logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

demonisoida, verb

Word analysis
demonisoivasta

demonisoivasta

demonisoida

Verb, Active voice Participle with suffix va Singular Elative

demo

Noun, Singular Genitive

+ iso

Noun, Singular Nominative

+ iva

Noun, Singular Elative

demo

Noun, Singular Genitive

+ iso

Noun, Pref

+ iva

Noun, Singular Elative

de

Noun, Prop Sem/Human

+ mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Singular Nominative

+ iva

Noun, Singular Elative

de

Noun, Prop Sem/Human

+ mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Pref

+ iva

Noun, Singular Elative

de

Noun, Prop Sem/Human Cmp

+ mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Singular Nominative

+ iva

Noun, Singular Elative

de

Noun, Prop Sem/Human Cmp

+ mon

Noun, Singular Nominative

+ iso

Noun, Pref

+ iva

Noun, Singular Elative

Report an issue

Wiktionary

(transitive) to demonize Show more arrow right English demonize +‎ -oida Show more arrow right
demonize
demonic
Show more arrow right
Europarl; Bible; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; OpenSubtitles; OPUS OpenSubtitles2018 Demonisoivia tutkimuksia on vähän. There are few studies that demonize. Demonisoivia puheita oli liian paljon. There were too many demonizing speeches. Silloin he itse asiassa demonisoivat taidetta. And when they do, they in fact demonize art itself. Tiedätkö, ketkä muut demonisoivat vähemmistöä? Look at history. FBI yrittää aina demonisoida meidät. The Feds always try to demonize us. Keskustelussa esitettiin demonisoivia teorioita. Demonizing theories were presented in the discussion. Tutkimuksessa käsiteltiin demonisoivia stereotypioita. The study discussed demonizing stereotypes. Jotkut haluaisivat demonisoida tämän taulun. There are some members of this Community that would like to demonize this painting. Demonisoivia ryhmiä pyritään eristämään yhteiskunnasta. Demonized groups are being isolated from society. Ihan totta, on niin helppo demonisoida näitä lapsia. Honestly, and so easy to demonize these kids "they're not even human". Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

demonisoin

en demonisoi

ii

demonisoit

et demonisoi

iii

demonisoi

ei demonisoi

Plural

Positive

Negative

i

demonisoimme / demonisoidaan

emme demonisoi / ei demonisoida

ii

demonisoitte

ette demonisoi

iii

demonisoivat

eivät demonisoi

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

demonisoin

en demonisoinut

ii

demonisoit

et demonisoinut

iii

demonisoi

ei demonisoinut

Plural

Positive

Negative

i

demonisoimme / demonisoitiin

emme demonisoineet / ei demonisoitu

ii

demonisoitte

ette demonisoineet

iii

demonisoivat

eivät demonisoineet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen demonisoinut

en ole demonisoinut

ii

olet demonisoinut

et ole demonisoinut

iii

on demonisoinut

ei ole demonisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olemme demonisoineet

emme ole demonisoineet

ii

olette demonisoineet

ette ole demonisoineet

iii

ovat demonisoineet

eivät ole demonisoineet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin demonisoinut

en ollut demonisoinut

ii

olit demonisoinut

et ollut demonisoinut

iii

oli demonisoinut

ei ollut demonisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olimme demonisoineet

emme olleet demonisoineet

ii

olitte demonisoineet

ette olleet demonisoineet

iii

olivat demonisoineet

eivät olleet demonisoineet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

demonisoisin

en demonisoisi

ii

demonisoisit

et demonisoisi

iii

demonisoisi

ei demonisoisi

Plural

Positive

Negative

i

demonisoisimme

emme demonisoisi

ii

demonisoisitte

ette demonisoisi

iii

demonisoisivat

eivät demonisoisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin demonisoinut

en olisi demonisoinut

ii

olisit demonisoinut

et olisi demonisoinut

iii

olisi demonisoinut

ei olisi demonisoinut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme demonisoineet

emme olisi demonisoineet

ii

olisitte demonisoineet

ette olisi demonisoineet

iii

olisivat demonisoineet

eivät olisi demonisoineet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

demonisoinen

en demonisoine

ii

demonisoinet

et demonisoine

iii

demonisoinee

ei demonisoine

Plural

Positive

Negative

i

demonisoinemme

emme demonisoine

ii

demonisoinette

ette demonisoine

iii

demonisoinevat

eivät demonisoine

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen demonisoinut

en liene demonisoinut

ii

lienet demonisoinut

et liene demonisoinut

iii

lienee demonisoinut

ei liene demonisoinut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme demonisoineet

emme liene demonisoineet

ii

lienette demonisoineet

ette liene demonisoineet

iii

lienevät demonisoineet

eivät liene demonisoineet

Imperative

Singular

i

-

ii

demonisoi

iii

demonisoikoon

Plural

i

demonisoikaamme

ii

demonisoikaa

iii

demonisoikoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

demonisoida

Tra

-ksi

demonisoidaksensa / demonisoidakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

demonisoidessa

Ins

-in

demonisoiden

Ine

-ssa

demonisoitaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

demonisoimaan

Ine

-ssa

demonisoimassa

Ela

-sta

demonisoimasta

Ade

-lla

demonisoimalla

Abe

-tta

demonisoimatta

Ins

-in

demonisoiman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

demonisoiminen

Par

-ta

demonisoimista

Infinitive V

demonisoimaisillaan / demonisoimaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

demonisoidaan

ei demonisoida

Imperfect

demonisoitiin

ei demonisoitu

Potential

demonisoitaneen

ei demonisoitane

Conditional

demonisoitaisiin

ei demonisoitaisi

Imperative Present

demonisoitakoon

älköön demonisoitako

Imperative Perfect

olkoon demonisoitu

älköön demonisoitu

Positive

Negative

Present

demonisoidaan

ei demonisoida

Imperfect

demonisoitiin

ei demonisoitu

Potential

demonisoitaneen

ei demonisoitane

Conditional

demonisoitaisiin

ei demonisoitaisi

Imperative Present

demonisoitakoon

älköön demonisoitako

Imperative Perfect

olkoon demonisoitu

älköön demonisoitu

Participle

Active

Passive

1st

demonisoiva

demonisoitava

2nd

demonisoinut

demonisoitu

3rd

demonisoima

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

demo

demot

Par

-ta

demoa

demoja

Gen

-n

demon

demojen

Ill

mihin

demoon

demoihin

Ine

-ssa

demossa

demoissa

Ela

-sta

demosta

demoista

All

-lle

demolle

demoille

Ade

-lla

demolla

demoilla

Abl

-lta

demolta

demoilta

Tra

-ksi

demoksi

demoiksi

Ess

-na

demona

demoina

Abe

-tta

demotta

demoitta

Com

-ne

-

demoine

Ins

-in

-

demoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

demo

demot

Par

-ta

demoa

demoja

Gen

-n

demon

demojen

Ill

mihin

demoon

demoihin

Ine

-ssa

demossa

demoissa

Ela

-sta

demosta

demoista

All

-lle

demolle

demoille

Ade

-lla

demolla

demoilla

Abl

-lta

demolta

demoilta

Tra

-ksi

demoksi

demoiksi

Ess

-na

demona

demoina

Abe

-tta

demotta

demoitta

Com

-ne

-

demoine

Ins

-in

-

demoin

demo
Demonstration
the demo
a demo
in demo
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; opensubtitles2 Olet demoni! You're a demon! Mikä demoni? What demon? Kuin demoni! Like a demon. Joku demoni. Some demon. Demoni tulee? The demon comes?! Tuhma demoni. Bad demon. Se on demoni. It's a demon. Shaxns-demoni! Shax demon. Oikea demoni. A real demon. Hän on demoni. He's the demon. Show more arrow right

Wiktionary

demo (brief demonstration) Show more arrow right demoskene Show more arrow right Borrowed from English demo. Show more arrow right

Wikipedia

demo
nstraatio, jolloin se voi tarkoittaa: yliopistokursseihin liittyvä käytännön harjoitus, jossa opiskelijoiden tulee esittää omaa osaamistaan - usein monikossa "demot" demo, mielenosoitus demo, tietokoneohjelmana toteutettu kuvaa ja ääntä sisältävä esitys demo, esittelyversio jostain tietokonepelistä tai -ohjelmasta demo, musiikkikappaleen esiversio, hahmotelma tai promootiotarkoituksiin tehty tallenne. DEMO
Suunniteltu fuusiovoimaa käyttävä tuotannollinen voimalaitos. Jatoa ITER-projektille
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

demoni

demoni

demosi

demosi

demonsa

demonsa

Par

-ta

demoani

demojani

demoasi

demojasi

demoansa / demoaan

demojansa / demojaan

Gen

-n

demoni

demojeni

demosi

demojesi

demonsa

demojensa

Ill

mihin

demooni

demoihini

demoosi

demoihisi

demoonsa

demoihinsa

Ine

-ssa

demossani

demoissani

demossasi

demoissasi

demossansa / demossaan

demoissansa / demoissaan

Ela

-sta

demostani

demoistani

demostasi

demoistasi

demostansa / demostaan

demoistansa / demoistaan

All

-lle

demolleni

demoilleni

demollesi

demoillesi

demollensa / demolleen

demoillensa / demoillean

Ade

-lla

demollani

demoillani

demollasi

demoillasi

demollansa / demollaan

demoillansa / demoillaan

Abl

-lta

demoltani

demoiltani

demoltasi

demoiltasi

demoltansa / demoltaan

demoiltansa / demoiltaan

Tra

-ksi

demokseni

demoikseni

demoksesi

demoiksesi

demoksensa / demokseen

demoiksensa / demoikseen

Ess

-na

demonani

demoinani

demonasi

demoinasi

demonansa / demonaan

demoinansa / demoinaan

Abe

-tta

demottani

demoittani

demottasi

demoittasi

demottansa / demottaan

demoittansa / demoittaan

Com

-ne

-

demoineni

-

demoinesi

-

demoinensa / demoineen

Singular

Plural

Nom

-

demoni

demosi

demonsa

demoni

demosi

demonsa

Par

-ta

demoani

demoasi

demoansa / demoaan

demojani

demojasi

demojansa / demojaan

Gen

-n

demoni

demosi

demonsa

demojeni

demojesi

demojensa

Ill

mihin

demooni

demoosi

demoonsa

demoihini

demoihisi

demoihinsa

Ine

-ssa

demossani

demossasi

demossansa / demossaan

demoissani

demoissasi

demoissansa / demoissaan

Ela

-sta

demostani

demostasi

demostansa / demostaan

demoistani

demoistasi

demoistansa / demoistaan

All

-lle

demolleni

demollesi

demollensa / demolleen

demoilleni

demoillesi

demoillensa / demoillean

Ade

-lla

demollani

demollasi

demollansa / demollaan

demoillani

demoillasi

demoillansa / demoillaan

Abl

-lta

demoltani

demoltasi

demoltansa / demoltaan

demoiltani

demoiltasi

demoiltansa / demoiltaan

Tra

-ksi

demokseni

demoksesi

demoksensa / demokseen

demoikseni

demoiksesi

demoiksensa / demoikseen

Ess

-na

demonani

demonasi

demonansa / demonaan

demoinani

demoinasi

demoinansa / demoinaan

Abe

-tta

demottani

demottasi

demottansa / demottaan

demoittani

demoittasi

demoittansa / demoittaan

Com

-ne

-

-

-

demoineni

demoinesi

demoinensa / demoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

demomme

demomme

demonne

demonne

demonsa

demonsa

Par

-ta

demoamme

demojamme

demoanne

demojanne

demoansa / demoaan

demojansa / demojaan

Gen

-n

demomme

demojemme

demonne

demojenne

demonsa

demojensa

Ill

mihin

demoomme

demoihimme

demoonne

demoihinne

demoonsa

demoihinsa

Ine

-ssa

demossamme

demoissamme

demossanne

demoissanne

demossansa / demossaan

demoissansa / demoissaan

Ela

-sta

demostamme

demoistamme

demostanne

demoistanne

demostansa / demostaan

demoistansa / demoistaan

All

-lle

demollemme

demoillemme

demollenne

demoillenne

demollensa / demolleen

demoillensa / demoillean

Ade

-lla

demollamme

demoillamme

demollanne

demoillanne

demollansa / demollaan

demoillansa / demoillaan

Abl

-lta

demoltamme

demoiltamme

demoltanne

demoiltanne

demoltansa / demoltaan

demoiltansa / demoiltaan

Tra

-ksi

demoksemme

demoiksemme

demoksenne

demoiksenne

demoksensa / demokseen

demoiksensa / demoikseen

Ess

-na

demonamme

demoinamme

demonanne

demoinanne

demonansa / demonaan

demoinansa / demoinaan

Abe

-tta

demottamme

demoittamme

demottanne

demoittanne

demottansa / demottaan

demoittansa / demoittaan

Com

-ne

-

demoinemme

-

demoinenne

-

demoinensa / demoineen

Singular

Plural

Nom

-

demomme

demonne

demonsa

demomme

demonne

demonsa

Par

-ta

demoamme

demoanne

demoansa / demoaan

demojamme

demojanne

demojansa / demojaan

Gen

-n

demomme

demonne

demonsa

demojemme

demojenne

demojensa

Ill

mihin

demoomme

demoonne

demoonsa

demoihimme

demoihinne

demoihinsa

Ine

-ssa

demossamme

demossanne

demossansa / demossaan

demoissamme

demoissanne

demoissansa / demoissaan

Ela

-sta

demostamme

demostanne

demostansa / demostaan

demoistamme

demoistanne

demoistansa / demoistaan

All

-lle

demollemme

demollenne

demollensa / demolleen

demoillemme

demoillenne

demoillensa / demoillean

Ade

-lla

demollamme

demollanne

demollansa / demollaan

demoillamme

demoillanne

demoillansa / demoillaan

Abl

-lta

demoltamme

demoltanne

demoltansa / demoltaan

demoiltamme

demoiltanne

demoiltansa / demoiltaan

Tra

-ksi

demoksemme

demoksenne

demoksensa / demokseen

demoiksemme

demoiksenne

demoiksensa / demoikseen

Ess

-na

demonamme

demonanne

demonansa / demonaan

demoinamme

demoinanne

demoinansa / demoinaan

Abe

-tta

demottamme

demottanne

demottansa / demottaan

demoittamme

demoittanne

demoittansa / demoittaan

Com

-ne

-

-

-

demoinemme

demoinenne

demoinensa / demoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iso

isot

Par

-ta

isoa

isoja

Gen

-n

ison

isojen

Ill

mihin

isoon

isoihin

Ine

-ssa

isossa

isoissa

Ela

-sta

isosta

isoista

All

-lle

isolle

isoille

Ade

-lla

isolla

isoilla

Abl

-lta

isolta

isoilta

Tra

-ksi

isoksi

isoiksi

Ess

-na

isona

isoina

Abe

-tta

isotta

isoitta

Com

-ne

-

isoine

Ins

-in

-

isoin

big iso, suuri, tärkeä, kookas, suosittu, suurisuuntainen
large suuri, iso, laaja, tilava, runsas, suuren mittakaavan
great suuri, loistava, iso, valtava, suurenmoinen, huomattava
bulky iso, tilaa vievä, kömpelö
capital pääoma-, iso, tärkein, suurin, oivallinen, josta seuraa kuolemanrangaistus
hulking kömpelö, iso
fat lihava, rasvainen, paksu, hedelmällinen, iso, tuottoisa
walloping iso, valtava
almighty kaikkivaltias, mahtava, iso
protruding ulkoneva, esiin työntyvä, esiin pullistunut, höröttävä, iso
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus Isoisoisäni oli. No, but my great-grandfather was. Isoni oli sotaveteraani. My grandfather was a war veteran. Isoisoisäni taitoja. An art of my great-grandfather's. Kuka oli isoisoisäsi? Who was your great-grandfather? Hän oli isoisoäitini. She was my great-grandmother. Olen nyt isoisoisä. Now I am a great-grandfather. Isoisoäitini oli crow. My grandmother's mother was Crow. Lasten isoisoäidille. It's for the children's grandmother. Isoni oli kuuluisa taiteilija. My grandfather was a famous artist. Tämä kuului isoisoisillesi. This belonged to your great grandfather. Show more arrow right

Wiktionary

(archaic, poetic) Synonym of isä (“father”). Show more arrow right isä (“father”) +‎ -o Shortened from isopurje (“mainsail”). Show more arrow right

Wikipedia

ISO
kansainvälinen standardisoimisjärjestö valoherkkyyttä
Ison Britannian Suomalainen Opiskelijayhdistys
Iso
italialainen automerkki Iso
levykuvatiedosto iso
(m.kreik. ἴσος, isos, sama, yhtäläinen), samuutta tai yhtäsuuruutta tarkoittava etuliite sivistyssanoissa kuten isomorfia ja isobaari Infrared Space Observatory
(ISO), satelliitti.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isoni

isosi

isosi

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoani

isojani

isoasi

isojasi

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isojeni

isosi

isojesi

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoihini

isoosi

isoihisi

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isoissani

isossasi

isoissasi

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isoistani

isostasi

isoistasi

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isoilleni

isollesi

isoillesi

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isoillani

isollasi

isoillasi

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoiltani

isoltasi

isoiltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoikseni

isoksesi

isoiksesi

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isoinani

isonasi

isoinasi

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isoittani

isottasi

isoittasi

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoineni

-

isoinesi

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isoni

isosi

isonsa

isoni

isosi

isonsa

Par

-ta

isoani

isoasi

isoansa / isoaan

isojani

isojasi

isojansa / isojaan

Gen

-n

isoni

isosi

isonsa

isojeni

isojesi

isojensa

Ill

mihin

isooni

isoosi

isoonsa

isoihini

isoihisi

isoihinsa

Ine

-ssa

isossani

isossasi

isossansa / isossaan

isoissani

isoissasi

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostani

isostasi

isostansa / isostaan

isoistani

isoistasi

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isolleni

isollesi

isollensa / isolleen

isoilleni

isoillesi

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollani

isollasi

isollansa / isollaan

isoillani

isoillasi

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltani

isoltasi

isoltansa / isoltaan

isoiltani

isoiltasi

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isokseni

isoksesi

isoksensa / isokseen

isoikseni

isoiksesi

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonani

isonasi

isonansa / isonaan

isoinani

isoinasi

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottani

isottasi

isottansa / isottaan

isoittani

isoittasi

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoineni

isoinesi

isoinensa / isoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isomme

isonne

isonne

isonsa

isonsa

Par

-ta

isoamme

isojamme

isoanne

isojanne

isoansa / isoaan

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isojemme

isonne

isojenne

isonsa

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoihimme

isoonne

isoihinne

isoonsa

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isoissamme

isossanne

isoissanne

isossansa / isossaan

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isoistamme

isostanne

isoistanne

isostansa / isostaan

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isoillemme

isollenne

isoillenne

isollensa / isolleen

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isoillamme

isollanne

isoillanne

isollansa / isollaan

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoiltamme

isoltanne

isoiltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoiksemme

isoksenne

isoiksenne

isoksensa / isokseen

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isoinamme

isonanne

isoinanne

isonansa / isonaan

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isoittamme

isottanne

isoittanne

isottansa / isottaan

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

isoinemme

-

isoinenne

-

isoinensa / isoineen

Singular

Plural

Nom

-

isomme

isonne

isonsa

isomme

isonne

isonsa

Par

-ta

isoamme

isoanne

isoansa / isoaan

isojamme

isojanne

isojansa / isojaan

Gen

-n

isomme

isonne

isonsa

isojemme

isojenne

isojensa

Ill

mihin

isoomme

isoonne

isoonsa

isoihimme

isoihinne

isoihinsa

Ine

-ssa

isossamme

isossanne

isossansa / isossaan

isoissamme

isoissanne

isoissansa / isoissaan

Ela

-sta

isostamme

isostanne

isostansa / isostaan

isoistamme

isoistanne

isoistansa / isoistaan

All

-lle

isollemme

isollenne

isollensa / isolleen

isoillemme

isoillenne

isoillensa / isoillean

Ade

-lla

isollamme

isollanne

isollansa / isollaan

isoillamme

isoillanne

isoillansa / isoillaan

Abl

-lta

isoltamme

isoltanne

isoltansa / isoltaan

isoiltamme

isoiltanne

isoiltansa / isoiltaan

Tra

-ksi

isoksemme

isoksenne

isoksensa / isokseen

isoiksemme

isoiksenne

isoiksensa / isoikseen

Ess

-na

isonamme

isonanne

isonansa / isonaan

isoinamme

isoinanne

isoinansa / isoinaan

Abe

-tta

isottamme

isottanne

isottansa / isottaan

isoittamme

isoittanne

isoittansa / isoittaan

Com

-ne

-

-

-

isoinemme

isoinenne

isoinensa / isoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

iva

ivat

Par

-ta

ivaa

ivoja

Gen

-n

ivan

ivojen

Ill

mihin

ivaan

ivoihin

Ine

-ssa

ivassa

ivoissa

Ela

-sta

ivasta

ivoista

All

-lle

ivalle

ivoille

Ade

-lla

ivalla

ivoilla

Abl

-lta

ivalta

ivoilta

Tra

-ksi

ivaksi

ivoiksi

Ess

-na

ivana

ivoina

Abe

-tta

ivatta

ivoitta

Com

-ne

-

ivoine

Ins

-in

-

ivoin

sarcasm sarkasmi, iva, pilkallisuus, pisteliäisyys, ivallinen huomautus
gibe iva, pisteliäs huomautus
jibe iva, pisteliäs huomautus
derision pilkka, iva
irony ironia, iva
taunt iva, pilkkahuuto
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 60452.; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; Europarl-enu-fin (European Parliament Proceedings Parallel Corpus); WikiMatrix; Europarl Parallel Corpus v8, sentence 34516. Kohtalon ivaa. How ironic. Iva on halveksuntaa tai ylenkatsetta. Mockery is contempt or disdain. Ivan, etsi. Lvan, search! Hänen kasvoiltaan paistoi ivallinen iva. A mocking iva shone on his face. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänessään. The tone of iva was clearly audible in her voice. Iva oli selvästi kuultavissa hänen äänestään. The sarcasm was clearly audible in his voice. Lopeta tuo asiaton iva muiden kustannuksella. Stop that inappropriate scorn at the expense of others. Nimeni on Ivan. My name's Ivan. Ivan, avaa ovi! Ivan, open up! Hän ivaa minua jatkuvasti. She mocks me constantly. Show more arrow right

Wiktionary

ridicule, sarcasm, mockery, derision (rare) irony Fin:kohtalon ivaEng:the irony of fate Show more arrow right Nouns ivailuivallisuus Adjectives ivallinen Verbs ivaillaivata Adverbs ivallisesti Show more arrow right itseiva ivahymy ivamukaelma ivanauru salaiva Show more arrow right Unknown etymology. No cognates in closely related languages. First attested in Daniel Juslenius: Suomalaisen Sana-Lugun Coetus ("Attempt at Listing Finnish Words", 1745). Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivani

ivasi

ivasi

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivojani

ivaasi

ivojasi

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivojeni

ivasi

ivojesi

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivoihini

ivaasi

ivoihisi

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivoissani

ivassasi

ivoissasi

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivoistani

ivastasi

ivoistasi

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivoilleni

ivallesi

ivoillesi

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivoillani

ivallasi

ivoillasi

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivoiltani

ivaltasi

ivoiltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivoikseni

ivaksesi

ivoiksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivoinani

ivanasi

ivoinasi

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivoittani

ivattasi

ivoittasi

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoineni

-

ivoinesi

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivani

ivasi

ivansa

ivani

ivasi

ivansa

Par

-ta

ivaani

ivaasi

ivaansa / ivaaan

ivojani

ivojasi

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivani

ivasi

ivansa

ivojeni

ivojesi

ivojensa

Ill

mihin

ivaani

ivaasi

ivaansa

ivoihini

ivoihisi

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassani

ivassasi

ivassansa / ivassaan

ivoissani

ivoissasi

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastani

ivastasi

ivastansa / ivastaan

ivoistani

ivoistasi

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivalleni

ivallesi

ivallensa / ivalleen

ivoilleni

ivoillesi

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallani

ivallasi

ivallansa / ivallaan

ivoillani

ivoillasi

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltani

ivaltasi

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltani

ivoiltasi

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivakseni

ivaksesi

ivaksensa / ivakseen

ivoikseni

ivoiksesi

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanani

ivanasi

ivanansa / ivanaan

ivoinani

ivoinasi

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattani

ivattasi

ivattansa / ivattaan

ivoittani

ivoittasi

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoineni

ivoinesi

ivoinensa / ivoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivamme

ivanne

ivanne

ivansa

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivojamme

ivaanne

ivojanne

ivaansa / ivaaan

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivojemme

ivanne

ivojenne

ivansa

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivoihimme

ivaanne

ivoihinne

ivaansa

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivoissamme

ivassanne

ivoissanne

ivassansa / ivassaan

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivoistamme

ivastanne

ivoistanne

ivastansa / ivastaan

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivoillemme

ivallenne

ivoillenne

ivallensa / ivalleen

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivoillamme

ivallanne

ivoillanne

ivallansa / ivallaan

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivoiltamme

ivaltanne

ivoiltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivoiksemme

ivaksenne

ivoiksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivoinamme

ivananne

ivoinanne

ivanansa / ivanaan

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivoittamme

ivattanne

ivoittanne

ivattansa / ivattaan

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

ivoinemme

-

ivoinenne

-

ivoinensa / ivoineen

Singular

Plural

Nom

-

ivamme

ivanne

ivansa

ivamme

ivanne

ivansa

Par

-ta

ivaamme

ivaanne

ivaansa / ivaaan

ivojamme

ivojanne

ivojansa / ivojaan

Gen

-n

ivamme

ivanne

ivansa

ivojemme

ivojenne

ivojensa

Ill

mihin

ivaamme

ivaanne

ivaansa

ivoihimme

ivoihinne

ivoihinsa

Ine

-ssa

ivassamme

ivassanne

ivassansa / ivassaan

ivoissamme

ivoissanne

ivoissansa / ivoissaan

Ela

-sta

ivastamme

ivastanne

ivastansa / ivastaan

ivoistamme

ivoistanne

ivoistansa / ivoistaan

All

-lle

ivallemme

ivallenne

ivallensa / ivalleen

ivoillemme

ivoillenne

ivoillensa / ivoillean

Ade

-lla

ivallamme

ivallanne

ivallansa / ivallaan

ivoillamme

ivoillanne

ivoillansa / ivoillaan

Abl

-lta

ivaltamme

ivaltanne

ivaltansa / ivaltaan

ivoiltamme

ivoiltanne

ivoiltansa / ivoiltaan

Tra

-ksi

ivaksemme

ivaksenne

ivaksensa / ivakseen

ivoiksemme

ivoiksenne

ivoiksensa / ivoikseen

Ess

-na

ivanamme

ivananne

ivanansa / ivanaan

ivoinamme

ivoinanne

ivoinansa / ivoinaan

Abe

-tta

ivattamme

ivattanne

ivattansa / ivattaan

ivoittamme

ivoittanne

ivoittansa / ivoittaan

Com

-ne

-

-

-

ivoinemme

ivoinenne

ivoinensa / ivoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

de

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

de

-

Par

-ta

-

-

Gen

-n

-

-

Ill

mihin

-

-

Ine

-ssa

-

-

Ela

-sta

-

-

All

-lle

-

-

Ade

-lla

-

-

Abl

-lta

-

-

Tra

-ksi

-

-

Ess

-na

-

-

Abe

-tta

-

-

Com

-ne

-

-

Ins

-in

-

-

de
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Europarl; OPUS 100, sentence 98765.; ParaCrawl Corpus; Tatoeba; Tatoeba Corpus Demonologian opit. Art, you had a dream you were gonna win the lottery. Oletko lukenut Demonologian? Have you ever read Demonology? Saastainen demonisetä sinulle. Actually, that's "Uncle Filthy Demon" to you. Okkultismia, demonologiaa, manausta. The occult, demonology, exorcisms. Demoneinemme on hyvin voimakas. Our demon is very powerful. Eikös hän julkaissut jotain demonologiasta? Didn't he write a paper on demonology or something? En pelkää demonianne, olen valmistautunut kohtaamaan ne. I'm not afraid of your demons, I am prepared to face them. Nämä ohjelmoijat ovat hyvin syvällä demonologiassa. The programmers are very much into demonology. Demoneinemme lähti ulos juomaan verta. Our demon went out to drink blood. Hän yritti karkottaa demoneinemme pois. He tried to banish our demon away. Show more arrow right

Wikipedia

Condor Airlines
IATA-koodi DE, lentoyhtiö Delaware
postilyhenne DE, Yhdysvaltain osavaltio diplomiekonomi
DE tai dipl.ekon., kauppatieteellinen yliopistotutkinto saksa
ISO 639-1 -koodi de, kieli Saksa
ISO 3166-1 -koodi DE, valtio tai muu maantieteellinen alue tekniikan tohtori
D.E., englannin sanoista Doctor of Engineering, yliopistotutkinto.
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Singular

Plural

Nom

-

-

-

-

-

-

-

Par

-ta

-

-

-

-

-

-

Gen

-n

-

-

-

-

-

-

Ill

mihin

-

-

-

-

-

-

Ine

-ssa

-

-

-

-

-

-

Ela

-sta

-

-

-

-

-

-

All

-lle

-

-

-

-

-

-

Ade

-lla

-

-

-

-

-

-

Abl

-lta

-

-

-

-

-

-

Tra

-ksi

-

-

-

-

-

-

Ess

-na

-

-

-

-

-

-

Abe

-tta

-

-

-

-

-

-

Com

-ne

-

-

-

-

-

-

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mon

monit

Par

-ta

monia

moneja

Gen

-n

monin

monien

Ill

mihin

moniin

moneihin

Ine

-ssa

monissa

moneissa

Ela

-sta

monista

moneista

All

-lle

monille

moneille

Ade

-lla

monilla

moneilla

Abl

-lta

monilta

moneilta

Tra

-ksi

moniksi

moneiksi

Ess

-na

monina

moneina

Abe

-tta

monitta

moneitta

Com

-ne

-

moneine

Ins

-in

-

monein

mon
pl
the Mon
from MON
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; JRC-Acquis; OPUS; Europarl; OpenSubtitles Muistatko Mon? You remember Mo? Mon kysyminen olisi vain ajanhukkaa. asking many would be a waste of time. Mon ystäväni tulee käymään huomenna. My many friends will come to visit tomorrow. Mon ihminen ylpeilee vaimonsa menestyksellä. many a man boasts of his wife's successes. Mon olivat ottaneet kampsen ankarasti vastaan. Many had taken Kammen harshly. En voi olla läsnä mon tilaisuudessa tällä viikolla. I cannot be present at several events this week. Olen lukenut mon kirjan kirjaston lainattavana ollessa. I have read many books while they were borrowed from the library. Haluan kutsua mon perheenjäseneni syntymäpäiväjuhlilleni. I want to invite numerous family members to my birthday party. Mon sanoo että kyseessä on tulevaisuuden pelastava elementti. many people say it's the saving grace of the future. Mon opiskelija osallistuu pyöräilytapahtumaan ensi viikonloppuna. Several students are participating in the biking event next weekend. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monini

monini

monisi

monisi

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniani

monejani

moniasi

monejasi

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monieni

monisi

moniesi

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniini

moneihini

moniisi

moneihisi

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

moneissani

monissasi

moneissasi

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

moneistani

monistasi

moneistasi

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

moneilleni

monillesi

moneillesi

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

moneillani

monillasi

moneillasi

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moneiltani

moniltasi

moneiltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moneikseni

moniksesi

moneiksesi

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moneinani

moninasi

moneinasi

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

moneittani

monittasi

moneittasi

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneineni

-

moneinesi

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monini

monisi

moninsa

monini

monisi

moninsa

Par

-ta

moniani

moniasi

moniansa / moniaan

monejani

monejasi

monejansa / monejaan

Gen

-n

monini

monisi

moninsa

monieni

moniesi

moniensa

Ill

mihin

moniini

moniisi

moniinsa

moneihini

moneihisi

moneihinsa

Ine

-ssa

monissani

monissasi

monissansa / monissaan

moneissani

moneissasi

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistani

monistasi

monistansa / monistaan

moneistani

moneistasi

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monilleni

monillesi

monillensa / monilleen

moneilleni

moneillesi

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillani

monillasi

monillansa / monillaan

moneillani

moneillasi

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltani

moniltasi

moniltansa / moniltaan

moneiltani

moneiltasi

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

monikseni

moniksesi

moniksensa / monikseen

moneikseni

moneiksesi

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninani

moninasi

moninansa / moninaan

moneinani

moneinasi

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittani

monittasi

monittansa / monittaan

moneittani

moneittasi

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneineni

moneinesi

moneinensa / moneineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

monimme

monimme

moninne

moninne

moninsa

moninsa

Par

-ta

moniamme

monejamme

monianne

monejanne

moniansa / moniaan

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moniemme

moninne

monienne

moninsa

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moneihimme

moniinne

moneihinne

moniinsa

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

moneissamme

monissanne

moneissanne

monissansa / monissaan

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

moneistamme

monistanne

moneistanne

monistansa / monistaan

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

moneillemme

monillenne

moneillenne

monillensa / monilleen

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

moneillamme

monillanne

moneillanne

monillansa / monillaan

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moneiltamme

moniltanne

moneiltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moneiksemme

moniksenne

moneiksenne

moniksensa / monikseen

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moneinamme

moninanne

moneinanne

moninansa / moninaan

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

moneittamme

monittanne

moneittanne

monittansa / monittaan

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

moneinemme

-

moneinenne

-

moneinensa / moneineen

Singular

Plural

Nom

-

monimme

moninne

moninsa

monimme

moninne

moninsa

Par

-ta

moniamme

monianne

moniansa / moniaan

monejamme

monejanne

monejansa / monejaan

Gen

-n

monimme

moninne

moninsa

moniemme

monienne

moniensa

Ill

mihin

moniimme

moniinne

moniinsa

moneihimme

moneihinne

moneihinsa

Ine

-ssa

monissamme

monissanne

monissansa / monissaan

moneissamme

moneissanne

moneissansa / moneissaan

Ela

-sta

monistamme

monistanne

monistansa / monistaan

moneistamme

moneistanne

moneistansa / moneistaan

All

-lle

monillemme

monillenne

monillensa / monilleen

moneillemme

moneillenne

moneillensa / moneillean

Ade

-lla

monillamme

monillanne

monillansa / monillaan

moneillamme

moneillanne

moneillansa / moneillaan

Abl

-lta

moniltamme

moniltanne

moniltansa / moniltaan

moneiltamme

moneiltanne

moneiltansa / moneiltaan

Tra

-ksi

moniksemme

moniksenne

moniksensa / monikseen

moneiksemme

moneiksenne

moneiksensa / moneikseen

Ess

-na

moninamme

moninanne

moninansa / moninaan

moneinamme

moneinanne

moneinansa / moneinaan

Abe

-tta

monittamme

monittanne

monittansa / monittaan

moneittamme

moneittanne

moneittansa / moneittaan

Com

-ne

-

-

-

moneinemme

moneinenne

moneinensa / moneineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept