logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

makuusali, noun

Word analysis
makuusalissa

makuusalissa

makuusali

Noun, Singular Inessive

makuu

Noun, Singular Nominative

+ sali

Noun, Singular Inessive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuusali

makuusalit

Par

-ta

makuusalia

makuusaleja

Gen

-n

makuusalin

makuusalien

Ill

mihin

makuusaliin

makuusaleihin

Ine

-ssa

makuusalissa

makuusaleissa

Ela

-sta

makuusalista

makuusaleista

All

-lle

makuusalille

makuusaleille

Ade

-lla

makuusalilla

makuusaleilla

Abl

-lta

makuusalilta

makuusaleilta

Tra

-ksi

makuusaliksi

makuusaleiksi

Ess

-na

makuusalina

makuusaleina

Abe

-tta

makuusalitta

makuusaleitta

Com

-ne

-

makuusaleine

Ins

-in

-

makuusalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuusali

makuusalit

Par

-ta

makuusalia

makuusaleja

Gen

-n

makuusalin

makuusalien

Ill

mihin

makuusaliin

makuusaleihin

Ine

-ssa

makuusalissa

makuusaleissa

Ela

-sta

makuusalista

makuusaleista

All

-lle

makuusalille

makuusaleille

Ade

-lla

makuusalilla

makuusaleilla

Abl

-lta

makuusalilta

makuusaleilta

Tra

-ksi

makuusaliksi

makuusaleiksi

Ess

-na

makuusalina

makuusaleina

Abe

-tta

makuusalitta

makuusaleitta

Com

-ne

-

makuusaleine

Ins

-in

-

makuusalein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

dormitory makuusali, ylioppilasasuntola
dorm ylioppilasasuntola, makuusali
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Tatoeba-2020.08 Oletteko makuusalissa? You in the dormitoy? Missä makuusalissa olet? What dorm are you in? Numero yksi, makuusali. Number one, the dorm. Olen sanonut monta kertaa ettei makuusalissa saa tapella. I've told you a thousand times, fighting in the dormitories is forbidden! Bethns-täti valvoo makuusalia. Aunt Beth is on bed check. Valvomo, avatkaa makuusali A. Control, open dormitory A. Kaikki makuusaleihin välittömästi. Everyone will proceed to their dormitories immediately. Vuodevaatteet ovat makuusalin ovella. Minnie left the spare bedding outside the men's dorm, Mr Ellison. Näytänkin teille sitten makuusalit. I'll show you the dormitories, then. Tom meni takaisin makuusaliinsa. Tom went back to his dorm. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makuusalini

makuusalini

makuusalisi

makuusalisi

makuusalinsa

makuusalinsa

Par

-ta

makuusaliani

makuusalejani

makuusaliasi

makuusalejasi

makuusaliansa / makuusaliaan

makuusalejansa / makuusalejaan

Gen

-n

makuusalini

makuusalieni

makuusalisi

makuusaliesi

makuusalinsa

makuusaliensa

Ill

mihin

makuusaliini

makuusaleihini

makuusaliisi

makuusaleihisi

makuusaliinsa

makuusaleihinsa

Ine

-ssa

makuusalissani

makuusaleissani

makuusalissasi

makuusaleissasi

makuusalissansa / makuusalissaan

makuusaleissansa / makuusaleissaan

Ela

-sta

makuusalistani

makuusaleistani

makuusalistasi

makuusaleistasi

makuusalistansa / makuusalistaan

makuusaleistansa / makuusaleistaan

All

-lle

makuusalilleni

makuusaleilleni

makuusalillesi

makuusaleillesi

makuusalillensa / makuusalilleen

makuusaleillensa / makuusaleillean

Ade

-lla

makuusalillani

makuusaleillani

makuusalillasi

makuusaleillasi

makuusalillansa / makuusalillaan

makuusaleillansa / makuusaleillaan

Abl

-lta

makuusaliltani

makuusaleiltani

makuusaliltasi

makuusaleiltasi

makuusaliltansa / makuusaliltaan

makuusaleiltansa / makuusaleiltaan

Tra

-ksi

makuusalikseni

makuusaleikseni

makuusaliksesi

makuusaleiksesi

makuusaliksensa / makuusalikseen

makuusaleiksensa / makuusaleikseen

Ess

-na

makuusalinani

makuusaleinani

makuusalinasi

makuusaleinasi

makuusalinansa / makuusalinaan

makuusaleinansa / makuusaleinaan

Abe

-tta

makuusalittani

makuusaleittani

makuusalittasi

makuusaleittasi

makuusalittansa / makuusalittaan

makuusaleittansa / makuusaleittaan

Com

-ne

-

makuusaleineni

-

makuusaleinesi

-

makuusaleinensa / makuusaleineen

Singular

Plural

Nom

-

makuusalini

makuusalisi

makuusalinsa

makuusalini

makuusalisi

makuusalinsa

Par

-ta

makuusaliani

makuusaliasi

makuusaliansa / makuusaliaan

makuusalejani

makuusalejasi

makuusalejansa / makuusalejaan

Gen

-n

makuusalini

makuusalisi

makuusalinsa

makuusalieni

makuusaliesi

makuusaliensa

Ill

mihin

makuusaliini

makuusaliisi

makuusaliinsa

makuusaleihini

makuusaleihisi

makuusaleihinsa

Ine

-ssa

makuusalissani

makuusalissasi

makuusalissansa / makuusalissaan

makuusaleissani

makuusaleissasi

makuusaleissansa / makuusaleissaan

Ela

-sta

makuusalistani

makuusalistasi

makuusalistansa / makuusalistaan

makuusaleistani

makuusaleistasi

makuusaleistansa / makuusaleistaan

All

-lle

makuusalilleni

makuusalillesi

makuusalillensa / makuusalilleen

makuusaleilleni

makuusaleillesi

makuusaleillensa / makuusaleillean

Ade

-lla

makuusalillani

makuusalillasi

makuusalillansa / makuusalillaan

makuusaleillani

makuusaleillasi

makuusaleillansa / makuusaleillaan

Abl

-lta

makuusaliltani

makuusaliltasi

makuusaliltansa / makuusaliltaan

makuusaleiltani

makuusaleiltasi

makuusaleiltansa / makuusaleiltaan

Tra

-ksi

makuusalikseni

makuusaliksesi

makuusaliksensa / makuusalikseen

makuusaleikseni

makuusaleiksesi

makuusaleiksensa / makuusaleikseen

Ess

-na

makuusalinani

makuusalinasi

makuusalinansa / makuusalinaan

makuusaleinani

makuusaleinasi

makuusaleinansa / makuusaleinaan

Abe

-tta

makuusalittani

makuusalittasi

makuusalittansa / makuusalittaan

makuusaleittani

makuusaleittasi

makuusaleittansa / makuusaleittaan

Com

-ne

-

-

-

makuusaleineni

makuusaleinesi

makuusaleinensa / makuusaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makuusalimme

makuusalimme

makuusalinne

makuusalinne

makuusalinsa

makuusalinsa

Par

-ta

makuusaliamme

makuusalejamme

makuusalianne

makuusalejanne

makuusaliansa / makuusaliaan

makuusalejansa / makuusalejaan

Gen

-n

makuusalimme

makuusaliemme

makuusalinne

makuusalienne

makuusalinsa

makuusaliensa

Ill

mihin

makuusaliimme

makuusaleihimme

makuusaliinne

makuusaleihinne

makuusaliinsa

makuusaleihinsa

Ine

-ssa

makuusalissamme

makuusaleissamme

makuusalissanne

makuusaleissanne

makuusalissansa / makuusalissaan

makuusaleissansa / makuusaleissaan

Ela

-sta

makuusalistamme

makuusaleistamme

makuusalistanne

makuusaleistanne

makuusalistansa / makuusalistaan

makuusaleistansa / makuusaleistaan

All

-lle

makuusalillemme

makuusaleillemme

makuusalillenne

makuusaleillenne

makuusalillensa / makuusalilleen

makuusaleillensa / makuusaleillean

Ade

-lla

makuusalillamme

makuusaleillamme

makuusalillanne

makuusaleillanne

makuusalillansa / makuusalillaan

makuusaleillansa / makuusaleillaan

Abl

-lta

makuusaliltamme

makuusaleiltamme

makuusaliltanne

makuusaleiltanne

makuusaliltansa / makuusaliltaan

makuusaleiltansa / makuusaleiltaan

Tra

-ksi

makuusaliksemme

makuusaleiksemme

makuusaliksenne

makuusaleiksenne

makuusaliksensa / makuusalikseen

makuusaleiksensa / makuusaleikseen

Ess

-na

makuusalinamme

makuusaleinamme

makuusalinanne

makuusaleinanne

makuusalinansa / makuusalinaan

makuusaleinansa / makuusaleinaan

Abe

-tta

makuusalittamme

makuusaleittamme

makuusalittanne

makuusaleittanne

makuusalittansa / makuusalittaan

makuusaleittansa / makuusaleittaan

Com

-ne

-

makuusaleinemme

-

makuusaleinenne

-

makuusaleinensa / makuusaleineen

Singular

Plural

Nom

-

makuusalimme

makuusalinne

makuusalinsa

makuusalimme

makuusalinne

makuusalinsa

Par

-ta

makuusaliamme

makuusalianne

makuusaliansa / makuusaliaan

makuusalejamme

makuusalejanne

makuusalejansa / makuusalejaan

Gen

-n

makuusalimme

makuusalinne

makuusalinsa

makuusaliemme

makuusalienne

makuusaliensa

Ill

mihin

makuusaliimme

makuusaliinne

makuusaliinsa

makuusaleihimme

makuusaleihinne

makuusaleihinsa

Ine

-ssa

makuusalissamme

makuusalissanne

makuusalissansa / makuusalissaan

makuusaleissamme

makuusaleissanne

makuusaleissansa / makuusaleissaan

Ela

-sta

makuusalistamme

makuusalistanne

makuusalistansa / makuusalistaan

makuusaleistamme

makuusaleistanne

makuusaleistansa / makuusaleistaan

All

-lle

makuusalillemme

makuusalillenne

makuusalillensa / makuusalilleen

makuusaleillemme

makuusaleillenne

makuusaleillensa / makuusaleillean

Ade

-lla

makuusalillamme

makuusalillanne

makuusalillansa / makuusalillaan

makuusaleillamme

makuusaleillanne

makuusaleillansa / makuusaleillaan

Abl

-lta

makuusaliltamme

makuusaliltanne

makuusaliltansa / makuusaliltaan

makuusaleiltamme

makuusaleiltanne

makuusaleiltansa / makuusaleiltaan

Tra

-ksi

makuusaliksemme

makuusaliksenne

makuusaliksensa / makuusalikseen

makuusaleiksemme

makuusaleiksenne

makuusaleiksensa / makuusaleikseen

Ess

-na

makuusalinamme

makuusalinanne

makuusalinansa / makuusalinaan

makuusaleinamme

makuusaleinanne

makuusaleinansa / makuusaleinaan

Abe

-tta

makuusalittamme

makuusalittanne

makuusalittansa / makuusalittaan

makuusaleittamme

makuusaleittanne

makuusaleittansa / makuusaleittaan

Com

-ne

-

-

-

makuusaleinemme

makuusaleinenne

makuusaleinensa / makuusaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuu

makuut

Par

-ta

makuuta

makuita / makuhia

Gen

-n

makuun

makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten

Ill

mihin

makuuseen

makuisiin / makuihin / makuhisin

Ine

-ssa

makuussa

makuhissa / makuissa

Ela

-sta

makuusta

makuhista / makuista

All

-lle

makuulle

makuhille / makuille

Ade

-lla

makuulla

makuhilla / makuilla

Abl

-lta

makuulta

makuhilta / makuilta

Tra

-ksi

makuuksi

makuhiksi / makuiksi

Ess

-na

makuuna

makuhina / makuina

Abe

-tta

makuutta

makuhitta / makuitta

Com

-ne

-

makuhine / makuine

Ins

-in

-

makuhin / makuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuu

makuut

Par

-ta

makuuta

makuita / makuhia

Gen

-n

makuun

makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten

Ill

mihin

makuuseen

makuisiin / makuihin / makuhisin

Ine

-ssa

makuussa

makuhissa / makuissa

Ela

-sta

makuusta

makuhista / makuista

All

-lle

makuulle

makuhille / makuille

Ade

-lla

makuulla

makuhilla / makuilla

Abl

-lta

makuulta

makuhilta / makuilta

Tra

-ksi

makuuksi

makuhiksi / makuiksi

Ess

-na

makuuna

makuhina / makuina

Abe

-tta

makuutta

makuhitta / makuitta

Com

-ne

-

makuhine / makuine

Ins

-in

-

makuhin / makuin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

sleeping
bedrooms
Bedroom
bed
holiday
Show more arrow right
Tatoeba; KDE4; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; EUbookshop Makuu on yhdellä hengelle. The bed is for one person. Älä istu makuuni päälle. Do not sit on top of the bed. Onko sinulla uusi makuuni? Do you have a new bed? Makuu tuoksuu puhtaalta lakanalta. The bed smells like clean sheets. Makuuni on mukava ja pehmeä. The bed is comfortable and soft. Nainen minun makuuni. A woman after my own heart. Onko se makuusi? Do you approve? Makuuni on liian pieni minulle. The bed is too small for me. Minä pesen makuuni joka viikko. I wash the bed every week. Makuu toisinnot ovat osa hyvää nukkumistapaa. Sleep routines are part of good sleeping habits. Show more arrow right

Wiktionary

lying (down) (as a prefix) sleeping Show more arrow right makuuasento makuuhaava makuuhuone makuupaikka makuupussi makuuvaunu Show more arrow right maata +‎ -uu Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makuuni

makuuni

makuusi

makuusi

makuunsa

makuunsa

Par

-ta

makuutani

makuitani / makuhiani

makuutasi

makuitasi / makuhiasi

makuutansa / makuutaan

makuitansa / makuitaan / makuhiansa / makuhiaan

Gen

-n

makuuni

makuitteni / makuideni / makuhieni / makuhitteni

makuusi

makuittesi / makuidesi / makuhiesi / makuhittesi

makuunsa

makuittensa / makuidensa / makuhiensa / makuhittensa

Ill

mihin

makuuseeni

makuisiini / makuihini / makuhisini

makuuseesi

makuisiisi / makuihisi / makuhisisi

makuuseensa

makuisiinsa / makuihinsa / makuhisinsa

Ine

-ssa

makuussani

makuhissani / makuissani

makuussasi

makuhissasi / makuissasi

makuussansa / makuussaan

makuhissansa / makuhissaan / makuissansa / makuissaan

Ela

-sta

makuustani

makuhistani / makuistani

makuustasi

makuhistasi / makuistasi

makuustansa / makuustaan

makuhistansa / makuhistaan / makuistansa / makuistaan

All

-lle

makuulleni

makuhilleni / makuilleni

makuullesi

makuhillesi / makuillesi

makuullensa / makuulleen

makuhillensa / makuhillean / makuillensa / makuillean

Ade

-lla

makuullani

makuhillani / makuillani

makuullasi

makuhillasi / makuillasi

makuullansa / makuullaan

makuhillansa / makuhillaan / makuillansa / makuillaan

Abl

-lta

makuultani

makuhiltani / makuiltani

makuultasi

makuhiltasi / makuiltasi

makuultansa / makuultaan

makuhiltansa / makuhiltaan / makuiltansa / makuiltaan

Tra

-ksi

makuukseni

makuhikseni / makuikseni

makuuksesi

makuhiksesi / makuiksesi

makuuksensa / makuukseen

makuhikseen / makuhiksensa / makuikseen / makuiksensa

Ess

-na

makuunani

makuhinani / makuinani

makuunasi

makuhinasi / makuinasi

makuunansa / makuunaan

makuhinansa / makuhinaan / makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

makuuttani

makuhittani / makuittani

makuuttasi

makuhittasi / makuittasi

makuuttansa / makuuttaan

makuhittansa / makuhittaan / makuittansa / makuittaan

Com

-ne

-

makuhineni / makuineni

-

makuhinesi / makuinesi

-

makuhineen / makuhinensa / makuineen / makuinensa

Singular

Plural

Nom

-

makuuni

makuusi

makuunsa

makuuni

makuusi

makuunsa

Par

-ta

makuutani

makuutasi

makuutansa / makuutaan

makuitani / makuhiani

makuitasi / makuhiasi

makuitansa / makuitaan / makuhiansa / makuhiaan

Gen

-n

makuuni

makuusi

makuunsa

makuitteni / makuideni / makuhieni / makuhitteni

makuittesi / makuidesi / makuhiesi / makuhittesi

makuittensa / makuidensa / makuhiensa / makuhittensa

Ill

mihin

makuuseeni

makuuseesi

makuuseensa

makuisiini / makuihini / makuhisini

makuisiisi / makuihisi / makuhisisi

makuisiinsa / makuihinsa / makuhisinsa

Ine

-ssa

makuussani

makuussasi

makuussansa / makuussaan

makuhissani / makuissani

makuhissasi / makuissasi

makuhissansa / makuhissaan / makuissansa / makuissaan

Ela

-sta

makuustani

makuustasi

makuustansa / makuustaan

makuhistani / makuistani

makuhistasi / makuistasi

makuhistansa / makuhistaan / makuistansa / makuistaan

All

-lle

makuulleni

makuullesi

makuullensa / makuulleen

makuhilleni / makuilleni

makuhillesi / makuillesi

makuhillensa / makuhillean / makuillensa / makuillean

Ade

-lla

makuullani

makuullasi

makuullansa / makuullaan

makuhillani / makuillani

makuhillasi / makuillasi

makuhillansa / makuhillaan / makuillansa / makuillaan

Abl

-lta

makuultani

makuultasi

makuultansa / makuultaan

makuhiltani / makuiltani

makuhiltasi / makuiltasi

makuhiltansa / makuhiltaan / makuiltansa / makuiltaan

Tra

-ksi

makuukseni

makuuksesi

makuuksensa / makuukseen

makuhikseni / makuikseni

makuhiksesi / makuiksesi

makuhikseen / makuhiksensa / makuikseen / makuiksensa

Ess

-na

makuunani

makuunasi

makuunansa / makuunaan

makuhinani / makuinani

makuhinasi / makuinasi

makuhinansa / makuhinaan / makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

makuuttani

makuuttasi

makuuttansa / makuuttaan

makuhittani / makuittani

makuhittasi / makuittasi

makuhittansa / makuhittaan / makuittansa / makuittaan

Com

-ne

-

-

-

makuhineni / makuineni

makuhinesi / makuinesi

makuhineen / makuhinensa / makuineen / makuinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

makuumme

makuumme

makuunne

makuunne

makuunsa

makuunsa

Par

-ta

makuutamme

makuitamme / makuhiamme

makuutanne

makuitanne / makuhianne

makuutansa / makuutaan

makuitansa / makuitaan / makuhiansa / makuhiaan

Gen

-n

makuumme

makuittemme / makuidemme / makuhiemme / makuhittemme

makuunne

makuittenne / makuidenne / makuhienne / makuhittenne

makuunsa

makuittensa / makuidensa / makuhiensa / makuhittensa

Ill

mihin

makuuseemme

makuisiimme / makuihimme / makuhisimme

makuuseenne

makuisiinne / makuihinne / makuhisinne

makuuseensa

makuisiinsa / makuihinsa / makuhisinsa

Ine

-ssa

makuussamme

makuhissamme / makuissamme

makuussanne

makuhissanne / makuissanne

makuussansa / makuussaan

makuhissansa / makuhissaan / makuissansa / makuissaan

Ela

-sta

makuustamme

makuhistamme / makuistamme

makuustanne

makuhistanne / makuistanne

makuustansa / makuustaan

makuhistansa / makuhistaan / makuistansa / makuistaan

All

-lle

makuullemme

makuhillemme / makuillemme

makuullenne

makuhillenne / makuillenne

makuullensa / makuulleen

makuhillensa / makuhillean / makuillensa / makuillean

Ade

-lla

makuullamme

makuhillamme / makuillamme

makuullanne

makuhillanne / makuillanne

makuullansa / makuullaan

makuhillansa / makuhillaan / makuillansa / makuillaan

Abl

-lta

makuultamme

makuhiltamme / makuiltamme

makuultanne

makuhiltanne / makuiltanne

makuultansa / makuultaan

makuhiltansa / makuhiltaan / makuiltansa / makuiltaan

Tra

-ksi

makuuksemme

makuhiksemme / makuiksemme

makuuksenne

makuhiksenne / makuiksenne

makuuksensa / makuukseen

makuhikseen / makuhiksensa / makuikseen / makuiksensa

Ess

-na

makuunamme

makuhinamme / makuinamme

makuunanne

makuhinanne / makuinanne

makuunansa / makuunaan

makuhinansa / makuhinaan / makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

makuuttamme

makuhittamme / makuittamme

makuuttanne

makuhittanne / makuittanne

makuuttansa / makuuttaan

makuhittansa / makuhittaan / makuittansa / makuittaan

Com

-ne

-

makuhinemme / makuinemme

-

makuhinenne / makuinenne

-

makuhineen / makuhinensa / makuineen / makuinensa

Singular

Plural

Nom

-

makuumme

makuunne

makuunsa

makuumme

makuunne

makuunsa

Par

-ta

makuutamme

makuutanne

makuutansa / makuutaan

makuitamme / makuhiamme

makuitanne / makuhianne

makuitansa / makuitaan / makuhiansa / makuhiaan

Gen

-n

makuumme

makuunne

makuunsa

makuittemme / makuidemme / makuhiemme / makuhittemme

makuittenne / makuidenne / makuhienne / makuhittenne

makuittensa / makuidensa / makuhiensa / makuhittensa

Ill

mihin

makuuseemme

makuuseenne

makuuseensa

makuisiimme / makuihimme / makuhisimme

makuisiinne / makuihinne / makuhisinne

makuisiinsa / makuihinsa / makuhisinsa

Ine

-ssa

makuussamme

makuussanne

makuussansa / makuussaan

makuhissamme / makuissamme

makuhissanne / makuissanne

makuhissansa / makuhissaan / makuissansa / makuissaan

Ela

-sta

makuustamme

makuustanne

makuustansa / makuustaan

makuhistamme / makuistamme

makuhistanne / makuistanne

makuhistansa / makuhistaan / makuistansa / makuistaan

All

-lle

makuullemme

makuullenne

makuullensa / makuulleen

makuhillemme / makuillemme

makuhillenne / makuillenne

makuhillensa / makuhillean / makuillensa / makuillean

Ade

-lla

makuullamme

makuullanne

makuullansa / makuullaan

makuhillamme / makuillamme

makuhillanne / makuillanne

makuhillansa / makuhillaan / makuillansa / makuillaan

Abl

-lta

makuultamme

makuultanne

makuultansa / makuultaan

makuhiltamme / makuiltamme

makuhiltanne / makuiltanne

makuhiltansa / makuhiltaan / makuiltansa / makuiltaan

Tra

-ksi

makuuksemme

makuuksenne

makuuksensa / makuukseen

makuhiksemme / makuiksemme

makuhiksenne / makuiksenne

makuhikseen / makuhiksensa / makuikseen / makuiksensa

Ess

-na

makuunamme

makuunanne

makuunansa / makuunaan

makuhinamme / makuinamme

makuhinanne / makuinanne

makuhinansa / makuhinaan / makuinansa / makuinaan

Abe

-tta

makuuttamme

makuuttanne

makuuttansa / makuuttaan

makuhittamme / makuittamme

makuhittanne / makuittanne

makuhittansa / makuhittaan / makuittansa / makuittaan

Com

-ne

-

-

-

makuhinemme / makuinemme

makuhinenne / makuinenne

makuhineen / makuhinensa / makuineen / makuinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sali

salit

Par

-ta

salia

saleja

Gen

-n

salin

salien

Ill

mihin

saliin

saleihin

Ine

-ssa

salissa

saleissa

Ela

-sta

salista

saleista

All

-lle

salille

saleille

Ade

-lla

salilla

saleilla

Abl

-lta

salilta

saleilta

Tra

-ksi

saliksi

saleiksi

Ess

-na

salina

saleina

Abe

-tta

salitta

saleitta

Com

-ne

-

saleine

Ins

-in

-

salein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sali

salit

Par

-ta

salia

saleja

Gen

-n

salin

salien

Ill

mihin

saliin

saleihin

Ine

-ssa

salissa

saleissa

Ela

-sta

salista

saleista

All

-lle

salille

saleille

Ade

-lla

salilla

saleilla

Abl

-lta

salilta

saleilta

Tra

-ksi

saliksi

saleiksi

Ess

-na

salina

saleina

Abe

-tta

salitta

saleitta

Com

-ne

-

saleine

Ins

-in

-

salein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

hall sali, halli, aula, eteisaula, juhlasali, eteishalli
drawing room sali, salonki
theater teatteri, elokuvateatteri, leikkaussali, sali, näyttämö, luentosali
parlor olohuone, sali
house talo, huone, rakennus, koti, suku, sali
saloon sedan, salonki, saluuna, sali, kapakka, hienompi puoli
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles2018; Tatoeba; Global Voices; Europarl Parallel Corpus Sali meni juuri remonttiin. The gym just went through renovation. Hylätkää sali. Abandon gym! Huh? Aion myydä salini. I'm gonna sell my gym. He menivät yhdessä sali tanssimaan. They went to the ballroom to dance together. Grand Prospects-sali. All right, let's go, let's go, let's go! Sali oli täynnä innokkaita kuulijoita. The hall was full of eager listeners. Tämä on tuomari Pamin sali. This is the courtroom of Judge Pam. Voisimme järjestää kokouksen sali huomenna. We could organize the meeting in the auditorium tomorrow. Viiden korttelin päässä on sali. Yes there is a gym five blocks from here. Hän astui ulos salistaan. He stepped out of the hall. Show more arrow right

Wiktionary

hall (principal room of a secular medieval building) A large room, often one in which dinners are served, visitors are received or banquets held. (colloquial) Short for kuntosali (“gym”). Show more arrow right biljardisalihääsaliistuntosalijuhlasalikirkkosalikonesalikokoussalikonserttisalikutomosalikäräjäsalilainaussalileikkaussaliluentosalilukusalinäyttelysaliodotussalioikeussalioppisalipeilisalipiirustussalipylvässaliravintolasaliritarisalirukoussaliruokasalisalitanssisanomalehtisaliseurakuntasalisuuri salitanssisaliteatterisalitehdassalitoimistosalivaltakunnansalivaltiosalivaltuustosalivastaanottosaliveistosalivoimistelusali Show more arrow right Borrowed from Swedish sal. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

salini

salini

salisi

salisi

salinsa

salinsa

Par

-ta

saliani

salejani

saliasi

salejasi

saliansa / saliaan

salejansa / salejaan

Gen

-n

salini

salieni

salisi

saliesi

salinsa

saliensa

Ill

mihin

saliini

saleihini

saliisi

saleihisi

saliinsa

saleihinsa

Ine

-ssa

salissani

saleissani

salissasi

saleissasi

salissansa / salissaan

saleissansa / saleissaan

Ela

-sta

salistani

saleistani

salistasi

saleistasi

salistansa / salistaan

saleistansa / saleistaan

All

-lle

salilleni

saleilleni

salillesi

saleillesi

salillensa / salilleen

saleillensa / saleillean

Ade

-lla

salillani

saleillani

salillasi

saleillasi

salillansa / salillaan

saleillansa / saleillaan

Abl

-lta

saliltani

saleiltani

saliltasi

saleiltasi

saliltansa / saliltaan

saleiltansa / saleiltaan

Tra

-ksi

salikseni

saleikseni

saliksesi

saleiksesi

saliksensa / salikseen

saleiksensa / saleikseen

Ess

-na

salinani

saleinani

salinasi

saleinasi

salinansa / salinaan

saleinansa / saleinaan

Abe

-tta

salittani

saleittani

salittasi

saleittasi

salittansa / salittaan

saleittansa / saleittaan

Com

-ne

-

saleineni

-

saleinesi

-

saleinensa / saleineen

Singular

Plural

Nom

-

salini

salisi

salinsa

salini

salisi

salinsa

Par

-ta

saliani

saliasi

saliansa / saliaan

salejani

salejasi

salejansa / salejaan

Gen

-n

salini

salisi

salinsa

salieni

saliesi

saliensa

Ill

mihin

saliini

saliisi

saliinsa

saleihini

saleihisi

saleihinsa

Ine

-ssa

salissani

salissasi

salissansa / salissaan

saleissani

saleissasi

saleissansa / saleissaan

Ela

-sta

salistani

salistasi

salistansa / salistaan

saleistani

saleistasi

saleistansa / saleistaan

All

-lle

salilleni

salillesi

salillensa / salilleen

saleilleni

saleillesi

saleillensa / saleillean

Ade

-lla

salillani

salillasi

salillansa / salillaan

saleillani

saleillasi

saleillansa / saleillaan

Abl

-lta

saliltani

saliltasi

saliltansa / saliltaan

saleiltani

saleiltasi

saleiltansa / saleiltaan

Tra

-ksi

salikseni

saliksesi

saliksensa / salikseen

saleikseni

saleiksesi

saleiksensa / saleikseen

Ess

-na

salinani

salinasi

salinansa / salinaan

saleinani

saleinasi

saleinansa / saleinaan

Abe

-tta

salittani

salittasi

salittansa / salittaan

saleittani

saleittasi

saleittansa / saleittaan

Com

-ne

-

-

-

saleineni

saleinesi

saleinensa / saleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

salimme

salimme

salinne

salinne

salinsa

salinsa

Par

-ta

saliamme

salejamme

salianne

salejanne

saliansa / saliaan

salejansa / salejaan

Gen

-n

salimme

saliemme

salinne

salienne

salinsa

saliensa

Ill

mihin

saliimme

saleihimme

saliinne

saleihinne

saliinsa

saleihinsa

Ine

-ssa

salissamme

saleissamme

salissanne

saleissanne

salissansa / salissaan

saleissansa / saleissaan

Ela

-sta

salistamme

saleistamme

salistanne

saleistanne

salistansa / salistaan

saleistansa / saleistaan

All

-lle

salillemme

saleillemme

salillenne

saleillenne

salillensa / salilleen

saleillensa / saleillean

Ade

-lla

salillamme

saleillamme

salillanne

saleillanne

salillansa / salillaan

saleillansa / saleillaan

Abl

-lta

saliltamme

saleiltamme

saliltanne

saleiltanne

saliltansa / saliltaan

saleiltansa / saleiltaan

Tra

-ksi

saliksemme

saleiksemme

saliksenne

saleiksenne

saliksensa / salikseen

saleiksensa / saleikseen

Ess

-na

salinamme

saleinamme

salinanne

saleinanne

salinansa / salinaan

saleinansa / saleinaan

Abe

-tta

salittamme

saleittamme

salittanne

saleittanne

salittansa / salittaan

saleittansa / saleittaan

Com

-ne

-

saleinemme

-

saleinenne

-

saleinensa / saleineen

Singular

Plural

Nom

-

salimme

salinne

salinsa

salimme

salinne

salinsa

Par

-ta

saliamme

salianne

saliansa / saliaan

salejamme

salejanne

salejansa / salejaan

Gen

-n

salimme

salinne

salinsa

saliemme

salienne

saliensa

Ill

mihin

saliimme

saliinne

saliinsa

saleihimme

saleihinne

saleihinsa

Ine

-ssa

salissamme

salissanne

salissansa / salissaan

saleissamme

saleissanne

saleissansa / saleissaan

Ela

-sta

salistamme

salistanne

salistansa / salistaan

saleistamme

saleistanne

saleistansa / saleistaan

All

-lle

salillemme

salillenne

salillensa / salilleen

saleillemme

saleillenne

saleillensa / saleillean

Ade

-lla

salillamme

salillanne

salillansa / salillaan

saleillamme

saleillanne

saleillansa / saleillaan

Abl

-lta

saliltamme

saliltanne

saliltansa / saliltaan

saleiltamme

saleiltanne

saleiltansa / saleiltaan

Tra

-ksi

saliksemme

saliksenne

saliksensa / salikseen

saleiksemme

saleiksenne

saleiksensa / saleikseen

Ess

-na

salinamme

salinanne

salinansa / salinaan

saleinamme

saleinanne

saleinansa / saleinaan

Abe

-tta

salittamme

salittanne

salittansa / salittaan

saleittamme

saleittanne

saleittansa / saleittaan

Com

-ne

-

-

-

saleinemme

saleinenne

saleinensa / saleineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

makuusali

makuusalit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

makuusalien

Solve

Ill

mihin

makuusaleihin

Solve

Ine

-ssa

makuusalissa

Solve

Ela

-sta

makuusalista

makuusaleista

All

-lle

makuusalille

makuusaleille

Ade

-lla

makuusalilla

makuusaleilla

Abl

-lta

makuusaleilta

Solve

Tra

-ksi

makuusaliksi

Solve

Ess

-na

makuusalina

makuusaleina

Abe

-tta

makuusalitta

makuusaleitta

Com

-ne

-

makuusaleine

Ins

-in

-

makuusalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuusali

makuusalit

Par

-ta

Gen

-n

makuusalien

Ill

mihin

makuusaleihin

Ine

-ssa

makuusalissa

Ela

-sta

makuusalista

makuusaleista

All

-lle

makuusalille

makuusaleille

Ade

-lla

makuusalilla

makuusaleilla

Abl

-lta

makuusaleilta

Tra

-ksi

makuusaliksi

Ess

-na

makuusalina

makuusaleina

Abe

-tta

makuusalitta

makuusaleitta

Com

-ne

-

makuusaleine

Ins

-in

-

makuusalein

Singular

Plural

Nom

-

makuu

makuut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten

Solve

Ill

mihin

makuisiin / makuihin / makuhisin

Solve

Ine

-ssa

makuussa

Solve

Ela

-sta

makuusta

makuhista / makuista

All

-lle

makuulle

makuhille / makuille

Ade

-lla

makuulla

makuhilla / makuilla

Abl

-lta

makuhilta / makuilta

Solve

Tra

-ksi

makuuksi

Solve

Ess

-na

makuuna

makuhina / makuina

Abe

-tta

makuutta

makuhitta / makuitta

Com

-ne

-

makuhine / makuine

Ins

-in

-

makuhin / makuin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

makuu

makuut

Par

-ta

Gen

-n

makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten

Ill

mihin

makuisiin / makuihin / makuhisin

Ine

-ssa

makuussa

Ela

-sta

makuusta

makuhista / makuista

All

-lle

makuulle

makuhille / makuille

Ade

-lla

makuulla

makuhilla / makuilla

Abl

-lta

makuhilta / makuilta

Tra

-ksi

makuuksi

Ess

-na

makuuna

makuhina / makuina

Abe

-tta

makuutta

makuhitta / makuitta

Com

-ne

-

makuhine / makuine

Ins

-in

-

makuhin / makuin

Singular

Plural

Nom

-

sali

salit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

salien

Solve

Ill

mihin

saleihin

Solve

Ine

-ssa

salissa

Solve

Ela

-sta

salista

saleista

All

-lle

salille

saleille

Ade

-lla

salilla

saleilla

Abl

-lta

saleilta

Solve

Tra

-ksi

saliksi

Solve

Ess

-na

salina

saleina

Abe

-tta

salitta

saleitta

Com

-ne

-

saleine

Ins

-in

-

salein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sali

salit

Par

-ta

Gen

-n

salien

Ill

mihin

saleihin

Ine

-ssa

salissa

Ela

-sta

salista

saleista

All

-lle

salille

saleille

Ade

-lla

salilla

saleilla

Abl

-lta

saleilta

Tra

-ksi

saliksi

Ess

-na

salina

saleina

Abe

-tta

salitta

saleitta

Com

-ne

-

saleine

Ins

-in

-

salein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept