logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

asuminen, noun

Word analysis
asumismenot

asumismenot

asuminen

Noun, Derivation with suffix s

+ meno

Noun, Plural Nominative

asua

Verb, Derivation with suffix minen Derivation with suffix s

+ meno

Noun, Plural Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asuminen

asumiset

Par

-ta

asumista

asumisia

Gen

-n

asumisen

asumisien / asumisten

Ill

mihin

asumiseen

asumisiin

Ine

-ssa

asumisessa

asumisissa

Ela

-sta

asumisesta

asumisista

All

-lle

asumiselle

asumisille

Ade

-lla

asumisella

asumisilla

Abl

-lta

asumiselta

asumisilta

Tra

-ksi

asumiseksi

asumisiksi

Ess

-na

asumisena

asumisina

Abe

-tta

asumisetta

asumisitta

Com

-ne

-

asumisine

Ins

-in

-

asumisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asuminen

asumiset

Par

-ta

asumista

asumisia

Gen

-n

asumisen

asumisien / asumisten

Ill

mihin

asumiseen

asumisiin

Ine

-ssa

asumisessa

asumisissa

Ela

-sta

asumisesta

asumisista

All

-lle

asumiselle

asumisille

Ade

-lla

asumisella

asumisilla

Abl

-lta

asumiselta

asumisilta

Tra

-ksi

asumiseksi

asumisiksi

Ess

-na

asumisena

asumisina

Abe

-tta

asumisetta

asumisitta

Com

-ne

-

asumisine

Ins

-in

-

asumisin

residence asuinpaikka, asunto, residenssi, asuminen, asumisaika, virka-asunto
residency residenssi, asuinpaikka, asuminen, asumisaika, asunto, virka-asunto
occupation ammatti, miehitys, työ, valtaus, tehtävä, asuminen
occupancy asuminen, hallussapito
Show more arrow right
Europarl; OpenSubtitles; Europarl Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus, sentence 374809; Tatoeba; EurLex-2 Asuminen voi olla kallista suurissa kaupungeissa. Living in big cities can be expensive. Asuminen maaseudulla voi olla rauhallista ja rentouttavaa. Living in the countryside can be peaceful and relaxing. Asumisesta puhuminen on tärkeää. Talking about living is important. Asumista tukevat rakenteet ovat tärkeitä. Structures supporting living are important. Kiitos, asumista koskeva kysymys on tärkeä. Thank you, the question concerning residence is important. Asumisen kustannukset kasvavat jatkuvasti. The costs of residential living are constantly increasing. Haluaisin oppia lisää ekologisesta asumisesta. I would like to learn more about ecological living. Uudet trendit asumisesta ovat mielenkiintoisia. New trends in housing are interesting. Haluan nähdä, miten heidän asumiseen panostetaan. I want to see how their living conditions are being taken care of. K)”oleskelullatilapäistä asumista; (k) ‘stay' means temporary residence; Show more arrow right

Wiktionary

living, residing Show more arrow right asua +‎ -minen Show more arrow right

Wikipedia

Dwelling In law, a dwelling (also residence, abode) is a self-contained unit of accommodation used by one or more households as a home - such as a house, apartment, mobile home, houseboat, vehicle, or other "substantial" structure.[citation needed] The concept of a dwelling has significance in relation to search and seizure, conveyancing of real property, burglary, trespass, and land-use planning. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asumiseni

asumiseni

asumisesi

asumisesi

asumisensa

asumisensa

Par

-ta

asumistani

asumisiani

asumistasi

asumisiasi

asumistansa / asumistaan

asumisiansa / asumisiaan

Gen

-n

asumiseni

asumisieni / asumisteni

asumisesi

asumisiesi / asumistesi

asumisensa

asumisiensa / asumistensa

Ill

mihin

asumiseeni

asumisiini

asumiseesi

asumisiisi

asumiseensa

asumisiinsa

Ine

-ssa

asumisessani

asumisissani

asumisessasi

asumisissasi

asumisessansa / asumisessaan

asumisissansa / asumisissaan

Ela

-sta

asumisestani

asumisistani

asumisestasi

asumisistasi

asumisestansa / asumisestaan

asumisistansa / asumisistaan

All

-lle

asumiselleni

asumisilleni

asumisellesi

asumisillesi

asumisellensa / asumiselleen

asumisillensa / asumisillean

Ade

-lla

asumisellani

asumisillani

asumisellasi

asumisillasi

asumisellansa / asumisellaan

asumisillansa / asumisillaan

Abl

-lta

asumiseltani

asumisiltani

asumiseltasi

asumisiltasi

asumiseltansa / asumiseltaan

asumisiltansa / asumisiltaan

Tra

-ksi

asumisekseni

asumisikseni

asumiseksesi

asumisiksesi

asumiseksensa / asumisekseen

asumisiksensa / asumisikseen

Ess

-na

asumisenani

asumisinani

asumisenasi

asumisinasi

asumisenansa / asumisenaan

asumisinansa / asumisinaan

Abe

-tta

asumisettani

asumisittani

asumisettasi

asumisittasi

asumisettansa / asumisettaan

asumisittansa / asumisittaan

Com

-ne

-

asumisineni

-

asumisinesi

-

asumisinensa / asumisineen

Singular

Plural

Nom

-

asumiseni

asumisesi

asumisensa

asumiseni

asumisesi

asumisensa

Par

-ta

asumistani

asumistasi

asumistansa / asumistaan

asumisiani

asumisiasi

asumisiansa / asumisiaan

Gen

-n

asumiseni

asumisesi

asumisensa

asumisieni / asumisteni

asumisiesi / asumistesi

asumisiensa / asumistensa

Ill

mihin

asumiseeni

asumiseesi

asumiseensa

asumisiini

asumisiisi

asumisiinsa

Ine

-ssa

asumisessani

asumisessasi

asumisessansa / asumisessaan

asumisissani

asumisissasi

asumisissansa / asumisissaan

Ela

-sta

asumisestani

asumisestasi

asumisestansa / asumisestaan

asumisistani

asumisistasi

asumisistansa / asumisistaan

All

-lle

asumiselleni

asumisellesi

asumisellensa / asumiselleen

asumisilleni

asumisillesi

asumisillensa / asumisillean

Ade

-lla

asumisellani

asumisellasi

asumisellansa / asumisellaan

asumisillani

asumisillasi

asumisillansa / asumisillaan

Abl

-lta

asumiseltani

asumiseltasi

asumiseltansa / asumiseltaan

asumisiltani

asumisiltasi

asumisiltansa / asumisiltaan

Tra

-ksi

asumisekseni

asumiseksesi

asumiseksensa / asumisekseen

asumisikseni

asumisiksesi

asumisiksensa / asumisikseen

Ess

-na

asumisenani

asumisenasi

asumisenansa / asumisenaan

asumisinani

asumisinasi

asumisinansa / asumisinaan

Abe

-tta

asumisettani

asumisettasi

asumisettansa / asumisettaan

asumisittani

asumisittasi

asumisittansa / asumisittaan

Com

-ne

-

-

-

asumisineni

asumisinesi

asumisinensa / asumisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

asumisemme

asumisemme

asumisenne

asumisenne

asumisensa

asumisensa

Par

-ta

asumistamme

asumisiamme

asumistanne

asumisianne

asumistansa / asumistaan

asumisiansa / asumisiaan

Gen

-n

asumisemme

asumisiemme / asumistemme

asumisenne

asumisienne / asumistenne

asumisensa

asumisiensa / asumistensa

Ill

mihin

asumiseemme

asumisiimme

asumiseenne

asumisiinne

asumiseensa

asumisiinsa

Ine

-ssa

asumisessamme

asumisissamme

asumisessanne

asumisissanne

asumisessansa / asumisessaan

asumisissansa / asumisissaan

Ela

-sta

asumisestamme

asumisistamme

asumisestanne

asumisistanne

asumisestansa / asumisestaan

asumisistansa / asumisistaan

All

-lle

asumisellemme

asumisillemme

asumisellenne

asumisillenne

asumisellensa / asumiselleen

asumisillensa / asumisillean

Ade

-lla

asumisellamme

asumisillamme

asumisellanne

asumisillanne

asumisellansa / asumisellaan

asumisillansa / asumisillaan

Abl

-lta

asumiseltamme

asumisiltamme

asumiseltanne

asumisiltanne

asumiseltansa / asumiseltaan

asumisiltansa / asumisiltaan

Tra

-ksi

asumiseksemme

asumisiksemme

asumiseksenne

asumisiksenne

asumiseksensa / asumisekseen

asumisiksensa / asumisikseen

Ess

-na

asumisenamme

asumisinamme

asumisenanne

asumisinanne

asumisenansa / asumisenaan

asumisinansa / asumisinaan

Abe

-tta

asumisettamme

asumisittamme

asumisettanne

asumisittanne

asumisettansa / asumisettaan

asumisittansa / asumisittaan

Com

-ne

-

asumisinemme

-

asumisinenne

-

asumisinensa / asumisineen

Singular

Plural

Nom

-

asumisemme

asumisenne

asumisensa

asumisemme

asumisenne

asumisensa

Par

-ta

asumistamme

asumistanne

asumistansa / asumistaan

asumisiamme

asumisianne

asumisiansa / asumisiaan

Gen

-n

asumisemme

asumisenne

asumisensa

asumisiemme / asumistemme

asumisienne / asumistenne

asumisiensa / asumistensa

Ill

mihin

asumiseemme

asumiseenne

asumiseensa

asumisiimme

asumisiinne

asumisiinsa

Ine

-ssa

asumisessamme

asumisessanne

asumisessansa / asumisessaan

asumisissamme

asumisissanne

asumisissansa / asumisissaan

Ela

-sta

asumisestamme

asumisestanne

asumisestansa / asumisestaan

asumisistamme

asumisistanne

asumisistansa / asumisistaan

All

-lle

asumisellemme

asumisellenne

asumisellensa / asumiselleen

asumisillemme

asumisillenne

asumisillensa / asumisillean

Ade

-lla

asumisellamme

asumisellanne

asumisellansa / asumisellaan

asumisillamme

asumisillanne

asumisillansa / asumisillaan

Abl

-lta

asumiseltamme

asumiseltanne

asumiseltansa / asumiseltaan

asumisiltamme

asumisiltanne

asumisiltansa / asumisiltaan

Tra

-ksi

asumiseksemme

asumiseksenne

asumiseksensa / asumisekseen

asumisiksemme

asumisiksenne

asumisiksensa / asumisikseen

Ess

-na

asumisenamme

asumisenanne

asumisenansa / asumisenaan

asumisinamme

asumisinanne

asumisinansa / asumisinaan

Abe

-tta

asumisettamme

asumisettanne

asumisettansa / asumisettaan

asumisittamme

asumisittanne

asumisittansa / asumisittaan

Com

-ne

-

-

-

asumisinemme

asumisinenne

asumisinensa / asumisineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meno

menot

Par

-ta

menoa

menoja

Gen

-n

menon

menojen

Ill

mihin

menoon

menoihin

Ine

-ssa

menossa

menoissa

Ela

-sta

menosta

menoista

All

-lle

menolle

menoille

Ade

-lla

menolla

menoilla

Abl

-lta

menolta

menoilta

Tra

-ksi

menoksi

menoiksi

Ess

-na

menona

menoina

Abe

-tta

menotta

menoitta

Com

-ne

-

menoine

Ins

-in

-

menoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meno

menot

Par

-ta

menoa

menoja

Gen

-n

menon

menojen

Ill

mihin

menoon

menoihin

Ine

-ssa

menossa

menoissa

Ela

-sta

menosta

menoista

All

-lle

menolle

menoille

Ade

-lla

menolla

menoilla

Abl

-lta

menolta

menoilta

Tra

-ksi

menoksi

menoiksi

Ess

-na

menona

menoina

Abe

-tta

menotta

menoitta

Com

-ne

-

menoine

Ins

-in

-

menoin

going meno, kulku, vauhti, lähtö, keli
go sisu, meno, vauhti, vuoro, kerta, tarmo
race rotu, kilpailu, kilpajuoksu, ihmiskunta, ihmiset, meno
goings-on elämä, meno, touhut
Show more arrow right
Europarl parallel corpus; Europarl; OpenSubtitles2018.v3; OPUS; opensubtitles2; EMEA Meno oli melko rauhallista. The movement was quite calm. Meno on nopeaa tässä junassa. The journey is fast on this train. Olen menossa. Yeah, I'm heading there now. Miten pitkä meno on lentokoneella? How long is the flight by plane? Menosi oli hirvittävän nopeaa. Your departure was incredibly fast. Meno on hieman kaoottista tällä hetkellä. The atmosphere is a bit chaotic at the moment. Meno käy joskus aika hurjaksi kehässä. Things get pretty rough in the ring. Odotin vähemmän menoa tänä iltana. I was expecting less action tonight. Oletko menossa jonnekin? Going somewhere, Walter? Olen menossa tanssiaisiin. I'm going to the dance. Show more arrow right

Wiktionary

going course, ride Fin:Se on menoa nyt...Eng:Here we go... expense, expenditure (in the plural) ceremony, ritual errand, plan (to go somewhere outside one's home) Fin:Minulla on tänään menoa.Eng:I have got somewhere to be today. Show more arrow right soidinmenot uhrimenot Show more arrow right From Proto-Finnic meno. Equivalent to mennä +‎ -o. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menoni

menoni

menosi

menosi

menonsa

menonsa

Par

-ta

menoani

menojani

menoasi

menojasi

menoansa / menoaan

menojansa / menojaan

Gen

-n

menoni

menojeni

menosi

menojesi

menonsa

menojensa

Ill

mihin

menooni

menoihini

menoosi

menoihisi

menoonsa

menoihinsa

Ine

-ssa

menossani

menoissani

menossasi

menoissasi

menossansa / menossaan

menoissansa / menoissaan

Ela

-sta

menostani

menoistani

menostasi

menoistasi

menostansa / menostaan

menoistansa / menoistaan

All

-lle

menolleni

menoilleni

menollesi

menoillesi

menollensa / menolleen

menoillensa / menoillean

Ade

-lla

menollani

menoillani

menollasi

menoillasi

menollansa / menollaan

menoillansa / menoillaan

Abl

-lta

menoltani

menoiltani

menoltasi

menoiltasi

menoltansa / menoltaan

menoiltansa / menoiltaan

Tra

-ksi

menokseni

menoikseni

menoksesi

menoiksesi

menoksensa / menokseen

menoiksensa / menoikseen

Ess

-na

menonani

menoinani

menonasi

menoinasi

menonansa / menonaan

menoinansa / menoinaan

Abe

-tta

menottani

menoittani

menottasi

menoittasi

menottansa / menottaan

menoittansa / menoittaan

Com

-ne

-

menoineni

-

menoinesi

-

menoinensa / menoineen

Singular

Plural

Nom

-

menoni

menosi

menonsa

menoni

menosi

menonsa

Par

-ta

menoani

menoasi

menoansa / menoaan

menojani

menojasi

menojansa / menojaan

Gen

-n

menoni

menosi

menonsa

menojeni

menojesi

menojensa

Ill

mihin

menooni

menoosi

menoonsa

menoihini

menoihisi

menoihinsa

Ine

-ssa

menossani

menossasi

menossansa / menossaan

menoissani

menoissasi

menoissansa / menoissaan

Ela

-sta

menostani

menostasi

menostansa / menostaan

menoistani

menoistasi

menoistansa / menoistaan

All

-lle

menolleni

menollesi

menollensa / menolleen

menoilleni

menoillesi

menoillensa / menoillean

Ade

-lla

menollani

menollasi

menollansa / menollaan

menoillani

menoillasi

menoillansa / menoillaan

Abl

-lta

menoltani

menoltasi

menoltansa / menoltaan

menoiltani

menoiltasi

menoiltansa / menoiltaan

Tra

-ksi

menokseni

menoksesi

menoksensa / menokseen

menoikseni

menoiksesi

menoiksensa / menoikseen

Ess

-na

menonani

menonasi

menonansa / menonaan

menoinani

menoinasi

menoinansa / menoinaan

Abe

-tta

menottani

menottasi

menottansa / menottaan

menoittani

menoittasi

menoittansa / menoittaan

Com

-ne

-

-

-

menoineni

menoinesi

menoinensa / menoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

menomme

menomme

menonne

menonne

menonsa

menonsa

Par

-ta

menoamme

menojamme

menoanne

menojanne

menoansa / menoaan

menojansa / menojaan

Gen

-n

menomme

menojemme

menonne

menojenne

menonsa

menojensa

Ill

mihin

menoomme

menoihimme

menoonne

menoihinne

menoonsa

menoihinsa

Ine

-ssa

menossamme

menoissamme

menossanne

menoissanne

menossansa / menossaan

menoissansa / menoissaan

Ela

-sta

menostamme

menoistamme

menostanne

menoistanne

menostansa / menostaan

menoistansa / menoistaan

All

-lle

menollemme

menoillemme

menollenne

menoillenne

menollensa / menolleen

menoillensa / menoillean

Ade

-lla

menollamme

menoillamme

menollanne

menoillanne

menollansa / menollaan

menoillansa / menoillaan

Abl

-lta

menoltamme

menoiltamme

menoltanne

menoiltanne

menoltansa / menoltaan

menoiltansa / menoiltaan

Tra

-ksi

menoksemme

menoiksemme

menoksenne

menoiksenne

menoksensa / menokseen

menoiksensa / menoikseen

Ess

-na

menonamme

menoinamme

menonanne

menoinanne

menonansa / menonaan

menoinansa / menoinaan

Abe

-tta

menottamme

menoittamme

menottanne

menoittanne

menottansa / menottaan

menoittansa / menoittaan

Com

-ne

-

menoinemme

-

menoinenne

-

menoinensa / menoineen

Singular

Plural

Nom

-

menomme

menonne

menonsa

menomme

menonne

menonsa

Par

-ta

menoamme

menoanne

menoansa / menoaan

menojamme

menojanne

menojansa / menojaan

Gen

-n

menomme

menonne

menonsa

menojemme

menojenne

menojensa

Ill

mihin

menoomme

menoonne

menoonsa

menoihimme

menoihinne

menoihinsa

Ine

-ssa

menossamme

menossanne

menossansa / menossaan

menoissamme

menoissanne

menoissansa / menoissaan

Ela

-sta

menostamme

menostanne

menostansa / menostaan

menoistamme

menoistanne

menoistansa / menoistaan

All

-lle

menollemme

menollenne

menollensa / menolleen

menoillemme

menoillenne

menoillensa / menoillean

Ade

-lla

menollamme

menollanne

menollansa / menollaan

menoillamme

menoillanne

menoillansa / menoillaan

Abl

-lta

menoltamme

menoltanne

menoltansa / menoltaan

menoiltamme

menoiltanne

menoiltansa / menoiltaan

Tra

-ksi

menoksemme

menoksenne

menoksensa / menokseen

menoiksemme

menoiksenne

menoiksensa / menoikseen

Ess

-na

menonamme

menonanne

menonansa / menonaan

menoinamme

menoinanne

menoinansa / menoinaan

Abe

-tta

menottamme

menottanne

menottansa / menottaan

menoittamme

menoittanne

menoittansa / menoittaan

Com

-ne

-

-

-

menoinemme

menoinenne

menoinensa / menoineen

Wiktionary

(intransitive) to live, reside, dwell Fin:Asun Acacia Avenue 2a:ssa.Eng:I live at 2a Acacia Avenue. (transitive, rare, archaic, + partitive) to live, reside, dwell in Fin:Hän asuu vierashuonetta.Eng:He/she lives in the guestroom. Show more arrow right asuillaasuin-asukasasumatonasumusasuntoasuttaa Show more arrow right From Proto-Finnic asudak, from Proto-Uralic ëśew-. Show more arrow right
to live elää, asua, oleskella, asustaa, jäädä henkiin, pysyä elossa
to stay pysyä, jäädä, lykätä, oleskella, asua, viipyä
to dwell asua, viipyä, oleskella
to reside asua, piillä jssk, kuulua jllek
to abide pysyä, asua, jäädä, kestää, viipyä, sietää
to visit vierailla, käydä, tarkastaa, asua, vierailla jkn luona, olla kylässä
to hang out hengata, asua, oleilla, ripustaa kuivumaan
to lodge jättää, tehdä, esittää, majoittua, asua, majailla
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Tatoeba Parallel Corpus; Tatoeba English-Finnish Parallel Corpus, sentence number 4765832.; OpenSubtitles2018.v3; Europarl Parallel Corpus, sentence 1000.; LDS En asunut siellä. I didn't live there. asua kotonaan. live at home. Missä asut? Where do you reside? He asuvat yhdessä. They dwell together. Missä aiot asua? Where are you going to live? En kestä asua näin. I hate living like this. Asun Helsingissä. I live in Helsinki. En halua asua siellä. I don't want to live there. Missä asuisin? Where would I live? Missä asut? Where are you? Show more arrow right

Indicative

Indicative present

Singular

Positive

Negative

i

asun

en asu

ii

asut

et asu

iii

asuu

ei asu

Plural

Positive

Negative

i

asumme / asutaan

emme asu / ei asuta

ii

asutte

ette asu

iii

asuvat

eivät asu

Indicative imperfect

Singular

Positive

Negative

i

asuin

en asunut

ii

asuit

et asunut

iii

asui

ei asunut

Plural

Positive

Negative

i

asuimme / asuttiin

emme asuneet / ei asuttu

ii

asuitte

ette asuneet

iii

asuivat

eivät asuneet

Indicative perfect

Singular

Positive

Negative

i

olen asunut

en ole asunut

ii

olet asunut

et ole asunut

iii

on asunut

ei ole asunut

Plural

Positive

Negative

i

olemme asuneet

emme ole asuneet

ii

olette asuneet

ette ole asuneet

iii

ovat asuneet

eivät ole asuneet

Indicative plusquamperfect

Singular

Positive

Negative

i

olin asunut

en ollut asunut

ii

olit asunut

et ollut asunut

iii

oli asunut

ei ollut asunut

Plural

Positive

Negative

i

olimme asuneet

emme olleet asuneet

ii

olitte asuneet

ette olleet asuneet

iii

olivat asuneet

eivät olleet asuneet

Conditional

Conditional present

Singular

Positive

Negative

i

asuisin

en asuisi

ii

asuisit

et asuisi

iii

asuisi

ei asuisi

Plural

Positive

Negative

i

asuisimme

emme asuisi

ii

asuisitte

ette asuisi

iii

asuisivat

eivät asuisi

Conditional perfect

Singular

Positive

Negative

i

olisin asunut

en olisi asunut

ii

olisit asunut

et olisi asunut

iii

olisi asunut

ei olisi asunut

Plural

Positive

Negative

i

olisimme asuneet

emme olisi asuneet

ii

olisitte asuneet

ette olisi asuneet

iii

olisivat asuneet

eivät olisi asuneet

Potential

Potential present

Singular

Positive

Negative

i

asunen

en asune

ii

asunet

et asune

iii

asunee

ei asune

Plural

Positive

Negative

i

asunemme

emme asune

ii

asunette

ette asune

iii

asunevat

eivät asune

Potential perfect

Singular

Positive

Negative

i

lienen asunut

en liene asunut

ii

lienet asunut

et liene asunut

iii

lienee asunut

ei liene asunut

Plural

Positive

Negative

i

lienemme asuneet

emme liene asuneet

ii

lienette asuneet

ette liene asuneet

iii

lienevät asuneet

eivät liene asuneet

Imperative

Singular

i

-

ii

asu

iii

asukoon

Plural

i

asukaamme

ii

asukaa

iii

asukoot

Infinitive

Infinitive I

Nom

-

asua

Tra

-ksi

asuaksensa / asuakseen

Infinitive II

Ine

-ssa

asuessa

Ins

-in

asuen

Ine

-ssa

asuttaessa (passive)

Infinitive III

Ill

mihin

asumaan

Ine

-ssa

asumassa

Ela

-sta

asumasta

Ade

-lla

asumalla

Abe

-tta

asumatta

Ins

-in

asuman

Ins

-in

- (passive)

Infinitive IV

Nom

-

asuminen

Par

-ta

asumista

Infinitive V

asumaisillaan / asumaisillansa

Passive

Positive

Negative

Present

asutaan

ei asuta

Imperfect

asuttiin

ei asuttu

Potential

asuttaneen

ei asuttane

Conditional

asuttaisiin

ei asuttaisi

Imperative Present

asuttakoon

älköön asuttako

Imperative Perfect

olkoon asuttu

älköön asuttu

Positive

Negative

Present

asutaan

ei asuta

Imperfect

asuttiin

ei asuttu

Potential

asuttaneen

ei asuttane

Conditional

asuttaisiin

ei asuttaisi

Imperative Present

asuttakoon

älköön asuttako

Imperative Perfect

olkoon asuttu

älköön asuttu

Participle

Active

Passive

1st

asuva

asuttava

2nd

asunut

asuttu

3rd

asuma

-

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

asuminen

asumiset

Par

-ta

Solve

Gen

-n

asumisen

asumisien / asumisten

Ill

mihin

asumisiin

Solve

Ine

-ssa

asumisessa

Solve

Ela

-sta

asumisesta

asumisista

All

-lle

asumiselle

asumisille

Ade

-lla

asumisella

asumisilla

Abl

-lta

asumiselta

asumisilta

Tra

-ksi

asumiseksi

Solve

Ess

-na

asumisina

Solve

Abe

-tta

asumisetta

asumisitta

Com

-ne

-

asumisine

Ins

-in

-

asumisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

asuminen

asumiset

Par

-ta

Gen

-n

asumisen

asumisien / asumisten

Ill

mihin

asumisiin

Ine

-ssa

asumisessa

Ela

-sta

asumisesta

asumisista

All

-lle

asumiselle

asumisille

Ade

-lla

asumisella

asumisilla

Abl

-lta

asumiselta

asumisilta

Tra

-ksi

asumiseksi

Ess

-na

asumisina

Abe

-tta

asumisetta

asumisitta

Com

-ne

-

asumisine

Ins

-in

-

asumisin

Singular

Plural

Nom

-

meno

menot

Par

-ta

Solve

Gen

-n

menon

menojen

Ill

mihin

menoihin

Solve

Ine

-ssa

menossa

Solve

Ela

-sta

menosta

menoista

All

-lle

menolle

menoille

Ade

-lla

menolla

menoilla

Abl

-lta

menolta

menoilta

Tra

-ksi

menoksi

Solve

Ess

-na

menoina

Solve

Abe

-tta

menotta

menoitta

Com

-ne

-

menoine

Ins

-in

-

menoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

meno

menot

Par

-ta

Gen

-n

menon

menojen

Ill

mihin

menoihin

Ine

-ssa

menossa

Ela

-sta

menosta

menoista

All

-lle

menolle

menoille

Ade

-lla

menolla

menoilla

Abl

-lta

menolta

menoilta

Tra

-ksi

menoksi

Ess

-na

menoina

Abe

-tta

menotta

menoitta

Com

-ne

-

menoine

Ins

-in

-

menoin

Indicative present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

asun

en asu

ii

et asu

Solve

iii

ei asu

Solve

Plural

Positive

Negative

i

asumme / asutaan

emme asu / ei asuta

ii

asutte

ette asu

iii

asuvat

eivät Solve
Indicative present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

asunen asu

ii

et asu
Solve

iii

ei asu
Solve

Plural

PositiveNegative

i

asumme / asutaanemme asu / ei asuta

ii

asutteette asu

iii

asuvateivät
Solve
Indicative imperfect Solved!

Singular

Positive

Negative

i

en Solve

ii

asuit

et asunut

iii

ei asunut

Solve

Plural

Positive

Negative

i

asuimme / asuttiin

emme / ei Solve

ii

asuitte

ette asuneet

iii

asuivat

eivät asuneet

Indicative imperfect Solved!

Singular

PositiveNegative

i

en
Solve

ii

asuitet asunut

iii

ei asunut
Solve

Plural

PositiveNegative

i

asuimme / asuttiinemme / ei
Solve

ii

asuitteette asuneet

iii

asuivateivät asuneet
Imperative Solved!

sinä

asu

te

Solve
Imperative Solved!

sinä

asu

te

Solve
Conditional present Solved!

Singular

Positive

Negative

i

asuisin

en asuisi

ii

et asuisi

Solve

iii

asuisi

ei asuisi

Plural

Positive

Negative

i

asuisimme

emme Solve

ii

ette asuisi

Solve

iii

asuisivat

eivät asuisi

Conditional present Solved!

Singular

PositiveNegative

i

asuisinen asuisi

ii

et asuisi
Solve

iii

asuisiei asuisi

Plural

PositiveNegative

i

asuisimmeemme
Solve

ii

ette asuisi
Solve

iii

asuisivateivät asuisi
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept