kehotettiin |
Verb, Passive Indicative Preterite Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Plural Instructive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tii |
Noun, Singular Genitive |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ tet |
Noun, Singular Nominative |
|
+ tiu |
Noun, Plural Instructive |
|
| to urge | kehottaa, kannustaa, vaatia, yllyttää, hoputtaa, tähdentää |
| to invite | pyytää, kehottaa, houkutella, yllyttää jhk |
| to advise | neuvoa, ilmoittaa, kehottaa, informoida, antaa tieto |
| to exhort | kehottaa |
| to recommend | suositella, suosittaa, ehdottaa, kehottaa, neuvoa |
| to admonish | kehottaa |
| to challenge | haastaa, kiistää, asettaa kyseenalaiseksi, uhmata, vaatia, kehottaa |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehotan |
|
ii |
kehotat |
|
iii |
kehottaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehotamme / kehotetaan |
|
ii |
kehotatte |
|
iii |
kehottavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehotin |
|
ii |
kehotit |
|
iii |
kehotti |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehotimme / |
|
ii |
kehotitte |
|
iii |
kehottivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen kehottanut |
en ole kehottanut |
ii |
olet kehottanut |
et ole kehottanut |
iii |
on kehottanut |
ei ole kehottanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme kehottaneet |
emme ole kehottaneet |
ii |
olette kehottaneet |
ette ole kehottaneet |
iii |
ovat kehottaneet |
eivät ole kehottaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin kehottanut |
en ollut kehottanut |
ii |
olit kehottanut |
et ollut kehottanut |
iii |
oli kehottanut |
ei ollut kehottanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme kehottaneet |
emme olleet kehottaneet |
ii |
olitte kehottaneet |
ette olleet kehottaneet |
iii |
olivat kehottaneet |
eivät olleet kehottaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehottaisin |
|
ii |
kehottaisit |
|
iii |
kehottaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehottaisimme |
|
ii |
kehottaisitte |
|
iii |
kehottaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin kehottanut |
en olisi kehottanut |
ii |
olisit kehottanut |
et olisi kehottanut |
iii |
olisi kehottanut |
ei olisi kehottanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme kehottaneet |
emme olisi kehottaneet |
ii |
olisitte kehottaneet |
ette olisi kehottaneet |
iii |
olisivat kehottaneet |
eivät olisi kehottaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehottanen |
en kehottane |
ii |
kehottanet |
et kehottane |
iii |
kehottanee |
ei kehottane |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
kehottanemme |
emme kehottane |
ii |
kehottanette |
ette kehottane |
iii |
kehottanevat |
eivät kehottane |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen kehottanut |
en liene kehottanut |
ii |
lienet kehottanut |
et liene kehottanut |
iii |
lienee kehottanut |
ei liene kehottanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme kehottaneet |
emme liene kehottaneet |
ii |
lienette kehottaneet |
ette liene kehottaneet |
iii |
lienevät kehottaneet |
eivät liene kehottaneet |
Singular
i |
- |
ii |
kehota |
iii |
kehottakoon |
Plural
i |
kehottakaamme |
ii |
kehottakaa |
iii |
kehottakoot |
Nom |
- |
kehottaa |
Tra |
-ksi |
kehottaaksensa / kehottaakseen |
Ine |
-ssa |
kehottaessa |
Ins |
-in |
kehottaen |
Ine |
-ssa |
kehotettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
kehottamaan |
Ine |
-ssa |
kehottamassa |
Ela |
-sta |
kehottamasta |
Ade |
-lla |
kehottamalla |
Abe |
-tta |
kehottamatta |
Ins |
-in |
kehottaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
kehottaminen |
Par |
-ta |
kehottamista |
kehottamaisillaan / kehottamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
kehotetaan |
ei kehoteta |
Imperfect |
ei kehotettu |
|
Potential |
kehotettaneen |
ei kehotettane |
Conditional |
kehotettaisiin |
ei kehotettaisi |
Imperative Present |
kehotettakoon |
älköön kehotettako |
Imperative Perfect |
olkoon kehotettu |
älköön kehotettu |
Positive
Negative
Present
kehotetaan
ei kehoteta
Imperfect
ei kehotettu
Potential
kehotettaneen
ei kehotettane
Conditional
kehotettaisiin
ei kehotettaisi
Imperative Present
kehotettakoon
älköön kehotettako
Imperative Perfect
olkoon kehotettu
älköön kehotettu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
kehottava |
kehotettava |
2nd |
kehottanut |
kehotettu |
3rd |
kehottama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
keho |
kehot |
Par |
-ta |
kehoa |
kehoja |
Gen |
-n |
kehon |
kehojen |
Ill |
mihin |
kehoon |
kehoihin |
Ine |
-ssa |
kehossa |
kehoissa |
Ela |
-sta |
kehosta |
kehoista |
All |
-lle |
keholle |
kehoille |
Ade |
-lla |
keholla |
kehoilla |
Abl |
-lta |
keholta |
kehoilta |
Tra |
-ksi |
kehoksi |
kehoiksi |
Ess |
-na |
kehona |
kehoina |
Abe |
-tta |
kehotta |
kehoitta |
Com |
-ne |
- |
kehoine |
Ins |
-in |
- |
kehoin |
Singular
Plural
Nom
-
keho
kehot
Par
-ta
kehoa
kehoja
Gen
-n
kehon
kehojen
Ill
mihin
kehoon
kehoihin
Ine
-ssa
kehossa
kehoissa
Ela
-sta
kehosta
kehoista
All
-lle
keholle
kehoille
Ade
-lla
keholla
kehoilla
Abl
-lta
keholta
kehoilta
Tra
-ksi
kehoksi
kehoiksi
Ess
-na
kehona
kehoina
Abe
-tta
kehotta
kehoitta
Com
-ne
-
kehoine
Ins
-in
-
kehoin
| body | elin, runko, ruumis, keho, kappale, vartalo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
keho |
keho |
keho |
keho |
keho |
keho |
Par |
-ta |
kehoa |
kehoja |
kehoa |
kehoja |
kehoa |
kehoja |
Gen |
-n |
keho |
kehoje |
keho |
kehoje |
keho |
kehoje |
Ill |
mihin |
kehoo |
kehoihi |
kehoo |
kehoihi |
kehoo |
kehoihi |
Ine |
-ssa |
kehossa |
kehoissa |
kehossa |
kehoissa |
kehossa |
kehoissa |
Ela |
-sta |
kehosta |
kehoista |
kehosta |
kehoista |
kehosta |
kehoista |
All |
-lle |
keholle |
kehoille |
keholle |
kehoille |
keholle |
kehoille |
Ade |
-lla |
keholla |
kehoilla |
keholla |
kehoilla |
keholla |
kehoilla |
Abl |
-lta |
keholta |
kehoilta |
keholta |
kehoilta |
keholta |
kehoilta |
Tra |
-ksi |
kehokse |
kehoikse |
kehokse |
kehoikse |
kehokse |
kehoikse |
Ess |
-na |
kehona |
kehoina |
kehona |
kehoina |
kehona |
kehoina |
Abe |
-tta |
kehotta |
kehoitta |
kehotta |
kehoitta |
kehotta |
kehoitta |
Com |
-ne |
- |
kehoine |
- |
kehoine |
- |
kehoine |
Singular
Plural
Nom
-
keho
keho
keho
keho
keho
keho
Par
-ta
kehoa
kehoa
kehoa
kehoja
kehoja
kehoja
Gen
-n
keho
keho
keho
kehoje
kehoje
kehoje
Ill
mihin
kehoo
kehoo
kehoo
kehoihi
kehoihi
kehoihi
Ine
-ssa
kehossa
kehossa
kehossa
kehoissa
kehoissa
kehoissa
Ela
-sta
kehosta
kehosta
kehosta
kehoista
kehoista
kehoista
All
-lle
keholle
keholle
keholle
kehoille
kehoille
kehoille
Ade
-lla
keholla
keholla
keholla
kehoilla
kehoilla
kehoilla
Abl
-lta
keholta
keholta
keholta
kehoilta
kehoilta
kehoilta
Tra
-ksi
kehokse
kehokse
kehokse
kehoikse
kehoikse
kehoikse
Ess
-na
kehona
kehona
kehona
kehoina
kehoina
kehoina
Abe
-tta
kehotta
kehotta
kehotta
kehoitta
kehoitta
kehoitta
Com
-ne
-
-
-
kehoine
kehoine
kehoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
keho |
keho |
keho |
keho |
keho |
keho |
Par |
-ta |
kehoa |
kehoja |
kehoa |
kehoja |
kehoa |
kehoja |
Gen |
-n |
keho |
kehoje |
keho |
kehoje |
keho |
kehoje |
Ill |
mihin |
kehoo |
kehoihi |
kehoo |
kehoihi |
kehoo |
kehoihi |
Ine |
-ssa |
kehossa |
kehoissa |
kehossa |
kehoissa |
kehossa |
kehoissa |
Ela |
-sta |
kehosta |
kehoista |
kehosta |
kehoista |
kehosta |
kehoista |
All |
-lle |
keholle |
kehoille |
keholle |
kehoille |
keholle |
kehoille |
Ade |
-lla |
keholla |
kehoilla |
keholla |
kehoilla |
keholla |
kehoilla |
Abl |
-lta |
keholta |
kehoilta |
keholta |
kehoilta |
keholta |
kehoilta |
Tra |
-ksi |
kehokse |
kehoikse |
kehokse |
kehoikse |
kehokse |
kehoikse |
Ess |
-na |
kehona |
kehoina |
kehona |
kehoina |
kehona |
kehoina |
Abe |
-tta |
kehotta |
kehoitta |
kehotta |
kehoitta |
kehotta |
kehoitta |
Com |
-ne |
- |
kehoine |
- |
kehoine |
- |
kehoine |
Singular
Plural
Nom
-
keho
keho
keho
keho
keho
keho
Par
-ta
kehoa
kehoa
kehoa
kehoja
kehoja
kehoja
Gen
-n
keho
keho
keho
kehoje
kehoje
kehoje
Ill
mihin
kehoo
kehoo
kehoo
kehoihi
kehoihi
kehoihi
Ine
-ssa
kehossa
kehossa
kehossa
kehoissa
kehoissa
kehoissa
Ela
-sta
kehosta
kehosta
kehosta
kehoista
kehoista
kehoista
All
-lle
keholle
keholle
keholle
kehoille
kehoille
kehoille
Ade
-lla
keholla
keholla
keholla
kehoilla
kehoilla
kehoilla
Abl
-lta
keholta
keholta
keholta
kehoilta
kehoilta
kehoilta
Tra
-ksi
kehokse
kehokse
kehokse
kehoikse
kehoikse
kehoikse
Ess
-na
kehona
kehona
kehona
kehoina
kehoina
kehoina
Abe
-tta
kehotta
kehotta
kehotta
kehoitta
kehoitta
kehoitta
Com
-ne
-
-
-
kehoine
kehoine
kehoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tet |
tetit |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
tetin |
tetien |
Ill |
mihin |
tetiin |
teteihin |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetiksi |
teteiksi |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
Ins |
-in |
- |
tetein |
Singular
Plural
Nom
-
tet
tetit
Par
-ta
tetiä
tetejä
Gen
-n
tetin
tetien
Ill
mihin
tetiin
teteihin
Ine
-ssa
tetissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
teteistä
All
-lle
tetille
teteille
Ade
-lla
tetillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetiksi
teteiksi
Ess
-na
tetinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
teteittä
Com
-ne
-
teteine
Ins
-in
-
tetein
| tet | |
| tetR | |
| the tet | |
| of tet | |
| in Tet |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
teti |
Par |
-ta |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
tetiä |
tetejä |
Gen |
-n |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
teti |
tetie |
Ill |
mihin |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
tetii |
teteihi |
Ine |
-ssa |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
tetissä |
teteissä |
Ela |
-sta |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
tetistä |
teteistä |
All |
-lle |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
tetille |
teteille |
Ade |
-lla |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
tetillä |
teteillä |
Abl |
-lta |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
tetiltä |
teteiltä |
Tra |
-ksi |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
tetikse |
teteikse |
Ess |
-na |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
tetinä |
teteinä |
Abe |
-tta |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
tetittä |
teteittä |
Com |
-ne |
- |
teteine |
- |
teteine |
- |
teteine |
Singular
Plural
Nom
-
teti
teti
teti
teti
teti
teti
Par
-ta
tetiä
tetiä
tetiä
tetejä
tetejä
tetejä
Gen
-n
teti
teti
teti
tetie
tetie
tetie
Ill
mihin
tetii
tetii
tetii
teteihi
teteihi
teteihi
Ine
-ssa
tetissä
tetissä
tetissä
teteissä
teteissä
teteissä
Ela
-sta
tetistä
tetistä
tetistä
teteistä
teteistä
teteistä
All
-lle
tetille
tetille
tetille
teteille
teteille
teteille
Ade
-lla
tetillä
tetillä
tetillä
teteillä
teteillä
teteillä
Abl
-lta
tetiltä
tetiltä
tetiltä
teteiltä
teteiltä
teteiltä
Tra
-ksi
tetikse
tetikse
tetikse
teteikse
teteikse
teteikse
Ess
-na
tetinä
tetinä
tetinä
teteinä
teteinä
teteinä
Abe
-tta
tetittä
tetittä
tetittä
teteittä
teteittä
teteittä
Com
-ne
-
-
-
teteine
teteine
teteine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tiit |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tiin |
tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiihin |
tiihin |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiiksi |
tiiksi |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
Ins |
-in |
- |
tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tiit
Par
-ta
tiitä
tiitä
Gen
-n
tiin
tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiihin
tiihin
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiiksi
tiiksi
Ess
-na
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
tiine
Ins
-in
-
tiin
| tee | tii, tiiauspaikka |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
tii |
Par |
-ta |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
tiitä |
Gen |
-n |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
tii |
tiitte |
Ill |
mihin |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
tiihi |
Ine |
-ssa |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
tiissä |
Ela |
-sta |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
tiistä |
All |
-lle |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
tiille |
Ade |
-lla |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
tiillä |
Abl |
-lta |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
tiiltä |
Tra |
-ksi |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
tiikse |
Ess |
-na |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
tiinä |
Abe |
-tta |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
tiittä |
Com |
-ne |
- |
tiine |
- |
tiine |
- |
tiine |
Singular
Plural
Nom
-
tii
tii
tii
tii
tii
tii
Par
-ta
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
tiitä
Gen
-n
tii
tii
tii
tiitte
tiitte
tiitte
Ill
mihin
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
tiihi
Ine
-ssa
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
tiissä
Ela
-sta
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
tiistä
All
-lle
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
tiille
Ade
-lla
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
tiillä
Abl
-lta
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
tiiltä
Tra
-ksi
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
tiikse
Ess
-na
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
tiinä
Abe
-tta
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
tiittä
Com
-ne
-
-
-
tiine
tiine
tiine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiut |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita / tiita |
Gen |
-n |
tiun |
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden |
Ill |
mihin |
tiuhun |
tiuihin / tiihin |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa / tiissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista / tiista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille / tiille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla / tiilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta / tiilta |
Tra |
-ksi |
tiuksi |
tiuiksi / tiiksi |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina / tiina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta / tiitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine / tiine |
Ins |
-in |
- |
tiuin / tiin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiut
Par
-ta
tiuta
tiuita / tiita
Gen
-n
tiun
tiuitten / tiuiden / tiitten / tiiden
Ill
mihin
tiuhun
tiuihin / tiihin
Ine
-ssa
tiussa
tiuissa / tiissa
Ela
-sta
tiusta
tiuista / tiista
All
-lle
tiulle
tiuille / tiille
Ade
-lla
tiulla
tiuilla / tiilla
Abl
-lta
tiulta
tiuilta / tiilta
Tra
-ksi
tiuksi
tiuiksi / tiiksi
Ess
-na
tiuna
tiuina / tiina
Abe
-tta
tiutta
tiuitta / tiitta
Com
-ne
-
tiuine / tiine
Ins
-in
-
tiuin / tiin
| score | pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, tiu |
| tiu |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
tiu |
Par |
-ta |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
tiuta |
tiuita |
Gen |
-n |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
tiu |
tiuitte |
Ill |
mihin |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
tiuhu |
tiuihi |
Ine |
-ssa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
tiussa |
tiuissa |
Ela |
-sta |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
tiusta |
tiuista |
All |
-lle |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
tiulle |
tiuille |
Ade |
-lla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
tiulla |
tiuilla |
Abl |
-lta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
tiulta |
tiuilta |
Tra |
-ksi |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuikse |
tiukse |
tiuiks |
Ess |
-na |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
tiuna |
tiuina |
Abe |
-tta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
tiutta |
tiuitta |
Com |
-ne |
- |
tiuine |
- |
tiuine |
- |
tiuin |
Singular
Plural
Nom
-
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
tiu
Par
-ta
tiuta
tiuta
tiuta
tiuita
tiuita
tiuita
Gen
-n
tiu
tiu
tiu
tiuitte
tiuitte
tiuitte
Ill
mihin
tiuhu
tiuhu
tiuhu
tiuihi
tiuihi
tiuihi
Ine
-ssa
tiussa
tiussa
tiussa
tiuissa
tiuissa
tiuissa
Ela
-sta
tiusta
tiusta
tiusta
tiuista
tiuista
tiuista
All
-lle
tiulle
tiulle
tiulle
tiuille
tiuille
tiuille
Ade
-lla
tiulla
tiulla
tiulla
tiuilla
tiuilla
tiuilla
Abl
-lta
tiulta
tiulta
tiulta
tiuilta
tiuilta
tiuilta
Tra
-ksi
tiukse
tiukse
tiukse
tiuikse
tiuikse
tiuiks
Ess
-na
tiuna
tiuna
tiuna
tiuina
tiuina
tiuina
Abe
-tta
tiutta
tiutta
tiutta
tiuitta
tiuitta
tiuitta
Com
-ne
-
-
-
tiuine
tiuine
tiuin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net