vasterajoitinmekanismi |
Noun, Singular Nominative |
|
+ rajoitin |
Noun, Singular Nominative |
|
+ mekka |
Noun, Singular Genitive |
|
+ ismi |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
||
+ rajoitin |
Noun, Singular Nominative |
|
Noun, Singular Nominative |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
vaste |
vasteet |
Par |
-ta |
vastetta |
vasteita / vastehia |
Gen |
-n |
vasteen |
vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten |
Ill |
mihin |
vasteeseen |
vasteisiin / vasteihin / vastehisin |
Ine |
-ssa |
vasteessa |
vastehissa / vasteissa |
Ela |
-sta |
vasteesta |
vastehista / vasteista |
All |
-lle |
vasteelle |
vastehille / vasteille |
Ade |
-lla |
vasteella |
vastehilla / vasteilla |
Abl |
-lta |
vasteelta |
vastehilta / vasteilta |
Tra |
-ksi |
vasteeksi |
vastehiksi / vasteiksi |
Ess |
-na |
vasteena |
vastehina / vasteina |
Abe |
-tta |
vasteetta |
vastehitta / vasteitta |
Com |
-ne |
- |
vastehine / vasteine |
Ins |
-in |
- |
vastehin / vastein |
Singular
Plural
Nom
-
vaste
vasteet
Par
-ta
vastetta
vasteita / vastehia
Gen
-n
vasteen
vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten
Ill
mihin
vasteeseen
vasteisiin / vasteihin / vastehisin
Ine
-ssa
vasteessa
vastehissa / vasteissa
Ela
-sta
vasteesta
vastehista / vasteista
All
-lle
vasteelle
vastehille / vasteille
Ade
-lla
vasteella
vastehilla / vasteilla
Abl
-lta
vasteelta
vastehilta / vasteilta
Tra
-ksi
vasteeksi
vastehiksi / vasteiksi
Ess
-na
vasteena
vastehina / vasteina
Abe
-tta
vasteetta
vastehitta / vasteitta
Com
-ne
-
vastehine / vasteine
Ins
-in
-
vastehin / vastein
responses | |
the response | |
response | |
response to | |
response of |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
Par |
-ta |
vastetta |
vasteita |
vastetta |
vasteita |
vastetta |
vasteita |
Gen |
-n |
vastee |
vasteitte |
vastee |
vasteitte |
vastee |
vasteitte |
Ill |
mihin |
vasteesee |
vasteisii |
vasteesee |
vasteisii |
vasteesee |
vasteisii |
Ine |
-ssa |
vasteessa |
vastehissa |
vasteessa |
vastehissa |
vasteessa |
vastehissa |
Ela |
-sta |
vasteesta |
vastehista |
vasteesta |
vastehista |
vasteesta |
vastehista |
All |
-lle |
vasteelle |
vastehille |
vasteelle |
vastehille |
vasteelle |
vastehille |
Ade |
-lla |
vasteella |
vastehilla |
vasteella |
vastehilla |
vasteella |
vastehilla |
Abl |
-lta |
vasteelta |
vastehilta |
vasteelta |
vastehilta |
vasteelta |
vastehilta |
Tra |
-ksi |
vasteekse |
vastehikse |
vasteekse |
vastehikse |
vasteekse |
vastehiks |
Ess |
-na |
vasteena |
vastehina |
vasteena |
vastehina |
vasteena |
vastehina |
Abe |
-tta |
vasteetta |
vastehitta |
vasteetta |
vastehitta |
vasteetta |
vastehitta |
Com |
-ne |
- |
vastehine |
- |
vastehine |
- |
vastehin |
Singular
Plural
Nom
-
vastee
vastee
vastee
vastee
vastee
vastee
Par
-ta
vastetta
vastetta
vastetta
vasteita
vasteita
vasteita
Gen
-n
vastee
vastee
vastee
vasteitte
vasteitte
vasteitte
Ill
mihin
vasteesee
vasteesee
vasteesee
vasteisii
vasteisii
vasteisii
Ine
-ssa
vasteessa
vasteessa
vasteessa
vastehissa
vastehissa
vastehissa
Ela
-sta
vasteesta
vasteesta
vasteesta
vastehista
vastehista
vastehista
All
-lle
vasteelle
vasteelle
vasteelle
vastehille
vastehille
vastehille
Ade
-lla
vasteella
vasteella
vasteella
vastehilla
vastehilla
vastehilla
Abl
-lta
vasteelta
vasteelta
vasteelta
vastehilta
vastehilta
vastehilta
Tra
-ksi
vasteekse
vasteekse
vasteekse
vastehikse
vastehikse
vastehiks
Ess
-na
vasteena
vasteena
vasteena
vastehina
vastehina
vastehina
Abe
-tta
vasteetta
vasteetta
vasteetta
vastehitta
vastehitta
vastehitta
Com
-ne
-
-
-
vastehine
vastehine
vastehin
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
vastee |
Par |
-ta |
vastetta |
vasteita |
vastetta |
vasteita |
vastetta |
vasteita |
Gen |
-n |
vastee |
vasteitte |
vastee |
vasteitte |
vastee |
vasteitte |
Ill |
mihin |
vasteesee |
vasteisii |
vasteesee |
vasteisii |
vasteesee |
vasteisii |
Ine |
-ssa |
vasteessa |
vastehissa |
vasteessa |
vastehissa |
vasteessa |
vastehissa |
Ela |
-sta |
vasteesta |
vastehista |
vasteesta |
vastehista |
vasteesta |
vastehista |
All |
-lle |
vasteelle |
vastehille |
vasteelle |
vastehille |
vasteelle |
vastehille |
Ade |
-lla |
vasteella |
vastehilla |
vasteella |
vastehilla |
vasteella |
vastehilla |
Abl |
-lta |
vasteelta |
vastehilta |
vasteelta |
vastehilta |
vasteelta |
vastehilta |
Tra |
-ksi |
vasteekse |
vastehikse |
vasteekse |
vastehikse |
vasteekse |
vastehiks |
Ess |
-na |
vasteena |
vastehina |
vasteena |
vastehina |
vasteena |
vastehina |
Abe |
-tta |
vasteetta |
vastehitta |
vasteetta |
vastehitta |
vasteetta |
vastehitta |
Com |
-ne |
- |
vastehine |
- |
vastehine |
- |
vastehin |
Singular
Plural
Nom
-
vastee
vastee
vastee
vastee
vastee
vastee
Par
-ta
vastetta
vastetta
vastetta
vasteita
vasteita
vasteita
Gen
-n
vastee
vastee
vastee
vasteitte
vasteitte
vasteitte
Ill
mihin
vasteesee
vasteesee
vasteesee
vasteisii
vasteisii
vasteisii
Ine
-ssa
vasteessa
vasteessa
vasteessa
vastehissa
vastehissa
vastehissa
Ela
-sta
vasteesta
vasteesta
vasteesta
vastehista
vastehista
vastehista
All
-lle
vasteelle
vasteelle
vasteelle
vastehille
vastehille
vastehille
Ade
-lla
vasteella
vasteella
vasteella
vastehilla
vastehilla
vastehilla
Abl
-lta
vasteelta
vasteelta
vasteelta
vastehilta
vastehilta
vastehilta
Tra
-ksi
vasteekse
vasteekse
vasteekse
vastehikse
vastehikse
vastehiks
Ess
-na
vasteena
vasteena
vasteena
vastehina
vastehina
vastehina
Abe
-tta
vasteetta
vasteetta
vasteetta
vastehitta
vastehitta
vastehitta
Com
-ne
-
-
-
vastehine
vastehine
vastehin
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
rajoitin |
rajoittimet |
Par |
-ta |
rajoitinta |
rajoittimia |
Gen |
-n |
rajoittimen |
rajoitinten / rajoittimien |
Ill |
mihin |
rajoittimeen |
rajoittimiin |
Ine |
-ssa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
Ela |
-sta |
rajoittimesta |
rajoittimista |
All |
-lle |
rajoittimelle |
rajoittimille |
Ade |
-lla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
Abl |
-lta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
Tra |
-ksi |
rajoittimeksi |
rajoittimiksi |
Ess |
-na |
rajoittimena |
rajoittimina |
Abe |
-tta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
Com |
-ne |
- |
rajoittimine |
Ins |
-in |
- |
rajoittimin |
Singular
Plural
Nom
-
rajoitin
rajoittimet
Par
-ta
rajoitinta
rajoittimia
Gen
-n
rajoittimen
rajoitinten / rajoittimien
Ill
mihin
rajoittimeen
rajoittimiin
Ine
-ssa
rajoittimessa
rajoittimissa
Ela
-sta
rajoittimesta
rajoittimista
All
-lle
rajoittimelle
rajoittimille
Ade
-lla
rajoittimella
rajoittimilla
Abl
-lta
rajoittimelta
rajoittimilta
Tra
-ksi
rajoittimeksi
rajoittimiksi
Ess
-na
rajoittimena
rajoittimina
Abe
-tta
rajoittimetta
rajoittimitta
Com
-ne
-
rajoittimine
Ins
-in
-
rajoittimin
limiter | |
to restrict | rajoittaa |
to confine | rajoittaa, sulkea |
to limit | rajoittaa |
to constrain | rajoittaa, pakottaa, hillitä |
to restrain | hillitä, rajoittaa, estää, pidättää, pidätellä, pitää kurissa |
to define | määritellä, määrittää, rajoittaa, luonnehtia, merkitä, rajata jnk merkitys |
to narrow down | rajoittaa, supistaa |
to bound | ponnahtaa, hypätä, loikata, hypähtää, hyppiä, loikkia |
to circumscribe | rajoittaa, piirtää jnk ympäri |
to constrict | kuristaa, rajoittaa, kutistaa, vetää kokoon |
to tie | sitoa, yhdistää, solmia, kiinnittää, rajoittaa, päästä tasapisteille |
to cramp | estää, kouristaa, vääntää, rajoittaa |
to fence in | aidata sisään, rajoittaa, vangita, sulkea aidalla |
to trammel | kahlehtia, rajoittaa |
the limiter | |
stop | |
the stop | |
restrictor |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
Par |
-ta |
rajoitinta |
rajoittimia |
rajoitinta |
rajoittimia |
rajoitinta |
rajoittimia |
Gen |
-n |
rajoittime |
rajoitinte |
rajoittime |
rajoitinte |
rajoittime |
rajoitinte |
Ill |
mihin |
rajoittimee |
rajoittimii |
rajoittimee |
rajoittimii |
rajoittimee |
rajoittimii |
Ine |
-ssa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
Ela |
-sta |
rajoittimesta |
rajoittimista |
rajoittimesta |
rajoittimista |
rajoittimesta |
rajoittimista |
All |
-lle |
rajoittimelle |
rajoittimille |
rajoittimelle |
rajoittimille |
rajoittimelle |
rajoittimille |
Ade |
-lla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
Abl |
-lta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
Tra |
-ksi |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
Ess |
-na |
rajoittimena |
rajoittimina |
rajoittimena |
rajoittimina |
rajoittimena |
rajoittimina |
Abe |
-tta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
Com |
-ne |
- |
rajoittimine |
- |
rajoittimine |
- |
rajoittimine |
Singular
Plural
Nom
-
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
Par
-ta
rajoitinta
rajoitinta
rajoitinta
rajoittimia
rajoittimia
rajoittimia
Gen
-n
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoitinte
rajoitinte
rajoitinte
Ill
mihin
rajoittimee
rajoittimee
rajoittimee
rajoittimii
rajoittimii
rajoittimii
Ine
-ssa
rajoittimessa
rajoittimessa
rajoittimessa
rajoittimissa
rajoittimissa
rajoittimissa
Ela
-sta
rajoittimesta
rajoittimesta
rajoittimesta
rajoittimista
rajoittimista
rajoittimista
All
-lle
rajoittimelle
rajoittimelle
rajoittimelle
rajoittimille
rajoittimille
rajoittimille
Ade
-lla
rajoittimella
rajoittimella
rajoittimella
rajoittimilla
rajoittimilla
rajoittimilla
Abl
-lta
rajoittimelta
rajoittimelta
rajoittimelta
rajoittimilta
rajoittimilta
rajoittimilta
Tra
-ksi
rajoittimekse
rajoittimekse
rajoittimekse
rajoittimikse
rajoittimikse
rajoittimikse
Ess
-na
rajoittimena
rajoittimena
rajoittimena
rajoittimina
rajoittimina
rajoittimina
Abe
-tta
rajoittimetta
rajoittimetta
rajoittimetta
rajoittimitta
rajoittimitta
rajoittimitta
Com
-ne
-
-
-
rajoittimine
rajoittimine
rajoittimine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
rajoittime |
Par |
-ta |
rajoitinta |
rajoittimia |
rajoitinta |
rajoittimia |
rajoitinta |
rajoittimia |
Gen |
-n |
rajoittime |
rajoitinte |
rajoittime |
rajoitinte |
rajoittime |
rajoitinte |
Ill |
mihin |
rajoittimee |
rajoittimii |
rajoittimee |
rajoittimii |
rajoittimee |
rajoittimii |
Ine |
-ssa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
rajoittimessa |
rajoittimissa |
Ela |
-sta |
rajoittimesta |
rajoittimista |
rajoittimesta |
rajoittimista |
rajoittimesta |
rajoittimista |
All |
-lle |
rajoittimelle |
rajoittimille |
rajoittimelle |
rajoittimille |
rajoittimelle |
rajoittimille |
Ade |
-lla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
rajoittimella |
rajoittimilla |
Abl |
-lta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
rajoittimelta |
rajoittimilta |
Tra |
-ksi |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
rajoittimekse |
rajoittimikse |
Ess |
-na |
rajoittimena |
rajoittimina |
rajoittimena |
rajoittimina |
rajoittimena |
rajoittimina |
Abe |
-tta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
rajoittimetta |
rajoittimitta |
Com |
-ne |
- |
rajoittimine |
- |
rajoittimine |
- |
rajoittimine |
Singular
Plural
Nom
-
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoittime
Par
-ta
rajoitinta
rajoitinta
rajoitinta
rajoittimia
rajoittimia
rajoittimia
Gen
-n
rajoittime
rajoittime
rajoittime
rajoitinte
rajoitinte
rajoitinte
Ill
mihin
rajoittimee
rajoittimee
rajoittimee
rajoittimii
rajoittimii
rajoittimii
Ine
-ssa
rajoittimessa
rajoittimessa
rajoittimessa
rajoittimissa
rajoittimissa
rajoittimissa
Ela
-sta
rajoittimesta
rajoittimesta
rajoittimesta
rajoittimista
rajoittimista
rajoittimista
All
-lle
rajoittimelle
rajoittimelle
rajoittimelle
rajoittimille
rajoittimille
rajoittimille
Ade
-lla
rajoittimella
rajoittimella
rajoittimella
rajoittimilla
rajoittimilla
rajoittimilla
Abl
-lta
rajoittimelta
rajoittimelta
rajoittimelta
rajoittimilta
rajoittimilta
rajoittimilta
Tra
-ksi
rajoittimekse
rajoittimekse
rajoittimekse
rajoittimikse
rajoittimikse
rajoittimikse
Ess
-na
rajoittimena
rajoittimena
rajoittimena
rajoittimina
rajoittimina
rajoittimina
Abe
-tta
rajoittimetta
rajoittimetta
rajoittimetta
rajoittimitta
rajoittimitta
rajoittimitta
Com
-ne
-
-
-
rajoittimine
rajoittimine
rajoittimine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
mekka |
mekat |
Par |
-ta |
mekkaa |
mekkoja |
Gen |
-n |
mekan |
mekkojen |
Ill |
mihin |
mekkaan |
mekkoihin |
Ine |
-ssa |
mekassa |
mekoissa |
Ela |
-sta |
mekasta |
mekoista |
All |
-lle |
mekalle |
mekoille |
Ade |
-lla |
mekalla |
mekoilla |
Abl |
-lta |
mekalta |
mekoilta |
Tra |
-ksi |
mekaksi |
mekoiksi |
Ess |
-na |
mekkana |
mekkoina |
Abe |
-tta |
mekatta |
mekoitta |
Com |
-ne |
- |
mekkoine |
Ins |
-in |
- |
mekoin |
Singular
Plural
Nom
-
mekka
mekat
Par
-ta
mekkaa
mekkoja
Gen
-n
mekan
mekkojen
Ill
mihin
mekkaan
mekkoihin
Ine
-ssa
mekassa
mekoissa
Ela
-sta
mekasta
mekoista
All
-lle
mekalle
mekoille
Ade
-lla
mekalla
mekoilla
Abl
-lta
mekalta
mekoilta
Tra
-ksi
mekaksi
mekoiksi
Ess
-na
mekkana
mekkoina
Abe
-tta
mekatta
mekoitta
Com
-ne
-
mekkoine
Ins
-in
-
mekoin
Mecca | Mekka |
Mecca |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
Par |
-ta |
mekkaa |
mekkoja |
mekkaa |
mekkoja |
mekkaa |
mekkoja |
Gen |
-n |
mekka |
mekkoje |
mekka |
mekkoje |
mekka |
mekkoje |
Ill |
mihin |
mekkaa |
mekkoihi |
mekkaa |
mekkoihi |
mekkaa |
mekkoihi |
Ine |
-ssa |
mekassa |
mekoissa |
mekassa |
mekoissa |
mekassa |
mekoissa |
Ela |
-sta |
mekasta |
mekoista |
mekasta |
mekoista |
mekasta |
mekoista |
All |
-lle |
mekalle |
mekoille |
mekalle |
mekoille |
mekalle |
mekoille |
Ade |
-lla |
mekalla |
mekoilla |
mekalla |
mekoilla |
mekalla |
mekoilla |
Abl |
-lta |
mekalta |
mekoilta |
mekalta |
mekoilta |
mekalta |
mekoilta |
Tra |
-ksi |
mekakse |
mekoikse |
mekakse |
mekoikse |
mekakse |
mekoikse |
Ess |
-na |
mekkana |
mekkoina |
mekkana |
mekkoina |
mekkana |
mekkoina |
Abe |
-tta |
mekatta |
mekoitta |
mekatta |
mekoitta |
mekatta |
mekoitta |
Com |
-ne |
- |
mekkoine |
- |
mekkoine |
- |
mekkoine |
Singular
Plural
Nom
-
mekka
mekka
mekka
mekka
mekka
mekka
Par
-ta
mekkaa
mekkaa
mekkaa
mekkoja
mekkoja
mekkoja
Gen
-n
mekka
mekka
mekka
mekkoje
mekkoje
mekkoje
Ill
mihin
mekkaa
mekkaa
mekkaa
mekkoihi
mekkoihi
mekkoihi
Ine
-ssa
mekassa
mekassa
mekassa
mekoissa
mekoissa
mekoissa
Ela
-sta
mekasta
mekasta
mekasta
mekoista
mekoista
mekoista
All
-lle
mekalle
mekalle
mekalle
mekoille
mekoille
mekoille
Ade
-lla
mekalla
mekalla
mekalla
mekoilla
mekoilla
mekoilla
Abl
-lta
mekalta
mekalta
mekalta
mekoilta
mekoilta
mekoilta
Tra
-ksi
mekakse
mekakse
mekakse
mekoikse
mekoikse
mekoikse
Ess
-na
mekkana
mekkana
mekkana
mekkoina
mekkoina
mekkoina
Abe
-tta
mekatta
mekatta
mekatta
mekoitta
mekoitta
mekoitta
Com
-ne
-
-
-
mekkoine
mekkoine
mekkoine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
mekka |
Par |
-ta |
mekkaa |
mekkoja |
mekkaa |
mekkoja |
mekkaa |
mekkoja |
Gen |
-n |
mekka |
mekkoje |
mekka |
mekkoje |
mekka |
mekkoje |
Ill |
mihin |
mekkaa |
mekkoihi |
mekkaa |
mekkoihi |
mekkaa |
mekkoihi |
Ine |
-ssa |
mekassa |
mekoissa |
mekassa |
mekoissa |
mekassa |
mekoissa |
Ela |
-sta |
mekasta |
mekoista |
mekasta |
mekoista |
mekasta |
mekoista |
All |
-lle |
mekalle |
mekoille |
mekalle |
mekoille |
mekalle |
mekoille |
Ade |
-lla |
mekalla |
mekoilla |
mekalla |
mekoilla |
mekalla |
mekoilla |
Abl |
-lta |
mekalta |
mekoilta |
mekalta |
mekoilta |
mekalta |
mekoilta |
Tra |
-ksi |
mekakse |
mekoikse |
mekakse |
mekoikse |
mekakse |
mekoikse |
Ess |
-na |
mekkana |
mekkoina |
mekkana |
mekkoina |
mekkana |
mekkoina |
Abe |
-tta |
mekatta |
mekoitta |
mekatta |
mekoitta |
mekatta |
mekoitta |
Com |
-ne |
- |
mekkoine |
- |
mekkoine |
- |
mekkoine |
Singular
Plural
Nom
-
mekka
mekka
mekka
mekka
mekka
mekka
Par
-ta
mekkaa
mekkaa
mekkaa
mekkoja
mekkoja
mekkoja
Gen
-n
mekka
mekka
mekka
mekkoje
mekkoje
mekkoje
Ill
mihin
mekkaa
mekkaa
mekkaa
mekkoihi
mekkoihi
mekkoihi
Ine
-ssa
mekassa
mekassa
mekassa
mekoissa
mekoissa
mekoissa
Ela
-sta
mekasta
mekasta
mekasta
mekoista
mekoista
mekoista
All
-lle
mekalle
mekalle
mekalle
mekoille
mekoille
mekoille
Ade
-lla
mekalla
mekalla
mekalla
mekoilla
mekoilla
mekoilla
Abl
-lta
mekalta
mekalta
mekalta
mekoilta
mekoilta
mekoilta
Tra
-ksi
mekakse
mekakse
mekakse
mekoikse
mekoikse
mekoikse
Ess
-na
mekkana
mekkana
mekkana
mekkoina
mekkoina
mekkoina
Abe
-tta
mekatta
mekatta
mekatta
mekoitta
mekoitta
mekoitta
Com
-ne
-
-
-
mekkoine
mekkoine
mekkoine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismit |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismin |
ismien |
Ill |
mihin |
ismiin |
ismeihin |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismiksi |
ismeiksi |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
Ins |
-in |
- |
ismein |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismit
Par
-ta
ismiä
ismejä
Gen
-n
ismin
ismien
Ill
mihin
ismiin
ismeihin
Ine
-ssa
ismissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismiksi
ismeiksi
Ess
-na
isminä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismeittä
Com
-ne
-
ismeine
Ins
-in
-
ismein
ism | ismi, suunta, aate |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
Ill |
mihin |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
Par
-ta
ismiä
ismiä
ismiä
ismejä
ismejä
ismejä
Gen
-n
ismi
ismi
ismi
ismie
ismie
ismie
Ill
mihin
ismii
ismii
ismii
ismeihi
ismeihi
ismeihi
Ine
-ssa
ismissä
ismissä
ismissä
ismeissä
ismeissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismistä
ismistä
ismeistä
ismeistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismille
ismille
ismeille
ismeille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismillä
ismillä
ismeillä
ismeillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismiltä
ismiltä
ismeiltä
ismeiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismikse
ismikse
ismikse
ismeikse
ismeikse
ismeikse
Ess
-na
isminä
isminä
isminä
ismeinä
ismeinä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismittä
ismittä
ismeittä
ismeittä
ismeittä
Com
-ne
-
-
-
ismeine
ismeine
ismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
ismi |
Par |
-ta |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
ismiä |
ismejä |
Gen |
-n |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
ismi |
ismie |
Ill |
mihin |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
ismii |
ismeihi |
Ine |
-ssa |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
ismissä |
ismeissä |
Ela |
-sta |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
ismistä |
ismeistä |
All |
-lle |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
ismille |
ismeille |
Ade |
-lla |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
ismillä |
ismeillä |
Abl |
-lta |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
ismiltä |
ismeiltä |
Tra |
-ksi |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
ismikse |
ismeikse |
Ess |
-na |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
isminä |
ismeinä |
Abe |
-tta |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
ismittä |
ismeittä |
Com |
-ne |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
- |
ismeine |
Singular
Plural
Nom
-
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
ismi
Par
-ta
ismiä
ismiä
ismiä
ismejä
ismejä
ismejä
Gen
-n
ismi
ismi
ismi
ismie
ismie
ismie
Ill
mihin
ismii
ismii
ismii
ismeihi
ismeihi
ismeihi
Ine
-ssa
ismissä
ismissä
ismissä
ismeissä
ismeissä
ismeissä
Ela
-sta
ismistä
ismistä
ismistä
ismeistä
ismeistä
ismeistä
All
-lle
ismille
ismille
ismille
ismeille
ismeille
ismeille
Ade
-lla
ismillä
ismillä
ismillä
ismeillä
ismeillä
ismeillä
Abl
-lta
ismiltä
ismiltä
ismiltä
ismeiltä
ismeiltä
ismeiltä
Tra
-ksi
ismikse
ismikse
ismikse
ismeikse
ismeikse
ismeikse
Ess
-na
isminä
isminä
isminä
ismeinä
ismeinä
ismeinä
Abe
-tta
ismittä
ismittä
ismittä
ismeittä
ismeittä
ismeittä
Com
-ne
-
-
-
ismeine
ismeine
ismeine
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|
Nom |
- |
mekanismi |
mekanismit |
Par |
-ta |
mekanismia |
mekanismeja |
Gen |
-n |
mekanismin |
mekanismien |
Ill |
mihin |
mekanismiin |
mekanismeihin |
Ine |
-ssa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
Ela |
-sta |
mekanismista |
mekanismeista |
All |
-lle |
mekanismille |
mekanismeille |
Ade |
-lla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
Abl |
-lta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
Tra |
-ksi |
mekanismiksi |
mekanismeiksi |
Ess |
-na |
mekanismina |
mekanismeina |
Abe |
-tta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
Com |
-ne |
- |
mekanismeine |
Ins |
-in |
- |
mekanismein |
Singular
Plural
Nom
-
mekanismi
mekanismit
Par
-ta
mekanismia
mekanismeja
Gen
-n
mekanismin
mekanismien
Ill
mihin
mekanismiin
mekanismeihin
Ine
-ssa
mekanismissa
mekanismeissa
Ela
-sta
mekanismista
mekanismeista
All
-lle
mekanismille
mekanismeille
Ade
-lla
mekanismilla
mekanismeilla
Abl
-lta
mekanismilta
mekanismeilta
Tra
-ksi
mekanismiksi
mekanismeiksi
Ess
-na
mekanismina
mekanismeina
Abe
-tta
mekanismitta
mekanismeitta
Com
-ne
-
mekanismeine
Ins
-in
-
mekanismein
mechanism | mekanismi, koneisto |
action | toiminta, toimi, toimenpide, vaikutus, teko, mekanismi |
-ni
-si
-nsa (singular)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
Par |
-ta |
mekanismia |
mekanismeja |
mekanismia |
mekanismeja |
mekanismia |
mekanismeja |
Gen |
-n |
mekanismi |
mekanismie |
mekanismi |
mekanismie |
mekanismi |
mekanismie |
Ill |
mihin |
mekanismii |
mekanismeihi |
mekanismii |
mekanismeihi |
mekanismii |
mekanismeihi |
Ine |
-ssa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
Ela |
-sta |
mekanismista |
mekanismeista |
mekanismista |
mekanismeista |
mekanismista |
mekanismeista |
All |
-lle |
mekanismille |
mekanismeille |
mekanismille |
mekanismeille |
mekanismille |
mekanismeille |
Ade |
-lla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
Abl |
-lta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
Tra |
-ksi |
mekanismikse |
mekanismeikse |
mekanismikse |
mekanismeikse |
mekanismikse |
mekanismeikse |
Ess |
-na |
mekanismina |
mekanismeina |
mekanismina |
mekanismeina |
mekanismina |
mekanismeina |
Abe |
-tta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
Com |
-ne |
- |
mekanismeine |
- |
mekanismeine |
- |
mekanismeine |
Singular
Plural
Nom
-
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
Par
-ta
mekanismia
mekanismia
mekanismia
mekanismeja
mekanismeja
mekanismeja
Gen
-n
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismie
mekanismie
mekanismie
Ill
mihin
mekanismii
mekanismii
mekanismii
mekanismeihi
mekanismeihi
mekanismeihi
Ine
-ssa
mekanismissa
mekanismissa
mekanismissa
mekanismeissa
mekanismeissa
mekanismeissa
Ela
-sta
mekanismista
mekanismista
mekanismista
mekanismeista
mekanismeista
mekanismeista
All
-lle
mekanismille
mekanismille
mekanismille
mekanismeille
mekanismeille
mekanismeille
Ade
-lla
mekanismilla
mekanismilla
mekanismilla
mekanismeilla
mekanismeilla
mekanismeilla
Abl
-lta
mekanismilta
mekanismilta
mekanismilta
mekanismeilta
mekanismeilta
mekanismeilta
Tra
-ksi
mekanismikse
mekanismikse
mekanismikse
mekanismeikse
mekanismeikse
mekanismeikse
Ess
-na
mekanismina
mekanismina
mekanismina
mekanismeina
mekanismeina
mekanismeina
Abe
-tta
mekanismitta
mekanismitta
mekanismitta
mekanismeitta
mekanismeitta
mekanismeitta
Com
-ne
-
-
-
mekanismeine
mekanismeine
mekanismeine
-mme
-nne
-nsa (plural)
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
Singular |
Plural |
||
---|---|---|---|---|---|---|---|
Nom |
- |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
mekanismi |
Par |
-ta |
mekanismia |
mekanismeja |
mekanismia |
mekanismeja |
mekanismia |
mekanismeja |
Gen |
-n |
mekanismi |
mekanismie |
mekanismi |
mekanismie |
mekanismi |
mekanismie |
Ill |
mihin |
mekanismii |
mekanismeihi |
mekanismii |
mekanismeihi |
mekanismii |
mekanismeihi |
Ine |
-ssa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
mekanismissa |
mekanismeissa |
Ela |
-sta |
mekanismista |
mekanismeista |
mekanismista |
mekanismeista |
mekanismista |
mekanismeista |
All |
-lle |
mekanismille |
mekanismeille |
mekanismille |
mekanismeille |
mekanismille |
mekanismeille |
Ade |
-lla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
mekanismilla |
mekanismeilla |
Abl |
-lta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
mekanismilta |
mekanismeilta |
Tra |
-ksi |
mekanismikse |
mekanismeikse |
mekanismikse |
mekanismeikse |
mekanismikse |
mekanismeikse |
Ess |
-na |
mekanismina |
mekanismeina |
mekanismina |
mekanismeina |
mekanismina |
mekanismeina |
Abe |
-tta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
mekanismitta |
mekanismeitta |
Com |
-ne |
- |
mekanismeine |
- |
mekanismeine |
- |
mekanismeine |
Singular
Plural
Nom
-
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismi
Par
-ta
mekanismia
mekanismia
mekanismia
mekanismeja
mekanismeja
mekanismeja
Gen
-n
mekanismi
mekanismi
mekanismi
mekanismie
mekanismie
mekanismie
Ill
mihin
mekanismii
mekanismii
mekanismii
mekanismeihi
mekanismeihi
mekanismeihi
Ine
-ssa
mekanismissa
mekanismissa
mekanismissa
mekanismeissa
mekanismeissa
mekanismeissa
Ela
-sta
mekanismista
mekanismista
mekanismista
mekanismeista
mekanismeista
mekanismeista
All
-lle
mekanismille
mekanismille
mekanismille
mekanismeille
mekanismeille
mekanismeille
Ade
-lla
mekanismilla
mekanismilla
mekanismilla
mekanismeilla
mekanismeilla
mekanismeilla
Abl
-lta
mekanismilta
mekanismilta
mekanismilta
mekanismeilta
mekanismeilta
mekanismeilta
Tra
-ksi
mekanismikse
mekanismikse
mekanismikse
mekanismeikse
mekanismeikse
mekanismeikse
Ess
-na
mekanismina
mekanismina
mekanismina
mekanismeina
mekanismeina
mekanismeina
Abe
-tta
mekanismitta
mekanismitta
mekanismitta
mekanismeitta
mekanismeitta
mekanismeitta
Com
-ne
-
-
-
mekanismeine
mekanismeine
mekanismeine
Contact
Copyright 2019-2024, kieli.net