demonisoivasta |
Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Elative |
|
Noun, Singular Genitive |
||
+ iso |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Singular Genitive |
||
+ iso |
Noun, Pref |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Prop Sem/Human |
||
+ mon |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iso |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Prop Sem/Human |
||
+ mon |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iso |
Noun, Pref |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Prop Sem/Human Cmp |
||
+ mon |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iso |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
Noun, Prop Sem/Human Cmp |
||
+ mon |
Noun, Singular Nominative |
|
+ iso |
Noun, Pref |
|
+ iva |
Noun, Singular Elative |
|
| demonize | |
| demonic |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoin |
|
ii |
demonisoit |
|
iii |
demonisoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoimme / demonisoidaan |
|
ii |
demonisoitte |
|
iii |
demonisoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoin |
|
ii |
demonisoit |
|
iii |
demonisoi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoimme / demonisoitiin |
|
ii |
demonisoitte |
|
iii |
demonisoivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olen demonisoinut |
en ole demonisoinut |
ii |
olet demonisoinut |
et ole demonisoinut |
iii |
on demonisoinut |
ei ole demonisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olemme demonisoineet |
emme ole demonisoineet |
ii |
olette demonisoineet |
ette ole demonisoineet |
iii |
ovat demonisoineet |
eivät ole demonisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olin demonisoinut |
en ollut demonisoinut |
ii |
olit demonisoinut |
et ollut demonisoinut |
iii |
oli demonisoinut |
ei ollut demonisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olimme demonisoineet |
emme olleet demonisoineet |
ii |
olitte demonisoineet |
ette olleet demonisoineet |
iii |
olivat demonisoineet |
eivät olleet demonisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoisin |
|
ii |
demonisoisit |
|
iii |
demonisoisi |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoisimme |
|
ii |
demonisoisitte |
|
iii |
demonisoisivat |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisin demonisoinut |
en olisi demonisoinut |
ii |
olisit demonisoinut |
et olisi demonisoinut |
iii |
olisi demonisoinut |
ei olisi demonisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
olisimme demonisoineet |
emme olisi demonisoineet |
ii |
olisitte demonisoineet |
ette olisi demonisoineet |
iii |
olisivat demonisoineet |
eivät olisi demonisoineet |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoinen |
en demonisoine |
ii |
demonisoinet |
et demonisoine |
iii |
demonisoinee |
ei demonisoine |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
demonisoinemme |
emme demonisoine |
ii |
demonisoinette |
ette demonisoine |
iii |
demonisoinevat |
eivät demonisoine |
Singular
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienen demonisoinut |
en liene demonisoinut |
ii |
lienet demonisoinut |
et liene demonisoinut |
iii |
lienee demonisoinut |
ei liene demonisoinut |
Plural
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
i |
lienemme demonisoineet |
emme liene demonisoineet |
ii |
lienette demonisoineet |
ette liene demonisoineet |
iii |
lienevät demonisoineet |
eivät liene demonisoineet |
Singular
i |
- |
ii |
demonisoi |
iii |
demonisoikoon |
Plural
i |
demonisoikaamme |
ii |
demonisoikaa |
iii |
demonisoikoot |
Nom |
- |
demonisoida |
Tra |
-ksi |
demonisoidaksensa / demonisoidakseen |
Ine |
-ssa |
demonisoidessa |
Ins |
-in |
demonisoiden |
Ine |
-ssa |
demonisoitaessa (passive) |
Ill |
mihin |
demonisoimaan |
Ine |
-ssa |
demonisoimassa |
Ela |
-sta |
demonisoimasta |
Ade |
-lla |
demonisoimalla |
Abe |
-tta |
demonisoimatta |
Ins |
-in |
demonisoiman |
Ins |
-in |
- (passive) |
Nom |
- |
demonisoiminen |
Par |
-ta |
demonisoimista |
demonisoimaisillaan / demonisoimaisillansa |
Positive |
Negative |
|
|---|---|---|
Present |
demonisoidaan |
ei demonisoida |
Imperfect |
demonisoitiin |
ei demonisoitu |
Potential |
demonisoitaneen |
ei demonisoitane |
Conditional |
demonisoitaisiin |
ei demonisoitaisi |
Imperative Present |
demonisoitakoon |
älköön demonisoitako |
Imperative Perfect |
olkoon demonisoitu |
älköön demonisoitu |
Positive
Negative
Present
demonisoidaan
ei demonisoida
Imperfect
demonisoitiin
ei demonisoitu
Potential
demonisoitaneen
ei demonisoitane
Conditional
demonisoitaisiin
ei demonisoitaisi
Imperative Present
demonisoitakoon
älköön demonisoitako
Imperative Perfect
olkoon demonisoitu
älköön demonisoitu
Active |
Passive |
|
|---|---|---|
1st |
demonisoiva |
demonisoitava |
2nd |
demonisoinut |
demonisoitu |
3rd |
demonisoima |
- |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
demo |
demot |
Par |
-ta |
demoa |
demoja |
Gen |
-n |
demon |
demojen |
Ill |
mihin |
demoon |
demoihin |
Ine |
-ssa |
demossa |
demoissa |
Ela |
-sta |
demosta |
demoista |
All |
-lle |
demolle |
demoille |
Ade |
-lla |
demolla |
demoilla |
Abl |
-lta |
demolta |
demoilta |
Tra |
-ksi |
demoksi |
demoiksi |
Ess |
-na |
demona |
demoina |
Abe |
-tta |
demotta |
demoitta |
Com |
-ne |
- |
demoine |
Ins |
-in |
- |
demoin |
Singular
Plural
Nom
-
demo
demot
Par
-ta
demoa
demoja
Gen
-n
demon
demojen
Ill
mihin
demoon
demoihin
Ine
-ssa
demossa
demoissa
Ela
-sta
demosta
demoista
All
-lle
demolle
demoille
Ade
-lla
demolla
demoilla
Abl
-lta
demolta
demoilta
Tra
-ksi
demoksi
demoiksi
Ess
-na
demona
demoina
Abe
-tta
demotta
demoitta
Com
-ne
-
demoine
Ins
-in
-
demoin
| demo | |
| Demonstration | |
| the demo | |
| a demo | |
| in demo |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
demo |
demo |
demo |
demo |
demo |
demo |
Par |
-ta |
demoa |
demoja |
demoa |
demoja |
demoa |
demoja |
Gen |
-n |
demo |
demoje |
demo |
demoje |
demo |
demoje |
Ill |
mihin |
demoo |
demoihi |
demoo |
demoihi |
demoo |
demoihi |
Ine |
-ssa |
demossa |
demoissa |
demossa |
demoissa |
demossa |
demoissa |
Ela |
-sta |
demosta |
demoista |
demosta |
demoista |
demosta |
demoista |
All |
-lle |
demolle |
demoille |
demolle |
demoille |
demolle |
demoille |
Ade |
-lla |
demolla |
demoilla |
demolla |
demoilla |
demolla |
demoilla |
Abl |
-lta |
demolta |
demoilta |
demolta |
demoilta |
demolta |
demoilta |
Tra |
-ksi |
demokse |
demoikse |
demokse |
demoikse |
demokse |
demoikse |
Ess |
-na |
demona |
demoina |
demona |
demoina |
demona |
demoina |
Abe |
-tta |
demotta |
demoitta |
demotta |
demoitta |
demotta |
demoitta |
Com |
-ne |
- |
demoine |
- |
demoine |
- |
demoine |
Singular
Plural
Nom
-
demo
demo
demo
demo
demo
demo
Par
-ta
demoa
demoa
demoa
demoja
demoja
demoja
Gen
-n
demo
demo
demo
demoje
demoje
demoje
Ill
mihin
demoo
demoo
demoo
demoihi
demoihi
demoihi
Ine
-ssa
demossa
demossa
demossa
demoissa
demoissa
demoissa
Ela
-sta
demosta
demosta
demosta
demoista
demoista
demoista
All
-lle
demolle
demolle
demolle
demoille
demoille
demoille
Ade
-lla
demolla
demolla
demolla
demoilla
demoilla
demoilla
Abl
-lta
demolta
demolta
demolta
demoilta
demoilta
demoilta
Tra
-ksi
demokse
demokse
demokse
demoikse
demoikse
demoikse
Ess
-na
demona
demona
demona
demoina
demoina
demoina
Abe
-tta
demotta
demotta
demotta
demoitta
demoitta
demoitta
Com
-ne
-
-
-
demoine
demoine
demoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
demo |
demo |
demo |
demo |
demo |
demo |
Par |
-ta |
demoa |
demoja |
demoa |
demoja |
demoa |
demoja |
Gen |
-n |
demo |
demoje |
demo |
demoje |
demo |
demoje |
Ill |
mihin |
demoo |
demoihi |
demoo |
demoihi |
demoo |
demoihi |
Ine |
-ssa |
demossa |
demoissa |
demossa |
demoissa |
demossa |
demoissa |
Ela |
-sta |
demosta |
demoista |
demosta |
demoista |
demosta |
demoista |
All |
-lle |
demolle |
demoille |
demolle |
demoille |
demolle |
demoille |
Ade |
-lla |
demolla |
demoilla |
demolla |
demoilla |
demolla |
demoilla |
Abl |
-lta |
demolta |
demoilta |
demolta |
demoilta |
demolta |
demoilta |
Tra |
-ksi |
demokse |
demoikse |
demokse |
demoikse |
demokse |
demoikse |
Ess |
-na |
demona |
demoina |
demona |
demoina |
demona |
demoina |
Abe |
-tta |
demotta |
demoitta |
demotta |
demoitta |
demotta |
demoitta |
Com |
-ne |
- |
demoine |
- |
demoine |
- |
demoine |
Singular
Plural
Nom
-
demo
demo
demo
demo
demo
demo
Par
-ta
demoa
demoa
demoa
demoja
demoja
demoja
Gen
-n
demo
demo
demo
demoje
demoje
demoje
Ill
mihin
demoo
demoo
demoo
demoihi
demoihi
demoihi
Ine
-ssa
demossa
demossa
demossa
demoissa
demoissa
demoissa
Ela
-sta
demosta
demosta
demosta
demoista
demoista
demoista
All
-lle
demolle
demolle
demolle
demoille
demoille
demoille
Ade
-lla
demolla
demolla
demolla
demoilla
demoilla
demoilla
Abl
-lta
demolta
demolta
demolta
demoilta
demoilta
demoilta
Tra
-ksi
demokse
demokse
demokse
demoikse
demoikse
demoikse
Ess
-na
demona
demona
demona
demoina
demoina
demoina
Abe
-tta
demotta
demotta
demotta
demoitta
demoitta
demoitta
Com
-ne
-
-
-
demoine
demoine
demoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iso |
isot |
Par |
-ta |
isoa |
isoja |
Gen |
-n |
ison |
isojen |
Ill |
mihin |
isoon |
isoihin |
Ine |
-ssa |
isossa |
isoissa |
Ela |
-sta |
isosta |
isoista |
All |
-lle |
isolle |
isoille |
Ade |
-lla |
isolla |
isoilla |
Abl |
-lta |
isolta |
isoilta |
Tra |
-ksi |
isoksi |
isoiksi |
Ess |
-na |
isona |
isoina |
Abe |
-tta |
isotta |
isoitta |
Com |
-ne |
- |
isoine |
Ins |
-in |
- |
isoin |
Singular
Plural
Nom
-
iso
isot
Par
-ta
isoa
isoja
Gen
-n
ison
isojen
Ill
mihin
isoon
isoihin
Ine
-ssa
isossa
isoissa
Ela
-sta
isosta
isoista
All
-lle
isolle
isoille
Ade
-lla
isolla
isoilla
Abl
-lta
isolta
isoilta
Tra
-ksi
isoksi
isoiksi
Ess
-na
isona
isoina
Abe
-tta
isotta
isoitta
Com
-ne
-
isoine
Ins
-in
-
isoin
| big | iso, suuri, tärkeä, kookas, suosittu, suurisuuntainen |
| large | suuri, iso, laaja, tilava, runsas, suuren mittakaavan |
| great | suuri, loistava, iso, valtava, suurenmoinen, huomattava |
| bulky | iso, tilaa vievä, kömpelö |
| capital | pääoma-, iso, tärkein, suurin, oivallinen, josta seuraa kuolemanrangaistus |
| hulking | kömpelö, iso |
| fat | lihava, rasvainen, paksu, hedelmällinen, iso, tuottoisa |
| walloping | iso, valtava |
| almighty | kaikkivaltias, mahtava, iso |
| protruding | ulkoneva, esiin työntyvä, esiin pullistunut, höröttävä, iso |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iso |
iso |
iso |
iso |
iso |
iso |
Par |
-ta |
isoa |
isoja |
isoa |
isoja |
isoa |
isoja |
Gen |
-n |
iso |
isoje |
iso |
isoje |
iso |
isoje |
Ill |
mihin |
isoo |
isoihi |
isoo |
isoihi |
isoo |
isoihi |
Ine |
-ssa |
isossa |
isoissa |
isossa |
isoissa |
isossa |
isoissa |
Ela |
-sta |
isosta |
isoista |
isosta |
isoista |
isosta |
isoista |
All |
-lle |
isolle |
isoille |
isolle |
isoille |
isolle |
isoille |
Ade |
-lla |
isolla |
isoilla |
isolla |
isoilla |
isolla |
isoilla |
Abl |
-lta |
isolta |
isoilta |
isolta |
isoilta |
isolta |
isoilta |
Tra |
-ksi |
isokse |
isoikse |
isokse |
isoikse |
isokse |
isoikse |
Ess |
-na |
isona |
isoina |
isona |
isoina |
isona |
isoina |
Abe |
-tta |
isotta |
isoitta |
isotta |
isoitta |
isotta |
isoitta |
Com |
-ne |
- |
isoine |
- |
isoine |
- |
isoine |
Singular
Plural
Nom
-
iso
iso
iso
iso
iso
iso
Par
-ta
isoa
isoa
isoa
isoja
isoja
isoja
Gen
-n
iso
iso
iso
isoje
isoje
isoje
Ill
mihin
isoo
isoo
isoo
isoihi
isoihi
isoihi
Ine
-ssa
isossa
isossa
isossa
isoissa
isoissa
isoissa
Ela
-sta
isosta
isosta
isosta
isoista
isoista
isoista
All
-lle
isolle
isolle
isolle
isoille
isoille
isoille
Ade
-lla
isolla
isolla
isolla
isoilla
isoilla
isoilla
Abl
-lta
isolta
isolta
isolta
isoilta
isoilta
isoilta
Tra
-ksi
isokse
isokse
isokse
isoikse
isoikse
isoikse
Ess
-na
isona
isona
isona
isoina
isoina
isoina
Abe
-tta
isotta
isotta
isotta
isoitta
isoitta
isoitta
Com
-ne
-
-
-
isoine
isoine
isoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iso |
iso |
iso |
iso |
iso |
iso |
Par |
-ta |
isoa |
isoja |
isoa |
isoja |
isoa |
isoja |
Gen |
-n |
iso |
isoje |
iso |
isoje |
iso |
isoje |
Ill |
mihin |
isoo |
isoihi |
isoo |
isoihi |
isoo |
isoihi |
Ine |
-ssa |
isossa |
isoissa |
isossa |
isoissa |
isossa |
isoissa |
Ela |
-sta |
isosta |
isoista |
isosta |
isoista |
isosta |
isoista |
All |
-lle |
isolle |
isoille |
isolle |
isoille |
isolle |
isoille |
Ade |
-lla |
isolla |
isoilla |
isolla |
isoilla |
isolla |
isoilla |
Abl |
-lta |
isolta |
isoilta |
isolta |
isoilta |
isolta |
isoilta |
Tra |
-ksi |
isokse |
isoikse |
isokse |
isoikse |
isokse |
isoikse |
Ess |
-na |
isona |
isoina |
isona |
isoina |
isona |
isoina |
Abe |
-tta |
isotta |
isoitta |
isotta |
isoitta |
isotta |
isoitta |
Com |
-ne |
- |
isoine |
- |
isoine |
- |
isoine |
Singular
Plural
Nom
-
iso
iso
iso
iso
iso
iso
Par
-ta
isoa
isoa
isoa
isoja
isoja
isoja
Gen
-n
iso
iso
iso
isoje
isoje
isoje
Ill
mihin
isoo
isoo
isoo
isoihi
isoihi
isoihi
Ine
-ssa
isossa
isossa
isossa
isoissa
isoissa
isoissa
Ela
-sta
isosta
isosta
isosta
isoista
isoista
isoista
All
-lle
isolle
isolle
isolle
isoille
isoille
isoille
Ade
-lla
isolla
isolla
isolla
isoilla
isoilla
isoilla
Abl
-lta
isolta
isolta
isolta
isoilta
isoilta
isoilta
Tra
-ksi
isokse
isokse
isokse
isoikse
isoikse
isoikse
Ess
-na
isona
isona
isona
isoina
isoina
isoina
Abe
-tta
isotta
isotta
isotta
isoitta
isoitta
isoitta
Com
-ne
-
-
-
isoine
isoine
isoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
ivat |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
ivan |
ivojen |
Ill |
mihin |
ivaan |
ivoihin |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivaksi |
ivoiksi |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
Ins |
-in |
- |
ivoin |
Singular
Plural
Nom
-
iva
ivat
Par
-ta
ivaa
ivoja
Gen
-n
ivan
ivojen
Ill
mihin
ivaan
ivoihin
Ine
-ssa
ivassa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivoista
All
-lle
ivalle
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivoilta
Tra
-ksi
ivaksi
ivoiksi
Ess
-na
ivana
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivoitta
Com
-ne
-
ivoine
Ins
-in
-
ivoin
| sarcasm | sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus |
| gibe | iva, pisteliäs huomautus |
| jibe | iva, pisteliäs huomautus |
| derision | pilkka, iva |
| irony | ironia, iva |
| taunt | iva, pilkkahuuto |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
iva |
Par |
-ta |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
ivaa |
ivoja |
Gen |
-n |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
iva |
ivoje |
Ill |
mihin |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
ivaa |
ivoihi |
Ine |
-ssa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
ivassa |
ivoissa |
Ela |
-sta |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
ivasta |
ivoista |
All |
-lle |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
ivalle |
ivoille |
Ade |
-lla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
ivalla |
ivoilla |
Abl |
-lta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
ivalta |
ivoilta |
Tra |
-ksi |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
ivakse |
ivoikse |
Ess |
-na |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
ivana |
ivoina |
Abe |
-tta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
ivatta |
ivoitta |
Com |
-ne |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
- |
ivoine |
Singular
Plural
Nom
-
iva
iva
iva
iva
iva
iva
Par
-ta
ivaa
ivaa
ivaa
ivoja
ivoja
ivoja
Gen
-n
iva
iva
iva
ivoje
ivoje
ivoje
Ill
mihin
ivaa
ivaa
ivaa
ivoihi
ivoihi
ivoihi
Ine
-ssa
ivassa
ivassa
ivassa
ivoissa
ivoissa
ivoissa
Ela
-sta
ivasta
ivasta
ivasta
ivoista
ivoista
ivoista
All
-lle
ivalle
ivalle
ivalle
ivoille
ivoille
ivoille
Ade
-lla
ivalla
ivalla
ivalla
ivoilla
ivoilla
ivoilla
Abl
-lta
ivalta
ivalta
ivalta
ivoilta
ivoilta
ivoilta
Tra
-ksi
ivakse
ivakse
ivakse
ivoikse
ivoikse
ivoikse
Ess
-na
ivana
ivana
ivana
ivoina
ivoina
ivoina
Abe
-tta
ivatta
ivatta
ivatta
ivoitta
ivoitta
ivoitta
Com
-ne
-
-
-
ivoine
ivoine
ivoine
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
de |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
Ins |
-in |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
de
-
Par
-ta
-
-
Gen
-n
-
-
Ill
mihin
-
-
Ine
-ssa
-
-
Ela
-sta
-
-
All
-lle
-
-
Ade
-lla
-
-
Abl
-lta
-
-
Tra
-ksi
-
-
Ess
-na
-
-
Abe
-tta
-
-
Com
-ne
-
-
Ins
-in
-
-
| de |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Par |
-ta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Gen |
-n |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ill |
mihin |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ine |
-ssa |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ela |
-sta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
All |
-lle |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ade |
-lla |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abl |
-lta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Tra |
-ksi |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Ess |
-na |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Abe |
-tta |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Com |
-ne |
- |
- |
- |
- |
- |
- |
Singular
Plural
Nom
-
-
-
-
-
-
-
Par
-ta
-
-
-
-
-
-
Gen
-n
-
-
-
-
-
-
Ill
mihin
-
-
-
-
-
-
Ine
-ssa
-
-
-
-
-
-
Ela
-sta
-
-
-
-
-
-
All
-lle
-
-
-
-
-
-
Ade
-lla
-
-
-
-
-
-
Abl
-lta
-
-
-
-
-
-
Tra
-ksi
-
-
-
-
-
-
Ess
-na
-
-
-
-
-
-
Abe
-tta
-
-
-
-
-
-
Com
-ne
-
-
-
-
-
-
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|
Nom |
- |
mon |
monit |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
monin |
monien |
Ill |
mihin |
moniin |
moneihin |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
moniksi |
moneiksi |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
Ins |
-in |
- |
monein |
Singular
Plural
Nom
-
mon
monit
Par
-ta
monia
moneja
Gen
-n
monin
monien
Ill
mihin
moniin
moneihin
Ine
-ssa
monissa
moneissa
Ela
-sta
monista
moneista
All
-lle
monille
moneille
Ade
-lla
monilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
moneilta
Tra
-ksi
moniksi
moneiksi
Ess
-na
monina
moneina
Abe
-tta
monitta
moneitta
Com
-ne
-
moneine
Ins
-in
-
monein
| mon | |
| pl | |
| the Mon | |
| from MON |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
moni |
monie |
moni |
monie |
moni |
monie |
Ill |
mihin |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
- |
moneine |
- |
moneine |
Singular
Plural
Nom
-
moni
moni
moni
moni
moni
moni
Par
-ta
monia
monia
monia
moneja
moneja
moneja
Gen
-n
moni
moni
moni
monie
monie
monie
Ill
mihin
monii
monii
monii
moneihi
moneihi
moneihi
Ine
-ssa
monissa
monissa
monissa
moneissa
moneissa
moneissa
Ela
-sta
monista
monista
monista
moneista
moneista
moneista
All
-lle
monille
monille
monille
moneille
moneille
moneille
Ade
-lla
monilla
monilla
monilla
moneilla
moneilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
monilta
monilta
moneilta
moneilta
moneilta
Tra
-ksi
monikse
monikse
monikse
moneikse
moneikse
moneikse
Ess
-na
monina
monina
monina
moneina
moneina
moneina
Abe
-tta
monitta
monitta
monitta
moneitta
moneitta
moneitta
Com
-ne
-
-
-
moneine
moneine
moneine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
moni |
Par |
-ta |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
monia |
moneja |
Gen |
-n |
moni |
monie |
moni |
monie |
moni |
monie |
Ill |
mihin |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
monii |
moneihi |
Ine |
-ssa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
monissa |
moneissa |
Ela |
-sta |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
monista |
moneista |
All |
-lle |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
monille |
moneille |
Ade |
-lla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
monilla |
moneilla |
Abl |
-lta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
monilta |
moneilta |
Tra |
-ksi |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
monikse |
moneikse |
Ess |
-na |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
monina |
moneina |
Abe |
-tta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
monitta |
moneitta |
Com |
-ne |
- |
moneine |
- |
moneine |
- |
moneine |
Singular
Plural
Nom
-
moni
moni
moni
moni
moni
moni
Par
-ta
monia
monia
monia
moneja
moneja
moneja
Gen
-n
moni
moni
moni
monie
monie
monie
Ill
mihin
monii
monii
monii
moneihi
moneihi
moneihi
Ine
-ssa
monissa
monissa
monissa
moneissa
moneissa
moneissa
Ela
-sta
monista
monista
monista
moneista
moneista
moneista
All
-lle
monille
monille
monille
moneille
moneille
moneille
Ade
-lla
monilla
monilla
monilla
moneilla
moneilla
moneilla
Abl
-lta
monilta
monilta
monilta
moneilta
moneilta
moneilta
Tra
-ksi
monikse
monikse
monikse
moneikse
moneikse
moneikse
Ess
-na
monina
monina
monina
moneina
moneina
moneina
Abe
-tta
monitta
monitta
monitta
moneitta
moneitta
moneitta
Com
-ne
-
-
-
moneine
moneine
moneine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net