logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kehottaa, verb

Word analysis
kehotettiin

kehotettiin

kehottaa

Verb, Passive Indicative Preterite Pe4

keho

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Plural Instructive

keho

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tii

Noun, Singular Genitive

keho

Noun, Singular Nominative

+ tet

Noun, Singular Nominative

+ tiu

Noun, Plural Instructive

Report an issue

Wiktionary

to recommend to urge, to encourage Show more arrow right keho- +‎ -ttaa, either from kehkeä or kehä. Show more arrow right
to urge kehottaa, kannustaa, vaatia, yllyttää, hoputtaa, tähdentää
to invite pyytää, kehottaa, houkutella, yllyttää jhk
to advise neuvoa, ilmoittaa, kehottaa, informoida, antaa tieto
to exhort kehottaa
to recommend suositella, suosittaa, ehdottaa, kehottaa, neuvoa
to admonish kehottaa
to challenge haastaa, kiistää, asettaa kyseenalaiseksi, uhmata, vaatia, kehottaa
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus; OPUS 100; Tatoeba Parallel Corpus; jw2019; Tilde MODEL; Europarl Parallel Corpus, sentence 79445; OpenSubtitles2018.v3 Kehota häntä lähtemään ajoissa. Advise him to leave on time. Kehota häntä soittamaan minulle. Encourage him to call me. Kehota häntä olemaan rehellinen. Urge him to be honest. Kehota häntä olemaan varovainen. Tell him to be careful. Älä kehota häntä olemaan hiljaa. Don't urge him to be quiet. Kehota häntä tekemään päätös itse. Encourage him to make the decision himself. Käyttäkää puhtaita pyjamia”, kehotettiin joissakin yhdyskunnissa. “Wear fresh pajamas” became the exhortation in some communities. Kehotan sinua menemään lääkäriin. I recommend you to go to the doctor. Hän kehotti minua olemaan varovainen. He urged me to be careful. Kehottakaa kiiruhtamaan. Light fire under him. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

kehotan

en kehota

ii

kehotat

et kehota

iii

kehottaa

ei kehota

Plural

Positive

Negative

i

kehotamme / kehotetaan

emme kehota / ei kehoteta

ii

kehotatte

ette kehota

iii

kehottavat

eivät kehota

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

kehotin

en kehottanut

ii

kehotit

et kehottanut

iii

kehotti

ei kehottanut

Plural

Positive

Negative

i

kehotimme / kehotettiin

emme kehottaneet / ei kehotettu

ii

kehotitte

ette kehottaneet

iii

kehottivat

eivät kehottaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen kehottanut

en ole kehottanut

ii

olet kehottanut

et ole kehottanut

iii

on kehottanut

ei ole kehottanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme kehottaneet

emme ole kehottaneet

ii

olette kehottaneet

ette ole kehottaneet

iii

ovat kehottaneet

eivät ole kehottaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin kehottanut

en ollut kehottanut

ii

olit kehottanut

et ollut kehottanut

iii

oli kehottanut

ei ollut kehottanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme kehottaneet

emme olleet kehottaneet

ii

olitte kehottaneet

ette olleet kehottaneet

iii

olivat kehottaneet

eivät olleet kehottaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

kehottaisin

en kehottaisi

ii

kehottaisit

et kehottaisi

iii

kehottaisi

ei kehottaisi

Plural

Positive

Negative

i

kehottaisimme

emme kehottaisi

ii

kehottaisitte

ette kehottaisi

iii

kehottaisivat

eivät kehottaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin kehottanut

en olisi kehottanut

ii

olisit kehottanut

et olisi kehottanut

iii

olisi kehottanut

ei olisi kehottanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme kehottaneet

emme olisi kehottaneet

ii

olisitte kehottaneet

ette olisi kehottaneet

iii

olisivat kehottaneet

eivät olisi kehottaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

kehottanen

en kehottane

ii

kehottanet

et kehottane

iii

kehottanee

ei kehottane

Plural

Positive

Negative

i

kehottanemme

emme kehottane

ii

kehottanette

ette kehottane

iii

kehottanevat

eivät kehottane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen kehottanut

en liene kehottanut

ii

lienet kehottanut

et liene kehottanut

iii

lienee kehottanut

ei liene kehottanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme kehottaneet

emme liene kehottaneet

ii

lienette kehottaneet

ette liene kehottaneet

iii

lienevät kehottaneet

eivät liene kehottaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

kehota

iii

kehottakoon

Plural

i

kehottakaamme

ii

kehottakaa

iii

kehottakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

kehottaa

Tra

-ksi

kehottaaksensa / kehottaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

kehottaessa

Ins

-in

kehottaen

Ine

-ssa

kehotettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

kehottamaan

Ine

-ssa

kehottamassa

Ela

-sta

kehottamasta

Ade

-lla

kehottamalla

Abe

-tta

kehottamatta

Ins

-in

kehottaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

kehottaminen

Par

-ta

kehottamista

Infinitive V

kehottamaisillaan / kehottamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

kehotetaan

ei kehoteta

Imperfect

kehotettiin

ei kehotettu

Potential

kehotettaneen

ei kehotettane

Conditional

kehotettaisiin

ei kehotettaisi

Imperative Present

kehotettakoon

älköön kehotettako

Imperative Perfect

olkoon kehotettu

älköön kehotettu

Positive

Negative

Present

kehotetaan

ei kehoteta

Imperfect

kehotettiin

ei kehotettu

Potential

kehotettaneen

ei kehotettane

Conditional

kehotettaisiin

ei kehotettaisi

Imperative Present

kehotettakoon

älköön kehotettako

Imperative Perfect

olkoon kehotettu

älköön kehotettu

Participle

Active

Passive

1st

kehottava

kehotettava

2nd

kehottanut

kehotettu

3rd

kehottama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keho

kehot

Par

-ta

kehoa

kehoja

Gen

-n

kehon

kehojen

Ill

mihin

kehoon

kehoihin

Ine

-ssa

kehossa

kehoissa

Ela

-sta

kehosta

kehoista

All

-lle

keholle

kehoille

Ade

-lla

keholla

kehoilla

Abl

-lta

keholta

kehoilta

Tra

-ksi

kehoksi

kehoiksi

Ess

-na

kehona

kehoina

Abe

-tta

kehotta

kehoitta

Com

-ne

-

kehoine

Ins

-in

-

kehoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

keho

kehot

Par

-ta

kehoa

kehoja

Gen

-n

kehon

kehojen

Ill

mihin

kehoon

kehoihin

Ine

-ssa

kehossa

kehoissa

Ela

-sta

kehosta

kehoista

All

-lle

keholle

kehoille

Ade

-lla

keholla

kehoilla

Abl

-lta

keholta

kehoilta

Tra

-ksi

kehoksi

kehoiksi

Ess

-na

kehona

kehoina

Abe

-tta

kehotta

kehoitta

Com

-ne

-

kehoine

Ins

-in

-

kehoin

body elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; LDS; Europarl; OpenSubtitles, movie subtitle "Kahleet" (Chain); OPUS; Europarl v7 Haluan hoitaa kehoni hyvin. I want to take good care of my body. Tai kehoaan. Or out of his body. Kehonne korjaa itseään. Your body repairs itself. Keho tarvitsee riittävästi lepoa ja liikuntaa. The body needs enough rest and exercise. Kehon lämmöllä. How does it work? Terve keho ja mieli kulkevat usein käsikädessä. A healthy body and mind often go hand in hand. Tuo ei ole sinun kehosi. " That's not your body! Älä rasita liikaa kehoa. Do not overstrain the body. Urheilu vahvistaa kehoa. Sports strengthen the body. Kehoa on tärkeä suojella. It is important to protect the body. Show more arrow right

Wiktionary

A living human body. Show more arrow right ruumis Show more arrow right Coined by Finnish linguist Hannes Teppo in 1945 in cooperation with Lääketieteen sanastolautakunta (Medical Terminology Board), as the meaning of the term ruumis was changed from "human body" to "dead human body, corpse, cadaver". Syntactically kehä +‎ -o, and inspired by Estonian keha. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kehoni

kehoni

kehosi

kehosi

kehonsa

kehonsa

Par

-ta

kehoani

kehojani

kehoasi

kehojasi

kehoansa / kehoaan

kehojansa / kehojaan

Gen

-n

kehoni

kehojeni

kehosi

kehojesi

kehonsa

kehojensa

Ill

mihin

kehooni

kehoihini

kehoosi

kehoihisi

kehoonsa

kehoihinsa

Ine

-ssa

kehossani

kehoissani

kehossasi

kehoissasi

kehossansa / kehossaan

kehoissansa / kehoissaan

Ela

-sta

kehostani

kehoistani

kehostasi

kehoistasi

kehostansa / kehostaan

kehoistansa / kehoistaan

All

-lle

keholleni

kehoilleni

kehollesi

kehoillesi

kehollensa / keholleen

kehoillensa / kehoillean

Ade

-lla

kehollani

kehoillani

kehollasi

kehoillasi

kehollansa / kehollaan

kehoillansa / kehoillaan

Abl

-lta

keholtani

kehoiltani

keholtasi

kehoiltasi

keholtansa / keholtaan

kehoiltansa / kehoiltaan

Tra

-ksi

kehokseni

kehoikseni

kehoksesi

kehoiksesi

kehoksensa / kehokseen

kehoiksensa / kehoikseen

Ess

-na

kehonani

kehoinani

kehonasi

kehoinasi

kehonansa / kehonaan

kehoinansa / kehoinaan

Abe

-tta

kehottani

kehoittani

kehottasi

kehoittasi

kehottansa / kehottaan

kehoittansa / kehoittaan

Com

-ne

-

kehoineni

-

kehoinesi

-

kehoinensa / kehoineen

Singular

Plural

Nom

-

kehoni

kehosi

kehonsa

kehoni

kehosi

kehonsa

Par

-ta

kehoani

kehoasi

kehoansa / kehoaan

kehojani

kehojasi

kehojansa / kehojaan

Gen

-n

kehoni

kehosi

kehonsa

kehojeni

kehojesi

kehojensa

Ill

mihin

kehooni

kehoosi

kehoonsa

kehoihini

kehoihisi

kehoihinsa

Ine

-ssa

kehossani

kehossasi

kehossansa / kehossaan

kehoissani

kehoissasi

kehoissansa / kehoissaan

Ela

-sta

kehostani

kehostasi

kehostansa / kehostaan

kehoistani

kehoistasi

kehoistansa / kehoistaan

All

-lle

keholleni

kehollesi

kehollensa / keholleen

kehoilleni

kehoillesi

kehoillensa / kehoillean

Ade

-lla

kehollani

kehollasi

kehollansa / kehollaan

kehoillani

kehoillasi

kehoillansa / kehoillaan

Abl

-lta

keholtani

keholtasi

keholtansa / keholtaan

kehoiltani

kehoiltasi

kehoiltansa / kehoiltaan

Tra

-ksi

kehokseni

kehoksesi

kehoksensa / kehokseen

kehoikseni

kehoiksesi

kehoiksensa / kehoikseen

Ess

-na

kehonani

kehonasi

kehonansa / kehonaan

kehoinani

kehoinasi

kehoinansa / kehoinaan

Abe

-tta

kehottani

kehottasi

kehottansa / kehottaan

kehoittani

kehoittasi

kehoittansa / kehoittaan

Com

-ne

-

-

-

kehoineni

kehoinesi

kehoinensa / kehoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kehomme

kehomme

kehonne

kehonne

kehonsa

kehonsa

Par

-ta

kehoamme

kehojamme

kehoanne

kehojanne

kehoansa / kehoaan

kehojansa / kehojaan

Gen

-n

kehomme

kehojemme

kehonne

kehojenne

kehonsa

kehojensa

Ill

mihin

kehoomme

kehoihimme

kehoonne

kehoihinne

kehoonsa

kehoihinsa

Ine

-ssa

kehossamme

kehoissamme

kehossanne

kehoissanne

kehossansa / kehossaan

kehoissansa / kehoissaan

Ela

-sta

kehostamme

kehoistamme

kehostanne

kehoistanne

kehostansa / kehostaan

kehoistansa / kehoistaan

All

-lle

kehollemme

kehoillemme

kehollenne

kehoillenne

kehollensa / keholleen

kehoillensa / kehoillean

Ade

-lla

kehollamme

kehoillamme

kehollanne

kehoillanne

kehollansa / kehollaan

kehoillansa / kehoillaan

Abl

-lta

keholtamme

kehoiltamme

keholtanne

kehoiltanne

keholtansa / keholtaan

kehoiltansa / kehoiltaan

Tra

-ksi

kehoksemme

kehoiksemme

kehoksenne

kehoiksenne

kehoksensa / kehokseen

kehoiksensa / kehoikseen

Ess

-na

kehonamme

kehoinamme

kehonanne

kehoinanne

kehonansa / kehonaan

kehoinansa / kehoinaan

Abe

-tta

kehottamme

kehoittamme

kehottanne

kehoittanne

kehottansa / kehottaan

kehoittansa / kehoittaan

Com

-ne

-

kehoinemme

-

kehoinenne

-

kehoinensa / kehoineen

Singular

Plural

Nom

-

kehomme

kehonne

kehonsa

kehomme

kehonne

kehonsa

Par

-ta

kehoamme

kehoanne

kehoansa / kehoaan

kehojamme

kehojanne

kehojansa / kehojaan

Gen

-n

kehomme

kehonne

kehonsa

kehojemme

kehojenne

kehojensa

Ill

mihin

kehoomme

kehoonne

kehoonsa

kehoihimme

kehoihinne

kehoihinsa

Ine

-ssa

kehossamme

kehossanne

kehossansa / kehossaan

kehoissamme

kehoissanne

kehoissansa / kehoissaan

Ela

-sta

kehostamme

kehostanne

kehostansa / kehostaan

kehoistamme

kehoistanne

kehoistansa / kehoistaan

All

-lle

kehollemme

kehollenne

kehollensa / keholleen

kehoillemme

kehoillenne

kehoillensa / kehoillean

Ade

-lla

kehollamme

kehollanne

kehollansa / kehollaan

kehoillamme

kehoillanne

kehoillansa / kehoillaan

Abl

-lta

keholtamme

keholtanne

keholtansa / keholtaan

kehoiltamme

kehoiltanne

kehoiltansa / kehoiltaan

Tra

-ksi

kehoksemme

kehoksenne

kehoksensa / kehokseen

kehoiksemme

kehoiksenne

kehoiksensa / kehoikseen

Ess

-na

kehonamme

kehonanne

kehonansa / kehonaan

kehoinamme

kehoinanne

kehoinansa / kehoinaan

Abe

-tta

kehottamme

kehottanne

kehottansa / kehottaan

kehoittamme

kehoittanne

kehoittansa / kehoittaan

Com

-ne

-

-

-

kehoinemme

kehoinenne

kehoinensa / kehoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tet

tetit

Par

-ta

tetiä

tetejä

Gen

-n

tetin

tetien

Ill

mihin

tetiin

teteihin

Ine

-ssa

tetissä

teteissä

Ela

-sta

tetistä

teteistä

All

-lle

tetille

teteille

Ade

-lla

tetillä

teteillä

Abl

-lta

tetiltä

teteiltä

Tra

-ksi

tetiksi

teteiksi

Ess

-na

tetinä

teteinä

Abe

-tta

tetittä

teteittä

Com

-ne

-

teteine

Ins

-in

-

tetein

tet
tetR
the tet
of tet
in Tet
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba; JW300; Europarl.fi-en Tet hallitus tekee työtä. The cabinet is working. Minä olen Tet. Mine is Tet. Tets-hyökkäys. The Tet Offensive. Tet on maaginen geometrinen kuvio. The tet is a magical geometric shape. Katso äitiäsi, Tet. Look at your mom, Tet! Toivon, että tet palaatte takaisin. I hope that you come back. Uskotko, että tet tulevat takaisin? Do you believe that they will come back? Tet on pois päältä en... Jack, the Tet's offline. Tetiksenne on kova. Your tet is hard. Tetiksenne on rikki. Your tet is broken. Show more arrow right

Wiktionary

teth (ninth letter of the Hebrew and Phoenician scripts and the Northwest Semitic abjad) Show more arrow right te +‎ -t From Hebrew טֵית‎ (ṭēth). Show more arrow right

Wikipedia

ṭet
heprealainen kirjain TET
peruskoulussa suoritettava työelämään tutustuminen teatteritaiteen tohtori
TeT tết
vietnamilainen uudenvuoden juhla Tet hyökkäys
hyökkäys Vietnamin sodassa.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetini

tetisi

tetisi

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetejäni

tetiäsi

tetejäsi

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetieni

tetisi

tetiesi

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

teteihini

tetiisi

teteihisi

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

teteissäni

tetissäsi

teteissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

teteistäni

tetistäsi

teteistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

teteilleni

tetillesi

teteillesi

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

teteilläni

tetilläsi

teteilläsi

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

teteiltäni

tetiltäsi

teteiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

teteikseni

tetiksesi

teteiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

teteinäni

tetinäsi

teteinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

teteittäni

tetittäsi

teteittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteineni

-

teteinesi

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetini

tetisi

tetinsä

tetini

tetisi

tetinsä

Par

-ta

tetiäni

tetiäsi

tetiänsä / tetiään

tetejäni

tetejäsi

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetini

tetisi

tetinsä

tetieni

tetiesi

tetiensä

Ill

mihin

tetiini

tetiisi

tetiinsä

teteihini

teteihisi

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissäni

tetissäsi

tetissänsä / tetissään

teteissäni

teteissäsi

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistäni

tetistäsi

tetistänsä / tetistään

teteistäni

teteistäsi

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetilleni

tetillesi

tetillensä / tetilleen

teteilleni

teteillesi

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetilläni

tetilläsi

tetillänsä / tetillään

teteilläni

teteilläsi

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltäni

tetiltäsi

tetiltänsä / tetiltään

teteiltäni

teteiltäsi

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetikseni

tetiksesi

tetiksensä / tetikseen

teteikseni

teteiksesi

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinäni

tetinäsi

tetinänsä / tetinään

teteinäni

teteinäsi

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittäni

tetittäsi

tetittänsä / tetittään

teteittäni

teteittäsi

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteineni

teteinesi

teteinensä / teteineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetimme

tetinne

tetinne

tetinsä

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetejämme

tetiänne

tetejänne

tetiänsä / tetiään

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetiemme

tetinne

tetienne

tetinsä

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

teteihimme

tetiinne

teteihinne

tetiinsä

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

teteissämme

tetissänne

teteissänne

tetissänsä / tetissään

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

teteistämme

tetistänne

teteistänne

tetistänsä / tetistään

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

teteillemme

tetillenne

teteillenne

tetillensä / tetilleen

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

teteillämme

tetillänne

teteillänne

tetillänsä / tetillään

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

teteiltämme

tetiltänne

teteiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

teteiksemme

tetiksenne

teteiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

teteinämme

tetinänne

teteinänne

tetinänsä / tetinään

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

teteittämme

tetittänne

teteittänne

tetittänsä / tetittään

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

teteinemme

-

teteinenne

-

teteinensä / teteineen

Singular

Plural

Nom

-

tetimme

tetinne

tetinsä

tetimme

tetinne

tetinsä

Par

-ta

tetiämme

tetiänne

tetiänsä / tetiään

tetejämme

tetejänne

tetejänsä / tetejään

Gen

-n

tetimme

tetinne

tetinsä

tetiemme

tetienne

tetiensä

Ill

mihin

tetiimme

tetiinne

tetiinsä

teteihimme

teteihinne

teteihinsä

Ine

-ssa

tetissämme

tetissänne

tetissänsä / tetissään

teteissämme

teteissänne

teteissänsä / teteissään

Ela

-sta

tetistämme

tetistänne

tetistänsä / tetistään

teteistämme

teteistänne

teteistänsä / teteistään

All

-lle

tetillemme

tetillenne

tetillensä / tetilleen

teteillemme

teteillenne

teteillensä / teteilleän

Ade

-lla

tetillämme

tetillänne

tetillänsä / tetillään

teteillämme

teteillänne

teteillänsä / teteillään

Abl

-lta

tetiltämme

tetiltänne

tetiltänsä / tetiltään

teteiltämme

teteiltänne

teteiltänsä / teteiltään

Tra

-ksi

tetiksemme

tetiksenne

tetiksensä / tetikseen

teteiksemme

teteiksenne

teteiksensä / teteikseen

Ess

-na

tetinämme

tetinänne

tetinänsä / tetinään

teteinämme

teteinänne

teteinänsä / teteinään

Abe

-tta

tetittämme

tetittänne

tetittänsä / tetittään

teteittämme

teteittänne

teteittänsä / teteittään

Com

-ne

-

-

-

teteinemme

teteinenne

teteinensä / teteineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tii

tiit

Par

-ta

tiitä

tiitä

Gen

-n

tiin

tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiihin

tiihin

Ine

-ssa

tiissä

tiissä

Ela

-sta

tiistä

tiistä

All

-lle

tiille

tiille

Ade

-lla

tiillä

tiillä

Abl

-lta

tiiltä

tiiltä

Tra

-ksi

tiiksi

tiiksi

Ess

-na

tiinä

tiinä

Abe

-tta

tiittä

tiittä

Com

-ne

-

tiine

Ins

-in

-

tiin

tee tii, tiiauspaikka
Show more arrow right
Tatoeba; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles v2018; WikiMatrix; Europarl v7 Ota pyörä tiiltäni. Take the bike from my yard. Tii vai tee? A tee, or some tea, sir? Hän meni tiihinsä. He went into the street. Suuntaan tiillesi. I will head towards your direction. Tiini piti koiristaan. Tiini took care of her dogs. Poika juoksi tiiltään. The boy ran from the path. Huomasin jäljen tiiltäni. I noticed a trace from my footsteps. Katselin tähtiä tiiltäni. I was watching the stars from my balcony. Tii Hii odotti heitä. Tee Hee was waiting. Hän tuli takaisin tiiltään. He came back from the road. Show more arrow right

Wiktionary

(golf) tee (peg) Show more arrow right tiiata tiiaus tiiauspaikka Show more arrow right English tee Show more arrow right

Wikipedia

Tee A tee is a stand used in sport to support and elevate a stationary ball prior to striking with a foot, club or bat. Tees are used extensively in golf, tee-ball, baseball, American football, and rugby. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiini

tiisi

tiisi

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäni

tiitäsi

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiitteni / tiideni

tiisi

tiittesi / tiidesi

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihini

tiihisi

tiihisi

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäni

tiissäsi

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäni

tiistäsi

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiilleni

tiillesi

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläni

tiilläsi

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiikseni

tiiksesi

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäni

tiinäsi

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäni

tiittäsi

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiineni

-

tiinesi

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiini

tiisi

tiinsä

tiini

tiisi

tiinsä

Par

-ta

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

tiitäni

tiitäsi

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiini

tiisi

tiinsä

tiitteni / tiideni

tiittesi / tiidesi

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihini

tiihisi

tiihinsä

tiihini

tiihisi

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

tiissäni

tiissäsi

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

tiistäni

tiistäsi

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleen

tiilleni

tiillesi

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

tiilläni

tiilläsi

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

tiiltäni

tiiltäsi

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

tiikseni

tiiksesi

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

tiinäni

tiinäsi

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

tiittäni

tiittäsi

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiineni

tiinesi

tiinensä / tiineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiimme

tiinne

tiinne

tiinsä

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitämme

tiitänne

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiittemme / tiidemme

tiinne

tiittenne / tiidenne

tiinsä

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihimme

tiihinne

tiihinne

tiihinsä

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissämme

tiissänne

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistämme

tiistänne

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillemme

tiillenne

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillämme

tiillänne

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksemme

tiiksenne

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinämme

tiinänne

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittämme

tiittänne

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

tiinemme

-

tiinenne

-

tiinensä / tiineen

Singular

Plural

Nom

-

tiimme

tiinne

tiinsä

tiimme

tiinne

tiinsä

Par

-ta

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

tiitämme

tiitänne

tiitänsä / tiitään

Gen

-n

tiimme

tiinne

tiinsä

tiittemme / tiidemme

tiittenne / tiidenne

tiittensä / tiidensä

Ill

mihin

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

tiihimme

tiihinne

tiihinsä

Ine

-ssa

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

tiissämme

tiissänne

tiissänsä / tiissään

Ela

-sta

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

tiistämme

tiistänne

tiistänsä / tiistään

All

-lle

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleen

tiillemme

tiillenne

tiillensä / tiilleän

Ade

-lla

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

tiillämme

tiillänne

tiillänsä / tiillään

Abl

-lta

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

tiiltämme

tiiltänne

tiiltänsä / tiiltään

Tra

-ksi

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

tiiksemme

tiiksenne

tiiksensä / tiikseen

Ess

-na

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

tiinämme

tiinänne

tiinänsä / tiinään

Abe

-tta

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

tiittämme

tiittänne

tiittänsä / tiittään

Com

-ne

-

-

-

tiinemme

tiinenne

tiinensä / tiineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tiu

tiut

Par

-ta

tiuta

tiuita / tiita

Gen

-n

tiun

tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden

Ill

mihin

tiuhun

tiuihin / tiihin

Ine

-ssa

tiussa

tiuissa / tiissa

Ela

-sta

tiusta

tiuista / tiista

All

-lle

tiulle

tiuille / tiille

Ade

-lla

tiulla

tiuilla / tiilla

Abl

-lta

tiulta

tiuilta / tiilta

Tra

-ksi

tiuksi

tiuiksi / tiiksi

Ess

-na

tiuna

tiuina / tiina

Abe

-tta

tiutta

tiuitta / tiitta

Com

-ne

-

tiuine / tiine

Ins

-in

-

tiuin / tiin

score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu
tiu
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus.; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Opus Tiu on pahin tuntemani ötökkä. Tiu is the worst bug I know. Valinta hankkia tiu yritykseltä. The decision to purchase the company. He saapuvat tiunaan. They arrive at the tiuna. Polta tiultanne. Burn your stove.. Tiu kasti paapuuriin! Hard a larboard! Vene ei mahdu tiunaan. The boat does not fit in the tiuna. Tiu kasti tyyrpuuriin! Helmsman, hard to starboard. Tiuissa oli jokin.. There was something in the attic.. Puhdasta tiultanne. Clean your stove.. Tiu ei kuule tiultasi ulkoa tulevia ääniä. The owl cannot hear sounds from outside from you. Show more arrow right

Wiktionary

score (quantity of twenty pieces, used mainly of eggs) Show more arrow right Borrowed from Swedish tjog. Show more arrow right

Wikipedia

Tiu
Egyptin esidynastisen ajan faarao. kappalemittana
20 kappaletta (munia)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiuni

tiusi

tiusi

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiuitani / tiitani

tiutasi

tiuitasi / tiitasi

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiusi

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuihini / tiihini

tiuhusi

tiuihisi / tiihisi

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiuissani / tiissani

tiussasi

tiuissasi / tiissasi

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiuistani / tiistani

tiustasi

tiuistasi / tiistasi

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiuilleni / tiilleni

tiullesi

tiuillesi / tiillesi

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiuillani / tiillani

tiullasi

tiuillasi / tiillasi

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiuiltani / tiiltani

tiultasi

tiuiltasi / tiiltasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuikseni / tiikseni

tiuksesi

tiuiksesi / tiiksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiuinani / tiinani

tiunasi

tiuinasi / tiinasi

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuittani / tiittani

tiuttasi

tiuittasi / tiittasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuineni / tiineni

-

tiuinesi / tiinesi

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuni

tiusi

tiunsa

Par

-ta

tiutani

tiutasi

tiutansa / tiutaan

tiuitani / tiitani

tiuitasi / tiitasi

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiuni

tiusi

tiunsa

tiuitteni / tiuideni / tiitteni / tiideni

tiuittesi / tiuidesi / tiittesi / tiidesi

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhuni

tiuhusi

tiuhunsa

tiuihini / tiihini

tiuihisi / tiihisi

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussani

tiussasi

tiussansa / tiussaan

tiuissani / tiissani

tiuissasi / tiissasi

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustani

tiustasi

tiustansa / tiustaan

tiuistani / tiistani

tiuistasi / tiistasi

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiulleni

tiullesi

tiullensa / tiulleen

tiuilleni / tiilleni

tiuillesi / tiillesi

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullani

tiullasi

tiullansa / tiullaan

tiuillani / tiillani

tiuillasi / tiillasi

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultani

tiultasi

tiultansa / tiultaan

tiuiltani / tiiltani

tiuiltasi / tiiltasi

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiukseni

tiuksesi

tiuksensa / tiukseen

tiuikseni / tiikseni

tiuiksesi / tiiksesi

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunani

tiunasi

tiunansa / tiunaan

tiuinani / tiinani

tiuinasi / tiinasi

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttani

tiuttasi

tiuttansa / tiuttaan

tiuittani / tiittani

tiuittasi / tiittasi

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuineni / tiineni

tiuinesi / tiinesi

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiumme

tiunne

tiunne

tiunsa

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiuitamme / tiitamme

tiutanne

tiuitanne / tiitanne

tiutansa / tiutaan

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiunne

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiunsa

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuihimme / tiihimme

tiuhunne

tiuihinne / tiihinne

tiuhunsa

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiuissamme / tiissamme

tiussanne

tiuissanne / tiissanne

tiussansa / tiussaan

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiuistamme / tiistamme

tiustanne

tiuistanne / tiistanne

tiustansa / tiustaan

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiuillemme / tiillemme

tiullenne

tiuillenne / tiillenne

tiullensa / tiulleen

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiuillamme / tiillamme

tiullanne

tiuillanne / tiillanne

tiullansa / tiullaan

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiuiltamme / tiiltamme

tiultanne

tiuiltanne / tiiltanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuiksemme / tiiksemme

tiuksenne

tiuiksenne / tiiksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiuinamme / tiinamme

tiunanne

tiuinanne / tiinanne

tiunansa / tiunaan

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuittamme / tiittamme

tiuttanne

tiuittanne / tiittanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

tiuinemme / tiinemme

-

tiuinenne / tiinenne

-

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Singular

Plural

Nom

-

tiumme

tiunne

tiunsa

tiumme

tiunne

tiunsa

Par

-ta

tiutamme

tiutanne

tiutansa / tiutaan

tiuitamme / tiitamme

tiuitanne / tiitanne

tiuitansa / tiuitaan / tiitansa / tiitaan

Gen

-n

tiumme

tiunne

tiunsa

tiuittemme / tiuidemme / tiittemme / tiidemme

tiuittenne / tiuidenne / tiittenne / tiidenne

tiuittensa / tiuidensa / tiittensa / tiidensa

Ill

mihin

tiuhumme

tiuhunne

tiuhunsa

tiuihimme / tiihimme

tiuihinne / tiihinne

tiuihinsa / tiihinsa

Ine

-ssa

tiussamme

tiussanne

tiussansa / tiussaan

tiuissamme / tiissamme

tiuissanne / tiissanne

tiuissansa / tiuissaan / tiissansa / tiissaan

Ela

-sta

tiustamme

tiustanne

tiustansa / tiustaan

tiuistamme / tiistamme

tiuistanne / tiistanne

tiuistansa / tiuistaan / tiistansa / tiistaan

All

-lle

tiullemme

tiullenne

tiullensa / tiulleen

tiuillemme / tiillemme

tiuillenne / tiillenne

tiuillensa / tiuillean / tiillensa / tiillean

Ade

-lla

tiullamme

tiullanne

tiullansa / tiullaan

tiuillamme / tiillamme

tiuillanne / tiillanne

tiuillansa / tiuillaan / tiillansa / tiillaan

Abl

-lta

tiultamme

tiultanne

tiultansa / tiultaan

tiuiltamme / tiiltamme

tiuiltanne / tiiltanne

tiuiltansa / tiuiltaan / tiiltansa / tiiltaan

Tra

-ksi

tiuksemme

tiuksenne

tiuksensa / tiukseen

tiuiksemme / tiiksemme

tiuiksenne / tiiksenne

tiuikseen / tiuiksensa / tiikseen / tiiksensa

Ess

-na

tiunamme

tiunanne

tiunansa / tiunaan

tiuinamme / tiinamme

tiuinanne / tiinanne

tiuinansa / tiuinaan / tiinansa / tiinaan

Abe

-tta

tiuttamme

tiuttanne

tiuttansa / tiuttaan

tiuittamme / tiittamme

tiuittanne / tiittanne

tiuittansa / tiuittaan / tiittansa / tiittaan

Com

-ne

-

-

-

tiuinemme / tiinemme

tiuinenne / tiinenne

tiuineen / tiuinensa / tiineen / tiinensa

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept