logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

lukittu, adjective

Word analysis
lukittu

lukittu

lukittu

Adjective, Singular Nominative

lukita

Verb, Passive Participle with suffix nut Singular Nominative

lukita

Verb, Passive Indicative Preterite Con negative form of verb

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

locked
to lock lukita, lukkiutua, sulkea, mennä lukkoon, suluttaa
to lock up lukita, sitoa, lukita ovet, panna lukkojen taakse, sulkea sisään, panna lukon taakse
to secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, lukita
to shut sulkea, sulkeutua, lukita, teljetä, panna kiinni, mennä kiinni
locked in
locked to
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Tatoeba Lukittu ovi avautui äkkiä. The locked door suddenly opened. Lukittu ovi aukeaa avaimella. The locked door opens with a key. Ovet ovat yöllä lukittuina. The doors are locked at night. Merkki kaksi lukittu. Chevron two, encoded. Huomasin, että ulkons-ovi oli lukittu. I noticed that the front door was locked. Järjestelmä on lukittu. He had locked -in operational protocol. Kaikki ikkunat olivat lukittuja. All the windows were locked. Sisäänkäynti on lukittu turvallisuussyistä. The entrance is locked for security reasons. Lukittu kaappi sisältää arvokkaita esineitä. The locked cabinet contains valuable items. Lukitut ovet avattiin. The locked doors were opened. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

lukittu

lukitut

Par

-ta

lukittua

lukittuja

Gen

-n

lukitun

lukittujen

Ill

mihin

lukittuun

lukittuihin

Ine

-ssa

lukitussa

lukituissa

Ela

-sta

lukitusta

lukituista

All

-lle

lukitulle

lukituille

Ade

-lla

lukitulla

lukituilla

Abl

-lta

lukitulta

lukituilta

Tra

-ksi

lukituksi

lukituiksi

Ess

-na

lukittuna

lukittuina

Abe

-tta

lukitutta

lukituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

lukittu

lukitut

Par

-ta

lukittua

lukittuja

Gen

-n

lukitun

lukittujen

Ill

mihin

lukittuun

lukittuihin

Ine

-ssa

lukitussa

lukituissa

Ela

-sta

lukitusta

lukituista

All

-lle

lukitulle

lukituille

Ade

-lla

lukitulla

lukituilla

Abl

-lta

lukitulta

lukituilta

Tra

-ksi

lukituksi

lukituiksi

Ess

-na

lukittuna

lukittuina

Abe

-tta

lukitutta

lukituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

lukitumpi

lukitummat

Par

-ta

lukitumpaa

lukitumpia

Gen

-n

lukitumman

lukitumpien

Ill

mihin

lukitumpiin

lukitumpiin

Ine

-ssa

lukitummassa

lukitummissa

Ela

-sta

lukitummasta

lukitummista

All

-lle

lukitummalle

lukitummille

Ade

-lla

lukitummalla

lukitummilla

Abl

-lta

lukitummalta

lukitummilta

Tra

-ksi

lukitummaksi

lukitummiksi

Ess

-na

lukitumpana

lukitumpina

Abe

-tta

lukitummatta

lukitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukitummin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

lukitumpi

lukitummat

Par

-ta

lukitumpaa

lukitumpia

Gen

-n

lukitumman

lukitumpien

Ill

mihin

lukitumpiin

lukitumpiin

Ine

-ssa

lukitummassa

lukitummissa

Ela

-sta

lukitummasta

lukitummista

All

-lle

lukitummalle

lukitummille

Ade

-lla

lukitummalla

lukitummilla

Abl

-lta

lukitummalta

lukitummilta

Tra

-ksi

lukitummaksi

lukitummiksi

Ess

-na

lukitumpana

lukitumpina

Abe

-tta

lukitummatta

lukitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukitummin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

lukituin

lukituimmat

Par

-ta

lukituinta

lukituimpia

Gen

-n

lukituimman

lukituinten / lukituimpien

Ill

mihin

lukituimpaan

lukituimpiin

Ine

-ssa

lukituimmassa

lukituimmissa

Ela

-sta

lukituimmasta

lukituimmista

All

-lle

lukituimmalle

lukituimmille

Ade

-lla

lukituimmalla

lukituimmilla

Abl

-lta

lukituimmalta

lukituimmilta

Tra

-ksi

lukituimmaksi

lukituimmiksi

Ess

-na

lukituimpana

lukituimpina

Abe

-tta

lukituimmatta

lukituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

lukituin

lukituimmat

Par

-ta

lukituinta

lukituimpia

Gen

-n

lukituimman

lukituinten / lukituimpien

Ill

mihin

lukituimpaan

lukituimpiin

Ine

-ssa

lukituimmassa

lukituimmissa

Ela

-sta

lukituimmasta

lukituimmista

All

-lle

lukituimmalle

lukituimmille

Ade

-lla

lukituimmalla

lukituimmilla

Abl

-lta

lukituimmalta

lukituimmilta

Tra

-ksi

lukituimmaksi

lukituimmiksi

Ess

-na

lukituimpana

lukituimpina

Abe

-tta

lukituimmatta

lukituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) to lock (to fasten with a lock or as if with a lock) Fin:Muista lukita ovi lähtiessäsiEng:Remember to lock the door when leaving.Fin:Kiila lukitsee potkurin akseliin.Eng:A wedge locks the propeller into the shaft. Show more arrow right lukitsin Show more arrow right lukko +‎ -ita Show more arrow right
to lock lukita, lukkiutua, sulkea, mennä lukkoon, suluttaa
to lock up lukita, sitoa, lukita ovet, panna lukkojen taakse, panna lukon taakse, sulkea sisään
to secure turvata, varmistaa, taata, suojata, saada, lukita
to shut sulkea, sulkeutua, lukita, teljetä, läimäyttää kiinni, läimähtää kiinni
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; JW300 Parallel Corpus; OPUS - Finnish-English Subtitle Collection; Global Voices Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OpenSubtitles Huone on lukittu. The room is locked. Portti oli lukittu. The gate was locked. Lukittu ovi ei aukea. Locked door won't open. Lukittu koodi on unohtunut. The locked code has been forgotten. Merkki kaksi lukittu. Chevron two, encoded. Järjestelmä on lukittu. He had locked -in operational protocol. Miksi ovi on sitten lukittu ulkoa? Then why's the door locked from the outside? Lukita ovet yöksi. Lock the doors for the night. Lukitse se! Lock it, lock it! Kaikki kaapit olivat lukittu varkauksien estämiseksi. All cabinets were locked to prevent thefts. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

lukitsen

en lukitse

ii

lukitset

et lukitse

iii

lukitsee

ei lukitse

Plural

Positive

Negative

i

lukitsemme / lukitaan

emme lukitse / ei lukita

ii

lukitsette

ette lukitse

iii

lukitsevat

eivät lukitse

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

lukitsin

en lukinnut

ii

lukitsit

et lukinnut

iii

lukitsi

ei lukinnut

Plural

Positive

Negative

i

lukitsimme / lukittiin

emme lukinneet / ei lukittu

ii

lukitsitte

ette lukinneet

iii

lukitsivat

eivät lukinneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen lukinnut

en ole lukinnut

ii

olet lukinnut

et ole lukinnut

iii

on lukinnut

ei ole lukinnut

Plural

Positive

Negative

i

olemme lukinneet

emme ole lukinneet

ii

olette lukinneet

ette ole lukinneet

iii

ovat lukinneet

eivät ole lukinneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin lukinnut

en ollut lukinnut

ii

olit lukinnut

et ollut lukinnut

iii

oli lukinnut

ei ollut lukinnut

Plural

Positive

Negative

i

olimme lukinneet

emme olleet lukinneet

ii

olitte lukinneet

ette olleet lukinneet

iii

olivat lukinneet

eivät olleet lukinneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

lukitsisin

en lukitsisi

ii

lukitsisit

et lukitsisi

iii

lukitsisi

ei lukitsisi

Plural

Positive

Negative

i

lukitsisimme

emme lukitsisi

ii

lukitsisitte

ette lukitsisi

iii

lukitsisivat

eivät lukitsisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin lukinnut

en olisi lukinnut

ii

olisit lukinnut

et olisi lukinnut

iii

olisi lukinnut

ei olisi lukinnut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme lukinneet

emme olisi lukinneet

ii

olisitte lukinneet

ette olisi lukinneet

iii

olisivat lukinneet

eivät olisi lukinneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

lukinnen

en lukinne

ii

lukinnet

et lukinne

iii

lukinnee

ei lukinne

Plural

Positive

Negative

i

lukinnemme

emme lukinne

ii

lukinnette

ette lukinne

iii

lukinnevat

eivät lukinne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen lukinnut

en liene lukinnut

ii

lienet lukinnut

et liene lukinnut

iii

lienee lukinnut

ei liene lukinnut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme lukinneet

emme liene lukinneet

ii

lienette lukinneet

ette liene lukinneet

iii

lienevät lukinneet

eivät liene lukinneet

Imperative

Singular

i

-

ii

lukitse

iii

lukitkoon

Plural

i

lukitkaamme

ii

lukitkaa

iii

lukitkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

lukita

Tra

-ksi

lukitaksensa / lukitakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

lukitessa

Ins

-in

lukiten

Ine

-ssa

lukittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

lukitsemaan

Ine

-ssa

lukitsemassa

Ela

-sta

lukitsemasta

Ade

-lla

lukitsemalla

Abe

-tta

lukitsematta

Ins

-in

lukitseman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

lukitseminen

Par

-ta

lukitsemista

Infinitive V

lukitsemaisillaan / lukitsemaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

lukitaan

ei lukita

Imperfect

lukittiin

ei lukittu

Potential

lukittaneen

ei lukittane

Conditional

lukittaisiin

ei lukittaisi

Imperative Present

lukittakoon

älköön lukittako

Imperative Perfect

olkoon lukittu

älköön lukittu

Positive

Negative

Present

lukitaan

ei lukita

Imperfect

lukittiin

ei lukittu

Potential

lukittaneen

ei lukittane

Conditional

lukittaisiin

ei lukittaisi

Imperative Present

lukittakoon

älköön lukittako

Imperative Perfect

olkoon lukittu

älköön lukittu

Participle

Active

Passive

1st

lukitseva

lukittava

2nd

lukinnut

lukittu

3rd

lukitsema

-

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

lukittu

lukitut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lukitun

lukittujen

Ill

mihin

lukittuun

Solve

Ine

-ssa

lukituissa

Solve

Ela

-sta

lukituista

Solve

All

-lle

lukitulle

Solve

Ade

-lla

lukitulla

lukituilla

Abl

-lta

lukitulta

lukituilta

Tra

-ksi

lukituksi

lukituiksi

Ess

-na

lukittuna

lukittuina

Abe

-tta

lukitutta

lukituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

lukittu

lukitut

Par

-ta

Solve

Gen

-n

lukitun

lukittujen

Ill

mihin

lukittuun

Solve

Ine

-ssa

lukituissa

Solve

Ela

-sta

lukituista

Solve

All

-lle

lukitulle

Solve

Ade

-lla

lukitulla

lukituilla

Abl

-lta

lukitulta

lukituilta

Tra

-ksi

lukituksi

lukituiksi

Ess

-na

lukittuna

lukittuina

Abe

-tta

lukitutta

lukituitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

lukitumpia

Solve

Gen

-n

lukitumman

lukitumpien

Ill

mihin

lukitumpiin

Solve

Ine

-ssa

lukitummassa

lukitummissa

Ela

-sta

lukitummasta

lukitummista

All

-lle

lukitummille

Solve

Ade

-lla

lukitummalla

lukitummilla

Abl

-lta

lukitummalta

lukitummilta

Tra

-ksi

lukitummaksi

lukitummiksi

Ess

-na

lukitumpana

Solve

Abe

-tta

lukitummatta

lukitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukitummin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

lukitumpia

Solve

Gen

-n

lukitumman

lukitumpien

Ill

mihin

lukitumpiin

Solve

Ine

-ssa

lukitummassa

lukitummissa

Ela

-sta

lukitummasta

lukitummista

All

-lle

lukitummille

Solve

Ade

-lla

lukitummalla

lukitummilla

Abl

-lta

lukitummalta

lukitummilta

Tra

-ksi

lukitummaksi

lukitummiksi

Ess

-na

lukitumpana

Solve

Abe

-tta

lukitummatta

lukitummitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukitummin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

lukituimpia

Solve

Gen

-n

lukituimman

lukituinten / lukituimpien

Ill

mihin

lukituimpiin

Solve

Ine

-ssa

lukituimmassa

Solve

Ela

-sta

lukituimmasta

lukituimmista

All

-lle

lukituimmalle

lukituimmille

Ade

-lla

lukituimmalla

lukituimmilla

Abl

-lta

lukituimmalta

lukituimmilta

Tra

-ksi

lukituimmaksi

lukituimmiksi

Ess

-na

lukituimpina

Solve

Abe

-tta

lukituimmatta

lukituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

lukituimpia

Solve

Gen

-n

lukituimman

lukituinten / lukituimpien

Ill

mihin

lukituimpiin

Solve

Ine

-ssa

lukituimmassa

Solve

Ela

-sta

lukituimmasta

lukituimmista

All

-lle

lukituimmalle

lukituimmille

Ade

-lla

lukituimmalla

lukituimmilla

Abl

-lta

lukituimmalta

lukituimmilta

Tra

-ksi

lukituimmaksi

lukituimmiksi

Ess

-na

lukituimpina

Solve

Abe

-tta

lukituimmatta

lukituimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

lukituimmin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en lukitse

Solve

ii

lukitset

et lukitse

iii

ei lukitse

Solve

Plural

Positive

Negative

i

lukitsemme / lukitaan

emme / ei Solve

ii

lukitsette

ette lukitse

iii

lukitsevat

eivät lukitse

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en lukitse
Solve

ii

lukitsetet lukitse

iii

ei lukitse
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lukitsemme / lukitaanemme / ei
Solve

ii

lukitsetteette lukitse

iii

lukitsevateivät lukitse
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lukitsin

en Solve

ii

et lukinnut

Solve

iii

ei lukinnut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

lukitsimme / lukittiin

emme / ei Solve

ii

lukitsitte

ette lukinneet

iii

lukitsivat

eivät lukinneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lukitsinen
Solve

ii

et lukinnut
Solve

iii

ei lukinnut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lukitsimme / lukittiinemme / ei
Solve

ii

lukitsitteette lukinneet

iii

lukitsivateivät lukinneet
Imperative Solved!

sinä

lukitse

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

lukitse

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

lukitsisin

en Solve

ii

lukitsisit

et lukitsisi

iii

ei lukitsisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

lukitsisimme

emme lukitsisi

ii

lukitsisitte

ette lukitsisi

iii

eivät lukitsisi

Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

lukitsisinen
Solve

ii

lukitsisitet lukitsisi

iii

ei lukitsisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

lukitsisimmeemme lukitsisi

ii

lukitsisitteette lukitsisi

iii

eivät lukitsisi
Solve
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept