Search:
Try reading Selkouutiset - click on any word to get fast analysis!Try reading Selkouutiset with Reader
Translation language:
Language changed 
LOG IN
E-mail
Password
Forgot password?
 
Get Premium for unlimited access.
About usAbout us

Word analysis

yöjuna yöjuna   N Sg Nom
   N Sg Nom + juna   N Sg Nom

yöjuna, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöjuna yöjunat
Par -ta yöjunaa yöjunia
Gen -n yöjunan yöjunien
Ill mihin yöjunaan yöjuniin
Ine -ssa yöjunassa yöjunissa
Ela -sta yöjunasta yöjunista
All -lle yöjunalle yöjunille
Ade -lla yöjunalla yöjunilla
Abl -lta yöjunalta yöjunilta
Tra -ksi yöjunaksi yöjuniksi
Ess -na yöjunana yöjunina
Abe -tta yöjunatta yöjunitta
Com -ne - yöjunine
Ins -in - yöjunin

Translations & synonyms

sleeper nukkuja, ratapölkky, makuupaikka, yllättäjä, makuuvaunu, yöjuna
night train
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wiktionary
avtug genva

Etymology:
+‎ whan
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöjunani yöjunani yöjunasi yöjunasi yöjunansa yöjunansa
Par -ta yöjunaani yöjuniani yöjunaasi yöjuniasi yöjunaansa yöjuniansa / yöjuniaan
Gen -n yöjunani yöjunieni yöjunasi yöjuniesi yöjunansa yöjuniensa
Ill mihin yöjunaani yöjuniini yöjunaasi yöjuniisi yöjunaansa yöjuniinsa
Ine -ssa yöjunassani yöjunissani yöjunassasi yöjunissasi yöjunassansa / yöjunassaan yöjunissansa / yöjunissaan
Ela -sta yöjunastani yöjunistani yöjunastasi yöjunistasi yöjunastansa / yöjunastaan yöjunistansa / yöjunistaan
All -lle yöjunalleni yöjunilleni yöjunallesi yöjunillesi yöjunalleen / yöjunallensa yöjunillensa / yöjunillean
Ade -lla yöjunallani yöjunillani yöjunallasi yöjunillasi yöjunallansa / yöjunallaan yöjunillansa / yöjunillaan
Abl -lta yöjunaltani yöjuniltani yöjunaltasi yöjuniltasi yöjunaltansa / yöjunaltaan yöjuniltansa / yöjuniltaan
Tra -ksi yöjunakseni yöjunikseni yöjunaksesi yöjuniksesi yöjunakseen / yöjunaksensa yöjunikseen / yöjuniksensa
Ess -na yöjunanani yöjuninani yöjunanasi yöjuninasi yöjunanansa / yöjunanaan yöjuninansa / yöjuninaan
Abe -tta yöjunattani yöjunittani yöjunattasi yöjunittasi yöjunattansa / yöjunattaan yöjunittansa / yöjunittaan
Com -ne - yöjunineni - yöjuninesi - yöjunineen / yöjuninensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöjunamme yöjunamme yöjunanne yöjunanne yöjunansa yöjunansa
Par -ta yöjunaamme yöjuniamme yöjunaanne yöjunianne yöjunaansa yöjuniansa / yöjuniaan
Gen -n yöjunamme yöjuniemme yöjunanne yöjunienne yöjunansa yöjuniensa
Ill mihin yöjunaamme yöjuniimme yöjunaanne yöjuniinne yöjunaansa yöjuniinsa
Ine -ssa yöjunassamme yöjunissamme yöjunassanne yöjunissanne yöjunassansa / yöjunassaan yöjunissansa / yöjunissaan
Ela -sta yöjunastamme yöjunistamme yöjunastanne yöjunistanne yöjunastansa / yöjunastaan yöjunistansa / yöjunistaan
All -lle yöjunallemme yöjunillemme yöjunallenne yöjunillenne yöjunalleen / yöjunallensa yöjunillensa / yöjunillean
Ade -lla yöjunallamme yöjunillamme yöjunallanne yöjunillanne yöjunallansa / yöjunallaan yöjunillansa / yöjunillaan
Abl -lta yöjunaltamme yöjuniltamme yöjunaltanne yöjuniltanne yöjunaltansa / yöjunaltaan yöjuniltansa / yöjuniltaan
Tra -ksi yöjunaksemme yöjuniksemme yöjunaksenne yöjuniksenne yöjunakseen / yöjunaksensa yöjunikseen / yöjuniksensa
Ess -na yöjunanamme yöjuninamme yöjunananne yöjuninanne yöjunanansa / yöjunanaan yöjuninansa / yöjuninaan
Abe -tta yöjunattamme yöjunittamme yöjunattanne yöjunittanne yöjunattansa / yöjunattaan yöjunittansa / yöjunittaan
Com -ne - yöjuninemme - yöjuninenne - yöjunineen / yöjuninensa

, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - yöt
Par -ta yötä öitä
Gen -n yön öitten / öiden
Ill mihin yöhön öihin
Ine -ssa yössä öissä
Ela -sta yöstä öistä
All -lle yölle öille
Ade -lla yöllä öillä
Abl -lta yöltä öiltä
Tra -ksi yöksi öiksi
Ess -na yönä öinä
Abe -tta yöttä öittä
Com -ne - öine
Ins -in - öin

Translations & synonyms

night , ilta
nighttime yöaika,
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

Avtug be avtuggvzr (nyfb fcryyrq avtug-gvzr be avtug gvzr) vf gur crevbq bs nzovrag qnexarff sebz fhafrg gb fhaevfr qhevat rnpu 24-ubhe qnl, jura gur Fha vf orybj gur ubevmba. Gur rknpg gvzr jura avtug ortvaf naq raqf (rdhnyyl gehr jvgu riravat) qrcraqf ba gur ybpngvba naq inevrf guebhtubhg gur lrne. Jura avtug vf pbafvqrerq nf n crevbq gung sbyybjf riravat, vg vf hfhnyyl pbafvqrerq gb fgneg nebhaq 8 cz naq gb ynfg gb nobhg 4 nz.

Source: Wikipedia
Wiktionary
avtug

     Fin: Löyyä ba cvzrää.
     Eng: ― Vg vf qnex ng avtug.
(zbqvsvre) avtug, abpgheany

Usage:
Gur pbaprcgf vygn (“riravat”) naq (“avtug”) ner qrsvarq fyvtugyl qvssreragyl va Svaavfu naq Ratyvfu. vf trarenyyl ertneqrq nf gur crevbq bs qnl abeznyyl qribgrq sbe fyrrcvat, v.r. ebhtuyl gur gvzr orgjrra 10/11 c.z. naq 6/7 n.z. Gur gvzr orgjrra 5/6 c.z. naq 10/11 c.z. vf ersreerq gb nf vygn (“riravat”), ohg va Ratyvfu vg vf bsgra pnyyrq "avtug" nf r.t. va "V unir n zrrgvat gbavtug". Gur grez gvvfgnvlö (yvgrenyyl, Ghrfqnl avtug) jbhyq npghnyyl ersre gb gur ubhef sebz nccebkvzngryl 23:00 Zbaqnl gb 06:00 Ghrfqnl, juvpu va fgnaqneq Ratyvfu jbhyq or ersreerq gb nf Zbaqnl avtug (rira gubhtu Ghrfqnl grpuavpnyyl ortvaf qhevat guvf crevbq).
Derived terms:
löyyvara
löclä
lögöa lö
övara
övfva

Compounds:
nnzhlö
nyxhlö
unyynlö
uäälö
vygnlö
wbhyhlö
whunaahflö
xrfxvlö
xrfälö
yrzzralö
ybcchlö
zlefxl-
cnxxnflö
chbyvlö
cääfvävflö
fhivlö
flqäalö
gnyivlö
hhqraihbqralö
incchlö
lönvxn
lönfgvn
lönfh
löonnev
löryäva
löryäzä
lövyzn
löwhan
löwhbxfh
löxnuivyn
löxnfgr
löxnfgryh
löxnhfv
löxreub
löxbeggrrev
löxlyzä
löxlöcryv
löynzcch
löyragb
löyrcb
löyvvxraar
löyvagh
löyäzzvglf
löyäzcögvyn
löznwn
lözlffl
lözlöuä
löaxhavatngne
löazhfgn
löafrhgh
löaäxö
löaälgäagö
löcnvxxn
löcnvgn
löcnxxnara
löcnyn
löcryxb
löcreubara
löcvyiv
löcvzrä
löchxh
löchbyv
löchh
löcävilfglf
löcölgä
löenqvb
löenun
löenhun
löenivagbyn
löfvwn
löfvyzä
löfbxrhf
löfhhaavfghf
löflqäa
löflöggö
löfäuxö
löfävyö
lögnvinf
lögnxfn
löghhyv
löglö
löglöyävara
lögäugäva
löhav
löinngr
löinugv
löinvccn
löinynvfghf
löinyibagn
löivrenf
löivyxxn
löibvqr
löihbeb

Etymology:
Sebz Cebgb-Svaavp öö, sebz Cebgb-Henyvp üwr. Pbtangrf vapyhqr Xneryvna , Yhqvna üö, Rfgbavna öö, Vatevna öö, Yvibavna īr, Abegurea Fnzv vqwn, Vanev Fnzv vwwâ, Hqzheg уй (hw), Xbzv-Crezlnx ой (bw), Xbzv-Mlevna вой (ibw), Fbhgurea Znafv йӣ (wī), Uhatnevna éw.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yöni yöni yösi yösi yönsä yönsä
Par -ta yötäni öitäni yötäsi öitäsi yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yöni öitteni / öideni yösi öittesi / öidesi yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhöni öihini yöhösi öihisi yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössäni öissäni yössäsi öissäsi yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstäni öistäni yöstäsi öistäsi yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yölleni öilleni yöllesi öillesi yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yölläni öilläni yölläsi öilläsi yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltäni öiltäni yöltäsi öiltäsi yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yökseni öikseni yöksesi öiksesi yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönäni öinäni yönäsi öinäsi yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttäni öittäni yöttäsi öittäsi yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öineni - öinesi - öineen / öinensä
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - yömme yömme yönne yönne yönsä yönsä
Par -ta yötämme öitämme yötänne öitänne yötänsä / yötään öitänsä / öitään
Gen -n yömme öittemme / öidemme yönne öittenne / öidenne yönsä öittensä / öidensä
Ill mihin yöhömme öihimme yöhönne öihinne yöhönsä öihinsä
Ine -ssa yössämme öissämme yössänne öissänne yössänsä / yössään öissänsä / öissään
Ela -sta yöstämme öistämme yöstänne öistänne yöstänsä / yöstään öistänsä / öistään
All -lle yöllemme öillemme yöllenne öillenne yölleen / yöllensä öillensä / öilleän
Ade -lla yöllämme öillämme yöllänne öillänne yöllänsä / yöllään öillänsä / öillään
Abl -lta yöltämme öiltämme yöltänne öiltänne yöltänsä / yöltään öiltänsä / öiltään
Tra -ksi yöksemme öiksemme yöksenne öiksenne yökseen / yöksensä öikseen / öiksensä
Ess -na yönämme öinämme yönänne öinänne yönänsä / yönään öinänsä / öinään
Abe -tta yöttämme öittämme yöttänne öittänne yöttänsä / yöttään öittänsä / öittään
Com -ne - öinemme - öinenne - öineen / öinensä

juna, Noun

up ↑
SingularPlural
Nom - juna junat
Par -ta junaa junia
Gen -n junan junien
Ill mihin junaan juniin
Ine -ssa junassa junissa
Ela -sta junasta junista
All -lle junalle junille
Ade -lla junalla junilla
Abl -lta junalta junilta
Tra -ksi junaksi juniksi
Ess -na junana junina
Abe -tta junatta junitta
Com -ne - junine
Ins -in - junin

Translations & synonyms

train juna, jono, sarja, laahus, kulkue, seurue
rail
Daily limit reached!
You can see the info for 5 words every day for free.
for UNLIMITED access!
Wikipedia

N ybpbzbgvir be ratvar vf n envy genafcbeg iruvpyr gung cebivqrf gur zbgvir cbjre sbe n genva. Vs n ybpbzbgvir vf pncnoyr bs pneelvat n cnlybnq, vg vf hfhnyyl engure ersreerq gb nf n zhygvcyr havg, zbgbe pbnpu, envypne be cbjre pne; gur hfr bs gurfr frys-cebcryyrq iruvpyrf vf vapernfvatyl pbzzba sbe cnffratre genvaf, ohg ener sbe servtug (frr PnetbFcevagre naq Veba Uvtujnl).

Source: Wikipedia
Wiktionary
genva (envyebnq genva)

Derived terms:
whanvyyn
Compounds:
nnzhwhan
nnirwhan
qvrfrywhan
uraxvyöwhan
uölelwhan
vygnwhan
whan-nfrzn
whanrzäagä
whanuraxvyöfgö
whanynvghev
whanynhggn
whanyvvxraar
whanyvcch
whanzngxn
whanzvrf
whanayäurggäwä
whanaenvqr
whanaengn
whanafhbevggnwn
whanainvugb
whanainhah
whanbaarggbzhhf
whanengn
whanfhbevggnwn
whanghezn
whaninhah
whanihbeb
whanlugrlf
whbccbwhan
wäyxvwhan
wäewrfgrylwhan
xnvibfwhan
xnhxbwhan
xnhchaxvwhan
ynvinwhan
yrvxxvwhan
yvfäwhan
yhbgvwhan
yäuvwhan
znvgbwhan
zngxhfgnwnwhan
zrgebwhan
zbbggbevwhan
zhfrbwhan
ahbyvwhan
cnvxnyyvfwhan
cnaffnevwhan
cvxnwhan
chhwhan
cäviäwhan
ehhuxnwhan
fnvennynwhan
fhheabcrhfwhan
fäuxöwhan
gnnwnznwhan
gninenwhan
glxxvwhan
glöwhan
glözngxnwhan
löwhan

Etymology:
Sebz n qvnyrpgny jbeq zrnavat "yvar, dhrhr", juvpu vf veerthyneyl pbaarpgrq jvgu whbav, wbab, wnan. Zbqrea zrnavat "genva" jnf tvira gb gur jbeq va 1864.
Source: Jvxgvbanel
-ni-si-nsa (Singular)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - junani junani junasi junasi junansa junansa
Par -ta junaani juniani junaasi juniasi junaansa juniansa / juniaan
Gen -n junani junieni junasi juniesi junansa juniensa
Ill mihin junaani juniini junaasi juniisi junaansa juniinsa
Ine -ssa junassani junissani junassasi junissasi junassansa / junassaan junissansa / junissaan
Ela -sta junastani junistani junastasi junistasi junastansa / junastaan junistansa / junistaan
All -lle junalleni junilleni junallesi junillesi junalleen / junallensa junillensa / junillean
Ade -lla junallani junillani junallasi junillasi junallansa / junallaan junillansa / junillaan
Abl -lta junaltani juniltani junaltasi juniltasi junaltansa / junaltaan juniltansa / juniltaan
Tra -ksi junakseni junikseni junaksesi juniksesi junakseen / junaksensa junikseen / juniksensa
Ess -na junanani juninani junanasi juninasi junanansa / junanaan juninansa / juninaan
Abe -tta junattani junittani junattasi junittasi junattansa / junattaan junittansa / junittaan
Com -ne - junineni - juninesi - junineen / juninensa
-mme-nne-nsa (Plural)
SingularPlural SingularPlural SingularPlural
Nom - junamme junamme junanne junanne junansa junansa
Par -ta junaamme juniamme junaanne junianne junaansa juniansa / juniaan
Gen -n junamme juniemme junanne junienne junansa juniensa
Ill mihin junaamme juniimme junaanne juniinne junaansa juniinsa
Ine -ssa junassamme junissamme junassanne junissanne junassansa / junassaan junissansa / junissaan
Ela -sta junastamme junistamme junastanne junistanne junastansa / junastaan junistansa / junistaan
All -lle junallemme junillemme junallenne junillenne junalleen / junallensa junillensa / junillean
Ade -lla junallamme junillamme junallanne junillanne junallansa / junallaan junillansa / junillaan
Abl -lta junaltamme juniltamme junaltanne juniltanne junaltansa / junaltaan juniltansa / juniltaan
Tra -ksi junaksemme juniksemme junaksenne juniksenne junakseen / junaksensa junikseen / juniksensa
Ess -na junanamme juninamme junananne juninanne junanansa / junanaan juninansa / juninaan
Abe -tta junattamme junittamme junattanne junittanne junattansa / junattaan junittansa / junittaan
Com -ne - juninemme - juninenne - junineen / juninensa
up ↑
Powered by HFST & Omorfi|Copyright © 2019-2021, kieli.net|Contact: contact@kieli.net|About us|Terms of use
This website uses cookies. To learn more, please refer to the Cookie policy.
Accept