logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

valkokaartilainen, noun

Word analysis
valkokaartilaisten

valkokaartilaisten

valkokaartilainen

Noun, Plural Genitive

valko

Noun, Pref

+ kaartilainen

Noun, Plural Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilainen

valkokaartilaiset

Par

-ta

valkokaartilaista

valkokaartilaisia

Gen

-n

valkokaartilaisen

valkokaartilaisien / valkokaartilaisten

Ill

mihin

valkokaartilaiseen

valkokaartilaisiin

Ine

-ssa

valkokaartilaisessa

valkokaartilaisissa

Ela

-sta

valkokaartilaisesta

valkokaartilaisista

All

-lle

valkokaartilaiselle

valkokaartilaisille

Ade

-lla

valkokaartilaisella

valkokaartilaisilla

Abl

-lta

valkokaartilaiselta

valkokaartilaisilta

Tra

-ksi

valkokaartilaiseksi

valkokaartilaisiksi

Ess

-na

valkokaartilaisena

valkokaartilaisina

Abe

-tta

valkokaartilaisetta

valkokaartilaisitta

Com

-ne

-

valkokaartilaisine

Ins

-in

-

valkokaartilaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilainen

valkokaartilaiset

Par

-ta

valkokaartilaista

valkokaartilaisia

Gen

-n

valkokaartilaisen

valkokaartilaisien / valkokaartilaisten

Ill

mihin

valkokaartilaiseen

valkokaartilaisiin

Ine

-ssa

valkokaartilaisessa

valkokaartilaisissa

Ela

-sta

valkokaartilaisesta

valkokaartilaisista

All

-lle

valkokaartilaiselle

valkokaartilaisille

Ade

-lla

valkokaartilaisella

valkokaartilaisilla

Abl

-lta

valkokaartilaiselta

valkokaartilaisilta

Tra

-ksi

valkokaartilaiseksi

valkokaartilaisiksi

Ess

-na

valkokaartilaisena

valkokaartilaisina

Abe

-tta

valkokaartilaisetta

valkokaartilaisitta

Com

-ne

-

valkokaartilaisine

Ins

-in

-

valkokaartilaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

white -collar
white -colored
Show more arrow right
ParaCrawl Corpus; Literature Viimeisimpien tietojen mukaan valkokaartilaisten joukko suurenee 1000 henkilöön. According to last reports, the party of White Guards increasing up to 1000 people. Tuskin Suuri Valon palvelija sentään oli nakellut tulipalloja valkokaartilaisten ja basmatšien niskaan! The Great Light One couldn't possibly have bombarded the White Guards and the basmaches with Fireballs! Keväällä 1918 seudulla käytiin taisteluja toisaalta Punaisen Armeijan ja toisaalta valkokaartilaisten sekä interventtien kesken. Since the spring of 1918 Karelia had been an arena of the battles between the Red Army and the Byelaya Army and interventionists. Niinpä Porosjärven lähelle on keskittynyt suomalaisten valkokaartilaisten ryhmä vahvuudeltaan noin 500 henkeä, aseistuksenaan konekivääreitä, ja pieni ryhmä ratsuväkeä. So, near Porosozero Lake has concentrated about 500 Finnish White Guards with machine-guns and a small cavalry unit. Työläiset käyvät hyökkäämään vain rautaisen pakon painostamina, samaten kuin he punaista terroriakin sovelluttavat vain silloin, kun heitä uhkaa valkokaartilaisten tuhotyö. The workers pursue the offensive only under the pressure of iron necessity, just as they have recourse to the Red Terror only under the threat of destruction by the White Guards. Venäjän valkokaartilaiset ovat siinä suhteessa yhtäläisiä Saksan ja muiden maiden valkokaartilaisten kanssa, että heitä ei voi millään saada vakuutetuiksi tai häpeämään, heidät täytyy musertaa, tai masentaa kauhun avulla. The Russian White Guards resemble the German and all other White Guards in this respect – that they cannot be convinced or shamed, but only terrorized or crushed. Suomalaiset valkokaartilaiset harjoittavat vilkkaasti agitaatiota ja samanaikaisesti jakavat viljaa ja teollisuustavaroita, mikä tuottaa tietenkin tuloksia, ja osa talonpojista liittyy halukkaasti valkokaartilaisten riveihin. The Finnish White Guards are carrying on the agitation and distribution of bread and textiles. That, of course, does not remain without the results and some of the peasants are joining the ranks of the White Guards. Kaikesta päätellen vihollinen on rakentanut laskelmansa ei ainoastaan tai oikeammin sanoen ei niinkään paljon omiin voimiinsa kuin kannattajiensas-sotajoukkojemme selustassa, Pietarissa ja rintamilla olevien valkokaartilaisten voimiin. Judging by all the evidence, the enemy reckoned not only, or, rather, not so much, on his own forces as on the forces of his supporters, the whiteguards in the rear of our forces, in Petrograd and at the fronts. Venäjän valkokaartilaiset ovat siinä suhteessa yhtäläisiä Saksan ja muiden maiden valkokaartilaisten kanssa, että heitä ei voi millään saada vakuutetuiksi tai häpeämään, heidät täytyy musertaa, tai masentaa kauhun avulla. The Russian White Guards resemble the German and all other White Guards in this respect – that they cannot be convinced or shamed, but only terrorized or crushed. Suomalaiset valkokaartilaiset harjoittavat vilkkaasti agitaatiota ja samanaikaisesti jakavat viljaa ja teollisuustavaroita, mikä tuottaa tietenkin tuloksia, ja osa talonpojista liittyy halukkaasti valkokaartilaisten riveihin. The Finnish White Guards are carrying on the agitation and distribution of bread and textiles. That, of course, does not remain without the results and some of the peasants are joining the ranks of the White Guards. Show more arrow right

Wiktionary

(historical) a member of the White Guard Show more arrow right valkokaarti +‎ -lainen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilaiseni

valkokaartilaiseni

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisensa

Par

-ta

valkokaartilaistani

valkokaartilaisiani

valkokaartilaistasi

valkokaartilaisiasi

valkokaartilaistansa / valkokaartilaistaan

valkokaartilaisiansa / valkokaartilaisiaan

Gen

-n

valkokaartilaiseni

valkokaartilaisieni / valkokaartilaisteni

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisiesi / valkokaartilaistesi

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisiensa / valkokaartilaistensa

Ill

mihin

valkokaartilaiseeni

valkokaartilaisiini

valkokaartilaiseesi

valkokaartilaisiisi

valkokaartilaiseensa

valkokaartilaisiinsa

Ine

-ssa

valkokaartilaisessani

valkokaartilaisissani

valkokaartilaisessasi

valkokaartilaisissasi

valkokaartilaisessansa / valkokaartilaisessaan

valkokaartilaisissansa / valkokaartilaisissaan

Ela

-sta

valkokaartilaisestani

valkokaartilaisistani

valkokaartilaisestasi

valkokaartilaisistasi

valkokaartilaisestansa / valkokaartilaisestaan

valkokaartilaisistansa / valkokaartilaisistaan

All

-lle

valkokaartilaiselleni

valkokaartilaisilleni

valkokaartilaisellesi

valkokaartilaisillesi

valkokaartilaisellensa / valkokaartilaiselleen

valkokaartilaisillensa / valkokaartilaisillean

Ade

-lla

valkokaartilaisellani

valkokaartilaisillani

valkokaartilaisellasi

valkokaartilaisillasi

valkokaartilaisellansa / valkokaartilaisellaan

valkokaartilaisillansa / valkokaartilaisillaan

Abl

-lta

valkokaartilaiseltani

valkokaartilaisiltani

valkokaartilaiseltasi

valkokaartilaisiltasi

valkokaartilaiseltansa / valkokaartilaiseltaan

valkokaartilaisiltansa / valkokaartilaisiltaan

Tra

-ksi

valkokaartilaisekseni

valkokaartilaisikseni

valkokaartilaiseksesi

valkokaartilaisiksesi

valkokaartilaiseksensa / valkokaartilaisekseen

valkokaartilaisiksensa / valkokaartilaisikseen

Ess

-na

valkokaartilaisenani

valkokaartilaisinani

valkokaartilaisenasi

valkokaartilaisinasi

valkokaartilaisenansa / valkokaartilaisenaan

valkokaartilaisinansa / valkokaartilaisinaan

Abe

-tta

valkokaartilaisettani

valkokaartilaisittani

valkokaartilaisettasi

valkokaartilaisittasi

valkokaartilaisettansa / valkokaartilaisettaan

valkokaartilaisittansa / valkokaartilaisittaan

Com

-ne

-

valkokaartilaisineni

-

valkokaartilaisinesi

-

valkokaartilaisinensa / valkokaartilaisineen

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilaiseni

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisensa

valkokaartilaiseni

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisensa

Par

-ta

valkokaartilaistani

valkokaartilaistasi

valkokaartilaistansa / valkokaartilaistaan

valkokaartilaisiani

valkokaartilaisiasi

valkokaartilaisiansa / valkokaartilaisiaan

Gen

-n

valkokaartilaiseni

valkokaartilaisesi

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisieni / valkokaartilaisteni

valkokaartilaisiesi / valkokaartilaistesi

valkokaartilaisiensa / valkokaartilaistensa

Ill

mihin

valkokaartilaiseeni

valkokaartilaiseesi

valkokaartilaiseensa

valkokaartilaisiini

valkokaartilaisiisi

valkokaartilaisiinsa

Ine

-ssa

valkokaartilaisessani

valkokaartilaisessasi

valkokaartilaisessansa / valkokaartilaisessaan

valkokaartilaisissani

valkokaartilaisissasi

valkokaartilaisissansa / valkokaartilaisissaan

Ela

-sta

valkokaartilaisestani

valkokaartilaisestasi

valkokaartilaisestansa / valkokaartilaisestaan

valkokaartilaisistani

valkokaartilaisistasi

valkokaartilaisistansa / valkokaartilaisistaan

All

-lle

valkokaartilaiselleni

valkokaartilaisellesi

valkokaartilaisellensa / valkokaartilaiselleen

valkokaartilaisilleni

valkokaartilaisillesi

valkokaartilaisillensa / valkokaartilaisillean

Ade

-lla

valkokaartilaisellani

valkokaartilaisellasi

valkokaartilaisellansa / valkokaartilaisellaan

valkokaartilaisillani

valkokaartilaisillasi

valkokaartilaisillansa / valkokaartilaisillaan

Abl

-lta

valkokaartilaiseltani

valkokaartilaiseltasi

valkokaartilaiseltansa / valkokaartilaiseltaan

valkokaartilaisiltani

valkokaartilaisiltasi

valkokaartilaisiltansa / valkokaartilaisiltaan

Tra

-ksi

valkokaartilaisekseni

valkokaartilaiseksesi

valkokaartilaiseksensa / valkokaartilaisekseen

valkokaartilaisikseni

valkokaartilaisiksesi

valkokaartilaisiksensa / valkokaartilaisikseen

Ess

-na

valkokaartilaisenani

valkokaartilaisenasi

valkokaartilaisenansa / valkokaartilaisenaan

valkokaartilaisinani

valkokaartilaisinasi

valkokaartilaisinansa / valkokaartilaisinaan

Abe

-tta

valkokaartilaisettani

valkokaartilaisettasi

valkokaartilaisettansa / valkokaartilaisettaan

valkokaartilaisittani

valkokaartilaisittasi

valkokaartilaisittansa / valkokaartilaisittaan

Com

-ne

-

-

-

valkokaartilaisineni

valkokaartilaisinesi

valkokaartilaisinensa / valkokaartilaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisensa

Par

-ta

valkokaartilaistamme

valkokaartilaisiamme

valkokaartilaistanne

valkokaartilaisianne

valkokaartilaistansa / valkokaartilaistaan

valkokaartilaisiansa / valkokaartilaisiaan

Gen

-n

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisiemme / valkokaartilaistemme

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisienne / valkokaartilaistenne

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisiensa / valkokaartilaistensa

Ill

mihin

valkokaartilaiseemme

valkokaartilaisiimme

valkokaartilaiseenne

valkokaartilaisiinne

valkokaartilaiseensa

valkokaartilaisiinsa

Ine

-ssa

valkokaartilaisessamme

valkokaartilaisissamme

valkokaartilaisessanne

valkokaartilaisissanne

valkokaartilaisessansa / valkokaartilaisessaan

valkokaartilaisissansa / valkokaartilaisissaan

Ela

-sta

valkokaartilaisestamme

valkokaartilaisistamme

valkokaartilaisestanne

valkokaartilaisistanne

valkokaartilaisestansa / valkokaartilaisestaan

valkokaartilaisistansa / valkokaartilaisistaan

All

-lle

valkokaartilaisellemme

valkokaartilaisillemme

valkokaartilaisellenne

valkokaartilaisillenne

valkokaartilaisellensa / valkokaartilaiselleen

valkokaartilaisillensa / valkokaartilaisillean

Ade

-lla

valkokaartilaisellamme

valkokaartilaisillamme

valkokaartilaisellanne

valkokaartilaisillanne

valkokaartilaisellansa / valkokaartilaisellaan

valkokaartilaisillansa / valkokaartilaisillaan

Abl

-lta

valkokaartilaiseltamme

valkokaartilaisiltamme

valkokaartilaiseltanne

valkokaartilaisiltanne

valkokaartilaiseltansa / valkokaartilaiseltaan

valkokaartilaisiltansa / valkokaartilaisiltaan

Tra

-ksi

valkokaartilaiseksemme

valkokaartilaisiksemme

valkokaartilaiseksenne

valkokaartilaisiksenne

valkokaartilaiseksensa / valkokaartilaisekseen

valkokaartilaisiksensa / valkokaartilaisikseen

Ess

-na

valkokaartilaisenamme

valkokaartilaisinamme

valkokaartilaisenanne

valkokaartilaisinanne

valkokaartilaisenansa / valkokaartilaisenaan

valkokaartilaisinansa / valkokaartilaisinaan

Abe

-tta

valkokaartilaisettamme

valkokaartilaisittamme

valkokaartilaisettanne

valkokaartilaisittanne

valkokaartilaisettansa / valkokaartilaisettaan

valkokaartilaisittansa / valkokaartilaisittaan

Com

-ne

-

valkokaartilaisinemme

-

valkokaartilaisinenne

-

valkokaartilaisinensa / valkokaartilaisineen

Singular

Plural

Nom

-

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisensa

Par

-ta

valkokaartilaistamme

valkokaartilaistanne

valkokaartilaistansa / valkokaartilaistaan

valkokaartilaisiamme

valkokaartilaisianne

valkokaartilaisiansa / valkokaartilaisiaan

Gen

-n

valkokaartilaisemme

valkokaartilaisenne

valkokaartilaisensa

valkokaartilaisiemme / valkokaartilaistemme

valkokaartilaisienne / valkokaartilaistenne

valkokaartilaisiensa / valkokaartilaistensa

Ill

mihin

valkokaartilaiseemme

valkokaartilaiseenne

valkokaartilaiseensa

valkokaartilaisiimme

valkokaartilaisiinne

valkokaartilaisiinsa

Ine

-ssa

valkokaartilaisessamme

valkokaartilaisessanne

valkokaartilaisessansa / valkokaartilaisessaan

valkokaartilaisissamme

valkokaartilaisissanne

valkokaartilaisissansa / valkokaartilaisissaan

Ela

-sta

valkokaartilaisestamme

valkokaartilaisestanne

valkokaartilaisestansa / valkokaartilaisestaan

valkokaartilaisistamme

valkokaartilaisistanne

valkokaartilaisistansa / valkokaartilaisistaan

All

-lle

valkokaartilaisellemme

valkokaartilaisellenne

valkokaartilaisellensa / valkokaartilaiselleen

valkokaartilaisillemme

valkokaartilaisillenne

valkokaartilaisillensa / valkokaartilaisillean

Ade

-lla

valkokaartilaisellamme

valkokaartilaisellanne

valkokaartilaisellansa / valkokaartilaisellaan

valkokaartilaisillamme

valkokaartilaisillanne

valkokaartilaisillansa / valkokaartilaisillaan

Abl

-lta

valkokaartilaiseltamme

valkokaartilaiseltanne

valkokaartilaiseltansa / valkokaartilaiseltaan

valkokaartilaisiltamme

valkokaartilaisiltanne

valkokaartilaisiltansa / valkokaartilaisiltaan

Tra

-ksi

valkokaartilaiseksemme

valkokaartilaiseksenne

valkokaartilaiseksensa / valkokaartilaisekseen

valkokaartilaisiksemme

valkokaartilaisiksenne

valkokaartilaisiksensa / valkokaartilaisikseen

Ess

-na

valkokaartilaisenamme

valkokaartilaisenanne

valkokaartilaisenansa / valkokaartilaisenaan

valkokaartilaisinamme

valkokaartilaisinanne

valkokaartilaisinansa / valkokaartilaisinaan

Abe

-tta

valkokaartilaisettamme

valkokaartilaisettanne

valkokaartilaisettansa / valkokaartilaisettaan

valkokaartilaisittamme

valkokaartilaisittanne

valkokaartilaisittansa / valkokaartilaisittaan

Com

-ne

-

-

-

valkokaartilaisinemme

valkokaartilaisinenne

valkokaartilaisinensa / valkokaartilaisineen

This word is used as a prefix for nouns.

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaartilainen

kaartilaiset

Par

-ta

kaartilaista

kaartilaisia

Gen

-n

kaartilaisen

kaartilaisien / kaartilaisten

Ill

mihin

kaartilaiseen

kaartilaisiin

Ine

-ssa

kaartilaisessa

kaartilaisissa

Ela

-sta

kaartilaisesta

kaartilaisista

All

-lle

kaartilaiselle

kaartilaisille

Ade

-lla

kaartilaisella

kaartilaisilla

Abl

-lta

kaartilaiselta

kaartilaisilta

Tra

-ksi

kaartilaiseksi

kaartilaisiksi

Ess

-na

kaartilaisena

kaartilaisina

Abe

-tta

kaartilaisetta

kaartilaisitta

Com

-ne

-

kaartilaisine

Ins

-in

-

kaartilaisin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

kaartilainen

kaartilaiset

Par

-ta

kaartilaista

kaartilaisia

Gen

-n

kaartilaisen

kaartilaisien / kaartilaisten

Ill

mihin

kaartilaiseen

kaartilaisiin

Ine

-ssa

kaartilaisessa

kaartilaisissa

Ela

-sta

kaartilaisesta

kaartilaisista

All

-lle

kaartilaiselle

kaartilaisille

Ade

-lla

kaartilaisella

kaartilaisilla

Abl

-lta

kaartilaiselta

kaartilaisilta

Tra

-ksi

kaartilaiseksi

kaartilaisiksi

Ess

-na

kaartilaisena

kaartilaisina

Abe

-tta

kaartilaisetta

kaartilaisitta

Com

-ne

-

kaartilaisine

Ins

-in

-

kaartilaisin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

guardsman kaartilainen, vartiomies, kansalliskaartilainen
Show more arrow right
OpenSubtitles2018.v3; WikiMatrix Kaartilaisesi pääsevät sinne. Your guards will get there. Maksakaa kaartilaisille. Give them money. Olemme entisiä kaartilaisia. More than that, my master and I served in his private guard. Kaartilaiset avasivat tulen. The officers opened fire. Kaartilaiset jättävät asemansa. Republican Guard abandoning their positions. Velhon kaartilaisia on kaikkialla. No, The Wizard's Guards are everywhere. Siksi tarvitsemme lisää kaartilaisia. Maybe... which is why we need more guards. Kaartilaiset kiertävät ovelta ovelle. You got Revolutionary Guards going door-to-door like Jehovah's Witnesses. Ranskalaisia krenatöörejä ja kaartilaisia. French grenadiers and guards. Nostradamus ja kaartilaiset on vapautettu. Nostradamus and the guards have been freed. Show more arrow right

Wiktionary

guardsman Show more arrow right kaarti +‎ -lainen Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaartilaiseni

kaartilaiseni

kaartilaisesi

kaartilaisesi

kaartilaisensa

kaartilaisensa

Par

-ta

kaartilaistani

kaartilaisiani

kaartilaistasi

kaartilaisiasi

kaartilaistansa / kaartilaistaan

kaartilaisiansa / kaartilaisiaan

Gen

-n

kaartilaiseni

kaartilaisieni / kaartilaisteni

kaartilaisesi

kaartilaisiesi / kaartilaistesi

kaartilaisensa

kaartilaisiensa / kaartilaistensa

Ill

mihin

kaartilaiseeni

kaartilaisiini

kaartilaiseesi

kaartilaisiisi

kaartilaiseensa

kaartilaisiinsa

Ine

-ssa

kaartilaisessani

kaartilaisissani

kaartilaisessasi

kaartilaisissasi

kaartilaisessansa / kaartilaisessaan

kaartilaisissansa / kaartilaisissaan

Ela

-sta

kaartilaisestani

kaartilaisistani

kaartilaisestasi

kaartilaisistasi

kaartilaisestansa / kaartilaisestaan

kaartilaisistansa / kaartilaisistaan

All

-lle

kaartilaiselleni

kaartilaisilleni

kaartilaisellesi

kaartilaisillesi

kaartilaisellensa / kaartilaiselleen

kaartilaisillensa / kaartilaisillean

Ade

-lla

kaartilaisellani

kaartilaisillani

kaartilaisellasi

kaartilaisillasi

kaartilaisellansa / kaartilaisellaan

kaartilaisillansa / kaartilaisillaan

Abl

-lta

kaartilaiseltani

kaartilaisiltani

kaartilaiseltasi

kaartilaisiltasi

kaartilaiseltansa / kaartilaiseltaan

kaartilaisiltansa / kaartilaisiltaan

Tra

-ksi

kaartilaisekseni

kaartilaisikseni

kaartilaiseksesi

kaartilaisiksesi

kaartilaiseksensa / kaartilaisekseen

kaartilaisiksensa / kaartilaisikseen

Ess

-na

kaartilaisenani

kaartilaisinani

kaartilaisenasi

kaartilaisinasi

kaartilaisenansa / kaartilaisenaan

kaartilaisinansa / kaartilaisinaan

Abe

-tta

kaartilaisettani

kaartilaisittani

kaartilaisettasi

kaartilaisittasi

kaartilaisettansa / kaartilaisettaan

kaartilaisittansa / kaartilaisittaan

Com

-ne

-

kaartilaisineni

-

kaartilaisinesi

-

kaartilaisinensa / kaartilaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kaartilaiseni

kaartilaisesi

kaartilaisensa

kaartilaiseni

kaartilaisesi

kaartilaisensa

Par

-ta

kaartilaistani

kaartilaistasi

kaartilaistansa / kaartilaistaan

kaartilaisiani

kaartilaisiasi

kaartilaisiansa / kaartilaisiaan

Gen

-n

kaartilaiseni

kaartilaisesi

kaartilaisensa

kaartilaisieni / kaartilaisteni

kaartilaisiesi / kaartilaistesi

kaartilaisiensa / kaartilaistensa

Ill

mihin

kaartilaiseeni

kaartilaiseesi

kaartilaiseensa

kaartilaisiini

kaartilaisiisi

kaartilaisiinsa

Ine

-ssa

kaartilaisessani

kaartilaisessasi

kaartilaisessansa / kaartilaisessaan

kaartilaisissani

kaartilaisissasi

kaartilaisissansa / kaartilaisissaan

Ela

-sta

kaartilaisestani

kaartilaisestasi

kaartilaisestansa / kaartilaisestaan

kaartilaisistani

kaartilaisistasi

kaartilaisistansa / kaartilaisistaan

All

-lle

kaartilaiselleni

kaartilaisellesi

kaartilaisellensa / kaartilaiselleen

kaartilaisilleni

kaartilaisillesi

kaartilaisillensa / kaartilaisillean

Ade

-lla

kaartilaisellani

kaartilaisellasi

kaartilaisellansa / kaartilaisellaan

kaartilaisillani

kaartilaisillasi

kaartilaisillansa / kaartilaisillaan

Abl

-lta

kaartilaiseltani

kaartilaiseltasi

kaartilaiseltansa / kaartilaiseltaan

kaartilaisiltani

kaartilaisiltasi

kaartilaisiltansa / kaartilaisiltaan

Tra

-ksi

kaartilaisekseni

kaartilaiseksesi

kaartilaiseksensa / kaartilaisekseen

kaartilaisikseni

kaartilaisiksesi

kaartilaisiksensa / kaartilaisikseen

Ess

-na

kaartilaisenani

kaartilaisenasi

kaartilaisenansa / kaartilaisenaan

kaartilaisinani

kaartilaisinasi

kaartilaisinansa / kaartilaisinaan

Abe

-tta

kaartilaisettani

kaartilaisettasi

kaartilaisettansa / kaartilaisettaan

kaartilaisittani

kaartilaisittasi

kaartilaisittansa / kaartilaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kaartilaisineni

kaartilaisinesi

kaartilaisinensa / kaartilaisineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

kaartilaisemme

kaartilaisemme

kaartilaisenne

kaartilaisenne

kaartilaisensa

kaartilaisensa

Par

-ta

kaartilaistamme

kaartilaisiamme

kaartilaistanne

kaartilaisianne

kaartilaistansa / kaartilaistaan

kaartilaisiansa / kaartilaisiaan

Gen

-n

kaartilaisemme

kaartilaisiemme / kaartilaistemme

kaartilaisenne

kaartilaisienne / kaartilaistenne

kaartilaisensa

kaartilaisiensa / kaartilaistensa

Ill

mihin

kaartilaiseemme

kaartilaisiimme

kaartilaiseenne

kaartilaisiinne

kaartilaiseensa

kaartilaisiinsa

Ine

-ssa

kaartilaisessamme

kaartilaisissamme

kaartilaisessanne

kaartilaisissanne

kaartilaisessansa / kaartilaisessaan

kaartilaisissansa / kaartilaisissaan

Ela

-sta

kaartilaisestamme

kaartilaisistamme

kaartilaisestanne

kaartilaisistanne

kaartilaisestansa / kaartilaisestaan

kaartilaisistansa / kaartilaisistaan

All

-lle

kaartilaisellemme

kaartilaisillemme

kaartilaisellenne

kaartilaisillenne

kaartilaisellensa / kaartilaiselleen

kaartilaisillensa / kaartilaisillean

Ade

-lla

kaartilaisellamme

kaartilaisillamme

kaartilaisellanne

kaartilaisillanne

kaartilaisellansa / kaartilaisellaan

kaartilaisillansa / kaartilaisillaan

Abl

-lta

kaartilaiseltamme

kaartilaisiltamme

kaartilaiseltanne

kaartilaisiltanne

kaartilaiseltansa / kaartilaiseltaan

kaartilaisiltansa / kaartilaisiltaan

Tra

-ksi

kaartilaiseksemme

kaartilaisiksemme

kaartilaiseksenne

kaartilaisiksenne

kaartilaiseksensa / kaartilaisekseen

kaartilaisiksensa / kaartilaisikseen

Ess

-na

kaartilaisenamme

kaartilaisinamme

kaartilaisenanne

kaartilaisinanne

kaartilaisenansa / kaartilaisenaan

kaartilaisinansa / kaartilaisinaan

Abe

-tta

kaartilaisettamme

kaartilaisittamme

kaartilaisettanne

kaartilaisittanne

kaartilaisettansa / kaartilaisettaan

kaartilaisittansa / kaartilaisittaan

Com

-ne

-

kaartilaisinemme

-

kaartilaisinenne

-

kaartilaisinensa / kaartilaisineen

Singular

Plural

Nom

-

kaartilaisemme

kaartilaisenne

kaartilaisensa

kaartilaisemme

kaartilaisenne

kaartilaisensa

Par

-ta

kaartilaistamme

kaartilaistanne

kaartilaistansa / kaartilaistaan

kaartilaisiamme

kaartilaisianne

kaartilaisiansa / kaartilaisiaan

Gen

-n

kaartilaisemme

kaartilaisenne

kaartilaisensa

kaartilaisiemme / kaartilaistemme

kaartilaisienne / kaartilaistenne

kaartilaisiensa / kaartilaistensa

Ill

mihin

kaartilaiseemme

kaartilaiseenne

kaartilaiseensa

kaartilaisiimme

kaartilaisiinne

kaartilaisiinsa

Ine

-ssa

kaartilaisessamme

kaartilaisessanne

kaartilaisessansa / kaartilaisessaan

kaartilaisissamme

kaartilaisissanne

kaartilaisissansa / kaartilaisissaan

Ela

-sta

kaartilaisestamme

kaartilaisestanne

kaartilaisestansa / kaartilaisestaan

kaartilaisistamme

kaartilaisistanne

kaartilaisistansa / kaartilaisistaan

All

-lle

kaartilaisellemme

kaartilaisellenne

kaartilaisellensa / kaartilaiselleen

kaartilaisillemme

kaartilaisillenne

kaartilaisillensa / kaartilaisillean

Ade

-lla

kaartilaisellamme

kaartilaisellanne

kaartilaisellansa / kaartilaisellaan

kaartilaisillamme

kaartilaisillanne

kaartilaisillansa / kaartilaisillaan

Abl

-lta

kaartilaiseltamme

kaartilaiseltanne

kaartilaiseltansa / kaartilaiseltaan

kaartilaisiltamme

kaartilaisiltanne

kaartilaisiltansa / kaartilaisiltaan

Tra

-ksi

kaartilaiseksemme

kaartilaiseksenne

kaartilaiseksensa / kaartilaisekseen

kaartilaisiksemme

kaartilaisiksenne

kaartilaisiksensa / kaartilaisikseen

Ess

-na

kaartilaisenamme

kaartilaisenanne

kaartilaisenansa / kaartilaisenaan

kaartilaisinamme

kaartilaisinanne

kaartilaisinansa / kaartilaisinaan

Abe

-tta

kaartilaisettamme

kaartilaisettanne

kaartilaisettansa / kaartilaisettaan

kaartilaisittamme

kaartilaisittanne

kaartilaisittansa / kaartilaisittaan

Com

-ne

-

-

-

kaartilaisinemme

kaartilaisinenne

kaartilaisinensa / kaartilaisineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept