Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yösija yösija   N Sg Nom
   N Sg Nom + sija   N Sg Nom

yösija, Noun

up ↑

Translations & synonyms

Sleep
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
ybqtvat (fyrrcvat nppbzzbqngvba)

Etymology:
+‎ fvwn
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösijani yösijani yösijasi yösijasi yösijansa yösijansa
Par -ta yösijaani yösijojani yösijaasi yösijojasi yösijaansa / yösijaaan yösijojansa / yösijojaan
Gen -n yösijani yösijojeni yösijasi yösijojesi yösijansa yösijojensa
Ill mihin yösijaani yösijoihini yösijaasi yösijoihisi yösijaansa yösijoihinsa
Ine -ssa yösijassani yösijoissani yösijassasi yösijoissasi yösijassansa / yösijassaan yösijoissansa / yösijoissaan
Ela -sta yösijastani yösijoistani yösijastasi yösijoistasi yösijastansa / yösijastaan yösijoistansa / yösijoistaan
All -lle yösijalleni yösijoilleni yösijallesi yösijoillesi yösijalleen / yösijallensa yösijoillensa / yösijoillean
Ade -lla yösijallani yösijoillani yösijallasi yösijoillasi yösijallansa / yösijallaan yösijoillansa / yösijoillaan
Abl -lta yösijaltani yösijoiltani yösijaltasi yösijoiltasi yösijaltansa / yösijaltaan yösijoiltansa / yösijoiltaan
Tra -ksi yösijakseni yösijoikseni yösijaksesi yösijoiksesi yösijakseen / yösijaksensa yösijoikseen / yösijoiksensa
Ess -na yösijanani yösijoinani yösijanasi yösijoinasi yösijanansa / yösijanaan yösijoinansa / yösijoinaan
Abe -tta yösijattani yösijoittani yösijattasi yösijoittasi yösijattansa / yösijattaan yösijoittansa / yösijoittaan
Com -ne - yösijoineni - yösijoinesi - yösijoineen / yösijoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yösijamme yösijamme yösijanne yösijanne yösijansa yösijansa
Par -ta yösijaamme yösijojamme yösijaanne yösijojanne yösijaansa / yösijaaan yösijojansa / yösijojaan
Gen -n yösijamme yösijojemme yösijanne yösijojenne yösijansa yösijojensa
Ill mihin yösijaamme yösijoihimme yösijaanne yösijoihinne yösijaansa yösijoihinsa
Ine -ssa yösijassamme yösijoissamme yösijassanne yösijoissanne yösijassansa / yösijassaan yösijoissansa / yösijoissaan
Ela -sta yösijastamme yösijoistamme yösijastanne yösijoistanne yösijastansa / yösijastaan yösijoistansa / yösijoistaan
All -lle yösijallemme yösijoillemme yösijallenne yösijoillenne yösijalleen / yösijallensa yösijoillensa / yösijoillean
Ade -lla yösijallamme yösijoillamme yösijallanne yösijoillanne yösijallansa / yösijallaan yösijoillansa / yösijoillaan
Abl -lta yösijaltamme yösijoiltamme yösijaltanne yösijoiltanne yösijaltansa / yösijaltaan yösijoiltansa / yösijoiltaan
Tra -ksi yösijaksemme yösijoiksemme yösijaksenne yösijoiksenne yösijakseen / yösijaksensa yösijoikseen / yösijoiksensa
Ess -na yösijanamme yösijoinamme yösijananne yösijoinanne yösijanansa / yösijanaan yösijoinansa / yösijoinaan
Abe -tta yösijattamme yösijoittamme yösijattanne yösijoittanne yösijattansa / yösijattaan yösijoittansa / yösijoittaan
Com -ne - yösijoinemme - yösijoinenne - yösijoineen / yösijoinensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

sija, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - sija sijat
Par -ta sijaa sijoja
Gen -n sijan sijojen
Ill mihin sijaan sijoihin
Ine -ssa sijassa sijoissa
Ela -sta sijasta sijoista
All -lle sijalle sijoille
Ade -lla sijalla sijoilla
Abl -lta sijalta sijoilta
Tra -ksi sijaksi sijoiksi
Ess -na sijana sijoina
Abe -tta sijatta sijoitta
Com -ne - sijoine
Ins -in - sijoin
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Va tenzzne, pnfr punatrf jung n abha, nqwrpgvir be cebabha qbrf va n fragrapr. Vg vf n frg bs sbezf juvpu qrcraq ba gur flagnk (ubj gur jbeqf tb gbtrgure). Pnfr vf na rknzcyr bs vasyrpgvba, juvpu vf bsgra na nssvk, n cneg bs n jbeq gung vf nqqrq gb bgure jbeqf, gung fvtanyf n tenzzngvpny eryngvbafuvc.

Source: Wikipedia
Wiktionary
cynpr, cbfvgvba, ebbz, fgrnq, vafgrnq ("va vgf fgrnq")

enaxvat

(tenzzne) pnfr

Derived terms:
abhaf
fvwnvara
ireof
fvwngn
fvwnvgn
fvwbvggnn
Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp fvwn (pbzcner Yhqvna švwn), obeebjrq sebz Cebgb-Treznavp fgvwą (pbzcner Ratyvfu fgl va cvtfgl naq Fjrqvfu fgvn va fivafgvn). Svefg nqncgrq gb zrna "(tenzzngvpny) pnfr" ol Svaavfu culfvpvna naq cuvybybtvfg Ryvnf Yöaaebg.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sijani sijani sijasi sijasi sijansa sijansa
Par -ta sijaani sijojani sijaasi sijojasi sijaansa / sijaaan sijojansa / sijojaan
Gen -n sijani sijojeni sijasi sijojesi sijansa sijojensa
Ill mihin sijaani sijoihini sijaasi sijoihisi sijaansa sijoihinsa
Ine -ssa sijassani sijoissani sijassasi sijoissasi sijassansa / sijassaan sijoissansa / sijoissaan
Ela -sta sijastani sijoistani sijastasi sijoistasi sijastansa / sijastaan sijoistansa / sijoistaan
All -lle sijalleni sijoilleni sijallesi sijoillesi sijalleen / sijallensa sijoillensa / sijoillean
Ade -lla sijallani sijoillani sijallasi sijoillasi sijallansa / sijallaan sijoillansa / sijoillaan
Abl -lta sijaltani sijoiltani sijaltasi sijoiltasi sijaltansa / sijaltaan sijoiltansa / sijoiltaan
Tra -ksi sijakseni sijoikseni sijaksesi sijoiksesi sijakseen / sijaksensa sijoikseen / sijoiksensa
Ess -na sijanani sijoinani sijanasi sijoinasi sijanansa / sijanaan sijoinansa / sijoinaan
Abe -tta sijattani sijoittani sijattasi sijoittasi sijattansa / sijattaan sijoittansa / sijoittaan
Com -ne - sijoineni - sijoinesi - sijoineen / sijoinensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - sijamme sijamme sijanne sijanne sijansa sijansa
Par -ta sijaamme sijojamme sijaanne sijojanne sijaansa / sijaaan sijojansa / sijojaan
Gen -n sijamme sijojemme sijanne sijojenne sijansa sijojensa
Ill mihin sijaamme sijoihimme sijaanne sijoihinne sijaansa sijoihinsa
Ine -ssa sijassamme sijoissamme sijassanne sijoissanne sijassansa / sijassaan sijoissansa / sijoissaan
Ela -sta sijastamme sijoistamme sijastanne sijoistanne sijastansa / sijastaan sijoistansa / sijoistaan
All -lle sijallemme sijoillemme sijallenne sijoillenne sijalleen / sijallensa sijoillensa / sijoillean
Ade -lla sijallamme sijoillamme sijallanne sijoillanne sijallansa / sijallaan sijoillansa / sijoillaan
Abl -lta sijaltamme sijoiltamme sijaltanne sijoiltanne sijaltansa / sijaltaan sijoiltansa / sijoiltaan
Tra -ksi sijaksemme sijoiksemme sijaksenne sijoiksenne sijakseen / sijaksensa sijoikseen / sijoiksensa
Ess -na sijanamme sijoinamme sijananne sijoinanne sijanansa / sijanaan sijoinansa / sijoinaan
Abe -tta sijattamme sijoittamme sijattanne sijoittanne sijattansa / sijattaan sijoittansa / sijoittaan
Com -ne - sijoinemme - sijoinenne - sijoineen / sijoinensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept