakiomitoissasi

vakiomitassansa / vakiomitassaan

vakiomitoissansa / vakiomitoissaan

Ela

-sta

vakiomitastani

vakiomitoistani

vakiomitastasi

vakiomitoistasi

vakiomitastansa / vakiomitastaan

vakiomitoistansa / vakiomitoistaan

All

-lle

vakiomitalleni

vakiomitoilleni

vakiomitallesi

vakiomitoillesi

vakiomitallensa / vakiomitalleen

vakiomitoillensa / vakiomitoillean

Ade

-lla

vakiomitallani

vakiomitoillani

vakiomitallasi

vakiomitoillasi

vakiomitallansa / vakiomitallaan

vakiomitoillansa / vakiomitoillaan

Abl

-lta

vakiomitaltani

vakiomitoiltani

vakiomitaltasi

vakiomitoiltasi

vakiomitaltansa / vakiomitaltaan

vakiomitoiltansa / vakiomitoiltaan

Tra

-ksi

vakiomitakseni

vakiomitoikseni

vakiomitaksesi

vakiomitoiksesi

vakiomitaksensa / vakiomitakseen

vakiomitoiksensa / vakiomitoikseen

Ess

-na

vakiomittanani

vakiomittoinani

vakiomittanasi

vakiomittoinasi

vakiomittanansa / vakiomittanaan

vakiomittoinansa / vakiomittoinaan

Abe

-tta

vakiomitattani

vakiomitoittani

vakiomitattasi

vakiomitoittasi

vakiomitattansa / vakiomitattaan

vakiomitoittansa / vakiomitoittaan

Com

-ne

-

vakiomittoineni

-

vakiomittoinesi

-

vakiomittoinensa / vakiomittoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakiomittani

vakiomittasi

vakiomittansa

vakiomittani

vakiomittasi

vakiomittansa

Par

-ta

vakiomittaani

vakiomittaasi

vakiomittaansa

vakiomittojani

vakiomittojasi

vakiomittojansa / vakiomittojaan

Gen

-n

vakiomittani

vakiomittasi

vakiomittansa

vakiomittojeni

vakiomittojesi

vakiomittojensa

Ill

mihin

vakiomittaani

vakiomittaasi

vakiomittaansa

vakiomittoihini

vakiomittoihisi

vakiomittoihinsa

Ine

-ssa

vakiomitassani

vakiomitassasi

vakiomitassansa / vakiomitassaan

vakiomitoissani

vakiomitoissasi

vakiomitoissansa / vakiomitoissaan

Ela

-sta

vakiomitastani

vakiomitastasi

vakiomitastansa / vakiomitastaan

vakiomitoistani

vakiomitoistasi

vakiomitoistansa / vakiomitoistaan

All

-lle

vakiomitalleni

vakiomitallesi

vakiomitallensa / vakiomitalleen

vakiomitoilleni

vakiomitoillesi

vakiomitoillensa / vakiomitoillean

Ade

-lla

vakiomitallani

vakiomitallasi

vakiomitallansa / vakiomitallaan

vakiomitoillani

vakiomitoillasi

vakiomitoillansa / vakiomitoillaan

Abl

-lta

vakiomitaltani

vakiomitaltasi

vakiomitaltansa / vakiomitaltaan

vakiomitoiltani

vakiomitoiltasi

vakiomitoiltansa / vakiomitoiltaan

Tra

-ksi

vakiomitakseni

vakiomitaksesi

vakiomitaksensa / vakiomitakseen

vakiomitoikseni

vakiomitoiksesi

vakiomitoiksensa / vakiomitoikseen

Ess

-na

vakiomittanani

vakiomittanasi

vakiomittanansa / vakiomittanaan

vakiomittoinani

vakiomittoinasi

vakiomittoinansa / vakiomittoinaan

Abe

-tta

vakiomitattani

vakiomitattasi

vakiomitattansa / vakiomitattaan

vakiomitoittani

vakiomitoittasi

vakiomitoittansa / vakiomitoittaan

Com

-ne

-

-

-

vakiomittoineni

vakiomittoinesi

vakiomittoinensa / vakiomittoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakiomittamme

vakiomittamme

vakiomittanne

vakiomittanne

vakiomittansa

vakiomittansa

Par

-ta

vakiomittaamme

vakiomittojamme

vakiomittaanne

vakiomittojanne

vakiomittaansa

vakiomittojansa / vakiomittojaan

Gen

-n

vakiomittamme

vakiomittojemme

vakiomittanne

vakiomittojenne

vakiomittansa

vakiomittojensa

Ill

mihin

vakiomittaamme

vakiomittoihimme

vakiomittaanne

vakiomittoihinne

vakiomittaansa

vakiomittoihinsa

Ine

-ssa

vakiomitassamme

vakiomitoissamme

vakiomitassanne

vakiomitoissanne

vakiomitassansa / vakiomitassaan

vakiomitoissansa / vakiomitoissaan

Ela

-sta

vakiomitastamme

vakiomitoistamme

vakiomitastanne

vakiomitoistanne

vakiomitastansa / vakiomitastaan

vakiomitoistansa / vakiomitoistaan

All

-lle

vakiomitallemme

vakiomitoillemme

vakiomitallenne

vakiomitoillenne

vakiomitallensa / vakiomitalleen

vakiomitoillensa / vakiomitoillean

Ade

-lla

vakiomitallamme

vakiomitoillamme

vakiomitallanne

vakiomitoillanne

vakiomitallansa / vakiomitallaan

vakiomitoillansa / vakiomitoillaan

Abl

-lta

vakiomitaltamme

vakiomitoiltamme

vakiomitaltanne

vakiomitoiltanne

vakiomitaltansa / vakiomitaltaan

vakiomitoiltansa / vakiomitoiltaan

Tra

-ksi

vakiomitaksemme

vakiomitoiksemme

vakiomitaksenne

vakiomitoiksenne

vakiomitaksensa / vakiomitakseen

vakiomitoiksensa / vakiomitoikseen

Ess

-na

vakiomittanamme

vakiomittoinamme

vakiomittananne

vakiomittoinanne

vakiomittanansa / vakiomittanaan

vakiomittoinansa / vakiomittoinaan

Abe

-tta

vakiomitattamme

vakiomitoittamme

vakiomitattanne

vakiomitoittanne

vakiomitattansa / vakiomitattaan

vakiomitoittansa / vakiomitoittaan

Com

-ne

-

vakiomittoinemme

-

vakiomittoinenne

-

vakiomittoinensa / vakiomittoineen

Singular

Plural

Nom

-

vakiomittamme

vakiomittanne

vakiomittansa

vakiomittamme

vakiomittanne

vakiomittansa

Par

-ta

vakiomittaamme

vakiomittaanne

vakiomittaansa

vakiomittojamme

vakiomittojanne

vakiomittojansa / vakiomittojaan

Gen

-n

vakiomittamme

vakiomittanne

vakiomittansa

vakiomittojemme

vakiomittojenne

vakiomittojensa

Ill

mihin

vakiomittaamme

vakiomittaanne

vakiomittaansa

vakiomittoihimme

vakiomittoihinne

vakiomittoihinsa

Ine

-ssa

vakiomitassamme

vakiomitassanne

vakiomitassansa / vakiomitassaan

vakiomitoissamme

vakiomitoissanne

vakiomitoissansa / vakiomitoissaan

Ela

-sta

vakiomitastamme

vakiomitastanne

vakiomitastansa / vakiomitastaan

vakiomitoistamme

vakiomitoistanne

vakiomitoistansa / vakiomitoistaan

All

-lle

vakiomitallemme

vakiomitallenne

vakiomitallensa / vakiomitalleen

vakiomitoillemme

vakiomitoillenne

vakiomitoillensa / vakiomitoillean

Ade

-lla

vakiomitallamme

vakiomitallanne

vakiomitallansa / vakiomitallaan

vakiomitoillamme

vakiomitoillanne

vakiomitoillansa / vakiomitoillaan

Abl

-lta

vakiomitaltamme

vakiomitaltanne

vakiomitaltansa / vakiomitaltaan

vakiomitoiltamme

vakiomitoiltanne

vakiomitoiltansa / vakiomitoiltaan

Tra

-ksi

vakiomitaksemme

vakiomitaksenne

vakiomitaksensa / vakiomitakseen

vakiomitoiksemme

vakiomitoiksenne

vakiomitoiksensa / vakiomitoikseen

Ess

-na

vakiomittanamme

vakiomittananne

vakiomittanansa / vakiomittanaan

vakiomittoinamme

vakiomittoinanne

vakiomittoinansa / vakiomittoinaan

Abe

-tta

vakiomitattamme

vakiomitattanne

vakiomitattansa / vakiomitattaan

vakiomitoittamme

vakiomitoittanne

vakiomitoittansa / vakiomitoittaan

Com

-ne

-

-

-

vakiomittoinemme

vakiomittoinenne

vakiomittoinensa / vakiomittoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vakio

vakiot

Par

-ta

vakiota

vakioita

Gen

-n

vakion

vakioitten / vakioiden

Ill

mihin

vakioon

vakioihin

Ine

-ssa

vakiossa

vakioissa

Ela

-sta

vakiosta

vakioista

All

-lle

vakiolle

vakioille

Ade

-lla

vakiolla

vakioilla

Abl

-lta

vakiolta

vakioilta

Tra

-ksi

vakioksi

vakioiksi

Ess

-na

vakiona

vakioina

Abe

-tta

vakiotta

vakioitta

Com

-ne

-

vakioine

Ins

-in

-

vakioin

standard
constant vakio, jatkuva, pysyvä, muuttumaton, alituinen, uskollinen
uniform yhtenäinen, yhdenmukainen, tasainen, vakio
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus, sentence id: 3093735; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence id: 6351347; OPUS; not-set; EurLex-2; eurlex Vakio on suure, joka ei muutu. A constant is a quantity that does not change. Vakio on ratkaisu tässä yhtälössä. The constant is the solution to this equation. Kaikilla kokeilla viivan vakio on sama. The slope constant is the same for all experiments. Tiedätkö, on vain yksi vakio... You see, there is only one constant one universal. Tässä tapauksessa vakio on kunkin pisteen kohdalla 1. In this case, the constant is 1 at each point. Uuden lauseen vakio on aiheuttanut kiivasta keskustelua. The new sentence constant has sparked intense debate. Lämpölaajenemiskertoimen vakio on materiaalin ominaisuus. The coefficient of thermal expansion constant is a property of the material. Vaihtuva tai vakio. Variable or constant. Empiirinen vakio 110, 4 K. Empirical constant = 110,4 K. Valvontalaitteen vakio muodossa. Constant of the recording equipment, in the form. Show more arrow right

Wiktionary

(mathematics, sciences, programming) constant Show more arrow right muuttuja Show more arrow right vakioida Show more arrow right vaka +‎ -io, coined in 1909. Show more arrow right

Wikipedia

Constant A constant is something that does not change. Constants (numbers) are used in maths and computer programming. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakioni

vakiosi

vakiosi

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakioitani

vakiotasi

vakioitasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakioitteni / vakioideni

vakiosi

vakioittesi / vakioidesi

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioihini

vakioosi

vakioihisi

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakioissani

vakiossasi

vakioissasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakioistani

vakiostasi

vakioistasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakioilleni

vakiollesi

vakioillesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakioillani

vakiollasi

vakioillasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioiltani

vakioltasi

vakioiltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioikseni

vakioksesi

vakioiksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakioinani

vakionasi

vakioinasi

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakioittani

vakiottasi

vakioittasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioineni

-

vakioinesi

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioni

vakiosi

vakionsa

Par

-ta

vakiotani

vakiotasi

vakiotansa / vakiotaan

vakioitani

vakioitasi

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakioni

vakiosi

vakionsa

vakioitteni / vakioideni

vakioittesi / vakioidesi

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakiooni

vakioosi

vakioonsa

vakioihini

vakioihisi

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossani

vakiossasi

vakiossansa / vakiossaan

vakioissani

vakioissasi

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostani

vakiostasi

vakiostansa / vakiostaan

vakioistani

vakioistasi

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiolleni

vakiollesi

vakiollensa / vakiolleen

vakioilleni

vakioillesi

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollani

vakiollasi

vakiollansa / vakiollaan

vakioillani

vakioillasi

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltani

vakioltasi

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltani

vakioiltasi

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakiokseni

vakioksesi

vakioksensa / vakiokseen

vakioikseni

vakioiksesi

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionani

vakionasi

vakionansa / vakionaan

vakioinani

vakioinasi

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottani

vakiottasi

vakiottansa / vakiottaan

vakioittani

vakioittasi

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioineni

vakioinesi

vakioinensa / vakioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakiomme

vakionne

vakionne

vakionsa

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakioitamme

vakiotanne

vakioitanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakioittemme / vakioidemme

vakionne

vakioittenne / vakioidenne

vakionsa

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioihimme

vakioonne

vakioihinne

vakioonsa

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakioissamme

vakiossanne

vakioissanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakioistamme

vakiostanne

vakioistanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakioillemme

vakiollenne

vakioillenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakioillamme

vakiollanne

vakioillanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioiltamme

vakioltanne

vakioiltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioiksemme

vakioksenne

vakioiksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakioinamme

vakionanne

vakioinanne

vakionansa / vakionaan

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakioittamme

vakiottanne

vakioittanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

vakioinemme

-

vakioinenne

-

vakioinensa / vakioineen

Singular

Plural

Nom

-

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakiomme

vakionne

vakionsa

Par

-ta

vakiotamme

vakiotanne

vakiotansa / vakiotaan

vakioitamme

vakioitanne

vakioitansa / vakioitaan

Gen

-n

vakiomme

vakionne

vakionsa

vakioittemme / vakioidemme

vakioittenne / vakioidenne

vakioittensa / vakioidensa

Ill

mihin

vakioomme

vakioonne

vakioonsa

vakioihimme

vakioihinne

vakioihinsa

Ine

-ssa

vakiossamme

vakiossanne

vakiossansa / vakiossaan

vakioissamme

vakioissanne

vakioissansa / vakioissaan

Ela

-sta

vakiostamme

vakiostanne

vakiostansa / vakiostaan

vakioistamme

vakioistanne

vakioistansa / vakioistaan

All

-lle

vakiollemme

vakiollenne

vakiollensa / vakiolleen

vakioillemme

vakioillenne

vakioillensa / vakioillean

Ade

-lla

vakiollamme

vakiollanne

vakiollansa / vakiollaan

vakioillamme

vakioillanne

vakioillansa / vakioillaan

Abl

-lta

vakioltamme

vakioltanne

vakioltansa / vakioltaan

vakioiltamme

vakioiltanne

vakioiltansa / vakioiltaan

Tra

-ksi

vakioksemme

vakioksenne

vakioksensa / vakiokseen

vakioiksemme

vakioiksenne

vakioiksensa / vakioikseen

Ess

-na

vakionamme

vakionanne

vakionansa / vakionaan

vakioinamme

vakioinanne

vakioinansa / vakioinaan

Abe

-tta

vakiottamme

vakiottanne

vakiottansa / vakiottaan

vakioittamme

vakioittanne

vakioittansa / vakioittaan

Com

-ne

-

-

-

vakioinemme

vakioinenne

vakioinensa / vakioineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitta

mitat

Par

-ta

mittaa

mittoja

Gen

-n

mitan

mittojen

Ill

mihin

mittaan

mittoihin

Ine

-ssa

mitassa

mitoissa

Ela

-sta

mitasta

mitoista

All

-lle

mitalle

mitoille

Ade

-lla

mitalla

mitoilla

Abl

-lta

mitalta

mitoilta

Tra

-ksi

mitaksi

mitoiksi

Ess

-na

mittana

mittoina

Abe

-tta

mitatta

mitoitta

Com

-ne

-

mittoine

Ins

-in

-

mitoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mitta

mitat

Par

-ta

mittaa

mittoja

Gen

-n

mitan

mittojen

Ill

mihin

mittaan

mittoihin

Ine

-ssa

mitassa

mitoissa

Ela

-sta

mitasta

mitoista

All

-lle

mitalle

mitoille

Ade

-lla

mitalla

mitoilla

Abl

-lta

mitalta

mitoilta

Tra

-ksi

mitaksi

mitoiksi

Ess

-na

mittana

mittoina

Abe

-tta

mitatta

mitoitta

Com

-ne

-

mittoine

Ins

-in

-

mitoin

measure mitta, mittayksikkö, tahti, mittanauha, mittakeppi, mittasuhde
scale mittakaava, asteikko, skaala, mitta, hilse, kalkki
gauge mittari, raideleveys, mitta, mittauslaite, tiheys, mittapuu
standard standardi, normi, taso, vaatimukset, mittapuu, mitta
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, mitta
gage mitta, mittari, vakiomitta, raideleveys, pantti, taisteluhansikas
yardstick mittapuu, mitta
stature maine, pituus, mitta
league liiga, liitto, luokka, taso, mitta
Show more arrow right
Europarl; OPUS; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3 Mitta oli väärä. The size was incorrect. Mitta oli täydellinen. The measurement was perfect. Mittansa oli täynnä. His patience had run out. Mitta muuttuu lämpötilan mukaan. The dimension changes with temperature. Hän vetää sen mittain. He pulls it by measure. Tämä on tehty mittain. This is done in accordance with. Hän mittaa sen mittain. He measures it in terms of. Ja munat on miehen mitta. A man's wealth is measured by the size of his cock. Laskemme kaiken mittain. We calculate everything by means of. Mitta on tärkeä tällaisilla käytänteillä. Measurement is important in such practices. Show more arrow right

Wiktionary

measure (prescribed quantity or extent) measure (limit that cannot be exceeded) Fin:Minun mittani on täynnä.Eng:I have reached my measure (I have had enough). measure (receptacle or vessel of standard size) Fin:suolamittaEng:measure of salt measure (standard against which something can be judged) Fin:Rehellisyys on miehen todellinen mitta.Eng:Honesty is the true measure of a man. measure (any of various standard units of capacity) Fin:Kyläläiset maksoivat viholliselle tuhat mittaa viljaa.Eng:The villagers paid to the enemy a thousand measures of corn. measure (size ascertained by measuring) Fin:mittatilauspukuEng:made-to-measure suit measure (something to take measurements) Fin:mittanauhaEng:tape measure length, measure Fin:hevosenmittaEng:horse length Show more arrow right mittaan Show more arrow right From Proto-Finnic mitta, borrowed from Proto-Germanic [Term?] (compare Old English mitta, Gothic 𐌼𐌹𐍄𐌰𐌸𐍃 (mitaþs, “measure”)). Show more arrow right

Wikipedia

Measure (mathematics) In mathematics, a measure on a set is a systematic way to assign a number, intuitively interpreted as its size, to some subsets of that set, called measurable sets. In this sense, a measure is a generalization of the concepts of length, area, and volume. A particularly important example is the Lebesgue measure on a Euclidean space, which assigns the usual length, area, or volume to subsets of a Euclidean spaces, for which this be defined. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittani

mittani

mittasi

mittasi

mittansa

mittansa

Par

-ta

mittaani

mittojani

mittaasi

mittojasi

mittaansa

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittani

mittojeni

mittasi

mittojesi

mittansa

mittojensa

Ill

mihin

mittaani

mittoihini

mittaasi

mittoihisi

mittaansa

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassani

mitoissani

mitassasi

mitoissasi

mitassansa / mitassaan

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastani

mitoistani

mitastasi

mitoistasi

mitastansa / mitastaan

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitalleni

mitoilleni

mitallesi

mitoillesi

mitallensa / mitalleen

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallani

mitoillani

mitallasi

mitoillasi

mitallansa / mitallaan

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltani

mitoiltani

mitaltasi

mitoiltasi

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitakseni

mitoikseni

mitaksesi

mitoiksesi

mitaksensa / mitakseen

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanani

mittoinani

mittanasi

mittoinasi

mittanansa / mittanaan

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattani

mitoittani

mitattasi

mitoittasi

mitattansa / mitattaan

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

mittoineni

-

mittoinesi

-

mittoinensa / mittoineen

Singular

Plural

Nom

-

mittani

mittasi

mittansa

mittani

mittasi

mittansa

Par

-ta

mittaani

mittaasi

mittaansa

mittojani

mittojasi

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittani

mittasi

mittansa

mittojeni

mittojesi

mittojensa

Ill

mihin

mittaani

mittaasi

mittaansa

mittoihini

mittoihisi

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassani

mitassasi

mitassansa / mitassaan

mitoissani

mitoissasi

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastani

mitastasi

mitastansa / mitastaan

mitoistani

mitoistasi

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitalleni

mitallesi

mitallensa / mitalleen

mitoilleni

mitoillesi

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallani

mitallasi

mitallansa / mitallaan

mitoillani

mitoillasi

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltani

mitaltasi

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltani

mitoiltasi

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitakseni

mitaksesi

mitaksensa / mitakseen

mitoikseni

mitoiksesi

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanani

mittanasi

mittanansa / mittanaan

mittoinani

mittoinasi

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattani

mitattasi

mitattansa / mitattaan

mitoittani

mitoittasi

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

-

-

mittoineni

mittoinesi

mittoinensa / mittoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mittamme

mittamme

mittanne

mittanne

mittansa

mittansa

Par

-ta

mittaamme

mittojamme

mittaanne

mittojanne

mittaansa

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittamme

mittojemme

mittanne

mittojenne

mittansa

mittojensa

Ill

mihin

mittaamme

mittoihimme

mittaanne

mittoihinne

mittaansa

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassamme

mitoissamme

mitassanne

mitoissanne

mitassansa / mitassaan

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastamme

mitoistamme

mitastanne

mitoistanne

mitastansa / mitastaan

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitallemme

mitoillemme

mitallenne

mitoillenne

mitallensa / mitalleen

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallamme

mitoillamme

mitallanne

mitoillanne

mitallansa / mitallaan

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltamme

mitoiltamme

mitaltanne

mitoiltanne

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitaksemme

mitoiksemme

mitaksenne

mitoiksenne

mitaksensa / mitakseen

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanamme

mittoinamme

mittananne

mittoinanne

mittanansa / mittanaan

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattamme

mitoittamme

mitattanne

mitoittanne

mitattansa / mitattaan

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

mittoinemme

-

mittoinenne

-

mittoinensa / mittoineen

Singular

Plural

Nom

-

mittamme

mittanne

mittansa

mittamme

mittanne

mittansa

Par

-ta

mittaamme

mittaanne

mittaansa

mittojamme

mittojanne

mittojansa / mittojaan

Gen

-n

mittamme

mittanne

mittansa

mittojemme

mittojenne

mittojensa

Ill

mihin

mittaamme

mittaanne

mittaansa

mittoihimme

mittoihinne

mittoihinsa

Ine

-ssa

mitassamme

mitassanne

mitassansa / mitassaan

mitoissamme

mitoissanne

mitoissansa / mitoissaan

Ela

-sta

mitastamme

mitastanne

mitastansa / mitastaan

mitoistamme

mitoistanne

mitoistansa / mitoistaan

All

-lle

mitallemme

mitallenne

mitallensa / mitalleen

mitoillemme

mitoillenne

mitoillensa / mitoillean

Ade

-lla

mitallamme

mitallanne

mitallansa / mitallaan

mitoillamme

mitoillanne

mitoillansa / mitoillaan

Abl

-lta

mitaltamme

mitaltanne

mitaltansa / mitaltaan

mitoiltamme

mitoiltanne

mitoiltansa / mitoiltaan

Tra

-ksi

mitaksemme

mitaksenne

mitaksensa / mitakseen

mitoiksemme

mitoiksenne

mitoiksensa / mitoikseen

Ess

-na

mittanamme

mittananne

mittanansa / mittanaan

mittoinamme

mittoinanne

mittoinansa / mittoinaan

Abe

-tta

mitattamme

mitattanne

mitattansa / mitattaan

mitoittamme

mitoittanne

mitoittansa / mitoittaan

Com

-ne

-

-

-

mittoinemme

mittoinenne

mittoinensa / mittoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept