logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

epääminen, noun

Word analysis
epäämisperusteiden

epäämisperusteiden

epääminen

Noun, Derivation with suffix s

+ perus

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Plural Genitive

epääminen

Noun, Derivation with suffix s

+ perus

Noun, Pref

+ tie

Noun, Plural Genitive

epääminen

Noun, Derivation with suffix s

+ peruste

Noun, Plural Genitive

evätä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ perus

Noun, Singular Nominative

+ tie

Noun, Plural Genitive

evätä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ perus

Noun, Pref

+ tie

Noun, Plural Genitive

evätä

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ peruste

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epääminen

epäämiset

Par

-ta

epäämistä

epäämisiä

Gen

-n

epäämisen

epäämisien / epäämisten

Ill

mihin

epäämiseen

epäämisiin

Ine

-ssa

epäämisessä

epäämisissä

Ela

-sta

epäämisestä

epäämisistä

All

-lle

epäämiselle

epäämisille

Ade

-lla

epäämisellä

epäämisillä

Abl

-lta

epäämiseltä

epäämisiltä

Tra

-ksi

epäämiseksi

epäämisiksi

Ess

-na

epäämisenä

epäämisinä

Abe

-tta

epäämisettä

epäämisittä

Com

-ne

-

epäämisine

Ins

-in

-

epäämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epääminen

epäämiset

Par

-ta

epäämistä

epäämisiä

Gen

-n

epäämisen

epäämisien / epäämisten

Ill

mihin

epäämiseen

epäämisiin

Ine

-ssa

epäämisessä

epäämisissä

Ela

-sta

epäämisestä

epäämisistä

All

-lle

epäämiselle

epäämisille

Ade

-lla

epäämisellä

epäämisillä

Abl

-lta

epäämiseltä

epäämisiltä

Tra

-ksi

epäämiseksi

epäämisiksi

Ess

-na

epäämisenä

epäämisinä

Abe

-tta

epäämisettä

epäämisittä

Com

-ne

-

epäämisine

Ins

-in

-

epäämisin

refusal epääminen, kieltäytyminen, hylkääminen, kieltävä vastaus, optio, pakki
denial kieltäminen, epääminen, kiistäminen, kielto, peruutus, kieltävä vastaus
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus, sentence id: 100191-101; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 118232-119; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 124898-125; Eurlex2019; Europarl Parallel Corpus, sentence id: 112567-113; Tatoeba; OPUS; SETIMES Epääminen on harvoin hyvä ratkaisu ongelmaan. Denial is rarely a good solution to a problem. Puhemies, epääminen on usein viimeinen keino. Mr President, refusal is often the last resort. Epääminen on aina vaikea päätös tehdä. The denial is always a difficult decision to make. Valtion epääminen taloudellisesta tuesta on kyseenalaista. The state's withholding of financial support is questionable. Hyväksynnän epääminen. Approval refused. Oikeuden epääminen on loukkaus perusoikeuksia vastaan. Denial of justice is a violation of fundamental rights. Hän ei voi hyväksyä epäämistä. He cannot accept the denial. Olen todella pettynyt epäämiseen. I am really disappointed by the refusal. Varajäsenille on aiheutettu jatkuvaa epäämistä. Substitute members have been subjected to constantdenial. Vihollinen saattaa käyttää epäämistä hyväkseen.. The enemy may usedenial to their advantage. Show more arrow right

Wiktionary

refusal, denial, prohibition Show more arrow right evätä +‎ -minen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

epäämiseni

epäämiseni

epäämisesi

epäämisesi

epäämisensä

epäämisensä

Par

-ta

epäämistäni

epäämisiäni

epäämistäsi

epäämisiäsi

epäämistänsä / epäämistään

epäämisiänsä / epäämisiään

Gen

-n

epäämiseni

epäämisieni / epäämisteni

epäämisesi

epäämisiesi / epäämistesi

epäämisensä

epäämisiensä / epäämistensä

Ill

mihin

epäämiseeni

epäämisiini

epäämiseesi

epäämisiisi

epäämiseensä

epäämisiinsä

Ine

-ssa

epäämisessäni

epäämisissäni

epäämisessäsi

epäämisissäsi

epäämisessänsä / epäämisessään

epäämisissänsä / epäämisissään

Ela

-sta

epäämisestäni

epäämisistäni

epäämisestäsi

epäämisistäsi

epäämisestänsä / epäämisestään

epäämisistänsä / epäämisistään

All

-lle

epäämiselleni

epäämisilleni

epäämisellesi

epäämisillesi

epäämisellensä / epäämiselleen

epäämisillensä / epäämisilleän

Ade

-lla

epäämiselläni

epäämisilläni

epäämiselläsi

epäämisilläsi

epäämisellänsä / epäämisellään

epäämisillänsä / epäämisillään

Abl

-lta

epäämiseltäni

epäämisiltäni

epäämiseltäsi

epäämisiltäsi

epäämiseltänsä / epäämiseltään

epäämisiltänsä / epäämisiltään

Tra

-ksi

epäämisekseni

epäämisikseni

epäämiseksesi

epäämisiksesi

epäämiseksensä / epäämisekseen

epäämisiksensä / epäämisikseen

Ess

-na

epäämisenäni

epäämisinäni

epäämisenäsi

epäämisinäsi

epäämisenänsä / epäämisenään

epäämisinänsä / epäämisinään

Abe

-tta

epäämisettäni

epäämisittäni

epäämisettäsi

epäämisittäsi

epäämisettänsä / epäämisettään

epäämisittänsä / epäämisittään

Com

-ne

-

epäämisineni

-

epäämisinesi

-

epäämisinensä / epäämisineen

Singular

Plural

Nom

-

epäämiseni

epäämisesi

epäämisensä

epäämiseni

epäämisesi

epäämisensä

Par

-ta

epäämistäni

epäämistäsi

epäämistänsä / epäämistään

epäämisiäni

epäämisiäsi

epäämisiänsä / epäämisiään

Gen

-n

epäämiseni

epäämisesi

epäämisensä

epäämisieni / epäämisteni

epäämisiesi / epäämistesi

epäämisiensä / epäämistensä

Ill

mihin

epäämiseeni

epäämiseesi

epäämiseensä

epäämisiini

epäämisiisi

epäämisiinsä

Ine

-ssa

epäämisessäni

epäämisessäsi

epäämisessänsä / epäämisessään

epäämisissäni

epäämisissäsi

epäämisissänsä / epäämisissään

Ela

-sta

epäämisestäni

epäämisestäsi

epäämisestänsä / epäämisestään

epäämisistäni

epäämisistäsi

epäämisistänsä / epäämisistään

All

-lle

epäämiselleni

epäämisellesi

epäämisellensä / epäämiselleen

epäämisilleni

epäämisillesi

epäämisillensä / epäämisilleän

Ade

-lla

epäämiselläni

epäämiselläsi

epäämisellänsä / epäämisellään

epäämisilläni

epäämisilläsi

epäämisillänsä / epäämisillään

Abl

-lta

epäämiseltäni

epäämiseltäsi

epäämiseltänsä / epäämiseltään

epäämisiltäni

epäämisiltäsi

epäämisiltänsä / epäämisiltään

Tra

-ksi

epäämisekseni

epäämiseksesi

epäämiseksensä / epäämisekseen

epäämisikseni

epäämisiksesi

epäämisiksensä / epäämisikseen

Ess

-na

epäämisenäni

epäämisenäsi

epäämisenänsä / epäämisenään

epäämisinäni

epäämisinäsi

epäämisinänsä / epäämisinään

Abe

-tta

epäämisettäni

epäämisettäsi

epäämisettänsä / epäämisettään

epäämisittäni

epäämisittäsi

epäämisittänsä / epäämisittään

Com

-ne

-

-

-

epäämisineni

epäämisinesi

epäämisinensä / epäämisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

epäämisemme

epäämisemme

epäämisenne

epäämisenne

epäämisensä

epäämisensä

Par

-ta

epäämistämme

epäämisiämme

epäämistänne

epäämisiänne

epäämistänsä / epäämistään

epäämisiänsä / epäämisiään

Gen

-n

epäämisemme

epäämisiemme / epäämistemme

epäämisenne

epäämisienne / epäämistenne

epäämisensä

epäämisiensä / epäämistensä

Ill

mihin

epäämiseemme

epäämisiimme

epäämiseenne

epäämisiinne

epäämiseensä

epäämisiinsä

Ine

-ssa

epäämisessämme

epäämisissämme

epäämisessänne

epäämisissänne

epäämisessänsä / epäämisessään

epäämisissänsä / epäämisissään

Ela

-sta

epäämisestämme

epäämisistämme

epäämisestänne

epäämisistänne

epäämisestänsä / epäämisestään

epäämisistänsä / epäämisistään

All

-lle

epäämisellemme

epäämisillemme

epäämisellenne

epäämisillenne

epäämisellensä / epäämiselleen

epäämisillensä / epäämisilleän

Ade

-lla

epäämisellämme

epäämisillämme

epäämisellänne

epäämisillänne

epäämisellänsä / epäämisellään

epäämisillänsä / epäämisillään

Abl

-lta

epäämiseltämme

epäämisiltämme

epäämiseltänne

epäämisiltänne

epäämiseltänsä / epäämiseltään

epäämisiltänsä / epäämisiltään

Tra

-ksi

epäämiseksemme

epäämisiksemme

epäämiseksenne

epäämisiksenne

epäämiseksensä / epäämisekseen

epäämisiksensä / epäämisikseen

Ess

-na

epäämisenämme

epäämisinämme

epäämisenänne

epäämisinänne

epäämisenänsä / epäämisenään

epäämisinänsä / epäämisinään

Abe

-tta

epäämisettämme

epäämisittämme

epäämisettänne

epäämisittänne

epäämisettänsä / epäämisettään

epäämisittänsä / epäämisittään

Com

-ne

-

epäämisinemme

-

epäämisinenne

-

epäämisinensä / epäämisineen

Singular

Plural

Nom

-

epäämisemme

epäämisenne

epäämisensä

epäämisemme

epäämisenne

epäämisensä

Par

-ta

epäämistämme

epäämistänne

epäämistänsä / epäämistään

epäämisiämme

epäämisiänne

epäämisiänsä / epäämisiään

Gen

-n

epäämisemme

epäämisenne

epäämisensä

epäämisiemme / epäämistemme

epäämisienne / epäämistenne

epäämisiensä / epäämistensä

Ill

mihin

epäämiseemme

epäämiseenne

epäämiseensä

epäämisiimme

epäämisiinne

epäämisiinsä

Ine

-ssa

epäämisessämme

epäämisessänne

epäämisessänsä / epäämisessään

epäämisissämme

epäämisissänne

epäämisissänsä / epäämisissään

Ela

-sta

epäämisestämme

epäämisestänne

epäämisestänsä / epäämisestään

epäämisistämme

epäämisistänne

epäämisistänsä / epäämisistään

All

-lle

epäämisellemme

epäämisellenne

epäämisellensä / epäämiselleen

epäämisillemme

epäämisillenne

epäämisillensä / epäämisilleän

Ade

-lla

epäämisellämme

epäämisellänne

epäämisellänsä / epäämisellään

epäämisillämme

epäämisillänne

epäämisillänsä / epäämisillään

Abl

-lta

epäämiseltämme

epäämiseltänne

epäämiseltänsä / epäämiseltään

epäämisiltämme

epäämisiltänne

epäämisiltänsä / epäämisiltään

Tra

-ksi

epäämiseksemme

epäämiseksenne

epäämiseksensä / epäämisekseen

epäämisiksemme

epäämisiksenne

epäämisiksensä / epäämisikseen

Ess

-na

epäämisenämme

epäämisenänne

epäämisenänsä / epäämisenään

epäämisinämme

epäämisinänne

epäämisinänsä / epäämisinään

Abe

-tta

epäämisettämme

epäämisettänne

epäämisettänsä / epäämisettään

epäämisittämme

epäämisittänne

epäämisittänsä / epäämisittään

Com

-ne

-

-

-

epäämisinemme

epäämisinenne

epäämisinensä / epäämisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

perusta

peruksia

Gen

-n

peruksen

peruksien / perusten

Ill

mihin

perukseen

peruksiin

Ine

-ssa

peruksessa

peruksissa

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

peruksille

Ade

-lla

peruksella

peruksilla

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

perusta

peruksia

Gen

-n

peruksen

peruksien / perusten

Ill

mihin

perukseen

peruksiin

Ine

-ssa

peruksessa

peruksissa

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

peruksille

Ade

-lla

peruksella

peruksilla

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

basic perus-, alkeellinen
fundamental perustavaa laatua oleva, perusteellinen, näkemyksellinen, perus-
bread-and-butter perus-, tärkein
skeleton luuranko-, runko-, pienin mahdollinen, minimi-, perus-
ultimate lopullinen, perimmäinen, paras, äärimmäinen, ylin, viimeinen
staple tärkein, perus-, pää-, vakio-
no-frills perus-, tavallinen
meat-and-potatoes perustavaa laatua oleva, perus-
essential olennainen, keskeinen, varsinainen, perus-
bare paljas, pelkkä, alasti, tyhjä, alaston, niukka
arch pahin, ilkikurinen, veitikkamainen, veijarimainen, viekas, perus-
primitive primitiivinen, alkeellinen, alkukantainen, naivistinen, varhainen, alkeis-
quintessential pohjimmainen, olennainen, perus-
arch- perus-, arkki-
the basic
Show more arrow right
Europarl; Europarl Parallel Corpus 1996-2011; OpenSubtitles; OpenSubtitles2018; EurLex-2; Tatoeba; Tatoeba, sentence 5181875. Perus kunto on tärkeä hyvinvoinnille. Basic fitness is important for well-being. Perustamme on vahva ja kestävä. Our foundation is strong and durable. Tehtävämme on tukea perustamme. Our mission is to support our foundation. Perustamme on vahva ja luotettava. Our foundation is strong and reliable. Meidän on vahvistettava perustamme. We need to strengthen our foundation. Perus ruokatarvikkeet löytyvät yleensä lähikaupasta. Basic food items are usually found in the local grocery store. Perus vaatimukset ovat samat kaikille opiskelijoille. The basic requirements are the same for all students. Peruspääoma (c). Original own funds (= c). Perus ihmisoikeudet tulee turvata kaikille kansalaisille. Fundamental human rights should be guaranteed to all citizens. Perusta saa tukea kampanjasta. The foundation receives support from the campaign. Show more arrow right

Wiktionary

(architecture, rare) foundation Show more arrow right perustus Show more arrow right perä +‎ -us Extracted from perus-. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perukseni

perukseni

peruksesi

peruksesi

peruksensa

peruksensa

Par

-ta

perustani

peruksiani

perustasi

peruksiasi

perustansa / perustaan

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

perukseni

peruksieni / perusteni

peruksesi

peruksiesi / perustesi

peruksensa

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseeni

peruksiini

perukseesi

peruksiisi

perukseensa

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessani

peruksissani

peruksessasi

peruksissasi

peruksessansa / peruksessaan

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestani

peruksistani

peruksestasi

peruksistasi

peruksestansa / peruksestaan

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

perukselleni

peruksilleni

peruksellesi

peruksillesi

peruksellensa / perukselleen

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellani

peruksillani

peruksellasi

peruksillasi

peruksellansa / peruksellaan

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltani

peruksiltani

perukseltasi

peruksiltasi

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

peruksekseni

peruksikseni

perukseksesi

peruksiksesi

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenani

peruksinani

peruksenasi

peruksinasi

peruksenansa / peruksenaan

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettani

peruksittani

peruksettasi

peruksittasi

peruksettansa / peruksettaan

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

peruksineni

-

peruksinesi

-

peruksinensa / peruksineen

Singular

Plural

Nom

-

perukseni

peruksesi

peruksensa

perukseni

peruksesi

peruksensa

Par

-ta

perustani

perustasi

perustansa / perustaan

peruksiani

peruksiasi

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

perukseni

peruksesi

peruksensa

peruksieni / perusteni

peruksiesi / perustesi

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseeni

perukseesi

perukseensa

peruksiini

peruksiisi

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessani

peruksessasi

peruksessansa / peruksessaan

peruksissani

peruksissasi

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestani

peruksestasi

peruksestansa / peruksestaan

peruksistani

peruksistasi

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

perukselleni

peruksellesi

peruksellensa / perukselleen

peruksilleni

peruksillesi

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellani

peruksellasi

peruksellansa / peruksellaan

peruksillani

peruksillasi

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltani

perukseltasi

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltani

peruksiltasi

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

peruksekseni

perukseksesi

perukseksensa / peruksekseen

peruksikseni

peruksiksesi

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenani

peruksenasi

peruksenansa / peruksenaan

peruksinani

peruksinasi

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettani

peruksettasi

peruksettansa / peruksettaan

peruksittani

peruksittasi

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

-

-

peruksineni

peruksinesi

peruksinensa / peruksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

peruksemme

peruksemme

peruksenne

peruksenne

peruksensa

peruksensa

Par

-ta

perustamme

peruksiamme

perustanne

peruksianne

perustansa / perustaan

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

peruksemme

peruksiemme / perustemme

peruksenne

peruksienne / perustenne

peruksensa

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseemme

peruksiimme

perukseenne

peruksiinne

perukseensa

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessamme

peruksissamme

peruksessanne

peruksissanne

peruksessansa / peruksessaan

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestamme

peruksistamme

peruksestanne

peruksistanne

peruksestansa / peruksestaan

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

peruksellemme

peruksillemme

peruksellenne

peruksillenne

peruksellensa / perukselleen

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellamme

peruksillamme

peruksellanne

peruksillanne

peruksellansa / peruksellaan

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltamme

peruksiltamme

perukseltanne

peruksiltanne

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

perukseksemme

peruksiksemme

perukseksenne

peruksiksenne

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenamme

peruksinamme

peruksenanne

peruksinanne

peruksenansa / peruksenaan

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettamme

peruksittamme

peruksettanne

peruksittanne

peruksettansa / peruksettaan

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

peruksinemme

-

peruksinenne

-

peruksinensa / peruksineen

Singular

Plural

Nom

-

peruksemme

peruksenne

peruksensa

peruksemme

peruksenne

peruksensa

Par

-ta

perustamme

perustanne

perustansa / perustaan

peruksiamme

peruksianne

peruksiansa / peruksiaan

Gen

-n

peruksemme

peruksenne

peruksensa

peruksiemme / perustemme

peruksienne / perustenne

peruksiensa / perustensa

Ill

mihin

perukseemme

perukseenne

perukseensa

peruksiimme

peruksiinne

peruksiinsa

Ine

-ssa

peruksessamme

peruksessanne

peruksessansa / peruksessaan

peruksissamme

peruksissanne

peruksissansa / peruksissaan

Ela

-sta

peruksestamme

peruksestanne

peruksestansa / peruksestaan

peruksistamme

peruksistanne

peruksistansa / peruksistaan

All

-lle

peruksellemme

peruksellenne

peruksellensa / perukselleen

peruksillemme

peruksillenne

peruksillensa / peruksillean

Ade

-lla

peruksellamme

peruksellanne

peruksellansa / peruksellaan

peruksillamme

peruksillanne

peruksillansa / peruksillaan

Abl

-lta

perukseltamme

perukseltanne

perukseltansa / perukseltaan

peruksiltamme

peruksiltanne

peruksiltansa / peruksiltaan

Tra

-ksi

perukseksemme

perukseksenne

perukseksensa / peruksekseen

peruksiksemme

peruksiksenne

peruksiksensa / peruksikseen

Ess

-na

peruksenamme

peruksenanne

peruksenansa / peruksenaan

peruksinamme

peruksinanne

peruksinansa / peruksinaan

Abe

-tta

peruksettamme

peruksettanne

peruksettansa / peruksettaan

peruksittamme

peruksittanne

peruksittansa / peruksittaan

Com

-ne

-

-

-

peruksinemme

peruksinenne

peruksinensa / peruksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

tietä

teitä

Gen

-n

tien

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

teihin

Ine

-ssa

tiessä

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

teille

Ade

-lla

tiellä

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

road tie, maantie
way tapa, tie, keino, matka, reitti, suunta
path polku, tie, reitti, rata, käytävä, kulkutie
route reitti, tie, linja, valtatie
track raide, rata, raita, kappale, yleisurheilu, tie
pathway polku, tie
roadway ajorata, tie, ajoväylä
course kurssi, rata, kulku, suunta, reitti, tie
avenue katu, tie, bulevardi, lehtikuja, valtakatu
trail polku, jälki, jäljet, tie, vana, laahus
gateway portti, tie, porttikäytävä
trace jälki, jäljet, häivähdys, pieni määrä, aavistus, tie
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Teitäkin säälin. I feel sorry for you too. Teitä voi auttaa. You can help. Teihin voi luottaa. You can be trusted. Teistäpä en välitä. I don't care about you. Tie oli täynnä autoja. The road was full of cars. Teitä on 40. You have 40 people. Teistähän ei ollut apua. You were no help to any of you. Teitäkin onnittelen. I congratulate you as well. Tukit tiemme. You're blocking us in! Huono tie. Bad road. Show more arrow right

Wiktionary

way (by which to go/walk/move) road avenue path Show more arrow right teitsetiehyttiestötietäätietön Show more arrow right ajotiealatieasetieasfalttitieautotiehengitystiehiekkatieilmatiejakelutiejalankulkutiejalantiejalkatiejäätiekalatiekantatiekapulatiekaravaanitiekarkutiekarttatiekauppatiekauttakulkutiekehätiekelkkatiekeskitiekiertotiekiitotiekohtalontiekokoojatiekomentotiekotitiekoulutiekulkutiekylätiekädentiekärrytiekärsimystiekävelytieläpikulkutiemaantiemaisematiemeritiemetsäautotiemetsätiemoottoriliikennetiemoottoritiemuseotienapintienelostieohikulkutieohitustieoikeustieoikotieopintiepaikallistiepakotiepeltotiepengertieperääntymistiepihatiepikitiepoistumistiepuistotiepurkautumistiepyörätiepääntiepääsytiepäätieraitiotierantatierautatieristintierunkotiesappitiesaunatiesepelitieserpentiinitieserpenttiinitiesiirtotiesilkkitiesisävesitiesisäänajotiesisääntulotiesivutiesopimustiesoratiesuojatiesyrjätietakatietalvitietelatietiealuetiehoitokuntatiehoitomaksutiehöylätiejyrätiekarttatiekilometritiekonetiekuljetustiekuntatieliikennetielinjatiemaatiemaisematiemaksutiemerkintätiemestaritienhaaratienlaitatienmutkatienparannustienpengertienpenkkatienpintatienpitotienpohjatienpäällystetienreunatienristeystienrunkotiensivutienvarsitienvieritienvierustatienviittatieoikeustieopastetieosatieosakastieosuustieosuuskuntatiepalvelutiepartiotiepengertiepiiritiesulkutiesuolatiesääpalvelutietoimitustietullitietyötieuratieverkkotieyhteystilustietullitieulosmenotieulospääsytievalitustievaltatievarapoistumistievaratievenetievesitieviertotieviittatieviljelystievirkatievirtsatievuoristotieyhdystieyksityistieylätieöljysoratie Show more arrow right From Proto-Finnic tee, from Proto-Finno-Permic teje. Show more arrow right

Wikipedia

Road A road is a thoroughfare, route, or way on land between two places that has been paved or otherwise improved to allow travel by foot or by some form of conveyance (including a motor vehicle, cart, bicycle, or horse). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tieni

tiesi

tiesi

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietäni

teitäni

tietäsi

teitäsi

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

teitteni / teideni

tiesi

teittesi / teidesi

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

teihini

tiehesi

teihisi

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

teissäni

tiessäsi

teissäsi

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

teistäni

tiestäsi

teistäsi

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

teilleni

tiellesi

teillesi

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

teilläni

tielläsi

teilläsi

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

teiltäni

tieltäsi

teiltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

teikseni

tieksesi

teiksesi

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

teinäni

tienäsi

teinäsi

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

teittäni

tiettäsi

teittäsi

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teineni

-

teinesi

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tieni

tiesi

tiensä

tieni

tiesi

tiensä

Par

-ta

tietäni

tietäsi

tietänsä / tietään

teitäni

teitäsi

teitänsä / teitään

Gen

-n

tieni

tiesi

tiensä

teitteni / teideni

teittesi / teidesi

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tieheni

tiehesi

tiehensä

teihini

teihisi

teihinsä

Ine

-ssa

tiessäni

tiessäsi

tiessänsä / tiessään

teissäni

teissäsi

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestäni

tiestäsi

tiestänsä / tiestään

teistäni

teistäsi

teistänsä / teistään

All

-lle

tielleni

tiellesi

tiellensä / tielleen

teilleni

teillesi

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tielläni

tielläsi

tiellänsä / tiellään

teilläni

teilläsi

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltäni

tieltäsi

tieltänsä / tieltään

teiltäni

teiltäsi

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tiekseni

tieksesi

tieksensä / tiekseen

teikseni

teiksesi

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienäni

tienäsi

tienänsä / tienään

teinäni

teinäsi

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettäni

tiettäsi

tiettänsä / tiettään

teittäni

teittäsi

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teineni

teinesi

teinensä / teineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tiemme

tienne

tienne

tiensä

tiensä

Par

-ta

tietämme

teitämme

tietänne

teitänne

tietänsä / tietään

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

teittemme / teidemme

tienne

teittenne / teidenne

tiensä

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

teihimme

tiehenne

teihinne

tiehensä

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

teissämme

tiessänne

teissänne

tiessänsä / tiessään

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

teistämme

tiestänne

teistänne

tiestänsä / tiestään

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

teillemme

tiellenne

teillenne

tiellensä / tielleen

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

teillämme

tiellänne

teillänne

tiellänsä / tiellään

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

teiltämme

tieltänne

teiltänne

tieltänsä / tieltään

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

teiksemme

tieksenne

teiksenne

tieksensä / tiekseen

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

teinämme

tienänne

teinänne

tienänsä / tienään

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

teittämme

tiettänne

teittänne

tiettänsä / tiettään

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

teinemme

-

teinenne

-

teinensä / teineen

Singular

Plural

Nom

-

tiemme

tienne

tiensä

tiemme

tienne

tiensä

Par

-ta

tietämme

tietänne

tietänsä / tietään

teitämme

teitänne

teitänsä / teitään

Gen

-n

tiemme

tienne

tiensä

teittemme / teidemme

teittenne / teidenne

teittensä / teidensä

Ill

mihin

tiehemme

tiehenne

tiehensä

teihimme

teihinne

teihinsä

Ine

-ssa

tiessämme

tiessänne

tiessänsä / tiessään

teissämme

teissänne

teissänsä / teissään

Ela

-sta

tiestämme

tiestänne

tiestänsä / tiestään

teistämme

teistänne

teistänsä / teistään

All

-lle

tiellemme

tiellenne

tiellensä / tielleen

teillemme

teillenne

teillensä / teilleän

Ade

-lla

tiellämme

tiellänne

tiellänsä / tiellään

teillämme

teillänne

teillänsä / teillään

Abl

-lta

tieltämme

tieltänne

tieltänsä / tieltään

teiltämme

teiltänne

teiltänsä / teiltään

Tra

-ksi

tieksemme

tieksenne

tieksensä / tiekseen

teiksemme

teiksenne

teiksensä / teikseen

Ess

-na

tienämme

tienänne

tienänsä / tienään

teinämme

teinänne

teinänsä / teinään

Abe

-tta

tiettämme

tiettänne

tiettänsä / tiettään

teittämme

teittänne

teittänsä / teittään

Com

-ne

-

-

-

teinemme

teinenne

teinensä / teineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

perustetta

perusteita / perustehia

Gen

-n

perusteen

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Ill

mihin

perusteeseen

perusteisiin / perusteihin / perustehisin

Ine

-ssa

perusteessa

perustehissa / perusteissa

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

perustehille / perusteille

Ade

-lla

perusteella

perustehilla / perusteilla

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

perustetta

perusteita / perustehia

Gen

-n

perusteen

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Ill

mihin

perusteeseen

perusteisiin / perusteihin / perustehisin

Ine

-ssa

perusteessa

perustehissa / perusteissa

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

perustehille / perusteille

Ade

-lla

perusteella

perustehilla / perusteilla

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

justification peruste, oikeutus, vanhurskauttaminen, puolustus, rivin tasaus, kappaleen tasaus
reason syy, peruste, järki, aihe, kohtuus
argument perustelu, peruste, kiista, riita, väittely, todistelu
motive motiivi, vaikutin, peruste
account tili, selvitys, asiakastili, tilit, arvo, peruste
cause syy, aiheuttaja, asia, aihe, riitajuttu, peruste
Show more arrow right
Tanzil; Europarl; EUbookshop; Europarl Parallel Corpus (Finnish-English); OpenSubtitles; Tatoeba Tämä on niiden perusteet. This is their basis. Peruste on vähäpätöinen. The basis is trivial. Ole hyvä ja esitä peruste. Please present the reason. Koko peruste on rikkoutunut. The whole foundation has been shattered. Peruste oli hyvin perusteltu. The reasoning was well justified. Minulla on oikeudelliset perusteet. I have legal grounds. Perusteenamme on vahva tahto onnistua. Our grounds are a strong will to succeed. Tutkijat olivat eri mieltä peruste asiasta. The researchers disagreed on the basis of the matter. Perusteenamme on tieteellinen tutkimus. Our foundation is scientific research. Perusteenamme on vankka kokemus alalta. Our basis is solid experience in the field. Show more arrow right

Wiktionary

grounds (basis or justification) Fin:Millä perusteella...Eng:On which grounds... basis (foundation for an argument or hypothesis) reason (thought or a consideration offered in support, explanation or as cause of an opinion, a conclusion or an action) argument (a fact or statement used to support a proposition) Fin:Minun perusteeni A:n puolesta on...Eng:My argument in favor of A is.. principle (fundamental assumption or foundation of a theory) Fin:Geometrian perusteetEng:Principles of geometry / Basics of geometry Show more arrow right perustaa +‎ -e. Coined by Finnish physician and translator Wolmar Schildt. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perusteeni

perusteeni

perusteesi

perusteesi

perusteensa

perusteensa

Par

-ta

perustettani

perusteitani / perustehiani

perustettasi

perusteitasi / perustehiasi

perustettansa / perustettaan

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteeni

perusteitteni / perusteideni / perustehieni / perustehitteni

perusteesi

perusteittesi / perusteidesi / perustehiesi / perustehittesi

perusteensa

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseeni

perusteisiini / perusteihini / perustehisini

perusteeseesi

perusteisiisi / perusteihisi / perustehisisi

perusteeseensa

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessani

perustehissani / perusteissani

perusteessasi

perustehissasi / perusteissasi

perusteessansa / perusteessaan

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestani

perustehistani / perusteistani

perusteestasi

perustehistasi / perusteistasi

perusteestansa / perusteestaan

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteelleni

perustehilleni / perusteilleni

perusteellesi

perustehillesi / perusteillesi

perusteellensa / perusteelleen

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellani

perustehillani / perusteillani

perusteellasi

perustehillasi / perusteillasi

perusteellansa / perusteellaan

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltani

perustehiltani / perusteiltani

perusteeltasi

perustehiltasi / perusteiltasi

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteekseni

perustehikseni / perusteikseni

perusteeksesi

perustehiksesi / perusteiksesi

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenani

perustehinani / perusteinani

perusteenasi

perustehinasi / perusteinasi

perusteenansa / perusteenaan

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettani

perustehittani / perusteittani

perusteettasi

perustehittasi / perusteittasi

perusteettansa / perusteettaan

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

perustehineni / perusteineni

-

perustehinesi / perusteinesi

-

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Singular

Plural

Nom

-

perusteeni

perusteesi

perusteensa

perusteeni

perusteesi

perusteensa

Par

-ta

perustettani

perustettasi

perustettansa / perustettaan

perusteitani / perustehiani

perusteitasi / perustehiasi

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteeni

perusteesi

perusteensa

perusteitteni / perusteideni / perustehieni / perustehitteni

perusteittesi / perusteidesi / perustehiesi / perustehittesi

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseeni

perusteeseesi

perusteeseensa

perusteisiini / perusteihini / perustehisini

perusteisiisi / perusteihisi / perustehisisi

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessani

perusteessasi

perusteessansa / perusteessaan

perustehissani / perusteissani

perustehissasi / perusteissasi

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestani

perusteestasi

perusteestansa / perusteestaan

perustehistani / perusteistani

perustehistasi / perusteistasi

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteelleni

perusteellesi

perusteellensa / perusteelleen

perustehilleni / perusteilleni

perustehillesi / perusteillesi

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellani

perusteellasi

perusteellansa / perusteellaan

perustehillani / perusteillani

perustehillasi / perusteillasi

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltani

perusteeltasi

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltani / perusteiltani

perustehiltasi / perusteiltasi

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteekseni

perusteeksesi

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseni / perusteikseni

perustehiksesi / perusteiksesi

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenani

perusteenasi

perusteenansa / perusteenaan

perustehinani / perusteinani

perustehinasi / perusteinasi

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettani

perusteettasi

perusteettansa / perusteettaan

perustehittani / perusteittani

perustehittasi / perusteittasi

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

-

-

perustehineni / perusteineni

perustehinesi / perusteinesi

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

perusteemme

perusteemme

perusteenne

perusteenne

perusteensa

perusteensa

Par

-ta

perustettamme

perusteitamme / perustehiamme

perustettanne

perusteitanne / perustehianne

perustettansa / perustettaan

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteemme

perusteittemme / perusteidemme / perustehiemme / perustehittemme

perusteenne

perusteittenne / perusteidenne / perustehienne / perustehittenne

perusteensa

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseemme

perusteisiimme / perusteihimme / perustehisimme

perusteeseenne

perusteisiinne / perusteihinne / perustehisinne

perusteeseensa

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessamme

perustehissamme / perusteissamme

perusteessanne

perustehissanne / perusteissanne

perusteessansa / perusteessaan

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestamme

perustehistamme / perusteistamme

perusteestanne

perustehistanne / perusteistanne

perusteestansa / perusteestaan

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteellemme

perustehillemme / perusteillemme

perusteellenne

perustehillenne / perusteillenne

perusteellensa / perusteelleen

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellamme

perustehillamme / perusteillamme

perusteellanne

perustehillanne / perusteillanne

perusteellansa / perusteellaan

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltamme

perustehiltamme / perusteiltamme

perusteeltanne

perustehiltanne / perusteiltanne

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteeksemme

perustehiksemme / perusteiksemme

perusteeksenne

perustehiksenne / perusteiksenne

perusteeksensa / perusteekseen

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenamme

perustehinamme / perusteinamme

perusteenanne

perustehinanne / perusteinanne

perusteenansa / perusteenaan

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettamme

perustehittamme / perusteittamme

perusteettanne

perustehittanne / perusteittanne

perusteettansa / perusteettaan

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

perustehinemme / perusteinemme

-

perustehinenne / perusteinenne

-

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Singular

Plural

Nom

-

perusteemme

perusteenne

perusteensa

perusteemme

perusteenne

perusteensa

Par

-ta

perustettamme

perustettanne

perustettansa / perustettaan

perusteitamme / perustehiamme

perusteitanne / perustehianne

perusteitansa / perusteitaan / perustehiansa / perustehiaan

Gen

-n

perusteemme

perusteenne

perusteensa

perusteittemme / perusteidemme / perustehiemme / perustehittemme

perusteittenne / perusteidenne / perustehienne / perustehittenne

perusteittensa / perusteidensa / perustehiensa / perustehittensa

Ill

mihin

perusteeseemme

perusteeseenne

perusteeseensa

perusteisiimme / perusteihimme / perustehisimme

perusteisiinne / perusteihinne / perustehisinne

perusteisiinsa / perusteihinsa / perustehisinsa

Ine

-ssa

perusteessamme

perusteessanne

perusteessansa / perusteessaan

perustehissamme / perusteissamme

perustehissanne / perusteissanne

perustehissansa / perustehissaan / perusteissansa / perusteissaan

Ela

-sta

perusteestamme

perusteestanne

perusteestansa / perusteestaan

perustehistamme / perusteistamme

perustehistanne / perusteistanne

perustehistansa / perustehistaan / perusteistansa / perusteistaan

All

-lle

perusteellemme

perusteellenne

perusteellensa / perusteelleen

perustehillemme / perusteillemme

perustehillenne / perusteillenne

perustehillensa / perustehillean / perusteillensa / perusteillean

Ade

-lla

perusteellamme

perusteellanne

perusteellansa / perusteellaan

perustehillamme / perusteillamme

perustehillanne / perusteillanne

perustehillansa / perustehillaan / perusteillansa / perusteillaan

Abl

-lta

perusteeltamme

perusteeltanne

perusteeltansa / perusteeltaan

perustehiltamme / perusteiltamme

perustehiltanne / perusteiltanne

perustehiltansa / perustehiltaan / perusteiltansa / perusteiltaan

Tra

-ksi

perusteeksemme

perusteeksenne

perusteeksensa / perusteekseen

perustehiksemme / perusteiksemme

perustehiksenne / perusteiksenne

perustehikseen / perustehiksensa / perusteikseen / perusteiksensa

Ess

-na

perusteenamme

perusteenanne

perusteenansa / perusteenaan

perustehinamme / perusteinamme

perustehinanne / perusteinanne

perustehinansa / perustehinaan / perusteinansa / perusteinaan

Abe

-tta

perusteettamme

perusteettanne

perusteettansa / perusteettaan

perustehittamme / perusteittamme

perustehittanne / perusteittanne

perustehittansa / perustehittaan / perusteittansa / perusteittaan

Com

-ne

-

-

-

perustehinemme / perusteinemme

perustehinenne / perusteinenne

perustehineen / perustehinensa / perusteineen / perusteinensa

Wiktionary

(transitive) To deny somebody (= ablative) something, refuse to give something to somebody; take something away from somebody. Fin:Hän epäsi minulta pääsyn huoneeseen.Eng:He denied me access to the room.Fin:Hakemuksenne on evätty.Eng:Your application has been rejected. To withhold or retain; to keep back; not to grant. Show more arrow right From epä- +‎ -. Show more arrow right
to withhold pidättää, evätä, kieltäytyä antamasta, salata, pitää omana tietonaan
to disallow evätä, hylätä
to decline laskea, kieltäytyä, rappeutua, evätä, viettää, kallistua
Show more arrow right
Opuske-parallel, sentence 539.; Europarl parallel corpus, sentence 237.; OpenSubtitles parallel corpus, sentence 312.; Tatoeba parallel corpus, sentence 99.; WikiMatrix parallel corpus, sentence 451.; Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; OpenSubtitles2018.v3 Hän ei evätä tarjousta. He does not deny the offer. He eivät evätä vastuutaan. They do not reject their responsibility. Voiko hän evätä tosiasiat? Can he deny the facts? Minä evätä hänen pyyntönsä. I refuse his request. Emme voi evätä hänen osaamistaan. We cannot deny his skills. Hän evätä osallistuminen tapahtumaan. He deny participation in the event. Ei pidä evätä sellaista mahdollisuutta. You shouldn't reject such an opportunity. Liittovaltion tuomioistuin voi evätä pyynnön. The federal court can reject the request. Viranomaiset haluavat evätä häneltä oleskeluluvan. Authorities want to refuse him a residence permit. Passit evättiin. Passports forbidden. Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

epään

en epää

ii

epäät

et epää

iii

epää

ei epää

Plural

Positive

Negative

i

epäämme / evätään

emme epää / ei evätä

ii

epäätte

ette epää

iii

epäävät

eivät epää

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

epäsin

en evännyt

ii

epäsit

et evännyt

iii

epäsi

ei evännyt

Plural

Positive

Negative

i

epäsimme / evättiin

emme evänneet / ei evätty

ii

epäsitte

ette evänneet

iii

epäsivät

eivät evänneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen evännyt

en ole evännyt

ii

olet evännyt

et ole evännyt

iii

on evännyt

ei ole evännyt

Plural

Positive

Negative

i

olemme evänneet

emme ole evänneet

ii

olette evänneet

ette ole evänneet

iii

ovat evänneet

eivät ole evänneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin evännyt

en ollut evännyt

ii

olit evännyt

et ollut evännyt

iii

oli evännyt

ei ollut evännyt

Plural

Positive

Negative

i

olimme evänneet

emme olleet evänneet

ii

olitte evänneet

ette olleet evänneet

iii

olivat evänneet

eivät olleet evänneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

epäisin

en epäisi

ii

epäisit

et epäisi

iii

epäisi

ei epäisi

Plural

Positive

Negative

i

epäisimme

emme epäisi

ii

epäisitte

ette epäisi

iii

epäisivät

eivät epäisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin evännyt

en olisi evännyt

ii

olisit evännyt

et olisi evännyt

iii

olisi evännyt

ei olisi evännyt

Plural

Positive

Negative

i

olisimme evänneet

emme olisi evänneet

ii

olisitte evänneet

ette olisi evänneet

iii

olisivat evänneet

eivät olisi evänneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

evännen

en evänne

ii

evännet

et evänne

iii

evännee

ei evänne

Plural

Positive

Negative

i

evännemme

emme evänne

ii

evännette

ette evänne

iii

evännevät

eivät evänne

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen evännyt

en liene evännyt

ii

lienet evännyt

et liene evännyt

iii

lienee evännyt

ei liene evännyt

Plural

Positive

Negative

i

lienemme evänneet

emme liene evänneet

ii

lienette evänneet

ette liene evänneet

iii

lienevät evänneet

eivät liene evänneet

Imperative

Singular

i

-

ii

epää

iii

evätköön

Plural

i

evätkäämme

ii

evätkää

iii

evätkööt

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

evätä

Tra

-ksi

evätäksensä / evätäkseen

Infinitive II

Ine

-ssa

evätessä

Ins

-in

eväten

Ine

-ssa

evättäessä (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

epäämään

Ine

-ssa

epäämässä

Ela

-sta

epäämästä

Ade

-lla

epäämällä

Abe

-tta

epäämättä

Ins

-in

epäämän

Ins

-in

evättämän (passive)

Infinitive IV

Nom

-

epääminen

Par

-ta

epäämistä

Infinitive V

epäämäisillänsä / epäämäisillään

Passive

Positive

Negative

Present

evätään

ei evätä

Imperfect

evättiin

ei evätty

Potential

evättäneen

ei evättäne

Conditional

evättäisiin

ei evättäisi

Imperative Present

evättäköön

älköön evättäkö

Imperative Perfect

olkoon evätty

älköön evätty

Positive

Negative

Present

evätään

ei evätä

Imperfect

evättiin

ei evätty

Potential

evättäneen

ei evättäne

Conditional

evättäisiin

ei evättäisi

Imperative Present

evättäköön

älköön evättäkö

Imperative Perfect

olkoon evätty

älköön evätty

Participle

Active

Passive

1st

epäävä

evättävä

2nd

evännyt

evätty

3rd

epäämä

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

epääminen

epäämiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

epäämisien / epäämisten

Solve

Ill

mihin

epäämiseen

Solve

Ine

-ssa

epäämisissä

Solve

Ela

-sta

epäämisestä

epäämisistä

All

-lle

epäämiselle

Solve

Ade

-lla

epäämisillä

Solve

Abl

-lta

epäämiseltä

epäämisiltä

Tra

-ksi

epäämiseksi

epäämisiksi

Ess

-na

epäämisenä

epäämisinä

Abe

-tta

epäämisettä

epäämisittä

Com

-ne

-

epäämisine

Ins

-in

-

epäämisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

epääminen

epäämiset

Par

-ta

Gen

-n

epäämisien / epäämisten

Ill

mihin

epäämiseen

Ine

-ssa

epäämisissä

Ela

-sta

epäämisestä

epäämisistä

All

-lle

epäämiselle

Ade

-lla

epäämisillä

Abl

-lta

epäämiseltä

epäämisiltä

Tra

-ksi

epäämiseksi

epäämisiksi

Ess

-na

epäämisenä

epäämisinä

Abe

-tta

epäämisettä

epäämisittä

Com

-ne

-

epäämisine

Ins

-in

-

epäämisin

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

peruksien / perusten

Solve

Ill

mihin

perukseen

Solve

Ine

-ssa

peruksissa

Solve

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

Solve

Ade

-lla

peruksilla

Solve

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

perus

perukset

Par

-ta

Gen

-n

peruksien / perusten

Ill

mihin

perukseen

Ine

-ssa

peruksissa

Ela

-sta

peruksesta

peruksista

All

-lle

perukselle

Ade

-lla

peruksilla

Abl

-lta

perukselta

peruksilta

Tra

-ksi

perukseksi

peruksiksi

Ess

-na

peruksena

peruksina

Abe

-tta

peruksetta

peruksitta

Com

-ne

-

peruksine

Ins

-in

-

peruksin

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

teitten / teiden

Solve

Ill

mihin

tiehen

Solve

Ine

-ssa

teissä

Solve

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

Solve

Ade

-lla

teillä

Solve

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tie

tiet

Par

-ta

Gen

-n

teitten / teiden

Ill

mihin

tiehen

Ine

-ssa

teissä

Ela

-sta

tiestä

teistä

All

-lle

tielle

Ade

-lla

teillä

Abl

-lta

tieltä

teiltä

Tra

-ksi

tieksi

teiksi

Ess

-na

tienä

teinä

Abe

-tta

tiettä

teittä

Com

-ne

-

teine

Ins

-in

-

tein

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Solve

Ill

mihin

perusteeseen

Solve

Ine

-ssa

perustehissa / perusteissa

Solve

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

Solve

Ade

-lla

perustehilla / perusteilla

Solve

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

peruste

perusteet

Par

-ta

Gen

-n

perusteitten / perusteiden / perustehien / perustehitten

Ill

mihin

perusteeseen

Ine

-ssa

perustehissa / perusteissa

Ela

-sta

perusteesta

perustehista / perusteista

All

-lle

perusteelle

Ade

-lla

perustehilla / perusteilla

Abl

-lta

perusteelta

perustehilta / perusteilta

Tra

-ksi

perusteeksi

perustehiksi / perusteiksi

Ess

-na

perusteena

perustehina / perusteina

Abe

-tta

perusteetta

perustehitta / perusteitta

Com

-ne

-

perustehine / perusteine

Ins

-in

-

perustehin / perustein

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en epää

Solve

ii

epäät

et epää

iii

ei epää

Solve

Plural

Positive

Negative

i

epäämme / evätään

emme epää / ei evätä

ii

epäätte

ette epää

iii

epäävät

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en epää
Solve

ii

epäätet epää

iii

ei epää
Solve

Plural

PositiveNegative

i

epäämme / evätäänemme epää / ei evätä

ii

epäätteette epää

iii

epääväteivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

epäsin

en evännyt

ii

et evännyt

Solve

iii

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

epäsimme / evättiin

emme evänneet / ei evätty

ii

epäsitte

ette evänneet

iii

epäsivät

eivät Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

epäsinen evännyt

ii

et evännyt
Solve

iii

ei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

epäsimme / evättiinemme evänneet / ei evätty

ii

epäsitteette evänneet

iii

epäsiväteivät
Solve
Imperative Solved!

sinä

epää

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

epää

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

epäisin

en epäisi

ii

et epäisi

Solve

iii

epäisi

ei Solve

Plural

Positive

Negative

i

emme epäisi

Solve

ii

epäisitte

ette epäisi

iii

epäisivät

eivät epäisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

epäisinen epäisi

ii

et epäisi
Solve

iii

epäisiei
Solve

Plural

PositiveNegative

i

emme epäisi
Solve

ii

epäisitteette epäisi

iii

epäisiväteivät epäisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept