logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

hakasulku, noun

Word analysis
hakasulku

hakasulku

hakasulku

Noun, Singular Nominative

hakka

Noun, Singular Nominative

+ sulku

Noun, Singular Nominative

haka

Noun, Singular Nominative

+ sulku

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakasulku

hakasulut

Par

-ta

hakasulkua

hakasulkuja

Gen

-n

hakasulun

hakasulkujen

Ill

mihin

hakasulkuun

hakasulkuihin

Ine

-ssa

hakasulussa

hakasuluissa

Ela

-sta

hakasulusta

hakasuluista

All

-lle

hakasululle

hakasuluille

Ade

-lla

hakasululla

hakasuluilla

Abl

-lta

hakasululta

hakasuluilta

Tra

-ksi

hakasuluksi

hakasuluiksi

Ess

-na

hakasulkuna

hakasulkuina

Abe

-tta

hakasulutta

hakasuluitta

Com

-ne

-

hakasulkuine

Ins

-in

-

hakasuluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakasulku

hakasulut

Par

-ta

hakasulkua

hakasulkuja

Gen

-n

hakasulun

hakasulkujen

Ill

mihin

hakasulkuun

hakasulkuihin

Ine

-ssa

hakasulussa

hakasuluissa

Ela

-sta

hakasulusta

hakasuluista

All

-lle

hakasululle

hakasuluille

Ade

-lla

hakasululla

hakasuluilla

Abl

-lta

hakasululta

hakasuluilta

Tra

-ksi

hakasuluksi

hakasuluiksi

Ess

-na

hakasulkuna

hakasulkuina

Abe

-tta

hakasulutta

hakasuluitta

Com

-ne

-

hakasulkuine

Ins

-in

-

hakasuluin

square bracket hakasulje, hakasulku
Show more arrow right
EurLex-2 Tullitaulukon 1 sarakkeessa hakasulkuihin asetettu nimikenumero kertoo, että kyseinen nimike on poistettu (esim. nimike []). A heading number placed between square brackets in column 1 of the Schedule of Customs Duties indicates that the heading has been deleted (for example, heading No []). Tullitaulukon 1 sarakkeessa hakasulkuihin asetettu nimikenumero kertoo, että kyseinen nimike on poistettu (esim. nimike [1519]). A heading number placed between square brackets in column 1 of the Schedule of Customs Duties indicates that the heading has been deleted (for example, heading No [1519]). Tullitaulukon 1 sarakkeessa hakasulkuihin asetettu nimikenumero kertoo, että kyseinen nimike on poistettu (esim. nimike [1519]). A heading number placed between square brackets in column 1 of the schedule of customs duties indicates that the heading has been deleted (for example, heading [ 1519 ]). (9) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (9) Text which has heen omitted is slown as [...] and represents business secrets. (4) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (4) Parts of this text have been edited to ensure that confidential information is not disclosed; those parts are enclosed in square brackets. (22) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (22) Text which has heen omitted is slown as [...] and represents business secrets. (18) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (18) Text which has heen omitted is slown as [...] and represents business secrets. (14) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (14) Text which has heen omitted is slown as [...] and represents business secrets. (11) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (11) Text which has heen omitted is slown as [...] and represents business secrets. (33) Tätä tekstiä on osin muokattu, jotta varmistetaan, ettei luottamuksellista tietoa paljasteta; nämä kohdat on kirjoitettu hakasulkuihin. (33) Parts of this text have been edited to ensure that confidential information is not disclosed; those parts are enclosed in square brackets. Show more arrow right

Wiktionary

A square bracket ( "[" or "]" ). Show more arrow right hakasulje Show more arrow right haka (“hook”) +‎ sulku (“bracket”) Show more arrow right

Wikipedia

Bracket A bracket is either of two tall fore- or back-facing punctuation marks commonly used to isolate a segment of text or data from its surroundings. Typically deployed in symmetric pairs, an individual bracket may be identified as a left or right bracket or, alternatively, an opening bracket or closing bracket, respectively, depending on the directionality of the context. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakasulkuni

hakasulkuni

hakasulkusi

hakasulkusi

hakasulkunsa

hakasulkunsa

Par

-ta

hakasulkuani

hakasulkujani

hakasulkuasi

hakasulkujasi

hakasulkuansa / hakasulkuaan

hakasulkujansa / hakasulkujaan

Gen

-n

hakasulkuni

hakasulkujeni

hakasulkusi

hakasulkujesi

hakasulkunsa

hakasulkujensa

Ill

mihin

hakasulkuuni

hakasulkuihini

hakasulkuusi

hakasulkuihisi

hakasulkuunsa

hakasulkuihinsa

Ine

-ssa

hakasulussani

hakasuluissani

hakasulussasi

hakasuluissasi

hakasulussansa / hakasulussaan

hakasuluissansa / hakasuluissaan

Ela

-sta

hakasulustani

hakasuluistani

hakasulustasi

hakasuluistasi

hakasulustansa / hakasulustaan

hakasuluistansa / hakasuluistaan

All

-lle

hakasululleni

hakasuluilleni

hakasulullesi

hakasuluillesi

hakasulullensa / hakasululleen

hakasuluillensa / hakasuluillean

Ade

-lla

hakasulullani

hakasuluillani

hakasulullasi

hakasuluillasi

hakasulullansa / hakasulullaan

hakasuluillansa / hakasuluillaan

Abl

-lta

hakasulultani

hakasuluiltani

hakasulultasi

hakasuluiltasi

hakasulultansa / hakasulultaan

hakasuluiltansa / hakasuluiltaan

Tra

-ksi

hakasulukseni

hakasuluikseni

hakasuluksesi

hakasuluiksesi

hakasuluksensa / hakasulukseen

hakasuluiksensa / hakasuluikseen

Ess

-na

hakasulkunani

hakasulkuinani

hakasulkunasi

hakasulkuinasi

hakasulkunansa / hakasulkunaan

hakasulkuinansa / hakasulkuinaan

Abe

-tta

hakasuluttani

hakasuluittani

hakasuluttasi

hakasuluittasi

hakasuluttansa / hakasuluttaan

hakasuluittansa / hakasuluittaan

Com

-ne

-

hakasulkuineni

-

hakasulkuinesi

-

hakasulkuinensa / hakasulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakasulkuni

hakasulkusi

hakasulkunsa

hakasulkuni

hakasulkusi

hakasulkunsa

Par

-ta

hakasulkuani

hakasulkuasi

hakasulkuansa / hakasulkuaan

hakasulkujani

hakasulkujasi

hakasulkujansa / hakasulkujaan

Gen

-n

hakasulkuni

hakasulkusi

hakasulkunsa

hakasulkujeni

hakasulkujesi

hakasulkujensa

Ill

mihin

hakasulkuuni

hakasulkuusi

hakasulkuunsa

hakasulkuihini

hakasulkuihisi

hakasulkuihinsa

Ine

-ssa

hakasulussani

hakasulussasi

hakasulussansa / hakasulussaan

hakasuluissani

hakasuluissasi

hakasuluissansa / hakasuluissaan

Ela

-sta

hakasulustani

hakasulustasi

hakasulustansa / hakasulustaan

hakasuluistani

hakasuluistasi

hakasuluistansa / hakasuluistaan

All

-lle

hakasululleni

hakasulullesi

hakasulullensa / hakasululleen

hakasuluilleni

hakasuluillesi

hakasuluillensa / hakasuluillean

Ade

-lla

hakasulullani

hakasulullasi

hakasulullansa / hakasulullaan

hakasuluillani

hakasuluillasi

hakasuluillansa / hakasuluillaan

Abl

-lta

hakasulultani

hakasulultasi

hakasulultansa / hakasulultaan

hakasuluiltani

hakasuluiltasi

hakasuluiltansa / hakasuluiltaan

Tra

-ksi

hakasulukseni

hakasuluksesi

hakasuluksensa / hakasulukseen

hakasuluikseni

hakasuluiksesi

hakasuluiksensa / hakasuluikseen

Ess

-na

hakasulkunani

hakasulkunasi

hakasulkunansa / hakasulkunaan

hakasulkuinani

hakasulkuinasi

hakasulkuinansa / hakasulkuinaan

Abe

-tta

hakasuluttani

hakasuluttasi

hakasuluttansa / hakasuluttaan

hakasuluittani

hakasuluittasi

hakasuluittansa / hakasuluittaan

Com

-ne

-

-

-

hakasulkuineni

hakasulkuinesi

hakasulkuinensa / hakasulkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakasulkumme

hakasulkumme

hakasulkunne

hakasulkunne

hakasulkunsa

hakasulkunsa

Par

-ta

hakasulkuamme

hakasulkujamme

hakasulkuanne

hakasulkujanne

hakasulkuansa / hakasulkuaan

hakasulkujansa / hakasulkujaan

Gen

-n

hakasulkumme

hakasulkujemme

hakasulkunne

hakasulkujenne

hakasulkunsa

hakasulkujensa

Ill

mihin

hakasulkuumme

hakasulkuihimme

hakasulkuunne

hakasulkuihinne

hakasulkuunsa

hakasulkuihinsa

Ine

-ssa

hakasulussamme

hakasuluissamme

hakasulussanne

hakasuluissanne

hakasulussansa / hakasulussaan

hakasuluissansa / hakasuluissaan

Ela

-sta

hakasulustamme

hakasuluistamme

hakasulustanne

hakasuluistanne

hakasulustansa / hakasulustaan

hakasuluistansa / hakasuluistaan

All

-lle

hakasulullemme

hakasuluillemme

hakasulullenne

hakasuluillenne

hakasulullensa / hakasululleen

hakasuluillensa / hakasuluillean

Ade

-lla

hakasulullamme

hakasuluillamme

hakasulullanne

hakasuluillanne

hakasulullansa / hakasulullaan

hakasuluillansa / hakasuluillaan

Abl

-lta

hakasulultamme

hakasuluiltamme

hakasulultanne

hakasuluiltanne

hakasulultansa / hakasulultaan

hakasuluiltansa / hakasuluiltaan

Tra

-ksi

hakasuluksemme

hakasuluiksemme

hakasuluksenne

hakasuluiksenne

hakasuluksensa / hakasulukseen

hakasuluiksensa / hakasuluikseen

Ess

-na

hakasulkunamme

hakasulkuinamme

hakasulkunanne

hakasulkuinanne

hakasulkunansa / hakasulkunaan

hakasulkuinansa / hakasulkuinaan

Abe

-tta

hakasuluttamme

hakasuluittamme

hakasuluttanne

hakasuluittanne

hakasuluttansa / hakasuluttaan

hakasuluittansa / hakasuluittaan

Com

-ne

-

hakasulkuinemme

-

hakasulkuinenne

-

hakasulkuinensa / hakasulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

hakasulkumme

hakasulkunne

hakasulkunsa

hakasulkumme

hakasulkunne

hakasulkunsa

Par

-ta

hakasulkuamme

hakasulkuanne

hakasulkuansa / hakasulkuaan

hakasulkujamme

hakasulkujanne

hakasulkujansa / hakasulkujaan

Gen

-n

hakasulkumme

hakasulkunne

hakasulkunsa

hakasulkujemme

hakasulkujenne

hakasulkujensa

Ill

mihin

hakasulkuumme

hakasulkuunne

hakasulkuunsa

hakasulkuihimme

hakasulkuihinne

hakasulkuihinsa

Ine

-ssa

hakasulussamme

hakasulussanne

hakasulussansa / hakasulussaan

hakasuluissamme

hakasuluissanne

hakasuluissansa / hakasuluissaan

Ela

-sta

hakasulustamme

hakasulustanne

hakasulustansa / hakasulustaan

hakasuluistamme

hakasuluistanne

hakasuluistansa / hakasuluistaan

All

-lle

hakasulullemme

hakasulullenne

hakasulullensa / hakasululleen

hakasuluillemme

hakasuluillenne

hakasuluillensa / hakasuluillean

Ade

-lla

hakasulullamme

hakasulullanne

hakasulullansa / hakasulullaan

hakasuluillamme

hakasuluillanne

hakasuluillansa / hakasuluillaan

Abl

-lta

hakasulultamme

hakasulultanne

hakasulultansa / hakasulultaan

hakasuluiltamme

hakasuluiltanne

hakasuluiltansa / hakasuluiltaan

Tra

-ksi

hakasuluksemme

hakasuluksenne

hakasuluksensa / hakasulukseen

hakasuluiksemme

hakasuluiksenne

hakasuluiksensa / hakasuluikseen

Ess

-na

hakasulkunamme

hakasulkunanne

hakasulkunansa / hakasulkunaan

hakasulkuinamme

hakasulkuinanne

hakasulkuinansa / hakasulkuinaan

Abe

-tta

hakasuluttamme

hakasuluttanne

hakasuluttansa / hakasuluttaan

hakasuluittamme

hakasuluittanne

hakasuluittansa / hakasuluittaan

Com

-ne

-

-

-

hakasulkuinemme

hakasulkuinenne

hakasulkuinensa / hakasulkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakka

hakat

Par

-ta

hakkaa

hakkoja

Gen

-n

hakan

hakkojen

Ill

mihin

hakkaan

hakkoihin

Ine

-ssa

hakassa

hakoissa

Ela

-sta

hakasta

hakoista

All

-lle

hakalle

hakoille

Ade

-lla

hakalla

hakoilla

Abl

-lta

hakalta

hakoilta

Tra

-ksi

hakaksi

hakoiksi

Ess

-na

hakkana

hakkoina

Abe

-tta

hakatta

hakoitta

Com

-ne

-

hakkoine

Ins

-in

-

hakoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

hakka

hakat

Par

-ta

hakkaa

hakkoja

Gen

-n

hakan

hakkojen

Ill

mihin

hakkaan

hakkoihin

Ine

-ssa

hakassa

hakoissa

Ela

-sta

hakasta

hakoista

All

-lle

hakalle

hakoille

Ade

-lla

hakalla

hakoilla

Abl

-lta

hakalta

hakoilta

Tra

-ksi

hakaksi

hakoiksi

Ess

-na

hakkana

hakkoina

Abe

-tta

hakatta

hakoitta

Com

-ne

-

hakkoine

Ins

-in

-

hakoin

hakka
mason
the Hakka
a Hakka
Show more arrow right
OpusParcus; Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus v7, sentence id: 100001; GlobalVoices; Europarl Parallel Corpus - Finnish-English; Tatoeba; OPUS - Finnish-English; Tatoeba Parallel Corpus - Finnish-English; Europarl Corpus Hakka on korkealla hyllyllä. The axe is on a high shelf. Tarvitsen uuden hakan. I need a new axe. Ostin isälle uuden hakan. I bought a new axe for my dad. Hakka on perinteinen suomalainen veistämätön puutavara. Hakka is a traditional Finnish uncarved timber. Hakan teroitus vaatii taitoa. Sharpening an axe requires skill. Hakkaan työhön koko päivän. I will work all day. Lapsi hakkaan naulaa vasaralla. The child hammers a nail with a hammer. Älä hakkaan päätä seinään turhaan. Don't bang your head against the wall for no reason. Hakkaan kiviä maahan. I am pounding stones into the ground. Hakkaan puita metsässä. I chop wood in the forest. Show more arrow right

Wikipedia

hakka kiina
arviolta noin 30 miljoonan ihmisen kiinansukuinen kieli hakka kansa
tai sen edustaja, pohjoisesta Kiinasta alun perin tuleva Han-kiinalainen kansa Hakka
Oy Juho Jussilan valmistama puulelu
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakkani

hakkani

hakkasi

hakkasi

hakkansa

hakkansa

Par

-ta

hakkaani

hakkojani

hakkaasi

hakkojasi

hakkaansa

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkani

hakkojeni

hakkasi

hakkojesi

hakkansa

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaani

hakkoihini

hakkaasi

hakkoihisi

hakkaansa

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassani

hakoissani

hakassasi

hakoissasi

hakassansa / hakassaan

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastani

hakoistani

hakastasi

hakoistasi

hakastansa / hakastaan

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakalleni

hakoilleni

hakallesi

hakoillesi

hakallensa / hakalleen

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallani

hakoillani

hakallasi

hakoillasi

hakallansa / hakallaan

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltani

hakoiltani

hakaltasi

hakoiltasi

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakakseni

hakoikseni

hakaksesi

hakoiksesi

hakaksensa / hakakseen

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanani

hakkoinani

hakkanasi

hakkoinasi

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattani

hakoittani

hakattasi

hakoittasi

hakattansa / hakattaan

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

hakkoineni

-

hakkoinesi

-

hakkoinensa / hakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakkani

hakkasi

hakkansa

hakkani

hakkasi

hakkansa

Par

-ta

hakkaani

hakkaasi

hakkaansa

hakkojani

hakkojasi

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkani

hakkasi

hakkansa

hakkojeni

hakkojesi

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaani

hakkaasi

hakkaansa

hakkoihini

hakkoihisi

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassani

hakassasi

hakassansa / hakassaan

hakoissani

hakoissasi

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastani

hakastasi

hakastansa / hakastaan

hakoistani

hakoistasi

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakalleni

hakallesi

hakallensa / hakalleen

hakoilleni

hakoillesi

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallani

hakallasi

hakallansa / hakallaan

hakoillani

hakoillasi

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltani

hakaltasi

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltani

hakoiltasi

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakakseni

hakaksesi

hakaksensa / hakakseen

hakoikseni

hakoiksesi

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanani

hakkanasi

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinani

hakkoinasi

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattani

hakattasi

hakattansa / hakattaan

hakoittani

hakoittasi

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakkoineni

hakkoinesi

hakkoinensa / hakkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakkamme

hakkamme

hakkanne

hakkanne

hakkansa

hakkansa

Par

-ta

hakkaamme

hakkojamme

hakkaanne

hakkojanne

hakkaansa

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkamme

hakkojemme

hakkanne

hakkojenne

hakkansa

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaamme

hakkoihimme

hakkaanne

hakkoihinne

hakkaansa

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassamme

hakoissamme

hakassanne

hakoissanne

hakassansa / hakassaan

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastamme

hakoistamme

hakastanne

hakoistanne

hakastansa / hakastaan

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakallemme

hakoillemme

hakallenne

hakoillenne

hakallensa / hakalleen

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallamme

hakoillamme

hakallanne

hakoillanne

hakallansa / hakallaan

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltamme

hakoiltamme

hakaltanne

hakoiltanne

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakaksemme

hakoiksemme

hakaksenne

hakoiksenne

hakaksensa / hakakseen

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanamme

hakkoinamme

hakkananne

hakkoinanne

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattamme

hakoittamme

hakattanne

hakoittanne

hakattansa / hakattaan

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

hakkoinemme

-

hakkoinenne

-

hakkoinensa / hakkoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakkamme

hakkanne

hakkansa

hakkamme

hakkanne

hakkansa

Par

-ta

hakkaamme

hakkaanne

hakkaansa

hakkojamme

hakkojanne

hakkojansa / hakkojaan

Gen

-n

hakkamme

hakkanne

hakkansa

hakkojemme

hakkojenne

hakkojensa

Ill

mihin

hakkaamme

hakkaanne

hakkaansa

hakkoihimme

hakkoihinne

hakkoihinsa

Ine

-ssa

hakassamme

hakassanne

hakassansa / hakassaan

hakoissamme

hakoissanne

hakoissansa / hakoissaan

Ela

-sta

hakastamme

hakastanne

hakastansa / hakastaan

hakoistamme

hakoistanne

hakoistansa / hakoistaan

All

-lle

hakallemme

hakallenne

hakallensa / hakalleen

hakoillemme

hakoillenne

hakoillensa / hakoillean

Ade

-lla

hakallamme

hakallanne

hakallansa / hakallaan

hakoillamme

hakoillanne

hakoillansa / hakoillaan

Abl

-lta

hakaltamme

hakaltanne

hakaltansa / hakaltaan

hakoiltamme

hakoiltanne

hakoiltansa / hakoiltaan

Tra

-ksi

hakaksemme

hakaksenne

hakaksensa / hakakseen

hakoiksemme

hakoiksenne

hakoiksensa / hakoikseen

Ess

-na

hakkanamme

hakkananne

hakkanansa / hakkanaan

hakkoinamme

hakkoinanne

hakkoinansa / hakkoinaan

Abe

-tta

hakattamme

hakattanne

hakattansa / hakattaan

hakoittamme

hakoittanne

hakoittansa / hakoittaan

Com

-ne

-

-

-

hakkoinemme

hakkoinenne

hakkoinensa / hakkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sulku

sulut

Par

-ta

sulkua

sulkuja

Gen

-n

sulun

sulkujen

Ill

mihin

sulkuun

sulkuihin

Ine

-ssa

sulussa

suluissa

Ela

-sta

sulusta

suluista

All

-lle

sululle

suluille

Ade

-lla

sululla

suluilla

Abl

-lta

sululta

suluilta

Tra

-ksi

suluksi

suluiksi

Ess

-na

sulkuna

sulkuina

Abe

-tta

sulutta

suluitta

Com

-ne

-

sulkuine

Ins

-in

-

suluin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

sulku

sulut

Par

-ta

sulkua

sulkuja

Gen

-n

sulun

sulkujen

Ill

mihin

sulkuun

sulkuihin

Ine

-ssa

sulussa

suluissa

Ela

-sta

sulusta

suluista

All

-lle

sululle

suluille

Ade

-lla

sululla

suluilla

Abl

-lta

sululta

suluilta

Tra

-ksi

suluksi

suluiksi

Ess

-na

sulkuna

sulkuina

Abe

-tta

sulutta

suluitta

Com

-ne

-

sulkuine

Ins

-in

-

suluin

lock lukko, sulku, sidonta, kääntymiskulma, hiuskihara, suortuva
cutoff raja, sulku, katkaisu
dam emä, pato, emo, sulku
lockout työsulku, sulku, työnsulku
block lohko, kerrostalo, kortteli, harkko, palikka, sulku
embargo kauppasaarto, saarto, kielto, embargo, sulku, sataman sulkeminen
obstruction estäminen, este, tukkeuma, jarrutus, sulku
Show more arrow right
opensubtitles2; Europarl; Europarl, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence 2228; Tatoeba, file: tatoeba.fi-en.fi, sentence 6879137; Tatoeba; OpenSubtitles; Tatoeba, file: tatoeba.fi-en.fi, sentence 3156453; Tatoeba, file: tatoeba.fi-en.fi, sentence 5570037; Europarl, file: europarl-v7.fi-en.fi, sentence 2248 Avatkaa sulku! Open that up! Sulku on rikki. The lock is broken. Sulku estää veden virtaamisen putkistossa. The valve prevents water from flowing in the pipes. Käynnistä kone uudelleen sulku käynnistyy. Restart the machine and the circuit breaker will start. Sulku estää pääsyn alueelle. The barrier prevents access to the area. Mekaaninen sulku vaurioitui. The mechanical gate was damaged. Usein on tarpeen vaihtaa vanha sulku uuteen. Often it is necessary to replace an old valve with a new one. Tekninen sulku kestää noin kymmenen minuuttia. The technical closure lasts about ten minutes. Kokenut sulku pelasti tilanteen. The experienced defender saved the situation. Sulku voi aiheuttaa ongelmia viemärijärjestelmässä. Closure can cause problems in the drainage system. Show more arrow right

Wiktionary

bracket (symbol) blockade lock (segment of a canal) Show more arrow right (bracket): sulje(blockade): saarto Show more arrow right suluttaa Show more arrow right aaltosulku hakasulku kaarisulku kulmasulku sulkuportti Show more arrow right sulkea (“to close, shut”) +‎ -u. Related to Estonian sulg. Show more arrow right

Wikipedia

Loch Loch (/lɒx/[n 1]) is the Irish, Scottish Gaelic and Scots word for a lake or for a sea inlet. It is cognate with the Manx lough, Cornish logh, and one of the Welsh words for lake, llwch. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sulkuni

sulkuni

sulkusi

sulkusi

sulkunsa

sulkunsa

Par

-ta

sulkuani

sulkujani

sulkuasi

sulkujasi

sulkuansa / sulkuaan

sulkujansa / sulkujaan

Gen

-n

sulkuni

sulkujeni

sulkusi

sulkujesi

sulkunsa

sulkujensa

Ill

mihin

sulkuuni

sulkuihini

sulkuusi

sulkuihisi

sulkuunsa

sulkuihinsa

Ine

-ssa

sulussani

suluissani

sulussasi

suluissasi

sulussansa / sulussaan

suluissansa / suluissaan

Ela

-sta

sulustani

suluistani

sulustasi

suluistasi

sulustansa / sulustaan

suluistansa / suluistaan

All

-lle

sululleni

suluilleni

sulullesi

suluillesi

sulullensa / sululleen

suluillensa / suluillean

Ade

-lla

sulullani

suluillani

sulullasi

suluillasi

sulullansa / sulullaan

suluillansa / suluillaan

Abl

-lta

sulultani

suluiltani

sulultasi

suluiltasi

sulultansa / sulultaan

suluiltansa / suluiltaan

Tra

-ksi

sulukseni

suluikseni

suluksesi

suluiksesi

suluksensa / sulukseen

suluiksensa / suluikseen

Ess

-na

sulkunani

sulkuinani

sulkunasi

sulkuinasi

sulkunansa / sulkunaan

sulkuinansa / sulkuinaan

Abe

-tta

suluttani

suluittani

suluttasi

suluittasi

suluttansa / suluttaan

suluittansa / suluittaan

Com

-ne

-

sulkuineni

-

sulkuinesi

-

sulkuinensa / sulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

sulkuni

sulkusi

sulkunsa

sulkuni

sulkusi

sulkunsa

Par

-ta

sulkuani

sulkuasi

sulkuansa / sulkuaan

sulkujani

sulkujasi

sulkujansa / sulkujaan

Gen

-n

sulkuni

sulkusi

sulkunsa

sulkujeni

sulkujesi

sulkujensa

Ill

mihin

sulkuuni

sulkuusi

sulkuunsa

sulkuihini

sulkuihisi

sulkuihinsa

Ine

-ssa

sulussani

sulussasi

sulussansa / sulussaan

suluissani

suluissasi

suluissansa / suluissaan

Ela

-sta

sulustani

sulustasi

sulustansa / sulustaan

suluistani

suluistasi

suluistansa / suluistaan

All

-lle

sululleni

sulullesi

sulullensa / sululleen

suluilleni

suluillesi

suluillensa / suluillean

Ade

-lla

sulullani

sulullasi

sulullansa / sulullaan

suluillani

suluillasi

suluillansa / suluillaan

Abl

-lta

sulultani

sulultasi

sulultansa / sulultaan

suluiltani

suluiltasi

suluiltansa / suluiltaan

Tra

-ksi

sulukseni

suluksesi

suluksensa / sulukseen

suluikseni

suluiksesi

suluiksensa / suluikseen

Ess

-na

sulkunani

sulkunasi

sulkunansa / sulkunaan

sulkuinani

sulkuinasi

sulkuinansa / sulkuinaan

Abe

-tta

suluttani

suluttasi

suluttansa / suluttaan

suluittani

suluittasi

suluittansa / suluittaan

Com

-ne

-

-

-

sulkuineni

sulkuinesi

sulkuinensa / sulkuineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

sulkumme

sulkumme

sulkunne

sulkunne

sulkunsa

sulkunsa

Par

-ta

sulkuamme

sulkujamme

sulkuanne

sulkujanne

sulkuansa / sulkuaan

sulkujansa / sulkujaan

Gen

-n

sulkumme

sulkujemme

sulkunne

sulkujenne

sulkunsa

sulkujensa

Ill

mihin

sulkuumme

sulkuihimme

sulkuunne

sulkuihinne

sulkuunsa

sulkuihinsa

Ine

-ssa

sulussamme

suluissamme

sulussanne

suluissanne

sulussansa / sulussaan

suluissansa / suluissaan

Ela

-sta

sulustamme

suluistamme

sulustanne

suluistanne

sulustansa / sulustaan

suluistansa / suluistaan

All

-lle

sulullemme

suluillemme

sulullenne

suluillenne

sulullensa / sululleen

suluillensa / suluillean

Ade

-lla

sulullamme

suluillamme

sulullanne

suluillanne

sulullansa / sulullaan

suluillansa / suluillaan

Abl

-lta

sulultamme

suluiltamme

sulultanne

suluiltanne

sulultansa / sulultaan

suluiltansa / suluiltaan

Tra

-ksi

suluksemme

suluiksemme

suluksenne

suluiksenne

suluksensa / sulukseen

suluiksensa / suluikseen

Ess

-na

sulkunamme

sulkuinamme

sulkunanne

sulkuinanne

sulkunansa / sulkunaan

sulkuinansa / sulkuinaan

Abe

-tta

suluttamme

suluittamme

suluttanne

suluittanne

suluttansa / suluttaan

suluittansa / suluittaan

Com

-ne

-

sulkuinemme

-

sulkuinenne

-

sulkuinensa / sulkuineen

Singular

Plural

Nom

-

sulkumme

sulkunne

sulkunsa

sulkumme

sulkunne

sulkunsa

Par

-ta

sulkuamme

sulkuanne

sulkuansa / sulkuaan

sulkujamme

sulkujanne

sulkujansa / sulkujaan

Gen

-n

sulkumme

sulkunne

sulkunsa

sulkujemme

sulkujenne

sulkujensa

Ill

mihin

sulkuumme

sulkuunne

sulkuunsa

sulkuihimme

sulkuihinne

sulkuihinsa

Ine

-ssa

sulussamme

sulussanne

sulussansa / sulussaan

suluissamme

suluissanne

suluissansa / suluissaan

Ela

-sta

sulustamme

sulustanne

sulustansa / sulustaan

suluistamme

suluistanne

suluistansa / suluistaan

All

-lle

sulullemme

sulullenne

sulullensa / sululleen

suluillemme

suluillenne

suluillensa / suluillean

Ade

-lla

sulullamme

sulullanne

sulullansa / sulullaan

suluillamme

suluillanne

suluillansa / suluillaan

Abl

-lta

sulultamme

sulultanne

sulultansa / sulultaan

suluiltamme

suluiltanne

suluiltansa / suluiltaan

Tra

-ksi

suluksemme

suluksenne

suluksensa / sulukseen

suluiksemme

suluiksenne

suluiksensa / suluikseen

Ess

-na

sulkunamme

sulkunanne

sulkunansa / sulkunaan

sulkuinamme

sulkuinanne

sulkuinansa / sulkuinaan

Abe

-tta

suluttamme

suluttanne

suluttansa / suluttaan

suluittamme

suluittanne

suluittansa / suluittaan

Com

-ne

-

-

-

sulkuinemme

sulkuinenne

sulkuinensa / sulkuineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

haka

hakat / haat / ha’at

Par

-ta

hakaa

hakoja

Gen

-n

haan / ha’an

hakojen

Ill

mihin

hakaan

hakoihin

Ine

-ssa

haassa / ha’assa

haoissa / ha’oissa

Ela

-sta

haasta / ha’asta

haoista / ha’oista

All

-lle

haalle / ha’alle

haoille / ha’oille

Ade

-lla

haalla / ha’alla

haoilla / ha’oilla

Abl

-lta

haalta / ha’alta

haoilta / ha’oilta

Tra

-ksi

haaksi / ha’aksi

haoiksi / ha’oiksi

Ess

-na

hakana

hakoina

Abe

-tta

haatta / ha’atta

haoitta / ha’oitta

Com

-ne

-

hakoine

Ins

-in

-

haoin / ha’oin

hook koukku, haka, niemi, hukki
carbon monoxide
clasp lukko, solki, haka, kädenpuristus, ote, syleily
paddock haka, hevoshaka, aitaus
whiz suhahdus, haka, viuhahdus, tosi peto
fastening kiinnitys, kiinnike, kiinnitin, ikkunanhaka, haka
daemon demoni, paha henki, haka, tekijä
demon demoni, paha henki, paholainen, haka, tekijä
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; opensubtitles2; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus Haka on pieni kylä lähellä merta. The haka is a small village close to the sea. Haasta hänet! Call him out! Haasta heidät. Challenge them. Hän on haka puhelimessa. Macallan, right? Haasta oikeuteen. So sue me. Suuri orkidea kasvoi vanhan haka ruohikolla. A large orchid grew in the old haka grass. Olenkin haka"nimiologiassa". Yeah, well, I'm an expert in nameology. Metsästäjät löysivät syvän haka lumen seasta. The hunters found a deep haka in the snow. Olen haka asukokonaisuuksissa. Yeah, have a knack for ensembles. Joten haasta minut. So do it. Show more arrow right

Wiktionary

hook, clasp (type of fastener) Show more arrow right Borrowed from dialectal Swedish haka (compare standard hake). Probably borrowed from Old Swedish hagha, ultimately from Proto-Germanic hagô (“enclosure, yard; pasture”). Compare Proto-Germanic hagaz (“skilled, abled”). Show more arrow right

Wikipedia

hakamaa
eli haka, karjanlaidunnukseen käytetty metsä- tai niittyalue lukkolaite
Haka
Suomen korkeakoulujen ja tutkimuslaitosten käyttäjätunnistusjärjestelmä Haka
valtakunnallinen rakennusliike Valkeakosken Haka
valkeakoskelainen urheiluseura Kajaanin Haka
kajaanilainen jalkapalloseura Paimion Haka
paimiolainen urheiluseura FC Haka
valkeakoskelainen jalkapalloseura haka
maorien seremoniallinen huuto- tai sotatanssi Haankylä
kylä Viipurin maalaiskunnassa Neuvostoliitolle luovutetulla alueella Haka alue
kaupunginosa Savonlinnassa Haka
eteläpohjalainen kansanmusiikkiyhtye Haka kerho
nuorisokahvila Helsingin Hakaniemessä 1957–1969 aitaus
(erityisesti kotieläintaloudessa)
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakani

hakasi

hakasi

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakojani

hakaasi

hakojasi

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakojeni

hakasi

hakojesi

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakoihini

hakaasi

hakoihisi

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haoissani / ha’oissani

haassasi / ha’assasi

haoissasi / ha’oissasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haoistani / ha’oistani

haastasi / ha’astasi

haoistasi / ha’oistasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haoilleni / ha’oilleni

haallesi / ha’allesi

haoillesi / ha’oillesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haoillani / ha’oillani

haallasi / ha’allasi

haoillasi / ha’oillasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haoiltani / ha’oiltani

haaltasi / ha’altasi

haoiltasi / ha’oiltasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haoikseni / ha’oikseni

haaksesi / ha’aksesi

haoiksesi / ha’oiksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakoinani

hakanasi

hakoinasi

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haoittani / ha’oittani

haattasi / ha’attasi

haoittasi / ha’oittasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoineni

-

hakoinesi

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakani

hakasi

hakansa

hakani

hakasi

hakansa

Par

-ta

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakojani

hakojasi

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakani

hakasi

hakansa

hakojeni

hakojesi

hakojensa

Ill

mihin

hakaani

hakaasi

hakaansa

hakoihini

hakoihisi

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassani / ha’assani

haassasi / ha’assasi

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissani / ha’oissani

haoissasi / ha’oissasi

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastani / ha’astani

haastasi / ha’astasi

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistani / ha’oistani

haoistasi / ha’oistasi

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haalleni / ha’alleni

haallesi / ha’allesi

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoilleni / ha’oilleni

haoillesi / ha’oillesi

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallani / ha’allani

haallasi / ha’allasi

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillani / ha’oillani

haoillasi / ha’oillasi

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltani / ha’altani

haaltasi / ha’altasi

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltani / ha’oiltani

haoiltasi / ha’oiltasi

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haakseni / ha’akseni

haaksesi / ha’aksesi

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseni / ha’oikseni

haoiksesi / ha’oiksesi

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanani

hakanasi

hakanansa / hakanaan

hakoinani

hakoinasi

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattani / ha’attani

haattasi / ha’attasi

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittani / ha’oittani

haoittasi / ha’oittasi

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoineni

hakoinesi

hakoinensa / hakoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakamme

hakanne

hakanne

hakansa

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakojamme

hakaanne

hakojanne

hakaansa

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakojemme

hakanne

hakojenne

hakansa

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakoihimme

hakaanne

hakoihinne

hakaansa

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haoissamme / ha’oissamme

haassanne / ha’assanne

haoissanne / ha’oissanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haoistamme / ha’oistamme

haastanne / ha’astanne

haoistanne / ha’oistanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haoillemme / ha’oillemme

haallenne / ha’allenne

haoillenne / ha’oillenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haoillamme / ha’oillamme

haallanne / ha’allanne

haoillanne / ha’oillanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haoiltamme / ha’oiltamme

haaltanne / ha’altanne

haoiltanne / ha’oiltanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haoiksemme / ha’oiksemme

haaksenne / ha’aksenne

haoiksenne / ha’oiksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakoinamme

hakananne

hakoinanne

hakanansa / hakanaan

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haoittamme / ha’oittamme

haattanne / ha’attanne

haoittanne / ha’oittanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

hakoinemme

-

hakoinenne

-

hakoinensa / hakoineen

Singular

Plural

Nom

-

hakamme

hakanne

hakansa

hakamme

hakanne

hakansa

Par

-ta

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakojamme

hakojanne

hakojansa / hakojaan

Gen

-n

hakamme

hakanne

hakansa

hakojemme

hakojenne

hakojensa

Ill

mihin

hakaamme

hakaanne

hakaansa

hakoihimme

hakoihinne

hakoihinsa

Ine

-ssa

haassamme / ha’assamme

haassanne / ha’assanne

haassansa / haassaan / ha’assansa / ha’assaan

haoissamme / ha’oissamme

haoissanne / ha’oissanne

haoissansa / haoissaan / ha’oissansa / ha’oissaan

Ela

-sta

haastamme / ha’astamme

haastanne / ha’astanne

haastansa / haastaan / ha’astansa / ha’astaan

haoistamme / ha’oistamme

haoistanne / ha’oistanne

haoistansa / haoistaan / ha’oistansa / ha’oistaan

All

-lle

haallemme / ha’allemme

haallenne / ha’allenne

haalleen / haallensa / ha’alleen / ha’allensa

haoillemme / ha’oillemme

haoillenne / ha’oillenne

haoillensa / haoillean / ha’oillensa / ha’oillean

Ade

-lla

haallamme / ha’allamme

haallanne / ha’allanne

haallansa / haallaan / ha’allansa / ha’allaan

haoillamme / ha’oillamme

haoillanne / ha’oillanne

haoillansa / haoillaan / ha’oillansa / ha’oillaan

Abl

-lta

haaltamme / ha’altamme

haaltanne / ha’altanne

haaltansa / haaltaan / ha’altansa / ha’altaan

haoiltamme / ha’oiltamme

haoiltanne / ha’oiltanne

haoiltansa / haoiltaan / ha’oiltansa / ha’oiltaan

Tra

-ksi

haaksemme / ha’aksemme

haaksenne / ha’aksenne

haakseen / haaksensa / ha’akseen / ha’aksensa

haoiksemme / ha’oiksemme

haoiksenne / ha’oiksenne

haoikseen / haoiksensa / ha’oikseen / ha’oiksensa

Ess

-na

hakanamme

hakananne

hakanansa / hakanaan

hakoinamme

hakoinanne

hakoinansa / hakoinaan

Abe

-tta

haattamme / ha’attamme

haattanne / ha’attanne

haattansa / haattaan / ha’attansa / ha’attaan

haoittamme / ha’oittamme

haoittanne / ha’oittanne

haoittansa / haoittaan / ha’oittansa / ha’oittaan

Com

-ne

-

-

-

hakoinemme

hakoinenne

hakoinensa / hakoineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept