logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

iskari, Ni

Word analysis
iskariotin

iskariotin

iskari

Ni, Singular Nominative

+ otin

Noun, Singular Nominative

iskari

Noun, Singular Nominative

+ otin

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Wiktionary

(colloquial) shock absorber Show more arrow right iskunvaimennin Show more arrow right Corruption of iskunvaimennin +‎ -ri. Show more arrow right
iskari
trekking
Show more arrow right

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

otin

ottimet

Par

-ta

otinta

ottimia

Gen

-n

ottimen

otinten / ottimien

Ill

mihin

ottimeen

ottimiin

Ine

-ssa

ottimessa

ottimissa

Ela

-sta

ottimesta

ottimista

All

-lle

ottimelle

ottimille

Ade

-lla

ottimella

ottimilla

Abl

-lta

ottimelta

ottimilta

Tra

-ksi

ottimeksi

ottimiksi

Ess

-na

ottimena

ottimina

Abe

-tta

ottimetta

ottimitta

Com

-ne

-

ottimine

Ins

-in

-

ottimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

otin

ottimet

Par

-ta

otinta

ottimia

Gen

-n

ottimen

otinten / ottimien

Ill

mihin

ottimeen

ottimiin

Ine

-ssa

ottimessa

ottimissa

Ela

-sta

ottimesta

ottimista

All

-lle

ottimelle

ottimille

Ade

-lla

ottimella

ottimilla

Abl

-lta

ottimelta

ottimilta

Tra

-ksi

ottimeksi

ottimiksi

Ess

-na

ottimena

ottimina

Abe

-tta

ottimetta

ottimitta

Com

-ne

-

ottimine

Ins

-in

-

ottimin

I took
to regard ottaa huomioon, tarkastella, välittää jstk, katsella tutkivasti, suhtautua jhk jotenkin, nähdä jnak valossa
to take into consideration ottaa huomioon
to consider harkita, katsoa, käsitellä, miettiä, ottaa huomioon, ajatella
to respect kunnioittaa, arvostaa, ottaa huomioon
to bear in mind muistaa, ottaa huomioon, pitää mielessään, ajatella
to allow for ottaa huomioon, laskea aikaa jhk, varata aikaa jhk, hyvittää, jättää varaa jllek
to heed ottaa huomioon, tarkata, huomata
to envisage kuvitella, nähdä mielessään, nähdä, ennustaa, ottaa ennakolta huomioon, ottaa huomioon
to provide for mahdollistaa, elättää, ottaa huomioon, huolehtia jstk, turvata jkn tulevaisuus, varautua jhk
to have respect for kunnioittaa, pitää arvossa, ottaa huomioon
to pay respect to ottaa huomioon
to take note of panna merkille, ottaa huomioon
to take cognizance of ottaa huomioon
I took
I took the
I took a
took
took the
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles; Europarl; tmClass; Tatoeba; OPUS Tarvitsen ottimia. Gotta get that flatware. Mutta minä ne otin! But it was me! Otin koiran ulos kävelylle. I took the dog out for a walk. Otin kameran mukaan retkelle. I took the camera with me on the trip. Ottimet ovat jäätymässä. The clamps are freezing up. Helppokäyttöiset ottimet. Easy reach grabbers. Missä ovat ruuan ottimet? Where are the serving spoons? Otin eilen koiran ulos lenkille. I took the dog for a walk yesterday. Otin avaimet mukaani lähtiessäni. I took the keys with me when I left. Otin kahvia ja voisarven aamupalaksi. I had coffee and a croissant for breakfast. Show more arrow right

Wiktionary

handle; server (utensil with which one takes something) tongs, tosser, server (particular type of utensil used for food) Show more arrow right kahvakädensija Show more arrow right salaattiotin Show more arrow right From ottaa +‎ -in. Compare Estonian võti, Votic võtii. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ottimeni

ottimeni

ottimesi

ottimesi

ottimensa

ottimensa

Par

-ta

otintani

ottimiani

otintasi

ottimiasi

otintansa / otintaan

ottimiansa / ottimiaan

Gen

-n

ottimeni

otinteni / ottimieni

ottimesi

otintesi / ottimiesi

ottimensa

otintensa / ottimiensa

Ill

mihin

ottimeeni

ottimiini

ottimeesi

ottimiisi

ottimeensa

ottimiinsa

Ine

-ssa

ottimessani

ottimissani

ottimessasi

ottimissasi

ottimessansa / ottimessaan

ottimissansa / ottimissaan

Ela

-sta

ottimestani

ottimistani

ottimestasi

ottimistasi

ottimestansa / ottimestaan

ottimistansa / ottimistaan

All

-lle

ottimelleni

ottimilleni

ottimellesi

ottimillesi

ottimellensa / ottimelleen

ottimillensa / ottimillean

Ade

-lla

ottimellani

ottimillani

ottimellasi

ottimillasi

ottimellansa / ottimellaan

ottimillansa / ottimillaan

Abl

-lta

ottimeltani

ottimiltani

ottimeltasi

ottimiltasi

ottimeltansa / ottimeltaan

ottimiltansa / ottimiltaan

Tra

-ksi

ottimekseni

ottimikseni

ottimeksesi

ottimiksesi

ottimeksensa / ottimekseen

ottimiksensa / ottimikseen

Ess

-na

ottimenani

ottiminani

ottimenasi

ottiminasi

ottimenansa / ottimenaan

ottiminansa / ottiminaan

Abe

-tta

ottimettani

ottimittani

ottimettasi

ottimittasi

ottimettansa / ottimettaan

ottimittansa / ottimittaan

Com

-ne

-

ottimineni

-

ottiminesi

-

ottiminensa / ottimineen

Singular

Plural

Nom

-

ottimeni

ottimesi

ottimensa

ottimeni

ottimesi

ottimensa

Par

-ta

otintani

otintasi

otintansa / otintaan

ottimiani

ottimiasi

ottimiansa / ottimiaan

Gen

-n

ottimeni

ottimesi

ottimensa

otinteni / ottimieni

otintesi / ottimiesi

otintensa / ottimiensa

Ill

mihin

ottimeeni

ottimeesi

ottimeensa

ottimiini

ottimiisi

ottimiinsa

Ine

-ssa

ottimessani

ottimessasi

ottimessansa / ottimessaan

ottimissani

ottimissasi

ottimissansa / ottimissaan

Ela

-sta

ottimestani

ottimestasi

ottimestansa / ottimestaan

ottimistani

ottimistasi

ottimistansa / ottimistaan

All

-lle

ottimelleni

ottimellesi

ottimellensa / ottimelleen

ottimilleni

ottimillesi

ottimillensa / ottimillean

Ade

-lla

ottimellani

ottimellasi

ottimellansa / ottimellaan

ottimillani

ottimillasi

ottimillansa / ottimillaan

Abl

-lta

ottimeltani

ottimeltasi

ottimeltansa / ottimeltaan

ottimiltani

ottimiltasi

ottimiltansa / ottimiltaan

Tra

-ksi

ottimekseni

ottimeksesi

ottimeksensa / ottimekseen

ottimikseni

ottimiksesi

ottimiksensa / ottimikseen

Ess

-na

ottimenani

ottimenasi

ottimenansa / ottimenaan

ottiminani

ottiminasi

ottiminansa / ottiminaan

Abe

-tta

ottimettani

ottimettasi

ottimettansa / ottimettaan

ottimittani

ottimittasi

ottimittansa / ottimittaan

Com

-ne

-

-

-

ottimineni

ottiminesi

ottiminensa / ottimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ottimemme

ottimemme

ottimenne

ottimenne

ottimensa

ottimensa

Par

-ta

otintamme

ottimiamme

otintanne

ottimianne

otintansa / otintaan

ottimiansa / ottimiaan

Gen

-n

ottimemme

otintemme / ottimiemme

ottimenne

otintenne / ottimienne

ottimensa

otintensa / ottimiensa

Ill

mihin

ottimeemme

ottimiimme

ottimeenne

ottimiinne

ottimeensa

ottimiinsa

Ine

-ssa

ottimessamme

ottimissamme

ottimessanne

ottimissanne

ottimessansa / ottimessaan

ottimissansa / ottimissaan

Ela

-sta

ottimestamme

ottimistamme

ottimestanne

ottimistanne

ottimestansa / ottimestaan

ottimistansa / ottimistaan

All

-lle

ottimellemme

ottimillemme

ottimellenne

ottimillenne

ottimellensa / ottimelleen

ottimillensa / ottimillean

Ade

-lla

ottimellamme

ottimillamme

ottimellanne

ottimillanne

ottimellansa / ottimellaan

ottimillansa / ottimillaan

Abl

-lta

ottimeltamme

ottimiltamme

ottimeltanne

ottimiltanne

ottimeltansa / ottimeltaan

ottimiltansa / ottimiltaan

Tra

-ksi

ottimeksemme

ottimiksemme

ottimeksenne

ottimiksenne

ottimeksensa / ottimekseen

ottimiksensa / ottimikseen

Ess

-na

ottimenamme

ottiminamme

ottimenanne

ottiminanne

ottimenansa / ottimenaan

ottiminansa / ottiminaan

Abe

-tta

ottimettamme

ottimittamme

ottimettanne

ottimittanne

ottimettansa / ottimettaan

ottimittansa / ottimittaan

Com

-ne

-

ottiminemme

-

ottiminenne

-

ottiminensa / ottimineen

Singular

Plural

Nom

-

ottimemme

ottimenne

ottimensa

ottimemme

ottimenne

ottimensa

Par

-ta

otintamme

otintanne

otintansa / otintaan

ottimiamme

ottimianne

ottimiansa / ottimiaan

Gen

-n

ottimemme

ottimenne

ottimensa

otintemme / ottimiemme

otintenne / ottimienne

otintensa / ottimiensa

Ill

mihin

ottimeemme

ottimeenne

ottimeensa

ottimiimme

ottimiinne

ottimiinsa

Ine

-ssa

ottimessamme

ottimessanne

ottimessansa / ottimessaan

ottimissamme

ottimissanne

ottimissansa / ottimissaan

Ela

-sta

ottimestamme

ottimestanne

ottimestansa / ottimestaan

ottimistamme

ottimistanne

ottimistansa / ottimistaan

All

-lle

ottimellemme

ottimellenne

ottimellensa / ottimelleen

ottimillemme

ottimillenne

ottimillensa / ottimillean

Ade

-lla

ottimellamme

ottimellanne

ottimellansa / ottimellaan

ottimillamme

ottimillanne

ottimillansa / ottimillaan

Abl

-lta

ottimeltamme

ottimeltanne

ottimeltansa / ottimeltaan

ottimiltamme

ottimiltanne

ottimiltansa / ottimiltaan

Tra

-ksi

ottimeksemme

ottimeksenne

ottimeksensa / ottimekseen

ottimiksemme

ottimiksenne

ottimiksensa / ottimikseen

Ess

-na

ottimenamme

ottimenanne

ottimenansa / ottimenaan

ottiminamme

ottiminanne

ottiminansa / ottiminaan

Abe

-tta

ottimettamme

ottimettanne

ottimettansa / ottimettaan

ottimittamme

ottimittanne

ottimittansa / ottimittaan

Com

-ne

-

-

-

ottiminemme

ottiminenne

ottiminensa / ottimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iskari

iskarit

Par

-ta

iskaria

iskareita / iskareja

Gen

-n

iskarin

iskareitten / iskareiden / iskarien

Ill

mihin

iskariin

iskareihin

Ine

-ssa

iskarissa

iskareissa

Ela

-sta

iskarista

iskareista

All

-lle

iskarille

iskareille

Ade

-lla

iskarilla

iskareilla

Abl

-lta

iskarilta

iskareilta

Tra

-ksi

iskariksi

iskareiksi

Ess

-na

iskarina

iskareina

Abe

-tta

iskaritta

iskareitta

Com

-ne

-

iskareine

Ins

-in

-

iskarein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iskari

iskarit

Par

-ta

iskaria

iskareita / iskareja

Gen

-n

iskarin

iskareitten / iskareiden / iskarien

Ill

mihin

iskariin

iskareihin

Ine

-ssa

iskarissa

iskareissa

Ela

-sta

iskarista

iskareista

All

-lle

iskarille

iskareille

Ade

-lla

iskarilla

iskareilla

Abl

-lta

iskarilta

iskareilta

Tra

-ksi

iskariksi

iskareiksi

Ess

-na

iskarina

iskareina

Abe

-tta

iskaritta

iskareitta

Com

-ne

-

iskareine

Ins

-in

-

iskarein

iskari
trekking
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2; JRC-Acquis parallel corpus; Europarl parallel corpus; ParaCrawl Corpus Iskari meni rikki. The shock absorber broke. Nuo kumiset iskarit. Hold on! Voin korjata iskarit. I can fix those shocks. Iskari on tärkeä osa auton jousitusjärjestelmää. The shock absorber is an important part of the car's suspension system. Mikä iskareissa mättää? What's wrong with the shock absorbers? Oletko kuullut iskareista? Ever hear of shock absorbers? Auton iskari oli rikki, joten jouduimme vaihtamaan sen. The car's shock absorber was broken, so we had to replace it. Iskari on auton osa, joka vaimentaa epätasaisuudet tiellä. The shock absorber is a part of the car that dampens road irregularities. Autoon vaihdettiin uudet iskarit. The car got new shock absorbers. Iskaris-ja diffiöljyt: Hobby People, Radio Control Hobby Shop Kaupan etusivu. Shock and differential oils: Hobby People!, Radio Control Hobby Shop Home. Show more arrow right

Wiktionary

(colloquial) shock absorber Show more arrow right iskunvaimennin Show more arrow right Corruption of iskunvaimennin +‎ -ri. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iskarini

iskarini

iskarisi

iskarisi

iskarinsa

iskarinsa

Par

-ta

iskariani

iskareitani / iskarejani

iskariasi

iskareitasi / iskarejasi

iskariansa / iskariaan

iskareitansa / iskareitaan / iskarejansa / iskarejaan

Gen

-n

iskarini

iskareitteni / iskareideni / iskarieni

iskarisi

iskareittesi / iskareidesi / iskariesi

iskarinsa

iskareittensa / iskareidensa / iskariensa

Ill

mihin

iskariini

iskareihini

iskariisi

iskareihisi

iskariinsa

iskareihinsa

Ine

-ssa

iskarissani

iskareissani

iskarissasi

iskareissasi

iskarissansa / iskarissaan

iskareissansa / iskareissaan

Ela

-sta

iskaristani

iskareistani

iskaristasi

iskareistasi

iskaristansa / iskaristaan

iskareistansa / iskareistaan

All

-lle

iskarilleni

iskareilleni

iskarillesi

iskareillesi

iskarillensa / iskarilleen

iskareillensa / iskareillean

Ade

-lla

iskarillani

iskareillani

iskarillasi

iskareillasi

iskarillansa / iskarillaan

iskareillansa / iskareillaan

Abl

-lta

iskariltani

iskareiltani

iskariltasi

iskareiltasi

iskariltansa / iskariltaan

iskareiltansa / iskareiltaan

Tra

-ksi

iskarikseni

iskareikseni

iskariksesi

iskareiksesi

iskariksensa / iskarikseen

iskareiksensa / iskareikseen

Ess

-na

iskarinani

iskareinani

iskarinasi

iskareinasi

iskarinansa / iskarinaan

iskareinansa / iskareinaan

Abe

-tta

iskarittani

iskareittani

iskarittasi

iskareittasi

iskarittansa / iskarittaan

iskareittansa / iskareittaan

Com

-ne

-

iskareineni

-

iskareinesi

-

iskareinensa / iskareineen

Singular

Plural

Nom

-

iskarini

iskarisi

iskarinsa

iskarini

iskarisi

iskarinsa

Par

-ta

iskariani

iskariasi

iskariansa / iskariaan

iskareitani / iskarejani

iskareitasi / iskarejasi

iskareitansa / iskareitaan / iskarejansa / iskarejaan

Gen

-n

iskarini

iskarisi

iskarinsa

iskareitteni / iskareideni / iskarieni

iskareittesi / iskareidesi / iskariesi

iskareittensa / iskareidensa / iskariensa

Ill

mihin

iskariini

iskariisi

iskariinsa

iskareihini

iskareihisi

iskareihinsa

Ine

-ssa

iskarissani

iskarissasi

iskarissansa / iskarissaan

iskareissani

iskareissasi

iskareissansa / iskareissaan

Ela

-sta

iskaristani

iskaristasi

iskaristansa / iskaristaan

iskareistani

iskareistasi

iskareistansa / iskareistaan

All

-lle

iskarilleni

iskarillesi

iskarillensa / iskarilleen

iskareilleni

iskareillesi

iskareillensa / iskareillean

Ade

-lla

iskarillani

iskarillasi

iskarillansa / iskarillaan

iskareillani

iskareillasi

iskareillansa / iskareillaan

Abl

-lta

iskariltani

iskariltasi

iskariltansa / iskariltaan

iskareiltani

iskareiltasi

iskareiltansa / iskareiltaan

Tra

-ksi

iskarikseni

iskariksesi

iskariksensa / iskarikseen

iskareikseni

iskareiksesi

iskareiksensa / iskareikseen

Ess

-na

iskarinani

iskarinasi

iskarinansa / iskarinaan

iskareinani

iskareinasi

iskareinansa / iskareinaan

Abe

-tta

iskarittani

iskarittasi

iskarittansa / iskarittaan

iskareittani

iskareittasi

iskareittansa / iskareittaan

Com

-ne

-

-

-

iskareineni

iskareinesi

iskareinensa / iskareineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

iskarimme

iskarimme

iskarinne

iskarinne

iskarinsa

iskarinsa

Par

-ta

iskariamme

iskareitamme / iskarejamme

iskarianne

iskareitanne / iskarejanne

iskariansa / iskariaan

iskareitansa / iskareitaan / iskarejansa / iskarejaan

Gen

-n

iskarimme

iskareittemme / iskareidemme / iskariemme

iskarinne

iskareittenne / iskareidenne / iskarienne

iskarinsa

iskareittensa / iskareidensa / iskariensa

Ill

mihin

iskariimme

iskareihimme

iskariinne

iskareihinne

iskariinsa

iskareihinsa

Ine

-ssa

iskarissamme

iskareissamme

iskarissanne

iskareissanne

iskarissansa / iskarissaan

iskareissansa / iskareissaan

Ela

-sta

iskaristamme

iskareistamme

iskaristanne

iskareistanne

iskaristansa / iskaristaan

iskareistansa / iskareistaan

All

-lle

iskarillemme

iskareillemme

iskarillenne

iskareillenne

iskarillensa / iskarilleen

iskareillensa / iskareillean

Ade

-lla

iskarillamme

iskareillamme

iskarillanne

iskareillanne

iskarillansa / iskarillaan

iskareillansa / iskareillaan

Abl

-lta

iskariltamme

iskareiltamme

iskariltanne

iskareiltanne

iskariltansa / iskariltaan

iskareiltansa / iskareiltaan

Tra

-ksi

iskariksemme

iskareiksemme

iskariksenne

iskareiksenne

iskariksensa / iskarikseen

iskareiksensa / iskareikseen

Ess

-na

iskarinamme

iskareinamme

iskarinanne

iskareinanne

iskarinansa / iskarinaan

iskareinansa / iskareinaan

Abe

-tta

iskarittamme

iskareittamme

iskarittanne

iskareittanne

iskarittansa / iskarittaan

iskareittansa / iskareittaan

Com

-ne

-

iskareinemme

-

iskareinenne

-

iskareinensa / iskareineen

Singular

Plural

Nom

-

iskarimme

iskarinne

iskarinsa

iskarimme

iskarinne

iskarinsa

Par

-ta

iskariamme

iskarianne

iskariansa / iskariaan

iskareitamme / iskarejamme

iskareitanne / iskarejanne

iskareitansa / iskareitaan / iskarejansa / iskarejaan

Gen

-n

iskarimme

iskarinne

iskarinsa

iskareittemme / iskareidemme / iskariemme

iskareittenne / iskareidenne / iskarienne

iskareittensa / iskareidensa / iskariensa

Ill

mihin

iskariimme

iskariinne

iskariinsa

iskareihimme

iskareihinne

iskareihinsa

Ine

-ssa

iskarissamme

iskarissanne

iskarissansa / iskarissaan

iskareissamme

iskareissanne

iskareissansa / iskareissaan

Ela

-sta

iskaristamme

iskaristanne

iskaristansa / iskaristaan

iskareistamme

iskareistanne

iskareistansa / iskareistaan

All

-lle

iskarillemme

iskarillenne

iskarillensa / iskarilleen

iskareillemme

iskareillenne

iskareillensa / iskareillean

Ade

-lla

iskarillamme

iskarillanne

iskarillansa / iskarillaan

iskareillamme

iskareillanne

iskareillansa / iskareillaan

Abl

-lta

iskariltamme

iskariltanne

iskariltansa / iskariltaan

iskareiltamme

iskareiltanne

iskareiltansa / iskareiltaan

Tra

-ksi

iskariksemme

iskariksenne

iskariksensa / iskarikseen

iskareiksemme

iskareiksenne

iskareiksensa / iskareikseen

Ess

-na

iskarinamme

iskarinanne

iskarinansa / iskarinaan

iskareinamme

iskareinanne

iskareinansa / iskareinaan

Abe

-tta

iskarittamme

iskarittanne

iskarittansa / iskarittaan

iskareittamme

iskareittanne

iskareittansa / iskareittaan

Com

-ne

-

-

-

iskareinemme

iskareinenne

iskareinensa / iskareineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept