iskariotin |
Ni, Singular Nominative |
|
+ otin |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ otin |
Noun, Singular Nominative |
|
| iskari | |
| trekking |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
otin |
ottimet |
Par |
-ta |
otinta |
ottimia |
Gen |
-n |
ottimen |
otinten / ottimien |
Ill |
mihin |
ottimeen |
ottimiin |
Ine |
-ssa |
ottimessa |
ottimissa |
Ela |
-sta |
ottimesta |
ottimista |
All |
-lle |
ottimelle |
ottimille |
Ade |
-lla |
ottimella |
ottimilla |
Abl |
-lta |
ottimelta |
ottimilta |
Tra |
-ksi |
ottimeksi |
ottimiksi |
Ess |
-na |
ottimena |
ottimina |
Abe |
-tta |
ottimetta |
ottimitta |
Com |
-ne |
- |
ottimine |
Ins |
-in |
- |
ottimin |
Singular
Plural
Nom
-
otin
ottimet
Par
-ta
otinta
ottimia
Gen
-n
ottimen
otinten / ottimien
Ill
mihin
ottimeen
ottimiin
Ine
-ssa
ottimessa
ottimissa
Ela
-sta
ottimesta
ottimista
All
-lle
ottimelle
ottimille
Ade
-lla
ottimella
ottimilla
Abl
-lta
ottimelta
ottimilta
Tra
-ksi
ottimeksi
ottimiksi
Ess
-na
ottimena
ottimina
Abe
-tta
ottimetta
ottimitta
Com
-ne
-
ottimine
Ins
-in
-
ottimin
| I took | |
| to regard | ottaa huomioon, tarkastella, välittää jstk, katsella tutkivasti, suhtautua jhk jotenkin, nähdä jnak valossa |
| to take into consideration | ottaa huomioon |
| to consider | harkita, katsoa, käsitellä, miettiä, ottaa huomioon, ajatella |
| to respect | kunnioittaa, arvostaa, ottaa huomioon |
| to bear in mind | muistaa, ottaa huomioon, pitää mielessään, ajatella |
| to allow for | ottaa huomioon, laskea aikaa jhk, varata aikaa jhk, hyvittää, jättää varaa jllek |
| to heed | ottaa huomioon, tarkata, huomata |
| to envisage | kuvitella, nähdä mielessään, nähdä, ennustaa, ottaa ennakolta huomioon, ottaa huomioon |
| to provide for | mahdollistaa, elättää, ottaa huomioon, huolehtia jstk, turvata jkn tulevaisuus, varautua jhk |
| to have respect for | kunnioittaa, pitää arvossa, ottaa huomioon |
| to pay respect to | ottaa huomioon |
| to take note of | panna merkille, ottaa huomioon |
| to take cognizance of | ottaa huomioon |
| I took | |
| I took the | |
| I took a | |
| took | |
| took the |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
Par |
-ta |
otinta |
ottimia |
otinta |
ottimia |
otinta |
ottimia |
Gen |
-n |
ottime |
otinte |
ottime |
otinte |
ottime |
otinte |
Ill |
mihin |
ottimee |
ottimii |
ottimee |
ottimii |
ottimee |
ottimii |
Ine |
-ssa |
ottimessa |
ottimissa |
ottimessa |
ottimissa |
ottimessa |
ottimissa |
Ela |
-sta |
ottimesta |
ottimista |
ottimesta |
ottimista |
ottimesta |
ottimista |
All |
-lle |
ottimelle |
ottimille |
ottimelle |
ottimille |
ottimelle |
ottimille |
Ade |
-lla |
ottimella |
ottimilla |
ottimella |
ottimilla |
ottimella |
ottimilla |
Abl |
-lta |
ottimelta |
ottimilta |
ottimelta |
ottimilta |
ottimelta |
ottimilta |
Tra |
-ksi |
ottimekse |
ottimikse |
ottimekse |
ottimikse |
ottimekse |
ottimikse |
Ess |
-na |
ottimena |
ottimina |
ottimena |
ottimina |
ottimena |
ottimina |
Abe |
-tta |
ottimetta |
ottimitta |
ottimetta |
ottimitta |
ottimetta |
ottimitta |
Com |
-ne |
- |
ottimine |
- |
ottimine |
- |
ottimine |
Singular
Plural
Nom
-
ottime
ottime
ottime
ottime
ottime
ottime
Par
-ta
otinta
otinta
otinta
ottimia
ottimia
ottimia
Gen
-n
ottime
ottime
ottime
otinte
otinte
otinte
Ill
mihin
ottimee
ottimee
ottimee
ottimii
ottimii
ottimii
Ine
-ssa
ottimessa
ottimessa
ottimessa
ottimissa
ottimissa
ottimissa
Ela
-sta
ottimesta
ottimesta
ottimesta
ottimista
ottimista
ottimista
All
-lle
ottimelle
ottimelle
ottimelle
ottimille
ottimille
ottimille
Ade
-lla
ottimella
ottimella
ottimella
ottimilla
ottimilla
ottimilla
Abl
-lta
ottimelta
ottimelta
ottimelta
ottimilta
ottimilta
ottimilta
Tra
-ksi
ottimekse
ottimekse
ottimekse
ottimikse
ottimikse
ottimikse
Ess
-na
ottimena
ottimena
ottimena
ottimina
ottimina
ottimina
Abe
-tta
ottimetta
ottimetta
ottimetta
ottimitta
ottimitta
ottimitta
Com
-ne
-
-
-
ottimine
ottimine
ottimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
ottime |
Par |
-ta |
otinta |
ottimia |
otinta |
ottimia |
otinta |
ottimia |
Gen |
-n |
ottime |
otinte |
ottime |
otinte |
ottime |
otinte |
Ill |
mihin |
ottimee |
ottimii |
ottimee |
ottimii |
ottimee |
ottimii |
Ine |
-ssa |
ottimessa |
ottimissa |
ottimessa |
ottimissa |
ottimessa |
ottimissa |
Ela |
-sta |
ottimesta |
ottimista |
ottimesta |
ottimista |
ottimesta |
ottimista |
All |
-lle |
ottimelle |
ottimille |
ottimelle |
ottimille |
ottimelle |
ottimille |
Ade |
-lla |
ottimella |
ottimilla |
ottimella |
ottimilla |
ottimella |
ottimilla |
Abl |
-lta |
ottimelta |
ottimilta |
ottimelta |
ottimilta |
ottimelta |
ottimilta |
Tra |
-ksi |
ottimekse |
ottimikse |
ottimekse |
ottimikse |
ottimekse |
ottimikse |
Ess |
-na |
ottimena |
ottimina |
ottimena |
ottimina |
ottimena |
ottimina |
Abe |
-tta |
ottimetta |
ottimitta |
ottimetta |
ottimitta |
ottimetta |
ottimitta |
Com |
-ne |
- |
ottimine |
- |
ottimine |
- |
ottimine |
Singular
Plural
Nom
-
ottime
ottime
ottime
ottime
ottime
ottime
Par
-ta
otinta
otinta
otinta
ottimia
ottimia
ottimia
Gen
-n
ottime
ottime
ottime
otinte
otinte
otinte
Ill
mihin
ottimee
ottimee
ottimee
ottimii
ottimii
ottimii
Ine
-ssa
ottimessa
ottimessa
ottimessa
ottimissa
ottimissa
ottimissa
Ela
-sta
ottimesta
ottimesta
ottimesta
ottimista
ottimista
ottimista
All
-lle
ottimelle
ottimelle
ottimelle
ottimille
ottimille
ottimille
Ade
-lla
ottimella
ottimella
ottimella
ottimilla
ottimilla
ottimilla
Abl
-lta
ottimelta
ottimelta
ottimelta
ottimilta
ottimilta
ottimilta
Tra
-ksi
ottimekse
ottimekse
ottimekse
ottimikse
ottimikse
ottimikse
Ess
-na
ottimena
ottimena
ottimena
ottimina
ottimina
ottimina
Abe
-tta
ottimetta
ottimetta
ottimetta
ottimitta
ottimitta
ottimitta
Com
-ne
-
-
-
ottimine
ottimine
ottimine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iskari |
iskarit |
Par |
-ta |
iskaria |
iskareita / iskareja |
Gen |
-n |
iskarin |
iskareitten / iskareiden / iskarien |
Ill |
mihin |
iskariin |
iskareihin |
Ine |
-ssa |
iskarissa |
iskareissa |
Ela |
-sta |
iskarista |
iskareista |
All |
-lle |
iskarille |
iskareille |
Ade |
-lla |
iskarilla |
iskareilla |
Abl |
-lta |
iskarilta |
iskareilta |
Tra |
-ksi |
iskariksi |
iskareiksi |
Ess |
-na |
iskarina |
iskareina |
Abe |
-tta |
iskaritta |
iskareitta |
Com |
-ne |
- |
iskareine |
Ins |
-in |
- |
iskarein |
Singular
Plural
Nom
-
iskari
iskarit
Par
-ta
iskaria
iskareita / iskareja
Gen
-n
iskarin
iskareitten / iskareiden / iskarien
Ill
mihin
iskariin
iskareihin
Ine
-ssa
iskarissa
iskareissa
Ela
-sta
iskarista
iskareista
All
-lle
iskarille
iskareille
Ade
-lla
iskarilla
iskareilla
Abl
-lta
iskarilta
iskareilta
Tra
-ksi
iskariksi
iskareiksi
Ess
-na
iskarina
iskareina
Abe
-tta
iskaritta
iskareitta
Com
-ne
-
iskareine
Ins
-in
-
iskarein
| iskari | |
| trekking |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
Par |
-ta |
iskaria |
iskareita |
iskaria |
iskareita |
iskaria |
iskareita |
Gen |
-n |
iskari |
iskareitte |
iskari |
iskareitte |
iskari |
iskareitte |
Ill |
mihin |
iskarii |
iskareihi |
iskarii |
iskareihi |
iskarii |
iskareihi |
Ine |
-ssa |
iskarissa |
iskareissa |
iskarissa |
iskareissa |
iskarissa |
iskareissa |
Ela |
-sta |
iskarista |
iskareista |
iskarista |
iskareista |
iskarista |
iskareista |
All |
-lle |
iskarille |
iskareille |
iskarille |
iskareille |
iskarille |
iskareille |
Ade |
-lla |
iskarilla |
iskareilla |
iskarilla |
iskareilla |
iskarilla |
iskareilla |
Abl |
-lta |
iskarilta |
iskareilta |
iskarilta |
iskareilta |
iskarilta |
iskareilta |
Tra |
-ksi |
iskarikse |
iskareikse |
iskarikse |
iskareikse |
iskarikse |
iskareikse |
Ess |
-na |
iskarina |
iskareina |
iskarina |
iskareina |
iskarina |
iskareina |
Abe |
-tta |
iskaritta |
iskareitta |
iskaritta |
iskareitta |
iskaritta |
iskareitta |
Com |
-ne |
- |
iskareine |
- |
iskareine |
- |
iskareine |
Singular
Plural
Nom
-
iskari
iskari
iskari
iskari
iskari
iskari
Par
-ta
iskaria
iskaria
iskaria
iskareita
iskareita
iskareita
Gen
-n
iskari
iskari
iskari
iskareitte
iskareitte
iskareitte
Ill
mihin
iskarii
iskarii
iskarii
iskareihi
iskareihi
iskareihi
Ine
-ssa
iskarissa
iskarissa
iskarissa
iskareissa
iskareissa
iskareissa
Ela
-sta
iskarista
iskarista
iskarista
iskareista
iskareista
iskareista
All
-lle
iskarille
iskarille
iskarille
iskareille
iskareille
iskareille
Ade
-lla
iskarilla
iskarilla
iskarilla
iskareilla
iskareilla
iskareilla
Abl
-lta
iskarilta
iskarilta
iskarilta
iskareilta
iskareilta
iskareilta
Tra
-ksi
iskarikse
iskarikse
iskarikse
iskareikse
iskareikse
iskareikse
Ess
-na
iskarina
iskarina
iskarina
iskareina
iskareina
iskareina
Abe
-tta
iskaritta
iskaritta
iskaritta
iskareitta
iskareitta
iskareitta
Com
-ne
-
-
-
iskareine
iskareine
iskareine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
iskari |
Par |
-ta |
iskaria |
iskareita |
iskaria |
iskareita |
iskaria |
iskareita |
Gen |
-n |
iskari |
iskareitte |
iskari |
iskareitte |
iskari |
iskareitte |
Ill |
mihin |
iskarii |
iskareihi |
iskarii |
iskareihi |
iskarii |
iskareihi |
Ine |
-ssa |
iskarissa |
iskareissa |
iskarissa |
iskareissa |
iskarissa |
iskareissa |
Ela |
-sta |
iskarista |
iskareista |
iskarista |
iskareista |
iskarista |
iskareista |
All |
-lle |
iskarille |
iskareille |
iskarille |
iskareille |
iskarille |
iskareille |
Ade |
-lla |
iskarilla |
iskareilla |
iskarilla |
iskareilla |
iskarilla |
iskareilla |
Abl |
-lta |
iskarilta |
iskareilta |
iskarilta |
iskareilta |
iskarilta |
iskareilta |
Tra |
-ksi |
iskarikse |
iskareikse |
iskarikse |
iskareikse |
iskarikse |
iskareikse |
Ess |
-na |
iskarina |
iskareina |
iskarina |
iskareina |
iskarina |
iskareina |
Abe |
-tta |
iskaritta |
iskareitta |
iskaritta |
iskareitta |
iskaritta |
iskareitta |
Com |
-ne |
- |
iskareine |
- |
iskareine |
- |
iskareine |
Singular
Plural
Nom
-
iskari
iskari
iskari
iskari
iskari
iskari
Par
-ta
iskaria
iskaria
iskaria
iskareita
iskareita
iskareita
Gen
-n
iskari
iskari
iskari
iskareitte
iskareitte
iskareitte
Ill
mihin
iskarii
iskarii
iskarii
iskareihi
iskareihi
iskareihi
Ine
-ssa
iskarissa
iskarissa
iskarissa
iskareissa
iskareissa
iskareissa
Ela
-sta
iskarista
iskarista
iskarista
iskareista
iskareista
iskareista
All
-lle
iskarille
iskarille
iskarille
iskareille
iskareille
iskareille
Ade
-lla
iskarilla
iskarilla
iskarilla
iskareilla
iskareilla
iskareilla
Abl
-lta
iskarilta
iskarilta
iskarilta
iskareilta
iskareilta
iskareilta
Tra
-ksi
iskarikse
iskarikse
iskarikse
iskareikse
iskareikse
iskareikse
Ess
-na
iskarina
iskarina
iskarina
iskareina
iskareina
iskareina
Abe
-tta
iskaritta
iskaritta
iskaritta
iskareitta
iskareitta
iskareitta
Com
-ne
-
-
-
iskareine
iskareine
iskareine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net