heikontavat |
Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural |
|
Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative |
||
Noun, Singular Genitive |
||
+ tapa |
Noun, Plural Nominative |
|
Adjective, Singular Genitive |
||
+ tapa |
Noun, Plural Nominative |
to deaden | vaimentaa, turruttaa, hillitä, heikontaa, tehdä tunnottomaksi |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikonnan |
|
ii |
heikonnat |
|
iii |
heikontaa |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikonnamme / heikonnetaan |
|
ii |
heikonnatte |
|
iii |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikonsin |
|
ii |
heikonsit |
|
iii |
heikonsi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikonsimme / heikonnettiin |
|
ii |
heikonsitte |
|
iii |
heikonsivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olen heikontanut |
en ole heikontanut |
ii |
olet heikontanut |
et ole heikontanut |
iii |
on heikontanut |
ei ole heikontanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olemme heikontaneet |
emme ole heikontaneet |
ii |
olette heikontaneet |
ette ole heikontaneet |
iii |
ovat heikontaneet |
eivät ole heikontaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olin heikontanut |
en ollut heikontanut |
ii |
olit heikontanut |
et ollut heikontanut |
iii |
oli heikontanut |
ei ollut heikontanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olimme heikontaneet |
emme olleet heikontaneet |
ii |
olitte heikontaneet |
ette olleet heikontaneet |
iii |
olivat heikontaneet |
eivät olleet heikontaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikontaisin |
|
ii |
heikontaisit |
|
iii |
heikontaisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikontaisimme |
|
ii |
heikontaisitte |
|
iii |
heikontaisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisin heikontanut |
en olisi heikontanut |
ii |
olisit heikontanut |
et olisi heikontanut |
iii |
olisi heikontanut |
ei olisi heikontanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
olisimme heikontaneet |
emme olisi heikontaneet |
ii |
olisitte heikontaneet |
ette olisi heikontaneet |
iii |
olisivat heikontaneet |
eivät olisi heikontaneet |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikontanen |
en heikontane |
ii |
heikontanet |
et heikontane |
iii |
heikontanee |
ei heikontane |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
heikontanemme |
emme heikontane |
ii |
heikontanette |
ette heikontane |
iii |
heikontanevat |
eivät heikontane |
Singular
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienen heikontanut |
en liene heikontanut |
ii |
lienet heikontanut |
et liene heikontanut |
iii |
lienee heikontanut |
ei liene heikontanut |
Plural
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
i |
lienemme heikontaneet |
emme liene heikontaneet |
ii |
lienette heikontaneet |
ette liene heikontaneet |
iii |
lienevät heikontaneet |
eivät liene heikontaneet |
Singular
i |
- |
ii |
heikonna |
iii |
heikontakoon |
Plural
i |
heikontakaamme |
ii |
heikontakaa |
iii |
heikontakoot |
Nom |
- |
heikontaa |
Tra |
-ksi |
heikontaaksensa / heikontaakseen |
Ine |
-ssa |
heikontaessa |
Ins |
-in |
heikontaen |
Ine |
-ssa |
heikonnettaessa (passive) |
Ill |
mihin |
heikontamaan |
Ine |
-ssa |
heikontamassa |
Ela |
-sta |
heikontamasta |
Ade |
-lla |
heikontamalla |
Abe |
-tta |
heikontamatta |
Ins |
-in |
heikontaman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
heikontaminen |
Par |
-ta |
heikontamista |
heikontamaisillaan / heikontamaisillansa |
Positive |
Negative |
|
---|---|---|
Present |
heikonnetaan |
ei heikonneta |
Imperfect |
heikonnettiin |
ei heikonnettu |
Potential |
heikonnettaneen |
ei heikonnettane |
Conditional |
heikonnettaisiin |
ei heikonnettaisi |
Imperative Present |
heikonnettakoon |
älköön heikonnettako |
Imperative Perfect |
olkoon heikonnettu |
älköön heikonnettu |
Positive
Negative
Present
heikonnetaan
ei heikonneta
Imperfect
heikonnettiin
ei heikonnettu
Potential
heikonnettaneen
ei heikonnettane
Conditional
heikonnettaisiin
ei heikonnettaisi
Imperative Present
heikonnettakoon
älköön heikonnettako
Imperative Perfect
olkoon heikonnettu
älköön heikonnettu
Active |
Passive |
|
---|---|---|
1st |
heikontava |
heikonnettava |
2nd |
heikontanut |
heikonnettu |
3rd |
heikontama |
- |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
heikko |
heikot |
Par |
-ta |
heikkoa |
heikkoja / heikoita |
Gen |
-n |
heikon |
heikkojen / heikoitten / heikoiden |
Ill |
mihin |
heikkoon |
heikkoihin / heikoihin |
Ine |
-ssa |
heikossa |
heikoissa |
Ela |
-sta |
heikosta |
heikoista |
All |
-lle |
heikolle |
heikoille |
Ade |
-lla |
heikolla |
heikoilla |
Abl |
-lta |
heikolta |
heikoilta |
Tra |
-ksi |
heikoksi |
heikoiksi |
Ess |
-na |
heikkona |
heikkoina |
Abe |
-tta |
heikotta |
heikoitta |
Com |
-ne |
- |
heikkoine |
Ins |
-in |
- |
heikoin |
Singular
Plural
Nom
-
heikko
heikot
Par
-ta
heikkoa
heikkoja / heikoita
Gen
-n
heikon
heikkojen / heikoitten / heikoiden
Ill
mihin
heikkoon
heikkoihin / heikoihin
Ine
-ssa
heikossa
heikoissa
Ela
-sta
heikosta
heikoista
All
-lle
heikolle
heikoille
Ade
-lla
heikolla
heikoilla
Abl
-lta
heikolta
heikoilta
Tra
-ksi
heikoksi
heikoiksi
Ess
-na
heikkona
heikkoina
Abe
-tta
heikotta
heikoitta
Com
-ne
-
heikkoine
Ins
-in
-
heikoin
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
Par |
-ta |
heikkoa |
heikkoja |
heikkoa |
heikkoja |
heikkoa |
heikkoja |
Gen |
-n |
heikko |
heikkoje |
heikko |
heikkoje |
heikko |
heikkoje |
Ill |
mihin |
heikkoo |
heikkoihi |
heikkoo |
heikkoihi |
heikkoo |
heikkoihi |
Ine |
-ssa |
heikossa |
heikoissa |
heikossa |
heikoissa |
heikossa |
heikoissa |
Ela |
-sta |
heikosta |
heikoista |
heikosta |
heikoista |
heikosta |
heikoista |
All |
-lle |
heikolle |
heikoille |
heikolle |
heikoille |
heikolle |
heikoille |
Ade |
-lla |
heikolla |
heikoilla |
heikolla |
heikoilla |
heikolla |
heikoilla |
Abl |
-lta |
heikolta |
heikoilta |
heikolta |
heikoilta |
heikolta |
heikoilta |
Tra |
-ksi |
heikokse |
heikoikse |
heikokse |
heikoikse |
heikokse |
heikoikse |
Ess |
-na |
heikkona |
heikkoina |
heikkona |
heikkoina |
heikkona |
heikkoina |
Abe |
-tta |
heikotta |
heikoitta |
heikotta |
heikoitta |
heikotta |
heikoitta |
Com |
-ne |
- |
heikkoine |
- |
heikkoine |
- |
heikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
heikko
heikko
heikko
heikko
heikko
heikko
Par
-ta
heikkoa
heikkoa
heikkoa
heikkoja
heikkoja
heikkoja
Gen
-n
heikko
heikko
heikko
heikkoje
heikkoje
heikkoje
Ill
mihin
heikkoo
heikkoo
heikkoo
heikkoihi
heikkoihi
heikkoihi
Ine
-ssa
heikossa
heikossa
heikossa
heikoissa
heikoissa
heikoissa
Ela
-sta
heikosta
heikosta
heikosta
heikoista
heikoista
heikoista
All
-lle
heikolle
heikolle
heikolle
heikoille
heikoille
heikoille
Ade
-lla
heikolla
heikolla
heikolla
heikoilla
heikoilla
heikoilla
Abl
-lta
heikolta
heikolta
heikolta
heikoilta
heikoilta
heikoilta
Tra
-ksi
heikokse
heikokse
heikokse
heikoikse
heikoikse
heikoikse
Ess
-na
heikkona
heikkona
heikkona
heikkoina
heikkoina
heikkoina
Abe
-tta
heikotta
heikotta
heikotta
heikoitta
heikoitta
heikoitta
Com
-ne
-
-
-
heikkoine
heikkoine
heikkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
heikko |
Par |
-ta |
heikkoa |
heikkoja |
heikkoa |
heikkoja |
heikkoa |
heikkoja |
Gen |
-n |
heikko |
heikkoje |
heikko |
heikkoje |
heikko |
heikkoje |
Ill |
mihin |
heikkoo |
heikkoihi |
heikkoo |
heikkoihi |
heikkoo |
heikkoihi |
Ine |
-ssa |
heikossa |
heikoissa |
heikossa |
heikoissa |
heikossa |
heikoissa |
Ela |
-sta |
heikosta |
heikoista |
heikosta |
heikoista |
heikosta |
heikoista |
All |
-lle |
heikolle |
heikoille |
heikolle |
heikoille |
heikolle |
heikoille |
Ade |
-lla |
heikolla |
heikoilla |
heikolla |
heikoilla |
heikolla |
heikoilla |
Abl |
-lta |
heikolta |
heikoilta |
heikolta |
heikoilta |
heikolta |
heikoilta |
Tra |
-ksi |
heikokse |
heikoikse |
heikokse |
heikoikse |
heikokse |
heikoikse |
Ess |
-na |
heikkona |
heikkoina |
heikkona |
heikkoina |
heikkona |
heikkoina |
Abe |
-tta |
heikotta |
heikoitta |
heikotta |
heikoitta |
heikotta |
heikoitta |
Com |
-ne |
- |
heikkoine |
- |
heikkoine |
- |
heikkoine |
Singular
Plural
Nom
-
heikko
heikko
heikko
heikko
heikko
heikko
Par
-ta
heikkoa
heikkoa
heikkoa
heikkoja
heikkoja
heikkoja
Gen
-n
heikko
heikko
heikko
heikkoje
heikkoje
heikkoje
Ill
mihin
heikkoo
heikkoo
heikkoo
heikkoihi
heikkoihi
heikkoihi
Ine
-ssa
heikossa
heikossa
heikossa
heikoissa
heikoissa
heikoissa
Ela
-sta
heikosta
heikosta
heikosta
heikoista
heikoista
heikoista
All
-lle
heikolle
heikolle
heikolle
heikoille
heikoille
heikoille
Ade
-lla
heikolla
heikolla
heikolla
heikoilla
heikoilla
heikoilla
Abl
-lta
heikolta
heikolta
heikolta
heikoilta
heikoilta
heikoilta
Tra
-ksi
heikokse
heikokse
heikokse
heikoikse
heikoikse
heikoikse
Ess
-na
heikkona
heikkona
heikkona
heikkoina
heikkoina
heikkoina
Abe
-tta
heikotta
heikotta
heikotta
heikoitta
heikoitta
heikoitta
Com
-ne
-
-
-
heikkoine
heikkoine
heikkoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
tapa |
tavat |
Par |
-ta |
tapaa |
tapoja |
Gen |
-n |
tavan |
tapojen |
Ill |
mihin |
tapaan |
tapoihin |
Ine |
-ssa |
tavassa |
tavoissa |
Ela |
-sta |
tavasta |
tavoista |
All |
-lle |
tavalle |
tavoille |
Ade |
-lla |
tavalla |
tavoilla |
Abl |
-lta |
tavalta |
tavoilta |
Tra |
-ksi |
tavaksi |
tavoiksi |
Ess |
-na |
tapana |
tapoina |
Abe |
-tta |
tavatta |
tavoitta |
Com |
-ne |
- |
tapoine |
Ins |
-in |
- |
tavoin |
Singular
Plural
Nom
-
tapa
tavat
Par
-ta
tapaa
tapoja
Gen
-n
tavan
tapojen
Ill
mihin
tapaan
tapoihin
Ine
-ssa
tavassa
tavoissa
Ela
-sta
tavasta
tavoista
All
-lle
tavalle
tavoille
Ade
-lla
tavalla
tavoilla
Abl
-lta
tavalta
tavoilta
Tra
-ksi
tavaksi
tavoiksi
Ess
-na
tapana
tapoina
Abe
-tta
tavatta
tavoitta
Com
-ne
-
tapoine
Ins
-in
-
tavoin
way | tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta |
mode | tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli |
habit | tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku |
manner | tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa |
practice | käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa |
wont | tapa |
custom | tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne |
style | tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa |
rule | sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa |
trick | temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa |
touch | kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa |
fashion | muoti, tapa, kuosi |
tack | nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula |
wise | tapa |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
Par |
-ta |
tapaa |
tapoja |
tapaa |
tapoja |
tapaa |
tapoja |
Gen |
-n |
tapa |
tapoje |
tapa |
tapoje |
tapa |
tapoje |
Ill |
mihin |
tapaa |
tapoihi |
tapaa |
tapoihi |
tapaa |
tapoihi |
Ine |
-ssa |
tavassa |
tavoissa |
tavassa |
tavoissa |
tavassa |
tavoissa |
Ela |
-sta |
tavasta |
tavoista |
tavasta |
tavoista |
tavasta |
tavoista |
All |
-lle |
tavalle |
tavoille |
tavalle |
tavoille |
tavalle |
tavoille |
Ade |
-lla |
tavalla |
tavoilla |
tavalla |
tavoilla |
tavalla |
tavoilla |
Abl |
-lta |
tavalta |
tavoilta |
tavalta |
tavoilta |
tavalta |
tavoilta |
Tra |
-ksi |
tavakse |
tavoikse |
tavakse |
tavoikse |
tavakse |
tavoikse |
Ess |
-na |
tapana |
tapoina |
tapana |
tapoina |
tapana |
tapoina |
Abe |
-tta |
tavatta |
tavoitta |
tavatta |
tavoitta |
tavatta |
tavoitta |
Com |
-ne |
- |
tapoine |
- |
tapoine |
- |
tapoine |
Singular
Plural
Nom
-
tapa
tapa
tapa
tapa
tapa
tapa
Par
-ta
tapaa
tapaa
tapaa
tapoja
tapoja
tapoja
Gen
-n
tapa
tapa
tapa
tapoje
tapoje
tapoje
Ill
mihin
tapaa
tapaa
tapaa
tapoihi
tapoihi
tapoihi
Ine
-ssa
tavassa
tavassa
tavassa
tavoissa
tavoissa
tavoissa
Ela
-sta
tavasta
tavasta
tavasta
tavoista
tavoista
tavoista
All
-lle
tavalle
tavalle
tavalle
tavoille
tavoille
tavoille
Ade
-lla
tavalla
tavalla
tavalla
tavoilla
tavoilla
tavoilla
Abl
-lta
tavalta
tavalta
tavalta
tavoilta
tavoilta
tavoilta
Tra
-ksi
tavakse
tavakse
tavakse
tavoikse
tavoikse
tavoikse
Ess
-na
tapana
tapana
tapana
tapoina
tapoina
tapoina
Abe
-tta
tavatta
tavatta
tavatta
tavoitta
tavoitta
tavoitta
Com
-ne
-
-
-
tapoine
tapoine
tapoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
tapa |
Par |
-ta |
tapaa |
tapoja |
tapaa |
tapoja |
tapaa |
tapoja |
Gen |
-n |
tapa |
tapoje |
tapa |
tapoje |
tapa |
tapoje |
Ill |
mihin |
tapaa |
tapoihi |
tapaa |
tapoihi |
tapaa |
tapoihi |
Ine |
-ssa |
tavassa |
tavoissa |
tavassa |
tavoissa |
tavassa |
tavoissa |
Ela |
-sta |
tavasta |
tavoista |
tavasta |
tavoista |
tavasta |
tavoista |
All |
-lle |
tavalle |
tavoille |
tavalle |
tavoille |
tavalle |
tavoille |
Ade |
-lla |
tavalla |
tavoilla |
tavalla |
tavoilla |
tavalla |
tavoilla |
Abl |
-lta |
tavalta |
tavoilta |
tavalta |
tavoilta |
tavalta |
tavoilta |
Tra |
-ksi |
tavakse |
tavoikse |
tavakse |
tavoikse |
tavakse |
tavoikse |
Ess |
-na |
tapana |
tapoina |
tapana |
tapoina |
tapana |
tapoina |
Abe |
-tta |
tavatta |
tavoitta |
tavatta |
tavoitta |
tavatta |
tavoitta |
Com |
-ne |
- |
tapoine |
- |
tapoine |
- |
tapoine |
Singular
Plural
Nom
-
tapa
tapa
tapa
tapa
tapa
tapa
Par
-ta
tapaa
tapaa
tapaa
tapoja
tapoja
tapoja
Gen
-n
tapa
tapa
tapa
tapoje
tapoje
tapoje
Ill
mihin
tapaa
tapaa
tapaa
tapoihi
tapoihi
tapoihi
Ine
-ssa
tavassa
tavassa
tavassa
tavoissa
tavoissa
tavoissa
Ela
-sta
tavasta
tavasta
tavasta
tavoista
tavoista
tavoista
All
-lle
tavalle
tavalle
tavalle
tavoille
tavoille
tavoille
Ade
-lla
tavalla
tavalla
tavalla
tavoilla
tavoilla
tavoilla
Abl
-lta
tavalta
tavalta
tavalta
tavoilta
tavoilta
tavoilta
Tra
-ksi
tavakse
tavakse
tavakse
tavoikse
tavoikse
tavoikse
Ess
-na
tapana
tapana
tapana
tapoina
tapoina
tapoina
Abe
-tta
tavatta
tavatta
tavatta
tavoitta
tavoitta
tavoitta
Com
-ne
-
-
-
tapoine
tapoine
tapoine
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
heikko |
heikot |
Par |
-ta |
heikkoa |
heikkoja |
Gen |
-n |
heikon |
heikkojen |
Ill |
mihin |
heikkoon |
heikkoihin |
Ine |
-ssa |
heikossa |
heikoissa |
Ela |
-sta |
heikosta |
heikoista |
All |
-lle |
heikolle |
heikoille |
Ade |
-lla |
heikolla |
heikoilla |
Abl |
-lta |
heikolta |
heikoilta |
Tra |
-ksi |
heikoksi |
heikoiksi |
Ess |
-na |
heikkona |
heikkoina |
Abe |
-tta |
heikotta |
heikoitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
heikoin |
Singular
Plural
Nom
-
heikko
heikot
Par
-ta
heikkoa
heikkoja
Gen
-n
heikon
heikkojen
Ill
mihin
heikkoon
heikkoihin
Ine
-ssa
heikossa
heikoissa
Ela
-sta
heikosta
heikoista
All
-lle
heikolle
heikoille
Ade
-lla
heikolla
heikoilla
Abl
-lta
heikolta
heikoilta
Tra
-ksi
heikoksi
heikoiksi
Ess
-na
heikkona
heikkoina
Abe
-tta
heikotta
heikoitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
heikoin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
heikompi |
heikommat |
Par |
-ta |
heikompaa |
heikompia |
Gen |
-n |
heikomman |
heikompien |
Ill |
mihin |
heikompiin |
heikompiin |
Ine |
-ssa |
heikommassa |
heikommissa |
Ela |
-sta |
heikommasta |
heikommista |
All |
-lle |
heikommalle |
heikommille |
Ade |
-lla |
heikommalla |
heikommilla |
Abl |
-lta |
heikommalta |
heikommilta |
Tra |
-ksi |
heikommaksi |
heikommiksi |
Ess |
-na |
heikompana |
heikompina |
Abe |
-tta |
heikommatta |
heikommitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
heikommin |
Singular
Plural
Nom
-
heikompi
heikommat
Par
-ta
heikompaa
heikompia
Gen
-n
heikomman
heikompien
Ill
mihin
heikompiin
heikompiin
Ine
-ssa
heikommassa
heikommissa
Ela
-sta
heikommasta
heikommista
All
-lle
heikommalle
heikommille
Ade
-lla
heikommalla
heikommilla
Abl
-lta
heikommalta
heikommilta
Tra
-ksi
heikommaksi
heikommiksi
Ess
-na
heikompana
heikompina
Abe
-tta
heikommatta
heikommitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
heikommin
Singular | Plural | ||
---|---|---|---|
Nom |
- |
heikoin |
heikoimmat |
Par |
-ta |
heikointa |
heikoimpia |
Gen |
-n |
heikoimman |
heikointen / heikoimpien |
Ill |
mihin |
heikoimpaan |
heikoimpiin |
Ine |
-ssa |
heikoimmassa |
heikoimmissa |
Ela |
-sta |
heikoimmasta |
heikoimmista |
All |
-lle |
heikoimmalle |
heikoimmille |
Ade |
-lla |
heikoimmalla |
heikoimmilla |
Abl |
-lta |
heikoimmalta |
heikoimmilta |
Tra |
-ksi |
heikoimmaksi |
heikoimmiksi |
Ess |
-na |
heikoimpana |
heikoimpina |
Abe |
-tta |
heikoimmatta |
heikoimmitta |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
heikoimmin |
Singular
Plural
Nom
-
heikoin
heikoimmat
Par
-ta
heikointa
heikoimpia
Gen
-n
heikoimman
heikointen / heikoimpien
Ill
mihin
heikoimpaan
heikoimpiin
Ine
-ssa
heikoimmassa
heikoimmissa
Ela
-sta
heikoimmasta
heikoimmista
All
-lle
heikoimmalle
heikoimmille
Ade
-lla
heikoimmalla
heikoimmilla
Abl
-lta
heikoimmalta
heikoimmilta
Tra
-ksi
heikoimmaksi
heikoimmiksi
Ess
-na
heikoimpana
heikoimpina
Abe
-tta
heikoimmatta
heikoimmitta
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
heikoimmin
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net