makuusalissa |
Noun, Singular Inessive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ sali |
Noun, Singular Inessive |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
makuusali |
makuusalit |
Par |
-ta |
makuusalia |
makuusaleja |
Gen |
-n |
makuusalin |
makuusalien |
Ill |
mihin |
makuusaliin |
makuusaleihin |
Ine |
-ssa |
makuusaleissa |
|
Ela |
-sta |
makuusalista |
makuusaleista |
All |
-lle |
makuusalille |
makuusaleille |
Ade |
-lla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
Abl |
-lta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
Tra |
-ksi |
makuusaliksi |
makuusaleiksi |
Ess |
-na |
makuusalina |
makuusaleina |
Abe |
-tta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
Com |
-ne |
- |
makuusaleine |
Ins |
-in |
- |
makuusalein |
Singular
Plural
Nom
-
makuusali
makuusalit
Par
-ta
makuusalia
makuusaleja
Gen
-n
makuusalin
makuusalien
Ill
mihin
makuusaliin
makuusaleihin
Ine
-ssa
makuusaleissa
Ela
-sta
makuusalista
makuusaleista
All
-lle
makuusalille
makuusaleille
Ade
-lla
makuusalilla
makuusaleilla
Abl
-lta
makuusalilta
makuusaleilta
Tra
-ksi
makuusaliksi
makuusaleiksi
Ess
-na
makuusalina
makuusaleina
Abe
-tta
makuusalitta
makuusaleitta
Com
-ne
-
makuusaleine
Ins
-in
-
makuusalein
dormitory | makuusali, ylioppilasasuntola |
dorm | ylioppilasasuntola, makuusali |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
Par |
-ta |
makuusalia |
makuusaleja |
makuusalia |
makuusaleja |
makuusalia |
makuusaleja |
Gen |
-n |
makuusali |
makuusalie |
makuusali |
makuusalie |
makuusali |
makuusalie |
Ill |
mihin |
makuusalii |
makuusaleihi |
makuusalii |
makuusaleihi |
makuusalii |
makuusaleihi |
Ine |
-ssa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
Ela |
-sta |
makuusalista |
makuusaleista |
makuusalista |
makuusaleista |
makuusalista |
makuusaleista |
All |
-lle |
makuusalille |
makuusaleille |
makuusalille |
makuusaleille |
makuusalille |
makuusaleille |
Ade |
-lla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
Abl |
-lta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
Tra |
-ksi |
makuusalikse |
makuusaleikse |
makuusalikse |
makuusaleikse |
makuusalikse |
makuusaleikse |
Ess |
-na |
makuusalina |
makuusaleina |
makuusalina |
makuusaleina |
makuusalina |
makuusaleina |
Abe |
-tta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
Com |
-ne |
- |
makuusaleine |
- |
makuusaleine |
- |
makuusaleine |
Singular
Plural
Nom
-
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
Par
-ta
makuusalia
makuusalia
makuusalia
makuusaleja
makuusaleja
makuusaleja
Gen
-n
makuusali
makuusali
makuusali
makuusalie
makuusalie
makuusalie
Ill
mihin
makuusalii
makuusalii
makuusalii
makuusaleihi
makuusaleihi
makuusaleihi
Ine
-ssa
makuusalissa
makuusalissa
makuusalissa
makuusaleissa
makuusaleissa
makuusaleissa
Ela
-sta
makuusalista
makuusalista
makuusalista
makuusaleista
makuusaleista
makuusaleista
All
-lle
makuusalille
makuusalille
makuusalille
makuusaleille
makuusaleille
makuusaleille
Ade
-lla
makuusalilla
makuusalilla
makuusalilla
makuusaleilla
makuusaleilla
makuusaleilla
Abl
-lta
makuusalilta
makuusalilta
makuusalilta
makuusaleilta
makuusaleilta
makuusaleilta
Tra
-ksi
makuusalikse
makuusalikse
makuusalikse
makuusaleikse
makuusaleikse
makuusaleikse
Ess
-na
makuusalina
makuusalina
makuusalina
makuusaleina
makuusaleina
makuusaleina
Abe
-tta
makuusalitta
makuusalitta
makuusalitta
makuusaleitta
makuusaleitta
makuusaleitta
Com
-ne
-
-
-
makuusaleine
makuusaleine
makuusaleine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
makuusali |
Par |
-ta |
makuusalia |
makuusaleja |
makuusalia |
makuusaleja |
makuusalia |
makuusaleja |
Gen |
-n |
makuusali |
makuusalie |
makuusali |
makuusalie |
makuusali |
makuusalie |
Ill |
mihin |
makuusalii |
makuusaleihi |
makuusalii |
makuusaleihi |
makuusalii |
makuusaleihi |
Ine |
-ssa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
makuusalissa |
makuusaleissa |
Ela |
-sta |
makuusalista |
makuusaleista |
makuusalista |
makuusaleista |
makuusalista |
makuusaleista |
All |
-lle |
makuusalille |
makuusaleille |
makuusalille |
makuusaleille |
makuusalille |
makuusaleille |
Ade |
-lla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
makuusalilla |
makuusaleilla |
Abl |
-lta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
makuusalilta |
makuusaleilta |
Tra |
-ksi |
makuusalikse |
makuusaleikse |
makuusalikse |
makuusaleikse |
makuusalikse |
makuusaleikse |
Ess |
-na |
makuusalina |
makuusaleina |
makuusalina |
makuusaleina |
makuusalina |
makuusaleina |
Abe |
-tta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
makuusalitta |
makuusaleitta |
Com |
-ne |
- |
makuusaleine |
- |
makuusaleine |
- |
makuusaleine |
Singular
Plural
Nom
-
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
makuusali
Par
-ta
makuusalia
makuusalia
makuusalia
makuusaleja
makuusaleja
makuusaleja
Gen
-n
makuusali
makuusali
makuusali
makuusalie
makuusalie
makuusalie
Ill
mihin
makuusalii
makuusalii
makuusalii
makuusaleihi
makuusaleihi
makuusaleihi
Ine
-ssa
makuusalissa
makuusalissa
makuusalissa
makuusaleissa
makuusaleissa
makuusaleissa
Ela
-sta
makuusalista
makuusalista
makuusalista
makuusaleista
makuusaleista
makuusaleista
All
-lle
makuusalille
makuusalille
makuusalille
makuusaleille
makuusaleille
makuusaleille
Ade
-lla
makuusalilla
makuusalilla
makuusalilla
makuusaleilla
makuusaleilla
makuusaleilla
Abl
-lta
makuusalilta
makuusalilta
makuusalilta
makuusaleilta
makuusaleilta
makuusaleilta
Tra
-ksi
makuusalikse
makuusalikse
makuusalikse
makuusaleikse
makuusaleikse
makuusaleikse
Ess
-na
makuusalina
makuusalina
makuusalina
makuusaleina
makuusaleina
makuusaleina
Abe
-tta
makuusalitta
makuusalitta
makuusalitta
makuusaleitta
makuusaleitta
makuusaleitta
Com
-ne
-
-
-
makuusaleine
makuusaleine
makuusaleine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
makuu |
makuut |
Par |
-ta |
makuuta |
makuita / makuhia |
Gen |
-n |
makuun |
makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten |
Ill |
mihin |
makuuseen |
makuisiin / makuihin / makuhisin |
Ine |
-ssa |
makuussa |
makuhissa / makuissa |
Ela |
-sta |
makuusta |
makuhista / makuista |
All |
-lle |
makuulle |
makuhille / makuille |
Ade |
-lla |
makuulla |
makuhilla / makuilla |
Abl |
-lta |
makuulta |
makuhilta / makuilta |
Tra |
-ksi |
makuuksi |
makuhiksi / makuiksi |
Ess |
-na |
makuuna |
makuhina / makuina |
Abe |
-tta |
makuutta |
makuhitta / makuitta |
Com |
-ne |
- |
makuhine / makuine |
Ins |
-in |
- |
makuhin / makuin |
Singular
Plural
Nom
-
makuu
makuut
Par
-ta
makuuta
makuita / makuhia
Gen
-n
makuun
makuitten / makuiden / makuhien / makuhitten
Ill
mihin
makuuseen
makuisiin / makuihin / makuhisin
Ine
-ssa
makuussa
makuhissa / makuissa
Ela
-sta
makuusta
makuhista / makuista
All
-lle
makuulle
makuhille / makuille
Ade
-lla
makuulla
makuhilla / makuilla
Abl
-lta
makuulta
makuhilta / makuilta
Tra
-ksi
makuuksi
makuhiksi / makuiksi
Ess
-na
makuuna
makuhina / makuina
Abe
-tta
makuutta
makuhitta / makuitta
Com
-ne
-
makuhine / makuine
Ins
-in
-
makuhin / makuin
sleeping | |
bedrooms | |
Bedroom | |
bed | |
holiday |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
Par |
-ta |
makuuta |
makuita |
makuuta |
makuita |
makuuta |
makuita |
Gen |
-n |
makuu |
makuitte |
makuu |
makuitte |
makuu |
makuitte |
Ill |
mihin |
makuusee |
makuisii |
makuusee |
makuisii |
makuusee |
makuisii |
Ine |
-ssa |
makuussa |
makuhissa |
makuussa |
makuhissa |
makuussa |
makuhissa |
Ela |
-sta |
makuusta |
makuhista |
makuusta |
makuhista |
makuusta |
makuhista |
All |
-lle |
makuulle |
makuhille |
makuulle |
makuhille |
makuulle |
makuhille |
Ade |
-lla |
makuulla |
makuhilla |
makuulla |
makuhilla |
makuulla |
makuhilla |
Abl |
-lta |
makuulta |
makuhilta |
makuulta |
makuhilta |
makuulta |
makuhilta |
Tra |
-ksi |
makuukse |
makuhikse |
makuukse |
makuhikse |
makuukse |
makuhiks |
Ess |
-na |
makuuna |
makuhina |
makuuna |
makuhina |
makuuna |
makuhina |
Abe |
-tta |
makuutta |
makuhitta |
makuutta |
makuhitta |
makuutta |
makuhitta |
Com |
-ne |
- |
makuhine |
- |
makuhine |
- |
makuhin |
Singular
Plural
Nom
-
makuu
makuu
makuu
makuu
makuu
makuu
Par
-ta
makuuta
makuuta
makuuta
makuita
makuita
makuita
Gen
-n
makuu
makuu
makuu
makuitte
makuitte
makuitte
Ill
mihin
makuusee
makuusee
makuusee
makuisii
makuisii
makuisii
Ine
-ssa
makuussa
makuussa
makuussa
makuhissa
makuhissa
makuhissa
Ela
-sta
makuusta
makuusta
makuusta
makuhista
makuhista
makuhista
All
-lle
makuulle
makuulle
makuulle
makuhille
makuhille
makuhille
Ade
-lla
makuulla
makuulla
makuulla
makuhilla
makuhilla
makuhilla
Abl
-lta
makuulta
makuulta
makuulta
makuhilta
makuhilta
makuhilta
Tra
-ksi
makuukse
makuukse
makuukse
makuhikse
makuhikse
makuhiks
Ess
-na
makuuna
makuuna
makuuna
makuhina
makuhina
makuhina
Abe
-tta
makuutta
makuutta
makuutta
makuhitta
makuhitta
makuhitta
Com
-ne
-
-
-
makuhine
makuhine
makuhin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
makuu |
Par |
-ta |
makuuta |
makuita |
makuuta |
makuita |
makuuta |
makuita |
Gen |
-n |
makuu |
makuitte |
makuu |
makuitte |
makuu |
makuitte |
Ill |
mihin |
makuusee |
makuisii |
makuusee |
makuisii |
makuusee |
makuisii |
Ine |
-ssa |
makuussa |
makuhissa |
makuussa |
makuhissa |
makuussa |
makuhissa |
Ela |
-sta |
makuusta |
makuhista |
makuusta |
makuhista |
makuusta |
makuhista |
All |
-lle |
makuulle |
makuhille |
makuulle |
makuhille |
makuulle |
makuhille |
Ade |
-lla |
makuulla |
makuhilla |
makuulla |
makuhilla |
makuulla |
makuhilla |
Abl |
-lta |
makuulta |
makuhilta |
makuulta |
makuhilta |
makuulta |
makuhilta |
Tra |
-ksi |
makuukse |
makuhikse |
makuukse |
makuhikse |
makuukse |
makuhiks |
Ess |
-na |
makuuna |
makuhina |
makuuna |
makuhina |
makuuna |
makuhina |
Abe |
-tta |
makuutta |
makuhitta |
makuutta |
makuhitta |
makuutta |
makuhitta |
Com |
-ne |
- |
makuhine |
- |
makuhine |
- |
makuhin |
Singular
Plural
Nom
-
makuu
makuu
makuu
makuu
makuu
makuu
Par
-ta
makuuta
makuuta
makuuta
makuita
makuita
makuita
Gen
-n
makuu
makuu
makuu
makuitte
makuitte
makuitte
Ill
mihin
makuusee
makuusee
makuusee
makuisii
makuisii
makuisii
Ine
-ssa
makuussa
makuussa
makuussa
makuhissa
makuhissa
makuhissa
Ela
-sta
makuusta
makuusta
makuusta
makuhista
makuhista
makuhista
All
-lle
makuulle
makuulle
makuulle
makuhille
makuhille
makuhille
Ade
-lla
makuulla
makuulla
makuulla
makuhilla
makuhilla
makuhilla
Abl
-lta
makuulta
makuulta
makuulta
makuhilta
makuhilta
makuhilta
Tra
-ksi
makuukse
makuukse
makuukse
makuhikse
makuhikse
makuhiks
Ess
-na
makuuna
makuuna
makuuna
makuhina
makuhina
makuhina
Abe
-tta
makuutta
makuutta
makuutta
makuhitta
makuhitta
makuhitta
Com
-ne
-
-
-
makuhine
makuhine
makuhin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
sali |
salit |
Par |
-ta |
salia |
saleja |
Gen |
-n |
salin |
salien |
Ill |
mihin |
saliin |
saleihin |
Ine |
-ssa |
salissa |
saleissa |
Ela |
-sta |
salista |
saleista |
All |
-lle |
salille |
saleille |
Ade |
-lla |
salilla |
saleilla |
Abl |
-lta |
salilta |
saleilta |
Tra |
-ksi |
saliksi |
saleiksi |
Ess |
-na |
salina |
saleina |
Abe |
-tta |
salitta |
saleitta |
Com |
-ne |
- |
saleine |
Ins |
-in |
- |
salein |
Singular
Plural
Nom
-
sali
salit
Par
-ta
salia
saleja
Gen
-n
salin
salien
Ill
mihin
saliin
saleihin
Ine
-ssa
salissa
saleissa
Ela
-sta
salista
saleista
All
-lle
salille
saleille
Ade
-lla
salilla
saleilla
Abl
-lta
salilta
saleilta
Tra
-ksi
saliksi
saleiksi
Ess
-na
salina
saleina
Abe
-tta
salitta
saleitta
Com
-ne
-
saleine
Ins
-in
-
salein
hall | sali, halli, aula, eteisaula, juhlasali, eteishalli |
drawing room | sali, salonki |
theater | teatteri, elokuvateatteri, leikkaussali, sali, näyttämö, luentosali |
parlor | olohuone, sali |
house | talo, huone, rakennus, koti, suku, sali |
saloon | sedan, salonki, saluuna, sali, kapakka, hienompi puoli |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sali |
sali |
sali |
sali |
sali |
sali |
Par |
-ta |
salia |
saleja |
salia |
saleja |
salia |
saleja |
Gen |
-n |
sali |
salie |
sali |
salie |
sali |
salie |
Ill |
mihin |
salii |
saleihi |
salii |
saleihi |
salii |
saleihi |
Ine |
-ssa |
salissa |
saleissa |
salissa |
saleissa |
salissa |
saleissa |
Ela |
-sta |
salista |
saleista |
salista |
saleista |
salista |
saleista |
All |
-lle |
salille |
saleille |
salille |
saleille |
salille |
saleille |
Ade |
-lla |
salilla |
saleilla |
salilla |
saleilla |
salilla |
saleilla |
Abl |
-lta |
salilta |
saleilta |
salilta |
saleilta |
salilta |
saleilta |
Tra |
-ksi |
salikse |
saleikse |
salikse |
saleikse |
salikse |
saleikse |
Ess |
-na |
salina |
saleina |
salina |
saleina |
salina |
saleina |
Abe |
-tta |
salitta |
saleitta |
salitta |
saleitta |
salitta |
saleitta |
Com |
-ne |
- |
saleine |
- |
saleine |
- |
saleine |
Singular
Plural
Nom
-
sali
sali
sali
sali
sali
sali
Par
-ta
salia
salia
salia
saleja
saleja
saleja
Gen
-n
sali
sali
sali
salie
salie
salie
Ill
mihin
salii
salii
salii
saleihi
saleihi
saleihi
Ine
-ssa
salissa
salissa
salissa
saleissa
saleissa
saleissa
Ela
-sta
salista
salista
salista
saleista
saleista
saleista
All
-lle
salille
salille
salille
saleille
saleille
saleille
Ade
-lla
salilla
salilla
salilla
saleilla
saleilla
saleilla
Abl
-lta
salilta
salilta
salilta
saleilta
saleilta
saleilta
Tra
-ksi
salikse
salikse
salikse
saleikse
saleikse
saleikse
Ess
-na
salina
salina
salina
saleina
saleina
saleina
Abe
-tta
salitta
salitta
salitta
saleitta
saleitta
saleitta
Com
-ne
-
-
-
saleine
saleine
saleine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
sali |
sali |
sali |
sali |
sali |
sali |
Par |
-ta |
salia |
saleja |
salia |
saleja |
salia |
saleja |
Gen |
-n |
sali |
salie |
sali |
salie |
sali |
salie |
Ill |
mihin |
salii |
saleihi |
salii |
saleihi |
salii |
saleihi |
Ine |
-ssa |
salissa |
saleissa |
salissa |
saleissa |
salissa |
saleissa |
Ela |
-sta |
salista |
saleista |
salista |
saleista |
salista |
saleista |
All |
-lle |
salille |
saleille |
salille |
saleille |
salille |
saleille |
Ade |
-lla |
salilla |
saleilla |
salilla |
saleilla |
salilla |
saleilla |
Abl |
-lta |
salilta |
saleilta |
salilta |
saleilta |
salilta |
saleilta |
Tra |
-ksi |
salikse |
saleikse |
salikse |
saleikse |
salikse |
saleikse |
Ess |
-na |
salina |
saleina |
salina |
saleina |
salina |
saleina |
Abe |
-tta |
salitta |
saleitta |
salitta |
saleitta |
salitta |
saleitta |
Com |
-ne |
- |
saleine |
- |
saleine |
- |
saleine |
Singular
Plural
Nom
-
sali
sali
sali
sali
sali
sali
Par
-ta
salia
salia
salia
saleja
saleja
saleja
Gen
-n
sali
sali
sali
salie
salie
salie
Ill
mihin
salii
salii
salii
saleihi
saleihi
saleihi
Ine
-ssa
salissa
salissa
salissa
saleissa
saleissa
saleissa
Ela
-sta
salista
salista
salista
saleista
saleista
saleista
All
-lle
salille
salille
salille
saleille
saleille
saleille
Ade
-lla
salilla
salilla
salilla
saleilla
saleilla
saleilla
Abl
-lta
salilta
salilta
salilta
saleilta
saleilta
saleilta
Tra
-ksi
salikse
salikse
salikse
saleikse
saleikse
saleikse
Ess
-na
salina
salina
salina
saleina
saleina
saleina
Abe
-tta
salitta
salitta
salitta
saleitta
saleitta
saleitta
Com
-ne
-
-
-
saleine
saleine
saleine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net