kääpiökauriit |
Noun, Plural Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ kauris |
Noun, Plural Nominative |
|
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiökauris |
|
Par |
-ta |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita / kääpiökaurihia |
Gen |
-n |
kääpiökauriin |
kääpiökauriitten / kääpiökauriiden / kääpiökaurihien / kääpiökaurihitten |
Ill |
mihin |
kääpiökauriiseen |
kääpiökauriisiin / kääpiökauriihin / kääpiökaurihisin |
Ine |
-ssa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa / kääpiökauriissa |
Ela |
-sta |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista / kääpiökauriista |
All |
-lle |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille / kääpiökauriille |
Ade |
-lla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla / kääpiökauriilla |
Abl |
-lta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta / kääpiökauriilta |
Tra |
-ksi |
kääpiökauriiksi |
kääpiökaurihiksi / kääpiökauriiksi |
Ess |
-na |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina / kääpiökauriina |
Abe |
-tta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta / kääpiökauriitta |
Com |
-ne |
- |
kääpiökaurihine / kääpiökauriine |
Ins |
-in |
- |
kääpiökaurihin / kääpiökauriin |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiökauris
Par
-ta
kääpiökaurista
kääpiökauriita / kääpiökaurihia
Gen
-n
kääpiökauriin
kääpiökauriitten / kääpiökauriiden / kääpiökaurihien / kääpiökaurihitten
Ill
mihin
kääpiökauriiseen
kääpiökauriisiin / kääpiökauriihin / kääpiökaurihisin
Ine
-ssa
kääpiökauriissa
kääpiökaurihissa / kääpiökauriissa
Ela
-sta
kääpiökauriista
kääpiökaurihista / kääpiökauriista
All
-lle
kääpiökauriille
kääpiökaurihille / kääpiökauriille
Ade
-lla
kääpiökauriilla
kääpiökaurihilla / kääpiökauriilla
Abl
-lta
kääpiökauriilta
kääpiökaurihilta / kääpiökauriilta
Tra
-ksi
kääpiökauriiksi
kääpiökaurihiksi / kääpiökauriiksi
Ess
-na
kääpiökauriina
kääpiökaurihina / kääpiökauriina
Abe
-tta
kääpiökauriitta
kääpiökaurihitta / kääpiökauriitta
Com
-ne
-
kääpiökaurihine / kääpiökauriine
Ins
-in
-
kääpiökaurihin / kääpiökauriin
| dwarf | |
| dwelle |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
Par |
-ta |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
Gen |
-n |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
Ill |
mihin |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
Ine |
-ssa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
Ela |
-sta |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
All |
-lle |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
Ade |
-lla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
Abl |
-lta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
Tra |
-ksi |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihikse |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihikse |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihiks |
Ess |
-na |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
Abe |
-tta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
Com |
-ne |
- |
kääpiökaurihine |
- |
kääpiökaurihine |
- |
kääpiökaurihin |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
Par
-ta
kääpiökaurista
kääpiökaurista
kääpiökaurista
kääpiökauriita
kääpiökauriita
kääpiökauriita
Gen
-n
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökauriitte
kääpiökauriitte
kääpiökauriitte
Ill
mihin
kääpiökauriisee
kääpiökauriisee
kääpiökauriisee
kääpiökauriisii
kääpiökauriisii
kääpiökauriisii
Ine
-ssa
kääpiökauriissa
kääpiökauriissa
kääpiökauriissa
kääpiökaurihissa
kääpiökaurihissa
kääpiökaurihissa
Ela
-sta
kääpiökauriista
kääpiökauriista
kääpiökauriista
kääpiökaurihista
kääpiökaurihista
kääpiökaurihista
All
-lle
kääpiökauriille
kääpiökauriille
kääpiökauriille
kääpiökaurihille
kääpiökaurihille
kääpiökaurihille
Ade
-lla
kääpiökauriilla
kääpiökauriilla
kääpiökauriilla
kääpiökaurihilla
kääpiökaurihilla
kääpiökaurihilla
Abl
-lta
kääpiökauriilta
kääpiökauriilta
kääpiökauriilta
kääpiökaurihilta
kääpiökaurihilta
kääpiökaurihilta
Tra
-ksi
kääpiökauriikse
kääpiökauriikse
kääpiökauriikse
kääpiökaurihikse
kääpiökaurihikse
kääpiökaurihiks
Ess
-na
kääpiökauriina
kääpiökauriina
kääpiökauriina
kääpiökaurihina
kääpiökaurihina
kääpiökaurihina
Abe
-tta
kääpiökauriitta
kääpiökauriitta
kääpiökauriitta
kääpiökaurihitta
kääpiökaurihitta
kääpiökaurihitta
Com
-ne
-
-
-
kääpiökaurihine
kääpiökaurihine
kääpiökaurihin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
kääpiökaurii |
Par |
-ta |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
kääpiökaurista |
kääpiökauriita |
Gen |
-n |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
kääpiökaurii |
kääpiökauriitte |
Ill |
mihin |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
kääpiökauriisee |
kääpiökauriisii |
Ine |
-ssa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
kääpiökauriissa |
kääpiökaurihissa |
Ela |
-sta |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
kääpiökauriista |
kääpiökaurihista |
All |
-lle |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
kääpiökauriille |
kääpiökaurihille |
Ade |
-lla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
kääpiökauriilla |
kääpiökaurihilla |
Abl |
-lta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
kääpiökauriilta |
kääpiökaurihilta |
Tra |
-ksi |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihikse |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihikse |
kääpiökauriikse |
kääpiökaurihiks |
Ess |
-na |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
kääpiökauriina |
kääpiökaurihina |
Abe |
-tta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
kääpiökauriitta |
kääpiökaurihitta |
Com |
-ne |
- |
kääpiökaurihine |
- |
kääpiökaurihine |
- |
kääpiökaurihin |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
Par
-ta
kääpiökaurista
kääpiökaurista
kääpiökaurista
kääpiökauriita
kääpiökauriita
kääpiökauriita
Gen
-n
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökaurii
kääpiökauriitte
kääpiökauriitte
kääpiökauriitte
Ill
mihin
kääpiökauriisee
kääpiökauriisee
kääpiökauriisee
kääpiökauriisii
kääpiökauriisii
kääpiökauriisii
Ine
-ssa
kääpiökauriissa
kääpiökauriissa
kääpiökauriissa
kääpiökaurihissa
kääpiökaurihissa
kääpiökaurihissa
Ela
-sta
kääpiökauriista
kääpiökauriista
kääpiökauriista
kääpiökaurihista
kääpiökaurihista
kääpiökaurihista
All
-lle
kääpiökauriille
kääpiökauriille
kääpiökauriille
kääpiökaurihille
kääpiökaurihille
kääpiökaurihille
Ade
-lla
kääpiökauriilla
kääpiökauriilla
kääpiökauriilla
kääpiökaurihilla
kääpiökaurihilla
kääpiökaurihilla
Abl
-lta
kääpiökauriilta
kääpiökauriilta
kääpiökauriilta
kääpiökaurihilta
kääpiökaurihilta
kääpiökaurihilta
Tra
-ksi
kääpiökauriikse
kääpiökauriikse
kääpiökauriikse
kääpiökaurihikse
kääpiökaurihikse
kääpiökaurihiks
Ess
-na
kääpiökauriina
kääpiökauriina
kääpiökauriina
kääpiökaurihina
kääpiökaurihina
kääpiökaurihina
Abe
-tta
kääpiökauriitta
kääpiökauriitta
kääpiökauriitta
kääpiökaurihitta
kääpiökaurihitta
kääpiökaurihitta
Com
-ne
-
-
-
kääpiökaurihine
kääpiökaurihine
kääpiökaurihin
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiö |
kääpiöt |
Par |
-ta |
kääpiötä |
kääpiöitä |
Gen |
-n |
kääpiön |
kääpiöitten / kääpiöiden |
Ill |
mihin |
kääpiöön |
kääpiöihin |
Ine |
-ssa |
kääpiössä |
kääpiöissä |
Ela |
-sta |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
All |
-lle |
kääpiölle |
kääpiöille |
Ade |
-lla |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
Abl |
-lta |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
Tra |
-ksi |
kääpiöksi |
kääpiöiksi |
Ess |
-na |
kääpiönä |
kääpiöinä |
Abe |
-tta |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
Com |
-ne |
- |
kääpiöine |
Ins |
-in |
- |
kääpiöin |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiö
kääpiöt
Par
-ta
kääpiötä
kääpiöitä
Gen
-n
kääpiön
kääpiöitten / kääpiöiden
Ill
mihin
kääpiöön
kääpiöihin
Ine
-ssa
kääpiössä
kääpiöissä
Ela
-sta
kääpiöstä
kääpiöistä
All
-lle
kääpiölle
kääpiöille
Ade
-lla
kääpiöllä
kääpiöillä
Abl
-lta
kääpiöltä
kääpiöiltä
Tra
-ksi
kääpiöksi
kääpiöiksi
Ess
-na
kääpiönä
kääpiöinä
Abe
-tta
kääpiöttä
kääpiöittä
Com
-ne
-
kääpiöine
Ins
-in
-
kääpiöin
| dwarf | kääpiö |
| midget | kääpiö |
| pygmy | kääpiö |
| pigmy | kääpiö |
| manikin | mallinukke, kääpiö, malli |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
Par |
-ta |
kääpiötä |
kääpiöitä |
kääpiötä |
kääpiöitä |
kääpiötä |
kääpiöitä |
Gen |
-n |
kääpiö |
kääpiöitte |
kääpiö |
kääpiöitte |
kääpiö |
kääpiöitte |
Ill |
mihin |
kääpiöö |
kääpiöihi |
kääpiöö |
kääpiöihi |
kääpiöö |
kääpiöihi |
Ine |
-ssa |
kääpiössä |
kääpiöissä |
kääpiössä |
kääpiöissä |
kääpiössä |
kääpiöissä |
Ela |
-sta |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
All |
-lle |
kääpiölle |
kääpiöille |
kääpiölle |
kääpiöille |
kääpiölle |
kääpiöille |
Ade |
-lla |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
Abl |
-lta |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
Tra |
-ksi |
kääpiökse |
kääpiöikse |
kääpiökse |
kääpiöikse |
kääpiökse |
kääpiöikse |
Ess |
-na |
kääpiönä |
kääpiöinä |
kääpiönä |
kääpiöinä |
kääpiönä |
kääpiöinä |
Abe |
-tta |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
Com |
-ne |
- |
kääpiöine |
- |
kääpiöine |
- |
kääpiöine |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
Par
-ta
kääpiötä
kääpiötä
kääpiötä
kääpiöitä
kääpiöitä
kääpiöitä
Gen
-n
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiöitte
kääpiöitte
kääpiöitte
Ill
mihin
kääpiöö
kääpiöö
kääpiöö
kääpiöihi
kääpiöihi
kääpiöihi
Ine
-ssa
kääpiössä
kääpiössä
kääpiössä
kääpiöissä
kääpiöissä
kääpiöissä
Ela
-sta
kääpiöstä
kääpiöstä
kääpiöstä
kääpiöistä
kääpiöistä
kääpiöistä
All
-lle
kääpiölle
kääpiölle
kääpiölle
kääpiöille
kääpiöille
kääpiöille
Ade
-lla
kääpiöllä
kääpiöllä
kääpiöllä
kääpiöillä
kääpiöillä
kääpiöillä
Abl
-lta
kääpiöltä
kääpiöltä
kääpiöltä
kääpiöiltä
kääpiöiltä
kääpiöiltä
Tra
-ksi
kääpiökse
kääpiökse
kääpiökse
kääpiöikse
kääpiöikse
kääpiöikse
Ess
-na
kääpiönä
kääpiönä
kääpiönä
kääpiöinä
kääpiöinä
kääpiöinä
Abe
-tta
kääpiöttä
kääpiöttä
kääpiöttä
kääpiöittä
kääpiöittä
kääpiöittä
Com
-ne
-
-
-
kääpiöine
kääpiöine
kääpiöine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
kääpiö |
Par |
-ta |
kääpiötä |
kääpiöitä |
kääpiötä |
kääpiöitä |
kääpiötä |
kääpiöitä |
Gen |
-n |
kääpiö |
kääpiöitte |
kääpiö |
kääpiöitte |
kääpiö |
kääpiöitte |
Ill |
mihin |
kääpiöö |
kääpiöihi |
kääpiöö |
kääpiöihi |
kääpiöö |
kääpiöihi |
Ine |
-ssa |
kääpiössä |
kääpiöissä |
kääpiössä |
kääpiöissä |
kääpiössä |
kääpiöissä |
Ela |
-sta |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
kääpiöstä |
kääpiöistä |
All |
-lle |
kääpiölle |
kääpiöille |
kääpiölle |
kääpiöille |
kääpiölle |
kääpiöille |
Ade |
-lla |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
kääpiöllä |
kääpiöillä |
Abl |
-lta |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
kääpiöltä |
kääpiöiltä |
Tra |
-ksi |
kääpiökse |
kääpiöikse |
kääpiökse |
kääpiöikse |
kääpiökse |
kääpiöikse |
Ess |
-na |
kääpiönä |
kääpiöinä |
kääpiönä |
kääpiöinä |
kääpiönä |
kääpiöinä |
Abe |
-tta |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
kääpiöttä |
kääpiöittä |
Com |
-ne |
- |
kääpiöine |
- |
kääpiöine |
- |
kääpiöine |
Singular
Plural
Nom
-
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiö
Par
-ta
kääpiötä
kääpiötä
kääpiötä
kääpiöitä
kääpiöitä
kääpiöitä
Gen
-n
kääpiö
kääpiö
kääpiö
kääpiöitte
kääpiöitte
kääpiöitte
Ill
mihin
kääpiöö
kääpiöö
kääpiöö
kääpiöihi
kääpiöihi
kääpiöihi
Ine
-ssa
kääpiössä
kääpiössä
kääpiössä
kääpiöissä
kääpiöissä
kääpiöissä
Ela
-sta
kääpiöstä
kääpiöstä
kääpiöstä
kääpiöistä
kääpiöistä
kääpiöistä
All
-lle
kääpiölle
kääpiölle
kääpiölle
kääpiöille
kääpiöille
kääpiöille
Ade
-lla
kääpiöllä
kääpiöllä
kääpiöllä
kääpiöillä
kääpiöillä
kääpiöillä
Abl
-lta
kääpiöltä
kääpiöltä
kääpiöltä
kääpiöiltä
kääpiöiltä
kääpiöiltä
Tra
-ksi
kääpiökse
kääpiökse
kääpiökse
kääpiöikse
kääpiöikse
kääpiöikse
Ess
-na
kääpiönä
kääpiönä
kääpiönä
kääpiöinä
kääpiöinä
kääpiöinä
Abe
-tta
kääpiöttä
kääpiöttä
kääpiöttä
kääpiöittä
kääpiöittä
kääpiöittä
Com
-ne
-
-
-
kääpiöine
kääpiöine
kääpiöine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
kauris |
kauriit |
Par |
-ta |
kaurista |
kauriita / kaurihia |
Gen |
-n |
kauriin |
kauriitten / kauriiden / kaurihien / kaurihitten |
Ill |
mihin |
kauriiseen |
kauriisiin / kauriihin / kaurihisin |
Ine |
-ssa |
kauriissa |
kaurihissa / kauriissa |
Ela |
-sta |
kauriista |
kaurihista / kauriista |
All |
-lle |
kauriille |
kaurihille / kauriille |
Ade |
-lla |
kauriilla |
kaurihilla / kauriilla |
Abl |
-lta |
kauriilta |
kaurihilta / kauriilta |
Tra |
-ksi |
kauriiksi |
kaurihiksi / kauriiksi |
Ess |
-na |
kauriina |
kaurihina / kauriina |
Abe |
-tta |
kauriitta |
kaurihitta / kauriitta |
Com |
-ne |
- |
kaurihine / kauriine |
Ins |
-in |
- |
kaurihin / kauriin |
Singular
Plural
Nom
-
kauris
kauriit
Par
-ta
kaurista
kauriita / kaurihia
Gen
-n
kauriin
kauriitten / kauriiden / kaurihien / kaurihitten
Ill
mihin
kauriiseen
kauriisiin / kauriihin / kaurihisin
Ine
-ssa
kauriissa
kaurihissa / kauriissa
Ela
-sta
kauriista
kaurihista / kauriista
All
-lle
kauriille
kaurihille / kauriille
Ade
-lla
kauriilla
kaurihilla / kauriilla
Abl
-lta
kauriilta
kaurihilta / kauriilta
Tra
-ksi
kauriiksi
kaurihiksi / kauriiksi
Ess
-na
kauriina
kaurihina / kauriina
Abe
-tta
kauriitta
kaurihitta / kauriitta
Com
-ne
-
kaurihine / kauriine
Ins
-in
-
kaurihin / kauriin
| Capricorn | Kauris |
| Capricorn | |
| Goat | Kauris |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
Par |
-ta |
kaurista |
kauriita |
kaurista |
kauriita |
kaurista |
kauriita |
Gen |
-n |
kaurii |
kauriitte |
kaurii |
kauriitte |
kaurii |
kauriitte |
Ill |
mihin |
kauriisee |
kauriisii |
kauriisee |
kauriisii |
kauriisee |
kauriisii |
Ine |
-ssa |
kauriissa |
kaurihissa |
kauriissa |
kaurihissa |
kauriissa |
kaurihissa |
Ela |
-sta |
kauriista |
kaurihista |
kauriista |
kaurihista |
kauriista |
kaurihista |
All |
-lle |
kauriille |
kaurihille |
kauriille |
kaurihille |
kauriille |
kaurihille |
Ade |
-lla |
kauriilla |
kaurihilla |
kauriilla |
kaurihilla |
kauriilla |
kaurihilla |
Abl |
-lta |
kauriilta |
kaurihilta |
kauriilta |
kaurihilta |
kauriilta |
kaurihilta |
Tra |
-ksi |
kauriikse |
kaurihikse |
kauriikse |
kaurihikse |
kauriikse |
kaurihiks |
Ess |
-na |
kauriina |
kaurihina |
kauriina |
kaurihina |
kauriina |
kaurihina |
Abe |
-tta |
kauriitta |
kaurihitta |
kauriitta |
kaurihitta |
kauriitta |
kaurihitta |
Com |
-ne |
- |
kaurihine |
- |
kaurihine |
- |
kaurihin |
Singular
Plural
Nom
-
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
Par
-ta
kaurista
kaurista
kaurista
kauriita
kauriita
kauriita
Gen
-n
kaurii
kaurii
kaurii
kauriitte
kauriitte
kauriitte
Ill
mihin
kauriisee
kauriisee
kauriisee
kauriisii
kauriisii
kauriisii
Ine
-ssa
kauriissa
kauriissa
kauriissa
kaurihissa
kaurihissa
kaurihissa
Ela
-sta
kauriista
kauriista
kauriista
kaurihista
kaurihista
kaurihista
All
-lle
kauriille
kauriille
kauriille
kaurihille
kaurihille
kaurihille
Ade
-lla
kauriilla
kauriilla
kauriilla
kaurihilla
kaurihilla
kaurihilla
Abl
-lta
kauriilta
kauriilta
kauriilta
kaurihilta
kaurihilta
kaurihilta
Tra
-ksi
kauriikse
kauriikse
kauriikse
kaurihikse
kaurihikse
kaurihiks
Ess
-na
kauriina
kauriina
kauriina
kaurihina
kaurihina
kaurihina
Abe
-tta
kauriitta
kauriitta
kauriitta
kaurihitta
kaurihitta
kaurihitta
Com
-ne
-
-
-
kaurihine
kaurihine
kaurihin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
kaurii |
Par |
-ta |
kaurista |
kauriita |
kaurista |
kauriita |
kaurista |
kauriita |
Gen |
-n |
kaurii |
kauriitte |
kaurii |
kauriitte |
kaurii |
kauriitte |
Ill |
mihin |
kauriisee |
kauriisii |
kauriisee |
kauriisii |
kauriisee |
kauriisii |
Ine |
-ssa |
kauriissa |
kaurihissa |
kauriissa |
kaurihissa |
kauriissa |
kaurihissa |
Ela |
-sta |
kauriista |
kaurihista |
kauriista |
kaurihista |
kauriista |
kaurihista |
All |
-lle |
kauriille |
kaurihille |
kauriille |
kaurihille |
kauriille |
kaurihille |
Ade |
-lla |
kauriilla |
kaurihilla |
kauriilla |
kaurihilla |
kauriilla |
kaurihilla |
Abl |
-lta |
kauriilta |
kaurihilta |
kauriilta |
kaurihilta |
kauriilta |
kaurihilta |
Tra |
-ksi |
kauriikse |
kaurihikse |
kauriikse |
kaurihikse |
kauriikse |
kaurihiks |
Ess |
-na |
kauriina |
kaurihina |
kauriina |
kaurihina |
kauriina |
kaurihina |
Abe |
-tta |
kauriitta |
kaurihitta |
kauriitta |
kaurihitta |
kauriitta |
kaurihitta |
Com |
-ne |
- |
kaurihine |
- |
kaurihine |
- |
kaurihin |
Singular
Plural
Nom
-
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
kaurii
Par
-ta
kaurista
kaurista
kaurista
kauriita
kauriita
kauriita
Gen
-n
kaurii
kaurii
kaurii
kauriitte
kauriitte
kauriitte
Ill
mihin
kauriisee
kauriisee
kauriisee
kauriisii
kauriisii
kauriisii
Ine
-ssa
kauriissa
kauriissa
kauriissa
kaurihissa
kaurihissa
kaurihissa
Ela
-sta
kauriista
kauriista
kauriista
kaurihista
kaurihista
kaurihista
All
-lle
kauriille
kauriille
kauriille
kaurihille
kaurihille
kaurihille
Ade
-lla
kauriilla
kauriilla
kauriilla
kaurihilla
kaurihilla
kaurihilla
Abl
-lta
kauriilta
kauriilta
kauriilta
kaurihilta
kaurihilta
kaurihilta
Tra
-ksi
kauriikse
kauriikse
kauriikse
kaurihikse
kaurihikse
kaurihiks
Ess
-na
kauriina
kauriina
kauriina
kaurihina
kaurihina
kaurihina
Abe
-tta
kauriitta
kauriitta
kauriitta
kaurihitta
kaurihitta
kaurihitta
Com
-ne
-
-
-
kaurihine
kaurihine
kaurihin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net