loikin |
Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular |
|
Verb, Active voice Indicative Present 1st singular |
||
Noun, Plural Instructive |
||
Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, Focus clitic with suffix |
||
| to lope | loikkia, harppoa |
| to bound | ponnahtaa, hypätä, loikata, hypähtää, hyppiä, loikkia |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
loikit |
|
iii |
loikkii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikimme / loikitaan |
|
ii |
loikitte |
|
iii |
loikkivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
||
ii |
loikit |
|
iii |
loikki |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikimme / loikittiin |
|
ii |
loikitte |
|
iii |
loikkivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen loikkinut |
en ole loikkinut |
ii |
olet loikkinut |
et ole loikkinut |
iii |
on loikkinut |
ei ole loikkinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme loikkineet |
emme ole loikkineet |
ii |
olette loikkineet |
ette ole loikkineet |
iii |
ovat loikkineet |
eivät ole loikkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin loikkinut |
en ollut loikkinut |
ii |
olit loikkinut |
et ollut loikkinut |
iii |
oli loikkinut |
ei ollut loikkinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme loikkineet |
emme olleet loikkineet |
ii |
olitte loikkineet |
ette olleet loikkineet |
iii |
olivat loikkineet |
eivät olleet loikkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikkisin |
|
ii |
loikkisit |
|
iii |
loikkisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikkisimme |
|
ii |
loikkisitte |
|
iii |
loikkisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin loikkinut |
en olisi loikkinut |
ii |
olisit loikkinut |
et olisi loikkinut |
iii |
olisi loikkinut |
ei olisi loikkinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme loikkineet |
emme olisi loikkineet |
ii |
olisitte loikkineet |
ette olisi loikkineet |
iii |
olisivat loikkineet |
eivät olisi loikkineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikkinen |
en loikkine |
ii |
loikkinet |
et loikkine |
iii |
loikkinee |
ei loikkine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loikkinemme |
emme loikkine |
ii |
loikkinette |
ette loikkine |
iii |
loikkinevat |
eivät loikkine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen loikkinut |
en liene loikkinut |
ii |
lienet loikkinut |
et liene loikkinut |
iii |
lienee loikkinut |
ei liene loikkinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme loikkineet |
emme liene loikkineet |
ii |
lienette loikkineet |
ette liene loikkineet |
iii |
lienevät loikkineet |
eivät liene loikkineet |
Singular
i |
- |
ii |
loiki |
iii |
loikkikoon |
Plural
i |
loikkikaamme |
ii |
loikkikaa |
iii |
loikkikoot |
Nom |
- |
loikkia |
Tra |
-ksi |
loikkiaksensa / loikkiakseen |
Ine |
-ssa |
loikkiessa |
Ins |
-in |
loikkien |
Ine |
-ssa |
loikittaessa (passive) |
Ill |
mihin |
loikkimaan |
Ine |
-ssa |
loikkimassa |
Ela |
-sta |
loikkimasta |
Ade |
-lla |
loikkimalla |
Abe |
-tta |
loikkimatta |
Ins |
-in |
loikkiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
loikkiminen |
Par |
-ta |
loikkimista |
loikkimaisillaan / loikkimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
loikitaan |
ei loikita |
Imperfect |
loikittiin |
ei loikittu |
Potential |
loikittaneen |
ei loikittane |
Conditional |
loikittaisiin |
ei loikittaisi |
Imperative Present |
loikittakoon |
älköön loikittako |
Imperative Perfect |
olkoon loikittu |
älköön loikittu |
Positive
Negative
Present
loikitaan
ei loikita
Imperfect
loikittiin
ei loikittu
Potential
loikittaneen
ei loikittane
Conditional
loikittaisiin
ei loikittaisi
Imperative Present
loikittakoon
älköön loikittako
Imperative Perfect
olkoon loikittu
älköön loikittu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
loikkiva |
loikittava |
2nd |
loikkinut |
loikittu |
3rd |
loikkima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
loikka |
loikat |
Par |
-ta |
loikkaa |
loikkia |
Gen |
-n |
loikan |
loikkien |
Ill |
mihin |
loikkaan |
loikkiin |
Ine |
-ssa |
loikassa |
loikissa |
Ela |
-sta |
loikasta |
loikista |
All |
-lle |
loikalle |
loikille |
Ade |
-lla |
loikalla |
loikilla |
Abl |
-lta |
loikalta |
loikilta |
Tra |
-ksi |
loikaksi |
loikiksi |
Ess |
-na |
loikkana |
loikkina |
Abe |
-tta |
loikatta |
loikitta |
Com |
-ne |
- |
loikkine |
Ins |
-in |
- |
Singular
Plural
Nom
-
loikka
loikat
Par
-ta
loikkaa
loikkia
Gen
-n
loikan
loikkien
Ill
mihin
loikkaan
loikkiin
Ine
-ssa
loikassa
loikissa
Ela
-sta
loikasta
loikista
All
-lle
loikalle
loikille
Ade
-lla
loikalla
loikilla
Abl
-lta
loikalta
loikilta
Tra
-ksi
loikaksi
loikiksi
Ess
-na
loikkana
loikkina
Abe
-tta
loikatta
loikitta
Com
-ne
-
loikkine
Ins
-in
-
| bounce | ponnahdus, hyppy, kimmahdus, loikka, kimmoisuus, energia |
| stride | harppaus, vauhti, loikka, rytmi |
| defect | vika, virhe, puute, vajavuus, heikkous, loikka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
Par |
-ta |
loikkaa |
loikkia |
loikkaa |
loikkia |
loikkaa |
loikkia |
Gen |
-n |
loikka |
loikkie |
loikka |
loikkie |
loikka |
loikkie |
Ill |
mihin |
loikkaa |
loikkii |
loikkaa |
loikkii |
loikkaa |
loikkii |
Ine |
-ssa |
loikassa |
loikissa |
loikassa |
loikissa |
loikassa |
loikissa |
Ela |
-sta |
loikasta |
loikista |
loikasta |
loikista |
loikasta |
loikista |
All |
-lle |
loikalle |
loikille |
loikalle |
loikille |
loikalle |
loikille |
Ade |
-lla |
loikalla |
loikilla |
loikalla |
loikilla |
loikalla |
loikilla |
Abl |
-lta |
loikalta |
loikilta |
loikalta |
loikilta |
loikalta |
loikilta |
Tra |
-ksi |
loikakse |
loikikse |
loikakse |
loikikse |
loikakse |
loikikse |
Ess |
-na |
loikkana |
loikkina |
loikkana |
loikkina |
loikkana |
loikkina |
Abe |
-tta |
loikatta |
loikitta |
loikatta |
loikitta |
loikatta |
loikitta |
Com |
-ne |
- |
loikkine |
- |
loikkine |
- |
loikkine |
Singular
Plural
Nom
-
loikka
loikka
loikka
loikka
loikka
loikka
Par
-ta
loikkaa
loikkaa
loikkaa
loikkia
loikkia
loikkia
Gen
-n
loikka
loikka
loikka
loikkie
loikkie
loikkie
Ill
mihin
loikkaa
loikkaa
loikkaa
loikkii
loikkii
loikkii
Ine
-ssa
loikassa
loikassa
loikassa
loikissa
loikissa
loikissa
Ela
-sta
loikasta
loikasta
loikasta
loikista
loikista
loikista
All
-lle
loikalle
loikalle
loikalle
loikille
loikille
loikille
Ade
-lla
loikalla
loikalla
loikalla
loikilla
loikilla
loikilla
Abl
-lta
loikalta
loikalta
loikalta
loikilta
loikilta
loikilta
Tra
-ksi
loikakse
loikakse
loikakse
loikikse
loikikse
loikikse
Ess
-na
loikkana
loikkana
loikkana
loikkina
loikkina
loikkina
Abe
-tta
loikatta
loikatta
loikatta
loikitta
loikitta
loikitta
Com
-ne
-
-
-
loikkine
loikkine
loikkine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
loikka |
Par |
-ta |
loikkaa |
loikkia |
loikkaa |
loikkia |
loikkaa |
loikkia |
Gen |
-n |
loikka |
loikkie |
loikka |
loikkie |
loikka |
loikkie |
Ill |
mihin |
loikkaa |
loikkii |
loikkaa |
loikkii |
loikkaa |
loikkii |
Ine |
-ssa |
loikassa |
loikissa |
loikassa |
loikissa |
loikassa |
loikissa |
Ela |
-sta |
loikasta |
loikista |
loikasta |
loikista |
loikasta |
loikista |
All |
-lle |
loikalle |
loikille |
loikalle |
loikille |
loikalle |
loikille |
Ade |
-lla |
loikalla |
loikilla |
loikalla |
loikilla |
loikalla |
loikilla |
Abl |
-lta |
loikalta |
loikilta |
loikalta |
loikilta |
loikalta |
loikilta |
Tra |
-ksi |
loikakse |
loikikse |
loikakse |
loikikse |
loikakse |
loikikse |
Ess |
-na |
loikkana |
loikkina |
loikkana |
loikkina |
loikkana |
loikkina |
Abe |
-tta |
loikatta |
loikitta |
loikatta |
loikitta |
loikatta |
loikitta |
Com |
-ne |
- |
loikkine |
- |
loikkine |
- |
loikkine |
Singular
Plural
Nom
-
loikka
loikka
loikka
loikka
loikka
loikka
Par
-ta
loikkaa
loikkaa
loikkaa
loikkia
loikkia
loikkia
Gen
-n
loikka
loikka
loikka
loikkie
loikkie
loikkie
Ill
mihin
loikkaa
loikkaa
loikkaa
loikkii
loikkii
loikkii
Ine
-ssa
loikassa
loikassa
loikassa
loikissa
loikissa
loikissa
Ela
-sta
loikasta
loikasta
loikasta
loikista
loikista
loikista
All
-lle
loikalle
loikalle
loikalle
loikille
loikille
loikille
Ade
-lla
loikalla
loikalla
loikalla
loikilla
loikilla
loikilla
Abl
-lta
loikalta
loikalta
loikalta
loikilta
loikilta
loikilta
Tra
-ksi
loikakse
loikakse
loikakse
loikikse
loikikse
loikikse
Ess
-na
loikkana
loikkana
loikkana
loikkina
loikkina
loikkina
Abe
-tta
loikatta
loikatta
loikatta
loikitta
loikitta
loikitta
Com
-ne
-
-
-
loikkine
loikkine
loikkine
| to create | luoda, synnyttää, aikaansaada, herättää, antaa jklle arvo, nostaa kova meteli |
| to generate | tuottaa, luoda, synnyttää, aiheuttaa, kehittää, herättää |
| to build | rakentaa, luoda, rakentua, kehittyä, pystyttää, värkätä |
| to make | tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita |
| to build up | luoda, kehittää, kerääntyä, kasvaa, kehittyä, kasaantua |
| to produce | tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, luoda |
| to engender | synnyttää, luoda |
| to cast | heittää, valaa, luoda, pudottaa, synnyttää ennenaikaisesti, suorittaa osajako |
| to shed | vuodattaa, levittää, pudottaa, varistaa, hylätä, luoda |
| to throw | heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, luoda |
| to bring into being | luoda, perustaa jk |
| to slough | luoda, luopua jstk, hylätä |
| to mint | lyödä, luoda, sepittää |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luonkin |
|
ii |
luotkin |
|
iii |
luokin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luommekin / luodaankin |
|
ii |
luottekin |
|
iii |
luovatkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loinkin |
|
ii |
loitkin |
|
iii |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loimmekin / luotiinkin |
|
ii |
loittekin |
|
iii |
loivatkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen luonutkin |
en ole luonutkin |
ii |
olet luonutkin |
et ole luonutkin |
iii |
on luonutkin |
ei ole luonutkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme luoneetkin |
emme ole luoneetkin |
ii |
olette luoneetkin |
ette ole luoneetkin |
iii |
ovat luoneetkin |
eivät ole luoneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin luonutkin |
en ollut luonutkin |
ii |
olit luonutkin |
et ollut luonutkin |
iii |
oli luonutkin |
ei ollut luonutkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme luoneetkin |
emme olleet luoneetkin |
ii |
olitte luoneetkin |
ette olleet luoneetkin |
iii |
olivat luoneetkin |
eivät olleet luoneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loisinkin |
|
ii |
loisitkin |
|
iii |
loisikin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
loisimmekin |
|
ii |
loisittekin |
|
iii |
loisivatkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin luonutkin |
en olisi luonutkin |
ii |
olisit luonutkin |
et olisi luonutkin |
iii |
olisi luonutkin |
ei olisi luonutkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme luoneetkin |
emme olisi luoneetkin |
ii |
olisitte luoneetkin |
ette olisi luoneetkin |
iii |
olisivat luoneetkin |
eivät olisi luoneetkin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luonenkin |
en luonekin |
ii |
luonetkin |
et luonekin |
iii |
luoneekin |
ei luonekin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
luonemmekin |
emme luonekin |
ii |
luonettekin |
ette luonekin |
iii |
luonevatkin |
eivät luonekin |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen luonutkin |
en liene luonutkin |
ii |
lienet luonutkin |
et liene luonutkin |
iii |
lienee luonutkin |
ei liene luonutkin |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme luoneetkin |
emme liene luoneetkin |
ii |
lienette luoneetkin |
ette liene luoneetkin |
iii |
lienevät luoneetkin |
eivät liene luoneetkin |
Singular
i |
- |
ii |
luo |
iii |
luokoon |
Plural
i |
luokaamme |
ii |
luokaa |
iii |
luokoot |
Nom |
- |
luodakin |
Tra |
-ksi |
luodaksensakin / luodakseenkin |
Ine |
-ssa |
luodessakin |
Ins |
-in |
luodenkin |
Ine |
-ssa |
luotaessakin (passive) |
Ill |
mihin |
luomaankin |
Ine |
-ssa |
luomassakin |
Ela |
-sta |
luomastakin |
Ade |
-lla |
luomallakin |
Abe |
-tta |
luomattakin |
Ins |
-in |
luomankin |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
luominenkin |
Par |
-ta |
luomistakin |
luomaisillaankin / luomaisillansakin |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
luodaankin |
ei luodakin |
Imperfect |
luotiinkin |
ei luotukin |
Potential |
luotaneenkin |
ei luotanekin |
Conditional |
luotaisiinkin |
ei luotaisikin |
Imperative Present |
luotakoonkin |
älköön luotakokin |
Imperative Perfect |
olkoon luotukin |
älköön luotukin |
Positive
Negative
Present
luodaankin
ei luodakin
Imperfect
luotiinkin
ei luotukin
Potential
luotaneenkin
ei luotanekin
Conditional
luotaisiinkin
ei luotaisikin
Imperative Present
luotakoonkin
älköön luotakokin
Imperative Perfect
olkoon luotukin
älköön luotukin
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
luovakin |
luotavakin |
2nd |
luonutkin |
luotukin |
3rd |
luomakin |
- |
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net