logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

kasvot, noun

Word analysis
kasvomaalia

kasvomaalia

kasvot

Noun, Singular Nominative

+ maali

Noun, Singular Partitive

kasvo

Noun, Singular Nominative

+ maali

Noun, Singular Partitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kasvot

Par

-ta

-

kasvoja

Gen

-n

-

kasvojen

Ill

mihin

-

kasvoihin

Ine

-ssa

-

kasvoissa

Ela

-sta

-

kasvoista

All

-lle

-

kasvoille

Ade

-lla

-

kasvoilla

Abl

-lta

-

kasvoilta

Tra

-ksi

-

kasvoiksi

Ess

-na

-

kasvoina

Abe

-tta

-

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

-

kasvot

Par

-ta

-

kasvoja

Gen

-n

-

kasvojen

Ill

mihin

-

kasvoihin

Ine

-ssa

-

kasvoissa

Ela

-sta

-

kasvoista

All

-lle

-

kasvoille

Ade

-lla

-

kasvoilla

Abl

-lta

-

kasvoilta

Tra

-ksi

-

kasvoiksi

Ess

-na

-

kasvoina

Abe

-tta

-

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

face kasvot, pinta, kuvapuoli, naama, etupuoli, ilme
countenance kasvot, ilme, kasvojenilme, kannatus, tuki
visage kasvot
Show more arrow right
Europarl; Europarl parallel corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba Sentence Collection Kasvot hehkuvat onnesta. The face shines with happiness. Kasvot hymyilivät leveästi. Face was smiling broadly. Omat kasvoni. It was my face. Kasvot olivat tyynet. Her face was calm. Niin suloiset kasvot. Such a sweet sweet face. Kasvot kohti patsaita! Actually face them. Nämä ovat uudet kasvot. This is the new face. Käännyn ympäri ja näen iloiset kasvot. I turn around and see happy faces. Hänellä on hassut kasvot. I think her face is perfectly funny. Kasvot hehkuivat onnea ja kiitollisuutta. The face was radiant with happiness and gratitude. Show more arrow right

Wiktionary

face (front part of the head) Show more arrow right naama Show more arrow right kasvokkain kasvotusten Show more arrow right kasvohalvauskasvohoitokasvojenkohotuskasvokuvakasvolihaskasvomeikkikasvonaamiokasvonpiirrekasvontunnistuskasvopyyhekasvosokeuskasvosuojuskasvovoidekivikasvotv-kasvo Show more arrow right See kasvo. Show more arrow right

Wikipedia

Face The face is the front of an animal's head that features three of the head's sense organs, the eyes, nose, and mouth, and through which animals express many of their emotions. The face is crucial for human identity, and damage such as scarring or developmental deformities affects the psyche adversely. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kasvojani

-

kasvojasi

-

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

kasvojeni

-

kasvojesi

-

kasvojensa

Ill

mihin

-

kasvoihini

-

kasvoihisi

-

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

kasvoissani

-

kasvoissasi

-

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

kasvoistani

-

kasvoistasi

-

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

kasvoilleni

-

kasvoillesi

-

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

kasvoillani

-

kasvoillasi

-

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

kasvoiltani

-

kasvoiltasi

-

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

kasvoikseni

-

kasvoiksesi

-

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

kasvoinani

-

kasvoinasi

-

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

kasvoittani

-

kasvoittasi

-

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoineni

-

kasvoinesi

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kasvojani

kasvojasi

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

-

-

kasvojeni

kasvojesi

kasvojensa

Ill

mihin

-

-

-

kasvoihini

kasvoihisi

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kasvoissani

kasvoissasi

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kasvoistani

kasvoistasi

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

-

-

kasvoilleni

kasvoillesi

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

-

-

kasvoillani

kasvoillasi

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kasvoiltani

kasvoiltasi

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kasvoikseni

kasvoiksesi

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

-

-

kasvoinani

kasvoinasi

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kasvoittani

kasvoittasi

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoineni

kasvoinesi

kasvoinensa / kasvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

kasvojamme

-

kasvojanne

-

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

kasvojemme

-

kasvojenne

-

kasvojensa

Ill

mihin

-

kasvoihimme

-

kasvoihinne

-

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

kasvoissamme

-

kasvoissanne

-

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

kasvoistamme

-

kasvoistanne

-

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

kasvoillemme

-

kasvoillenne

-

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

kasvoillamme

-

kasvoillanne

-

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

kasvoiltamme

-

kasvoiltanne

-

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

kasvoiksemme

-

kasvoiksenne

-

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

kasvoinamme

-

kasvoinanne

-

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

kasvoittamme

-

kasvoittanne

-

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoinemme

-

kasvoinenne

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

kasvojamme

kasvojanne

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

-

-

-

kasvojemme

kasvojenne

kasvojensa

Ill

mihin

-

-

-

kasvoihimme

kasvoihinne

kasvoihinsa

Ine

-ssa

-

-

-

kasvoissamme

kasvoissanne

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

-

-

-

kasvoistamme

kasvoistanne

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

-

-

-

kasvoillemme

kasvoillenne

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

-

-

-

kasvoillamme

kasvoillanne

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

-

-

-

kasvoiltamme

kasvoiltanne

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

-

-

-

kasvoiksemme

kasvoiksenne

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

-

-

-

kasvoinamme

kasvoinanne

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

-

-

-

kasvoittamme

kasvoittanne

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoinemme

kasvoinenne

kasvoinensa / kasvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

maalia

maaleja

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaliin

maaleihin

Ine

-ssa

maalissa

maaleissa

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maalilta

maaleilta

Tra

-ksi

maaliksi

maaleiksi

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

maali

maalit

Par

-ta

maalia

maaleja

Gen

-n

maalin

maalien

Ill

mihin

maaliin

maaleihin

Ine

-ssa

maalissa

maaleissa

Ela

-sta

maalista

maaleista

All

-lle

maalille

maaleille

Ade

-lla

maalilla

maaleilla

Abl

-lta

maalilta

maaleilta

Tra

-ksi

maaliksi

maaleiksi

Ess

-na

maalina

maaleina

Abe

-tta

maalitta

maaleitta

Com

-ne

-

maaleine

Ins

-in

-

maalein

paint maali, maalaus, maalipinta, meikki
finish maali, viimeistely, pinta, pintakäsittely, loppu, loppukiri
goal tavoite, maali, päämäärä
target tavoite, kohde, maali, maalitaulu
score pisteet, tilanne, tulokset, partituuri, piste, maali
paintwork maalaus, maali
touchdown maali, lasku, laskeutuminen
home koti, asunto, kotipaikka, kotimaa, kotiseutu, maali
mark merkki, merkintä, markka, jälki, arvosana, maali
pinpoint neulankärki, maali, kohde
aim tavoite, päämäärä, tähtäys, tähtäyspiste, maali
post virka, posti, toimi, pylväs, paikka, maali
cage häkki, vankileiri, sotavankileiri, kaivoshissi, maali, pömpeli
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; OpenSubtitles; opensubtitles2 Entä maali? And the target? Se on maali. It's the paint. Maali oli kaunis ja värikäs. The painting was beautiful and colorful. Maali loisti auringonvalossa. The target shone in the sunlight. Maali lukittu. Target locked. Maali suunnassa. New bow angle. Olen helppo maali. I'm kind of an easy target. Kohta tulee maali. Neely's gonna pull it out. Maali New Yorkille! Touchdown, New York! Valitkaa maalinne. Mark your target when it comes. Show more arrow right

Wiktionary

paint Show more arrow right alkydimaaliemalimaaliemulsiomaaliepoksimaalierikoismaalihopeamaaliihomaalikalkkimaalikeittomaalikeltamultamaalikiiltomaalikultamaalikuultomaalilakkamaalilateksimaaliliimamaalimaaliainemaalijauhemaalikauppamaalikerrosmaalinpoistoainemaalipalettimaalipensselimaalipintamaalipurkkimaaliruiskumaalisivellinmaalitelamaalitölkkimaalivärimaaliöljypohjamaalipronssimaalipunamultamaaliruosteenestomaalisementtimaaliulkomaalivesivärimaaliöljymaali Show more arrow right Borrowed from Old Swedish mãl (“paint”), from Old Swedish māla (“to paint”), itself borrowed from Middle Low German mâlen (“to paint”), from Proto-Germanic mēlijaną (“to mark, stain, paint”). Borrowed from Old Swedish māl (“measure, amount; sign”) (compare Swedish mål (“target; what one aims to hit”)), from both Old Norse mál (“language, speech”) (from Proto-Germanic maþlą) and Old Norse mál (“size, measurement, time”) (from Proto-Germanic mēlą). Show more arrow right

Wikipedia

Paint Paint is any pigmented liquid, liquefiable, or solid mastic composition that, after application to a substrate in a thin layer, converts to a solid film. It is most commonly used to protect, color, or provide texture to objects. Paint can be made or purchased in many colors—and in many different types, such as watercolor or synthetic. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maalini

maalini

maalisi

maalisi

maalinsa

maalinsa

Par

-ta

maaliani

maalejani

maaliasi

maalejasi

maaliansa / maaliaan

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalini

maalieni

maalisi

maaliesi

maalinsa

maaliensa

Ill

mihin

maaliini

maaleihini

maaliisi

maaleihisi

maaliinsa

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissani

maaleissani

maalissasi

maaleissasi

maalissansa / maalissaan

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistani

maaleistani

maalistasi

maaleistasi

maalistansa / maalistaan

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalilleni

maaleilleni

maalillesi

maaleillesi

maalillensa / maalilleen

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillani

maaleillani

maalillasi

maaleillasi

maalillansa / maalillaan

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltani

maaleiltani

maaliltasi

maaleiltasi

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maalikseni

maaleikseni

maaliksesi

maaleiksesi

maaliksensa / maalikseen

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinani

maaleinani

maalinasi

maaleinasi

maalinansa / maalinaan

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittani

maaleittani

maalittasi

maaleittasi

maalittansa / maalittaan

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

maaleineni

-

maaleinesi

-

maaleinensa / maaleineen

Singular

Plural

Nom

-

maalini

maalisi

maalinsa

maalini

maalisi

maalinsa

Par

-ta

maaliani

maaliasi

maaliansa / maaliaan

maalejani

maalejasi

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalini

maalisi

maalinsa

maalieni

maaliesi

maaliensa

Ill

mihin

maaliini

maaliisi

maaliinsa

maaleihini

maaleihisi

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissani

maalissasi

maalissansa / maalissaan

maaleissani

maaleissasi

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistani

maalistasi

maalistansa / maalistaan

maaleistani

maaleistasi

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalilleni

maalillesi

maalillensa / maalilleen

maaleilleni

maaleillesi

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillani

maalillasi

maalillansa / maalillaan

maaleillani

maaleillasi

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltani

maaliltasi

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltani

maaleiltasi

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maalikseni

maaliksesi

maaliksensa / maalikseen

maaleikseni

maaleiksesi

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinani

maalinasi

maalinansa / maalinaan

maaleinani

maaleinasi

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittani

maalittasi

maalittansa / maalittaan

maaleittani

maaleittasi

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

-

-

maaleineni

maaleinesi

maaleinensa / maaleineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

maalimme

maalimme

maalinne

maalinne

maalinsa

maalinsa

Par

-ta

maaliamme

maalejamme

maalianne

maalejanne

maaliansa / maaliaan

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalimme

maaliemme

maalinne

maalienne

maalinsa

maaliensa

Ill

mihin

maaliimme

maaleihimme

maaliinne

maaleihinne

maaliinsa

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissamme

maaleissamme

maalissanne

maaleissanne

maalissansa / maalissaan

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistamme

maaleistamme

maalistanne

maaleistanne

maalistansa / maalistaan

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalillemme

maaleillemme

maalillenne

maaleillenne

maalillensa / maalilleen

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillamme

maaleillamme

maalillanne

maaleillanne

maalillansa / maalillaan

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltamme

maaleiltamme

maaliltanne

maaleiltanne

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maaliksemme

maaleiksemme

maaliksenne

maaleiksenne

maaliksensa / maalikseen

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinamme

maaleinamme

maalinanne

maaleinanne

maalinansa / maalinaan

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittamme

maaleittamme

maalittanne

maaleittanne

maalittansa / maalittaan

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

maaleinemme

-

maaleinenne

-

maaleinensa / maaleineen

Singular

Plural

Nom

-

maalimme

maalinne

maalinsa

maalimme

maalinne

maalinsa

Par

-ta

maaliamme

maalianne

maaliansa / maaliaan

maalejamme

maalejanne

maalejansa / maalejaan

Gen

-n

maalimme

maalinne

maalinsa

maaliemme

maalienne

maaliensa

Ill

mihin

maaliimme

maaliinne

maaliinsa

maaleihimme

maaleihinne

maaleihinsa

Ine

-ssa

maalissamme

maalissanne

maalissansa / maalissaan

maaleissamme

maaleissanne

maaleissansa / maaleissaan

Ela

-sta

maalistamme

maalistanne

maalistansa / maalistaan

maaleistamme

maaleistanne

maaleistansa / maaleistaan

All

-lle

maalillemme

maalillenne

maalillensa / maalilleen

maaleillemme

maaleillenne

maaleillensa / maaleillean

Ade

-lla

maalillamme

maalillanne

maalillansa / maalillaan

maaleillamme

maaleillanne

maaleillansa / maaleillaan

Abl

-lta

maaliltamme

maaliltanne

maaliltansa / maaliltaan

maaleiltamme

maaleiltanne

maaleiltansa / maaleiltaan

Tra

-ksi

maaliksemme

maaliksenne

maaliksensa / maalikseen

maaleiksemme

maaleiksenne

maaleiksensa / maaleikseen

Ess

-na

maalinamme

maalinanne

maalinansa / maalinaan

maaleinamme

maaleinanne

maaleinansa / maaleinaan

Abe

-tta

maalittamme

maalittanne

maalittansa / maalittaan

maaleittamme

maaleittanne

maaleittansa / maaleittaan

Com

-ne

-

-

-

maaleinemme

maaleinenne

maaleinensa / maaleineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvo

kasvot

Par

-ta

kasvoa

kasvoja

Gen

-n

kasvon

kasvojen

Ill

mihin

kasvoon

kasvoihin

Ine

-ssa

kasvossa

kasvoissa

Ela

-sta

kasvosta

kasvoista

All

-lle

kasvolle

kasvoille

Ade

-lla

kasvolla

kasvoilla

Abl

-lta

kasvolta

kasvoilta

Tra

-ksi

kasvoksi

kasvoiksi

Ess

-na

kasvona

kasvoina

Abe

-tta

kasvotta

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kasvo

kasvot

Par

-ta

kasvoa

kasvoja

Gen

-n

kasvon

kasvojen

Ill

mihin

kasvoon

kasvoihin

Ine

-ssa

kasvossa

kasvoissa

Ela

-sta

kasvosta

kasvoista

All

-lle

kasvolle

kasvoille

Ade

-lla

kasvolla

kasvoilla

Abl

-lta

kasvolta

kasvoilta

Tra

-ksi

kasvoksi

kasvoiksi

Ess

-na

kasvona

kasvoina

Abe

-tta

kasvotta

kasvoitta

Com

-ne

-

kasvoine

Ins

-in

-

kasvoin

facial kasvo-
the face
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba parallel corpus; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus, sentence 920853.; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles parallel corpus; 44290 Omat kasvoni. It was my face. Kasvo loisti kuin aurinko. The face was shining like the sun. Kasvo ovat peitettynä naamiolla. Face is covered with a mask. En tunne kasvoistani. I don't feel anything in my face. Muistat siis kasvoni. You remember my face, then? Kasvosi sanovat kyllä. Your face just said yes, love. Kasvoissa näkyy väsymys. Tiredness shows on the face. En erota kasvo niistä, ne ovat aina samat. I can't distinguish the faces from each other, they're always the same. Hän pyyhkäisi hikeä kasvoiltaan. He wiped the sweat off his face. Sinun kasvosi ovat siinä. It's your face on there, Gibbs. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, normally in plural) face (front part of the head) face, figure Fin:Hän on tunnettu kasvo kampuksella.Eng:He's a well-known face around the campus. Show more arrow right kasvollinen kasvoton Show more arrow right See Compounds -section of kasvot Show more arrow right Shares the root with kasvaa. Show more arrow right

Wikipedia

Face The face is the front of an animal's head that features three of the head's sense organs, the eyes, nose, and mouth, and through which animals express many of their emotions. The face is crucial for human identity, and damage such as scarring or developmental deformities affects the psyche adversely. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvoni

kasvoni

kasvosi

kasvosi

kasvonsa

kasvonsa

Par

-ta

kasvoani

kasvojani

kasvoasi

kasvojasi

kasvoansa / kasvoaan

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvoni

kasvojeni

kasvosi

kasvojesi

kasvonsa

kasvojensa

Ill

mihin

kasvooni

kasvoihini

kasvoosi

kasvoihisi

kasvoonsa

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossani

kasvoissani

kasvossasi

kasvoissasi

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostani

kasvoistani

kasvostasi

kasvoistasi

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvolleni

kasvoilleni

kasvollesi

kasvoillesi

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollani

kasvoillani

kasvollasi

kasvoillasi

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltani

kasvoiltani

kasvoltasi

kasvoiltasi

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvokseni

kasvoikseni

kasvoksesi

kasvoiksesi

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonani

kasvoinani

kasvonasi

kasvoinasi

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottani

kasvoittani

kasvottasi

kasvoittasi

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoineni

-

kasvoinesi

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

Par

-ta

kasvoani

kasvoasi

kasvoansa / kasvoaan

kasvojani

kasvojasi

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvoni

kasvosi

kasvonsa

kasvojeni

kasvojesi

kasvojensa

Ill

mihin

kasvooni

kasvoosi

kasvoonsa

kasvoihini

kasvoihisi

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossani

kasvossasi

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissani

kasvoissasi

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostani

kasvostasi

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistani

kasvoistasi

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvolleni

kasvollesi

kasvollensa / kasvolleen

kasvoilleni

kasvoillesi

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollani

kasvollasi

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillani

kasvoillasi

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltani

kasvoltasi

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltani

kasvoiltasi

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvokseni

kasvoksesi

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoikseni

kasvoiksesi

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonani

kasvonasi

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinani

kasvoinasi

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottani

kasvottasi

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittani

kasvoittasi

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoineni

kasvoinesi

kasvoinensa / kasvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kasvomme

kasvomme

kasvonne

kasvonne

kasvonsa

kasvonsa

Par

-ta

kasvoamme

kasvojamme

kasvoanne

kasvojanne

kasvoansa / kasvoaan

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvomme

kasvojemme

kasvonne

kasvojenne

kasvonsa

kasvojensa

Ill

mihin

kasvoomme

kasvoihimme

kasvoonne

kasvoihinne

kasvoonsa

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossamme

kasvoissamme

kasvossanne

kasvoissanne

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostamme

kasvoistamme

kasvostanne

kasvoistanne

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvollemme

kasvoillemme

kasvollenne

kasvoillenne

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollamme

kasvoillamme

kasvollanne

kasvoillanne

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltamme

kasvoiltamme

kasvoltanne

kasvoiltanne

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvoksemme

kasvoiksemme

kasvoksenne

kasvoiksenne

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonamme

kasvoinamme

kasvonanne

kasvoinanne

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottamme

kasvoittamme

kasvottanne

kasvoittanne

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

kasvoinemme

-

kasvoinenne

-

kasvoinensa / kasvoineen

Singular

Plural

Nom

-

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

Par

-ta

kasvoamme

kasvoanne

kasvoansa / kasvoaan

kasvojamme

kasvojanne

kasvojansa / kasvojaan

Gen

-n

kasvomme

kasvonne

kasvonsa

kasvojemme

kasvojenne

kasvojensa

Ill

mihin

kasvoomme

kasvoonne

kasvoonsa

kasvoihimme

kasvoihinne

kasvoihinsa

Ine

-ssa

kasvossamme

kasvossanne

kasvossansa / kasvossaan

kasvoissamme

kasvoissanne

kasvoissansa / kasvoissaan

Ela

-sta

kasvostamme

kasvostanne

kasvostansa / kasvostaan

kasvoistamme

kasvoistanne

kasvoistansa / kasvoistaan

All

-lle

kasvollemme

kasvollenne

kasvollensa / kasvolleen

kasvoillemme

kasvoillenne

kasvoillensa / kasvoillean

Ade

-lla

kasvollamme

kasvollanne

kasvollansa / kasvollaan

kasvoillamme

kasvoillanne

kasvoillansa / kasvoillaan

Abl

-lta

kasvoltamme

kasvoltanne

kasvoltansa / kasvoltaan

kasvoiltamme

kasvoiltanne

kasvoiltansa / kasvoiltaan

Tra

-ksi

kasvoksemme

kasvoksenne

kasvoksensa / kasvokseen

kasvoiksemme

kasvoiksenne

kasvoiksensa / kasvoikseen

Ess

-na

kasvonamme

kasvonanne

kasvonansa / kasvonaan

kasvoinamme

kasvoinanne

kasvoinansa / kasvoinaan

Abe

-tta

kasvottamme

kasvottanne

kasvottansa / kasvottaan

kasvoittamme

kasvoittanne

kasvoittansa / kasvoittaan

Com

-ne

-

-

-

kasvoinemme

kasvoinenne

kasvoinensa / kasvoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept