logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hoivata, verb

Word analysis
hoivataan

hoivataan

hoivata

Verb, Passive Indicative Present Pe4

hoiva

Noun, Singular Nominative

+ taka

Noun, Singular Genitive

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

(transitive) To nurse, foster. Show more arrow right hoitaa Show more arrow right From hoiva +‎ -ta. Show more arrow right
to nurture vaalia, hoivata, tukea, kasvattaa, edistää, hoitaa
to foster edistää, vaalia, suosia, kasvattaa, hoivata, hoitaa
to mother hoivata, olla äitinä jklle
to nurse imettää, hoitaa, hoivata, antaa jklle rintaa, helliä, pidellä sylissään
to tend hoitaa, kaita, paimentaa, pitää huolta jstk, olla tapana, hoivata
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; LDS; OpenSubtitles Parallel Corpus; opensubtitles2 Äiti oli hoivaava. But my mother was a very nurturing person. Lakkaa hoivaamasta. Leave off with the mothering already. Hoivasin sinua. Princess, I took care of you. Hoivatkaa heitä niin kuin teitä hoivataan! Care for dem as you yoursef go be cared for. Olit hyvin hoivaava. Very nurturing. Hoivatkaa Lapsia. Nurturing Children. Hoivasitko sinä minua? You nursed me? Onpa sinulla hoivaava asenne. Hell of a bedside manner you got, Rust. Hän hoivasi vuodepotilasta koko viikon ajan. She nursed the bedridden patient for the whole week. Hoivaavaa mutta raivoisaa. Nurturing, yet ferocious. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

hoivaan

en hoivaa

ii

hoivaat

et hoivaa

iii

hoivaa

ei hoivaa

Plural

Positive

Negative

i

hoivaamme / hoivataan

emme hoivaa / ei hoivata

ii

hoivaatte

ette hoivaa

iii

hoivaavat

eivät hoivaa

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

hoivasin

en hoivannut

ii

hoivasit

et hoivannut

iii

hoivasi

ei hoivannut

Plural

Positive

Negative

i

hoivasimme / hoivattiin

emme hoivanneet / ei hoivattu

ii

hoivasitte

ette hoivanneet

iii

hoivasivat

eivät hoivanneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen hoivannut

en ole hoivannut

ii

olet hoivannut

et ole hoivannut

iii

on hoivannut

ei ole hoivannut

Plural

Positive

Negative

i

olemme hoivanneet

emme ole hoivanneet

ii

olette hoivanneet

ette ole hoivanneet

iii

ovat hoivanneet

eivät ole hoivanneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin hoivannut

en ollut hoivannut

ii

olit hoivannut

et ollut hoivannut

iii

oli hoivannut

ei ollut hoivannut

Plural

Positive

Negative

i

olimme hoivanneet

emme olleet hoivanneet

ii

olitte hoivanneet

ette olleet hoivanneet

iii

olivat hoivanneet

eivät olleet hoivanneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

hoivaisin

en hoivaisi

ii

hoivaisit

et hoivaisi

iii

hoivaisi

ei hoivaisi

Plural

Positive

Negative

i

hoivaisimme

emme hoivaisi

ii

hoivaisitte

ette hoivaisi

iii

hoivaisivat

eivät hoivaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin hoivannut

en olisi hoivannut

ii

olisit hoivannut

et olisi hoivannut

iii

olisi hoivannut

ei olisi hoivannut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme hoivanneet

emme olisi hoivanneet

ii

olisitte hoivanneet

ette olisi hoivanneet

iii

olisivat hoivanneet

eivät olisi hoivanneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

hoivannen

en hoivanne

ii

hoivannet

et hoivanne

iii

hoivannee

ei hoivanne

Plural

Positive

Negative

i

hoivannemme

emme hoivanne

ii

hoivannette

ette hoivanne

iii

hoivannevat

eivät hoivanne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen hoivannut

en liene hoivannut

ii

lienet hoivannut

et liene hoivannut

iii

lienee hoivannut

ei liene hoivannut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme hoivanneet

emme liene hoivanneet

ii

lienette hoivanneet

ette liene hoivanneet

iii

lienevät hoivanneet

eivät liene hoivanneet

Imperative

Singular

i

-

ii

hoivaa

iii

hoivatkoon

Plural

i

hoivatkaamme

ii

hoivatkaa

iii

hoivatkoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

hoivata

Tra

-ksi

hoivataksensa / hoivatakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

hoivatessa

Ins

-in

hoivaten

Ine

-ssa

hoivattaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

hoivaamaan

Ine

-ssa

hoivaamassa

Ela

-sta

hoivaamasta

Ade

-lla

hoivaamalla

Abe

-tta

hoivaamatta

Ins

-in

hoivaaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

hoivaaminen

Par

-ta

hoivaamista

Infinitive V

hoivaamaisillaan / hoivaamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

hoivataan

ei hoivata

Imperfect

hoivattiin

ei hoivattu

Potential

hoivattaneen

ei hoivattane

Conditional

hoivattaisiin

ei hoivattaisi

Imperative Present

hoivattakoon

älköön hoivattako

Imperative Perfect

olkoon hoivattu

älköön hoivattu

Positive

Negative

Present

hoivataan

ei hoivata

Imperfect

hoivattiin

ei hoivattu

Potential

hoivattaneen

ei hoivattane

Conditional

hoivattaisiin

ei hoivattaisi

Imperative Present

hoivattakoon

älköön hoivattako

Imperative Perfect

olkoon hoivattu

älköön hoivattu

Participle

Active

Passive

1st

hoivaava

hoivattava

2nd

hoivannut

hoivattu

3rd

hoivaama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hoiva

hoivat

Par

-ta

hoivaa

hoivia

Gen

-n

hoivan

hoivien

Ill

mihin

hoivaan

hoiviin

Ine

-ssa

hoivassa

hoivissa

Ela

-sta

hoivasta

hoivista

All

-lle

hoivalle

hoiville

Ade

-lla

hoivalla

hoivilla

Abl

-lta

hoivalta

hoivilta

Tra

-ksi

hoivaksi

hoiviksi

Ess

-na

hoivana

hoivina

Abe

-tta

hoivatta

hoivitta

Com

-ne

-

hoivine

Ins

-in

-

hoivin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hoiva

hoivat

Par

-ta

hoivaa

hoivia

Gen

-n

hoivan

hoivien

Ill

mihin

hoivaan

hoiviin

Ine

-ssa

hoivassa

hoivissa

Ela

-sta

hoivasta

hoivista

All

-lle

hoivalle

hoiville

Ade

-lla

hoivalla

hoivilla

Abl

-lta

hoivalta

hoivilta

Tra

-ksi

hoivaksi

hoiviksi

Ess

-na

hoivana

hoivina

Abe

-tta

hoivatta

hoivitta

Com

-ne

-

hoivine

Ins

-in

-

hoivin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

nurture hoiva, hoito, tukeminen
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; Europarl Tarvitsen hoivaa. I need care. Äiti hoivaa. She wants her mama. Pearl hoivaa häntä. Pearl's fixing her up. Hoiva on tärkeä osa vanhustenhoitoa. Care is an important part of elderly care. Hoiva vaatii kärsivällisyyttä ja empatiaa. Care requires patience and empathy. OIet hoIvissa. You'll be inside the vault. Minä hoivaan sinua. I ́ ll nurse you. Hoivaa on saatava oikeaan aikaan. Care must be given at the right time. Hoiva on tärkeä osa vanhustenhoidon palveluita. Care is an important part of elderly care services. Hoiva on olennainen osa hyvinvointiyhteiskuntaa. Care is an essential part of a welfare society. Show more arrow right

Wiktionary

care Show more arrow right hoivata Show more arrow right Uncertain. If hoitaa goes back to a root hoi-, hoiva may be derived from it. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hoivani

hoivani

hoivasi

hoivasi

hoivansa

hoivansa

Par

-ta

hoivaani

hoiviani

hoivaasi

hoiviasi

hoivaansa

hoiviansa / hoiviaan

Gen

-n

hoivani

hoivieni

hoivasi

hoiviesi

hoivansa

hoiviensa

Ill

mihin

hoivaani

hoiviini

hoivaasi

hoiviisi

hoivaansa

hoiviinsa

Ine

-ssa

hoivassani

hoivissani

hoivassasi

hoivissasi

hoivassansa / hoivassaan

hoivissansa / hoivissaan

Ela

-sta

hoivastani

hoivistani

hoivastasi

hoivistasi

hoivastansa / hoivastaan

hoivistansa / hoivistaan

All

-lle

hoivalleni

hoivilleni

hoivallesi

hoivillesi

hoivallensa / hoivalleen

hoivillensa / hoivillean

Ade

-lla

hoivallani

hoivillani

hoivallasi

hoivillasi

hoivallansa / hoivallaan

hoivillansa / hoivillaan

Abl

-lta

hoivaltani

hoiviltani

hoivaltasi

hoiviltasi

hoivaltansa / hoivaltaan

hoiviltansa / hoiviltaan

Tra

-ksi

hoivakseni

hoivikseni

hoivaksesi

hoiviksesi

hoivaksensa / hoivakseen

hoiviksensa / hoivikseen

Ess

-na

hoivanani

hoivinani

hoivanasi

hoivinasi

hoivanansa / hoivanaan

hoivinansa / hoivinaan

Abe

-tta

hoivattani

hoivittani

hoivattasi

hoivittasi

hoivattansa / hoivattaan

hoivittansa / hoivittaan

Com

-ne

-

hoivineni

-

hoivinesi

-

hoivinensa / hoivineen

Singular

Plural

Nom

-

hoivani

hoivasi

hoivansa

hoivani

hoivasi

hoivansa

Par

-ta

hoivaani

hoivaasi

hoivaansa

hoiviani

hoiviasi

hoiviansa / hoiviaan

Gen

-n

hoivani

hoivasi

hoivansa

hoivieni

hoiviesi

hoiviensa

Ill

mihin

hoivaani

hoivaasi

hoivaansa

hoiviini

hoiviisi

hoiviinsa

Ine

-ssa

hoivassani

hoivassasi

hoivassansa / hoivassaan

hoivissani

hoivissasi

hoivissansa / hoivissaan

Ela

-sta

hoivastani

hoivastasi

hoivastansa / hoivastaan

hoivistani

hoivistasi

hoivistansa / hoivistaan

All

-lle

hoivalleni

hoivallesi

hoivallensa / hoivalleen

hoivilleni

hoivillesi

hoivillensa / hoivillean

Ade

-lla

hoivallani

hoivallasi

hoivallansa / hoivallaan

hoivillani

hoivillasi

hoivillansa / hoivillaan

Abl

-lta

hoivaltani

hoivaltasi

hoivaltansa / hoivaltaan

hoiviltani

hoiviltasi

hoiviltansa / hoiviltaan

Tra

-ksi

hoivakseni

hoivaksesi

hoivaksensa / hoivakseen

hoivikseni

hoiviksesi

hoiviksensa / hoivikseen

Ess

-na

hoivanani

hoivanasi

hoivanansa / hoivanaan

hoivinani

hoivinasi

hoivinansa / hoivinaan

Abe

-tta

hoivattani

hoivattasi

hoivattansa / hoivattaan

hoivittani

hoivittasi

hoivittansa / hoivittaan

Com

-ne

-

-

-

hoivineni

hoivinesi

hoivinensa / hoivineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hoivamme

hoivamme

hoivanne

hoivanne

hoivansa

hoivansa

Par

-ta

hoivaamme

hoiviamme

hoivaanne

hoivianne

hoivaansa

hoiviansa / hoiviaan

Gen

-n

hoivamme

hoiviemme

hoivanne

hoivienne

hoivansa

hoiviensa

Ill

mihin

hoivaamme

hoiviimme

hoivaanne

hoiviinne

hoivaansa

hoiviinsa

Ine

-ssa

hoivassamme

hoivissamme

hoivassanne

hoivissanne

hoivassansa / hoivassaan

hoivissansa / hoivissaan

Ela

-sta

hoivastamme

hoivistamme

hoivastanne

hoivistanne

hoivastansa / hoivastaan

hoivistansa / hoivistaan

All

-lle

hoivallemme

hoivillemme

hoivallenne

hoivillenne

hoivallensa / hoivalleen

hoivillensa / hoivillean

Ade

-lla

hoivallamme

hoivillamme

hoivallanne

hoivillanne

hoivallansa / hoivallaan

hoivillansa / hoivillaan

Abl

-lta

hoivaltamme

hoiviltamme

hoivaltanne

hoiviltanne

hoivaltansa / hoivaltaan

hoiviltansa / hoiviltaan

Tra

-ksi

hoivaksemme

hoiviksemme

hoivaksenne

hoiviksenne

hoivaksensa / hoivakseen

hoiviksensa / hoivikseen

Ess

-na

hoivanamme

hoivinamme

hoivananne

hoivinanne

hoivanansa / hoivanaan

hoivinansa / hoivinaan

Abe

-tta

hoivattamme

hoivittamme

hoivattanne

hoivittanne

hoivattansa / hoivattaan

hoivittansa / hoivittaan

Com

-ne

-

hoivinemme

-

hoivinenne

-

hoivinensa / hoivineen

Singular

Plural

Nom

-

hoivamme

hoivanne

hoivansa

hoivamme

hoivanne

hoivansa

Par

-ta

hoivaamme

hoivaanne

hoivaansa

hoiviamme

hoivianne

hoiviansa / hoiviaan

Gen

-n

hoivamme

hoivanne

hoivansa

hoiviemme

hoivienne

hoiviensa

Ill

mihin

hoivaamme

hoivaanne

hoivaansa

hoiviimme

hoiviinne

hoiviinsa

Ine

-ssa

hoivassamme

hoivassanne

hoivassansa / hoivassaan

hoivissamme

hoivissanne

hoivissansa / hoivissaan

Ela

-sta

hoivastamme

hoivastanne

hoivastansa / hoivastaan

hoivistamme

hoivistanne

hoivistansa / hoivistaan

All

-lle

hoivallemme

hoivallenne

hoivallensa / hoivalleen

hoivillemme

hoivillenne

hoivillensa / hoivillean

Ade

-lla

hoivallamme

hoivallanne

hoivallansa / hoivallaan

hoivillamme

hoivillanne

hoivillansa / hoivillaan

Abl

-lta

hoivaltamme

hoivaltanne

hoivaltansa / hoivaltaan

hoiviltamme

hoiviltanne

hoiviltansa / hoiviltaan

Tra

-ksi

hoivaksemme

hoivaksenne

hoivaksensa / hoivakseen

hoiviksemme

hoiviksenne

hoiviksensa / hoivikseen

Ess

-na

hoivanamme

hoivananne

hoivanansa / hoivanaan

hoivinamme

hoivinanne

hoivinansa / hoivinaan

Abe

-tta

hoivattamme

hoivattanne

hoivattansa / hoivattaan

hoivittamme

hoivittanne

hoivittansa / hoivittaan

Com

-ne

-

-

-

hoivinemme

hoivinenne

hoivinensa / hoivineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taka

takat / taat / ta’at

Par

-ta

takaa

takoja

Gen

-n

taan / ta’an

takojen

Ill

mihin

takaan

takoihin

Ine

-ssa

taassa / ta’assa

taoissa / ta’oissa

Ela

-sta

taasta / ta’asta

taoista / ta’oista

All

-lle

taalle / ta’alle

taoille / ta’oille

Ade

-lla

taalla / ta’alla

taoilla / ta’oilla

Abl

-lta

taalta / ta’alta

taoilta / ta’oilta

Tra

-ksi

taaksi / ta’aksi

taoiksi / ta’oiksi

Ess

-na

takana

takoina

Abe

-tta

taatta / ta’atta

taoitta / ta’oitta

Com

-ne

-

takoine

Ins

-in

-

taoin / ta’oin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

rear taka-
back selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka-
backward takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka-
posterior taka-, taempi
tail perä-, taka-
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; ParaCrawl Parallel Corpus, sentence 7890.; Tampere University of Technology Parallel Corpus; Europarl, sentence 45682.; OPUS 100 parallel corpus Taka oli täysin likainen. The back was completely dirty. Hänen nimensä on Taka. Her name is Taka.. Onko joku taassa? Is anyone here? Taalla sataa usein. It often rains here. Siirrä auto taassa. Move the car at the back. Onko kukaan taassa? Is anyone back here? Taalla olen. am here. Sama taalla. Same here. Takasi on paljon tilaa leikkiä. There is a lot of space to play at the back. Laita tavarat taassa. Put the things at the back. Show more arrow right

Wiktionary

(rare, poetic) the backside. In the expression omasta takaa the word refers to self-support. Fin:Meillä on lakanat omasta takaa.Eng:We have our own bedsheets.Fin:Hyvä, että meillä on juomavettä omasta takaa!Eng:Good that we have our own supply of drinking water! Show more arrow right Adjectives taempitakainentakimmainen Adverbs see the inflection table. Nouns taustausta Prefixes taka- Verbs taannehtiataantuataatataetataittaataittua Show more arrow right From Proto-Finnic taka, from Proto-Uralic taka. Show more arrow right

Wikipedia

Taka
myös Toke, atolli Marshallinsaarilla Bangladeshin taka
Bangladeshin rahayksikkö Jussi Taka
(s. 1993), suomalainen lumilautailija Maija Taka (1912–1984), suomalainen lääkäri, tietokirjailija, pakinoitsija ja terveyskasvattaja Suzuka Taka (s. 1996), japanilainen jääkiekkoilija.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takani

takani

takasi

takasi

takansa

takansa

Par

-ta

takaani

takojani

takaasi

takojasi

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takojeni

takasi

takojesi

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaani

takoihini

takaasi

takoihisi

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taoissani / ta’oissani

taassasi / ta’assasi

taoissasi / ta’oissasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taoistani / ta’oistani

taastasi / ta’astasi

taoistasi / ta’oistasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taoilleni / ta’oilleni

taallesi / ta’allesi

taoillesi / ta’oillesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taoillani / ta’oillani

taallasi / ta’allasi

taoillasi / ta’oillasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taoiltani / ta’oiltani

taaltasi / ta’altasi

taoiltasi / ta’oiltasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taoikseni / ta’oikseni

taaksesi / ta’aksesi

taoiksesi / ta’oiksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takoinani

takanasi

takoinasi

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taoittani / ta’oittani

taattasi / ta’attasi

taoittasi / ta’oittasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoineni

-

takoinesi

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takani

takasi

takansa

takani

takasi

takansa

Par

-ta

takaani

takaasi

takaansa

takojani

takojasi

takojansa / takojaan

Gen

-n

takani

takasi

takansa

takojeni

takojesi

takojensa

Ill

mihin

takaani

takaasi

takaansa

takoihini

takoihisi

takoihinsa

Ine

-ssa

taassani / ta’assani

taassasi / ta’assasi

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissani / ta’oissani

taoissasi / ta’oissasi

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastani / ta’astani

taastasi / ta’astasi

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistani / ta’oistani

taoistasi / ta’oistasi

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taalleni / ta’alleni

taallesi / ta’allesi

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoilleni / ta’oilleni

taoillesi / ta’oillesi

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallani / ta’allani

taallasi / ta’allasi

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillani / ta’oillani

taoillasi / ta’oillasi

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltani / ta’altani

taaltasi / ta’altasi

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltani / ta’oiltani

taoiltasi / ta’oiltasi

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taakseni / ta’akseni

taaksesi / ta’aksesi

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseni / ta’oikseni

taoiksesi / ta’oiksesi

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanani

takanasi

takanansa / takanaan

takoinani

takoinasi

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattani / ta’attani

taattasi / ta’attasi

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittani / ta’oittani

taoittasi / ta’oittasi

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoineni

takoinesi

takoinensa / takoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takamme

takanne

takanne

takansa

takansa

Par

-ta

takaamme

takojamme

takaanne

takojanne

takaansa

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takojemme

takanne

takojenne

takansa

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takoihimme

takaanne

takoihinne

takaansa

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taoissamme / ta’oissamme

taassanne / ta’assanne

taoissanne / ta’oissanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taoistamme / ta’oistamme

taastanne / ta’astanne

taoistanne / ta’oistanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taoillemme / ta’oillemme

taallenne / ta’allenne

taoillenne / ta’oillenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taoillamme / ta’oillamme

taallanne / ta’allanne

taoillanne / ta’oillanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taoiltamme / ta’oiltamme

taaltanne / ta’altanne

taoiltanne / ta’oiltanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taoiksemme / ta’oiksemme

taaksenne / ta’aksenne

taoiksenne / ta’oiksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takoinamme

takananne

takoinanne

takanansa / takanaan

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taoittamme / ta’oittamme

taattanne / ta’attanne

taoittanne / ta’oittanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

takoinemme

-

takoinenne

-

takoinensa / takoineen

Singular

Plural

Nom

-

takamme

takanne

takansa

takamme

takanne

takansa

Par

-ta

takaamme

takaanne

takaansa

takojamme

takojanne

takojansa / takojaan

Gen

-n

takamme

takanne

takansa

takojemme

takojenne

takojensa

Ill

mihin

takaamme

takaanne

takaansa

takoihimme

takoihinne

takoihinsa

Ine

-ssa

taassamme / ta’assamme

taassanne / ta’assanne

taassansa / taassaan / ta’assansa / ta’assaan

taoissamme / ta’oissamme

taoissanne / ta’oissanne

taoissansa / taoissaan / ta’oissansa / ta’oissaan

Ela

-sta

taastamme / ta’astamme

taastanne / ta’astanne

taastansa / taastaan / ta’astansa / ta’astaan

taoistamme / ta’oistamme

taoistanne / ta’oistanne

taoistansa / taoistaan / ta’oistansa / ta’oistaan

All

-lle

taallemme / ta’allemme

taallenne / ta’allenne

taalleen / taallensa / ta’alleen / ta’allensa

taoillemme / ta’oillemme

taoillenne / ta’oillenne

taoillensa / taoillean / ta’oillensa / ta’oillean

Ade

-lla

taallamme / ta’allamme

taallanne / ta’allanne

taallansa / taallaan / ta’allansa / ta’allaan

taoillamme / ta’oillamme

taoillanne / ta’oillanne

taoillansa / taoillaan / ta’oillansa / ta’oillaan

Abl

-lta

taaltamme / ta’altamme

taaltanne / ta’altanne

taaltansa / taaltaan / ta’altansa / ta’altaan

taoiltamme / ta’oiltamme

taoiltanne / ta’oiltanne

taoiltansa / taoiltaan / ta’oiltansa / ta’oiltaan

Tra

-ksi

taaksemme / ta’aksemme

taaksenne / ta’aksenne

taakseen / taaksensa / ta’akseen / ta’aksensa

taoiksemme / ta’oiksemme

taoiksenne / ta’oiksenne

taoikseen / taoiksensa / ta’oikseen / ta’oiksensa

Ess

-na

takanamme

takananne

takanansa / takanaan

takoinamme

takoinanne

takoinansa / takoinaan

Abe

-tta

taattamme / ta’attamme

taattanne / ta’attanne

taattansa / taattaan / ta’attansa / ta’attaan

taoittamme / ta’oittamme

taoittanne / ta’oittanne

taoittansa / taoittaan / ta’oittansa / ta’oittaan

Com

-ne

-

-

-

takoinemme

takoinenne

takoinensa / takoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept