logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kääpiökauris, noun

Word analysis
kääpiökauriit

kääpiökauriit

kääpiökauris

Noun, Plural Nominative

kääpiö

Noun, Singular Nominative

+ kauris

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauris

kääpiökauriit

Par

-ta

kääpiökaurista

kääpiökauriita / kääpiökaurihia

Gen

-n

kääpiökauriin

kääpiökauriitten / kääpiökauriiden / kääpiökaurihien / kääpiökaurihitten

Ill

mihin

kääpiökauriiseen

kääpiökauriisiin / kääpiökauriihin / kääpiökaurihisin

Ine

-ssa

kääpiökauriissa

kääpiökaurihissa / kääpiökauriissa

Ela

-sta

kääpiökauriista

kääpiökaurihista / kääpiökauriista

All

-lle

kääpiökauriille

kääpiökaurihille / kääpiökauriille

Ade

-lla

kääpiökauriilla

kääpiökaurihilla / kääpiökauriilla

Abl

-lta

kääpiökauriilta

kääpiökaurihilta / kääpiökauriilta

Tra

-ksi

kääpiökauriiksi

kääpiökaurihiksi / kääpiökauriiksi

Ess

-na

kääpiökauriina

kääpiökaurihina / kääpiökauriina

Abe

-tta

kääpiökauriitta

kääpiökaurihitta / kääpiökauriitta

Com

-ne

-

kääpiökaurihine / kääpiökauriine

Ins

-in

-

kääpiökaurihin / kääpiökauriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauris

kääpiökauriit

Par

-ta

kääpiökaurista

kääpiökauriita / kääpiökaurihia

Gen

-n

kääpiökauriin

kääpiökauriitten / kääpiökauriiden / kääpiökaurihien / kääpiökaurihitten

Ill

mihin

kääpiökauriiseen

kääpiökauriisiin / kääpiökauriihin / kääpiökaurihisin

Ine

-ssa

kääpiökauriissa

kääpiökaurihissa / kääpiökauriissa

Ela

-sta

kääpiökauriista

kääpiökaurihista / kääpiökauriista

All

-lle

kääpiökauriille

kääpiökaurihille / kääpiökauriille

Ade

-lla

kääpiökauriilla

kääpiökaurihilla / kääpiökauriilla

Abl

-lta

kääpiökauriilta

kääpiökaurihilta / kääpiökauriilta

Tra

-ksi

kääpiökauriiksi

kääpiökaurihiksi / kääpiökauriiksi

Ess

-na

kääpiökauriina

kääpiökaurihina / kääpiökauriina

Abe

-tta

kääpiökauriitta

kääpiökaurihitta / kääpiökauriitta

Com

-ne

-

kääpiökaurihine / kääpiökauriine

Ins

-in

-

kääpiökaurihin / kääpiökauriin

dwarf
dwelle
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; EurLex-2; Eurlex2019; not-set Omissa videoissani Kääpiökauriit olivat pausella, mutta niitä voi nähdä toiminnassa esimerkiksi tällä videolla. In my own videos they were on pause but they can be seen in action in this video, for example. Seuraavat eläimet eivät kuitenkaan kuulu näihin alanimikkeisiin vaan ne luokitellaan alanimikkeeseen 0106 19 00: myskihirvi (Moschus moschiferus), kääpiövesikauris (Hyemoschus) ja kääpiökauriit (Tragulusns-suvun lajit), jotka eivät kuulu vuohiin. The following, however, are excluded from these subheadings and classified in subheading 0106 19 00: the musk-deer (Moschus moschiferus), the African water-chevrotain (Hyemoschus) and the Asiatic chevrotain (Tragulus) which do not belong to the goat species. Seuraavat eläimet eivät kuitenkaan kuulu näihin alanimikkeisiin vaan ne luokitellaan alanimikkeeseen 0106 19 90: myskihirvi (Moschus moschiferus), kääpiövesikauris (Hyemoschus) ja kääpiökauriit (Tragulusns-suvun lajit), jotka eivät kuulu vuohiin. The following, however, are excluded from these subheadings and classified in subheading 0106 19 90: the musk-deer (Moschus moschiferus), the African water-chevrotain (Hyemoschus) and the Asiatic chevrotain (Tragulus) which do not belong to the goat species. Seuraavat eläimet eivät kuitenkaan kuulu näihin alanimikkeisiin vaan ne luokitellaan alanimikkeeseen 0106 19 00: myskihirvi (Moschus moschiferus), kääpiövesikauris (Hyemoschus) ja kääpiökauriit (Tragulusns-suvun lajit), jotka eivät kuulu vuohiin. The following, however, are excluded from these subheadings and classified in subheading 0106 19 00 : the musk-deer (Moschus moschiferus), the African water-chevrotain (Hyemoschus) and the Asiatic chevrotain (Tragulus) which do not belong to the goat species. Tämä pääosin vaeltava metsästäjäns-keräilijäkansa on edelleen riippuvainen ruokavaliostaan, joka koostuu sagosta (japaninkäpypalmun tärkkelys), viidakkohedelmistä ja saaliista, joihin yleensä kuuluvat villisiat, muntjakit, kääpiökauriit, apinat, linnut, varaanit, etanat ja jopa hyönteiset, kuten kulkusirkat. This mainly nomadic hunter-gatherer people still relies on their diet of sago (starch from the sago palm), jungle fruits and captured prey, which usually include wild boar, barking deer, mouse deer, monkeys, birds, frogs, monitor lizards, snails and even insects such as locusts. Show more arrow right

Wikipedia

Chevrotain Chevrotains, or mouse-deer, are diminutive, even-toed ungulates that make up the family Tragulidae, and are the only living members of the infraorder Tragulina. The 10 extant species are placed in three genera, but several species also are known only from fossils. The extant species are found in forests in South and Southeast Asia; a single species, the water chevrotain, is found in the rainforests of Central and West Africa. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauriini

kääpiökauriini

kääpiökauriisi

kääpiökauriisi

kääpiökauriinsa

kääpiökauriinsa

Par

-ta

kääpiökauristani

kääpiökauriitani / kääpiökaurihiani

kääpiökauristasi

kääpiökauriitasi / kääpiökaurihiasi

kääpiökauristansa / kääpiökauristaan

kääpiökauriitansa / kääpiökauriitaan / kääpiökaurihiansa / kääpiökaurihiaan

Gen

-n

kääpiökauriini

kääpiökauriitteni / kääpiökauriideni / kääpiökaurihieni / kääpiökaurihitteni

kääpiökauriisi

kääpiökauriittesi / kääpiökauriidesi / kääpiökaurihiesi / kääpiökaurihittesi

kääpiökauriinsa

kääpiökauriittensa / kääpiökauriidensa / kääpiökaurihiensa / kääpiökaurihittensa

Ill

mihin

kääpiökauriiseeni

kääpiökauriisiini / kääpiökauriihini / kääpiökaurihisini

kääpiökauriiseesi

kääpiökauriisiisi / kääpiökauriihisi / kääpiökaurihisisi

kääpiökauriiseensa

kääpiökauriisiinsa / kääpiökauriihinsa / kääpiökaurihisinsa

Ine

-ssa

kääpiökauriissani

kääpiökaurihissani / kääpiökauriissani

kääpiökauriissasi

kääpiökaurihissasi / kääpiökauriissasi

kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

kääpiökaurihissansa / kääpiökaurihissaan / kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

Ela

-sta

kääpiökauriistani

kääpiökaurihistani / kääpiökauriistani

kääpiökauriistasi

kääpiökaurihistasi / kääpiökauriistasi

kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

kääpiökaurihistansa / kääpiökaurihistaan / kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

All

-lle

kääpiökauriilleni

kääpiökaurihilleni / kääpiökauriilleni

kääpiökauriillesi

kääpiökaurihillesi / kääpiökauriillesi

kääpiökauriillensa / kääpiökauriilleen

kääpiökaurihillensa / kääpiökaurihillean / kääpiökauriillensa / kääpiökauriillean

Ade

-lla

kääpiökauriillani

kääpiökaurihillani / kääpiökauriillani

kääpiökauriillasi

kääpiökaurihillasi / kääpiökauriillasi

kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

kääpiökaurihillansa / kääpiökaurihillaan / kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

Abl

-lta

kääpiökauriiltani

kääpiökaurihiltani / kääpiökauriiltani

kääpiökauriiltasi

kääpiökaurihiltasi / kääpiökauriiltasi

kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

kääpiökaurihiltansa / kääpiökaurihiltaan / kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

Tra

-ksi

kääpiökauriikseni

kääpiökaurihikseni / kääpiökauriikseni

kääpiökauriiksesi

kääpiökaurihiksesi / kääpiökauriiksesi

kääpiökauriiksensa / kääpiökauriikseen

kääpiökaurihikseen / kääpiökaurihiksensa / kääpiökauriikseen / kääpiökauriiksensa

Ess

-na

kääpiökauriinani

kääpiökaurihinani / kääpiökauriinani

kääpiökauriinasi

kääpiökaurihinasi / kääpiökauriinasi

kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

kääpiökaurihinansa / kääpiökaurihinaan / kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

Abe

-tta

kääpiökauriittani

kääpiökaurihittani / kääpiökauriittani

kääpiökauriittasi

kääpiökaurihittasi / kääpiökauriittasi

kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

kääpiökaurihittansa / kääpiökaurihittaan / kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

Com

-ne

-

kääpiökaurihineni / kääpiökauriineni

-

kääpiökaurihinesi / kääpiökauriinesi

-

kääpiökaurihineen / kääpiökaurihinensa / kääpiökauriineen / kääpiökauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauriini

kääpiökauriisi

kääpiökauriinsa

kääpiökauriini

kääpiökauriisi

kääpiökauriinsa

Par

-ta

kääpiökauristani

kääpiökauristasi

kääpiökauristansa / kääpiökauristaan

kääpiökauriitani / kääpiökaurihiani

kääpiökauriitasi / kääpiökaurihiasi

kääpiökauriitansa / kääpiökauriitaan / kääpiökaurihiansa / kääpiökaurihiaan

Gen

-n

kääpiökauriini

kääpiökauriisi

kääpiökauriinsa

kääpiökauriitteni / kääpiökauriideni / kääpiökaurihieni / kääpiökaurihitteni

kääpiökauriittesi / kääpiökauriidesi / kääpiökaurihiesi / kääpiökaurihittesi

kääpiökauriittensa / kääpiökauriidensa / kääpiökaurihiensa / kääpiökaurihittensa

Ill

mihin

kääpiökauriiseeni

kääpiökauriiseesi

kääpiökauriiseensa

kääpiökauriisiini / kääpiökauriihini / kääpiökaurihisini

kääpiökauriisiisi / kääpiökauriihisi / kääpiökaurihisisi

kääpiökauriisiinsa / kääpiökauriihinsa / kääpiökaurihisinsa

Ine

-ssa

kääpiökauriissani

kääpiökauriissasi

kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

kääpiökaurihissani / kääpiökauriissani

kääpiökaurihissasi / kääpiökauriissasi

kääpiökaurihissansa / kääpiökaurihissaan / kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

Ela

-sta

kääpiökauriistani

kääpiökauriistasi

kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

kääpiökaurihistani / kääpiökauriistani

kääpiökaurihistasi / kääpiökauriistasi

kääpiökaurihistansa / kääpiökaurihistaan / kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

All

-lle

kääpiökauriilleni

kääpiökauriillesi

kääpiökauriillensa / kääpiökauriilleen

kääpiökaurihilleni / kääpiökauriilleni

kääpiökaurihillesi / kääpiökauriillesi

kääpiökaurihillensa / kääpiökaurihillean / kääpiökauriillensa / kääpiökauriillean

Ade

-lla

kääpiökauriillani

kääpiökauriillasi

kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

kääpiökaurihillani / kääpiökauriillani

kääpiökaurihillasi / kääpiökauriillasi

kääpiökaurihillansa / kääpiökaurihillaan / kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

Abl

-lta

kääpiökauriiltani

kääpiökauriiltasi

kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

kääpiökaurihiltani / kääpiökauriiltani

kääpiökaurihiltasi / kääpiökauriiltasi

kääpiökaurihiltansa / kääpiökaurihiltaan / kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

Tra

-ksi

kääpiökauriikseni

kääpiökauriiksesi

kääpiökauriiksensa / kääpiökauriikseen

kääpiökaurihikseni / kääpiökauriikseni

kääpiökaurihiksesi / kääpiökauriiksesi

kääpiökaurihikseen / kääpiökaurihiksensa / kääpiökauriikseen / kääpiökauriiksensa

Ess

-na

kääpiökauriinani

kääpiökauriinasi

kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

kääpiökaurihinani / kääpiökauriinani

kääpiökaurihinasi / kääpiökauriinasi

kääpiökaurihinansa / kääpiökaurihinaan / kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

Abe

-tta

kääpiökauriittani

kääpiökauriittasi

kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

kääpiökaurihittani / kääpiökauriittani

kääpiökaurihittasi / kääpiökauriittasi

kääpiökaurihittansa / kääpiökaurihittaan / kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

Com

-ne

-

-

-

kääpiökaurihineni / kääpiökauriineni

kääpiökaurihinesi / kääpiökauriinesi

kääpiökaurihineen / kääpiökaurihinensa / kääpiökauriineen / kääpiökauriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauriimme

kääpiökauriimme

kääpiökauriinne

kääpiökauriinne

kääpiökauriinsa

kääpiökauriinsa

Par

-ta

kääpiökauristamme

kääpiökauriitamme / kääpiökaurihiamme

kääpiökauristanne

kääpiökauriitanne / kääpiökaurihianne

kääpiökauristansa / kääpiökauristaan

kääpiökauriitansa / kääpiökauriitaan / kääpiökaurihiansa / kääpiökaurihiaan

Gen

-n

kääpiökauriimme

kääpiökauriittemme / kääpiökauriidemme / kääpiökaurihiemme / kääpiökaurihittemme

kääpiökauriinne

kääpiökauriittenne / kääpiökauriidenne / kääpiökaurihienne / kääpiökaurihittenne

kääpiökauriinsa

kääpiökauriittensa / kääpiökauriidensa / kääpiökaurihiensa / kääpiökaurihittensa

Ill

mihin

kääpiökauriiseemme

kääpiökauriisiimme / kääpiökauriihimme / kääpiökaurihisimme

kääpiökauriiseenne

kääpiökauriisiinne / kääpiökauriihinne / kääpiökaurihisinne

kääpiökauriiseensa

kääpiökauriisiinsa / kääpiökauriihinsa / kääpiökaurihisinsa

Ine

-ssa

kääpiökauriissamme

kääpiökaurihissamme / kääpiökauriissamme

kääpiökauriissanne

kääpiökaurihissanne / kääpiökauriissanne

kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

kääpiökaurihissansa / kääpiökaurihissaan / kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

Ela

-sta

kääpiökauriistamme

kääpiökaurihistamme / kääpiökauriistamme

kääpiökauriistanne

kääpiökaurihistanne / kääpiökauriistanne

kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

kääpiökaurihistansa / kääpiökaurihistaan / kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

All

-lle

kääpiökauriillemme

kääpiökaurihillemme / kääpiökauriillemme

kääpiökauriillenne

kääpiökaurihillenne / kääpiökauriillenne

kääpiökauriillensa / kääpiökauriilleen

kääpiökaurihillensa / kääpiökaurihillean / kääpiökauriillensa / kääpiökauriillean

Ade

-lla

kääpiökauriillamme

kääpiökaurihillamme / kääpiökauriillamme

kääpiökauriillanne

kääpiökaurihillanne / kääpiökauriillanne

kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

kääpiökaurihillansa / kääpiökaurihillaan / kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

Abl

-lta

kääpiökauriiltamme

kääpiökaurihiltamme / kääpiökauriiltamme

kääpiökauriiltanne

kääpiökaurihiltanne / kääpiökauriiltanne

kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

kääpiökaurihiltansa / kääpiökaurihiltaan / kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

Tra

-ksi

kääpiökauriiksemme

kääpiökaurihiksemme / kääpiökauriiksemme

kääpiökauriiksenne

kääpiökaurihiksenne / kääpiökauriiksenne

kääpiökauriiksensa / kääpiökauriikseen

kääpiökaurihikseen / kääpiökaurihiksensa / kääpiökauriikseen / kääpiökauriiksensa

Ess

-na

kääpiökauriinamme

kääpiökaurihinamme / kääpiökauriinamme

kääpiökauriinanne

kääpiökaurihinanne / kääpiökauriinanne

kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

kääpiökaurihinansa / kääpiökaurihinaan / kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

Abe

-tta

kääpiökauriittamme

kääpiökaurihittamme / kääpiökauriittamme

kääpiökauriittanne

kääpiökaurihittanne / kääpiökauriittanne

kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

kääpiökaurihittansa / kääpiökaurihittaan / kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

Com

-ne

-

kääpiökaurihinemme / kääpiökauriinemme

-

kääpiökaurihinenne / kääpiökauriinenne

-

kääpiökaurihineen / kääpiökaurihinensa / kääpiökauriineen / kääpiökauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

kääpiökauriimme

kääpiökauriinne

kääpiökauriinsa

kääpiökauriimme

kääpiökauriinne

kääpiökauriinsa

Par

-ta

kääpiökauristamme

kääpiökauristanne

kääpiökauristansa / kääpiökauristaan

kääpiökauriitamme / kääpiökaurihiamme

kääpiökauriitanne / kääpiökaurihianne

kääpiökauriitansa / kääpiökauriitaan / kääpiökaurihiansa / kääpiökaurihiaan

Gen

-n

kääpiökauriimme

kääpiökauriinne

kääpiökauriinsa

kääpiökauriittemme / kääpiökauriidemme / kääpiökaurihiemme / kääpiökaurihittemme

kääpiökauriittenne / kääpiökauriidenne / kääpiökaurihienne / kääpiökaurihittenne

kääpiökauriittensa / kääpiökauriidensa / kääpiökaurihiensa / kääpiökaurihittensa

Ill

mihin

kääpiökauriiseemme

kääpiökauriiseenne

kääpiökauriiseensa

kääpiökauriisiimme / kääpiökauriihimme / kääpiökaurihisimme

kääpiökauriisiinne / kääpiökauriihinne / kääpiökaurihisinne

kääpiökauriisiinsa / kääpiökauriihinsa / kääpiökaurihisinsa

Ine

-ssa

kääpiökauriissamme

kääpiökauriissanne

kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

kääpiökaurihissamme / kääpiökauriissamme

kääpiökaurihissanne / kääpiökauriissanne

kääpiökaurihissansa / kääpiökaurihissaan / kääpiökauriissansa / kääpiökauriissaan

Ela

-sta

kääpiökauriistamme

kääpiökauriistanne

kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

kääpiökaurihistamme / kääpiökauriistamme

kääpiökaurihistanne / kääpiökauriistanne

kääpiökaurihistansa / kääpiökaurihistaan / kääpiökauriistansa / kääpiökauriistaan

All

-lle

kääpiökauriillemme

kääpiökauriillenne

kääpiökauriillensa / kääpiökauriilleen

kääpiökaurihillemme / kääpiökauriillemme

kääpiökaurihillenne / kääpiökauriillenne

kääpiökaurihillensa / kääpiökaurihillean / kääpiökauriillensa / kääpiökauriillean

Ade

-lla

kääpiökauriillamme

kääpiökauriillanne

kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

kääpiökaurihillamme / kääpiökauriillamme

kääpiökaurihillanne / kääpiökauriillanne

kääpiökaurihillansa / kääpiökaurihillaan / kääpiökauriillansa / kääpiökauriillaan

Abl

-lta

kääpiökauriiltamme

kääpiökauriiltanne

kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

kääpiökaurihiltamme / kääpiökauriiltamme

kääpiökaurihiltanne / kääpiökauriiltanne

kääpiökaurihiltansa / kääpiökaurihiltaan / kääpiökauriiltansa / kääpiökauriiltaan

Tra

-ksi

kääpiökauriiksemme

kääpiökauriiksenne

kääpiökauriiksensa / kääpiökauriikseen

kääpiökaurihiksemme / kääpiökauriiksemme

kääpiökaurihiksenne / kääpiökauriiksenne

kääpiökaurihikseen / kääpiökaurihiksensa / kääpiökauriikseen / kääpiökauriiksensa

Ess

-na

kääpiökauriinamme

kääpiökauriinanne

kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

kääpiökaurihinamme / kääpiökauriinamme

kääpiökaurihinanne / kääpiökauriinanne

kääpiökaurihinansa / kääpiökaurihinaan / kääpiökauriinansa / kääpiökauriinaan

Abe

-tta

kääpiökauriittamme

kääpiökauriittanne

kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

kääpiökaurihittamme / kääpiökauriittamme

kääpiökaurihittanne / kääpiökauriittanne

kääpiökaurihittansa / kääpiökaurihittaan / kääpiökauriittansa / kääpiökauriittaan

Com

-ne

-

-

-

kääpiökaurihinemme / kääpiökauriinemme

kääpiökaurihinenne / kääpiökauriinenne

kääpiökaurihineen / kääpiökaurihinensa / kääpiökauriineen / kääpiökauriinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääpiö

kääpiöt

Par

-ta

kääpiötä

kääpiöitä

Gen

-n

kääpiön

kääpiöitten / kääpiöiden

Ill

mihin

kääpiöön

kääpiöihin

Ine

-ssa

kääpiössä

kääpiöissä

Ela

-sta

kääpiöstä

kääpiöistä

All

-lle

kääpiölle

kääpiöille

Ade

-lla

kääpiöllä

kääpiöillä

Abl

-lta

kääpiöltä

kääpiöiltä

Tra

-ksi

kääpiöksi

kääpiöiksi

Ess

-na

kääpiönä

kääpiöinä

Abe

-tta

kääpiöttä

kääpiöittä

Com

-ne

-

kääpiöine

Ins

-in

-

kääpiöin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kääpiö

kääpiöt

Par

-ta

kääpiötä

kääpiöitä

Gen

-n

kääpiön

kääpiöitten / kääpiöiden

Ill

mihin

kääpiöön

kääpiöihin

Ine

-ssa

kääpiössä

kääpiöissä

Ela

-sta

kääpiöstä

kääpiöistä

All

-lle

kääpiölle

kääpiöille

Ade

-lla

kääpiöllä

kääpiöillä

Abl

-lta

kääpiöltä

kääpiöiltä

Tra

-ksi

kääpiöksi

kääpiöiksi

Ess

-na

kääpiönä

kääpiöinä

Abe

-tta

kääpiöttä

kääpiöittä

Com

-ne

-

kääpiöine

Ins

-in

-

kääpiöin

dwarf kääpiö
midget kääpiö
pygmy kääpiö
pigmy kääpiö
manikin mallinukke, kääpiö, malli
Show more arrow right
OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 500; Europarl Parallel Corpus, sentence 1000; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 1000; OpenSubtitles; Europarl Sadussa oli ilkeä kääpiö. There was an evil dwarf in the fairy tale. Kääpiö oli hyvin pieni ja söpö. The dwarf was very small and cute. Lavalla on kääpiö! Oh, look, it's a dwarf! Oli myös yksi kääpiö. Another one was a midget. Kääpiö kaivoi ahkerasti kultaa vuoresta. The dwarf diligently dug gold from the mountain. Tuntematon ruskea kääpiö. A star appearing out of nowhere? Kääpiö kulki hitaasti pitkin metsäpolkua. The dwarf walked slowly along the forest path. Kääpiö istui puun juurella ja luki kirjaa. The dwarf sat under a tree and read a book. Ainakin osaat huulta heittää, kääpiö. You got some lip on you, midget. Lupasit minulle kääpiöitä. You promised me midgets. Show more arrow right

Wiktionary

midget, dwarf Fin:Lumikki ja seitsemän kääpiötäEng:Snow White and the Seven Dwarfs (astronomy) dwarf star, dwarf Show more arrow right kääpiöityä Show more arrow right Probably kääppä +‎ -iö. Show more arrow right

Wikipedia

Dwarf (mythology) A dwarf is a short, humanlike creature from Norse and Germanic mythologies. They have been used in many fairy tales, fantasy, fiction and role-playing games. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääpiöni

kääpiöni

kääpiösi

kääpiösi

kääpiönsä

kääpiönsä

Par

-ta

kääpiötäni

kääpiöitäni

kääpiötäsi

kääpiöitäsi

kääpiötänsä / kääpiötään

kääpiöitänsä / kääpiöitään

Gen

-n

kääpiöni

kääpiöitteni / kääpiöideni

kääpiösi

kääpiöittesi / kääpiöidesi

kääpiönsä

kääpiöittensä / kääpiöidensä

Ill

mihin

kääpiööni

kääpiöihini

kääpiöösi

kääpiöihisi

kääpiöönsä

kääpiöihinsä

Ine

-ssa

kääpiössäni

kääpiöissäni

kääpiössäsi

kääpiöissäsi

kääpiössänsä / kääpiössään

kääpiöissänsä / kääpiöissään

Ela

-sta

kääpiöstäni

kääpiöistäni

kääpiöstäsi

kääpiöistäsi

kääpiöstänsä / kääpiöstään

kääpiöistänsä / kääpiöistään

All

-lle

kääpiölleni

kääpiöilleni

kääpiöllesi

kääpiöillesi

kääpiöllensä / kääpiölleen

kääpiöillensä / kääpiöilleän

Ade

-lla

kääpiölläni

kääpiöilläni

kääpiölläsi

kääpiöilläsi

kääpiöllänsä / kääpiöllään

kääpiöillänsä / kääpiöillään

Abl

-lta

kääpiöltäni

kääpiöiltäni

kääpiöltäsi

kääpiöiltäsi

kääpiöltänsä / kääpiöltään

kääpiöiltänsä / kääpiöiltään

Tra

-ksi

kääpiökseni

kääpiöikseni

kääpiöksesi

kääpiöiksesi

kääpiöksensä / kääpiökseen

kääpiöiksensä / kääpiöikseen

Ess

-na

kääpiönäni

kääpiöinäni

kääpiönäsi

kääpiöinäsi

kääpiönänsä / kääpiönään

kääpiöinänsä / kääpiöinään

Abe

-tta

kääpiöttäni

kääpiöittäni

kääpiöttäsi

kääpiöittäsi

kääpiöttänsä / kääpiöttään

kääpiöittänsä / kääpiöittään

Com

-ne

-

kääpiöineni

-

kääpiöinesi

-

kääpiöinensä / kääpiöineen

Singular

Plural

Nom

-

kääpiöni

kääpiösi

kääpiönsä

kääpiöni

kääpiösi

kääpiönsä

Par

-ta

kääpiötäni

kääpiötäsi

kääpiötänsä / kääpiötään

kääpiöitäni

kääpiöitäsi

kääpiöitänsä / kääpiöitään

Gen

-n

kääpiöni

kääpiösi

kääpiönsä

kääpiöitteni / kääpiöideni

kääpiöittesi / kääpiöidesi

kääpiöittensä / kääpiöidensä

Ill

mihin

kääpiööni

kääpiöösi

kääpiöönsä

kääpiöihini

kääpiöihisi

kääpiöihinsä

Ine

-ssa

kääpiössäni

kääpiössäsi

kääpiössänsä / kääpiössään

kääpiöissäni

kääpiöissäsi

kääpiöissänsä / kääpiöissään

Ela

-sta

kääpiöstäni

kääpiöstäsi

kääpiöstänsä / kääpiöstään

kääpiöistäni

kääpiöistäsi

kääpiöistänsä / kääpiöistään

All

-lle

kääpiölleni

kääpiöllesi

kääpiöllensä / kääpiölleen

kääpiöilleni

kääpiöillesi

kääpiöillensä / kääpiöilleän

Ade

-lla

kääpiölläni

kääpiölläsi

kääpiöllänsä / kääpiöllään

kääpiöilläni

kääpiöilläsi

kääpiöillänsä / kääpiöillään

Abl

-lta

kääpiöltäni

kääpiöltäsi

kääpiöltänsä / kääpiöltään

kääpiöiltäni

kääpiöiltäsi

kääpiöiltänsä / kääpiöiltään

Tra

-ksi

kääpiökseni

kääpiöksesi

kääpiöksensä / kääpiökseen

kääpiöikseni

kääpiöiksesi

kääpiöiksensä / kääpiöikseen

Ess

-na

kääpiönäni

kääpiönäsi

kääpiönänsä / kääpiönään

kääpiöinäni

kääpiöinäsi

kääpiöinänsä / kääpiöinään

Abe

-tta

kääpiöttäni

kääpiöttäsi

kääpiöttänsä / kääpiöttään

kääpiöittäni

kääpiöittäsi

kääpiöittänsä / kääpiöittään

Com

-ne

-

-

-

kääpiöineni

kääpiöinesi

kääpiöinensä / kääpiöineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kääpiömme

kääpiömme

kääpiönne

kääpiönne

kääpiönsä

kääpiönsä

Par

-ta

kääpiötämme

kääpiöitämme

kääpiötänne

kääpiöitänne

kääpiötänsä / kääpiötään

kääpiöitänsä / kääpiöitään

Gen

-n

kääpiömme

kääpiöittemme / kääpiöidemme

kääpiönne

kääpiöittenne / kääpiöidenne

kääpiönsä

kääpiöittensä / kääpiöidensä

Ill

mihin

kääpiöömme

kääpiöihimme

kääpiöönne

kääpiöihinne

kääpiöönsä

kääpiöihinsä

Ine

-ssa

kääpiössämme

kääpiöissämme

kääpiössänne

kääpiöissänne

kääpiössänsä / kääpiössään

kääpiöissänsä / kääpiöissään

Ela

-sta

kääpiöstämme

kääpiöistämme

kääpiöstänne

kääpiöistänne

kääpiöstänsä / kääpiöstään

kääpiöistänsä / kääpiöistään

All

-lle

kääpiöllemme

kääpiöillemme

kääpiöllenne

kääpiöillenne

kääpiöllensä / kääpiölleen

kääpiöillensä / kääpiöilleän

Ade

-lla

kääpiöllämme

kääpiöillämme

kääpiöllänne

kääpiöillänne

kääpiöllänsä / kääpiöllään

kääpiöillänsä / kääpiöillään

Abl

-lta

kääpiöltämme

kääpiöiltämme

kääpiöltänne

kääpiöiltänne

kääpiöltänsä / kääpiöltään

kääpiöiltänsä / kääpiöiltään

Tra

-ksi

kääpiöksemme

kääpiöiksemme

kääpiöksenne

kääpiöiksenne

kääpiöksensä / kääpiökseen

kääpiöiksensä / kääpiöikseen

Ess

-na

kääpiönämme

kääpiöinämme

kääpiönänne

kääpiöinänne

kääpiönänsä / kääpiönään

kääpiöinänsä / kääpiöinään

Abe

-tta

kääpiöttämme

kääpiöittämme

kääpiöttänne

kääpiöittänne

kääpiöttänsä / kääpiöttään

kääpiöittänsä / kääpiöittään

Com

-ne

-

kääpiöinemme

-

kääpiöinenne

-

kääpiöinensä / kääpiöineen

Singular

Plural

Nom

-

kääpiömme

kääpiönne

kääpiönsä

kääpiömme

kääpiönne

kääpiönsä

Par

-ta

kääpiötämme

kääpiötänne

kääpiötänsä / kääpiötään

kääpiöitämme

kääpiöitänne

kääpiöitänsä / kääpiöitään

Gen

-n

kääpiömme

kääpiönne

kääpiönsä

kääpiöittemme / kääpiöidemme

kääpiöittenne / kääpiöidenne

kääpiöittensä / kääpiöidensä

Ill

mihin

kääpiöömme

kääpiöönne

kääpiöönsä

kääpiöihimme

kääpiöihinne

kääpiöihinsä

Ine

-ssa

kääpiössämme

kääpiössänne

kääpiössänsä / kääpiössään

kääpiöissämme

kääpiöissänne

kääpiöissänsä / kääpiöissään

Ela

-sta

kääpiöstämme

kääpiöstänne

kääpiöstänsä / kääpiöstään

kääpiöistämme

kääpiöistänne

kääpiöistänsä / kääpiöistään

All

-lle

kääpiöllemme

kääpiöllenne

kääpiöllensä / kääpiölleen

kääpiöillemme

kääpiöillenne

kääpiöillensä / kääpiöilleän

Ade

-lla

kääpiöllämme

kääpiöllänne

kääpiöllänsä / kääpiöllään

kääpiöillämme

kääpiöillänne

kääpiöillänsä / kääpiöillään

Abl

-lta

kääpiöltämme

kääpiöltänne

kääpiöltänsä / kääpiöltään

kääpiöiltämme

kääpiöiltänne

kääpiöiltänsä / kääpiöiltään

Tra

-ksi

kääpiöksemme

kääpiöksenne

kääpiöksensä / kääpiökseen

kääpiöiksemme

kääpiöiksenne

kääpiöiksensä / kääpiöikseen

Ess

-na

kääpiönämme

kääpiönänne

kääpiönänsä / kääpiönään

kääpiöinämme

kääpiöinänne

kääpiöinänsä / kääpiöinään

Abe

-tta

kääpiöttämme

kääpiöttänne

kääpiöttänsä / kääpiöttään

kääpiöittämme

kääpiöittänne

kääpiöittänsä / kääpiöittään

Com

-ne

-

-

-

kääpiöinemme

kääpiöinenne

kääpiöinensä / kääpiöineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauris

kauriit

Par

-ta

kaurista

kauriita / kaurihia

Gen

-n

kauriin

kauriitten / kauriiden / kaurihien / kaurihitten

Ill

mihin

kauriiseen

kauriisiin / kauriihin / kaurihisin

Ine

-ssa

kauriissa

kaurihissa / kauriissa

Ela

-sta

kauriista

kaurihista / kauriista

All

-lle

kauriille

kaurihille / kauriille

Ade

-lla

kauriilla

kaurihilla / kauriilla

Abl

-lta

kauriilta

kaurihilta / kauriilta

Tra

-ksi

kauriiksi

kaurihiksi / kauriiksi

Ess

-na

kauriina

kaurihina / kauriina

Abe

-tta

kauriitta

kaurihitta / kauriitta

Com

-ne

-

kaurihine / kauriine

Ins

-in

-

kaurihin / kauriin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kauris

kauriit

Par

-ta

kaurista

kauriita / kaurihia

Gen

-n

kauriin

kauriitten / kauriiden / kaurihien / kaurihitten

Ill

mihin

kauriiseen

kauriisiin / kauriihin / kaurihisin

Ine

-ssa

kauriissa

kaurihissa / kauriissa

Ela

-sta

kauriista

kaurihista / kauriista

All

-lle

kauriille

kaurihille / kauriille

Ade

-lla

kauriilla

kaurihilla / kauriilla

Abl

-lta

kauriilta

kaurihilta / kauriilta

Tra

-ksi

kauriiksi

kaurihiksi / kauriiksi

Ess

-na

kauriina

kaurihina / kauriina

Abe

-tta

kauriitta

kaurihitta / kauriitta

Com

-ne

-

kaurihine / kauriine

Ins

-in

-

kaurihin / kauriin

Capricorn Kauris
Capricorn
Goat Kauris
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; jw2019 Kauris on arka eläin. Deer is a timid animal. Kauris on metsän eläin. A deer is a forest animal. Kuin kauris. Like a deer. Hei, kauris. Hello deer. Olen kauris. What are you? Olet kauris. You're a Capricorn. Olen Kauris. I'm capricorn. Kauris Härkä. Capricorn the Goat Bull. Se on kauris. It's a deer. Hän on kauris. She's a Capricorn. Show more arrow right

Wiktionary

A mountain goat, more specifically called alppikauris or alppivuohi, Capra ibex. Any small deer of unspecified species, especially a roe deer. One born under the sign of Capricorn. Show more arrow right (roe deer): metsäkauris Show more arrow right From Proto-Finnic kapris, borrowing from Proto-Germanic habraz, hafraz (“he-goat”), ultimately from Proto-Indo-European kápros. Cognates include Estonian kaber, Karelian kabris. Show more arrow right

Wikipedia

Capra
-suvun luonnonvaraisia lajeja: Vuorikauris eli alppikauris (Capra ibex) Etiopianvuorikauris (Capra walie) Nubianvuorikauris (Capra nubiana) Pyreneidenvuorikauris (Capra pyrenaica) Siperianvuorikauris (Capra sibirica) Kierteissarvikauris eli markor (Capra falconeri) Kierteissarvikauriin alalaji suorasarvikauris (Capra falconeri megaceros) Kubaninturin alalaji kaukasianvuorikauris (Capra caucasica cylindricornis) Nisäkäsnimistötoimikunnan
ehdotuksen mukaisesti kauriiksi tulisi kutsua hirvieläinten heimon Capreolinae -alaheimoa, joka tunnetaan myös nimellä peurat: Metsäkauris (Capreolus capreolus) Siperianmetsäkauris (Capreolus pygargus) sorkkaeläimistä
jotka ulkonäöltään muistuttavat vuohta: grimminsukeltajakauris (Sylvivapra grimmia), sukeltajakauriiden (Sylvicapra) suvun ainoa laji kaurisantilooppi (Pelea capreolus), kaurisantilooppien suvun (Pelea) ainoa laji Vesikauris eli kiinanvesikauris (Hydropotes inermis) Kääpiökauriiden (Tragulidae) heimoon kuuluvia lajeja: Intiankääpiökauris (Moschiola meminna) Jaavankääpiökauris (Tragulus javanicus) Isokääpiökauris eli isokantšili (Tragulus napu) Kääpiövesikauris (Hyemoschus aquaticus)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kauriini

kauriini

kauriisi

kauriisi

kauriinsa

kauriinsa

Par

-ta

kauristani

kauriitani / kaurihiani

kauristasi

kauriitasi / kaurihiasi

kauristansa / kauristaan

kauriitansa / kauriitaan / kaurihiansa / kaurihiaan

Gen

-n

kauriini

kauriitteni / kauriideni / kaurihieni / kaurihitteni

kauriisi

kauriittesi / kauriidesi / kaurihiesi / kaurihittesi

kauriinsa

kauriittensa / kauriidensa / kaurihiensa / kaurihittensa

Ill

mihin

kauriiseeni

kauriisiini / kauriihini / kaurihisini

kauriiseesi

kauriisiisi / kauriihisi / kaurihisisi

kauriiseensa

kauriisiinsa / kauriihinsa / kaurihisinsa

Ine

-ssa

kauriissani

kaurihissani / kauriissani

kauriissasi

kaurihissasi / kauriissasi

kauriissansa / kauriissaan

kaurihissansa / kaurihissaan / kauriissansa / kauriissaan

Ela

-sta

kauriistani

kaurihistani / kauriistani

kauriistasi

kaurihistasi / kauriistasi

kauriistansa / kauriistaan

kaurihistansa / kaurihistaan / kauriistansa / kauriistaan

All

-lle

kauriilleni

kaurihilleni / kauriilleni

kauriillesi

kaurihillesi / kauriillesi

kauriillensa / kauriilleen

kaurihillensa / kaurihillean / kauriillensa / kauriillean

Ade

-lla

kauriillani

kaurihillani / kauriillani

kauriillasi

kaurihillasi / kauriillasi

kauriillansa / kauriillaan

kaurihillansa / kaurihillaan / kauriillansa / kauriillaan

Abl

-lta

kauriiltani

kaurihiltani / kauriiltani

kauriiltasi

kaurihiltasi / kauriiltasi

kauriiltansa / kauriiltaan

kaurihiltansa / kaurihiltaan / kauriiltansa / kauriiltaan

Tra

-ksi

kauriikseni

kaurihikseni / kauriikseni

kauriiksesi

kaurihiksesi / kauriiksesi

kauriiksensa / kauriikseen

kaurihikseen / kaurihiksensa / kauriikseen / kauriiksensa

Ess

-na

kauriinani

kaurihinani / kauriinani

kauriinasi

kaurihinasi / kauriinasi

kauriinansa / kauriinaan

kaurihinansa / kaurihinaan / kauriinansa / kauriinaan

Abe

-tta

kauriittani

kaurihittani / kauriittani

kauriittasi

kaurihittasi / kauriittasi

kauriittansa / kauriittaan

kaurihittansa / kaurihittaan / kauriittansa / kauriittaan

Com

-ne

-

kaurihineni / kauriineni

-

kaurihinesi / kauriinesi

-

kaurihineen / kaurihinensa / kauriineen / kauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

kauriini

kauriisi

kauriinsa

kauriini

kauriisi

kauriinsa

Par

-ta

kauristani

kauristasi

kauristansa / kauristaan

kauriitani / kaurihiani

kauriitasi / kaurihiasi

kauriitansa / kauriitaan / kaurihiansa / kaurihiaan

Gen

-n

kauriini

kauriisi

kauriinsa

kauriitteni / kauriideni / kaurihieni / kaurihitteni

kauriittesi / kauriidesi / kaurihiesi / kaurihittesi

kauriittensa / kauriidensa / kaurihiensa / kaurihittensa

Ill

mihin

kauriiseeni

kauriiseesi

kauriiseensa

kauriisiini / kauriihini / kaurihisini

kauriisiisi / kauriihisi / kaurihisisi

kauriisiinsa / kauriihinsa / kaurihisinsa

Ine

-ssa

kauriissani

kauriissasi

kauriissansa / kauriissaan

kaurihissani / kauriissani

kaurihissasi / kauriissasi

kaurihissansa / kaurihissaan / kauriissansa / kauriissaan

Ela

-sta

kauriistani

kauriistasi

kauriistansa / kauriistaan

kaurihistani / kauriistani

kaurihistasi / kauriistasi

kaurihistansa / kaurihistaan / kauriistansa / kauriistaan

All

-lle

kauriilleni

kauriillesi

kauriillensa / kauriilleen

kaurihilleni / kauriilleni

kaurihillesi / kauriillesi

kaurihillensa / kaurihillean / kauriillensa / kauriillean

Ade

-lla

kauriillani

kauriillasi

kauriillansa / kauriillaan

kaurihillani / kauriillani

kaurihillasi / kauriillasi

kaurihillansa / kaurihillaan / kauriillansa / kauriillaan

Abl

-lta

kauriiltani

kauriiltasi

kauriiltansa / kauriiltaan

kaurihiltani / kauriiltani

kaurihiltasi / kauriiltasi

kaurihiltansa / kaurihiltaan / kauriiltansa / kauriiltaan

Tra

-ksi

kauriikseni

kauriiksesi

kauriiksensa / kauriikseen

kaurihikseni / kauriikseni

kaurihiksesi / kauriiksesi

kaurihikseen / kaurihiksensa / kauriikseen / kauriiksensa

Ess

-na

kauriinani

kauriinasi

kauriinansa / kauriinaan

kaurihinani / kauriinani

kaurihinasi / kauriinasi

kaurihinansa / kaurihinaan / kauriinansa / kauriinaan

Abe

-tta

kauriittani

kauriittasi

kauriittansa / kauriittaan

kaurihittani / kauriittani

kaurihittasi / kauriittasi

kaurihittansa / kaurihittaan / kauriittansa / kauriittaan

Com

-ne

-

-

-

kaurihineni / kauriineni

kaurihinesi / kauriinesi

kaurihineen / kaurihinensa / kauriineen / kauriinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kauriimme

kauriimme

kauriinne

kauriinne

kauriinsa

kauriinsa

Par

-ta

kauristamme

kauriitamme / kaurihiamme

kauristanne

kauriitanne / kaurihianne

kauristansa / kauristaan

kauriitansa / kauriitaan / kaurihiansa / kaurihiaan

Gen

-n

kauriimme

kauriittemme / kauriidemme / kaurihiemme / kaurihittemme

kauriinne

kauriittenne / kauriidenne / kaurihienne / kaurihittenne

kauriinsa

kauriittensa / kauriidensa / kaurihiensa / kaurihittensa

Ill

mihin

kauriiseemme

kauriisiimme / kauriihimme / kaurihisimme

kauriiseenne

kauriisiinne / kauriihinne / kaurihisinne

kauriiseensa

kauriisiinsa / kauriihinsa / kaurihisinsa

Ine

-ssa

kauriissamme

kaurihissamme / kauriissamme

kauriissanne

kaurihissanne / kauriissanne

kauriissansa / kauriissaan

kaurihissansa / kaurihissaan / kauriissansa / kauriissaan

Ela

-sta

kauriistamme

kaurihistamme / kauriistamme

kauriistanne

kaurihistanne / kauriistanne

kauriistansa / kauriistaan

kaurihistansa / kaurihistaan / kauriistansa / kauriistaan

All

-lle

kauriillemme

kaurihillemme / kauriillemme

kauriillenne

kaurihillenne / kauriillenne

kauriillensa / kauriilleen

kaurihillensa / kaurihillean / kauriillensa / kauriillean

Ade

-lla

kauriillamme

kaurihillamme / kauriillamme

kauriillanne

kaurihillanne / kauriillanne

kauriillansa / kauriillaan

kaurihillansa / kaurihillaan / kauriillansa / kauriillaan

Abl

-lta

kauriiltamme

kaurihiltamme / kauriiltamme

kauriiltanne

kaurihiltanne / kauriiltanne

kauriiltansa / kauriiltaan

kaurihiltansa / kaurihiltaan / kauriiltansa / kauriiltaan

Tra

-ksi

kauriiksemme

kaurihiksemme / kauriiksemme

kauriiksenne

kaurihiksenne / kauriiksenne

kauriiksensa / kauriikseen

kaurihikseen / kaurihiksensa / kauriikseen / kauriiksensa

Ess

-na

kauriinamme

kaurihinamme / kauriinamme

kauriinanne

kaurihinanne / kauriinanne

kauriinansa / kauriinaan

kaurihinansa / kaurihinaan / kauriinansa / kauriinaan

Abe

-tta

kauriittamme

kaurihittamme / kauriittamme

kauriittanne

kaurihittanne / kauriittanne

kauriittansa / kauriittaan

kaurihittansa / kaurihittaan / kauriittansa / kauriittaan

Com

-ne

-

kaurihinemme / kauriinemme

-

kaurihinenne / kauriinenne

-

kaurihineen / kaurihinensa / kauriineen / kauriinensa

Singular

Plural

Nom

-

kauriimme

kauriinne

kauriinsa

kauriimme

kauriinne

kauriinsa

Par

-ta

kauristamme

kauristanne

kauristansa / kauristaan

kauriitamme / kaurihiamme

kauriitanne / kaurihianne

kauriitansa / kauriitaan / kaurihiansa / kaurihiaan

Gen

-n

kauriimme

kauriinne

kauriinsa

kauriittemme / kauriidemme / kaurihiemme / kaurihittemme

kauriittenne / kauriidenne / kaurihienne / kaurihittenne

kauriittensa / kauriidensa / kaurihiensa / kaurihittensa

Ill

mihin

kauriiseemme

kauriiseenne

kauriiseensa

kauriisiimme / kauriihimme / kaurihisimme

kauriisiinne / kauriihinne / kaurihisinne

kauriisiinsa / kauriihinsa / kaurihisinsa

Ine

-ssa

kauriissamme

kauriissanne

kauriissansa / kauriissaan

kaurihissamme / kauriissamme

kaurihissanne / kauriissanne

kaurihissansa / kaurihissaan / kauriissansa / kauriissaan

Ela

-sta

kauriistamme

kauriistanne

kauriistansa / kauriistaan

kaurihistamme / kauriistamme

kaurihistanne / kauriistanne

kaurihistansa / kaurihistaan / kauriistansa / kauriistaan

All

-lle

kauriillemme

kauriillenne

kauriillensa / kauriilleen

kaurihillemme / kauriillemme

kaurihillenne / kauriillenne

kaurihillensa / kaurihillean / kauriillensa / kauriillean

Ade

-lla

kauriillamme

kauriillanne

kauriillansa / kauriillaan

kaurihillamme / kauriillamme

kaurihillanne / kauriillanne

kaurihillansa / kaurihillaan / kauriillansa / kauriillaan

Abl

-lta

kauriiltamme

kauriiltanne

kauriiltansa / kauriiltaan

kaurihiltamme / kauriiltamme

kaurihiltanne / kauriiltanne

kaurihiltansa / kaurihiltaan / kauriiltansa / kauriiltaan

Tra

-ksi

kauriiksemme

kauriiksenne

kauriiksensa / kauriikseen

kaurihiksemme / kauriiksemme

kaurihiksenne / kauriiksenne

kaurihikseen / kaurihiksensa / kauriikseen / kauriiksensa

Ess

-na

kauriinamme

kauriinanne

kauriinansa / kauriinaan

kaurihinamme / kauriinamme

kaurihinanne / kauriinanne

kaurihinansa / kaurihinaan / kauriinansa / kauriinaan

Abe

-tta

kauriittamme

kauriittanne

kauriittansa / kauriittaan

kaurihittamme / kauriittamme

kaurihittanne / kauriittanne

kaurihittansa / kaurihittaan / kauriittansa / kauriittaan

Com

-ne

-

-

-

kaurihinemme / kauriinemme

kaurihinenne / kauriinenne

kaurihineen / kaurihinensa / kauriineen / kauriinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept