logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

vaste, noun

Word analysis
vasterajoitinmekanismi

vasterajoitinmekanismi

vaste

Noun, Singular Nominative

+ rajoitin

Noun, Singular Nominative

+ mekka

Noun, Singular Genitive

+ ismi

Noun, Singular Nominative

vaste

Noun, Singular Nominative

+ rajoitin

Noun, Singular Nominative

+ mekanismi

Noun, Singular Nominative

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaste

vasteet

Par

-ta

vastetta

vasteita / vastehia

Gen

-n

vasteen

vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten

Ill

mihin

vasteeseen

vasteisiin / vasteihin / vastehisin

Ine

-ssa

vasteessa

vastehissa / vasteissa

Ela

-sta

vasteesta

vastehista / vasteista

All

-lle

vasteelle

vastehille / vasteille

Ade

-lla

vasteella

vastehilla / vasteilla

Abl

-lta

vasteelta

vastehilta / vasteilta

Tra

-ksi

vasteeksi

vastehiksi / vasteiksi

Ess

-na

vasteena

vastehina / vasteina

Abe

-tta

vasteetta

vastehitta / vasteitta

Com

-ne

-

vastehine / vasteine

Ins

-in

-

vastehin / vastein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaste

vasteet

Par

-ta

vastetta

vasteita / vastehia

Gen

-n

vasteen

vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten

Ill

mihin

vasteeseen

vasteisiin / vasteihin / vastehisin

Ine

-ssa

vasteessa

vastehissa / vasteissa

Ela

-sta

vasteesta

vastehista / vasteista

All

-lle

vasteelle

vastehille / vasteille

Ade

-lla

vasteella

vastehilla / vasteilla

Abl

-lta

vasteelta

vastehilta / vasteilta

Tra

-ksi

vasteeksi

vastehiksi / vasteiksi

Ess

-na

vasteena

vastehina / vasteina

Abe

-tta

vasteetta

vastehitta / vasteitta

Com

-ne

-

vastehine / vasteine

Ins

-in

-

vastehin / vastein

responses
the response
response
response to
response of
Show more arrow right
Europarl Parallel Corpus; Tatoeba Parallel Corpus; Common Crawl; Tatoeba; OpenSubtitles Parallel Corpus; OPUS; Europarl Vaste oli odotettua suurempi. The response was larger than expected. Tutkimuksen vaste oli merkittävä. The study's result was significant. Vaste kysymykseen oli hyvin tarkka. The answer to the question was very precise. Olimme pettyneitä saamiimme vasteisiin. We were disappointed with the responses we received. Hallituksen vaste epidemiaan oli nopea ja tehokas. The government's response to the epidemic was quick and effective. Hän haki vastetta moniin kysymyksiinsä. He sought answers to many of his questions. Tämä on hyvä vastetta ongelmaan. This is a good response to the problem. Vastetta ei tullut odottamallamme tavalla. The feedback did not come in the way we expected. Vastetta oli vaikea löytää kirjallisuudesta. It was difficult to find reference in the literature. Vastetta kannattaa etsiä eri lähteistä. It is worth looking for responses from different sources. Show more arrow right

Wiktionary

reaction output response (to stimulus, also in engineering and signal processing) Show more arrow right vastata +‎ -e Show more arrow right

Wikipedia

reaktio
psykologiassa ärsykkeen aiheuttama toiminta reaktio
fysiologiassa jonkin tapahtuman aiheuttama muutos elimistössä kemiallinen reaktio
prosessi, jossa aineet yhdistyvät tai hajoavat toisiksi aineiksi ja joka aiheutuu jostakin ulkoisesta tekijästä, esimerkiksi aineiden sekoittamisesta tai lämmittämisestä ydinreaktio
atomiytimen muuttuminen toiseksi ytimeksi, esimerkiksi: fissio eli atomiydinten hajoaminen fuusio eli atomiydinten yhdistyminen reaktio
fysiikassa yleensä vastavoima, joka on mekaniikan kolmannen peruslain mukaan aina voiman suuruinen, mutta vastakkaissuuntainen taantumus
Reaktio
Kemianliiton jäsenlehden nimi vuosina 1993–2004
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vasteeni

vasteeni

vasteesi

vasteesi

vasteensa

vasteensa

Par

-ta

vastettani

vasteitani / vastehiani

vastettasi

vasteitasi / vastehiasi

vastettansa / vastettaan

vasteitansa / vasteitaan / vastehiansa / vastehiaan

Gen

-n

vasteeni

vasteitteni / vasteideni / vastehieni / vastehitteni

vasteesi

vasteittesi / vasteidesi / vastehiesi / vastehittesi

vasteensa

vasteittensa / vasteidensa / vastehiensa / vastehittensa

Ill

mihin

vasteeseeni

vasteisiini / vasteihini / vastehisini

vasteeseesi

vasteisiisi / vasteihisi / vastehisisi

vasteeseensa

vasteisiinsa / vasteihinsa / vastehisinsa

Ine

-ssa

vasteessani

vastehissani / vasteissani

vasteessasi

vastehissasi / vasteissasi

vasteessansa / vasteessaan

vastehissansa / vastehissaan / vasteissansa / vasteissaan

Ela

-sta

vasteestani

vastehistani / vasteistani

vasteestasi

vastehistasi / vasteistasi

vasteestansa / vasteestaan

vastehistansa / vastehistaan / vasteistansa / vasteistaan

All

-lle

vasteelleni

vastehilleni / vasteilleni

vasteellesi

vastehillesi / vasteillesi

vasteellensa / vasteelleen

vastehillensa / vastehillean / vasteillensa / vasteillean

Ade

-lla

vasteellani

vastehillani / vasteillani

vasteellasi

vastehillasi / vasteillasi

vasteellansa / vasteellaan

vastehillansa / vastehillaan / vasteillansa / vasteillaan

Abl

-lta

vasteeltani

vastehiltani / vasteiltani

vasteeltasi

vastehiltasi / vasteiltasi

vasteeltansa / vasteeltaan

vastehiltansa / vastehiltaan / vasteiltansa / vasteiltaan

Tra

-ksi

vasteekseni

vastehikseni / vasteikseni

vasteeksesi

vastehiksesi / vasteiksesi

vasteeksensa / vasteekseen

vastehikseen / vastehiksensa / vasteikseen / vasteiksensa

Ess

-na

vasteenani

vastehinani / vasteinani

vasteenasi

vastehinasi / vasteinasi

vasteenansa / vasteenaan

vastehinansa / vastehinaan / vasteinansa / vasteinaan

Abe

-tta

vasteettani

vastehittani / vasteittani

vasteettasi

vastehittasi / vasteittasi

vasteettansa / vasteettaan

vastehittansa / vastehittaan / vasteittansa / vasteittaan

Com

-ne

-

vastehineni / vasteineni

-

vastehinesi / vasteinesi

-

vastehineen / vastehinensa / vasteineen / vasteinensa

Singular

Plural

Nom

-

vasteeni

vasteesi

vasteensa

vasteeni

vasteesi

vasteensa

Par

-ta

vastettani

vastettasi

vastettansa / vastettaan

vasteitani / vastehiani

vasteitasi / vastehiasi

vasteitansa / vasteitaan / vastehiansa / vastehiaan

Gen

-n

vasteeni

vasteesi

vasteensa

vasteitteni / vasteideni / vastehieni / vastehitteni

vasteittesi / vasteidesi / vastehiesi / vastehittesi

vasteittensa / vasteidensa / vastehiensa / vastehittensa

Ill

mihin

vasteeseeni

vasteeseesi

vasteeseensa

vasteisiini / vasteihini / vastehisini

vasteisiisi / vasteihisi / vastehisisi

vasteisiinsa / vasteihinsa / vastehisinsa

Ine

-ssa

vasteessani

vasteessasi

vasteessansa / vasteessaan

vastehissani / vasteissani

vastehissasi / vasteissasi

vastehissansa / vastehissaan / vasteissansa / vasteissaan

Ela

-sta

vasteestani

vasteestasi

vasteestansa / vasteestaan

vastehistani / vasteistani

vastehistasi / vasteistasi

vastehistansa / vastehistaan / vasteistansa / vasteistaan

All

-lle

vasteelleni

vasteellesi

vasteellensa / vasteelleen

vastehilleni / vasteilleni

vastehillesi / vasteillesi

vastehillensa / vastehillean / vasteillensa / vasteillean

Ade

-lla

vasteellani

vasteellasi

vasteellansa / vasteellaan

vastehillani / vasteillani

vastehillasi / vasteillasi

vastehillansa / vastehillaan / vasteillansa / vasteillaan

Abl

-lta

vasteeltani

vasteeltasi

vasteeltansa / vasteeltaan

vastehiltani / vasteiltani

vastehiltasi / vasteiltasi

vastehiltansa / vastehiltaan / vasteiltansa / vasteiltaan

Tra

-ksi

vasteekseni

vasteeksesi

vasteeksensa / vasteekseen

vastehikseni / vasteikseni

vastehiksesi / vasteiksesi

vastehikseen / vastehiksensa / vasteikseen / vasteiksensa

Ess

-na

vasteenani

vasteenasi

vasteenansa / vasteenaan

vastehinani / vasteinani

vastehinasi / vasteinasi

vastehinansa / vastehinaan / vasteinansa / vasteinaan

Abe

-tta

vasteettani

vasteettasi

vasteettansa / vasteettaan

vastehittani / vasteittani

vastehittasi / vasteittasi

vastehittansa / vastehittaan / vasteittansa / vasteittaan

Com

-ne

-

-

-

vastehineni / vasteineni

vastehinesi / vasteinesi

vastehineen / vastehinensa / vasteineen / vasteinensa

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

vasteemme

vasteemme

vasteenne

vasteenne

vasteensa

vasteensa

Par

-ta

vastettamme

vasteitamme / vastehiamme

vastettanne

vasteitanne / vastehianne

vastettansa / vastettaan

vasteitansa / vasteitaan / vastehiansa / vastehiaan

Gen

-n

vasteemme

vasteittemme / vasteidemme / vastehiemme / vastehittemme

vasteenne

vasteittenne / vasteidenne / vastehienne / vastehittenne

vasteensa

vasteittensa / vasteidensa / vastehiensa / vastehittensa

Ill

mihin

vasteeseemme

vasteisiimme / vasteihimme / vastehisimme

vasteeseenne

vasteisiinne / vasteihinne / vastehisinne

vasteeseensa

vasteisiinsa / vasteihinsa / vastehisinsa

Ine

-ssa

vasteessamme

vastehissamme / vasteissamme

vasteessanne

vastehissanne / vasteissanne

vasteessansa / vasteessaan

vastehissansa / vastehissaan / vasteissansa / vasteissaan

Ela

-sta

vasteestamme

vastehistamme / vasteistamme

vasteestanne

vastehistanne / vasteistanne

vasteestansa / vasteestaan

vastehistansa / vastehistaan / vasteistansa / vasteistaan

All

-lle

vasteellemme

vastehillemme / vasteillemme

vasteellenne

vastehillenne / vasteillenne

vasteellensa / vasteelleen

vastehillensa / vastehillean / vasteillensa / vasteillean

Ade

-lla

vasteellamme

vastehillamme / vasteillamme

vasteellanne

vastehillanne / vasteillanne

vasteellansa / vasteellaan

vastehillansa / vastehillaan / vasteillansa / vasteillaan

Abl

-lta

vasteeltamme

vastehiltamme / vasteiltamme

vasteeltanne

vastehiltanne / vasteiltanne

vasteeltansa / vasteeltaan

vastehiltansa / vastehiltaan / vasteiltansa / vasteiltaan

Tra

-ksi

vasteeksemme

vastehiksemme / vasteiksemme

vasteeksenne

vastehiksenne / vasteiksenne

vasteeksensa / vasteekseen

vastehikseen / vastehiksensa / vasteikseen / vasteiksensa

Ess

-na

vasteenamme

vastehinamme / vasteinamme

vasteenanne

vastehinanne / vasteinanne

vasteenansa / vasteenaan

vastehinansa / vastehinaan / vasteinansa / vasteinaan

Abe

-tta

vasteettamme

vastehittamme / vasteittamme

vasteettanne

vastehittanne / vasteittanne

vasteettansa / vasteettaan

vastehittansa / vastehittaan / vasteittansa / vasteittaan

Com

-ne

-

vastehinemme / vasteinemme

-

vastehinenne / vasteinenne

-

vastehineen / vastehinensa / vasteineen / vasteinensa

Singular

Plural

Nom

-

vasteemme

vasteenne

vasteensa

vasteemme

vasteenne

vasteensa

Par

-ta

vastettamme

vastettanne

vastettansa / vastettaan

vasteitamme / vastehiamme

vasteitanne / vastehianne

vasteitansa / vasteitaan / vastehiansa / vastehiaan

Gen

-n

vasteemme

vasteenne

vasteensa

vasteittemme / vasteidemme / vastehiemme / vastehittemme

vasteittenne / vasteidenne / vastehienne / vastehittenne

vasteittensa / vasteidensa / vastehiensa / vastehittensa

Ill

mihin

vasteeseemme

vasteeseenne

vasteeseensa

vasteisiimme / vasteihimme / vastehisimme

vasteisiinne / vasteihinne / vastehisinne

vasteisiinsa / vasteihinsa / vastehisinsa

Ine

-ssa

vasteessamme

vasteessanne

vasteessansa / vasteessaan

vastehissamme / vasteissamme

vastehissanne / vasteissanne

vastehissansa / vastehissaan / vasteissansa / vasteissaan

Ela

-sta

vasteestamme

vasteestanne

vasteestansa / vasteestaan

vastehistamme / vasteistamme

vastehistanne / vasteistanne

vastehistansa / vastehistaan / vasteistansa / vasteistaan

All

-lle

vasteellemme

vasteellenne

vasteellensa / vasteelleen

vastehillemme / vasteillemme

vastehillenne / vasteillenne

vastehillensa / vastehillean / vasteillensa / vasteillean

Ade

-lla

vasteellamme

vasteellanne

vasteellansa / vasteellaan

vastehillamme / vasteillamme

vastehillanne / vasteillanne

vastehillansa / vastehillaan / vasteillansa / vasteillaan

Abl

-lta

vasteeltamme

vasteeltanne

vasteeltansa / vasteeltaan

vastehiltamme / vasteiltamme

vastehiltanne / vasteiltanne

vastehiltansa / vastehiltaan / vasteiltansa / vasteiltaan

Tra

-ksi

vasteeksemme

vasteeksenne

vasteeksensa / vasteekseen

vastehiksemme / vasteiksemme

vastehiksenne / vasteiksenne

vastehikseen / vastehiksensa / vasteikseen / vasteiksensa

Ess

-na

vasteenamme

vasteenanne

vasteenansa / vasteenaan

vastehinamme / vasteinamme

vastehinanne / vasteinanne

vastehinansa / vastehinaan / vasteinansa / vasteinaan

Abe

-tta

vasteettamme

vasteettanne

vasteettansa / vasteettaan

vastehittamme / vasteittamme

vastehittanne / vasteittanne

vastehittansa / vastehittaan / vasteittansa / vasteittaan

Com

-ne

-

-

-

vastehinemme / vasteinemme

vastehinenne / vasteinenne

vastehineen / vastehinensa / vasteineen / vasteinensa

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rajoitin

rajoittimet

Par

-ta

rajoitinta

rajoittimia

Gen

-n

rajoittimen

rajoitinten / rajoittimien

Ill

mihin

rajoittimeen

rajoittimiin

Ine

-ssa

rajoittimessa

rajoittimissa

Ela

-sta

rajoittimesta

rajoittimista

All

-lle

rajoittimelle

rajoittimille

Ade

-lla

rajoittimella

rajoittimilla

Abl

-lta

rajoittimelta

rajoittimilta

Tra

-ksi

rajoittimeksi

rajoittimiksi

Ess

-na

rajoittimena

rajoittimina

Abe

-tta

rajoittimetta

rajoittimitta

Com

-ne

-

rajoittimine

Ins

-in

-

rajoittimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rajoitin

rajoittimet

Par

-ta

rajoitinta

rajoittimia

Gen

-n

rajoittimen

rajoitinten / rajoittimien

Ill

mihin

rajoittimeen

rajoittimiin

Ine

-ssa

rajoittimessa

rajoittimissa

Ela

-sta

rajoittimesta

rajoittimista

All

-lle

rajoittimelle

rajoittimille

Ade

-lla

rajoittimella

rajoittimilla

Abl

-lta

rajoittimelta

rajoittimilta

Tra

-ksi

rajoittimeksi

rajoittimiksi

Ess

-na

rajoittimena

rajoittimina

Abe

-tta

rajoittimetta

rajoittimitta

Com

-ne

-

rajoittimine

Ins

-in

-

rajoittimin

limiter
to restrict rajoittaa
to confine rajoittaa, sulkea
to limit rajoittaa
to constrain rajoittaa, pakottaa, hillitä
to restrain hillitä, rajoittaa, estää, pidättää, pidätellä, pitää kurissa
to define määritellä, määrittää, rajoittaa, luonnehtia, merkitä, rajata jnk merkitys
to narrow down rajoittaa, supistaa
to bound ponnahtaa, hypätä, loikata, hypähtää, hyppiä, loikkia
to circumscribe rajoittaa, piirtää jnk ympäri
to constrict kuristaa, rajoittaa, kutistaa, vetää kokoon
to tie sitoa, yhdistää, solmia, kiinnittää, rajoittaa, päästä tasapisteille
to cramp estää, kouristaa, vääntää, rajoittaa
to fence in aidata sisään, rajoittaa, vangita, sulkea aidalla
to trammel kahlehtia, rajoittaa
the limiter
stop
the stop
restrictor
Show more arrow right
OpenSubtitles2018, sentence 134799.; Europarl Parallel Corpus, sentence 139322.; Europarl; Tatoeba, sentence 104775.; tmClass; WikiMatrix; Tatoeba, sentence 2779397.; OpenSubtitles2018.v3; EurLex-2 Ensin tulin huoneeseen, jossa oli rajoitin. First I entered a room with a governor. Rajoitin estää liiallista virranvetoa. The limiter prevents excessive current draw. Rajoitin määräytyy aina sitä suuremman latauksen mukaan. The restriction is always determined by the amount of charge. Matkapuhelimessa voi olla turvallisuus rajoitin. The mobile phone may have a safety limiter. Kaasunpoiston rajoittimet. Exhaust gas barriers. Rajoitin estää laitetta ylikuumenemasta. The limiter prevents the device from overheating. Rajoittimet muovista ja kumista. Restrictors of plastic or rubber. Tarvitsemme lisää tietoa tästä rajoittimesta. We need more information about this restrictor. Minun täytyy päästä pois tästä rajoittimesta. I really need to get out of this restraint. sivuperäsinohjaus, peräsimen rajoittimet; yaw control, rudder limiters; Show more arrow right

Wiktionary

limiter Show more arrow right rajoittaa +‎ -in Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rajoittimeni

rajoittimeni

rajoittimesi

rajoittimesi

rajoittimensa

rajoittimensa

Par

-ta

rajoitintani

rajoittimiani

rajoitintasi

rajoittimiasi

rajoitintansa / rajoitintaan

rajoittimiansa / rajoittimiaan

Gen

-n

rajoittimeni

rajoitinteni / rajoittimieni

rajoittimesi

rajoitintesi / rajoittimiesi

rajoittimensa

rajoitintensa / rajoittimiensa

Ill

mihin

rajoittimeeni

rajoittimiini

rajoittimeesi

rajoittimiisi

rajoittimeensa

rajoittimiinsa

Ine

-ssa

rajoittimessani

rajoittimissani

rajoittimessasi

rajoittimissasi

rajoittimessansa / rajoittimessaan

rajoittimissansa / rajoittimissaan

Ela

-sta

rajoittimestani

rajoittimistani

rajoittimestasi

rajoittimistasi

rajoittimestansa / rajoittimestaan

rajoittimistansa / rajoittimistaan

All

-lle

rajoittimelleni

rajoittimilleni

rajoittimellesi

rajoittimillesi

rajoittimellensa / rajoittimelleen

rajoittimillensa / rajoittimillean

Ade

-lla

rajoittimellani

rajoittimillani

rajoittimellasi

rajoittimillasi

rajoittimellansa / rajoittimellaan

rajoittimillansa / rajoittimillaan

Abl

-lta

rajoittimeltani

rajoittimiltani

rajoittimeltasi

rajoittimiltasi

rajoittimeltansa / rajoittimeltaan

rajoittimiltansa / rajoittimiltaan

Tra

-ksi

rajoittimekseni

rajoittimikseni

rajoittimeksesi

rajoittimiksesi

rajoittimeksensa / rajoittimekseen

rajoittimiksensa / rajoittimikseen

Ess

-na

rajoittimenani

rajoittiminani

rajoittimenasi

rajoittiminasi

rajoittimenansa / rajoittimenaan

rajoittiminansa / rajoittiminaan

Abe

-tta

rajoittimettani

rajoittimittani

rajoittimettasi

rajoittimittasi

rajoittimettansa / rajoittimettaan

rajoittimittansa / rajoittimittaan

Com

-ne

-

rajoittimineni

-

rajoittiminesi

-

rajoittiminensa / rajoittimineen

Singular

Plural

Nom

-

rajoittimeni

rajoittimesi

rajoittimensa

rajoittimeni

rajoittimesi

rajoittimensa

Par

-ta

rajoitintani

rajoitintasi

rajoitintansa / rajoitintaan

rajoittimiani

rajoittimiasi

rajoittimiansa / rajoittimiaan

Gen

-n

rajoittimeni

rajoittimesi

rajoittimensa

rajoitinteni / rajoittimieni

rajoitintesi / rajoittimiesi

rajoitintensa / rajoittimiensa

Ill

mihin

rajoittimeeni

rajoittimeesi

rajoittimeensa

rajoittimiini

rajoittimiisi

rajoittimiinsa

Ine

-ssa

rajoittimessani

rajoittimessasi

rajoittimessansa / rajoittimessaan

rajoittimissani

rajoittimissasi

rajoittimissansa / rajoittimissaan

Ela

-sta

rajoittimestani

rajoittimestasi

rajoittimestansa / rajoittimestaan

rajoittimistani

rajoittimistasi

rajoittimistansa / rajoittimistaan

All

-lle

rajoittimelleni

rajoittimellesi

rajoittimellensa / rajoittimelleen

rajoittimilleni

rajoittimillesi

rajoittimillensa / rajoittimillean

Ade

-lla

rajoittimellani

rajoittimellasi

rajoittimellansa / rajoittimellaan

rajoittimillani

rajoittimillasi

rajoittimillansa / rajoittimillaan

Abl

-lta

rajoittimeltani

rajoittimeltasi

rajoittimeltansa / rajoittimeltaan

rajoittimiltani

rajoittimiltasi

rajoittimiltansa / rajoittimiltaan

Tra

-ksi

rajoittimekseni

rajoittimeksesi

rajoittimeksensa / rajoittimekseen

rajoittimikseni

rajoittimiksesi

rajoittimiksensa / rajoittimikseen

Ess

-na

rajoittimenani

rajoittimenasi

rajoittimenansa / rajoittimenaan

rajoittiminani

rajoittiminasi

rajoittiminansa / rajoittiminaan

Abe

-tta

rajoittimettani

rajoittimettasi

rajoittimettansa / rajoittimettaan

rajoittimittani

rajoittimittasi

rajoittimittansa / rajoittimittaan

Com

-ne

-

-

-

rajoittimineni

rajoittiminesi

rajoittiminensa / rajoittimineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

rajoittimemme

rajoittimemme

rajoittimenne

rajoittimenne

rajoittimensa

rajoittimensa

Par

-ta

rajoitintamme

rajoittimiamme

rajoitintanne

rajoittimianne

rajoitintansa / rajoitintaan

rajoittimiansa / rajoittimiaan

Gen

-n

rajoittimemme

rajoitintemme / rajoittimiemme

rajoittimenne

rajoitintenne / rajoittimienne

rajoittimensa

rajoitintensa / rajoittimiensa

Ill

mihin

rajoittimeemme

rajoittimiimme

rajoittimeenne

rajoittimiinne

rajoittimeensa

rajoittimiinsa

Ine

-ssa

rajoittimessamme

rajoittimissamme

rajoittimessanne

rajoittimissanne

rajoittimessansa / rajoittimessaan

rajoittimissansa / rajoittimissaan

Ela

-sta

rajoittimestamme

rajoittimistamme

rajoittimestanne

rajoittimistanne

rajoittimestansa / rajoittimestaan

rajoittimistansa / rajoittimistaan

All

-lle

rajoittimellemme

rajoittimillemme

rajoittimellenne

rajoittimillenne

rajoittimellensa / rajoittimelleen

rajoittimillensa / rajoittimillean

Ade

-lla

rajoittimellamme

rajoittimillamme

rajoittimellanne

rajoittimillanne

rajoittimellansa / rajoittimellaan

rajoittimillansa / rajoittimillaan

Abl

-lta

rajoittimeltamme

rajoittimiltamme

rajoittimeltanne

rajoittimiltanne

rajoittimeltansa / rajoittimeltaan

rajoittimiltansa / rajoittimiltaan

Tra

-ksi

rajoittimeksemme

rajoittimiksemme

rajoittimeksenne

rajoittimiksenne

rajoittimeksensa / rajoittimekseen

rajoittimiksensa / rajoittimikseen

Ess

-na

rajoittimenamme

rajoittiminamme

rajoittimenanne

rajoittiminanne

rajoittimenansa / rajoittimenaan

rajoittiminansa / rajoittiminaan

Abe

-tta

rajoittimettamme

rajoittimittamme

rajoittimettanne

rajoittimittanne

rajoittimettansa / rajoittimettaan

rajoittimittansa / rajoittimittaan

Com

-ne

-

rajoittiminemme

-

rajoittiminenne

-

rajoittiminensa / rajoittimineen

Singular

Plural

Nom

-

rajoittimemme

rajoittimenne

rajoittimensa

rajoittimemme

rajoittimenne

rajoittimensa

Par

-ta

rajoitintamme

rajoitintanne

rajoitintansa / rajoitintaan

rajoittimiamme

rajoittimianne

rajoittimiansa / rajoittimiaan

Gen

-n

rajoittimemme

rajoittimenne

rajoittimensa

rajoitintemme / rajoittimiemme

rajoitintenne / rajoittimienne

rajoitintensa / rajoittimiensa

Ill

mihin

rajoittimeemme

rajoittimeenne

rajoittimeensa

rajoittimiimme

rajoittimiinne

rajoittimiinsa

Ine

-ssa

rajoittimessamme

rajoittimessanne

rajoittimessansa / rajoittimessaan

rajoittimissamme

rajoittimissanne

rajoittimissansa / rajoittimissaan

Ela

-sta

rajoittimestamme

rajoittimestanne

rajoittimestansa / rajoittimestaan

rajoittimistamme

rajoittimistanne

rajoittimistansa / rajoittimistaan

All

-lle

rajoittimellemme

rajoittimellenne

rajoittimellensa / rajoittimelleen

rajoittimillemme

rajoittimillenne

rajoittimillensa / rajoittimillean

Ade

-lla

rajoittimellamme

rajoittimellanne

rajoittimellansa / rajoittimellaan

rajoittimillamme

rajoittimillanne

rajoittimillansa / rajoittimillaan

Abl

-lta

rajoittimeltamme

rajoittimeltanne

rajoittimeltansa / rajoittimeltaan

rajoittimiltamme

rajoittimiltanne

rajoittimiltansa / rajoittimiltaan

Tra

-ksi

rajoittimeksemme

rajoittimeksenne

rajoittimeksensa / rajoittimekseen

rajoittimiksemme

rajoittimiksenne

rajoittimiksensa / rajoittimikseen

Ess

-na

rajoittimenamme

rajoittimenanne

rajoittimenansa / rajoittimenaan

rajoittiminamme

rajoittiminanne

rajoittiminansa / rajoittiminaan

Abe

-tta

rajoittimettamme

rajoittimettanne

rajoittimettansa / rajoittimettaan

rajoittimittamme

rajoittimittanne

rajoittimittansa / rajoittimittaan

Com

-ne

-

-

-

rajoittiminemme

rajoittiminenne

rajoittiminensa / rajoittimineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekka

mekat

Par

-ta

mekkaa

mekkoja

Gen

-n

mekan

mekkojen

Ill

mihin

mekkaan

mekkoihin

Ine

-ssa

mekassa

mekoissa

Ela

-sta

mekasta

mekoista

All

-lle

mekalle

mekoille

Ade

-lla

mekalla

mekoilla

Abl

-lta

mekalta

mekoilta

Tra

-ksi

mekaksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkana

mekkoina

Abe

-tta

mekatta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekka

mekat

Par

-ta

mekkaa

mekkoja

Gen

-n

mekan

mekkojen

Ill

mihin

mekkaan

mekkoihin

Ine

-ssa

mekassa

mekoissa

Ela

-sta

mekasta

mekoista

All

-lle

mekalle

mekoille

Ade

-lla

mekalla

mekoilla

Abl

-lta

mekalta

mekoilta

Tra

-ksi

mekaksi

mekoiksi

Ess

-na

mekkana

mekkoina

Abe

-tta

mekatta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Mecca Mekka
Mecca
Show more arrow right
OpenSubtitles; Paracrawl; Tatoeba; Europarl Parallel Corpus, sentence ID: 1001-1000; GNOME; Tatoeba, sentence ID: 1002; OpenSubtitles2018.v3; Tanzil; Europarl En aio korvata mekkanne. I'm not going to replace your sword. Voinko lainata mekkanne? Can I borrow your sword? Etsitkö mekkaanikaan? Are you looking for a sword? Mekka on pyhä kaupunki muslimeille. Mecca is a holy city for Muslims. Mekkanne on erittäin terävä. Your sword is very sharp. Mekka on Saudins-Arabiassa sijaitseva kaupunki. Mecca is a city located in Saudi Arabia. Äitins-Mekka on täällä edessäni. The mother of Mecca is right here before me. Mekkaanikaan on moitteeton. In English: The sword is flawless. Mekkanne on todella vaikuttava. Your sword is really impressive. En ole nähnyt mekkanne aikoihin. I haven't seen your sword in a while. Show more arrow right

Wikipedia

Mecca Mecca, officially Makkah al-Mukarramah (Arabic: مكة المكرمة‎, romanized: Makkat al-Mukarramah, lit. 'Makkah the Noble') and commonly shortened to Makkah,[a] is the holiest city in Islam and the capital of the Mecca Province of Saudi Arabia. The city is 70 km (43 mi) inland from Jeddah on the Red Sea, in a narrow valley 277 m (909 ft) above sea level. Its last recorded population was 1,578,722 in 2015. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekkani

mekkani

mekkasi

mekkasi

mekkansa

mekkansa

Par

-ta

mekkaani

mekkojani

mekkaasi

mekkojasi

mekkaansa

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkani

mekkojeni

mekkasi

mekkojesi

mekkansa

mekkojensa

Ill

mihin

mekkaani

mekkoihini

mekkaasi

mekkoihisi

mekkaansa

mekkoihinsa

Ine

-ssa

mekassani

mekoissani

mekassasi

mekoissasi

mekassansa / mekassaan

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekastani

mekoistani

mekastasi

mekoistasi

mekastansa / mekastaan

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekalleni

mekoilleni

mekallesi

mekoillesi

mekallensa / mekalleen

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekallani

mekoillani

mekallasi

mekoillasi

mekallansa / mekallaan

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekaltani

mekoiltani

mekaltasi

mekoiltasi

mekaltansa / mekaltaan

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekakseni

mekoikseni

mekaksesi

mekoiksesi

mekaksensa / mekakseen

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkanani

mekkoinani

mekkanasi

mekkoinasi

mekkanansa / mekkanaan

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekattani

mekoittani

mekattasi

mekoittasi

mekattansa / mekattaan

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

mekkoineni

-

mekkoinesi

-

mekkoinensa / mekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

mekkani

mekkasi

mekkansa

mekkani

mekkasi

mekkansa

Par

-ta

mekkaani

mekkaasi

mekkaansa

mekkojani

mekkojasi

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkani

mekkasi

mekkansa

mekkojeni

mekkojesi

mekkojensa

Ill

mihin

mekkaani

mekkaasi

mekkaansa

mekkoihini

mekkoihisi

mekkoihinsa

Ine

-ssa

mekassani

mekassasi

mekassansa / mekassaan

mekoissani

mekoissasi

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekastani

mekastasi

mekastansa / mekastaan

mekoistani

mekoistasi

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekalleni

mekallesi

mekallensa / mekalleen

mekoilleni

mekoillesi

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekallani

mekallasi

mekallansa / mekallaan

mekoillani

mekoillasi

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekaltani

mekaltasi

mekaltansa / mekaltaan

mekoiltani

mekoiltasi

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekakseni

mekaksesi

mekaksensa / mekakseen

mekoikseni

mekoiksesi

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkanani

mekkanasi

mekkanansa / mekkanaan

mekkoinani

mekkoinasi

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekattani

mekattasi

mekattansa / mekattaan

mekoittani

mekoittasi

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

-

-

mekkoineni

mekkoinesi

mekkoinensa / mekkoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekkamme

mekkamme

mekkanne

mekkanne

mekkansa

mekkansa

Par

-ta

mekkaamme

mekkojamme

mekkaanne

mekkojanne

mekkaansa

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkamme

mekkojemme

mekkanne

mekkojenne

mekkansa

mekkojensa

Ill

mihin

mekkaamme

mekkoihimme

mekkaanne

mekkoihinne

mekkaansa

mekkoihinsa

Ine

-ssa

mekassamme

mekoissamme

mekassanne

mekoissanne

mekassansa / mekassaan

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekastamme

mekoistamme

mekastanne

mekoistanne

mekastansa / mekastaan

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekallemme

mekoillemme

mekallenne

mekoillenne

mekallensa / mekalleen

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekallamme

mekoillamme

mekallanne

mekoillanne

mekallansa / mekallaan

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekaltamme

mekoiltamme

mekaltanne

mekoiltanne

mekaltansa / mekaltaan

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekaksemme

mekoiksemme

mekaksenne

mekoiksenne

mekaksensa / mekakseen

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkanamme

mekkoinamme

mekkananne

mekkoinanne

mekkanansa / mekkanaan

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekattamme

mekoittamme

mekattanne

mekoittanne

mekattansa / mekattaan

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

mekkoinemme

-

mekkoinenne

-

mekkoinensa / mekkoineen

Singular

Plural

Nom

-

mekkamme

mekkanne

mekkansa

mekkamme

mekkanne

mekkansa

Par

-ta

mekkaamme

mekkaanne

mekkaansa

mekkojamme

mekkojanne

mekkojansa / mekkojaan

Gen

-n

mekkamme

mekkanne

mekkansa

mekkojemme

mekkojenne

mekkojensa

Ill

mihin

mekkaamme

mekkaanne

mekkaansa

mekkoihimme

mekkoihinne

mekkoihinsa

Ine

-ssa

mekassamme

mekassanne

mekassansa / mekassaan

mekoissamme

mekoissanne

mekoissansa / mekoissaan

Ela

-sta

mekastamme

mekastanne

mekastansa / mekastaan

mekoistamme

mekoistanne

mekoistansa / mekoistaan

All

-lle

mekallemme

mekallenne

mekallensa / mekalleen

mekoillemme

mekoillenne

mekoillensa / mekoillean

Ade

-lla

mekallamme

mekallanne

mekallansa / mekallaan

mekoillamme

mekoillanne

mekoillansa / mekoillaan

Abl

-lta

mekaltamme

mekaltanne

mekaltansa / mekaltaan

mekoiltamme

mekoiltanne

mekoiltansa / mekoiltaan

Tra

-ksi

mekaksemme

mekaksenne

mekaksensa / mekakseen

mekoiksemme

mekoiksenne

mekoiksensa / mekoikseen

Ess

-na

mekkanamme

mekkananne

mekkanansa / mekkanaan

mekkoinamme

mekkoinanne

mekkoinansa / mekkoinaan

Abe

-tta

mekattamme

mekattanne

mekattansa / mekattaan

mekoittamme

mekoittanne

mekoittansa / mekoittaan

Com

-ne

-

-

-

mekkoinemme

mekkoinenne

mekkoinensa / mekkoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

ismiä

ismejä

Gen

-n

ismin

ismien

Ill

mihin

ismiin

ismeihin

Ine

-ssa

ismissä

ismeissä

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismille

ismeille

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

ismeiksi

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

ismiä

ismejä

Gen

-n

ismin

ismien

Ill

mihin

ismiin

ismeihin

Ine

-ssa

ismissä

ismeissä

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismille

ismeille

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

ismeiksi

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

ism ismi, suunta, aate
Show more arrow right
Fin-Eng sentence-aligned v7 (jrc.acquis.2019.0.2); OpenSubtitles2018.v3; ParaCrawl Corpus; Europarl; OpenSubtitles Ismi voi muuttua ajan myötä. Ismi can change over time. Ismi on kokoelma tiettyjä ideoita tai ajatuksia. Ismi is a collection of certain ideas or thoughts. En usko ismeihin. I don't believe in labels. Kaikkia ismejä löytyy niin, ettei ne näe kohta eteensä. Trust me, we are gonna "ism" so much all over them they won't be able to see straight. Yritysten käyttämiä johdon ismejä jans-työkaluja analysoidaan. The management isms and –tools utilized by the companies are analyzed. Uusia tyylejä ja ismejä syntyi 1800ns-ja 1900ns-luvulla kiihtyvään tahtiin. New styles and isms were born during the 19th and 20th centuries with accelerating speed. 1960ns-luvulla maahamme rantautunut informalismi perustui aiempia ismejä voimakkaammin puhtaaseen ilmaisuun. Informalism that spread to Finland in the 1960s was more strongly based on the purity of expression than any of the preceding isms. Tällä hetkellä Mainstreamin roikkuessa epätoivoisesti kiinni postmodernismin ilmentymissä, taiteilijat ovat jo menossa kohti uutta, kohti uusiaismejä”. Postmodernism is over. As the mainstream clings feverishly to the expressions of postmodernism, artists are moving forwards towards new ‘ isms '. Ismi on tärkeä osa suomalaista kulttuuria. The ism is an important part of Finnish culture. Politiikan ismi vaikuttaa päätöksentekoon. Political ism influences decision-making. Show more arrow right

Wiktionary

ism Show more arrow right

Wikipedia

-ism -ism is a suffix in many English words, originally derived from the Ancient Greek suffix -ισμός (-ismós), and reaching English through the Latin -ismus, and the French -isme. It means "taking side with" or "imitation of", and is often used to describe philosophies, theories, religions, social movements, artistic movements and behaviors. The suffix "-ism" is neutral and therefore bears no connotations associated with any of the many ideologies it identifies; such determinations can only be informed by public opinion regarding specific ideologies. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ismini

ismini

ismisi

ismisi

isminsä

isminsä

Par

-ta

ismiäni

ismejäni

ismiäsi

ismejäsi

ismiänsä / ismiään

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismini

ismieni

ismisi

ismiesi

isminsä

ismiensä

Ill

mihin

ismiini

ismeihini

ismiisi

ismeihisi

ismiinsä

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissäni

ismeissäni

ismissäsi

ismeissäsi

ismissänsä / ismissään

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistäni

ismeistäni

ismistäsi

ismeistäsi

ismistänsä / ismistään

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismilleni

ismeilleni

ismillesi

ismeillesi

ismillensä / ismilleen

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismilläni

ismeilläni

ismilläsi

ismeilläsi

ismillänsä / ismillään

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltäni

ismeiltäni

ismiltäsi

ismeiltäsi

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismikseni

ismeikseni

ismiksesi

ismeiksesi

ismiksensä / ismikseen

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminäni

ismeinäni

isminäsi

ismeinäsi

isminänsä / isminään

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittäni

ismeittäni

ismittäsi

ismeittäsi

ismittänsä / ismittään

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

ismeineni

-

ismeinesi

-

ismeinensä / ismeineen

Singular

Plural

Nom

-

ismini

ismisi

isminsä

ismini

ismisi

isminsä

Par

-ta

ismiäni

ismiäsi

ismiänsä / ismiään

ismejäni

ismejäsi

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismini

ismisi

isminsä

ismieni

ismiesi

ismiensä

Ill

mihin

ismiini

ismiisi

ismiinsä

ismeihini

ismeihisi

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissäni

ismissäsi

ismissänsä / ismissään

ismeissäni

ismeissäsi

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistäni

ismistäsi

ismistänsä / ismistään

ismeistäni

ismeistäsi

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismilleni

ismillesi

ismillensä / ismilleen

ismeilleni

ismeillesi

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismilläni

ismilläsi

ismillänsä / ismillään

ismeilläni

ismeilläsi

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltäni

ismiltäsi

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltäni

ismeiltäsi

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismikseni

ismiksesi

ismiksensä / ismikseen

ismeikseni

ismeiksesi

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminäni

isminäsi

isminänsä / isminään

ismeinäni

ismeinäsi

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittäni

ismittäsi

ismittänsä / ismittään

ismeittäni

ismeittäsi

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

-

-

ismeineni

ismeinesi

ismeinensä / ismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ismimme

ismimme

isminne

isminne

isminsä

isminsä

Par

-ta

ismiämme

ismejämme

ismiänne

ismejänne

ismiänsä / ismiään

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismimme

ismiemme

isminne

ismienne

isminsä

ismiensä

Ill

mihin

ismiimme

ismeihimme

ismiinne

ismeihinne

ismiinsä

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissämme

ismeissämme

ismissänne

ismeissänne

ismissänsä / ismissään

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistämme

ismeistämme

ismistänne

ismeistänne

ismistänsä / ismistään

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismillemme

ismeillemme

ismillenne

ismeillenne

ismillensä / ismilleen

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismillämme

ismeillämme

ismillänne

ismeillänne

ismillänsä / ismillään

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltämme

ismeiltämme

ismiltänne

ismeiltänne

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismiksemme

ismeiksemme

ismiksenne

ismeiksenne

ismiksensä / ismikseen

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminämme

ismeinämme

isminänne

ismeinänne

isminänsä / isminään

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittämme

ismeittämme

ismittänne

ismeittänne

ismittänsä / ismittään

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

ismeinemme

-

ismeinenne

-

ismeinensä / ismeineen

Singular

Plural

Nom

-

ismimme

isminne

isminsä

ismimme

isminne

isminsä

Par

-ta

ismiämme

ismiänne

ismiänsä / ismiään

ismejämme

ismejänne

ismejänsä / ismejään

Gen

-n

ismimme

isminne

isminsä

ismiemme

ismienne

ismiensä

Ill

mihin

ismiimme

ismiinne

ismiinsä

ismeihimme

ismeihinne

ismeihinsä

Ine

-ssa

ismissämme

ismissänne

ismissänsä / ismissään

ismeissämme

ismeissänne

ismeissänsä / ismeissään

Ela

-sta

ismistämme

ismistänne

ismistänsä / ismistään

ismeistämme

ismeistänne

ismeistänsä / ismeistään

All

-lle

ismillemme

ismillenne

ismillensä / ismilleen

ismeillemme

ismeillenne

ismeillensä / ismeilleän

Ade

-lla

ismillämme

ismillänne

ismillänsä / ismillään

ismeillämme

ismeillänne

ismeillänsä / ismeillään

Abl

-lta

ismiltämme

ismiltänne

ismiltänsä / ismiltään

ismeiltämme

ismeiltänne

ismeiltänsä / ismeiltään

Tra

-ksi

ismiksemme

ismiksenne

ismiksensä / ismikseen

ismeiksemme

ismeiksenne

ismeiksensä / ismeikseen

Ess

-na

isminämme

isminänne

isminänsä / isminään

ismeinämme

ismeinänne

ismeinänsä / ismeinään

Abe

-tta

ismittämme

ismittänne

ismittänsä / ismittään

ismeittämme

ismeittänne

ismeittänsä / ismeittään

Com

-ne

-

-

-

ismeinemme

ismeinenne

ismeinensä / ismeineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekanismi

mekanismit

Par

-ta

mekanismia

mekanismeja

Gen

-n

mekanismin

mekanismien

Ill

mihin

mekanismiin

mekanismeihin

Ine

-ssa

mekanismissa

mekanismeissa

Ela

-sta

mekanismista

mekanismeista

All

-lle

mekanismille

mekanismeille

Ade

-lla

mekanismilla

mekanismeilla

Abl

-lta

mekanismilta

mekanismeilta

Tra

-ksi

mekanismiksi

mekanismeiksi

Ess

-na

mekanismina

mekanismeina

Abe

-tta

mekanismitta

mekanismeitta

Com

-ne

-

mekanismeine

Ins

-in

-

mekanismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekanismi

mekanismit

Par

-ta

mekanismia

mekanismeja

Gen

-n

mekanismin

mekanismien

Ill

mihin

mekanismiin

mekanismeihin

Ine

-ssa

mekanismissa

mekanismeissa

Ela

-sta

mekanismista

mekanismeista

All

-lle

mekanismille

mekanismeille

Ade

-lla

mekanismilla

mekanismeilla

Abl

-lta

mekanismilta

mekanismeilta

Tra

-ksi

mekanismiksi

mekanismeiksi

Ess

-na

mekanismina

mekanismeina

Abe

-tta

mekanismitta

mekanismeitta

Com

-ne

-

mekanismeine

Ins

-in

-

mekanismein

mechanism mekanismi, koneisto
action toiminta, toimi, toimenpide, vaikutus, teko, mekanismi
Show more arrow right
Europarl; WikiMatrix; Tatoeba; Tanzil; OpenSubtitles; oj4; jw2019; Eurlex2019; EurLex-2 Mekanismi välittää lääkkeitä kehossa. The mechanism delivers drugs in the body. Mekanismi on rikki ja se täytyy korjata. The mekanismi is broken and it needs to be fixed. Mekanismi on suunniteltu kestämään kovaa kulutusta. The mechanism is designed to withstand heavy wear and tear. Uusi mekanismi auttaa vähentämään energiankulutusta. The new mechanism helps reduce energy consumption. Mekanismi oli liian monimutkainen ymmärtääksemme sen. The mekanismi was too complex for us to understand. Lääkäreiden on ymmärrettävä mekanismi parantaakseen potilaan tilaa. Doctors must understand the mechanism to improve the patient's condition. Mekanismi koostuu useista tekijöistä ja toimista, mukaan lukien. The Mechanism consists of a series of elements and actions including. Ratkaisun avain on merisiilin käyttämä mekanismi”, Gilbert sanoo. “The mechanism used by the urchin is the key,” says Gilbert. Tämä mekanismi aiheuttaa epävakautta säätiön tuloihin. This mechanism generates volatility in the Foundation's revenues. Tämä nelivaiheinen mekanismi otetaan käyttöön vasta 10 vuoden kuluttua. Only after 10 years, this four-step mechanism will become operational. Show more arrow right

Wiktionary

mechanism Show more arrow right puolustusmekanismi Show more arrow right From Medieval Latin mechanismus. Show more arrow right

Wikipedia

Mekanismi filosofia
Mekanismi tekniikka
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekanismini

mekanismini

mekanismisi

mekanismisi

mekanisminsa

mekanisminsa

Par

-ta

mekanismiani

mekanismejani

mekanismiasi

mekanismejasi

mekanismiansa / mekanismiaan

mekanismejansa / mekanismejaan

Gen

-n

mekanismini

mekanismieni

mekanismisi

mekanismiesi

mekanisminsa

mekanismiensa

Ill

mihin

mekanismiini

mekanismeihini

mekanismiisi

mekanismeihisi

mekanismiinsa

mekanismeihinsa

Ine

-ssa

mekanismissani

mekanismeissani

mekanismissasi

mekanismeissasi

mekanismissansa / mekanismissaan

mekanismeissansa / mekanismeissaan

Ela

-sta

mekanismistani

mekanismeistani

mekanismistasi

mekanismeistasi

mekanismistansa / mekanismistaan

mekanismeistansa / mekanismeistaan

All

-lle

mekanismilleni

mekanismeilleni

mekanismillesi

mekanismeillesi

mekanismillensa / mekanismilleen

mekanismeillensa / mekanismeillean

Ade

-lla

mekanismillani

mekanismeillani

mekanismillasi

mekanismeillasi

mekanismillansa / mekanismillaan

mekanismeillansa / mekanismeillaan

Abl

-lta

mekanismiltani

mekanismeiltani

mekanismiltasi

mekanismeiltasi

mekanismiltansa / mekanismiltaan

mekanismeiltansa / mekanismeiltaan

Tra

-ksi

mekanismikseni

mekanismeikseni

mekanismiksesi

mekanismeiksesi

mekanismiksensa / mekanismikseen

mekanismeiksensa / mekanismeikseen

Ess

-na

mekanisminani

mekanismeinani

mekanisminasi

mekanismeinasi

mekanisminansa / mekanisminaan

mekanismeinansa / mekanismeinaan

Abe

-tta

mekanismittani

mekanismeittani

mekanismittasi

mekanismeittasi

mekanismittansa / mekanismittaan

mekanismeittansa / mekanismeittaan

Com

-ne

-

mekanismeineni

-

mekanismeinesi

-

mekanismeinensa / mekanismeineen

Singular

Plural

Nom

-

mekanismini

mekanismisi

mekanisminsa

mekanismini

mekanismisi

mekanisminsa

Par

-ta

mekanismiani

mekanismiasi

mekanismiansa / mekanismiaan

mekanismejani

mekanismejasi

mekanismejansa / mekanismejaan

Gen

-n

mekanismini

mekanismisi

mekanisminsa

mekanismieni

mekanismiesi

mekanismiensa

Ill

mihin

mekanismiini

mekanismiisi

mekanismiinsa

mekanismeihini

mekanismeihisi

mekanismeihinsa

Ine

-ssa

mekanismissani

mekanismissasi

mekanismissansa / mekanismissaan

mekanismeissani

mekanismeissasi

mekanismeissansa / mekanismeissaan

Ela

-sta

mekanismistani

mekanismistasi

mekanismistansa / mekanismistaan

mekanismeistani

mekanismeistasi

mekanismeistansa / mekanismeistaan

All

-lle

mekanismilleni

mekanismillesi

mekanismillensa / mekanismilleen

mekanismeilleni

mekanismeillesi

mekanismeillensa / mekanismeillean

Ade

-lla

mekanismillani

mekanismillasi

mekanismillansa / mekanismillaan

mekanismeillani

mekanismeillasi

mekanismeillansa / mekanismeillaan

Abl

-lta

mekanismiltani

mekanismiltasi

mekanismiltansa / mekanismiltaan

mekanismeiltani

mekanismeiltasi

mekanismeiltansa / mekanismeiltaan

Tra

-ksi

mekanismikseni

mekanismiksesi

mekanismiksensa / mekanismikseen

mekanismeikseni

mekanismeiksesi

mekanismeiksensa / mekanismeikseen

Ess

-na

mekanisminani

mekanisminasi

mekanisminansa / mekanisminaan

mekanismeinani

mekanismeinasi

mekanismeinansa / mekanismeinaan

Abe

-tta

mekanismittani

mekanismittasi

mekanismittansa / mekanismittaan

mekanismeittani

mekanismeittasi

mekanismeittansa / mekanismeittaan

Com

-ne

-

-

-

mekanismeineni

mekanismeinesi

mekanismeinensa / mekanismeineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

mekanismimme

mekanismimme

mekanisminne

mekanisminne

mekanisminsa

mekanisminsa

Par

-ta

mekanismiamme

mekanismejamme

mekanismianne

mekanismejanne

mekanismiansa / mekanismiaan

mekanismejansa / mekanismejaan

Gen

-n

mekanismimme

mekanismiemme

mekanisminne

mekanismienne

mekanisminsa

mekanismiensa

Ill

mihin

mekanismiimme

mekanismeihimme

mekanismiinne

mekanismeihinne

mekanismiinsa

mekanismeihinsa

Ine

-ssa

mekanismissamme

mekanismeissamme

mekanismissanne

mekanismeissanne

mekanismissansa / mekanismissaan

mekanismeissansa / mekanismeissaan

Ela

-sta

mekanismistamme

mekanismeistamme

mekanismistanne

mekanismeistanne

mekanismistansa / mekanismistaan

mekanismeistansa / mekanismeistaan

All

-lle

mekanismillemme

mekanismeillemme

mekanismillenne

mekanismeillenne

mekanismillensa / mekanismilleen

mekanismeillensa / mekanismeillean

Ade

-lla

mekanismillamme

mekanismeillamme

mekanismillanne

mekanismeillanne

mekanismillansa / mekanismillaan

mekanismeillansa / mekanismeillaan

Abl

-lta

mekanismiltamme

mekanismeiltamme

mekanismiltanne

mekanismeiltanne

mekanismiltansa / mekanismiltaan

mekanismeiltansa / mekanismeiltaan

Tra

-ksi

mekanismiksemme

mekanismeiksemme

mekanismiksenne

mekanismeiksenne

mekanismiksensa / mekanismikseen

mekanismeiksensa / mekanismeikseen

Ess

-na

mekanisminamme

mekanismeinamme

mekanisminanne

mekanismeinanne

mekanisminansa / mekanisminaan

mekanismeinansa / mekanismeinaan

Abe

-tta

mekanismittamme

mekanismeittamme

mekanismittanne

mekanismeittanne

mekanismittansa / mekanismittaan

mekanismeittansa / mekanismeittaan

Com

-ne

-

mekanismeinemme

-

mekanismeinenne

-

mekanismeinensa / mekanismeineen

Singular

Plural

Nom

-

mekanismimme

mekanisminne

mekanisminsa

mekanismimme

mekanisminne

mekanisminsa

Par

-ta

mekanismiamme

mekanismianne

mekanismiansa / mekanismiaan

mekanismejamme

mekanismejanne

mekanismejansa / mekanismejaan

Gen

-n

mekanismimme

mekanisminne

mekanisminsa

mekanismiemme

mekanismienne

mekanismiensa

Ill

mihin

mekanismiimme

mekanismiinne

mekanismiinsa

mekanismeihimme

mekanismeihinne

mekanismeihinsa

Ine

-ssa

mekanismissamme

mekanismissanne

mekanismissansa / mekanismissaan

mekanismeissamme

mekanismeissanne

mekanismeissansa / mekanismeissaan

Ela

-sta

mekanismistamme

mekanismistanne

mekanismistansa / mekanismistaan

mekanismeistamme

mekanismeistanne

mekanismeistansa / mekanismeistaan

All

-lle

mekanismillemme

mekanismillenne

mekanismillensa / mekanismilleen

mekanismeillemme

mekanismeillenne

mekanismeillensa / mekanismeillean

Ade

-lla

mekanismillamme

mekanismillanne

mekanismillansa / mekanismillaan

mekanismeillamme

mekanismeillanne

mekanismeillansa / mekanismeillaan

Abl

-lta

mekanismiltamme

mekanismiltanne

mekanismiltansa / mekanismiltaan

mekanismeiltamme

mekanismeiltanne

mekanismeiltansa / mekanismeiltaan

Tra

-ksi

mekanismiksemme

mekanismiksenne

mekanismiksensa / mekanismikseen

mekanismeiksemme

mekanismeiksenne

mekanismeiksensa / mekanismeikseen

Ess

-na

mekanisminamme

mekanisminanne

mekanisminansa / mekanisminaan

mekanismeinamme

mekanismeinanne

mekanismeinansa / mekanismeinaan

Abe

-tta

mekanismittamme

mekanismittanne

mekanismittansa / mekanismittaan

mekanismeittamme

mekanismeittanne

mekanismeittansa / mekanismeittaan

Com

-ne

-

-

-

mekanismeinemme

mekanismeinenne

mekanismeinensa / mekanismeineen

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!

Singular

Plural

Nom

-

vaste

vasteet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten

Solve

Ill

mihin

vasteisiin / vasteihin / vastehisin

Solve

Ine

-ssa

vasteessa

Solve

Ela

-sta

vasteesta

vastehista / vasteista

All

-lle

vastehille / vasteille

Solve

Ade

-lla

vasteella

vastehilla / vasteilla

Abl

-lta

vasteelta

vastehilta / vasteilta

Tra

-ksi

vasteeksi

Solve

Ess

-na

vasteena

vastehina / vasteina

Abe

-tta

vasteetta

vastehitta / vasteitta

Com

-ne

-

vastehine / vasteine

Ins

-in

-

vastehin / vastein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

vaste

vasteet

Par

-ta

Gen

-n

vasteitten / vasteiden / vastehien / vastehitten

Ill

mihin

vasteisiin / vasteihin / vastehisin

Ine

-ssa

vasteessa

Ela

-sta

vasteesta

vastehista / vasteista

All

-lle

vastehille / vasteille

Ade

-lla

vasteella

vastehilla / vasteilla

Abl

-lta

vasteelta

vastehilta / vasteilta

Tra

-ksi

vasteeksi

Ess

-na

vasteena

vastehina / vasteina

Abe

-tta

vasteetta

vastehitta / vasteitta

Com

-ne

-

vastehine / vasteine

Ins

-in

-

vastehin / vastein

Singular

Plural

Nom

-

rajoitin

rajoittimet

Par

-ta

Solve

Gen

-n

rajoitinten / rajoittimien

Solve

Ill

mihin

rajoittimiin

Solve

Ine

-ssa

rajoittimessa

Solve

Ela

-sta

rajoittimesta

rajoittimista

All

-lle

rajoittimille

Solve

Ade

-lla

rajoittimella

rajoittimilla

Abl

-lta

rajoittimelta

rajoittimilta

Tra

-ksi

rajoittimeksi

Solve

Ess

-na

rajoittimena

rajoittimina

Abe

-tta

rajoittimetta

rajoittimitta

Com

-ne

-

rajoittimine

Ins

-in

-

rajoittimin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

rajoitin

rajoittimet

Par

-ta

Gen

-n

rajoitinten / rajoittimien

Ill

mihin

rajoittimiin

Ine

-ssa

rajoittimessa

Ela

-sta

rajoittimesta

rajoittimista

All

-lle

rajoittimille

Ade

-lla

rajoittimella

rajoittimilla

Abl

-lta

rajoittimelta

rajoittimilta

Tra

-ksi

rajoittimeksi

Ess

-na

rajoittimena

rajoittimina

Abe

-tta

rajoittimetta

rajoittimitta

Com

-ne

-

rajoittimine

Ins

-in

-

rajoittimin

Singular

Plural

Nom

-

mekka

mekat

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mekkojen

Solve

Ill

mihin

mekkoihin

Solve

Ine

-ssa

mekassa

Solve

Ela

-sta

mekasta

mekoista

All

-lle

mekoille

Solve

Ade

-lla

mekalla

mekoilla

Abl

-lta

mekalta

mekoilta

Tra

-ksi

mekaksi

Solve

Ess

-na

mekkana

mekkoina

Abe

-tta

mekatta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekka

mekat

Par

-ta

Gen

-n

mekkojen

Ill

mihin

mekkoihin

Ine

-ssa

mekassa

Ela

-sta

mekasta

mekoista

All

-lle

mekoille

Ade

-lla

mekalla

mekoilla

Abl

-lta

mekalta

mekoilta

Tra

-ksi

mekaksi

Ess

-na

mekkana

mekkoina

Abe

-tta

mekatta

mekoitta

Com

-ne

-

mekkoine

Ins

-in

-

mekoin

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

ismien

Solve

Ill

mihin

ismeihin

Solve

Ine

-ssa

ismissä

Solve

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismeille

Solve

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

Solve

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ismi

ismit

Par

-ta

Gen

-n

ismien

Ill

mihin

ismeihin

Ine

-ssa

ismissä

Ela

-sta

ismistä

ismeistä

All

-lle

ismeille

Ade

-lla

ismillä

ismeillä

Abl

-lta

ismiltä

ismeiltä

Tra

-ksi

ismiksi

Ess

-na

isminä

ismeinä

Abe

-tta

ismittä

ismeittä

Com

-ne

-

ismeine

Ins

-in

-

ismein

Singular

Plural

Nom

-

mekanismi

mekanismit

Par

-ta

Solve

Gen

-n

mekanismien

Solve

Ill

mihin

mekanismeihin

Solve

Ine

-ssa

mekanismissa

Solve

Ela

-sta

mekanismista

mekanismeista

All

-lle

mekanismeille

Solve

Ade

-lla

mekanismilla

mekanismeilla

Abl

-lta

mekanismilta

mekanismeilta

Tra

-ksi

mekanismiksi

Solve

Ess

-na

mekanismina

mekanismeina

Abe

-tta

mekanismitta

mekanismeitta

Com

-ne

-

mekanismeine

Ins

-in

-

mekanismein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

mekanismi

mekanismit

Par

-ta

Gen

-n

mekanismien

Ill

mihin

mekanismeihin

Ine

-ssa

mekanismissa

Ela

-sta

mekanismista

mekanismeista

All

-lle

mekanismeille

Ade

-lla

mekanismilla

mekanismeilla

Abl

-lta

mekanismilta

mekanismeilta

Tra

-ksi

mekanismiksi

Ess

-na

mekanismina

mekanismeina

Abe

-tta

mekanismitta

mekanismeitta

Com

-ne

-

mekanismeine

Ins

-in

-

mekanismein

close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept