logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

koirankarva + ko, noun

Word analysis
koirankarvaako

koirankarvaako

koirankarva

Noun, Singular Partitive, Question clitic

koira

Noun, Singular Genitive

+ karva

Noun, Singular Partitive, Question clitic

koi

Noun, Singular Nominative

+ ranka

Noun, Singular Nominative

+ rva

Noun, Singular Partitive, Question clitic

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvako

koirankarvatko

Par

-ta

koirankarvaako

koirankarvojako

Gen

-n

koirankarvanko

koirankarvojenko

Ill

mihin

koirankarvaanko

koirankarvoihinko

Ine

-ssa

koirankarvassako

koirankarvoissako

Ela

-sta

koirankarvastako

koirankarvoistako

All

-lle

koirankarvalleko

koirankarvoilleko

Ade

-lla

koirankarvallako

koirankarvoillako

Abl

-lta

koirankarvaltako

koirankarvoiltako

Tra

-ksi

koirankarvaksiko

koirankarvoiksiko

Ess

-na

koirankarvanako

koirankarvoinako

Abe

-tta

koirankarvattako

koirankarvoittako

Com

-ne

-

koirankarvoineko

Ins

-in

-

koirankarvoinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvako

koirankarvatko

Par

-ta

koirankarvaako

koirankarvojako

Gen

-n

koirankarvanko

koirankarvojenko

Ill

mihin

koirankarvaanko

koirankarvoihinko

Ine

-ssa

koirankarvassako

koirankarvoissako

Ela

-sta

koirankarvastako

koirankarvoistako

All

-lle

koirankarvalleko

koirankarvoilleko

Ade

-lla

koirankarvallako

koirankarvoillako

Abl

-lta

koirankarvaltako

koirankarvoiltako

Tra

-ksi

koirankarvaksiko

koirankarvoiksiko

Ess

-na

koirankarvanako

koirankarvoinako

Abe

-tta

koirankarvattako

koirankarvoittako

Com

-ne

-

koirankarvoineko

Ins

-in

-

koirankarvoinko

doggy
dog hair
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Viisi koirankarvaako? Five dogs hairs? Se on koirankarva. It's dog hair. Suussa on koirankarvaa. Hair of the dog. Koirankarvat tukkivat putket. Your dog's hair is in my pipes.It' s causing problems with the plumbing. Labra tunnistaa koirankarvat. The lab's gonna match the dog hairs, Trevor. Täällä on paljon koirankarvaa. There's a lot of dog hair back here. Uhrin asunto oli täynnä koirankarvaa. And the victim's apartment was covered in dog hair. Se on eri asia kuin pari koirankarvaa. Unlike, say, a few strands of dog hair. Minulta kesti tunnin saada koirankarvat pois. It took me an hour to get the dog hair off. Siemeniä, paikallista multaa, pari koirankarvaa. Seeds, local dirt, a few dog hairs. Show more arrow right

Wiktionary

dog hair Show more arrow right koiran +‎ karva Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvaniko

koirankarvaniko

koirankarvasiko

koirankarvasiko

koirankarvansako

koirankarvansako

Par

-ta

koirankarvaaniko

koirankarvojaniko

koirankarvaasiko

koirankarvojasiko

koirankarvaansako / koirankarvaaanko

koirankarvojansako / koirankarvojaanko

Gen

-n

koirankarvaniko

koirankarvojeniko

koirankarvasiko

koirankarvojesiko

koirankarvansako

koirankarvojensako

Ill

mihin

koirankarvaaniko

koirankarvoihiniko

koirankarvaasiko

koirankarvoihisiko

koirankarvaansako

koirankarvoihinsako

Ine

-ssa

koirankarvassaniko

koirankarvoissaniko

koirankarvassasiko

koirankarvoissasiko

koirankarvassansako / koirankarvassaanko

koirankarvoissansako / koirankarvoissaanko

Ela

-sta

koirankarvastaniko

koirankarvoistaniko

koirankarvastasiko

koirankarvoistasiko

koirankarvastansako / koirankarvastaanko

koirankarvoistansako / koirankarvoistaanko

All

-lle

koirankarvalleniko

koirankarvoilleniko

koirankarvallesiko

koirankarvoillesiko

koirankarvallensako / koirankarvalleenko

koirankarvoillensako / koirankarvoilleanko

Ade

-lla

koirankarvallaniko

koirankarvoillaniko

koirankarvallasiko

koirankarvoillasiko

koirankarvallansako / koirankarvallaanko

koirankarvoillansako / koirankarvoillaanko

Abl

-lta

koirankarvaltaniko

koirankarvoiltaniko

koirankarvaltasiko

koirankarvoiltasiko

koirankarvaltansako / koirankarvaltaanko

koirankarvoiltansako / koirankarvoiltaanko

Tra

-ksi

koirankarvakseniko

koirankarvoikseniko

koirankarvaksesiko

koirankarvoiksesiko

koirankarvaksensako / koirankarvakseenko

koirankarvoiksensako / koirankarvoikseenko

Ess

-na

koirankarvananiko

koirankarvoinaniko

koirankarvanasiko

koirankarvoinasiko

koirankarvanansako / koirankarvanaanko

koirankarvoinansako / koirankarvoinaanko

Abe

-tta

koirankarvattaniko

koirankarvoittaniko

koirankarvattasiko

koirankarvoittasiko

koirankarvattansako / koirankarvattaanko

koirankarvoittansako / koirankarvoittaanko

Com

-ne

-

koirankarvoineniko

-

koirankarvoinesiko

-

koirankarvoinensako / koirankarvoineenko

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvaniko

koirankarvasiko

koirankarvansako

koirankarvaniko

koirankarvasiko

koirankarvansako

Par

-ta

koirankarvaaniko

koirankarvaasiko

koirankarvaansako / koirankarvaaanko

koirankarvojaniko

koirankarvojasiko

koirankarvojansako / koirankarvojaanko

Gen

-n

koirankarvaniko

koirankarvasiko

koirankarvansako

koirankarvojeniko

koirankarvojesiko

koirankarvojensako

Ill

mihin

koirankarvaaniko

koirankarvaasiko

koirankarvaansako

koirankarvoihiniko

koirankarvoihisiko

koirankarvoihinsako

Ine

-ssa

koirankarvassaniko

koirankarvassasiko

koirankarvassansako / koirankarvassaanko

koirankarvoissaniko

koirankarvoissasiko

koirankarvoissansako / koirankarvoissaanko

Ela

-sta

koirankarvastaniko

koirankarvastasiko

koirankarvastansako / koirankarvastaanko

koirankarvoistaniko

koirankarvoistasiko

koirankarvoistansako / koirankarvoistaanko

All

-lle

koirankarvalleniko

koirankarvallesiko

koirankarvallensako / koirankarvalleenko

koirankarvoilleniko

koirankarvoillesiko

koirankarvoillensako / koirankarvoilleanko

Ade

-lla

koirankarvallaniko

koirankarvallasiko

koirankarvallansako / koirankarvallaanko

koirankarvoillaniko

koirankarvoillasiko

koirankarvoillansako / koirankarvoillaanko

Abl

-lta

koirankarvaltaniko

koirankarvaltasiko

koirankarvaltansako / koirankarvaltaanko

koirankarvoiltaniko

koirankarvoiltasiko

koirankarvoiltansako / koirankarvoiltaanko

Tra

-ksi

koirankarvakseniko

koirankarvaksesiko

koirankarvaksensako / koirankarvakseenko

koirankarvoikseniko

koirankarvoiksesiko

koirankarvoiksensako / koirankarvoikseenko

Ess

-na

koirankarvananiko

koirankarvanasiko

koirankarvanansako / koirankarvanaanko

koirankarvoinaniko

koirankarvoinasiko

koirankarvoinansako / koirankarvoinaanko

Abe

-tta

koirankarvattaniko

koirankarvattasiko

koirankarvattansako / koirankarvattaanko

koirankarvoittaniko

koirankarvoittasiko

koirankarvoittansako / koirankarvoittaanko

Com

-ne

-

-

-

koirankarvoineniko

koirankarvoinesiko

koirankarvoinensako / koirankarvoineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvammeko

koirankarvammeko

koirankarvanneko

koirankarvanneko

koirankarvansako

koirankarvansako

Par

-ta

koirankarvaammeko

koirankarvojammeko

koirankarvaanneko

koirankarvojanneko

koirankarvaansako / koirankarvaaanko

koirankarvojansako / koirankarvojaanko

Gen

-n

koirankarvammeko

koirankarvojemmeko

koirankarvanneko

koirankarvojenneko

koirankarvansako

koirankarvojensako

Ill

mihin

koirankarvaammeko

koirankarvoihimmeko

koirankarvaanneko

koirankarvoihinneko

koirankarvaansako

koirankarvoihinsako

Ine

-ssa

koirankarvassammeko

koirankarvoissammeko

koirankarvassanneko

koirankarvoissanneko

koirankarvassansako / koirankarvassaanko

koirankarvoissansako / koirankarvoissaanko

Ela

-sta

koirankarvastammeko

koirankarvoistammeko

koirankarvastanneko

koirankarvoistanneko

koirankarvastansako / koirankarvastaanko

koirankarvoistansako / koirankarvoistaanko

All

-lle

koirankarvallemmeko

koirankarvoillemmeko

koirankarvallenneko

koirankarvoillenneko

koirankarvallensako / koirankarvalleenko

koirankarvoillensako / koirankarvoilleanko

Ade

-lla

koirankarvallammeko

koirankarvoillammeko

koirankarvallanneko

koirankarvoillanneko

koirankarvallansako / koirankarvallaanko

koirankarvoillansako / koirankarvoillaanko

Abl

-lta

koirankarvaltammeko

koirankarvoiltammeko

koirankarvaltanneko

koirankarvoiltanneko

koirankarvaltansako / koirankarvaltaanko

koirankarvoiltansako / koirankarvoiltaanko

Tra

-ksi

koirankarvaksemmeko

koirankarvoiksemmeko

koirankarvaksenneko

koirankarvoiksenneko

koirankarvaksensako / koirankarvakseenko

koirankarvoiksensako / koirankarvoikseenko

Ess

-na

koirankarvanammeko

koirankarvoinammeko

koirankarvananneko

koirankarvoinanneko

koirankarvanansako / koirankarvanaanko

koirankarvoinansako / koirankarvoinaanko

Abe

-tta

koirankarvattammeko

koirankarvoittammeko

koirankarvattanneko

koirankarvoittanneko

koirankarvattansako / koirankarvattaanko

koirankarvoittansako / koirankarvoittaanko

Com

-ne

-

koirankarvoinemmeko

-

koirankarvoinenneko

-

koirankarvoinensako / koirankarvoineenko

Singular

Plural

Nom

-

koirankarvammeko

koirankarvanneko

koirankarvansako

koirankarvammeko

koirankarvanneko

koirankarvansako

Par

-ta

koirankarvaammeko

koirankarvaanneko

koirankarvaansako / koirankarvaaanko

koirankarvojammeko

koirankarvojanneko

koirankarvojansako / koirankarvojaanko

Gen

-n

koirankarvammeko

koirankarvanneko

koirankarvansako

koirankarvojemmeko

koirankarvojenneko

koirankarvojensako

Ill

mihin

koirankarvaammeko

koirankarvaanneko

koirankarvaansako

koirankarvoihimmeko

koirankarvoihinneko

koirankarvoihinsako

Ine

-ssa

koirankarvassammeko

koirankarvassanneko

koirankarvassansako / koirankarvassaanko

koirankarvoissammeko

koirankarvoissanneko

koirankarvoissansako / koirankarvoissaanko

Ela

-sta

koirankarvastammeko

koirankarvastanneko

koirankarvastansako / koirankarvastaanko

koirankarvoistammeko

koirankarvoistanneko

koirankarvoistansako / koirankarvoistaanko

All

-lle

koirankarvallemmeko

koirankarvallenneko

koirankarvallensako / koirankarvalleenko

koirankarvoillemmeko

koirankarvoillenneko

koirankarvoillensako / koirankarvoilleanko

Ade

-lla

koirankarvallammeko

koirankarvallanneko

koirankarvallansako / koirankarvallaanko

koirankarvoillammeko

koirankarvoillanneko

koirankarvoillansako / koirankarvoillaanko

Abl

-lta

koirankarvaltammeko

koirankarvaltanneko

koirankarvaltansako / koirankarvaltaanko

koirankarvoiltammeko

koirankarvoiltanneko

koirankarvoiltansako / koirankarvoiltaanko

Tra

-ksi

koirankarvaksemmeko

koirankarvaksenneko

koirankarvaksensako / koirankarvakseenko

koirankarvoiksemmeko

koirankarvoiksenneko

koirankarvoiksensako / koirankarvoikseenko

Ess

-na

koirankarvanammeko

koirankarvananneko

koirankarvanansako / koirankarvanaanko

koirankarvoinammeko

koirankarvoinanneko

koirankarvoinansako / koirankarvoinaanko

Abe

-tta

koirankarvattammeko

koirankarvattanneko

koirankarvattansako / koirankarvattaanko

koirankarvoittammeko

koirankarvoittanneko

koirankarvoittansako / koirankarvoittaanko

Com

-ne

-

-

-

koirankarvoinemmeko

koirankarvoinenneko

koirankarvoinensako / koirankarvoineenko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koira

koirat

Par

-ta

koiraa

koiria

Gen

-n

koiran

koirien

Ill

mihin

koiraan

koiriin

Ine

-ssa

koirassa

koirissa

Ela

-sta

koirasta

koirista

All

-lle

koiralle

koirille

Ade

-lla

koiralla

koirilla

Abl

-lta

koiralta

koirilta

Tra

-ksi

koiraksi

koiriksi

Ess

-na

koirana

koirina

Abe

-tta

koiratta

koiritta

Com

-ne

-

koirine

Ins

-in

-

koirin

dog koira, uros, kaveri, koiras, heppu
doggie hauva, koira
canine koira, kulmahammas, koiraeläin
doggy koira, hauva
Show more arrow right
OpenSubtitles; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus; JRC-Acquis; Europarl En ota koiraani. I'm not taking my dog. En näe koiraamme ulkona. I don't see our dog outside. Se on koira. That's a dog. Koiraamme rakastaa ulkoilua. Our dog loves going for walks. Koiraamme on hyvin leikkisä. Our dog is very playful. Onko koirani terve? Is my dog healthy? Kuten hullu koira. Like a mad dog. Äiti katso, koira! We've found us a dog! En ole metsästämässä koiraani. I am not hunting for my dog. Hei, koira, mennään. Hey, dog, let's go. Show more arrow right

Wiktionary

dog dog paddle (swimming stroke) (military slang) military police Show more arrow right (archaic) peni(baby talk) hauva (doggy)(old, poetic) hurtta (hound dog)(derogatory) rakki, piski, murre, tiisti (mongrel)koiranuintisotilaspoliisi Show more arrow right koiramainen koiruus se koira älähtääjohon kalikka kalahtaa (“it's the dog that gets hit that yelps”) (refers to the belief that the person protesting loudest is likely to be guilty; used similarly to English a hit dog will hollerthe lady doth protest too much) Show more arrow right ajokoirabernhardinkoiradalmatiankoiraeskimokoirafaaraokoirafaraokoirahirvikoirahomekoirahuumekoirahyljekoiraintianlentäväkoirajälkikoirajäniskoirakahlekoirakanakoirakarhukoirakiinanpalatsikoirakoiraeläimetkoiraeläinkoiraemokoirakilpailukoirakoulukoiralaumakoiranelämäkoiranhaukuntakoiranheinäkoiranheisikoiranilmakoirankarvakoirankasvattajakoirankeksikoirankielikoirankirppukoirankoppikoirankorvakoirankujekoirankurikoiranköynnöskoiranleukakoirannauriskoiranpenikkakoiranpensaskoiranpentukoiranpommikoiranputkikoiranuintikoiranunikoiranvahtikoiranvirkakoiranäyttelykoirapoliisikoirapuistokoirarotukoirasusikoiratappelukoiratarhakoiraurheilukoiravahtikoiravaljakkokoiraverokulkukoirakuulokoirakäyttökoirakääpiökoiralahokoiralaiskakoiralaivakoiralammaskoiralapinkoiralapinporokoiralintukoiraluolakoiramalmikoiramaltankoirametsästyskoiramäyräkoiranewfoundlandinkoiranäyttelykoiraopaskoirapaimenkoirapalveluskoirapelastuskoirapentukoiraperhoskoirapoikakoirapoliisikoirapommikoiraporokoirapyreneittenkoirarakkikoirarauniokoirarotukoiraruumiskoirasamojedinkoirasankarikoiraseurakoirasotakoirasupikoirasusikoirasylikoiratyttökoirauroskoiravahtikoiravainukoiravartiokoiraverikoiravetokoiravihikoiravillakoiravinttikoira Show more arrow right From Proto-Finnic koira, from Proto-Uralic kojra, kojera, from Proto-Uralic koj(e)- (“male, man”). Finnish koiras from the same origin. Show more arrow right

Wikipedia

Dog The domestic dog (Canis familiaris or Canis lupus familiaris) is a domesticated form of wolf. The dog descended from an ancient, extinct wolf, with the modern wolf being the dog's nearest living relative. The dog was the first species to be domesticated by hunter–gatherers more than 15,000 years ago, prior to the development of agriculture. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirani

koirasi

koirasi

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiriani

koiraasi

koiriasi

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirieni

koirasi

koiriesi

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiriini

koiraasi

koiriisi

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirissani

koirassasi

koirissasi

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koiristani

koirastasi

koiristasi

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirilleni

koirallesi

koirillesi

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirillani

koirallasi

koirillasi

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiriltani

koiraltasi

koiriltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koirikseni

koiraksesi

koiriksesi

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koirinani

koiranasi

koirinasi

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirittani

koirattasi

koirittasi

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirineni

-

koirinesi

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koirani

koirasi

koiransa

koirani

koirasi

koiransa

Par

-ta

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriani

koiriasi

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koirani

koirasi

koiransa

koirieni

koiriesi

koiriensa

Ill

mihin

koiraani

koiraasi

koiraansa

koiriini

koiriisi

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassani

koirassasi

koirassansa / koirassaan

koirissani

koirissasi

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastani

koirastasi

koirastansa / koirastaan

koiristani

koiristasi

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koiralleni

koirallesi

koirallensa / koiralleen

koirilleni

koirillesi

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallani

koirallasi

koirallansa / koirallaan

koirillani

koirillasi

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltani

koiraltasi

koiraltansa / koiraltaan

koiriltani

koiriltasi

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koirakseni

koiraksesi

koiraksensa / koirakseen

koirikseni

koiriksesi

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranani

koiranasi

koiranansa / koiranaan

koirinani

koirinasi

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattani

koirattasi

koirattansa / koirattaan

koirittani

koirittasi

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirineni

koirinesi

koirinensa / koirineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiramme

koiranne

koiranne

koiransa

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiriamme

koiraanne

koirianne

koiraansa

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiriemme

koiranne

koirienne

koiransa

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiriimme

koiraanne

koiriinne

koiraansa

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirissamme

koirassanne

koirissanne

koirassansa / koirassaan

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koiristamme

koirastanne

koiristanne

koirastansa / koirastaan

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirillemme

koirallenne

koirillenne

koirallensa / koiralleen

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirillamme

koirallanne

koirillanne

koirallansa / koirallaan

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiriltamme

koiraltanne

koiriltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiriksemme

koiraksenne

koiriksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirinamme

koirananne

koirinanne

koiranansa / koiranaan

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirittamme

koirattanne

koirittanne

koirattansa / koirattaan

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

koirinemme

-

koirinenne

-

koirinensa / koirineen

Singular

Plural

Nom

-

koiramme

koiranne

koiransa

koiramme

koiranne

koiransa

Par

-ta

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriamme

koirianne

koiriansa / koiriaan

Gen

-n

koiramme

koiranne

koiransa

koiriemme

koirienne

koiriensa

Ill

mihin

koiraamme

koiraanne

koiraansa

koiriimme

koiriinne

koiriinsa

Ine

-ssa

koirassamme

koirassanne

koirassansa / koirassaan

koirissamme

koirissanne

koirissansa / koirissaan

Ela

-sta

koirastamme

koirastanne

koirastansa / koirastaan

koiristamme

koiristanne

koiristansa / koiristaan

All

-lle

koirallemme

koirallenne

koirallensa / koiralleen

koirillemme

koirillenne

koirillensa / koirillean

Ade

-lla

koirallamme

koirallanne

koirallansa / koirallaan

koirillamme

koirillanne

koirillansa / koirillaan

Abl

-lta

koiraltamme

koiraltanne

koiraltansa / koiraltaan

koiriltamme

koiriltanne

koiriltansa / koiriltaan

Tra

-ksi

koiraksemme

koiraksenne

koiraksensa / koirakseen

koiriksemme

koiriksenne

koiriksensa / koirikseen

Ess

-na

koiranamme

koirananne

koiranansa / koiranaan

koirinamme

koirinanne

koirinansa / koirinaan

Abe

-tta

koirattamme

koirattanne

koirattansa / koirattaan

koirittamme

koirittanne

koirittansa / koirittaan

Com

-ne

-

-

-

koirinemme

koirinenne

koirinensa / koirineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karvako

karvatko

Par

-ta

karvaako

karvojako

Gen

-n

karvanko

karvojenko

Ill

mihin

karvaanko

karvoihinko

Ine

-ssa

karvassako

karvoissako

Ela

-sta

karvastako

karvoistako

All

-lle

karvalleko

karvoilleko

Ade

-lla

karvallako

karvoillako

Abl

-lta

karvaltako

karvoiltako

Tra

-ksi

karvaksiko

karvoiksiko

Ess

-na

karvanako

karvoinako

Abe

-tta

karvattako

karvoittako

Com

-ne

-

karvoineko

Ins

-in

-

karvoinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

karvako

karvatko

Par

-ta

karvaako

karvojako

Gen

-n

karvanko

karvojenko

Ill

mihin

karvaanko

karvoihinko

Ine

-ssa

karvassako

karvoissako

Ela

-sta

karvastako

karvoistako

All

-lle

karvalleko

karvoilleko

Ade

-lla

karvallako

karvoillako

Abl

-lta

karvaltako

karvoiltako

Tra

-ksi

karvaksiko

karvoiksiko

Ess

-na

karvanako

karvoinako

Abe

-tta

karvattako

karvoittako

Com

-ne

-

karvoineko

Ins

-in

-

karvoinko

hair hiukset, tukka, karva, hius, hiuskarva, haiven
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; not-set Karva on pehmeä. The karva is soft. Suden karva on harmaa. The wolf's fur is grey. Musta karva oli kaunis. The black karva was beautiful. Hänellä on vaalea karva. She has blonde hair. Karva on pitkä ja pehmeä. The fur is long and soft. Täällä on karvaa. There's a bunch of fur in here. Karva on paksua ja lämmintä. The fur is thick and warm. Norsun karva. An elephant hair. Villa tai karva. Wool or hair. Kissan karva tuntuu silkkiseltä. The cat's fur feels silky. Show more arrow right

Wiktionary

hair (single hair on human or animal; not used of human head hair except in technical sense) fur (idiomatic) colors, stripes Fin:näyttää todellinen karvansaEng:to show one's true colors to show one's true stripes (to reveal how one really is) Show more arrow right (fur): turkki Show more arrow right A single hair of human head is hius Show more arrow right karvainenkarvaisuuskarvallinenkarvan verrankarvarikarvastokarvatakarvatonkarvattomuuskarvauskarvekarviainenkarvikaskarvikkakarvoakarvoittuakarvoitusmyötäkarvaanvastakarvaan Show more arrow right hiuskarvahäpykarvaihokarvajuurikarvakainalokarvakarvahattukarvahorsmakarvajalkahyppymyyräkarvajalkaliito-oravakarvakatokarvakauluskarvakehrääjäkarvakorvamakikarvakuonovompattikarvalakkikarvalakkilähetystökarvalakkipuolikarvalankakarvalankamattokarvalaukkukarvalehtikarvamerkkikarvanaamakarvanaamainenkarvanjuurikarvankasvukarvanluontikarvanlähtökarvanpoistokarvanpoistoainekarvanvaihtokarvanystykarvapeitekarvapeitteinenkarvapintainenkarvapuolikarvareuhkakarvarintainenkarvarouskukarvasipulikarvasivellinkarvatukkokarvatuppikarvaturrikarvavyötiäinenkulmakarvaniskakarvapartakarvarintakarvaviiksikarvavillakarvamammutti Show more arrow right From Proto-Finnic karva, an old Baltic loan; derived from the same word from which e.g. Lithuanian gaũras is descended. Cognates include Veps karv, Estonian karv and Livonian kōra. Originally karva only had the meaning "color". In its current meaning it is first mentioned in a biblical text in 1621. Show more arrow right

Wikipedia

Hair Hair is a protein filament that grows from follicles found in the dermis. Hair is one of the defining characteristics of mammals. The human body, apart from areas of glabrous skin, is covered in follicles which produce thick terminal and fine vellus hair. Most common interest in hair is focused on hair growth, hair types, and hair care, but hair is also an important biomaterial primarily composed of protein, notably alpha-keratin. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvaniko

karvaniko

karvasiko

karvasiko

karvansako

karvansako

Par

-ta

karvaaniko

karvojaniko

karvaasiko

karvojasiko

karvaansako / karvaaanko

karvojansako / karvojaanko

Gen

-n

karvaniko

karvojeniko

karvasiko

karvojesiko

karvansako

karvojensako

Ill

mihin

karvaaniko

karvoihiniko

karvaasiko

karvoihisiko

karvaansako

karvoihinsako

Ine

-ssa

karvassaniko

karvoissaniko

karvassasiko

karvoissasiko

karvassansako / karvassaanko

karvoissansako / karvoissaanko

Ela

-sta

karvastaniko

karvoistaniko

karvastasiko

karvoistasiko

karvastansako / karvastaanko

karvoistansako / karvoistaanko

All

-lle

karvalleniko

karvoilleniko

karvallesiko

karvoillesiko

karvallensako / karvalleenko

karvoillensako / karvoilleanko

Ade

-lla

karvallaniko

karvoillaniko

karvallasiko

karvoillasiko

karvallansako / karvallaanko

karvoillansako / karvoillaanko

Abl

-lta

karvaltaniko

karvoiltaniko

karvaltasiko

karvoiltasiko

karvaltansako / karvaltaanko

karvoiltansako / karvoiltaanko

Tra

-ksi

karvakseniko

karvoikseniko

karvaksesiko

karvoiksesiko

karvaksensako / karvakseenko

karvoiksensako / karvoikseenko

Ess

-na

karvananiko

karvoinaniko

karvanasiko

karvoinasiko

karvanansako / karvanaanko

karvoinansako / karvoinaanko

Abe

-tta

karvattaniko

karvoittaniko

karvattasiko

karvoittasiko

karvattansako / karvattaanko

karvoittansako / karvoittaanko

Com

-ne

-

karvoineniko

-

karvoinesiko

-

karvoinensako / karvoineenko

Singular

Plural

Nom

-

karvaniko

karvasiko

karvansako

karvaniko

karvasiko

karvansako

Par

-ta

karvaaniko

karvaasiko

karvaansako / karvaaanko

karvojaniko

karvojasiko

karvojansako / karvojaanko

Gen

-n

karvaniko

karvasiko

karvansako

karvojeniko

karvojesiko

karvojensako

Ill

mihin

karvaaniko

karvaasiko

karvaansako

karvoihiniko

karvoihisiko

karvoihinsako

Ine

-ssa

karvassaniko

karvassasiko

karvassansako / karvassaanko

karvoissaniko

karvoissasiko

karvoissansako / karvoissaanko

Ela

-sta

karvastaniko

karvastasiko

karvastansako / karvastaanko

karvoistaniko

karvoistasiko

karvoistansako / karvoistaanko

All

-lle

karvalleniko

karvallesiko

karvallensako / karvalleenko

karvoilleniko

karvoillesiko

karvoillensako / karvoilleanko

Ade

-lla

karvallaniko

karvallasiko

karvallansako / karvallaanko

karvoillaniko

karvoillasiko

karvoillansako / karvoillaanko

Abl

-lta

karvaltaniko

karvaltasiko

karvaltansako / karvaltaanko

karvoiltaniko

karvoiltasiko

karvoiltansako / karvoiltaanko

Tra

-ksi

karvakseniko

karvaksesiko

karvaksensako / karvakseenko

karvoikseniko

karvoiksesiko

karvoiksensako / karvoikseenko

Ess

-na

karvananiko

karvanasiko

karvanansako / karvanaanko

karvoinaniko

karvoinasiko

karvoinansako / karvoinaanko

Abe

-tta

karvattaniko

karvattasiko

karvattansako / karvattaanko

karvoittaniko

karvoittasiko

karvoittansako / karvoittaanko

Com

-ne

-

-

-

karvoineniko

karvoinesiko

karvoinensako / karvoineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

karvammeko

karvammeko

karvanneko

karvanneko

karvansako

karvansako

Par

-ta

karvaammeko

karvojammeko

karvaanneko

karvojanneko

karvaansako / karvaaanko

karvojansako / karvojaanko

Gen

-n

karvammeko

karvojemmeko

karvanneko

karvojenneko

karvansako

karvojensako

Ill

mihin

karvaammeko

karvoihimmeko

karvaanneko

karvoihinneko

karvaansako

karvoihinsako

Ine

-ssa

karvassammeko

karvoissammeko

karvassanneko

karvoissanneko

karvassansako / karvassaanko

karvoissansako / karvoissaanko

Ela

-sta

karvastammeko

karvoistammeko

karvastanneko

karvoistanneko

karvastansako / karvastaanko

karvoistansako / karvoistaanko

All

-lle

karvallemmeko

karvoillemmeko

karvallenneko

karvoillenneko

karvallensako / karvalleenko

karvoillensako / karvoilleanko

Ade

-lla

karvallammeko

karvoillammeko

karvallanneko

karvoillanneko

karvallansako / karvallaanko

karvoillansako / karvoillaanko

Abl

-lta

karvaltammeko

karvoiltammeko

karvaltanneko

karvoiltanneko

karvaltansako / karvaltaanko

karvoiltansako / karvoiltaanko

Tra

-ksi

karvaksemmeko

karvoiksemmeko

karvaksenneko

karvoiksenneko

karvaksensako / karvakseenko

karvoiksensako / karvoikseenko

Ess

-na

karvanammeko

karvoinammeko

karvananneko

karvoinanneko

karvanansako / karvanaanko

karvoinansako / karvoinaanko

Abe

-tta

karvattammeko

karvoittammeko

karvattanneko

karvoittanneko

karvattansako / karvattaanko

karvoittansako / karvoittaanko

Com

-ne

-

karvoinemmeko

-

karvoinenneko

-

karvoinensako / karvoineenko

Singular

Plural

Nom

-

karvammeko

karvanneko

karvansako

karvammeko

karvanneko

karvansako

Par

-ta

karvaammeko

karvaanneko

karvaansako / karvaaanko

karvojammeko

karvojanneko

karvojansako / karvojaanko

Gen

-n

karvammeko

karvanneko

karvansako

karvojemmeko

karvojenneko

karvojensako

Ill

mihin

karvaammeko

karvaanneko

karvaansako

karvoihimmeko

karvoihinneko

karvoihinsako

Ine

-ssa

karvassammeko

karvassanneko

karvassansako / karvassaanko

karvoissammeko

karvoissanneko

karvoissansako / karvoissaanko

Ela

-sta

karvastammeko

karvastanneko

karvastansako / karvastaanko

karvoistammeko

karvoistanneko

karvoistansako / karvoistaanko

All

-lle

karvallemmeko

karvallenneko

karvallensako / karvalleenko

karvoillemmeko

karvoillenneko

karvoillensako / karvoilleanko

Ade

-lla

karvallammeko

karvallanneko

karvallansako / karvallaanko

karvoillammeko

karvoillanneko

karvoillansako / karvoillaanko

Abl

-lta

karvaltammeko

karvaltanneko

karvaltansako / karvaltaanko

karvoiltammeko

karvoiltanneko

karvoiltansako / karvoiltaanko

Tra

-ksi

karvaksemmeko

karvaksenneko

karvaksensako / karvakseenko

karvoiksemmeko

karvoiksenneko

karvoiksensako / karvoikseenko

Ess

-na

karvanammeko

karvananneko

karvanansako / karvanaanko

karvoinammeko

karvoinanneko

karvoinansako / karvoinaanko

Abe

-tta

karvattammeko

karvattanneko

karvattansako / karvattaanko

karvoittammeko

karvoittanneko

karvoittansako / karvoittaanko

Com

-ne

-

-

-

karvoinemmeko

karvoinenneko

karvoinensako / karvoineenko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

koi

koit

Par

-ta

koita

koita

Gen

-n

koin

koitten / koiden

Ill

mihin

koihin

koihin

Ine

-ssa

koissa

koissa

Ela

-sta

koista

koista

All

-lle

koille

koille

Ade

-lla

koilla

koilla

Abl

-lta

koilta

koilta

Tra

-ksi

koiksi

koiksi

Ess

-na

koina

koina

Abe

-tta

koitta

koitta

Com

-ne

-

koine

Ins

-in

-

koin

moth koi, koiperhonen, yöperhonen
dawn sarastus, aamunsarastus, aamunkoite, koi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; opensubtitles2 Koita nyt. Please. Koi on kaunis kala. The koi is a beautiful fish. Koita keksiä. Figure it out. Koita kestää. Hang in there. Koita levätä. Get some rest. Koita kestää! Hang on. Koita jaksaa. Hang on. Koita kestää? Hang in there? Koita päättää. Make up your mind. Koita pärjätä. Take care dude. Show more arrow right

Wiktionary

(insects) short form of vaatekoi Tineola bisselliella, common clothes moth, often only a moth (insects) any of the moths in the family Tineidae (pathology, archaic) cancer; see etymology section of syöpä (“cancer”) Show more arrow right (clothes moth): koiperhonen(cancer): syöpä Show more arrow right koiska Show more arrow right aitokoikaalikoikehrääjäkoikirsikkakoikoinsyömäkoipallokoipussikoiruohokuminakoipihlajanmarjakoipussikoisipulikoivaatekoi Show more arrow right From Proto-Finnic koi, from Proto-Finno-Ugric koje. Cognate with Estonian koi. Ultimately from Japanese 鯉 (koi). From Proto-Finnic koi, from Proto-Uralic koje. Show more arrow right

Wikipedia

auringonnousu
KOI
suomalainen house -musiikkia esittävä duo Koi
Tampereella vuosina 1879–1881 ilmestynyt sanomalehti Kovjoen rautatieasema
liikennepaikkalyhenne Koi, valtion rataverkon rautatieliikennepaikka Suomessa Koi
Galenan studioalbumi vuodelta 2015 koiperhoset
(Tineidae), perhosheimo karpin
(Cyprinus carpio) värimuunnos
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koini

koini

koisi

koisi

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitani

koitani

koitasi

koitasi

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koitteni / koideni

koisi

koittesi / koidesi

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihini

koihisi

koihisi

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissani

koissasi

koissasi

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistani

koistasi

koistasi

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koilleni

koillesi

koillesi

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillani

koillasi

koillasi

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltani

koiltasi

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koikseni

koiksesi

koiksesi

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinani

koinasi

koinasi

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittani

koittasi

koittasi

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koineni

-

koinesi

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koini

koisi

koinsa

koini

koisi

koinsa

Par

-ta

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

koitani

koitasi

koitansa / koitaan

Gen

-n

koini

koisi

koinsa

koitteni / koideni

koittesi / koidesi

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihini

koihisi

koihinsa

koihini

koihisi

koihinsa

Ine

-ssa

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

koissani

koissasi

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

koistani

koistasi

koistansa / koistaan

All

-lle

koilleni

koillesi

koillensa / koilleen

koilleni

koillesi

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

koillani

koillasi

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

koiltani

koiltasi

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

koikseni

koiksesi

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

koinani

koinasi

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

koittani

koittasi

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koineni

koinesi

koinensa / koineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koimme

koinne

koinne

koinsa

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitamme

koitanne

koitanne

koitansa / koitaan

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koittemme / koidemme

koinne

koittenne / koidenne

koinsa

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihimme

koihinne

koihinne

koihinsa

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissamme

koissanne

koissanne

koissansa / koissaan

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistamme

koistanne

koistanne

koistansa / koistaan

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillemme

koillenne

koillenne

koillensa / koilleen

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillamme

koillanne

koillanne

koillansa / koillaan

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltamme

koiltanne

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksemme

koiksenne

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinamme

koinanne

koinanne

koinansa / koinaan

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittamme

koittanne

koittanne

koittansa / koittaan

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

koinemme

-

koinenne

-

koinensa / koineen

Singular

Plural

Nom

-

koimme

koinne

koinsa

koimme

koinne

koinsa

Par

-ta

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

koitamme

koitanne

koitansa / koitaan

Gen

-n

koimme

koinne

koinsa

koittemme / koidemme

koittenne / koidenne

koittensa / koidensa

Ill

mihin

koihimme

koihinne

koihinsa

koihimme

koihinne

koihinsa

Ine

-ssa

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

koissamme

koissanne

koissansa / koissaan

Ela

-sta

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

koistamme

koistanne

koistansa / koistaan

All

-lle

koillemme

koillenne

koillensa / koilleen

koillemme

koillenne

koillensa / koillean

Ade

-lla

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

koillamme

koillanne

koillansa / koillaan

Abl

-lta

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

koiltamme

koiltanne

koiltansa / koiltaan

Tra

-ksi

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

koiksemme

koiksenne

koiksensa / koikseen

Ess

-na

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

koinamme

koinanne

koinansa / koinaan

Abe

-tta

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

koittamme

koittanne

koittansa / koittaan

Com

-ne

-

-

-

koinemme

koinenne

koinensa / koineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ranka

rangat

Par

-ta

rankaa

rankoja

Gen

-n

rangan

rankojen

Ill

mihin

rankaan

rankoihin

Ine

-ssa

rangassa

rangoissa

Ela

-sta

rangasta

rangoista

All

-lle

rangalle

rangoille

Ade

-lla

rangalla

rangoilla

Abl

-lta

rangalta

rangoilta

Tra

-ksi

rangaksi

rangoiksi

Ess

-na

rankana

rankoina

Abe

-tta

rangatta

rangoitta

Com

-ne

-

rankoine

Ins

-in

-

rangoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ranka

rangat

Par

-ta

rankaa

rankoja

Gen

-n

rangan

rankojen

Ill

mihin

rankaan

rankoihin

Ine

-ssa

rangassa

rangoissa

Ela

-sta

rangasta

rangoista

All

-lle

rangalle

rangoille

Ade

-lla

rangalla

rangoilla

Abl

-lta

rangalta

rangoilta

Tra

-ksi

rangaksi

rangoiksi

Ess

-na

rankana

rankoina

Abe

-tta

rangatta

rangoitta

Com

-ne

-

rankoine

Ins

-in

-

rangoin

armature ankkuri, runko, ranka
spine
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Ranka on ihmisen tukiranka. The spine is the human backbone. On tärkeää pitää ranka terveenä. It is important to keep the backbone healthy. Rangoissa on 33 nikamaa. There are 33 vertebrae in the spine. Rangoissa on kolme nikamaa. There are three vertebrae in the spine. Rangoissa on 7 kaularankaa. There are 7 cervical vertebrae in the spine. Rangoista tuli terävät oksat. Sharp branches came from the trunk. Kala puri rankaan kiinni. The fish got stuck in the bone. Tänään etsisin rankoja. Today would be a pole- hunting day. Hän löi rankaan veitsellä. He hit the bone hard with a knife. Rankanne ovat kipeät treenin jälkeen. My back is sore after the workout. Show more arrow right

Wiktionary

pole (delimbed but not debarked stem of a thin tree that is not cut to a specified length) stalk (supporting member of a plant part, such as a leaf or inflorescence) spine (short for selkäranka) Show more arrow right From Proto-Finnic ranka (compare Karelian ranka, Votic ranka), borrowed from Proto-Norse [Term?] (compare dialectal Norwegian strang, strange (“stripped trunk of a smaller tree”)). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rankani

rankani

rankasi

rankasi

rankansa

rankansa

Par

-ta

rankaani

rankojani

rankaasi

rankojasi

rankaansa

rankojansa / rankojaan

Gen

-n

rankani

rankojeni

rankasi

rankojesi

rankansa

rankojensa

Ill

mihin

rankaani

rankoihini

rankaasi

rankoihisi

rankaansa

rankoihinsa

Ine

-ssa

rangassani

rangoissani

rangassasi

rangoissasi

rangassansa / rangassaan

rangoissansa / rangoissaan

Ela

-sta

rangastani

rangoistani

rangastasi

rangoistasi

rangastansa / rangastaan

rangoistansa / rangoistaan

All

-lle

rangalleni

rangoilleni

rangallesi

rangoillesi

rangallensa / rangalleen

rangoillensa / rangoillean

Ade

-lla

rangallani

rangoillani

rangallasi

rangoillasi

rangallansa / rangallaan

rangoillansa / rangoillaan

Abl

-lta

rangaltani

rangoiltani

rangaltasi

rangoiltasi

rangaltansa / rangaltaan

rangoiltansa / rangoiltaan

Tra

-ksi

rangakseni

rangoikseni

rangaksesi

rangoiksesi

rangaksensa / rangakseen

rangoiksensa / rangoikseen

Ess

-na

rankanani

rankoinani

rankanasi

rankoinasi

rankanansa / rankanaan

rankoinansa / rankoinaan

Abe

-tta

rangattani

rangoittani

rangattasi

rangoittasi

rangattansa / rangattaan

rangoittansa / rangoittaan

Com

-ne

-

rankoineni

-

rankoinesi

-

rankoinensa / rankoineen

Singular

Plural

Nom

-

rankani

rankasi

rankansa

rankani

rankasi

rankansa

Par

-ta

rankaani

rankaasi

rankaansa

rankojani

rankojasi

rankojansa / rankojaan

Gen

-n

rankani

rankasi

rankansa

rankojeni

rankojesi

rankojensa

Ill

mihin

rankaani

rankaasi

rankaansa

rankoihini

rankoihisi

rankoihinsa

Ine

-ssa

rangassani

rangassasi

rangassansa / rangassaan

rangoissani

rangoissasi

rangoissansa / rangoissaan

Ela

-sta

rangastani

rangastasi

rangastansa / rangastaan

rangoistani

rangoistasi

rangoistansa / rangoistaan

All

-lle

rangalleni

rangallesi

rangallensa / rangalleen

rangoilleni

rangoillesi

rangoillensa / rangoillean

Ade

-lla

rangallani

rangallasi

rangallansa / rangallaan

rangoillani

rangoillasi

rangoillansa / rangoillaan

Abl

-lta

rangaltani

rangaltasi

rangaltansa / rangaltaan

rangoiltani

rangoiltasi

rangoiltansa / rangoiltaan

Tra

-ksi

rangakseni

rangaksesi

rangaksensa / rangakseen

rangoikseni

rangoiksesi

rangoiksensa / rangoikseen

Ess

-na

rankanani

rankanasi

rankanansa / rankanaan

rankoinani

rankoinasi

rankoinansa / rankoinaan

Abe

-tta

rangattani

rangattasi

rangattansa / rangattaan

rangoittani

rangoittasi

rangoittansa / rangoittaan

Com

-ne

-

-

-

rankoineni

rankoinesi

rankoinensa / rankoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rankamme

rankamme

rankanne

rankanne

rankansa

rankansa

Par

-ta

rankaamme

rankojamme

rankaanne

rankojanne

rankaansa

rankojansa / rankojaan

Gen

-n

rankamme

rankojemme

rankanne

rankojenne

rankansa

rankojensa

Ill

mihin

rankaamme

rankoihimme

rankaanne

rankoihinne

rankaansa

rankoihinsa

Ine

-ssa

rangassamme

rangoissamme

rangassanne

rangoissanne

rangassansa / rangassaan

rangoissansa / rangoissaan

Ela

-sta

rangastamme

rangoistamme

rangastanne

rangoistanne

rangastansa / rangastaan

rangoistansa / rangoistaan

All

-lle

rangallemme

rangoillemme

rangallenne

rangoillenne

rangallensa / rangalleen

rangoillensa / rangoillean

Ade

-lla

rangallamme

rangoillamme

rangallanne

rangoillanne

rangallansa / rangallaan

rangoillansa / rangoillaan

Abl

-lta

rangaltamme

rangoiltamme

rangaltanne

rangoiltanne

rangaltansa / rangaltaan

rangoiltansa / rangoiltaan

Tra

-ksi

rangaksemme

rangoiksemme

rangaksenne

rangoiksenne

rangaksensa / rangakseen

rangoiksensa / rangoikseen

Ess

-na

rankanamme

rankoinamme

rankananne

rankoinanne

rankanansa / rankanaan

rankoinansa / rankoinaan

Abe

-tta

rangattamme

rangoittamme

rangattanne

rangoittanne

rangattansa / rangattaan

rangoittansa / rangoittaan

Com

-ne

-

rankoinemme

-

rankoinenne

-

rankoinensa / rankoineen

Singular

Plural

Nom

-

rankamme

rankanne

rankansa

rankamme

rankanne

rankansa

Par

-ta

rankaamme

rankaanne

rankaansa

rankojamme

rankojanne

rankojansa / rankojaan

Gen

-n

rankamme

rankanne

rankansa

rankojemme

rankojenne

rankojensa

Ill

mihin

rankaamme

rankaanne

rankaansa

rankoihimme

rankoihinne

rankoihinsa

Ine

-ssa

rangassamme

rangassanne

rangassansa / rangassaan

rangoissamme

rangoissanne

rangoissansa / rangoissaan

Ela

-sta

rangastamme

rangastanne

rangastansa / rangastaan

rangoistamme

rangoistanne

rangoistansa / rangoistaan

All

-lle

rangallemme

rangallenne

rangallensa / rangalleen

rangoillemme

rangoillenne

rangoillensa / rangoillean

Ade

-lla

rangallamme

rangallanne

rangallansa / rangallaan

rangoillamme

rangoillanne

rangoillansa / rangoillaan

Abl

-lta

rangaltamme

rangaltanne

rangaltansa / rangaltaan

rangoiltamme

rangoiltanne

rangoiltansa / rangoiltaan

Tra

-ksi

rangaksemme

rangaksenne

rangaksensa / rangakseen

rangoiksemme

rangoiksenne

rangoiksensa / rangoikseen

Ess

-na

rankanamme

rankananne

rankanansa / rankanaan

rankoinamme

rankoinanne

rankoinansa / rankoinaan

Abe

-tta

rangattamme

rangattanne

rangattansa / rangattaan

rangoittamme

rangoittanne

rangoittansa / rangoittaan

Com

-ne

-

-

-

rankoinemme

rankoinenne

rankoinensa / rankoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rvako

rvatko

Par

-ta

rvaako

rviako

Gen

-n

rvanko

rvienko

Ill

mihin

rvaanko

rviinko

Ine

-ssa

rvassako

rvissako

Ela

-sta

rvastako

rvistako

All

-lle

rvalleko

rvilleko

Ade

-lla

rvallako

rvillako

Abl

-lta

rvaltako

rviltako

Tra

-ksi

rvaksiko

rviksiko

Ess

-na

rvanako

rvinako

Abe

-tta

rvattako

rvittako

Com

-ne

-

rvineko

Ins

-in

-

rvinko

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rvako

rvatko

Par

-ta

rvaako

rviako

Gen

-n

rvanko

rvienko

Ill

mihin

rvaanko

rviinko

Ine

-ssa

rvassako

rvissako

Ela

-sta

rvastako

rvistako

All

-lle

rvalleko

rvilleko

Ade

-lla

rvallako

rvillako

Abl

-lta

rvaltako

rviltako

Tra

-ksi

rvaksiko

rviksiko

Ess

-na

rvanako

rvinako

Abe

-tta

rvattako

rvittako

Com

-ne

-

rvineko

Ins

-in

-

rvinko

Mrs
Mrs. rouva, Rva
Mrs
Show more arrow right
Tanzil Quranic Translation; Europarl Parallel Corpus; OPUS; OPUS Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl; JW300 Parallel Corpus Rvani on opettaja. My rvani is a teacher. Rva saapui juhliin myöhässä. Mrs. arrived at the party late. Rvani laulaa kauniisti. My rvani sings beautifully. Rva Rajala asuu vanhassa kartanossa. Mrs. Rajala lives in an old mansion. En tuntenut rva Anderssonia ennestään. I didn't know Mrs. Andersson before. Minun rvani on suomalainen. My rvani is Finnish. Rvani on hyvin ystävällinen. My rvani is very friendly. Rva Virtanen oli tyylikkäästi pukeutunut. Mrs. Virtanen was dressed stylishly. Rva Smith asui pienessä kaupungissa. Mrs Smith lived in a small town. Lapset juoksivat iloisesti kohti rva Mustosen autoa. The children ran happily towards Mrs. Mustonen's car. Show more arrow right

Wiktionary

Mrs Show more arrow right From rouva (“madame”). Show more arrow right

Wikipedia

rouva
lyhenne rva, naisesta käytetty puhuttelusana ja titteli Richmond Virginia
kirjainlyhenne RVA, Virginian osavaltion pääkaupunki Yhdysvalloissa COFF
-formaatin konsepti Rovan pysäkki
liikennepaikkalyhenne Rva, lakkautettu rautatieliikennepaikka Suomessa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rvaniko

rvaniko

rvasiko

rvasiko

rvansako

rvansako

Par

-ta

rvaaniko

rvianiko

rvaasiko

rviasiko

rvaansako

rviansako / rviaanko

Gen

-n

rvaniko

rvieniko

rvasiko

rviesiko

rvansako

rviensako

Ill

mihin

rvaaniko

rviiniko

rvaasiko

rviisiko

rvaansako

rviinsako

Ine

-ssa

rvassaniko

rvissaniko

rvassasiko

rvissasiko

rvassansako / rvassaanko

rvissansako / rvissaanko

Ela

-sta

rvastaniko

rvistaniko

rvastasiko

rvistasiko

rvastansako / rvastaanko

rvistansako / rvistaanko

All

-lle

rvalleniko

rvilleniko

rvallesiko

rvillesiko

rvallensako / rvalleenko

rvillensako / rvilleanko

Ade

-lla

rvallaniko

rvillaniko

rvallasiko

rvillasiko

rvallansako / rvallaanko

rvillansako / rvillaanko

Abl

-lta

rvaltaniko

rviltaniko

rvaltasiko

rviltasiko

rvaltansako / rvaltaanko

rviltansako / rviltaanko

Tra

-ksi

rvakseniko

rvikseniko

rvaksesiko

rviksesiko

rvaksensako / rvakseenko

rviksensako / rvikseenko

Ess

-na

rvananiko

rvinaniko

rvanasiko

rvinasiko

rvanansako / rvanaanko

rvinansako / rvinaanko

Abe

-tta

rvattaniko

rvittaniko

rvattasiko

rvittasiko

rvattansako / rvattaanko

rvittansako / rvittaanko

Com

-ne

-

rvineniko

-

rvinesiko

-

rvinensako / rvineenko

Singular

Plural

Nom

-

rvaniko

rvasiko

rvansako

rvaniko

rvasiko

rvansako

Par

-ta

rvaaniko

rvaasiko

rvaansako

rvianiko

rviasiko

rviansako / rviaanko

Gen

-n

rvaniko

rvasiko

rvansako

rvieniko

rviesiko

rviensako

Ill

mihin

rvaaniko

rvaasiko

rvaansako

rviiniko

rviisiko

rviinsako

Ine

-ssa

rvassaniko

rvassasiko

rvassansako / rvassaanko

rvissaniko

rvissasiko

rvissansako / rvissaanko

Ela

-sta

rvastaniko

rvastasiko

rvastansako / rvastaanko

rvistaniko

rvistasiko

rvistansako / rvistaanko

All

-lle

rvalleniko

rvallesiko

rvallensako / rvalleenko

rvilleniko

rvillesiko

rvillensako / rvilleanko

Ade

-lla

rvallaniko

rvallasiko

rvallansako / rvallaanko

rvillaniko

rvillasiko

rvillansako / rvillaanko

Abl

-lta

rvaltaniko

rvaltasiko

rvaltansako / rvaltaanko

rviltaniko

rviltasiko

rviltansako / rviltaanko

Tra

-ksi

rvakseniko

rvaksesiko

rvaksensako / rvakseenko

rvikseniko

rviksesiko

rviksensako / rvikseenko

Ess

-na

rvananiko

rvanasiko

rvanansako / rvanaanko

rvinaniko

rvinasiko

rvinansako / rvinaanko

Abe

-tta

rvattaniko

rvattasiko

rvattansako / rvattaanko

rvittaniko

rvittasiko

rvittansako / rvittaanko

Com

-ne

-

-

-

rvineniko

rvinesiko

rvinensako / rvineenko

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rvammeko

rvammeko

rvanneko

rvanneko

rvansako

rvansako

Par

-ta

rvaammeko

rviammeko

rvaanneko

rvianneko

rvaansako

rviansako / rviaanko

Gen

-n

rvammeko

rviemmeko

rvanneko

rvienneko

rvansako

rviensako

Ill

mihin

rvaammeko

rviimmeko

rvaanneko

rviinneko

rvaansako

rviinsako

Ine

-ssa

rvassammeko

rvissammeko

rvassanneko

rvissanneko

rvassansako / rvassaanko

rvissansako / rvissaanko

Ela

-sta

rvastammeko

rvistammeko

rvastanneko

rvistanneko

rvastansako / rvastaanko

rvistansako / rvistaanko

All

-lle

rvallemmeko

rvillemmeko

rvallenneko

rvillenneko

rvallensako / rvalleenko

rvillensako / rvilleanko

Ade

-lla

rvallammeko

rvillammeko

rvallanneko

rvillanneko

rvallansako / rvallaanko

rvillansako / rvillaanko

Abl

-lta

rvaltammeko

rviltammeko

rvaltanneko

rviltanneko

rvaltansako / rvaltaanko

rviltansako / rviltaanko

Tra

-ksi

rvaksemmeko

rviksemmeko

rvaksenneko

rviksenneko

rvaksensako / rvakseenko

rviksensako / rvikseenko

Ess

-na

rvanammeko

rvinammeko

rvananneko

rvinanneko

rvanansako / rvanaanko

rvinansako / rvinaanko

Abe

-tta

rvattammeko

rvittammeko

rvattanneko

rvittanneko

rvattansako / rvattaanko

rvittansako / rvittaanko

Com

-ne

-

rvinemmeko

-

rvinenneko

-

rvinensako / rvineenko

Singular

Plural

Nom

-

rvammeko

rvanneko

rvansako

rvammeko

rvanneko

rvansako

Par

-ta

rvaammeko

rvaanneko

rvaansako

rviammeko

rvianneko

rviansako / rviaanko

Gen

-n

rvammeko

rvanneko

rvansako

rviemmeko

rvienneko

rviensako

Ill

mihin

rvaammeko

rvaanneko

rvaansako

rviimmeko

rviinneko

rviinsako

Ine

-ssa

rvassammeko

rvassanneko

rvassansako / rvassaanko

rvissammeko

rvissanneko

rvissansako / rvissaanko

Ela

-sta

rvastammeko

rvastanneko

rvastansako / rvastaanko

rvistammeko

rvistanneko

rvistansako / rvistaanko

All

-lle

rvallemmeko

rvallenneko

rvallensako / rvalleenko

rvillemmeko

rvillenneko

rvillensako / rvilleanko

Ade

-lla

rvallammeko

rvallanneko

rvallansako / rvallaanko

rvillammeko

rvillanneko

rvillansako / rvillaanko

Abl

-lta

rvaltammeko

rvaltanneko

rvaltansako / rvaltaanko

rviltammeko

rviltanneko

rviltansako / rviltaanko

Tra

-ksi

rvaksemmeko

rvaksenneko

rvaksensako / rvakseenko

rviksemmeko

rviksenneko

rviksensako / rvikseenko

Ess

-na

rvanammeko

rvananneko

rvanansako / rvanaanko

rvinammeko

rvinanneko

rvinansako / rvinaanko

Abe

-tta

rvattammeko

rvattanneko

rvattansako / rvattaanko

rvittammeko

rvittanneko

rvittansako / rvittaanko

Com

-ne

-

-

-

rvinemmeko

rvinenneko

rvinensako / rvineenko

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept