logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

marketti, noun

Word analysis
marketteihin

marketteihin

marketti

Noun, Plural Illative

market

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Plural Illative

market

Noun, Singular Nominative

+ tee

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marketti

marketit

Par

-ta

markettia

marketteja

Gen

-n

marketin

markettien

Ill

mihin

markettiin

marketteihin

Ine

-ssa

marketissa

marketeissa

Ela

-sta

marketista

marketeista

All

-lle

marketille

marketeille

Ade

-lla

marketilla

marketeilla

Abl

-lta

marketilta

marketeilta

Tra

-ksi

marketiksi

marketeiksi

Ess

-na

markettina

marketteina

Abe

-tta

marketitta

marketeitta

Com

-ne

-

marketteine

Ins

-in

-

marketein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

marketti

marketit

Par

-ta

markettia

marketteja

Gen

-n

marketin

markettien

Ill

mihin

markettiin

marketteihin

Ine

-ssa

marketissa

marketeissa

Ela

-sta

marketista

marketeista

All

-lle

marketille

marketeille

Ade

-lla

marketilla

marketeilla

Abl

-lta

marketilta

marketeilta

Tra

-ksi

marketiksi

marketeiksi

Ess

-na

markettina

marketteina

Abe

-tta

marketitta

marketeitta

Com

-ne

-

marketteine

Ins

-in

-

marketein

supermarket supermarket, marketti, valintamyymälä, kauppa, suurmyymälä, pikamyymälä
market markkinat, tori, markkinapaikka, marketti, kauppatori, menekki
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OPUS; Europarl V7; EUbookshop; Tatoeba Minä käyn marketissa. He's giving a reading. Tai hän ryösti marketin. Or maybe he robbed a convenience store and he's on the run? Yleensä käyn ostoksilla marketeista. I usually go shopping at the supermarket. Tarvitsen uuden lompakon marketeista. I need a new wallet from the store. Löysin halpoja vaatteita marketeista. I found cheap clothes at the store. Mennäänkö huomenna yhdessä marketeista? Shall we go together tomorrow to the supermarkets? Kävin hakemassa tarvikkeita marketeista. I went to get supplies from the stores. Voinko löytää tuoreita hedelmiä marketeissa? Can I find fresh fruits in the markets? Heillä oli kämppä etelään Marketista. The victim had a loft with him south of Market. Ostin uuden takin marketeista viime viikolla. I bought a new jacket from the marketplace last week. Show more arrow right

Wiktionary

(informal) supermarket or hypermarket Show more arrow right

Wikipedia

Supermarket A supermarket is a self-service shop offering a wide variety of food, beverages and household products, organized into sections. It is larger and has a wider selection than earlier grocery stores, but is smaller and more limited in the range of merchandise than a hypermarket or big-box market. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

markettini

markettini

markettisi

markettisi

markettinsa

markettinsa

Par

-ta

markettiani

markettejani

markettiasi

markettejasi

markettiansa / markettiaan

markettejansa / markettejaan

Gen

-n

markettini

markettieni

markettisi

markettiesi

markettinsa

markettiensa

Ill

mihin

markettiini

marketteihini

markettiisi

marketteihisi

markettiinsa

marketteihinsa

Ine

-ssa

marketissani

marketeissani

marketissasi

marketeissasi

marketissansa / marketissaan

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistani

marketeistani

marketistasi

marketeistasi

marketistansa / marketistaan

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketilleni

marketeilleni

marketillesi

marketeillesi

marketillensa / marketilleen

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillani

marketeillani

marketillasi

marketeillasi

marketillansa / marketillaan

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltani

marketeiltani

marketiltasi

marketeiltasi

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketikseni

marketeikseni

marketiksesi

marketeiksesi

marketiksensa / marketikseen

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

markettinani

marketteinani

markettinasi

marketteinasi

markettinansa / markettinaan

marketteinansa / marketteinaan

Abe

-tta

marketittani

marketeittani

marketittasi

marketeittasi

marketittansa / marketittaan

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

marketteineni

-

marketteinesi

-

marketteinensa / marketteineen

Singular

Plural

Nom

-

markettini

markettisi

markettinsa

markettini

markettisi

markettinsa

Par

-ta

markettiani

markettiasi

markettiansa / markettiaan

markettejani

markettejasi

markettejansa / markettejaan

Gen

-n

markettini

markettisi

markettinsa

markettieni

markettiesi

markettiensa

Ill

mihin

markettiini

markettiisi

markettiinsa

marketteihini

marketteihisi

marketteihinsa

Ine

-ssa

marketissani

marketissasi

marketissansa / marketissaan

marketeissani

marketeissasi

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistani

marketistasi

marketistansa / marketistaan

marketeistani

marketeistasi

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketilleni

marketillesi

marketillensa / marketilleen

marketeilleni

marketeillesi

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillani

marketillasi

marketillansa / marketillaan

marketeillani

marketeillasi

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltani

marketiltasi

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltani

marketeiltasi

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketikseni

marketiksesi

marketiksensa / marketikseen

marketeikseni

marketeiksesi

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

markettinani

markettinasi

markettinansa / markettinaan

marketteinani

marketteinasi

marketteinansa / marketteinaan

Abe

-tta

marketittani

marketittasi

marketittansa / marketittaan

marketeittani

marketeittasi

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

-

-

marketteineni

marketteinesi

marketteinensa / marketteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

markettimme

markettimme

markettinne

markettinne

markettinsa

markettinsa

Par

-ta

markettiamme

markettejamme

markettianne

markettejanne

markettiansa / markettiaan

markettejansa / markettejaan

Gen

-n

markettimme

markettiemme

markettinne

markettienne

markettinsa

markettiensa

Ill

mihin

markettiimme

marketteihimme

markettiinne

marketteihinne

markettiinsa

marketteihinsa

Ine

-ssa

marketissamme

marketeissamme

marketissanne

marketeissanne

marketissansa / marketissaan

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistamme

marketeistamme

marketistanne

marketeistanne

marketistansa / marketistaan

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketillemme

marketeillemme

marketillenne

marketeillenne

marketillensa / marketilleen

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillamme

marketeillamme

marketillanne

marketeillanne

marketillansa / marketillaan

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltamme

marketeiltamme

marketiltanne

marketeiltanne

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketiksemme

marketeiksemme

marketiksenne

marketeiksenne

marketiksensa / marketikseen

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

markettinamme

marketteinamme

markettinanne

marketteinanne

markettinansa / markettinaan

marketteinansa / marketteinaan

Abe

-tta

marketittamme

marketeittamme

marketittanne

marketeittanne

marketittansa / marketittaan

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

marketteinemme

-

marketteinenne

-

marketteinensa / marketteineen

Singular

Plural

Nom

-

markettimme

markettinne

markettinsa

markettimme

markettinne

markettinsa

Par

-ta

markettiamme

markettianne

markettiansa / markettiaan

markettejamme

markettejanne

markettejansa / markettejaan

Gen

-n

markettimme

markettinne

markettinsa

markettiemme

markettienne

markettiensa

Ill

mihin

markettiimme

markettiinne

markettiinsa

marketteihimme

marketteihinne

marketteihinsa

Ine

-ssa

marketissamme

marketissanne

marketissansa / marketissaan

marketeissamme

marketeissanne

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistamme

marketistanne

marketistansa / marketistaan

marketeistamme

marketeistanne

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketillemme

marketillenne

marketillensa / marketilleen

marketeillemme

marketeillenne

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillamme

marketillanne

marketillansa / marketillaan

marketeillamme

marketeillanne

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltamme

marketiltanne

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltamme

marketeiltanne

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketiksemme

marketiksenne

marketiksensa / marketikseen

marketeiksemme

marketeiksenne

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

markettinamme

markettinanne

markettinansa / markettinaan

marketteinamme

marketteinanne

marketteinansa / marketteinaan

Abe

-tta

marketittamme

marketittanne

marketittansa / marketittaan

marketeittamme

marketeittanne

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

-

-

marketteinemme

marketteinenne

marketteinensa / marketteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

market

marketit

Par

-ta

marketia

marketeja

Gen

-n

marketin

marketien

Ill

mihin

marketiin

marketeihin

Ine

-ssa

marketissa

marketeissa

Ela

-sta

marketista

marketeista

All

-lle

marketille

marketeille

Ade

-lla

marketilla

marketeilla

Abl

-lta

marketilta

marketeilta

Tra

-ksi

marketiksi

marketeiksi

Ess

-na

marketina

marketeina

Abe

-tta

marketitta

marketeitta

Com

-ne

-

marketeine

Ins

-in

-

marketein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

market

marketit

Par

-ta

marketia

marketeja

Gen

-n

marketin

marketien

Ill

mihin

marketiin

marketeihin

Ine

-ssa

marketissa

marketeissa

Ela

-sta

marketista

marketeista

All

-lle

marketille

marketeille

Ade

-lla

marketilla

marketeilla

Abl

-lta

marketilta

marketeilta

Tra

-ksi

marketiksi

marketeiksi

Ess

-na

marketina

marketeina

Abe

-tta

marketitta

marketeitta

Com

-ne

-

marketeine

Ins

-in

-

marketein

market
supermarket
marketplace
the supermarket
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus, sentence 12345; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 54321; Europarl; Europarl parallel corpus; OPUS, sentence 98765 Minä käyn marketissa. He's giving a reading. Tai hän ryösti marketin. Or maybe he robbed a convenience store and he's on the run? Isäni osti tuoremehua marketeista. My father bought some juice from the markets. Marketeissa käyminen on aina hauskaa. Going to the markets is always fun. Oletko käynyt jo kaikissa marketeissa? Have you already been to all the markets? Menen marketeihin ostamaan ruokaa. I'm going to the market to buy some food. Kävin tänään marketeissa ostamassa ruokaa. I went to the markets today to buy food. Tämä tuote löytyy useista eri marketeissa. This product can be found in several different markets. Heillä oli kämppä etelään Marketista. The victim had a loft with him south of Market. Äitini käy usein marketeihin ostoksille. My mother often goes to the markets to shop. Show more arrow right

Wiktionary

Alternative form of marketti Show more arrow right

Wikipedia

Supermarket A supermarket is a self-service shop offering a wide variety of food, beverages and household products, organized into sections. It is larger and has a wider selection than earlier grocery stores, but is smaller and more limited in the range of merchandise than a hypermarket or big-box market. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

marketini

marketini

marketisi

marketisi

marketinsa

marketinsa

Par

-ta

marketiani

marketejani

marketiasi

marketejasi

marketiansa / marketiaan

marketejansa / marketejaan

Gen

-n

marketini

marketieni

marketisi

marketiesi

marketinsa

marketiensa

Ill

mihin

marketiini

marketeihini

marketiisi

marketeihisi

marketiinsa

marketeihinsa

Ine

-ssa

marketissani

marketeissani

marketissasi

marketeissasi

marketissansa / marketissaan

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistani

marketeistani

marketistasi

marketeistasi

marketistansa / marketistaan

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketilleni

marketeilleni

marketillesi

marketeillesi

marketillensa / marketilleen

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillani

marketeillani

marketillasi

marketeillasi

marketillansa / marketillaan

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltani

marketeiltani

marketiltasi

marketeiltasi

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketikseni

marketeikseni

marketiksesi

marketeiksesi

marketiksensa / marketikseen

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

marketinani

marketeinani

marketinasi

marketeinasi

marketinansa / marketinaan

marketeinansa / marketeinaan

Abe

-tta

marketittani

marketeittani

marketittasi

marketeittasi

marketittansa / marketittaan

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

marketeineni

-

marketeinesi

-

marketeinensa / marketeineen

Singular

Plural

Nom

-

marketini

marketisi

marketinsa

marketini

marketisi

marketinsa

Par

-ta

marketiani

marketiasi

marketiansa / marketiaan

marketejani

marketejasi

marketejansa / marketejaan

Gen

-n

marketini

marketisi

marketinsa

marketieni

marketiesi

marketiensa

Ill

mihin

marketiini

marketiisi

marketiinsa

marketeihini

marketeihisi

marketeihinsa

Ine

-ssa

marketissani

marketissasi

marketissansa / marketissaan

marketeissani

marketeissasi

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistani

marketistasi

marketistansa / marketistaan

marketeistani

marketeistasi

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketilleni

marketillesi

marketillensa / marketilleen

marketeilleni

marketeillesi

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillani

marketillasi

marketillansa / marketillaan

marketeillani

marketeillasi

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltani

marketiltasi

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltani

marketeiltasi

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketikseni

marketiksesi

marketiksensa / marketikseen

marketeikseni

marketeiksesi

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

marketinani

marketinasi

marketinansa / marketinaan

marketeinani

marketeinasi

marketeinansa / marketeinaan

Abe

-tta

marketittani

marketittasi

marketittansa / marketittaan

marketeittani

marketeittasi

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

-

-

marketeineni

marketeinesi

marketeinensa / marketeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

marketimme

marketimme

marketinne

marketinne

marketinsa

marketinsa

Par

-ta

marketiamme

marketejamme

marketianne

marketejanne

marketiansa / marketiaan

marketejansa / marketejaan

Gen

-n

marketimme

marketiemme

marketinne

marketienne

marketinsa

marketiensa

Ill

mihin

marketiimme

marketeihimme

marketiinne

marketeihinne

marketiinsa

marketeihinsa

Ine

-ssa

marketissamme

marketeissamme

marketissanne

marketeissanne

marketissansa / marketissaan

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistamme

marketeistamme

marketistanne

marketeistanne

marketistansa / marketistaan

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketillemme

marketeillemme

marketillenne

marketeillenne

marketillensa / marketilleen

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillamme

marketeillamme

marketillanne

marketeillanne

marketillansa / marketillaan

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltamme

marketeiltamme

marketiltanne

marketeiltanne

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketiksemme

marketeiksemme

marketiksenne

marketeiksenne

marketiksensa / marketikseen

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

marketinamme

marketeinamme

marketinanne

marketeinanne

marketinansa / marketinaan

marketeinansa / marketeinaan

Abe

-tta

marketittamme

marketeittamme

marketittanne

marketeittanne

marketittansa / marketittaan

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

marketeinemme

-

marketeinenne

-

marketeinensa / marketeineen

Singular

Plural

Nom

-

marketimme

marketinne

marketinsa

marketimme

marketinne

marketinsa

Par

-ta

marketiamme

marketianne

marketiansa / marketiaan

marketejamme

marketejanne

marketejansa / marketejaan

Gen

-n

marketimme

marketinne

marketinsa

marketiemme

marketienne

marketiensa

Ill

mihin

marketiimme

marketiinne

marketiinsa

marketeihimme

marketeihinne

marketeihinsa

Ine

-ssa

marketissamme

marketissanne

marketissansa / marketissaan

marketeissamme

marketeissanne

marketeissansa / marketeissaan

Ela

-sta

marketistamme

marketistanne

marketistansa / marketistaan

marketeistamme

marketeistanne

marketeistansa / marketeistaan

All

-lle

marketillemme

marketillenne

marketillensa / marketilleen

marketeillemme

marketeillenne

marketeillensa / marketeillean

Ade

-lla

marketillamme

marketillanne

marketillansa / marketillaan

marketeillamme

marketeillanne

marketeillansa / marketeillaan

Abl

-lta

marketiltamme

marketiltanne

marketiltansa / marketiltaan

marketeiltamme

marketeiltanne

marketeiltansa / marketeiltaan

Tra

-ksi

marketiksemme

marketiksenne

marketiksensa / marketikseen

marketeiksemme

marketeiksenne

marketeiksensa / marketeikseen

Ess

-na

marketinamme

marketinanne

marketinansa / marketinaan

marketeinamme

marketeinanne

marketeinansa / marketeinaan

Abe

-tta

marketittamme

marketittanne

marketittansa / marketittaan

marketeittamme

marketeittanne

marketeittansa / marketeittaan

Com

-ne

-

-

-

marketeinemme

marketeinenne

marketeinensa / marketeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

road tie, maantie
way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
path polku, tie, reitti, rata, käytävä, kulkutie
route reitti, tie, linja, valtatie
track raide, rata, raita, kappale, yleisurheilu, tie
pathway polku, tie
roadway ajorata, tie, ajoväylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
avenue katu, tie, bulevardi, lehtikuja, valtakatu
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
gateway portti, tie, porttikäytävä
trace jälki, jäljet, häivähdys, pieni määrä, aavistus, tie
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Teitäkin säälin. I feel sorry for you too. Teitä voi auttaa. You can help. Teihin voi luottaa. You can be trusted. Teistäpä en välitä. I don't care about you. Tie oli täynnä autoja. The road was full of cars. Teitä on 40. You have 40 people. Teistähän ei ollut apua. You were no help to any of you. Teitäkin onnittelen. I congratulate you as well. Tukit tiemme. You're blocking us in! Huono tie. Bad road. Show more arrow right

Wiktionary

way (by which to go/walk/move) road avenue path Show more arrow right teitsetiehyttiestötietäätietön Show more arrow right ajotiealatieasetieasfalttitieautotiehengitystiehiekkatieilmatiejakelutiejalankulkutiejalantiejalkatiejäätiekalatiekantatiekapulatiekaravaanitiekarkutiekarttatiekauppatiekauttakulkutiekehätiekelkkatiekeskitiekiertotiekiitotiekohtalontiekokoojatiekomentotiekotitiekoulutiekulkutiekylätiekädentiekärrytiekärsimystiekävelytieläpikulkutiemaantiemaisematiemeritiemetsäautotiemetsätiemoottoriliikennetiemoottoritiemuseotienapintienelostieohikulkutieohitustieoikeustieoikotieopintiepaikallistiepakotiepeltotiepengertieperääntymistiepihatiepikitiepoistumistiepuistotiepurkautumistiepyörätiepääntiepääsytiepäätieraitiotierantatierautatieristintierunkotiesappitiesaunatiesepelitieserpentiinitieserpenttiinitiesiirtotiesilkkitiesisävesitiesisäänajotiesisääntulotiesivutiesopimustiesoratiesuojatiesyrjätietakatietalvitietelatietiealuetiehoitokuntatiehoitomaksutiehöylätiejyrätiekarttatiekilometritiekonetiekuljetustiekuntatieliikennetielinjatiemaatiemaisematiemaksutiemerkintätiemestaritienhaaratienlaitatienmutkatienparannustienpengertienpenkkatienpintatienpitotienpohjatienpäällystetienreunatienristeystienrunkotiensivutienvarsitienvieritienvierustatienviittatieoikeustieopastetieosatieosakastieosuustieosuuskuntatiepalvelutiepartiotiepengertiepiiritiesulkutiesuolatiesääpalvelutietoimitustietullitietyötieuratieverkkotieyhteystilustietullitieulosmenotieulospääsytievalitustievaltatievarapoistumistievaratievenetievesitieviertotieviittatieviljelystievirkatievirtsatievuoristotieyhdystieyksityistieylätieöljysoratie Show more arrow right From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje. Show more arrow right

Wikipedia

Road A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tieni

tiesi

tiesi

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietäni

teitäni

tietäsi

teitäsi

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

teitteni / teideni

tiesi

teittesi / teidesi

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

teihini

tiehesi

teihisi

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

teissäni

tiessäsi

teissäsi

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

teistäni

tiestäsi

teistäsi

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

teilleni

tiellesi

teillesi

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

teilläni

tielläsi

teilläsi

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

teiltäni

tieltäsi

teiltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

teikseni

tieksesi

teiksesi

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

teinäni

tienäsi

teinäsi

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

teittäni

tiettäsi

teittäsi

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tiesi

tiensä

tieni

tiesi

tiensä

Par

-ta

tietäni

tietäsi

tietänsä / tietään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

tiesi

tiensä

teitteni / teideni

teittesi / teidesi

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

tiehesi

tiehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

tiessäsi

tiessänsä / tiessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

tiestäsi

tiestänsä / tiestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

tiellesi

tiellensä / tielleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

tielläsi

tiellänsä / tiellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

tieltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

tieksesi

tieksensä / tiekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

tienäsi

tienänsä / tienään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

tiettäsi

tiettänsä / tiettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tiemme

tienne

tienne

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietämme

teitämme

tietänne

teitänne

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

teittemme / teidemme

tienne

teittenne / teidenne

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

teihimme

tiehenne

teihinne

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

teissämme

tiessänne

teissänne

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

teistämme

tiestänne

teistänne

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

teillemme

tiellenne

teillenne

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

teillämme

tiellänne

teillänne

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

teiltämme

tieltänne

teiltänne

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

teiksemme

tieksenne

teiksenne

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

teinämme

tienänne

teinänne

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

teittämme

tiettänne

teittänne

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tienne

tiensä

tiemme

tienne

tiensä

Par

-ta

tietämme

tietänne

tietänsä / tietään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

tienne

tiensä

teittemme / teidemme

teittenne / teidenne

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

tiehenne

tiehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

tiessänne

tiessänsä / tiessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

tiestänne

tiestänsä / tiestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

tiellenne

tiellensä / tielleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

tiellänne

tiellänsä / tiellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

tieltänne

tieltänsä / tieltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

tieksenne

tieksensä / tiekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

tienänne

tienänsä / tienään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

tiettänne

tiettänsä / tiettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tee

teet

Par

-ta

teetä

teitä

Gen

-n

teen

teien

Ill

mihin

teehen

teihin

Ine

-ssa

teessä

teissä

Ela

-sta

teestä

teistä

All

-lle

teelle

teille

Ade

-lla

teellä

teillä

Abl

-lta

teeltä

teiltä

Tra

-ksi

teeksi

teiksi

Ess

-na

teenä

teinä

Abe

-tta

teettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

tea tee, illallinen, iltapäiväateria, ilta-ateria
char siivooja, tee
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; Tilde MODEL En juo teetä. I don't drink tea. Lämmin tee auttaa flunssassa. Warm tea helps with a cold. Juo teesi. Drink your tea. Mikä on lempiteesi?s-Musta tee. What is your favorite tea? - Black tea. Tässä teesi. Here's your tea, Doc. Ota teetä. Have some tea. Ai, teeni. Ooh, my tea! Juotko teesi? Are you gonna have yours? Teen teetä. I'll make tea. Saat teetä. Made you a tea. Show more arrow right

Wiktionary

(uncountable) tea (dried leaves or buds of the tea plant, Camellia sinensis) Fin:Mene kauppaan ja osta teetä.Eng:Go to the supermarket and buy some tea. (uncountable) tea (drink made by infusing these dried leaves or buds in hot water) Fin:Haluaisitko teetä?Eng:Would you like some tea? (countable) tea (variety of the tea plant) Fin:Darjeeling on intialainen tee.Eng:Darjeeling is a tea from India. (uncountable, by extension) tea (any drink made by infusing parts of various other plants) Fin:yrttitee, kamomillatee, minttuteeEng:herb tea, camomile tea, mint tea (countable) tea, cup of tea (cup of any one of these drinks) Show more arrow right (drink made of Camella sinensis): saikka, tsaju, tsaiju (dialectal)(variety of the tea plant): teelaatu(cup of tea): teekupillinen, kuppi teetä Show more arrow right As the plural forms are quite rarely used and as they, with the exception of nominative, look the same as the plural forms of tie (“road”), it may be advisable to substitute a synonym for the word tee in those cases. Show more arrow right aamuteehedelmäteehopeateeiltateeirtoteejääteekamomillateekukkateekuplateeminttuteepiparminttuteepussiteeruusunmarjateesitruunateeteeastiastoteehuoneteejuomateekalustoteekannuteekeitinteekuppiteelaatuteelasiteelehdetteelehtiteeleipäteelusikkateemakkarateenjuontiteenkasvatusteenkeitinteenlehdetteenviljelyteepannuteepensasteepussiteepöytäteesekoitusteeseremoniateesieniteesiiviläteetarjoiluteetarjotinteetupateevatiteevesivadelmateeyrttitee Show more arrow right Borrowed from Swedish te, from Dutch thee, from Min Nan 茶 (tê) (Amoy dialect), from Old Chinese, ultimately from Proto-Sino-Tibetan s-la (“leaf, tea”). From Latin tē. Show more arrow right

Wikipedia

Tea Tea is an aromatic beverage commonly prepared by pouring hot or boiling water over cured or fresh leaves of Camellia sinensis, an evergreen shrub native to China and East Asia. After water, it is the most widely consumed drink in the world. There are many different types of tea; some, like Chinese greens and Darjeeling, have a cooling, slightly bitter, and astringent flavour, while others have vastly different profiles that include sweet, nutty, floral, or grassy notes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teeni

teesi

teesi

teensä

teensä

Par

-ta

teetäni

teitäni

teetäsi

teitäsi

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teieni

teesi

teiesi

teensä

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teihini

teehesi

teihisi

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teissäni

teessäsi

teissäsi

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teistäni

teestäsi

teistäsi

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teilleni

teellesi

teillesi

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teilläni

teelläsi

teilläsi

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teiltäni

teeltäsi

teiltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teikseni

teeksesi

teiksesi

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teinäni

teenäsi

teinäsi

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teittäni

teettäsi

teittäsi

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teeni

teesi

teensä

teeni

teesi

teensä

Par

-ta

teetäni

teetäsi

teetänsä / teetään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

teeni

teesi

teensä

teieni

teiesi

teiensä

Ill

mihin

teeheni

teehesi

teehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

teessäni

teessäsi

teessänsä / teessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestäni

teestäsi

teestänsä / teestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

teelleni

teellesi

teellensä / teelleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teelläni

teelläsi

teellänsä / teellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltäni

teeltäsi

teeltänsä / teeltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teekseni

teeksesi

teeksensä / teekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenäni

teenäsi

teenänsä / teenään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettäni

teettäsi

teettänsä / teettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teemme

teenne

teenne

teensä

teensä

Par

-ta

teetämme

teitämme

teetänne

teitänne

teetänsä / teetään

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teiemme

teenne

teienne

teensä

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teihimme

teehenne

teihinne

teehensä

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teissämme

teessänne

teissänne

teessänsä / teessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teistämme

teestänne

teistänne

teestänsä / teestään

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teillemme

teellenne

teillenne

teellensä / teelleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teillämme

teellänne

teillänne

teellänsä / teellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teiltämme

teeltänne

teiltänne

teeltänsä / teeltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teiksemme

teeksenne

teiksenne

teeksensä / teekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teinämme

teenänne

teinänne

teenänsä / teenään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teittämme

teettänne

teittänne

teettänsä / teettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

teemme

teenne

teensä

teemme

teenne

teensä

Par

-ta

teetämme

teetänne

teetänsä / teetään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

teemme

teenne

teensä

teiemme

teienne

teiensä

Ill

mihin

teehemme

teehenne

teehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

teessämme

teessänne

teessänsä / teessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

teestämme

teestänne

teestänsä / teestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

teellemme

teellenne

teellensä / teelleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

teellämme

teellänne

teellänsä / teellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

teeltämme

teeltänne

teeltänsä / teeltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

teeksemme

teeksenne

teeksensä / teekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

teenämme

teenänne

teenänsä / teenään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

teettämme

teettänne

teettänsä / teettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept