logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

loikkia, verb

Word analysis
loikin

loikin

loikkia

Verb, Active voice Indicative Preterite 1st singular

loikkia

Verb, Active voice Indicative Present 1st singular

loikka

Noun, Plural Instructive

luoda

Verb, Active voice Indicative Preterite 3rd singular, Focus clitic with suffix kin

Report an issue

Wiktionary

(intransitive) to leap, to proceed with leaps (repeatedly) Fin:Hän loikki ojien yli.Eng:He leapt over the ditches. Show more arrow right loikata (“to leap”) +‎ -ia Show more arrow right
to lope loikkia, harppoa
to bound ponnahtaa, hypätä, loikata, hypähtää, hyppiä, loikkia
Show more arrow right
Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl - EP-99-03-11; Europarl parallel corpus Lapset loikkivat ilosta ympäriinsä. The children were leaping with joy all around. Hän alkoi loikkia kohti merta. He started leaping towards the sea. Susan, loikkiva tonttu. Susan the happy trotting elf? Kissat rakastavat loikkia korkealle. Cats love to leap up high. Pojat loikkivat innosta juhlakarnevaalissa. The boys were jumping with excitement at the carnival. Mikä iloinen, loikkiva tonttu? Where did "happy trotting elf" come from? Kuka se sieltä loikkiikaan. Look who skipped right out of the forest. Niin pitkään kuin sitä autetaan loikkia? as long as it's helped to leap? Ne loikkivat eteenpäin levittäen maitia. They leap forward, mixing their sperm. Loikkimaan karhun tavoin metsässä. jumping like a bear in the forest. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

loikin

en loiki

ii

loikit

et loiki

iii

loikkii

ei loiki

Plural

Positive

Negative

i

loikimme / loikitaan

emme loiki / ei loikita

ii

loikitte

ette loiki

iii

loikkivat

eivät loiki

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

loikin

en loikkinut

ii

loikit

et loikkinut

iii

loikki

ei loikkinut

Plural

Positive

Negative

i

loikimme / loikittiin

emme loikkineet / ei loikittu

ii

loikitte

ette loikkineet

iii

loikkivat

eivät loikkineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen loikkinut

en ole loikkinut

ii

olet loikkinut

et ole loikkinut

iii

on loikkinut

ei ole loikkinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme loikkineet

emme ole loikkineet

ii

olette loikkineet

ette ole loikkineet

iii

ovat loikkineet

eivät ole loikkineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin loikkinut

en ollut loikkinut

ii

olit loikkinut

et ollut loikkinut

iii

oli loikkinut

ei ollut loikkinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme loikkineet

emme olleet loikkineet

ii

olitte loikkineet

ette olleet loikkineet

iii

olivat loikkineet

eivät olleet loikkineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

loikkisin

en loikkisi

ii

loikkisit

et loikkisi

iii

loikkisi

ei loikkisi

Plural

Positive

Negative

i

loikkisimme

emme loikkisi

ii

loikkisitte

ette loikkisi

iii

loikkisivat

eivät loikkisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin loikkinut

en olisi loikkinut

ii

olisit loikkinut

et olisi loikkinut

iii

olisi loikkinut

ei olisi loikkinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme loikkineet

emme olisi loikkineet

ii

olisitte loikkineet

ette olisi loikkineet

iii

olisivat loikkineet

eivät olisi loikkineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

loikkinen

en loikkine

ii

loikkinet

et loikkine

iii

loikkinee

ei loikkine

Plural

Positive

Negative

i

loikkinemme

emme loikkine

ii

loikkinette

ette loikkine

iii

loikkinevat

eivät loikkine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen loikkinut

en liene loikkinut

ii

lienet loikkinut

et liene loikkinut

iii

lienee loikkinut

ei liene loikkinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme loikkineet

emme liene loikkineet

ii

lienette loikkineet

ette liene loikkineet

iii

lienevät loikkineet

eivät liene loikkineet

Imperative

Singular

i

-

ii

loiki

iii

loikkikoon

Plural

i

loikkikaamme

ii

loikkikaa

iii

loikkikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

loikkia

Tra

-ksi

loikkiaksensa / loikkiakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

loikkiessa

Ins

-in

loikkien

Ine

-ssa

loikittaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

loikkimaan

Ine

-ssa

loikkimassa

Ela

-sta

loikkimasta

Ade

-lla

loikkimalla

Abe

-tta

loikkimatta

Ins

-in

loikkiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

loikkiminen

Par

-ta

loikkimista

Infinitive V

loikkimaisillaan / loikkimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

loikitaan

ei loikita

Imperfect

loikittiin

ei loikittu

Potential

loikittaneen

ei loikittane

Conditional

loikittaisiin

ei loikittaisi

Imperative Present

loikittakoon

älköön loikittako

Imperative Perfect

olkoon loikittu

älköön loikittu

Positive

Negative

Present

loikitaan

ei loikita

Imperfect

loikittiin

ei loikittu

Potential

loikittaneen

ei loikittane

Conditional

loikittaisiin

ei loikittaisi

Imperative Present

loikittakoon

älköön loikittako

Imperative Perfect

olkoon loikittu

älköön loikittu

Participle

Active

Passive

1st

loikkiva

loikittava

2nd

loikkinut

loikittu

3rd

loikkima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loikka

loikat

Par

-ta

loikkaa

loikkia

Gen

-n

loikan

loikkien

Ill

mihin

loikkaan

loikkiin

Ine

-ssa

loikassa

loikissa

Ela

-sta

loikasta

loikista

All

-lle

loikalle

loikille

Ade

-lla

loikalla

loikilla

Abl

-lta

loikalta

loikilta

Tra

-ksi

loikaksi

loikiksi

Ess

-na

loikkana

loikkina

Abe

-tta

loikatta

loikitta

Com

-ne

-

loikkine

Ins

-in

-

loikin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

loikka

loikat

Par

-ta

loikkaa

loikkia

Gen

-n

loikan

loikkien

Ill

mihin

loikkaan

loikkiin

Ine

-ssa

loikassa

loikissa

Ela

-sta

loikasta

loikista

All

-lle

loikalle

loikille

Ade

-lla

loikalla

loikilla

Abl

-lta

loikalta

loikilta

Tra

-ksi

loikaksi

loikiksi

Ess

-na

loikkana

loikkina

Abe

-tta

loikatta

loikitta

Com

-ne

-

loikkine

Ins

-in

-

loikin

bounce ponnahdus, hyppy, kimmahdus, loikka, kimmoisuus, energia
stride harppaus, vauhti, loikka, rytmi
defect vika, virhe, puute, vajavuus, heikkous, loikka
Show more arrow right
jw2019; OpenSubtitles2018.v3 Tailoikkaa”. Or, “ actually deserts.”. Se loikka. The broad jump. Kiva loikka. Nice jump. Loikkaan alueelle. Jumping into theater now. Minä siis loikkaan? So I'm to defect? Loikkaan heti asiaan. I'll hop right on it. Yksi loikka edes. Come on. One jump. Se on Ser Loikka. That's Ser Pounce. Näkemiin, Loikka. Bye, Jumpy. Vain pikku loikka. Just little hop. Show more arrow right

Wiktionary

A leap. Show more arrow right kolmiloikka loikkia suuri loikka Show more arrow right Unknown Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loikkani

loikkani

loikkasi

loikkasi

loikkansa

loikkansa

Par

-ta

loikkaani

loikkiani

loikkaasi

loikkiasi

loikkaansa

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkani

loikkieni

loikkasi

loikkiesi

loikkansa

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaani

loikkiini

loikkaasi

loikkiisi

loikkaansa

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassani

loikissani

loikassasi

loikissasi

loikassansa / loikassaan

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastani

loikistani

loikastasi

loikistasi

loikastansa / loikastaan

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikalleni

loikilleni

loikallesi

loikillesi

loikallensa / loikalleen

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallani

loikillani

loikallasi

loikillasi

loikallansa / loikallaan

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltani

loikiltani

loikaltasi

loikiltasi

loikaltansa / loikaltaan

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikakseni

loikikseni

loikaksesi

loikiksesi

loikaksensa / loikakseen

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanani

loikkinani

loikkanasi

loikkinasi

loikkanansa / loikkanaan

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattani

loikittani

loikattasi

loikittasi

loikattansa / loikattaan

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

loikkineni

-

loikkinesi

-

loikkinensa / loikkineen

Singular

Plural

Nom

-

loikkani

loikkasi

loikkansa

loikkani

loikkasi

loikkansa

Par

-ta

loikkaani

loikkaasi

loikkaansa

loikkiani

loikkiasi

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkani

loikkasi

loikkansa

loikkieni

loikkiesi

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaani

loikkaasi

loikkaansa

loikkiini

loikkiisi

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassani

loikassasi

loikassansa / loikassaan

loikissani

loikissasi

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastani

loikastasi

loikastansa / loikastaan

loikistani

loikistasi

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikalleni

loikallesi

loikallensa / loikalleen

loikilleni

loikillesi

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallani

loikallasi

loikallansa / loikallaan

loikillani

loikillasi

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltani

loikaltasi

loikaltansa / loikaltaan

loikiltani

loikiltasi

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikakseni

loikaksesi

loikaksensa / loikakseen

loikikseni

loikiksesi

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanani

loikkanasi

loikkanansa / loikkanaan

loikkinani

loikkinasi

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattani

loikattasi

loikattansa / loikattaan

loikittani

loikittasi

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

-

-

loikkineni

loikkinesi

loikkinensa / loikkineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

loikkamme

loikkamme

loikkanne

loikkanne

loikkansa

loikkansa

Par

-ta

loikkaamme

loikkiamme

loikkaanne

loikkianne

loikkaansa

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkamme

loikkiemme

loikkanne

loikkienne

loikkansa

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaamme

loikkiimme

loikkaanne

loikkiinne

loikkaansa

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassamme

loikissamme

loikassanne

loikissanne

loikassansa / loikassaan

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastamme

loikistamme

loikastanne

loikistanne

loikastansa / loikastaan

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikallemme

loikillemme

loikallenne

loikillenne

loikallensa / loikalleen

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallamme

loikillamme

loikallanne

loikillanne

loikallansa / loikallaan

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltamme

loikiltamme

loikaltanne

loikiltanne

loikaltansa / loikaltaan

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikaksemme

loikiksemme

loikaksenne

loikiksenne

loikaksensa / loikakseen

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanamme

loikkinamme

loikkananne

loikkinanne

loikkanansa / loikkanaan

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattamme

loikittamme

loikattanne

loikittanne

loikattansa / loikattaan

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

loikkinemme

-

loikkinenne

-

loikkinensa / loikkineen

Singular

Plural

Nom

-

loikkamme

loikkanne

loikkansa

loikkamme

loikkanne

loikkansa

Par

-ta

loikkaamme

loikkaanne

loikkaansa

loikkiamme

loikkianne

loikkiansa / loikkiaan

Gen

-n

loikkamme

loikkanne

loikkansa

loikkiemme

loikkienne

loikkiensa

Ill

mihin

loikkaamme

loikkaanne

loikkaansa

loikkiimme

loikkiinne

loikkiinsa

Ine

-ssa

loikassamme

loikassanne

loikassansa / loikassaan

loikissamme

loikissanne

loikissansa / loikissaan

Ela

-sta

loikastamme

loikastanne

loikastansa / loikastaan

loikistamme

loikistanne

loikistansa / loikistaan

All

-lle

loikallemme

loikallenne

loikallensa / loikalleen

loikillemme

loikillenne

loikillensa / loikillean

Ade

-lla

loikallamme

loikallanne

loikallansa / loikallaan

loikillamme

loikillanne

loikillansa / loikillaan

Abl

-lta

loikaltamme

loikaltanne

loikaltansa / loikaltaan

loikiltamme

loikiltanne

loikiltansa / loikiltaan

Tra

-ksi

loikaksemme

loikaksenne

loikaksensa / loikakseen

loikiksemme

loikiksenne

loikiksensa / loikikseen

Ess

-na

loikkanamme

loikkananne

loikkanansa / loikkanaan

loikkinamme

loikkinanne

loikkinansa / loikkinaan

Abe

-tta

loikattamme

loikattanne

loikattansa / loikattaan

loikittamme

loikittanne

loikittansa / loikittaan

Com

-ne

-

-

-

loikkinemme

loikkinenne

loikkinensa / loikkineen

Wiktionary

to create Fin:Alussa Jumala loi taivaan ja maan.Eng:In the beginning God created the heaven and the earth. (Gen. 1:1) to shovel Fin:luoda luntaEng:to shovel snow to shed Fin:Lamppu luo sinistä valoa.Eng:The lamp sheds blue light. (always with an object) to exuviate, slough, moult, molt (to shed or cast off a covering, especially a skin) Fin:Käärme alkoi luoda nahkaansa.Eng:The snake began to moult.Fin:Kun hummeri kasvaa, se luo kuorensa.Eng:As it grows, a lobster will exuviate. (transitive, weaving) to warp (transitive) to set (eyes) on (+ illative) (archaic) to begin, start Show more arrow right (shovel): lapioida Show more arrow right Adjectives luova Nouns luojapartially luomamaybe luomiluominenluomusluomakuntaluonneluonnosluontevaluontiluontoluopiodialectal luokko Verbs factitive luottaapassive luopualuonnistua Show more arrow right luomakuntaluomapuutluomishaluluomisintoluomiskausiluomiskertomusluomiskykyluomisoppiluomistapahtumaluomistaruluomistekoluomistuskaluomistyöluomisvoimanahanluonti Show more arrow right From Proto-Finnic loodak, from Proto-Uralic loŋe- (“to throw, push away”). Show more arrow right
to create luoda, synnyttää, aikaansaada, herättää, antaa jklle arvo, nostaa kova meteli
to generate tuottaa, luoda, synnyttää, aiheuttaa, kehittää, herättää
to build rakentaa, luoda, rakentua, kehittyä, pystyttää, värkätä
to make tehdä, saada, suorittaa, luoda, valmistaa, ansaita
to build up luoda, kehittää, kerääntyä, kasvaa, kehittyä, kasaantua
to produce tuottaa, valmistaa, aiheuttaa, aikaansaada, synnyttää, luoda
to engender synnyttää, luoda
to cast heittää, valaa, luoda, pudottaa, synnyttää ennenaikaisesti, suorittaa osajako
to shed vuodattaa, levittää, pudottaa, varistaa, hylätä, luoda
to throw heittää, heitellä, syöstä, viskoa, saattaa, luoda
to bring into being luoda, perustaa jk
to slough luoda, luopua jstk, hylätä
to mint lyödä, luoda, sepittää
Show more arrow right
OPUS; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 2772983; OpenSubtitles parallel corpus; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba parallel corpus En luokin sitä itse. I didn't create it myself. Olen luovan lähde. I am a source of creativity. Loin hänet. I created her. Loin sinut. I took you in. Kesä luo iloista tunnelmaa. Summer creates a cheerful atmosphere. Kenen musiikkia luot? Whose music do you compose? Minä loin sen. I've created it. Luovin taiteilija maailmassa. most creative artist in the world. Luovin runoja illassa. I create poems in the evening. Minkälaisia kuvia luot? What kind of images do you create? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

luonkin

en luokin

ii

luotkin

et luokin

iii

luokin

ei luokin

Plural

Positive

Negative

i

luommekin / luodaankin

emme luokin / ei luodakin

ii

luottekin

ette luokin

iii

luovatkin

eivät luokin

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

loinkin

en luonutkin

ii

loitkin

et luonutkin

iii

loikin

ei luonutkin

Plural

Positive

Negative

i

loimmekin / luotiinkin

emme luoneetkin / ei luotukin

ii

loittekin

ette luoneetkin

iii

loivatkin

eivät luoneetkin

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen luonutkin

en ole luonutkin

ii

olet luonutkin

et ole luonutkin

iii

on luonutkin

ei ole luonutkin

Plural

Positive

Negative

i

olemme luoneetkin

emme ole luoneetkin

ii

olette luoneetkin

ette ole luoneetkin

iii

ovat luoneetkin

eivät ole luoneetkin

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin luonutkin

en ollut luonutkin

ii

olit luonutkin

et ollut luonutkin

iii

oli luonutkin

ei ollut luonutkin

Plural

Positive

Negative

i

olimme luoneetkin

emme olleet luoneetkin

ii

olitte luoneetkin

ette olleet luoneetkin

iii

olivat luoneetkin

eivät olleet luoneetkin

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

loisinkin

en loisikin

ii

loisitkin

et loisikin

iii

loisikin

ei loisikin

Plural

Positive

Negative

i

loisimmekin

emme loisikin

ii

loisittekin

ette loisikin

iii

loisivatkin

eivät loisikin

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin luonutkin

en olisi luonutkin

ii

olisit luonutkin

et olisi luonutkin

iii

olisi luonutkin

ei olisi luonutkin

Plural

Positive

Negative

i

olisimme luoneetkin

emme olisi luoneetkin

ii

olisitte luoneetkin

ette olisi luoneetkin

iii

olisivat luoneetkin

eivät olisi luoneetkin

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

luonenkin

en luonekin

ii

luonetkin

et luonekin

iii

luoneekin

ei luonekin

Plural

Positive

Negative

i

luonemmekin

emme luonekin

ii

luonettekin

ette luonekin

iii

luonevatkin

eivät luonekin

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen luonutkin

en liene luonutkin

ii

lienet luonutkin

et liene luonutkin

iii

lienee luonutkin

ei liene luonutkin

Plural

Positive

Negative

i

lienemme luoneetkin

emme liene luoneetkin

ii

lienette luoneetkin

ette liene luoneetkin

iii

lienevät luoneetkin

eivät liene luoneetkin

Imperative

Singular

i

-

ii

luo

iii

luokoon

Plural

i

luokaamme

ii

luokaa

iii

luokoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

luodakin

Tra

-ksi

luodaksensakin / luodakseenkin

Infinitive II

Ine

-ssa

luodessakin

Ins

-in

luodenkin

Ine

-ssa

luotaessakin (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

luomaankin

Ine

-ssa

luomassakin

Ela

-sta

luomastakin

Ade

-lla

luomallakin

Abe

-tta

luomattakin

Ins

-in

luomankin

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

luominenkin

Par

-ta

luomistakin

Infinitive V

luomaisillaankin / luomaisillansakin

Passive

Positive

Negative

Present

luodaankin

ei luodakin

Imperfect

luotiinkin

ei luotukin

Potential

luotaneenkin

ei luotanekin

Conditional

luotaisiinkin

ei luotaisikin

Imperative Present

luotakoonkin

älköön luotakokin

Imperative Perfect

olkoon luotukin

älköön luotukin

Positive

Negative

Present

luodaankin

ei luodakin

Imperfect

luotiinkin

ei luotukin

Potential

luotaneenkin

ei luotanekin

Conditional

luotaisiinkin

ei luotaisikin

Imperative Present

luotakoonkin

älköön luotakokin

Imperative Perfect

olkoon luotukin

älköön luotukin

Participle

Active

Passive

1st

luovakin

luotavakin

2nd

luonutkin

luotukin

3rd

luomakin

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept