logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

istukka, noun

Word analysis
istukkatelineet

istukkatelineet

istukka

Noun, Singular Nominative

+ teline

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istukka

istukat

Par

-ta

istukkaa

istukkoja / istukoita

Gen

-n

istukan

istukkojen / istukoitten / istukoiden

Ill

mihin

istukkaan

istukkoihin / istukoihin

Ine

-ssa

istukassa

istukoissa

Ela

-sta

istukasta

istukoista

All

-lle

istukalle

istukoille

Ade

-lla

istukalla

istukoilla

Abl

-lta

istukalta

istukoilta

Tra

-ksi

istukaksi

istukoiksi

Ess

-na

istukkana

istukkoina

Abe

-tta

istukatta

istukoitta

Com

-ne

-

istukkoine

Ins

-in

-

istukoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istukka

istukat

Par

-ta

istukkaa

istukkoja / istukoita

Gen

-n

istukan

istukkojen / istukoitten / istukoiden

Ill

mihin

istukkaan

istukkoihin / istukoihin

Ine

-ssa

istukassa

istukoissa

Ela

-sta

istukasta

istukoista

All

-lle

istukalle

istukoille

Ade

-lla

istukalla

istukoilla

Abl

-lta

istukalta

istukoilta

Tra

-ksi

istukaksi

istukoiksi

Ess

-na

istukkana

istukkoina

Abe

-tta

istukatta

istukoitta

Com

-ne

-

istukkoine

Ins

-in

-

istukoin

placenta istukka
chuck istukka, lapa
socket pistorasia, kanta, istukka, hylsy, kolo, sokkeli
adapter sovitin, adapteri, liitin, istukka, muokkaaja, mukailija
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles Parallel Corpus; Suomi24 Finnish-English Parallel Corpus; EurLex-2; OPUS - Finnish-English WMT News Commentary; OPUS, sentence ID: 312578; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 345097; OPUS, sentence ID: 25457; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 449871; tmClass Istukka on vauvan elin äidin kohdussa. The placenta is the baby's organ in the mother's womb. Istukka on tärkeä elin sikiön ravinnonsaannille. The placenta is an important organ for the fetus's nutrition. Synnytyksen jälkeen istukka poistetaan äidin kehosta. After childbirth, the placenta is removed from the mother's body. Istukan vääntötesti. Boss torque test. Gynekologi tutki istukan kunnon ultraäänellä. The gynecologist examined the condition of the placenta with an ultrasound. Istukka alkaa muodostua heti hedelmöityksen jälkeen ja sen kehitys menee samaa tahtia sikiön kanssa. The placenta begins to form immediately after fertilization, and its development progresses in sync with the fetus. Raskauden aikana äidin ja sikiön verenkierto eivät sekoitu, vaan istukka toimii tehokkaana suodattimena. During pregnancy, the mother's and fetus's circulatory systems do not mix, with the placenta acting as an efficient filter. Istukka toimii myös hormonaalisesti ja erittää raskauden aikana tärkeitä hormoniyhdisteitä sikiön tarpeisiin. The placenta also has a hormonal function, secreting important hormone compounds during pregnancy for the fetus's needs. Istukka on sikiön elin, joka huolehtii ravinnon ja hapen siirtymisestä äidin verenkierrosta sikiön verenkiertoon. The placenta is the fetus's organ that ensures the transfer of nutrients and oxygen from the mother's bloodstream to the fetus's bloodstream. Käsityökaluista, nimittäin jakoavaimista, istukkans-avaimista, sahoista, pihdeistä, vasaroista, veitsistä, leikkureista, ruuvitaltoista, taltoista, pistepuikoista, koostuvat työkalusarjat. Tool sets comprised of hand tools, namely, wrenches, socket wrenches, saws, pliers, hammers, knives, cutters, screwdrivers, chisels, punches. Show more arrow right

Wiktionary

(anatomy) placenta (technology) chuck, socket (mechanical device that holds an object firmly in place) Show more arrow right istukallinen Show more arrow right istua +‎ -kka Show more arrow right

Wikipedia

Placenta The placenta is a temporary fetal organ that begins developing from the blastocyst shortly after implantation. It plays critical roles in facilitating nutrient, gas and waste exchange between the physically separate maternal and fetal circulations, and is an important endocrine organ producing hormones that regulate both maternal and fetal physiology during pregnancy. The placenta connects to the baby via the umbilical cord, and on the opposite aspect to the maternal uterus in a species dependent manner. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

istukkani

istukkani

istukkasi

istukkasi

istukkansa

istukkansa

Par

-ta

istukkaani

istukkojani / istukoitani

istukkaasi

istukkojasi / istukoitasi

istukkaansa

istukkojansa / istukkojaan / istukoitansa / istukoitaan

Gen

-n

istukkani

istukkojeni / istukoitteni / istukoideni

istukkasi

istukkojesi / istukoittesi / istukoidesi

istukkansa

istukkojensa / istukoittensa / istukoidensa

Ill

mihin

istukkaani

istukkoihini / istukoihini

istukkaasi

istukkoihisi / istukoihisi

istukkaansa

istukkoihinsa / istukoihinsa

Ine

-ssa

istukassani

istukoissani

istukassasi

istukoissasi

istukassansa / istukassaan

istukoissansa / istukoissaan

Ela

-sta

istukastani

istukoistani

istukastasi

istukoistasi

istukastansa / istukastaan

istukoistansa / istukoistaan

All

-lle

istukalleni

istukoilleni

istukallesi

istukoillesi

istukallensa / istukalleen

istukoillensa / istukoillean

Ade

-lla

istukallani

istukoillani

istukallasi

istukoillasi

istukallansa / istukallaan

istukoillansa / istukoillaan

Abl

-lta

istukaltani

istukoiltani

istukaltasi

istukoiltasi

istukaltansa / istukaltaan

istukoiltansa / istukoiltaan

Tra

-ksi

istukakseni

istukoikseni

istukaksesi

istukoiksesi

istukaksensa / istukakseen

istukoiksensa / istukoikseen

Ess

-na

istukkanani

istukkoinani

istukkanasi

istukkoinasi

istukkanansa / istukkanaan

istukkoinansa / istukkoinaan

Abe

-tta

istukattani

istukoittani

istukattasi

istukoittasi

istukattansa / istukattaan

istukoittansa / istukoittaan

Com

-ne

-

istukkoineni

-

istukkoinesi

-

istukkoinensa / istukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

istukkani

istukkasi

istukkansa

istukkani

istukkasi

istukkansa

Par

-ta

istukkaani

istukkaasi

istukkaansa

istukkojani / istukoitani

istukkojasi / istukoitasi

istukkojansa / istukkojaan / istukoitansa / istukoitaan

Gen

-n

istukkani

istukkasi

istukkansa

istukkojeni / istukoitteni / istukoideni

istukkojesi / istukoittesi / istukoidesi

istukkojensa / istukoittensa / istukoidensa

Ill

mihin

istukkaani

istukkaasi

istukkaansa

istukkoihini / istukoihini

istukkoihisi / istukoihisi

istukkoihinsa / istukoihinsa

Ine

-ssa

istukassani

istukassasi

istukassansa / istukassaan

istukoissani

istukoissasi

istukoissansa / istukoissaan

Ela

-sta

istukastani

istukastasi

istukastansa / istukastaan

istukoistani

istukoistasi

istukoistansa / istukoistaan

All

-lle

istukalleni

istukallesi

istukallensa / istukalleen

istukoilleni

istukoillesi

istukoillensa / istukoillean

Ade

-lla

istukallani

istukallasi

istukallansa / istukallaan

istukoillani

istukoillasi

istukoillansa / istukoillaan

Abl

-lta

istukaltani

istukaltasi

istukaltansa / istukaltaan

istukoiltani

istukoiltasi

istukoiltansa / istukoiltaan

Tra

-ksi

istukakseni

istukaksesi

istukaksensa / istukakseen

istukoikseni

istukoiksesi

istukoiksensa / istukoikseen

Ess

-na

istukkanani

istukkanasi

istukkanansa / istukkanaan

istukkoinani

istukkoinasi

istukkoinansa / istukkoinaan

Abe

-tta

istukattani

istukattasi

istukattansa / istukattaan

istukoittani

istukoittasi

istukoittansa / istukoittaan

Com

-ne

-

-

-

istukkoineni

istukkoinesi

istukkoinensa / istukkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

istukkamme

istukkamme

istukkanne

istukkanne

istukkansa

istukkansa

Par

-ta

istukkaamme

istukkojamme / istukoitamme

istukkaanne

istukkojanne / istukoitanne

istukkaansa

istukkojansa / istukkojaan / istukoitansa / istukoitaan

Gen

-n

istukkamme

istukkojemme / istukoittemme / istukoidemme

istukkanne

istukkojenne / istukoittenne / istukoidenne

istukkansa

istukkojensa / istukoittensa / istukoidensa

Ill

mihin

istukkaamme

istukkoihimme / istukoihimme

istukkaanne

istukkoihinne / istukoihinne

istukkaansa

istukkoihinsa / istukoihinsa

Ine

-ssa

istukassamme

istukoissamme

istukassanne

istukoissanne

istukassansa / istukassaan

istukoissansa / istukoissaan

Ela

-sta

istukastamme

istukoistamme

istukastanne

istukoistanne

istukastansa / istukastaan

istukoistansa / istukoistaan

All

-lle

istukallemme

istukoillemme

istukallenne

istukoillenne

istukallensa / istukalleen

istukoillensa / istukoillean

Ade

-lla

istukallamme

istukoillamme

istukallanne

istukoillanne

istukallansa / istukallaan

istukoillansa / istukoillaan

Abl

-lta

istukaltamme

istukoiltamme

istukaltanne

istukoiltanne

istukaltansa / istukaltaan

istukoiltansa / istukoiltaan

Tra

-ksi

istukaksemme

istukoiksemme

istukaksenne

istukoiksenne

istukaksensa / istukakseen

istukoiksensa / istukoikseen

Ess

-na

istukkanamme

istukkoinamme

istukkananne

istukkoinanne

istukkanansa / istukkanaan

istukkoinansa / istukkoinaan

Abe

-tta

istukattamme

istukoittamme

istukattanne

istukoittanne

istukattansa / istukattaan

istukoittansa / istukoittaan

Com

-ne

-

istukkoinemme

-

istukkoinenne

-

istukkoinensa / istukkoineen

Singular

Plural

Nom

-

istukkamme

istukkanne

istukkansa

istukkamme

istukkanne

istukkansa

Par

-ta

istukkaamme

istukkaanne

istukkaansa

istukkojamme / istukoitamme

istukkojanne / istukoitanne

istukkojansa / istukkojaan / istukoitansa / istukoitaan

Gen

-n

istukkamme

istukkanne

istukkansa

istukkojemme / istukoittemme / istukoidemme

istukkojenne / istukoittenne / istukoidenne

istukkojensa / istukoittensa / istukoidensa

Ill

mihin

istukkaamme

istukkaanne

istukkaansa

istukkoihimme / istukoihimme

istukkoihinne / istukoihinne

istukkoihinsa / istukoihinsa

Ine

-ssa

istukassamme

istukassanne

istukassansa / istukassaan

istukoissamme

istukoissanne

istukoissansa / istukoissaan

Ela

-sta

istukastamme

istukastanne

istukastansa / istukastaan

istukoistamme

istukoistanne

istukoistansa / istukoistaan

All

-lle

istukallemme

istukallenne

istukallensa / istukalleen

istukoillemme

istukoillenne

istukoillensa / istukoillean

Ade

-lla

istukallamme

istukallanne

istukallansa / istukallaan

istukoillamme

istukoillanne

istukoillansa / istukoillaan

Abl

-lta

istukaltamme

istukaltanne

istukaltansa / istukaltaan

istukoiltamme

istukoiltanne

istukoiltansa / istukoiltaan

Tra

-ksi

istukaksemme

istukaksenne

istukaksensa / istukakseen

istukoiksemme

istukoiksenne

istukoiksensa / istukoikseen

Ess

-na

istukkanamme

istukkananne

istukkanansa / istukkanaan

istukkoinamme

istukkoinanne

istukkoinansa / istukkoinaan

Abe

-tta

istukattamme

istukattanne

istukattansa / istukattaan

istukoittamme

istukoittanne

istukoittansa / istukoittaan

Com

-ne

-

-

-

istukkoinemme

istukkoinenne

istukkoinensa / istukkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teline

telineet

Par

-ta

telinettä

telineitä / telinehiä

Gen

-n

telineen

telineitten / telineiden / telinehien / telinehitten

Ill

mihin

telineeseen

telineisiin / telineihin / telinehisin

Ine

-ssa

telineessä

telinehissä / telineissä

Ela

-sta

telineestä

telinehistä / telineistä

All

-lle

telineelle

telinehille / telineille

Ade

-lla

telineellä

telinehillä / telineillä

Abl

-lta

telineeltä

telinehiltä / telineiltä

Tra

-ksi

telineeksi

telinehiksi / telineiksi

Ess

-na

telineenä

telinehinä / telineinä

Abe

-tta

telineettä

telinehittä / telineittä

Com

-ne

-

telinehine / telineine

Ins

-in

-

telinehin / telinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teline

telineet

Par

-ta

telinettä

telineitä / telinehiä

Gen

-n

telineen

telineitten / telineiden / telinehien / telinehitten

Ill

mihin

telineeseen

telineisiin / telineihin / telinehisin

Ine

-ssa

telineessä

telinehissä / telineissä

Ela

-sta

telineestä

telinehistä / telineistä

All

-lle

telineelle

telinehille / telineille

Ade

-lla

telineellä

telinehillä / telineillä

Abl

-lta

telineeltä

telinehiltä / telineiltä

Tra

-ksi

telineeksi

telinehiksi / telineiksi

Ess

-na

telineenä

telinehinä / telineinä

Abe

-tta

telineettä

telinehittä / telineittä

Com

-ne

-

telinehine / telineine

Ins

-in

-

telinehin / telinein

rack teline, hylly, hammastanko, kehikko, vaatenaulakko, piinapenkki
stand teline, jalusta, osasto, kanta, paikka, koju
holder pidin, haltija, pidike, omistaja, teline
frame runko, kehys, kehykset, kuva, kehikko, teline
horse hevonen, pukki, ratsuväki, kuivausteline, teline
tidy kori, teline, rasia
organizer järjestäjä, organisoija, organisaattori, järjestelijä, suunnittelukalenteri, teline
Show more arrow right
Europarl; opensubtitles2; OPUS; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018.v3; JRC-Acquis; Tatoeba Teline taitetaan kasaan helposti. The scaffold can be folded easily. Ei ole mikään teline. It' s not a clothesline. Teline on asennettu rakennustyömaalle. The platform has been set up at the construction site. Kalustolla on hyödyllinen teline työkaluille. The equipment has a handy rack for tools. Teline kaatui voimakkaan tuulen takia. The scaffold fell due to strong wind. Putosin alas telineiltä. I fell down from a scaffolding. Sinua ei voi erottaa telineestä. You are not separate from the skill. Tiimi rakensi korkean telineen seinän maalausta varten. The team built a tall scaffold for painting the wall. Rakennustyömaalla tarvitaan usein erilaisia telineitä. Various scaffolds are often needed at a construction site. Yhtiö toimittaa telineet asiakkaan tarpeiden mukaan. The company supplies the scaffolds according to the customer's needs. Show more arrow right

Wiktionary

rack, stand scaffold, staging (structure supporting workmen on a construction site etc.) (gymnastics) apparatus Show more arrow right rakennustelineet veitsiteline Show more arrow right tela +‎ -ine; also influenced by similar-sounding Swedish ställning (“frame, rack”). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telineeni

telineeni

telineesi

telineesi

telineensä

telineensä

Par

-ta

telinettäni

telineitäni / telinehiäni

telinettäsi

telineitäsi / telinehiäsi

telinettänsä / telinettään

telineitänsä / telineitään / telinehiänsä / telinehiään

Gen

-n

telineeni

telineitteni / telineideni / telinehieni / telinehitteni

telineesi

telineittesi / telineidesi / telinehiesi / telinehittesi

telineensä

telineittensä / telineidensä / telinehiensä / telinehittensä

Ill

mihin

telineeseeni

telineisiini / telineihini / telinehisini

telineeseesi

telineisiisi / telineihisi / telinehisisi

telineeseensä

telineisiinsä / telineihinsä / telinehisinsä

Ine

-ssa

telineessäni

telinehissäni / telineissäni

telineessäsi

telinehissäsi / telineissäsi

telineessänsä / telineessään

telinehissänsä / telinehissään / telineissänsä / telineissään

Ela

-sta

telineestäni

telinehistäni / telineistäni

telineestäsi

telinehistäsi / telineistäsi

telineestänsä / telineestään

telinehistänsä / telinehistään / telineistänsä / telineistään

All

-lle

telineelleni

telinehilleni / telineilleni

telineellesi

telinehillesi / telineillesi

telineellensä / telineelleen

telinehillensä / telinehilleän / telineillensä / telineilleän

Ade

-lla

telineelläni

telinehilläni / telineilläni

telineelläsi

telinehilläsi / telineilläsi

telineellänsä / telineellään

telinehillänsä / telinehillään / telineillänsä / telineillään

Abl

-lta

telineeltäni

telinehiltäni / telineiltäni

telineeltäsi

telinehiltäsi / telineiltäsi

telineeltänsä / telineeltään

telinehiltänsä / telinehiltään / telineiltänsä / telineiltään

Tra

-ksi

telineekseni

telinehikseni / telineikseni

telineeksesi

telinehiksesi / telineiksesi

telineeksensä / telineekseen

telinehikseen / telinehiksensä / telineikseen / telineiksensä

Ess

-na

telineenäni

telinehinäni / telineinäni

telineenäsi

telinehinäsi / telineinäsi

telineenänsä / telineenään

telinehinänsä / telinehinään / telineinänsä / telineinään

Abe

-tta

telineettäni

telinehittäni / telineittäni

telineettäsi

telinehittäsi / telineittäsi

telineettänsä / telineettään

telinehittänsä / telinehittään / telineittänsä / telineittään

Com

-ne

-

telinehineni / telineineni

-

telinehinesi / telineinesi

-

telinehineen / telinehinensä / telineineen / telineinensä

Singular

Plural

Nom

-

telineeni

telineesi

telineensä

telineeni

telineesi

telineensä

Par

-ta

telinettäni

telinettäsi

telinettänsä / telinettään

telineitäni / telinehiäni

telineitäsi / telinehiäsi

telineitänsä / telineitään / telinehiänsä / telinehiään

Gen

-n

telineeni

telineesi

telineensä

telineitteni / telineideni / telinehieni / telinehitteni

telineittesi / telineidesi / telinehiesi / telinehittesi

telineittensä / telineidensä / telinehiensä / telinehittensä

Ill

mihin

telineeseeni

telineeseesi

telineeseensä

telineisiini / telineihini / telinehisini

telineisiisi / telineihisi / telinehisisi

telineisiinsä / telineihinsä / telinehisinsä

Ine

-ssa

telineessäni

telineessäsi

telineessänsä / telineessään

telinehissäni / telineissäni

telinehissäsi / telineissäsi

telinehissänsä / telinehissään / telineissänsä / telineissään

Ela

-sta

telineestäni

telineestäsi

telineestänsä / telineestään

telinehistäni / telineistäni

telinehistäsi / telineistäsi

telinehistänsä / telinehistään / telineistänsä / telineistään

All

-lle

telineelleni

telineellesi

telineellensä / telineelleen

telinehilleni / telineilleni

telinehillesi / telineillesi

telinehillensä / telinehilleän / telineillensä / telineilleän

Ade

-lla

telineelläni

telineelläsi

telineellänsä / telineellään

telinehilläni / telineilläni

telinehilläsi / telineilläsi

telinehillänsä / telinehillään / telineillänsä / telineillään

Abl

-lta

telineeltäni

telineeltäsi

telineeltänsä / telineeltään

telinehiltäni / telineiltäni

telinehiltäsi / telineiltäsi

telinehiltänsä / telinehiltään / telineiltänsä / telineiltään

Tra

-ksi

telineekseni

telineeksesi

telineeksensä / telineekseen

telinehikseni / telineikseni

telinehiksesi / telineiksesi

telinehikseen / telinehiksensä / telineikseen / telineiksensä

Ess

-na

telineenäni

telineenäsi

telineenänsä / telineenään

telinehinäni / telineinäni

telinehinäsi / telineinäsi

telinehinänsä / telinehinään / telineinänsä / telineinään

Abe

-tta

telineettäni

telineettäsi

telineettänsä / telineettään

telinehittäni / telineittäni

telinehittäsi / telineittäsi

telinehittänsä / telinehittään / telineittänsä / telineittään

Com

-ne

-

-

-

telinehineni / telineineni

telinehinesi / telineinesi

telinehineen / telinehinensä / telineineen / telineinensä

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

telineemme

telineemme

telineenne

telineenne

telineensä

telineensä

Par

-ta

telinettämme

telineitämme / telinehiämme

telinettänne

telineitänne / telinehiänne

telinettänsä / telinettään

telineitänsä / telineitään / telinehiänsä / telinehiään

Gen

-n

telineemme

telineittemme / telineidemme / telinehiemme / telinehittemme

telineenne

telineittenne / telineidenne / telinehienne / telinehittenne

telineensä

telineittensä / telineidensä / telinehiensä / telinehittensä

Ill

mihin

telineeseemme

telineisiimme / telineihimme / telinehisimme

telineeseenne

telineisiinne / telineihinne / telinehisinne

telineeseensä

telineisiinsä / telineihinsä / telinehisinsä

Ine

-ssa

telineessämme

telinehissämme / telineissämme

telineessänne

telinehissänne / telineissänne

telineessänsä / telineessään

telinehissänsä / telinehissään / telineissänsä / telineissään

Ela

-sta

telineestämme

telinehistämme / telineistämme

telineestänne

telinehistänne / telineistänne

telineestänsä / telineestään

telinehistänsä / telinehistään / telineistänsä / telineistään

All

-lle

telineellemme

telinehillemme / telineillemme

telineellenne

telinehillenne / telineillenne

telineellensä / telineelleen

telinehillensä / telinehilleän / telineillensä / telineilleän

Ade

-lla

telineellämme

telinehillämme / telineillämme

telineellänne

telinehillänne / telineillänne

telineellänsä / telineellään

telinehillänsä / telinehillään / telineillänsä / telineillään

Abl

-lta

telineeltämme

telinehiltämme / telineiltämme

telineeltänne

telinehiltänne / telineiltänne

telineeltänsä / telineeltään

telinehiltänsä / telinehiltään / telineiltänsä / telineiltään

Tra

-ksi

telineeksemme

telinehiksemme / telineiksemme

telineeksenne

telinehiksenne / telineiksenne

telineeksensä / telineekseen

telinehikseen / telinehiksensä / telineikseen / telineiksensä

Ess

-na

telineenämme

telinehinämme / telineinämme

telineenänne

telinehinänne / telineinänne

telineenänsä / telineenään

telinehinänsä / telinehinään / telineinänsä / telineinään

Abe

-tta

telineettämme

telinehittämme / telineittämme

telineettänne

telinehittänne / telineittänne

telineettänsä / telineettään

telinehittänsä / telinehittään / telineittänsä / telineittään

Com

-ne

-

telinehinemme / telineinemme

-

telinehinenne / telineinenne

-

telinehineen / telinehinensä / telineineen / telineinensä

Singular

Plural

Nom

-

telineemme

telineenne

telineensä

telineemme

telineenne

telineensä

Par

-ta

telinettämme

telinettänne

telinettänsä / telinettään

telineitämme / telinehiämme

telineitänne / telinehiänne

telineitänsä / telineitään / telinehiänsä / telinehiään

Gen

-n

telineemme

telineenne

telineensä

telineittemme / telineidemme / telinehiemme / telinehittemme

telineittenne / telineidenne / telinehienne / telinehittenne

telineittensä / telineidensä / telinehiensä / telinehittensä

Ill

mihin

telineeseemme

telineeseenne

telineeseensä

telineisiimme / telineihimme / telinehisimme

telineisiinne / telineihinne / telinehisinne

telineisiinsä / telineihinsä / telinehisinsä

Ine

-ssa

telineessämme

telineessänne

telineessänsä / telineessään

telinehissämme / telineissämme

telinehissänne / telineissänne

telinehissänsä / telinehissään / telineissänsä / telineissään

Ela

-sta

telineestämme

telineestänne

telineestänsä / telineestään

telinehistämme / telineistämme

telinehistänne / telineistänne

telinehistänsä / telinehistään / telineistänsä / telineistään

All

-lle

telineellemme

telineellenne

telineellensä / telineelleen

telinehillemme / telineillemme

telinehillenne / telineillenne

telinehillensä / telinehilleän / telineillensä / telineilleän

Ade

-lla

telineellämme

telineellänne

telineellänsä / telineellään

telinehillämme / telineillämme

telinehillänne / telineillänne

telinehillänsä / telinehillään / telineillänsä / telineillään

Abl

-lta

telineeltämme

telineeltänne

telineeltänsä / telineeltään

telinehiltämme / telineiltämme

telinehiltänne / telineiltänne

telinehiltänsä / telinehiltään / telineiltänsä / telineiltään

Tra

-ksi

telineeksemme

telineeksenne

telineeksensä / telineekseen

telinehiksemme / telineiksemme

telinehiksenne / telineiksenne

telinehikseen / telinehiksensä / telineikseen / telineiksensä

Ess

-na

telineenämme

telineenänne

telineenänsä / telineenään

telinehinämme / telineinämme

telinehinänne / telineinänne

telinehinänsä / telinehinään / telineinänsä / telineinään

Abe

-tta

telineettämme

telineettänne

telineettänsä / telineettään

telinehittämme / telineittämme

telinehittänne / telineittänne

telinehittänsä / telinehittään / telineittänsä / telineittään

Com

-ne

-

-

-

telinehinemme / telineinemme

telinehinenne / telineinenne

telinehineen / telinehinensä / telineineen / telineinensä

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

istukka

istukat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

istukan

istukkojen / istukoitten / istukoiden

Ill

mihin

istukkaan

Solve

Ine

-ssa

istukoissa

Solve

Ela

-sta

istukasta

istukoista

All

-lle

istukalle

Solve

Ade

-lla

istukalla

istukoilla

Abl

-lta

istukalta

istukoilta

Tra

-ksi

istukoiksi

Solve

Ess

-na

istukkana

istukkoina

Abe

-tta

istukatta

istukoitta

Com

-ne

-

istukkoine

Ins

-in

-

istukoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

istukka

istukat

Par

-ta

Gen

-n

istukan

istukkojen / istukoitten / istukoiden

Ill

mihin

istukkaan

Ine

-ssa

istukoissa

Ela

-sta

istukasta

istukoista

All

-lle

istukalle

Ade

-lla

istukalla

istukoilla

Abl

-lta

istukalta

istukoilta

Tra

-ksi

istukoiksi

Ess

-na

istukkana

istukkoina

Abe

-tta

istukatta

istukoitta

Com

-ne

-

istukkoine

Ins

-in

-

istukoin

Singular

Plural

Nom

-

teline

telineet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

telineen

telineitten / telineiden / telinehien / telinehitten

Ill

mihin

telineeseen

Solve

Ine

-ssa

telinehissä / telineissä

Solve

Ela

-sta

telineestä

telinehistä / telineistä

All

-lle

telineelle

Solve

Ade

-lla

telineellä

telinehillä / telineillä

Abl

-lta

telineeltä

telinehiltä / telineiltä

Tra

-ksi

telinehiksi / telineiksi

Solve

Ess

-na

telineenä

telinehinä / telineinä

Abe

-tta

telineettä

telinehittä / telineittä

Com

-ne

-

telinehine / telineine

Ins

-in

-

telinehin / telinein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

teline

telineet

Par

-ta

Gen

-n

telineen

telineitten / telineiden / telinehien / telinehitten

Ill

mihin

telineeseen

Ine

-ssa

telinehissä / telineissä

Ela

-sta

telineestä

telinehistä / telineistä

All

-lle

telineelle

Ade

-lla

telineellä

telinehillä / telineillä

Abl

-lta

telineeltä

telinehiltä / telineiltä

Tra

-ksi

telinehiksi / telineiksi

Ess

-na

telineenä

telinehinä / telineinä

Abe

-tta

telineettä

telinehittä / telineittä

Com

-ne

-

telinehine / telineine

Ins

-in

-

telinehin / telinein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept