logo Eng Translation language: Arabic English French German Persian Russian Somali Spanish Log In
logo Log In

Choose translation language

english Right arrow

Language

Contact

envelope contact@kieli.net
  • Social Instagram
  • Social Facebook
Float menu

Language

Close menu
Press / to search

testausajo, noun

Word analysis
testausajoneuvon

testausajoneuvon

testausajo

Noun, Singular Nominative

+ neuvo

Noun, Singular Genitive

testaus

Noun, Singular Nominative

+ ajoneuvo

Noun, Singular Genitive

testaus

Noun, Singular Nominative

+ ajo

Noun, Singular Nominative

+ neuvo

Noun, Singular Genitive

tes

Noun, Singular Nominative

+ taus

Noun, Singular Nominative

+ ajoneuvo

Noun, Singular Genitive

tes

Noun, Singular Nominative

+ taus

Noun, Singular Nominative

+ ajo

Noun, Singular Nominative

+ neuvo

Noun, Singular Genitive

Report an issue

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testausajo

testausajot

Par

-ta

testausajoa

testausajoja

Gen

-n

testausajon

testausajojen

Ill

mihin

testausajoon

testausajoihin

Ine

-ssa

testausajossa

testausajoissa

Ela

-sta

testausajosta

testausajoista

All

-lle

testausajolle

testausajoille

Ade

-lla

testausajolla

testausajoilla

Abl

-lta

testausajolta

testausajoilta

Tra

-ksi

testausajoksi

testausajoiksi

Ess

-na

testausajona

testausajoina

Abe

-tta

testausajotta

testausajoitta

Com

-ne

-

testausajoine

Ins

-in

-

testausajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testausajo

testausajot

Par

-ta

testausajoa

testausajoja

Gen

-n

testausajon

testausajojen

Ill

mihin

testausajoon

testausajoihin

Ine

-ssa

testausajossa

testausajoissa

Ela

-sta

testausajosta

testausajoista

All

-lle

testausajolle

testausajoille

Ade

-lla

testausajolla

testausajoilla

Abl

-lta

testausajolta

testausajoilta

Tra

-ksi

testausajoksi

testausajoiksi

Ess

-na

testausajona

testausajoina

Abe

-tta

testausajotta

testausajoitta

Com

-ne

-

testausajoine

Ins

-in

-

testausajoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

test run
Show more arrow right
EurLex-2; eurlex-diff-2017; Eurlex2018q4; jw2019; Eurlex2019 Testausajo suoritetaan vähän ennen arviointikäyntiä tai vähän sen jälkeen. The pilot run takes place shortly before or shortly after the evaluation visit. Keskimääräisen PBFC:n käyttö kussakin testausajojen sarjassa:. Using the value of the average pbfc for each series of test runs :. Viro on toteuttanut Alankomaiden kanssa onnistuneen testausajon. A successful pilot run has been carried out by Estonia with the Netherlands. Tšekki on toteuttanut Alankomaiden kanssa onnistuneen testausajon. A successful pilot run has been carried out by the Czech Republic with the Netherlands. Keskimääräisen MFDDns-arvon käyttö kussakin testausajojen sarjassa:. Using the value of the average mfdd for each series of test runs:. Kroatia on toteuttanut Liettuan ja Puolan kanssa onnistuneen testausajon. A successful pilot run has been carried out by Croatia with Lithuania and Poland. Tämä herätti luotijunan testausajoja johtavan insinöörin Eiji Nakatsun uteliaisuuden. That fact intrigued Eiji Nakatsu, an engineer who directed test runs of the bullet train. Kroatia on toteuttanut Liettuan ja Slovakian kanssa onnistuneen testausajon. A successful pilot run has been carried out by Croatia with Lithuania and Slovakia. Laskettujen MFDDns-arvojen keskiarvo määritellään kunkin testausajojen sarjan osalta. The average of the calculated values of mfdd shall be determined for each series of test runs. Ranska on toteuttanut Espanjan, Saksan ja Luxemburgin kanssa onnistuneen testausajon. A successful pilot run has been carried out by France with Spain, Germany and Luxembourg. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testausajoni

testausajoni

testausajosi

testausajosi

testausajonsa

testausajonsa

Par

-ta

testausajoani

testausajojani

testausajoasi

testausajojasi

testausajoansa / testausajoaan

testausajojansa / testausajojaan

Gen

-n

testausajoni

testausajojeni

testausajosi

testausajojesi

testausajonsa

testausajojensa

Ill

mihin

testausajooni

testausajoihini

testausajoosi

testausajoihisi

testausajoonsa

testausajoihinsa

Ine

-ssa

testausajossani

testausajoissani

testausajossasi

testausajoissasi

testausajossansa / testausajossaan

testausajoissansa / testausajoissaan

Ela

-sta

testausajostani

testausajoistani

testausajostasi

testausajoistasi

testausajostansa / testausajostaan

testausajoistansa / testausajoistaan

All

-lle

testausajolleni

testausajoilleni

testausajollesi

testausajoillesi

testausajollensa / testausajolleen

testausajoillensa / testausajoillean

Ade

-lla

testausajollani

testausajoillani

testausajollasi

testausajoillasi

testausajollansa / testausajollaan

testausajoillansa / testausajoillaan

Abl

-lta

testausajoltani

testausajoiltani

testausajoltasi

testausajoiltasi

testausajoltansa / testausajoltaan

testausajoiltansa / testausajoiltaan

Tra

-ksi

testausajokseni

testausajoikseni

testausajoksesi

testausajoiksesi

testausajoksensa / testausajokseen

testausajoiksensa / testausajoikseen

Ess

-na

testausajonani

testausajoinani

testausajonasi

testausajoinasi

testausajonansa / testausajonaan

testausajoinansa / testausajoinaan

Abe

-tta

testausajottani

testausajoittani

testausajottasi

testausajoittasi

testausajottansa / testausajottaan

testausajoittansa / testausajoittaan

Com

-ne

-

testausajoineni

-

testausajoinesi

-

testausajoinensa / testausajoineen

Singular

Plural

Nom

-

testausajoni

testausajosi

testausajonsa

testausajoni

testausajosi

testausajonsa

Par

-ta

testausajoani

testausajoasi

testausajoansa / testausajoaan

testausajojani

testausajojasi

testausajojansa / testausajojaan

Gen

-n

testausajoni

testausajosi

testausajonsa

testausajojeni

testausajojesi

testausajojensa

Ill

mihin

testausajooni

testausajoosi

testausajoonsa

testausajoihini

testausajoihisi

testausajoihinsa

Ine

-ssa

testausajossani

testausajossasi

testausajossansa / testausajossaan

testausajoissani

testausajoissasi

testausajoissansa / testausajoissaan

Ela

-sta

testausajostani

testausajostasi

testausajostansa / testausajostaan

testausajoistani

testausajoistasi

testausajoistansa / testausajoistaan

All

-lle

testausajolleni

testausajollesi

testausajollensa / testausajolleen

testausajoilleni

testausajoillesi

testausajoillensa / testausajoillean

Ade

-lla

testausajollani

testausajollasi

testausajollansa / testausajollaan

testausajoillani

testausajoillasi

testausajoillansa / testausajoillaan

Abl

-lta

testausajoltani

testausajoltasi

testausajoltansa / testausajoltaan

testausajoiltani

testausajoiltasi

testausajoiltansa / testausajoiltaan

Tra

-ksi

testausajokseni

testausajoksesi

testausajoksensa / testausajokseen

testausajoikseni

testausajoiksesi

testausajoiksensa / testausajoikseen

Ess

-na

testausajonani

testausajonasi

testausajonansa / testausajonaan

testausajoinani

testausajoinasi

testausajoinansa / testausajoinaan

Abe

-tta

testausajottani

testausajottasi

testausajottansa / testausajottaan

testausajoittani

testausajoittasi

testausajoittansa / testausajoittaan

Com

-ne

-

-

-

testausajoineni

testausajoinesi

testausajoinensa / testausajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testausajomme

testausajomme

testausajonne

testausajonne

testausajonsa

testausajonsa

Par

-ta

testausajoamme

testausajojamme

testausajoanne

testausajojanne

testausajoansa / testausajoaan

testausajojansa / testausajojaan

Gen

-n

testausajomme

testausajojemme

testausajonne

testausajojenne

testausajonsa

testausajojensa

Ill

mihin

testausajoomme

testausajoihimme

testausajoonne

testausajoihinne

testausajoonsa

testausajoihinsa

Ine

-ssa

testausajossamme

testausajoissamme

testausajossanne

testausajoissanne

testausajossansa / testausajossaan

testausajoissansa / testausajoissaan

Ela

-sta

testausajostamme

testausajoistamme

testausajostanne

testausajoistanne

testausajostansa / testausajostaan

testausajoistansa / testausajoistaan

All

-lle

testausajollemme

testausajoillemme

testausajollenne

testausajoillenne

testausajollensa / testausajolleen

testausajoillensa / testausajoillean

Ade

-lla

testausajollamme

testausajoillamme

testausajollanne

testausajoillanne

testausajollansa / testausajollaan

testausajoillansa / testausajoillaan

Abl

-lta

testausajoltamme

testausajoiltamme

testausajoltanne

testausajoiltanne

testausajoltansa / testausajoltaan

testausajoiltansa / testausajoiltaan

Tra

-ksi

testausajoksemme

testausajoiksemme

testausajoksenne

testausajoiksenne

testausajoksensa / testausajokseen

testausajoiksensa / testausajoikseen

Ess

-na

testausajonamme

testausajoinamme

testausajonanne

testausajoinanne

testausajonansa / testausajonaan

testausajoinansa / testausajoinaan

Abe

-tta

testausajottamme

testausajoittamme

testausajottanne

testausajoittanne

testausajottansa / testausajottaan

testausajoittansa / testausajoittaan

Com

-ne

-

testausajoinemme

-

testausajoinenne

-

testausajoinensa / testausajoineen

Singular

Plural

Nom

-

testausajomme

testausajonne

testausajonsa

testausajomme

testausajonne

testausajonsa

Par

-ta

testausajoamme

testausajoanne

testausajoansa / testausajoaan

testausajojamme

testausajojanne

testausajojansa / testausajojaan

Gen

-n

testausajomme

testausajonne

testausajonsa

testausajojemme

testausajojenne

testausajojensa

Ill

mihin

testausajoomme

testausajoonne

testausajoonsa

testausajoihimme

testausajoihinne

testausajoihinsa

Ine

-ssa

testausajossamme

testausajossanne

testausajossansa / testausajossaan

testausajoissamme

testausajoissanne

testausajoissansa / testausajoissaan

Ela

-sta

testausajostamme

testausajostanne

testausajostansa / testausajostaan

testausajoistamme

testausajoistanne

testausajoistansa / testausajoistaan

All

-lle

testausajollemme

testausajollenne

testausajollensa / testausajolleen

testausajoillemme

testausajoillenne

testausajoillensa / testausajoillean

Ade

-lla

testausajollamme

testausajollanne

testausajollansa / testausajollaan

testausajoillamme

testausajoillanne

testausajoillansa / testausajoillaan

Abl

-lta

testausajoltamme

testausajoltanne

testausajoltansa / testausajoltaan

testausajoiltamme

testausajoiltanne

testausajoiltansa / testausajoiltaan

Tra

-ksi

testausajoksemme

testausajoksenne

testausajoksensa / testausajokseen

testausajoiksemme

testausajoiksenne

testausajoiksensa / testausajoikseen

Ess

-na

testausajonamme

testausajonanne

testausajonansa / testausajonaan

testausajoinamme

testausajoinanne

testausajoinansa / testausajoinaan

Abe

-tta

testausajottamme

testausajottanne

testausajottansa / testausajottaan

testausajoittamme

testausajoittanne

testausajoittansa / testausajoittaan

Com

-ne

-

-

-

testausajoinemme

testausajoinenne

testausajoinensa / testausajoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

neuvo

neuvot

Par

-ta

neuvoa

neuvoja

Gen

-n

neuvon

neuvojen

Ill

mihin

neuvoon

neuvoihin

Ine

-ssa

neuvossa

neuvoissa

Ela

-sta

neuvosta

neuvoista

All

-lle

neuvolle

neuvoille

Ade

-lla

neuvolla

neuvoilla

Abl

-lta

neuvolta

neuvoilta

Tra

-ksi

neuvoksi

neuvoiksi

Ess

-na

neuvona

neuvoina

Abe

-tta

neuvotta

neuvoitta

Com

-ne

-

neuvoine

Ins

-in

-

neuvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

advice neuvot, neuvo, ilmoitus, tiedonanto, tiedotus
counsel neuvo, neuvonantaja, asianajaja, neuvot, neuvonantajat, asianajajat
piece of advice neuvo
tip kärki, vihje, vinkki, pää, neuvo, tippi
recommendation suositus, neuvo
Show more arrow right
Europarl, file: europarl-v7.fi-en.en, line 1033; OpenSubtitles v2018; SETIMES2; OpenSubtitles2018.v3; Tatoeba; ted2013; Europarl V8; Europarl v7 Neuvo voi olla hyvin tärkeä, kun olet pulassa. Advice can be very important when you are in trouble. Kiitos neuvon avusta! Thanks for the advice help! Oletteko saanut neuvon? Have you received the advice? Kiitos neuvosta. Yeah, thanks very much for advising me on this. Jaa, tuo on hyvä neuvon! Oh, that's a good advice! Eriniä haluat neuvoa. Erin, you want to give advice. Neuvon teitä puhumaan. I'd advise you to cooperate. Tarvitsisin neuvon tässä asiassa. I would need some advice on this matter. Neuvon jälkeen alan auttaa muita. After neuvon, I start helping others. Hän noudattaa aina neuvon ohjeita. She always follows the advice given. Show more arrow right

Wiktionary

advice resource Show more arrow right neuvokas neuvosto Show more arrow right From Proto-Finnic neuvo. Cognate with Estonian nõu, Ingrian neuvvo, Karelian neuvo, Livonian nõ’v and Votic nõvvo. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvoni

neuvosi

neuvosi

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvojani

neuvoasi

neuvojasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvojeni

neuvosi

neuvojesi

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoihini

neuvoosi

neuvoihisi

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvoissani

neuvossasi

neuvoissasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvoistani

neuvostasi

neuvoistasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvoilleni

neuvollesi

neuvoillesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvoillani

neuvollasi

neuvoillasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoiltani

neuvoltasi

neuvoiltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoikseni

neuvoksesi

neuvoiksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvoinani

neuvonasi

neuvoinasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvoittani

neuvottasi

neuvoittasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoineni

-

neuvoinesi

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

Par

-ta

neuvoani

neuvoasi

neuvoansa / neuvoaan

neuvojani

neuvojasi

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvoni

neuvosi

neuvonsa

neuvojeni

neuvojesi

neuvojensa

Ill

mihin

neuvooni

neuvoosi

neuvoonsa

neuvoihini

neuvoihisi

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossani

neuvossasi

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissani

neuvoissasi

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostani

neuvostasi

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistani

neuvoistasi

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvolleni

neuvollesi

neuvollensa / neuvolleen

neuvoilleni

neuvoillesi

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollani

neuvollasi

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillani

neuvoillasi

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltani

neuvoltasi

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltani

neuvoiltasi

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvokseni

neuvoksesi

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoikseni

neuvoiksesi

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonani

neuvonasi

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinani

neuvoinasi

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottani

neuvottasi

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittani

neuvoittasi

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoineni

neuvoinesi

neuvoinensa / neuvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvomme

neuvonne

neuvonne

neuvonsa

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvojamme

neuvoanne

neuvojanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvojemme

neuvonne

neuvojenne

neuvonsa

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoihimme

neuvoonne

neuvoihinne

neuvoonsa

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvoissamme

neuvossanne

neuvoissanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvoistamme

neuvostanne

neuvoistanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvoillemme

neuvollenne

neuvoillenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvoillamme

neuvollanne

neuvoillanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoiltamme

neuvoltanne

neuvoiltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoiksemme

neuvoksenne

neuvoiksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvoinamme

neuvonanne

neuvoinanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvoittamme

neuvottanne

neuvoittanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

neuvoinemme

-

neuvoinenne

-

neuvoinensa / neuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

Par

-ta

neuvoamme

neuvoanne

neuvoansa / neuvoaan

neuvojamme

neuvojanne

neuvojansa / neuvojaan

Gen

-n

neuvomme

neuvonne

neuvonsa

neuvojemme

neuvojenne

neuvojensa

Ill

mihin

neuvoomme

neuvoonne

neuvoonsa

neuvoihimme

neuvoihinne

neuvoihinsa

Ine

-ssa

neuvossamme

neuvossanne

neuvossansa / neuvossaan

neuvoissamme

neuvoissanne

neuvoissansa / neuvoissaan

Ela

-sta

neuvostamme

neuvostanne

neuvostansa / neuvostaan

neuvoistamme

neuvoistanne

neuvoistansa / neuvoistaan

All

-lle

neuvollemme

neuvollenne

neuvollensa / neuvolleen

neuvoillemme

neuvoillenne

neuvoillensa / neuvoillean

Ade

-lla

neuvollamme

neuvollanne

neuvollansa / neuvollaan

neuvoillamme

neuvoillanne

neuvoillansa / neuvoillaan

Abl

-lta

neuvoltamme

neuvoltanne

neuvoltansa / neuvoltaan

neuvoiltamme

neuvoiltanne

neuvoiltansa / neuvoiltaan

Tra

-ksi

neuvoksemme

neuvoksenne

neuvoksensa / neuvokseen

neuvoiksemme

neuvoiksenne

neuvoiksensa / neuvoikseen

Ess

-na

neuvonamme

neuvonanne

neuvonansa / neuvonaan

neuvoinamme

neuvoinanne

neuvoinansa / neuvoinaan

Abe

-tta

neuvottamme

neuvottanne

neuvottansa / neuvottaan

neuvoittamme

neuvoittanne

neuvoittansa / neuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

neuvoinemme

neuvoinenne

neuvoinensa / neuvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testaus

testaukset

Par

-ta

testausta

testauksia

Gen

-n

testauksen

testauksien / testausten

Ill

mihin

testaukseen

testauksiin

Ine

-ssa

testauksessa

testauksissa

Ela

-sta

testauksesta

testauksista

All

-lle

testaukselle

testauksille

Ade

-lla

testauksella

testauksilla

Abl

-lta

testaukselta

testauksilta

Tra

-ksi

testaukseksi

testauksiksi

Ess

-na

testauksena

testauksina

Abe

-tta

testauksetta

testauksitta

Com

-ne

-

testauksine

Ins

-in

-

testauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

testaus

testaukset

Par

-ta

testausta

testauksia

Gen

-n

testauksen

testauksien / testausten

Ill

mihin

testaukseen

testauksiin

Ine

-ssa

testauksessa

testauksissa

Ela

-sta

testauksesta

testauksista

All

-lle

testaukselle

testauksille

Ade

-lla

testauksella

testauksilla

Abl

-lta

testaukselta

testauksilta

Tra

-ksi

testaukseksi

testauksiksi

Ess

-na

testauksena

testauksina

Abe

-tta

testauksetta

testauksitta

Com

-ne

-

testauksine

Ins

-in

-

testauksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

testing testaus, koestus
Show more arrow right
Europarl; Tatoeba; Tatoeba Parallel Corpus; Europarl Parallel Corpus; tmClass; Opus Parvum Testaus varmistaa ohjelman laadun. Testing ensures the quality of the program. Testaus auttaa löytämään ohjelmointivirheitä. Testing helps to find programming errors. Ohjelman testaus kesti useita päiviä. The testing of the program took several days. Testaus on tärkeä osa ohjelmistokehitystä. Testing is an important part of software development. Seurantans-, testauss-ja tarkastuspalvelut. Monitoring, testing and audit services. Tieteellinen ja teollinen tutkimus, testaus. Scientific and industrial research, testing. Voimme aloittaa testauksen heti. We can start testing right away. Testauss-, arviointins-, koens-ja analyyttiset palvelut. Testing, evaluation, trials and analytical services. Nopea ja tehokas testaus on avain laadukkaaseen tuotteeseen. Fast and efficient testing is the key to a high-quality product. Tarvitsemme lisää resursseja testaukseen. We need more resources for testing. Show more arrow right

Wiktionary

testing Show more arrow right testata +‎ -us Show more arrow right

Wikipedia

Experiment An experiment is a procedure carried out to support, refute, or validate a hypothesis. Experiments provide insight into cause-and-effect by demonstrating what outcome occurs when a particular factor is manipulated. Experiments vary greatly in goal and scale, but always rely on repeatable procedure and logical analysis of the results. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testaukseni

testaukseni

testauksesi

testauksesi

testauksensa

testauksensa

Par

-ta

testaustani

testauksiani

testaustasi

testauksiasi

testaustansa / testaustaan

testauksiansa / testauksiaan

Gen

-n

testaukseni

testauksieni / testausteni

testauksesi

testauksiesi / testaustesi

testauksensa

testauksiensa / testaustensa

Ill

mihin

testaukseeni

testauksiini

testaukseesi

testauksiisi

testaukseensa

testauksiinsa

Ine

-ssa

testauksessani

testauksissani

testauksessasi

testauksissasi

testauksessansa / testauksessaan

testauksissansa / testauksissaan

Ela

-sta

testauksestani

testauksistani

testauksestasi

testauksistasi

testauksestansa / testauksestaan

testauksistansa / testauksistaan

All

-lle

testaukselleni

testauksilleni

testauksellesi

testauksillesi

testauksellensa / testaukselleen

testauksillensa / testauksillean

Ade

-lla

testauksellani

testauksillani

testauksellasi

testauksillasi

testauksellansa / testauksellaan

testauksillansa / testauksillaan

Abl

-lta

testaukseltani

testauksiltani

testaukseltasi

testauksiltasi

testaukseltansa / testaukseltaan

testauksiltansa / testauksiltaan

Tra

-ksi

testauksekseni

testauksikseni

testaukseksesi

testauksiksesi

testaukseksensa / testauksekseen

testauksiksensa / testauksikseen

Ess

-na

testauksenani

testauksinani

testauksenasi

testauksinasi

testauksenansa / testauksenaan

testauksinansa / testauksinaan

Abe

-tta

testauksettani

testauksittani

testauksettasi

testauksittasi

testauksettansa / testauksettaan

testauksittansa / testauksittaan

Com

-ne

-

testauksineni

-

testauksinesi

-

testauksinensa / testauksineen

Singular

Plural

Nom

-

testaukseni

testauksesi

testauksensa

testaukseni

testauksesi

testauksensa

Par

-ta

testaustani

testaustasi

testaustansa / testaustaan

testauksiani

testauksiasi

testauksiansa / testauksiaan

Gen

-n

testaukseni

testauksesi

testauksensa

testauksieni / testausteni

testauksiesi / testaustesi

testauksiensa / testaustensa

Ill

mihin

testaukseeni

testaukseesi

testaukseensa

testauksiini

testauksiisi

testauksiinsa

Ine

-ssa

testauksessani

testauksessasi

testauksessansa / testauksessaan

testauksissani

testauksissasi

testauksissansa / testauksissaan

Ela

-sta

testauksestani

testauksestasi

testauksestansa / testauksestaan

testauksistani

testauksistasi

testauksistansa / testauksistaan

All

-lle

testaukselleni

testauksellesi

testauksellensa / testaukselleen

testauksilleni

testauksillesi

testauksillensa / testauksillean

Ade

-lla

testauksellani

testauksellasi

testauksellansa / testauksellaan

testauksillani

testauksillasi

testauksillansa / testauksillaan

Abl

-lta

testaukseltani

testaukseltasi

testaukseltansa / testaukseltaan

testauksiltani

testauksiltasi

testauksiltansa / testauksiltaan

Tra

-ksi

testauksekseni

testaukseksesi

testaukseksensa / testauksekseen

testauksikseni

testauksiksesi

testauksiksensa / testauksikseen

Ess

-na

testauksenani

testauksenasi

testauksenansa / testauksenaan

testauksinani

testauksinasi

testauksinansa / testauksinaan

Abe

-tta

testauksettani

testauksettasi

testauksettansa / testauksettaan

testauksittani

testauksittasi

testauksittansa / testauksittaan

Com

-ne

-

-

-

testauksineni

testauksinesi

testauksinensa / testauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

testauksemme

testauksemme

testauksenne

testauksenne

testauksensa

testauksensa

Par

-ta

testaustamme

testauksiamme

testaustanne

testauksianne

testaustansa / testaustaan

testauksiansa / testauksiaan

Gen

-n

testauksemme

testauksiemme / testaustemme

testauksenne

testauksienne / testaustenne

testauksensa

testauksiensa / testaustensa

Ill

mihin

testaukseemme

testauksiimme

testaukseenne

testauksiinne

testaukseensa

testauksiinsa

Ine

-ssa

testauksessamme

testauksissamme

testauksessanne

testauksissanne

testauksessansa / testauksessaan

testauksissansa / testauksissaan

Ela

-sta

testauksestamme

testauksistamme

testauksestanne

testauksistanne

testauksestansa / testauksestaan

testauksistansa / testauksistaan

All

-lle

testauksellemme

testauksillemme

testauksellenne

testauksillenne

testauksellensa / testaukselleen

testauksillensa / testauksillean

Ade

-lla

testauksellamme

testauksillamme

testauksellanne

testauksillanne

testauksellansa / testauksellaan

testauksillansa / testauksillaan

Abl

-lta

testaukseltamme

testauksiltamme

testaukseltanne

testauksiltanne

testaukseltansa / testaukseltaan

testauksiltansa / testauksiltaan

Tra

-ksi

testaukseksemme

testauksiksemme

testaukseksenne

testauksiksenne

testaukseksensa / testauksekseen

testauksiksensa / testauksikseen

Ess

-na

testauksenamme

testauksinamme

testauksenanne

testauksinanne

testauksenansa / testauksenaan

testauksinansa / testauksinaan

Abe

-tta

testauksettamme

testauksittamme

testauksettanne

testauksittanne

testauksettansa / testauksettaan

testauksittansa / testauksittaan

Com

-ne

-

testauksinemme

-

testauksinenne

-

testauksinensa / testauksineen

Singular

Plural

Nom

-

testauksemme

testauksenne

testauksensa

testauksemme

testauksenne

testauksensa

Par

-ta

testaustamme

testaustanne

testaustansa / testaustaan

testauksiamme

testauksianne

testauksiansa / testauksiaan

Gen

-n

testauksemme

testauksenne

testauksensa

testauksiemme / testaustemme

testauksienne / testaustenne

testauksiensa / testaustensa

Ill

mihin

testaukseemme

testaukseenne

testaukseensa

testauksiimme

testauksiinne

testauksiinsa

Ine

-ssa

testauksessamme

testauksessanne

testauksessansa / testauksessaan

testauksissamme

testauksissanne

testauksissansa / testauksissaan

Ela

-sta

testauksestamme

testauksestanne

testauksestansa / testauksestaan

testauksistamme

testauksistanne

testauksistansa / testauksistaan

All

-lle

testauksellemme

testauksellenne

testauksellensa / testaukselleen

testauksillemme

testauksillenne

testauksillensa / testauksillean

Ade

-lla

testauksellamme

testauksellanne

testauksellansa / testauksellaan

testauksillamme

testauksillanne

testauksillansa / testauksillaan

Abl

-lta

testaukseltamme

testaukseltanne

testaukseltansa / testaukseltaan

testauksiltamme

testauksiltanne

testauksiltansa / testauksiltaan

Tra

-ksi

testaukseksemme

testaukseksenne

testaukseksensa / testauksekseen

testauksiksemme

testauksiksenne

testauksiksensa / testauksikseen

Ess

-na

testauksenamme

testauksenanne

testauksenansa / testauksenaan

testauksinamme

testauksinanne

testauksinansa / testauksinaan

Abe

-tta

testauksettamme

testauksettanne

testauksettansa / testauksettaan

testauksittamme

testauksittanne

testauksittansa / testauksittaan

Com

-ne

-

-

-

testauksinemme

testauksinenne

testauksinensa / testauksineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvo

ajoneuvot

Par

-ta

ajoneuvoa

ajoneuvoja

Gen

-n

ajoneuvon

ajoneuvojen

Ill

mihin

ajoneuvoon

ajoneuvoihin

Ine

-ssa

ajoneuvossa

ajoneuvoissa

Ela

-sta

ajoneuvosta

ajoneuvoista

All

-lle

ajoneuvolle

ajoneuvoille

Ade

-lla

ajoneuvolla

ajoneuvoilla

Abl

-lta

ajoneuvolta

ajoneuvoilta

Tra

-ksi

ajoneuvoksi

ajoneuvoiksi

Ess

-na

ajoneuvona

ajoneuvoina

Abe

-tta

ajoneuvotta

ajoneuvoitta

Com

-ne

-

ajoneuvoine

Ins

-in

-

ajoneuvoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvo

ajoneuvot

Par

-ta

ajoneuvoa

ajoneuvoja

Gen

-n

ajoneuvon

ajoneuvojen

Ill

mihin

ajoneuvoon

ajoneuvoihin

Ine

-ssa

ajoneuvossa

ajoneuvoissa

Ela

-sta

ajoneuvosta

ajoneuvoista

All

-lle

ajoneuvolle

ajoneuvoille

Ade

-lla

ajoneuvolla

ajoneuvoilla

Abl

-lta

ajoneuvolta

ajoneuvoilta

Tra

-ksi

ajoneuvoksi

ajoneuvoiksi

Ess

-na

ajoneuvona

ajoneuvoina

Abe

-tta

ajoneuvotta

ajoneuvoitta

Com

-ne

-

ajoneuvoine

Ins

-in

-

ajoneuvoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

vehicle ajoneuvo, kulkuneuvo, väline, apukeino, ilmaisuväline
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl; Opensubtitles; EuroParl2021; tmClass; OpenSubtitles2018.v3; OpenSubtitles Parallel Corpus, sentence 7895337-7895338; OpenSubtitles; Eurlex2019 Onko sinulla ajoneuvo? Do you have a vehicle? Ajoneuvo rikkoi pysäköintikieltoa. The vehicle broke the parking ban. Ajoneuvo oli täynnä matkatavaroita. The vehicle was full of luggage. Ajoneuvo on pysäköity kadun varrella. The vehicle is parked by the street. Valmistunut ajoneuvo (4). Completed vehicle (4). Ajoneuvojen nostimet. Thruster for vehicles. Palatkaa ajoneuvoihinne. Back in the vehicle. Hän saapui paikalle ajoneuvolla. He arrived at the scene by vehicle. Poliisi pysäytti epäillyn ajoneuvon. The police stopped the suspected vehicle. Ajoneuvon tyyppi. Vehicle type. Show more arrow right

Wiktionary

A ground vehicle (excluding trains and such). Show more arrow right ajoneuvoliikenneajoneuvoyhdistelmäamfibioajoneuvoamfibioajonuvohevosajoneuvohyötyajoneuvohälytysajoneuvomaastoajoneuvomoottoriajoneuvosotilasajoneuvoyhdistelmäajoneuvo Show more arrow right ajo +‎ neuvo Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvoni

ajoneuvoni

ajoneuvosi

ajoneuvosi

ajoneuvonsa

ajoneuvonsa

Par

-ta

ajoneuvoani

ajoneuvojani

ajoneuvoasi

ajoneuvojasi

ajoneuvoansa / ajoneuvoaan

ajoneuvojansa / ajoneuvojaan

Gen

-n

ajoneuvoni

ajoneuvojeni

ajoneuvosi

ajoneuvojesi

ajoneuvonsa

ajoneuvojensa

Ill

mihin

ajoneuvooni

ajoneuvoihini

ajoneuvoosi

ajoneuvoihisi

ajoneuvoonsa

ajoneuvoihinsa

Ine

-ssa

ajoneuvossani

ajoneuvoissani

ajoneuvossasi

ajoneuvoissasi

ajoneuvossansa / ajoneuvossaan

ajoneuvoissansa / ajoneuvoissaan

Ela

-sta

ajoneuvostani

ajoneuvoistani

ajoneuvostasi

ajoneuvoistasi

ajoneuvostansa / ajoneuvostaan

ajoneuvoistansa / ajoneuvoistaan

All

-lle

ajoneuvolleni

ajoneuvoilleni

ajoneuvollesi

ajoneuvoillesi

ajoneuvollensa / ajoneuvolleen

ajoneuvoillensa / ajoneuvoillean

Ade

-lla

ajoneuvollani

ajoneuvoillani

ajoneuvollasi

ajoneuvoillasi

ajoneuvollansa / ajoneuvollaan

ajoneuvoillansa / ajoneuvoillaan

Abl

-lta

ajoneuvoltani

ajoneuvoiltani

ajoneuvoltasi

ajoneuvoiltasi

ajoneuvoltansa / ajoneuvoltaan

ajoneuvoiltansa / ajoneuvoiltaan

Tra

-ksi

ajoneuvokseni

ajoneuvoikseni

ajoneuvoksesi

ajoneuvoiksesi

ajoneuvoksensa / ajoneuvokseen

ajoneuvoiksensa / ajoneuvoikseen

Ess

-na

ajoneuvonani

ajoneuvoinani

ajoneuvonasi

ajoneuvoinasi

ajoneuvonansa / ajoneuvonaan

ajoneuvoinansa / ajoneuvoinaan

Abe

-tta

ajoneuvottani

ajoneuvoittani

ajoneuvottasi

ajoneuvoittasi

ajoneuvottansa / ajoneuvottaan

ajoneuvoittansa / ajoneuvoittaan

Com

-ne

-

ajoneuvoineni

-

ajoneuvoinesi

-

ajoneuvoinensa / ajoneuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvoni

ajoneuvosi

ajoneuvonsa

ajoneuvoni

ajoneuvosi

ajoneuvonsa

Par

-ta

ajoneuvoani

ajoneuvoasi

ajoneuvoansa / ajoneuvoaan

ajoneuvojani

ajoneuvojasi

ajoneuvojansa / ajoneuvojaan

Gen

-n

ajoneuvoni

ajoneuvosi

ajoneuvonsa

ajoneuvojeni

ajoneuvojesi

ajoneuvojensa

Ill

mihin

ajoneuvooni

ajoneuvoosi

ajoneuvoonsa

ajoneuvoihini

ajoneuvoihisi

ajoneuvoihinsa

Ine

-ssa

ajoneuvossani

ajoneuvossasi

ajoneuvossansa / ajoneuvossaan

ajoneuvoissani

ajoneuvoissasi

ajoneuvoissansa / ajoneuvoissaan

Ela

-sta

ajoneuvostani

ajoneuvostasi

ajoneuvostansa / ajoneuvostaan

ajoneuvoistani

ajoneuvoistasi

ajoneuvoistansa / ajoneuvoistaan

All

-lle

ajoneuvolleni

ajoneuvollesi

ajoneuvollensa / ajoneuvolleen

ajoneuvoilleni

ajoneuvoillesi

ajoneuvoillensa / ajoneuvoillean

Ade

-lla

ajoneuvollani

ajoneuvollasi

ajoneuvollansa / ajoneuvollaan

ajoneuvoillani

ajoneuvoillasi

ajoneuvoillansa / ajoneuvoillaan

Abl

-lta

ajoneuvoltani

ajoneuvoltasi

ajoneuvoltansa / ajoneuvoltaan

ajoneuvoiltani

ajoneuvoiltasi

ajoneuvoiltansa / ajoneuvoiltaan

Tra

-ksi

ajoneuvokseni

ajoneuvoksesi

ajoneuvoksensa / ajoneuvokseen

ajoneuvoikseni

ajoneuvoiksesi

ajoneuvoiksensa / ajoneuvoikseen

Ess

-na

ajoneuvonani

ajoneuvonasi

ajoneuvonansa / ajoneuvonaan

ajoneuvoinani

ajoneuvoinasi

ajoneuvoinansa / ajoneuvoinaan

Abe

-tta

ajoneuvottani

ajoneuvottasi

ajoneuvottansa / ajoneuvottaan

ajoneuvoittani

ajoneuvoittasi

ajoneuvoittansa / ajoneuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

ajoneuvoineni

ajoneuvoinesi

ajoneuvoinensa / ajoneuvoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvomme

ajoneuvomme

ajoneuvonne

ajoneuvonne

ajoneuvonsa

ajoneuvonsa

Par

-ta

ajoneuvoamme

ajoneuvojamme

ajoneuvoanne

ajoneuvojanne

ajoneuvoansa / ajoneuvoaan

ajoneuvojansa / ajoneuvojaan

Gen

-n

ajoneuvomme

ajoneuvojemme

ajoneuvonne

ajoneuvojenne

ajoneuvonsa

ajoneuvojensa

Ill

mihin

ajoneuvoomme

ajoneuvoihimme

ajoneuvoonne

ajoneuvoihinne

ajoneuvoonsa

ajoneuvoihinsa

Ine

-ssa

ajoneuvossamme

ajoneuvoissamme

ajoneuvossanne

ajoneuvoissanne

ajoneuvossansa / ajoneuvossaan

ajoneuvoissansa / ajoneuvoissaan

Ela

-sta

ajoneuvostamme

ajoneuvoistamme

ajoneuvostanne

ajoneuvoistanne

ajoneuvostansa / ajoneuvostaan

ajoneuvoistansa / ajoneuvoistaan

All

-lle

ajoneuvollemme

ajoneuvoillemme

ajoneuvollenne

ajoneuvoillenne

ajoneuvollensa / ajoneuvolleen

ajoneuvoillensa / ajoneuvoillean

Ade

-lla

ajoneuvollamme

ajoneuvoillamme

ajoneuvollanne

ajoneuvoillanne

ajoneuvollansa / ajoneuvollaan

ajoneuvoillansa / ajoneuvoillaan

Abl

-lta

ajoneuvoltamme

ajoneuvoiltamme

ajoneuvoltanne

ajoneuvoiltanne

ajoneuvoltansa / ajoneuvoltaan

ajoneuvoiltansa / ajoneuvoiltaan

Tra

-ksi

ajoneuvoksemme

ajoneuvoiksemme

ajoneuvoksenne

ajoneuvoiksenne

ajoneuvoksensa / ajoneuvokseen

ajoneuvoiksensa / ajoneuvoikseen

Ess

-na

ajoneuvonamme

ajoneuvoinamme

ajoneuvonanne

ajoneuvoinanne

ajoneuvonansa / ajoneuvonaan

ajoneuvoinansa / ajoneuvoinaan

Abe

-tta

ajoneuvottamme

ajoneuvoittamme

ajoneuvottanne

ajoneuvoittanne

ajoneuvottansa / ajoneuvottaan

ajoneuvoittansa / ajoneuvoittaan

Com

-ne

-

ajoneuvoinemme

-

ajoneuvoinenne

-

ajoneuvoinensa / ajoneuvoineen

Singular

Plural

Nom

-

ajoneuvomme

ajoneuvonne

ajoneuvonsa

ajoneuvomme

ajoneuvonne

ajoneuvonsa

Par

-ta

ajoneuvoamme

ajoneuvoanne

ajoneuvoansa / ajoneuvoaan

ajoneuvojamme

ajoneuvojanne

ajoneuvojansa / ajoneuvojaan

Gen

-n

ajoneuvomme

ajoneuvonne

ajoneuvonsa

ajoneuvojemme

ajoneuvojenne

ajoneuvojensa

Ill

mihin

ajoneuvoomme

ajoneuvoonne

ajoneuvoonsa

ajoneuvoihimme

ajoneuvoihinne

ajoneuvoihinsa

Ine

-ssa

ajoneuvossamme

ajoneuvossanne

ajoneuvossansa / ajoneuvossaan

ajoneuvoissamme

ajoneuvoissanne

ajoneuvoissansa / ajoneuvoissaan

Ela

-sta

ajoneuvostamme

ajoneuvostanne

ajoneuvostansa / ajoneuvostaan

ajoneuvoistamme

ajoneuvoistanne

ajoneuvoistansa / ajoneuvoistaan

All

-lle

ajoneuvollemme

ajoneuvollenne

ajoneuvollensa / ajoneuvolleen

ajoneuvoillemme

ajoneuvoillenne

ajoneuvoillensa / ajoneuvoillean

Ade

-lla

ajoneuvollamme

ajoneuvollanne

ajoneuvollansa / ajoneuvollaan

ajoneuvoillamme

ajoneuvoillanne

ajoneuvoillansa / ajoneuvoillaan

Abl

-lta

ajoneuvoltamme

ajoneuvoltanne

ajoneuvoltansa / ajoneuvoltaan

ajoneuvoiltamme

ajoneuvoiltanne

ajoneuvoiltansa / ajoneuvoiltaan

Tra

-ksi

ajoneuvoksemme

ajoneuvoksenne

ajoneuvoksensa / ajoneuvokseen

ajoneuvoiksemme

ajoneuvoiksenne

ajoneuvoiksensa / ajoneuvoikseen

Ess

-na

ajoneuvonamme

ajoneuvonanne

ajoneuvonansa / ajoneuvonaan

ajoneuvoinamme

ajoneuvoinanne

ajoneuvoinansa / ajoneuvoinaan

Abe

-tta

ajoneuvottamme

ajoneuvottanne

ajoneuvottansa / ajoneuvottaan

ajoneuvoittamme

ajoneuvoittanne

ajoneuvoittansa / ajoneuvoittaan

Com

-ne

-

-

-

ajoneuvoinemme

ajoneuvoinenne

ajoneuvoinensa / ajoneuvoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ajo

ajot

Par

-ta

ajoa

ajoja

Gen

-n

ajon

ajojen

Ill

mihin

ajoon

ajoihin

Ine

-ssa

ajossa

ajoissa

Ela

-sta

ajosta

ajoista

All

-lle

ajolle

ajoille

Ade

-lla

ajolla

ajoilla

Abl

-lta

ajolta

ajoilta

Tra

-ksi

ajoksi

ajoiksi

Ess

-na

ajona

ajoina

Abe

-tta

ajotta

ajoitta

Com

-ne

-

ajoine

Ins

-in

-

ajoin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

ajo

ajot

Par

-ta

ajoa

ajoja

Gen

-n

ajon

ajojen

Ill

mihin

ajoon

ajoihin

Ine

-ssa

ajossa

ajoissa

Ela

-sta

ajosta

ajoista

All

-lle

ajolle

ajoille

Ade

-lla

ajolla

ajoilla

Abl

-lta

ajolta

ajoilta

Tra

-ksi

ajoksi

ajoiksi

Ess

-na

ajona

ajoina

Abe

-tta

ajotta

ajoitta

Com

-ne

-

ajoine

Ins

-in

-

ajoin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

driving ajo, ajaminen
drive levyasema, ajo, ohjaus, veto, pyrkimys, draivi
run ajelu, ajo, juoksu, kulku, käynti, käyttöaika
operation toiminta, käyttö, operaatio, toimenpide, leikkaus, ajo
chase ajo, metsästys, riista, takaa-ajo, takaa-ajettu
hunt metsästys, etsintä, ajo, ketunajo, metsästysseurue, metsästysalue
hunting metsästys, jahti, ketunajo, ajo
Show more arrow right
Tatoeba; Europarl Parallel Corpus v10; Europarl Parallel Corpus; OpenSubtitles; Tilde MODEL Parallel Corpus; Europarl Ajo on sujunut hyvin tähän asti. Driving has gone well so far. Ajo oli rauhallista koko matkan. The drive was calm the whole way. Ajo autolla voi olla stressaavaa. Driving a car can be stressful. Olen oppinut paljon ajoiltani. I have learned a lot from my experiences. Ajoillasi ei ole auki. It's closed at your times. Bussi tuli ajoillensa. The bus arrived on time. Sinä olit vielä nuori ajoiltasi. You were still young from your age. Ajoistasi ei ole tietoa. There is no information about your schedule. Hän kertoi tarinoita ajoiltaan. He told stories from his past. Ajoissani saavuin töihin. In the morning I arrived at work on time. Show more arrow right

Wiktionary

driving riding (motorcycle) chase Show more arrow right aika-ajoajoaikaajoaineajoankkuriajoharjoitteluajohevonenajohiekkaajohärkäajojahtiajojääajokaistaajokalustoajokeliajokelpoinenajokieltoajokilometriajokoeajokoiraajokonsoliajokorttiajokuntoajokuntoinenajolinjaajolähtöajomatkaajomestariajometsästysajomiesajomiinaajonestinajonestolaiteajoneuvoajonopeusajonuotitusajo-ohjeajo-ominaisuusajo-opetusajopeliajopiirturiajoporoajopulpettiajopuuajopyyntiajopäiväkirjaajorataajosiimaajosuuntaajotaitoajotekniikkaajotieajotietokoneajotilanneajoturvallisuusajouraajovalotajoverkkoajoviimaajovuoroalasajoasianajoautonajoenduroajoeräajoetappiajoetuajoetuajo-oikeusetuajo-oikeutettuharjoitusajohevosajothiekanajohirvenajohuoltoajohälytysajoinsinööriajoinssiajojäärata-ajokaista-ajokamera-ajokarhunajokarilleajokaturata-ajotkaupunkiajokautta-ajoketunajokiihdytysajokilpa-ajokilvanajokoeajokokoontumisajokortteliajokumoonajokuninkuusajolannanajolumenajoluotettavuusajoläpiajomaantieajomaastoajomatka-ajometsäajometsänajometsäänajonopeusajonurinajoohiajoojaanajoparranajoperäänajopisteajoporokuninkuusajoralliajorata-ajoriistanajoristeysajoryhmäajosaaliinajosisäänajosonnanajosoppajonosoranajosurmanajotakaa-ajotaloudellisuusajotalviajotapaninajotasoitusajotestausajotieltäajotietokoneajotilausajototutusajotuuliajoulosajoyhteenajoyksityisajoyliajoympäriajo Show more arrow right From ajaa +‎ -o. Show more arrow right

Wikipedia

Aimo Ajo
(1932–2005), pappi, SDP:n kansanedustaja Aki Ajo
(s. 1968), ratamoottoripyöräilijä Niklas Ajo
(s. 1994), ratamoottoripyöräilijä Pentti Ajo
(s. 1937), juristi, Lakimiesuutisten päätoimittaja
Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajoni

ajoni

ajosi

ajosi

ajonsa

ajonsa

Par

-ta

ajoani

ajojani

ajoasi

ajojasi

ajoansa / ajoaan

ajojansa / ajojaan

Gen

-n

ajoni

ajojeni

ajosi

ajojesi

ajonsa

ajojensa

Ill

mihin

ajooni

ajoihini

ajoosi

ajoihisi

ajoonsa

ajoihinsa

Ine

-ssa

ajossani

ajoissani

ajossasi

ajoissasi

ajossansa / ajossaan

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajostani

ajoistani

ajostasi

ajoistasi

ajostansa / ajostaan

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajolleni

ajoilleni

ajollesi

ajoillesi

ajollensa / ajolleen

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajollani

ajoillani

ajollasi

ajoillasi

ajollansa / ajollaan

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajoltani

ajoiltani

ajoltasi

ajoiltasi

ajoltansa / ajoltaan

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajokseni

ajoikseni

ajoksesi

ajoiksesi

ajoksensa / ajokseen

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

ajonani

ajoinani

ajonasi

ajoinasi

ajonansa / ajonaan

ajoinansa / ajoinaan

Abe

-tta

ajottani

ajoittani

ajottasi

ajoittasi

ajottansa / ajottaan

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

ajoineni

-

ajoinesi

-

ajoinensa / ajoineen

Singular

Plural

Nom

-

ajoni

ajosi

ajonsa

ajoni

ajosi

ajonsa

Par

-ta

ajoani

ajoasi

ajoansa / ajoaan

ajojani

ajojasi

ajojansa / ajojaan

Gen

-n

ajoni

ajosi

ajonsa

ajojeni

ajojesi

ajojensa

Ill

mihin

ajooni

ajoosi

ajoonsa

ajoihini

ajoihisi

ajoihinsa

Ine

-ssa

ajossani

ajossasi

ajossansa / ajossaan

ajoissani

ajoissasi

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajostani

ajostasi

ajostansa / ajostaan

ajoistani

ajoistasi

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajolleni

ajollesi

ajollensa / ajolleen

ajoilleni

ajoillesi

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajollani

ajollasi

ajollansa / ajollaan

ajoillani

ajoillasi

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajoltani

ajoltasi

ajoltansa / ajoltaan

ajoiltani

ajoiltasi

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajokseni

ajoksesi

ajoksensa / ajokseen

ajoikseni

ajoiksesi

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

ajonani

ajonasi

ajonansa / ajonaan

ajoinani

ajoinasi

ajoinansa / ajoinaan

Abe

-tta

ajottani

ajottasi

ajottansa / ajottaan

ajoittani

ajoittasi

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

-

-

ajoineni

ajoinesi

ajoinensa / ajoineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

ajomme

ajomme

ajonne

ajonne

ajonsa

ajonsa

Par

-ta

ajoamme

ajojamme

ajoanne

ajojanne

ajoansa / ajoaan

ajojansa / ajojaan

Gen

-n

ajomme

ajojemme

ajonne

ajojenne

ajonsa

ajojensa

Ill

mihin

ajoomme

ajoihimme

ajoonne

ajoihinne

ajoonsa

ajoihinsa

Ine

-ssa

ajossamme

ajoissamme

ajossanne

ajoissanne

ajossansa / ajossaan

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajostamme

ajoistamme

ajostanne

ajoistanne

ajostansa / ajostaan

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajollemme

ajoillemme

ajollenne

ajoillenne

ajollensa / ajolleen

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajollamme

ajoillamme

ajollanne

ajoillanne

ajollansa / ajollaan

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajoltamme

ajoiltamme

ajoltanne

ajoiltanne

ajoltansa / ajoltaan

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajoksemme

ajoiksemme

ajoksenne

ajoiksenne

ajoksensa / ajokseen

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

ajonamme

ajoinamme

ajonanne

ajoinanne

ajonansa / ajonaan

ajoinansa / ajoinaan

Abe

-tta

ajottamme

ajoittamme

ajottanne

ajoittanne

ajottansa / ajottaan

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

ajoinemme

-

ajoinenne

-

ajoinensa / ajoineen

Singular

Plural

Nom

-

ajomme

ajonne

ajonsa

ajomme

ajonne

ajonsa

Par

-ta

ajoamme

ajoanne

ajoansa / ajoaan

ajojamme

ajojanne

ajojansa / ajojaan

Gen

-n

ajomme

ajonne

ajonsa

ajojemme

ajojenne

ajojensa

Ill

mihin

ajoomme

ajoonne

ajoonsa

ajoihimme

ajoihinne

ajoihinsa

Ine

-ssa

ajossamme

ajossanne

ajossansa / ajossaan

ajoissamme

ajoissanne

ajoissansa / ajoissaan

Ela

-sta

ajostamme

ajostanne

ajostansa / ajostaan

ajoistamme

ajoistanne

ajoistansa / ajoistaan

All

-lle

ajollemme

ajollenne

ajollensa / ajolleen

ajoillemme

ajoillenne

ajoillensa / ajoillean

Ade

-lla

ajollamme

ajollanne

ajollansa / ajollaan

ajoillamme

ajoillanne

ajoillansa / ajoillaan

Abl

-lta

ajoltamme

ajoltanne

ajoltansa / ajoltaan

ajoiltamme

ajoiltanne

ajoiltansa / ajoiltaan

Tra

-ksi

ajoksemme

ajoksenne

ajoksensa / ajokseen

ajoiksemme

ajoiksenne

ajoiksensa / ajoikseen

Ess

-na

ajonamme

ajonanne

ajonansa / ajonaan

ajoinamme

ajoinanne

ajoinansa / ajoinaan

Abe

-tta

ajottamme

ajottanne

ajottansa / ajottaan

ajoittamme

ajoittanne

ajoittansa / ajoittaan

Com

-ne

-

-

-

ajoinemme

ajoinenne

ajoinensa / ajoineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

tes

tesit

Par

-ta

tesiä

tesejä

Gen

-n

tesin

tesien

Ill

mihin

tesiin

teseihin

Ine

-ssa

tesissä

teseissä

Ela

-sta

tesistä

teseistä

All

-lle

tesille

teseille

Ade

-lla

tesillä

teseillä

Abl

-lta

tesiltä

teseiltä

Tra

-ksi

tesiksi

teseiksi

Ess

-na

tesinä

teseinä

Abe

-tta

tesittä

teseittä

Com

-ne

-

teseine

Ins

-in

-

tesein

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

tes
na
collective bargaining
collective agreement
of TES
Show more arrow right
Finnish-English GNOME Localization Project; Europarl parallel corpus; Finnish-English OpenSubtitles Parallel Corpus; OMorFi Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 500.; Finnish-English SETIMES; Tatoeba Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 300.; Europarl Parallel Corpus - Sentence ID: 1000; Europarl Parallel Corpus, sentence 42709; TED Talks Finnish-English Parallel Corpus, sentence number 200. Tes kestää kolme tuntia. The tes lasts for three hours. Tes on asiakirja tai dokumentti. Tes is a document or paper. Opiskelijat arvioivat, että tes oli reilu. Students evaluated that the tes was fair. En aio myydä tesejänsä. I'm not going to sell my tes. Ensimmäinen vaihe on tes, toinen vaihe on haastattelu. The first stage is the tes, the second stage is the interview. Hän piti huolen tesejänsä. She took care of her tes. Tesiinne on tehty muutoksia. Your thesis has been modified. Tesiäni on kyseenalaistettu. My thesis has been questioned. Tes takaa työntekijöille tietyn minimipalkan. The collective agreement guarantees employees a certain minimum wage. He juhlivat voittoa tesejänsä. They celebrated the victory of their tes. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesini

tesisi

tesisi

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesejäni

tesiäsi

tesejäsi

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesieni

tesisi

tesiesi

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

teseihini

tesiisi

teseihisi

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

teseissäni

tesissäsi

teseissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

teseistäni

tesistäsi

teseistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

teseilleni

tesillesi

teseillesi

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

teseilläni

tesilläsi

teseilläsi

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

teseiltäni

tesiltäsi

teseiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

teseikseni

tesiksesi

teseiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

teseinäni

tesinäsi

teseinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

teseittäni

tesittäsi

teseittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseineni

-

teseinesi

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesini

tesisi

tesinsä

tesini

tesisi

tesinsä

Par

-ta

tesiäni

tesiäsi

tesiänsä / tesiään

tesejäni

tesejäsi

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesini

tesisi

tesinsä

tesieni

tesiesi

tesiensä

Ill

mihin

tesiini

tesiisi

tesiinsä

teseihini

teseihisi

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissäni

tesissäsi

tesissänsä / tesissään

teseissäni

teseissäsi

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistäni

tesistäsi

tesistänsä / tesistään

teseistäni

teseistäsi

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesilleni

tesillesi

tesillensä / tesilleen

teseilleni

teseillesi

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesilläni

tesilläsi

tesillänsä / tesillään

teseilläni

teseilläsi

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltäni

tesiltäsi

tesiltänsä / tesiltään

teseiltäni

teseiltäsi

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesikseni

tesiksesi

tesiksensä / tesikseen

teseikseni

teseiksesi

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinäni

tesinäsi

tesinänsä / tesinään

teseinäni

teseinäsi

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittäni

tesittäsi

tesittänsä / tesittään

teseittäni

teseittäsi

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseineni

teseinesi

teseinensä / teseineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesimme

tesinne

tesinne

tesinsä

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesejämme

tesiänne

tesejänne

tesiänsä / tesiään

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesiemme

tesinne

tesienne

tesinsä

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

teseihimme

tesiinne

teseihinne

tesiinsä

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

teseissämme

tesissänne

teseissänne

tesissänsä / tesissään

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

teseistämme

tesistänne

teseistänne

tesistänsä / tesistään

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

teseillemme

tesillenne

teseillenne

tesillensä / tesilleen

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

teseillämme

tesillänne

teseillänne

tesillänsä / tesillään

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

teseiltämme

tesiltänne

teseiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

teseiksemme

tesiksenne

teseiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

teseinämme

tesinänne

teseinänne

tesinänsä / tesinään

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

teseittämme

tesittänne

teseittänne

tesittänsä / tesittään

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

teseinemme

-

teseinenne

-

teseinensä / teseineen

Singular

Plural

Nom

-

tesimme

tesinne

tesinsä

tesimme

tesinne

tesinsä

Par

-ta

tesiämme

tesiänne

tesiänsä / tesiään

tesejämme

tesejänne

tesejänsä / tesejään

Gen

-n

tesimme

tesinne

tesinsä

tesiemme

tesienne

tesiensä

Ill

mihin

tesiimme

tesiinne

tesiinsä

teseihimme

teseihinne

teseihinsä

Ine

-ssa

tesissämme

tesissänne

tesissänsä / tesissään

teseissämme

teseissänne

teseissänsä / teseissään

Ela

-sta

tesistämme

tesistänne

tesistänsä / tesistään

teseistämme

teseistänne

teseistänsä / teseistään

All

-lle

tesillemme

tesillenne

tesillensä / tesilleen

teseillemme

teseillenne

teseillensä / teseilleän

Ade

-lla

tesillämme

tesillänne

tesillänsä / tesillään

teseillämme

teseillänne

teseillänsä / teseillään

Abl

-lta

tesiltämme

tesiltänne

tesiltänsä / tesiltään

teseiltämme

teseiltänne

teseiltänsä / teseiltään

Tra

-ksi

tesiksemme

tesiksenne

tesiksensä / tesikseen

teseiksemme

teseiksenne

teseiksensä / teseikseen

Ess

-na

tesinämme

tesinänne

tesinänsä / tesinään

teseinämme

teseinänne

teseinänsä / teseinään

Abe

-tta

tesittämme

tesittänne

tesittänsä / tesittään

teseittämme

teseittänne

teseittänsä / teseittään

Com

-ne

-

-

-

teseinemme

teseinenne

teseinensä / teseineen

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taus

taukset

Par

-ta

tausta

tauksia

Gen

-n

tauksen

tauksien / tausten

Ill

mihin

taukseen

tauksiin

Ine

-ssa

tauksessa

tauksissa

Ela

-sta

tauksesta

tauksista

All

-lle

taukselle

tauksille

Ade

-lla

tauksella

tauksilla

Abl

-lta

taukselta

tauksilta

Tra

-ksi

taukseksi

tauksiksi

Ess

-na

tauksena

tauksina

Abe

-tta

tauksetta

tauksitta

Com

-ne

-

tauksine

Ins

-in

-

tauksin

Declensions

Singular

Plural

Nom

-

taus

taukset

Par

-ta

tausta

tauksia

Gen

-n

tauksen

tauksien / tausten

Ill

mihin

taukseen

tauksiin

Ine

-ssa

tauksessa

tauksissa

Ela

-sta

tauksesta

tauksista

All

-lle

taukselle

tauksille

Ade

-lla

tauksella

tauksilla

Abl

-lta

taukselta

tauksilta

Tra

-ksi

taukseksi

tauksiksi

Ess

-na

tauksena

tauksina

Abe

-tta

tauksetta

tauksitta

Com

-ne

-

tauksine

Ins

-in

-

tauksin

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

purity
Taus
Show more arrow right
not-set; jw2019; opensubtitles2; Europarl; EurLex-2; JRC-Acquis; Europarl8; OpenSubtitles2018.v3 Tausta I. Background I. Perhe ja tausta. Family and Background. Hänen taustansa. His background. Taustamme on hyvin erilainen. Our backgrounds are very different. Tausta 4. Background 4. Taustani on tekniikan alalta. My background is in the field of technology. Historiallinen tausta. Historical Background. Mikä on niiden tausta? What is their background? Tausta pitää ymmärtää:. You have to understand the context. Taustani on musiikkiin liittyvä. My background is music-related. Show more arrow right

Wiktionary

behind, backside Show more arrow right From taka (“using the weak stem ta-”) +‎ -us. Show more arrow right

-ni

-si

-nsa (singular)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

taukseni

taukseni

tauksesi

tauksesi

tauksensa

tauksensa

Par

-ta

taustani

tauksiani

taustasi

tauksiasi

taustansa / taustaan

tauksiansa / tauksiaan

Gen

-n

taukseni

tauksieni / tausteni

tauksesi

tauksiesi / taustesi

tauksensa

tauksiensa / taustensa

Ill

mihin

taukseeni

tauksiini

taukseesi

tauksiisi

taukseensa

tauksiinsa

Ine

-ssa

tauksessani

tauksissani

tauksessasi

tauksissasi

tauksessansa / tauksessaan

tauksissansa / tauksissaan

Ela

-sta

tauksestani

tauksistani

tauksestasi

tauksistasi

tauksestansa / tauksestaan

tauksistansa / tauksistaan

All

-lle

taukselleni

tauksilleni

tauksellesi

tauksillesi

tauksellensa / taukselleen

tauksillensa / tauksillean

Ade

-lla

tauksellani

tauksillani

tauksellasi

tauksillasi

tauksellansa / tauksellaan

tauksillansa / tauksillaan

Abl

-lta

taukseltani

tauksiltani

taukseltasi

tauksiltasi

taukseltansa / taukseltaan

tauksiltansa / tauksiltaan

Tra

-ksi

tauksekseni

tauksikseni

taukseksesi

tauksiksesi

taukseksensa / tauksekseen

tauksiksensa / tauksikseen

Ess

-na

tauksenani

tauksinani

tauksenasi

tauksinasi

tauksenansa / tauksenaan

tauksinansa / tauksinaan

Abe

-tta

tauksettani

tauksittani

tauksettasi

tauksittasi

tauksettansa / tauksettaan

tauksittansa / tauksittaan

Com

-ne

-

tauksineni

-

tauksinesi

-

tauksinensa / tauksineen

Singular

Plural

Nom

-

taukseni

tauksesi

tauksensa

taukseni

tauksesi

tauksensa

Par

-ta

taustani

taustasi

taustansa / taustaan

tauksiani

tauksiasi

tauksiansa / tauksiaan

Gen

-n

taukseni

tauksesi

tauksensa

tauksieni / tausteni

tauksiesi / taustesi

tauksiensa / taustensa

Ill

mihin

taukseeni

taukseesi

taukseensa

tauksiini

tauksiisi

tauksiinsa

Ine

-ssa

tauksessani

tauksessasi

tauksessansa / tauksessaan

tauksissani

tauksissasi

tauksissansa / tauksissaan

Ela

-sta

tauksestani

tauksestasi

tauksestansa / tauksestaan

tauksistani

tauksistasi

tauksistansa / tauksistaan

All

-lle

taukselleni

tauksellesi

tauksellensa / taukselleen

tauksilleni

tauksillesi

tauksillensa / tauksillean

Ade

-lla

tauksellani

tauksellasi

tauksellansa / tauksellaan

tauksillani

tauksillasi

tauksillansa / tauksillaan

Abl

-lta

taukseltani

taukseltasi

taukseltansa / taukseltaan

tauksiltani

tauksiltasi

tauksiltansa / tauksiltaan

Tra

-ksi

tauksekseni

taukseksesi

taukseksensa / tauksekseen

tauksikseni

tauksiksesi

tauksiksensa / tauksikseen

Ess

-na

tauksenani

tauksenasi

tauksenansa / tauksenaan

tauksinani

tauksinasi

tauksinansa / tauksinaan

Abe

-tta

tauksettani

tauksettasi

tauksettansa / tauksettaan

tauksittani

tauksittasi

tauksittansa / tauksittaan

Com

-ne

-

-

-

tauksineni

tauksinesi

tauksinensa / tauksineen

-mme

-nne

-nsa (plural)

Singular

Plural

Singular

Plural

Singular

Plural

Nom

-

tauksemme

tauksemme

tauksenne

tauksenne

tauksensa

tauksensa

Par

-ta

taustamme

tauksiamme

taustanne

tauksianne

taustansa / taustaan

tauksiansa / tauksiaan

Gen

-n

tauksemme

tauksiemme / taustemme

tauksenne

tauksienne / taustenne

tauksensa

tauksiensa / taustensa

Ill

mihin

taukseemme

tauksiimme

taukseenne

tauksiinne

taukseensa

tauksiinsa

Ine

-ssa

tauksessamme

tauksissamme

tauksessanne

tauksissanne

tauksessansa / tauksessaan

tauksissansa / tauksissaan

Ela

-sta

tauksestamme

tauksistamme

tauksestanne

tauksistanne

tauksestansa / tauksestaan

tauksistansa / tauksistaan

All

-lle

tauksellemme

tauksillemme

tauksellenne

tauksillenne

tauksellensa / taukselleen

tauksillensa / tauksillean

Ade

-lla

tauksellamme

tauksillamme

tauksellanne

tauksillanne

tauksellansa / tauksellaan

tauksillansa / tauksillaan

Abl

-lta

taukseltamme

tauksiltamme

taukseltanne

tauksiltanne

taukseltansa / taukseltaan

tauksiltansa / tauksiltaan

Tra

-ksi

taukseksemme

tauksiksemme

taukseksenne

tauksiksenne

taukseksensa / tauksekseen

tauksiksensa / tauksikseen

Ess

-na

tauksenamme

tauksinamme

tauksenanne

tauksinanne

tauksenansa / tauksenaan

tauksinansa / tauksinaan

Abe

-tta

tauksettamme

tauksittamme

tauksettanne

tauksittanne

tauksettansa / tauksettaan

tauksittansa / tauksittaan

Com

-ne

-

tauksinemme

-

tauksinenne

-

tauksinensa / tauksineen

Singular

Plural

Nom

-

tauksemme

tauksenne

tauksensa

tauksemme

tauksenne

tauksensa

Par

-ta

taustamme

taustanne

taustansa / taustaan

tauksiamme

tauksianne

tauksiansa / tauksiaan

Gen

-n

tauksemme

tauksenne

tauksensa

tauksiemme / taustemme

tauksienne / taustenne

tauksiensa / taustensa

Ill

mihin

taukseemme

taukseenne

taukseensa

tauksiimme

tauksiinne

tauksiinsa

Ine

-ssa

tauksessamme

tauksessanne

tauksessansa / tauksessaan

tauksissamme

tauksissanne

tauksissansa / tauksissaan

Ela

-sta

tauksestamme

tauksestanne

tauksestansa / tauksestaan

tauksistamme

tauksistanne

tauksistansa / tauksistaan

All

-lle

tauksellemme

tauksellenne

tauksellensa / taukselleen

tauksillemme

tauksillenne

tauksillensa / tauksillean

Ade

-lla

tauksellamme

tauksellanne

tauksellansa / tauksellaan

tauksillamme

tauksillanne

tauksillansa / tauksillaan

Abl

-lta

taukseltamme

taukseltanne

taukseltansa / taukseltaan

tauksiltamme

tauksiltanne

tauksiltansa / tauksiltaan

Tra

-ksi

taukseksemme

taukseksenne

taukseksensa / tauksekseen

tauksiksemme

tauksiksenne

tauksiksensa / tauksikseen

Ess

-na

tauksenamme

tauksenanne

tauksenansa / tauksenaan

tauksinamme

tauksinanne

tauksinansa / tauksinaan

Abe

-tta

tauksettamme

tauksettanne

tauksettansa / tauksettaan

tauksittamme

tauksittanne

tauksittansa / tauksittaan

Com

-ne

-

-

-

tauksinemme

tauksinenne

tauksinensa / tauksineen

Get Premium! For Unlimited access Log in or Get Premium. You can now close this dialog and continue using Kieli.net in 4s. First 7 days FREE Trial!

Start Free Trial

Close

Create new exercises Report an issue Exercises Solved!
close modal Press Esc to close
Source:
Report an issue
close modal
If you wish to receive updates on this issue:
SuccessIssue reported! Report
logo
  • Social Instagram
  • Social Facebook

Contact

envelope contact@kieli.net

Copyright 2019-2024, kieli.net

We value your privacy
Kieli.net uses cookies to enhance the browsing experience, serve personalized content, and analyze traffic. To learn more, please refer to the Cookie policy. By clicking "Accept" you consent to Kieli.net's use of cookies. Accept