hoivataan |
Verb, Passive Indicative Present Pe4 |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ taka |
Noun, Singular Genitive |
|
| to nurture | vaalia, hoivata, tukea, kasvattaa, edistää, hoitaa |
| to foster | edistää, vaalia, suosia, kasvattaa, hoivata, hoitaa |
| to mother | hoivata, olla äitinä jklle |
| to nurse | imettää, hoitaa, hoivata, antaa jklle rintaa, helliä, pidellä sylissään |
| to tend | hoitaa, kaita, paimentaa, pitää huolta jstk, olla tapana, hoivata |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivaan |
|
ii |
hoivaat |
|
iii |
hoivaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivaamme / |
|
ii |
hoivaatte |
|
iii |
hoivaavat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivasin |
|
ii |
hoivasit |
|
iii |
hoivasi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivasimme / hoivattiin |
|
ii |
hoivasitte |
|
iii |
hoivasivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen hoivannut |
en ole hoivannut |
ii |
olet hoivannut |
et ole hoivannut |
iii |
on hoivannut |
ei ole hoivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme hoivanneet |
emme ole hoivanneet |
ii |
olette hoivanneet |
ette ole hoivanneet |
iii |
ovat hoivanneet |
eivät ole hoivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin hoivannut |
en ollut hoivannut |
ii |
olit hoivannut |
et ollut hoivannut |
iii |
oli hoivannut |
ei ollut hoivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme hoivanneet |
emme olleet hoivanneet |
ii |
olitte hoivanneet |
ette olleet hoivanneet |
iii |
olivat hoivanneet |
eivät olleet hoivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivaisin |
|
ii |
hoivaisit |
|
iii |
hoivaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivaisimme |
|
ii |
hoivaisitte |
|
iii |
hoivaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin hoivannut |
en olisi hoivannut |
ii |
olisit hoivannut |
et olisi hoivannut |
iii |
olisi hoivannut |
ei olisi hoivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme hoivanneet |
emme olisi hoivanneet |
ii |
olisitte hoivanneet |
ette olisi hoivanneet |
iii |
olisivat hoivanneet |
eivät olisi hoivanneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivannen |
en hoivanne |
ii |
hoivannet |
et hoivanne |
iii |
hoivannee |
ei hoivanne |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
hoivannemme |
emme hoivanne |
ii |
hoivannette |
ette hoivanne |
iii |
hoivannevat |
eivät hoivanne |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen hoivannut |
en liene hoivannut |
ii |
lienet hoivannut |
et liene hoivannut |
iii |
lienee hoivannut |
ei liene hoivannut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme hoivanneet |
emme liene hoivanneet |
ii |
lienette hoivanneet |
ette liene hoivanneet |
iii |
lienevät hoivanneet |
eivät liene hoivanneet |
Singular
i |
- |
ii |
hoivaa |
iii |
hoivatkoon |
Plural
i |
hoivatkaamme |
ii |
hoivatkaa |
iii |
hoivatkoot |
Nom |
- |
hoivata |
Tra |
-ksi |
hoivataksensa / hoivatakseen |
Ine |
-ssa |
hoivatessa |
Ins |
-in |
hoivaten |
Ine |
-ssa |
hoivattaessa (passive) |
Ill |
mihin |
hoivaamaan |
Ine |
-ssa |
hoivaamassa |
Ela |
-sta |
hoivaamasta |
Ade |
-lla |
hoivaamalla |
Abe |
-tta |
hoivaamatta |
Ins |
-in |
hoivaaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
hoivaaminen |
Par |
-ta |
hoivaamista |
hoivaamaisillaan / hoivaamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
ei hoivata |
|
Imperfect |
hoivattiin |
ei hoivattu |
Potential |
hoivattaneen |
ei hoivattane |
Conditional |
hoivattaisiin |
ei hoivattaisi |
Imperative Present |
hoivattakoon |
älköön hoivattako |
Imperative Perfect |
olkoon hoivattu |
älköön hoivattu |
Positive
Negative
Present
ei hoivata
Imperfect
hoivattiin
ei hoivattu
Potential
hoivattaneen
ei hoivattane
Conditional
hoivattaisiin
ei hoivattaisi
Imperative Present
hoivattakoon
älköön hoivattako
Imperative Perfect
olkoon hoivattu
älköön hoivattu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
hoivaava |
hoivattava |
2nd |
hoivannut |
hoivattu |
3rd |
hoivaama |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
hoiva |
hoivat |
Par |
-ta |
hoivaa |
hoivia |
Gen |
-n |
hoivan |
hoivien |
Ill |
mihin |
hoivaan |
hoiviin |
Ine |
-ssa |
hoivassa |
hoivissa |
Ela |
-sta |
hoivasta |
hoivista |
All |
-lle |
hoivalle |
hoiville |
Ade |
-lla |
hoivalla |
hoivilla |
Abl |
-lta |
hoivalta |
hoivilta |
Tra |
-ksi |
hoivaksi |
hoiviksi |
Ess |
-na |
hoivana |
hoivina |
Abe |
-tta |
hoivatta |
hoivitta |
Com |
-ne |
- |
hoivine |
Ins |
-in |
- |
hoivin |
Singular
Plural
Nom
-
hoiva
hoivat
Par
-ta
hoivaa
hoivia
Gen
-n
hoivan
hoivien
Ill
mihin
hoivaan
hoiviin
Ine
-ssa
hoivassa
hoivissa
Ela
-sta
hoivasta
hoivista
All
-lle
hoivalle
hoiville
Ade
-lla
hoivalla
hoivilla
Abl
-lta
hoivalta
hoivilta
Tra
-ksi
hoivaksi
hoiviksi
Ess
-na
hoivana
hoivina
Abe
-tta
hoivatta
hoivitta
Com
-ne
-
hoivine
Ins
-in
-
hoivin
| nurture | hoiva, hoito, tukeminen |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
Par |
-ta |
hoivaa |
hoivia |
hoivaa |
hoivia |
hoivaa |
hoivia |
Gen |
-n |
hoiva |
hoivie |
hoiva |
hoivie |
hoiva |
hoivie |
Ill |
mihin |
hoivaa |
hoivii |
hoivaa |
hoivii |
hoivaa |
hoivii |
Ine |
-ssa |
hoivassa |
hoivissa |
hoivassa |
hoivissa |
hoivassa |
hoivissa |
Ela |
-sta |
hoivasta |
hoivista |
hoivasta |
hoivista |
hoivasta |
hoivista |
All |
-lle |
hoivalle |
hoiville |
hoivalle |
hoiville |
hoivalle |
hoiville |
Ade |
-lla |
hoivalla |
hoivilla |
hoivalla |
hoivilla |
hoivalla |
hoivilla |
Abl |
-lta |
hoivalta |
hoivilta |
hoivalta |
hoivilta |
hoivalta |
hoivilta |
Tra |
-ksi |
hoivakse |
hoivikse |
hoivakse |
hoivikse |
hoivakse |
hoivikse |
Ess |
-na |
hoivana |
hoivina |
hoivana |
hoivina |
hoivana |
hoivina |
Abe |
-tta |
hoivatta |
hoivitta |
hoivatta |
hoivitta |
hoivatta |
hoivitta |
Com |
-ne |
- |
hoivine |
- |
hoivine |
- |
hoivine |
Singular
Plural
Nom
-
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
Par
-ta
hoivaa
hoivaa
hoivaa
hoivia
hoivia
hoivia
Gen
-n
hoiva
hoiva
hoiva
hoivie
hoivie
hoivie
Ill
mihin
hoivaa
hoivaa
hoivaa
hoivii
hoivii
hoivii
Ine
-ssa
hoivassa
hoivassa
hoivassa
hoivissa
hoivissa
hoivissa
Ela
-sta
hoivasta
hoivasta
hoivasta
hoivista
hoivista
hoivista
All
-lle
hoivalle
hoivalle
hoivalle
hoiville
hoiville
hoiville
Ade
-lla
hoivalla
hoivalla
hoivalla
hoivilla
hoivilla
hoivilla
Abl
-lta
hoivalta
hoivalta
hoivalta
hoivilta
hoivilta
hoivilta
Tra
-ksi
hoivakse
hoivakse
hoivakse
hoivikse
hoivikse
hoivikse
Ess
-na
hoivana
hoivana
hoivana
hoivina
hoivina
hoivina
Abe
-tta
hoivatta
hoivatta
hoivatta
hoivitta
hoivitta
hoivitta
Com
-ne
-
-
-
hoivine
hoivine
hoivine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
hoiva |
Par |
-ta |
hoivaa |
hoivia |
hoivaa |
hoivia |
hoivaa |
hoivia |
Gen |
-n |
hoiva |
hoivie |
hoiva |
hoivie |
hoiva |
hoivie |
Ill |
mihin |
hoivaa |
hoivii |
hoivaa |
hoivii |
hoivaa |
hoivii |
Ine |
-ssa |
hoivassa |
hoivissa |
hoivassa |
hoivissa |
hoivassa |
hoivissa |
Ela |
-sta |
hoivasta |
hoivista |
hoivasta |
hoivista |
hoivasta |
hoivista |
All |
-lle |
hoivalle |
hoiville |
hoivalle |
hoiville |
hoivalle |
hoiville |
Ade |
-lla |
hoivalla |
hoivilla |
hoivalla |
hoivilla |
hoivalla |
hoivilla |
Abl |
-lta |
hoivalta |
hoivilta |
hoivalta |
hoivilta |
hoivalta |
hoivilta |
Tra |
-ksi |
hoivakse |
hoivikse |
hoivakse |
hoivikse |
hoivakse |
hoivikse |
Ess |
-na |
hoivana |
hoivina |
hoivana |
hoivina |
hoivana |
hoivina |
Abe |
-tta |
hoivatta |
hoivitta |
hoivatta |
hoivitta |
hoivatta |
hoivitta |
Com |
-ne |
- |
hoivine |
- |
hoivine |
- |
hoivine |
Singular
Plural
Nom
-
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
hoiva
Par
-ta
hoivaa
hoivaa
hoivaa
hoivia
hoivia
hoivia
Gen
-n
hoiva
hoiva
hoiva
hoivie
hoivie
hoivie
Ill
mihin
hoivaa
hoivaa
hoivaa
hoivii
hoivii
hoivii
Ine
-ssa
hoivassa
hoivassa
hoivassa
hoivissa
hoivissa
hoivissa
Ela
-sta
hoivasta
hoivasta
hoivasta
hoivista
hoivista
hoivista
All
-lle
hoivalle
hoivalle
hoivalle
hoiville
hoiville
hoiville
Ade
-lla
hoivalla
hoivalla
hoivalla
hoivilla
hoivilla
hoivilla
Abl
-lta
hoivalta
hoivalta
hoivalta
hoivilta
hoivilta
hoivilta
Tra
-ksi
hoivakse
hoivakse
hoivakse
hoivikse
hoivikse
hoivikse
Ess
-na
hoivana
hoivana
hoivana
hoivina
hoivina
hoivina
Abe
-tta
hoivatta
hoivatta
hoivatta
hoivitta
hoivitta
hoivitta
Com
-ne
-
-
-
hoivine
hoivine
hoivine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
takat / taat / ta’at |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taan / ta’an |
takojen |
Ill |
mihin |
takaan |
takoihin |
Ine |
-ssa |
taassa / ta’assa |
taoissa / ta’oissa |
Ela |
-sta |
taasta / ta’asta |
taoista / ta’oista |
All |
-lle |
taalle / ta’alle |
taoille / ta’oille |
Ade |
-lla |
taalla / ta’alla |
taoilla / ta’oilla |
Abl |
-lta |
taalta / ta’alta |
taoilta / ta’oilta |
Tra |
-ksi |
taaksi / ta’aksi |
taoiksi / ta’oiksi |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta / ta’atta |
taoitta / ta’oitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
Ins |
-in |
- |
taoin / ta’oin |
Singular
Plural
Nom
-
taka
takat / taat / ta’at
Par
-ta
takaa
takoja
Gen
-n
taan / ta’an
takojen
Ill
mihin
takaan
takoihin
Ine
-ssa
taassa / ta’assa
taoissa / ta’oissa
Ela
-sta
taasta / ta’asta
taoista / ta’oista
All
-lle
taalle / ta’alle
taoille / ta’oille
Ade
-lla
taalla / ta’alla
taoilla / ta’oilla
Abl
-lta
taalta / ta’alta
taoilta / ta’oilta
Tra
-ksi
taaksi / ta’aksi
taoiksi / ta’oiksi
Ess
-na
takana
takoina
Abe
-tta
taatta / ta’atta
taoitta / ta’oitta
Com
-ne
-
takoine
Ins
-in
-
taoin / ta’oin
| rear | taka- |
| back | selkä-, takainen, perimmäinen, syrjäinen, maksamaton, taka- |
| backward | takapajuinen, vastahakoinen, jälkeenjäänyt, taaksepäin suunnattu, hidas, taka- |
| posterior | taka-, taempi |
| tail | perä-, taka- |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
taka |
Par |
-ta |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
takaa |
takoja |
Gen |
-n |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
taka |
takoje |
Ill |
mihin |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
takaa |
takoihi |
Ine |
-ssa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
taassa |
taoissa |
Ela |
-sta |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
taasta |
taoista |
All |
-lle |
taalle |
taoille |
taalle |
taoille |
taall |
taoille |
Ade |
-lla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
taalla |
taoilla |
Abl |
-lta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
taalta |
taoilta |
Tra |
-ksi |
taakse |
taoikse |
taakse |
taoikse |
taaks |
taoiks |
Ess |
-na |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
takana |
takoina |
Abe |
-tta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
taatta |
taoitta |
Com |
-ne |
- |
takoine |
- |
takoine |
- |
takoine |
Singular
Plural
Nom
-
taka
taka
taka
taka
taka
taka
Par
-ta
takaa
takaa
takaa
takoja
takoja
takoja
Gen
-n
taka
taka
taka
takoje
takoje
takoje
Ill
mihin
takaa
takaa
takaa
takoihi
takoihi
takoihi
Ine
-ssa
taassa
taassa
taassa
taoissa
taoissa
taoissa
Ela
-sta
taasta
taasta
taasta
taoista
taoista
taoista
All
-lle
taalle
taalle
taall
taoille
taoille
taoille
Ade
-lla
taalla
taalla
taalla
taoilla
taoilla
taoilla
Abl
-lta
taalta
taalta
taalta
taoilta
taoilta
taoilta
Tra
-ksi
taakse
taakse
taaks
taoikse
taoikse
taoiks
Ess
-na
takana
takana
takana
takoina
takoina
takoina
Abe
-tta
taatta
taatta
taatta
taoitta
taoitta
taoitta
Com
-ne
-
-
-
takoine
takoine
takoine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net