logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

maali, noun

Word analysis
maaliformulaatioihin

maaliformulaatioihin

maali

Noun, Singular Nominative

+ formulaatio

Noun, Plural Illative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

maalia

maaleja

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaliin

maaleihin

Ine

-ssa

maalissa

maaleissa

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maalilta

maaleilta

Tra

-ksi

maaliksi

maaleiksi

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

maalia

maaleja

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaliin

maaleihin

Ine

-ssa

maalissa

maaleissa

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maalilta

maaleilta

Tra

-ksi

maaliksi

maaleiksi

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

paint maali, maalaus, maalipinta, meikki
finish maali, viimeistely, pinta, pintakäsittely, loppu, loppukiri
goal tavoite, maali, päämäärä
target tavoite, kohde, maali, maalitaulu
score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, maali
paintwork maalaus, maali
touchdown maali, lasku, laskeutuminen
home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, maali
mark merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, maali
pinpoint neulankärki, maali, kohde
aim tavoite, päämäärä, tähtäys, tähtäyspiste, maali
post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, maali
cage häkki, vankileiri, sotavankileiri, kaivoshissi, maali, pömpeli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; OpenSubtitles; opensubtitles2 Entä maali? And the target? Se on maali. It's the paint. Maali oli kaunis ja värikäs. The painting was beautiful and colorful. Maali loisti auringonvalossa. The target shone in the sunlight. Maali lukittu. Target locked. Maali suunnassa. New bow angle. Olen helppo maali. I'm kind of an easy target. Kohta tulee maali. Neely's gonna pull it out. Maali New Yorkille! Touchdown, New York! Valitkaa maalinne. Mark your target when it comes. Show more arrow right

Wiktionary

paint Show more arrow right alkydimaaliemalimaaliemulsiomaaliepoksimaalierikoismaalihopeamaaliihomaalikalkkimaalikeittomaalikeltamultamaalikiiltomaalikultamaalikuultomaalilakkamaalilateksimaaliliimamaalimaaliainemaalijauhemaalikauppamaalikerrosmaalinpoistoainemaalipalettimaalipensselimaalipintamaalipurkkimaaliruiskumaalisivellinmaalitelamaalitölkkimaalivärimaaliöljypohjamaalipronssimaalipunamultamaaliruosteenestomaalisementtimaaliulkomaalivesivärimaaliöljymaali Show more arrow right Borrowed from Old Swedish mãl (“paint”), from Old Swedish māla (“to paint”), itself borrowed from Middle Low German mâlen (“to paint”), from Proto-Germanic mēlijaną (“to mark, stain, paint”). Borrowed from Old Swedish māl (“measure, amount; sign”) (compare Swedish mål (“target; what one aims to hit”)), from both Old Norse mál (“language, speech”) (from Proto-Germanic maþlą) and Old Norse mál (“size, measurement, time”) (from Proto-Germanic mēlą). Show more arrow right

Wikipedia

Paint Paint is any pigmented liquid, liquefiable, or solid mastic composition that, after application to a substrate in a thin layer, converts to a solid film. It is most commonly used to protect, color, or provide texture to objects. Paint can be made or purchased in many colors—and in many different types, such as watercolor or synthetic. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maalini

maalini

maalisi

maalisi

maalinsa

maalinsa

Par

-ta

maaliani

maalejani

maaliasi

maalejasi

maaliansa / maaliaan

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalini

maalieni

maalisi

maaliesi

maalinsa

maaliensa

Ill

mihin

maaliini

maaleihini

maaliisi

maaleihisi

maaliinsa

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissani

maaleissani

maalissasi

maaleissasi

maalissansa / maalissaan

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistani

maaleistani

maalistasi

maaleistasi

maalistansa / maalistaan

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalilleni

maaleilleni

maalillesi

maaleillesi

maalillensa / maalilleen

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillani

maaleillani

maalillasi

maaleillasi

maalillansa / maalillaan

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltani

maaleiltani

maaliltasi

maaleiltasi

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maalikseni

maaleikseni

maaliksesi

maaleiksesi

maaliksensa / maalikseen

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinani

maaleinani

maalinasi

maaleinasi

maalinansa / maalinaan

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittani

maaleittani

maalittasi

maaleittasi

maalittansa / maalittaan

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

maaleineni

-

maaleinesi

-

maaleinensa / maaleineen

Singular

Plural

Nom

-

maalini

maalisi

maalinsa

maalini

maalisi

maalinsa

Par

-ta

maaliani

maaliasi

maaliansa / maaliaan

maalejani

maalejasi

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalini

maalisi

maalinsa

maalieni

maaliesi

maaliensa

Ill

mihin

maaliini

maaliisi

maaliinsa

maaleihini

maaleihisi

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissani

maalissasi

maalissansa / maalissaan

maaleissani

maaleissasi

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistani

maalistasi

maalistansa / maalistaan

maaleistani

maaleistasi

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalilleni

maalillesi

maalillensa / maalilleen

maaleilleni

maaleillesi

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillani

maalillasi

maalillansa / maalillaan

maaleillani

maaleillasi

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltani

maaliltasi

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltani

maaleiltasi

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maalikseni

maaliksesi

maaliksensa / maalikseen

maaleikseni

maaleiksesi

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinani

maalinasi

maalinansa / maalinaan

maaleinani

maaleinasi

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittani

maalittasi

maalittansa / maalittaan

maaleittani

maaleittasi

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

-

-

maaleineni

maaleinesi

maaleinensa / maaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maalimme

maalimme

maalinne

maalinne

maalinsa

maalinsa

Par

-ta

maaliamme

maalejamme

maalianne

maalejanne

maaliansa / maaliaan

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalimme

maaliemme

maalinne

maalienne

maalinsa

maaliensa

Ill

mihin

maaliimme

maaleihimme

maaliinne

maaleihinne

maaliinsa

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissamme

maaleissamme

maalissanne

maaleissanne

maalissansa / maalissaan

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistamme

maaleistamme

maalistanne

maaleistanne

maalistansa / maalistaan

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalillemme

maaleillemme

maalillenne

maaleillenne

maalillensa / maalilleen

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillamme

maaleillamme

maalillanne

maaleillanne

maalillansa / maalillaan

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltamme

maaleiltamme

maaliltanne

maaleiltanne

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maaliksemme

maaleiksemme

maaliksenne

maaleiksenne

maaliksensa / maalikseen

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinamme

maaleinamme

maalinanne

maaleinanne

maalinansa / maalinaan

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittamme

maaleittamme

maalittanne

maaleittanne

maalittansa / maalittaan

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

maaleinemme

-

maaleinenne

-

maaleinensa / maaleineen

Singular

Plural

Nom

-

maalimme

maalinne

maalinsa

maalimme

maalinne

maalinsa

Par

-ta

maaliamme

maalianne

maaliansa / maaliaan

maalejamme

maalejanne

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalimme

maalinne

maalinsa

maaliemme

maalienne

maaliensa

Ill

mihin

maaliimme

maaliinne

maaliinsa

maaleihimme

maaleihinne

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissamme

maalissanne

maalissansa / maalissaan

maaleissamme

maaleissanne

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistamme

maalistanne

maalistansa / maalistaan

maaleistamme

maaleistanne

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalillemme

maalillenne

maalillensa / maalilleen

maaleillemme

maaleillenne

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillamme

maalillanne

maalillansa / maalillaan

maaleillamme

maaleillanne

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltamme

maaliltanne

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltamme

maaleiltanne

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maaliksemme

maaliksenne

maaliksensa / maalikseen

maaleiksemme

maaleiksenne

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinamme

maalinanne

maalinansa / maalinaan

maaleinamme

maaleinanne

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittamme

maalittanne

maalittansa / maalittaan

maaleittamme

maaleittanne

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

-

-

maaleinemme

maaleinenne

maaleinensa / maaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

formulaatio

formulaatiot

Par

-ta

formulaatiota

formulaatioita

Gen

-n

formulaation

formulaatioitten / formulaatioiden

Ill

mihin

formulaatioon

formulaatioihin

Ine

-ssa

formulaatiossa

formulaatioissa

Ela

-sta

formulaatiosta

formulaatioista

All

-lle

formulaatiolle

formulaatioille

Ade

-lla

formulaatiolla

formulaatioilla

Abl

-lta

formulaatiolta

formulaatioilta

Tra

-ksi

formulaatioksi

formulaatioiksi

Ess

-na

formulaationa

formulaatioina

Abe

-tta

formulaatiotta

formulaatioitta

Com

-ne

-

formulaatioine

Ins

-in

-

formulaatioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

formulaatio

formulaatiot

Par

-ta

formulaatiota

formulaatioita

Gen

-n

formulaation

formulaatioitten / formulaatioiden

Ill

mihin

formulaatioon

formulaatioihin

Ine

-ssa

formulaatiossa

formulaatioissa

Ela

-sta

formulaatiosta

formulaatioista

All

-lle

formulaatiolle

formulaatioille

Ade

-lla

formulaatiolla

formulaatioilla

Abl

-lta

formulaatiolta

formulaatioilta

Tra

-ksi

formulaatioksi

formulaatioiksi

Ess

-na

formulaationa

formulaatioina

Abe

-tta

formulaatiotta

formulaatioitta

Com

-ne

-

formulaatioine

Ins

-in

-

formulaatioin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

formulation
formary
Show more arrow right
Eurlex2019; oj4; EurLex-2 Valmisteperheen koostumus ja formulaatio. Product family composition and formulation. Tällaiset tutkimukset suoritetaan tavallisesti lopullisella formulaatiolla. Such studies shall usually be conducted with the final formulation. D) Yliannostukset formulaatiossa formulaatioissa on perusteltava. D) Any overages in the formulation(s) shall be warranted. D) Yliannostukset formulaatiossa formulaatioissa on perusteltava. D) Any overages in the formulation(s) shall be warranted. Käytetyn testiaineen on oltava asianomainen kasvinsuojeluaine tai muu merkityksellinen formulaatio, joka sisältää tehoainetta ja muita merkityksellisiä apuaineita. The test substance used shall be the plant protection product concerned or another relevant formulation, containing the active substance, and other relevant co-formulants. ovatko ne saaneet tutkittavana olevaa samaa vaikuttavaa ainetta eri formulaationa tai eri reittiä; received the same active substance under investigation in a different formulation or by a different route; Kiinteiden formulaatioiden osalta on arvioitava muihin kuin torjuttaviin niveljalkaisiin ja kasveihin kulkeutumisen riski. For solid formulations an assessment of the risk from dust drift on to non-target arthropods and plants shall be required. Loseciin ja sen muotoon liittyvien offensiivisten defensiivisten lisäpatenttien takaaminen (esimerkiksi formulaatiota suojaavat tuotepatentit); – secure additional offensive/defensive patents around Losec and its presentations (e.g. formulation patents); On arvioitava, voivatko tunnistetut riskit muuttua tuotteen formulaation mukaan, ja tässä on otettava huomioon seuraavat mikrons-organismia koskevat tiedot:. Whether the identified risks could be changed due to the formulation of the product shall be assessed, taking into account the following information on the micro-organism:. On arvioitava, voivatko tunnistetut riskit muuttua kasvinsuojeluaineen formulaation mukaan vai eivät, ja tässä on otettava huomioon seuraavat mikrons-organismia koskevat tiedot. Whether or not identified risks could be changed due to the formulation of the plant protection product shall be assessed, taking into account the following information on the micro-organism. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

formulaationi

formulaationi

formulaatiosi

formulaatiosi

formulaationsa

formulaationsa

Par

-ta

formulaatiotani

formulaatioitani

formulaatiotasi

formulaatioitasi

formulaatiotansa / formulaatiotaan

formulaatioitansa / formulaatioitaan

Gen

-n

formulaationi

formulaatioitteni / formulaatioideni

formulaatiosi

formulaatioittesi / formulaatioidesi

formulaationsa

formulaatioittensa / formulaatioidensa

Ill

mihin

formulaatiooni

formulaatioihini

formulaatioosi

formulaatioihisi

formulaatioonsa

formulaatioihinsa

Ine

-ssa

formulaatiossani

formulaatioissani

formulaatiossasi

formulaatioissasi

formulaatiossansa / formulaatiossaan

formulaatioissansa / formulaatioissaan

Ela

-sta

formulaatiostani

formulaatioistani

formulaatiostasi

formulaatioistasi

formulaatiostansa / formulaatiostaan

formulaatioistansa / formulaatioistaan

All

-lle

formulaatiolleni

formulaatioilleni

formulaatiollesi

formulaatioillesi

formulaatiollensa / formulaatiolleen

formulaatioillensa / formulaatioillean

Ade

-lla

formulaatiollani

formulaatioillani

formulaatiollasi

formulaatioillasi

formulaatiollansa / formulaatiollaan

formulaatioillansa / formulaatioillaan

Abl

-lta

formulaatioltani

formulaatioiltani

formulaatioltasi

formulaatioiltasi

formulaatioltansa / formulaatioltaan

formulaatioiltansa / formulaatioiltaan

Tra

-ksi

formulaatiokseni

formulaatioikseni

formulaatioksesi

formulaatioiksesi

formulaatioksensa / formulaatiokseen

formulaatioiksensa / formulaatioikseen

Ess

-na

formulaationani

formulaatioinani

formulaationasi

formulaatioinasi

formulaationansa / formulaationaan

formulaatioinansa / formulaatioinaan

Abe

-tta

formulaatiottani

formulaatioittani

formulaatiottasi

formulaatioittasi

formulaatiottansa / formulaatiottaan

formulaatioittansa / formulaatioittaan

Com

-ne

-

formulaatioineni

-

formulaatioinesi

-

formulaatioinensa / formulaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

formulaationi

formulaatiosi

formulaationsa

formulaationi

formulaatiosi

formulaationsa

Par

-ta

formulaatiotani

formulaatiotasi

formulaatiotansa / formulaatiotaan

formulaatioitani

formulaatioitasi

formulaatioitansa / formulaatioitaan

Gen

-n

formulaationi

formulaatiosi

formulaationsa

formulaatioitteni / formulaatioideni

formulaatioittesi / formulaatioidesi

formulaatioittensa / formulaatioidensa

Ill

mihin

formulaatiooni

formulaatioosi

formulaatioonsa

formulaatioihini

formulaatioihisi

formulaatioihinsa

Ine

-ssa

formulaatiossani

formulaatiossasi

formulaatiossansa / formulaatiossaan

formulaatioissani

formulaatioissasi

formulaatioissansa / formulaatioissaan

Ela

-sta

formulaatiostani

formulaatiostasi

formulaatiostansa / formulaatiostaan

formulaatioistani

formulaatioistasi

formulaatioistansa / formulaatioistaan

All

-lle

formulaatiolleni

formulaatiollesi

formulaatiollensa / formulaatiolleen

formulaatioilleni

formulaatioillesi

formulaatioillensa / formulaatioillean

Ade

-lla

formulaatiollani

formulaatiollasi

formulaatiollansa / formulaatiollaan

formulaatioillani

formulaatioillasi

formulaatioillansa / formulaatioillaan

Abl

-lta

formulaatioltani

formulaatioltasi

formulaatioltansa / formulaatioltaan

formulaatioiltani

formulaatioiltasi

formulaatioiltansa / formulaatioiltaan

Tra

-ksi

formulaatiokseni

formulaatioksesi

formulaatioksensa / formulaatiokseen

formulaatioikseni

formulaatioiksesi

formulaatioiksensa / formulaatioikseen

Ess

-na

formulaationani

formulaationasi

formulaationansa / formulaationaan

formulaatioinani

formulaatioinasi

formulaatioinansa / formulaatioinaan

Abe

-tta

formulaatiottani

formulaatiottasi

formulaatiottansa / formulaatiottaan

formulaatioittani

formulaatioittasi

formulaatioittansa / formulaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

formulaatioineni

formulaatioinesi

formulaatioinensa / formulaatioineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

formulaatiomme

formulaatiomme

formulaationne

formulaationne

formulaationsa

formulaationsa

Par

-ta

formulaatiotamme

formulaatioitamme

formulaatiotanne

formulaatioitanne

formulaatiotansa / formulaatiotaan

formulaatioitansa / formulaatioitaan

Gen

-n

formulaatiomme

formulaatioittemme / formulaatioidemme

formulaationne

formulaatioittenne / formulaatioidenne

formulaationsa

formulaatioittensa / formulaatioidensa

Ill

mihin

formulaatioomme

formulaatioihimme

formulaatioonne

formulaatioihinne

formulaatioonsa

formulaatioihinsa

Ine

-ssa

formulaatiossamme

formulaatioissamme

formulaatiossanne

formulaatioissanne

formulaatiossansa / formulaatiossaan

formulaatioissansa / formulaatioissaan

Ela

-sta

formulaatiostamme

formulaatioistamme

formulaatiostanne

formulaatioistanne

formulaatiostansa / formulaatiostaan

formulaatioistansa / formulaatioistaan

All

-lle

formulaatiollemme

formulaatioillemme

formulaatiollenne

formulaatioillenne

formulaatiollensa / formulaatiolleen

formulaatioillensa / formulaatioillean

Ade

-lla

formulaatiollamme

formulaatioillamme

formulaatiollanne

formulaatioillanne

formulaatiollansa / formulaatiollaan

formulaatioillansa / formulaatioillaan

Abl

-lta

formulaatioltamme

formulaatioiltamme

formulaatioltanne

formulaatioiltanne

formulaatioltansa / formulaatioltaan

formulaatioiltansa / formulaatioiltaan

Tra

-ksi

formulaatioksemme

formulaatioiksemme

formulaatioksenne

formulaatioiksenne

formulaatioksensa / formulaatiokseen

formulaatioiksensa / formulaatioikseen

Ess

-na

formulaationamme

formulaatioinamme

formulaationanne

formulaatioinanne

formulaationansa / formulaationaan

formulaatioinansa / formulaatioinaan

Abe

-tta

formulaatiottamme

formulaatioittamme

formulaatiottanne

formulaatioittanne

formulaatiottansa / formulaatiottaan

formulaatioittansa / formulaatioittaan

Com

-ne

-

formulaatioinemme

-

formulaatioinenne

-

formulaatioinensa / formulaatioineen

Singular

Plural

Nom

-

formulaatiomme

formulaationne

formulaationsa

formulaatiomme

formulaationne

formulaationsa

Par

-ta

formulaatiotamme

formulaatiotanne

formulaatiotansa / formulaatiotaan

formulaatioitamme

formulaatioitanne

formulaatioitansa / formulaatioitaan

Gen

-n

formulaatiomme

formulaationne

formulaationsa

formulaatioittemme / formulaatioidemme

formulaatioittenne / formulaatioidenne

formulaatioittensa / formulaatioidensa

Ill

mihin

formulaatioomme

formulaatioonne

formulaatioonsa

formulaatioihimme

formulaatioihinne

formulaatioihinsa

Ine

-ssa

formulaatiossamme

formulaatiossanne

formulaatiossansa / formulaatiossaan

formulaatioissamme

formulaatioissanne

formulaatioissansa / formulaatioissaan

Ela

-sta

formulaatiostamme

formulaatiostanne

formulaatiostansa / formulaatiostaan

formulaatioistamme

formulaatioistanne

formulaatioistansa / formulaatioistaan

All

-lle

formulaatiollemme

formulaatiollenne

formulaatiollensa / formulaatiolleen

formulaatioillemme

formulaatioillenne

formulaatioillensa / formulaatioillean

Ade

-lla

formulaatiollamme

formulaatiollanne

formulaatiollansa / formulaatiollaan

formulaatioillamme

formulaatioillanne

formulaatioillansa / formulaatioillaan

Abl

-lta

formulaatioltamme

formulaatioltanne

formulaatioltansa / formulaatioltaan

formulaatioiltamme

formulaatioiltanne

formulaatioiltansa / formulaatioiltaan

Tra

-ksi

formulaatioksemme

formulaatioksenne

formulaatioksensa / formulaatiokseen

formulaatioiksemme

formulaatioiksenne

formulaatioiksensa / formulaatioikseen

Ess

-na

formulaationamme

formulaationanne

formulaationansa / formulaationaan

formulaatioinamme

formulaatioinanne

formulaatioinansa / formulaatioinaan

Abe

-tta

formulaatiottamme

formulaatiottanne

formulaatiottansa / formulaatiottaan

formulaatioittamme

formulaatioittanne

formulaatioittansa / formulaatioittaan

Com

-ne

-

-

-

formulaatioinemme

formulaatioinenne

formulaatioinensa / formulaatioineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaleihin

Solve

Ine

-ssa

maalissa

Solve

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maaleilta

Solve

Tra

-ksi

maaliksi

Solve

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaleihin

Ine

-ssa

maalissa

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maaleilta

Tra

-ksi

maaliksi

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

Singular

Plural

Nom

-

formulaatio

formulaatiot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

formulaation

formulaatioitten / formulaatioiden

Ill

mihin

formulaatioihin

Solve

Ine

-ssa

formulaatiossa

Solve

Ela

-sta

formulaatiosta

formulaatioista

All

-lle

formulaatiolle

formulaatioille

Ade

-lla

formulaatiolla

formulaatioilla

Abl

-lta

formulaatioilta

Solve

Tra

-ksi

formulaatioksi

Solve

Ess

-na

formulaationa

formulaatioina

Abe

-tta

formulaatiotta

formulaatioitta

Com

-ne

-

formulaatioine

Ins

-in

-

formulaatioin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

formulaatio

formulaatiot

Par

-ta

Gen

-n

formulaation

formulaatioitten / formulaatioiden

Ill

mihin

formulaatioihin

Ine

-ssa

formulaatiossa

Ela

-sta

formulaatiosta

formulaatioista

All

-lle

formulaatiolle

formulaatioille

Ade

-lla

formulaatiolla

formulaatioilla

Abl

-lta

formulaatioilta

Tra

-ksi

formulaatioksi

Ess

-na

formulaationa

formulaatioina

Abe

-tta

formulaatiotta

formulaatioitta

Com

-ne

-

formulaatioine

Ins

-in

-

formulaatioin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept