logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kirjata, verb

Word analysis
kirjaamistavat

kirjaamistavat

kirjata

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ tapa

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Wiktionary

to book, log, register (mail) to register Fin:kirjattu kirjeEng:registered letter Show more arrow right Nouns kirjaus Adjectives kirjattu Verbs frequentatives kirjaillakirjoa; reflexive kirjautua Show more arrow right kirja +‎ -ata Show more arrow right
to record tallentaa, nauhoittaa, äänittää, kirjata, rekisteröidä, merkitä
to log kirjata, merkitä lokikirjaan
to register rekisteröidä, ilmoittautua, ilmoittaa, kirjata, merkitä, osoittaa
to enroll kirjoittautua, kirjata, merkitä luetteloihin, värväytyä, viedä kirjoihin, merkitä kirjoihin
Show more arrow right
OPUS-OpenSubtitles2018; ** Europarl Parallel Corpus; Tatoeba - Sentence 4532; Tatoeba; oj4; ** OPUS Corpus; Europarl - Sentence 3437; TaMo; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Voitko kirjata tämän tiedoston Dropboxiin? Can you file this document in Dropbox? Hän kirjasi tapahtuneen ylös.. She recorded what happened.. Te kirjasi tiedot väärin. You recorded the information incorrectly. Voinko kirjata tämän tapahtuman muistiin? Can I record this event in my memory? Kirjattuna kirjeenä. By registered post. Opettaja kirjasi läksyt taululle.. The teacher wrote the assignments on the board.. Minä kirjasi kirjat hyllyyn. I put your books on the shelf. Yritys päätti kirjata tappion tuloslaskelmaan. The company decided to book the loss in the income statement. Niin kirjattakoon. So noted. Kirjata tarpeelliset tiedot asiakastietokantaan. Record the necessary information in the customer database. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kirjaan

en kirjaa

ii

kirjaat

et kirjaa

iii

kirjaa

ei kirjaa

Plural

Positive

Negative

i

kirjaamme / kirjataan

emme kirjaa / ei kirjata

ii

kirjaatte

ette kirjaa

iii

kirjaavat

eivät kirjaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kirjasin

en kirjannut

ii

kirjasit

et kirjannut

iii

kirjasi

ei kirjannut

Plural

Positive

Negative

i

kirjasimme / kirjattiin

emme kirjanneet / ei kirjattu

ii

kirjasitte

ette kirjanneet

iii

kirjasivat

eivät kirjanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kirjannut

en ole kirjannut

ii

olet kirjannut

et ole kirjannut

iii

on kirjannut

ei ole kirjannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kirjanneet

emme ole kirjanneet

ii

olette kirjanneet

ette ole kirjanneet

iii

ovat kirjanneet

eivät ole kirjanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kirjannut

en ollut kirjannut

ii

olit kirjannut

et ollut kirjannut

iii

oli kirjannut

ei ollut kirjannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kirjanneet

emme olleet kirjanneet

ii

olitte kirjanneet

ette olleet kirjanneet

iii

olivat kirjanneet

eivät olleet kirjanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kirjaisin

en kirjaisi

ii

kirjaisit

et kirjaisi

iii

kirjaisi

ei kirjaisi

Plural

Positive

Negative

i

kirjaisimme

emme kirjaisi

ii

kirjaisitte

ette kirjaisi

iii

kirjaisivat

eivät kirjaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kirjannut

en olisi kirjannut

ii

olisit kirjannut

et olisi kirjannut

iii

olisi kirjannut

ei olisi kirjannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kirjanneet

emme olisi kirjanneet

ii

olisitte kirjanneet

ette olisi kirjanneet

iii

olisivat kirjanneet

eivät olisi kirjanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kirjannen

en kirjanne

ii

kirjannet

et kirjanne

iii

kirjannee

ei kirjanne

Plural

Positive

Negative

i

kirjannemme

emme kirjanne

ii

kirjannette

ette kirjanne

iii

kirjannevat

eivät kirjanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kirjannut

en liene kirjannut

ii

lienet kirjannut

et liene kirjannut

iii

lienee kirjannut

ei liene kirjannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kirjanneet

emme liene kirjanneet

ii

lienette kirjanneet

ette liene kirjanneet

iii

lienevät kirjanneet

eivät liene kirjanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kirjaa

iii

kirjatkoon

Plural

i

kirjatkaamme

ii

kirjatkaa

iii

kirjatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kirjata

Tra

-ksi

kirjataksensa / kirjatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kirjatessa

Ins

-in

kirjaten

Ine

-ssa

kirjattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kirjaamaan

Ine

-ssa

kirjaamassa

Ela

-sta

kirjaamasta

Ade

-lla

kirjaamalla

Abe

-tta

kirjaamatta

Ins

-in

kirjaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kirjaaminen

Par

-ta

kirjaamista

Infinitive V

kirjaamaisillaan / kirjaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kirjataan

ei kirjata

Imperfect

kirjattiin

ei kirjattu

Potential

kirjattaneen

ei kirjattane

Conditional

kirjattaisiin

ei kirjattaisi

Imperative Present

kirjattakoon

älköön kirjattako

Imperative Perfect

olkoon kirjattu

älköön kirjattu

Positive

Negative

Present

kirjataan

ei kirjata

Imperfect

kirjattiin

ei kirjattu

Potential

kirjattaneen

ei kirjattane

Conditional

kirjattaisiin

ei kirjattaisi

Imperative Present

kirjattakoon

älköön kirjattako

Imperative Perfect

olkoon kirjattu

älköön kirjattu

Participle

Active

Passive

1st

kirjaava

kirjattava

2nd

kirjannut

kirjattu

3rd

kirjaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
habit tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku
manner tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
wont tapa
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa
trick temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa
touch kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa
fashion muoti, tapa, kuosi
tack nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula
wise tapa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl8 Tapa hänet. Kill him. Tapa hänet! Kill her! Perheen tapa. Family tradition. Et tapa häntä. You're not going to kill him. Tapa minut myös. Kill me too. Tapa yhtiökumppanisi. Kill your partners. Tapa ei ollut kummoinen. The way was not great. Tämä on väärä tapa toimia. No, that is the wrong way to go about it. Tiedoksi: tapa. Information. Se on hieno tapa ajatella sitä! That's a nice way of looking at it. Show more arrow right

Wiktionary

custom habit manner way (to do a thing) Show more arrow right Meillä oli sunnuntaisin tapana mennä rannalle.We used to go to the beach on Sundays.We would go to the beach on Sundays. Show more arrow right Adjectives tavallinentavatontavanomainenepätavallinentapainen Verbs tavoittaatavoitella (way) jolla(k)in tavalla = by some meanssomehow Show more arrow right ajattelutapaajatustapaehtotapaelämäntapaesiintymistapaesitystapahallitustapahovitavathäätapaihmistavatilmaisutapajuomatapakansantapakatsantotapakatsomustapakauppatapakirjoitustapakuvaamistapakuvaustapakäsittelytapakäsitystapakäskytapakäyttäytymistapakäyttötapakäytöstapalaatutapalaskutapalaulutapalehtitapaliiketapalisääntymistapalukutapalähestymistapamahtotapamenettelytapamerimiestapamerkintätapamuodostumistapanäkemistapaperimätapaperinnäistapapuhetapapuhuttelutapapöytätaparankaisutaparatkaisutapareaktiotapasanontatapaseuratapasuhtautumistapasuoritustapatapainkuvaustapaintuomaritapainturmelustapakasvatustapakristillinentapakristillisyystapakristittytapakulttuuritapaluokkatapaoikeustaparikollinentaparikollisuustapatietotapaturmatekotapatoimintatapatositapatulkintatapatyöskentelytapatyötapavaalitapaviljelytapaääntämistapa Show more arrow right From Proto-Finnic tapa, from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

tottumus
käytöstavat
hyvä tapa
vakiintunut, vallitseviin arvostuksiin perustuva käytäntö maan tapa, toissijainen oikeuslähde instituutio
Tapa
epäitsenäinen kaupunki ja samannimisen kunnan keskus Virossa Tapan kunta
kunta Virossa Marcel Utembi Tapa
(s. 1959), kinhasankongolainen katolinen arkkipiispa Tampereen Palloilijat
(TaPa), tamperelainen urheiluseura
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapani

tapasi

tapasi

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapojani

tapaasi

tapojasi

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapojeni

tapasi

tapojesi

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapoihini

tapaasi

tapoihisi

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavoissani

tavassasi

tavoissasi

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavoistani

tavastasi

tavoistasi

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavoilleni

tavallesi

tavoillesi

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavoillani

tavallasi

tavoillasi

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavoiltani

tavaltasi

tavoiltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavoikseni

tavaksesi

tavoiksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapoinani

tapanasi

tapoinasi

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavoittani

tavattasi

tavoittasi

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoineni

-

tapoinesi

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapasi

tapansa

tapani

tapasi

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapojani

tapojasi

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapasi

tapansa

tapojeni

tapojesi

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapoihini

tapoihisi

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavassasi

tavassansa / tavassaan

tavoissani

tavoissasi

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavastasi

tavastansa / tavastaan

tavoistani

tavoistasi

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavallesi

tavallensa / tavalleen

tavoilleni

tavoillesi

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavallasi

tavallansa / tavallaan

tavoillani

tavoillasi

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavaltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltani

tavoiltasi

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavaksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoikseni

tavoiksesi

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapanasi

tapanansa / tapanaan

tapoinani

tapoinasi

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavattasi

tavattansa / tavattaan

tavoittani

tavoittasi

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoineni

tapoinesi

tapoinensa / tapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapamme

tapanne

tapanne

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapojamme

tapaanne

tapojanne

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapojemme

tapanne

tapojenne

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapoihimme

tapaanne

tapoihinne

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavoissamme

tavassanne

tavoissanne

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavoistamme

tavastanne

tavoistanne

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavoillemme

tavallenne

tavoillenne

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavoillamme

tavallanne

tavoillanne

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavoiltamme

tavaltanne

tavoiltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavoiksemme

tavaksenne

tavoiksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapoinamme

tapananne

tapoinanne

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavoittamme

tavattanne

tavoittanne

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoinemme

-

tapoinenne

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapanne

tapansa

tapamme

tapanne

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapojamme

tapojanne

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapanne

tapansa

tapojemme

tapojenne

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapoihimme

tapoihinne

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavassanne

tavassansa / tavassaan

tavoissamme

tavoissanne

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavastanne

tavastansa / tavastaan

tavoistamme

tavoistanne

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavallenne

tavallensa / tavalleen

tavoillemme

tavoillenne

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavallanne

tavallansa / tavallaan

tavoillamme

tavoillanne

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavaltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltamme

tavoiltanne

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavaksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksemme

tavoiksenne

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapananne

tapanansa / tapanaan

tapoinamme

tapoinanne

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavattanne

tavattansa / tavattaan

tavoittamme

tavoittanne

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoinemme

tapoinenne

tapoinensa / tapoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kirjaan

en kirjaa

ii

kirjaat

et kirjaa

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

kirjaamme / kirjataan

emme kirjaa / ei kirjata

ii

kirjaatte

ette kirjaa

iii

eivät kirjaa

Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kirjaanen kirjaa

ii

kirjaatet kirjaa

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

kirjaamme / kirjataanemme kirjaa / ei kirjata

ii

kirjaatteette kirjaa

iii

eivät kirjaa
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kirjasin

en kirjannut

ii

kirjasit

et kirjannut

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme / ei Solve

ii

kirjasitte

ette kirjanneet

iii

kirjasivat

eivät kirjanneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kirjasinen kirjannut

ii

kirjasitet kirjannut

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme / ei
Solve

ii

kirjasitteette kirjanneet

iii

kirjasivateivät kirjanneet
Imperative Solved!

sinä

kirjaa

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

kirjaa

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

kirjaisin

en kirjaisi

ii

et kirjaisi

Solve

iii

kirjaisi

ei kirjaisi

Plural

Positive

Negative

i

kirjaisimme

emme kirjaisi

ii

ette kirjaisi

Solve

iii

kirjaisivat

eivät Solve
Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

kirjaisinen kirjaisi

ii

et kirjaisi
Solve

iii

kirjaisiei kirjaisi

Plural

PositiveNegative

i

kirjaisimmeemme kirjaisi

ii

ette kirjaisi
Solve

iii

kirjaisivateivät
Solve

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapoihin

Solve

Ine

-ssa

tavassa

Solve

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

Solve

Ess

-na

tapoina

Solve

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

Ess

-na

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept