logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

heikontaa, verb

Word analysis
heikontavat

heikontavat

heikontaa

Verb, Active voice Indicative Present 3rd plural

heikontaa

Verb, Active voice Participle with suffix va Plural Nominative

heikko

Noun, Singular Genitive

+ tapa

Noun, Plural Nominative

heikko

Adjective, Singular Genitive

+ tapa

Noun, Plural Nominative

Report an issue
Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

Alternative form of heikentää Show more arrow right Nouns heikonnus Verbs heikontua Show more arrow right heikko +‎ -ntaa Show more arrow right
to deaden vaimentaa, turruttaa, hillitä, heikontaa, tehdä tunnottomaksi
Show more arrow right
OpenSubtitles2018, sentence 11446.; Tatoeba, sentence 3353019.; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1567967; Europarl Parallel Corpus, sentence 1102.; Literature; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 2741020; OpenSubtitles2018, sentence 194845.; Tatoeba Parallel Corpus, sentence ID: 5396827 Paljonko erilaiset kuljetusverot heikontavat kilpailukykyä? How much do different transport taxes weaken competitiveness? Nämä kannat heikontavat Helsingin ja Ahvenanmaan puolustuskykyä. These positions weaken the defense capability of Helsinki and Åland. Heikontaa Euroopan yhteisön talousarviota ei voida hyväksyä. We cannot accept the European Community's budget weaken. Heikontaa toimitusvarmuutta ja horjuttaa luottamusta markkinoilla. Undermine both reliability and market confidence. Torjukaa, heikontakaa, lyökää takaisin nuo hyökkäykset, jotka repivät muuria. Keep off, weaken, drive back their attacks, before which the walls are cracking. Tutkimuksessa ei selvitetä, voidaanko lääkkeellä heikontaa potilaan psyykkistä suorituskykyä. The study does not investigate whether the drug can impair the patient's mental performance. Turvatoimien heikontaminen vaikuttaisi myönteisesti taloudelliseen toimintaan alueella. Relaxing security measures would have a positive impact on economic activity in the region. Kaventamiseen tarkoitetun koneen hoitons-ohjeet merkitään siten, että akselin heikontaa aiheuttava seuraus tullaan tietämään. Instructions for the machine intended for narrowing are marked in such a way that the consequence causing weakening of the shaft is known. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

heikonnan

en heikonna

ii

heikonnat

et heikonna

iii

heikontaa

ei heikonna

Plural

Positive

Negative

i

heikonnamme / heikonnetaan

emme heikonna / ei heikonneta

ii

heikonnatte

ette heikonna

iii

heikontavat

eivät heikonna

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

heikonsin

en heikontanut

ii

heikonsit

et heikontanut

iii

heikonsi

ei heikontanut

Plural

Positive

Negative

i

heikonsimme / heikonnettiin

emme heikontaneet / ei heikonnettu

ii

heikonsitte

ette heikontaneet

iii

heikonsivat

eivät heikontaneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen heikontanut

en ole heikontanut

ii

olet heikontanut

et ole heikontanut

iii

on heikontanut

ei ole heikontanut

Plural

Positive

Negative

i

olemme heikontaneet

emme ole heikontaneet

ii

olette heikontaneet

ette ole heikontaneet

iii

ovat heikontaneet

eivät ole heikontaneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin heikontanut

en ollut heikontanut

ii

olit heikontanut

et ollut heikontanut

iii

oli heikontanut

ei ollut heikontanut

Plural

Positive

Negative

i

olimme heikontaneet

emme olleet heikontaneet

ii

olitte heikontaneet

ette olleet heikontaneet

iii

olivat heikontaneet

eivät olleet heikontaneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

heikontaisin

en heikontaisi

ii

heikontaisit

et heikontaisi

iii

heikontaisi

ei heikontaisi

Plural

Positive

Negative

i

heikontaisimme

emme heikontaisi

ii

heikontaisitte

ette heikontaisi

iii

heikontaisivat

eivät heikontaisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin heikontanut

en olisi heikontanut

ii

olisit heikontanut

et olisi heikontanut

iii

olisi heikontanut

ei olisi heikontanut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme heikontaneet

emme olisi heikontaneet

ii

olisitte heikontaneet

ette olisi heikontaneet

iii

olisivat heikontaneet

eivät olisi heikontaneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

heikontanen

en heikontane

ii

heikontanet

et heikontane

iii

heikontanee

ei heikontane

Plural

Positive

Negative

i

heikontanemme

emme heikontane

ii

heikontanette

ette heikontane

iii

heikontanevat

eivät heikontane

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen heikontanut

en liene heikontanut

ii

lienet heikontanut

et liene heikontanut

iii

lienee heikontanut

ei liene heikontanut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme heikontaneet

emme liene heikontaneet

ii

lienette heikontaneet

ette liene heikontaneet

iii

lienevät heikontaneet

eivät liene heikontaneet

Imperative

Singular

i

-

ii

heikonna

iii

heikontakoon

Plural

i

heikontakaamme

ii

heikontakaa

iii

heikontakoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

heikontaa

Tra

-ksi

heikontaaksensa / heikontaakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

heikontaessa

Ins

-in

heikontaen

Ine

-ssa

heikonnettaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

heikontamaan

Ine

-ssa

heikontamassa

Ela

-sta

heikontamasta

Ade

-lla

heikontamalla

Abe

-tta

heikontamatta

Ins

-in

heikontaman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

heikontaminen

Par

-ta

heikontamista

Infinitive V

heikontamaisillaan / heikontamaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

heikonnetaan

ei heikonneta

Imperfect

heikonnettiin

ei heikonnettu

Potential

heikonnettaneen

ei heikonnettane

Conditional

heikonnettaisiin

ei heikonnettaisi

Imperative Present

heikonnettakoon

älköön heikonnettako

Imperative Perfect

olkoon heikonnettu

älköön heikonnettu

Positive

Negative

Present

heikonnetaan

ei heikonneta

Imperfect

heikonnettiin

ei heikonnettu

Potential

heikonnettaneen

ei heikonnettane

Conditional

heikonnettaisiin

ei heikonnettaisi

Imperative Present

heikonnettakoon

älköön heikonnettako

Imperative Perfect

olkoon heikonnettu

älköön heikonnettu

Participle

Active

Passive

1st

heikontava

heikonnettava

2nd

heikontanut

heikonnettu

3rd

heikontama

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

heikkoa

heikkoja / heikoita

Gen

-n

heikon

heikkojen / heikoitten / heikoiden

Ill

mihin

heikkoon

heikkoihin / heikoihin

Ine

-ssa

heikossa

heikoissa

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikolta

heikoilta

Tra

-ksi

heikoksi

heikoiksi

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

heikkoine

Ins

-in

-

heikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

heikkoa

heikkoja / heikoita

Gen

-n

heikon

heikkojen / heikoitten / heikoiden

Ill

mihin

heikkoon

heikkoihin / heikoihin

Ine

-ssa

heikossa

heikoissa

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikolta

heikoilta

Tra

-ksi

heikoksi

heikoiksi

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

heikkoine

Ins

-in

-

heikoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

weak heikko, huono, laimea, laiha, heikkoluonteinen
low matala, alhainen, pieni, vähäinen, heikko, alhaalla oleva
faint heikko, vähäinen, vaimea, voimaton, hienoinen, hämärä
fragile hauras, heikko, helposti särkyvä, hento, särkyvää
slight pieni, vähäinen, heikko, hienoinen, pienoinen, hento
feeble heikko, voimaton, vaimea
light kevyt, vaalea, valoisa, kirkas, lievä, heikko
soft pehmeä, lempeä, heikko, hiljainen, sileä, helppo
dim himmeä, hämärä, heikko, epäselvä, sumea, synkkä
mild lievä, leuto, mieto, lempeä, heikko, vähäinen
tenuous heikko, ohut, heiveröinen, olematon
weakly heikko, sairaalloinen
lame ontuva, rampa, heikko, vaisu
frail hauras, heiveröinen, heikko
infirm heikko, vanhuudenheikko, raihnas
thin ohut, laiha, harva, heikko, harvalukuinen, hatara
inefficient tehoton, heikko, kykenemätön, saamaton
dull tylsä, himmeä, samea, heikko, ikävä, tylppä
delicate herkkä, arkaluonteinen, hieno, heikko, herkullinen, hienotunteinen
slender hoikka, kapea, ohut, siro, solakka, heikko
groggy huojuva, pökerryksissä, heikko, pökerryksissä oleva
effete veltto, heikko, voimaton, aikansa elänyt
shallow matala, pinnallinen, kevyt, heikko
wonky hutera, heikko, epäkunnossa
unsound epävarma, sairas, heikko, hatara, huonossa kunnossa
trick heikko, taito-, trikki-
dicky huonokuntoinen, heikko
slightly built hentorakenteinen, heikko
sickly sairaalloinen, ällöttävä, kuvottava, sairasteleva, heikko, ellottava
outside ulkopuolinen, ulkoa tuleva, heikko, vähäinen, korkein mahdollinen, ulko-
feckless avuton, heikko
doddery vanhuudenheikko, heikko, tutiseva
doddering tutiseva, vanhuudenheikko, heikko
distant kaukainen, etäinen, viileä, hämärä, heikko
Show more arrow right

Wiktionary

weak faint feeble infirm frail delicate slight poor light slender meager Show more arrow right vahva Show more arrow right heikkojänniteheikkovirtaheikko-osainenheikkolahjainenheikkonäköinenheikkorakenteinenheikkohermoinenheikkomielinenheikkotahtoinenheikkovoima Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?]. Cognates include Karelian heikko and Votic heikko. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heikkoni

heikkoni

heikkosi

heikkosi

heikkonsa

heikkonsa

Par

-ta

heikkoani

heikkojani / heikoitani

heikkoasi

heikkojasi / heikoitasi

heikkoansa / heikkoaan

heikkojansa / heikkojaan / heikoitansa / heikoitaan

Gen

-n

heikkoni

heikkojeni / heikoitteni / heikoideni

heikkosi

heikkojesi / heikoittesi / heikoidesi

heikkonsa

heikkojensa / heikoittensa / heikoidensa

Ill

mihin

heikkooni

heikkoihini / heikoihini

heikkoosi

heikkoihisi / heikoihisi

heikkoonsa

heikkoihinsa / heikoihinsa

Ine

-ssa

heikossani

heikoissani

heikossasi

heikoissasi

heikossansa / heikossaan

heikoissansa / heikoissaan

Ela

-sta

heikostani

heikoistani

heikostasi

heikoistasi

heikostansa / heikostaan

heikoistansa / heikoistaan

All

-lle

heikolleni

heikoilleni

heikollesi

heikoillesi

heikollensa / heikolleen

heikoillensa / heikoillean

Ade

-lla

heikollani

heikoillani

heikollasi

heikoillasi

heikollansa / heikollaan

heikoillansa / heikoillaan

Abl

-lta

heikoltani

heikoiltani

heikoltasi

heikoiltasi

heikoltansa / heikoltaan

heikoiltansa / heikoiltaan

Tra

-ksi

heikokseni

heikoikseni

heikoksesi

heikoiksesi

heikoksensa / heikokseen

heikoiksensa / heikoikseen

Ess

-na

heikkonani

heikkoinani

heikkonasi

heikkoinasi

heikkonansa / heikkonaan

heikkoinansa / heikkoinaan

Abe

-tta

heikottani

heikoittani

heikottasi

heikoittasi

heikottansa / heikottaan

heikoittansa / heikoittaan

Com

-ne

-

heikkoineni

-

heikkoinesi

-

heikkoinensa / heikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

heikkoni

heikkosi

heikkonsa

heikkoni

heikkosi

heikkonsa

Par

-ta

heikkoani

heikkoasi

heikkoansa / heikkoaan

heikkojani / heikoitani

heikkojasi / heikoitasi

heikkojansa / heikkojaan / heikoitansa / heikoitaan

Gen

-n

heikkoni

heikkosi

heikkonsa

heikkojeni / heikoitteni / heikoideni

heikkojesi / heikoittesi / heikoidesi

heikkojensa / heikoittensa / heikoidensa

Ill

mihin

heikkooni

heikkoosi

heikkoonsa

heikkoihini / heikoihini

heikkoihisi / heikoihisi

heikkoihinsa / heikoihinsa

Ine

-ssa

heikossani

heikossasi

heikossansa / heikossaan

heikoissani

heikoissasi

heikoissansa / heikoissaan

Ela

-sta

heikostani

heikostasi

heikostansa / heikostaan

heikoistani

heikoistasi

heikoistansa / heikoistaan

All

-lle

heikolleni

heikollesi

heikollensa / heikolleen

heikoilleni

heikoillesi

heikoillensa / heikoillean

Ade

-lla

heikollani

heikollasi

heikollansa / heikollaan

heikoillani

heikoillasi

heikoillansa / heikoillaan

Abl

-lta

heikoltani

heikoltasi

heikoltansa / heikoltaan

heikoiltani

heikoiltasi

heikoiltansa / heikoiltaan

Tra

-ksi

heikokseni

heikoksesi

heikoksensa / heikokseen

heikoikseni

heikoiksesi

heikoiksensa / heikoikseen

Ess

-na

heikkonani

heikkonasi

heikkonansa / heikkonaan

heikkoinani

heikkoinasi

heikkoinansa / heikkoinaan

Abe

-tta

heikottani

heikottasi

heikottansa / heikottaan

heikoittani

heikoittasi

heikoittansa / heikoittaan

Com

-ne

-

-

-

heikkoineni

heikkoinesi

heikkoinensa / heikkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

heikkomme

heikkomme

heikkonne

heikkonne

heikkonsa

heikkonsa

Par

-ta

heikkoamme

heikkojamme / heikoitamme

heikkoanne

heikkojanne / heikoitanne

heikkoansa / heikkoaan

heikkojansa / heikkojaan / heikoitansa / heikoitaan

Gen

-n

heikkomme

heikkojemme / heikoittemme / heikoidemme

heikkonne

heikkojenne / heikoittenne / heikoidenne

heikkonsa

heikkojensa / heikoittensa / heikoidensa

Ill

mihin

heikkoomme

heikkoihimme / heikoihimme

heikkoonne

heikkoihinne / heikoihinne

heikkoonsa

heikkoihinsa / heikoihinsa

Ine

-ssa

heikossamme

heikoissamme

heikossanne

heikoissanne

heikossansa / heikossaan

heikoissansa / heikoissaan

Ela

-sta

heikostamme

heikoistamme

heikostanne

heikoistanne

heikostansa / heikostaan

heikoistansa / heikoistaan

All

-lle

heikollemme

heikoillemme

heikollenne

heikoillenne

heikollensa / heikolleen

heikoillensa / heikoillean

Ade

-lla

heikollamme

heikoillamme

heikollanne

heikoillanne

heikollansa / heikollaan

heikoillansa / heikoillaan

Abl

-lta

heikoltamme

heikoiltamme

heikoltanne

heikoiltanne

heikoltansa / heikoltaan

heikoiltansa / heikoiltaan

Tra

-ksi

heikoksemme

heikoiksemme

heikoksenne

heikoiksenne

heikoksensa / heikokseen

heikoiksensa / heikoikseen

Ess

-na

heikkonamme

heikkoinamme

heikkonanne

heikkoinanne

heikkonansa / heikkonaan

heikkoinansa / heikkoinaan

Abe

-tta

heikottamme

heikoittamme

heikottanne

heikoittanne

heikottansa / heikottaan

heikoittansa / heikoittaan

Com

-ne

-

heikkoinemme

-

heikkoinenne

-

heikkoinensa / heikkoineen

Singular

Plural

Nom

-

heikkomme

heikkonne

heikkonsa

heikkomme

heikkonne

heikkonsa

Par

-ta

heikkoamme

heikkoanne

heikkoansa / heikkoaan

heikkojamme / heikoitamme

heikkojanne / heikoitanne

heikkojansa / heikkojaan / heikoitansa / heikoitaan

Gen

-n

heikkomme

heikkonne

heikkonsa

heikkojemme / heikoittemme / heikoidemme

heikkojenne / heikoittenne / heikoidenne

heikkojensa / heikoittensa / heikoidensa

Ill

mihin

heikkoomme

heikkoonne

heikkoonsa

heikkoihimme / heikoihimme

heikkoihinne / heikoihinne

heikkoihinsa / heikoihinsa

Ine

-ssa

heikossamme

heikossanne

heikossansa / heikossaan

heikoissamme

heikoissanne

heikoissansa / heikoissaan

Ela

-sta

heikostamme

heikostanne

heikostansa / heikostaan

heikoistamme

heikoistanne

heikoistansa / heikoistaan

All

-lle

heikollemme

heikollenne

heikollensa / heikolleen

heikoillemme

heikoillenne

heikoillensa / heikoillean

Ade

-lla

heikollamme

heikollanne

heikollansa / heikollaan

heikoillamme

heikoillanne

heikoillansa / heikoillaan

Abl

-lta

heikoltamme

heikoltanne

heikoltansa / heikoltaan

heikoiltamme

heikoiltanne

heikoiltansa / heikoiltaan

Tra

-ksi

heikoksemme

heikoksenne

heikoksensa / heikokseen

heikoiksemme

heikoiksenne

heikoiksensa / heikoikseen

Ess

-na

heikkonamme

heikkonanne

heikkonansa / heikkonaan

heikkoinamme

heikkoinanne

heikkoinansa / heikkoinaan

Abe

-tta

heikottamme

heikottanne

heikottansa / heikottaan

heikoittamme

heikoittanne

heikoittansa / heikoittaan

Com

-ne

-

-

-

heikkoinemme

heikkoinenne

heikkoinensa / heikkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

tapaa

tapoja

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapaan

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

tavoissa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavalta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

tavoiksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
mode tila, moodi, toimintatila, tapa, muoti, tyyli
habit tapa, tottumus, munkinpuku, nunnanpuku
manner tapa, käytös, elintavat, esiintymistapa, hyvät tavat, käyttäytymistapa
practice käytäntö, harjoittelu, menettely, praktiikka, harjoitus, tapa
wont tapa
custom tapa, asiakassuhde, käytäntö, asiakkaat, tottumus, käytänne
style tyyli, malli, muoti, tyylikkyys, tyyppi, tapa
rule sääntö, säännös, määräys, hallinto, valta, tapa
trick temppu, jekku, keino, juoni, juju, tapa
touch kosketus, ripaus, tuntoaisti, tuntuma, yhteys, tapa
fashion muoti, tapa, kuosi
tack nasta, nupi, halssi, menettelytapa, tapa, naula
wise tapa
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2; Europarl; Europarl8 Tapa hänet. Kill him. Tapa hänet! Kill her! Perheen tapa. Family tradition. Et tapa häntä. You're not going to kill him. Tapa minut myös. Kill me too. Tapa yhtiökumppanisi. Kill your partners. Tapa ei ollut kummoinen. The way was not great. Tämä on väärä tapa toimia. No, that is the wrong way to go about it. Tiedoksi: tapa. Information. Se on hieno tapa ajatella sitä! That's a nice way of looking at it. Show more arrow right

Wiktionary

custom habit manner way (to do a thing) Show more arrow right Meillä oli sunnuntaisin tapana mennä rannalle.We used to go to the beach on Sundays.We would go to the beach on Sundays. Show more arrow right Adjectives tavallinentavatontavanomainenepätavallinentapainen Verbs tavoittaatavoitella (way) jolla(k)in tavalla = by some meanssomehow Show more arrow right ajattelutapaajatustapaehtotapaelämäntapaesiintymistapaesitystapahallitustapahovitavathäätapaihmistavatilmaisutapajuomatapakansantapakatsantotapakatsomustapakauppatapakirjoitustapakuvaamistapakuvaustapakäsittelytapakäsitystapakäskytapakäyttäytymistapakäyttötapakäytöstapalaatutapalaskutapalaulutapalehtitapaliiketapalisääntymistapalukutapalähestymistapamahtotapamenettelytapamerimiestapamerkintätapamuodostumistapanäkemistapaperimätapaperinnäistapapuhetapapuhuttelutapapöytätaparankaisutaparatkaisutapareaktiotapasanontatapaseuratapasuhtautumistapasuoritustapatapainkuvaustapaintuomaritapainturmelustapakasvatustapakristillinentapakristillisyystapakristittytapakulttuuritapaluokkatapaoikeustaparikollinentaparikollisuustapatietotapaturmatekotapatoimintatapatositapatulkintatapatyöskentelytapatyötapavaalitapaviljelytapaääntämistapa Show more arrow right From Proto-Finnic tapa, from Baltic. Show more arrow right

Wikipedia

tottumus
käytöstavat
hyvä tapa
vakiintunut, vallitseviin arvostuksiin perustuva käytäntö maan tapa, toissijainen oikeuslähde instituutio
Tapa
epäitsenäinen kaupunki ja samannimisen kunnan keskus Virossa Tapan kunta
kunta Virossa Marcel Utembi Tapa
(s. 1959), kinhasankongolainen katolinen arkkipiispa Tampereen Palloilijat
(TaPa), tamperelainen urheiluseura
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapani

tapasi

tapasi

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapojani

tapaasi

tapojasi

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapojeni

tapasi

tapojesi

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapoihini

tapaasi

tapoihisi

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavoissani

tavassasi

tavoissasi

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavoistani

tavastasi

tavoistasi

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavoilleni

tavallesi

tavoillesi

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavoillani

tavallasi

tavoillasi

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavoiltani

tavaltasi

tavoiltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavoikseni

tavaksesi

tavoiksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapoinani

tapanasi

tapoinasi

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavoittani

tavattasi

tavoittasi

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoineni

-

tapoinesi

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapani

tapasi

tapansa

tapani

tapasi

tapansa

Par

-ta

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapojani

tapojasi

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapani

tapasi

tapansa

tapojeni

tapojesi

tapojensa

Ill

mihin

tapaani

tapaasi

tapaansa

tapoihini

tapoihisi

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassani

tavassasi

tavassansa / tavassaan

tavoissani

tavoissasi

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastani

tavastasi

tavastansa / tavastaan

tavoistani

tavoistasi

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavalleni

tavallesi

tavallensa / tavalleen

tavoilleni

tavoillesi

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallani

tavallasi

tavallansa / tavallaan

tavoillani

tavoillasi

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltani

tavaltasi

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltani

tavoiltasi

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavakseni

tavaksesi

tavaksensa / tavakseen

tavoikseni

tavoiksesi

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanani

tapanasi

tapanansa / tapanaan

tapoinani

tapoinasi

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattani

tavattasi

tavattansa / tavattaan

tavoittani

tavoittasi

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoineni

tapoinesi

tapoinensa / tapoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapamme

tapanne

tapanne

tapansa

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapojamme

tapaanne

tapojanne

tapaansa

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapojemme

tapanne

tapojenne

tapansa

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapoihimme

tapaanne

tapoihinne

tapaansa

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavoissamme

tavassanne

tavoissanne

tavassansa / tavassaan

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavoistamme

tavastanne

tavoistanne

tavastansa / tavastaan

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavoillemme

tavallenne

tavoillenne

tavallensa / tavalleen

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavoillamme

tavallanne

tavoillanne

tavallansa / tavallaan

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavoiltamme

tavaltanne

tavoiltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavoiksemme

tavaksenne

tavoiksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapoinamme

tapananne

tapoinanne

tapanansa / tapanaan

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavoittamme

tavattanne

tavoittanne

tavattansa / tavattaan

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

tapoinemme

-

tapoinenne

-

tapoinensa / tapoineen

Singular

Plural

Nom

-

tapamme

tapanne

tapansa

tapamme

tapanne

tapansa

Par

-ta

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapojamme

tapojanne

tapojansa / tapojaan

Gen

-n

tapamme

tapanne

tapansa

tapojemme

tapojenne

tapojensa

Ill

mihin

tapaamme

tapaanne

tapaansa

tapoihimme

tapoihinne

tapoihinsa

Ine

-ssa

tavassamme

tavassanne

tavassansa / tavassaan

tavoissamme

tavoissanne

tavoissansa / tavoissaan

Ela

-sta

tavastamme

tavastanne

tavastansa / tavastaan

tavoistamme

tavoistanne

tavoistansa / tavoistaan

All

-lle

tavallemme

tavallenne

tavallensa / tavalleen

tavoillemme

tavoillenne

tavoillensa / tavoillean

Ade

-lla

tavallamme

tavallanne

tavallansa / tavallaan

tavoillamme

tavoillanne

tavoillansa / tavoillaan

Abl

-lta

tavaltamme

tavaltanne

tavaltansa / tavaltaan

tavoiltamme

tavoiltanne

tavoiltansa / tavoiltaan

Tra

-ksi

tavaksemme

tavaksenne

tavaksensa / tavakseen

tavoiksemme

tavoiksenne

tavoiksensa / tavoikseen

Ess

-na

tapanamme

tapananne

tapanansa / tapanaan

tapoinamme

tapoinanne

tapoinansa / tapoinaan

Abe

-tta

tavattamme

tavattanne

tavattansa / tavattaan

tavoittamme

tavoittanne

tavoittansa / tavoittaan

Com

-ne

-

-

-

tapoinemme

tapoinenne

tapoinensa / tapoineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Wiktionary

weak faint feeble infirm frail delicate slight poor light slender meager Show more arrow right vahva Show more arrow right heikkojänniteheikkovirtaheikko-osainenheikkolahjainenheikkonäköinenheikkorakenteinenheikkohermoinenheikkomielinenheikkotahtoinenheikkovoima Show more arrow right From Proto-Finnic [Term?]. Cognates include Karelian heikko and Votic heikko. Show more arrow right
weak heikko, huono, laimea, laiha, heikkoluonteinen
low matala, alhainen, pieni, vähäinen, heikko, alhaalla oleva
faint heikko, vähäinen, vaimea, voimaton, hienoinen, hämärä
fragile hauras, heikko, helposti särkyvä, hento, särkyvää
slight pieni, vähäinen, heikko, hienoinen, pienoinen, hento
feeble heikko, voimaton, vaimea
light kevyt, vaalea, valoisa, kirkas, lievä, heikko
soft pehmeä, lempeä, heikko, hiljainen, sileä, helppo
dim himmeä, hämärä, heikko, epäselvä, sumea, synkkä
mild lievä, leuto, mieto, lempeä, heikko, vähäinen
tenuous heikko, ohut, heiveröinen, olematon
weakly heikko, sairaalloinen
lame ontuva, rampa, heikko, vaisu
frail hauras, heiveröinen, heikko
infirm heikko, vanhuudenheikko, raihnas
thin ohut, laiha, harva, heikko, harvalukuinen, hatara
inefficient tehoton, heikko, kykenemätön, saamaton
dull tylsä, himmeä, samea, heikko, ikävä, tylppä
delicate herkkä, arkaluonteinen, hieno, heikko, herkullinen, hienotunteinen
slender hoikka, kapea, ohut, siro, solakka, heikko
groggy huojuva, pökerryksissä, heikko, pökerryksissä oleva
effete veltto, heikko, voimaton, aikansa elänyt
shallow matala, pinnallinen, kevyt, heikko
wonky hutera, heikko, epäkunnossa
unsound epävarma, sairas, heikko, hatara, huonossa kunnossa
trick heikko, taito-, trikki-
dicky huonokuntoinen, heikko
slightly built hentorakenteinen, heikko
sickly sairaalloinen, ällöttävä, kuvottava, sairasteleva, heikko, ellottava
outside ulkopuolinen, ulkoa tuleva, heikko, vähäinen, korkein mahdollinen, ulko-
feckless avuton, heikko
doddery vanhuudenheikko, heikko, tutiseva
doddering tutiseva, vanhuudenheikko, heikko
distant kaukainen, etäinen, viileä, hämärä, heikko
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; opensubtitles2; Europarl Parallel Corpus 1996-2011 Olen heikko. I am very weak. Yritys on heikko tilanteessa. The company is in a poor situation. Tämä on heikko. This one's awake. Kahdeksalla oli heikko veripaine. Eight had low blood pressure. Olet heikko, vanhus. You are weak, old man. Heikko, mutta vakaa. Faint, but stable. Heikko hallinto väheksyi varoituksia. The weak administration dismissed the warnings. Heikko pelastusyritys. That wasn't much of a rescue. Poliittinen ilmapiiri on ollut heikko. The political atmosphere has been fragile. Älä kävele jäällä, se on vielä heikko. Don't walk on the ice, it's still weak. Show more arrow right

Normative

SingularPlural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

heikkoa

heikkoja

Gen

-n

heikon

heikkojen

Ill

mihin

heikkoon

heikkoihin

Ine

-ssa

heikossa

heikoissa

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikolta

heikoilta

Tra

-ksi

heikoksi

heikoiksi

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoin

Normative

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

heikkoa

heikkoja

Gen

-n

heikon

heikkojen

Ill

mihin

heikkoon

heikkoihin

Ine

-ssa

heikossa

heikoissa

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikolta

heikoilta

Tra

-ksi

heikoksi

heikoiksi

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoin

Comparative

SingularPlural

Nom

-

heikompi

heikommat

Par

-ta

heikompaa

heikompia

Gen

-n

heikomman

heikompien

Ill

mihin

heikompiin

heikompiin

Ine

-ssa

heikommassa

heikommissa

Ela

-sta

heikommasta

heikommista

All

-lle

heikommalle

heikommille

Ade

-lla

heikommalla

heikommilla

Abl

-lta

heikommalta

heikommilta

Tra

-ksi

heikommaksi

heikommiksi

Ess

-na

heikompana

heikompina

Abe

-tta

heikommatta

heikommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikommin

Comparative

Singular

Plural

Nom

-

heikompi

heikommat

Par

-ta

heikompaa

heikompia

Gen

-n

heikomman

heikompien

Ill

mihin

heikompiin

heikompiin

Ine

-ssa

heikommassa

heikommissa

Ela

-sta

heikommasta

heikommista

All

-lle

heikommalle

heikommille

Ade

-lla

heikommalla

heikommilla

Abl

-lta

heikommalta

heikommilta

Tra

-ksi

heikommaksi

heikommiksi

Ess

-na

heikompana

heikompina

Abe

-tta

heikommatta

heikommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikommin

Superlative

SingularPlural

Nom

-

heikoin

heikoimmat

Par

-ta

heikointa

heikoimpia

Gen

-n

heikoimman

heikointen / heikoimpien

Ill

mihin

heikoimpaan

heikoimpiin

Ine

-ssa

heikoimmassa

heikoimmissa

Ela

-sta

heikoimmasta

heikoimmista

All

-lle

heikoimmalle

heikoimmille

Ade

-lla

heikoimmalla

heikoimmilla

Abl

-lta

heikoimmalta

heikoimmilta

Tra

-ksi

heikoimmaksi

heikoimmiksi

Ess

-na

heikoimpana

heikoimpina

Abe

-tta

heikoimmatta

heikoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoimmin

Superlative

Singular

Plural

Nom

-

heikoin

heikoimmat

Par

-ta

heikointa

heikoimpia

Gen

-n

heikoimman

heikointen / heikoimpien

Ill

mihin

heikoimpaan

heikoimpiin

Ine

-ssa

heikoimmassa

heikoimmissa

Ela

-sta

heikoimmasta

heikoimmista

All

-lle

heikoimmalle

heikoimmille

Ade

-lla

heikoimmalla

heikoimmilla

Abl

-lta

heikoimmalta

heikoimmilta

Tra

-ksi

heikoimmaksi

heikoimmiksi

Ess

-na

heikoimpana

heikoimpina

Abe

-tta

heikoimmatta

heikoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoimmin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

heikonnan

en Solve

ii

heikonnat

et heikonna

iii

ei heikonna

Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme heikonna / ei heikonneta

Solve

ii

heikonnatte

ette heikonna

iii

heikontavat

eivät heikonna

Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

heikonnanen
Solve

ii

heikonnatet heikonna

iii

ei heikonna
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme heikonna / ei heikonneta
Solve

ii

heikonnatteette heikonna

iii

heikontavateivät heikonna
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

heikonsin

en Solve

ii

heikonsit

et heikontanut

iii

ei heikontanut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

heikonsimme / heikonnettiin

emme heikontaneet / ei heikonnettu

ii

ette heikontaneet

Solve

iii

heikonsivat

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

heikonsinen
Solve

ii

heikonsitet heikontanut

iii

ei heikontanut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

heikonsimme / heikonnettiinemme heikontaneet / ei heikonnettu

ii

ette heikontaneet
Solve

iii

heikonsivateivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

heikonna

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

heikonna

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

heikontaisin

en heikontaisi

ii

heikontaisit

et heikontaisi

iii

ei heikontaisi

Solve

Plural

Positive

Negative

i

heikontaisimme

emme Solve

ii

ette heikontaisi

Solve

iii

heikontaisivat

eivät heikontaisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

heikontaisinen heikontaisi

ii

heikontaisitet heikontaisi

iii

ei heikontaisi
Solve

Plural

PositiveNegative

i

heikontaisimmeemme
Solve

ii

ette heikontaisi
Solve

iii

heikontaisivateivät heikontaisi

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

heikon

heikkojen / heikoitten / heikoiden

Ill

mihin

heikkoihin / heikoihin

Solve

Ine

-ssa

heikossa

Solve

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikoilta

Solve

Tra

-ksi

heikoksi

Solve

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

heikkoine

Ins

-in

-

heikoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

Gen

-n

heikon

heikkojen / heikoitten / heikoiden

Ill

mihin

heikkoihin / heikoihin

Ine

-ssa

heikossa

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikoilta

Tra

-ksi

heikoksi

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

heikkoine

Ins

-in

-

heikoin

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapoihin

Solve

Ine

-ssa

tavassa

Solve

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavoilta

Solve

Tra

-ksi

tavaksi

Solve

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tapa

tavat

Par

-ta

Gen

-n

tavan

tapojen

Ill

mihin

tapoihin

Ine

-ssa

tavassa

Ela

-sta

tavasta

tavoista

All

-lle

tavalle

tavoille

Ade

-lla

tavalla

tavoilla

Abl

-lta

tavoilta

Tra

-ksi

tavaksi

Ess

-na

tapana

tapoina

Abe

-tta

tavatta

tavoitta

Com

-ne

-

tapoine

Ins

-in

-

tavoin

Normative Solved!

SingularPlural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

heikon

heikkojen

Ill

mihin

heikkoihin

Solve

Ine

-ssa

heikossa

Solve

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikoilta

Solve

Tra

-ksi

heikoksi

Solve

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoin

Normative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

heikko

heikot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

heikon

heikkojen

Ill

mihin

heikkoihin

Solve

Ine

-ssa

heikossa

Solve

Ela

-sta

heikosta

heikoista

All

-lle

heikolle

heikoille

Ade

-lla

heikolla

heikoilla

Abl

-lta

heikoilta

Solve

Tra

-ksi

heikoksi

Solve

Ess

-na

heikkona

heikkoina

Abe

-tta

heikotta

heikoitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoin

Comparative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

heikompia

Solve

Gen

-n

heikomman

heikompien

Ill

mihin

heikompiin

Solve

Ine

-ssa

heikommassa

heikommissa

Ela

-sta

heikommasta

heikommista

All

-lle

heikommalle

heikommille

Ade

-lla

heikommalla

heikommilla

Abl

-lta

heikommalta

heikommilta

Tra

-ksi

heikommiksi

Solve

Ess

-na

heikompana

Solve

Abe

-tta

heikommatta

heikommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikommin

Comparative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

heikompia

Solve

Gen

-n

heikomman

heikompien

Ill

mihin

heikompiin

Solve

Ine

-ssa

heikommassa

heikommissa

Ela

-sta

heikommasta

heikommista

All

-lle

heikommalle

heikommille

Ade

-lla

heikommalla

heikommilla

Abl

-lta

heikommalta

heikommilta

Tra

-ksi

heikommiksi

Solve

Ess

-na

heikompana

Solve

Abe

-tta

heikommatta

heikommitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikommin

Superlative Solved!

SingularPlural

Nom

-

Solve

Par

-ta

heikoimpia

Solve

Gen

-n

heikoimman

heikointen / heikoimpien

Ill

mihin

heikoimpiin

Solve

Ine

-ssa

heikoimmassa

Solve

Ela

-sta

heikoimmasta

heikoimmista

All

-lle

heikoimmalle

heikoimmille

Ade

-lla

heikoimmalla

heikoimmilla

Abl

-lta

heikoimmalta

heikoimmilta

Tra

-ksi

heikoimmaksi

heikoimmiksi

Ess

-na

heikoimpina

Solve

Abe

-tta

heikoimmatta

heikoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoimmin

Superlative Solved!

Singular

Plural

Nom

-

Solve

Par

-ta

heikoimpia

Solve

Gen

-n

heikoimman

heikointen / heikoimpien

Ill

mihin

heikoimpiin

Solve

Ine

-ssa

heikoimmassa

Solve

Ela

-sta

heikoimmasta

heikoimmista

All

-lle

heikoimmalle

heikoimmille

Ade

-lla

heikoimmalla

heikoimmilla

Abl

-lta

heikoimmalta

heikoimmilta

Tra

-ksi

heikoimmaksi

heikoimmiksi

Ess

-na

heikoimpina

Solve

Abe

-tta

heikoimmatta

heikoimmitta

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

heikoimmin

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept