logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

jarrutehostin, noun

Word analysis
jarrutehostin

jarrutehostin

jarrutehostin

Noun, Singular Nominative

jarru

Noun, Singular Nominative

+ tehostin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostin

jarrutehostimet

Par

-ta

jarrutehostinta

jarrutehostimia

Gen

-n

jarrutehostimen

jarrutehostinten / jarrutehostimien

Ill

mihin

jarrutehostimeen

jarrutehostimiin

Ine

-ssa

jarrutehostimessa

jarrutehostimissa

Ela

-sta

jarrutehostimesta

jarrutehostimista

All

-lle

jarrutehostimelle

jarrutehostimille

Ade

-lla

jarrutehostimella

jarrutehostimilla

Abl

-lta

jarrutehostimelta

jarrutehostimilta

Tra

-ksi

jarrutehostimeksi

jarrutehostimiksi

Ess

-na

jarrutehostimena

jarrutehostimina

Abe

-tta

jarrutehostimetta

jarrutehostimitta

Com

-ne

-

jarrutehostimine

Ins

-in

-

jarrutehostimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostin

jarrutehostimet

Par

-ta

jarrutehostinta

jarrutehostimia

Gen

-n

jarrutehostimen

jarrutehostinten / jarrutehostimien

Ill

mihin

jarrutehostimeen

jarrutehostimiin

Ine

-ssa

jarrutehostimessa

jarrutehostimissa

Ela

-sta

jarrutehostimesta

jarrutehostimista

All

-lle

jarrutehostimelle

jarrutehostimille

Ade

-lla

jarrutehostimella

jarrutehostimilla

Abl

-lta

jarrutehostimelta

jarrutehostimilta

Tra

-ksi

jarrutehostimeksi

jarrutehostimiksi

Ess

-na

jarrutehostimena

jarrutehostimina

Abe

-tta

jarrutehostimetta

jarrutehostimitta

Com

-ne

-

jarrutehostimine

Ins

-in

-

jarrutehostimin

power brake jarrutehostin
Show more arrow right
not-set; EurLex-2 Jarrutehostin, pääsylinteri (hydraulins-järjestelmät). Brake servo units, master cylinder (hydraulic systems). Jarrutehostin on viallinen tai tehoton. Defective or ineffective servo unit. A) Jarrutehostin on viallinen tai tehoton. (a) Defective or ineffective servo unit. Jarrutehostin, pääsylinteri (hydraulijärjestelmät). Brake servo units, master cylinder (hydraulic systems). 1. 1. 10 Jarrutehostin, pääsylinteri (hydraulijärjestelmät). 1.1.10. Brake servo units, master cylinder (hydraulic systems). Lisäksi, jos seisontajarrulaitteeseen vaikuttaa kuljettajan oman lihasvoiman lisäksi jarrutehostin, seisontajarrun toiminta on varmistettava myös ilman tätä tehostinta, tarvittaessa käyttämällä tavanomaisesti siitä riippumatonta energiaa. In addition, if the muscular energy applied by the driver to the parking braking device is reinforced by some aid, the actuation of the parking braking must be ensured in the event of failure of that aid, if necessary by using a reserve of energy independent of that normally supplying such aid. Jos seisontajarruun vaikuttaa kuljettajan lihasvoiman lisäksi jarrutehostin, on seisontajarrutus varmistettava silloinkin, kun tähän tehostimeen tulee vika, tarvittaessa sellaisella varaenergialla, joka on riippumaton energiasta, jolla tehostinta normaalisti syötetään. In addition, if the muscular effort applied by the driver to the parking braking system is reinforced by a servo device, the actuation of parking braking must be ensured in the event of a failure of the servo device, if necessary by using a reserve of energy independent of that normally supplying the servo device. Lisäksi, jos seisontajarruun vaikuttaa kuljettajan lihasvoiman lisäksi jarrutehostin, on seisontajarrutuksen käynnistyminen varmistettava silloinkin, kun tähän tehostimeen tulee vika, tarvittaessa sellaisella varaenergialla, joka on riippumaton tehostinta normaalisti syöttävästä voimanlähteestä. In addition, if the muscular energy applied by the driver to the parking braking system is reinforced by some aid, the actuation of the parking braking system shall be ensured in the event of failure of that aid, if necessary by using a reserve of energy independent of that normally supplying such aid. Jarrutehostin, pääsylinteri (hydraulins-järjestelmät) Osien silmämääräinen tarkastus jarrujärjestelmän käytön aikana. a) Jarrutehostin on viallinen tai tehoton. b) Pääsylinteri on viallinen tai vuotaa. c) Pääsylinterin kiinnitys puutteellinen. d) Jarrunestettä liian vähän. e) Pääsylinterin säiliön kansi puuttuu. f) Jarrunesteen varoitusvalo palaa tai on viallinen. g) Jarrunesteen pinnan varoituslaite toimii virheellisesti jarrunesteen pinnan ollessa liian alhaalla. Brake servo units, master cylinder (hydraulic systems) || Visual inspection of the components while the braking system is operated. || (a) Defective or ineffective servo unit. (b) Master cylinder defective or leaking. (c) Master cylinder insecure. (d) Insufficient brake fluid. (e) Master cylinder reservoir cap missing. (f) Brake fluid warning light illuminated or defective. (g) Incorrect functioning of brake fluid level warning device. Show more arrow right

Wiktionary

power brake, brake booster Show more arrow right jarru +‎ tehostin Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostimeni

jarrutehostimeni

jarrutehostimesi

jarrutehostimesi

jarrutehostimensa

jarrutehostimensa

Par

-ta

jarrutehostintani

jarrutehostimiani

jarrutehostintasi

jarrutehostimiasi

jarrutehostintansa / jarrutehostintaan

jarrutehostimiansa / jarrutehostimiaan

Gen

-n

jarrutehostimeni

jarrutehostinteni / jarrutehostimieni

jarrutehostimesi

jarrutehostintesi / jarrutehostimiesi

jarrutehostimensa

jarrutehostintensa / jarrutehostimiensa

Ill

mihin

jarrutehostimeeni

jarrutehostimiini

jarrutehostimeesi

jarrutehostimiisi

jarrutehostimeensa

jarrutehostimiinsa

Ine

-ssa

jarrutehostimessani

jarrutehostimissani

jarrutehostimessasi

jarrutehostimissasi

jarrutehostimessansa / jarrutehostimessaan

jarrutehostimissansa / jarrutehostimissaan

Ela

-sta

jarrutehostimestani

jarrutehostimistani

jarrutehostimestasi

jarrutehostimistasi

jarrutehostimestansa / jarrutehostimestaan

jarrutehostimistansa / jarrutehostimistaan

All

-lle

jarrutehostimelleni

jarrutehostimilleni

jarrutehostimellesi

jarrutehostimillesi

jarrutehostimellensa / jarrutehostimelleen

jarrutehostimillensa / jarrutehostimillean

Ade

-lla

jarrutehostimellani

jarrutehostimillani

jarrutehostimellasi

jarrutehostimillasi

jarrutehostimellansa / jarrutehostimellaan

jarrutehostimillansa / jarrutehostimillaan

Abl

-lta

jarrutehostimeltani

jarrutehostimiltani

jarrutehostimeltasi

jarrutehostimiltasi

jarrutehostimeltansa / jarrutehostimeltaan

jarrutehostimiltansa / jarrutehostimiltaan

Tra

-ksi

jarrutehostimekseni

jarrutehostimikseni

jarrutehostimeksesi

jarrutehostimiksesi

jarrutehostimeksensa / jarrutehostimekseen

jarrutehostimiksensa / jarrutehostimikseen

Ess

-na

jarrutehostimenani

jarrutehostiminani

jarrutehostimenasi

jarrutehostiminasi

jarrutehostimenansa / jarrutehostimenaan

jarrutehostiminansa / jarrutehostiminaan

Abe

-tta

jarrutehostimettani

jarrutehostimittani

jarrutehostimettasi

jarrutehostimittasi

jarrutehostimettansa / jarrutehostimettaan

jarrutehostimittansa / jarrutehostimittaan

Com

-ne

-

jarrutehostimineni

-

jarrutehostiminesi

-

jarrutehostiminensa / jarrutehostimineen

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostimeni

jarrutehostimesi

jarrutehostimensa

jarrutehostimeni

jarrutehostimesi

jarrutehostimensa

Par

-ta

jarrutehostintani

jarrutehostintasi

jarrutehostintansa / jarrutehostintaan

jarrutehostimiani

jarrutehostimiasi

jarrutehostimiansa / jarrutehostimiaan

Gen

-n

jarrutehostimeni

jarrutehostimesi

jarrutehostimensa

jarrutehostinteni / jarrutehostimieni

jarrutehostintesi / jarrutehostimiesi

jarrutehostintensa / jarrutehostimiensa

Ill

mihin

jarrutehostimeeni

jarrutehostimeesi

jarrutehostimeensa

jarrutehostimiini

jarrutehostimiisi

jarrutehostimiinsa

Ine

-ssa

jarrutehostimessani

jarrutehostimessasi

jarrutehostimessansa / jarrutehostimessaan

jarrutehostimissani

jarrutehostimissasi

jarrutehostimissansa / jarrutehostimissaan

Ela

-sta

jarrutehostimestani

jarrutehostimestasi

jarrutehostimestansa / jarrutehostimestaan

jarrutehostimistani

jarrutehostimistasi

jarrutehostimistansa / jarrutehostimistaan

All

-lle

jarrutehostimelleni

jarrutehostimellesi

jarrutehostimellensa / jarrutehostimelleen

jarrutehostimilleni

jarrutehostimillesi

jarrutehostimillensa / jarrutehostimillean

Ade

-lla

jarrutehostimellani

jarrutehostimellasi

jarrutehostimellansa / jarrutehostimellaan

jarrutehostimillani

jarrutehostimillasi

jarrutehostimillansa / jarrutehostimillaan

Abl

-lta

jarrutehostimeltani

jarrutehostimeltasi

jarrutehostimeltansa / jarrutehostimeltaan

jarrutehostimiltani

jarrutehostimiltasi

jarrutehostimiltansa / jarrutehostimiltaan

Tra

-ksi

jarrutehostimekseni

jarrutehostimeksesi

jarrutehostimeksensa / jarrutehostimekseen

jarrutehostimikseni

jarrutehostimiksesi

jarrutehostimiksensa / jarrutehostimikseen

Ess

-na

jarrutehostimenani

jarrutehostimenasi

jarrutehostimenansa / jarrutehostimenaan

jarrutehostiminani

jarrutehostiminasi

jarrutehostiminansa / jarrutehostiminaan

Abe

-tta

jarrutehostimettani

jarrutehostimettasi

jarrutehostimettansa / jarrutehostimettaan

jarrutehostimittani

jarrutehostimittasi

jarrutehostimittansa / jarrutehostimittaan

Com

-ne

-

-

-

jarrutehostimineni

jarrutehostiminesi

jarrutehostiminensa / jarrutehostimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostimemme

jarrutehostimemme

jarrutehostimenne

jarrutehostimenne

jarrutehostimensa

jarrutehostimensa

Par

-ta

jarrutehostintamme

jarrutehostimiamme

jarrutehostintanne

jarrutehostimianne

jarrutehostintansa / jarrutehostintaan

jarrutehostimiansa / jarrutehostimiaan

Gen

-n

jarrutehostimemme

jarrutehostintemme / jarrutehostimiemme

jarrutehostimenne

jarrutehostintenne / jarrutehostimienne

jarrutehostimensa

jarrutehostintensa / jarrutehostimiensa

Ill

mihin

jarrutehostimeemme

jarrutehostimiimme

jarrutehostimeenne

jarrutehostimiinne

jarrutehostimeensa

jarrutehostimiinsa

Ine

-ssa

jarrutehostimessamme

jarrutehostimissamme

jarrutehostimessanne

jarrutehostimissanne

jarrutehostimessansa / jarrutehostimessaan

jarrutehostimissansa / jarrutehostimissaan

Ela

-sta

jarrutehostimestamme

jarrutehostimistamme

jarrutehostimestanne

jarrutehostimistanne

jarrutehostimestansa / jarrutehostimestaan

jarrutehostimistansa / jarrutehostimistaan

All

-lle

jarrutehostimellemme

jarrutehostimillemme

jarrutehostimellenne

jarrutehostimillenne

jarrutehostimellensa / jarrutehostimelleen

jarrutehostimillensa / jarrutehostimillean

Ade

-lla

jarrutehostimellamme

jarrutehostimillamme

jarrutehostimellanne

jarrutehostimillanne

jarrutehostimellansa / jarrutehostimellaan

jarrutehostimillansa / jarrutehostimillaan

Abl

-lta

jarrutehostimeltamme

jarrutehostimiltamme

jarrutehostimeltanne

jarrutehostimiltanne

jarrutehostimeltansa / jarrutehostimeltaan

jarrutehostimiltansa / jarrutehostimiltaan

Tra

-ksi

jarrutehostimeksemme

jarrutehostimiksemme

jarrutehostimeksenne

jarrutehostimiksenne

jarrutehostimeksensa / jarrutehostimekseen

jarrutehostimiksensa / jarrutehostimikseen

Ess

-na

jarrutehostimenamme

jarrutehostiminamme

jarrutehostimenanne

jarrutehostiminanne

jarrutehostimenansa / jarrutehostimenaan

jarrutehostiminansa / jarrutehostiminaan

Abe

-tta

jarrutehostimettamme

jarrutehostimittamme

jarrutehostimettanne

jarrutehostimittanne

jarrutehostimettansa / jarrutehostimettaan

jarrutehostimittansa / jarrutehostimittaan

Com

-ne

-

jarrutehostiminemme

-

jarrutehostiminenne

-

jarrutehostiminensa / jarrutehostimineen

Singular

Plural

Nom

-

jarrutehostimemme

jarrutehostimenne

jarrutehostimensa

jarrutehostimemme

jarrutehostimenne

jarrutehostimensa

Par

-ta

jarrutehostintamme

jarrutehostintanne

jarrutehostintansa / jarrutehostintaan

jarrutehostimiamme

jarrutehostimianne

jarrutehostimiansa / jarrutehostimiaan

Gen

-n

jarrutehostimemme

jarrutehostimenne

jarrutehostimensa

jarrutehostintemme / jarrutehostimiemme

jarrutehostintenne / jarrutehostimienne

jarrutehostintensa / jarrutehostimiensa

Ill

mihin

jarrutehostimeemme

jarrutehostimeenne

jarrutehostimeensa

jarrutehostimiimme

jarrutehostimiinne

jarrutehostimiinsa

Ine

-ssa

jarrutehostimessamme

jarrutehostimessanne

jarrutehostimessansa / jarrutehostimessaan

jarrutehostimissamme

jarrutehostimissanne

jarrutehostimissansa / jarrutehostimissaan

Ela

-sta

jarrutehostimestamme

jarrutehostimestanne

jarrutehostimestansa / jarrutehostimestaan

jarrutehostimistamme

jarrutehostimistanne

jarrutehostimistansa / jarrutehostimistaan

All

-lle

jarrutehostimellemme

jarrutehostimellenne

jarrutehostimellensa / jarrutehostimelleen

jarrutehostimillemme

jarrutehostimillenne

jarrutehostimillensa / jarrutehostimillean

Ade

-lla

jarrutehostimellamme

jarrutehostimellanne

jarrutehostimellansa / jarrutehostimellaan

jarrutehostimillamme

jarrutehostimillanne

jarrutehostimillansa / jarrutehostimillaan

Abl

-lta

jarrutehostimeltamme

jarrutehostimeltanne

jarrutehostimeltansa / jarrutehostimeltaan

jarrutehostimiltamme

jarrutehostimiltanne

jarrutehostimiltansa / jarrutehostimiltaan

Tra

-ksi

jarrutehostimeksemme

jarrutehostimeksenne

jarrutehostimeksensa / jarrutehostimekseen

jarrutehostimiksemme

jarrutehostimiksenne

jarrutehostimiksensa / jarrutehostimikseen

Ess

-na

jarrutehostimenamme

jarrutehostimenanne

jarrutehostimenansa / jarrutehostimenaan

jarrutehostiminamme

jarrutehostiminanne

jarrutehostiminansa / jarrutehostiminaan

Abe

-tta

jarrutehostimettamme

jarrutehostimettanne

jarrutehostimettansa / jarrutehostimettaan

jarrutehostimittamme

jarrutehostimittanne

jarrutehostimittansa / jarrutehostimittaan

Com

-ne

-

-

-

jarrutehostiminemme

jarrutehostiminenne

jarrutehostiminensa / jarrutehostimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jarru

jarrut

Par

-ta

jarrua

jarruja

Gen

-n

jarrun

jarrujen

Ill

mihin

jarruun

jarruihin

Ine

-ssa

jarrussa

jarruissa

Ela

-sta

jarrusta

jarruista

All

-lle

jarrulle

jarruille

Ade

-lla

jarrulla

jarruilla

Abl

-lta

jarrulta

jarruilta

Tra

-ksi

jarruksi

jarruiksi

Ess

-na

jarruna

jarruina

Abe

-tta

jarrutta

jarruitta

Com

-ne

-

jarruine

Ins

-in

-

jarruin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

jarru

jarrut

Par

-ta

jarrua

jarruja

Gen

-n

jarrun

jarrujen

Ill

mihin

jarruun

jarruihin

Ine

-ssa

jarrussa

jarruissa

Ela

-sta

jarrusta

jarruista

All

-lle

jarrulle

jarruille

Ade

-lla

jarrulla

jarruilla

Abl

-lta

jarrulta

jarruilta

Tra

-ksi

jarruksi

jarruiksi

Ess

-na

jarruna

jarruina

Abe

-tta

jarrutta

jarruitta

Com

-ne

-

jarruine

Ins

-in

-

jarruin

brake jarru, tiheikkö, sananjalka, pellavaloukku, loukku
drag vastus, jarru, naara, pidäke, äes, laahusnuotta
disincentive este, jarru
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence 12345.; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba, sentence 13579.; OpenSubtitles, sentence 98765.; OPUS, sentence 54321.; OpenSubtitles; Tatoeba Jarru on rikki. The brake is broken. Jarru on viallinen. The brake is faulty. Paina jarrua! Hit the brake! En voinut löytää jarrua. I couldn't find the brake. Jarrut eivät toimi kunnolla. The brakes are not working properly. Autossani on tehokkaat jarrut. My car has powerful brakes. Tarvitsen uuden jarrun autooni. I need a new brake for my car. Tarvitsen uudet jarrut pyörääni. I need new brakes for my bike. Kuski painoi jarrua voimakkaasti. The driver pressed the brake hard. Autossa on ongelmia jarrun kanssa. The car has issues with the brakes. Show more arrow right

Wiktionary

brake (device used to slow or stop a vehicle; something that slows or stops an action) (military slang) bromide (substance added to food served to conscripts to decrease their sexual urges, according to an urban legend) Show more arrow right jarruttaa jarruuntua Show more arrow right Unknown. Show more arrow right

Wikipedia

Brake A brake is a mechanical device that inhibits motion by absorbing energy from a moving system. It is used for slowing or stopping a moving vehicle, wheel, axle, or to prevent its motion, most often accomplished by means of friction. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jarruni

jarruni

jarrusi

jarrusi

jarrunsa

jarrunsa

Par

-ta

jarruani

jarrujani

jarruasi

jarrujasi

jarruansa / jarruaan

jarrujansa / jarrujaan

Gen

-n

jarruni

jarrujeni

jarrusi

jarrujesi

jarrunsa

jarrujensa

Ill

mihin

jarruuni

jarruihini

jarruusi

jarruihisi

jarruunsa

jarruihinsa

Ine

-ssa

jarrussani

jarruissani

jarrussasi

jarruissasi

jarrussansa / jarrussaan

jarruissansa / jarruissaan

Ela

-sta

jarrustani

jarruistani

jarrustasi

jarruistasi

jarrustansa / jarrustaan

jarruistansa / jarruistaan

All

-lle

jarrulleni

jarruilleni

jarrullesi

jarruillesi

jarrullensa / jarrulleen

jarruillensa / jarruillean

Ade

-lla

jarrullani

jarruillani

jarrullasi

jarruillasi

jarrullansa / jarrullaan

jarruillansa / jarruillaan

Abl

-lta

jarrultani

jarruiltani

jarrultasi

jarruiltasi

jarrultansa / jarrultaan

jarruiltansa / jarruiltaan

Tra

-ksi

jarrukseni

jarruikseni

jarruksesi

jarruiksesi

jarruksensa / jarrukseen

jarruiksensa / jarruikseen

Ess

-na

jarrunani

jarruinani

jarrunasi

jarruinasi

jarrunansa / jarrunaan

jarruinansa / jarruinaan

Abe

-tta

jarruttani

jarruittani

jarruttasi

jarruittasi

jarruttansa / jarruttaan

jarruittansa / jarruittaan

Com

-ne

-

jarruineni

-

jarruinesi

-

jarruinensa / jarruineen

Singular

Plural

Nom

-

jarruni

jarrusi

jarrunsa

jarruni

jarrusi

jarrunsa

Par

-ta

jarruani

jarruasi

jarruansa / jarruaan

jarrujani

jarrujasi

jarrujansa / jarrujaan

Gen

-n

jarruni

jarrusi

jarrunsa

jarrujeni

jarrujesi

jarrujensa

Ill

mihin

jarruuni

jarruusi

jarruunsa

jarruihini

jarruihisi

jarruihinsa

Ine

-ssa

jarrussani

jarrussasi

jarrussansa / jarrussaan

jarruissani

jarruissasi

jarruissansa / jarruissaan

Ela

-sta

jarrustani

jarrustasi

jarrustansa / jarrustaan

jarruistani

jarruistasi

jarruistansa / jarruistaan

All

-lle

jarrulleni

jarrullesi

jarrullensa / jarrulleen

jarruilleni

jarruillesi

jarruillensa / jarruillean

Ade

-lla

jarrullani

jarrullasi

jarrullansa / jarrullaan

jarruillani

jarruillasi

jarruillansa / jarruillaan

Abl

-lta

jarrultani

jarrultasi

jarrultansa / jarrultaan

jarruiltani

jarruiltasi

jarruiltansa / jarruiltaan

Tra

-ksi

jarrukseni

jarruksesi

jarruksensa / jarrukseen

jarruikseni

jarruiksesi

jarruiksensa / jarruikseen

Ess

-na

jarrunani

jarrunasi

jarrunansa / jarrunaan

jarruinani

jarruinasi

jarruinansa / jarruinaan

Abe

-tta

jarruttani

jarruttasi

jarruttansa / jarruttaan

jarruittani

jarruittasi

jarruittansa / jarruittaan

Com

-ne

-

-

-

jarruineni

jarruinesi

jarruinensa / jarruineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

jarrumme

jarrumme

jarrunne

jarrunne

jarrunsa

jarrunsa

Par

-ta

jarruamme

jarrujamme

jarruanne

jarrujanne

jarruansa / jarruaan

jarrujansa / jarrujaan

Gen

-n

jarrumme

jarrujemme

jarrunne

jarrujenne

jarrunsa

jarrujensa

Ill

mihin

jarruumme

jarruihimme

jarruunne

jarruihinne

jarruunsa

jarruihinsa

Ine

-ssa

jarrussamme

jarruissamme

jarrussanne

jarruissanne

jarrussansa / jarrussaan

jarruissansa / jarruissaan

Ela

-sta

jarrustamme

jarruistamme

jarrustanne

jarruistanne

jarrustansa / jarrustaan

jarruistansa / jarruistaan

All

-lle

jarrullemme

jarruillemme

jarrullenne

jarruillenne

jarrullensa / jarrulleen

jarruillensa / jarruillean

Ade

-lla

jarrullamme

jarruillamme

jarrullanne

jarruillanne

jarrullansa / jarrullaan

jarruillansa / jarruillaan

Abl

-lta

jarrultamme

jarruiltamme

jarrultanne

jarruiltanne

jarrultansa / jarrultaan

jarruiltansa / jarruiltaan

Tra

-ksi

jarruksemme

jarruiksemme

jarruksenne

jarruiksenne

jarruksensa / jarrukseen

jarruiksensa / jarruikseen

Ess

-na

jarrunamme

jarruinamme

jarrunanne

jarruinanne

jarrunansa / jarrunaan

jarruinansa / jarruinaan

Abe

-tta

jarruttamme

jarruittamme

jarruttanne

jarruittanne

jarruttansa / jarruttaan

jarruittansa / jarruittaan

Com

-ne

-

jarruinemme

-

jarruinenne

-

jarruinensa / jarruineen

Singular

Plural

Nom

-

jarrumme

jarrunne

jarrunsa

jarrumme

jarrunne

jarrunsa

Par

-ta

jarruamme

jarruanne

jarruansa / jarruaan

jarrujamme

jarrujanne

jarrujansa / jarrujaan

Gen

-n

jarrumme

jarrunne

jarrunsa

jarrujemme

jarrujenne

jarrujensa

Ill

mihin

jarruumme

jarruunne

jarruunsa

jarruihimme

jarruihinne

jarruihinsa

Ine

-ssa

jarrussamme

jarrussanne

jarrussansa / jarrussaan

jarruissamme

jarruissanne

jarruissansa / jarruissaan

Ela

-sta

jarrustamme

jarrustanne

jarrustansa / jarrustaan

jarruistamme

jarruistanne

jarruistansa / jarruistaan

All

-lle

jarrullemme

jarrullenne

jarrullensa / jarrulleen

jarruillemme

jarruillenne

jarruillensa / jarruillean

Ade

-lla

jarrullamme

jarrullanne

jarrullansa / jarrullaan

jarruillamme

jarruillanne

jarruillansa / jarruillaan

Abl

-lta

jarrultamme

jarrultanne

jarrultansa / jarrultaan

jarruiltamme

jarruiltanne

jarruiltansa / jarruiltaan

Tra

-ksi

jarruksemme

jarruksenne

jarruksensa / jarrukseen

jarruiksemme

jarruiksenne

jarruiksensa / jarruikseen

Ess

-na

jarrunamme

jarrunanne

jarrunansa / jarrunaan

jarruinamme

jarruinanne

jarruinansa / jarruinaan

Abe

-tta

jarruttamme

jarruttanne

jarruttansa / jarruttaan

jarruittamme

jarruittanne

jarruittansa / jarruittaan

Com

-ne

-

-

-

jarruinemme

jarruinenne

jarruinensa / jarruineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehostin

tehostimet

Par

-ta

tehostinta

tehostimia

Gen

-n

tehostimen

tehostinten / tehostimien

Ill

mihin

tehostimeen

tehostimiin

Ine

-ssa

tehostimessa

tehostimissa

Ela

-sta

tehostimesta

tehostimista

All

-lle

tehostimelle

tehostimille

Ade

-lla

tehostimella

tehostimilla

Abl

-lta

tehostimelta

tehostimilta

Tra

-ksi

tehostimeksi

tehostimiksi

Ess

-na

tehostimena

tehostimina

Abe

-tta

tehostimetta

tehostimitta

Com

-ne

-

tehostimine

Ins

-in

-

tehostimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tehostin

tehostimet

Par

-ta

tehostinta

tehostimia

Gen

-n

tehostimen

tehostinten / tehostimien

Ill

mihin

tehostimeen

tehostimiin

Ine

-ssa

tehostimessa

tehostimissa

Ela

-sta

tehostimesta

tehostimista

All

-lle

tehostimelle

tehostimille

Ade

-lla

tehostimella

tehostimilla

Abl

-lta

tehostimelta

tehostimilta

Tra

-ksi

tehostimeksi

tehostimiksi

Ess

-na

tehostimena

tehostimina

Abe

-tta

tehostimetta

tehostimitta

Com

-ne

-

tehostimine

Ins

-in

-

tehostimin

booster tehosterokotus, tehostin, apulaite, kantoraketti, ensimmäinen vaihe
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; OPUS; Tanzil; tmClass; SETIMES; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; WikiMatrix Tehostin auttoi saamaan työn valmiiksi nopeammin. The booster helped to finish the work faster. Onko sinulla varaa ostaa uusi tehostin tänä vuonna? Can you afford to buy a new power booster this year? Tehostin paransi auton suorituskykyä merkittävästi. The enhancer significantly improved the car's performance. Uusi automaattinen tehostin auttaa säästämään aikaa. The new automatic tehostin helps save time. Tehostin on tarkoitettu yritysten tulostuksen optimointiin. The tehostin is designed for optimizing business printing. Hydrauliset tehostimet. Hydraulic boosters. Tehostin vähentää energiankulutusta merkittävästi. The tehostin significantly reduces energy consumption. Jarruissa ei ole tehostinta. There's no power to the brakes. En saanut tehostinta toimimaan oikein. I couldn't get the amplifier to work properly. Haluan vaihtaa vanhan tehostimen uuteen. I want to replace the old amplifier with a new one. Show more arrow right

Wiktionary

A device that enhances or strengthens a small force into a larger one. Translations into English vary by application. Despite the etymology, booster is normally something else than tehostin in Finnish. Fin:ohjaustehostinEng:power steering (the equipment)Fin:jarrutehostinEng:hydraulic brake, power brake (the equipment) Show more arrow right tehostaa (“to enhance, strengthen, boost”) +‎ -in (“-er”) Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehostimeni

tehostimeni

tehostimesi

tehostimesi

tehostimensa

tehostimensa

Par

-ta

tehostintani

tehostimiani

tehostintasi

tehostimiasi

tehostintansa / tehostintaan

tehostimiansa / tehostimiaan

Gen

-n

tehostimeni

tehostinteni / tehostimieni

tehostimesi

tehostintesi / tehostimiesi

tehostimensa

tehostintensa / tehostimiensa

Ill

mihin

tehostimeeni

tehostimiini

tehostimeesi

tehostimiisi

tehostimeensa

tehostimiinsa

Ine

-ssa

tehostimessani

tehostimissani

tehostimessasi

tehostimissasi

tehostimessansa / tehostimessaan

tehostimissansa / tehostimissaan

Ela

-sta

tehostimestani

tehostimistani

tehostimestasi

tehostimistasi

tehostimestansa / tehostimestaan

tehostimistansa / tehostimistaan

All

-lle

tehostimelleni

tehostimilleni

tehostimellesi

tehostimillesi

tehostimellensa / tehostimelleen

tehostimillensa / tehostimillean

Ade

-lla

tehostimellani

tehostimillani

tehostimellasi

tehostimillasi

tehostimellansa / tehostimellaan

tehostimillansa / tehostimillaan

Abl

-lta

tehostimeltani

tehostimiltani

tehostimeltasi

tehostimiltasi

tehostimeltansa / tehostimeltaan

tehostimiltansa / tehostimiltaan

Tra

-ksi

tehostimekseni

tehostimikseni

tehostimeksesi

tehostimiksesi

tehostimeksensa / tehostimekseen

tehostimiksensa / tehostimikseen

Ess

-na

tehostimenani

tehostiminani

tehostimenasi

tehostiminasi

tehostimenansa / tehostimenaan

tehostiminansa / tehostiminaan

Abe

-tta

tehostimettani

tehostimittani

tehostimettasi

tehostimittasi

tehostimettansa / tehostimettaan

tehostimittansa / tehostimittaan

Com

-ne

-

tehostimineni

-

tehostiminesi

-

tehostiminensa / tehostimineen

Singular

Plural

Nom

-

tehostimeni

tehostimesi

tehostimensa

tehostimeni

tehostimesi

tehostimensa

Par

-ta

tehostintani

tehostintasi

tehostintansa / tehostintaan

tehostimiani

tehostimiasi

tehostimiansa / tehostimiaan

Gen

-n

tehostimeni

tehostimesi

tehostimensa

tehostinteni / tehostimieni

tehostintesi / tehostimiesi

tehostintensa / tehostimiensa

Ill

mihin

tehostimeeni

tehostimeesi

tehostimeensa

tehostimiini

tehostimiisi

tehostimiinsa

Ine

-ssa

tehostimessani

tehostimessasi

tehostimessansa / tehostimessaan

tehostimissani

tehostimissasi

tehostimissansa / tehostimissaan

Ela

-sta

tehostimestani

tehostimestasi

tehostimestansa / tehostimestaan

tehostimistani

tehostimistasi

tehostimistansa / tehostimistaan

All

-lle

tehostimelleni

tehostimellesi

tehostimellensa / tehostimelleen

tehostimilleni

tehostimillesi

tehostimillensa / tehostimillean

Ade

-lla

tehostimellani

tehostimellasi

tehostimellansa / tehostimellaan

tehostimillani

tehostimillasi

tehostimillansa / tehostimillaan

Abl

-lta

tehostimeltani

tehostimeltasi

tehostimeltansa / tehostimeltaan

tehostimiltani

tehostimiltasi

tehostimiltansa / tehostimiltaan

Tra

-ksi

tehostimekseni

tehostimeksesi

tehostimeksensa / tehostimekseen

tehostimikseni

tehostimiksesi

tehostimiksensa / tehostimikseen

Ess

-na

tehostimenani

tehostimenasi

tehostimenansa / tehostimenaan

tehostiminani

tehostiminasi

tehostiminansa / tehostiminaan

Abe

-tta

tehostimettani

tehostimettasi

tehostimettansa / tehostimettaan

tehostimittani

tehostimittasi

tehostimittansa / tehostimittaan

Com

-ne

-

-

-

tehostimineni

tehostiminesi

tehostiminensa / tehostimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tehostimemme

tehostimemme

tehostimenne

tehostimenne

tehostimensa

tehostimensa

Par

-ta

tehostintamme

tehostimiamme

tehostintanne

tehostimianne

tehostintansa / tehostintaan

tehostimiansa / tehostimiaan

Gen

-n

tehostimemme

tehostintemme / tehostimiemme

tehostimenne

tehostintenne / tehostimienne

tehostimensa

tehostintensa / tehostimiensa

Ill

mihin

tehostimeemme

tehostimiimme

tehostimeenne

tehostimiinne

tehostimeensa

tehostimiinsa

Ine

-ssa

tehostimessamme

tehostimissamme

tehostimessanne

tehostimissanne

tehostimessansa / tehostimessaan

tehostimissansa / tehostimissaan

Ela

-sta

tehostimestamme

tehostimistamme

tehostimestanne

tehostimistanne

tehostimestansa / tehostimestaan

tehostimistansa / tehostimistaan

All

-lle

tehostimellemme

tehostimillemme

tehostimellenne

tehostimillenne

tehostimellensa / tehostimelleen

tehostimillensa / tehostimillean

Ade

-lla

tehostimellamme

tehostimillamme

tehostimellanne

tehostimillanne

tehostimellansa / tehostimellaan

tehostimillansa / tehostimillaan

Abl

-lta

tehostimeltamme

tehostimiltamme

tehostimeltanne

tehostimiltanne

tehostimeltansa / tehostimeltaan

tehostimiltansa / tehostimiltaan

Tra

-ksi

tehostimeksemme

tehostimiksemme

tehostimeksenne

tehostimiksenne

tehostimeksensa / tehostimekseen

tehostimiksensa / tehostimikseen

Ess

-na

tehostimenamme

tehostiminamme

tehostimenanne

tehostiminanne

tehostimenansa / tehostimenaan

tehostiminansa / tehostiminaan

Abe

-tta

tehostimettamme

tehostimittamme

tehostimettanne

tehostimittanne

tehostimettansa / tehostimettaan

tehostimittansa / tehostimittaan

Com

-ne

-

tehostiminemme

-

tehostiminenne

-

tehostiminensa / tehostimineen

Singular

Plural

Nom

-

tehostimemme

tehostimenne

tehostimensa

tehostimemme

tehostimenne

tehostimensa

Par

-ta

tehostintamme

tehostintanne

tehostintansa / tehostintaan

tehostimiamme

tehostimianne

tehostimiansa / tehostimiaan

Gen

-n

tehostimemme

tehostimenne

tehostimensa

tehostintemme / tehostimiemme

tehostintenne / tehostimienne

tehostintensa / tehostimiensa

Ill

mihin

tehostimeemme

tehostimeenne

tehostimeensa

tehostimiimme

tehostimiinne

tehostimiinsa

Ine

-ssa

tehostimessamme

tehostimessanne

tehostimessansa / tehostimessaan

tehostimissamme

tehostimissanne

tehostimissansa / tehostimissaan

Ela

-sta

tehostimestamme

tehostimestanne

tehostimestansa / tehostimestaan

tehostimistamme

tehostimistanne

tehostimistansa / tehostimistaan

All

-lle

tehostimellemme

tehostimellenne

tehostimellensa / tehostimelleen

tehostimillemme

tehostimillenne

tehostimillensa / tehostimillean

Ade

-lla

tehostimellamme

tehostimellanne

tehostimellansa / tehostimellaan

tehostimillamme

tehostimillanne

tehostimillansa / tehostimillaan

Abl

-lta

tehostimeltamme

tehostimeltanne

tehostimeltansa / tehostimeltaan

tehostimiltamme

tehostimiltanne

tehostimiltansa / tehostimiltaan

Tra

-ksi

tehostimeksemme

tehostimeksenne

tehostimeksensa / tehostimekseen

tehostimiksemme

tehostimiksenne

tehostimiksensa / tehostimikseen

Ess

-na

tehostimenamme

tehostimenanne

tehostimenansa / tehostimenaan

tehostiminamme

tehostiminanne

tehostiminansa / tehostiminaan

Abe

-tta

tehostimettamme

tehostimettanne

tehostimettansa / tehostimettaan

tehostimittamme

tehostimittanne

tehostimittansa / tehostimittaan

Com

-ne

-

-

-

tehostiminemme

tehostiminenne

tehostiminensa / tehostimineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept